Close
Faqja 5 prej 18 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 351
 1. #81
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin
  Urimet e mia per besimtaret shqiptar musliman.Paqja dhe dashuria qofte mbi ju.
  Edhe mbi ty Illion , edhe mbi ty!

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 2. #82
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Urime festen e Bajramit, po nuk e kuptoj pse duhet te kete dy tema te hapuara per kete feste.

  Sidoqofte, shpresoj se Zoti do te plotesoj deshiurat tona, do te sjelli paqe dashuri dhe begati ne zemrat e besimtareve.
  Urime festen dhe Allahu na befte prej atyre qe do te kene jete te festojne edhe shum festa tjera si kjo ne vitet qe vijne.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 3. #83
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  48
  Postime
  1,081
  Gezuar festen e Bajramit te gjithe besimtareve myslimane.Paqe,miresi,begati paci gjithmone ne familjet tuaja.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 4. #84
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  Gėzuar festėn e Bajramit, sjelltė paqe,harmoni dhe lumturi nė vatrat tuaja...

  Gėzuar dhe pėr shumė vjet...
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e Ka Vetem DINAMO
  Anėtarėsuar
  18-07-2008
  Vendndodhja
  Stadiumi "DINAMO"
  Postime
  447
  Citim Postuar mė parė nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  Te nderuar musliman ju uroj Bajramin , e me lutje qe Allahu te na pranoj agjerimin , lutjet , namazin ton.
  Krenaria esht e madhe kur arrin te krysh nje detyr , kur i del ne fund asaj detyre , e ajo ishte ne ket rast 1 muaj agjerim , agjerim me goj , vesh , sy e me shpirt , dhe ja tani vjen festa , shperblimi , por shperblimi ne boten tjeter me siguri se esht shum me i madh se i kesaj bote .
  Te arrish te perfundosh nje detyr , ta arrijsh fundin e saj me sukses , esht krenari pa dyshim , ket e dijn studentet kur pas studimit te ndonje lende japin provimet , ose puntoret pas punes se tyre shofin rezultatet e djerses se tyre. Sikur qe cdo pun nxjerr rezultatin e vet , inshallah edhe agjerimi jon e veprat tona te mira te nxjerrin rezultat te mir , e ajo esht Xheneti i besimtarve.
  O Allah na udhezo ne pun te hajrit , ne vepra te mira , na be prej durimtarve , mbroji besimtaret , jepna bereqet , shendet e lumturi, na be prej banorve te Xhenetit.

  Drini i Zi.

  AMIN!

  GEZUAR FITER BAJRAMIN, GJITHE MUSLIMANEVE SHQIPTARE!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  DINAMO KAMPIONE

 6. #86
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Fitėr Bajrami 2008 Nė Republikėn E Kosovės
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #87
  Urime festa e Fitr Bajramit. InshaAllah me te mira dhe lutem qe ne zemren e njeriut te lulezoje Paqja, Meshira dhe Dashuria e Zotit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 30-09-2008 mė 14:45
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 8. #88
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Bajrami ne Kosove  Ne Shqiperi


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 02-10-2008 mė 12:52

 9. #89
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Besimtarėt myslimanė sot po festojnė Fitėr Bajramin


  Nė Shkup, Tiranė dhe Prishtinė janė organizuar manifestime madhėshtore.  Besimtarėt myslimanė sot nė mbarė botėn po festojnė Fitėr Bajramin, qė pason pas mbarimit tė muajit tė shenjtė tė Ramazanit. Mbi 1.5 miliardė myslimanė tė botės, janė tė lumtur dhe solidarė mes tyre, duke shprehur mirėqenie dhe tolerancė midis tyre. Nė Shkup, Tiranė dhe Prishtinė janė organizuar manifestime madhėshtore.

  Nė Maqedoni falja e namazit tė Fitėr Bajramit u bė nė mėnyrė madhėshtore nė xhaminė e Sulltan Muratit nė Shkup, ku ishin tė pranishėm personalitete tė larta fetare dhe shtetėrore.

  Kryetari i Bashkėsisė Fetare Islame nė Maqedoni, Sulejman Rexhepi uroi sot besimtarėt musliman me rastin e festės sė Fitėr Bajramit. "Ky Bajram ėshtė festė e cila e shėnon fundin e muajit tė Ramazanit, muajit qė paraqet periudhėn mė tė ndritshme nė kalendarin islamik gjatė tė cilit tė gjithė ne me ibadetet tona bėmė pėrpjekje qė ti afrohemi sa mė shumė Krijuesit tonė.", theksoi Reisul Ulema hafiz Sulejman efendi Rexhepi.

  Nė Kosovė besimtarėt myslimanė kremtuan dhe falėn Fitėr Bajramin nė xhaminė e madhe "Sulltan Mehmet Fatih" nė Prishtinė, ku kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava kėrkoi nga populli unitet, solidaritet me tė varfėrit dhe mirėqenie dhe harmoni nė kėtė ditė tė shenjtė.

  Muftiu Tėrnava u kėrkoi besimtarėve qė tė angazhohen pėr njė shoqėri tė shėndoshė e mė humane nė Kosovė.

  Besimtarėt mysliman nė Tiranė u tubuan pėr tė falur namazin e Fitėr Bajramit nė xhaminė kryesore tė "Et`hem Beut" nė sheshin e kryeqytetit.

  Kryetari i Komunitetit Musliman shqiptar haxhi Selim Muēa ka uruar tė gjithė besimtarėt myslimanė shqiptarė brenda dhe jashtė Shqipėrisė, festėn e Fitėr Bajramit. Nė mesazhin e urimit, Muēa uron qė kjo festė tė sjellė me ndihmėn e Zotit gėzim, devotshmėri dhe harmoni midis njerėzve.

  Festa e Fitėr Bajramit po festohet nė tėrė botėn islame, ku nuk kanė munguar ceremonitė, solidariteti dhe humanizmi midis besimtarėve myslimanė.

  Fitėr Bajrami quhet dita e parė e muajit Shevval, hėna e tė cilit lind pas pėrfundimit tė muajit tė Ramazanit. Mesazhe urimi me rastin e kėsaj feste kanė bėrė edhe personalitetet e larta politike dhe fetare nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, trevat tjera shqiptare si dhe nė diasporė. (INA)

 10. #90
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Bajrami nė burgun e Peqinit


  "Fitėr Bajrami" festohet edhe nga tė burgosurit e Peqinit


  Tė burgosurit e Peqinit, midis tyre edhe anėtarė tė bandės sė Elbasanit si Tan Kateshi e tė tjerė, luten pėr falje pėr "Fiter Bajram" nč Xhamine e burgut tė sigurisė sė lartė. Falja e madhe ėshtė mbajtur nga myftiu Behhaudin Gashi, ku duket se interesimi i tč dėnuarve tč besimit mysliman qé vuajnė dėnimin nč kčtč burg pėr tė marrė pjesė nė faljen e Bajramit tė Madh, ka qenė mjaft i lartė. Tč paktėn 200 tė dėnuar, shumica prej tė cilėve tė dėnuar pėr krime tė rėnda. Kanė ndjekur pėr rreth dy orč nė sheshin para Xhamisė sė burgut, ligjėratėn e mbajtur nga myftiu Behhaudin Gashi, ku mėsohet se disa prej tyre kanė mbajtur edhe agjėrim gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit.
  Tč dėnuarit me burgim tė pėrjetshėm si, Taulant Balliu dhe Dritan Kateshi, duke pėrshėndetur gjatė kėsaj ceremonie kanė lėshuar mesazhe pėr paqen, harmoninė, solidaritetin, mirėsinė, dashurinė, tolerancėn. /balkanweb/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  899
  Urime festaa , shume e mire eshte kjo feste vetem per embelsira

 12. #92
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  “Dhurata e Bajramit” i gėzoi 4500 fėmijė


  Edhe nė kėtė Bajram organizata AKEA dhuroi pako me ėmbėlsira pėr fėmijėt tė cilėt patėn dalė ta falin namazin e Bajramit.

  Fėmijėt tė cilėt sė bashku me prindėrit e tyre patėn dalė pėr ta falur namazin e Bajramit nėpėr xhamitė e Prishtinės, Podujevės dhe tė Prizrenit, u ndanė tė kėnaqur nga xhamitė duke fituar nga njė pako tė "Dhuratės sė Bajramit" tė cilat u dhuruan nga organizata joqeveritare AKEA. "Dhurata e Bajramit" pėrmban ėmbėlsira dhe sheqerka tė ndryshme tė cilat janė dhuruar nga shumė firma private, donatorė tė kėtij aksioni. Falė ndihmės sė kėtyre donatorėve dhe tė punės sė palodhshme tė aktivistėve tė organizatės AKEA, ky aksion tani mė ėshtė bėrė tradicional.

  Aktivistėt e degės sė AKEA-s nė Prishtinė, pakot e dhuratės sė Bajramit i shpėrndanė nėpėr disa xhami tė qytetit si dhe njė pjesė tjetėr tė pakove i shpėrndanė nė qendėr tė qytetit. Organizata AKEA nuk harroi edhe pėr fėmijėt e fshatit Jezercė ku ndanė 100 pako "Dhurata e Bajramit" dhe 50 torta.

  Nė Podujevė AKEA shpėrndau 500 pako tė dhuratės sė Bajramit pas faljes sė namazit tė Bajramit nė xhaminė qendrore tė qytetit.

  Edhe nė Prizren aktivistėt e AKEA-s ishin shpėrndarė gati nė tė gjitha xhamitė e qytetit ku pas faljes sė namazit tė Bajramit ata i gėzuan fėmijėt me nga njė pako tė dhuratės sė Bajramit. /mesazhi/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #93
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Fishekzjarrėt e Bajramit nė Medinėn e Ballkanit


  Forumi Rinor Islam dhe Shoqata Vllaznija organizuan njė koncert tė madh me ilahi dhe kaside nė qytetin e Kumanovės.

  Hamdi NUHIJU, Kumanovė

  Forumi Rinor Islam dega nė Kumanovė nė bashkėpunim me Shoqatėn Edukative Vllaznija pėr tė dytėn herė me radhė kurorėzojnė aktivitetet e tyre madhėshtore tė Ramazanit me njė koncert tė madh me ilahi dhe kaside nė qytetin e Kumanovės. Kėto organizata qė veprojnė nė qytetin e Kumanovės janė shndėrruar nė lapidar dhe bartės tė ringjalljes sė ndjenjave fetare kryesisht tek tė rinjtė e pastaj edhe deri tek tė gjithė qytetarėt e kėtij vendi me rrethinė. Forumi Rinor Islam dega nė Kumanovė ėshtė organizatė e cila si synim kryesor ka ringjalljen e ndjenjave fetare dhe arsimimin e rinisė sė qytetit tonė, ndėrsa shoqata edukative Vllaznija njihet me aktivitetin e saj bazė kujdesin pėr jetimėt dhe tė varfrit. Pėrvoja e kėtyre organizatave nė organizimin e aktiviteteve dhe manifestimeve tė kėtilla dėshmon lartė pėr kujdesin qė i kushtojnė kėto organizata organizimit tė jetės fetare nė Kumanovė. Manifestimi i kėtillė ėshtė i dyti me radhė dhe sivjet u realizua nė prezencėn e mbi 10.000 qytetarėve tė qytetit tė Kumanovės me rrethinė.
  Manifestimin e hapi moderatori i mbrėmjes Visar Rrustemi i cili bėri njė pėrshkrim tė shkurtėr tė dy organizatave qė u kujdesėn pėr organizimin e kėtij manifestimi.

  Mėpastaj mbrėmjen e begatoi leximi i ajeteve kur`anore nga hafizi mjaft i njohur nė trevat shqiptare e qė na vjen nga qyteti i Shkupit hafiz Xhemail Nuhiju i cili pėrmes njė leximi mjaft elokuent dhe me njė emocion tė rrallė na pėrkujtoi lidhjen tonė mė Allahun e Plotfuqishėm. Ai pėrmes leximit tė kėtyre ajeteve kur`anore na zbuti zemrat dhe na rrėqethi lėkurat duke na mėsuar se si duhet tė jetojmė me fjalėt e Allahut tė Madhėrishėm.

  Fidush Aliu nga Shkupi na u prezantua me ilahitė e tij tė mirėnjohura "Kaside pėr Pejgamberin a.s." dhe " Tė thėrrasim ne", ku pėrmes pėrēimit tė mesazheve tė kėtyre ilahive pėrkujtoi tė pranishmit me mė tė dashurin e Allahut, Muhammedin a.s., dhe me adhurimin e formėn e adhurimit mė tė mirė tė besimtarit pėrmes sexhdes.

  Hafizi i njohur nga Kumanova Abdullah Shaqiri na u prezantua me dy ilahitė mjaft tė dashura dhe prekėse pėr publikun "Qabja e bekuar" dhe " Vetėm Ty tė lutėm". Nga prezentimi i kėtyre ilahive tė pranishmit i mori malli pėr qaben e bekuar, pėr haxhin, kushtin e pestė tė Islamit, pėr nismat e kėsaj feje, ndėrsa pėrmes ilahisė sė dytė secili nė vete i lutej Allahut tė Plotėfuqishėm pėr mbarėsi nė familjet e tyre dhe nė mesin e krejt muslimanėve tė botės e nė veēanti pėr muslimanėt nė: Irak, Ceēeni, Palestinė, Afganistan, Somali e gjetiu.

  Pėr herė tė parė para publikut tė Kumanovės u prezantuan ilahi-kėnduesit nga Shkupi Miftar Islami dhe Avni Asani me tre ilahi tė tyre prej repertorit tė gjerė "Drita e tėrė Ummetit", " O Muhammed o i Dėrguar" dhe " Kul ja Adhim". Kėto ilahi tė prezantuara nė formė maestrale nga kėnduesit e tyre e lidhėn shpirtin e besimtarit pėr Allahun xh.sh. dhe zemrėn e tij e bėnė pėrkujtuese tė vlerave tė njėpasnjėshme qė pastrojnė nga papastėrtitė e shėndėrrisin si nur nė gjithėsi.

  Hafizat e mirėnjohur dhe mjaft tė dashur nga Shkupi, Xhemail dhe Sabahudin Nuhiju na u prezantuan me ilahitė " Esmaul Husna" dhe " Zotit lutu dhe beso". Besimtarėt filluan qė tė meditojnė mbi emrat e Allahut xh.sh. dhe tė pėrkujtojnė urtėsitė e mėsimit tė tyre. Edhe njėherė pėrmes ilahisė Zotit lutju dhe beso doli nė pah rėndėsia e lutjes pėr besimtarin qė ėshtė e lidhur ngusht me besimin ose imanin. Sa ma shumė qė t`i lutemi Allahut aq mė nė prani tė Tij jemi, sa mė shumė qė harrojmė lutjet tona drejtuar Allahut, aq mė larg gjendemi me shpirt dhe trup nė rrugėn e Tij.

  Kjo mbrėmje u kurorėzua me kėndimin e ilahisė " himn" i Bajramit, "Nė kėto ēaste tė Bajramit" e prezantuar nga hafizi i mirėnjohur i Kumanovės Abdullah Shaqiri i cili ngrohi zemrat e mijėra muslimanėve tė qytetit tė Kumanovės.
  Pas kėndimit tė kėsaj ilahije tė bukur dhe mjaft prekėse pasuan tekbiret dhe fishezjarret qė pushtuan nėnqiellin e Medines sė Ballkanit, Kumanovės.
  Qytetarėt e qytetit tė Kumanovės qė asnjė nė shtėpi nuk kishin lėnė duke iu bashkangjitur kėtij aktiviteti u ndanė edhe njėherė tė kėnaqur prej kėtij organizimi madhėshtor tė Forumit Rinor Islam dega nė Kumanovė dhe Shoqatės Edukative Vllaznija. Dhe tė gjithė me lotė nė sy duke iu gėzuar festės sė Fitėr Bajramit, por edhe duke pritur edhe shumė risi tjera nga kėto organizata nė vete pyetshin :" Kur do tė jenė organizimet e radhės tė Forumit Rinor Islam?". Edhe ne parashtrojmė tė njėjtėn pyetje.

  E deri atėherė pėr hajr ju qoftė festa e Fitėr Bajramit.Gzuar! /mesazhi/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #94
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Enever Idrizi ndan dhurata jetimėve pėr Bajram


  Ish-kampioni botėror nė karate Enver Idrizi, ka treguar shprtin e tij human me rastin e festės sė Fitėr Bajramit. Ai ka vizituar fėmijėt jetim duke iu ndarė atyre dhurata simbolike.


  Ish-kampioni i botės nė karate, Enver Idrizi, me rastin e festės sė Fitėr Bajramit vizitoi fėmijėt pa prind nė Shkup dhe me kėtė rast ndau dhurata simbolike. Idrizi fillimisht ndau dhurata nė vendlindjen e tij, nė Saraj, e pastaj u drejtua nė "Fshatin e Fėmijėve" nė Hasanbeg.

  "Humanizmi bie nė ata tre aspektet arsim, kulturė dhe sport. Pa kėta tre segmente nuk ka edhe ardhmėri pėr fėmijėt tanė. ....Kėta gjėra i kam dėshirė sepse edhe babain e kam pasur humanist dhe jam shumė i lumtur, sepse jap dhurata sepse ka njerėz mė tė pasur dhe mė tė mirė se unė , por unė dua me tė jap njė fjalė tė mirė dhe t'i bashkoj tė gjithė. ", tha ish kampioni nė karate Enver Idrizi.

  Shefki Abdullahu, zyrtarė i lartė nė Kosovė tha se me Enver Idrizin kėto vizita i bėnė pėr ēdo vit. "Tani kemi ardhur prej Kosove, gjetėm kohė qė me kėnaqėsi me ardhė edhe nė kėto 12-tė shtėpi jetimore nė Shkup qė ti vizitojmė. Dhe kjo ėshtė traditė nga e ndjera Nėna Terezė qė populli shqiptar gjithmonė ka qenė human dhe nuk njef kufij ", shtoi Abdullahu.

  Vizita e Idrizit, u cilėsua 'surprizė e bukur' nga drejtuesit e "Fshatit tė Fėmijėve". Ata vlerėsuan iniciativėn, e cila i ka bėrė mė tė gėzuar fėmijėt jetimė.

  "Nė emėr tė fėmijėve tė vendosur nė jetimoren "fshati i fėmijėve" nė Shkup, mundem vetėm tė shprehė falėnderime pėr Idrizin, si njė ikonė nė sport qė e vizitoi jetimoren tonė. E falėnderoj edhe personalisht, pasi fėmijėve ua zbukuroi kėtė ditė dhe gjithashtu atyre qė e festojnė kėtė festė, ua bėri edhe mė tė bukur.", tha zėvendės drejtoresha e jetimores, Maja Andonovska.

  Me kėtė gjest Enver Idrizi ka vazhduar traditėn e tij qė pėr ēdo vit t'u kushtojė vėmendje fėmijėve jetimė, duke vėrtetuar edhe njė herė se pėrveē se njė sportist i madh, ėshtė edhe edhe njė human modest.

  Faton Zylbehari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  36
  Postime
  4,063
  Gezuar Bajramin
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BaBa : 30-09-2008 mė 17:17
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 16. #96
  shqiptari Maska e faruk_01
  Anėtarėsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  590
  Citim Postuar mė parė nga tmk Lexo Postimin
  COPY........PASTE
  nuk dua ne kete tem te hyj ne debat me ty, andaj do ta tergoj vetem tjetren: kjo nuk eshte copy-paste e imja por e moderatorve pasi qe une ksiha hapur nje teme me ate permbajtje dhe ata e kane transferuar bashk me urimin ketu ne kete teme, andaj nese nuk i din gjerat mos u perzij shume Ok,,mirmbetsh..........( ju anatere te tjeter me falni por u desht tja sqaroj pak punen ketij )
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 17. #97
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Po ju prezentoj disa sms te bukura qe me kan arritur sot nga familjaret e miqt qe ma uronin Bajramin , mund ti merrni nese sja keni uru dikujt ehehh Nese keni ju dicka ndryshe kisha pas deshir me i lexu ktu.  - Jeta pa besim nuk ka kuptim , fjala e bukur dhe vepra e mir jan i vetmi shpetim, kjo dit per ty qofte plot gezim, Xheneti vendbanimi yt deri ne amshim. ME FAT BAJRAMIN.

  - Mengjesi agoi , agjerimi mbaroi , Allahu i madherueshem per shperblim Fiter Bajramin na dhuroi, le te shfrytezojm kete dit me Kuran e me ibadet qe te na na letsohet ne ahiret , te plasim shejtanin Me Fat Fiter Bajramin dhe per shum vjet , juve dhe familjes tuaj...

  - Si freski e drites ,te ardht lumturia , si pellumb i bardh te ardht dashuria , me gezim e hare te kaloft kjo jet , endrra me e bukur tu boft realitet , urime Fiter Bajramin.


  - Ibadetet e muajit te Ramazanit le ta rendojne ne te djatht peshoren ne Diten e Gjykimit , gezimin e dites se Bajramit ua plotesoft kenaqsia e Xhenetit.

  - Sot esht dita ku pikon loti , sonte esht dita ku permendet Zoti , sonte esht dita e muslimanit te them nga zemra urime festa e Bajramit
  .


  Kam edhe disa tjera , do ti shkrujt tjera her , uroni Bajramin njeri tjetrit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 30-09-2008 mė 20:39

 18. #98
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,121
  Te gjithe besimtarve muslimane ju uroj gezuar festen e fiter bajramit!

 19. #99
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Behari urime edhe ty , e mire se u ktheve


  Muslimanėt bashkohen pėr namaz dhe pėr festim tė Bajramit


  Me mijėra musliman po festojnė fundin e muajit tė Ramazanit.

  Kryeministri Nathan Rees tė mėrkurėn nė mėngjes ju bashkua 3000 muslimanėve pėr lutje nė xhaminė e Lakembas, nė veriperėndim te Sidnejit, pėr tė shėnuar ditėn e Fitėr Bajramit.

  Mijėra tė tjerė morėn pjesė nė namazin e Bajramit nė xhamitė tjera ne perėndim tė Sidnejit.

  Bajrami, qė do tė thotė "gėzim" ose "festė" nė gjuhėn arabe, ėshtė prej datave mė mė rėndėsi nė kalendarin Islam.

  E mėrkura pėr shumė Australian do tė jetė ditė feste, ditė e shkėmbimeve tė dhuratave nė mes familjeve dhe shokėve.

  "Ēdo xhami nė Australi ėshtė pėrplot me adhurues duke festuar Fitėr Bajramin," tha pėr AFP nė mėngjesin e sotėm nėn kryetari i Bashkėsisė Islame Ali Rudi.

  "Ėshtė ngjarje e rėndėsishme, njė ngjarje e gėzimit pėr familjet, shokėt pėrqafojnė njėri tjetrin duke uruar tė mira pėr tė ardhmen."

  Gjėja mė e mirė pėr Bajramin ėshtė se i gjithė komuniteti bashkohet nė festim sė bashku./ news.theage.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 01-10-2008 mė 12:13

 20. #100
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Elhamdulilah numer i madh i shqiptarve musliman qe falen namazin e Bajramit ne Gjermani (Ludwigshafen).


Faqja 5 prej 18 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gezuar Kurban Bajramin!
  Nga INDRITI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 395
  Postimi i Fundit: 31-07-2020, 04:50
 2. Ku do te kaloni festat e Vitit te Ri dhe Bajramin
  Nga rina_ nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 21-12-2006, 11:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •