Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Si gatuhen llokumet?

  Per mjeshtrat e guzhines: do t'ia u dija per nder nese do me thonit se si gatuhen llokumet. Gjate gjithe jetes sime nuk kam pare njeri t'i gatuaje, por vetem t'i blejne

  P.S. ne kembim mund t'ju jap nje recete te shkelqyer per veze te ziera.

 2. #2
  ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
  Anėtarėsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  njera kerkon ballokumet andej....tjetri kerkon llokumet ketej
  ore pse kemi qe emrin shefa personal ne ketu (j/k)

  llokumet si gje e veshtire per tu gatuar...
  me mire shko njehere nej vizite njehere andej nga TURQIA
  e pyet ndonje turke per ti gatura...
  ato i qajne llokumet
  ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

 3. #3
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ahh cna kujtuat llokumet tani ... se ma ben germiau
  mua per njecik llokume sidomos nga ato me arra .

  As une se kam idene se si gatuhen sorry

 4. #4
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga nursezi

  P.S. ne kembim mund t'ju jap nje recete te shkelqyer per veze te ziera.
  bah vetem vezet e ziera jo...s'ka nai alternative ma te mire jo per gja po na motivon me shume per te ndihmuar

  une xhamen as e kam idene si bahen llokumet per Ballokumet po

 5. #5
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  30
  Postime
  1,770
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  nursezi vallaj per ty shkova hapa librin e guzhines qe ka plaka imeeeeee po zgjeta gjo mo afer arrita ke tullumat so po i deshe ato po ti shkruj lol

 6. #6
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  aiiiiiiii du tullumaaaaaaaaaaaaaaa ene pik mooooooooo
  Llokumet bohen me uj me sheqer,arra ose bajome sipas deshires
  ene niseshte :P
  perziji,ziji ene leji tf'tofen.ene nai arom po deshe hudhjani

  pastaj i presim ne format dhe madhsit e deshirushme
  nfun i hedhim pouder sugar
  ju bofshin mire
  LoNcJa-SyNi-Vet
  o-le-le firma

 7. #7
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  30
  Postime
  1,770
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tironce_TR
  aiiiiiiii du tullumaaaaaaaaaaaaaaa ene pik mooooooooo
  Llokumet bohen me uj me sheqer,arra ose bajome sipas deshires
  ene niseshte :P
  perziji,ziji ene leji tf'tofen.ene nai arom po deshe hudhjani

  pastaj i presim ne format dhe madhsit e deshirushme
  nfun i hedhim pouder sugar
  ju bofshin mire
  LoNcJa-SyNi-Vet
  ahahahhahahahahahahahahahaha o vdekshhhhhhhhhhh sa kom qeshh o zotttt bejbo e do ti ate tollumave a jo? mos me iki libri kot lol

 8. #8
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Me Verte E Ke??e Du Miiiiiiiiii Un Vdes Per Tollumeee Me Sherbetttt
  o-le-le firma

 9. #9
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  30
  Postime
  1,770
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  ahhaha po miiii per ty un shkoj boj research ok ja po ta kopjoj ca thot kjo tezja ktu lol

  per 5 veta: miell 1 gote uji, uje 3/4 e gotes, pak kripe, sheqer, gjalpe 1 luge gjelle, veze 4 kokrra, Per shurupin : 1 gote e gjysem uje me sheqer, uje 1 gote.
  Pergatitet brumi njelloj si per pastat shu. Brumi punohet ne tavoline derisa te krijohet trashesia e tille qe te mos ngjitet ne dore. Hidhet ne formen e tullumbave, dhe skuqen ne ene te hapur me shum yndyre. Hiqen dhe hidhen ne shurup te ftohur dhe te aromatizuar me kanelle ose karafil.

  if this helps

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,278
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Llokumet bohen..

  Me se pari merr nje millin tani e bon gati do vaj , nje got te qajit vaj mandej , 10 lug sheqer , 1 nisheste per mu bo me te trasha, tnai i persien shuum ēkllup ēkllup ēkllup ēkllup ēkllup mandej , i fut ne furr te shporetit.. dhe ato fillojn me u plej i 15 minuta duhet me i lene mbrenda. mandej i nxjerr dheeee I qet prap Sheqer per mbi to dhe tani i fut ne Furr prap me u nxe pak dhe keshtu qe u bonen Llokumat.
  Zoti ju knaqt.
  Gjith te mirat.
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 11. #11
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  bejboo fenk ju shum ka ona tyveee
  ishalla ke haru nai gjo ene sme dolin tullumat e mir ene e shef,do thaj ty masanej per qefff
  Gjillo amon mer kot ste kom zgjedh per burr shif si je,ene llokumkat si me e i bo
  birrr nona vettt
  o-le-le firma

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e SeXy^-^ElBa
  Anėtarėsuar
  01-10-2004
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ah sdo te doaj gje vetem te kisha nje llokum tani :P
  te them te dua eshte pak te fal zemren e ke hak me mire te them te verteten, i yti do jem per jete, dashuria ime do te perfundoj kur deti te shteroj kur dielli te me ndricoj, kur mua ne varr te me mbulojn atehere jam e detyruar te harroj
  Ne syte e tu,heshtje kozmike,ne fytyren tende heshtje romantike,ne fjalet e tua as po as jo,me thua te lutem:"me do apo jo


  LoVe^-^BeBy

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Llokumet bohen..
  Gjilanso je shume afer te qenit hero i imi personal. A ka mundesi te na japesh me shume informacion per masat dhe ndoshta te zgjatesh pak me procesin? Me shprese se do te kthesh pergjigjje...Si haet nje llokume me arra tani.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  ja nje recete qe gjeta ne internet

  Title: LOKUM ( TURKISH DELIGHT )
  Categories: Desserts
  Yield: 1 servings

  4 c Granulated sugar
  4 1/2 c Water
  1 ts Lemon juice
  1 c Cornflour
  1 ts Cream of tartar
  1 tb Rose water (may be doubled)
  Red food coloring
  1/2 c Chopped, toasted almonds
  3/4 c Confectioners' sugar
  1/4 c Cornflour

  Cooking time: 1 1/2 hours. Makes about 1 kg. (2 lb).
  Combine sugar, 1 1/2 cups water and lemon juice in a
  thick-based pan. Stir over low heat until sugar
  dissolves, brushing sugar crystals off side of pan
  with bristle brush dipped in cold water.
  Bring to the boil and boil to soft ball stage 115
  C (240 F) on a candy thermometer. Remove from heat.
  In another thick-based pan blend cornflour, cream
  of tartar and 1 cup cold water until smooth. Boil
  remaining 2 cups water and stir into cornflour
  mixture, then place over low heat. Stir constantly
  until mixture thickens and bubbles. Use a balloon
  whisk if lumps form.
  Pour hot syrup gradually into cornflour mixture,
  stirring constantly. Bring to the boil and gently for
  1 1/4 hours. Stir occasionally with a wooden spoon
  and cook until mixture is a pale golden colour.
  Stirring is essential.
  Stir in rose water to taste and a few drops of red
  food colouring to tinge it pale pink. Blend in nuts
  if used, and remove from heat.
  Pour into an oiled 23 cm (9 inch) square cake tin
  and leave for 12 hours to set.
  Combine confectioners' sugar and the 1/4 cup
  cornflour in a flat dish.
  Cut Turkish Delight into squares with an oiled
  knife and toss in sugar mixture. Store in a sealed
  container with remaining sugar mixture sprinkled
  between layers. VARIATIONS: Creme de Menthe Lokum:
  Replace rose water and red food colouring with 2
  tablespoons Creme de Menthe liqueur and a little green
  food colouring. Omit nuts. Orange Lokum: Use 1-2
  tablespoons orange flower water instead of rose water;
  use orange food colouring. Vanilla Lokum: Use 2
  teaspoons vanilla essence instead of rose water and
  colouring, stir in 1/2 cup toasted chopped almonds or
  chopped walnuts. Do not blanch almonds.

  Me thoni si do dale n.q.s do e provoni

 15. #15
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Thxxx pėr kėtė recetė ...Do shqepemi me llokume tani.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  uhhh nursezoo kaq shume te pelqekan llokumet lol ..
  ta dija keshtu ta kisha cuar ne kuti llokume me arra .. ma sollen nga shqiperia ( dhe perfundoi ne plera ).. po asnjehere si kam pas qef ato .. shume rende te bien ..pappapa sheqer i gjalle jane :P

  po funny ishte se kur ma sollen te kutia thoshte - llokume me arra .. i dhashe nja 2 njerezve te njohur per qef .... kafsho ato e kafsho .. mezi e gjeten nje arre te vogel andej nga fundi :PP ( tregtare hesapi atje mo .. dun me fitu dhe me llokumet )
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mi corazon me thuaj si do dalin se nuk e kam provuar ndonjehere kete recete. Te befte mire

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  po funny ishte se kur ma sollen te kutia thoshte - llokume me arra .. i dhashe nja 2 njerezve te njohur per qef .... kafsho ato e kafsho .. mezi e gjeten nje arre te vogel andej nga fundi :PP ( tregtare hesapi atje mo .. dun me fitu dhe me llokumet )
  Lol, ne shqiperi thone me arra per te te ngaterruar. Eshte forme e vecante marketimi.

 19. #19
  LIV
  Anėtarėsuar
  26-07-2002
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  llokumet jane dhe ato te butat, qe te shkrihen ne goje. Gatuhen me veze, kos,sode, dhe miell .

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O liv po na e ben zili ti tani?! lol. Po pate ndonje recete fute ketu se kam ndermend t'i "pervishem punes" nga weekend. O bej llokume o s'ka.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Tavė kosi
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 02-10-2007, 14:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •