Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355

  Bukoshi akuzon qeverin pr korrupsion dhe struktura mafioze

  Hajde , hajde moj kurqyshe rras me grushta e shty me gishta thot populli!



  Bukoshi akuzon qeverin pr korrupsion dhe struktura mafioze


  PRISHTINE (31 Korrik) - Ish kryeministri kosovar Bujar Bukoshi akuzon ashpr qeverin aktuale t Kosovs. Sipas Bukoshit, qeveria e tanishme sht e korruptuar. "Qeveria jon bazohet n struktura mafioze", ka deklaruar Bukoshi n nj intervist dhn numrin e fundit te t prjavshmes gjermane "Der Spigel". Bukoshi tha se t gjitha partit e mdha n qeveri, prfshir edhe at t presidentit Ibrahim Rugova, (Lidhja Demokratike e Kosovs) LDK, kan nj struktur t korruptuar q manipulon konkurset dhe privatizimet. Der Spigel e ka shprndar sot lajmin nj dit prpara daljes n treg. "Kur nj ministr punson 200 persona t familjes s tij n aparatin shtetror, n kt mnyr ata i garantojn elektoratin", ka thn Bukoshi, sipas t cilit qeveria sht e prfshir edhe n kontrabandn e nafts. "Nse drejtsia do t funksiononte, pjesa m e madhe e ministrave dhe funksionarve duhet t jepnin dorheqjen", tha Bukoshi, nj prej themeluesve t LDK-s, aktualisht lider i "Partis s re t Kosovs". ro/ro (BalkanWeb)

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Bukoshi eshte njeriu i fundit qe duhet te akuzoje qeverine per punen e saj.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Haha bash bukoshi ka te drejt ta kretikoi diken kur dihet se qfar ka ber ai mafioz e keqperdorues i fondit te repuplikes te Kosoves qe jo rastesisht populli e njef si fondi i bukoshit per 10 vite me radh.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Pune e njohur kjo tek ne,
  Mafioze akuzojne mafioze tjere.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Bukoshi ; Qeveria e tashme e Kosovs sht e bazuar n struktura mafioze
  Bukoshi, sipas agjencive, n kt intervist ka akuzar pr korrupsion t gjitha partit qeveritare, prfshir edhe at t kryetarit Rugova, t cilat, sipas tij, manipulojn me tenderat dhe privatizimin".
  Nse ne do t kishim nj system funksional t drejtsis, shumica e ktyre ministrave dhe zyrtarve do t duhej t jepnin dorheqje, citojn agjencit e lajmeve intervistn e Bukoshit.

  Ndaj kritikave t kryetarit t Partis s Re t Kosovs, Bujar Bukoshit dje reaguan ashpr, Ibrahim Shala, kshilltari i kryeministrit Bajram Rexhepi si dhe ministri Jakup Krasniqi, t cilt kto kritika i cilsuan si propagand n prag t zgjedhjeve.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Qeveria e Kosovs rreth kritikave t Bukoshit

  Akuzat bhen pr qllime politike n prag zgjedhjeve

  "Cdo akuz n shtetin demokratik duhet t argumentohet, ndrsa n aspektin politik m se pakti ka t drejt t flas zoti Bukoshi. Ai vet ka qen nj kryeminister n ekzil dhe dihet se si ai i ka prfunduar llogarit e vet si kryeministr i Kosovs, tha Ibrahim Shala, kshilltar i kryeministrit Bajram Rexhepi

  Akuzat e kryetarit t Partis s Re Demokratike t Kosovs, Bujar Bukoshi, se Kosova po udhhiqet nga strukturat mafioze qeverisse jan t motivuara politikisht, tha Ibrahim Shala, kshilltar i kryeministrit Bajram Rexhepi. Reagimet e kshilltarit t Qeveris s Kosovs erdhn pas intervists q zoti Bukoshi i ka dhn revists s prjavshme gjermane Der Spigel, n numrin q pritet t dal n treg t hnn. N kt intervist zoti Bukoshi kritikon ministrit e Kosovs pasi n to "sht duke mbizotruar ekonomia familiare, dhe po q se do t funksiononin ligjet dhe shteti i s drejts shumica e funksionarve dhe ministrave do t duhej t jepnin dorheqje".

  Por, zoti Shala tha se derisa kto akuza nuk kan baz mbesin vetm propogand pr arsye se tani jemi n prag t fushats elektorale pr zgjedhjet q do t mbahen m 23 tetor n Kosov.

  "Cdo akuz n shtetin demokratik duhet t argumentohet, ndrsa n aspektin politik m se pakti ka t drejt t flas zoti Bukoshi. Ai vet ka qen nj kryeminister n ekzil dhe dihet se si ai i ka prfunduar llogarit e vet si kryeministr i Kosovs. Por megjithat nuk duhet t merremi personalisht m rastin e tij dhe kohn e tij pasi dihet se akuzat e tij jan t motivuara politikish. Pr m tepr tash dihet se jemi n prag t fushates dhe derisa akuzat nuk jan t argumetuara dhe nuk kan baz mbesin vetm propogand, tha Shala, pr "Evropa e Lir".

  Ndrsa sa i prket akuzs tjetr se n ministrit e Kosovs jan t prfshir edhe 200 t afrm t ministrave, zoti Shala e mohon kt duke thn se n ministri njerzit jan t punsuar n baz t aftsive t tyre.

  "N parim cdokund lidhjet familiare duhet t jen t dnueshme dhe nuk duhet t plotsohen ministrit me familiarizm, por m ekspert dhe njerz t aft q mund t'i kryejn detyra sipas ligjit. Nse njerz t afrm apo t njohur me njri-tjetrin punsohen kjo nuk duhet t jet dukuri. Por nse ka dshtime n kt drejtim ne pajtohemi se kjo dukuri duhet t luftohet. Por nuk jam i bindur se ajo sht n at mas sic thot zoti Bukoshi. Kosova sht nj sistem i vogl dy milionsh, prafrsisht sht sa nj lagje e Romes apo e Parisit, ndaj shpesh sht koincidenc q njerzit t njihen me njri-tjetrin", thot Shala.

  Ndrkoh, edhe Jakup Krasniqi, ministr i Shrbimeve Publike n Qeverin e Kosovs, kritikat e zotit Bukoshi drejtuar klass se sotme politike kosovare i quan t pabaza.

  "N rend t par Bukoshi e di vet si ka udhhequr si kryeminister i Kosovs jasht Kosovs dhe mendoj se ai nuk ka argument, por sht br nj praktik e akuzave shum t pa baza", tha zoti Krasniqi pr "Evropa e Lir", duke shtuar se n ministrin t ciln e udhheq ai, jan t inkuadruar kryesisht kuadro q jan t shkolluar dhe t prgatitur pr t udhhequr institucionet e Kosovs.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Bukoshi krkon largimin nga pushteti t pasardhsve t UK-s


  PRISHTINE (23 Gusht) - E ardhmja e qytetarve t Kosovs varet prej largimit nga pushteti t pasardhsve t UK-s s shformuar, ka deklaruar ish kryeministri i Kosovs Bujar Bukoshi. N intervistn pr agjencin austriake t lajmeve APA, ai ka theksuar se partit n pushtet n Kosov jan "kancer i vendit" sepse mbshtetn n strukturat mafioze. Votuesit do t duhet q kta politikan t'i drgojn n shtpi jo me arm, por me votn e vet, ka rekomanduar Bukoshi, kryetar i Partis s Re t Kosovs (PReK) e formuar n prill t vitit 2002, e cila sht kandiduar pr zgjedhjet e ardhshme parlamentare n Kosov. Ai i ka akuzuar kryetart e PDK dhe t AAK Hashim Thain e Ramush Haradinaj pr nepotizm, duke thn se nn udhheqjen e tyre ministrit jan br ministri pr punsimin e familjarve t tyre. ro/ro (Balkanweb)

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Bukoshi po i akuzon te tjeret shifni se a ka hejn ma i madh se bukoshi:

  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 23-08-2004 m 11:29
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Bukoshi i zhytur n krim krkon t fshihet duke akuzuar t tjert- (Koment i Kosovapress-it)







  Njeriu i njmij turpeve, njeriu i njmij dshtimeve, njeriu simbol i mediokritetit politik srishmi sht br i zhurmshm me zrin e tij t vogl, n skenn e madhe politike t Kosovs. Ky njeri sht Bujar Bukoshi. I aft pr t br vetm dme kombetare paraqitet edhe tani me deklarata, ku njsoj si Koshtunica e oviqi krkon largimin nga skena politike e Kosovs t ish drejtuesve t UK-s. Duke br kt Bukoshi tregon se sa pak moral ka n karakterin e tij, sepse ishte UK-ja e cila ia bri t mundur ktij mediokri politik q t mos mbetet tr jetn azilant rrugve t Perndimit, por q t kthehet n Kosov e t bhet qytetar.

  Por njerzit pamoral e dinjitet siq sht Bujar Bukoshi nuk duan tia dijn pr gjra t tilla. Ata jan t verbuar nga intatet e frustracionet pr shkak t dshtimeve t tyre jetsore e politike. I till sht Bujar Bukoshi. I frustruar ngase historia e tij sht nj zero e madhe, i frustruar ngase e tashmja e tij sht nje parti q nuk sht m tepr se nj ajtore politike, i frustruar se e ardhmja e tij politike sht e vdekur. Por Bujar Bukoshi nuk sht vetm njeriu simbol i dshtimit. Ai sht edhe simbol i turpit n historin m t re t Kosovs. Turpi i tij sht privatizimi i fondit t Qeveris s Kosovs n Ekzil, pr t cilin hert a von drejtsia kosovare dhe ajo nderkombetare do ta thot fjaln e saj.

  Duke akuzuar t tjert pr mafiozllk Bukoshi harron se atij i takon merita pr themelimin e tradits s korrupsionit dhe keqprdorimit t fondeve publike pr interesa private e klanore. Bujar Bukoshi sht babai i korrupsionit e keqprdorimit n Kosov. Kt ai e di mir, por q t fshihet fillon e hedh balt mbi t tjert, duke vjedhur n kt rast fjalorin e Koshtunics dhe oviqit. Por turpi i tij nuk mbaron me kaq. Segmenti tjetr i ktij turpi ka t bj me luftn kur u vu n ball t prpjekjeve pr t prqar UK-n, duke kryer n kt mnyr nj shrbim ndaj Beogradit, i cili ua hapi dyert (kufinjt) njerzve t tij t dyshimt, q n emer t profesionalizmit t rrem donin ta minonin nga brenda strukturn e Ushtris lirimtare t Kosovs. Por fal gjeturis t atyre q drejtonin kt struktur ky plan mercenar e djallzor i sponzuar nga Bukoshi dshtoi. Pr kt qllim antikombtar Bukoshi ka shpenzuar 80. 000 000 DM dhe nuk ia ka arritur qllimit. E tani far krkon?

  Dhe me t mbaruar luftn Bukoshi mediokr mblodhi parat e vjedhura dhe erdhi n Kosov pr tu hedhur hi syve shqiptarve prmes nj organizate joqeveritare (UFORK) sa pr t lar fytyrn e nxir. Por edhe ksaj radhe dshtoi, sepse t zezat e Bukoshit jan aq t shumta saqe sht e pamundur ti fshehesh. Ato jan gjithandej, shihen natn e ditn nga qytetart e Kosovs, q n zgjedhjet e kaluara i treguan ktij mediokri politik se ka qen, sht e do t jet nj hiq politik. Dhe duke e ndjer vetn t till ai zmrohet, brtet , irret, flet marrzira me zrin e tij t vogl, shum t vogl n skenn e madhe politike t Kosovs. N fund ktij mediokri t politiks kosovare do ti bjm disa pyetje:

  Pse nuk ka treguar ku i ka ln thast me para pr t grumbulluar dhe strehuar sejment e tij?

  Cilat biznese i drejton n Kosov t krijuara me parat e vjedhura nga emigrantt kosovar n Perndim pr shum vite me radh?

  Prse nuk e ka br transparencn publike t kontonumrave n Gjermani, n Zvicr, Turqi e SHBA?

  Prse nuk e dorzon pronsin e Dardania Bank Qeveris s Kosovs ne Tirane, por e ka privatizuar pr intersa t veta?

  Sa supermarkete i posedon n Kosov?

  Kto pyetje nuk sosin me kaq. Kto jan vetm maja e ajsbergut t poshtrsive dhe krimit t Bujar Bukoshit.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Xhavit Haliti fton Bujar Bukoshin n debat publik televiziv


  Prishtin, 24 gusht (Kosovapress) Time: 17 : 50

  Lulzim Zeneli: Lidhja Demokratike e Kosovs bash hiq nuk i komenton deklaratat e Bujar Bukoshit.

  Xhavit Haliti: Un e di q Bujar Bukoshi ka harxhuar rreth 80 milion marka pr ta ndar UK-n, pr ta shkatrruar Drejtorin Politike dhe Shtabin e Prgjithshm t UK dhe nuk ia ka arritur qllimit.

  Bujar Dogolli: Ai sht njeri ZHGL-e q nuk vlen as ti komentoj deklaratat e tij.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Kur Bukoshi hip n ati, nuk i intereson sa sht sahati- Shkruan Bedri HALIMI

  Opinionit kosovar, ndonse i sht i njohur emri i Bujar Bukoshit, megjithat vlen pr t prmendur n mnyr telegrafike, kyqja e tij n LDK, futjen e tij n thes nga UDB-a, e pastaj emrimin e tij n mnyr t rrufeshme si kryeministr i Kosovs n ekzil.

  Kto dit n cilsin e kryetarit t nj partie me emrin PREK, ai nuk ngurroi q ti sulmoj trashgimtart politik t lufts lirimtare, se E ardhmja e qytetarve t Kosovs varet prej largimit nga pushteti t trashgimtarve politik t Ushtris lirimtare t Kosovs,i ka deklaruar Bujar Bukoshi kryetar i PREK-ut agjencis austriake t lajmeve APA. Populli thot hajni brtet kapeni hajnin. Ksisoji mafiozi t akuzon pr mafi n stilin mafioz.

  Pr qndrimet e Bukoshit antiUK, opinioni i gjer ka pasur rastin t njihet edhe m par, madje qysh gjat lufts lirimtare.N kt rast si shembull dot sillnim vetm nj deklarim t tij, n nj intervist dhn BBC-s, kur thot Nuk kemi njohuri pr ekzistimin e Ushtris lirimtare t Kosovs Bota sot, 2 nntor 1996, ndrkoh q po ky njeri, disa vite m par, madje n cilsisn e kryeministrit t Kosovs nga Gjermania, ku qndronte si azilant pati deklaruar se i ka t gatshm 300.000 lufttar pr ta filluar luftn n Kosov.

  Bujar Bukoshi, po n cilsin e kryeministrit t Republiks s Kosovs vazhdimisht bnte thirrje pr grumbullimin e 3% n popull, n emr t FONDIT T REPUBLIKS S KOSOVS. Pas lufts, m 25 mars 2000, e mbajti mbledhjen e fondeve, kurse m 27 prill t po atij viti, n cilsin e kryetarit t Kshillit t bordit drejtues, pati mbajtur konferenc pr shtyp me gazetar, duke ua br me dije se dit m par sht themeluar Unioni i Fondeve pr Republikn e Kosovs. Ky union ishte themeluar nga fondet e Republiks s Kosovs, shumica e t cilave patn filluar t veprojn n shtete t Perndimit qysh n vitin 1991. Kto fonde, si thoshte Bukoshi, ndihmuan popullin e Kosovs pr t mbijetuar dhe kan mbshtetur fusha t veanta t jets, arsimin, informimin, rastet sociale, institucionet e Republiks s Kosovs etj. Fondet e Republiks s Kosovs jan themeluar dhe kan vepruar si fonde humanitare dhe jan administruar nga Ministria e Ekonomis dhe e Financave n kohn kur ka vepruar Qeveria e Kosovs n ekzil.

  Gjithashtu, ai pati deklaruar se kemi zhvilluar disa her konsultime edhe me komisionet dhe me kryetart e fondeve n shtetet e Perndimit. E tra kjo pas lufts. Qndrimet e t gjithve nga kto takime ishin q t gjitha mjetet e fondeve t orientohen pr ndihma n Kosov nprmjet organeve t fondeve, ose nprmjet nj organizimi t prbashkt, por fondi t administrohet nga ata q i kan grumbulluar kto mjete. Po ashtu kemi zhvilluar konsultime edhe me organet ligjore t shteteve ku jan t regjistruara kto fonde, t cilat krkojn q fondet ti orientojn mjetet vetm n kuadr t rregullave statutare dhe nuk lejojn n asnj mnyr prdorimin e ktyre mjeteve pr nevoja buxhetore, sepse kto mjete konsiderohen vetm humanitare.

  Esenca e marrveshjes s ktij unioni qndron se t gjitha mjetet q disponojm t orientohen n Kosov pr ndihma humanitare, pr nevoja t rindrtimit t Kosovs dhe t zhvillimit ekonomik. M tej Bokoshi theksonte se fondi do t ndihmoj fmijt e paprindr, familjet pa kushte pr ekzistenc dhe familjet e mbetura pa kryefamiljar dhe prkujdesje, ndihma invalidve t lufts dhe familjeve t t burgosurve politik, ndihma pr rindrtimin e objekteve t banimit dhe t objekteve pr prkujdesje kolektive, si jan shkollat, erdhet e fmijve, ambulancat etj. Edhe pse saktsisht nuk tregoi shumn e mjeteve t ktij fondi, ai prapseprap tha se mund t jen 55-60 milion DM.

  Kurse pr fondin Vendlindja thrret z. Bukoshi pati thn se gjat kohs s shprthimit t konfliktit, e akuzonte n mnyr shum primitive fondin e Kosovs. Prmes ktij primitivizmi ka ardhur deri te nj rregullim. Gjithashtu m tej thot se n mnyr konsekuente shuma t caktuara 1.1-1.2 milion DM jan drguar vetm pr arsim n Kosov. Por, n disa vende pr shkak t rrethanave t krijuara, nuk ka mundur t bhet shprndarja e mjeteve.

  Pra, UFORK-u ishte nj shoqat e re joqeveritare e themeluar nga mjetet e 3% q jan mbledhur n Perndim pr 10 vjet.

  Edhe pse kto mjete gjat qeverisjes s Bukoshit si kryeministr quheshin Buxheti i Republiks s Kosovs, Bukoshi filloi detyrn e re me para t popullit.

  Natyrisht paknaqsia nuk mund t mos jet e theksuar te t gjith ata njerz q pr dhjet vjet rresht mjetet e tyre i kan derdhur n kt fond, n emr t Qeveris s Kosovs, e jo n emr t ndonj fondi humanitar, qoft ai edhe pr rindrtimin e Kosovs. Ska dyshim se ky ishte nj vazhdim i manipulimit t Bukoshit me mjetet e popullit. Prandaj, deri kur duhet t lejohet ky njeri t manipuloj me djersn e popullit? Fondi pr rindrtimin e Kosovs ishte nj parull joshse pr t vazhduar m leht me manipulime, ashtu si ishte parulla e tij gjat lufts Gjithka pr pavarsin e Kosovs.

  Bukoshi pastaj fomoi parti me emrin PREK, por populli nuk ja dha votn dhe as q dotja jap, sepse deri m sot nuk e ka sqaruar popullin, se sa jan ato mjete, pr ka jan grumbulluar ato dhe kush duhet t disponoj me to sot.

  1. Parat nga Bukoshi u mblodhn n emr t Fondit t Republiks s Kosovs. Prandaj, pse dhe me ciln t drejt, parat e Fondit t Kosovs ai i bri para t Fondeve humanitare?

  2. Kur jan mbledhur parat n Perndim, para autoriteteve t shteteve t atjeshme jan paraqitur si fonde humanitare, e jo fonde qeveritare. Kurse para popullit natyrisht si Fond i Kosovs. Pastaj, ndodhi e kundrta, para popullit i paraqiti si fonde humanitare, dhe si arsyetim e prdori gjoja se edhe para bots paskan obligim q t jen humanitare!!! Po dje, para bots a nuk kishin obligim pr tua treguar t vrteten se si dhe me far qllimi mblidhej 3%-shi?

  3. Lufta ka prfunduar n qershor t vitit 1999, kurse UFORK-u i Bukoshit u themelua m 25 prill t vitit 2000! far misioni ka kryer pas lufts? A nuk kishte nevoj Kosova ather q t ndihmohej, kur sapo doli nga lufta e gjakosur e e plagosur? A nuk kishte nevoj ky popull q t ndihmohej para se t hynte n dimr? Pse u prit q t dal pranvera pr tu formuar ky fond humanitar? A nuk kishte deri tani fmij pa prindr, familje pa kushte pr ekzistenc, invalid t lufts, pastaj objekte q kishin nevoj pr ndrtim e riparim, shkolla, ambulanca, erdhe etj, pr t cilat m von thoshte vet ai se sht formuar? Cila ishte arsyeja q nuk u ndihmua dje, dhe cila sht arsyeja q t ndihmohej nj vit pas lufts? Vrtet ndjenja humanitare e Bukoshit? Po kt ndjenj kaq humanitare q e kishte n pranver, ku e pati vall para se t hynte dimri dhe gjat dimrit?

  Natyrisht se fondi apo fondet humanitare t Bukoshit ishin instrumente pr manipulim me ndjenjat dhe fatin e njerzve, mbi supet e t cilve rndon pesha e skamjes, e goditjes nga lufta. Madje, pikrisht kt shtres Bukoshi synon edhe tani ta bj pr vete, duke u thn: pse nuk na dgjuat ne, pse nuk e dgjuat Rugovn, po ta kishit dgjuar at dhe LDK-n, sot asnj antar nuk do ta kishit t vrar, asnj shtpi nuk do ta kishit t djegur, asnj njeri nuk do ta kishit t burgosur e t kindapuar, asnj grua nuk do ta kishit t dhunuar, etj.

  Natyrisht q Serbia do t ishte kmbkryq n Kosov, duke e vazhduar n mnyr t heshtur procesin e vdekjes s Kosovs. Kur prania serbe n Kosov nuk e ka penguar Rugovn n Prishtin, dhe at bile duke qen kryetar i Kosovs s okupuar, nuk e ka penguar as Bukoshin n Perndim duke mbledhur 3%-shin n emr t Fondit t Kosovs. Prandaj, Bukoshi me fonde t UFORK-ut nuk e ndihmoi popullin, as fmijt, as lufttart, as invalidt, sepse nuk e ndihmoi as luftn, as UK-n, por me UFORK-un e ndihmoi FARK-un! Por nuk dihet se a e ndihmoi FARK-un pas lufts sikur gjat lufts, n emr t Fondit t Kosovs apo vazhdoi ta financoj, n emr t Fondit humanitar. Sidoqoft, Bukoshi, UFORK-u dhe FARK-u, ishin nj, e njjta gj. Sa t ekzistoj njri, do t ekzistoj edhe tjetri. FARK-u dhe UFORK-u dshtuan, kurse Bukoshi si themelues dhe financues i t dyjave me parat e popullit, dshtoi para dshtimit t tyre. Kt e tregon vet numri i votave t fituara n zgjedhjet e fundit. Pr kt sht shum i vetdijshm se nuk do t kaloj m mir as n kto zgjedhje t tetorit, prandaj edhe ka filluar ti sulmoj trashgimtart politik t UK-s, sepse ata e kan penguar, edhe gjat lufts, sepse po mos t luftonin ata, ky do t vazhdonte t mrizonte edhe sot npr perndim me parat e popullit, duke u thirrur si kryeministr i Kosovs. Prandaj, ka t drejt t ankohet burri i bots, se t njjtit njerz q nuk e lan t qet dje gjat lufts, nuk po e ln t qet as tani, sepse po mos t ishin kta, populli tani do ta votonte Bukoshin. Pra, kur Bukoshi hip n ati, nuk i intereson sa sht sahati.

  Parat e popullit, n kohn e paqes, prmes t ashtuquajturave fonde humanitare u keqprdoren n emr t paqes (UFORK), kurse n kohn e lufts u keqprdoren n emr t lufts (FARK).

  Por, kjo nuk sht e tra. Esenca e ksaj shtjeje ishte te deklarimi i Rugovs pr ti hartuar listat e ushtarve t LDK-s. Pra, esenca ishte pr ta paguar tradhtin gjat lufts, duke tentuar pr t bler ushtar pas lufts. Po pse pr t bler ushtar? Pr ta mbuluar tradhtin e mospjesmarrjes, t mosfinancimit, bile edhe t pengimit t lufts. Pr t paguar njerz q do t shkruanin artikuj pr dshmor t vrar t UK-s, pr ta dshmuar kshtu prkrahjen dhe pjesmarrjen e antarve t tyre n luft.

  Dhe s fundi, esenca e UFORK-ut ishte q t blejn edhe vota n popull, sidomos te njerzit me gjendje t rnd materiale, duke e akuzuar kshtu pr do gj, jo Serbin, por UK-n q e prishi rehatin. Po ku ishin tani institucionalistt Rugova dhe Bukoshi? Si u b q i shkeln institucionet e tyre pr para? Dhe me parat qeverisnin ata q i mblodhn parat n popull! Po pse nuk u derdhen ato mjete n buxhetin e Kosovs, aq m tpr kur kt resor, edhe n Kshillin e Prkohshm Administrativ t Kosovs e mbante LDK-ja? Foshnja Diturie Deliu nuk u ndihmua as me ilae elementare, dhe vdiq si antarja e vetme q i kishte mbetur familjes Deliu. Bukoshi me parat e popullit nuk e ndihmoi as kt foshnje, e as foshnjet e tjera gjat dhe pas lufts, prandaj mund t merret me mend se far ndihme do t jap tani. Po ku ta dish, ndoshta nuk kan lejuar rregullat statutare q t ndihmohej lufta, sepse ato para n popull ishin mbledhur pr paqe, e jo pr luft lirimtare. Natyrisht pr paqe nn robri.

  Kur Bukoshi nuk e kishte formuar PReK-un, ua prekte xhepat dhe djersn e njerzve, kurse tani pasi e formoi kt parti prekse me emrin PReK, populli m sht br alergjik dhe nuk lejon deri n pafundsi q tia prek kush as ndjenjat e as djersn.

  Trashigimtart politik t UK-s, nuk i do as oviqi, sepse nuk i ka dashur dje Milloshi, ashtu si nuk i do Bukoshi, sepse nuk i ka dashur dje Rugova.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Citim Postuar m par nga Llapi

  Xhavit Haliti: Un e di q Bujar Bukoshi ka harxhuar rreth 80 milion marka pr ta ndar UK-n, pr ta shkatrruar Drejtorin Politike dhe Shtabin e Prgjithshm t UK dhe nuk ia ka arritur qllimit.
  Eh, sikur vertete Bukoshi te kishte bere kete pune kombetare, qe te zhduk nga faqja e dheut ne ate kohe cetniket Shqip-foles qe qendronin gjoja pas nje Drejtorie Politike dhe Shtabi te Pergjithshem te UCK-se.

  Sa keq qe nuk ka bere kete gje, sepse tani I ka dhene rastin krye-kriminel Halitit shpif per shumat qe gjoja Bukoshi ka perdorur per zhdukjen e hordhive cetnike shqip-folese.

  Bujar Dogolli: Ai sht njeri ZHGL-e q nuk vlen as ti komentoj deklaratat e tij.
  Po de po! I ka ardh mundesia edhe ketij cetnikut si Dugolli te drejtohet ne kete menyre mbi ish Kryeministrin e Kosoves.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  arb
  Te keti mendimi si ti jan edhe 7-8 milion shkie por kot se kot nuk mundet ta shkatrroni as Drejtorin Politike te UK_se as Shtabin e Pergjithshem te UK-se as me pare as me pushk e top, po sot Kosova mos u ardht merzi eshte e lire fal luftes qe bani populli shqiptar e organizimit te kesaj lufte qe e bane pikerisht Drejtorija Politike dhe Shtabi i Pergjithshem i UK-se dhe le ti del ne duel televiziv bukosh aga Zotri Xhavitit e ti shohim cila paskan te drejt .
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  arb
  Qe se kush ishin miqet dhe aleatet e atyre qe ti i quan QETNIK ore shqipfoles po sa ka kuptim kjo qe lirimtaret e Kosoves ti quajsh qetnik kur e gjith bota e din qe UK-ja kunder qetnikve tu luftoi o i pa ftyr.
  --------------------


  "Lufta ime ne Kosove" - Bill Klinton - Nga kujtimet e ish Presidentit Amerikan te permbledhura n librin me titull "Jeta Ime", kapitulli i plote 52, "Mbi luften ne Kosove"


  Nga info@besiana.de M 22.Aug.2004 22:44

  Klinton: Lufta ime ne Kosove


  Nga kujtimet e ish Presidentit Amerikan te permbledhura me titullin "Jeta Ime", po botojme te plote Kapitullin 52, "Mbi luften ne Kosove", qe fillon ne faqen 783. Bill Klinton rrefen per here te pare per publikun atmosferen, prapaskenat dhe hapat diplomatike, politike dhe ushtarake qe cuan ne fillimin e bombardimeve mbi ish Jugosllavi, me 24 mars 1999. Problemet e 11 javeve te luftes ajrore, dorezimi i Milloshevicit dhe pergatitja e hyrjes se trupave paqeruajtese ne Kosove

  Kur erdhi koha per tu kthyer, ne ishim duke hyre ne nje lufte tjeter Ballkanike. Kesaj here ne Kosove. Nje vit me pare serbet kishin filluar nje sulm kunder rebeleve shqiptare kosovare duke vrare shume njerez te pafajshem; kishte femije dhe gra qe i kishin djegur ne shtepite e tyre. Raundi i fundit i agresionit serb kishte ndezur shkendijen e nje eksodi te ri refugjatesh dhe kishte shtuar deshiren e shqiptareve kosovare per pavaresi. Vrasjet ishin shume te ngjashme me ditet e para te luftes ne Bosnje, e cila ashtu si edhe Kosova ishte ure lidhese e ndarjes qe egzistonte mes muslimaneve europiane dhe te krishtereve serbe ortodokse, nje vije ndarese pergjate se ciles kishte patur konflikte te herepashershme prej gjashteqind vjetesh.

  Ne vitin 1974 Tito i kishte dhene autonomi Kosoves, duke i lejuar veteqeverisje dhe kontroll mbi shkollat. Ne 1989-en Milloshevici i hoqi Kosoves te drejten e autonomise. Qe prej kesaj kohe, tensioni kishte ardhur ne rritje derisa shpertheu me pas ne 1995-en kur Bosnja arriti pavaresine. Une isha i vendosur per te mos lejuar qe Kosova te behej nje Bosnje e dyte. Po kaq e vendosur ishte edhe Medlin Ollbrajt (Madeleine Albright).

  Ne prill 1998 Kombet e Bashkuara kishin detyruar mbi serbet nje embargo armesh. Nderkohe Shtetet e Bashkuara dhe aleatet e saj kishin vendosur mbi ta nje embargo ekonomike pasi kishin deshtuar ti jepnin fund armiqesise dhe nuk hynin ne dialog me shqiptaret kosovare. Nga mesi i qershorit, per te bere te mundur ndalimin e dhunes, NATO-ja kishte filluar te planifikonte nje numer mundesish per nderhyrje ushtarake. Teksa afrohej vera, Dik Hollbruk (Dick Holbrooke) ishte kthyer ne rajon per tu perpjekur te gjente nje zgjidhje diplomatike per kete konflikt.

  Nga mesi i korrikut forcat serbe sulmonin serish kosovare te armatosur dhe te paarmatosur, duke filluar keshtu nje vere sulmesh qe do te detyronte 300, 000 te tjere shqiptare kosovare qe te linin shtepite e tyre. Vone, ne shtator Keshilli i Sigurimit te Kombeve te Bashkuara aprovoi nje rezolute tjeter e cila kerkonte fundin e konfliktit dhe ne fund te muajit ne derguam edhe nje here Hollbruk-un (Holbrooke) ne Beograd qe te perpiqej te gjente gjuhen e arsyes me Milloshevic-in.

  Me 13 tetor NATO-ja kishte kercenuar te sulmonte Serbine brenda kater diteve ne rast se nuk respektoheshin rezolutat e Kombeve te Bashkuara. Sulmet ajrore u shtyne kur u pa se 4 mije oficere te forcave speciale Jugosllave ishin duke u terhequr nga Kosova. Per pak kohe gjerat u permiresuan por ne janar 1999 serbet filluan te vrisnin serish kosovare te pafajshem dhe keshtu sulmet ajrore dukeshin te pashmangshme. Ne vendosem te provonim diplomacine edhe njehere, por nuk kishim shume optimizem. Objektivat e paleve ishin shume larg njera tjetres.

  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja donin qe Kosova te gezonte autonomine politike qe kishte patur nen kushtetuten Jugosllave ndermjet viteve 1974 dhe 1989 derisa ua hoqi Milloshevic-i si dhe deshironim nje force paqeruajtese te drejtuar nga NATO-ja qe te garantonte paqen dhe sigurine e civileve kosovare duke perfshire ketu edhe minoritetin serb. Milloshevic-i deshironte ta mbante Kosoven nen kontroll dhe ishte kunder vendosjes atje te trupave te huaja ushtarake. Shqiptaret kosovare kerkonin pavaresi. Por ata ishin te ndare edhe mes tyre. Ibrahim Rugova, kreu i qeverise hije ishte nje burre i bute, i dalluar per mbajtjen gjithmone te nje shalli rreth qafes. Une isha i bindur qe me te mund te arrinim nje marreveshje paqeje, por nuk isha aq i sugurt per faktorin tjeter kryesore kosovare, Ushtrine Clirimtare Kosovare (UCK) te drejtuar nga nje i ri i quajtur Hashim Thaci. UCK-ja kerkonte pavaresi dhe e besonte se mund te ndeshej dhem per dhembe me ushtrine serbe.

  Palet u takuan ne Rambuje (Rambouillet) ne France, me 6 shkurt (1999) per te rene dakort mbi hollesite e nje marreveshjeje e cila do te rikthente autonomine, do te mbronte kosovaret nga shtypja me ane te nje operacioni te drejtuar nga NATO-ja, do te carmatoste UCK-ne, dhe te lejonte ushtrine serbe te vazhdonte te ruante kufirin. Medlin Ollbrajt (Madeleine Albright) dhe homologu i saj britanik Robin Kuk (Robin Cook) ngulen kembe agresivisht ne favor te kesaj politike. Pas nje jave bisedimesh te koordinuara nga Ambasadori Amerikan Kris Hill, (Chris Hill) dhe homologet e tij nga Bashkimi Europian dhe Rusia, Medlin (Madeleine) zbuluam se qendrimi yne kundershtohej nga te dyja palet: serbet nuk donin te binin dakord per vendosjen ne Kosove te nje force paqeruajtese te drejtuar nga NATO-ja, dhe kosovaret nuk donin te binin dakord per te pranuar autonomine ne rast se nuk merrnin garanci per mbajtjen e nje referendumi ku do te vendosnin per pavaresine. Dhe UCK-ja nuk ishte e kenaqur qe do ti duhej te carmatosej, pjeserisht per arsye se ata nuk ishin te sigurte se mund te mbeshteteshin ne forcat e NATO-s per tu siguruar mbrojtje. Grupi yne vendosi ta shkruante marreveshjen ne nje forme te tille qe ta vononte mbajtjen e referendumit por te mos e mohonte ate perfundimisht.

  Ne 23 shkurt, shqiptaret kosovare, perfshi ketu edhe Thacin, e pranuan marreveshjen ne parim, u kthyen ne shtepi per tua shitur ate njerezve te tyre dhe ne mes te marsit udhetuan per ne Paris per te firmosur dokumentin e perfunduar. Serbet e bojkotuan ceremonine nderkohe qe 40 mije trupa serbe ishin grumbulluar perreth Kosoves dhe Milloshevic-i perseriti se ai nuk do te lejonte kurre vendosjen e trupave te huaja ne token Jugosllave. Une e dergova Dik Hollbruk-un (Dick Holbrooke) per ta takuar ate per here te fundit, por edhe Dik-u nuk mundi ta levizte nga vendi.

  Ne 23 mars, pasi Hollbruk-u largohet nga Beogradi, Sekretari i Pergjithshem i NATO-s Javier Solana, me mbeshtetjen time te plote, i kerkoi Gjeneralit Uesli Klark (Ees Clark) te fillonte sulmet ajrore. Ne te njejten dite, me shumice votash 58- 41 Senati votoi per te mbeshtetur kete veprim. Ne fillim te muajit Dhoma e Perfaqesuesve kishte votuar 219 me 191 per te mbeshtetur dergimin e trupave amerikane ne Kosove ne rast se nenshkruhej marreveshja e paqes. Mes Republikaneve te njohur qe votuan ne favor te ketij propozimi ishin edhe Dennis Hastert dhe Henri Hajd (Henry Hyde). Kur Kongresmeni Hajd (Hyde) tha se Amerika duhet te ngrihet kunder Milloshevic-it dhe spastrimeve etnike une buzeqesha dhe thashe me vete ndoshta doktor Xhekell (Jekyll) ne fund te fundit ishte diku brenda tij. (Shenim i perkthyesit: Dr. Jakyll eshte nje personazh letrar dhe ketu nenkupton anen pozitive te nje personi.)

  Ndersa shumica e Kongresit dhe te gjithe aleatet tane ne NATO mbeshtesnin sulmet ajrore, Rusia nuk ishte ne te njejten linje. Kryeministri Yevgeni Primakov ishte duke udhetuar drejt Shteteve te Bashkuara per tu takuar me Al Gore. Kur Al e njoftoi se nje sulm mbi Jugosllavine ishte i mundshem, Primakov urdheroi qe aeroplani i tij te kthehej mbrapsht drejt Moskes.

  Ne daten 24 (mars 1999) une iu drejtova popullit amerikan per tu treguar se cfare isha duke bere dhe aresyet pse po ndermerrja nje akt te tille. U shpjegova atyre se Milloshevic-i u kishte zhvatur kosovareve autonomine, duke u mohuar te drejtat e tyre te garantuara me kushtetute per te folur gjuhen e tyre, per te patur shkollat e tyre, dhe per tu veteqeverisur. Une iu pershkrova atyre masakrat serbe: vrasjen e civileve, djegien e fshatrave, debimin e njerezve nga shtepite e tyre, 60 mije vetem ne pese javet e fundit dhe gjithsej nje cerek milioni. Me ne fund une kisha mundesi ti vendosja ngjarjet aktuale ne kontekstin e luftrave qe Milloshevic-i kishte shpallur kunder Bosnjes dhe Kroacise, dhe ne ndikimin shkaterrues te vrasjeve te tij mbi te ardhmen e Europes.

  Fushata e bombardimeve kishte tre qellime: ti tregonte Milloshevic-it se ne e kishim seriozisht se do te ndalonim nje rradhe tjeter te spastrimit etnik, se do te shmangnim nje sulm akoma me te pergjakshem kunder civileve te pafajshem ne Kosove dhe se nese Milloshevic-i nuk do te dorezohej se shpejti ne do te demtonim seriozisht kapacitetin ushtarak te Serbise.

  Ate nate filluan sulmet ajrore. Ato do te zgjasnin per 11 jave nderkohe qe Milloshevic-i vazhdonte te vriste shqiptaret e Kosoves dhe te debonte rreth nje milion shqiptare prej shtepive te tyre. Bombat do te shkaktonin deme te medha mbi infrastrukturen ushtarake dhe ekonomike te Serbise. Fatkeqesisht ne disa raste ato do tu shmangeshin koordinatave te percaktuara dhe do te merrnin jeten e njerezve qe ne po perpiqeshim te mbronim.

  Disa njerez arsyetonin se qendrimi yne do te kishte qene me i justifikuar nese do te kishim derguar edhe trupa ushtarake nga toka. Por me kete argument kishte dy probleme. Se pari, derisa ushtaret te arrinin ne pozicionet e tyre, te mjaftueshem ne numer dhe me mbeshtetjen e duhur, serbet do te shkaktonin nje dem shume te madh. Se dyti, viktimat civile te nje fushate ushtarake ne toke do te kishin qene shume here me te medha sesa numri i viktimave si rezultat i bombave te pasakta. Une nuk u bashkova dot me argumentin se duhej te ndiqja nje kurs i cili do te merrte me shume jete amerikanesh, pa siguruar shume bindshem mundesine e nje fitoreje. Strategjia jone shpesh do te dyshohej, por ajo kurre nuk u braktis.

  Ne fund te muajit, kur bursa u mbyll per te paren here ne historine e saj me mbi 10 000 nga 3 200 kur une mora Presidencen, vendosa te beja nje interviste me gazetarin e televizionit CBS, Dan Rather. Pas nje diskutimi te gjere per Kosoven, Dan-i me pyeti se nese e prisja qe nje dite te behesha bashkeshorti i nje senatoreje te Shteteve te Bashkuara. Ne ate kohe shume zyrtare te Nee York-ut ishin bashkuar me Carli Renxhell (Charlie Rangel) per ti kerkuar Hillary te konsideronte ti hynte gares. I thashe Rather se nuk e kasha idene se cfare ajo do te vendoste, por se nese do te kandidonte dhe do te fitonte "ajo do te ishte e mahnitshme".

  Ne prill ndersa ne kishim shtuar bombardimet ne qytetin e Beogradit duke goditur Ministrine e Brendshme, seline e televizionit shteteror Serb, shtepine e Milloshevic-it dhe ndertesen e partise se tij, konflikti ne Kosove u intensifikua. Ne gjithashtu shtuam jashtezakonisht mbeshtetjen financiare dhe prezencen me trupa ushtarake ne shtetet fqinje si Shqiperia dhe Maqedonia per ti ndihmuar ata te perballonin vrullin e madh te refugjateve. Nga fundi i muajit, kur Milloshevic-i nuk ishte perkulur ende, nga dy drejtime njekohesisht po vinin kundershtime ndaj politikes sone. Toni Bler (Tony Blair) dhe disa anetare te Kongresit mendonin se ishte koha per te derguar trupa nga toka, ndersa Dhoma e Perfaqesuesve votoi kunder dergimit te trupave pa aprovimin paraprak te Kongresit.

  Une besoja ende se fushata ajrore do te jepte rezultat, dhe shpresoja se mund ta shmangnim dergimin e trupave nga toka per aresye te ndryshme nga ajo e misionit paqeruajtes. Ne 14 prill i telefonova Boris Yeltsin per ti kerkuar pjesemarrje me trupa ushtarake ne nje force paqeruajtese ashtu si edhe ne Bosnje. Shpresoja se nje prezence ruse do te ndihmonte te mbronte minoritetin serb dhe mund ti jepte Milloshevic-it nje mundesi per te shpetuar fytyren e tij per kundershtimet ndaj vendosjes se trupave te huaja.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Ketu mund ti lexoni te verteta mbi FARKU-un

  FARK-u fare nuk ka egzistuar nese dikush ndihet krenar ketu ne forum se ka qen FARK-ist ai separi duhet te mendoj a ka vepruar dikun, kush e ka udhehequr, ku eshte betuar dhe nen cilin betim ka hyre ne lufte nese ka luftu, por si ka mudesi te luftoj njeriu te nen komanden e nje ushtria qe fare nuk ka egzistuar!!!!!!!!??????????

  Ahmet Krasniqi pasi muar vendimin pr formimin e Drejtoris Informative t Ministris s Mbrojtjes t Republiks s Kosovs, dhe dha urdhr pr nxerrjen e organit t Ministris s Mbrojtjes. Drejtori i ksaj Qendre ushtaraku Rifat Haxhijaj i kreu me prpikri detyrat dhe brenda nj kohe t shkurtr e bri t gatshm nr 1 t organit t Ministris s MbrojtjesRevist ushtarake pr botim, por Qeveria e Bukoshit ndaloj daljen e saj nga shtypi. Numri i par i ksaj reviste u botua disa dit para se t vvritet Ahmet Krasniqi, ndrsa numri i dyt pas vrasjes s tij me urdhrin e Ahmet Krasniqit, pa dijn dhe plqimin e Bujar Bukoshit dhe me punn e palodhshme t Rifat Haxhiajt."


  Ahmet Krasniqi ishte vendos si Ministr i Mbrojtjes pa autorizimin dhe nnshkrimin e Dr Bujar Bukoshit, ather Kryeministr i Qeveris n egzil !


  Gjith koha e veprimtaris s FARK-ut , FARK-u ishe ilegale dhe i pa pranuar nga Qeveria e Bujar Bukoshit !!

  Ahmet Krasniqi n fund t gushtit 1998 ia shtroi me shkrim kto krkesa Bujar Bukoshit : 1.T finansohn Forcat e Armatosura t Republiks s Kosovs nga Fondi i Qeveris sipas parallogaris q i duhn pr armatim, veshmbathje, dhe ushqim, t mbshtetur n standarde ushtarake. 2. T legalizohet Ministri i Mbrojtjes, Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura t Republiks s Kosovs, n organet prkatse t Shqipris.3. T bhn ndryshime n Ministrin e Informatave dhe n TV-n e Kosovs. 4. T bhn sqarime t nevojshme me prfaqsues t UK-s, pr ti bindur se sht n t mirn e Kosovs rrespektimi i Marrveshtjes s Osllos. 5. Po qe se prfaqsuesit e UK-s edhe mtutje nuk e rrespektojn Marrveshtjen e Osllos, t dilet n opinion me sqarime t nevojshme pr zbardhjen e ksaj Marrveshtjeje.

  Prgjigjja ishte negative !!

  Ahmet Krasniqi pat paraqitur dorheqje nga funksionet q i mbante njher n qershor 1998 dhe hern tjetr n gusht t vitit 1998 deri u vra n rrethana t paqarta !

  Edhe pse kishte vepruar n mnyr t paligjshme Ahmet Krasniqi dhe FARK-u, ishte peticioni i Oficerve t prir nga Xhafer Jashari dhe Halil Bicaj t cilt krkonin largimin e Ahmet Krasniqit nga veprimet e tij aventureske !!

  Tash paramendoni . Disa t mashtruar akuzojn forcat e UK-s n Kosov se paskan qen kundr bashkimit t faktorit Ushtarak t Kosovs !!!

  Shiqoni ku jan problemet jan jasht Kosovs, jan n emigracion , jan te ata q nuk e kishin pa me sy luftn n Kosov. Po kan qen t involvuar n grabitjen e miliona Markave t mrgimtarve t dhna pr Drenicn dhe Lufts e saj !!




  KOHA DITORE, 25.01.1999.

  Nga intervista me kryeministrin e Republikes se Kosoves, Dr. Bujar Bukoshi


  BUJAR BUKOSHI: "KOSOVA KA VETEM NJE FORCE TE ARMATOSUR - KJO ESHTE UCK-JA"
  - A nuk eshte e vertete se ju jeni munduar ta minoni UCK-ne duke krijuar forca paralele si FARK-un?

  BUKOSHI: Une deshiroj qe rezistenca Mbreti shqiptare te jete gjitheperfshirese. Ndoshta nje numer jo i vogel njerezish, me te drejte, i jane futur luftes duke menduar se nuk ka rendesi nese behet ne emer te UCK-se apo qeverise apo, ne plan me te larte, te kombit. Ne fakt keshtu duhet te jete. Nuk e kuptoj se pse zgjerimi i pjesemarrjes shihet me dyshim apo e shqeteson ndokend, ky zgjerim vetem na ben me te forte dhe nuk i rrezikon punet e medha qe na presin. Kosova ka vetem nje force te armatosur. Kjo eshte UCK-ja. Nuk ka dhe nuk duhet te kete force te armatosur tjeter. Gjeja me pezmatuese e gjithe kesaj afere publicistike, per te cilen me duhet t'i kerkoj ndjese lexuesit per kohen qe po i marrim pa te drejte, eshte se behet barasvleresimi midis luftetareve te lirise, atyre qe gezojne mbeshtetjen e gjithe Mbreti shqiptar, dhe grupimeve te ndryshme qe dalin e flasin ne emer te tyre, duke u munduar ta instrumentalizojne luften vetembrojtese e te vene monopol mbi atdhedashurine. Une nuk dua t'i ngaterroj luftetaret e komandantet e tyre atdhetare e sakrifikues me publicistet, me konferencaxhinjte dhe deklaratashkruesit. E perseris, askush nuk mund te kete monopol mbi veprimtarine liridashese te UCK -se, sepse UCK ne Kosove eshte i gjithe Mbreti i Kosoves qe deshiron clirim: kjo gezon mbeshtetjen e plote te qeverise qe e drejton Bujar Bukoshi. Qeveria e Kosoves ka luftuar e do te luftoje qe opsionet qe ne mbrojme apo synojme t'i realizojme ta kene mbeshtetjen masive te Mbreti te Kosoves: ne kete aspekt eshte e rendesishme qe edhe lufta te jete lufte e gjithe kombit shqiptar per liri e pavaresi. Kjo lufte liridashese nuk ka vetem nje komponente te vetme, por shume, dhe si te tilla ato, si ne cdo vend tjeter ne bote, duhet te jene nen nje drejtim te unifikuar politik - pa tendenca monopolizuese. Sharjet dhe shpifjet jane tejet te demshme pikerisht ne keto momente vendimtare per Kosoven. Qeveria nuk mund te bashkohet kurrsesi me shpifjet. Veprimet e mia dhe te qeverise jane publike dhe krejtesisht te kontrollueshme.

  Beqe CUFAJ

  Kur sht fjala pr Bukoshin : Kjo vetm dshmon se FARK-u dhe Ahmet Krasniqi kan qen ilegal dhe t paligjshm !!

  Kjo pjes e intervists n "Koha Ditore" nuk ka pr qllim t tregoj se Bukoshi sht i mir dhe patriot .... po t trgoj se Struktura rreth Ahmet Krasniqit dhe FARK-ut kan qen ilegale dhe t pa ligjshme dhe e pa njohur nga vet Bujar Bukoshi !!

  Kapitull tjetr do t jet pastaj prgjegjsia e Bujar Bukoshit ndaj Kosovs , ndaj Drenics, lufts... etj.

  Kjo pjes e intervists n "Koha Ditore" nuke qet patriot Bujar Bukoshin dhe nuk ja zvoglon prgjegjsit .... po jep nj dshmi se FARK-u ishe ilegal .... mafioz... dhe antikombtar !!


  Ky distancim i Bujar Bukosit nga FARK-u kishte ardhur pas zbardhjes s inqizimeve nga CIA t bisedave t Bukoshit me ish Oficera t APJ-s dhe Sali Berishs rreth Grushtshtetit t 14 shtatorit 1998 .... T cilen bised e komentoj edhe vet Bujar Bukoshi sivjet n gazetn ditore "Zri" !!!

  KOINCIDENCA me "Sigurimin e Atdheut" !!

  Prap amerikant n sken CIA ... David Wentz lajmroi se shrbimi i sigurimit t LDK-s bashkpunon me shrbimin informativ Serb !!!

  LDK pastaj u distancue nga "Sigurimi i Atdheut" si ma par nga FARK-u !!!!
  LDK sqaron se nuk ka lidhje me t ashtuquajturn organizat "Sigurimi i atdheut" dhe me deklaratn e saj

  Prishtin, 15 korrik - Kryesia e LDK-s me an t nj komunikate pr opinion sqaron se nuk ka lidhje me t ashtuquajturn organizat "Sigurimi i atdheut" dhe me deklaratat e saja.
  "LDK-ja nuk ka asnj lidhje me t ashtuquajturn organizat 'Sgurimi i atdheut' dhe me deklaratn e saj t paradoditshme.
  Me kt rast Kryesia e LDK-s bn t njohur faktin se i qndron besnik tradits dhe kulturs tolerante, t kultivuar pr m shum se 15 vjet rresht.
  LDK-ja tash e sa koh njihet si parti e vlerave tolerante dhe demokratike, andaj konsiderojm se deklaratat e tilla, kan pr qllim t njollosin emrin, imazhin dhe kulturn politike t LDK-s, kan qllim t caktuar politik dhe jan n funksion t proceseve destabilizuese, aq m tepr kur gjendemi n prag t zgjedhjeve nacionale.
  Kryesia e LDK-s krkon nga organet e drejtsis dhe t rendit q ta hetojn sa m par rastin e asaj deklarate dhe autort e saj t sillen para organeve t drejtsis. Njkohsisht u bjm thirrje antarsis, simpatizantve t LDK-s dhe qytetarve t Kosovs q t mos bien pre e ktyre deklaratave tendencioze", thuhet n fund t ksaj komunikate t Kryesis s LDK-s.





  Tre dosjet e tentim grushtshtetit me 14 shtator 1998 n Tiran, disa nga t pandehurit jan vrar, t tjer jan br deputet e ndonj edhe President !!!!



  Dosja 1

  T pandehurit e dosjes s par t "14 Shtatorit" jan, Ekrem Spahia, Sali Shehu, Shemsi Premi, Ilir Zhilla, Antoneta Malja, Frrok Gjini, Alfons Zeneli, Elvis Kamberi, Syl Lusha, Dritan Zhgjei, NN ish oficer i APJ-s (Armata Mbreti e Jugosllavis), Edmond Ymeri, NN ish oficer i APJ-s (Armata Mbreti e Jugosllavis).

  Dosja 2

  Dosja numr dy e "14 shtatorit" ka patur t pandehur, Qamil Biberaj, Avni Metalia, Cen Doi, Gzim Qordja, Uk elkola, Bajram Martini, Ram Hidri, Kreshnik Gjyrii, Muharrem Boshnjaku , NN ish oficer i APJ-s (Armata Mbreti e Jugosllavis), Sokol Gashi, NN ish oficer i APJ-s (Armata Mbreti e Jugosllavis)..

  Dosja 3

  Ndrsa grupi i tret prbhet nga t pandehurit, Sali Lusha, Izet Haxhia, Dem Dollapi, Kliton Dobrani dhe Myftar Lumneshi. Prokuroria i cilsoi m t rrezikshmit dhe drejtuesit e kryengritjes s armatosur
  Mbi ta rndonte akuza e kryengritjes s armatosur, marrjes pjes n miting t kundraligjshm me qllim prmbysjen rendit kushtetues me dhun dhe dhunim i institucioneve t rndsis s veant. M 13 dhe 14 shtator t vitit 1998, turma t irrituara u drejtuan pr nga Kryeministria dhe e sulmuan at. Turma hyri n godinn e Televizionit Shtetror dhe mori n dor drejtimin e tij. Askush nga demonstruesit nuk e kishte marr parasysh ato dit se organet e specializuara ishin duke i vzhguar, ndrkoh q mediat elektronike i transmetuan drejtprdrejt t gjitha zhvillimet.

  shqiptarija.net
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Llapi
  ti si i semure qe je(apo i paguar mire)nuk ndalesh e nuk ndalesh me marrinat tuja

  Une nuk di me shume cka te shtoj
  perpos:
  JU LUMTE ZOTERI BUKOSHI

  Eshte koha dikush te flas hapur dhe drejt

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Sipas Beq Llap Cufes..te cilin e furnizon KeXhebeja e Nano Klosit me Dosje te fresketa taze..

  "Ahmet Krasniqi pat paraqitur dorheqje nga funksionet q i mbante njher n qershor 1998 dhe hern tjetr n gusht t vitit 1998 deri u vra n rrethana t paqarta ! "



  nuk eshte e paqart or Beq sepse krejt Kosova e din te verteten.

  Beqa e din besoj deklaraten e spiunit nderkombetar Milaim Zekes bere Mero Bazes kur i thote..
  -Mero te vras si Ahmet Krasniqin..

  Beq spiuni i sigurimit te kadri fecorr uDbes.. e din besoj se Hashim Thaqi ..spiuni i Ruc-Klosit e ka kercenuar Ahmet Krasniqin..

  -Kam me te vra si Shkaun o Ahmet Krasniqi..

  Ahmeti u vra ne Tirane kur KESHI i Nanos..Shiku i Klosit.. TV e Xhunges.. e ushtri e Mejdan Ruco Enverit ishin mobilizuar nen nje regjisure ekspertesh te asgjesonin Ministrin e Kosoves Ahmet Krasniqin..

  Rruges ju hoqen dritat.. Lagjes ju bllokuan rruget..bodigardet e Ahmetit u c'armatosen..etjetj..
  Dhe Fadil Kodra e Melaim Zeka me banden e caktuar nga Halit Klosi e vrane pabesisht Ahmetin sikurse vrane Drinin, Azemin, Xhemen etj..

  E keqja eshte se Bukoshi financoi Xhavit kriminelin me milionat eurot e 3% -shit te diaspores te ciles diaspore per 15 vjet rresht Xhaviti e Milaimi i kish fry ne vesh mos me ja pagu asnji dojcmark per 3% per Republik te Kosoves..

  Sigurisht Xhaviti e Milaimi me kompani donin qe Dojcmarkat e Diaspores te shkonin ne arken e PS-se qe kjo te ri-vinte edhe njiheri ne Pushtet e tja u kante nanen demokratve andej e ketej kufirit..

  Meqense ne Tirane PS erdhi ne Pushtet athere duhej vazhdue pjesa dyte e planit ..Te shpartallohej dhe LDK e Rugoves.."atij shpiunit qe nuk coj lula tek varri i Enverit..".

  Sot PS e Prishtines (PDK.AAK etj) me vrasje e mashtrime kerkon te likujdoje LDK-ne.

  BEq Cufa ky enverist- stalinist katundar i qelbur.. qe hyn e del ne Shik te Klosit.. fabrikon shpifjet e radhes..

  Kot e ka..se i njohim tash..

  LDK e vetme do e perballoj dhe pjesen e dyte te Revolucionit te Vonuar sepse revolucioni i vonuar pjesa e pare e rrezoj magarin Berish.. mirpo Kosova nuk eshte Lushnje e Vlore..e Tirane..

  Aty u ka has sharra ne gozhd kriminelave enverist..

  Me Vota populli Kosoves i tha JO Stalinit..Enverit..Nanos Finos Milaim Zekes, Nexhmijes Ramizit Mejdan Caush Klos Xhepaxhive..

  Edhe ket radhe do fitoj LDK per inat te Nanos e te Berish pabesit qe po i ve shkopij nen rrota Rugoves..

  Hajnat e Kosoves.. ne bir te minit do fyten..



  qashtu..

 18. #18
  Bravooo brari plotsisht e drejt ...pajtohem me ty ne gjdo aspekt ...vetem para..

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  RTP
  Si te smuti si te shendoshi e verteta dhemb a ? ose te pakten te djeg e ty te paska dieg pak a?


  Brari

  E paske perzie krejt e paske ba siq themi ne drith e miell bashk ska njeri qe te kupton


  tung tung dhe pa nervoz ju lutem
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Llapi
  dhimbjen qe e shpreh ti(me gjithe keto faqe rrena e shkronja te medha)flasin nje doze me te madhe se dy rreshtat e mi.

  Une,urova dhe uroj Zoteri Bukoshin per arsyen qe foli,e ceku ku qendron problemi i Kosoves,e ju,vazhdoni me rrena se u kenaqet tu ja ba qejfin veti.

  Populli nuk ha bar
  kot e ke



Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Emrat e ministrave t PDSH n qeverin maqedonase
  Nga babadimri n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 22:12
 3. Rishfaqen armt dhe maskat n Kosov, Thai akuzon qeverin
  Nga teksaskosova n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 22-12-2006, 07:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •