Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 161
  1. #41
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Sikur te egzistonte mundesia e rikthimit ne te kaluaren,jeta ime do ishe plot me korigjime te gabimeve te vjetra dhe kryerjen e gabimeve te reja sigurisht! Pas cdo gabimi vjen pendimi (per ato qe jane te ndergjegjeshem qe akti i kryer ishte i gabuar)
    A ja vlen qe njeriu te pendohet per gabimet qe ben ?? Per mendimin tim jo! Pendimi nuk ndryshon asgje nga ajo qe eshte kryer.Thjesht te vret nga ana mendore dhe shpirterore! Si ajo fjala..gelltit nje luge qorbe te prishur-ngelesh duke vjelle per ter jeten (Pse e bera,pse nuk e bera,si do ishte sikura ta/mos ta beja) Por e rendesishme eshte qe njeriu te analizoje dhe te rezultoje se akti i kryer ish gabim.Dihet se qdo gabim behet mesim per te ardhmen.

    Pa te gabuar sdo kish te drejte dhe pa te drejte sdo kish te gabuar.Jane pjese e jetes tone.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  2. #42
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anëtarësuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites
    A ja vlen qe njeriu te pendohet per gabimet qe ben ?? Per mendimin tim jo!.....

    Por e rendesishme eshte qe njeriu te analizoje dhe te rezultoje se akti i kryer ish gabim.
    Atehere, pendim!!!

    Te pendohesh s'do te thote qe DO TE ndryshosh te kaluaren, por qe DO TE DESHIROJE qe te kishe vepruar ndryshe nese do gjendeshe perseri ne ate situate.
    Sic e the dhe ti, pendim eshte analizim me koshience i veprimeve te kaluara dhe nxjerrja mesim per te ardhmen. S'mendon se eshte pikerisht ky dyluftim brenda njeriut qe na ben njerez me te mire?

    C'do mendoje nese nje vrases qe te ka vrare femijen te thote...une nuk pendohem per gabimin qe bera por s'do e perseris me. Qe ai e ka analizuar veprimin e tij se ishte gabim? Se ai s'do e perserise me?
    If I Only Could....

  3. #43
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga BRADYKININ
    C'do mendoje nese nje vrases qe te ka vrare femijen te thote...une nuk pendohem per gabimin qe bera por s'do e perseris me. Qe ai e ka analizuar veprimin e tij se ishte gabim? Se ai s'do e perserise me?
    E nderuar BRADYKININ

    Krimi dhe gabimi nuk jane te njejta dhe nuk mund te krahasohen kurrsesi! Ishalla kurr ne jete nuk do perjetoj pendesen ndaj krimeve...se nuk do ishe pendese po cmenduri per mua,lol

    Une e kuptoj pendimin si ndjenje munduese nga e cila vuan njeru pas nje akti te gabuar,apo te papelqyer!.Dhe zakonisht pendesa qendron me njeriun (varet nga indivited) per nje kohe jo te shkurter.Ahhhhh sikur te mos kisha vajtur ne kurbet po te ndiqja fakultetin psh! Jam shume i penduar!

    Nuk do te thote se njeriu pendohet vetem nga gabimet! Njeri mund te pendohet nga nje veprim c'fardo qe pas nje analizimi ne te ardhmen konkludon se do ishe me mire sikur te vepronte ne nje menyre alternative.

    Pra une mendoj se pendimi eshte thjesht ndjenje munduese qe e mban njerun te lidhur ne te kaluaren per nje veprim qe aij ka kryer.Sa me shpejt qe ta pranosh qe ishte gabim,ta hedhesh prapa kraheve dhe ta harrosh...aq me mire do jete.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BvizioN : 19-08-2005 më 09:39 Arsyeja: Nje mini mini mini gabim,ah sikur mos ta kisha bere,lol :)
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  4. #44
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anëtarësuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Fair enough, ZiM.

    Btw, je nga te paktet ata qe e kupton drejt fjalen "diskutim" dhe eshte kenaqesi te t'i lexosh mendimet, pamvaresisht se mund te jene ndryshe nga te miat.

    Te respektoj sepse respekton!

    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites
    Ndryshuar për herë te fundit nga Zeri_i_Mirdites : 19-08-2005 më 13:39. Arsyeja: Nje mini mini mini gabim,ah sikur mos ta kisha bere,lol
    How could you?
    If I Only Could....

  5. #45
    Moderator Maska e AdmiraL
    Anëtarësuar
    25-05-2004
    Vendndodhja
    Rheinfelden - Baden-Württemberg
    Postime
    759
    Dhe Une jam penduar shum her
    cdo dit

  6. #46
    BASTARDODENTRO Maska e reni00
    Anëtarësuar
    04-12-2002
    Vendndodhja
    * jetoje jetën sic e di unë :-) *
    Postime
    805
    Po dy here po do kaloj...

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e DESTI-YLL
    Anëtarësuar
    20-08-2005
    Vendndodhja
    Amerike
    Postime
    9

    Post

    Pershendetje te gjitheve!

    Pendimi im shkon deri tek analiza e vetedijes!Me tutje s`e di!
    LUNDROJ NE YJE, SI ENGJELL I PAKRAHE....undefined

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Snow^White
    Anëtarësuar
    28-07-2005
    Vendndodhja
    Atje Ku Qielli Dhe Toka Bashkojne Dashurin Tone...Engjelli Im
    Postime
    248
    Jam penduar vetem per dicka ne jete qe me mori 3 muaj nga jeta ime kot se koti!
    Po ne pergjithsi nuk jam nga ata njerez qe pendohen kollaj ne jete!Me pelqen te bej gabime dhe te mesoj nga ata!
    "Forgive your enemies, but never forget their names. \" - John F. Kennedy

  9. #49
    mes jetes e vdekjes Maska e kristal
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    176

    Pendim ne himbje.

    Nuk ka te mire, e te keqe, ne kete bote,as te zeze e as te bardhe,as po as jo,keto rregulla komunikimi apo pergjigje,jane krijuar nga njerezit,nga nderhjegjeja duke menduar, te sherbejne si pergjigje ndaj vetvetes dhe te tjereve.

    Edhe pendimi eshte produkt i individit,e sidomos ne personat qe kane iluzione ne dicka qe bejne ne jete,te pasigurte==pendim.

    Cdokush do te kishte deshire te mos gabonte,apo te korigjonte ata gjara, per cfare ne i quajme te gabuara,apo pa kualitetin e duhur.

    Pendimi nuk eshte asgje tjeter, vetem pjese e nje vije rrethore,ku ne perbejme udhetimimin jetesor ne te.



    E nuk jam penduar pse kam shkruar,se keshtu kam menduar.


    with all my best

    kristal
    Ndryshuar për herë të fundit nga kristal : 01-12-2005 më 17:31
    Edhe pak gjak aortal.

  10. #50
    PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
    Anëtarësuar
    18-09-2005
    Vendndodhja
    somewherE
    Postime
    576
    jam penduar qe i dhash njonit muhabet kot, ene kur e mora vesh ca ftyre ishte qe shume vone.........megjithate jo ndonje humbje e madhe...shyqyr zotit
    * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

    CrosiN Da Dead LiNe...Y


  11. #51
    123456.... Maska e FsHaTaRi
    Anëtarësuar
    20-07-2002
    Vendndodhja
    Hollywood Profesioni : SuperStar
    Postime
    483
    Une spara pendohem lol, ndoshta per vet faktin qe ka shume ndodhi dhe kjo me ben qe mos ti vesh shume rendesi gjerave dhe te arij deri atije ku mund te pendohem
    B

  12. #52
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Shume here, po jo qe te behem me fiksime! Ajo qe duhet te ndodhte, ndodhi! Kaq!

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Jam egoiste e madhe por pendohem per gabimet qe bej sepse njeriu pa gabime nuk jeton eshte normale te bejme gabime edhe te pendohemi me kuptomin qe "nuk e bej me".Akoma po mendoj per nje gabim qe kam bere edhe ka te bej me jeten time edhe me te ardhmen time.

  14. #54
    ta ruajm amanetin Maska e deqanas
    Anëtarësuar
    23-03-2005
    Vendndodhja
    diku tjeter
    Postime
    267
    Citim Postuar më parë nga Reina
    Kurse une pendohem jo per gabimet qe bej, po per te mirat qe u bej mosmirenjohesve.
    pjesa e dyte me pelqeu dhe pajtohem, ndersa e para tregon ndoshta pak egoizem.
    shihemi n´gjykate

  15. #55
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Deri tani akoma sme ka rene rasti te pendohem per dicka po ma mer mendja se do e bej shume shpejt

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Perfeksionizmi nuk ekziston...Gabimet jane normale,por rendesi ka te mesosh dicka nga gabimet...
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Aurena
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga Poeti
    Pendimi…them se nuk ka njeri qe nuk është penduar në jetë. Por kujtoj se pendohemi vetëm për gabimet e bëra pa qëllim, pasi e kuptojmë që e kemi bërë gabimin, por gabimet më të mëdha janë ato që bëhen qëllimisht dhe për këto gabime rrallë ka pendim dhe rrallë kërkohet falje. Aq më shume që ne shqiptarët në përgjithësi fjalën: MË FAL e marrim si nënshtrim e jo si edukatë dhe si mirësjellje.
    Normal se edhe unë kam bërë gabime në jetë, por kujtoj se asnjëherë nuk e kam bërë me qëllim, ngase do te isha ndryshe nga se që jam. Falje kërkoj dhe ate me shumë përulje për shkak të pasojave që gabimi im ka mundur ti shkaktoj tjetrit.
    (P.S. përse vallë më lehtë kërkojmë falje në gjuhë të huaj se sa në gjuhën tonë të ëmbël shqipe?!)
    Poeti,ke zgjedhur fjalet me te duhura ne lidhje me temen.Une ju pershendes sepse s'kam c'te shtoj tutje!

  18. #58
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    E Pra E Une Sorry Mund Te Them Me Qindra Er Ne Dite
    Kurse Me Fal Them Vetem Atehere Kush Shof Se E Kam Tepruar Me Ate Qe Kam Ber
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar më parë nga deqanas
    pjesa e dyte me pelqeu dhe pajtohem, ndersa e para tregon ndoshta pak egoizem.

    ky eshte idiotizem.. per te mirat mos u pendo kurre... edhe njeriut te gabuar t'ja besh .. te shef ai/ajo/ata lart
    TBD

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216
    Une jam penduar vetem nje here kur kisha nje rast ideal dhe shkaku i tolerances sime dhe mirekuptimit,nuk e kam shfrytezuar,tani i bart pasojat e tolerances time…kurre me...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Foleja_ : 03-04-2006 më 07:22
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 80
    Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
  2. "Jam penduar, por nuk kisha rrugë tjetër"
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 23-02-2007, 14:41
  3. Si ta kthejme dikend ne besim islam
    Nga Arber gerguri në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-11-2006, 05:27
  4. Një dite do t'i kujtoni këto që po ju them
    Nga qorri_30 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-09-2006, 11:47
  5. Polikseni Ninka
    Nga dikeafajtore në forumin Shkrimtarë shqiptarë
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-07-2005, 19:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •