SHTEGU I VASHES

E zgjova nga gjumi
t'i tregoja ėnrrėn,
_ai mė buzqeshi.

E thirra nė takim
te Shtegu i Vashės
_u mbyt nė lumė.

I kėrkova lulen,
kujtim,
_humbi pas flokėve tė hėnės.

Tek Shtegu i Vashės,
unė dhe ai
mbledhim mollat e dashurisė.IDIL DASHURIE

Hesht!
fjalėt janė tė tepėrta
zemrat flasin nė heshtje.

Gėzohu!
gazi nė fjalė
helmohet me pabesinė e saj.

Dashuro!
ia vlenė tė jetosh
zemėrat flijohen me ėndje.

Kėndo!
nė heshtje me kitarė
idil dashurie tingulli i ėmbėl i saj.