Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  475

  Lightbulb Energjia, prodhohet m pak se n vitin 1991

  Tremujori i dyt i ktij viti shnoi nivelin m t ult t prodhimit t energjis elektrike q nga vitit 1991, sipas t dhnave nga Instituti Shqiptar i Statistikave. Sipas INSTAT, ky nivel ishte rreth 6,1% m i vogl se
  burimet e siguruara n tremujorin e par dhe 6,9% m i vogl se n t njjtn periudh t vitit t kaluar. Muaji qershor paraqitet me nivelin m t vogl t burimeve, rreth 22,4% m pak se niveli mesatar mujor i arritur gjat ksaj periudhe. Niveli i ult i prodhimit bri q t rritet ndjeshm importi i energjis elektrike, pr plotsimin e nevojave. Gjat gjasht muajve t par t ktij viti u prodhua vetm 52,3% e energjis s planifikuar nga hidrocentralet kryesore n vend. Shmangia e krizave energjitike sht ndr prioritetet e qeveris s re. N programin e saj parashikohet miratimi i nj planveprimi brenda nj muaji, me qllim shmangien n t ardhmen t ktyre krizave.

 2. #2
  i pavarur
  Antarsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Me te vertete prodhimi mund te jete me i ulet se ne 1991 por te mos harrojme nje gje qe eshte me shume rendesi per te ardhmen se ajo sasi uji qe nuk eshte perdorur per prodhimin e enregjise elektrike gjendet sot ne liqenet e fierzes komanit dhe vaut te dejes, keshtu qe rezervat jane dhe me te medha per dimrin qe vjen. Keshtu qe do gje eshte relative dhe kjo nuk eshte shqetesuese nqs te tjerat do te ishin ne rregull.
  Problemi qendron ne vend tjeter dhe kete asnje analiste ose gazetar nuk e merr mundimin qe ti hapi syte popullit.
  Energjia qe importohet aktualisht nga Italia ( dhe qe kjo u quajt si dhurate e qeverise italiane se ishte me kredi soft ) blihet me nje mim te papare ndonjehere ne tregun shqiptar 4.4cents 1 Kw/ore.
  Ne fillim te vitit u be skandal kur flitej se ish ministri Prifti kishte blere energjine me 3.3 cents Kw/ore dmth kati 30% me lire se tani.
  Keshtu qe mimi i blerjes energjise eshte shume i larte humbjet ne rrjet te me dhaja si dhe kur shohim qe nje pjese nuk paguhet atehere behen pak si shume dhe kostoja eshte teper e larte per zhvillimin e ekonomise se vendit.
  Si gjithmone mungese totale transparence e qeverise ne lidhje me akordet e neshkruara!!
  Ka disa projekte qe mund te zhvillojne Kesh-in per te ardhmen po asnje prej tyre nuk behet mediatik dhe si gjithmone do informacion mbi vonesen e tyre eshte evaziv dhe populli asnjehere nuk ka mundesine te gjykoje faji i kujt eshte qe ai ngelet pa drita!!
  Just God Can Judge Me

Tema t Ngjashme

 1. Antimateria - energjia e se ardhmes?!
  Nga sam1r n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-07-2011, 12:32
 2. Pse nuk paguhet Energjia Elektrike/Rryma ne Kosove?
  Nga FISI.SOLITERIT n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 191
  Postimi i Fundit: 09-07-2009, 09:48
 3. Energjia Sizmike e Termeteve
  Nga E=mc n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 14:03
 4. Alternativa moderne ndaj fizikes klasike.
  Nga xfiles n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 86
  Postimi i Fundit: 09-04-2008, 04:06
 5. Energjia e pakrijuar hyjnore...
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-01-2005, 07:00

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •