Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  ga ga Maska e bunny
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935

  Kreu i OKB: Pushtimi i Irakut i paligjshm

  ANAN: PUSHTIMI NE IRAK, VEPRIM I PALIGJSHEM

  Sekretari i prgjithshm i OKB-s Kofi Anan, ka thn se pushtimi i udhhequr nga amerikant n Irak ishte nj veprim i paligjshm. N nj intervist pr BBC-s, zoti Anan sfidoi bazn ligjore t lufts duke thn se ishte n kundrshtim me kartn e OKB-s.
  Ai tha se vendimi pr t ndrmarr veprime ushtarake duhej marr nga Kshilli i Sigurimit dhe jo n mnyr t njanshme nga nj vend antar i kshillit. "Un kam theksuar se ndrhyrja nuk ishte n prputhje me kartn e OKB-s. Nga pikpamja jon ndrhyja ishte joligjore," tha zoti Anan. "Un jam nj nga ata q besonin se duhej t kishte nj rezolut t dyt pr Irakun, sepse Kshilli i Sigurimit kishte theksuar se, nse Iraku nuk do t'i ndiqte rregullat, athere do t kishte pasoja," tha ai n nj intervist pr BBC-n.
  Sekretari i prgjithshm i OKB-s tha se veprime t tilla ushtarake n t ardhmen duhet t ken miratimin e OKB-s dhe prkrahje m t gjr ndrkombtare. Sipas tij bashksia ndrkombtare kishte marr nj msim t dhimbshm nga kto veprime. Anan tha se nse situata e siguris n Irak vazhdon t jet si tani zhvillimi i zgjedhjeve atje mund mos jet plotsisht i besueshm.

  Edhe pse paqa(gjasme) ju dha lufta vazhdon akoma....
  Numri i te vdekurve po kalon...shifren e Sadamit...

  IRAK, RREMBEHEN TRE QYTETARE BRITANIKE NE BAGDAD

  Ministria e Brendshme irakiane njofton se tre qytetar britanik jan rrmbyer n Irak. Nj zdhns i qeveris irakiane tha se tre persona, q besohet se jan civil, ishin rrmbyer nga persona t armatosur n nj shtpi n qendr t kryeqytetit Bagdad t enjten hern n mngjes. Shtpia ndodhej n rajonin al-Mansour t kryeqytetit, nj lagje e pasur ku kan banesat shum t huaj dhe kompani t huaja. Ambasada britanike n Bagdad tha se po prpiqej t konfirmonte njoftimet. Muajt e fundit ka pasur nj val rrmbimesh t t huajve n Irak. Dy gazetar francez dhe dy punonjse italiane t ndihmave jan midis atyre q jan rrmbyer koht e fundit
  How can she fall, if there is no one there to catch her

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,770
  SHBA po humbet luftn kundr terrorizmit


  Nj person anonim, oficer i CIA-s q ende shrben n departarmentin kundr terrorizmit dhe q prshkruhet si njeriu n krkim t Osama bin Ladenit q nga viti 1996 deri n vitin 1999 ka shkruar nj libr t ri t quajtur Imperial Hubris ku thot se SHBA po e humbasin luftn kundr terrorizmin dhe se pushtimi i Irakut vetm se forcon pozitat e udhheqsit t Al Kaids, Osama bin Laden.Ai thot se lufta kundr terrorizmit po dshton pasi udhheqsit amerikan nuk e kuptojn se armiku real sht nj kryengritje botrore islamike dhe jo vetm al-Kaida. N libr thuhet se Sadam Husein nuk prbnte asnj krcnim pr Shtetet e Bashkuara dhe se pushtimi i Irakut q sht qendra e objekteve t shenjta t Islamit pa dashur, ka mbshtetur deklaratat e Osama bin Ladenit se Shtetet e Bashkuara jan n luft kundr myslimanve.


  Shqiptart n nj thes me terroristt Ambasada amerikane n Tiran njofton se pr t gjith krkuesit e vizave t udhtimit drejt Shteteve t Bashkuara ajo do t zbatoj marrjen e shenjave t gishtrinjve. Kjo procedur ka nisur t zbatohet n Shtetet e Bashkuara q n fillim t ktij viti n 115 aeroporte dhe 14 porte detare kryesore. Skanerat digjital t gishtave t aplikuesve pr viz do t mblidhen dhe do t kontrollohen me nj databaz kriminelsh t njohur dhe t dyshuarish pr terrorizm. Skanimi i shenjave t gishtave dhe prfshirja e t dhnave biometrike n shnimet e udhtimit do ta "lehtsojn" zvendsimin e dokumentave t udhtimit t humbura apo t vjedhura. Me hyrjen n SHBA aplikuesve i merren prsri t dhnat biometrike dhe prdoren pr t verifikuar identitetin e vizitorit duke i krahasuar ato me t dhnat e marra n kohn kur sht lshuar viza. Kjo siguron q vizitori sht i njjti person q ka marr vizn.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,770
  “Arsye e Thjesht mbi Armt q nuk Gjenden ”  Paaftsia e Shteteve t Bashkuara pr t gjetur stokun e famshm t Irakut t “Armve t Shkatrrimit n Mas” (ose ASHM, si quhen n titujt ditor) e ka kapur ngusht rregjimin e Bushit, dhe akoma m tepr Tony Blair-in (si dhe qeverin Spanjolle). N nxitim e sipr pr t justifikuar luftn, duket qart se n m te pakten mund t thuhet se qeverit e Sh.B.A-s dhe Britanis s Madhe e egzagjeruan shtjen e tyre, dhe ndoshta gnjyen drejtprdrejt.  Sa e rndsishme sht kjo? Dhe far domethnie ka kjo? Ka nj numr pyetjesh t ndrthurura n kt diskutim. Njera sht se sa arm, nse fare, kishte Saddam Husseini n t vrtet, dhe kur i kishte ato? Nj e dyt sht se nse kishte arm, prse nuk i prdori? S treti, nse kishte arm, ku jan ato tani? S katrti, sa e rndsishme ishte shtja e armve vrtet ndonjher pr Bush-in dhe Blair-in? E pesta sht nse vrtet bota sht tani m e sigurt kundrejt fardo krcnimi kto arm ishin t supozuara t paraqisnin, tani q trupat Amerikan ndodhen n Bagdad. Ky sht nj lmsh pyetjesh t ngatrruara, dhe ka shum njerz q jan t interesuar q ky lmsh t mbetet i ngatrruar, dhe ti rezistoje kshtu kritiks analitike.  Sa arm kishte Husseini? Rumsfeldi tani sht duke thn se para se lufta t fillonte, askush (bile as ata q kritikonin politikn e Shteteve t Bashkuara) nuk dyshonte q ai kishte disa, prandaj prse gjith kjo keqdashje tani mbi mungesn e zbulimeve? Ai thot se armt ishin atje, jan atje, dhe do t gjenden. Ai ka padyshim pjesrisht t drejt. Shum pak vet vrtet dyshuan ndonjher egzistencn e disa armve. Un vet nuk e dyshova. shtja sht nse kto arm paraqisnin nj krcnim domethns dhe t parashikueshm pr botn. Shtetet e Bashkuara insistuan se po, dhe shumica e bots nuk ra dakort me kt vlersim disi forcrisht.  Tani duket se Saddami vrtet mund t ket likuiduar shumicn, nse jo komplet, t atyre armve q ai kishte gjat muajve prpara se t fillonte lufta. Padyshim ai ishte nn presion pr t vepruar n mnyr t till. Por ather kjo ishte pikrisht far kishin qen s argumentuari Hans Blix dhe qeveria Franceze kur thoshnin se inpektimet e Kombeve t Bashkuara “po jepnin rezultate.” Duket se Shtetet e Bashkuara kan mundur tanim t zbulojn nj shkenctar Irakian i cili pranon se dokumente t detajuara n lidhje me ndrtimin e armve brthamore u groposn n kopshtin e tij – m tepr se nj dekad m par. Dhe duket se ai thot q Saddami e urdhroi kt sepse kishte ndrment ti vinte kto plane n jet pasi t merrnin fund sanksionet. Kjo mua m duket e mundur. E far ather? Do ti kthehemi ksaj pyetjeje.  A kishte Saddami vrtet arm n gjendje funksionimi? Kujtoni q Tony Blair i tha Parlamentit se ai ishte n gjendje ti prdorte ato brenda 45 minutave. Nse po, pse nuk i prdori ai kto arm ather? Doemos, duke i prdorur ato do t kishte ca efekt fitimprurs, t paktn nga ana ushtarake. Kjo pyetje mbetet pa nj prgjigje t mir nse marrim parasysh skenart pr t cilt paralajmronin Shtetet e Bashkuara. Ndoshta Saddami ishte m i menur se aq. Ndoshta ai e kuptoi se do ta humbiste betejn ushtarake sidoq t vinte puna, dhe e rndsishmja mbetej mos t humbiste gjith mbshtetsit e tij m t fort n proes e sipr. N kt rast, ndoshta ai u tha atyre t shprndaheshin, q m von t ndrmerrnin ose inkurajonin operacione plakitjeje me qllim t dyfisht pr t shkaktuar rregullim dhe pr t shkatrruar infrastruktur dhe dokumentacione. Kjo mund ather t krijonte nj rrmuj madhore t cils Shtetet e Bashkuara do t ishin t paafta ti prgjigjeshin mjaftueshm (duke pasur parasysh tensionet sociale t komplikuara t Irakut). Dhe ather ai mund t fillonte nj luft guerilase t przgjatur. Tepr i menur, thoni? Ndoshta. Ndoshta Shtetet e Bashkuara thjesht prfunduan n kushte t tilla pa ndonj planifikim nga ana e Saddamit.  Nse Saddami i kishte kto arm, ku jan ato tani? Nj tufe skicash n nj kopsht dhe dy kamion q mund t jen prdorur pr t prodhuar arm biologjike n t ardhmen (t cilat sidoq t vij puna i ishin dhn Saddamit nga Anglezt) nuk sht dhe aq pr t treguar pas dy muaj krkimesh. E di se Iraku sht nj vend i madh, por Forcat e Armatosura t Shteteve t Bashkuara jan t supozuara t jen n gjendje s bri krkime, sidomos kur Shtetet e Bashkuara posedonin para se te fillonte lufta, si patn deklaruar, informacion n lidhje me vendndodhjen e ktyre armve. A jan kto arm n Siri? Jo me shum t ngjar. Nse do t ishin vrtet atje, do t kishim par ushtrin Amerikane t ndrhynte atje deri tani. A do t gjenden ato n ndonj baz sekrete nn shkrettire? Ndoshta. Prse ather nuk ka dshir Amerika t lejoj inspektort e Kombeve t Bashkuara ti krkojn ato? Kjo nuk mban dhe aq er t mir.  Por a ishin Shtetet e Bashkuara vrtet ndonjher t interesuara nse Iraku i kishte kto arm? Prgjigja sht si jo, ashtu edhe po. Jo, n nj sens tejet t rndsishm. Skiftert Amerikan donin ta pushtonin Irakun me qllim q ta pushtonin Irakun, domethn, me qllim pr ti treguar bots se Shtetet e Bashkuara mund dhe do ta pushtonin Irakun, vetm pse ishte nj vatr e bezdisshme anti-Amerikane n Lindjen e Mesme. Edhe sikur do antar i rregjimit t Bushit ta dinte me siguri se nuk kishte dhe nuk kish pasur kurr ndonj arm shkatrrimi n mas, Shtetet e Bashkuara prapseprap do ta kishin pushtuar Irakun. N fund t fundit, Wolfowitz vrtet tha se theksimi i ktyre armve ishte thjesht nj leverdi byrokratike, q do t thote ishte ai lloj argumenti q do ti mbushte mendjen personave ngurrues n Kongresin Amerikan dhe midis publikut pr t mbshtetur aksionin, por q kjo nuk ishte kurr arsyeja e vrtet.  Por po, Shtetet e Bashkuara ishin t shqetsuara n lidhje me armt e shkatrrimit n mas, n kuptimin q ato jan t vendosura q asnj shtet ose fuqi tjetr n bot t mos jet n gjendje tu vj fre atyre n ndonj mnyr domethnse, dhe sigurisht jo nga ana ushtarake. Kjo do t thot, si kam qn duke prsritur vazhdimisht, se Shtetet e Bashkuara nuk mund t tolerojn asnj form t Bashkimit European t jet i pamvarur nga to. Si dhe Shtetet e Bashkuara nuk mund t tolerojn q ndonj shtet tjetr t ket arm brthamore.  Doemos, disa vende t tjera – Mbretria e Bashkuar (Britania e Madhe), Rusia, Franca, Kina, India, Pakistani, dhe Izraeli – kan tanim. Dhe Shtetet e Bashkuara e din se ajo qe mund te bejne pr ta kthyer orn mbrapsht ka kufi. Por politika Amerikane sht t ndalojn shtetet e tjera t cilt supozohen t jen n nj pozicion t prshtatshm pr t zhvilluar arm t tilla n dekadn q vjen. Ktu nuk bhet fjal thjesht pr Koren e Veriut dhe Iranin, biles jo edhe vetem Libia, Egjipti, dhe Algjeria. Bhet fjal gjithashtu edhe pr Japonin, Koren e Jugut, Kazakistanin, Ukrainn, Rusin e Bardh, Gjermanin, Afrikn e Jugut, Brazilin dhe Argjentinn. Kjo sht nj list e gjat, por ka mundsi t ket t tjer me duzin.  Arsyetimi i Shteteve t Bashkuara sht tepr i thjesht. Dmi q mund t bhet vetm nga nj bomb atomike e vogl e prdorur gjat rrjedhs s lufts sht i mjaftueshm pr ta br mimin e ndrmarrjeve ushtarake Amerikane shum t lart, ndoshta tejet t lart. Flitet shum kto dit pr fuqi ushtarake asimetrike, q do t thot se Shtetet e Bashkuara jan aq prpara fardo vendi tjetr nga ana e armve ushtarake saq ato duhet ta fitojn patjetr do lloj konfrontimi. Por t ashtuquajturat ASHM mund ta zhbjn kt asimetri, sidomos duke pasur parasysh efektin politik q prdorimi i atyre armve nga te tjeret kundr Shteteve t Bashkuara do t kishte n opinionin publik Amerikan dhe vullnetin e tij pr t sanksionuar luftn.  Kshtu, sht e kuptueshme q Amerika prpiqet aq shum ta ndal prhapjen e tyre. Prapseprap, duhet vn n dukje se kjo orvatje sht nj krkim don kishoti, nse egzistoi n t vrtet. Dhe e para e puns, ndryshimi i qeverive (ndryshim rregjimi) nuk e zgjidh problemin aspak. Ne duhet t kujtojm sot se programi nuklear i Iranit ishte filluar jo nga ayatollahet por nga Shahu t cilin e solli n pushtet Amerika, si dhe u ndihmua nga Izraelitt, t cilt e pan Iranin si nj fre mbi Irakun. Ne duhet t kujtojm se programet e lufts biologjike t Irakut u ndihmuan dhe prkrahen nga Britanikt dhe Amerikant kur ata e shihnin Irakun si nj kundrpesh ndaj Iranit. Kshtu pra.  Pushtimi Amerikan i Irakut nuk i ka ngadalsuar por i ka shpejtuar programet e krijimit t kapacitetit brthamor kudo. Ndrkoh, Shtetet e Bashkuara u kapn n nj pushtim t gjat e t lodhshm n Irak, me nj aftsi t paksuar, jo t rritur, pr t mbrojtur interesat e veta n bot. M 30 Qershor, Financial Times pyesnin nse Iraku sht kthyer n eenin e Bushit. Dhe prdorimi cinik i shtjes s ASHM n lidhje me Husseinin nga Bushi do ti kundrprgjigjet atij, tani q ushtart Amerikan jan pre t breshrive n rritje e sipr n luftn guerilase q sapo ka filluar.  George W. Bushi do ta msoj msimin e do sundimtari. Pushteti ka limite, sidomos kur nuk prdoret me kujdes dhe n mnyr inteligjente. Rall, n historin e von, sht prdorur n mnyr kaq ektravagante dhe t paprgjegjshme.

  Nga Immanuel Wallerstein.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Eshte interesant koha qe Anan e ben nje koment te tille. Zgjedhjet presidenciale ne SHBA jane vetem pak jave larg dhe fushata po arrin pikun e saj, komisioni i pavarur po heton "Nafte per Ushqim" ne Irak qe u drejtua nga OKB dhe eshte bere objekt sulmesh fale akuzave se miliarda dollare jane perfituar nga rregjimi i Sadam Husein dhe vendet qe moren pjese ne kete plan (Franca + Rusia). Raporti pritet te shkaktoje nje zhurme te madhe ne qarqet diplomatike pasi diplomate jane te implikuar direkt me rregjimin e Husein. Dhe se fundmi, zgjedhjet ne Irak jane vetem muaj larg.

  Nese lufta ne Irak eshte e jashteligjshme sipas kreut te OKB, atehere edhe qeveria irakiane eshte e jashteligjshme, sipas Anan, ajo qeveri qe vete OKB po ndihmon per te mbajtur zgjedhje. Kur nje pyetje te tille ia drejtuan nje ministri te qeverise irakiane, ai iu pergjigj me fjalet: "Qeveria e Irakut nuk eshte e jashteligjishme dhe populli irakian eshte i lumtur qe Sadam Husein nuk eshte me ne pushtet."

  Annan ben mire te pastroje OKB nga korrupsioni dhe te shkundi ate nga gjumi qe e ka zene sa te mos jete teper vone dhe te pesoje fatin e Lidhjes se Kombeve. Sot OKB eshte katandisur ne nje organizate qe debaton e kercenon, por kur vjen puna qe te vere ne vend rezolutat e saj duke nderhyre ushtarakisht, OKB manifeston simptomen e organizates plake e impotente.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #5
  ga ga Maska e bunny
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935
  IRAK, DY AMERIKANE DHE NJE BRITANIK, TE HUAJT E RREMBYER NE BAGDAD

  Jane dy qytetare amerikane dhe nje britanik, shtetasit e huaj te rrembyer mengjesin e sotem ne Bagdad ne banesen e tyre. Fillimisht informacionet e para bene te ditur se ishin tre shtetas britanike te rrembyer, nderkohe qe burime zyrtare te qeverise irakiane japin versionin tjeter.Menyra e rrembimit eshte thuajse e njejte me rrembimet e tjera te bera shtetasve te huaj ne kete vend. Zyrtaret irakiane sqarojne se dy amerikanet dhe britaniku, emrat e te cileve ende nuk jane bere te ditur jane marre nga banesat e tyre ne lagjen e al- Mansur, nje zone e pasur ne perendim te kryeqytetit. Nuk ka patur te shtena me arme ne momentin e rrembimit, ndersa ende nuk dihet se cili eshte grupi pergjegjes per pengmarrjen.


  IRAK, SHPERTHIM NE BAGDAD, NJE VDES 14 TE TJERE PLAGOSEN


  Nje person ka vdekur dhe 14 te tjere kane mbetur te plagosur si pasoje e nje shperthimi te nje bombe sot ne Bagdad. Viktima eshte pronar i nje dyqani vererash qe gjendje prane zones se shperthimit. Zyrtaret amerikane ne Bagdad kane paralajmeruar se nuk jane ne gjendje qe te sigurojne 'Green Zone'(Zonen e Gjelber) ku nder te tjera ndodhet edhe selia e qeverise irakiane, dhe ambasadat e SHBA-se dhe Britanise se Madhe.
  How can she fall, if there is no one there to catch her

 6. #6
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Pushtimi i Irakut i paligjshm, thot Anan


  Howard: Kshillat q ne morn ishin se ky ishte veprim i ligjshm
  Britania dhe Australia kan hedhur posht komentet e Sekretarit t Prgithshm t Kombeve t Bashkuara, Kofi Anan, se operacioni ushtarak n Irak i udhhequr nga amerikant, ishte i paligjshm.
  Qeveria britanike tha se Prokurori i Prgjithshm kishte dhn udhzim n at koh se pushtimi i Irakut kishte baza ligjore.

  Ministrja n kabinetin britanik, Patricia Hewitt, i tha BBC-s se ajo i respekton pikpamjet e zotit Anan por se nuk sht dakord me t.

  "Ajo q sht m e rndsishme dhe thelbsore n kto momente, sht q ne t gjith, Kombet e Bashkuara dhe bashksia ndrkombtare t bashkpunojm me popullin e Irakut n mnyr q irakiant t realizojn dshirat e tyre pr nj Irak t qet, t sigurt dhe demokratik," tha ministrja britanike Patricia Hewitt.

  Edhe kryeministri i Australis, John Howard, insistoi se operacioni ushtarak n Irak nuk prbente ndonj shkelje t s drejts ndrkombtare, dhe se vet Kombet e Bashkuara shpesh ishin t paralizuara nga qndrimi i disa prej antarve.

  "Kshillat ligjore q morm dhe un i paraqita ato n at koh ishin se veprimet ushtarake ishin krejtsisht t ligjshme mbi bazn e t drejts ndrkombtare. Ky ishte vlersimi i ekspertve ligjor n Australi. Ka pasur disa rezoluta t Kshillit t Sigurimit dhe kshillat q ne morn ishin se ky ishte nj veprim i ligjshm," tha kryeministri australian John Howard.

  Ndrkoh qeveria e prkohshme n Irak e ka mbrojtur pushtimin, me argumentin se ai i dha fund regjimit t Sadam Huseinit.


  PS Per ANAN-in kam nje vetem nje koment,te nxjerre nga goja e pleqve me thinja.
  "Rigoni nuk behet lis,dhe fisi(aAnani) do veje ne fis.
  Kujt i sherbejne deklaratat e Ananit,si kofini pas te vjeli,e dine vete.Ne kete bote asgje nuk fshihet
  Sbesoj se ka harruarr Anan djali se koka e tij kerkohet nga trimat e Ladenit si koka e Ali Pashait nga Sulltanet e Turqise.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 7. #7
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Kofi Anan: Nderhyrja amerikane ne Irak ne vitin 2003 e paligjshme

  Une kam theksuar se nderhyrja nuk ishte ne perputhje me karten e OKB-se. Nga pikepamja jone nderhyja ishte joligjore," tha Anani."Une jam nje nga ata qe besonin se duhej te kishte nje rezolute te dyte per Irakun, sepse Keshilli i Sigurimit kishte theksuar se, nese Iraku nuk do t'i ndiqte rregullat, atehere do te kishte pasoja," shtoi ai.

  Londer, 16 shtator (MIA) - Sekretari i pergjithshem i OKB-se Kofi Anan, ka thene se pushtimi i udhehequr nga amerikanet ne Irak ishte nje veprim i paligjshem. Anani sfidoi bazen ligjore te luftes duke thene se ishte ne kundershtim me karten e OKB-se. Ai tha se vendimi per te ndermarre veprime ushtarake duhej marre nga Keshilli i Sigurimit dhe jo ne menyre te njeanshme nga nje vend anetar i keshillit. "Une kam theksuar se nderhyrja nuk ishte ne perputhje me karten e OKB-se. Nga pikepamja jone nderhyja ishte joligjore," tha Anani. "Une jam nje nga ata qe besonin se duhej te kishte nje rezolute te dyte per Irakun, sepse Keshilli i Sigurimit kishte theksuar se, nese Iraku nuk do t'i ndiqte rregullat, atehere do te kishte pasoja," shtoi ai. Sekretari i pergjithshem i OKB-se tha se veprime te tilla ushtarake ne te ardhmen duhet te kene miratimin e OKB-se dhe perkrahje me te gjere nderkombetare. Sipas tij bashkesia nderkombetare kishte marre nje mesim te dhimbshem nga keto veprime. Anani tha se nese situata e sigurise ne Irak vazhdon te jete si tani zhvillimi i zgjedhjeve atje mund mos jete plotesisht i besueshem.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #8
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Kushdo qofshin shkaqet e ketyre daklarimeve te Ananit, padyshim ishte nje shuplake e madhe per qeverine Bush. Fjalimin e Ananit erdhi ta plotesoj edhe ish komisioneri per politiken e jashtme te BE, Kris Paten, i cili tha "kjo perpjekja e SHBAs per te cliruar Irakun u kthye ne nje pushtim te eger".

  Albo nuk e ke idene sesa mire e ben OKB punen e vet! Po te numrosh te gjitha ato organizatat, komisionet, operacionet, bankat etj. qe veprojne nen cadren e OKB- te cilat kan sjellur shume dobi te njerezit, shtetet por edhe te vet planeti Toke- padyshim eshte dicka qe as krijuesit e OKBse nuk e prisnin se do ndodhte kurre. Porblemi eshte se bota nuk e ka kuptuar akoma se roli i OKB nuk eshte vetem ruajtja e sigurimit nderkombetar, ne krahasim me veprimtarite e tjera ky rol eshte teper i dobet per OKB per vet shkakun se shtetet nuk leshojne te drejtat e tyre kryesore sic eshte sigurimi. Keshtu edhe fituesit e Luftes se Dyte Boterore, BS, SHBA, Angli, France ngaqe nuk donin te leshonin problemet e sigurimit te nje organizate si OKB vendosen ngritjen e Keshillit te Sigurimit i cili eshe organi qe ruan per vete te gjitha potencat e OKB ne lidhje me ruajtjen e paqes e sigurimit ne te gjithe boten. Ne kete organ tani ka te drejten e vetos edhe Kina. Pra nuk e kan fajin te 193 shtetet e OKB pse nuk e ben mire punen e vet Keshilli i Sigurimit qe perbehet nga 5 anetare te perjetshem (me te drejte vetoje) dhe 10 anetare te pekohshem (pa te drejte vetoje). Pese shtetet qe vendosin per fatet e botes jane aleate te ngushte midis njeri tjetrit - mbas Luftes se Ftohte- dhe ujdisen mire. Por problemi eshte se SHBA nuk prodhon qytetare por prodhon "makineri ngrenjeje dhe jashtqitjeje" dhe keshtu presidenti i SHBAs ben cfare te doj ne Keshill kurse nga ana tjeter kemi presidentin francez i cili po nuk degjoj popullin inteligjent-politikisht te ndergjegjshem francez ka rrezik nga president te kthehet ne shofer autobuzash dhe keshtu Franca sa here sjell SHBA ndonje marezi per votim nxjerr veto e keshtu nuk kalojne budallalliqet e Amerikes nga Keshilli i Sigurimit. Nga ana tjeter mllefi amerikan pengon kerkesat e Europianeve per zgjidhjen e shume problemeve nderkombetare midis Keshillit, si Lindja e Mesme. Keshtu OKB do vashdoj ta bej mire punen e vet por do ket mangesira ne temat e sigurimit - per shkak te pazarit qe behet ne KS- deri sa te mos ngelet shtet mbi planet ose derisa shtetasit e SHBAs e te cdo vendi tjeter do behen qytetar te ndergjegjshem e jo preh e endrave hollivudiane. FLM

 9. #9
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Dje kreu amerikan doli me nje deklarate ne te cilen thuhet:
  "Pa marre parasysh qe respektojme mendime e z.Anan,Amerika nuk mendon se sulmi ndaj Irakut ishte i paligjshem per shkak te asaj qe kishim mbeshtetje ne shume rezoluta te OKB-se per Irakun."
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,770
  KUSH E SULMOI AMERIKEN??? -----------nga katundari------------
  --------------------------------------------------------------------------------
  Kush e sulmoi Amerikn, kujt t'ia vesh gishtin me pare , le
  t'ia fillojme nga me i madhi dyshues deri tek me i vogli.

  1)Ish vendet e bashkimit sovjetik , per tu hakmare kunder Amerikes se madhe , qe ajo i furnizoji mujahidinet ne luften 10 vjecare BShS. dhe Afghanistanit.

  2 ) Rusia , nga inati dhe xhelozija qe amerika eshte e vetmja superfuqi ne ruzullin e tokes si edhe per te dobesuar ate qe mos ta beje te mundur ndertimin e Difenc System , mos harojme qe Amerika eshte duke e nzitur Kavkaz rajon , si dhe xhelozine per afrimin e NATO-s prane deres se saj .

  3) Kina , i vetmi armik komunist qe ka mbetur gjalle dhe kundershtimin e Defenc System , po ashtu dhe per te mare urejtjen e Tajvanit qe Amerika i shtyn xixat nga mbrapa , dhe mos te harojme ngjarjet e vonshme kur Fluturesat Spiuna Amerikane i dhane nje te goditur " pa dashje " aroplanit i bere ne rusi dhe perdorur nga ushtari Kinez .

  4 ) Iraku , qe per dhjet vjet ka pare mizerine me te madhe me nje miljon femije te vdekur nga bllokada e Amerikes dhe ally-jasve te tij .

  5 ) Irani , qe Amerika ja ka dermuar ekonomine me bllokada te ndryshme .

  6 ) Serbija , Qe para dhjete vjeteve ishte endra e shume shqiptareve te jetonin aty e beri si mogadishu , me politiken qe amerika ndjek te shkateroje ndonje ally-jas te rusise .

  7 ) Bosnja , qe NATO America's leading i beri bllokate armesh , ku 250000 njerez 25 here me shume se vdiqen ne Amerike ne 11 shtatorin e zeze .

  8 ) Shqiperija , ku per shume kohe ka qene armiku numer NJI i kampit kumunist si dhe hakmarje qe Safet Xhulali me urdhrin e Amerikes i hapi depot e armeve , ku si rrjedhoje qindra mira shqiptare humben jeten dhe jane ne hasmeri per jete me njeri tjetrin si rjedhoje e kesaj te fundit .

  7 ) Izraeli , ku me ne fund bota ja ktheu shpinen dhe mbeshteti Palestinezet qe luftojne sistemin apartejd Zionist.

  8 ) Arabet , qe dihet qarte se Amerika i ka perkrahur gjithmone cifutet ne menyre jo te drejte ne , dhe qe ja ka vjedhur benzinen me politiken e saj .

  9 ) Japonia , me ushtrine e saj red army , qe nuk ja harojne Amerikes dy bombat atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki , ku Japonia , u derzua pa kushte .

  10 ) Kuba , qe sikur dhe Kina jane armiqte e vjeter te saj .

  11 ) Familja e Meckbejtit , per te mare hak per ekzekutimin e tij qe e meritonte .

  12 ) Algore, qe Bushi i "vodhi" votat qe tani gezon pushtetin me vota te vjedhura .

  12 ) Viktimat e mortgadge ose shtepite te blera me hua, qe ne rast se nuk e paguan per tre muaj ti marin te gjitha per car ke punuar .

  13 ) Kundershtaret e lindjes se femijeve qe eksperimentuesit donin te benin neper inkubatore .

  14 ) Vatikani , qe e ka humbur pushtetin e tij nga njerzit laik .

  15 ) dhe me ne fund na vjen Osama bin Laden , qe nuk ka as telefon te tipit rus , ka bere kaq veprim dhe dem te madh qe lane me gisht ne goje te tere agjentat Amerikane qe me te vertete jane te pa krahasueshem

  16 ) Djalli, qe eshte bere xheloz nga fuqija dhe te keqijat qe Amerika ka .

  17 ) Por fatkeqsisht deri tani nuk ka ndonje prove te bindshme , keshtu FBI-ja dhe CIA-ja kerkon te mbuloje pa-aftesine dhe deshtimin e saj , keshtu duhet pa tjeter qe te gjendet nje Armik , perndryshe , perndryshe Amerika fatkeqesisht do bjere , pra duhet te beje lufte per te justifikuar " gabimin " tek
  populli i tij , qe ajo nuk e kapi dot dhe kush eshte Armik i deklaruar i Amerikaneve ? Osama bin Laden , pergjigj'ia edhe pse ai e ka mohuar edhe pse zbulimsat ose detektivat nuk kane as edhe nje faktin sikur edhe me te vogelin . Fatkeqesisht do ta haje Afganistani , si vend fanatik Islamik i uryer nga te civiliauarit duke perfshire edhe shqiperine moderne si dhe Indine , qe kane
  mbeshtetur te luftojne popullin e shume te pervuajtur Afganistanez .
  Por historija do ti turpuroje te gjithe ato vende qe pa te drejte sulmojne vende qe ne menyre krenare nuk i bindet " Bllokut te civilizuar " Rrofte populli i thjeshte i Afganistanit , dhe Zoti i ndihmofte ne kete te perjekje per te mbijetuar , qe westat ne menyre te padrejte i bejne ne emer te "civilizimit "

  Vellezer, ju qe jetoni ne Amerik, mos u beni pre e propagandes cifute e cila si gjithnje (permes Medias qe e ka ne dore) manipulon te verteten.

  Fjala "suspected" nuk eshte shprehje me te cilen tregohet saktesisht dorasi. Dorasi i vertete nuk duhet kerkuar atje por ketu mu ne Amerik. Ajo eshte dora e zeze e zionisteve cifut dhe tani spekulimet nuk kane te ndalur. Sa shembuj i doni.

  Pjesa e Videos ne te cilen u paraqiten palestinezet duke festuar tragjedine e Amerikes eshte pjese e nje videokasete e incizuar me 1991, kur palestinezet festonin invazionin e Kuvajtit me shprese se S. Huseni do te sulmoje Izraelin! Kete e zbuloi nje profesor ne Brazil, pasi e kishte incizuar dhe e kishte ruajtur ne Videokasete, kur verejti se pjesa nga Videokaseta e tij eshte e njejte me ate qe CNN spekuloi para nje jave.

  Nuk duhej investigim i madhe qe te konkludohet se Bin Ladini (I imagjinuar) qendron mbrapa skene. Se Adnani dhe Ameeri kan lene veturen e parkuar ne aeroport me instruksione fluturimi ne gjuhen arabe si dhe KURANIN e jan futur ne njerin avion dhe e kan rrembyer dhe ... bum. Por, Adnani "fatkeqsishte" nuk kishte hypur kurr n ate avion kurse Ameeri kishte pas vdekur nje vit me pare.(shif raportin e fundit te CNN-se me poshte)… Hetimet jane ne vazhdim deri ne bombardim (te Afganistanit)ose ndonje shteti tjeter musliman...
  ”We would like to correct a report that appeared on CNN. Based on information from multiple law enforcement sources, CNN reported that Adnan Bukhari and Ameer Bukhari of Vero Beach Florida, were suspected to be two of the pilots who crashed planes into the World Trade Center. CNN later learned that Adnan Bukhari is still in Florida, where he was questioned by the FBI. We are sorry for the misinformation. A federal law enforcement source now tells CNN that Bukhari passed an FBI polygraph and is not considered a suspect. Through his attorney, Bukhari says that he is helping authorities. Ameer Bukhari died in a small plane crash last year" (CNN)

  Ne baze te ckahit konkludohet se njerezit me emra musliman (qe u shpallen grabites te avioneve) nuk kane qene udhetare si gjithe te tjeret...qe per fatkeqesine e tyre u dogjen brenda? Edhe nese kane qene (si i pelqen dikujt) 2 rrembuesit kryesore te nje nga avionet Mohammed Atta and Marwan Yousef Alshehhii qe jetonin ne Florida jane pare neper pijetore dhe klube nate. Ne fakt disa dite para tragjedise ata te 2 bene llafe me banakierin e nje clubi ne Florida pasi nuk donin te paguanin dhe ishin te pishem (keto fakte u transmetuan nga CNN dhe ABC para tre diteve).Cka kane keto te perbashket me Islamin dhe pse te quhet terrorizem islamik, apo vetem pse cifutet zionist duan keshtu? Kur permendet Timothy Mcvey asnjeri nuk thote qe eshte terrorrisem kristian apo cifut, pasi ka qene nxenes i David Koresh-it?!

  Nje rjet i gjere satelitor eshte ne gjendje te vereje per 24 ore kercenimet qe i behen nga jashte Amerikes dhe keto t'ja dergoje Qendres ne menyre automatike dhe po ne menyre automatike ti rejtoje rraketat Amerikane drejt objektivave armike dhe ti shkaterroje ato qe ne bazen e tyre.Ne te njejten kohe ntercepton c'do lloj rrakete qe eshte nisur drejt US dhe i ka shpetuare "vezhgimit zbulues" dhe ta shkaterroje ate pa mbritur ne objektiv... Si ka mundesi qe per nje sulm kaq te madh te mos merret asnje sinjal..asnje shenje alarmi???

  Dihet shume mire qe SHBA ka me mijra agjente te saj te
  zbulimit sekret neper bote dhe nuk u dha as sinjali me
  i vogel per nje sulm te tille? Nese do thoni qe ishte i organizuar mjaft mire, Si ka mundesi qe nuk vonoi shume dhe SHBA gjeti gjoja "fakte te pakendershtueshme" per te akuzuar autoret e krimit...

  Nje nga genjeshtrat me te medha eshte ajo qe dha CNN qe sipas saj doli se u gjet pashaporta e njerit prej piloteve qe kishin rrembyer avionin ne germadhat e WTC. Si u verifikua se ai ishte pasaporti i grabitesit, edhe nese u vertetua, Ne nje vend ku nuk po gjendet asnje trup i plote ku u shkri hekuri dhe temperatura mendohet te kete arritur ne castin e shperthimit 15000 grade (rreth 700 e pak me teper celcius), pashaporta prej letre nuk u dogj ?!!!?

  Keto jane vetem mendime e mos i merrni si fakte. Por problemni qendron tani me nje qeveri qe do te sulmoje nje shtet vetem se ka nje person te dyshimte(e theksoj i dyshimte). I dyshimti nuk eshte fajtor. Fajtor eshte vetem ai kunder te cilit ka prova te qarta kundra tij. Nese Usama eshte fajtor atehere le te denohet, por ama nuk mund te japesh muslimanin tek kafiri vetem pse ai thote ma jep pa fakte.

  Edhe nje gje tjeter ato manualet e avioneve ne arabisht?!1 nese ben stervitje ne USA me pilote amerikane ne anglishte dhe dihet qe teknologjia amerikane eshte nga me te perparuarat ne bote e arabet nuk kane teknologji te veten ata i blejne avionet nga USA, Kina etj. Behet pyetja kush eshte me i mire manuali ne anglishte sepse keta njerez dinin anglisht sepse po u stervitni dhe jeton ne Usa, apo nje manual arabisht qe eshte perkthyer nga anglishte para 2-3 vjetsh te pakten?!!!! Dhe ata persona qe ishin aq te kujdesshem qe te bejne plane e te kryejne aktin e tyre pa u marre vesh harruan nje manual ne makine???!!!!!

  Mos harroni ate qe eshte thene shume kohe me pare, se SHBA (dhe shume vende te tjera) jane te gatshme per te sakrifikuar disa njereze disa ndertesa per nje fitim me te madh... Por megjithate SHBA nuk arrin ta bmuloje krejtesisht budallallekun e saj ...po sulmohet nje shtet (ose mbase disa) per shkak te nje personi

  Mos u prekni shume nga fjalet e Bushit qe "pushtoi zemrat e myslimaneve (ne vizitat e disa qendrave Islame ne WashingtonAta mund te jene vetem politike e tij...per te mbuluar planet e SHBA (ose te dikujt tjeter pasi nuk mund te bej te njejtin gabim si SHBA qe te quaj fajtore pa fakte..

  Vellezer, mundohuni te shihni pak me shume se cofron TV
  e mjetet e tjera qe nuk jane asnjanese ashtu si duhet
  te jete nje mjet informatik...shihni pak me syte e
  mendjes !!! Per momentin qendroj ende ne mendimin se eshte nje akt i pergatitur dhe i vene ne skene me mjaft mjeshteri...

  Lusim Zotin qe ti nxjerre kush jane fajtoret e vertete e ti denoje ata, e ti rujae muslimanet dhe njerezit e pafajshem nga terrorrismi, lufta, e dhuna.

  Kerkoj falje qe ua mora pak kohen, sidomos atyre qe nuk u pelqejne mendimet e katundareve...!

  Qofshi nen mbrojtjen e Zotit nga cdo e keqe qe mund tu kanoset, e me shume nga media e korruptuar zioniste ne Amerik...

  me rrespekt nga katundari

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,770
  LETR E HAPUR PRESIDENTIT BUSH
  --------------------------------------------------------------------------------
  Z. President!

  Po jua shkruaj kt letr me shpres q ajo do t merret n konsiderat pa marr parasysh besimin fetar t shkruajtsit, ngjyrn e lkurs s tij dhe ndarjen tuaj t re t bijve t Ademit n: t qytetruar, q mbshtesin pikpamjet tuaja dhe barbar, q nuk i mbshtesin ato. Ndoshta kjo letr mund t'iu duket e uditshme, sepse un po ju shkruaj si nj nga trashgimtart e profetve dhe profett, si e dini edhe ju, u jan drejtuar tiranve t toks me shpres q ata t mund t pendohen dhe t'i friksohen Zotit t Botrave. Kshtu veproi Musai (a.s.) kur ju drejtua Faraonit, Hamanit dhe Karunit; kshtu veproi Isai (a.s.) kur ju drejtua romakve dhe priftit t madh t ifutve; kshtu veproi edhe Muhammedi (s.a.v.s.) kur ju drejtua Ebu Xhehlit n Mek, si dhe perandorit bizantin Heraklit dhe atij persian Kisra. Nuk sht e domosdoshme q dgjuesi t'ia ver veshin apo ta pranoj t drguarin, por sht detyra e ktij t fundit ta prcjell mesazhin.

  Ju shkruaj si antar i nj bashksie t shtypur dhe t prndjekur ashtu si Isai (a.s.) kur u prndoq nga ifutt, nga njra an dhe nga romakt, nga ana tjetr. sht pr t t ardhur keq q Shtetet e Bashkuara t Ameriks, nj komb i themeluar nga emigrantt q is shptuan prndjekjeve, ka marr qndrimin e Perandoris Romane, q prndoqi pasuesit e Isait (a.s.) dhe u bashkua me armiqt e besimit (jobesimtart nga mesi i Bijve t Izraelit) pr t vrar profett dhe pasuesit e tyre, n do vend dhe koh. Asokohe Perandoria Romake pretendonte se ishte simboli i liris dhe vlerave t qytetrimit, tamam ashtu ju referuat ju Ameriks n deklarimin e tuaj t par pas ngjarjeve t 11 shtatorit. Ajo ishte fuqia m e madhe e bots, trashgimtare e qytetrimit grek, kishte senat dhe nj fasad demokracie. Qytetart romak gzonin lirin e fes dhe t sjelljes personale. T gjitha kto bn q kjo perandori t ishte superiore ndaj t gjitha perandorive t tjera aneknd bots, por megjithat istoria nuk flet mir pr t pr shkak t krimit t urryer m t cilin ajo e njollosi reputacionin e saj: prndjekjen e t krishterve. Pr kt arsye kjo fuqi e madhe i humbi vlerat e saj t shquara kur shtypi nj grup besimtarsh n Zotin, i Cili vetm Ai zotron pushtet, fuqi dhe drejtsi absolute, i Cili sht i Fuqishm n ndshkimin e Tij q ia vonon shtypsit pr pak koh, por q nj dit hakmerret mbi t.

  Pikrisht kshtu veproi Ai. Barbart e veriut e mundn dhe e shkatrruan Romn, dogjn simbolet e saj kulturore dhe i dhan fund arrogancs s saj n fillimin e shekullit t pest t ers s krishter. Dy shekuj m von, Zoti bri q pasuesit e Profetit t fundit, Muhammedit (s.a.v.s.), t trashgonin Tokn e Shenjt, n t cilin pati jetuar Isai (a.s.). Kjo ishte nj fitore e madhe pr Isain (a.s.), sepse besimi islam, i cili kishte marr dhe liruar nga despotizmi dhe prndjekja pjesn m t madhe t bots s njohur, duke e mbushur at me mshir dhe drejtsi, i shfaqi njerzimit madhrin e Isait (a.s.) dhe t vrtetn e mesazhit t tij si dhe meritn e nxnsve dhe pasuesve t tij, ashtu si tregohet hollsisht n Kur'anin e Shenjt. Bashksia islame e konsideronte veten si hallkn e fundit n zinxhirin e gjat t pasuesve t profetve, q filloi me Ibrahimin dhe q prfshiu Isain dhe Musain (paqja qoft mbi t gjith ata) dhe i shpalli t gjith bots se armiqt e Isait (a.s.) ishin armiqt e liris dhe vlerave t larta, veanrisht ifutt, pa marr parasysh se a e mohuan Isain (a.s.) dhe i nxitn romakt kundr tij apo u hoqn sikur e ndoqn at, n mnyr q t shtrembrojn mesazhin e tij si veproi Sauli i quajtur Pal. Gjja m e habitshme sht se njerzit q provuan mundimet e shkaktuara nga tirania dhe arroganca romake u gzuan pr shkatrrimin e Roms dhe u habitn nga veprimet e barbarve t veriut, ndonse nuk i njihnin dhe nuk i donin ata, por sa shum do t gzoheshin ata nse p.sh. Roma do t sulmohej nga t krishtert e shtypur? A do t kishte guxuar ndonj t'i qortonte t krishtert se pse gzoheshin apo shfaqnin simpati pr sulmuesit?

  Z.President!

  Ne muslimant jemi nj komb i drejt. Etika jon nuk na lejon q t gzohemi nga fatkqsit e t tjerve dhe akoma shpresojm se Shtetet e Bashkuara do ta rishikojn qndrimin e tyre dhe do t jen m t drejt, q t mund t'i konsiderojm edhe nj her si t pafajshm Shtetet e Bashkuara pr shkak se ka precedent q e inkurajojn kt shpres dhe q tregojn se si ne u jemi afruar dy hapa pr do hap t tyrin dhe nj milje pr do lvizje t tyre. Kur presidenti Uillson shpalli n fund t Lufts s par Botrore 14 pikat e tij dhe veanrisht e popujve pr vetvendosje, ai u prshndet nga e gjith bota islame si nj qndrim i drejt kundrejt kolonializmit europian qe sundonte shumicn e popujve t saj. Muslimant u gzuan nga ky z q dilte nga vet kombet e krishter, i cili thonte se kishte ardhur koha q t'i jepej fund diskriminimit racor dhe fushatave kryqtare si ajo e udhhequr nga gjeneral Alenbi. Kshtu popujt islam nxituan pr t'i besuar trsisht ktij kombi asnjans (SH.B.A.) dhe Shtetet e Bashkuara prfituan shum nga kjo gj. Ve vlersimeve morale q fituan, ato arritn avantazhet m t mdha ekonomike t historis njerzore. Besimi tek to nuk u trondit as nga qndrimi i tyre i padrejt n lidhje me formimin e shtetit ifut dhe mohimin q iu be popullit palestinez pr t ushtruar t drejtn e tij t vetvendosjes. Popujt islam u kapn pas shpress q kjo politik ishte thjesht nj gabim q mund t ndreqej. Po ashtu edhe qndrimi i presidentit Ajzenhauer kundrejt Agresionit Tripalsh kunder Egjiptit ishte nj nga faktort m t mdhenj q inkurajoi vazhdimin e konsiderimit t pafajsis s Ameriks dhe refuzimin pr t dgjuar deklarimet e komunistve, q nuk ishin krejt t gnjeshtrta.

  Megjithat besimi tek Amerika dhe drejtsia e saj u trondit shpejt dhe ra prtok pr shkak t vet sjelljeve t Amerikes, q erdhn n formn e provave t njpasnjshme, t cilat e hodhn posht pafajsin e saj.

  Ndoshtat t parat e ktyre provave absolute ishin veprimet e presidentit Nikson dhe sekretarit t tij t shtetit Kisinger gjat dhe pas lufts se Ramazanit te tetorit t vitit 1973 dhe m pas ato t babait tuaj, presidentit Bush, standartet e dyfishta t t cilit njihen nga t gjith. Iraku shkeli po aq, bile edhe m pak marrveshje ndrkombtare se sa ato q Izraeli i ka shkelur dhe vazhdon t'i shkel. Justifikimet e Irakut ndaj veprimeve t tij ishin t ngjashme me ato t prdorur nga Amerika pr t'ia bashkngjitur Teksasin territoreve t saj. Ndrsa prsa i prket justifikimit t Izraelit pr pushtimin e Palestins, ai ishte m i keq se justifikimi i Anglis pr ta mbajtur Amerikn si koloni t saj dhe m i urryer se justifikimi i gjyshrve te tu pr kryerjen e genocidit ndaj indianve t Ameriks.

  Ishte ky qndrim kontradiktor q i detyroi popujt islam t merrnin pjes n demostratat shummilionshe n mbshtetje t nj diktatori, t cilin askush nuk e donte m par. Pastaj erdhi presidenti Klinton dhe administrata e tij ifute. Ai ishte m i preokupuar se ju dhe babai juaj pr gjetjen e nj zgjidhjeje pr kt problem, por ndoqi rrugn e gabuar duke prshkuar sulmin e tmerrshm terrorist mbi Xhamin e Ibrahimit (a.s.) n Hebron si jo m shum se nj "krim". Ju dhe ai e dini mir se deri tani nuk ka pasur asnj sulm palestinez mbi ndonj vend adhurimi ifut. Kur ndodhi sulmi terrorist mbi Kana, ai nuk pati turp ta prshkruante ate "si nj gabim pa dashje i br nga izraelitt n vetmbrijtje".

  Kur Izraeli u prball me nj seri sulmesh me bomba, ai mblodhi t gjith botn dhe udhheqsit arab n konferencn e Sherm Esh-Shejh-ut q t gjith t dnonin "terrorizmin" duke injoruar masakrat e vazhdueshme barbare dhe zinxhirin e gjat t tragjediveq ifutt kryejn kundr palestinezve dhe arabve, t cilat as q u zun me goj. Kjo bri q popujt islam t ndaheshin nga Amerika pr shkak se ajo u diktoi t pranishmve at q deshi Izraeli dhe nga qeverit e tyre pr shkak se ato u dorzuan prpara administrats amerikane. Ata, s bashku me vuajtjet dhe shpresat e tyre, iu kthyen grupeve t cilsuara si "terroriste" pa e ar kokn pr kt cilsim, sepse konferenca u dha atyre nj msim t mir n t kuptuarit e terminollogjis s standarteve amerikane t dyfishta se kur Amerika vendos q dikush sht terrorist apo ekstremist, kjo gj i ngre ata n pozitn e heronjve legjendar n syt e t shtypurve dhe t dobtve q kan nevoj pr pak ajr pas mundjes dhe nnshtrimit t tyre t gjat. Ish-sekretari i prgjithshm i NATO-s Vili Klaes deklaroi zyrtarisht se aleanca e kishte vn Islamin n shenjestr si armikun e saj kryesor n vend t ish-Bashkimit Sovjetik. Nuk kam nevoj pr prova shtes pas ktij etiketimi unik dhe provave q na vijn prdit nga kudo: Filipinet, Timori, Kashmiri, Kaukazi, Ballkani, Sudani dhe shum vende t tjrera, pr t mos folur m pr at se 'po ndodh n Palestin pas prdhosjes s Xhamis El-Aksa nga krimineli dhe terroristi m i madh i kohs son Sharoni q i kalon t gjith t tjeret.

  Ishte fati yt i keq pas fitores suaj t vshtir ne zgjedhje q t ishe bashkkohs me at kriminel dhe t vazhdoje aleancn tuaj te perjetshme srtategjike me t.

  Ne muslimant dshironim t'iu shihmin te zgjedhur president dhe kemi prova se votat q ju dhan fitoren ishin votat tona. Un personalisht i kam kshilluar muslimant q t votonin pr ju. Disa prej tyre shpresonin se ju do t ishit m i drejt se demokratt, ndrsa t tjer deklaronin se shtja nuk ishte m shum se zgjedhja e s keqes m t vogl nga dy t kqijat. Ne nuk vepruam kshtu se i harruam krimet q partia dhe babai juaj kan br n t gjith botn Islame, por sepse ne jemi nj komb i drejtsis dhe i arsyes. I pmbajtm ndjenjat tona dhe bm zgjedhjen q menduam se ishte m e mira pr ne dhe Amerikn. Menduam se ju do ta shprblenit t mirn me t mir, por ju bt krejt t kundrtn duke e rritur ndihmn materiale e paraardhsve tuaj dhe mbshtetjen politike pr terrorizmin sionist, si ka ndodhur dhe vazhdon t ndodh. Nga goja e donjrit n botn islame dilnin pyetjet: A ka ndrgjegje administrata amerikane? A ka ndonj justifikim pr kt qndrim t njanshm q ka tmerruar t tr botn? Kur do t marr fund? A sht Amerika Izraeli i Madh apo Izraeli Amerika e Vogl?

  Midis ktij konfuzioni dhe zgnjimi t vazhdueshm ndodhn ngjarjet e 11 shtatorit. Nuk jua fsheh se nj val e madhe gzimi pasoi goditjen q ndjen muslimant dhe cilido q ju thot t kundrtn, i shmanget s vrtets. Mendimi im sht se Amerika q beson tek liria dhe demokracia, si prsrisni gjithmon n fjalimet tuaja, nuk duhet te trbohej nga ky gzim i vetm dhe nuk duhej t kapej fort pas shprthimit spontan t ndjenjave t muslimanve. Ky komb, i cili e adhuron Zotin dhe beson tek drejtsia me shum se do komb tjetr mbi dhe, nuk veproi kshtu pr shkak t armiqsis racore apo dashakeqsis. S bashku me ta, kshtu veproi dhe krejt bota, bota q ju przuri nga Organizata pr t Drejtat e Njeriut. 3000 organizata popullore u mobilizuan kundr jush n Konferencn mbi Racizmin n Durban. M shum se 40 kombe vuajn nga bojkotet tuaja shtypse dhe ndshkimet ekonomike, pa zn me goj inkursionet ushtarake. Bile edhe mjedisi ju ka identifikuar prpara gjith bots si armiku i tij m i madh.

  Goditja q psuan njerzit nga fjalimi juaj i par ishte m e madhe se sa goditja nga vet ngjarja. Ai e barazoi krejtsisht Amerikn me lirin, drejtsin dhe vlrerat fisnike, ndrkoh q bartte nj krcnim t egr pr hakmarrje n vend t nj premtimi pr bashkpunim t ndershm. U munduan t'iu justifikojm pr shkak t goditjess psuar nga ngjarjet dhe nevojs pr t absorbuar zemrimin popullor, por t gjitha, si deklarimet e juaja ashtu dhe veprimet qen n t njjtn mnyr dhe zhdukn do mundsi tjetr.

  Akuzat dhe hakmarrja e nxituar jan tragjedia e vrtet pr Amerikn dhe prova e vrtet e vlerave dhe qytetrimit t saj. Aparati juaj i sigurimit, i cili mburrej se mund t kapte edhe mizn q fluturonte mbi Pentagon dhe se e merrte vesh sherrin q plaste tek eskimezt prpara se t ndodhte, u vrsul mbi hotelin dhe shkolln m t afrt t fluturimit, morn emrat e t gjith studentve apo banorve musliman ose arab dhe shpalli se ata jan terrorist.

  Imagjinoni z.President sikur jeni midis familjes apo fisit tuaj mijra milje larg dhe t dgjoni apo shikoni lajmet q thon se ju keni qen pjes e nj aksioni vetvrass n nj avion apo se ai u krye nga vllai juaj q vdiq para nj viti? A nuk do t kishit falenderuar Zotin q nuk jemi qytetar i atij vendi t qytetruar apo besues n t ashtuquajturat vlerat dhe drejtsin e tij? Veanrisht kur populli juaj shum i qytetruar u prgjigjet thirrjeve tuaja, antarve t kabinetit tuaj apo aparatit tuaj t sigurimit dhe fillon t sulmoj invaduesit barbar n do pjes t lir dhe qytetruar t vendit tuaj. Un dhe populli i vendit tim (Arabis Saudite) zbuluam se sa barbar ishim kur nj band perndimorsh (nuk po i quaj terrorist, sepse kishin lkur t bardh dhe sy blu) kryen nj seri shprthimesh n qytetet tona. Ne i shikonin n televizor duke pohuar krimet e tyre dhe megjithat nuk bm as edhe lvizjen m t vogl pr t sulmuar ndonj perndimor n ndonj qytet t vendit ton, as i vram ata, as i veshm n aeroportet tona pr kontroll trupor, as nuk i futm n izolim, lere m t nxitnin krejt botn pr t formuar nj aleanc kundr tyre. Jo, ne nuk bm asgj nga kto q njerzit tuaj t qytetruar ua bn fmijve dhe vllezrve tan musliman.

  Ajo q na bri t sillemi n kt mnyr sht feja dhe etika jon, pr t ciln falenderojm Zotin q na e ka dhuruar. N kt pik dua t’iu pyes z. President, n se bota do t’iu zgjidhte pr t’i dhn nj mim popullit me morale dhe vlera m prparimtare, si dhe trajtimin m t mir t t tjerve, cilit nga t dy popujt do t’ia jepnit mimin: popullit tuaj apo atij tonit?

  A mos do t thot kjo se ne ja duam t keqen popullit amerikan dhe se jemi racist pr shkak t mnyrs se si na trajtojn ata? Jo, kurr! Ne besojm se n prgjithsi populli amerikan ka cilsi shum t mira, duke qen m i afrti popull perndimor me ne dhe dshirojm q t arrijn t mira n kt bot dhe tjetrn. Ata jan nj popull shumica e t cilit beson n ekzistencn e Zotit dhe dhurojn pr bamirsi m shum se do popull tjetr i bots (me kt nuk nnkuptojm kristianizimin e muslimanve).

  Prova m e vrtet e mirsis s popullit amerikan sht fakti se ata e kan prqafuar Islamin m shpejt dhe n numr m t madh se popujt e tjer t bots dhe prpiqen pr ta kuptuar at m mir, bile edhe pasi ju i quajtt muslimant si prgjegjs pr ngjarjet e 11 shtatorit pa pasur asnj prov fajsie.

  Ne i urojm nga zemra gjith t mirat dhe nderimet pr kt popull. E mira dhe nderi arrihen nga popujt duke br njrn nga kto dy gjra:

  1. Duke prqafuar fen e Zotit q sht e vetmja fe e pranuar tek Ai, feja e t gjith profetve: Islami. Duke vepruar kshtu, Zoti u dhuron atyre mirsin e ksaj bot dhe t bots tjetr.

  2. Duke br paqe me muslimant, duke i dashur dhe duke u sjell mir me ta. Duke vepruar kshtu, Zoti i shprblen ata me siguri dhe t mira n kt bot.

  Ky komb islam, pasues i Ibrahimit dhe Muhammedit (paqja qoft mbi ta), sht m i dashur tek Zoti se t gjith kombet e tjer. Ai q na nderon ne, e nderon Zoti dhe ai q na prbuz ne, e prbuz Zoti, ndonse Ai mund t’u jap atyre ca koh. Historia sht dshmitare pr kt.

  Ju mund t thoni ose t tjert mund t ken thn n emrin tuaj: “Un kam krkuar t falur pr prdorimin e termit “kryqzat”, kam vizituar Qendrn Islame dhe i kam kshilluar njerzit q t kontrollojn vetveten”, por ne themi: “Jemi msuar ta shohim Amerikn t shkaktoj plag t thella dhe pastaj t vendos nj fash t vogl mbi to, por sulmi juaj aktual mbi Afganistanin i ka hequr dhunshm kto fasho dhe ka hapur nj plag n zemrn e do muslimani”.

  Ah sikur z. President, pas asaj q bt t kishit shmangur terminollogjin raciste nga fjalimet tuaja n lidhje me veprimet armiqsore! Do t kishte mjaftuar q thjesht, pa ndonj justifikim, t deklaronit t drejtn pr t’u sjell me botn si t doni dhe pr t ndshkuar cilin t doni dhe kur t doni. Por ju vazhduat dhe e lat t hapur dshirn pr hakmarrje t pafund kur that: “Sot do t prqndrohemi mbi Afganistanin, por beteja jon sht m e gjr se kaq”. A nuk ju mjafton t shkatrroni nj komb t tr pr shkak t nj akuze t pavrtetuar kurr kundr nj personi apo organizate t vetme q sht e detyruar t jetoj n at vend? A sht kjo armiqsi, q i tejkalon t gjitha vlerat dhe moralet, dhe q trondit do ndrgjegje t gjall n bot, vetm nj pik uj n detin e hakmarrjes suaj?

  A mos u ka dhn Krishti (a.s.) gjith kt pushtet? Larg sht ai nga kjo gj! Bile edhe vet Makiaveli nuk ua jep kt shkall pushteti. Precedenti juaj sht vetm Samsoni. A nuk i friksoheni Zotit, ju q shprehjen “Zoti e bekoft Amerikn!” e keni br slloganin tuaj? Si mund ta bekoj dhe mbroj Zoti at kur Krishti, i Drguari i Tij, na mson krejt t kundrtn e asaj q ju bni? “Kush ju godet n nj faqe, ktheji edhe faqen tjetr. Atij q t merr kmishn, jepi edhe pallton. Nse ndonj t tall pr nj milje, shko me t pr dy milje”.

  A nuk e kuptoni se kur e bt dshirn pr hakmarrje t pafund, cilsin e kombit t qytetruar, e keni quajtur Krishtin (a.s.) nj barbar t paqytetruar? Larg sht ai nga kjo gj! Por ju e keni hedhur posht Zotin dhe Krishtin (a.s.), dhe keni ndjekur sjelljet e papve t Mesjets q jepnin indulgjenca dhe kishrime sipas kapriove. Ju i keni dhn nj falje t prjetshm vetes suaj, shtetit sionist dhe do tirani, ndrkoh q keni nxjerr nj kishrim pr cilindo q heziton t bashkohet me armiqsin tuaj t pafund, duke i damkosur ata si terrorist ose prkrahs t terrorizmit.

  Ju krkoni me mikroskop t ashtuquajturit “grupe terroriste” n Somalin e shkatrruar nga varfria apo n kampet e refugjatve palestinez n Liban, banesat e mjerueshme t t cilve krcnohen do dit nga terrorizmi sionist, por harroni se terrorizmi i tmerrshm banon tek ju. Ai jeni vetm ju dhe vetm ju. Nse nuk e besoni kt, ather m thoni, sikur miku juaj m i mir t vinte t’iu uronte pas dhjet vjetsh pr fitoren q shpresoni t arrini mbi armikun misterioz q keni shpikur, pr ’gj do t’iu uronte? Supozojm se do t thot: “Z.President! Kemi vrar nj milion afgan, nj milion irakian, nj milion ksoj apo asoj”, deri n fund t listts suaj t mallkuar, a do t ishte ajo nj fitore e qytetrimit, vlerave t larta, liris dhe demokracis? Pa dyshim ndrmjet viktimave tuaja do t kt t vdekur nga uria, vejusha t rreckosura dhe fmij. A do ta knaq kjo dshirn tuaj pr hakmarrje? Me paturpsin m t madhe, ju do ta prdorni faktin se ata jan gjall si prov q ju u kufizuat vetm n shkatrrimit t shtpive t tyre me balt dhe kasolleve prej druri si objektive strategjike t bombave t zgjuara t lufts suaj t pastr q nuk vret njerz.

  N kt pik, bota, q ju e keni shtypur pr aq koh q do Zoti, do t qesh m n fund. Po, ata do t detyrohen t qeshin nga shakaja e qytetruar e inteligjencs s mrekullueshme t raketave tuaja. Kur goditt Irakun, Irani brtist. Kur vut n shnjestr Afganistanin gjat sulmit tuaj t par kundr atij vendi, ju goditt Pakistanin dhe njra nga raketat tuaja t zgjuara zemroi Gjigandin e Verdh kur shkatrroi ambasadn e tij n Beograd. E pranoj inteligjencn e s paku njrs nga raketat tuaja: rakets Patriot q pa njrn nga raketat Skud budallaqe, e cila kishte humbur rrugn, e goditi duke e kthyer n drejtimin e duhur dhe e ftoi t hante drek me oficert e spiunazhit amerikan n Huber.

  Pr sa i prket t qenit t pastrta, e gjith bota sht dshmitare se ju bt luftn m t pastr, por me nj gabim t vogl: ndonse e pastruat Hiroshimn dhe Nagasakin, pa dashje lat pak ndotje radioaktive atje. Ndoshta do ta kuptoni gabimin tuaj n Afganistan dhe do t tregoheni m bujar, duke i lyer me pak boj t lir amerikane.

  Megjithat, pr hir t s vrtets, duhet t themi gjithashtu se ka pak dyshime n lidhje me pastrtin e lufts suaj n Irak, ku dshmitar kundr jush jan fmijt, ndonse ligji nuk e pranon dshmin e fmijve, edhe sikur t jen me miliona, ndrkoh q dshmitar n ann tuaj jan t rriturit nga klasa e diktatorve dhe gjeneralt e tyre.

  Z.President!

  A mendoni se lista juaj, n t ciln shpallni emrat e organizatave terroriste dhe vendeve q mbshtesin terrorizmin, do t’i shrbej interesave tuaja? Apo do t jet nj prov e mtejshme e faktit q bota sht kundr jush? Kush ju kshilloi ta botonit kt list n t njjtn koh kur njerzit zbuluan se shtpia juaj ishte prej xhami dhe bile t thyer? Prse i bni armiq ata q ju qllojn me gur nga Japonia n lindje deri n Peru n perndim? Gjat situats s rrezikshme t siguris n t ciln ndodhet vendi juaj, a nuk do t kishte mjaftuar q t zgjidhnit vetm nj vend dhe nj organizat? Apo doni t’i nxitni t gjith ata q, n rast se ndonj prej tyre kryen ndonj veprim terrorist, t mund t’i quani muslimant prgjegjs pr t, n mnyr q kryqzata juaj kundr tyre t vazhdoj prgjithmon?

  Z. President!

  Mos mendoni se dua t’iu numroj gabimet e juaja t pakta dhe t harroj tonat q pr ne jan t shumta. Jo! Do t’iu prmend nj gabim serioz q kemi br ne muslimant: ne nuk i harrojm tragjedit tona sa do koh q t ket kaluar. Imagjinojeni z.President, ne akoma vajtojm pr Andaluzin dhe e kujtojm prher se ’i bn fes, kulturs dhe nderit ton Ferdinandi dhe Izabela! Ne ndrrojm ta rimarim at. Kurr nuk do ta harrojm shkatrrimin e Bagdadit nga mongolt apo rnien e Jeruzalemit n duart e gjyshrve tuaj kryqtar. Kjo do t thot se ne, sipas mendimit tuaj, nuk jemi n at nivel qytetrimi q gzojn gjermant dhe japonezt q mbshtesin veprimet e tuaja ushtarake dhe harrojn trajtimin q u keni br n t kaluarn. Edhe muslimant afrikan q e prqafuan Islamin pas rnies s Andaluzis vajtojn si arabt, ashtu si bjn edhe indoneziant q vetm koht e fundit kan dgjuar pr Andaluzin. Mund t jet nj problem pr ne, por kush do ta paguaj mimin pas pak?

  Z.President!

  Problemi juaj me afgant dhe muslimant n prgjithsi sht se ju jeni m t fort se ’duhet dhe ata m t dobt se ’duhet. do her q ju prdorni forc t tepruar apo e teproni n prdorimin e saj, del se kjo gj sht dobsi n forc. sht nj mister i madh hyjnor q na kujton at q i ndodhi faraonit tiran nga Bijt e Izraelit. Dgjojeni kt histori nga Libri i Shenjt i Zotit:
  (28:1-6)
  Mos thoni: “Kush jam un n krahasim me faraonin?” Ju u keni krkuar muslimanve at q faraoni nuk ua krkoi kurr Musait (a.s.) dhe popullit t tij: q ata t mos ju urrejn n zemrat e tyre pavarsisht se ’iu bn dhe si i shtyp ata, prndryshe ju do t hakmerreni mbi ta. Kjo sht cilsi vetm e Zotit, sepse vetm Zoti mund ta derdh hakmarrjen e Tij mbi t gjith ata q nuk e duan At. Nuk njohim asnj rregjim diktatorial n historin e lasht q ta ket trajtuar popullin n baz t asaj q fshihej n zemrat dhe ndrgjegjen e tyre, lere m nj demokraci e shekullit XXI-t.

  Ju mund t thoni: “Ne kemi ndrmend t heqim do gj q nxit urrejtjen nga hutbet, programet shkollor, artikujt e gazetave dhe massmedia”. Ne ju prgjigjemi se nse kjo sht demokracia juaj, ather bni far t’iu plqej, por t jeni i sigurt se nuk do t keni sukses. Ne kemi msuar ta urrejm shtypjen dhe ta duam t vrtetn nga feja dhe Kur’ani jon, q jan m t fort se t gjitha mjetet tuaja dhe m t patundura se malet tuaja. Nse ju refuzoni gjithka, me prjashtim t arrogancs s forcs dhe menduris s madhshtis, ather nuk ju mbetet tjetr ve shfarosjes s t gjith muslimanve me arm brthamore apo biollogjike ose m ’t doni nga arsenali juaj infernal.

  Ju mund t pyesni: “Prse t gjith kur disa prej tyre na duan?” Jini t sigurt se nuk ka asnj musliman mbi dhe’ q ju do, edhe sikur t dhurojn gjak pr ju, t ngren qendra spiunazhi pr mbledhjen e informacioneve pr ju apo t’ua ln ju n dor prcaktimin e programeve msimore pr arsimimin e popujve t tyre. Cilido q deklaron se ju do (dhe nuk ka asnj musliman q ta bj kt), ju do ashtu si mund ta doj preja e friksuar gjahtarin e saj brutal.

  Ju mund t thoni: “Ne do ta rikthejm besimin e popujve musliman duke i ndryshuar qeverit e tyre n sisteme demokratike dhe tolerante”. Ne ju themi se ju duhet vetm t hiqni dor nga trajtimi i keq q na bni. Ju e shkatrruat popullin irakian si dhe shum t tjer, me kt premtim. Ne nuk duam asnj liri apo demokraci q vjen nga ju dhe nuk do ta pranojm kurr at. Armiku i liris nuk mund t jap liri.

  Z. President!
  Ju kshilloj dhe ju v prpara frikn nga Zoti, q t hiqni dor nga veprimet armiqsore. Trajtojeni problemin me paanshmri e durim dhe do t shihni se ne do t jemi me vetprmbajtjen tuaj. Armiqsia juaj tani sht n fillim t rrugs, ndaj sht m leht pr ju dhe m mir pr botn. Nse nuk veproni kshtu, dijeni mir se fillimet e lehta zakonisht pasohen me prfundime jashtzakonisht t vshtira. Pr kt arsye, ju krkoj t mendoheni z. President, se nse shkatrroni do vend q prfshihet n listn tuaj t terroristve, a thua do t jet vall fundi apo vetm fillimi? Vese nse doni t mbaheni mend n histori pr Armagedonin dhe n kt rast, nuk do t kishte histori.

  Pr kt arsye, ua prsris: Friksojuni Zotit dhe mendohuni mir! Paqja qoft mbi at q ndjek udhzimin e Zotit!

  Shejh Sefer Ibn Abdurrahman El-Havalij

Tema t Ngjashme

 1. Pushtimi I Panjohur I Vlores, Ne 1690
  Nga CEZARND n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-08-2005, 17:02
 2. BE kthen emigrantt e paligjshm
  Nga Kryeplaku n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-07-2005, 18:06
 3. A mund t quhet "luft humanitare", ndrhyrja n Irak?
  Nga Kryeplaku n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 05-06-2005, 14:10
 4. Historia e fshehur e Irakut (nga Olsi Jazexhi):
  Nga Kryeplaku n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-04-2005, 01:07
 5. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-12-2003, 17:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •