Close
Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 235
 1. #1
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869

  Prkufizimi i dashuris!!

  • Puthja ne dore Adhurim.
  • Puthja ne faqe Dua te jemi vetem shoke (shoqerore)
  • Puthja ne qafe Kam nevoj per ty
  • Puthja ne buze- Te dua (Dashuri)
  • Puthje ne vesh - Tallje
  • Puthja ne ndonje vend tjeter.. Le te mos kalojme larg njeri tjetrit
  • Shikimi ne sy- Puthme
  • Luajta me floket Smund te jetoj pa ty
  • Duart ne belin tend Te dua aq shhume sa ste le dot te ikesh

  Goca Nese ndonje djale freskohet me ty, futja shuplaken.
  una Nese ndonje femer ju fut shuplaken, synimet e saja jane akoma te mira.
  una e goca Mbyllni syte kur puthni, eshte e pahijeshme te ngulatni syte ne partnerin.


  - Mbajeni ment

  A peach is a peach
  A plum is a plum,
  A kiss isn't a kiss
  Without some tongue.
  So open up your mouth
  close your eyes,
  and give your tongue
  some exercise!!!

  (Pjeshka eshte pjeshke
  kumbulla eshte kumbull,
  puthja seshte puthje
  pa pak gjuhe.
  Prandaj hapeni gojen
  Mbyllni syte,
  dhe jepni gjuhes suaj
  pak ushtrime.)


  Disa arsye pse djemte pelqejne femrat:


  - Menyra si atyre ju vjen cdo here era e mire edhe nese eshte vetem nga shamponi.

  - Menyra se si koka e tyre cdo here gjejne vendin e pershtashem ne supet tona.

  - Sa te bukura duken kur flene.

  - Lehtesia e pershtatjes se tyre ne krahet tona.

  - Menyra se si puthin, dhe pas kesaj puthje cdo gje ne bote te duket ne rregull.

  - Sa te bukura jane kur hane.

  - Menyra se si ju duhet me ore te tera te pregaditen per te dalur, por ne fund, ja vlen e gjithe ajo pritje..

  - Sepse jane gjithmone te nxehta, eshte kur eshte minus 30 jasht.

  - Menyra se si duken, pavaresisht se cfare kane veshur.

  - Menyra se si gjuajne per komplimente, edhe pse te dy e dini qe ti mendon qe ajo eshte gjeja me e bukur ne bote.

  - Sa te bukura jane kur argumentohen..

  - Menyra se si cdo here duart e saj pershtaten ne tuat.

  - Menyra se si qeshin..

  - Menyra se ti ndjehesh kur sheh emrin e saj ne spiunin e telefonit tend, pak kohe mbasi keni pasur nje argumentim te forte.

  - Menyra se si thote Mjaft u kacafytem edhe pse ti shume mire e di qe pas nje ore

  - Menyra se si te puthen kur ti i ben dicka te mire

  - Menyra se si te puthen kur ti i thua Te Dua

  - Ne fakt.. menyra se si puthin..

  - Menyra se si mbeshteten ne krahet e tua kur qajne.

  - Menyra se si ju kerkojne falje kur qajne per dicka te kote.

  - Menyra se si te bien dhe presin qe ty te te dhemb.

  - Menyra se si te kerkojne falje kur ti vertet te dhemb. (edhe nese ne ti pranon)

  - Menyra se si te thone Me mungon .

  - Menyra se si e ndjen mungesen e tyre.

 2. #2

  Re: Definimi i dashuris

  Disa arsye pse djemte pelqejne femrat:
  -Menyra se si lotet e saj te bejne te kerkosh te ndryshosh boten vetem qe ajo mos te jete e lenduar, pamvaresisht nese ti e do ate, e urren ate, deshiron qe ajo te vdese, ose e din qe ti do vdesesh pa te. Sepse dikur ne jeten tende, pavaresisht se ca ishte ajo per boten, per ty ishte gjithcka. Kur ti e shikon ne sy duke udhetuar ne thellesite e shpirtit te saj pa thene asnje fjale, ti e din qe jeta jote eshte e pashmangshme ndaj konsumimit te te rahura te zemres se saj. Meshkujt i duan femrat per miljona arsye. Asnje leter smund te bej gjykimin e kesaj. Eshte ceshtje e zemres e jo mendjes.

 3. #3
  Disa arsye pse femrat pelqejne meshkujt:

  • Menyra se si ai perdor kolonjen tende te preferuar ( e cila eshte ajo qe ti ja ke ble per ditelindje).
  • Menyra se si ai te sheh ne sy dhe ti do qe te vdesesh ne ate moment ne ate vend aty.
  • Menyra se si rastesisht i ven duart e tij perreth teje
  • Menyra se si te puth lotet..
  • Menyra se si ai nevrikoset se smund te zgjidh problemin tend
  • Menyra se si ai zhduket para shokeve per ty edhe pse te dy e dini qe ti do ta duash edhe po te mos kishte ikur.
  • Menyra se si syte e tij shkelqejne nga rezultati i pritjes 3 oreshe qe te duhej ty per te pregaditur per takimin.
  • Menyra se si ai cdo here di cfare te thote qe te te bej te skuqesh.
  • Menyra se si disa here mendon qe e din ta thote gjene me te mire per te te be ty te ndjehesh me mire, edhe pse ti ne fakt mendon qe ishte gjeja me e keqe qe mund ta thonte.
  • Menyra se si te mban afer kur ti ndjen te ftohte.
  • Menyra se si te shikon kur ti je e merzitur me te, dhe e ben merzitine tende te shkrihet komplet.
  • Menyra se si cdo here qeshin kur jeni sebashku.
  • Menyra se si te lejon t'a fitosh cdo loje qe luani bashke.
  • dhe kur jua beni me dije, bejne sikur ste degjojne.
  • Menyra se si qeshin me ty,
  • Menyra se si ndjehesh kur te telefonon dhe te kerkon falje per kacafytjen qe kishit.
  • Menyra se si te thote Te Dua.
  • Menyra se si te thote Te Dua para shokeve te tij.
  • Menyra se si te preken dhe mban, sikur ka frike se mos te thyej.
  • Menyra se si te puthen.
  • Menyra se si i hapen krahet per ty kur je duke qarre.
  • Menyra se si asnjehere se pranon qe ti e ke lenduar.
  • Menyra se si mundohet te mos qaje kur eshte frikesuar se most e humbe.
  • Menyra se si te thote Po me mungon, edhe pse e urren shume qe ta pranoje.
  • Menyra se si te mungon cdo gje ne lidhje me te, kur ai eshte larg.
  • Menyra se si ai i mban ment castet tuaja speciale, kur mendon qe ai dueht ti kete harruar.
  • Menyra se si ju kerkon falje kur vertet i ka harruar.
  • Menyra se si komfortojne kur ti ke pasur nje dite te keqe.
  • Menyra se si ti ste pritet te shkosh ne shtepi e ti tregosh per diten qe ke kaluar.
  • Menyra se si te shkruan letra dashurie, edhe pse mendon qe jane palidhje.
  • Menyra se si disa here me mire ri me ty se sa me shoqerine.
  • Menyra se si ti deshiron ta perqfosh, edhe pse jo cdo here jane te embel.

 4. #4
  ....... E pergjuar....... Maska e vana
  Antarsuar
  08-11-2002
  Vendndodhja
  Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
  Postime
  346
  Kjo eshte tema e romances me e bukur dhe prekese qe kam lexuar deri tani, bravo, vazhdoni keshtu! Kemi gjithmon nevoj per gjera pozitive...... dhe ledhatuese...... !!!!

 5. #5
  Dashuria kerkon qe ju, me teper te beni te lumtur sesa te jeni i
  lumtur... ......... Ralf Konor
  Keep it REAL!!!

 6. #6
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869

  Dicka me shume rreth dashurise!!Dashuria ne hijen e marteses .

  Faktet dhe studimet shkencore n fushn e moralit kan provuar se martesa sht faktori i vetm q siguron stabilitet e qndrueshmri n jetn e njeriut. Kjo, sepse martesa do t thot lidhje e bashkim ndrmjet dy njerzish nn hijen e nj jete t prbashkt, ku t sundoj dashuria dhe miqsia e pastr.
  Familja sht erdhja e ngroht q u siguron dy bashkshortve kushte pr lumturi e paqe, q ndrtohen mbi bazn e dashuris. Nga ana tjetr, martesa do t thot integrim pr bashkshortt dhe zhdukje e ndjenjs s boshllkut q ekziston nj lloj si tek burri edhe tek gruaja.
  Baza e dashuris
  Bazat e dashuris shfaqen n formn e solidaritetit, mirkuptimit, sakrifics, faljes, respektit t ndrsjellt, etj. Dashuria sht perla e jets bashkshortore. Pa t gjithka t duket bosh dhe pa kuptim. Kjo sepse njeriu jeton n fakt me dashurin, me at dashuri q si nj pishtar i ndrion rrugn, ndez zemrn dhe e mbush me ndjenja t ngrohta e intime.
  Dashuria sht themelore n jetn bashkshortore dhe prbn faktorin m t rdsishm pr vazhdimin dhe prsosjen e saj.
  Thellimi i ndjenjs s dashuris
  Nj nga problemet e rndsishme t jets s prbashkt sht q t dy bashkshortt t punojn pr forcimin e ndjenjave t dashuris dhe thellimin e tyre tek njri-tjetri me ann e nj fjale t mbl, nj qndrimi t but apo vshtrimi t ngroht e forma t tjera t ksaj natyre q shprehin dashuri e miqsi. Por ka shum bashkshort q, ndrsa jan magazina t mdha pr kto shprehje t larta, nuk jan n gjendje ti shprehin ato. Si pasoj, nj mal prej akulli ngrihet n marrdhniet e tyre. Ata e shohin veten t izoluar e t vetmuar, duke rrezikuar kshtu jetn e tyre t prbashkt me shkatrrim.
  Vetm prushi i dashuris nuk mjafton, duhet patjetr q ajo t provohet e t konfirmohet me mjetet e shprehjes, si prshembull, me ann e fjals dhe t biseds s ngroht, kujdesi pr ushqimin dhe pastrtin, lvdats e t tjera gjrave jetsore si kto.
  Problemet negative dhe smundjet q mund t godasin njeriun n jet, prbjn n fund t fundit shanse t prshtatshme pr t provuar ndjenjat e dashuris e t solidaritetit midis dy bashkshortve.
  Kushtet e dashuris
  Nse dashuria ka gjith kt rndsi, ather cilat do t jen kushtet e saj?
  Dashuria, para s gjithash, duhet t jet e sinqert, larg hipokrizis, e pastr nga do dyshim e hije, larg do artificializmi. Ajo duhet t buroj nga thellsit e zemrs e t shpirtit.
  Martesa e lumtur, zakonisht sht nj lloj miqsie, dashurie dhe afiniteti, sa q sht e vshtir t dallohen ant e saj materiale nga ato shpirtrore e morale. Ajo sht nj nga format e integrimit e t bashkpunimit q plotson t gjitha nevojat shpirtrore e trupore.
  N t gjith kt nuk duhet t presim ledhatime t vazhdueshme me rast e pa rast. Kjo sepse dashuria sht nj ndjenj e sinqert q shprthen n kohn e caktuar, pr t shprehur vetveten n kushte dhe koh t caktuar.
  S fundi, dashuria e sinqert sht nj ndjenj fisnike. Ajo nuk e pret asnjher at ka do t takoj dhe nuk njeh asnj lloj kushti apo trajtim t tipit tregtar.
  Roli i gruas
  Megjithse dashuria konkretizohet me nj marrdhnie martesore, domethn, presupozon q t marrin pjes n t dy palt, burri dhe gruaja, prap se prap roli i gruas n t sht shum m i madh nga ai i burrit. Dashuria e gruas jo vetm q i shkakton burrit ndjenjn e besismit, por i rinovon gjithashtu frymmarrjen e jets bashkshortore.
  Gruaja, nprmjet dashuris, mund t kultivoj n zemrn e burrit ndjenja t mdha e plot vitalitet. Ajo penetron n zemrn e tij pr t zn aty vendin q i takon e pr t influencuar tek ajo. Qndrueshmria e dashuris do t thot rritje e shpress ... t asaj shprese q, n rrugn e saj, fshin tronditjet dhe shqetsimet pr ti zvendsuar me qetsin dhe sigurin.
  Nj dashuri e till do t jet mbshtetje e fuqishme pr mbrojtjen e gruas nga zemrimi i burrit. Jeta duket boshe dhe e that pa dashurin e ktij burimi t pastr e plot ndjenja stabiliteti, qetsie e gzimi.
  Etapa e dashuris
  Dashuria lind tek t martuarit sapo prfudon lidhja e tyre. Gjat ksaj periudhe secili ruan cilsit dhe tiparet e veta personale. Por, pasi miqsia rritet deri n dashuri, q do t thot bashkim i plot, butsi, falje e sakrific, jeta bashkshortore hyn n nj etap t re, ku dalngadal zhduken t gjitha tiparet e cilsit personale, pr t lindur nj personalitet i ri, ngritur mbi bazn e integrimit, q realizojn martesa dhe dashuria.
  Q ktej shohim q familjet njerzore ndryshojn trsisht n jetn e tyre nga krijesat e tjera t gjalla, sepse ngrihen n lartsin e shenjtris e t engjllores.

  Gjithe te Mirat!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e beracaku
  Antarsuar
  21-01-2004
  Vendndodhja
  Teramo, Itali
  Postime
  23
  DASHURIA
  nuk e di ne ta urrej apo te shpresoj qe te vij prap?
  e vetmja gje qe di se c'do dashuri me ben te ndihem mire te harroj te tera problemet e botes dhe te miat.
  o zot pse?? pse na jep dashurine dhe na e merr kaq shpejt pse i le shpresat ona te ngritura dhe na ben te vuaj.
  C'TE KAM BERE VALLE!!
  e vetmja gje qe kerkoj eshte pak DASHURI.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shpirt Njeriu : 28-01-2004 m 00:02
  jeto diten!

 8. #8
  udhetare.... Maska e Klaraaa
  Antarsuar
  29-08-2003
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  181
  ........Dikur e ulur ne bangat e shkolles shfletoja libra , kerkoja thenie per dashurine dhe i shkruaja ne blloqet e mia, fjale qe me mbesnin ne mendje dhe shprehje qe mbyllja syte dhe i perserisja ne peshperitje dhe levizje te lehte buzesh...hapja syte dhe qeshja...dashuria e pare, nje fjale e thene dhe shfletim librash..Cdo te thote valle?? Lojra emrash, ditelindjesh, zberthim puthjesh, cdo te thoshin te gjitha valle? Me do apo sme do? .....Kur cdo gje shkonin mire ( me lojrat dhe definimet e dashurise) nuk me zinte gjumi nga gezimi....loja me kishte dale...qe AI me donte shume......dhe sot duke shkruar keto rreshta syte me mbushen me lot...ndjej mall per ato kohe qe besoja ne yje dhe ne thenie...
  Enya-Adiemus

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-08-2003
  Vendndodhja
  Austri
  Postime
  7
  Shpirt Njeriu, te Lumte ty!!

  Vertet teper me pelqeu kjo teme!

  Pra te them disa arsyje se pse e dua une X Personin :-)

  Menyra se si me thot se sa shume i mungoj
  Menyra si ma mban doren dhe ma ledhaton trupin!

  Achh kjo dashuri :-)

  Angel

 10. #10
  Menyra si te thirr emrin dhe te thote te do.
  Menyra si te ben te jetosh vetem per te.
  Une me ty pata fillu
  vec ta bej tjetrin xheloz,
  e tash me ty jam dashuru,
  ...kjo pune me ben nervoz....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  290
  Dashuria eshte iluzion. Dashuria eshte emocion asgje tjeter. Dashuria eshte nje emocion i pakontrolluar, i pa racionalizuar. Nejrezit e gabojne dashurine me deshiren per seks. Friga nga vetmia e ben njeeriun te mendoje se ai-ajo eshte e dashuruar. Dashuria ehste me shume se vetem nje emocion. Dashuria duhet racionalizuar. nese njeriu nuk racionalizon dashurine dhe martohet, ai-ajo do te jetoje nje jete te vuajtur apo do te hy nnje lidhje te degjeneruar.

  Dashuri=emocion+racional, this could eventually lead to happiness. Perdoreni kete formule dhe do te jeni gjithmone te lumture. Mos hynio ne ndonje lidhje nese nuk mendoni se ajo lidhje eshte e frutshme. Lereni ndjenjat anash. Menoni me Koke e jo me emocione.

  Ariani
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 12. #12
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,120

  Dashuria dhe Romansa

  Dashuria dhe Romanca

  Pse duhet te vdiste nje prift I dashuruar me nje vajze dhe miliona njerez te perpiqeshin qe ti jepnit dashurise me shume kohe me shume perkushtim dhe ta emertonin diten e saj me emrin e nje prifti kur dikur vete prifterinjte e ben tabu dashurine duke u bere murgjer.

  Per muslimanet e zgjuar dhe per ato qe e pranojne llogjiken si udheheqje te tyre do iu kerkoja qe ti shikonit pak keto fjale me vemendje me te madhe.Duke I then jo Shen Valentinit kesaj feste kur me shume ka c'nderime .imoralitet etj si keto.
  [
  Muhamedi a.s thote
  Dicka e pakte dhe e vazhdueshme eshte me e mire se dicka e shumte dhe e nderprere.


  Kjo eshte fjale madheshtore qe prej saj dalin rregulla te fuqishme.

  Pra njeriu ecen ne jeten e tij cdo dite dhe perpara tij ka kohen dhe mbrapa tij le gjurmet e hapave te tij qofshin keto gjurme te embelta apo te trishtuara.

  Pra ne kujtesen tone ndaj te shkuares ne me shume indetifikojme kujtimet dhe hidherimet.

  Tani dalim tek Shen Valentini Shume prej nesh e shpalosim ne kete dite fantazite tona shpalosim idete japim maksimalen qe kjo dite te jete sa me e bukur dhurojme dhurata falim dashuri me shume se cdo here ,Pra kjo eshte dite e cila memoria jone e ruan ne kujtimet e saj me te bukura.

  Sadifaksioni qe ju vjen njerzve nga kjo dite eshte se ne kete dite njeriu jep shume me shume se cdo dite tjeter dhe kjo me vone partnereve I sjelle sadifasksion sepse ato ne jeten e perditshme marrin si shembull kete dite dhe pastaj ngelin te zhgenjyer nga ditet e tjera qe kalojne.

  Muslimani i mire nuk ka nevoje per keto festa ai eshte i mire me familjen e tij ma bashkeshorten etij dhe nen e tij ne cdo kohe ne cdo moment dhe ne cdo vend.Materializmi ua ka mbyllur njerzve dyart e shijimit te dashurise ne jeten e perditshme dhe ato perpiqen te dalin nga kjo jete me anen nje feste.


  Prandaj ketu na vjen ne ndihme hadithi I Muhamedit a.s .
  Dicka e paket por e vazhdueshme eshte me e mire se dicka e madhe dhe e nderprere


  Shume prej njerzve ngaqe nuk I japin te drejten partnerit te tyre ato bashkepunim me firmat qe ne keto dite kane rritje te ardhurash formojne dite te cilat ne keto dite veprojne te shumten e nderpreme dhe harrojne ditet e tjera .Jo vetem per shenvalentin po kjo gje ndodh edhe me festen e nenes.Shume prej tyre se respektojne nenen fare gjate vitit vetem kur vjen festa e saj ata japin kontributin e tyre duke u beret e mire ne kete dite.Islami e meson njeriun qe ai te jete I mire si me nen si me partnerit ne gjithe kohen .Prandaj per ti nxjerre njerzit nga ky sadisfaksion mbas shen valentinit dua ti mesoj disa rregulla.

  Teoria e dashurise


  Te dashurosh dashurine
  Te dish te dashurosh
  Te dish te dashurojne

  Ceshte dashuria
  Dashuria dhe Romanca


  -

  Behu artist I marredhenies tende
  Te krijosh nje lidhje dashuria eshte sfida e veshtire dhe e komplikuar


  -
  Ne krahasim me dashurine cdo tjeter eshte pak me e lehete.Ti mund te mesosh per atomin mund te shkosh ne hene mund te behesh sportiest por qe te behesh nje partner I mire duhet pak kohe dhe vullnet.  Romantizmin jetoje perdite


  -
  Mos prisni diten e shn valnetinit .Ata qe e zbulojne romatizmin etyre be kete dite jane persona te deshtuar ne dashuri.Ato qe e zbulojne romantizmin dhe dashurine ne aktivitet etyre te perditshme te jetes se tyre e dine sektretin e dashurise dhe lumturise.
  Nje telefonate nga pune nje dhurate e papritur.nje mbas dite kendshme perkedhelje te brishta.Darke ose drek me familjne dhe femijet ne nje piknik,nje puthje e pafund .


  Jepi partnerit tend mundesi zgjedhjeje


  -
  Flori apo argjend?
  Tani apo me vone?
  Sot apo neser?
  Te kuqe apo blu?
  Klasike apo moderne?
  Konservatore apo liberale?
  Publike apo private?
  Te pasur apo te varfer?
  Ketu apo atje?  Dashuria nuk te meson ajo te tregon rrugen dashuria nuk mban fjalime ajo thjesht dashuron.


  -
  Mbeshtetja positive eshte nje teknike per te motivuar partnerin qe te jete romantic.Ankesa sjell fyerje sjell distance.Ti smund te japesh mesim per dashurine per mund te modelosh sjelljen e dashurise behu ti I pari ne rrokullisjen e sferes romantike.  Ndryshoni


  -
  Mbushe shtepine me gjalleri beji supriza nderoji rrobat shpesh ne styte e saj ose tij.
  Romanca eshte procesi dashuria eshte qellimi.Romanca eshte procesi qe kremtojne dy njerez qe I beri te gjene koicidensen.


  -
  Si u takuat?
  Ae mbani mend kohen dhe vendin?
  A ishte dashuri zemre?
  Romantiket emedhenje e dine qe festimet nuk duhet te jene te medha ekstravagante apo te shrenjta.  Ciftet qe angazhohen seriozisht per te qendruar bashke pelqejne te ndryshojne se bashku.


  -
  Ndrysho dicka ne jeten tende ne rutinen tende te perditshme ajo mund te kete ndikim te madh ne lidhjen tende.
  Zgjohu heret.Festoje uikendin ditn e premte ndrysho mynyren e te veshurit dhe sjelljes tende .


  Angazhimi kerkon riperteritje te perditshme .nje premtim te mbajtur nje veprim te kryer e keshtu pa fund.


  -
  Si mund ti zbatosh premtimet embajtura per martese kur ti as nuk I mban mend se cilat jane ato.nguli ne mendjen tende betimet dhe premtimet e para dhe zbatoji ato dh mos u kenaq vetem me ato bej dhe te tjera .
  Qellimi I dikutimit eshte qe te marresh sa me shume qe mundesh per veten tende ndersa synimit I kompromisit esht te japeh po aq sa merr.


  -
  Te gjitha marredhniet e sukseshme perfshijne kompromisin.
  Ti nuk mund te komprometosh vetn tende apo vlerat etua ben kompromis per qellimet sjelljet apo qendrimt.
  Modeli Fitoj-Humbas mund te fuksionoje ne boten e jashtmepor ai shkaton probleme ne marredhenit intime.
  Kur vetem nje person ben kompromis ai humbet kur dy njerez bejne kompromis ato fitojne.  Ti smund ta kontrollosh nje lidhje nese nuk di ta derigjosh ate,Ti mund te kesh degjuar disa gjera se ku mund te shkoje ajo por jot e gjitha.pandaj disa gjera zbuloji vete me fantazine tende.


  -
  Perpjekjet per te ndryshuar ose kontrolluar partnerinb tend ne fund te fundit mu8nd te mbysin ate vecori qe lidhi me njeri tjetrin.hidhi nje sy te sinqerte vets tended he strategjive te kontrollirt dhe drejtimitqe I ke shpikur ne mynyre te pavetdijshme puno ti permisosh ato.provo qe te keshillohesh dhe partnerit tend.  Grindjet e ashpra nuk ndihmojne.


  -
  Te gjitha ciftet grinden pro kjo nuk eshte beteje dhe nuk duhet te bertasesh me ze te larte.
  Diksutimet e qeta sjllin zgjidhje dhe shtojne afrimitetin ndersa zenkat cojne ne ruge qorre dhe zemerim.
  Mbeshtetu ne ceshtjen qe kni kontradikta
  Thuaj cfare ndien sinqerisht
  Perqendro te ndryshosh sjelljen tended he jot e njerit tjetrit.
  Mos akuzo dhe arsytoje partnerin tend.  Te dashurosh do te thote te jesh krijues
  Te jesh krijues do te thote te shprehsh dashuri
  Ska dashuri pa fantazi


  -
  Nje marredhenie eshte dh akt krijimi ose rikrijon lidhjne tende cdo dite ose ti ke mbetur icka e vjeter.te pamjaftueshme te merzitshme ne fund te fundit te paknaqshme.
  Shkruaj nje kartoline 5 meter te gjate lol
  Bej nje poezi lol  Ai ajo kurre nuk kerkon ndihme


  -
  Mos harro dashuria eshte te japeh dhe te marresh
  A keni ekuiliber te mire te dhenies dh te marrjes ne marredheniet tuaja
  Jepe kohen merre ate .Lere te dashurin te hyje ne zemren tende ne labirinthet e zmres tende ne mynyre qe mos dali dot me lol.Lere dashurine te rrjedhe si uj burimi dersa dhe shkembin me te forte ta bej grope.  Fjalet shprehin passion puthja e konfirmon ate


  -
  Te flasesh per ndjenjat etua eshte nevojshme por kur arrin ne ate pike q eke nevoje te thuash une te dua me hume sesa ta shpreh me goje! Eshte casti kur goja ta shprehi kete me nje puthje te embel.lol]  Praktiko te menduarin cift.
  Fillimisht shikoje veten tende si pjesetar I nje cifti.mendo per Ne dh neve perpara se te thuash Une dhe mua

  -
  Kultura jone synon te vere theksin mbi individulizmin dhe nuk terhek sa duhet vmendjen mbi ndertimin e nje marredhenie dhe mynyren sesi formohen lihjet.
  Ciftet e forte mbeshtesin individe te forte ne dhe neve jemi me te forte se ti ose une vetem.  Romantizmi I vertete eshte nje shprehje qe shkon pertej trendafilave eshte me delikat se cfaredo lloj dhurate se co gje .Eshte me I bute se peshperitja dhe me I qete se fjalet,


  -
  Intimiteti I vertete eshte me I mundur nese njeh dh kupton partnerin tend thellesisht.per te arritur kete duhet te degjosh me te vertet partnerin tend.
  Eshte e nevojshme qe te jesh I hapur pa pargjykime elstik fleksibel.
  Jepi partnerit tend nje vemndje te pandare per 10 minuta 20 minuta ter jeten ndoshta lol.  Romantizmi dashuria ne veprim eshte e perditshme ndryshuese sfiduese dehese e gjalle nje aktivitet ne zhivillim.


  -
  Romantizmi shpesh fillon si nje gjendje shiprterore por ai duhet te shkoje pertej mendimeve dhe qellimeve ai duhet tI kumunikohet te dashurit tend ..permes fjaleve veprimeve dhuratave xhesteve ose nje shikimi befasues.fantazi ku je moj mos me braktise lol.  Romantizmi eshte nje process jo nje ngjarje.


  -
  Romantizmi nuk duhet te jete nje ish Nuk eshte dicka qe eshte realizuar dhe pastaj harruar .qe te fuksionoje ai duhet te jete dicka ne vazhdim nje pjese e asaj qe realizon cdo dite ne jeten tende.  Nje marredhnie eshte nje experience qe te meson.Por meso nga teria dh jo nga praktika ne mynyre qe te mos gabosh.


  -
  Te jesh cift eshte te mesosh nga njeri- tjetri >mos harro se te mesosh do te thote zhvillim dhe fantazi te dyja mesimi kerkon kohe dhe durim dhe shpesh here mesojme me gabime por mundohu qe te mesoh prej teorise dhe jo prej gabimit.Dhe sigurisht te mesuarit sjka fund.
  Cfare ke mesuar per partnerin tend javen e kaluar?
  Diskuto me partnerin tend dhe zbulonbi tek njeri tjetri gjera te mira dhe te reja.  Nuk mundesh te jesh perfekt thjesht duhet te perpiqesh vazhdimidht qe te behsh shume I mire.


  -
  Ata qe presin prefeksionimin gjithmone ngelen te zhgenjyer.nese prtendon qe partneri yt do te jete I perkryer tip o I kerkon atij ose asaj nje standart te pamundur te cilin as ti vte s ke arritur ndonjehere.
  Brenda nje marredhenie njeriu perpiqet dh meson qesh argetohet luan dhe prap gabon por prape ai perpiqet perderi dhe keshtu ai ekziston duke vepruar dhe dashuron duke qene I egzistueshem.  Problemet e marredhenieve nuk jane gjitmone te rrenjosura thelle.Ndonjehere jane rruge romatike pa krye.


  -
  Startegji per ta prishur kete rruge pa krye gjate se ciles asnjeri nga prtneret sluan nga vetja etij duke pritur tjetrin te ndryshoje dhe te be jai hpin e pare.Prano qe lidhja jote nuk eshte konkurs >nuk ka asgje asgje per te hu8mbur ose fituar.
  Njeri nga ju kapercen krenarine e tjetrit per nje minute dorezohet dhe cdo gje fillon te jet si me pare.eshte e sigurt se ti do te fitosh me teper nga ky dorezim sesa nga egoja lo lose kokefortesia e te mbajturit anen tende.  Ciftet e pjekura e kuptojne dhe praktikojne ndervaresine.


  -
  Gjate jetes sone ne luftojme dhe ndeshemi me varesine paversin dhe ndervaresine.varesia eshte e lidhur me papjekurine dhe mungesen e mosbesimit ke vetja pavarsia lidhet me pjekurine pa kaluar ne eksterme ndervaresia eshte shkalla me a larte e pjekurise
  Dashuria zakonisht ngatarrohet me shume me varesine porn e fakt ti mund te dashurosh vetem ne raport me kapaxitetin tend per pavarsi.  Kthehu tek klasiket


  -
  Nje trendafil I kuq
  Darke ne nje restorant frances
  Nje medallion me emrin tend aty.
  Behu krijuese dhe fantazuese.


  -
  Shkruaj nje poezi nje esse nje proze nje leter.kujdes me veshjen tende.thuri germat ne nje leter dashurie.
  Mbaj nje ditar dashurie .lol  Njerez passive nuk jane apasionante.


  -
  Se kam kuptuar asnjehere perse ka kaq shume njerez qe bejne nje jete me pak meocione apasionante Ti o njeri meriton me shume nje jete plot emocione dhe nje marredhenie te mirefillte.te marresh ate qe deshiron kerkon mirebesim vetevleresim pozitiv dhe gatishmeri per te marre pergjegjesi per marredhenien tended he jeten tende.Askush ska thene se eshte elehte por shperblimet te pabesueshme!
  Te dashuriarit kane nje burim te brenshem qe I con ata pertej kufijve te asaj cka nje njeri mund te arije I vetem.


  -
  Cmimi I intimitetit eshte I larte .dhe rreziku eshte I madh Cmimi je vete ti eshte nderi yt rreziku nga braktisja humbja dhe poshterimi..Keto jane pengesa te medha te kuptueshme.Por shperblimi I intimitetit ?njerzit qe kane intimitet me partnerin etyre dihen.Ata kane nje strehe te sigurte dhe kjo I ndihmon ato te perballen me boten ne mynyre efikase.Ata kane me teper qetesi te brenshme emocionale se njerzit etjere.Mos harro kujdes nga humbja fito mbi humbjen me lidhje serioze e cila kurezohet me martese.  Thuaji fjalet qe I dashuri deshiron te degjoje.
  Sigurisht gjitmone eshte Te dua


  -
  Por cfare fjalesh te tjera jane omethenese per te dashurin tend?
  Te vras e kam zbuluar tani vone lol
  Poezi te bukura.premtime dhe betime.
  Fjale te mebela zemer shpirt zogu rrushi ylli lollllllll edhe ndonje te share me perkdheli lejojet lol.
  Me mungon me ka marre malli te kam si shpirt lo secret te tjerat.


  Shprehjet jane te panumuta kuptimi eshte nje Te dua!


  -
  Nje prekje lehte nje xhest I thjeshte nje fjale embel nje shkelje syri nje dhurate nje suprize nje mbremje vetem nje banjo ne vakse nje shetitje buze detit etj shprehin vetm dicka .  Per shkak se momentet jane te ngarkuara me emocion ato ngacmojne kujtesen gjithe jeten.

  -
  E kaluara eshte shtepia e kujtimve te dashurise.e kaluara eshte njerezervuar I madh e I pasur me experience dhe mesime qe na nihmojne per te cur tej.te trokiturit se bashku me te kaluaren mund te jete nje burim I fuqihem romantic.nese respketon te kaluaren tende ti mund ta shfrytezosh ate per te ndihmuar te vleresoh te tashmen dhe te ndertosh nje te ardhme qe ploteson.A keni krijuar kujtime romantike kohet e fundit.

  Ti mund te jesh romantic pa ndryshuar veten tende.
  Ti mund te besh compromise pa u vetekompromisur
  Mund te ndryshosh pa humbur vecorite tua.
  Mund te japesh pa humbur asgje
  Mund te mos jesh dakort paqene e nevojshme te grindesh
  Mund te ndjesh pa e humbur llogjiken dhe kontrollin.  Carpe diem


  -
  Jeto te sotmen
  Bej nje liste te 10 gjerave qe I dashuri yt do ti pelqente
  Zgjidh dy prej tyre per te realizuar javen e ardhme
  Pastaj zgjidh nje per te realizuar javet qe vazhdojne
  Po pastaj lind pyetja
  Bej nje liste tjeter natyrisht.


  Romansa fokuson seksualitetin drejt nje qellimi qe ka te bj me dashurine rritjen e intimitetit.


  -
  Pa romantizem seksi eshte thjesht joshje
  Pa romatizem seksi rrezikon te jete manipulim ose shfrytezim
  Pa romantizem seksi shenderrohet ne zakon te zbrazet ose detyre te merzitshme.
  Me romantizem seksi lidhet me dashurine.
  Me romantizem seksi do te thote te japesh por jo vetem te marresh  Behu artist I lidhje tende


  -
  Dashuria eshte art kur aktoret duhet te jene artsite te shkeqyer.
  Shpriti krijues vjen nga tensioni dinamik.tensioni midis lirise dhe disciplines kaosit dhe rregullit te vjetres dhe te rese pasionit dhe rutines njohurive dhe besimit.marredhien permbajne te gjitha tensioned dhe sfidat e lartepermendura.ndryshimi midis romantikeve dhe cdo personi tjeter eshte se romantiket pranojne keto tensione si sfida krijuese ndersa te tjeret I shikojne si kercnime.  Kujdes me pytjet ndaj partnerit tend?


  -
  Mundohu nese do te mesoh icka prej tij pyetjet tia besh ne mynyren me te mire duke zbuluar tek ai deshira qe ti ke ndermend tia plotesosh
  Smund te mesoh per afrimitetin nga nje shkrim liber por nga jeta.  -
  Afrimiteti duhet te perjetoeht dhe te eksperimentohet.Maksimumi qe mund te bej nje shkrim ose nje liber eshte qe tiu mesoj rruget,
  Kujtohuni se ju jeni I vetmi pergjegjes.Ajo cka eshte e rendesihme eshte si ndihesh dhe si reagon dhe sesi te dyja keto mund te intregohen Brenda nje individi te vetem I cili je ti.  Romantizmi eshte gjuha e dashurise


  -
  Dashuria eshte nje ide nje concept nje ndenje
  Dashuria gjen shprehjen tk romantizmi
  Gjuha eshte e dashurise merr shume forma.Disa kane formen e te folurit .Disa ate te veprimit .Disa te shikuarit.Disa te shkruarit.Disa te te krijuarit.  Shkruaj


  -
  Shkruaj Te dua! ne pasqyren dhomes me buzkuqin ten
  Shkruaj nje leter dashurie
  Nje leter mbi krevat.lol  Thuaj


  -
  Thuaj te dua ne japonisht Ai shite imasu!
  Ne rusisht Ja ljublju tebja!
  Ne gjuhen ekzsimeze kur te jete ftohte lol Nagligivaget
  Ne anglisht I love you
  Ne italisht tiamo
  Ne shqip tingullon me bukur TE DUA
  Mos harroni gjuhen tuaj sepse tinguj e gjuhes tuaj hyne me mire ne zemer lol.  Rregulla e arte nuk fuksionon gjithmone!


  -
  Beji dhurate te tjerve ate qe ti do kishe deshire ta benit ty.
  Zbatoje kete te rregul, te arte Bej per te tjeret ate qe ta deshirojne tu besh.Mendo mire per kete.  Kenaquni per ngjashmerite tuaja.respektoni ndryshimet tuaja.


  -
  Perse grate te cilat e kuptojne rendesine e urimit ne lindje e kane kaq te vehtire te jen te durueshme me meshkujt kur duhet te iskutojne per afrimitetin.?
  Pse meshkujt e kuptojne shume mire te praktikuarit e teknikes ne sport e kane te veshtire te praktikojne tekniken ne marredheniet e tyre me femrat.  Marredheniet me te shkelqyera jane ato qe ndryshojne dhe zhvillohen.


  -
  Ne rastin me te mire nje marredhenie dinamike edhte perher process ndryshimi ku dy njerez ndajne se bashku cdo gje duke filluar nga gezimet dhe hidherimet.
  Nje marredhenie e sukseshmedo te thote process I cili perfshin lojen e roleve te ndryshme ne kohe te ndryshme.une jam I forte ti je I dobet ti ke besim kur une ndihem I pasigurte,  Marredheniet me te mira jane ato marredhenie qe ekuilibrohen mire.nje ekuliber delikat jo nje ekuliber ne prehje por nje keuliber dinamik qe ndryshon vazhdimisht.


  -
  Marredhenit e mira ekulibrohen me kohen >kjo do te thote se nje moment te caktuar ne kohe marredhenia mund te duketgati e paekuilibruar,njeri nga partnered mund te jete I arsimuar njeri mund te jete I varfer njeri gezon mbeshtetjen finaiare.Por nese te dy partnered jane te dashur dhe mirekuptohenjaopin dh jane te perkushtuar ateher marredhnia mund te perballoje cfaredo lloj ngjitje dhe ulje dhe ende te jete e forte emocionuese dhe romantike.  Dashuria nuk lendon ajo smund te londoje eshte mungesa e dashurise ajo qe lendon


  -
  Dashuria smund te shfrytezohet per te lenduar.nese nje person manipulon nje tjeter ateher egziston mungesa e saj.Ata qe qendrojen ne nje lidhje fyese per shkak te dashurise ata mbajne ate sepse akne frike ata besojne se sakne mundesi tjeter ose te vetevleresohen pak por harrojne se vetevleresimi me I mire mund te jete pajtimi.Dashuria sheron ajo nuk lendon sepse smundet te bej nje gje te tille.  Zgjidh mire


  Romantizmi nuk eshte pergjigja e te gjitha problemeve te marredhenies tende.Romatizmi fillon mbas lidhjes.hapat e pare I merr arsyeja jote .njeriu romantikne bote nese lidhet me nje person te papershtatshem do beht I mjer ose shume I I trishtuar dhe konfuz.duhen dy njerez te pershatshem per njeri tjetrin per te krijuar nje marredhenie te suksshme.me kuptini te pershtashem jo perfekte.  Respektoje te dashurine tend besoji kujdesu per te tregoji sekretet diskutoni bashke qesh me te, dashuroje.


  -
  Respektoje gjithmone
  Ndaji fantazite
  Beji supriza
  Pyet per femijerine tij
  Mesoji gustot veset preferencat e tij.


  Njihe mire te dashuren, dashuroje ate vleresoje ate degjoje dhe fol me te.


  -
  Fol me zemer
  Plotesoji pasionet dhe deshirat
  Kujdes harxho kohe me te.
  Keni 10 vjet experience apo nje vit eksperinece e perseritur 10 here?


  -
  Kujdes nga monotonia
  Eksperienca nuk eshte patjter e barabarte me zgjuarsine.
  Duhet te mesosh nga gabimet qe te jesh me I mire ne te ardhmen.
  Askush ska then se o jete e lehte!


  -
  Nuk mund te njohi nese nuk ia hap zemren.
  Nuk mund te dashurosh pa qene I ndjeshem lol
  Nuk mund te tI ndash
  Ndjenjat e tua ne nje ambient qe ste mbeshtet
  Nuk mund te fillosh nje lidhje duke kerkuar garanci
  Nuk mund te jesh kontrollues dhe spontan net e njeten kohe.  Zgjidh shpirtin tend binjak dhe njeriun qe do te pershtatet ne jete ne principe dhe aprime dhe besim.


  -
  Thelle ne sjemi te gjithe njesoj
  Te gjithe duam te na dashurojne te kujdesen per ne dhe te na vlersojne.
  Ska rendesi nese je shofer kamioni ose student I ri apo I vjeter I pasur apo I varfer perendimor apo lindorte gjithe jemi te njejte
  Emocionet tona arsyja shpirti deshirat dh besimi nevojat jane thelbesisht te ndryshme
  Variacionet dhe ndryshimet perbehen nga nje shterese e holle por e rendesishme e gjithsecilit.  Lidhjet sjane 50%-me 50% ato jane 100% me 100%


  -
  Te dy jeni pergjegjes per lidhjen tuaj
  Kjo sdo te thote nje ekuacion 50% me 50% ekuacion I ekuilibruar ne forme te barabarte
  Kjo do te thote 100% me 100% secili jep maksimumin e tij.
  Kjo eshte e verteta edhe pse ti se pranon kete pergjegjesi.
  Kenaqe veteveten me dashuri
  Shprehe ate
  Njihe ate
  Duaje ate
  Rreziko
  Fantazo
  Dhuro
  Zhvillo
  Kjo eshte jeta jote
  Keshilla per beqaret


  Mendo si nje person I martuar

  Strategjia (1)
  Intimiteti


  -
  Megjithese smund ti imponosh lidhjen ti mund te kthesh ate ne qellim.kur mendojne per te sic mendohet per te beqaret jane afatshkurter dhe perceptojne cektaste shenosh gje si pasoje sjell vetmine.
  Keshtu do te ishte me mire te perqndrohesh tek suksesi I golit por kushtoji kohe kesaj.  Strategjia (2)
  Te menduarit afatgjate


  -
  Truri konsumohet nga qellime afatshkurtra.Akm ndonje takim.cfare o veshe etj.
  Zgjohu beqar dhe beqareshka lol
  Te adoptosh nje strukturete menduari afatgjate do ti largoje shume streset tua do te ndihmoje te jesh me teper vetvetja dhe do te jape nj prespktiv te mire te gjerave.  Strategjia (3)
  Komunikimi


  -
  Pamja e beqarve dhe beqareve karakterizohet nga shume poza levdata dhe ngacmime te zgjuara.Ata qe kalojne pertej ketyre gjerave kane mundesi te lidhen dhe te njohin dhe te arrijen ate qe duan. Dhe keshtu fillojne udhetimin etyre.  Strategjia (4)
  Njohja


  -
  Perse sherben njohja .Per shume gjera por me shume improsionimi.beqaret qe heqin masken mbrojtese shpesh shperblehen me lidhje domethenese dhe te sinqerta.  Keshilla per te martuarit

  Mendo si beqar

  Strategjia (1)
  Flirtimi


  -
  Kur eshte hera e fundit q eke flirtuar me burrin tend apo gruan tende
  Ne te gjitheve na pelqen ten a bindin te tjeret dhe ten a kushtojne vemendje te vecante.
  Mund te mesosh dicka dhe nga miqte tu beqare lol.  Strategjia (2)
  Kenaqesia e momentit


  -
  Struktura e te menduarit tek nje person e imartuar eshte afatgjate.Ana positive eshte se kjo do te thote siguri angazhim dhe qetesi.Prandaj ju keshilloj nje fejese dhe martese se sa lidhje dashurore keto te krijojne stress do me marri apo jo do me leje .Por tek te martuarat kemi dhe disa probleme si pertaci monotoni dhe mungese aktiviteti.
  Nje mynyre per te luftuar naet ngative eshte adoptimi I menmeve dhe I paionev I nje djali beqar ose vajze beqare lol.  Strategjia (3)
  Joshja


  -
  Kur ishte hera e funit qe e joshe partnerin tend
  Sa here je perpjekur te besh humor me te te vishesh bukur para tij ti thuash fjale te embelta ta imptosionosh,  Strategjia (4)
  Merr persiper rrezikun


  -
  Siguria dhe komforti mund te cojne ne pertaci.nuk merren me rreziqe nuk e stemundojm me veten.Nuk eshte e cuditshme qe paioni te zhduket.beeqaret marrin me shume rreziqe emocionale sesa te martuarit jane me fantazues dhe kerkues te gjerave te bukura dhe romatike.Pak rrezik brenda marteses ka fuqi te energjizoje marredhienien tende ne mynyra te pabesueshme.

 13. #13
  ..silent.. Maska e velsa
  Antarsuar
  05-01-2004
  Postime
  58
  Dashuria eshte te ikish nga enderrat, te shkosh ne parajsen shpirtrore
  Dashurise nuk i duhen krahe, se fluturon vete
  Dashurise nuk i duhen syte, se shef ka beson
  Dashurise nuk i duhen veshet, ka menyrat e saja te ndegjoj melodine e kenges qe vete e kendon
  Dashurise nuk i duhet koha, se ajo eshte e pafund........
  Silence is the perfectest herald of joy: I were but little happy, if I could say how much. W. Shakespeare

 14. #14
  IAmTheOneJesusLoves Maska e Sefedin
  Antarsuar
  03-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  30
  Dashuria sht e durueshme; plot mirsi; dashuria nuk ka smir, nuk v n dukje, nuk krekoset,
  nuk sillet n mnyr t pahijshme, nuk krkon t sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon pr keq;
  nuk gzohet pr padrejtsin, por gzohet me t vrtetn,
  i duron t gjitha, i beson t gjitha, i shpreson t gjitha, i mban do gj.
  Dashuria nuk ligshtohet kurr...
  [I Kor. 13:4-8]


  Ky do te ishte perkufizimi i dashurise per mua.
  I pari q mbron shtjen e vet duket sikur ka t drejt; por pastaj vjen tjetri dhe e shqyrton.
  [Fj. e Urta 18:17]

 15. #15

  :)

  Dashuria ben cudira cdo dite,ajo dobeson te fuqishmin,forcon te dobtin,nga imencuri ben budallain,nga budallai te mencurin,favorizon pasionet dhe zhduk arsyen.me nje fjale permbys gjerat.
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e gocpersmari
  Antarsuar
  22-11-2003
  Vendndodhja
  Boston, U.S.A
  Postime
  135

  Lightbulb

  Te percaktosh natyren e dashurise do te thote te percaktosh natyren dhe si rrjedhoje origjinen e jetes; fatkeqesisht kjo eshte praktikisht e pamundur edhe pse ne ideale njerezimi eshte munduar historikisht te formoje idene me te paster e te me drejte qe manifeston ne te esencen e kesaj ndjenje kaq intriguese. Them ndjenje sepse nuk di si ta percaktoj ate qe eshte me madhore ne natyre, ate qe vete dashuria sjell qe fillon ne aparence e evulon shpirtin si rezultat.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shpirt Njeriu : 30-03-2004 m 23:17
  I like nothing but the truth
  Socrates

 17. #17
  shpirtushka Maska e Irisi
  Antarsuar
  04-03-2004
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  37
  D et it thelle ndjenjash
  A rome dehese shpirtrash
  S trehe e ngrohte zogjsh
  H umbje ne mendime
  U lje e ngritje
  R reshta poezie
  I love you!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2004
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  8

  Definimi i dashurise

  Per mendimin tim, dashuria ashtu si cdo dhunti eshte nje perjetesi, pra e pa kufinj.

  Aty ku do te ekzistoje nje perkufizim i dashurise do ekzistoje dhe nje maskim realiteti i cili do manifestoje titullaritete te pa merituara.

  Pra une mund ta quaj dhe ta konceptoj (dhe ketu duke mos definuar asgje) nje dhunti e dhuruar nga krijuesi i gjithe ketyre krijesave qe s'demostrohen dot nga asnje qenje e krijuar (ndoshta dhe per nje qellim te caktuar)

  Ne rastin tone nje keshille per ta pranuar dhe dashurine ashtu siq e konceptojme me lehte, ne nje sherbim te mirefillte.

  Per ty dashuria eshte deshire,
  jeton ne zjarrin e instiktit.
  Per mua eshte me shume meshire,
  qe garantohet nga dhuntia e sikletit.
  Me keto rrjeshta e mbyll dhe kete mendim (kurre definim)
  Me respekt per te gjithe te respektuarit
  LURACAKU
  Me rrespekt per te gjithe te rrespektuarit.

 19. #19

  Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

  Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje jete boshe. Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje xhelozie, as tek njerezit, as te kombet. Vetem dashuria eshte e afte te mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca. Vetem dashuria mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur urine dhe deshperimin.

  Ne ditet e sotme ai qe dashuron na ngjall menjehere dyshime dhe, ose e marrim per te lehte ose te pavlershem, ose e quajme te pasinqerte. Jemi te sigurte se askush nuk mundet te dashuroje me te vertete dike tjeter pa pasur qellime te tjera. Vlerat e dashurise, si butesia, pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne breterine e banalitetit dhe nuk perfillen.

  Duajeni njeri-tjetrin. Keto fjale jane thene me se dy mije vjet me pare. Me gjithe fuqine qe permban ky mesazhi Bibles, shume prej nesh nuk e kane vleresuar gjate gjithe ketyre viteve.

  Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te mendurve. Nese nuk do te duam njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush...

  Shoqeria moderne eshte indiferente ndaj thirrjes per dashuri. Qesh me idene se bota do te mund te jetonte si teresi, pa kercenimin e nje holokausti dhe pa garen e armatimeve, por me nje respekt te thelle per vet jeten.Te shumte jane ata te cilet mendojne se kemi arritur ne nje pike te pakthyeshme te historise sone. Por nje gje eshte e sigurte. Metodat e zakonshme per venien e paqes dhe per ta kuptuar boten tone , fatkeqesisht kane falimentuar.

  Sa me shume veshtrojme perreth, aq me shume gjejme urrejtje, dhune, paragjykim dhe perbuzje per jeten. Degjojme lajmet dhe lexojme artikujt qe na japin statistika per te vdekurit ne lufte, per urine, per femijet e shfrytezuar dhe te sakrifikuar, per permimin ndaj dinjitetit njerezor dhe te drejtat e njeriut. Dhe gjithka, me te njejtin shpirt, shkruhet edhe ne nje artikull per kampionatin e futbollit. Gjithmone e me shume jemi te kufizuar nga nje spekter i tere, se forcat njerezore jane shpenzuar kot. E megjithate vazhdojme te luajme rolin e nje te verberi e te mos vlersojme alternativen e mundshme te dashurise. Shume njerez nuk do te mund te gjykonin se dashuria ka ate force per te mbajtur ne kembe shumicen e marredhenieve familjare me te ngushta, dhe, duke shkuar me tej zemra nuk do ti qendronte shtrengimit. Prandaj eshte thjesht qesharake, qe dikush mund te besoje ne fuqine e dashurise per te zgjidhur problemet nderkombetare.

  Dashuria universale jo vetem qe eshte e mundshme, por eshte edhe forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore.

  Por dashuria mund te jete e vlefshme vetem kur heqim dore nga parametrat e vjeteruar mendore, te cilet vazhdojne te na paralizojne. Duhet ti sfidojme keto sofistike qe e gjykojne do gje romantike si absurditet, banalitet idealist, si jo shekcore e anti-intelektuale. Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne.Vetem atehere do te zbulojme se dashuria, plotesisht e realizuar, ka fuqine te shmange ato gjera te pavlera qe na ndajne, se armiku yne ka edhe ai nje fytyre dhe nje zemer. Dhe pikerisht kjo eshte pika ne te cilen gjithka behet e mundshme.

  Dashuria eshte e madherishme si vete jeta dhe kur duam ti japim nje perkufizim, shpesh perfundojme duke i vene kufizime.

  Sipas nje percaktimi te Finck, Dashuria eshte shpesh nje teresi paradoksesh dhe ekziston ne forma aq te shumllojshme sa qe pothuaj do percaktim ka te ngjare te mos jete korrekt apo pse jo edhe i papelqyeshem.

  Ka ekzistuar nje opinion sipas te cilit dashuria eshte nje subjekt i kufizuar e jo shkencor me te cilin duhet te merren vetem poet e autore kengesh. Mendohej se ajo nuk vrojtohej dot shkencerisht dhe kjo perbente vertet nje veshtiresi metodologjike per studiusit. Por psikologet mendojne se do sjellje njerezore, perfshire edhe dashurine romantike, perbejne tema studimi te psikologjise, meqenese dashuria ndikon ne jeten sociale te njeriut, ne marredheniet intime, ne martesen, divorcin etj.

  Ky fenomen eshte mjaft i perhapur per njerezit. Jungu besonte shume te dashuria eksplozive aq sa ndertoi nje teori te shpjegimit te dashurise me shikim te pare.

  do premtim i shpirtit ka do here plotesime te panumerta. Natyra, e papermbajtshme, e rrjedhshme, parashikuese, ne ndjenjen e pare te miresise paraprin nje dashamiresi, e cila do te humbase te gjithe cilesite e veta ne driten e saj te pergjithshme. Paraqitja e kesaj lumturie eshte nje lidhje private dhe e bute e dikujt me dike, qe eshte magjia e jetes njerezore, qe, si nje egersi hyjnore dhe entuziazem, mberthen njeriun dhe ben nje revolucion ne mendjen dhe trupin e tij, e bashkon me racen e tij, e ben te zotohet ndaj lidhjeve shtepiake dhe qytetare, e on me me shume simpati ne natyre, rrit fuqine e shqisave, i hap imagjinaten, i shton karakterit te tij atribute heroike dhe te shenjta, vendos martesen dhe i jep qendrueshmeri shoqerise njerezore.

  Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze as mendjemadhe, as krenare, as egoiste, as zemerake;dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja por kenaqet nga e verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtershme. Dashuria eshte e perjetshme... Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te treja, me e madherishme eshte dashuria.

  Dashuria nuk eshte thjesht nje pelqyeshmeri me e madhe nga ana sasiore por nje gjendje psikologjike cilesisht e ndryshme, qe ndryshon nga terheqja e thjeshte ne shume drejtime. Me teper se nje miqesi tipike ne fazat e hershme, dashuria perfshin nje ngritje psikologjike (relative), thithje psikologjike te fuqishme nga partneri, interes te gjere per personalitetin e tjetrit, fantazim per te , lekundje te shpeshta emocionale dhe gjendje emocionale ambivalente (Walster 1978). Sipas Davis (1985), dashuria karakterizohet nga elemente te magjepjes, deshires seksuale, eskluzivitetit dhe kujdesit te madh per tjetrin. Dashuria e llojit te mesiperm, njihet nga disa autore si dashuri romantike, per ta dalluar nga terheqja siperfaqesore.
  o me dy molle moj te godita
  o me vrave o te vrafte pika
  E nuk te rashe per te vrare

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  290
  Dashuria nuk egziston. Te gjitha ato mendime te mesiperme jane shume qesharake. E shoh se shumica nga jush keni tendence te enderroni. Dashuria 'blah blahh blaah".....

  Dashuria nuk egziston
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Smundja e dashuris
  Nga ~Geri~ n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 21:54
 2. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 3. Si mund t realizohet vazhdimsia e dashuris
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-02-2009, 13:13
 4. Piramida e dashuris
  Nga titi-a n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2008, 09:26
 5. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •