Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221

  Post Sa mbroheni nga infeksionet e ndryshme

  Edhe pse te rinjet tan duhet te dijn mjaft per infeksionet e ndryshme seksuale , me gjith at . rinis sone i kanosen shum rreziqe.
  Ne ankera . biseda me te rinjet , shihet se ata mbi 50% nuk jan as per se Afermi te informuar per rreziqet e mundeshme . Shpesh jepet pershtypja se jan te informuar per shumēka por e verteta eshte ndryshe - Pak dijn per Kontracepcionim dhe per smundet Seksuale. Statistikat e Kosoves , ne baz te nje Ankete te fundit , flasin se mbi 70% te rijneve ne viset rurale nuk din asgje per Kontraceptivėt , ndersa ne at Urbane din vetem 29% derisa per Kontraceptivė perdorin vetem 13% prej tyre.
  Per siden din 75% ne viset urbane dhe 35% ne ato ruale. kurse kur flitet per smundje te tjera Seksuale nuk din asgje per mbi 98% ndersa ne qytet vetem 29% ..

  Sa kam lexua un me nje Revist Mujore. qe kan marr ne pyetje dhe qe tregojn se cka i kan mesu neper Spitale. .

  Majlinda nje e re 12 vjeqare e cila kishte qendru mbi 10 muaj ne Spital thot se ajo ka qen e informuar vetem per siden dhe as qe ka degjuar ndonjeher per Ndonje semunde Seksuale.
  Vera kishte thene se 6 muaj nuk e di nje her qe me kan mesu dicka me te mire un per SIDEN e kam dite moti por per Smundje tjera Seksuale nuk kam dite as je edhe kurr sme kan mesu ..
  Arbeni 21 Vjeqar : Keto vite i kam bere un kurr per Smundje tjter skam mesu as nje her dhe as qe di qe ka Smundje tjeter per vec Sides.

  Mjaftojn kto.3 Pergjigjeje.

  Cilat mosha jan me te Prekura ? Pyetje ju Mbetet Juve

  Se cilat mosha jan ma te rrezikuara nga keto smundje?

  Dhe Mund te thoni ndoj Smundje Tjeter. Seksuale

  Dhe a mund te thoni Ndoj Smundje tjeter Seksuale qe dini ju dhe qe ju kan mesu neper Shtepi\shkolla\gazeta\ APo ku keni mesu ju.

  ---------------


  Pergjigjeja Ime

  Un per vete si Person jam 19 vjeqar edhe as nje her nuk e di qe na kan mesu ne Shkoll\Shtepi apo diku tjeter per Smundje tjeter Seksuale per pos SIDA-es.


  Besoj se do te jet tem e mire. dhe e diskutushme.

  p.s: Nese kjo tem nuk e ka vendin ketu mund ta barteni ne ndoj nje vend tjeter.

  Gjith te mirat.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nice_Boy : 25-08-2004 mė 20:47
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-09-2005
  Postime
  118
  A kane ndikim infeksionet e marra seksualisht ne potencen e nje mashkulli?

 3. #3
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  48
  Postime
  1,081
  behet fjale per semundjet seksualisht te transmetueshme (sst)dhe qe me duket se eshte diskutuar dhe me perpara.sida,gonorrea,sifilizi apo hepatiti jane disa nga semundjet qe transmetohen me rruge seksuale. Marredhenie te lira me me shume se nje partner, masa aspak mbrojtese gjate kryerjes se kontaktit seksual jane shkaqet qe cojne ne keto semundje . Studentet, me nje jete me aktive seksuale, jane te parat ne listen e me te prekurve nga semundjet seksualisht te transmetueshme.ka shume veta qe mund te diskutojne ne kete teme besoj se cdonjeri mund te japi mendimin e tije.hajde pra vazhdoni flisni
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 4. #4
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  [QUOTE]A kane ndikim infeksionet e marra seksualisht ne potencen e nje mashkulli?[QUOTE]

  Po, kane.

Tema tė Ngjashme

 1. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
 2. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 3. VetĖperceptimet E QytetĖrimeve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 05-06-2007, 16:36
 4. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
  Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •