Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3
  “E vrteta e promemories s Trebeshins pr Enver Hoxhn”

  Na ishte s’na ishte nj promemorie shtja e Kasm Trebeshins shfaqet e rishfaqet n mnyr ciklike.

  Nga dr. Sadik Bejko

  Kshtu ndodhi n vjeshtn e vitit 2006, kur kundr Kadares dhe familjes s tij u organizua nj nga fushatat m t pamoralshme n historin e kulturs shqiptare. Pikrisht n ditt kur kjo fushat, q indinjoi pjesn m t madhe t publikut shqiptar, ishte n kulmin e saj, K. Trebeshina, m aktiv se kurr, filloi t dal n shtypin dhe n ekranet e TV-ve n Shqipri e n Kosov, pr t hedhur edhe ai baltn e vet kundr Kadares. Ky qndrim meskin kundr nj kolegu do t ngjallte padyshim reagime t ashpra. Dhe ato nuk vonuan. Bomba fatale kundr Trebeshins ishte botimi i lists s themeluesve t fsheht t Sigurimit shqiptar m 1943. Lista tregonte se Kasm Trebeshina jo vetm kishte qen nj oficer i Sigurimit, si ishte folur prej kohsh, por ai kishte qen themelues i tij. Ai bnte pjes n stafin e ngusht t famkeqit Koi Xoxe, krimet e t cilit kishin marr dhen. N at koh, Sigurimi, i cili drejtohej m shum nga jugosllavt se sa nga komunistt shqiptar, ishte zyrtarisht mbi partin. Ai bnte ’t donte pa pyetur asknd. Kasm Trebeshina, i reklamuar si “disident numr nj” i letrsis shqipe, kishte qen pjesmarrs aktiv n kt organ shtyps, duke u prlyer, si do ta shohim m posht, n krimet e tij.
  Nj shkrim i gjat, i ashpr, e tepr trondits u botua n shtyp dhe u prhap gjersisht n internet nga Sknder Gjoni, pas emrit t t cilit sht, me sa duket, nj mjek i vjetr. Nga t dhnat e shkrimit kuptohet se njeriu kishte dijeni t thella mbi t kaluarn jo vetm t Trebeshins, por edhe t zyrtarve t tjer t Sigurimit q, si del, bnin vizita mjeksore tek ai. Kshtu ai tregon bisedat me nj tjetr themelues t Sigurimit, Thoma Karamello, nj personazh i harruar prej kohsh, por q n at koh, ashtu si Trebeshina, ishte hetues. Komentet e Thoma Karamellos pr egrsin e kolegut t vet, Trebeshins, jan ngjethse.
  N shtyp sht shkruar pr shkrimtarin Sotir Andoni, i arrestuar fill pas lufts dhe i marr n pyetje dit dhe net prej Trebeshins. Kjo pjes e errt e biografis s “disidentit”, do t vinte n dyshim gjith versionin e reklamuar t heroizmave t tij. Do t kujtoheshin periudha q ai nuk i prmendte, si dy vjett e shrbimit n Beograd etj. Por dyshimi kryesor do t binte mbi “Promemorien” e tij, at pr t ciln ai mburrej dhe mbi t ciln ishte ngritur legjenda e tij. Asnj arkiv nuk vrtetonte vrtetsin e ksaj “promemorieje”. N asnj dokument tjetr hetimor, apo vendim gjyqi, ose kritik kundr Trebeshins, nuk prmendet kjo “promemorie” si faj i ktij shkrimtari. Nj analiz logjike e saj t onte n prfundimin se ajo ishte e sajuar, pra e rreme. “Promemoria” ka datn tetor 1953. Ndrkaq, disa muaj m par, autori i promemories ka botuar n “Zri i Popullit” poemn pr Stalinin, veprn m servile t letrsis shqipe, pr kt tiran.
  Shum njerz me t drejt bn pyetjen: si sht e mundur q nj autor disident t shkruaj kt poem kaq servile pr diktatorin komunist, Stalinin? Dhe pyetja tjetr; si sht e mundur q autori q i thot Stalinit “Promete”, sht i njjti me autorin e promemories, ku i thot Enver Hoxhs “vrass”?!
  Kto dy gjra nuk mund t rrin bashk. Njra duhet t bjer. Poema sht e botuar n “Zri i Popullit” m 1953, kurse promemoria na doli n shesh pas rnies s komunizmit. Pra, ajo q bije, q sht e rreme, sht promemoria.
  Pyetje t tjera e rrzojn t ashtuquajturn promemorie. Si sht e mundur q ky udhheqsi yn, pasi t’i thuash “vrass”, na qenka kaq liberal saq nuk ta quan pr t madhe, por t dnon si me pupla? Ne e dim ’t bnte Enver Hoxha pr nj t qindtn e akuzs s promemories.
  Pas prjashtimit nga partia dhe ca ecejakeve nga burgu n spital, e nga spitali n internim, Trebeshina, m 1960, pra disa vite m pas, na qenka i rehabilituar, bile ka fituar t drejtn e botimit dhe boton njra pas tjetrs poema e drama, si “Artani e Minja”, “Kruja e rrethuar” etj. Vrtet liberal i madh ky Enver Hoxha!
  Por ne e dim se sa liberal ishte Enver Hoxha, e sidomos po t’i thoshe se do ta mbytsh Shqiprin n gjak.
  Por udia s’mbaron me kaq. Kasm Trebeshina na reklamohet si nj i burgosur politik i statusit t madh, ndrkaq, vllai i tij, Myzafer Trebeshina, vazhdon t jet antar i Komitetit Qendror t Partis dhe, familja e tij, gjysma vazhdon t jet n Sigurim e gjysma n aparatin e partis. udira, udira t mdha! Ne e dim mir se ’ndodhte me nj familje ku kishte nj t burgosur t vrtet politik. Ajo shtpi ishte m e izoluar se sa shtpia ku ka rn murtaja. Mirpo kjo shtpi e Trebeshins pasksh qen ndryshe!
  Kaq e vrtet sht kjo, saq n librin biografik mbi Trebeshinn, t hartuar nga Nuri Dragoi, tregohet se kur erdhi puna t kryhej nj nga ndalimet e Trebeshins, ishte nipi i tij, Fatos Trebeshina, hetues kryesor i Ministris s Brendshme n kryeqytet q duhej t bnte arrestimin. Ksaj i thon lodr kukamshefti brenda familjes! Lodr me disidenc e me arrestime. Por ne e dim se e vrteta pr arrestime dhe ekzekutime ka qen fare e ndryshme.
  Ka edhe m. N nj intervist t tij, Trebeshina vet pohon se gjat kohs q ishte i dnuar, Enver Hoxha i vinte pr vizit n familje, n festa! Dhe, pr udi, kjo nuk sht fantazi, por e vrtet, po ta lidhim me ato q tham m lart.
  Ne e dim se ’ndodhte me familjet ku kishte pasur arrestime politike. Jo Enver Hoxha, por nj antar i thjesht partie nuk afrohej m. Jo nj antar partie, por as fqinji i shkalls nuk guxonte t trokiste.
  Ather si shpjegohet e gjith kjo?
  Shpjegimi sht i thjesht: Kasm Trebeshina n shumicn e kohs s regjimit komunist nuk sht konsideruar i burgosur politik, por nj njeri me probleme shndetsore. Ai, pavarsisht se mund t bnte proka, konsiderohej gjithmon “i yni”, “i partis”. Ndaj i faleshin prokat dhe familja nuk psonte asgj. Ai, e shumta quhej nj “dele e zez”, q, ndoshta, mund t prmirsohej. Atij i lejoheshin nazet, sepse fisi i tij i kishte br shrbime t mdha partis. Ai vet kishte br shrbime tepr speciale, ndaj ndihej i prkdhelur. Pr disa nga kto shrbime, prej t cilave lexuesit do t’i ngjethet misht, do t flasim m tutje.
  Prpara se t vijm tek ato, na duhet t themi se kan plotsisht t drejt ata q mendojn se “promemoria” e Trebeshins s’sht gj tjetr, vese nj trillim, nj sajes e prodhuar prej atij vet dhe kushririt t tij, Ardian Klosi, n fillim t viteve ‘90.
  N letrat e Kasm Trebeshins t vitit 1962 dhe 1963 drejtuar Byros Politike dhe vet Enver Hoxhs, botuar s fundi n nj “dossier” special nga gazeta “55”, thuhet se ai sht nj qytetar i bindur, q e respekton shtetin dhe autoritetet e tij, q nuk ka asgj kundr partis dhe pushtetit, q ka shkruar vepra t realizmit socialist, q do t’i djeg veprat e tij t gabuara, q do t mbyllet e struket n shtpi, vetm q t kthehet n Tiran. Vall i ka harruar Trebeshina kto letra e lutje t prulura drejtuar diktatorit, atij q n “promemorien” fantazm e paska quajtur vrass? Po vall Haxhi Kroi, sekretari personal i diktatorit, i ln nga trut ishte, kur n prgjigjen pr letrat e Trebeshins prmend ndaj tij vetm dy akuza: ka ikur nga partia, ka dashur t shkoj n nj vend kapitalist? Si e kishte harruar ai promemorien, ku shefi i tij, Enver Hoxha, quhej vrass? Trebeshinn e takojn gjeneralt famkeq t Sigurimit, t till si: Hakani, Haznedari dhe i thon “ti je shoku yn”. Edhe kta e kishin harruar promemorien? Ramiz Alia, Rita Marko, Haki Toska, Vangjelo Sotiriadhi, gati gjith kupola e lart e partis, merren me letrat e Kasm Trebeshins. Ata nuk harrojn t japin deri porosi q mund t’i konsiderosh stringla, pr shembull, at q ai “t mos jap letrsi n Gramsh”, por e harrojn promemorien. Pse kshtu? Sepse pr turp e pr faqe t zez promemoria sht vetm e sajuar, se me t sht spekuluar ndyrsisht. Nga kjo ngritje e shtetit dhe e partis n kmb n vitet 1960 pr problemet e letrave t Trebeshins, mund t kuptohet dika tjetr: far gjje me rndsi dinte Trebeshina, pr t ciln Kupola e lart e Partis dhe e Sigurimit ishte aq e interesuar? Me ’shrbime e ka paguar Trebeshina largimin e tij nga internimi n Gramsh? Normalisht ai ishte kaq i zn pisk prej tyre, sa gjithka t rnd t radhs mund ta pranonte. Pr kto nj dit do t flasin arkivat. Dika do ta themi dhe n vazhdim t ktij shkrimi.
  Himnizimi i nj t vetshpalluri antishqiptar
  Nga vitet 2000 figura e “disidentit dhe e shkrimtarit t madh” po venitej dhe po merrte prher e m me kokposht. Reagimi i pals tjetr, i mbshtetsve t Trebeshins, nuk do t vononte. Prve ndonj emisioni televiziv pr letrsin, ndonj shkrimi a interviste aty-ktu do t botohej nj libr biografik aq shum himnizues, saq vshtir t merret seriozisht. Parathnien e ekzaltuar, si gjithmon, e ka shkruar panegjeristi i tij, Ardian Klosi. Ktij tani do t’i shfaqet n krah dhe nj shok armsh i ri, nj far Dilaver Bengasi, ish-kryetar i hetuesis s Ministris s Brendshme n Tiran, ish-drejtor i Prgjithshm i Policis m 1990. I akuzuar pr krime dhe dhun kundr studentve t dhjetorit. I akuzuar pr vrasje n Shkodr dhe n Tiran. S fundi, i dnuar me burgim t rnd pr krime kundr njerzimit, pas rnies s komunizmit. Shoqri t bukur zgjedh Ardian Klosi pr t’i br lobing Trebeshins! N vazhdim t ktij shkrimi, do t sjellim ca dokumente shum bezdisse pr A.Klosin dhe kjo shoqri s’do t na duket aq e papritur!
  Libri biografik i N.Dragoit sht himnizues, por, pr udi, pikrisht n kt libr, si do t tregohet m pas, dalin disa nga njollat m t errta t biografis s Trebeshins.
  Para se t merremi me kto njolla, do t shohim dy-tri aste t tjera, gjithmon t lidhura me kt libr.
  Ka koh q sht br e njohur shpallja prej vet Kasm Trebeshins si shkrimtar turk, ose me origjin turke. Asgj t keqe nuk ka n kt identifikim. Letrsit evropiane e botrore jan t mbushura me shembuj shkrimtarsh q lvrojn nj gjuh, por origjinn e kan n nj komb tjetr. Tek ne gjithashtu ka e mund t ket prap shembuj t till.
  Problemi me Trebeshinn ndrlikohet kur ai, duke u shpallur turk, nis e shan Shqiprin dhe shqiptart. Edhe pr kt sht i lir n nj shtet ligjor demokratik. Ndrkaq, duhet thn, se ndrsa sht i lir ligjrisht, nuk sht i till moralisht.
  Urrejtja e Kasm Trebeshins kundr shkrimtarve shqiptar, sharjet e tij, shpifjet, nuk njohin asnj kufi. Kjo urrejtje zgjerohet e drejtohet kundr Shqipris, kundr kombit shqiptar, dhe sidomos kundr ikonave t tij si Gjergj Kastrioti Sknderbeu etj.
  Toleranca ndaj tij, natyrisht, sht e mir dhe shqiptart bjn mir q tregohen tolerant. Mirpo, n kt rast, nuk do t bnin keq po t’i drejtoheshin Trebeshins, “zoti turk, n qoft se paske kaq urrejtje pr kt vend, s’do t bje keq t ikje n vendin q e ke shpallur atdheun tnd, n Turqi”.
  Antishqiptarizmi i ktij njeriu sht i padurueshm. N librin e Dragoit tregohet episodi kur Trebeshina mburret prpara gazetarve italian. Habis s nj far profesori italian q pretendon se i njeh mir shqiptart, dhe q haptas l t kuptoj se ata nuk jan t guximshm, ndrsa Trebeshina na qenka i till, Kasmi i prgjigjet se ai sht trim ngaq sht turk! “Ndryshoj ia ktheva, se jam me origjin turke. Ne kemi br nj perandori t tr q u shtri n tre kontinente” (fq.302).
  Por antishqiptarizmi shpallet n mnyr t plot n librin e tij “Mekami”. Ky libr sht fyerja m e pabes q i sht br kombit shqiptar nga nj shkrimtar q, kur ia do interesi paraqitet si shqiptar, e kur i leverdis, kthehet n turk. Novela e gjat flet pr pushtimin e Shqipris prej turqve. Turqit paraqiten n novel si trima e fisnik e q po qytetrojn Shqiprin. Mirpo shqiptart, si “kaur t pabes” q jan, nuk e mojn fisnikrin turke. Dhe me djallzi prpiqen t’i mashtrojn ata. Shqiptart frikacak iu servirin grat dhe vajzat e tyre azganve turq, me qllim q t’i vn n gjunj e pr t’i goditur pabesisht. N krye t shqiptarve sht nj far Sknderbeu, nj hajdut kuajsh dhe spiun i Italis. Por dredhit e shqiptarve demaskohen dhe turqit trima u japin nj msim q ta mbajn mend gjith jetn.
  Kjo sht prmbajtja e ktij libri, q autori me shum krenari ua kushton strgjyshrve t tij turq.
  Nj pyetje del: si e justifikojn n ndrgjegjen e tyre tifozt e Trebeshins kt pamflet antishqiptar? Pr ne t tjert kjo nuk duket kaq shum e papritur. Po t kujtosh biografin e Trebeshins, pjesmarrjen e tij n grupin themelues t Sigurimit, i cili drejtohej nga jugosllavt, stafin e Koi Xoxes, ku Trebeshina ka br pjes, urrejtjen e jugosllavve, e veanrisht t Koi Xoxes pr Gjergj Kastriotin, del se n t gjitha kto ka nj fill t pandrprer antishqiptar.


  Panorama
  09/08/2007

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3
  “Dokumenti, si e shiti Trebeshina n hetuesi mikun e tij Mark Ndoja”

  ... N librin e N.Dragoit, nj vend t rndsishm zn raportet e Trebeshins me shkrimtart shqiptar.

  Dr. Sadik Bejko

  Pr fat t keq, krahas fakteve t njohura, q tashm dihen, ka aty dhe disa gjysm t vrteta apo dhe pjes t errta e fare t pashpjegueshme, nj pjes e t cilave jan t fshehura me kujdes. E gjith kjo nuk mund t mos ndodhte me nj libr si ky, i bazuar her mbi gjra t paqena e her-her mbi dezinformime.
  Prmendet numri prej 17 shkrimtarsh q kan br denoncime ose ekspertiza kundr Trebeshins, por emrat e tyre nuk dalin asnjher qart. Diku dalin ca emra t plot, si Dalan Shapllo, Naum Prifti, diku ca gjysma emra, diku nj inicial e hern tjetr del ndonj eufemizm q turbull nnkupton dik, pr shembull, “prfaqsuesi i Lidhjes” ose “shefi i Lidhjes” etj., etj.
  Q ka nj munges transparence, pr mos ta thn tro fjaln “dredhi”, kjo duket qart. Ashtu si duket qart edhe q Trebeshina vet ka futur duart n kt libr. Ka qen dshir e tij q denoncuesit t prmenden si npr dhmb.
  Sa m tepr q prpiqesh t kuptosh marrdhniet me shkrimtart denoncues, aq m shum t krijohet prshtypja se ktu kemi t bjm me nj pazar t pist. Disa nga denoncuesit jan pikrisht ata q i kan br lajka m pas Trebeshins. Ky i fundit e ka pranuar, si duket, kt pazar: lavdrom q mos ta nxjerr emrin. Bile ka raste kur pazari shkon m tej: vet Trebeshina u bn ndonj lavdrim denoncuesve. Kulmi arrin kur shefi i hetuesis s Tirans, i akuzuar pr kaq krime, si e pam m lart, sht n krye t lajkatarve t Trebeshins.
  Shefi i hetuesis s Tirans sht armik i njohur i shkrimtarve shqiptar, e sidomos i Kadares.
  N vitin 1982, nj nga vitet m t errta, kur terrori komunist shnoi nj nga kulmet e tij, Dilaver Bengasi kryesonte hetuesin e Tirans. Pikrisht n at koh zhvillohej nj fushat diskriminimi kundr Kadares, shtje ku Bengasi, si e ka treguar dhe vet n shkrimet q ka br pr t, ka qen i przier kok e kmb. N at koh, si ka dal n shtyp, nj agjente e Sigurimit, dshmitare e rreme e prdorur n dnimin e grave ruse, zhvillonte mitingje prpara baness s Kadares, duke thirrur: “Kadare, agjent i borgjezis! Agjent i Mehmet Shehut!”. T gjith habiteshin se nga i vinte guximi ksaj gruaje, aq m tepr q n at koh Kadare, prve se shkrimtar i njohur, ishte ende deputet i parlamentit. Tani, me hapjen e dokumenteve sekrete, disa shtje dalngadal po sqarohen. Gazeta “Panorama”, n numrin e saj t 31 korrikut 2007, ka botuar dialogt sekret t mbledhjes s Byros Politike zhvilluar m 20 shtator 1982. Midis tyre gjenden fjalt e Enver Hoxhs pr grupin e Todi Lubonjs, Fadil Paramit dhe Ismail Kadares. “Po kshtu mund t themi edhe pr zbulimin e grupit t Fadil Paramit, t Todi Lubonjs dhe t nj sr njerzish t tjer t lidhur pas tyre, si Ismail Kadareja me shok”.
  sht hera e par q emri i shkrimtarit t njohur prmendet si pjesmarrs n nj grup armiqsor. Kjo do t thot se n ato momente ai ishte caktuar pr t’u eliminuar. Por mbledhja ishte tepr sekrete dhe kt fakt shum pak njerz e dinin. Agjentja e Sigurimit bnte pjes n kta njerz. Fjalt e saj pr kontakte me Nexhmije Hoxhn, nprmjet Liri Gjolikut, antare e gjykats s lart komuniste, nj nga xhelatet e njohura t diktaturs, si dhe inkurajimi: shko t’i vsh zjarrin shtpis s Kadares, tingllonin ndoshta si fantazi, por n dritn e dokumentit q sapo cituam ktu, ngjajn fare t besueshme. Ishte n praktikn e gjith diktaturave komuniste q, prpara se t’i rrzonin personalitetet, prpiqeshin t’i diskretitonin ata.
  Diskretitimi i Kadares kishte filluar me dnimin e “Pallatit t ndrrave” dhe po vazhdonte n nj plan privat. M pas, i trembur nga reagimi i fort ndrkombtar, i cili n mnyr spektakolare tregoi se do ta mbronte gjer n fund Kadaren, Enver Hoxha u trhoq, hoqi dor nga dnimi i shkrimtarit.
  N librin “Letrkmbim me presidentin” sht botuar nj letr e njohur qysh m par, letra q Kadareja i ka shkruar Ramiz Alis, ku, ndr t tjera, i flet dhe pr intrigat e kryehetuesit t Tirans kundr tij. Kadareja e ka akuzuar kt zyrtar pr ushtrim terrori, duke krkuar shkarkimin e tij, bashk me kriminel t tjer t njohur si Zylyftar Ramizi, Aranit ela, Rita Marko, Rrapi Mino etj.
  Ktu qndron njri nga elsat e shpjegimit. Trebeshina sht gati t fal kdo, duke prfshir edhe njeriun q e ka marr n hetim, pra, Dilaver Bengasin, mjafton q ky t jet kundr Kadares. Le t ken br denoncime kundr tij 17 shkrimtar, ai e ka mendjen pikrisht te shkrimtari q nuk ka pasur pun me t asnjher, te Kadareja. Kadareja ka br nj deklarat t qart prpara publikut shqiptar dhe atij botror: “Kundr meje jan shkruar qindra faqe me denoncime, kurse nj mij vite t krkohet, n nj mij arkiva, nuk do t gjenden kurr dy radh t mia kundr askujt”. Merret me mend se sa i nervozon kundrshtart e tij kjo sfid e tij.
  Kasm Trebeshina prej shum vitesh ka nj obsesion e nj urrejtje t frikshme ndaj I.Kadares. Biografi i tij flet pr “prplasjet e tij me Kadaren”, ose pr acarim “t shkaktuar nga xhelozit midis t mdhenjve”. E gjitha kjo t bn t vsh buzn n gaz. Kur kan ndodhur kto prplasje? Xhelozi e kujt, ndaj kujt?
  Vite m par, n emisionin radiofonik me pjesmarrjen direkte t publikut, Trebeshina, duke folur pr dnimin e tij n Lidhje t Shkrimtarve, tha se nj nga shkrimtart q e krkuan kt dnim n vitin 1952, ka qen Kadareja. Nj dgjues e ndrpreu, duke i thn se n at koh Kadareja ishte nxns n gjimnazin e Gjirokastrs. I gjendur ngusht, Trebeshina u b qesharak prpara dgjuesve, duke thn se Kadare me siguri e ka ndrruar moshn.
  T qeshurat e dgjuesve nuk iu bn msim Trebeshins. Ai nuk ka ln rast pa krkuar t trilloj kundr tjetrit.
  Ja ’thot Trebeshina, sipas citimit q bn N.Dragoi:
  “Me Ismailin jam njohur qysh n vitin 1952. Kishim pikpamje t ndryshme. Ai ka qen n gjyqin tim m 1954. Dhe jemi takuar pr her t par e t fundit m 25 janar 1955 n Rrogozhin. Kur u kthye nga Bashkimi Sovjetik m 1960, ishte transformuar i tri n nj njeri agresiv”.
  Pasazhi duket si i shkruar prart. Si u tha, m 1952, Kadareja ishte nxns n klasn e dyt t shkolls s mesme n Gjirokastr. M 1954 gjithashtu. Takimi i fundit n Rrogozhin m 1955 tingllon si halucinacion. ’ishte ky takim? Pse n Rrogozhin? ’donte n Rrogozhin dhjet muaj pas dnimit t tij Trebeshina dhe aq m tepr ’donte aty Kadareja, q n at koh ishte student i vitit t par pr letrsi n Tiran? Kadareja thot se s’ka pasur kurr pun me Trebeshinn. Dhe “s’ka pasur kurr takim me t as miqsor, as armiqsor, as n Rrogozhin, as n Ndroq”. M 1980, kur n Lidhjen e Shkrimtarve u shprndan veprat e Trebeshins pr ekspertiz, I.Kadareja refuzoi t merrte pjes. Trebeshina, n vend q t ishte mirnjohs, ka br t kundrtn. M 2006, n rastin q u prmend m lart t fushats kundr familjes s shkrimtarit, Trebeshina u tregua nj zelltar meskin, duke prkrahur nj agjente t Sigurimit, kundr kolegut t vet.
  Mungesa e ndjeshmris q tregojn Kasm Trebeshina dhe Ardian Klosi ndaj denoncimeve t tilla t habit shum. Por edhe ajo e ka nj shpjegim: atyre nuk iu bn shum prshtypje kjo, ngaq ndrgjegjja e tyre n kt sfer s’sht fort e pastr.
  Dy dokumente, nj e vitit 1954 pr Kasm Trebeshinn dhe nj tjetr i vitit 1979 pr Ardian Klosin, hedhin drit mbi at q u tha m lart.
  Po shqyrtojm dokumentin e par, procesverbalin e seancs hetimore kundr Kasm Trebeshins (prill 1954), hartuar nga major Sotir Zavalani, hetues i Drejtoris s Sigurimit t Shtetit.
  Nga pyetjet dhe prgjigjet e ktij procesverbali, na del nj Kasm Trebeshin tepr zhgnjyes, q s’ka asgj t prbashkt me namin “heroik”, q i ka krijuar vetes ai dhe mbshtetsit e tij. Idet e tij “t gabuara” jan m shum cic-mice, pr gjra fare t parndsishme. Qndrimi i tij sht meskin. Tregon ankesn q ka br kundr Dhimitr Shuteriqit, i cili n raportin e tij t 2 prillit 1953 “e konsideroi punn time, t Mehmet Myftiut dhe t Luan Qafzezit si nj pun pa duk”. M posht, Trebeshina pohon se, “kam pasur kontradikta me regjisorin sovjetik Kriko, n lidhje me trajtimin e figurs s Selfos, tek drama “Besa” e Sami Frashrit, Kriko thoshte q Selfo mos ta flak unazn q, mbasi ia dhuron Merushes dhe ajo nuk ia merr, por ta fus n xhep, kurse un isha i mendimit q t flaket unaza nga Selfua, sepse shqiptari kshtu e ka zakon...”.
  M posht, n lidhje me Krikon, Trebeshina vazhdon t jet meskin dhe, duke prgojuar kolegt e vet, thot se tek ky regjisor “kan influencuar intrigat e Besim Levonjs dhe t Behije els”.
  Dy a tri mendime pr nivelin e dobt artistik t letrsis shqipe dhe nevojn pr t msuar jo vetm nga letrsia sovjetike, por edhe nga klasikt, mund t merren si t vetmet mendime “rebele” t tij.
  Asgjkund n kt hetim dhe n asnj dokument tjetr nuk prmendet “promemoria” e famshme, ajo ku gjoja i thot Enver Hoxhs se po prgatit katastrofn e Shqipris. Sipas Trebeshins, promemoria sht drguar n tetor t vitit 1953, pra gjasht muaj m par. sht e kuptueshme se do hetues do t merrej n radh t par me t, prpara se t merrej me brokulla t tilla: Selfua do ta hidhte apo s’do ta hidhte unazn e Merushes. Pjesa m e pamoralshme n kt dokument sht ajo kur Kasm Trebeshina, pa ia krkuar njeri, flet kundr Mark Ndojs, pra e denoncon at.
  Gjer m sot “grupi armiqsor” i viteve ’50 n Lidhjen e Shkrimtarve sht konsideruar treshja “Ndoja-Trebeshina- Myftiu”. Nga kjo treshe, i vetmi q ka prfituar m pas frytet e disidencs sht Trebeshina. T tjert, e sidomos ai q kishte edhe statusin m t lart t intelektualit midis tyre, Mark Ndoja, mezi prmendet. Nga ky dokument i hetuesis marrim vesh q njeriu i par q e ka goditur me thik pas shpine Mark Ndojn, ishte pikrisht “miku dhe shoku i tij i ideve”, Kasm Trebeshina.
  Nj pjes e dokumentit, tekstin e plot t t cilit e disponon gazeta “Panorama”, flet fare qart pr kt:
  Pyetje (e hetuesit): Mehmet Myftiu deponon se n kohn kur ju shtruat kto pikpamje n ‘Lidhje’, Mark Ndoja i ka thn Mehmetit: “dolli opozita, a bj un pr Kryetar?” ’mund t na thoni ju pr kt?
  Prgjigje (e K. Trebeshins): Kt gj mua ma ka thn Mehmet Myftiu n tetor, pr shtjen e opozits nuk di gj, por pr shtjen e kryetarit m ka thn dhe bile jemi tallur dhe Mehmetit i kam thn q absolutisht t shkputet nga Marku. Un, kur m ka pyetur Mehmeti si t duket Mark Ndoja, i kam thn se Mark Ndoja krkon nj republik shkodrane. Mark Ndoja mua m duket enigmatik, sht dembel i madh. Kam pranuar dhe un se sht njeri enigmatik dhe tipa t till jan t predispozuar q t bhen spiun; ky ishte opinioni im”.
  Ishte e leht t godisje Mark Ndojn, intelektualin me kultur t thell latine dhe gjermanike, aq m tepr q vinte nga tradita veriore katolike. Si i till, edhe kur i ishte dhn nj post sa pr demagogji, ai prap do t mbetej i huaj pr regjimin. Ai nuk kishte kryer “detyra speciale” (t llahtarshme, si do t’i shohim m posht), si Trebeshina. Prandaj dnimi i tij ishte i vrtet, prfundimtar, pa cic-mice, pa hyrje e dalje nga burgu, pa prkdhelje t fisit nga partia, prkundrazi, familja Ndoja iu nnshtrua terrorit gjer n fund.
  As A.Klosi, as Mimoza Ahmeti, as N.Gragoi, as D.Bengasi nuk kan dshir ta kujtojn Mark Ndojn, sepse ai sht shqetsues pr ndrgjegjet e tyre. N burg dhe n internim M. Ndoja prkthente “Ferrin” e Dantes dhe me t n duar i ka mbyllur syt.
  Dy vrasjet e zvendskomisarit
  mblsira n fund, thon latint. N kt rast, ne do t themi: hidhrimi n fund. Do t flasim ktu pr pjesn m t errt t ksaj historie: nj vrasje kriminale.
  Autori i biografis s Trebeshins, disa her thot se dosja e ktij mban brenda shum mynxyra. Meqense ai sht shum glorifikues pr personazhin e vet, kt shprehje lexuesi e merr si “mynxyra” q jan br kundr shkrimtarit.
  Si do t shohim, sht e kundrta: sht Trebeshina q ka br mynxyra t vrteta kundr t tjerve. sht fjala pr dy vrasje q i rndojn n ndrgjegje “disidentit” ton. Dy vrasje, nj fjal goje, por ato jan dhe mbeten dy vrasje!
  Del pyetja, prse autori i biografis i ka prmendur kto dy vrasje, me fjal t tjera, pse ka trazuar shejtanin, si thuhet, kur mund t bnte sikur s’i dinte, ashtu si ka br pr mjaft fakte t tjera?
  Prgjigjja sht e thjesht: i ka prmendur dy vrasje t Trebeshins meqense ato gjenden t depozituara n dokumentet e dnimit t Koi Xoxes dhe se sht shum e vshtir pr t’i zhdukur. Ather autori i biografis bashk me Kasm Trebeshinn kan menduar t’i dalin s keqes prpara, t falsifikojn t vrtetn, duke i paraqitur vrasjet si vetmbrojtje.
  Si thot proverbi, ka raste kur n vend t vsh vetullat, nxjerr syt. Nuri Dragoi pa dashur e ka br kt dhe kjo sht e vetmja merit e ktij libri.
  Po e themi q n krye: kemi t bjm me dy vrasje, njra, si e pranon vet Trebeshina, sht vrasje pa gjyq, e urdhruar nga ai vet, (prshkruhet n faqen 103 t librit) dhe tjetra, nj vrasje prapa krahve, vrasje tipike e nj krimineli burracak, q Kasm Trebeshina, si e pohon vet, jo pa knaqsi, e ka kryer me dorn e tij.
  Ne do t merremi me kt t fundit pa br asnj lshim. Do t tregojm t vrtetn, do ta vrtetojm at katrciprisht, n mnyr q publiku i gjer shqiptar, ta kuptoj se prpara ’rreziku t madh ndodhet sot Shqipria. Ky rrezik sht zhytja n krim. Jo vetm q vendi yn po heziton t dnoj krimet e komunizmit, por ai po kalon n nj faz tjetr: kthimin e krimit n nj gj t zakonshme, pr t mos thn, glorifikimin tinzar t tij.
  T shpallsh disident numr nj t vendit nj vrass ordiner, ta propozosh pr “nder t kombit” e ta futsh n libra shkollore, kjo sht nj fyerje e nj tallje e madhe pr moralin e do vendi.
  Vrasjet prapa krahve kan qen dhe mbeten nj nga njollat m t zeza t lufts. Ato ende mbulohen me kujdes, ngaq me ato ka filluar n t vrtet diktatura dhe terrori komunist. Me dhjetra jan partizant q jan vrar pabesisht, ndrsa ishin duke pir uj tek ndonj prrua a duke fjetur.
  N librin e tij tepr trondits “Lufta civile n Shqipri”, botuar m 2006, historiani Uran Butka prshkruan dhjetra vrasje t tilla. Sejfulla Malshova, n plenumin e Beratit m 1944, e ka ngritur i pari dhe i fundit kt problem. Ai e akuzoi udhheqjen komuniste si nxitse t terrorizmit. “Me terror i zgjidhnim t gjitha”, thot S.Malshova, “Nuk u udita kur m than se sa m brutal e terrorist t ishte njeriu, aq m komunist ishte”. Opinioni publik shqiptar duhet t njihet, m n fund, me kto vrasje. Aty i ka rrnjt krimi komunist. Kasm Trebeshina bn pjes n njerzit pr t cilt flet Sejfulla Malshova.
  N librin e tij pr Trebeshinn prshkruhet nj vrasje e till tipike. Autori i biografis mundohet ta justifikoj, tregohet naiv, bn sikur s’e kupton, por nuk arrin dot ta mbuloj t vrtetn. Ne do ta zbrthejm rresht pas rreshti tekstin e botuar, q lexuesi t bindet pr at q ka ndodhur.
  Prshkrimi i ngjarjes z pak m shum se tre faqe (80-83), n kapitullin me titull “Vrit ose do t t vras”.
  Ngjarja ndodh n njsitin partizan ku bn pjes Kasm Trebeshina. N kt njsit ka dal nj problem me njrin nga partizant.
  Po citojm tekstin (fq.80): “Ishte pikrisht njri prej shokve t njsitit, i cili kishte nisur t shfaqte shenja t theksuara t bajraktarizmit individual, duke shprfillur detyrimet q buronin nga betimi luftarak”.
  M posht tregohet se nj nga t zemruarit kundr rebelit ishte Kasm Trebeshina. Bile ishte ky q n form krcnuese e ka paralajmruar tjetrin.
  Teksti (fq.81): “Por dukej se ky krcnim publik nuk ndikoi shum te i pabinduri”.
  M posht, tregohet se shokt vendosn ta dnonin mendjemadhin.
  Teksti (fq.81) “Gjyqi ishte i shkurtr dhe nuk kishte kaluar as gjysm ore nga fillimi i tij, kur u dha vendimi: T dnohet me vdekje!”.
  M posht teksti vijon: “Madje pr kt u ngarkuan edhe dy nga shokt e grupit, t cilt ishin Luto Sadiku e Gramoz Kaloshnja. Por rebeli nuk donte t’ia dinte pr ndshkimin”.
  Pra, gjer ktu kemi kt tablo disi t uditshme: kemi nj partizan t pabindur, mendjemadh. Kemi gjyqin special q e dnon me vdekje pr kto vese. Kemi dhe t dnuarin q nuk an fare kokn pr dnimin! Madje, pr udi, nuk an kokn as kur caktohen pushkatuesit!
  Vijojm me tekstin (fq.81) “M von rebeli krkoi t ikte drejt qytetit dhe pr kt arsye, ose pr faktin se rebelimi i tij i kishte kaluar caqet e durimit, shokt e njsitit caktuan Kasmin q ta pushkatonte”.
  udia dyfishohet. I dnuari mendjemadh, jo vetm q s’an kokn pr asgj, por krkon t bj nj rrug pr n qytet! Dhe autori na tregon si u nisn t dy pr n qytet, i dnuari dhe njeriu q do ta pushkatonte, Kasm Trbeshina. (Ku jan dy pushkatuesit e par? Prse hoqn dor? S’thuhet asgj).
  Situata sht m tepr se absurde. ’sht ky i dnuar me vdekje q paska leje t udhtoj pr n qytet? Dhe krah pr krah me at q do ta vras, me Kasmin! A sht, s paku, i lidhur? M tutje udia vazhdon. Autori na prshkruan ecjen e tyre drejt qytetit. Po citojm tekstin (fq.81): “Megjithat n ato momente kur Kasmi po shoqronte t pabindurin, tek ai u shfaq ideja pr ta falur at dhe aty pr aty mendoi ta linte t ikte prtej knets, pr t shptuar kokn”. Pak me posht udia dhjetfishohet. N kohn q poeti, domethn Kasm Trebeshina, sipas autorit, ka kto mendime kaq t fisme n kok, ndodh nj gj e papritur.
  Citojm tekstin (fq.82) “Papritur, rebeli i vuri Kasmit grykn e pushks te kolona vertebrale duke e krcnuar”. Situata sht m absurde se n teatrin absurd. Tani na del se viktima (partizani rebel) jo vetm q ka t drejt t bj nj xhiro gjer n qytet, bashk me xhelatin e vet, jo vetm q sht i palidhur, por kulmi i t gjithave, na qenka edhe i armatosur me nj goxha pushk!
  Po citojm tekstin: (fq.820) “E gjith kjo ngjarje e shpejt e befasoi poetin, por mjaftuan vetm dy minuta q ai t bindej se pr kundrshtarin nuk duhej pasur mshir dhe se n luft ekziston formula: vrit ose do t vrasin”. Pas kujtimit dhe t disa proverbave t tjera me kt motiv, poeti (lexo krimineli), ndrsa ecn drejt knets nn krcnimin e viktims, bn planin e vrasjes. Po citojm nga teksti tregimin e vet Kasm Trebeshins: (fq.82) “...E kuptova q ai mendonte t m vriste n an t knets dhe shkova prpara, duke e ndjer n shpin tytn e pushks s tij. E lam pyllin dhe thirrm lundrtarin, q erdhi menjher. Ai, rebeli, ishte nj ujk i vjetr, por un isha ustai i tij. I gzuar, duke par nga kneta dhe duke biseduar me lundrtarin, ai humbi vigjilencn dhe, sa t hapsh e t mbyllsh syt, un u ktheva dhe e qllova n mes t ballit!... N moment e armatosa , pastaj e flaka t vdekur n tok.
  -Varrose at ! – i thash lundrtarit dhe shkova n fshat”.
  Kshtu e jep ngjarjen ky libr. Nj histori krejtsisht e pabesueshme, pa asnj logjik, e rreme nga kreu n fund. Mashtron autori i vrasjes. Mashtron autori i librit. Mashtrimi dallohet q larg, ngaq sht i qepur me pe t bardh.
  Le t rivendosim logjikn n kt tekst mashtrues: Kemi nj partizan q konsiderohet rebel, mendjemadh, me mendime t pavarura. Vendosin ta vrasin, ngaq nuk e durojn dot. Po si? Me ’pretekst?
  Ktu fillon mashtrimi. S’sht gjyqi partizan q vendos, sepse sado t ashpra t ishin kto gjyqe nuk vrisnin pr mendjemadhsi. Vendimi sht marr fshehurazi, nga dy ose tri vet, si bhej pr vrasjet prapa krahve. Kasmi, zvendskomisar i ktij njsiti dhe oficer i shrbimit sekret t lufts, ishte ndr ata q kishte marr urdhrin e fsheht pr eliminimin fizik. Prandaj viktima nuk di asgj. Prandaj niset me mision drejt qytetit. Prandaj sht i armatosur, madje me nj pushk q duket njqind metra larg. Prandaj ecin t dy normalisht, viktima dhe xhelati i fsheht.
  Dhe te bregu i knets, Kasm Trebeshina, oficer i fsheht i Sigurimit qysh n at koh, n mnyr t flliqur e burracake vret pas krahve nj djal t ri e t pafajshm.
  Kjo sht e vrteta dhe s’mund t ket tjetr. Kshtu jan vrar gjat lufts djemt m t mir, ata q kishin mendime t pavarura, ata q zgjonin zilin e q ishin shpresa e vendit.
  Nuri Dragoi, ndrsa tregon emrin e viktims tjetr, t pushkatuar pa gjyq, t Jani Milos, nuk e tregon emrin e ktij djali t ri. Si duket, ende Trebeshina ka frik prej familjes s viktims s vet, e cila, sipas ligjeve demokratike, edhe sot mund t krkoj vnien n vend t drejtsis. Dhe mir do t bnte ta krkonte. Ajo q bie n sy n kt riprodhim t ngjarjes s br tani prej Kasm Trebeshins, sht mungesa e do keqardhjeje, pa le pastaj pendimi pr kt vrasje. Jo vetm kaq. N prshkrimin e vrasjes ndihet nj far knaqsie dhe krenarie. Ndihet edhe teatraliteti, karakteristik kjo e shum vrassve. Fraza “Ai ishte ujk i vjetr, por un isha ustai i tij”, e zbrthen n mnyr kuptimplote gjendjen. ’do me thn “un isha ustai i tij”? Do t thot se, sado i zoti t ishte viktima (ujku i vjetr), Trebeshina kishte me vete vendimin e fsheht, domethn favorin q t jep pabesia.

  Panorama
  09/09/2007

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3
  “Dokumenti, Klosi dyshohet pr tradhti ndaj dy shokve n sigurimin e shtetit”

  ...Sarkastik, panegjerist dhe… denonciator i miqve

  Dr. Sadik Bejko

  Nj pyetje ia bjm publikisht Ardian Klosit, reklamuesit kryesor t Trebeshins, njeriut q ka br parathnien e librit n fjal: si sht e mundur q pas leximit t ktij episodi e t tjerve si ky, mund t shkruhet ajo parathnie aq himnizuese? Kasmi pasi i ka fyer dhe vrar realisht ather, i vret prap moralisht 60 vjet m pas disa nga viktimat e tij. N librin biografik (fq. 112-117) prshkruhet me hollsi se n shtatorin e vitit 1944 Kasmi lidh dy kapiten, i burgos n kishn e Pilurit dhe, po t mos kishin ndrhyr preraz titullart e brigads, u bn gati plumbin, vetm e vetm se njri syresh po fejohej me nj partizane. Kasmi ishte kundra atyre q dashuronin n luft, kundra pjess m t prparuar t rinis s kohs. Dhe sht aq me fanatizm kundra dashuris, sa si thuhet me mburrje n libr, si sht dhe n traditn turke, gruan e tij t ardhshme ia ka gjetur nna. sht gjersisht e njohur se ’rol t keq luajn disa her n jetn e njerzve, duke prfshir shkrimtart, kompleksi i inferioritetit dhe i dshtimit erotik. Ato shtojn dozn e egrsis dhe sidomos zilin pr t tjert. Ka koh q shtypi shqiptar ka dhn alarmin pr njollat e errta n biografin e Kasm Trebeshins. Ka koh q lista e themeluesve t Sigurimit shqiptar, ku ai ka br pjes qysh nga viti 1943, sht br e njohur. Ka koh q Trebeshina sht akuzuar drejt pr drejt.
  Ather si shpjegohet ky vesh i shurdhr?
  Veshi i shurdhr e ka gjithmon nj shpjegim. Ish nomeklatura komuniste ndihet tepr e inkurajuar n Shqipri. Shurdhimi i Shqipris ndaj vendimit t Europs pr dnimin e krimeve t komunizmit i ka ngjallur shum shpresa. Ardian Klosit i plqen shpesh t dal n shtyp e n televizion, me nj buzeqeshje ironike, pr t’u dhn msime morali t tjerve. Shtypi shqiptar ka vn n dukje se, kur bije fjala pr krimet e komunizmit, ai, sikurse familjar t tjer t ish nomeklaturs komuniste nuk shfaqin ndjeshmri ose pendes. Si e pam m lart, asnj gjurm pendimi nuk duket n tregimin e Trebeshins pr vrasjen e kryer prej tij. N parathnien e librit pr t, A.Klosi shkruan se Trebeshina “Kurr nuk i shkeli sinorin njeriu dhe kurr nuk deshi t’i bnte njeriut dm”. T gjitha kto tingllojn si tallje me vuajtjet e popullit shqiptar nn diktaturn komuniste. Ato u ngjajn kujtimeve t Nexhmije Hoxhs, sidomos ngjajn t tilla kur vijn nga nj pinjoll i nomeklaturs si Ardian Klosi. Shoqria shqiptare paskomuniste sht treguar tepr tolerante dhe e emancipuar dhe nuk iu kujton ktyre pinjolleve, ather kur duhet t’ua kujtoj, krimet e kaluara. A.Klosi e t tjert, si duket, e kan prkthyer gabim kt toleranc. Prndryshe A.Klosi kur ka rn fjala pr baban e tij, Bilbil Klosin, nj nga kriminelt m t mdhenj t diktaturs, do t kishte qen m reflektiv. N vend q t dnoj krimin, ashtu si ka br me aq dinjitet disa her djali i ish kryeministrit, Bashkim Shehu, Klosi, na e paraqit baban e tij si nj figur liberale, gati-gati disident. A duhet t’ia kujtojm at se babai i tij, si ministr i Drejtsis q ishte, ka dnuar e ka uar n burg, n pushkatim apo n litar mijra shqiptar t pafajshm? A duhet t’i kujtojm se ditn e par q u emrua ministr, nnshkroi pushkatimin pa gjyq t 22 njerzve t pafajshm, t akuzuar pr gjoja bombn n ambasadn sovjetike? Paraardhsi i tij, Manol Konomi, ndonse ministr komunist, e refuzoi kt gj makabre ndaj dhe u pushua n vend. Kurse Bilbil Klosi, me kt krim nisi karriern.
  Sa her q bie fjala pr krimet e ish nomeklaturs, pinjollt e tyre bhen nervoz, madje dhe agresiv. Etrit e tyre duan t na i servirin n nj drit njerzore, n kohn q shumica e ktyre etrve, madje edhe ata q m von kan marr nj hije liberale, n fillimet e diktaturs kan qen t prlyer n mnxyra, e sidomos n famkeqet komitete t pushkatimit pa gjyq. Dshmia m e sakt q ata jan bij t denj t prindrve shfaqet te personaliteti i tyre. Adrian Klosi ka dika prej prokurori t diktaturs. Her-her sht prjashtues deri n asgjsimin e tjetrit dhe her-her merr pozn e panegjeristit naiv. Klosi hiqet naiv kur ia do halli. Kur i thon se Trebeshina ka qen themelues i Sigurimit, ka qen hetues i birucave me kamxhik n dor, ka qen kryetar dege n Fier, pun e madhe, thot Klosi, le t ket qen. Dhe shton se oficer t shrbimit t fsheht kan qen dhe Oruelli, dhe Kiplingu. Po, kan qen dhe shum t tjer, i themi Klosit, edhe filozofi i madh francez Volteri ka qen i till. Por askush nuk ua prmend pr keq. I kan shrbyer atdheut t tyre. Edhe n ushtrin shqiptare t kohs s diktaturs ka pasur oficer t zbulimit, por puna e tyre ka qen dhe mbetet e nderuar. Ama nuk sht e till puna e ndyr dhe e urryer e oficerve t Sigurimit shqiptar, e oficerve t Sekuritates rumune, e atyre t Stazit gjermanolindor etj.
  Klosi ngjan me nj shakaxhi kur shkruan se K. Trebeshina u mbrojt se ka qen komandant(!) n luft. Kshtu paska ndodhur? Enver Hoxha likudoi disa nga “komandantt legjendar” m t shquar t brigadave t lufts, si M. Shehun, B. Ballukun, P.Dumen, ekzekutoi shefat e mdhenj t Sigurimit, Koi Xoxen, Kadri Hazbiun, Feor Shehun, oi n burgime t rnda gjith shtabin e shtatmadhoris s ushtris shqiptare dhe u ndruajt, e mbajti dorn, ndaj nj zvendskomisari t nj batalioni partizan si ka qen K. Trebeshina. Sofist dhe shakaxhi i prap ky Klosi! Apo jo?
  A.Klosi, mbase do t na shfaqet prap n TV me ato ironit e tij t liga t varura prher n cep t buzve, por ne do t’i sjellim ktu nj dokument prej t cilit atij, nse i ka mbetur nj fije ndrgjegje, do t’i prishet gjumi. Ky dokument, ashtu si ai i kushririt t vet, K. Trebeshins, sht nj procesverbal hetuesije dhe mban datn 1 shkurt 1979. Ai fillon me fjalt klishe “Un hetuesi Dhimitr Shkodrani, mora n pyetje Valer Dyrzin, i cili pohoi: “Shnojm se Valer Dyrzi ose Valer Tarasovi, sht biri i shtetasit shqiptar inxhinier Seit Dyrzit dhe i gruas ruse Inga Tarasova, e burgosur barbarisht prej shtetit shqiptar m 1978.
  N kohn q Valer Tarasovi merrej n pyetje, ai ishte 19 vje, i lidhur n pranga, kurse nna e vet, ndodhej n burg. Midis t tjerash, djali i arrestuar flet edhe pr nj broshur angleze, e cila, si kuptohet, ka qen edhe preteksti kryesor i arrestimit.
  Po citojm pjes nga dokumenti
  “Valer Dyrzi: Dua t sqaroj se broshurn q ka patur Sokol Ngjela, e cila fliste pr udhheqsit tan, si m ka thn Sokoli, at broshur ia kam lexuar ose treguar Ardian Klosit dhe kt gj e kishte marr vesh sigurimi. Nj kushriri i Sokolit, i cili ishte n Ministrin e Brendshme, i kishte thn Sokolit q t kishte kujdes, t mos merrej me kto gjra. Cili ishte personi n Ministrin e P. t Brendshme Sokoli nuk ma ka thn. Vet Sokoli lidhur me kt broshur kishte diskutuar vetm me Ardian Klosin, e, pr rrjedhim, meqense e kishin marr vesh njerzit e Ministris s Punve t Brendshme, ai ka nxjerr konkluzion se kt pun e kishte denoncuar Ardian Klosi. Un e kam pyetur Ardianin nse e kishte denoncuar ai kt pun, por si thash m lart, nuk ma pranoi nj gj t till”.
  Si del qart nga ky dokument jan tre djem t rinj q akuzohen pr leximin e nj broshure subversive: Sokol Ngjela, Valer Dyrzi dhe Ardian Klosi. Ndryshimi sht se dy t part jan n pranga, kurse Ardian Klosi i lir. Dy t burgosurit akuzojn Ardian Klosin si denonciator. Dikush mund t thot se ligjrisht kjo ende nuk prbn nj vrtetim t akuzs. Ashtu duket. Por ktu kemi nj situat t njohur: kur n nj grupim prej tre vetsh ndodh nj tradhti, dyshimet lindin pr njri-tjetrin. M thjesht: kemi dyshimin e dy “pjestarve t grupit” kundr t tretit. Fjaln e tyre kundr fjals s tij.
  N nj rast t till, analiza q bhet, sht e njohur: n qoft se midis tre t akuzuarve pr t njjtin faj, dy dnohen dhe i treti shpton, sht e qart se dyshimi i denoncimit do t bjer mbi t shptuarin. N kt rast mbi A.Klosin.
  Edhe sikur t pranojm se pr A.Klosin u b nj mbyllje sysh pr shkak t lidhjeve familjare, nj mbyllje sysh e till s’mund t funksiononte deri n at mas, sa A.Klosi jo vetm t shptonte nga dnimi, por t merrte, si do ta shohim, edhe nj shprblim.
  Bhej fjal pr nj broshur analiz, q tallej me udhheqsit e Shqipris, duke prfshir dhe Enver Hoxhn, gj pr t ciln nuk t falte askush. Ne e dim ashprsin e Hoxhs: pr gjra t tilla ai nuk kursente as njerzit e rrethit t vet m t afrt.
  Pas prfundimit t hetimit, gjithka bhet e qart: ndrsa dy prej t akuzuarve, Sokol Ngjela (vllai i Spartak Ngjels) dhe Valer Dyrzi (Tarasovi) u kalbn vite t tra n burg, t tretit, Ardian Klosit, jo vetm nuk i hyri gjemb n kmb, por e drguan pr specializim n Austri e Gjermani!
  Vetm budallenjve mund t mos u shkoj n mendje ajo q Ardian Klosi, duke u drguar jasht shtetit, mori kshtu shprblimin pr tradhtin e tij. Sokol Ngjela nuk rron m, por Valer Tarasovi jeton n Itali, duke qen sot nj nga piktort m t shquar n at vend. Valer Tarasovi sht piktor me prejardhje ruso-shqiptare, por ai ka t drejt t ket prej Shqipris kujtime t hidhura. Ne, duke prfituar nga rasti i botimit t ktyre shnimeve, do t donim t’i shprehnim, bashk me simpatin ton, mendimin se ka edhe nj Shqipri tjetr ve asaj q, pr fat t keq, ka njohur ai. Kjo Shqipri sot ka guximin dhe vullnetin t dnoj terrorin e shkuar dhe t shfaq solidaritetin e vet me ata q vuajtn prej tij.
  Basti pr rikthimin e pushtetit t krimit
  N fund t ktyre shnimeve dshiroj t theksoj se u ikn vetm disa nga shtjet dhe u prdorn vetm disa nga moria e dokumenteve q presin t dalin n drit nga arkivat e mbyllura.
  Dihet tashm acarimi i madh q shkaktojn kto lloj dokumentesh te shum njerz. Mbi kt fshehje dokumentesh bazohet fshehja e s vrtets, prej zbulimit t s cils kta njerz, disa prej t cilve u prmendn n kto shnime, dalin t njollosur. Mashtrimet e tyre nuk mund t jetojn vese n kushtet e territ informativ. Prandaj ata prpiqen t varrosin t vrtetn, duke e zvendsuar at me prralla e trillime, si puna e “promemorjes” s rreme t Trebeshins.
  Koht e fundit gjithmon e m tepr n shtypin shqiptar shtohet krkesa pr t hedhur drit mbi ant e errata e t pasqaruara t asaj q ka ndodhur n kulturn shqiptare.
  S’sht fjala pr “gjueti shtrigash”, as pr ulje ose ngritje shkrimtarsh e artistsh, por pr rivendosjen e s vrtets. sht fjala q njerzit q prpiqen sot t vendosin n Shqipri pushtetin e gnjeshtrs, t bhen t ndrgjegjshm se nuk do t mbeten pa u ndshkuar.
  Nga shembujt q u treguan nuk sht e teprt po t themi se n kulturn shqiptare, do dit e m tepr po shtrin sundimin dika e ngjashme me at q quhet “krim i organizuar”. Kemi t bjm me nj rrjet t kriminelve ballkanas q jan ende krenar dhe t knaqur me krimet e tyre t dikurshme. Ata i duan ende krimet, e duan kohn e krimeve. Ather e kan ndier veten superior, ather n kohn kur kishin leje me pash t bnin ’t donin dhe si t donin mbi shpinn e nj populli. Kjo i bashkon kta njerz. Dhe si do sfer e bots s krimit t organizuar ajo do t ket ndikimin e vet n pushtetin e lart t kohs. Dhe pjesrisht ia ka arritur.
  Duket e rnd? sht e vrtet se mund t duket ashtu, por ’emr tjetr mund t’i vm asaj q po ndodh?
  ’emr tjetr mund t’i vm faktit q ish kryetari i hetuesis komuniste n vitet 1981-1985 , vite terrori t pashembullt , ka sot guximin t jap mendime pr letrsin, t vlersoj shkrimtar e t hedh balt mbi t tjert. Edhe kur, sot, n vitet 2007?
  ’emr t’i vm q n t njjtin libr bashkohet ky kriminel me nj informator t Sigurimit, q ka futur n burg shokt e vet? Q kta t dy na reklamojn nj gjoja disident t letrsis shqipe dhe shajn e prgojojn shkrimtart e tjer?
  Kjo sht dika e padurueshme .
  Regjimi i rrzuar komunist ka patur disa suksese pas rrzimit t tij. Nuk ka njeri n Shqipri q nuk ka dijeni pr ish agjentt e ktij regjimi t infiltruar n partit politike, n parlament, n qeveri, n media, n biznes, n sistemet gjyqsore. Dhe ja rezultati: t inkurajuar prej ktyre sukseseve, ata duan t shkojn m larg.
  Prpjekja e Sigurimit shqiptar, q t shpall nj ish oficer t tij, nj themelues t tij, e sidomos nj letrar t rndomt, si ajkn e artit e t disidencs shqiptare, sht nj bast i ri dhe nj tallje e re. Tallje me vet disidencn, me njerzit q kan vuajtur prej regjimit, me tr vlerat e artit dhe vlerat demokratike q shoqria shqiptare krkon t prqafoj e t mbroj sot.
  Ky bast prmban n vetvete nj ndjenj hakmarrjeje e revanshi kundr ktij populli, atij q prmbysi geton komuniste, pr t’u bashkuar me familjen e popujve europiane. Ndaj shoqria shqiptare duhet t ngrihet n kmb pr t’i thn “ndal!” ktij revanshi.

  FUND


  Panorama
  09/10/2007

 4. #24
  Canna-log Maska e Artson
  Antarsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  15
  Postime
  416
  Kasem Trebeshina, ish disidenti yne, eshte koke e kembe pucisti me i madh i komunizmit. Kisha respekt per kete autor derisa veprat e tij te pashkruara u botuan...
  Kur jam rrethuar nga njerz t vegjl s'ndjej madhshti, por mjerim! M.Roi

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3
  Prgjigje pr sulmet ndaj personit tim

  Dr. Ardian Klosi

  Lidhur me akuzat q m jan br n disa numra t “Panorams”, nuk kam t them shum ve radhve t mposhtme. I hedh ato posht me indinjat si shpifje t rndomta. Me autorin e tyre nuk dua t merrem fare, e para sepse sht nj njsi pa kurrfar rndsie n jetn ... ton kulturore, e dyta sepse bn punn e nj shrbtori, t ciln mund ta kishte br kushdo tjetr. Pr nj shrbtor pa personalitet e shumta mund t ndiej vetm keqardhje. Lidhur me nj deponim t personit Valer Dyrzi q botohej dje, ku thuhej se Sokol Ngjela dyshonte q Ardian Klosi kishte denoncuar faktin q Sokoli i paskej treguar ktij nj broshur antiparti, mund t them:
  Fjala sht pr vitet 1973-1974, para se Sokoli t internohej, kur un isha 16 vje dhe ndodheshim n gjimnazin “Ismail Qemali”. T mendosh q nj 16-vjear si un, pjestar i njrs prej familjeve t para t Shqipris, paskej pasur nevoj pr nj denoncim sht boll absurde. T pandehsh pastaj se n ato koh qarkullonin broshura t tilla antiparti, ky sht kulmi i absurditetit, t cilin mund ta shpikin ose hetuesit e asaj kohe, ose shkarrashkruesit e sotm. Gj pa rndsi.
  E fundit. Valer Dyrzi dhe Sokol Ngjela jan arrestuar dhe marr n pyetje n t njjtn koh (m 1979). Ku sht deponimi i Sokol Ngjels? Sepse ai vrtet do t m kishte “diskredituar” mua. Natyrisht, shpifsit mund ta marrin kt pyetje edhe si ftes q t hartojn sa m shpejt nj deponim t Sokol Ngjels. Kjo me teknikn e sotme (p.sh. me Photoshop) bhet shum kollaj.
  M vjen shum keq q “Panorama” merret me trillime rreth adoleshentsh dhe i boton kto krejt seriozisht n faqet e saj. M shum nuk kam ’t them, i uroj ngritje niveli n numrat e ardhshm. Ndrsa sendrgjimet le t’ua lr “55”-s dhe fletushkave t tjera.

  Panorama

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Mishmash i vertet te krijohet ne koke, porsa mbaron leximin e shkrimeve te mesiperme. Ndodh nje spostim i menjehershem opinionesh, qendrimesh, sa te duket vetja krejt i paafte per te patur nje qartesi mendimi. Jane kaq kontradiktore te ashtuquajturat fakte kohore, sa te fusin ne nje rreth vicioz te mundimshem e te deshperueshem. Porsa besoj per disidencen, fale fakteve te shumta te pales pro, me futin hijen e dyshimit per te kunderten, fale fakteve te shumta te pales kundra. Nuk di nese i qendron mendimit te tij per disidencen e Trebeshines, shkrimtari i shquar Dritero. Me thoni, pra, ke te besoj? Se ketu, te vene mes dy alternativave te prera, pa ekuivoke, qe po qe se anon ne njera, je armik i tjetres. Gjithashtu, behet nje kapercim i qellimshem i trajtimit dhe vleresimit te personaliteteve, persa i perket vepres se tyre dhe jetes se tyre. Megjithate, konkludoj qe dosjet po keqperdoren, po fallsifikohen, ne mos po zhduken(apo jane zhdukur dhe luhet me hijen e tyre!?)

 7. #27

  'pun keni me biografit?! Nuk ju mjaftojn veprat?

  Ndoshta jam i gabuar por, eshte vetem vepra e shkimtareve te medhenj qe e cileson punen e tyre si te paperseritshme. Dhe nese do te kerkojme gjilperen ne kashte prej tyre, duke u perpjekur t'u vjedhim kohen atyre dhe vetvetes, 'kuptim ka ne fund te fundit pastaj leximi i veprave te tyre?
  Trebeshina eshte trebeshina, ai qe na shfaqet ne veprat e tij te paperseritshme, e nese ndonje qe nuk ka bere asgje ne jeten e tij por, vetem eshte marre me gjuetine e te vertetave apo te genjeshtrave te tij, te me lejoje ti them se ajo qe ngel eshte vepra dhe jo llapaqenlleqet, qofshin keto edhe te te doktori.
  Edhe dicka tjeter: AI QE DI TE BEJE LETERSI - BEN LETERSI. KUSH DI ME PAK - DO TE JAPE MESIME LETERSIE. ATA QE DI ME PAK SE KY I FUNDIT - DO TE ORGANIZOJNE AKTIVITETET E LETRAVE E TE FUNDIT FARE, ATA QE NUK IA KANE HI HABERIN TE BERIT LETERSI - DO MERREN ME KRITIKE DHE ME TYHASHETHEME TE KESAJ NATYRE BASTARDE.
  TREBESHINA eshte TREBESHINA sepse eshte TREBESHINA !!!

 8. #28
  Kasem Trebeshina eshte nje palao,para disa kohesh(nuk me kujtohet ekzaktesisht)lexova nje interviste te tij,Ku hidhte balte Shqiperise,dhe Shqiptareve,dhe me e forta i quante Shqiptaret injorante pse nuk blejne librat e tij te pjerdhura,shkurt muabeti,nje personazh koti qe as nuk ja vlen te diskutohet
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 9. #29
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  44
  Postime
  811

  Kasm Trebeshina: Ndonjher fjala krkon edhe ngjyrn

  Prtej shkrimtarit t madh fshihet nj njeri i pasionuar pas pikturave, ose m sakt vizatimeve, ku portretizohen njerzit m t dashur, tek-tuk edhe ndonj rrug nga vendlindja

  -Si e vm re, n studion tuaj ju, prve dhjetra veprave t dgjuara n letrsi, jeni edhe autor i disa vizatimeve mjaft shprehse. Si lindn kto vizatime?


  “Ndonjher fjala m duket se nuk zotron forcn e duhur pr t pasqyruar ndjenjat e njeriut. Dhe ather jemi t detyruar edhe ne si shkrimtar, q t’i drejtohemi ngjyrs apo tingullit. Merrni dhe lexoni vjershn e famshme t Martin Camajt, “Dreni plak”, dhe do t vini re se autori n t, sikur kndon apo sikur pikturon me ca dantella malli dhe dhimbjeje...

  “Barinjt tradhtisht e lan shkret bjeshkn,

  Pr ngrohtsin e verijve,

  Dirgjen shtigjeve tue fole me t lart,

  Pun grash e qeshin,

  Me ujin e prrojit zhgrehshme tue u derdh,

  Prej pusi n pus …”.

  Duke lexuar vjershat e tij, kisha menduar vagllimthi se ai poet edhe dinte t vizatonte, t skiconte portrete, peizazhe dhe akuarele”.

  -Po n burg, a keni mundur t shkruani dhe t vizatoni?

  “Shpeshher n burg kam filluar nj vjersh apo nj motiv tregimi apo romani. Po vetvetiu m lindi dshira pr t vizatuar. Sidomos portretin e nj njeriu t dashur apo t nj rruge t vendlindjes. Kasm Trebeshina mund t hesht, mund t hesht makina e vjetr “Oliveti” q sht ktu, mund t hesht kjo skrivani prej kartoni q e v mbi gjunj pr t shkruar, mund t hesht edhe kjo strajca e vogl q v n gisht, me t cilin shtyp m shum n makin. Por nuk mund t hesht kurrsesi mendimi, q gjithmon sht i lir, tek nj njeri i lir dhe ai mund t bulzoj me an t fjals, por edhe me an t ngjyrs dhe t tingullit ,varet se ku kemi pastaj forc m t madhe perceptimi”.

  -Pra, si e shikojm, Kasm Trebeshina sht edhe piktor, prtej asaj poems gati romantike t botuar n vitin 1961 pr vendlindjen, prve “Fshatit n shtat kodrina”, prve novelave dhe dramave me dhjetra e deri tek “Udha e Golgots”, t mbledhura te “Knga shqiptare”. Kasem Trebeshina sht autor edhe i nj varg vizatimesh. Si jan krijuar ato?

  “Jan punime gati fluturake, n formate t barabarta kartoni t bardh, gati kartolin. Vizatimet e mia m shum jan relikte familjare, si thuhet, lule t futura n faqet e nj libri t jets. Jan tre-katr autoportrete n koh t ndryshme, sht portreti i bashkshortes sime, i djalit, i vajzs dhe m tej, nj rrug e vendlindjes. Vetm bari ka nj gam t tr t gjelbrash, ndryshe sht n agim, ndryshe n mesdit dhe ndryshe n mbrmje. Ndryshe n pranver dhe ndryshe n vjesht. Shpikja m e madhe e shqiptarve n art ndoshta sht polifonia. I takon ndoshta popullit m shum se kujtdo, q t marr mimin “Nobel”. Populli yn n veshjet e tij sht nj stilist dhe piktor i paprsritshm. Sa me gjallri jepen ngjyrat, aq edhe me optimizm. Ndoshta ai kngtari popullor q kndoi “Trndafili flet-flet” edhe kndoi, edhe i thuri ato vargje delikate”.

  -Domethn lapsin e keni prdorur jo vetm pr t shkruar, por edhe pr t vizatuar?

  “Po, lapsin e kam marr jo vetm pr t shkruar, por edhe pr t vizatuar. Si e dini, gjyshi im, Kasm Trebeshina, t cilit i kam marr emrin, ishte nj kngtar i dgjuar i zons s Dishnics n Prmet… Ai e donte edhe tingullin, edhe ngjyrn. Nj artist q krkon fjaln, shpeshher pr t plotsuar personazhin, krkon vetvetiu edhe ngjyrn, edhe tingullin.

  -A do t dshironit q t’i ilustroni vet librat tuaj?

  “Po t kisha koh, pse jo. Ilustrimi i librave pr mendimin tim sht i nj rndsie t veant, aq m tepr kur autori ka dhuntin pr t pikturuar vet. N rastet kur autori nuk mund t marr pjes n kt siprmarrje artistike, ather mendoi se duhen zgjedhur piktort m t mir, q prve pikturs e njohin mir edhe letrsin, pr ta zbrthyer do personazh me botn e tyre t brendshme edhe nprmjet pikturs”.

  -Si do t dshironit q ta mbyllnit kt intervist?

  “Pse t mos e mbyllim kt intervist me tre vargjet e fundit t vjershs s Martin Camajt, “Drini plak”?!

  “Kur e vranm, barinjt i hapn qepallat,

  e i pan ndr bebza,

  shum drej tue pi curila uji”.

  Do t desha t dija sesi Martin Camaj i madh do ta kishte ilustruar vet kt vjersh”.

  Korrieri

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  shum e bukur kjo interviste..

  cben kasem trebeshina?
  mir eshte me shendet?

 11. #31
  Kasem Trebeshina eshte taman nje palaco xhihado-komuniste
  Aq e bukur eshte vepra e Trebeshines sa te le me goje hapur.

  Nuhi Ismajli

  Pikpamje t njjta pr shqiptart dhe Sknderbeun, t cilat H. Feraj i shpreh teorikisht, Kasm Trebeshina i shpreh artistikisht n veprn “Mekami” (bot. “Buzuku”, Prishtin, 1992(94).

  Trebeshina mohon karakterin kombtar t lufts s Sknderbeut, e mohon at si lufttar pr lirimin e Shqipris dhe e quan “rebeli i pabes” (f. 94) e vegl e pushtuesve t Shqipris ( “ …aty nuk po prgatitej nj kryengritje, por Napoletant, t ndihmuar nga Kastrioti, do t ndrmerrnin nj fushat pr ta ripushtuar Kshtjelln e Beratit” ( f. 58); “ Kastrioti sht vegl e tyre (napoletanve) …” (f. 59) etj.

  Sikur n veprn e Ferajt edhe n veprn “Mekami” t Trebeshins Sknderbeu paraqitet si armik i rrezikshm pr Shqiprin dhe njeri egoist q lufton pr interesa personale.

  Nj nga tradhtart shqiptar q shkon dhe bashkpunon me turqit, q sht zri i autorit, thot kshtu pr Sknderbeun: “ I thash vllait tim, Kastrioti sht nj njeri shum i rrezikshm pr vendin ton, ai sht nj njeri q do vetm veten dhe familjen e tij, sht nj njeri i pangopur pr pasuri dhe pushtet dhe, pr t’i arritur kto dy qllime t tij, ai mund t bhet me Napoletant, me Venedikasit, me Serbt dhe me djallin vet!…” (f. 84).

  Trebeshina ka injoruar dhe prqeshur edhe shkathtsit luftarake t Sknderbeut dhe n vend t prirjeve luftarake t tij, si e tregojn dshmit historike, ai e jep at me prmasat e nj lufttari t vogl, aq sa ai mundet edhe nga lufttart turq krejt t zakonshm: “ I kishim dhn Kastriotit nj msim t mir si dhe hert e tjera…” (f. 86) ; “ Q nga ai moment un vetm ndoqa me admirim trimrin e vllait tim. Ai e ndali Kastriotin dhe iu prgjigj me kundrgoditjen e tij. Goditjet dhe kundrgoditjet kmbyen njra-tjern, por im vlla nuk u praps asnj hap dhe Kastriotit iu mbyll mundsia pr t hapur rrug…” (f. 93) ; “ Un si n ndrr shkova pas Ergynit q u vu t ndiqte Kastriotin…” (f. 94) etj.

  N veprn “ Mekami” t Trebeshins, Sknderbeun e shohim gjithnj t mundur, t zn ngusht nga kalorsit e thjesht turq e duke ikur me fytyr t prgjakur: “ Shum her gati sa nuk e bn copa lufttart tan…Un pata rastin t shikoja fytytrn e prgjakur t Kastriotit dhe u mbusha me krenari pr tim vlla…” ( f. 94) etj.

  Sknderbeu n veprn “Mekami” t Trebeshins paraqitet si shembulli i shqiptarit m t keq, por i cili dallon prej shqiptarve t tjer, vetm pr at se nuk ka qen frikacak. Kshtu, nse shqiptart , sipas veprs “ Mekami” jan: t egr, barbar, mizor, kriminel, spiun (spiun t dyfisht) , armiqsor, jotolerant, anarkist, t pashpirt, injorant, mburravec, maskarenj, t pacivilizuar, t pangritur, t prapambetur, pa identitet, t pasinqert, t pabes, tradhtar, gnjeshtar, mashtrues, t pandershm, t pamoralshm, gojshthurur, t ngatht (si lufttar), frikacak etj. , Sknderbeu “ …i kishte t gjitha cilsit e racs shqiptare, me prjashtim t friks.” (f. 97) etj.

  Edhe Trebeshina paraqet pushtimin osman t Shqipris, si dika t lart, t shenjt dhe pr t mirn e Shqipris, ndrsa turqit si t flijuarit pr t mirn e Shqipris. Prandaj, edhe te ky autor, paraqitja negative e figurs s Sknderbeut bhet nga pozita dhe pikpamje antishqiptare.

 12. #32
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Antarsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  53
  Postime
  463
  Pershendetje te gjitheve!
  Kerkoj ndiese qe nuk i paskam dit gjithe keto gjera.
  Trebeshina paska bere shume faje kunder kombit tone.
  Gabimet falen
  Fajet ndeshkohen

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Antarsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Kur nje njeri, ose qenie humane kalon kufijte e normales, vijne gjithe mjeket ta ekzaminojne ne cdo detaj te tij.
  Si cdo krijese qe eshte perfekte ne llojin e vete dhe Trebeshina ishte ishte ne llojin e tij.

  Perse ky njeri del i HUMBUR ne te dy kohet ?

  Ajo periudhe e burgosi dhe sakatoi deri sa iku, ky tjetri po e shan rrote me rrote dhe thote se ka qene me i zi se vete krijesa njeri.

  NJerez, vepra dhe autori kane ulje -ngrijte, diku me mire diku me keq, diku ne kohe K.Trebeshina pruri nje lloj te ri letersie, qe u deshen 30 vjet te merret vesh, tash...........................i ndalur ne ate dhe i ndalur e i shamun dhe ne ket kohe.Nuk di pse, por mu kujtuan ne lidhje logjike dy vargje te M.Camaj

  E helmoi gjapni nje femij
  nji femij
  ne djep.
  Femija qe mbyt gjarpnin,
  gjarpnin
  qe kurre nuk kafshon nje foshnje
  pa e neme(mallkuar) e ema me pare.


  Ndoshta s`eshte e plote, por eshte riprodhim nga kujtesa dhe ka mangesi, por thelbi, eshte ky, qe eshte dhe pergjigja per Ju.
  respekt.

 14. #34
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-01-2007
  Postime
  139

  O Zot

  Medet o Medet
  Oj shqiptari.
  B]

  PO si eshte kjo e munder O Zot.!
  [/B]

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Kadare: Schwartz, nj prars fetar
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 118
  Postimi i Fundit: 30-06-2006, 03:09
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Azem Hajdari, Hero?
  Nga Seminarist n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 187
  Postimi i Fundit: 12-06-2003, 13:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •