Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Butrinti 2000 - Fest. Ndrkombtar i Teatrit

  Do t nis n 5 shtator edicioni i pest i Festivalit Ndrkombtar t Teatrit. Do t marrin pjes trupa nga Maqedonia, Suedia, Hollanda, Italia, etj. Shqipria do t prfaqsohet me Kopracin e Hervin ulit. Gjat ditve t festivalit, muzik dhe ekspozita

  Butrint 2000, prtej antikitetit


  Alma Mile

  Jo vetm teatr n skenn e Butrintit. N datn 5 shtator, do t nis edicioni i rradhs i Festivalit Ndrkombtar i Teatrit Butrint 2000, gjat ditve t s cilit do t performojn trupa teatrale nga Maqedonia, Suedia, Hollanda, Bullgaria, Italia e Shqipria. Ndryshe nga edicionet e mparshme, festivali i ktij viti do ta zgjeroj m tej rrethin e vet, duke futur n program edhe aktivitete e zhanre t tjera artistike, si muzika e artet figurative. E ardhmja e festivalit sht prtej skens dhe mjediseve antike t Butrintit, m pran njerzve dhe shijeve t tyre. Duke iu prmbajtur karakterit t ktij festivali, do t prfshihen n program edhe zhanre t tjera si dans, muzik, madje dhe nj ekspozit fotografike e pikture, n t ciln piktori Nestor Jonuzi do t ekspozoj 30 peisazhe nga bregdeti jonian, - thot drejtori i ktij festivali, regjisori Alfred Bualioti. Sipas tij, duke iu prmbajtur ksaj ideje, pr ta shtrir n sa m shum qendra, kt aktivitet, si dhe pr t respektuar gurt e rnd t antikitetit, ndonj vepr, do t shfaqet jasht Butrintit. Kshtu, shfaqja e trups maqedonase, Babai do t shfaqet n Kalan e Lkursit. Duke qen se bhet fjal pr nj jubile, kt vit sht treguar kujdes i veant pr przgjedhjen e veprave dhe sipas Bualiotit, ky festival sht mbshtetur tek cilsia. Mes trupave pjesmarrse n kt edicion sht edhe Trupa Mbretrore e Suedis, e cila do t sjell nj shfaqje krejt t veant n skenn e festivalit, t titulluar Rilindja. Sipas Bualiotit, kjo trup, prej 10-11 vjetsh performon me an t kngs dhe artistt e saj jan njkohsisht aktor, kngtar e balerin. Shfaqja e tyre prbhet nga skenza nga mesjeta, t cilat do t vijn para publikut nprmjet muziks dhe instrumenteve mesjetar. Krahas ksaj shfaqjeje, Bualioti veon edhe performancn polake, e cila sjell historin patriarkut biblik, Jakovit. Vazhdoj ti qndroj ides sime q n kt festival duhet t ket sa m shum vepra nga Ballkani, pr t promovuar artin dramatik t ktij rajoni, n t cilin ka vlera t padiskutueshme kulturore, - thot Bualioti. Dhe n t vrtet n kt aktivitet, pjesa m e madhe e shfaqjeve vijn prej vendeve ballkanike. Edhe pr kt vit, mbshtetsi kryesor i ktij aktiviteti, sht Ministria e Kulturs, Rinis dhe Sporteve, e cila ka akorduar nj fond prej 10 milion leksh pr t, si edhe disa sponsor t tjer, t cilt kan kontriubuar me shuma simbolike. U jemi drejtuar sponsorve t mdhenj, por kemi hasur n ngurrimin e tyre, kjo ndoshta edhe pr faktin q tek ne nuk funksionon ligji Pr sponsorizimet, - thot Alfred Bualioti, duke shtuar se n kto kushte, vshtirsit financiare jan t mdha, ndrkoh q sjellja e trupave t huaja n Shqipri, sht mjaft e kushtueshme.
  Me Kopracin n Butrint
  Ndryshe nga nj vit m par, nuk ishte e vshtir pr t prcaktuar prfaqsuesit e Shqipris n kt Festival. Teatri Kombtar, do t paraqitet n Butrint 2000 me komedin e Molierit Kopraci, vn n sken gjat sezonit teatror 2003-2004, prej regjisorit Hervin uli. Esht nj vepr interesante, e cila rri mir n skenn e Butrintit. Nse nuk do t ishte ajo, do t ishim prfaqsuar me Pulbardhn e ehovit, por ajo sht nj vepr e karakterit filozofiko-psikologjik dhe krkon gjith vmendjen e spektatorit, i cili nuk do t jet vetm shqiptar, - thot Bualioti. Sipas tij, n skenat shqiptare mungojn veprat klasike, ndrkoh q ato t antikitetit mungojn trsisht. Edhe pse ua kemi shprehur mendimin ton edhe teatrove t rretheve, askush nuk ka preferuar t vr n sken nj vepr t till, duke rendur pas komercialitetit, - vazhdon ai. Nj vit m par, ishte parashikuar q n kt festival t merrte pjes Stin e mrzitshme n Olimp e Ismail Kadares, vn n sken nga Gzim Kame, i cili u trhoq nga festivali, duke u zvendsuar n minutat e fundit me komedin Herkuli, t regjisorit t Genti Bejko.
  Nj post festival tek TVSH-ja
  Gjithka q do t zhvillohet nga 5-13 shtator, do t transmetohet n ekranin e Televizionit Publik Shqiptar. Sipas organizatorve t festivalit, sht firmosur nj kontrat me RTSH-n, i cili do t shfaq vazhdimisht pjes prej festivalit.
  Esht menduar q t realizohet nj post festival n t cilin do t diskutohet mbi mbarvajtjen dhe shfaqjet e festivalit. Gjat ditve t festivalit do t marrin pjes drejtues t teatrove t huaj, artist e regjisor, t cilt nuk duhet t largohen pa u vn re. Do t zhvillohen debate, intervista, - thot Bualioti. Sipas tij, sht hedhur ideja q drejtuese e ktij post festivali t jet Hygerta Sako, pr faktin q ajo ka kryer studimet e larta pr regjisur dhe ka nj eksperienc t gjat n drejtimin e emisioneve t ktij lloji.

  Programi i Butrint 2000
  5 shtator
  19.00 Koncert muzikor: Tir Jazz Fest & Akademia e dansit
  20.00 Teatri Kombtar Shqiptar, Kopraci, Molier, regjia Hervin uli
  6 shtator
  19.30 Teatri Kombtar Bullgar Ivan Vazov: Nata magjike, autor A. Morfov, regjisor Aleksandr Morfov
  7 shtator
  19.30 Teatri Kombtar Maqedonas Bitola: Paraja t vret, autor Risto Krle, regjisor LjupckoGorgievski
  8 shtator
  11.00 Hapja e ekspozits s piktorit Nestor Jonuzi
  19.30 Teatri Toneelgroep De Appel, Holland: Tantalus, autor John Barton, regjisor Aus Greidanus
  9 shtator
  19.30 Teatri Dramatik Shqiptar, Maqedoni: Babai, autor A. Strynberg, regjisor Slobodan Unkovski
  10 shtator
  19.30 Teatri Dramatik Mbretror: Rilindja, regjisor Benoit Malmbe
  11 shtator
  19.30 Teatri Wropzecny, Poloni: Historia e Jakovit, autor P. Cieplak, regjisor Piotr Cieslak
  21.00 Teatri i ri: Antigona, Sofokliu, regjisor Mikel Kalemi
  12 shtator
  19.30 Teatri Civico della Soezia, Itali: Labirinti, autor Mara Baronti, regjisor Valerio Binasco  28/08/2004
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Drama shqiptare ne Kalane e Lekuresit
  E Shtune, 11 Shtator 2004
  Ne diten e 5 te Festivalit Nderkombetar te Teatrove "Butrinti 2000", eshte ngjitur ne skene trupa e drames shqipe te Maqedonise. Kjo trupe teatrore drejtohet nga aktori i njohur Bajrush Mjaku dhe ajo ka performuar nje nga pjeset me te bukura te autorit August Stryndberg, "Babai". Regjia e kesaj vepre i takon nje emri shume te njohur te teatrit maqedonas, por edhe me fame boterore Slobodan Unkovski. Ndryshe nga mbremjet e tjera te festivalit kjo shfaqje eshte performuar ne Kalane e Lekuresit, ku eshte zhvilluar edhe nje ceremoni pershendetese per te gjithe pjesemarresit ne kete festival teatri nga Kryetari i Bashkise se qytetit te Sarandes. Vete pjesa teatrale qe u performua nga aktoret shqiptare te Maqedonise ishte konceptuar ne formen e nje darke te madhe, ku te ftuarit u bene pjese organike e shfaqjes duke u ulur ne tavolinen e madhe, qe ishte dhe skenografia e vetme e pjeses. Drama "Babai" e Strinberg eshte cilesuar si nje nga pjeset me te veshtira te ketij autori, per shkak te anes psikologjike te karaktereve qe ajo shpalos. Ne qender te shfaqjes autori vendos figuren e nje babai autoritar Adolfit, i cili ne fillim duket i palekundur ne drejtimin e familjes se tij, por qe dalengadale gruaja e tij, Laura, do ta coje ate ne shkaterrim. Ne rolet kryesore te kesaj pjese interpretuan Bajrush Mjaku, Arta Mucaj, Amernis Nokshiqi, Visar Vishka, Vebi Qerimi, Mysherefe Llozana, Sebedin Selmani. Premiera e kesaj shfaqjeje ka qene ne Festivalin 5 te Veres ne Oher. Ajo eshte vleresuar me cmime te ndryshme ne festivale nderkombetare teatrosh. Ne diten e 6 te tij, festivali teatror i Butrintit, do te pozicionohet serisht ne teatrin antik, ku pritet te performoje trupa kombetare e teatrit te Polonise. (Materiali nga zyra e shtypit te Festivalit)


  Butrinti 2000", Mundimi per te krijuar nje spektakel
  E Shtune, 11 Shtator 2004
  Cdo dite e re shfaqje ne Festivalin e Teatrit "Butrinti 2000" pothuaj i ngjan si dy pika uje, asaj qe kalon. Jo per sa i perket monotonise dhe cilesise se shfaqjeve, sepse (Lavdi Zotit) ato jane te arrira; por perballjes se pacipe te nje pjese te publikut me evenimentin. Organizatoret e festivalit ne qytezen antike u duhet qe te perballen per cdo moment me veshtiresi, qe nuk jane te pakta. Keshtu kane bere kete vit, nje vit me pare dhe sipas te gjitha gjasave dhe me tutje. Dhe, e gjitha qe i mban, fytyrat e lodhura te krijuesve te tij, eshte vetem ne emer te nje spektakli, sa me te mire per publikun dhe ca me shume: te emrit te mire qe ka krijuar "Butrinti 2000". Por, ne fund, Alfred Bualiotin-organizatorin e apasonuar te saj; Edmond Xhumarin, drejtorin e saj ekzekutiv; Artan Lipivanin etj. do t'i gjesh patjeter "te shperfytyruar". Sepse te gjithe kohen e shfaqjes u duhet qe te ruajne papergjegjshmerine e disa pjesetareve te publikut. Te cilet me veprimet e tyre percudnojne jo vetem kujdesin e klasin e shfaqjeve, por edhe vemendjen e madhe te publikut, zakonisht teper te edukuar te Butrintit. Kthimi i batutes te artisteve ne invers nga publiku, te folurit e vazhdueshem me celular ne cdo kohe; ardhja kohe e pa kohe e njerezve jane me shume se shqetesim per stafin organizator dhe artistet. Cmimi per nervat e organizatoreve eshte edhe me i rende, kur mendon se ata shpresojne qe te pakten java e "Fest Butrintit" te kthehet ne nje eveniment te gezuar, qe te shlyeje mundimin e gjithe vitit, kur u duhet qe te zhgarraviten ne dyer zakonisht indiferente per qellimin e tyre. E kush, ka pare shfaqjet e disa prej trupave, do te kishte me shume se admirim per organizatoret. Jo vetem se sjellin nje teater elitar, por qe japin mundesi te shijosh, zhvillimin e nje teatri bashkekohor qe te imponohet. Sa keq te vinte, kur qenie te vecanta, talleshin me duetin profesional te teatrit bullgar dhe me vete lirshmerine e Morfovit. Terheqim vemendjen, se nje muaj me vone, Aleksander Morfov, pjesemarres i perhershem i Butrintit, do te jete drejtuesi artistik i Teatrit te Sankt Peterburgut. Por, kjo nuk "eshte asgje", kur te tjere nuk e kishin per asgje, qe t'i kthenin batuten, mjeshtrit te skenes shqiptare, Robert Ndrenika. Keqardhja shtohej se protagonistet e zhurmes, ishin te gjithe te moshave te ndryshme. Ajo qe mbetet ne fund te cdo shfaqje eshte se shume here njeriu mund te arrije ne deshperim ose ne pyetjen "E meritojme ne kete?" Nje grup do te jepte nje shumice argumentesh per kete, ndersa nje grup tjeter, nje numer me te madh opinionesh kunder. Por, te gjithe, duhet te kujtonim per nje moment dhe te respektonim se me sa shume lufte dhe me sa pak respekt ngrihet "Butrinti 2000", per te arsyetuar, qe Festivali eshte nder i te gjitheve dhe jo vetem i organizatoreve te apasionuar te tij.

  Ben Andoni
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Tema t Ngjashme

 1. Rupert Smith, drejtori I fondacionit ButrintiN Butrint, emrime politike
  Nga Shijaksi-London n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-04-2007, 14:07
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-08-2006, 10:18
 3. Tradita e teatrit shqiptar nder shekuj
  Nga Darius n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2004, 14:44
 4. Butrinti: Historia dhe identiteti shqiptar nga R. Hodges
  Nga dodoni n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-04-2003, 19:06
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2002, 12:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •