Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799

  Ministrat e brendshm dhe fati i tyre!

  Pr kt tem synimi im sht t kuptoni kryessoren: neprmjet emrave t atyre q kan qen Ministra t Brendshm n periudha t caktuara do merrni vesht se si kan luajtur "shkop e cingl" shrbimet e huaja me fatin e shqiptarve!
  Agimi

 2. #2
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Shume bukur,

  kush ishte ministri i pare i brendshem?

  Sinqerisht e paskam harru.

  Koci?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  I pari ka qen Myfit Bej Libohova q komunistat e quajtn "Tradhtar i Kombit".
  E pra ky ishte nj nga ORGANIZATORT E SHQUAR T NGRITJES S FLAMURIT T MVETSIS N VITIN 1912 N VLOR!!!!!
  Ja Qeveria e vitit 1912:
  Kryetar: Ismail Qemali
  Nnkryetar: Dom Nikoll Kaorri
  Ministr i Brendshm: Myfit bej Libohova
  Ministr i Financave: Abdi bej Toptani
  Ministr i Mbrojtjes Kombtare: Mehmet Pash Drralla
  Ministr i Drejtsis: Petro Poga
  Ministr i Arsimit: Luigj Gurakuqi
  Ministr i Punve Botore: Mit'hat Frashri
  Ministr i Bujqsis: Pandeli Cale
  Ministr i Post Telegrafeve: Lef Nosi

  Kaq pr sot i dashtun ANTON!
  Agim Doi

 4. #4
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  por me pas ama u be tradhetari Esad Toptani!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799

  vazhdim!......

  Jo ENI E DASHUR!
  Ministri tjetr ka qen Aqif Pash Elbasani q ndenji n postin e Ministrit t Brendshm prej 18 majit e deri n 3 shtator 1914!!
  Ky Burr i madh ka qen Kryetar i Kongresit t Lushnjs m pas n vitin 1920!!
  M 28 Nntor 1919 - Vlonjatt u prleshn me italiant q kishin ardhur n Vlor sipas vendimeve famkeqe t 20 gushtit 1919 t shtytura nga Esad Toptani - Qeveria e Durrsit!
  N krye t popullit t Vlors ishte Aqif Pash Elbasani dhe idet e tija!
  Asamblea Kushtetuese q u themelua n Lushnj asokohe kishte n prbrje:Aqif pash elbasanin, Mihal Turtullin, Luigj Bumin dhe atdhetarin e madh Abdi bej Toptanin!
  Me respekt pr ty ENI
  Agim Doi

 6. #6
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  po a nuk e priti Esad Pasha princ von Wied ne 7 mars 1914, si pjesetari qeverise se Vlores ?

  (kuptohet se u be anetar i asaj qeverije me pahir, mqs mbante te ngerthyer Durresin e Shqiperine e Mesme.)

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  ENI
  Po Esad Toptani kurr nuk ka qen n Qeverin e Vlors dhe as nuk e ka dashur princ Widin (sepse ky ishte katolik)! Esadi n Kongresin e Durrsit 25 dhjetor 1918 Kryetar Qeverije u zgjodh Turhan Pash Prmeti, ku Myfit Libohova iu lut gjeneralit italian Piacentini t shprndante Kongresin e Lushnjs! Plani dshtoi fal atdhetarizmit oficerve katolik shqiptar prej Shkodre q u bashkuan me kongresistt e Lushnjs! Nga ky kongres u deklaruan si tradhtar t kombit: Fejzi Alizoti, Myfit Libohova dhe Mustafa Kruja! Sa her forcohej apo dobsohej Ahmet Zogu, aq her i afrohej ose i largohej Beu i Libohovs q vdiq n mrgim!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  rrofsh Agim..


  Ne kohen e Partise me duket ministri pare i brendeshem ishte kolonel Haxhi Lleshi..sdi me vone cfare u be..

 9. #9
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Haxhi Lleshi,

  nqs e ke per te;
  me vone u per kryetar i Presidiumit te Kuvendit Popullor te Shqiperise, e keshtu "gjoja" ishte ne postin e presidentit.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  BRARI or KRYEMIKU im!
  I pari Ministr i Brendshm n miniatur - pr komunistat ka qen Xhafer Cenko Lubonja, oficer informativ n brigadn e 4-t dhe pastaj Shef Zbulimi u UNCL! Ky u vra n fush t Vjerthit n Orosh sbashku me pano Xhamballon!Mbas tij n Kongres t Prmetit 24 - 28 maj 1944 u zgjodh si Ministr i Brendshm n Komitetin Antifashist Naciona Clirimtar!
  Pastaj zgjidhen me radh:
  Koi Xoxe
  Mehmet Shehu
  Kadri Hazbiu
  Feorr Shehu......etj.etj.etj.
  Agimi

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Pra harrova ta shkruaj n Prmet u zgjodh i pari Ministr i Brendshm Haxhi Lleshi!
  Agimi

 12. #12
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Jam kurioze te di ca gjera mbi Koi Xoxen.

  A mund te na ndihmoni me informacione mbi te?

 13. #13
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Te vetmin Artikull qe kam gjetur per te:  Ja historia e vrtet
  e babait tim Koi Xoxe"
  Dshmia e Fatos Xoxes, djalit t tret t Koit: "Kur ishte n hetuesi shkuam e gjith familja dhe e takuam. Ai na tha mbajeni kokn lart se un nuk kam br asgj pa urdhrin e Enver Hoxhs"

  (vijon nesr)

  Kush ishte Koi Xoxe
  o Ka lindur n vitin 1911 n fshatin Negovan t Follorins
  o Ka mbaruar dhe sht diplomuar shklqyeshm n gjimnazin klasik t Selanikut n vitin 1929
  o Themelues dhe Kryetar i par i Grupit Komunist t Kors
  o Pjestar i mbledhjes themeluese t Partis Komuniste shqiptare, antar i Byros Politike dhe K.Q. t saj q nga krijimi
  o Burgoset si antifashist nga italiant n vitin 1941 dhe 1942
  o Antar i Shtabit t Prgjithshm nga 10 korriku i vitit 1942
  o Gradohet Gjeneral-leitnant n Kongresin e Prmetit n 24 maj 1944
  o Emrohet Kryetar i Gjykats s Lart, n shkurtin e vitit 1945
  o Nnkryeministr dhe Ministr i Brendshm n vitin 1945
  o Deputet i Kuvendit Popullor n legjislaturn e par n 1945
  o Sekretar organizativ i Komitetit Qndror t PKSH-s n vitin 1945
  o Ministr i Industris dhe Minierave n vitin 1948
  o I dekoruar Hero i Popullit dhe me medaljet m t larta n Shqipri
  o I dekoruar dhe me shum medalje t larta nga Bullgaria, Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik etj
  o Arrestohet n 28 nntor 1948
  o Dnohet me vdekje dhe pushkatohet n maj t vitit 1949
  o Gjuht e huaja q njihte: latinisht,greqisht, bullgarisht, italisht,rumanisht,serbokroatisht dhe frengjisht
  o Kur u pushkatua ishte 38 vje, i martuar dhe me gjasht fmij
  o Akoma dhe sot nuk i dihet ku ndodhet varri i tij

  Pasi e arrestuan baban n fillim e uan dhe e izoluan n bodrumet e Pallatit t Brigadave e pas disa kohsh e drguan n Burgun e Ri t Tirans ku mbahej nn masa t rrepta sigurie me shum polic e ushtar. Gjat kohs s hetuesis, ne t familjes mundm ta takonim vetm dy her. Kur e takuam hern e dyt, ishim t gjith pjestart e familjes, nna jon Sofika dhe motra e saj, dy motrat Shpresa me Lirin, vllai i madh Genci, vllai tjetr lirimi, un dhe vllai i vogl Besniku q asokohe nuk ishte m shum se dy muajsh. Si thash, un athere kam qen i vogl e nuk e mbaj mnd, por si na ka treguar nna dhe vllai i madh Genci q athere ishte 12 vje, para se t ndaheshim, babai ju drejtua vllait t madh duke i thn: Genci mos e mbaj kokn ulur dhe t mos vij turp se un jam ktu.
  Un kam punuar dhe luftuar 20 vjet pr Shqiprin dhe tani po m thon se kam br gabime. Por ja ku po ua them t gjithve, ta dini se un nuk kam br asgj n kokn time nga kto akuza q m ngren kta. Un pr do gj kam vepruar sipas vendimeve t Byros Politike dhe t Komandantit Enver Hoxha".
  Njeriu q flet quhet Fatos Xoxe dhe sht djali i tret i Koi Xoxes, tashm n moshn 56 vjeare. Fatosi thot se ka kaluar nj jet t tr plot strese dhe peripecira t pafundme q akoma nuk i jan ndar, i vendosur n nj apartament diku n fund t Rrugs s Kavajs n kryeqytet, q nga viti 1991 kur u kthyen nga internimi, dshmon pr her t par nprmjet faqeve t "Gazets Shqiptare", historin e familjes dhe babait t tij, gjeneral-lietnantit Koi Xoxe. Njeriu q deri n vitin 1949 kur u ekzekutua, konsiderohej si nj nga personat m t fuqishm n Shqipri, me nj pushtet t hekurt, sigurisht pas Enver Hoxhs dhe hera-hers, duke qen nj hap para apo prapa tij, fal posteve t nnkryeministrit, antarit t Byros Politike dhe sekretarit organzizativ t Komitetit Qndror t PKSH-s.
  Po kush ishte Koi Xoxe, cila ishte e kaluara e tij, nga 'rreth familjar vinte ai, ku kishte studjuar dhe si mundi ai q t'i ngjiste shkallt e pushtetit q nga koha e lufts e deri n vitin 1949, kur po konsolidohej drejt numrit nj t Shqipris komuniste?
  Pse u prish miqsia e ngusht e tij me Enver Hoxhn, me t cilin dhe bukn nuk e hanin pa njeri-tjetrin dhe cilat ishin arsyet e vrteta q Hoxha e goditi duke e eleminuar at fizikisht? A qndrojn akuzat e rnda q u thurrn kundr Xoxen pr afro 40 vjet nga propaganda e pushtetit komunist dhe personalisht t Enver Hoxhs, i cili e akuzonte ndihmsin dhe bashkpuntorin m t ngusht t tij si njeriun m t errt n historin e Shqipris dhe agjent t jugosllavve q kishte mbshtetjen e Titos? A sht prgjegjs Koi Xoxe pr terrorin e egr komunist q ndodhi gjat viteve 1945-1948, kur ai ishte n postin e Ministrit t Brendshm, ku u eleminuan apo u zhdukn fizikisht nj pjes e madhe e bashkpuntorve t ngusht t Hoxhs, pa prmndur ktu kundrshtart e krahut tjetr politik, apo Xoxe ka qen thjesht nj zbatues i bindur i shefit t tij n t gjith ato krime?
  Pr shum nga kto pyetje, pjestart e familjes s Koi Xoxes, si bashkshortja Sofika q ndonse afr t nntdhjetave ka nj kujtes brilante, ashtu dhe gjasht fmijt e saj, nuk japin nj prgjigjie t prer. Jo se nuk e din apo se nuk duan, por nj amanet i babait t tyre q u ka ln para se ta pushkatonin duke u thn: "Pr mua do flas vetm historia", kjo i bn ata q t'i prmbahen "amanetit" s tij. Por pavarsisht qndrimit t familjes s Xoxes, dokumenta arkivore t nxjerra s fundmi nga arkivat e ish Sigurimit t Shtetit, q do t botohen me faksimile n kt shkrim, hedhin drit mbi fallsifikimet e shumta q jan br n adres t personit t tij, duke e akuzuar at pr shum krime t kryera n nj periudh kohe kur ai nuk ka qen n postin e Ministrit t Brendshm.
  Origjina e familjes Xoxe?
  Koi Xoxe ka lindur m 1 maj t vitit 1911 n fshatin Negovan t Follorins n Greqi dhe nna e tij quhej Vasillo. Sipas dshmive t familjes por dhe t babait t Koit, Dhimitr Xoxes ose si e thrisnin nipat e tij, Barba, i cili ka lindur n vitin 1883 dhe jetoi n Tiran me nipat e tij deri n vitin 1971, familja Xoxe sht me origjin nga Kolonja. Por pr arsye ekonomike si shum familje t tjera t asaj krahine dhe familja Xoxe u shprngul nga trojet e tyre duke u vendosur n fillim n fshatin Pilkat dhe m pas n Negovan. Sipas dokumentave q jan gjetur koht e fundit n arkivat e administrats s shtetit helen, nga Besniku djali i vogl i familjes, trungu i fisit Xoxe q nga strgjyshi i Koit, ekziston i regjistruar n dokumentat kishtare greke q nga viti 1841. Gjyshi i Koit quhej Sotir Xoxe dhe ai ishte njeriu q hapi shkolln e par shqipe n fshatin e tij t lindjes n Negovan. Sotiri ishte njkohsisht edhe dhaskal edhe kryetar i pleqsis s Negovanit. Sipas shum dshmive, por dhe dokumenteve arkivore t shtetit shqiptar, Sotir Xoxe (Barba) ka pasur nj aktivitet t dukshm atdhetar dhe ai ka marr pjes n Kongresin e Manastirit n vitin 1908, ku u firmos prfundimisht Alfabeti i Gjuhs Shqipe. N vitet 30-t, familja e Sotir Xoxes, gjyshit t Koit u shprngul pr n Konstanc t Bullgaris ku Sotiri kishte drejtuar shtypshkronjn "Dituria" q e kishte pron t tijn. Koht e fundit djemt e Koit, kan gjetur n Greqi dokumentet administrative t gjyshit t tyre, Sotirit dhe prokurat q vrtetojn pronat e familjes Xoxe si dhe dokumentet kishtare dhe ertifikatn e lindjes e dokumentin e pagzimit t Koit.
  Fmijria e Xoxes?
  Koi u rrit dhe u edukua nn kujdesin e gjyshit t tij Sotirit, q e kishte at pik t dobt dhe i kushtonte pjesn m t madhe t kohs. Ai pasi mbaroi gjasht klast e para n fshatin e tij t lindjes n Negovan, m pas u drgua pr t vazhduar msimet n gjimnazin klasik t Selanikut, nj ndr shkollat m t njohura t asaj kohe n Ballkan, pas "Zosimeas" t Janins. Koi ishte nj ndr nxnsit m t dalluar t klass s tij, si n msime ashtu dhe tpr korrekt n sjellje e shoqri. Sipas dshmive t pjestarve t familjes, por dhe t disa personave t tjer bashkohs t tij q jetojn ende n Greqi (t cilt i kan dshmuar djalit t madh Gencit),Koi ishte nj njeri tepr inteligjent nga natyra dhe ai e kalonte pothuajse gjith kohn mbi libra, jo vetm gjat viteve t shkolls, por dhe pasi e prfundoi at. Q kur ishte n bankat e gjimnazit klasik t Selanikut, ai lexonte libra n shqip dhe greqisht dhe fliste lirshm shqip, greqisht, bullgarisht dhe rumanisht. Ish shokt e shkolls t Koit, i kan treguar djalit t tij Gencit, q Koi prvese nj nxns i shklqyer ishte dhe sportist i mir i dalluar veanrisht si futbollist i talentuar, me ekipin e Negovanit q asokohe drejtohej dhe sponsorizohej nga nj bashkfshatar i tyre i kamur i quajtur Kacaranxa.
  Si u lidh me grupet komuniste?
  Gjat viteve q Koi ishte nxns i gjinazit klasik t Selanikut, ai ra pr her t par n kontakt me idet komuniste nprmjet grupeve t ndryshme marksiste-leniniste q vepronin n Greqi. Po kshtu gjat atyre viteve dhe m pas nn ndikimin bashkfshatarit t tij zotit Kacaranxa, Koi lexonte literatur marksiste e proletare si librin "Nna" t Maksim Gorkit dhe dgjonte rregullisht Radio-Moskn. Nga ky ambjent ku ai u brymos dhe formoi karakterin e tij me bindjet politike t majta, ai erdhi n Shqipri aty nga vera e vitit 1933 dhe u vendos n qytetin e Kors, tek shtpia e babait Dhimitrit q asokohe kishte hapur nj dyqan pr punime llamarine dhe punonte vet aty. N ato vite n qytetin e Kors t ndikuar nga rrethet marksiste t Greqis, sapo ishte krijuar celula e par komuniste ku bnin pjes Miha Lako, Pilo Peristeri, Misto Treska si dhe disa t rinj t tjer q prbnin nj fraksion tjetr komunist si ishin Aristidh Qndro, Andrea Zisi, Zai Fundo etj.
  gazetari>> Dashnor Kaloi
  Kush e spiunoi
  Koi Xoxen tek italiant?
  (vijon nga numri i kaluar)
  Ardhja e Koi Xoxes n Grupin Komunist t Kors q n fakt ishte nj celul e vogl,u prit mjaft mir nga antart e saj, e sidomos nga dy organizatort kryesor Gambeta dhe Sotir Vullkani, sepse Xoxe konsiderohej nj intelektual i formuar dhe me vizione t qarta pr lvizjen komuniste pr vet formimin e lidhjet q ai kishte pasur me rrethet marksiste kur kishte qen nxns i gjimnazit klasik t Selanikut. Kto lidhje ai i mbajti dhe pas ardhjes n Kor dhe i zgjeroi ato m tej duke u lidhur me grupet komuniste bullgare dhe rumune. Asokohe Xoxe nuk gzonte vetm respektin e antarve dhe simpatizantve t celuls komuniste t Kors, por ai njihej dhe respektohej si intelektual n t gjith qytetin e m gjer.
  Ai ishte i vetmi nga antart e Grupit Komunist q mbante lidhje t vazhdueshme me fshatin dhe sidomos me intelektualt e zonave myslymane t atij Qarku. Sipas shum dshmive nga bashkkohs t Xoxes q e kan njohur at nga afr, bhet e ditur se n at koh do intelektual q do t shkonte n qytetin e Kors, ishte e pamundur q t mos krkonte t takohej me Xoxen.
  Koi, nkryetari Bashkis Kor
  Duke par respektin dhe popullaritetin e madh q Koi gzonte n mbar qytetin e Kors, n vitin 1936 elita e intelektualve korar e propozoi at q t konkuronte n zgjedhjet e pushtetit vendor. Koi e pranoi propozimin q ju b dhe u zgjodh nnkryetar i Bashkis s Kors, funksion t cilin ai e ushtroi pr disa vjet. N Kor edhe sot shum t moshuar dshmojn pr periudhn q Koi ishte n at post, duke e cilsuar nj njeri me zemr t madhe q mundohej t zgjidhte do problem q kishin hallexhinjt q trokisnin n dyert e asaj Bashkie. Aty nga viti 1936 n qytetin e Kors nga Bashkia e qytetit u organizua nj ceremoni e madhe n prkujtim t gjasht dshmorve q ran duke luftuar n Orman-iflig. Fjalimin kryesor n at ceremoni e mbajti Koi Xoxe, i cili i preku thell pothuaj t gjith t pranishmit q ishin aty, aqsa edhe sot n Kor mbahet mnd e thuhet: "Si fjalimi i Koit". Nj rol t madh n mbrojtje t qytetit t Kors dhe t popullsis s saj, Koi ka luajtur n vitin 1940-t kur u zhvillua lufta italo-greke. Ai ndonse nuk ishte m n postin e nnkryetarit t Bashkis s Kors, s bashku me nj pjes t intelektualve korar mori kontakte me ushtarakt e lart t ushtris greke dhe sidomos me komunistt grek q luftonin n rradht e ksa ushtrie q ata t silleshin mir n Kor dhe fshatrat e saj, n mnyr q t mos prekej popullsia dhe t ruhej qyteti nga shkatrrimet. Dhe vrtet n saj t asaj ndrhyrje, asokohe nga ana e ushtarve grek nuk pati asnj ngjarje t jashtzakonshme apo prplasje me banort vendas dhe qyteti nuk psoi shkatrrime.
  Si u lidh me Enver Hoxhn
  Sipas Fatosit djalit t Koit dhe t afrmve t tij njohjet e Koi Xoxes me Enver Hoxhn e kan zanafilln q gjat fillimit t viteve 30-t kur Koi u kthye nga Greqia. M pas miqsia ndrmjet tyre u konsolidua kur Enveri u afrua me Grupin Komunist t qytetit aty nga fundi i viteve 30-t. Koi pr shum koh ishte Kryetar i Grupit Komunist t Kors dhe m pas me ardhjen e Koo Tashkos nga Moska si i drguar i KOMINTERN-it, u b nnkryetar i atij grupi. Jo vetm n krahasim me Koin q kishte nj kontribut t madh n krijimin e konsolidimin e Grupit Komunist t atij qyteti, por dhe me at t antarve t tjer, roli i Enver Hoxhs n at grup ka qen shum minimal, aqsa asokohe Miha Lako dhe Pilo Peristeri ngulnin kmb q Enver Hoxha t mos pranohej si antar i atij grupi komunist pr shkak t sjelljeve jo t mira nga ana morale q kishte ai, nisur dhe nga vetvrasja e nj vajze korare q ndodhi pasi u braktis nga Enveri. Po kshtu edhe demostrata e madhe antifashiste e 8 nntorit t vitit 1941 q u zhvillua n qytetin e Kors ku mbeti i vrar i riu komunist Koci Bako, n Historin e Shqipris i sht atribuar Enver Hoxhs si organizatori kryesor i saj. N fakt sipas dshmive t pjesmarrsve t asaj demonstrate, Enveri nuk kishte asnj lidhje me at demonstrat q u organizua krejtsisht prej Koi Xoxes. Kjo gj vrtetohet dhe me faktin q Koi duke qen n qytetin e Kors me organizimin e asaj demonstarte, nuk arriti dot q t merrte pjes n ditn e par t mbledhjes themeluese t Partis Komuniste Shqiptare n Tiran. Kjo gj pranohet dhe nga vet Enver Hoxha n kujtimet e tija q thot se Koi erdhi nj dit me vones n mbledhjen themeluese t Partis. Duke par kontributin e madh q Koi kishte n themelimin e organizimin e Grupit Komunist t Kors, nga pjesmarrsit e mbledhjes themeluese t PKSH-s m 8 nntor 1941, u vendos unanimisht me votim dhe ai u ngarkua me detyrn e Sekretarit Organizativ t PKSH-s, kurse Enver Hoxha n at mbledhje u ngarkua vetm me detyrn e financierit t partis.
  Pse u arrestua Koi nga italiant?
  Tashm sht i njohur fakti se nga mbledhja themeluese e PKSH-s e deri n vjeshtn e vitit 1942 e n vazhdim, u eleminuan duke u vrar apo burgosur komunistt kryesor q priteshin t caktoheshin n krye t Partis Komuniste, pasi funksioni i Sekretarit t Prgjithshm t saj u la vakant dhe do t zgjidhej m von n baz t meritave q do t kishin ata q do t zgjidheshin n at post. Kshtu gjat ksaj periudhe kohore pas mbledhjes themeluese t PKSH-s i pari q u eleminua ishte Qemal Stafa, pretendenti kryesor pr kreun e Partis dhe pr at vrasje q nga ajo koh sht akuzuar si i implikuar Enver Hoxha. Po kshtu mbas Qemalit, n 11 tetorin e vitit 1942 nj baz n shtpin e Ije Farks u vran Vojo Kushi, Sadik Staveleci dhe Xhorxhi Martini dhe u kap i gjall i katrti Muharrem Llanaj q luftoi deri n fund me Vojon. N at baz pak koh para shtetrrethimit ka qen Enver Hoxha dhe prej shum komunistve t vjetr, Enveri sht akuzuar si njeriu q ka gisht n vrasjen e tyre, i cili kishte si qllim zhdukjen e Sadik Stavelecit ish kryetarit t Grupit Komunist t t Rinjve n Tiran q ishte dhe pretendent pr t zn vendin e kreut t partis. Prpara se t ndodhte vrasja e tyre, q n muajin prill 1942 u arrestua nga italiant dhe Koi Xoxe q asokohe mbante funksionin e Sekretarit Organizativ t PKSH-s. Arrestimi i Koit ndodhi pas takimit q ai pati me Enver Hoxhn pak dit m par. Enveri pasi e thrriti at i tha se ai nuk duhej t qndronte m n ilegalitet, pas daljes nga burgu i par ku ishte futur nga fundi i vitit 1941. Q t mos binte n sy t spiunve, Enveri i sygjeroi Koit q ai t hapte nj barrak aty n afrsi t Rrugs s Durrsit dhe t ushtronte zanatin e teneqexhiut q ai e dinte nga i jati i tij q n Kor. Kur Koi me ndihmn e Andon Deks po e mbaronte s ngrituri barrakn, aty erdhn italiant dhe e arrestuan at. Kshu Koi prfundoi n burgun e Tirans dhe mundi q t dal q andej pas aksionit t shprrthimit t burgut q u b nga Myslym Keta dhe shokt e tij. Pas daljes nga burgu Koi shkoi n zonn e ermeniks ku dhe u zgjodh antar i Shtabit t Prgjithshm n 10 korrikun e vitit 1942.
  Enveri e drgon n Greqi
  Aty nga nntori i vitit 1943, Enver Hoxha e thrriti Koin dhe e ngarkoi me detyr q t shkonte n Greqi pr t takuar Gjeneralin Sarafis q ishte komandant i forcave t armatosura t EAM-it. Koi mori me vete dhe Nesti Kerenxhin dhe shkuan e takuan gjeneralin grek q ishte i vendosur me trupat e tij n zonn e Kozhanit. Gjat ktij takimi Xoxe i shprehu gjeneralit Sarafis gatishmrin dhe miratimin e Enver Hoxhs pr krijimin e Shtabit t Prbashkt Ballkanik, gj t ciln Enverit ja kishte krkuar Tito me an t emisarve q kishte pran tij n Shqipri. Gjenerali grek nuk ja miratoi Xoxes sygjerimin e Enverit, kurse Enveri n kujtimet e tija thot q nuk ka qen asnjher dakort pr krijimin e atij Shtabi, ndonse si Xoxe dhe Kerenxhi kan dshmuar t kundrtn e atyre q ka thn ai. M pas me urdhr t Shtabit Prgjithshm, Koi u caktua t shkonte n qarkun e Kors n zonn e Gor-Oparit. Ai punoi n at zon deri n mbarimin e lufts ku dha nj kontribut t madh n organizimin e lvizjes antifashiste me brigadat partizane. Koi gjithashtu mori pjes n Kongresin e Prmetit ku ju dha grada Gjeneral-leitnant q ishte e dyta pas Enver Hoxhs q u gradua Gjeneral-kolonel dhe gjithashtu u emrua n funksionin e z / kryeministrit t Qeveris s Prkohshme q doli nga ai Kongres, duke qen direkt zvendsi i par i Enverit n t gjitha funksionet e tij.
  Kryetari i Gjyqit special
  Me mbarimin e lufts, aty nga fillimi i vitit 1945 Koi Xoxe u caktua n funksionin e Kryetarit t Gjygjit Special q do t zhvillohej pr dnimin e atyre q u quajtn kriminelt e lufts. Ndonse n mbarim t atij gjyqi u dnuan me vdekje dhe me burgime t gjata pjesa m e madhe e t pandehurve, nga dokumentet dhe dshmit e personave q kan asistuar n ato seanca, bhet e ditur se Xoxe shpesh debatonte ashpr me prokurorin Bedri Spahiu duke i krkuar atij q ai t mos prdorte ofeza gjat debateve me t akuzuarit. N at gjygj u dnua me vdekje dhe Bari Omari, kunati i Enver Hoxhs. Sipas dshmive t familjarve t Koi Xoxes, gruas s tij Sofiks si dhe fmijve m t mdhej, n at koh kur u dha dnimi me vdekje pr Bahriun, n shtpin e Xoxes shkoi motra e Enverit (Fahrija) q ishte dhe gruaja e Omarit. Ajo i tha Koit q t shikonte mundsin q burri i saj Bahriu t mos dnohej me vdekje, por ti falej jeta. Koi e pyeti at se kush e kishte kshilluar q ajo t vinte dhe t takohej me t. Farija i tha atij q ajo kishte biseduar dhe me vllan e saj Enverin dhe ai i kishte thn: Shko dhe tako Koin se vetm ai e ka n dor q Bariut ti falet jeta. Koi tepr i habitur nga fjalt dhe hipokrizia e Enverit i tha Fahrijes se po t ishte pr Koi Xoxen, Bahri Omari jo vetm q nuk do t pushkatohej, por ai as nuk duhet t ishte arrestuar pr vet kontributin q kishte dhn gjat lufts duke mbajtur dhe strehuar Enver Hoxhn n shtpin e tij. Pas fjalve t Koit, Fahrija u largua dhe pas pak ditsh burri i saj u pushkatua bashk me t tjert q u dnuan me vdekje.
  Kontraditat Xoxe-Hoxha
  Disa muaj pas mbarimit t atij gjyqi, Koi u konsolidua si njeriu m i besuar i Enver Hoxhs dhe bashkpuntori m i ngusht i tij me nj pushtet politik apsolut. Kshtu ai prve postit t zv / kryeministrit u emrua dhe Ministr i Brendshm, (post i cili deri n at koh mbahej nga Haxhi Lleshi) dhe gjithashtu ishte dhe n funksionin e Sekretarit Organizativ t PKSH-s duke qen numri DY pas Enver Hoxhs q ishte sekretar i Prgjithshm.

  Dashnor Kaloi
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Kjo pjesa mbi uj e "ajsbergut" kriminal t Enverit dhe zhganit t tij!
  Kur Enveri shkruante se Koi ishte injorant - Koi dinte 6 gjuh t huaja(!!!)
  Kur Koi zbatonte me prpikmri dhe prkushtim prej komunisti direktivat e Enverit - ky i fundit "ia la kopilin n der", me dredhit e tija tipike e demonikae. Ajo q e trembi Enverin ishte respekti q kishte pr Koin Mareshali Tito (!!!)
  Sa e kan hangr para Koit, gjat Koit, dhe mbas Koit, nji Zot e din!
  Pastaj ata hangrn njeri - tjetrin! Pa dyshim ve pr PUSHTET!!!
  Nj her tjetr do shkruaj m gjat, sa pr t sqaruar "ata t Enverit" dhe "Ata t Koit"
  Agim Doi - Agjent i Pavarur dhe Kriminel n Dispozicion! LOL!

 15. #15
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Por me duket e kalume shpejt tek koha e mallkimit

  Kush kane qene ministrat ne kohe te Zogut?

  Ne kohe te luftes?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  T shkrova bre Anton, fillo e lexo shkrimin e par timin pr kt tem:
  N koh t Sknderbeut me radh si m posht:
  Kont Urani
  Pal Kuka
  Moisi Golemi
  Lek Zahari Gropa
  Pal Engjlli

  N kohn e pushtimit osman:
  Nuka ka patur t till, por Bylykbash dhe Kajmekam

  N koh t Qeveris s vitit 1912
  Myfit bej Libohova
  Aqif Pash Elbasani
  Fejzi Alizoti
  Esat Pash Toptani (kur princ Widi vuri kryeministr Turhan Pash Prmetin ishdiplomat n Petrburg 1914)
  Ahmet Zogu (viti 1920 n Qeverin e Sulejman Delvins 1920-1924, q u b dhe kryeministr dhe iu b atentati me 23 shkurt 1924 nga matjani Beqir Valteri i cili pohoi se e kishte shtyr Avni Rustemi q i kishte dhn dhe armt pr t vrar Zogun)
  Sulejman Delvina(11 korrik 1921 e deri 18 tetor 1921)
  Bajram Fevziu ( 19 tetor - 6 dhjetor 1921 n Qeverin e Pandeli Vangjelit. Fill mbas ktij emrohet Ahmet Zogu n Qeverin e Xhafer Ypit).
  Rexhep Shala 17 qershor 1924 - 23 dhjetor 1924!
  Luigj Gurakuqi 7 dhjetor - 12 dhjetor 1921 (simbolikish n qeverin e Hasan Prishtins)
  Ceno Bej Kryeziu (1 shkurt 1925- 23 shtatpor 1925) n qeverin e Ahmet Zogut.
  Abdurrahman Dibra (Dy Her!) 30 maj - 10 qershor 1924 dhe 12 shkurt - 21 tetor 1927!
  Kostaq (Koo) Kota , prej 5 shatorit 1928 si kryeministr dhe ministr i brendshm!
  Shefqet Vrlaci 30 mars 1924 - 27 maj 1924 kryeministr dhe ministr i brendshm!
  Musa Juka - qershor 1930 - 1939 i vetmi nga Veriu i Shqipris! Arratiset sapo futet Italia n vitin 1939!!
  Et'hem Toto - n qeverin e Mehdi Frashrit - autoritar dhe i aft! Duke i gdhir 12 korriku i vitit 1937 pushkatohet si antimonarkist!
  Mehdi Frashri 16 tetor 1943!
  Pastaj Koha e krimit komunist:
  Xhafer Cenko Lubonja
  Haxhi Lleshi
  Koi Xoxe
  Mehmet Shehu
  Kadri Hazbiu
  Feorr Shehu
  hekuran Isai
  Simon Stefani
  Gramoz Rui,
  Aredin Shyti
  Bajram Yzeiri
  Vladimir Hysi
  Bashkim Kopliku
  Agron Musaraj
  Halit Shamata
  Belul Celo
  Ali Kazazi (i dyti gjat tr historis nga veriu!!!!!!)
  Neritan Ceka
  Perikli Teta
  Petro Koi
  Spartak Poi
  Ilir Gjoni, etj,. etj. deri tek ky i sotmi q do t jet Ilir Meta!!

  ANTON!
  Tashti a don m!?
  Agimi

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Shume interesante Biografia e Koci Xoxes.

  Aty lart thuhet se:
  "Kshu Koi prfundoi n burgun e Tirans dhe mundi q t dal q andej pas aksionit t shprrthimit t burgut q u b nga Myslym Keta dhe shokt e tij. "

  Ne fakt me sa di une nga ata qe kan qen aty Krejt puna ne Burg udhehiqej nga Koci Xoxe dhe kanali nendheshem nga ku u arratisen nji pjese e te burgosurve antifashiste u hap nen drejtimin e Koci Xoxes.
  Njesiti gueril (beqir balluku) jashte burgu vetem se ka thy nja dy poca te shtyllave qe mos te ndricohej ajo pjese e lagjes nga do dilnin keta te burgosurit.Lym Keta ska rol ktu..shum shum ka gjujt me llastiqe ndoj poc elektriku.

  E qyqaret vane si qeni ne rrush..Vet jan kruajtur...te dy Kocot e Korces..Tashko dhe Xoxe e ben shok gjatovinon pe gjirokastre..
  Sotir Vullkani, veterani, bridhte me trajse neper burgje mbas te birit..
  E kane afruar e kane ndihmuar e Ai, Enveri ja futi pastaj.

  Me nji fjale more shoke..Dhjetori i studenteve beri MARSEL SKENDOn nga Bos i makina importit te shtetit ne BOs te xhepit te vet. Arben Malon nga hajdut tepelene ne miliardar..Gramoz Rucin nga polic i zylyftar Ramizit ne Onanis te Rivieres..
  DHjetori shkoj per dhjam qeni me nji fjal..Vetem Sali Kelmendi fitoi me kioskat. Dhe Cifti i balerinave Pedo-Socialiste PASHKO-RULI.

  rrofsh o SALi qe u lodhem kot me ty.

 18. #18
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Shqipria behet e pavarur me 14 shtator 1943

  Ministri i Puneve te Brendshme te Shqiperise Kole Bibe Mirakaj ne 7 shtator 1943 i transmeton prefekturave mesazhin e kryeministrit Eqerem Libohova: "Shqipria nuk mund te loze asnje rol ne ndalimin e perleshjes se madhe nderkombetare, prandaj ka nevoje pr rregull e bashkim vellazeror qe te mundte me urtesine qe e ka shquar ne aste kritike te dale i pa lujtmetuar fizikisht dhe ekonomikisht nga ky konflikt i perbotshem dhe mbi te gjitha te dale i bashkuar qe te mund me nje ze te vetem te mbroje te drejtat e tij. Do te mundim ta kapercejme nese duam te vendosim te bashkepunojme qe te gjithe pa asnje dallim rreth flamurit dhe te lidhim besen e shenjte pr ti dale zot Atdheut. U bej thirrje pra te gjitheve sa kane gjak shqiptari qysh prej Prishtine e ne Konispol dhe qysh prej Ulqini e ne Tetove te shtrengohemi rreth flamurit te mbajme ftohtesine, te mbajme rregullin e te disiplinohemi qe te mundim si nje trup i vetem te mbajme kufinjte tone gjersa Konfereca e Paqes te caktoje fatin tone. Fati yne si komb dhe si shtet varet ushtria e gjakftohtesia qe do te tregojme ne kete ast historik. Shpetimi qendron ne bashkimin real dhe ne disipline" (Gazeta "Tomori" 10 shtator 1943 dhe AQSH, FMPB dt. 139 fl. 127 viti 1943). Pr hir te Shqiprise Eqerem Libohova nuk dha doreheqje kur kapitulloi Italia por pranoi ta qeverise vendin duke kuptuar njekohesisht se kishte mbaruar politikish vete ai dhe nje kohe qe ai dhe nje grup politikanesh e kishin vleresuar apo kishin punuar shume. Me 14 shtator 1943 rrethet patriote shqiptare e shpallen te rrezuar qeverine e "diteve te robnise" dhe shpallen njekohesisht krijimin e nje komiteti te perkohshem per "konvokimin e Asamblese Kombetare" prej se ciles doli me vone qeveria. Ja permbajtja e shpalljes: "Shqiptare! Qendresa heroike e kombit tone gjate fazave te ndryshme te luftes ne kambe u shperblye definitisht me shkaterrimin e nje sundimi te huaj. Te gjithe shqiptaret brenda kufinjve etnike jetojne me perfytyrimin e nje ardhmerie kombetare te lumnueshme. Nder luftat tona kombetare, te cilat kane vazhdue te papreme e me shekuj, kane ra fli brezat tona te meparshme. Populli yne do te jete gati me ndjekun gjurmat e tyne pr ta mbrojtun lirine e vet, e fitueme me gjakun e kaq deshmoreve kundra cilitdo qe do te mundohet me ia grabite. Shqiptare! Pr me ia pre hovin anarkise se krijueme me ndryshimin e situates e tue besue fetarisht n'ardhmerine e shkelqyeshme t'atdheut, legalizimi i se ciles do ti behet nga vendimi i nje Asambleje kombetare, qe do te mblidhet sa me pare dhe do te perfaqesoje vullnetin e te gjithe popullit shqiptar. Qysh sot qeveria e diteve te robnise deklarohet e rrezueme dhe vendin e saj e zen nji komitet i perkohshem, i cili do te marre te gjitha masat pr me konvokue Asamblene Kombetare, prej gjinit te se ciles do te dale qeveria. Shqiptare! Ne keto aste vendimtare te historise se kombit tone te tronditun duhet qe burra me vetedije te plote ti tregojne popullit e lirise duke marre barren e perfaqsise se tij dhe te gjitha pergjegjesite e randa te astit. Rrofte Shqipnia e lire!" (AQSH fondi i qeverise nr.249 dt.1/479)  Ne nje artikull gjeta kete fakt Kole Mirakaj eshte i verete ky fakt?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Anton!
  Her Kola e her Marku kan qen n at funksion, ndaj nuk vura asnjerin!
  Agimi

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2006
  Postime
  4

  Abdurrahman Dibra

  Pershendetje jam nje pinjoll i Abdurrahman Dibres nese deshironi te lexoni dicka me shume rreth jetes se tij me thoni ti postoj
  "Atdheu mbi te gjitha" Naltmadhnia e Tij ZOG I (Mbret i Shqiptareve)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Frika nga deshtimi, ministrat e Berishes, ne krye te listes
  Nga ai_shoku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2009, 18:22
 2. Auditimi i Brendshm
  Nga dodoni n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-08-2006, 05:45
 3. Ministrat e financave t Shqipris
  Nga CEZARND n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-08-2005, 23:31
 4. lirimi i Fryms
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55
 5. Ministrat e Drejtesise se Ballkanit mblidhen ne Tirane
  Nga StormAngel n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 20:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •