Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 92
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Anėtarėsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Shen Kozma Etoliani

  Zoti nuk i dėgjon lutjet nė shqip!

  Kozma Etoliani u shpall shenjt nė fund tė viteve ’20 dhe u mitizua pėr tė justifikuar politikėn helene

  Autori i Lajmit: Nga Sherif Delvina

  Patrikana Ekumenike e dėrgoi nė Shqipėri Kozma Etolianin (1714-1779), pasi ai kishte kryer studimet nė Malin e Shenjtė, Athos. Klerikėt grekė, para se tė vinin nė vendin tonė, shpesh mėsonin si t’i kryenin shėrbesat fetare nė manastiret e kėtij mali.Misioni i Shėn Kozmait ishte sa delikat, aq edhe i rėndėsishėm pėr interesat greke. Prifti i ri, nė atė kohė vinte nė Shqipėrinė e Jugut pėr tė helenizuar tė krishterėt ortodoksė shqiptarė. Kozma Etoliani predikoi nė Shqipėrinė e Jugut ose Epiri, siē e quajti ai, Thesali dhe Maqedoni. Ndėr kėrkesat kryesore tė tij gjatė predikimeve nė Shqipėrinė e Jugut, ishte tė pėrbuzej dhe tė braktisej shqipja dhe, nė vend tė saj, tė flitej e tė shkruhej vetėm greqisht. Tomadakis, profesor nė Universitetin e Athinės, thekson: “Misionari i madh Kozma Etoliani punoi pėr fuqizimin e fesė krishtere dhe pėrparimin e arsimit nė territorin e Vorio-Epirit dhe ra martir pėr epirotėt e veriut dhe pėr kombin tonė”. Ėshtė pėr tė vėnė nė dukje se historiani K. Amantos, anėtar i Akademisė sė Athinės dhe profesor i universitetit, pohon: “Legjendari Kozma Etoliani punoi mė shumė se kushdo pėr krishtėrimin dhe shkollat …Ai qe ndėr dėshmorėt e parė qė ra pėr helenizimin krishter tė Epirit tė Veriut”. Nė librin “Vendet greke nė histori, Epirus, analizė dhe histori greke”, me botues tė pėrgjithshėm anėtarin e Akademisė sė Athinės M.B.Sakelariou, Athinė 1997, fq. 317, shkruhet: “Pėrmes punės sė tij, Kozma Etoliani e dėshmoi veten se ishte zėri mė autentik i kombit grek gjatė periudhės sė pushtimit osman”. Kėtė shenjtor, akademiku nė fjalė e quan martir tė kauzės sė kombit tė tij grek, njė nga figurat mė tė ndritura, i cili punoi me tė gjitha forcat pėr pėrgatitjen e rilindjes sė kombit grek.Vasil Krapsiti nė “Historia e Paramithisė”, kapitulli III, flet pėr veprimtarinė e Shėn Kozmait. Ky historian grek i ditėve tona, nė faqen 37 tė kėtij libri, Shėn Kozmanė e quan “shpėtimtar tė etnisė greke nė hapėsirėn e Thesprotisė”. Ndėrmjet tė tjerash, ai thotė: “Ky apostull i krishtėrimit, kudo qė shkonte nė Epir, vendoste kryqe. Ishte luftėtar i flaktė i fesė sė krishterė dhe i helenizmit”. Sipas kėtij autori, merita mė e madhe e tij ishte hapja e shkollave greke. Kėshtu, Shėn Kozma Etoliani “zgjonte ndėrgjegjen etnike tė helenėve tė skllavėruar, duke ngritur shkėmbinj rezistence pėr grekėt”. Po ky autor, nė faqen 38 tė kėtij libri, shkruan: “Ai ngrinte shkolla greke, duke u thėnė njerėzve qė tė jenė tė bindur ndaj Perandorisė Osmane. Pėr kėtė arsye, ai kishte marrė leje tė qarkullonte dhe tė bėnte punė sqaruese lirisht nė tė gjithė hapėsirėn e Paramithisė”.Po citojmė pėr kėtė autorin, i cili na pėrmend fjalėt e Shėn Kozmait, tė thėna nė mbledhjen e Shėn Donatos: “Le t’i shmangemi, vėllezėrit e mi, mendjemadhėsisė, qė ėshtė krijesa e parė e shejtanit dhe qė ėshtė rruga qė tė ēon nė katastrofė, prandaj duhet tė jeni kokulur, kokultėsia ėshtė rruga e engjėjve, ajo tė ēon nė Parajsė”.Suliotėt u tronditėn kur dėgjuan fjalėt e tij. Disa u egėrsuan. Atėherė Kozmai u tha: “Mė vjen keq pėr ju, pėr kryelartėsinė qė keni”. Dhe duke shkundur kėpucėt, vazhdoi me kėto fjalė tė ashpra: “Kėmba ime kėtu nuk do tė shkelė herė tjetėr. Nėse nuk i lini kėto qė bėni, do tė shpėrbėheni”. Mė vonė, duke parė armėt e suliotėve tė varura nėpėr pemė, Kozma Etoliani u tha atyre me mllef e cinizėm: “Kjo kokėfortėsi qė keni, do t’ju marrė nė qafė. Nė ato degė qė ju sot varni jataganėt, do tė vijė njė ditė qė jevgjit do tė varin sazet e tyre”.Autori i “Historisė sė Paramithisė” shkruan: “Puna e Shėn Kozmait me Sulin ishte njė detyrė e pastėr dhe etnike. Ai u pėrpoq t’i bindte suliotėt qė tė largoheshin nga ēdo veprim i armatosur”.Mirėpo suliotėt nuk e dėgjuan Kozmain. Ata luftuan e nuk i braktisėn traditat e tyre, ndaj dhe fituan pavdekėsinė. Ja ē’na thotė pėr ta Bajroni: “E kush ėshtė aq trim sa sulioti zeshkan, me fustane tė bardhė, tė zi tallagan? Ia la tufėn shqiponjės e bishės e zbret, poshtė fushės me sulm si rrufeja nė det…”Suliotėt ishin ashtu siē janė dhe sot, shqiptarė. Hobhausi thotė se “suliotėt i zhvillonin luftėrat sipas mėnyrės shqiptare”. Po kėshtu edhe Liku e quante Sulin vend shqiptar, ndėrsa Pukėvili, ndarjen e suliotėve nė fara e quante zakon mbarė shqiptar. “Nė Sul, ēėshtjet gjyqėsore, thotė Liku, rregulloheshin nė atė mėnyrė si nė tė gjithė Shqipėrinė”. Suliotėt ishin tė krishterė. Dihet se Foto Xhavella qe vėllam me Ismail Pronjėn e Paramithisė, kurse Marko Boēari shkroi njė fjalor, me qėllim qė shqiptarėt tė mėsonin greqisht. Dhe Napoleon Bonaparti u detyrua t’i heqė komandantin grek regjimentit shqiptar nė shėrbim tė Francės, nė tė cilin pjesa dėrrmuese e efektivit ishin suliotė. Ata nuk pranonin tė kishin nė krye tė tyre njė komandant grek.Shėn Kozmai kėrkoi qė suliotėt t’i nėnshtroheshin sulltanit dhe hapi shkolla greke nė Paramithi, pranė kishės sė Shėn Kollit, nė Zallong. Lind pyetja: Cili ėshtė krishtėrimi i Shėn Kozmait? Mė sė pari do tė bėjmė tė ditur kuptimin e fjalės “i shenjtė”. I shenjtė ėshtė besniku i kishės ortodokse, qė ka vdekur dhe mė pas ėshtė shpallur i shenjtė (i kanonizuar i shenjtė) nga Patrikana e Konstandinopojės, i denjė pėr nderim. Format e kultit lejohen pėr atė qė shpallet i shenjtė. Shenjtorit i kujtohet emri nė lutjet, me emrin e tij mund tė emėrohen kisha, mund t’i ekspozohet trupi nė altar, gjithashtu ai mund tė deklarohet zot i njė shteti, i njė qyteti ose njė urdhri fetar. Shėn Kozmai predikoi nė shumė vende tė Shqipėrisė, qė nga Suli e gjer nė Krujė. Mė poshtė po botojmė tekstin e marrė nga dorėshkrimet e tij dhe botuar nga Georges Freris. “Pasqyrė historike e letėrsisė”, revista “Agora”, Janinė, 1984, fq.20 (A.Konstantokopulos, Ellenike glosa sta Balkania, Janinė 1988, fq.35).“Dėrgoni fėmijėt tuaj tė mėsojnė greqisht, pėr arsye se kisha jonė ėshtė greke. Dhe ti, vėllai im, po nuk mėsove greqisht, nuk mund tė kuptosh ato qė thotė kisha jonė. Mė mirė, vėllai im, tė kesh shkollė greke nė vendin tėnd, sesa tė kesh burime dhe lumenj. Cilido i krisherė, burrė apo grua, qė mė premton se brenda nė shtėpi nuk do flasė shqip, tė ngrihet nė kėmbė dhe tė ma thotė kėtu. Unė do t’i marr atij tė gjitha mėkatet nė qafėn time, qė nga dita e lindjes sė tij deri mė sot, do t’i porosit tė gjithė tė krishterėt qė t’i flasin dhe do t’i shlyej tė gjitha mėkatet. Ai nuk do ta gjente kėtė rast sikur tė jepte para me mijėra” (Predika 1 drejtuar shqiptarėve tė Epirit).Citojmė versionin e shpikur nga Arsakejo e Tiranės, kolegji greko-shqiptar, fondacioni “Filepkedhetiqi”ė mirė tė kesh nė vendin tėnd shkolla…, sesa tė kesh burime dhe lumenj, sepse burimi ujit trupin tėnd, shkolla ujit shpirtin tėnd. (Kozma Etoliani)Kėtu shihet qartė se Shėn Kozmai i ftonte shqiptarėt dhe sidomos fėmijėt shqiptarė, tė krishterė dhe tė rinj ortodoksė, qė tė mėsonin greqisht, sepse kisha ortodokse, sipas tij, ėshtė greke dhe ajo nuk mund tė bėhej kurrė shqiptare.Shėn Kozmai thotė se “raca shqiptare ėshtė greke”. Antropologu me famė botėrore, Pitardi, nė librin e tij “Historia e racave njerėzore”, kur flet pėr shqiptarėt, thotė: “Ėshtė e vėshtirė tė gjesh njė popull, ku tiparet antropologjike tė jenė mė tė qarta”, ndėrkohė qė pėr Greqinė ai pohon nė kėtė libėr, se “ajo ėshtė pasqyrė e popujve tė Ballkanit”. Kėtė gjykim tė Pitardit mbi racėn shqiptare e pranojnė dhe antropologė tė tjerė, qė kanė bėrė matje mbi tė gjallė e mbi tė vdekur nė Greqi e Shqipėri.Shėn Kozmai theksonte me tė madhe: “Atė shqiptar qė nuk do tė fliste shqip nė Shqipėrinė e Jugut, do ta bėnte tė lumtur sa tė ishte zot i mijėra parave”. Ai i kėshillon tė krishterėt qė tė mos preferojnė pazaret e ēifutėve. Shpeshherė Kozma Etoliani na bėn tė qeshim me fjalėt e tij. Po japim njė nga thėniet: “Mos pini raki tė prodhuar nė fabrikat e Evropės, sepse me atė raki ēifutėt lajnė tė vdekurit e tyre, qė t’ju ndotin juve. Ēifutėt janė pogromet e antikrishtit. Mos blini te ēifutėt”. Parrulla tė tilla tė ēmendura antisemite do tė konkurronin edhe Gjermaninė e Hitlerit tė viteve ’30, kur nė vitrinat e dyqaneve tė ēifutėve, skuadrat e SS-ve shkruanin “Kauft nicht bei Juden” (Mos blini te ēifutėt). Por “i shenjti” Kozma nuk u ndal kėtu nė antisemitizmin e tij. Ai ėshtė i vetmi prift, qė nė mėnyrė tė hapur ka nxitur pogromet antiēifute. Mė 22 gusht 1777, ai vizitoi Beratin. Atje kėshilloi beratasit qė tė bėjnė pazar tė shtunėn (pse ēifutėt atė ditė e kanė pushim) dhe askush prej tyre tė mos bėjė pazar tė dielėn te ēifutėt. Kėshtu qė Shėn Kozmai, pėr shkak tė urrejtjes ndaj ēifutėve, arriti t’u ndėrrojė beratasve dhe ditėn e pazarit.Nė Samarinė, pjesa mė e madhe e popullsisė ishte vllehe. Ai u fliste vllehėve kundėr gjuhės sė tyre. U thoshte se Perėndia e konsideronte veten tė fyer kur dėgjonte lutje ose lavde nė gjuhėn vllehe. “Qė Perėndia tė dėgjojė lutjen e besimtarėve ortodoksė, ata duhet t’i bėjnė ato nė greqisht”.Absurditete tė tilla njihen plot te Shėn Kozmai. Njerėzit vdesin, eksperienca e marrė nė shkollė ruhet e transmetohet brez pas brezi. Shėn Kozmai kėrkonte qė tė transmetoheshin brez pas brezi vetėm mėsimet e marra nė shkollat greke. Shqiptari i Shqipėrisė jugore duhej ta ndjente veten grek. Njė nga historianėt mė me zė tė Greqisė sė sotme, Dr.Vakalopullos, nė “Historinė e helenizmit tė ri”, vėllimi 4, fq.442, shprehet kėshtu pėr Kozma Etolianin: “Ai ktheu rrymėn e ngjarjeve dhe vulosi me kristianizmin e tij dukuritė shoqėrore dhe kombėtare, (greke - Sh.D.), veēanėrisht nė Shqipėrinė jugore dhe Epirin”. Me tė drejtė rilindasit tanė lėshuan thirrjen patetike: “Jashtė gjuha greke nga shkollat tona, nga kishat tona”. Revista “La nazione albanese”, viti 1897, nr.9, fq.4, shkruan pėr priftin kėto fjalė. “Prifti duhet tė jetė sjellėsi i vėrtetė i qytetėrimit dhe i progresit me ligjin e tij tė dashurisė. Kėtu, nė Shqipėri, nė shumicėn e rasteve, ai i shėrben prindvrasjes, ai ėshtė despot, mė tiran se vetė pushtuesi. Ai, me armėt e fuqishme tė fesė, nė vend qė tė ndriēojė masat me gjuhėn e shenjtė dhe me dashuri pėr atdheun, ėshtė kthyer nė njė skllav qė i shėrben injorancės dhe paragjykimeve. Ai ėshtė bėrė njė instrument i verbėr i njė politike antipatriotike. Prifti ėshtė njė dhelpėr greke. Emrin e atdheut e ka zėvendėsuar me atė tė Greqisė. Prifti imponohet dhe sundon. Edhe pushkėt vrasėse kanė zėnė vend nė kishė, kėshtu qė ėshtė reformuar kulti i Jezu Krishtit”. Nė predikėn e parė, Shėn Kozmai thekson: “Tė gjitha fetė e botės janė mashtruese, vetėm feja ortodokse ėshtė pa tė meta dhe e shenjtė”. Tė vjen keq kur merr vesh se kryepeshkopi Janullatos ėshtė anėtar nderi i shoqatės “Miqtė e Shėn Kozmait” dhe se ky “shenjtor” bėn pjesė nė kalendarin e Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė. Vlen tė pėrmendet shprehja e antishqiptarit tė tėrbuar Sebastianos, ish-mitropolit drinopolit, i cili e quan Shėn Kozmain “dishepull tė vėrtetė tė Krishtit”. Pėr Vasil Krapsitin, Shėn Kozmai ishte luftėtar i helenizmit. Po kėshtu dhe pėr historianėt e tjerė grekė, qė kanė nostalgji dhe kėrkojnė tė rikthejnė Perandorinė Bizantine. Nėse shenjtorėt janė simbole tė dashurisė e tė humanizmit, Kozma Etolianin nuk e lidh asgjė me ta. Ky klerik grek ishte thjesht njė emisar politik, qė erdhi nė Shqipėri pėr tė mbjellė pėrēarjen dhe urrejtjen midis shqiptarėve dhe pėr tė helenizuar kėshtu ortodoksėt shqiptarė. Pėr shenjtėrinė e Shėn Kozmait, me tė drejtė prof. Pėllumb Xhufi shkruan: “Me gjithė meritat e tij tė padyshimta nė favor tė “helenizmit”, kisha greke u kujtua mjaft vonė pėr shenjtėrimin e Kozma Etolianit, gjė qė ndodhi nė fund tė viteve ’20 tė shekullit XX. Pasi kishin dėshtuar pėr ta marrė tė ashtuquajturin “Vorio-Epir”, me luftė apo me marifete politike, qarqet nacional-klerike greke vendosėn tė shpallin “luftėn e shenjtė” pėr Vorio-Epirin, nėn flamurin e Shėn Kozmait”. Pėr manastirin e Shėn Kozmait nė Kolkondas, historiani Pėllumb Xhufi ėshtė i mendimit se “manastiri nė Kolkondas, i njė antishqiptari, u ndėrtua nga Ali Pashė Tepelena”. Po kėshtu, prof. Xhufi na bėn tė ditur: “Mjafton qė rajatė tė rrinin urtė dhe t’u paguanin detyrimet feudalėve, Shėn Kozmai nuk ua kursente ndihmėn me predikimet e tij. Nga njė logjikė e tillė dritėshkurtėr nuk shpėtoi dot as Ali Pashė Tepelena”.Data e Publikimit: 24/08/2004

  Gazeta Ballkan
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tiras : 26-09-2004 mė 00:38

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Jo, mos i ngaterro punet, Kryepeshkopi KURRE ne jeten e tij nuk mund te kete bere gjera te tilla, sepse ai eshte nje fetar ne rradhe te pare, kuptove ti ? Kuptova thuj qe ti behet qefi ketyre.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,109
  Faleminderit
  65
  782 falenderime nė 640 postime
  Gjithmone me habit guximi i budallait qe shume njerez anti-Zot marrin si ne rradhet e shqiptareve edhe ne rradhet e grekerve. Sherif Delvina merr persiper te flasi per Shen Kozmain, te cilin e njeh vetem nga rrefimet e librave te nacionalisteve greke, dhe jo nga rrefimet e besimtareve shqiptare. Ca me keq kur injorohet me dashje gjendja ekonomike, politike dhe shoqerore e shqiptareve nen sundimin turk ne ato vite.

  Shqiptaret ne ato vite nuk flisnin shqip, flisnin nje shqipe alla-turka, nuk e shkruanin shqipen sic e shkruajme ne sot, por e shkruanin me alfabetin turk, nuk kish shkolla shqipe, nuk kish as Shqiperi dhe as shqiptare, kish vetem "arnaute". Komuniteti orthodhoks ne vend ishte katandisur ne nje grusht fale marrjes se femijeve nizame per ushtrine turke dhe te gjithe te shtypur nga zgjedha e bejlereve dhe agallareve. Misioni i Shen Kozmait nuk ishte "helenizimi i shqiptareve" sic pretendojne mendjet e nacionalisteve greke apo shqiptare, por mbajtja gjalle e besimit ne Zot ne komunitetin orthodhoks.

  Heqja dore nga gjuha turke, mesimi i gjuhes greke, u falte shqiptareve ne jug te vendit te drejten per te ruajtur komunitetin e tyre dhe besen e tyre te krishtere pasi veziret i etiketonin shqiptaret e besimit orthodhoks si "greke" dhe si te tille, me ligj perandoria otomane u njihte me shume liri besimi grekerve se sa shqiptareve, qe i sakatoi e asimiloi ne kulm, aqsa u luajti edhe fene nga vendi. Kete politike nuk e ndoqi as ndaj Greqise, as ndaj Serbise dhe as ndaj Bullgarise.

  Nuk ka gje me te rrezikshme se sa kur njerez te pafe dhe nacionaliste flasin per fene. Edhe njerezit me te ditur nga historia, si Sherif Delvina, bejne gabime te tilla te pafalshme. Shen Kozmai nuk erdhi ne Shqiperi me ushtri apo me kryqezatore, ai erdhi ne Shqiperi me rrobat e trupit dhe me nje shkop ne dore. Ai nuk mori gje nga Shqiperia, perkundrazi, la ne te edhe Trupin e Tij, dicka qe as greket dhe as shqiptaret nacionaliste nuk mund te kuptojne se u mungon besimi. Ai dha jeten e tij jo ne mbrojtje te "kombit grek", ne ne mbrojtje te beses orthodhokse dhe Kishes se Krishtit. Kjo nuk e ben ate "nacionalist te cmendur grek", sic e etiketon mendja e Sherif Delvines, por e ben Shenjtor, sic e njohin te gjithe orthodhokset ne bote, dhe ne menyre te vecante ata shqiptare, qe e njohin punen e Shen Kozmait me mire se sa vete greket.

  Profecite e Shen Kozmait jane te gjalla ne memorien e komunitetit orthodhoks shqiptar edhe sot e kesaj dite dhe asnje prej tyre nuk ben fjale per helenizimin e shqiptareve. Shume prej tyre jane vertetuar me kohen dhe jane duke u vertetuar edhe sot e kesaj dite. Fakti qe sot ne Shqiperi kane mbetur 20% e popullsise e besimit orthodhoks, eshte nje merite e misionit te shenjtorit. Kush u kujtua tjeter per komunitetin e harruar e te shtypur orthodhoks ne vend?!

  Cfare do lexojme tani ne vazhdim, qe edhe Kryepeshkopi Theofan Noli ishte "grek" se edhe ai ishte shkolluar ne shkolle greke nje pjese te mire te jetes se tij? Shkollimi ne shkollen greke nuk eshte njesoj me shkollimin e sotem, ishte nje privilegj ne ato vite. Dhe njerezit dhe rilandasit me te medhenj tane e njihnin gjuhen greke, e kishin studiuar qyteterimin grek dhe e kishin dokumentuar kontributin e popullit tone ne te ne vjershat dhe tregimet e tyre.

  Mesojeni historine ashtu sic eshte dhe mos u perpiqni ta rrotulloni e perdorni ate sic u vjen per shtat bindjeve tuaja. Do mundohem tu sjelle dhe nje material me te gjere mbi jeten e Shen Kozmait qe nuk njihet si nje "shenjtor grek", por si nje "shenjtor shqiptar" pasi ne Shqiperi e beri misionin e tij dhe ne Shqiperi u martirizua ne emer te Krishtit.

  Albo

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Anėtarėsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Marre me shkurtime nga Historia e Kishes Ortodokse Maqedonase

  Vdekja e Basileus (1025) shenoi fundin e eres se tolerances politike ndaj Arkipeshkevise se Ohrit dhe Sllaveve ne pergjgithesi. Greket filluan te emerojne peshkope Greke me qellim asimilimin e populates (slave) ne Greke.

  Ne kete kohe fillojne kundershtimet midis peshkopeve Greke dhe Sllave. Ne Oher thirret takimi I keshillit te peshkopeve, I drejtuar nga Arqipeshkopi Homatian. Peshkopet ishin te ndare ne dy gupe, grupi Grek I perfaqesuar nga Metropoliti I Voden dhe grupi maqedon nga peshkopi I Meglen. Debati u ndez ne lidhje me rankun e emerimeve te bera nga Kaloyan. Me nderhyrjen e Mbretit Teodor Comneni u arrit kompromis. Peshkiopet Greke te emeruar nga Kaloyan do linin peshkopatat per tu zevendesuar me peshkope locale nga Maqedonia dhe sllave.

  Murgu Sava (Stefan Nemania u quajt At Sava ku r u kthye ne murg), qe ishte dijeni te armiqesise midis Kmbretit Lascaris te Nikeas dhe Despotit te Epirit, e izoloi Homatian, Arqipeshkopin e Ohrit, dhe kerkoi autoqefaline per Kishen Ortodokse Serbe nga patriarku I Nikeas. Duke bere keshtu, ai dhunoi kanonet, sepse te gjithe peshkopet e Serbise qene nden juridiksionin e Peshkopates se Ohrit. Megjithekete, ne 1219, ai ja doli te marre auqefaline nga Nikea. Protestat e Homatian shkuan kot, Sava organizoi auqefaline e kishes se tij. Nente murgj, shumica te sjelle nga mali Athos, u bene peshkope per nevojat e nente peshkopatave.

  ……Dushan vendosi ta shpallte veten Car. Sipas kanoneve te kishes, kurora e Carit merret vetem nga Patriarku. Keshtu qe ishte e domosdoshme per kishen Serbe te deklarohej Patriarkat. Ne kete synim, ai u ndihmua nga Arkipeshkopi I Ohrit dhe Patriarku I Trnovo. Ne 1346nje asamble e madhe e kishes u mbajt ne Shkup, ku Arqipeshkopi Joanikij, qe kurororezoi Car Dushanin me vone, u shpall Patriark I I kishesh Ortodokse Serbe.

  …Patriarkati I Konstandinopojes insistoi ne crrenjosjen e tradites maqedone bazuar ne rregullat e kishes dhe traditat. Se pari, te gjithe peshkopet u zevendesuan me peshkope fanariote, qe nuk flisnin gjuhen e kongregacionit. Sherbimet e kishes ne Sllavishte ne qytetet me te medha u hoqen. Prifterinjte vendas u zevendesuan ose me Greke (me origjine) ose me grekofile. Keta perdoren gjithe autoritetin per te mbledhur taksa te kishes, sidomos taksen e peshkopit, per te grumbulluar pasuri.

  Te shtypur nga lidhja e dyfishte Turke dhe Fanariote, populli maqedon ju ekspozua nje asimilimi sistematik Grek, sidomos midis te rinjve dhe inteligjences, qe ishte me e vullnetshme dhe shtyhej nga interesi ekonomik. Asimilimi grek ishte sidomos I thelluar ne shtresat e mesme. Inteligjenca e mesuar kryesisht ne shkolla greke, ishte sinqerisht e devotshme ndaj kultures dhe edukimit grek. Ato qe u bene me pas akademike Maqedone, qene me pare grekofile. Disa prej tyre jane: Dimitar and Konstantin Miladinov, Rajko Zhinzifov, Janaki Strezov, Partenie Zografski, Kuzman Shapkarev, Gligor Prlichev etj.

  Rezistenca kunder Helenizimit erdhi ne radhe te pare nga murgjit ne Manastirest Slave ne Malin Athos, Hillandar dhe Zograf. Shumica e murgjve te tyre qene maqedonas. (Shenimi prej Tiras: Ne Hilandar murgjit me origjine slave qe vdesin, nuk zevendesohen me slave sic behej me pare.) Ka burime te panumurta qe provojne kete. Psh. K. Atanasov ne “Pershkrim I shkurter I 12 Manastireve ne Athos” I vitit 1886, thoste se manastiri I Hillandarit (Tiras: ku kulla (Pyrgos) me dokumenta Shqiptare, nje nga pese kullat qe ka,u dogj ne Mars te ketij viti)mbante murgj nga Maqedonia shumica e te cileve kane kontribuar ne gjallerimin e kultures Sllave.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tiras : 26-09-2004 mė 11:42

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Anėtarėsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Tiras lexova shkrimin tend e qe interesant.
  Me sa kam lexuar arkivat e Ohrit qe ka qene dhe qendra me e madhe per ortodoksit ne nje kohe te madhe ne mesjete jane shkateruar e zhdukur.
  Kjo ka sjell dhe qe shume gjera per ate periudhe nuk jane te qarta.
  Kjo ndoshta me qellim.
  Nuk e di ne zoteron e ke njohuri per kete.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Anėtarėsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Albo
  Kam lexuar shume shkrime te tua e kam respet po te referimi i shqiptarev ne kohen e turqise ke me shume se pasaktesi.

  Sa per dijeni gjithe bota e di qe greket e sotem nuk jane nga ana gjenetike pasues te heleneve e grekerve te vjeter.Ajo qe ngeli nga greket e vjeter qe kultura e tyre,gjuha dhe librat qene shkruar ne greqisht se qe nje gju zyrtare ne perandorine romake te lindjes bashke me latinishten.
  Kam lexuar disa meteriale per Kirilin e Medodin dhe per sllavet nuk qe e lehte te fitonin ate te drejte ta lexonin biblen ne gjuhen e tyre qe populli ti kuptonte e jo ne latinisht e greqisht.
  Te vime te greket kur filluan te krijoheshin kombet ne mesjet,e me ate qe quhet rrevolucioni grek e qe po te lexosh historine greqia nuk do qe bere shtet ne ate kohe pa ndihmes e perandorise se madhe rruse.
  Ne greqi njerezit jane amalgame qe nga turq, egjyptinane,arab, sllav, shqiptar, rrumune dhe keta njerez me ane te kishes jane pagezuar e kthyer ne greke pa pasur nje lidhje gjenetike me ata grek te vjeter.

  Kjo politik qe filloi me marrjen e bizantit te dinastive te fundit qe qene te deklaruara si greke se ne fillim dinastite e bizantit kane qene me te lidhura me rromen dhe kryeshisht me tolerante per kulturat e ndryshme ne perandorine e tyre.
  Ka pasur perandor nga shqiperia e shume nga maqedonia e me e famshmia qe e Komeneve.
  Keshtu keto dinasti qe i referohet dhe Tiras me siper filluan ate politiken e njesimit te gjithve ne perandorine bizantine me gjuhen greke e cila qe gjuha zyrtare ne nje kohe kur ne ate perandori aq te madhe multietnike greqishtia nga populli qe gjuha qe flitej me pak dhe popujte kishin gjuhet dhe kulturat e tyre.

  Te koha e turkut dihet qe turqit pasi e pushtuan Kostandinopojen i perdoren udheheqesit fetar per politiken e tyre dhe per kete u njohen dhe greqishten si gju zyrtare dhe ne ate kohe gjeresisht politika e udheheqies fetare qe vazhim i asaj te shtetit turk.
  Po ne ate kohe komunitetet qene te vogla ,nuk kishte libra e ato jetonin ne komunitetet e tyre e ne pergjithesi ne fshatra gjuha qe perdorej nga populli qe gjuha qe flitej.
  Pra populli perdorte vetem gjuhen e fole e vetem murgjit e prifterinjte e nje pjes e vogel e administrates dinin te shkruanin.
  Dhe ne kohen e bizantit ka pasur personalitete fetare shqiptare po ata kane perdorur gjithnje gjuhen zyrtare te ketyre institucioneve.
  Gjuha shkruej vetem ne institucione fetare dhe ne pjes te administrates.
  Greqishtia ne greqine e sotme flitej shume pak se pavaresisht se sherbesat qene ne greqisht sic mund te krahasoj sote qe kur vene muslimanet ne xhami lexohet kurani ne arabish po asnje nga ata nuk flet arabish.
  Konflikti me greket e shqiptaret filloi kur u zhvillua shoqeria dhe nuk qe si me pare qe te beje nje liber duhet qe te rinin disa murgj me muaj po dolen makinerite dhe qe e lehte te beje e jo vetem nje liber.
  Ketu kleriket greke dhe administrata turke ndoqen nje politike diskriminuse per shqipen.
  Qe nga ndalimi i prere nga administrata turke per librat shqiptare te shtypeshin e te qarkullonin e deri te denimet per ata qe kishin.
  Keshtu dhe kisha greke me te njejtat metoda qe nga mallkimi i gjuhes shqipe e deri te perdiekia e denimi e me vrasje ne disa raste te atyre klerikeve qe perdorin ne fshatin e tyre gjuhen qe fliste fshati njelloj sic kishin bere me sllavet me pare po ata qene numur shume i madhe qe nga rusia ne maqedoni.
  Dhe ketu u lidhen interesat turke e greke e kur deklaronin se po ishe musliman ishe turk e po ishe i krishtere ishe grek.
  E kjo vazhdoi deri vone ne ato shperngulje qe ju bene shqiptarve mysliman ne greqi te konsideruar si turq e vazhon te perdoret deri me sot nga propaganda shoviniste.
  Konfliki u be me i madh kur shkollat filluan te beheshim masive e qe koha e identifikimit dhe krijimit te kombeve ne europe.
  Gjuha qe nje nga identifikuset thelbesore te kombeve e gjuha kishte te bente me caktimin direkt te kufijve e territoreve te kombeve ne europ ne ate kohe.
  E shkollat ne ate kohe qene vetem ne greqisht e turqisht e qene ne kisha e ne xhamira sic kemi pare sot ne rajonet e prapambetura te Pakistanit e Avganistanit ku te vetmet shkolla jane ne xhamira kur u mesohet vetem libri fetar kurani.
  Nje rol negativ ne kete mes ka luajtur dhe rrusia e cila si pasoj e fitoreve te njepasnjeshme me turqine e detyroi ate qe ti jipte pavaresine greqise e me vone serbise e me vone bullarise qe keto te fundit e moren pavaresine vetem nga rrusia.
  Rusia per hegjemonine e saj ne ballkan shihte vetem shtete sllave dhe nje greqi per hire te lidhjeve historike e fetare me te.
  E sic e dime shqiptare ne ate periudhe bota deri nuk denjonte tu permente as emrin ne ate kohe pazaresh te ndyra.
  Deri sa erdhi Lidhja e Prizereni te lufta me Malazezet e pas ketyre luftave bota e pa se kishin ca shqiptar atje qe duhet ti mirnin ne konsiderate.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Iliriani : 26-09-2004 mė 13:58

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,109
  Faleminderit
  65
  782 falenderime nė 640 postime
  Problemi i shqiptareve, dhe jo vetem i shqiptareve por edhe i fqinjeve tane, por ne menyre me te theksuar tek shqiptaret, eshte se mundohen ta shohin fene si nje "mjet" te permbushjes se politikave te tyre nacionaliste kombetare, dhe kjo ne vetvete eshte edhe burimi i te gjitha te keqijave si ne vetedijen kombetare te shqiptareve, edhe te grekerve edhe te serbve.

  Feja nuk eshte "mjet" dhe ajo nuk kufizohet ne nje komb, as ne nje truall toke, as ne nje popull, as ne mbare token, as ne mbare njerezit e kesaj bote. Kjo eshte dicka qe njerezit qe nuk kane besim ne Zot dhe nuk njohin dashurine hyjnore, e kane shume te veshtire qe ta kuptojne. Si autori me lart, Sherif Delvina, per te cilin une kam respekt se eshte nder te vetmit historiane shqiptare qe ka dokumentuar historine fetare te shqiptareve, edhe ju me poshte beni po te njejtin gabim.

  C'rendesi ka nese ungjilli eshte ne shqip, greqisht, latinisht apo hebraisht? A nuk eshte me e rendesishme mesazhi qe ai ungjill percjell tek ai qe e lexon dhe e kupton ate?!

  C'rendesi ka nese nje pjese e grekerve mendojne se Orthodhoksia eshte fe e tyre dhe jo e gjithe popujve te tjere te botes? A nuk eshte me e rendesishme qe besimtaret orthodhokse shqiptare te njohin dhe ushqejne fene dhe traditen e te pareve te tyre?!

  C'rendesi ka se kush e perqafoi krishterimin i pari ne Ballkan? A nuk eshte me e rendesishme qe besimtaret shqiptare te krishtere sot te njohin ringjallje shpirterore?

  C'rendesi ka se cfare mendojne nacionalistet greke apo ata shqiptare per Shen Kozmain? A nuk eshte me e rendesishme qe te mesosh jeten dhe veprate ketij shenjtori qe u martirizua ne emer te Krishtit?

  Prandaj une nuk e humb kohen time me debatet qe njerezit qe perziejne perkatesine fetare me ate kombetare, pasi ata nuk jane te interesuar te mesojne, jane te interesuar te justifikojne paragjykimet e tyre.

  Pa qene nje besimtar i mire, nuk ke se si te jesh nje shqiptar i mire. Feja eshte dashuria ne veprim dhe duhet ta njohesh kete dashuri ne fillim perpara se ta vesh ate ne veprim.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  SHihet si mjet sepse te tjeret e perdorin si mjet dhe ne nuk e kemi si mjet. Normalisht qe ty te duket se Shqiptaret e kane problemin. Por shqiptaret boll e kan vujt ne kurriz ket politike te Serbeve dhe Grekeve bashke, dhe problemi nuk eshte tek ta qe nuk e kane kete gje te tille, eshte tek ata qe duhet ta ndajne SHTETIN NGA FEJA.

  Kaq e veshtire qeka me e kuptu, apo kush guxon te thote nje llaf per greket e serbet duhet me ju hedh ne fyt, me akuzu Shqiptaret etj etj?

  Prap o vlla duhet me i akuzu shqiptaret, lexo Albo lexo pak se ckane kryer politikat e tyre edhe mbas clirimit dhe pavarsise(lere pastaj me fol me perpara) dhe pastaj hec e kritiko kombin tend qe eshte komplet i pafajshem dhe i pambrojtur ne keto momente ne cdo drejtim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 26-09-2004 mė 17:37
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,109
  Faleminderit
  65
  782 falenderime nė 640 postime
  SHihet si mjet sepse te tjeret e perdorin si mjet dhe ne nuk e kemi si mjet. Normalisht qe ty te duket se Shqiptaret e kane problemin. Por shqiptaret boll e kan vujt ne kurriz ket politike te Serbeve dhe Grekeve bashke, dhe problemi nuk eshte tek ta qe nuk e kane kete gje te tille, eshte tek ata qe duhet ta ndajne SHTETIN NGA FEJA
  Per inat te sime vjerre, do te fle me mullixhine! Keshtu e quan populli kete "llogjiken" tende. Pra ti me pak fjale, e shikon fene si mjet ne Shqiperi, pasi keshtu e shikon greku dhe turku. Po ta kuptoje ate qe shkruan, do te qeshje. Pasi nga nje ane i akuzon greket dhe serbet per shkrirjen e shtetit me fene, dhe nga ana tjeter kerkon te realizosh te njejten gje edhe ne Shqiperi. Njerezit e zgjuar mesojne nga gabimet e tjetrit dhe nuk i perseritin ato.

  Kaq e veshtire qeka me e kuptu, apo kush guxon te thote nje llaf per greket e serbet duhet me ju hedh ne fyt, me akuzu Shqiptaret etj etj?
  E di cili eshte dallimi midis gredhit dhe bletes? Gredhi ben shume zhurme kur fluturon, bleta gati nuk ndihet. Gredhi nuk punon por bredh poshte e lart. Bleta punon me shume se cdo insekt tjeter qe fluturon. Gredhi prodhon thumba. Bleta prodhon mjalte. Tani une do te preferoja qe te gjithe shqiptaret te ulnin koken si ajo bleta dhe te shikonin hallet e tyre duke punuar per nje te ardhme me te mire. Por ja qe jo te gjithe shqiptaret jane blete puntore. Ka edhe plot gredha qe si pune konsiderojne zhurmen me fjale dhe thumbat qe ua hedhin grekerve, serbeve, italianeve, turqve, amerikaneve. A thua mbaruan hallet e shqiptareve dhe kemi zene ato te grekerve?! Apo ndihesh me mire si shqiptar i vertete kur derdh vrer kunder grekerve/turqve/serbve/italianeve?!

  Prap o vlla duhet me i akuzu shqiptaret, lexo Albo lexo pak se ckane kryer politikat e tyre edhe mbas clirimit dhe pavarsise(lere pastaj me fol me perpara) dhe pastaj hec e kritiko kombin tend qe eshte komplet i pafajshem dhe i pambrojtur ne keto momente ne cdo drejtim.
  Ne jemi populli me i pafajshem ne bote!!! Perseritja vetes kete sa here qe futesh ne forum, pasi keshtu ushqen padashur sindromin e viktimes. Une per vete nuk jam viktime qe duhet te tregoj me gisht "agresoret", "pushtuesit" si nje forme shfajesimi te deshtimit dhe gjendjes aktuale. Une e pranoj gjendjen aktuale dhe nuk e humb kohen per te fajesuar boten, por per te ndertuar nje Shqiperi dhe nje te ardhme ndryshe.

  Ata qe nuk jane te zote te ndertojne, nuk u ngelet gje tjeter pervec fjaleve.

  Albo

 10. #10
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Albo,

  ti nuk ben gje tjeter vecse argumentat e mia i kthen ne kundershtim te ideve te tua qe kane kendveshtrim tejet te ngushte. Reagimi im qe ndaj shkrimit tend dhe ideve te tua atje. Ti mbase fillo e na mbro pak ato idete e tua atje pastaj hajde merru me mua. Problemi i shqiptareve ???? Cdo te thote ky problem?

  Ti cfare ke ndertuar qe ta dime dhe ne, te te ngrejme ndonje bust andej nga Saranda nese eshte e mundur. Nese ti vazhdon te vesh fjale te teperta ne argumentat e mia ne nje menyre qe te pjellesh nje argument te paqene per veten atehere vazhdo. Hallet e shqiptareve Albo mos vine gje nga qielli? Ato 2 milion qe po asimilohen ne Greqi? Po krahina presheve-bujanoc-medvegj?, Po 600.000 emigrantet qe rrihen e hajen shkopin e gomes perdite? Ky eshte problem eskluzivisht shqiptar kshu?

  Vej gisht ne koke per ato qe shkruan se po tregon se historine e vendit tend ose nuk e njef, ose nuk e ke prioritet qe ta njohesh. Ne vend te vesh Nolin shkon me perkthen te shenjtet sllav. Toleranca eshte dicka reciproke, ne nuk jemi india e gandhit me arrit keto lloj idealizmash fetar qe te jane ngulitur ty.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 27-09-2004 mė 03:48
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Anėtarėsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  C'rendesi ka nese ungjilli eshte ne shqip, greqisht, latinisht apo hebraisht? A nuk eshte me e rendesishme mesazhi qe ai ungjill percjell tek ai qe e lexon dhe e kupton ate?!
  E drejte. Gjuha gjuha ne vetvete nuk ka vlere per besimtarin. Fatkeqesisht, problemi nuk eshte aq I thjeshte. Historikisht prifterinte (po e perdor kete ne menyre arbitrare si pergjithesim te drejtuesve te cilesdo fe) kane qene pjesa qe posedonte diturine. Shkrimet, referencat, dokumentet e kongregacioneve etj.dokumentonin jo vetem vlerat hyjnore, per edhe ato historike e politike te koherave. Keto dokumente kane sherbyer ne koherat moderne per te identifikuar qendrat e civilizimit njerezor, dhe raportin e civilizimit me besimin perkates. Prad gjuhe a shkrimeve eshte jo vetem mjet i te shprehurit, por edhe deshmi e fuqise/vlerave se komuniteteve te caktuara tezat e te cilve perkojne, dhe te qendrave te kultures dhe civilizimit boteror.

  Me qe behet fjales per njeres vdekatare, arsyet tokesore qe fillojne nga perfitimi intelektual, klanor (komunitet, shtet),gjeopolitik, kane triumfuar jo rralle ndaj mbreterise se Zotit ne toke. Falsifikimi I gjuhes, manipulimi (zevendesimi thenieve, I tezave fetare, topologjise, I emrave me derivate konfuze, I alfabetit, humbja e shkrimeve, shlyerja e paragrafeve te caktuar etj., ) u kane dhuruar pushtet dhe epersi ne toke autoreve, duke mbjelle percarje fetare e nacionale. Pra, thelbi I debateve magjithese fillon mbi platforme ne dukje “fetare” eshte ne fakt padrejtesia, dhe mashtrimi tokesor ne themel te bje doktrine me fillese te kulluar.

  Pershembull, specialistet mendojne se “2 Thesalianet” kane qene objekt I falsifikimeve te njepasnjeshme, Toleraca e proklamuar e shkrimit, nuk perputhet me idete e realitetin e kohes kur eshte shkruar . “Koloset” (Titanet) mendohet se permban falsifikime qe bien ne sy ne pese drejtime: ne fjalorin e perdorur, stilin, teologjine (shume me e zhvilluar se duhej te qe per ate kohe Kristologjia, eklesiologjia, dhe eskatologjia.), si dhe debate me mesues joekzistente. Po ashtu, disa punime qe I dedikohen Shen Justinianit si “Adresim inkurajues Grekeve””Mbi Qeverisjen e Vetme te Zotit” dhe “Ringjallja” mendohet te kene kane autenticitet te dyshimte. Ne vecanti, fjalimi drejtuar Grekeve, mendohet se eshte perkthim I nje traktati Judaik.

 12. #12
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Pershembull, specialistet mendojne se “2 Thesalianet” kane qene objekt I falsifikimeve te njepasnjeshme, Toleraca e proklamuar e shkrimit, nuk perputhet me idete e realitetin e kohes kur eshte shkruar . “Koloset” (Titanet) mendohet se permban falsifikime qe bien ne sy ne pese drejtime: ne fjalorin e perdorur, stilin, teologjine (shume me e zhvilluar se duhej te qe per ate kohe Kristologjia, eklesiologjia, dhe eskatologjia.), si dhe debate me mesues joekzistente. Po ashtu, disa punime qe I dedikohen Shen Justinianit si “Adresim inkurajues Grekeve””Mbi Qeverisjen e Vetme te Zotit” dhe “Ringjallja” mendohet te kene kane autenticitet te dyshimte. Ne vecanti, fjalimi drejtuar Grekeve, mendohet se eshte perkthim I nje traktati Judaik.
  A ka referenca per te tilla supozime?
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Anėtarėsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Udo Schnelle (Historia dhe Teologjia) f.282-288
  Raymonf Brown (Nje parathenie) f. 610-615
  Bart Ehrman (Manipulime te Skripturave Ortodokse) f.23
  Etj.

 14. #14
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Problemi eshte se po te perdorim logjiken e shkrimit hapes te kesaj teme, me plote te drejte e pa shume mundim, une do te arrija te shkruaja nje artikull te tere kunder madje vete Krishtit, Apostojve edhe feve te tjera, keshtu qe fare lehte, shihet se rezultati i te menduarit te autorit te shpie ne logjiken Marksiste: feja eshte opium per popullin. E si rezultat te kesaj, "Tiras-et" e rastit nxjerrin shpaten e tyre, edhe presin ke ti dale perpara me diktaturat e tyre politike e nacionaliste pagane.


  Kur flitet per Shen Kozmain, duhen patur parasysh disa gjera:

  - shenjtoret nuk jane te pagabueshem ne njohuri, shkence, histori, sociologji, apo edhe ceshtje morale, e as te pamekate pra.

  Mos valle do gjykojme Shen Palin qe u keshilloi sklleverve qe tu binden zoterinjve te tyre porsi Zotit, me ide se ai po propagandon ide pro sistemit anti-njerezor skllavopronar?

  - se dyti, Shen Kozmai predikoi brenda nje kohe te caktuar, megjithe rrethanat kushtezuese historike.


  Sic ua kemi spjeguar keto rrethana historike te shekullit 17-18, nuk ishin aq bardhe e zi, apo marksiste, sic i kane mesuar shume prej nesh ketu te kene qene, ku "populli shqiptar me shpate ne dore po cante rrugen e historise" nga agresoret e huaj qe e rrethonin nga te kater anet.


  1) Kisha ortodokse bizantine ka qene nje nga kishat me tolerante historikisht.

  Persa u perket gjuheve, vetem ne lindje, e jo ne PERENDIM, gjeje qe ne fillim, gjuuhe kishtare si Armenisht, Koptisht, Sirisht e me vone u sanksionua edhe Sllavishtja. Keshtu qe kisha ortodokse nuk mund te akuzohet per qendrim te verber supersticioz ndaj gjuheve.


  2) Shen Kozmai u predikoi subjeketeve ish-bizantine, qe kishin patur edhe me pare si gjuhe zyrtare ate greke, ne shkollim edhe administrim, edhe qe njiheshin si pasardhes te perandorise bizantine.

  Pra, Shen Kozmai nuk erdhi ne nje shtet apo komb qe kish patur kishen me gjuhen e vet, me liturgji ne gjuhe te veten, me edukim ne gjuhe te veten etj etj, edhe po ua ndalonte kete ne menyre qe te perhapte helenizmin.

  Perdorimi i shqipes ne ate kohe, qe do te thosh mosvajtje ne shkolla edhe mosarsimim, do te thosh dorezim i identitetit, edhe berje pre e doktrines se re islamike, qe nga ana e vete do tu mesonte turqisht shqiptareve.


  A nuk ju vret veshin qe Shen Kozmai nuk gjeti kundershtim nga populli, ne nje kohe qe "mallkimin" gjuhes shqipe sia beri ne Stamboll, por ne vete pashallikun e Ali Pashe Tepelene shqiptarit?

  A nuk ju vret veshin, qe po ky Ali Pashe Tepelena, i ndertoi pervec se nje Froni te larte qe ta shihnin te gjithe kur predikonte, i ofroi edhe mbrojtje?

  A nuk ju vret veshin qe po ky Ali Pashe vuri ti gjejne edhe trupin, kur mori vesh se e kishin vrare, edhe i ndertoi nje manastir ne Kolkondas?

  A nuk ju vret veshin, qe populli e luste si shenjt Shen Kozmain, jo si pasoje e indoktrinimit te kishes (pasi kjo e shpalli shenjt Shen Kozmain ne shekullin e 20, ne vitet 60-te)?  ps: Shen Kozmian e vrau jo Ali Pashe Tepelena, por Kurt Pashai i Beratit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 28-09-2004 mė 10:24

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Anėtarėsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Seminarist, sa per sqarim temen nuk e hapa une, por moderatoret. Une postova artikullin nden “Dhuna dhe terrorizmi…” per te ilustruar prirjet ideologjike te Kryepeshkopit grek ne Shqiperi, qe midis te tjerash rezulton anetar I klubit te Shen Kozmait. Probabiliteti I rastesise qe nje dishepull I Shen Kozmait, figure teper kontradiktore dhe e perfolur per Shqiperine, te dergohet si At Shpirteror ne Komunitetin Shqiptar Ortodoks, komunitet influent sidomos ne Jug, eshte I ulet, po te shihen (solla si shembuj) veprimet politikisht te motivuara te Kishes Ortodokse ne pranimin e autoqefalise se kishes serbe, ne historine e Kishes Maqedone, dhe falsifikimin sistematik te traditave ortodokse shqiptare.

  Sa per llogjiken, kallepet nacionaliste, shpatat, dhe artikujt tuaj iluzioniste kunder Krishtit ben mire t’I fusesh ne perdorim tek studimet mesjetare qe do shkruani, tek kapitulli Paranojes. Gnostizmin real qe rrezaton, nuk e mbulon duke u vetequjtuar Shen Ireneus I Lionit, pra kryqezues I herezise gnostike (lexo:shqiptare). Taktika e daleboje qe po perdor, per te me pikturuar mua revanshizmin e filo-nacionalizmin ekstrem qe qarqe te caktuara antishqiptare (dhe jo une) e kane inkorporuar ne fe, nuk do te te ece. Apo te kane premtuar qe kjo eshte rruga qe duhet te ndjekesh per tu kanonizuar?

  PS. Komentet per Shen Kozmane do I lexoj me verejtje ne artikullin tuaj te ardhshem (me kuotime nga komuniteti shqiptar ortodoks, sipas sugjerimit te Albos) ne kunderpergjigje te argumenteve qe jep Z. Devina.

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,109
  Faleminderit
  65
  782 falenderime nė 640 postime
  Tiras, ju e njihni Shen Kozmain nga artikulli i Delvines, komuniteti orthodhoks e njeh nga rrefimet qe kane ngelur brez pas brezi dhe vijne deri me sot. Per ty mbase kjo eshte nje "ceshtje per diskutim", per komunitetin Orthodhoks shqiptar Shen Kozmai eshte "Shenjt i Barabarte me Apostujt" dhe ne 24 Gusht te cdo viti, Kisha feston diten e martirizimit te tij. Jo vetem Kisha shqiptare apo ajo greke, por gjithe kishat orthodhokse ne bote.

  Materialet mbi jeten e Shen Kozmait une nuk i sjell "per te hedhur poshte argumentat e Delvines", pasi ato jane te nxjerra nga libra nacionalistesh greke, dhe jo nga librat Kishtare. Une materialet i sjell te perkthyera vetem per komunitetin orthodhoks shqiptar qe te njohi njerin prej Shenjtoreve me te mirenjohur dhe me te dashur te ketij komuniteti, i cili u martirizua ne toke shqiptare. Se cfare mendon ti apo Delvina per Shen Kozmain, mua nuk me intereson dhe as ka per te me interesuar ndonjehere.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Anėtarėsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Qe te mos ju interesoje mendimi im, eshte normale, hyn tek e drejta e individit. Te shkruani nje deklarate te tille, sidoqofte, eshte e cuditshme dhe pa vend.

  Paragjykimi nuk ju ka lejuar te vereni se nuk kam folur per Shen Kozmane, pervec per te thene se eshte figure kontradiktore per Shqiperine, gje qe e ben te arsyeshme qe te qendronje jashte katalogut te komunitetit ortodoks shqiptar sebashku me dishepujt. Sa e mirenjohin (termi juaj) individet e thjeshte (dhe jo udheheqesit) e komunitetit ortodoks historikun dhe veprat e cdo shenjti, perfshi Shen Kozmane, eshte nje pyetje se ciles nuk do ti pergjigjesha me guximin dhe entuziazmin tuaj. Proven e jepni ju vete me perkthime e poste ne forum te materialeve nga jeta e shenjteve te ndryshem, (per mendimin tim eshte shume positiv dhe ketu nuk perjashtohet edhe monografia qe postuat per Shen Kozmane) I sherben edukimit te komunitetit ortodoks.

  Ju thoni qe “komuniteti orthodhoks e njeh [S. Kozmain] nga rrefimet qe kane ngelur brez pas brezi dhe vijne deri me sot”. Shkelqyeshem. Sillni keto rrefime nden Shen Kozmane/Delvina ke Toleranca,ose nden Kozmane/Albo tek Ortodoksia, dhe secili lexues (edhe une) do gjykoje individualisht mbi vertetesine ne argumentet e Delvines. I sugjerova Seminaristit te perfitoje pikerisht nga kjo njohuri tradicionale te ciles I ishit referuar vete ne nje post te meparshem.

 18. #18
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  Ja edhe gabimet

  Citim Postuar mė parė nga Tiras
  Zoti nuk i dėgjon lutjet nė shqip!

  Kozma Etoliani u shpall shenjt nė fund tė viteve ’20 dhe u mitizua pėr tė justifikuar politikėn helene

  Autori i Lajmit: Nga Sherif Delvina

  Patrikana Ekumenike e dėrgoi nė Shqipėri Kozma Etolianin (1714-1779), pasi ai kishte kryer studimet nė Malin e Shenjtė, Athos. Klerikėt grekė, para se tė vinin nė vendin tonė, shpesh mėsonin si t’i kryenin shėrbesat fetare nė manastiret e kėtij mali.Misioni i Shėn Kozmait ishte sa delikat, aq edhe i rėndėsishėm pėr interesat greke.

  Megjithese kjo nuk eshte pika kryesore e gabimeve, po e filloj meqe eshte e para. Shen Kozmain nuk e dergoi patrikana, por, perkundrazi, ai erdhi vete, duke mare bekimin e rastit nga patrikana, pa te cilin (bekim) nuk i lejohej te predikonte!


  Cfare interesash greke mund te kete patur ne shekullin e 18 nje Greqi e pushtuar nga Turqia, ekzistenca e se ciles ishte vete e pagarantuar? Cila ishte situata e krishterimit ortodoks ne kete shekull? Psh, sa here kemi degjuar neve ne histori se shqiptaret e krishtere ortodokse (te jugut) njohen nje konvertim ne mase ne muslimanizem pikerisht ne fundshekullin 16 e deri ne ate te 17? Cilat ishin shkaqet nder te tjera, qe kishin shpene ne kete rrenie? Mos valle edhe mungesa e arsimimit? Nqs po, ne cfare gjuhe ishin arsimuar deri atehere ortodokset shqipfoles te jugut? Cila ka qene gjuha administrative, kishtare? Shqipja apo greqishtja?


  Prifti i ri, nė atė kohė vinte nė Shqipėrinė e Jugut pėr tė helenizuar tė krishterėt ortodoksė shqiptarė.
  Kjo fjali, ne vijim te asaj qe kam thene me siper, nuk ka saktesi historike. Se pari, termi Shqiperi e ka patur fillimin vete ne shek.16-17, e ky term nuk ka patur ndonje kuptim gjeografik-etnik, aq me pak shteteror.
  Nderkohe qe emertimi i ortodokseve te jugut ka qene pak a shume si ai i arvanitasve te Greqise, ne mos greke, arvanito-greke apo arvanito-bizantine, ku arvanishtja ishte me teper si dallim gjuhesor por jo etnik.

  Pra, koncepti "i krishter ortodoks shqiptar" nuk ka ekzistuar fare ne ato kohe, as me pare, ose po ta sterhollojme me koncepte moderne muabetin, bie qe te kete patur te krishtere bizantin qe flisnin arvanitika (pervec greqishtes).

  Keshtu qe "Prifti i ri" nuk ka se si te kete ardhur qe te helenizoje te krishteret ortodokse shqiptare, per me teper qe ky helenizim, nqs do flasim keshtu, u eshte bere te krishtereve te epirit de facto ne paktin e Sulltan Mehmet II me Gjenadin, pra nga vete otomanet ne 1453, pra disa shekuj me pare, keshtu qe nuk ka patur nevoje qe ti helenizonte ndokush tjeter.

  Shėn Kozmai predikoi nė shumė vende tė Shqipėrisė, qė nga Suli e gjer nė Krujė. Mė poshtė po botojmė tekstin e marrė nga dorėshkrimet e tij dhe botuar nga Georges Freris. “Pasqyrė historike e letėrsisė”, revista “Agora”, Janinė, 1984, fq.20 (A.Konstantokopulos, Ellenike glosa sta Balkania, Janinė 1988, fq.35).“Dėrgoni fėmijėt tuaj tė mėsojnė greqisht, pėr arsye se kisha jonė ėshtė greke. Dhe ti, vėllai im, po nuk mėsove greqisht, nuk mund tė kuptosh ato qė thotė kisha jonė. Mė mirė, vėllai im, tė kesh shkollė greke nė vendin tėnd, sesa tė kesh burime dhe lumenj. Cilido i krisherė, burrė apo grua, qė mė premton se brenda nė shtėpi nuk do flasė shqip, tė ngrihet nė kėmbė dhe tė ma thotė kėtu. Unė do t’i marr atij tė gjitha mėkatet nė qafėn time, qė nga dita e lindjes sė tij deri mė sot, do t’i porosit tė gjithė tė krishterėt qė t’i flasin dhe do t’i shlyej tė gjitha mėkatet. Ai nuk do ta gjente kėtė rast sikur tė jepte para me mijėra” (Predika 1 drejtuar shqiptarėve tė Epirit).Citojmė versionin e shpikur nga Arsakejo e Tiranės, kolegji greko-shqiptar, fondacioni “Filepkedhetiqi”ė mirė tė kesh nė vendin tėnd shkolla…, sesa tė kesh burime dhe lumenj, sepse burimi ujit trupin tėnd, shkolla ujit shpirtin tėnd. (Kozma Etoliani)Kėtu shihet qartė se Shėn Kozmai i ftonte shqiptarėt dhe sidomos fėmijėt shqiptarė, tė krishterė dhe tė rinj ortodoksė, qė tė mėsonin greqisht, sepse kisha ortodokse, sipas tij, ėshtė greke dhe ajo nuk mund tė bėhej kurrė shqiptare.

  sic u shpreha, sigurisht qe fjalet e Shen Kozmait jane fjalet e nje te krishteri fondamental jete a vdekje. Me logjiken e Delvines mund te sulmohet vete Bibla. Vete Bibla deshmon se, jo vetem lumenjte, por vete pjeset e trupit te njeriut nuk kane vlere edhe vlen te flaken tutje, nqs ato na shpien ne mekat e ne ferr, ne krahasim me lumturine parajsore. Keshtu qe besoj se Shen Kozmai ju drejtua besimtareve, jo Delvines apo Delvinave.

  Por ajo qe eshte me kryesorja, ne pyetje nuk ka qene FARE nese krishterimi mundej apo jo te behej shqiptar, pasi nuk ka qene ketu sfida, por se krishterimi mundej te humbitej nese populli i krishter nuk do te pranonte te fliste gjuhet, dmth ne kete rast greqishten, qe ia kish detyruar perandoria otomane te perdorte neper shkolla edhe kisha. Pra, per perdorimin e shqipes neper shkolla, ne ate kohe, as qe behej fjale. Fjale behej vetem nese do te mesonin te krishteret te ruanin krishterimin apo jo...e kjo gje edhe nje here ish e mundur vetem nepermjet hapjes se shkollave greke, me dekret otoman e jo thjesht me qejf te Shen Kozmait.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e harmonies
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  48
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Seminarist,

  Fjale behej vetem nese do te mesonin te krishteret te ruanin krishterimin apo jo...e kjo gje edhe nje here ish e mundur vetem nepermjet hapjes se shkollave greke, me dekret otoman e jo thjesht me qejf te Shen Kozmait.

  Si shpjegohet qe otomanet i trembeshin me shume gjuhes shqipe sesa gjuhes greke dhe krishterimit orthodoks te marra se bashku?

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  Megjithese kjo nuk eshte pika kryesore e gabimeve, po e filloj meqe eshte e para. Shen Kozmain nuk e dergoi patrikana, por, perkundrazi, ai erdhi vete, duke mare bekimin e rastit nga patrikana, pa te cilin (bekim) nuk i lejohej te predikonte!
  Nuk e dergoi po e miratoi, keto jane lodra fjalesh. Perderisa e bekoi dmth se ishte dakord me misionin dhe qellimet e tij, dhe se mbi c'kritere u perzgjodh apo ju besua kete nuk e dime me fakte.


  Cfare interesash greke mund te kete patur ne shekullin e 18 nje Greqi e pushtuar nga Turqia, ekzistenca e se ciles ishte vete e pagarantuar?
  Ne mos gabohem vetem 20-30 vjet me vone Greqia fitoi pavarsine, pra procesi kishte filluar, ashtu si dhe interesat nacionaliste.


  sa here kemi degjuar neve ne histori se shqiptaret e krishtere ortodokse (te jugut) njohen nje konvertim ne mase ne muslimanizem pikerisht ne fundshekullin 16 e deri ne ate te 17? Cilat ishin shkaqet nder te tjera, qe kishin shpene ne kete rrenie? Mos valle edhe mungesa e arsimimit? Nqs po, ne cfare gjuhe ishin arsimuar deri atehere ortodokset shqipfoles te jugut? Cila ka qene gjuha administrative, kishtare? Shqipja apo greqishtja?
  Edhe une jam dakord se mungesa e arsimit te popullsise, ishte njeri nga shkaqet (bashke me shume shkaqe te tjera) te konvertimit jo vetem ne Jug por ne gjithe vendin.
  Por gjuha e shkolles nuk do te thote detyrimisht mohim i gjuhes nacionale. Edhe ne medrese mesohej turqisht por populli fliste shqip. edhe ne Itali, France e Gjermani per shekuj me rradhe (para rilindjes) mesohej ne latinisht por populli fliste gjuhen e vet.
  Me duket se Kozmai e kishte shtrire aktivitetin pertej misionit fetar sepse u kerkonte shqiptareve te flisnin greqisht ne SHTEPI?????

  Pra kjo provon se nje popullsie shqipfolese i kerkohej greqizimi si hap i pare dhe me kryesor mohimi i gjuhes se vet.

  Sa per pjesen e fundit shqipja ka qene e folur dhe e shkruar.
  Deri ne kohen e Kozmait kishte shume botime ne shqip, "Meshari" :"Ceta e Profetenve" Perikopeja e Ungjillit, Fjalori i frang Bardhit etj.
  Islamizmi u perhap edhe ne Shqiperi te mesme, Lindore e Veriore, por kisha katolike u perpoq ti kundervihej nepermjet fuqizimit te shqipes dhe arsimit ne shqip per cka u shkruan "Meshari" etj.
  Pra perderisa u shkruan shqip kishte popullsi te afte per te lexuar shqip se vete Gjon Buzuku i dinte nja 4-5 gjuhe te huaja dhe s'kishte nevoje, por qellimi ishte te behej i lexueshem per popullin qe fliste e lexonte shqip.

  Edhe Kozmai nuk besoj te kete qene aq injorant te mos e dinte kete fakt, e as budalla te mos e shifte nder shqiptaret qe takonte perdite.

  Sa per Ali pashen perderisa Kozmai u thoshte sulioteve lini shpatat e nenshtroniu Ali Pashes e Sulltanit, pse te mos i ndertonte manastire Ali pasha?  Se pari, termi Shqiperi e ka patur fillimin vete ne shek.16-17, e ky term nuk ka patur ndonje kuptim gjeografik-etnik, aq me pak shteteror.
  E ke shume gabim seminarist. Se ku ishin Shqiptaret dihej mire dhe nja 10-20 vjet me vone ta shpjegon Bajroni e shume te tjere. Shtet shqiptar nuk kishte po kishte vilajete dhe krahina te pastra shqiptare nga Himara, Berati, Vlora Shkodra, kosova etj.


  Pra, koncepti "i krishter ortodoks shqiptar" nuk ka ekzistuar fare ne ato kohe, as me pare, ose po ta sterhollojme me koncepte moderne muabetin,
  Ne mendjet e kishes greke e Sebastianosve as sot nuk ka "te krishter shqiptar ortodoks" por vetem greke, cdo shqiptar qe ka qene ne Greqi e din kete.


  Keshtu qe "Prifti i ri" nuk ka se si te kete ardhur qe te helenizoje te krishteret ortodokse shqiptare, per me teper qe ky helenizim, nqs do flasim keshtu, u eshte bere te krishtereve te epirit de facto ne paktin e Sulltan Mehmet II me Gjenadin, pra nga vete otomanet ne 1453, pra disa shekuj me pare, keshtu qe nuk ka patur nevoje qe ti helenizonte ndokush tjeter.
  Sulltani nuk mund ti helenizonte por u ka lene ne dore grekeve ta bejne kete gje perderisa shejtoret greke porositin popullin ti paguaje taksat sulltanit e te ulin armet.  Me logjiken e Delvines mund te sulmohet vete Bibla. Vete Bibla deshmon se, jo vetem lumenjte, por vete pjeset e trupit te njeriut nuk kane vlere edhe vlen te flaken tutje, nqs ato na shpien ne mekat e ne ferr, ne krahasim me lumturine parajsore. Keshtu qe besoj se Shen Kozmai ju drejtua besimtareve, jo Delvines apo Delvinave.
  Si ti dhe Abo e shani Delvinen po nuk na thate a jane te verteta ato qe shkruan ai pavarsisht nga c'liber i ka marre. Une pyes a i ka thene shen Kozmai apo jo?


  nuk ka qene ketu sfida, por se krishterimi mundej te humbitej nese populli i krishter nuk do te pranonte te fliste gjuhet, dmth ne kete rast greqishten, qe ia kish detyruar perandoria otomane te perdorte neper shkolla edhe kisha.
  Populli shqiptar nuk humbi, pervecse aty ku fitoi gjuha greke, aty u shkombetarizuan ortodokset shqiptare me miliona bile si arvanitasit apo suliotet. Se aty ku ruajten gjuhen mbeten te tille deri sot si ne Korce, berat e Myzeqe po edhe Himare.

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dita e Shėn Kozma Etoliani - 24 gusht
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 30-08-2014, 21:19
 2. Fenomeni ''At'' Nikolla Marku
  Nga Fenomeni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 424
  Postimi i Fundit: 07-04-2012, 10:35
 3. Armiqte e gjuhes shqipe dhe triumfi i saj.
  Nga detiad nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 09:53
 4. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 20:27
 5. A ta tolerojme shenjtin Orthodoks Shėn Kozma Etoliani
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 253
  Postimi i Fundit: 07-11-2006, 00:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •