Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
  1. #1
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Shteti i përshtatshëm për të emigruar

    perSHENDETje
    Vitin qe vjen, me shpresen te Zoti, do marre dipllomen dhe pastaj do filloje jeten e punetorit. Por meqenese nuk e di akoma nga do ia mbath, se edhe Greqia na u merzit, thash te hap nje teme ku anetaret ne menyre serioze do paraqesin gjendjen qe mbizoteron ne vendin ku ata ndodhen. Me pak fjale ju ftoj te shprehni mendimin tuaj se ne cilat vende do ishte me mire per nje Shqiptar qe te emigroje.

    Do ju lutesha shume nese merrni mundimin ta argumentoni mendimin tuaj, te keni parsysh disa tema :

    *nivelin e pagave ne vendin qe preferoni
    *vendet e punes ose nivelin e papunesise
    *lehtesia ose veshtiresia e sigurimit te dokumentacionit lejeqendrues
    *kultura, zhvillimi, menatliteti i banoreve, racizmi, siguria etj.
    *mundesite qe te jep ai vend, mundesia qe te pasurohesh dhe te besh perpara ose mundesia te ngelesh ne rruge pa asnje fare ndihme


    shtese: do iu lutesha shume nese ndonje anetar ka te dhena per vendet skandinave/nordike te na i sjelli ketu.
    falemiNDERit

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Kryeplaku për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #2
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Luksemburgu me duket perfekt.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar safinator për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Si eshte e mundur qe te gjithe e kane mendjen per te emigruar, per t'ia mbathur.
    Dihet qe shumica e emigranteve, qofte ata qe merren me krim (se normale do b.th per ate pune) sakrifikojne shume per te siguruar nje jetese dinjitoze jashte shtetit, dhe dihet gjithashtu qe sikur te punohej ne shqiperi me ato ritme qe punohet jashte edhe ketu e siguron nje jete dinjitoze, ndoshta jo aq sa andej por me disa avantazhe le te themi jo-materjale.
    Realiteti eshte qe ne shqiperi duam te parazitojme te gjithe, kur ikim jashte hapemi by**sh nga shfrytezimi i djerses sone dhe e ulim koken si qeni me bishtin nder shale, por ne shqiperi perseri vijme si cuba gjithe pordhe se jena cuna italie e greqie e kupton ti nashi. Ej plako erdha nejta 1 jave ktu dhe spo e shtyj, si rrini ju pa drita, andej nga "ne" osht ndryshe, pu pu pu pu. Sikur deri dje nuk u rritem me buke te thate e gjithe zhul rrugeve tona. Tashi perdora dialektin tironas se eshte shume efikas per me shit mend dhe ka nje fare lezeti.
    Sikur te punohej edhe ne shqiperi me te njejtin ritem e vullnet qe punohet jashte do kishim lulezuar edhe ne.

    Pak si jashte teme po sikur na lodhen keto temat ku vetem na shajne e na kritikojne, nuk eshte se rracat e tjera jane me te mira, dhe kali i kuq e ka nje huq.

    Per t'iu pergjigjur hapesit te temes do thoja qe sa me ne veri, atje ku ben ftohte, se parazitet rriten ne ambiente te ngrohta.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 25-11-2011 më 12:59

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar xfiles për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #4
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anëtarësuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Si eshte e mundur qe te gjithe e kane mendjen per te emigruar, per t'ia mbathur.
    Dihet qe shumica e emigranteve, qofte ata qe merren me krim (se normale do b.th per ate pune) sakrifikojne shume per te siguruar nje jetese dinjitoze jashte shtetit, dhe dihet gjithashtu qe sikur te punohej ne shqiperi me ato ritme qe punohet jashte edhe ketu e siguron nje jete dinjitoze, ndoshta jo aq sa andej por me disa avantazhe le te themi jo-materjale.
    Realiteti eshte qe ne shqiperi duam te parazitojme te gjithe, kur ikim jashte hapemi by**sh nga shfrytezimi i djerses sone dhe e ulim koken si qeni me bishtin nder shale, por ne shqiperi perseri vijme si cuba gjithe pordhe se jena cuna italie e greqie e kupton ti nashi. Ej plako erdha nejta 1 jave ktu dhe spo e shtyj, si rrini ju pa drita, andej nga "ne" osht ndryshe, pu pu pu pu. Sikur deri dje nuk u rritem me buke te thate e gjithe zhul rrugeve tona. Tashi perdora dialektin tironas se eshte shume efikas per me shit mend dhe ka nje fare lezeti.
    Sikur te punohej edhe ne shqiperi me te njejtin ritem e vullnet qe punohet jashte do kishim lulezuar edhe ne.

    Pak si jashte teme po sikur na lodhen keto temat ku vetem na shajne e na kritikojne, nuk eshte se rracat e tjera jane me te mira, dhe kali i kuq e ka nje huq.


    Per t'iu pergjigjur hapesit te temes do thoja qe sa me ne veri, atje ku ben ftohte, se parazitet rriten ne ambiente te ngrohta.
    Totalisht dakort me ty jam.Mua me kane ardhur ne maje te hundes te them te drejten,sipas atyre Shqiperia rregullohet me ane te nje mekanizmi qe ndizet me celes dhe kur te vijne mundesisht ta kene te shtruar me tapet te kuq.Faktikisht nuk i qaj me vuajtjet e tyre se per ****** e tyre kane ikur,por zhgenjehem sesi keta te edukuarit dhe te emancipuarit jashte kufirit as nuk duan t'ia dijne per vendin,per njerezit,thjeshte e shohin nga xhami qe: o qenkan keq fare,un per vete mir jam,ca me duhet mua,dhe faktikisht nese ky vend po ecen ngadale nuk eshte faji yne qe jetojme ketu por i emigranteve tane totalisht indiferent.
    Të gjitha gjërat që ne shohim apo duken, janë vetëm një ëndërr brenda një ëndrre

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Geri Tr për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Geri Tr Lexo Postimin
    Totalisht dakort me ty jam.Mua me kane ardhur ne maje te hundes te them te drejten,sipas atyre Shqiperia rregullohet me ane te nje mekanizmi qe ndizet me celes dhe kur te vijne mundesisht ta kene te shtruar me tapet te kuq.Faktikisht nuk i qaj me vuajtjet e tyre se per ****** e tyre kane ikur,por zhgenjehem sesi keta te edukuarit dhe te emancipuarit jashte kufirit as nuk duan t'ia dijne per vendin,per njerezit,thjeshte e shohin nga xhami qe: o qenkan keq fare,un per vete mir jam,ca me duhet mua,dhe faktikisht nese ky vend po ecen ngadale nuk eshte faji yne qe jetojme ketu por i emigranteve tane totalisht indiferent.
    Nejse cdo njeri ka fajet e veta, jemi bashkefajtor pa perjashtim.
    Te citoj nja dy thenie te Volterit shume te qelluara:
    Every man is guilty for all the good he didn't do.
    (Cdo njeri eshte fajtor per te gjita te mirat qe nuk i beri)
    dhe
    No snowflake in an avalanche ever feels responsible.
    (Asnje floke debore ne nje ortek nuk ndihet pergjegjese)
    -----------

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar xfiles për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #6
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Geri Tr Lexo Postimin
    nese ky vend po ecen ngadale nuk eshte faji yne qe jetojme ketu por i emigranteve tane totalisht indiferent.
    jo more??? po gjysma e te ardhurave ne shqiperi vijne akoma nga emigrantet ore zoteri. po te mos ishte per parate e emigranteve, shume familje do kishin vdekur nga uria para nja 10 vjetesh.
    eshte faji i emigranteve qe ne shqiperi ka korrupsion ne cdo fushe?
    qe me para merr cfaredo dipllome pa frekuentuar asnje leksion ne universitet? (7000€ kushton nje dipllome juridiku).
    qe vendin e punes e merr me pare ai qe paguan para sesai ai qe e meriton? (6000-7000€ duhet te paguash per te zene nje vend si mesues).
    qe vidhet, vidhet dhe vetem vidhet?
    emigrantet e kane fajin?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar the admiral për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  13. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    perSHENDETje
    Vitin qe vjen, me shpresen te Zoti, do marre dipllomen dhe pastaj do filloje jeten e punetorit. Por meqenese nuk e di akoma nga do ia mbath, se edhe Greqia na u merzit, thash te hap nje teme ku anetaret ne menyre serioze do paraqesin gjendjen qe mbizoteron ne vendin ku ata ndodhen. Me pak fjale ju ftoj te shprehni mendimin tuaj se ne cilat vende do ishte me mire per nje Shqiptar qe te emigroje.

    Do ju lutesha shume nese merrni mundimin ta argumentoni mendimin tuaj, te keni parsysh disa tema :

    *nivelin e pagave ne vendin qe preferoni
    *vendet e punes ose nivelin e papunesise
    *lehtesia ose veshtiresia e sigurimit te dokumentacionit lejeqendrues
    *kultura, zhvillimi, menatliteti i banoreve, racizmi, siguria etj.
    *mundesite qe te jep ai vend, mundesia qe te pasurohesh dhe te besh perpara ose mundesia te ngelesh ne rruge pa asnje fare ndihme


    shtese: do iu lutesha shume nese ndonje anetar ka te dhena per vendet skandinave/nordike te na i sjelli ketu.
    falemiNDERit
    nuk ke ku vete ,

    kriza eshte globale , nuk eshte vetem ne europe .

    me mire ri aty ku je , ose kthehu ne shqiperi .

    nese ke shkolle ke me shume shanse te kapesh nje pune me nje roge mesatare per shqiperine .
    keto vendet nordike duken shume shprese dhenese dhe per ne wmigrantet nga greqia , dhe te them te interesohesh me shume per atje .


    une vajta ne shqiperi dhe qendrova 1 vit , dhe kerkoja te ndertoja nje ndermarje ndertimesh , po nuk ia dola mbane ;

    konkurence e madhe
    klientele e veshtire [ punojshe dhe nuk te paguanin ]
    page e ulet , dhe cilesi e mire e punes nuk vene
    etjera .


    nje mundesi e mire per te rinjte emigrante shqiptare eshte te kthehen ne shqiperi dhe te popullojne fshatrat e braktisura ku mund te shfrytezojne dhe hapin pune ne sektore te ndryshem si ;

    bujqesia
    blektoria '
    turizmi [ malor, shendetesor, dimeror e tjera
    bujqesia dhe blektoria konsiderohen pune te rendomta dhe te veshtira por me pak ndihme nga shteti dhe me vullnet te mire ia del mbane te kesh nje fitim te mire vjetor duke jetuar mire .


    cfare pune tjeter mund te besh ne shqiperi /

    flisni ju nga shqiperia qe dini me shume per atdhene .

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar maratonomak për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  15. #8
    i/e regjistruar Maska e aadili
    Anëtarësuar
    21-09-2006
    Vendndodhja
    Zürich
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    perSHENDETje
    Vitin qe vjen, me shpresen te Zoti, do marre dipllomen dhe pastaj do filloje jeten e punetorit. Por meqenese nuk e di akoma nga do ia mbath, se edhe Greqia na u merzit, thash te hap nje teme ku anetaret ne menyre serioze do paraqesin gjendjen qe mbizoteron ne vendin ku ata ndodhen. Me pak fjale ju ftoj te shprehni mendimin tuaj se ne cilat vende do ishte me mire per nje Shqiptar qe te emigroje.

    Do ju lutesha shume nese merrni mundimin ta argumentoni mendimin tuaj, te keni parsysh disa tema :

    *nivelin e pagave ne vendin qe preferoni
    *vendet e punes ose nivelin e papunesise
    *lehtesia ose veshtiresia e sigurimit te dokumentacionit lejeqendrues
    *kultura, zhvillimi, menatliteti i banoreve, racizmi, siguria etj.
    *mundesite qe te jep ai vend, mundesia qe te pasurohesh dhe te besh perpara ose mundesia te ngelesh ne rruge pa asnje fare ndihme


    shtese: do iu lutesha shume nese ndonje anetar ka te dhena per vendet skandinave/nordike te na i sjelli ketu.
    falemiNDERit
    Unë të kisha preferuar që të punësohesh në Shqipëri.
    Ja dhe arsyet:
    Gurri peshon vetëm nëvendin e vetë.

    *Niveli i pagave ku jetoj unë është 5000-7000Sfr
    *Dokumentacioni sështë vështir.
    *Nacionalizëm,racizëm sa të dushë.
    *Mundësitë që të ecish para plot por gjithëmonë do të thrasin auslander(i huaj).
    *Të pasurohesh haaarrroje. Se këtu të japin një dhe të marin dy.
    *Në rrugë stë lënë por ta nxjerin shpirtin në punë.



    Kurse më e keqja është kjoanë jetën duhet të punosh si kalë që të jeshë mirë i siguruar kur të dalish në pension, por dije se as edhe 5% e të huajve nuk e arimë pensionin por vdesim 4-5 ditë para.

    Kështu e përjetoj unë jetën këtu.

    Por ti pyet një mijë vet dhe puno si din vet.

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar aadili për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  17. #9
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    22-10-2011
    Postime
    47
    aadili per cfare vendi po flet dhe cfare ben atje?

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gerti2011 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  19. #10
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    jo more??? po gjysma e te ardhurave ne shqiperi vijne akoma nga emigrantet ore zoteri. po te mos ishte per parate e emigranteve, shume familje do kishin vdekur nga uria para nja 10 vjetesh.
    eshte faji i emigranteve qe ne shqiperi ka korrupsion ne cdo fushe?
    qe me para merr cfaredo dipllome pa frekuentuar asnje leksion ne universitet? (7000€ kushton nje dipllome juridiku).
    qe vendin e punes e merr me pare ai qe paguan para sesai ai qe e meriton? (6000-7000€ duhet te paguash per te zene nje vend si mesues).
    qe vidhet, vidhet dhe vetem vidhet?
    emigrantet e kane fajin?
    E pra...e paskan fajin emigrantet qe parazitet e shqiperise e shpenzojne diten duke pire kafe e dredhur zinxhirin.
    Keta pa rrefugjat ndrydhin zvergun brenda dites. Lol

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Smth_Poetic për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  21. #11
    Rob~i~Allahut . Maska e Al-Mustafa
    Anëtarësuar
    26-11-2011
    Postime
    88
    Po ju si e keni fjalen , shteti me i pershtatshem per te emigruar , per ekonomi,kulture ,mireqenie etj. pre per cfar thoni ju ?

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Al-Mustafa për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  23. #12
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Personalisht do preferoja FINLAND-en
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iktuus për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  25. #13
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga iktuus Lexo Postimin
    Personalisht do preferoja FINLAND-en
    mendohu mire para se te shkosh, se te shkon mendje per lesh menjehere andej nga vendet nordike...
    finlanda eshte nder vendet me numrin me te madh te vetevrasjeve ne bote.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar the admiral për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #14
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    perSHENDETje
    Vitin qe vjen, me shpresen te Zoti, do marre dipllomen dhe pastaj do filloje jeten e punetorit. Por meqenese nuk e di akoma nga do ia mbath, se edhe Greqia na u merzit, thash te hap nje teme ku anetaret ne menyre serioze do paraqesin gjendjen qe mbizoteron ne vendin ku ata ndodhen. Me pak fjale ju ftoj te shprehni mendimin tuaj se ne cilat vende do ishte me mire per nje Shqiptar qe te emigroje.

    Do ju lutesha shume nese merrni mundimin ta argumentoni mendimin tuaj, te keni parsysh disa tema :

    *nivelin e pagave ne vendin qe preferoni
    *vendet e punes ose nivelin e papunesise
    *lehtesia ose veshtiresia e sigurimit te dokumentacionit lejeqendrues
    *kultura, zhvillimi, menatliteti i banoreve, racizmi, siguria etj.
    *mundesite qe te jep ai vend, mundesia qe te pasurohesh dhe te besh perpara ose mundesia te ngelesh ne rruge pa asnje fare ndihme

    ...
    Vatikan. ...

  28. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Antiproanti për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  29. #15
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Futja per ne Kine nese ke mundesi.
    Perchè er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  30. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  31. #16
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Vatikan. ...
    Ose ne Brunei.

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar safinator për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  33. #17
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Me jetuar ne Vatikan duhet me u bo prift OR TAJ!
    Perchè er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  34. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  35. #18
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    ........................................
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tironcja_BLN : 28-11-2011 më 06:46
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  36. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Tironcja_BLN për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  37. #19
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    jo more??? po gjysma e te ardhurave ne shqiperi vijne akoma nga emigrantet ore zoteri. po te mos ishte per parate e emigranteve, shume familje do kishin vdekur nga uria para nja 10 vjetesh.
    eshte faji i emigranteve qe ne shqiperi ka korrupsion ne cdo fushe?
    qe me para merr cfaredo dipllome pa frekuentuar asnje leksion ne universitet? (7000€ kushton nje dipllome juridiku).
    qe vendin e punes e merr me pare ai qe paguan para sesai ai qe e meriton? (6000-7000€ duhet te paguash per te zene nje vend si mesues).
    qe vidhet, vidhet dhe vetem vidhet?
    emigrantet e kane fajin?
    ke shume te drejt ma heqin trunin ca qe shkrujn si ky poci Geri TR po nuk ja di hic ky jeton ne shqiperi dhe esht mire thot po mire mire jeni ju atje ne per kafe perdite pa pune se si rin plot ato kafe kur njerzit jan pa pune ku i gjejn leket ketu e kam fjalen se normal si te jesh pa pune neper kafe i ke etj etj...ne jemi budallejnt knej qe punojm perdite na del shpirti dhe shumicen e lekve qe fitojm ja cojm families ne shqiperi qe i ndimojm te ken buk te pagujn drtita uje etj etj...paaaaaa ma hoqi trunin ore ky nuk di ca flet...ore ti Geri TR a ke njerez jasht ti apo flet kot ti se ke inat qe ne knej na bin paret nga pema lajm komet me cola kur bejm dush laemi me qumesht etj etj se keshtu e mendojn ca fshatar anej qe esht jeta jasht ne e kemi ne terezi!!!!
    hajde jeto jasht ti puno sic punojm ne dhe te shofim se si do flasesh pastaj..me sa po shof une paske ca rob jasht ti qe nuk dun tja din per familien tende se kot nuk flet robi keshtu po nuk jan te gjith ashtu sic ato qe paske ti jasht.........
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tironcja_BLN : 28-11-2011 më 06:45
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  38. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Tironcja_BLN për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  39. #20
    Rob~i~Allahut . Maska e Al-Mustafa
    Anëtarësuar
    26-11-2011
    Postime
    88
    Vendi ma i bukur me shku asht Medina .....per mua.

  40. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Al-Mustafa për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shteti grek, ky armik i kombit shqiptar
    Nga ~Geri~ në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 09-04-2005, 07:33
  2. Burgjet...
    Nga shkodrane82 në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-12-2004, 19:34
  3. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
  4. Shteti që tradhton shtetasit e tij
    Nga Beqari002 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-12-2002, 07:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •