Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3

Tema: Ymer Berbati

 1. #1
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Ymer Berbati

  Leter Ndoc Gjetjes Postimi #1

  Dhajta jone e madhe eshte Berdica, ai varr i tyre i pashenje
  Berdica dhe legjenda per Rozafen, besimi yne ne cdo gje tonen
  Te gjitha Berdicat dhe Deciqat, Prekazat e te gjitha Drenicat
  Aty ku gjithmone leshohen kushtrimet, aty ku jehojne krismat
  Aty ku linden titanet, shitojne zanat, aty ku flijohen trimat.

  Njeriu ka kthetra egerire qe pa meshire ti ngul ne shpirt
  Bushter tinzake ēartur skutave, pjelle pusishe e pa besishe
  Perballe qendresa, perbrenda besa, kurdohere shprese e ndezur
  Nese tunden majat, nuk rrezohen bjeshket, as nuk bijne malet.
  Ne zemer toke zjarri mes guresh, ashti yne dhe thelle rrenjet
  Une e Ti, buzeqeshjet i kemi te rralla, te thara e zemerplasura
  Dhembet i perbijme, brejme helmin e bastardeve qe na e servojne
  Bota jone vone do ta mesoje autobiografine, pasqyre e turbullt
  Pastaj do te pasoje rrefimi para Altarit te Atdheut te fyer
  Perjashtuar kohe do ta perserisim psallt 133 Dhjate e vjeter
  Shumekush peshes se rende do te kerruset nga gabimi i hapit
  Une e Ti ngrihemi fisnike nga pluhuri gjak Jezusi te paster.

  Ate dite qe e peshtyme biblen vdiq Zoti yne, mbi ne ra mallkimi
  Shterrimi i rrashtes, pastaj tkurrja e tokes, thyerja e qiellit
  Nga ē'ishim kaluam ne zvarranike te shkathet rere percelluese
  Dhe na pelqen mrizimi nen hije kohesh te shtangura vet'harrimi
  Loje tragjike te jemi, palaēo oborresh barbar qe na rrethojne
  Mua e Ty s'na mbetet tjeter pas besimit ne pushtetin e kenges
  Ne shpirtin e shtate te reneve mbi Deēiq, ata zogj shqiponjash

  Une, i dashur jam ndyre ne boten e vetshkaterimit
  Rreth meje llomotitje, lehje, ulerime fantazma pa vesh, pa sy
  Fati, Jeta dhe Zoti nuk ma dhuruan se paku nje stine te mire
  Inatosur me te gjithe, iki nga te gjithe, ndaj vetes i pameshire
  Duke gjurmuar lindjen time te dyshimte e pata shume veshtire
  Ta kuptoj grushtin qe bie mbi kokat kryeneēe qe nuk perkulen
  Kjo mund te me ngjante vetem mua, hijes se keqe, ndoshta Kainit
  Apo atij fatkeqesi mund t'i ngjaj qe zvarrit vargje pikellimi

  Une, ndjej gjemen e detit, bekimet dhe mallkimet e tokes -meme
  I dua pulebardhat, fluturimet e kenges tende mbi re te bardha
  Do t'i therras mbledhesit e mbeturinave, t'i largojne te paberat
  Frymemarrjen tua leshojne vargjeve, t'i mbushin arome njeriu
  Gjahtaret do t'i therras, hijenat t'i vrasin lepiresit e gjakut
  Keto krijesa te pamend te zotit, shemtim i truallit dhe i fisit.

  Dhe pres, ngrohtesi ererash Shenjgjini, stuhi kengesh Fishtjane
  Jo,kundermim myku aziat,sentiment ndryshku rrashtash tpergazta
  Si Doc Deda perbuz xhibalin shartimin e Muhametit n'tru tonin
  Kercunjte tone te zhveshur, perbuze keta zvarranike te felliqur
  Keta krimba te verber qe kenaqen trupin e Atdheut , duke brejtur
  Vdekjen na sjellin edhe pse vdekja na vjen gratis porositur

  Nje dite do te behemi kalores te bardhe, ere me krah engjejsh
  Vertikal do te ngrihemi e ne rrafshin vertikal do te bijme n'tonen
  Dhe kurre si ata nga njeriu ne hijena nuk do te shnderrohemi
  Edhe pse te gurezuar na presin e te permbysur ne leg te cmendur
  Udhes sone kryelarte do te ecim, ashtu sic nuk mund te na shohin
  Te keqes perballe t'i rrime, per ne eshte art shume i persosur

  Sidoqofte, kryesore eshte se tash mes nesh kohon kohe tjeter
  Ka rene muret e ndalimit te dashurise dhe muret e vdekjes
  Jane ulur shkrepat, jane zhdukur tmerret, arinjte kane tretur
  Toka e pergjakur plaget ia lepine vetit, kjo ulkonje e vjeter
  Malli kur te na ndrydhe, shohim njeri tjetrin kur te na teket
  Dhe une kur te dua mund t'i ngjitem shkembit lart mbi RUBIK
  Mund ta puth kembanen e Kishes se Shenjte, si ne vitin 2001
  E te hidhem ne valle ilire me perendite e lashta te Atdheut.

  Dhe, mos harro, engjell se vdekja s'eshte fundi yne nen diell
  Do te frymoje kenga porsi shpirti ne dite te keqe e te mire
  Pra, ne fund te cdo fundi, krye ngriti fillimi i madh i serishem
  Asnje mendje e urte s'i perkulet erresires, nuk ia dhuron syte
  Orfeu magjeps,nuk mashtrohet nga genjeshtrat pseudoengjejve
  As nuk ua puth kembet minifaraoneve ngritur nga dera e huaj,
  sepse duhet ruajtur imuniteti njerezor ne ketelemsh te panjerezi
  Nga brumi i kenges ilac duhet shpikur, kunder kancerit te lakmise
  Ndonje kokerr dashurie t'i shpetohet terbimit te shkelesve
  Nje permendore kengesh shtatlarte do ta ngrejme deri ne kaltri
  E do te perqafohemi vellazerisht ne nje ritakim te permallshem
  Maje kalase se Lisusit, ne kohen tone te madhe pas vitit 3000.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-08-2009
  Postime
  26
  poezia qw ju i shkruani Ndoc Gjetes per mua eshte nje hymn i vertete, por mos harroni se cdo pellembe e tokes shqiptare ne shekuj eshte nje Drenice,nje Decan...te cilat permandni ju.Duke e lokalizuar sikur i ngushtoni frymemarrjen poezise suaj e cila, me figurat, frymezimin tuaj tejet patriotik, dhimbjen shpirterore dhe forcen e talentit i kalon permasot e nje copeze nga Shqiperie dhe mund te mbante mbi shpatullat e saj gjithe Arberine e shumevuajtur.
  Pershendetje te sinqerta Pasioni.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-10-2011
  Postime
  1
  I nderuari Pasion,pėrqėndroje vėmendjen te vargu,,Tė gjitha bėrdicat e tė gjitha drenicat...,,

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •