Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849

  Vret te bijen ....

  Gjykata e Tiranės ka dėnuar Gjin Martincanin pėr vrasjen e tė bijės. Groshja u largua tre ditė nga shtėpia

  Vrau tė bijėn pėr nder, dėnohet vetė me 11 vjet burg


  Ardita Hysa

  TIRANĖ –Gjykata e Tiranės ka dhėnė dje vendimin me 11 vjet burg pėr Gjin Martincanin, i akuzuar pėr vrasjen e Groshes, vajzės sė tij tė madhe. Tragjedia ka ndodhur nė periferi tė Tiranės, mė 2 shkurt tė kėtij viti. I pandehuri, qė ka lėnė tė vdekur nė vend tė bijėn, e kishte pranuar akuzėn para trupit gjykues tė drejtuar nga gjyqtari Altin Abdiu, duke pėrfituar gjykim tė shkurtuar. Grosha 21-vjeēare humbi jetėn, pėr shkak tė tre ditėve qė ishte larguar nga shtėpia. Pėrpjekjet e tė atit pėr tė marrė vesh tė vėrtetėn nga goja e saj, pas atij largimi tė pazakontė, sollėn edhe ekzekutimin e Groshe Martincanit, nga dora e tė atit qė e solli nė jetė. Gjini 56-vjeēar qėlloi tri herė mbi tė bijėn, duke e lėnė atė tė vdekur. Edhe pse familjarėt u munduan ta mbanin tė fshehtė ngjarjen, zbulimi i saj pėr policinė, u shoqėrua edhe me zbulimin e autorit. Ekspertėt e kishin cilėsuar vdekjen e Groshe Martincanit si njė vrasje tė pastėr, konkluzion ky qė ndikoi edhe nė formulimin e thjeshtė tė akuzės “vrasje me dashje”. Babai i shpallur fajtor nga Gjykata e Tiranės kishte vetėm pak muaj qė kishte trasportuar familjen nga Lekbibaj e Tropojės nė Tiranė, ku edhe ndodhi ngjarja. Pėrveē vrasjes sė tė bijės, Gjin Martincani u dėnua edhe pėr armėmbajtje pa leje.
  Babai-vrasės
  Qė nė seancėn e caktimit tė masės sė arrestit, i pandehuri e pranoi akuzėn, duke thėnė se me njė veprim tė tillė kishte ruajtur nderin e familjes. Pasi ishte kthyer nė shtėpi, ditėn e katėrt tė largimit, vajza e re qė punonte nė njė fabrikė kėpucėsh, ishte pėrballur me tė atin nė oborr tė shtėpisė. Nuk kishte dashur t’i jepte shumė shpjegime dhe siē e ka pohuar edhe vetė i Gjini nė sallėn e gjyqit, ai ishte detyruar tė merrte armėn pėr ta bėrė tė hapte gojėn. Edhe kjo nuk e kishte frikėsuar Groshen, qė pas plumbit tė tretė kishte vdekur. Pas krimit, i pandehuri ishte detyruar ta merrte vetė zvarrė trupin e pajetė tė vajzės dhe ta fuste nė shtėpi. Familjarėt e kishin larė nė heshtje, e mė pas kishin lajmėruar tė afėrmit pėr vdekjen aksidentale tė sė bijės. Jo tė gjithė e kishin besuar vdekjen natyrale tė vajzės dhe njė telefonatė nė polici, kishte vėnė nė lėvizje uniformat blu. Kėqyrja e vendit tė ngjarjes solli arrestimin e 56-vjeēarit qė vrau tė bijėn pėr “nder”.
  Hetimet
  Autorėsia u provua nga tre plumbat e gjetur nė trupin e 21-vjeēares. Sekuestrimi i armės model 56 qė mbante pa leje i pandehuri dhe gjurmėt e gishtave tė gjetur nė tė vėrtetuan autorėsinė e kėsaj vrasjeje. Nga dėshmitė qė kishte dhėnė ai vetė para gjykatės, ishte e qartė qė raporti prind-fėmijė kishte qenė i lėkundur edhe mė parė. Gjin Martincani kishte pohuar se disa herė ishte munduar tė fliste me Groshen e ta afronte me pjesėn tjetėr tė familjes, por nuk kishte patur rezultat. Kjo ngrirje e komunikimit, e pati tragjik fundin e vet. Sipas fjalėve tė tė pandehurit, pas kthimit nė shtėpi tė vajzės ajo i kishte thėnė se kishte trokitur disa herė nė derė gjatė ditėve tė mungesės, por ata nuk ia kishin hapur. Dėshmitė e dhėna nė sallėn e gjyqit kanė zbardhur plotėsisht vrasjen e Groshes dhe kanė cilėsuar fajtor babanė e saj, i cili u dėnua me 11 vjet burg nga Gjykata e Tiranės.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  gruaja e vajza shqiptare sot eshte me e shtypur se kurre..

  Ne koh te Zogut filloi emancipimi kulturor i femres shqiptare..
  Natyrisht dhe me pare kishte femra te emancipuara e kjo fale disa familjeve te emancipuara..
  Ne kohen e Enverit mori nje vrull Emancipimi.. pra te drejtat e Femres filluan te respektohen deri diku..
  Megjithate edhe ne ate kohe.. mund te emancipohej femra vetem ne stilin enverist..ndryshe ajo dhe pushkatohej dhe shtazane ne se nuk i bindej dogmes se Enverit..

  sot emancipimi kulturor eshte i vrullshem si lumi i Lanes kur bie shi.. por..

  Sot me shum se kurre mbi femrat shqiptare ushtrohet nje dhune e papare qe nga kohet e lashta..

  tek blloku ..pra ne qender te Metropolit shqiptar..nje femer mund te arrij ne qiellin e 7 a te 17 ne ato kafenet ne bahce- taracat e Rovene Dilos a Marsel Skendos..por aty ne trotuar ajo perdhunohet nga Bathoro-katundaro tiranasit..
  Aty me dhune asaj imerret varsja nga qafa..ora nga dora e canta nga supi e shkelmohet barbarisht nga gangsteret e llojit te Pirajave te Limes se Peruse..(ne se ikeni pare ne tv)..

  Ne Bilisht cdo dite makinat percjellin skllave nga fshatrat e Skenderbeut e Lek dukagjinit..ku cunat e tezeve cojne bijat e tezes ne Selanik a Milano..

  Ne Fier e Berat
  shkojne 20 kat..
  Hotel pallatet
  bere me parate
  e dala nga rrembimi..mashtrimi..e perdhunimi i mijra femrave shqiptare ne trotuaret e botes..

  Ne cdo fshat e qytet cdo bandit qofte baba a xhaxha a vlla a burre a komshi a nje rrugac rruge ka mundesine te vrase kur te doje me kallash nenen, motren, gruan, tezen..komshien.. e kur vjen shteti ta shpetoje sic e ka detyre..cdo gje ka mbaruar..
  shteti eshte vetem ai polici i kriminales qe vjen te numeroje gezhojat e kallashit e birat nga ka hyre e kan dale plumbat ose te kqyre "shkencerisht" vulat ne fyt a ti beje analize..shkelmave e grushtave qe kan ngrene viktimat..femrat shqiptare..
  askush nuk eshte ne ndihme te femres Shqiptare..

  Fati..rastesia i shpeton ato perdite nga barbaria e Mashkullit Shqiptar..

  perjashto Makbule arta dado Xhoan Monikat ..qe e kane te siguruar integritetin prej bodygardeve e bodygardeshave..krejt kusuri i femrave shqiptare jane cdo dit nen kercenimin e tytes se kallashit a te grushtit te fuqishem te gango-burrave..

  e mjera groshe..

  rastesisht kjo viktima quhet groshe por eshte kuptimplote..
  asnje grosh nuk vlejne te mjerat femra ndonse jan thesare..
  kushdo mund ti vrase.. mund ti coje ne semafor..a ne kanale e kazane plehrash cop cope..

  Cdo dite ne gjykatat tona del duke brohoritur per marrje te "pafajsise" nje tutor Kriminel.. e nje familje iken e dhjere dhe e turperuar deri ne perdhunim..


  rinija shqiptare u buzqesh shokve qe kan benza edhe se e dine qe ai benz u be me paret e nxjerra nga shalet e bashatdhetares se tyre..qe shitet ne Milano e Bruksel..
  e ajo bashkatdhetarja kushdo qofte eshte motra jone..

  mir kjo..por dhe Kosova eshte bere bordello..

  kulmi..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 09-09-2004 mė 00:43

 3. #3
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Citim Postuar mė parė nga Brari
  gruaja e vajza shqiptare sot eshte me e shtypur se kurre..
  Mendoj se ketu je gabim vella. Por le te denojme fillimisht kete njeri qe i mori jeten femijes se tij, pasi ka mjaft menyra te tjera per te vene nderin ne vend. Nejse ceshtja e ketij personi i ka rrenjet e thella ne historine kanunore te malesise kryesisht. ju thoni qe femra qeka e denuar dhe e shtypur me shume se kurre ne kto kohe, une jam totalisht kundra kesaj ideje, sot femrat shqiptare jane me te lirshme se kurre. Flet per vila e pallate qe ngrihen me pare perdhunimesh e mashtrimesh, une them qe pallate te tilla ngrihen kudo ne cdo vend qofte dhe me te civilizuarin. Nejse uroj qe femrat shqiptare te emancipohen akoma me shume.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  PO pse ti kujton se ato femrat jan me te mira se burrat e tyre apo djemt e tyre qe i kan rritur vet, nje soj jan dhe ato se ato i rrisin djemt ashtu.

 5. #5
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  40
  Postime
  324
  Brari qenka eksituar. Sot pornografia e prostitucioni jane bere industrite me jo-diskriminuese ne terma shtetesh, kontinentesh e hemisferash. Nga Brazili ne Afrike, nga Tailanda ne amerike, e nga Europa Lindore ne ate perendimore. ma ha mendja se edhe Coca-Cola enderron per nje market te gjere si ai i prostitucionit.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 6. #6
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  vallaj osht prish dynjoja..po i vjen funi botes...
  o-le-le firma

 7. #7
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  32
  Postime
  1,770
  puuuuuuuu budallik mo tmodhhhh nuk gjeeee

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  kjo behet per te vene nderin ne vend por njerezit prape do i thone qe eshte babai i "..." ...
  eshte nje budallek i madh...si nuk arrin ta kuptoje...

 9. #9
  E gjifa Maska e Henri
  Anėtarėsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  45
  Postime
  1,087
  Hej hej hej. Pa u prekur nė sedėr siē ndodh shpesh me meshkujt tanė kur u "cėnohet" geni, le tė diskutojmė pėr temėn nė fjalė. Sido qė tė ishte e bija e tij, qė pėr mė tepėr quhej Groshė (a Sose, Mbarime, Mjaftime, Mallkime etj) nuk kish tė drejtė i ati t'i merrte jetėn. Jo vetėm meqė ėshtė femėr, mashkull qoftė a qen! Tė flasėsh pėr parime e "ndere" e tė tilla si kėto, duhet tė jesh i ndėrgjegjshėm pėr atė, parimin mė kryesor: Jeta ėshtė e vyer! A e mendon ti, apo tjetri apo tjetri se ē'do tė thotė tė ndalojė njė zemėr sė rrahuri? Tė mos marrėsh mė frymė? Tė mos egzistojė e nesėrmja pėr ty, puthja e birit tėnd, afshi i ngrohtė i bashkėshortit, thithja e aromės sė blirit?
  Ti vdes, e vrarė, nga dora e atij qė tė polli vetėm si njė trill, e nuk tė deshi as nė ēastin e parė, megjithėse ti i gugatje pafajshėm e intiktivisht i qeshje sikur ta njihje qė ishe fara e tij! Si e mori "nderi" gjithė kėtė pushtet?!?! Si mund tė jetė nderi triumfues ndaj dashurisė prindėrore?

 10. #10
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Anėtarėsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Cfare permban fjala "nder" per ju cunat qe u shprehet ne kete teme?
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 11. #11
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  aman te njejta story all over again ... si shpjegohet qe gjithe keto krime te shemtuara .. i bejne njerezit te ardhur nga malet ???? sic duket zbritja ne qytet po i le me pasoja nga me fatalet .... pffff
  kafsheri te vrasesh femine tend .. sepse iku nga shtepia per 3 dite ? ( a thua se nuk ka menyra te tjera ta denosh kete femi )
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 12. #12
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Citim Postuar mė parė nga Blue_sky
  Cfare permban fjala "nder" per ju cunat qe u shprehet ne kete teme?
  Nuk mund ta dime kete asnjeri prej nesh,
  Ne te tilla raste eshte mire mos merret asnje ane,se nuk e dime se si dhe cka ka ndodhur.
  Mirepo,nuk jam duke thene qe babai ka patur te drejte,sepse "nderi" i familjes nqs goca ka be dicka te paparashikueshme qe ua merr fytyren familjareve,ka mundur thjeshte ta largoj vajzen nga shtepia apo ku ta di une.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 13. #13
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Anėtarėsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  Nuk mund ta dime kete asnjeri prej nesh,
  Ne te tilla raste eshte mire mos merret asnje ane,se nuk e dime se si dhe cka ka ndodhur.
  Mirepo,nuk jam duke thene qe babai ka patur te drejte,sepse "nderi" i familjes nqs goca ka be dicka te paparashikueshme qe ua merr fytyren familjareve,ka mundur thjeshte ta largoj vajzen nga shtepia apo ku ta di une.
  Pse asociohet nga familjaret ne disa raste dashuria qe nje femer mund te ndiej per nje mashkull si cenim nderi???
  Jane gjera te tjera qe cenojne "nderin"dhe jo nje dashuri e paster.Pastaj,dhe nese eshte larguar tre dite,e ka ndier ta beje dhe kaq.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 14. #14
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Citim Postuar mė parė nga Blue_sky
  e ka ndier ta beje dhe kaq.
  E po edhe babai ne ate rast e ka ndier ta beje dhe aq.
  Problemi qe lind shkakton cdohere probleme tjera dhe ky varg nuk ka fund.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 15. #15
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  hmm kulmi
  Sa me shume tema te tilla lexoj edhe aq me shume habitem me
  injoratizmin e nje pjese te mire ne Shqiperi.


  Ja pse jemi popull i paprambetur ne , se ngelem duke vrare njeri- tjetrin e duke shkateruar gjerat qe i ndertojme vet
  .

 16. #16
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Anėtarėsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  E po edhe babai ne ate rast e ka ndier ta beje dhe aq.
  Problemi qe lind shkakton cdohere probleme tjera dhe ky varg nuk ka fund.
  Ah thuaj,arrin te kuptosh qe te dashurosh dhe te vrasesh jane dy gjera totalisht ndryshe?
  Ajo ka qene 20-21 vjece,dmth ne nje moshe madhore per te vendosur se me ke te veje ne krevat dhe nuk shoh asnje krim ne kete gje.
  Por i ati,kush eshte ai qe te vrase gjakun e tije vetem se ka dashuruar?
  Ti vete,s'ke enderruar asnjehere te kalosh ca momente me njeriun qe do larg te gjitheve??Dikush ka guximin ta beje hapurazi,e dikush tjeter ti mashtroje te familjes.
  Nje gje nuk eshte e qarte ne shqoerine shqiptare: CDO individ ka te drejten te dashuroje I/E LIRE!!

  Dhe te them dhe nje gje,me keto mend as mos ja nis fare ēeljes se kalamajve pasi vetem do ju beje jeten te zeze dhe kaq.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 17. #17
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Anėtarėsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Po Me Vje Cudi ,si Ka Mundesi 11 Vjet Burg Per Ate Lloj Krimi ??? Ti Moresh Jeten Dikujt Pse Po Dashuron Pfppfpfpfppfpfpfp

 18. #18
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Citim Postuar mė parė nga Blue_sky
  Ah thuaj,arrin te kuptosh qe te dashurosh dhe te vrasesh jane dy gjera totalisht ndryshe?
  Edhe ti po edhe une e dime qe kuptoj njeren dhe tjetrin send,po thjeshte ti mundohesh te justifikosh vetem femren duke mos marre ama apsolutisht te drejtate edhe te prindit sidoqofshin ato.
  Ajo ka qene 20-21 vjece,dmth ne nje moshe madhore per te vendosur se me ke te veje ne krevat dhe nuk shoh asnje krim ne kete gje.
  Ke persona edhe mbi 21 qe ende nuk mund te bejne ate cka duan dmth mos nisin nje pune pa pelqimin e prinderve.
  Por i ati,kush eshte ai qe te vrase gjakun e tije vetem se ka dashuruar?
  Ti vete,s'ke enderruar asnjehere te kalosh ca momente me njeriun qe do larg te gjitheve??Dikush ka guximin ta beje hapurazi,e dikush tjeter ti mashtroje te familjes.
  Te fliteshte per mu,nuk do te postoja ketu tashi.Dhe nese do kisha vendosur qe te shkoj me dikend larg do ju kisha treguar se ku do jem e me ke do jem.Po nejse,kjo nuk eshte tema e diskutimit.
  Nje gje nuk eshte e qarte ne shqoerine shqiptare: CDO individ ka te drejten te dashuroje I/E LIRE!!
  E drejta e njeriut eshte te bej ate cka don etj etj ne te vetmin rast kur nuk i tangon interesat e dikujt tjeter.Ketu nuk behet fjale per kete pune.
  Vajza nuk ka qene thjeshte e pavarur nga familja qe te bej ate cka te doj,se paku une e di kete pune si shkon tek neve.
  Dhe te them dhe nje gje,me keto mend as mos ja nis fare ēeljes se kalamajve pasi vetem do ju beje jeten te zeze dhe kaq.
  Falemnderit qe me keshillon,po veshi dhe syri im nuk i pranojne te tilla kritika duke marre parasysh qe ty me gjykon mua pa mos njohur asgje fare nga une.
  Me dy tre ose dhjete postime te mia qe ke pa,ti nuk ke shanse te dish se car babai do kisha qene une.
  As qe ke idene se cfare do te ndodhte ty nje dite si nene,pqs vajza e jote ne ora 3 te mbremjes te ikte nga dera e shtepise (duke e ditur qe ke mbajtur 9 muaj ne bark,duke e rritur e duke ndajtur kafshaten e bukes per te),po nejse.
  Jam une ai qe jam gabim,duke u referuar asaj qe ti nuk kuptove idene time.
  BABAIN NUK E JUSTIFIKOJ fare,dhe kerkoj burg edhe me te gjate per kete cka ka be.
  Po gjithashu,kisha fjalen per veprimet e tilla te gocave anekend te cilat nuk rrine e te mendojne pak me shume per veprimet qe ndermarin.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 19. #19
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Edhe presin te tjeret te respektohen dhe te duhen nga njerez te tjere. Shikojeni vete faktin njeriu i shpise ka vrare gjakun e tij . Jam dakort per ruajtjen e nderit te familjes por jo deri ne ate pike sa te ndyash duart me gjak. Dhe me teper gjakun tend. Ka menyra komunikim sa te duash. Por shkollimi dhe horizonti kur jane me limite te cojne aty ku s'duhet me.
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 20. #20
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Para disa vitesh pata hapur nje teme ne AOL tek Albanian Boards.
  Mu hodhen ne fyt, kur i quaja njeres te tille me te tilla koncepte dhe menyre jetese si te trashe dhe me termin "Maloke".
  Mundohesha te shpjegoja se ngado qe vinin keta njeres nga jugu, veriu, lindja apo perendimi i Shqiperise, kishin mentalitet 100 vjet mbrapa, ishin njerez te eger te zbritur nga malet, gdhenj e trungje bashke.
  Nuk ka rendesi se ishte femija e tij apo e dikujt tjetri ajo qe ai vrau.
  Rendesi ka se AKOMA NE JETOJME ME KANUNET E LEKE DUKAGJINIT dhe nuk mund te dalim dot prej ketyre kornizave shtazarake.
  Do te besh qe nje baba shqiptar (70% e tyre) te vrase te bijen??
  Shko e peshperiti ne vesh apo gjeja anen ti thuash se e bija eshte e perdale, e do kesh fundin qe deshiron.
  Keta jemi ne, qe na duhen qindra vite akoma, te arrijme ku eshte sot mentaliteti europian apo me gjere se kaq.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •