Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Kateshi: Neritan Ceka m krkoi te vrisja Leka Zogun

  sipas TEMA ceka ka instruktuar kateshin si te vrase Zogun..
  kush e lexon temen le ta sjelle artikullin ketu..
  cdo te mire..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  korrieri:

  ----

  Ceka: Nuk kam urdheruar vrasjen e Leka zogut


  E Enjte, 12 Gusht 2004

  Kryetari i Komisionit Parlamentar per Rendin dhe SHISH-in dhe lideri i PAD hedh poshte akuzat e ngritura ndaj tij nga Dritan Kateshi, kreu i bandes se Elbasanit, per tentativen e vrasjes se pretendentit te fronit mbreteror ne vitin 1997

  Kryetari i Komisionit Parlamentar per Rendin dhe SHISH-in, Neritan Ceka ka hedhur poshte dje, te gjitha akuzat e ngritura kundrejt tij nga Dritan Kateshi, kreu i bandes se Elbasanit, si ideator i nje plani per te vrare ne vitin 1997, pretendentin e Fronit Mbreteror te Shqiperise, Leka Zogun. Ne nje interviste te dhene per Televizionin "Klan", Ceka ka theksuar se kjo akuze vjen nga Partia Demokratike si rrjedhoje e kundershtimeve te tij per ambasadorin e OSBE-se, Liponen, disa jave me pare. Dritan Kateshi, ka publikuar nje dite me pare ne gazeten "Tema" nje leter ku sipas tij, shpjegohen lidhjet me deputetin dhe kreun e PAD-se, Neritan Ceka. "Nuk jam ideator per vrasjen e Leka Zogut dhe mbi te gjitha nuk e njoh fare akuzatorin Kateshi, qe paska nxjerre nje leter te tille. Per mua kjo eshte nje fiasko e dale nga selia blu, pas kundershtimeve te mia ndaj Ambasadorit te OSBE-se, Liponen, duke qene se ka dale dhe nga gazeta "Tema". Une me familjen mbreterore nuk kam pasur asnje lloj konflikti, nuk kane hyre ne interesat e mia. Madje, kam lidhje familjare me kete familje prej kohesh", ka deklaruar dje, Kreu i komisionit te Rendit dhe SHISH-it.

  Nderkohe, ne letren ne fjale, e botuar ne "TemA", thuhet se aleancisti Ceka i ka kerkuar bandes se Kateshit, qe te eleminoje fizikisht, Leka Zogun ne kohen kur ai do te hynte ne qytetin e Elbasanit per nje miting. Por, sipas kesaj letre, Leka Zogu ka shpetuar vetem per faktin se ka ndryshuar mendje dhe nuk e ka zhvilluar mitingun ne fjale. "Pasi ta eleminonim, njerezve qe do mbeteshin gjalle duhej t'u linim pershtypjen sikur ishim militante te Berishes, se keshtu na kishte porositur Ceka, qe Zogu eshte kundershtar politik edhe i Berishes, dhe keshtu ia faturojme krahut te atyre. Ne qofte se behej kjo pune, na premtoi edhe nje shume lekesh", thuhej ne leter.

  Pjese nga deshmia e Kateshit:

  "Po e nis nga Leka Zogu, se kjo me ka bere me shume pershtypje, se nese do te ishte bere ajo qe planifikuam, do ishte bere nje masaker e vertete. Vjen ne shtepine e Cajupit bashke me nje shokun tone mqe quhet Tan Ekmeciu (Tan Gjembi). Ne fillim menduam se erdhi per te renkuar per vellane e Cajupit qe ishte vrare pak dite me pare, por pas pak e kuptuam qellimin e "renkimit" te tij. Me mori menjane mua, Cajupin dhe dy shoke te tjere dhe na thote qe pritet keto dy dite te vije Leka Zogu per miting, prandaj nuk duhet lene ne asnje menyre te hyje i gjalle ne Elbasan. Prandaj organizohuni te jeni gati dhe te prisni sinjalin tim me ate te Tan Gjembit, se Tan Gjembi ishte garantuesi i te gjitha premtimeve qe na beri Ceka, se Ceka do na lajmeronte qe nga Tirana qe u nis dhe ne do te zinim prite ne hyrje te Elbasanit. Pasi ta eleminonim, njerezve qe do mbeteshin gjalle duhej t'u linim pershtypjen sikur ishim militante te Berishes, se keshtu na kishte porositur Ceka, qe Zogu eshte kundershtar politik edhe i Berishes, dhe keshtu ia faturojme krahut te atyre. Ne qofte se behej kjo pune, na premtoi edhe nje shume lekesh. Po shyqyr qe nuk deshi Zoti qe te vinte, se neve na e kishte mbushur mendjen top, sikur Leka Zogu ishte e keqja e ketij kombi. Besoj se Leka Zogu e di shume mire qe ka dashur te vije ne Elbasan ne ate kohe, pse nuk ka ardhur nuk e di. Ju si gazetare mund ta merrni vesh me mire mosardhjen e Leka Zogut ne Elbasan".

  Marre nga "Tema"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  a nuk doli kush me na i sjelle kto dite cka po thuhet per neritanin e kateshin..

  Ne Rd nuk lexon dot se atyre kurre nuk u punoi gazeta ne internet..
  Mero po e ka bo me dollar leximin..

  tunduni..

 4. #4
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Antarsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  N botn e udirave
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Brari

  Mua kjo "deshmia" e Tan Kateshit mu duk qesharake....

  Jo vetem qe nuk eshte e bazuar me fakte,por edhe qe nqs eshte dhene ne te vertete nga Ai,nuk mund ta pranoj pasi e konsideroj thjesht nje kriminel.....i cili kam pershtypjen qe me kete te ashtuquajturen deshmi mundohet te dali perseri ne vemendjen e mediave........


  Thjesht populli nuk duhet te merret dhe as te besoje kriminele te tille.......


  Dhe keto fjale nuk i them tani sepse mund te simpatizoj Neritan Ceken....perkundrazi....por i them thjesht si nje qytetar i cili i ka jetuar mjaft mire "bemat" e Tanit...


  Nejse.......


  Une per vete nuk besoj asgje nga ato qe jane shkruar pasi nuk dua te besoj dhe nuk kam deshire te hyj ne lojrat e rrugecerve dhe krimineleve.........

  Dhe meqe ra fjala per Pare.....per shkrimin sigurisht,une per kete artikull nuk jap asnji kafe jo ma dollare sic e kerkon Tema


  Ps.Brari mos ki frike plako se nuk ta vret njeri mbretin tend te dashur  Ja kalofshi mire
  Ndryshuar pr her t fundit nga miko : 14-08-2004 m 09:47
  .........................

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  miki..

  fakte un smunda te sjell.. prandaj diskutimet mbeten ne balt ketu..

  dua ti sjelli dikush shkrimet per kete ceshtje e ti diskutojme..

  Nuk u shqetsova se ka dashur te vras mbretin..por thjesht se dikush mendon te vras dike..qoft ky mbreti apo azemi apo nje lop a nje kal.. ska rendesi..

 6. #6
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Asgje nga keto qe ka thene kateshi nuk eshte genjeshter.
  Jan publikuar foto, dhe te gjith i kan pare Neritan Ceken ne krahun e djath te tij qendron Kateshi.Fotot jane marre gjate trazirave te 97 kur Ceka shkonte dhe i jepte udhezime bandave se cfare misioni kishin.
  :^zilet

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-08-2004
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  sipas TEMA ceka ka instruktuar kateshin si te vrase Zogun..
  kush e lexon temen le ta sjelle artikullin ketu..
  cdo te mire..

  Po dhe un e lexova kete po nuk e dija se ishte hapur kjo teme ketu.
  Qe ka thene Kateshi me ka thene Neritan Ceka qe te Vrisja Leka Zogun dhe Vrasjen tja Faturonte Berishes. Ja cilet ja politikanet tone qe jane sot ne Pushtet qe cfare nuk i kane beri ketij Populli qe dalin me Kriminelat ne Fotografi sic ka Bere Ceka me Kateshin dhe me Bandat e Cerrikut ne 97 jane dhe me foto qe ka qene me Kallash ne Dore dhe per mendimin tim jane te gjitha te verteta keto qe tha Kateshi dhe nuk jam fare me ato qe kishte shkruar ai patrioti im pak me Siper ai miki-ro qe nuk jane te verteta. Po mor lal si na u be ai Ceka Debutet neve atje nuk u be me vota te vjedhura qe i ka marre me dhune. Prandaj kane Frike keto klyshat e juq te leshojn pushtetin se e di se cfare i pret te gjith ne Burg kane per te Shkuar.

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,098
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime
  Ceka mund te mohoje shume plane kriminale si ky me lart, por nje gje nuk mohon dot, qe ai eshte shoqeruar me nje kriminel si Kateshi. Vetem ky fakt eshte inkriminues, pa i shtuar asgje tjeter.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Po nuk ka politikan ne Shqiperi mos kete miqesi me nje kriminel apo me nje tjeter, jo vetem ne Shqiperi por edhe ne bote. Cfare eshte qesharake ne ket mes, eshte fokusi qe i japin kesaj ngjarje, sikur me qene jashttokesore, sepse edhe sikur te jete e vertete, kreret e PD dhe PS kane bere gjera shume shume here me te renda se keto.

  Mirepo thuj qe nuk i shkun perposhte politikes Nanoiste deklaratat poshteruese te Cekes ndaj Liponenit, dhe destabilizimin e prezences Evropjane ne vend(qe eshte prezence shume suportuese per Nanon), dhe hec tani ti gjejm i shkak Cekes ta heqim qafe nga politika.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Antarsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  39
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Ceka ka perdorur Kateshin e shume te tjere

  Kateshi e Ceka kane qene ulur ne barin e Tan Gjemit ne elbasan prane shkolles Qamil Guranjaku te rruga me blina duke pire.
  Banda Kateshit terrorrizonte qytetin dhe rrethinat, politikanet si Ceka organizonin punet e ndyra politike, dhe ne nje artikull per National Geographic te 97 Ceka shkruan per popullin shqiptar fjalet me te shemtuara qe asnje armik me i eger i popullit shqiptar nuk mund ti thonte ne ate menyre.
  Ceka Kateshi

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  nuk mundi askush te na gjeje letrat qe kateshi ja dergon gazetes tema..per lidhjet e tije me ceken?

  paskemi gri kot.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  me duket se e gjeta shkrimin e Temes per Kateshin:

  Tema:

  -----

  Dritan Kateshi thot se Neritan Ceka e ka prdorur pr krime politike dhe pr vjedhjen e votave n qytetin e Elbasanit

  Tan Kateshi: Neritan Ceka m urdhroi vrasjen e Leka Zogut  Dritan Kateshi, n nj letr drguar n redaksin e gazets "TemA", rrfen se si sht urdhruar nga Neritan Ceka pr t vrar trashgimtarin e fronit mbretror Leka Zogu. Kateshi shpjegon skemn q kishte pregatitur Ceka pr t'ia faturuar vrasjen e ish presidentit Sali Berisha. Prdorimi i tij nga ana e Neritan Ceks pr t vjedhur votat n Elbasan, ku Neritan Ceka u b deputet, represionet q ka prdorur Ceka pr ta br at t hesht, dhe krcnimet q i jan br n burg nprmjet Xhavit Shals. Si sht vrar ajup Kasa, njeriu i prdorur pr vrasje n Elbasan.

  Dritan Kateshi, n nj letr pr gazetn "TemA" akuzon kryetarin e Partis Aleanca Demokratike, Neritan Ceka si urdhrues i krimeve t ndryshme t ndodhura n qytetin e Elbasanit, ku sht prdorur Dritan Kateshi dhe njerzit e tij. N letrn drguar gazets "TemA", Kateshi thot se me Neritan Cekn kan prgatitur n vitin 1997 shum krime me orientim politik dhe se n kt rrug e kishte futur pikrisht Neritan Ceka. Sipas Dritan Kateshit, Neritan Ceka ishte urdhruesi i veprimtaris s tyre n vitin 1997 n Elbasan. Ai thot se Neritan Ceka me nj ndrmjets q ishte shok i tyre, u ka shkuar nj dit n 1997-n, n shtpi, dhe i ka urdhruar q t vrisnin pretendentin pr fronin mbretror Leka Zogun. Sipas tij, Leka Zogu pregatitej q t bnte nj miting n qytetin e Elbasanit, dhe ai me njerzit e tij, me urdhr t Neritan Ceks, nuk do e linte at t hynte n Elbasan. Urdhri ishte i prer: - At dit duhet t vritej trashgimtari pr fronin mbretror Leka Zogu q bnte fushat pr referendumin pr monarkin. Sipas dshmis s Dritan Kateshit, Neritan Ceka e kishte prgatitur t gjith skemn dhe at q dshironte t arrinte. Ceka i kishte thn Dritan Kateshit dhe njerzve t tij se me vrasjen e Leka Zogut, do t hiqnin qafe edhe Sali Berishn, duke ia faturuar vrasjen ktij t fundit. Dritan Kateshi thot se Neritan Ceka u kishte thn se Leka Zogu n at koh ishte kundr Berishs dhe n ato rrmuja do t ishte e thjesht t'ia faturonim vrasjen Sali Berishs.

  Dritan Kateshi akuzon Neritan Cekn se ai e ka shtyr n rrugn q ndodhet dhe tashm vuan burgun nga krimet e urdhruara prej tij. Dritan Kateshi e akuzon gjithashtu Neritan Cekn se ka prdorur t gjith represionin shtetror pr ta krcnuar n burg q t mos fliste pr t. Ai thot se e ka krcnuar edhe duke i br presion me fatin e nj shoku t tij, ajup Kass, i cili sht vrar n spitalin e burgut dhe asnjher nuk sht zbardhur se si sht vrar. Dritan Kateshi, n letrn e drguar gazets "TemA" shpjegon edhe arsyen e prishjes me Neritan Cekn n vitin 1998. Ai thot se Ceka i ka krkuar q t mos linin simpatizantt e Partis Demokratike t bnin nj miting n kt qytet, gj q nuk sht pranuar nga grupi i Kateshit. Pas ksaj, me emrimin e Neritan Ceks ministr i Rendit, Kateshi pretendon se kan filluar persekucionet dhe represionet shtetrore me shantazhe e presione, duke prdorur madje edhe drejtor policie.

  Teksti i plot i letrs s drguar nga Dritan Kateshi

  Un, Dritan Kateshi denoncoj publikisht z.Neritan Ceka, si njrin nga bashkpuntort e mi m t ngusht dhe shtytsin kryesor q m futi n kt rrug ku ndodhem sot, q kam 5 vjet q rri mbrapa hekurave dhe kt ia faturoj vetm Neritan Ceks. Mbase nuk sht momenti dhe koha, por sot ose nesr nj dit do t flisja, sepse sht br poshtrsi me mua dhe shokt e mi. Megjithat kur jam arrestuar sht ushtruar presion dhe dhun fizike q t mos flisja n lidhje me Neritanin, po asnjeri nuk ua vuri veshin fjalve t familjes sime. Ku nuk shkoi nna, n Prokurori t Elbasanit dhe n at t Prgjithshme, por asnjeri nuk ia hapi dern. Kur isha n komisariatin e Elbasanit, m solli drejtorin e kriminalistiks s gjith Shqipris, q ishte Xhavit Shala, dhe m tha mos fol pr Cekn se do prfundosh si ajupi. ajupi sht nj shok q akuzohej me mua dhe asnjher nuk u mor vesh e vrteta si vdiq n spitalin e burgut. Xhavitit i thash se Ceks do i thuash q, n qoft se nuk m nxjerr q ktej, do t'i nxjerr n shesh t gjitha planet dhe ato q kemi br pr ty. Pas disa ditsh mashtroi nnn time dhe i tha se do e nxjerrim shum shpejt, dhe m vuri n gjum. Por e ka przn disa her nnn time dhe nuk ka dashur ta takoj, prandaj un duke e par kt bukshkal, vendosa q t bj publike far di pr t.

  Po e nis nga Leka Zogu, se kjo m ka br m shum prshtypje, se nse do ishte br ajo q planifikuam, do ishte br nj masakr e vrtet. Vjen n shtpin e ajupit bashk me nj shokun ton q quhet Tan Ekmeiu (Tan Gjembi). N fillim menduam se erdhi pr t rnkuar pr vllan e ajupit q ishte vrar pak dit m par, por pas pak e kuptuam qllimin e "rnkimit" t tij. M mori mnjan mua, ajupin dhe 2 shok t tjer dhe na thot q pritet kto 2 dit t vij Leka Zogu pr miting, prandaj nuk duhet ln n asnj mnyr t hyj i gjall n Elbasan. Prandaj organizohuni t jeni gati dhe t prisni sinjalin tim me an t Tan Gjembit, se Tan Gjembi ishte garantuesi i t gjitha premtimeve q na bri Ceka, se Ceka do na lajmronte nga Tirana q u nis dhe ne do t zinim prit n hyrje t Elbasanit. Pasi ta eleminonim, njerzve q do mbeteshin gjall duhej t'u linim prshtypjen sikur ishim militant t Berishs, se kshtu na kishte porositur Ceka, q Zogu sht kundrshtar politik edhe i Berishs, dhe kshtu ia faturojm krahut t atyre. N qoft se bhej kjo pun, na premtoi edhe nj shum leksh. Po shyqyr q nuk deshi Zoti q t vinte, se neve na e kishte mbushur mendjen top, sikur Leka Zogu ishte e keqja e ktij kombi. Besoj se Leka Zogu e di shum mir q ka dashur t vij n Elbasan n at koh, pse nuk ka ardhur nuk e di. Ju si gazetar mund ta merrni vesh m mir mosardhjen e Leka Zogut n Elbasan. Pasi mbaroi kjo "pun" dhe ai u sigurua q ne mund t bnim do gj pr at, vinte t na takonte do dit me Tan Gjembin dhe na thot nj dit "do t kandidoj ktu n Elbasan, por pa ndihmn tuaj nuk bhem dot deputet". Ne i tham t mendohemi njher. Pasi bm pazaret me Tan Gjembin, edhe ky ra dakord, e garantuam q do ia jepnim votat, dhe kur erdhi dita e votimeve, far nuk kemi br. T zit ata komisioner, far kan hequr nga ne! U venim npr qendrat e votimit, i rrihnim, i krcnonim dhe u thoshim se n qoft se nuk fiton Ceka, jeni t vdekur. Dhe njerzit q kishte caktuar Ceka, i mbushnin kutit e votimit si n bahen e tyre, dhe si prfundim fitoi Ceka i famshm. Edhe injoranti m i madh i politiks e kupton si mund t fitonte Ceka kur kishte prball 2 forcat kryesore PD dhe PS. Ceka nuk ishte Mandela e Afriks q t mendej populli pr t, por nj mashtrues ordiner q bridhte gjith ditn n vend t par t makinave tona.

  Por kt radh nuk po zgjatem m, por po t ishte burr le t prgnjeshtroj ndonj gj nga kto q kam thn un, se pastaj do t'ia kthej un me t njjtn monedh, se kam edhe disa gjra skandaloze q po ia rezervoj Ceks pr radhn tjetr. I them Ceks q nuk m rri gojkyur, sepse m more do gj nga ato q kisha, prve jets.

  Dritan Kateshi

  Se harrova dhe dika tjetr, prishja jon me Cekn ka ardhur n vitin 1998, kur ky na drgon haber q t przinim militantt e PD, se do bnin miting. Ne e refuzuam, se nuk na kishte mbajtur premtimin q e bm deputet, se do na bnte gjith t mirat, dhe q mbas asaj ku u b Ministr i Brendshm filloi persekutimet.

  tema

  ----------

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2004
  Postime
  298
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Angry

  ...dhe te mendosh qe ky tani don te behet president...

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sali berishes me se shumti do ti konvenonte vrasja e mbretit,po jam per mbreteri si Ahmet zogu por jo si leka i cili tere jeten ka bere gjeste rugaqe,per ate pune akund ne as nje vend pos afrikes jugut nuk i kane dhene strehim

 15. #15
  i regjistruar Maska e Morning star
  Antarsuar
  10-07-2007
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Edhe ky artikull ka te beje me Neritan Ceken, edhe nje masaker tjeter.  Roland Xhepaxhiu sht nj prej kriminelve t 1997-s, i akuzuar pr masakrn e Crrikut

  Pranga edhe nj dshmitari pr Neritan Cekn  Policia arrestoi Roland Xhepaxhiun, i akuzuar pr masakrn e Crrikut, ku ngeln t vdekur 6 efektiv t Gards s Republiks. Roland Xhepaxhiu sht nj tjetr dshmitar pr Neritan Cekn. Pak jav m par, Tan Kateshi e akuzoi publikisht Cekn se e ka urdhruar pr vrasjen e Leka Zogut dhe pr vjedhjen e votave.

  Policia e Komisariatit t Rinasit arrestoi ditn e djeshme nj nga autort e masakrimit t gjasht ushtarve t Gards n vitin 1997. Roland Xhepaxhiu sht arrestuar dje n mngjes n Rinas, pasi sht deportuar nga autoritetet franceze. Roland Xhepaxhiu sht nj ndr antart e "Bands s Crrikut", q na shfaqen n foto me Neritan Cekn, aktualisht kryetar i Partis Aleanca Demokratike.

  Burime pran Komisariatit t Rinasit than se e kan ndaluar Roland Xhepaxhiun n mngjes, ndrsa ai ishte deportuar nga Franca. Burimet sqaruan se Roland Xhepaxhiu, person n krkim, ka qndruar prej shum kohsh n Franc. Ai sht ndaluar nga policia franceze pak koh m par dhe menjher sht br riatdhesimi i tij n Shqipri.

  Policia e Komisariatit t Rinasit tha se Roland Xhepaxhiu udhtonte me nj pasaport t falsifikuar me identitete t rreme Roland Hoxha. Pas verifikimit n kompjuter q i jan br gjeneraliteteve t Xhepaxhiut, rezultoi se pasaporta ishte e falsifikuar dhe ai ishte nj prej autorve t masakrs s Crrikut, ku ngeln t masakruar gjasht ushtar t Gards Presidenciale, n vitin 1997.

  Policia tha se menjher ka marr masat pr ta sjell personin e krkuar n Drejtorin e Policis s Tirans dhe m pas, me masa t prforcuara ai sht transportuar pr n burgun e Elbasanit. Roland Xhepaxhiu sht nj person q sht par n foto me Neritan Cekn. Ceka sht akuzuar se ka prdorur bandn e Crrikut pr t vjedhur votat dhe pr krime me karakter politik. Edhe nj tjetr person me precedent penal, Tan Kateshi, ka akuzuar publikisht n gazetn "TemA", Neritan Cekn, se e ka urdhruar t vras Leka Zogun, trashgimtarin e Fronit Mbretror, si dhe pr t vjedhur votat n Elbasan. Roland Xhepaxhiu sht dshmitari tjetr, i cili dyshohet se ka qen nn komandn e Neritan Ceks n vitin 1997.

  Si u masakruan ushtart e Gards

  Pjes nga dossieri i botuar n gazetn "TemA", 06.03.2004

  Ushtart e Gards sapo jan futur n qytet, n qendr ku ndodhet kinemaja, n mes nj shesh dhe prball disa pallate, jan ndodhur nn breshrin e armve nga m t ndryshmet duke filluar nga kundratanku e duke prfunduar tek granatat. Agroni me nj grup efektivsh kan qen prpara blindit duke ecur e paraprir forcave t tjera. Ndrsa autoblinda i ndiqte nga pas. Fillimisht sht qlluar mbi blindin ku kan ngelur t vdekur katr efektiv t Gards: Sali Martini 42 vje, Halit Haxhia 27 vje, Bashkim Mella 21 vje, Besnik Syla 21 vje. M pas breshria ka prfshir edhe Agronin dhe efektivt e tjer q u paraprinin n kmb mjeteve t tjera. Personat q qllonin kan qen t dislokuar n katr pika t larta mbi ndrtesat dhe i qllonin efektivt e policis dhe gardistt nga katr pika t ndryshme t kryqzuara. N kt shkmbim zjarri u vran edhe dy t tjer Qemal Mehmeti 25 vje efektiv i Gards dhe Petrit Gjonaj 25 vje, efektiv i policis s gatshme, u plagosn rreth 15, mes t cilve edhe Agron Kuliqi. Ka qen nj moment sfilits e vetsakrifikues e gjith ajo pun q kan br kta djem pastaj pr t trhequr t plagosurit, e pr t gjetur nj shteg pr t ikur n drejtim t Elbasanit pr t shptuar.

  Katr grupet e banditve, t instruktuar nga dy ish ushtarak t lart t larguar nga puna si Pertrit Senja (ish komisar brigade) dhe Jorgji ala (ish komisar i shkolls s Lir Paprr) si dhe t dirigjuar nga: Llazr Bici kryetar i PS s Crrikut dhe Met Bozi, nnkryetar i PS dhe kryetar i Komitetit t Shptimit Publik, sipas dshmitarve Xhemal Buzani, G.M., e disa t tjer, t cilt kan dshmuar prpara oficerit t policis Arjan Ashiku, i cili u largua nga puna me ardhjen n pushtet t socialistve nga Ministri i Rendit Neritan Ceka.

  Emrat e personave t ndar n katr grupe q qllonin mbi efektivt e Gards dhe t Policis jan:

  N grupin e par ishin: Arben ollaku, Roland Crriku, Taulant Kovai dhe nj person i thirrur Cogla.

  N grupin e dyt: Roland Xhepaxhiu, Nard Pole, Altin Koi, Nard Braka, Nol Braka dhe Ardian Xhija.

  N grupin e tret: Ardian Toska, Edmond Tafa, Arben Tafa, Lorenc Allushi, Lorenc Xhelili dhe Ardiani i Asimes.

  N grupin e katrt: Tomor Buzani, Tar Toska, Xhet Toska, Luan Nora dhe Sokol Buzani.

  T gjitha dihen, emrat e organizatorve, t ekzekutuesve, ka dshmitar okular, ka t mbijetuar nga kjo tragjedi, por gjithka u mbyt nga heshtja e drejtsis. Ata q sakrifikuan nuk u shprblyen, ata q shptuan u nprkmbn, u krcnuan e u detyruan t linin vendin, nga instanca t larta shtetrore.

  temA

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me nis me i shiku politikanet ne lidhje me krimin pos presidentit te gjithe politikanet ne kuvend kane lidhje me kriminel,po tu hjeket imuniteti as nje nuk do te mbetej ne kuvend

 17. #17
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga daja shneq
  me nis me i shiku politikanet ne lidhje me krimin pos presidentit te gjithe politikanet ne kuvend kane lidhje me kriminel,po tu hjeket imuniteti as nje nuk do te mbetej ne kuvend
  Pune e madhe qe s'po mbetka asnje kriminel ne kuvend! Q'ajo gajle t'paska kap ty? Mos pac probleme tjera ne kete jete.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2007
  Postime
  389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  e kom at gajle se po te isha pyet une ,me vdekje do ta denoja sali berishen me burg te perjetshem fatos nanoun,do ta ndiqsha edi ramen ne paris,dehe metes gjinushit topit dhe cekes ne pension

 19. #19
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Pse, kush te ka bindur se nuk pyetesh edhe ti per keto pune?
  do te te pyesin edhe mire bile, kuptohet po u shprehe drejte dhe sakte, pa bishtnime si ato te parat.

  Fjala e gjitehsecilit ka peshe vetem atehere kur e flet drejte dhe pa bere lak.
  Perndyshe ajo vertete nuk do te kete kurrfare peshe.

  Dhe kjo qe ke deklaruar ketu serish eshte nje e pavertete ose e vertete e kthyer plotesisht mbrapesht. Pra e ke thene te kunderten e asaj qe di vet. Dhe kjo nuk pi uje, as ketu as atje ne boten ku zgjidhen keto qeshtje.

  Ndonese mendimi i lire i shprehur ketu mund te ndikoje sado pak edhe atje. Por vetem e vetem, atehere kur e thua te lire nga paragjykimet dhe nga animet andej nga ta ka endja personale e perfitimit vehtiak ne formen me te rendomte te autokorrupsionit.

  Opinioni publik eshte goxha "pune e madhe" per politiken.

  Por nje opinion publik i cendrueshem nuk mund te ndertohet ne te verteten tende apo ta atij tjetrit, perkundrazi ai ndertohet ne te verteten kolektive, ne te verteten e perbashket te popullit, perndryshe gjithmone do te keshe nje opinion gjysmak te manipuluar nga "kush i korrupton me shume mediat" dhe i cili gjithmone do te mbetet kontraverz i paperqafueshem dhe i pa force per ta ndryshuar gjendjen ne te cilen keni lejuar te katandiseni te gjithe.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #20
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime
  Nje arsye me teper perse Topi duhet te jete president i ardhshem i Shqiperise eshte fakti se ai eshte i paperlyer si shumica dermuese e kandidateve te tjere,ku do te thosha se Ceka eshte me i pa moralshmi dhe ushtar i Nexhmijes dhe Ramizit,pa harruar gjera te "vogla" si trafikimi i arkeologjise shqiptare ne fillim te viteve 1990.Por nuk do te cuditesha fare sikur ceka te zgjidhej president.Te ishte per ne,edhe Zan Caushi te zgjidhej ne nuk do te ndiheshim.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 20-02-2013, 20:06
 2. Krkoi 4 milion pr lirimin, pranga agjentit t krimeve
  Nga shtrigaa n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-04-2006, 04:28
 3. Feja Islame pervec Kuranit!(Sahihu Buhari)
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 03-09-2005, 14:19
 4. Ratko Mlladiq krkoi 5 milion dollar n shkmbim t dorzimit
  Nga RTP n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-06-2005, 11:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •