Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21

Tema: Historia

 1. #1
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477

  Thumbs up Historia

  Pershendetje kam nje pyetje a behet e shkruhet historia gjithmon nga fitimtaret
  atehere nga dalin faktet
  a merr historia vetem faktet e anen e fitusve
  le ta themi meqense historia u beka na ata qe fitojen; atehere si ta gjuaj historin qe na krijoi Enver hoxha me shoke "historine e partise" qe zhuduku te vetetat e faktet....... a eshte kjo nje histori a eshte kjo e verteta e historia e popullit shqipetare..... po te behte historia sipas qefit ateher mos ta quaj histori po peralla e legjenda se cdo fitus do te kete anen e verrsion e tij.......
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eda H : 31-07-2002 mė 19:37

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  391

  Historia

  Eshte fakte se historia deri me tani eshte shkruar nga fitimtaret, por kjo nuk e bene ate histori reale, perkundrazi e bene nje histori shume te cunguar, te zbehte, politizuese.

  Historia duhet te jete histori, por si duket ende politika e kontrrollon historine.

  Te gjitha qeshtjet e pashpjegueshme do te shpjegohen, dhe te gjitha ato shpjegime qe jane te pabaza, iracionale do tu gjindet e verteta. Interneti eshte duke mundesuar nje gje te tille.

  Kapitalizmi, vete natyra e biznesit ne te ardhmen do te beje qe historia te tregohet ashtu siq ka qene, ne nje kombinim te informatave qe vijne nga fituesit, humbesit dhe te tjereve qe kane lidhje me te. Sepse ne kapitalizem fitimi personal ka me shume rendesi se nacionalizmi.

  Me nderime,

 3. #3
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Pershendetje pra historia eshte goje dhen e then nga fituesit gjithemon po ana tjeter (pra gjysma)
  a eshte historia e bazuar ne rena e vetem ne faktet e fitusve
  kush e ben hisotrine histori

 4. #4
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  kush e ben historine ?

  une dhe ti !!!

  Te gjithe ne e bejme historine dhe jemi lojtaret kryesore ne te.

 5. #5
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  pershendetje; histori nuk eshte ligjend apo pradhe historia eshte historia e verete e bazura ne ralitet e paraqitur nga te dyja anete palet (si fitusit e te mundurit) me historin paraqitet traditat zakonet e nje populli nderi e lavdia e ati vendi..... po nuk moren pjes e te dhenat e te dy paleve ajo nuk eshte histori......

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  391
  Historia eshte nje instrument politik i nje shteti.

  Kete instrument Shqipetaret kurre nuk e kane perdore deri me tani.

  Do te kaloj nje kohe shume e gjate derisa te shohim nje histori reale, e bazuar ne fakte te dyanshme dhe tjera. Vete natyra nacionaliste e nje populli nuk lejon qe e verteta te tregohet dhe pranohet.

  E verteta eshte e hidhur.

  Me nderime,

 7. #7
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Postime
  439

  Sa here ndryshohet qeveria digjet libraria!!! PSE

  Nje gjeme te keqe ne ndryshimin e sistemeve perse te digjen valle... Kush e di te verteten? Per se politizohet historia? Ne programin e konkurimit per juridik eshte nje liber qe duhet te mesohet per historine e shqiperise qe nga koha e pellazgeve deri me tani me ka pelqyer se ka qen me pak i politizuar te pakten keshtu me eshte dukur mua...
  Ne duhet te mesojme nga gabimet e historise por ne se historia qe mesojme eshte e ndryshuar per nje arsye apo per tjetren nga do te mesojme valle?
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  391
  Historia qe eshte shkruar nga Shqiptaret neper libra te ndryshme eshte shkruar me shume pak politizime dhe pa kurfar qellime nacionaliste.

  Por kjo nuk vlene per te tjeret. Beni nje shiqim te shkurte Historise se Republikes se Maqedonise. Eshte 100% e politizuar, sepse nuk ka kurfar baze te mbeshtetet per argumente.

  Historia e Shqipetarise ka baza, fakte, te verteta. Eshte aqe e forte sa qe nuk ka nevoj per ndihme politike. Vetem duhet te tregohet ashtu siq ka qene.

  Me nderime,

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  290

  Historia.

  Historia eshte nje shkence shoqerore qe merret me studimin e shoqeirse njerezore prej themelimit te saj gjer me sot.

  Historia nuk eshte shkruar vetem nga fitimitaret. Historia shkruhet nga historianet. ME termin "Histori" nuk perfshihet vetem nje periudhe e caktuar. Me termin "histori" pershfhsihet e gjithe ajo periudhe e shoqerise njerezore. Dakort, historia mund te manipulohet, mirepo faktet e grumbulluara dhe te studjuara ne menyre empirike nga Historianet japin teori lidhur me ate c'ka mund te kete ndodhur.

  Keto fakte jane te studjuara ne menyre empirike. Dmth, Historia nuk eshte shkence fizike, po shoqerore. Para se te egzistonin mediat, Historia eshte shkruar dhe studjuar nga Historianet. Mirepo tash pasi qe historia shkruhet me mjete te ndryshme, nuk mund te manipulohet.

  Lidhur me ate se a eshte historia mjete politik, une them se ,"po". Historia mund te maipulohet si mjete politk per te ngrite ndjenja nacionale. Kete edhe e beri Millosheviqi. POr nuk pajtohem me idene se historia dueht te perdoret si mjet manipulues nga ana shteterore. Nuk duhet te manipulojme historise qe te genjejme popullin. ne te kunderten, historia duhet te tregohet ashtu siq eshte.
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 10. #10
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Eda, historia BEHET nga te fortet, dhe SHKRUHET nga te dobetit, kur keta te fundit jane te pasionuar, pothuaj te ipnotizuar, ata marrin nje pjese nga madheshtia e te pareve. Psh nje fakt, Sokrati (babai i mendimit filozofik) nuk e morri mundimin te shkruaj, nxenesi i tij Platoni shkroi ne vend te tij, kjo nuk i sherbeu madheshtise se te parit, por te vet atij. Pa Sokrat s'do te kishte Platon.
  Ajo ēfar u rreziston koherave, eshte pikerisht ēfar kthehet ne mit, ne legjende. Pra ēfare eshte dhe me irrealja, me e pabesueshmja, ose te themi me e paverteta.
  Pikerisht per kete aresye mendoj qe "vertetesia" e Bibles ( librave te shenjte) mbeshtetet ne pabesueshmerine e saj. Prandaj une mendoj qe ne historine e saj, ka me vertetesi se ne ate te luftes dyte boterore ( ta zeme), megjithese dy mije vjet me e larget.
  Eshte e VERTETE vetem ajo qe ZGJAT, i duron kohes, te gjitha te tjerat s'kane pike rendesie. Gjithashtu e VERTETA qendron permbi te MIRES dhe te KEQES, qe do te thote permbi gjykimit NJEREZOR.

 11. #11
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Pershendetje; le ta themi meqense historia u beka na ata qe fitojen; atehere si ta gjuaj historin qe na krijoi Enver hoxha me shoke "historine e partise" qe zhuduk te vetetat e faktet....... a eshte kjo nje histori a eshte kjo e verteta e historia e popullit shqipetare..... po te behte historia sipas qefit ateher mos ta quaj histori po peralla e legjenda se cdo fitus do te kete anen e verrsion e tij.......

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e forever
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Quote:
  Historia behet nga te fortet dhe shkruhet nga te dobetit!

  me kenaqe fare d ot iqe edhe une ashu them..sidomos per punen e se vertetes... gjerat jane relative sipas perception ...ashu edhe puna e enverit edhe puna e hitlerit per ca qe jetuan ate kohe ishte histori e mire, pastaj sishte me e tille, sepse objektivisht nuk ishte e mire ti bie shkurt Eda H e verteta vonon po nuk harron si eshte ajo thenia popullore "tre muaj e fsheh dobicin, 9 s mundesh: edhe puna e enverit e fshehu per sa mundi po pastaj plasi
  modifikimet e fakteve jane pjese e procesit te historise, te subjektivitetit d he objektivitetit te personave qe i interpretojne, ne fund te fundit nuk mund te gjesh dot tabula rasa,historia shtu si gjithe shkencat shoqerore eshte objekt i interpretimeve dhe faktet po ashtu
  mendimi im te pakten
  Liebe! liebe, lass mich los!

 13. #13
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  pershendetje; enveri e deformoi deri ne ate faze qe nuk ka burr none ta djrejtoj..... ai shduku dokumentat e faktet e falcikoi te reja....... ai ndertoi breza e breza vetem me rrena..... e verteta i humbi gjurmet....ata qe dininin i shartoi.....

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  391

  Historia

  Eda,

  Nje njeri apo grup mund te manipulojne me faktet historike, por kurr nuk mund ta ndryshojne. E verteta e saj heret apo vone do te dal ne shesh.

  Greket kane genjyer kete bote qe 2000 vite dhe ende vazhdojne te genjejne. Aqe shume kane genjyer keta saqe jo vetem Greket por e gjithe bota mbare u beson ketyre genjeshtrave.

  Ne te gjithe e dime se Shqptaret jane populli me i lashte ne ballkan, me i lashte se Greket. E ku eshte kjo lashtesi, a po shihet. Tash per tash nuk shihet sepse eshte e mbuluar rende nga genjeshtrat Greke. Por nje dite e verteta do te dale ne sheshe dhe Greket sikurse Enveri do te dalin qesharak. Dhe kjo do te ndodhe ne keto vitet e ardheshme.

  Me nderime,

 15. #15
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  pershendetje; le te flasim per zogun te tere e din qe zogu la shqiperin e bragetisi e mori florine..... me thuaj tani cili liber e ka zhdukur kete te dhen e po jept informacionet e drejta e te sakta..... puna eshte se kan kaluar shume vite shume deshmintare jan vrare e kan vdekur... faktet jan djegur..... e verteta e historia humbi..... ca nuk duan te drjet ta nxjerrin e ta thone e ca nuk din me te verete se cila eshte e verteta...... din vetem ate misinformacionin qe ju eshte mesuar e edukuar ne shkolle..... pse mos ta besojen ate e ka libiri i historis se shqiperise eshte i shkruajtur nga historian........

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  391

  Historia

  Pershendetje,

  Ne Londer para disa diteve u be promovimi i librit " An Englishman in Albania".

  Ky anglez kishte qene Anetar i intelligjences Angleze, gjithashtu i Cias dhe i kishte sherbyer Zogut 25 vite.

  Eshte nje e vertete se deri me tani historia e Shqiptareve eshte shkruar nga te tjeret. Ky eshte vetem nje shembull.

  Ato qe ne nuk dime dhe skemi pas mundesi te dime, te tjeret do na tregojne.

  Me nderime,

 17. #17
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  PERSHENDETJE; SI KETO SHTERMIMI KA SHUME...... PO TA ZEM PSE TE BESOJEM NJE ANGLEZ QE NA I KA SHERBYER ZOGUT SE SA HISTORIN E SHKRUAJTUR NGA HISTORIANET SHQIPETARE(E NGA DESHMINTARET VETE POPULLI SHQIPETARE........... KE DO TE BESOJE POPULLI......... PRA HISTORIA SHQIPETARE ESHTE SHUME E DEMTUAR E SHUME DEFORMUAR.....100% E BREZAVE TE RINJE E DIN E NJOHIN ZOGUN TRADHETAR E JO SHPETIMTARE SE KESTHU JU ESHTE FOLUR NE KOPESHT NE SHKOLLE ME VITE NGA FAMIJJA E ASNJE NUK IA KUNDRSHTOI VETEM IA PERKAHUR E IA FORCOI.... E SHUME E SHUME GJERA TE TJERA.......... QE JAN VETEM DEFORMIME E DISINFORMIME......

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  391
  Eda,

  Eshte nje fakte qe ka shume pak libra te shkruara nga historianet Shqiptar. Arsyet jane te shumta. Ajo kryesorja eshte se vendet Shqiptare kane qene dhe ende jane te okupuara.

  Te kujtohet filmi "Rruga e Shkronjave", ajo ka domethenje shume te madhe.

  A me shume i besohet nje Anglezi apo Shqiptari?
  Kjo eshte pyetje e veshtire. Anglezet nuk jane nacionalista aspak, qe mund te thuhet se e tregojne te verteten ashtu siq e dine. Une jetoj me anglezet qe 12 vite.

  Por gjithashtu mund te ndodhe qe nje historian Shqiptar ti "zmadhoj" gjerat ne mungese te fakteve. Edhe pse deri me tani fare pak te tilla kemi has.

  Pas disa diteve une do te shkoj ne Kosove dhe do tua dergoj historianeve tane dhe bibliotekes nje numer te librave te shkruara nga Anglezet, Francezet, etj. te cilat kane rendesi shume te madhe per historine e Shqiptareve. Keto jane ne kundershtim me ato te cilat i kane shkruar Greket, Serbet etj.

  Me nderime,

 19. #19
  hidhert
  Anėtarėsuar
  26-07-2002
  Postime
  172
  ma se si me vjen turp qe cungoni historine e nje populli te lashte me enver hoxhen e me ahmet zogun ku per 500 vjet ka dominuar romen antiche personagje si giustiniano costandino diocleziano qe i kane dhene nje faqe tjeter ktij planeti me mencurine e tyre
  pastaj historia gjithmone rishkruhet.

 20. #20
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  pershendetje; ty mos te vi keq fare se deri tani shqiperia nuk histori fare ose ka ate histori te sajume e te deformume nga Enveri me shoke qe e ben historin ne avendash te tyre...... si psh. enveri ne krye te cdo mbledhje te organizuar ect ect.... shume figura te shquara nuk i ka marr histoira bile bile jan futur e quajtur ne grupin e armiqeve e te tradhetarve....... e historia nuk ka si te rishkruhet...... nje pradh nje roman mund te rishkruhet po historia e nje populli a vendi nuk ka si te dryshoje e te rishkruhet......

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2298
  Postimi i Fundit: 03-01-2024, 11:21
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 11:37
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 02:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 15:40

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •