Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 92 prej 92
 1. #81
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Fragmente interesante librash

  Na doli bilbili nje lloj Promete i dashurise..por ne fund edhe kjo "dashuri" vec nje pasion adoloshentesh na doli

 2. #82
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Fragmente interesante librash

  Meqė tė paska zėnė zelli i leximit pėr hatrin tim (), ja lexoje edhe njė fragment tjetėr qė ėshtė nga tė parapėlqyerit e mi, nė librin "Vuajtet e djaloshit Verter" nga Gėte. Thonė qė ky ishte edhe nga librat mė tė parapėlqyer tė Napoleonit, sa e lexonte shumė shpesh, sepse sipas tij, nė disa pjesė tė librit - i kujtonte pak veten e tij, mgjs ka mendime se ky libėr nė fakt ėshtė njė pasqyrim i ndjenjave dhe mendimeve qė pėrjetonte vetė Gėte.

  P.S. Toffee, ē'ke me kėtė nickun tim ti? Sa sugjestionuese paska qenė ajo "luleborė"... : D

  *

  “Qė jeta e njeriut s’ėshtė veēse njė ėndėrr, e di qė e kanė thėnė para meje edhe tė tjerė, por prapė, ēuditem sesa fort mė ka pushtuar mua tani ky mendim. Kur shoh caqet e ngushta, brenda tė cilave burgosen aftėsitė e njeriut, veprimtaria dhe inteligjenca e tij, kur shoh sesi ne i harrojmė tėrė forcat tona pėr pėrmbushjen e ca nevojave tė cilat nuk kanė ndonjė qėllim tjetėr pėrveē zgjatjes sė ekzistencės sonė dhe mė tej, sesi siguria jonė e qetė mbi shumė e shumė ēėshtje tė dijes s’ėshtė veēse njė resinjatė e pafuqishme dhe e parėndėsishme, njėlloj si ajo e ca tė burgosurve qė i mbulojnė muret e birucės sė tyre me piktura tė larmishme dhe gazmore – atėherė e kuptoj, o Vilhelm se s’mund veēse tė hesht! Dhe mbyllem pėrsėri nė veten time dhe zbuloj atje njė botė krejt tjetėr, por tė ngjizur tepėr me parandjenjėn dhe me dėshira tė vagullta e tė muzgėta. Dhe ja, tek lėkundet atėherė pėrpara meje gjithēka dhe unė buzėqesh dhe vazhdoj, gjithnjė duke ėndėrruar udhėn time nė kėtė botė.
  Qė fėmijėt nuk dine ēfarė duan, pėr kėtė gjithė pedagogėt mė tė ditur e mė tė shquar janė tė njė mendjeje; por qė edhe tė mėdhenjtė, ashtu si fėmijėt, vijnė rrotull tė pasigurt mbi tokė, pa ditur, po ashtu si ata, as nga vijnė dhe as nga shkojnė, e duke mos pasur ndonjė qėllim tė qartė nė jetė, drejtohen e mbahen nė fre, njėlloj si fėmijėt, me biskota, me shqereka e me dru, kėtė askush nuk ka qejf ta pranojė, ndonėse pėr mendimin tim nuk ka ndonjė tė vėrtetė tjetėr kaq tė sigurtė e kaq tė prekshme.
  E di ē’do tė thuash dhe jam gati tė tė jap tė drejtė; mė tė lumtur nga tė gjithė janė pikėrisht ca njerėz tė tillė qė ashtu si fėmijėt, rrojnė tė shkujdesur tė sotmen pa u merakosur pėr tė nesėrmen, heqin rrotull kukullat e tyre, i veshin dhe i zhveshin ato dhe, i vėrtiten me shumė respekt dollapit ku mami ka mbyllur me ēelės ėmbėlsirėn dhe kur mė nė fund, e marrin atė pas sė cilės ata kaq shumė janė limaksur, zėnė e pėrtypen me tė dy bulēitė dhe thėrrasin “Akoma!”

  Qenia tė lumtura! Si lum gjithashtu edhe ata qė janė tė zotė e dine t’u vėnė njė titull tė bujshėm ca punėve tė kota, nė mos po edhe ca pasioneve tė tyre tė vakėta e qesharake dhe mburren me to, si tė paskėshin qenė ca bema tė lavdishme pėr shpėtim e mbrothėsi tė njerėzimit! Si lum ata!

  Por kush veē e sheh e kupton i pėrulur pėr ku priren tė gjitha, e vė re se me sa zell ēdo qytetari i kamur pėrpiqet dhe ia arrin tė shndėrrojė kopshtin e vet tė vockėl nė njė parajsė dhe, sesi edhe njeriu mė i mjerė e fatzi, hiqet zvarrė pėrpara duke ēulēuar i kėrrusur nėn barrė, i yshtur si ky dhe ai e tė gjithė nga dėshira pėr ta pare dirėn e diellit edhe njė minute mė shumė… Kush i sheh dhe i kupton tė gjitha kėto, hesht dhe pėrpiqet ta ndėrtojė Botėn brenda vetes sė tij dhe ndihet i lumtur ngaqė, nė mos tjetėr, ėshtė njeri. Si edhe sepse, ndonėse i di mire kufinjtė e fuqisė sė tij, ia ngroh prapė zemrėn ndjenja e ngrohtė e lire dhe vetėdija se mund tė dale kur t’i pėlqejė nga ky burg!”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fleur Blanche : 14-02-2013 mė 20:33

 3. #83
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Fragmente interesante librash

  Hmm, kjo qenka dicka me e veshtire per tu kuptuar. E lexova tre here e prape mendoj se akoma se kuptova tamam se cdo te shprehi autori
  Besoj se behet fjale per kufizimin e mendjes njerezore..ketu mund te futesh cdo gje qe sipas autorit apo lexuesit e mpin mendjen e njeriut.
  A eshte rutina e perditshme qe na ben si mjete automatike? A eshte feja qe disa vete i con ne ekstreme? A eshte vetepelqimi duke menduar qe kemi arritur diku? A eshte ndergjegjia qe na ndalon? etj etj
  Noshta nuk ka te bej fare me ato qe shkruajta me siper, se kam lexuar librin.

  ps: e po e perkthyer nga frengjishtja..lulebore sikur tingellon me bukur

 4. #84
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Fragmente interesante librash

  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  E ka shkruar Urim Nerguti. Lexon ti Toffee? Lol. Urim Nerguti, if you are reading here - I miss ya
  PINK , e the bukur. Vertete edhe une e ndjej mungesen e nje pende dhe mendje si te Urimit dhe shkrimeve te tij ne forum. Ai eshte i pazavendesueshem !

 5. #85
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Fragmente interesante librash

  Fragment i shkeputur nga F.M. Dostojevski - "Djajte", perkthyer nga Jorgji Doksani

  -Mos kini frikė, mos u bėni merak, - i spėrdrodhi buzėz Nikollai Vsevollodoviēi.
  -Them se mė shumė ka keqardhje sesa turp nė kėtė punėn time.
  Kurse, sipas meje, jam unė ajo qė duhet t'i mėshiroj e jo ata mua.
  -Qenkeni e fyer, Maria Timofejevna?
  -Unė? Jo! - tha me padjallėzi. -Aspak! Pashė si grindeshit, si zemėroheshit, por tė qeshnit me gjithė shpirt nuk dinit. Sa shumė pasuri, sa pak hare! Mė trishtoi ajo qė pashė. Por tani pėr askėnd s'mė vjen keq, pėrveē vetes time.
  -Mė kanė thėnė qė keni bėrė jetė tė keqe me tėt vella nė mungesėn time.
  -Kush ju paska thėnė? Gjėpura. Jam mė keq tani, s'mė ndahen ėndrrat e liga, ngaqė erdhėt ju. E ē'e mbarė ju solli?
  -Mos doni tė ktheheni nė manastir?
  -E dija qė kėshtu do mė thoshit! Jo! Se tani as qė kam si shkoj! Jam fillikat vetėm nė kėtė botė! Ёshtė vonė pėr mua tė filloj jetėn e tretė.
  -Po ju shoh tė pezmatuar, mos pandehni qė s'ju dua si mė parė?
  -S'mė ha fort meraku pėr ju, kam frikė nga vetja, mos nuk dashuroj dot ndonjė.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2013
  Vendndodhja
  andej ketej gjithandej
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Fragmente interesante librash

  fragment nga libri "Leter e nje femije qe nuk lindi kurre"......Oriana Falaci


  Muaji I

  . . . Mami, jam vetem 20 cm i gjate, por i kam te gjitha organet
  E adhuroj zerin tend dhe sa here qe e degjoj leviz duart dhe kembet.
  Te rrahurat e zemres tende jane ninulla ime e preferuar

  Muaji II

  . . . Mami, sot mesova te thithja gishtat.
  Po te me shikoje do e kuptoje qe jam rritur pak, por akoma nuk jam aq i madh sa te mund te jetoj jashte shtepis sime. Ketu eshte kaq ngrohte

  Muaji III

  . . . E di cfare mami?!
  Jam vajze..!
  Shpresoj qe kjo te te bej te lumtur.
  Une dua qe ti te jesh gjithmone e lumtur.
  Nuk me pelqen kur qan, dukesh kaq e trishtuar..
  Edhe une trishtohem dhe qaj me ty, edhe pse ti nuk me degjon dot.

  Muaji IV

  Mami, floket e mi kan filluar te rriten.
  Jane ende te shkurter e te holle, por une nuk merzitem sepse me vone do i kem te gjate e te bukur.
  Kaloj shum kohe duke bere ushtrime.
  Per shembull tani mund te kthej koken dhe te leviz gishtat.
  Po ja dal mbane mire me duket

  Muaji V

  . . . Mami, ishe tek doktori sot Ai te genjeu, te tha qe une nuk jam nje bebe, por une jam nje bebe.. Jam bebja jote.
  Mami, cfare eshte aborti?!

  Muaji VI

  . . . Sot e degjova prap ate doktorin.
  Nuk e pelqej ate, me duket i ftoht dhe pa zemer
  Dicka po hyn ne shtepin time. Doktori e quajti ate gjilpere. Mami cfare eshte?!
  Po me djeg..
  Mami te lutem thuaji te ndaloj Te lutem me ndihmo . . .

  Muaji VII

  . . . Mami tani jam mire.
  Jam ne parajse ,ne duart e nje engjelli...
  Ai po me mban. Me tregoi per abortin. Pse nuk me deshe mami ?! :'(
  koha nuk sheron plaget, thjesht te meson te jetosh me to...

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2013
  Vendndodhja
  andej ketej gjithandej
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Fragmente interesante librash

  ..Ndaj ėshtė e rėndėsishme qė tė heqėsh dorė nga disa gjėra. T'i lėsh ato tė ikin. Tė ēlirohesh. Njerėzit duhet ta kuptojnė qė askush nuk luan me karta tė hapura; disa herė ne fitojmė, disa herė humbim. Mos prit tė tė kthehen tė mirat mbrapsh, mos prit vlerėsim pėr pėrpjekjet e tua, mos prit qė gjenialiteti yt tė zbulohet apo dashuria jote tė kuptohet. Mbylle ciklin. Jo nga krenaria, paaftėsia apo arroganca, por sepse thjesht, nuk ėshtė mė pjesė e jetės tėnde. Mbylle deren, ndrysho tė dhėnat, pastro shtėpinė, fshiji pluhurat. Lėre atė qė ishe pas dhe bėhu ajo qė je.

  Paulo Coelho - Zahiri
  koha nuk sheron plaget, thjesht te meson te jetosh me to...

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2013
  Vendndodhja
  andej ketej gjithandej
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Fragmente interesante librash

  Askush nuk e pėrkrah femrėn,
  as brenda tė sė njėjtės gjini.
  Paragjykojnė dhe paragjykohen mizorisht nga ambienti,
  turpėrohen dhe nuk flasin.
  Mbajnė nė shpirt drama tė parrėfyera, qė i torturojnė, nė trup dhembjen e dhunės mashkullore,
  flokėt u zbardhen nga marazi, zemra u nxihet nga vuajtja.
  E pasur, apo e varfėr,
  femra mbetet kristal i shndritshėm nė dukje,
  i lehtė pėr t'u fituar e copėtuar, por vėshtirė pėr t'u kthyer nė gjendjen e mėparshme...!

  | Brunilda Zllami | "Dikur ishim bashke
  "
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga trony : 30-03-2013 mė 20:48 Arsyeja: ngjyra
  koha nuk sheron plaget, thjesht te meson te jetosh me to...

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2013
  Vendndodhja
  andej ketej gjithandej
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Fragmente interesante librash

  [COLOR="#0000CD"][Ka vetėm njė mėkat. Njė tė vetėm. Vjedhja. Ēdo mėkat tjetėr ėshtė vetėm njė variant i vjedhjes.
  Kur vret njė njeri, i ke vjedhur jetėn. Vjedh tė drejtėn e gruas pėr tė pasur njė burrė, u vjedh fėmijėve babanė. Kur i thua njė gėnjeshtėr dikujt, i vjedh tė drejtėn pėr tė njohur tė vėrtetėn. Nėse tradhton, i vjedh tė drejtėn pėr besnikėri.

  | Khaled Hosseini | ~ Gjuetari i balonave/COLOR]
  koha nuk sheron plaget, thjesht te meson te jetosh me to...

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2013
  Vendndodhja
  andej ketej gjithandej
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Fragmente interesante librash

  Misteri i Nerudės

  Nė njė situatė normale, askush nuk do tė dyshonte pėr vdekjen e tij. Por Kili ka njė histori tė gjatė vrasjesh politike dhe nė kėto kushte, kėrkohet e vėrteta deri nė fund

  Eshtrat e poetit nobelist tė Kilit, Pablo Neruda, u zhvarrosėn dje nė njė pėrpjekje pėr tė pėrcaktuar shkakun e vdekjes sė tij, pasi njė ndihmės ka hedhur dyshimin se ai u vra nga gjenerali Augusto Pinoēet dhe regjimi ushtarak i instaluar prej tij.

  Eshtrat e Pablo Nerudės janė varrosur nė njė kopsht nė Isla Negra, shtėpia e tij e dashur pranė detit nė bregun e Paqėsorit. Ai ėshtė varrosur pranė bashkėshortes dhe muzės sė tij, Matilde Urrutia.

  Poeti vdiq mė moshėn 69-vjeēare, mė 23 shtator 1973, vetėm 12 ditė pas grushtit tė shtetit tė gjeneralit Pinoēet. Certifikata e tij e vdekjes thotė se shkaku ishte kanceri i prostatės, njė konkluzion qė u pranua nga tė gjithė pėr pothuajse katėr dekada.

  Por ish-asistenti i tij personal, Manuel Araya, thotė se poetit iu injektua njė helm, ndėrsa gjendej nė spital. Araya thotė se Neruda, njė komunist, po pėrgatitej tė largohej nė ekzil nė Meksikė, nga ku planifikonte tė udhėhiqte opozitėn botėrore kundėr diktaturės ushtarake nė atdheun e vet.

  “Deri nė ditėn qė do tė vdes, nuk do ta ndryshoj historinė time”, thotė Araya pėr BBC. “Neruda u vra. Ata nuk deshėn qė Neruda tė largohej nga vendi dhe kėshtu e vranė.”

  Kancer apo helmim?

  Aludimet e Araya-s janė marrė seriozisht. Pas disa hetimeve, njė gjykatės vendosi se ka tė dhėna tė arsyeshme pėr tė urdhėruar zhvarrosjen e poetit.

  Ekspertėt mjekoligjorė qė do tė ekzaminojnė eshtrat e Nerudės, thonė se do tė kėrkojnė mbi tė gjitha pėr dy gjėra. Fillimisht do tė kėrkojnė pėr shenja tė kancerit nė eshtrat e poetit. Kjo mund tė japė tė dhėna pėr shkallėn e avancimit tė sėmundjes dhe mund tė mbėshtesė, por jo tė provojė pėrfundimisht, teorinė se kanceri shkaktoi vdekjen e tij.

  E dyta, ata do tė kėrkojnė pėr shenja toksine, ekzistenca e tė cilave mund tė forcojė aludimet e Araya-s.

  Nė tė gjitha rastet nuk do tė jetė e lehtė.

  Gati 40 vjet kanė kaluar qė kur vdiq Neruda dhe trupi i tij ėshtė dekompozuar prej kohėsh.

  “Sa mė shumė kohė kalon, aq mė e vėshtirė bėhet puna jonė”, thotė dr. Patricio Bustos, drejtor i shėrbimeve mjekoligjore tė Kilit, njė organizėm shtetėror qė mbikėqyr zhvarrosjet dhe ekzaminimet.

  “Por, nga ana tjetėr, ka pasur pėrmirėsime teknologjike pėrgjatė 30-40 viteve tė fundit, tė cilat mund tė na ndihmojnė.”

  Dentistja mjekoligjore dhe antropologia Claudia Garrido-Varas, thotė se edhe pse 40 vjet kanė kaluar, ka ende gjėra qė mund tė gjenden nė mbetjet kockore pėrmes analizave toksikologjike.

  “Nėse helmi ėshtė pėrdorur, varet nga lloji dhe sasia e helmit, apo nga numri i dozave tė pėrdorura pėr tė zbuluar gjurmė tė tij.

  Injektimi misterioz

  Pavarėsisht kalimit tė kohės, Araya thotė se mban mend qartė se ēfarė ndodhi nė ditėt pas grushtit tė shtetit. Ai thotė se Neruda u pranua nė spital mė 19 shtator 1973 dhe po pėrgatitej tė fluturonte pėr nė Meksikė mė 24 shtator.

  “Mėngjesin e 23 shtatorit, Matilde dhe unė shkuam nė Isla Negra pėr tė mbledhur disa plaēka tė tij”, kujton ai. “Ndėrsa ne gjendeshim atje, mora njė telefonatė nga Neruda nė klinikė.”

  “Ai mė tha: ‘Kthehu sa mė parė! Ndėrsa po flija njė mjek erdhi dhe mė dha njė injeksion nė stomak.’”

  Araya thotė se Matilde dhe ai u kthyen menjėherė pėr nė Santiago. “Neruda vdiq rreth orės 22:30 atė mbrėmje”, kujton ai. Matilde Urritia vdiq mė 1985-n. Ajo gjithmonė mohoi aludimet se bashkėshorti i saj pati vdekur nga kanceri, por nuk akuzoi kurrė publikisht se ai ishte vrarė.

  Fondacioni “Pablo Neruda”, i cili mbikėqyr trashėgiminė e poetit, kėmbėngul se ai vdiq nga kanceri, por thotė se do tė bashkėpunojė pėr zhvarrimin dhe testimet.
  koha nuk sheron plaget, thjesht te meson te jetosh me to...

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  72 falenderime nė 57 postime

  Pėr: Fragmente interesante librash

  "My whole past life I live again in memory, and, involuntarily, I ask myself: 'why have I lived - for what purpose was I born?'... A purpose there must have been, and surely, mine was an exalted destiny, because I feel that within my soul are powers immeasurable... But I was not able to discover that destiny, I allowed myself to be carried away by the allurements of passions, inane and ignoble. From their crucible I issued hard and cold as iron, but gone for ever was the glow of noble aspirations - the fairest flower of life. And, from that time forth, how often have I not played the part of an axe in the hands of fate! Like an implement of punishment, I have fallen upon the head of doomed victims, often without malice, always without pity... To none has my love brought happiness, because I have never sacrificed anything for the sake of those I have loved: for myself alone I have loved - for my own pleasure. I have only satisfied the strange craving of my heart, greedily draining their feelings, their tenderness, their joys, their sufferings - and I have never been able to sate myself. I am like one who, spent with hunger, falls asleep in exhaustion and sees before him sumptuous viands and sparkling wines; he devours with rapture the aerial gifts of the imagination, and his pains seem somewhat assuaged. Let him but awake: the vision vanishes - twofold hunger and despair remain!" (- Pechorin)

  (Hero i koheve tona - Lermontov)

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  72 falenderime nė 57 postime

  Pėr: Fragmente interesante librash

  "Kropp on the other hand is a thinker. He proposes that a declaration of war should be a kind of popular festival with entrance-tickets and bands, like a bull fight. Then in the arena the ministers and generals of the two countries, dressed in bathing-drawers and armed with clubs, can have it out among themselves. Whoever survives, his country wins. That would be much simpler and more just than this arrangement, where the wrong people do the fighting."

  (Asgje e re nga Fronti Perendimit - Remark)

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

 1. Fragmente interesante librash
  Nga [xeni] nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 29-04-2014, 17:54
 2. Shkėmbim Librash
  Nga Tulipani Zi nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 07-03-2007, 16:46
 3. Botues Librash Apo Seksere Te Rendomte
  Nga Fenomeni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-05-2006, 09:16
 4. Ndihmë për tituj librash
  Nga _MALSORI_ nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 19:02
 5. Dy koleksione librash
  Nga benseven11 nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-07-2005, 23:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •