Close

Rezultati i Sondazhit: Jeni pro apo kunder abortit?

Votues
282. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Jam pro

    105 37.23%
  • Jam kunder

    143 50.71%
  • Jam i pavendosur

    34 12.06%
Faqja 3 prej 19 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 368
  1. #41
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Kunder Abortit!
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  2. #42
    Jezusi ju do! Maska e Astrit77
    Anėtarėsuar
    26-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    390
    Jam kunder abortit!

    Femijet jane dhurate e Perendise dhe te abortosh eshte barabarte me vrasjen e femijes tend. Aborti eshte drejt per drejte pasoje e mekatit njerezor dhe e rebelimit te vazhdueshem te njerezve kunder Krijuesit.
    Duani armiqte tuaj bekoni ata qe ju mallkojne, per te qene bij te Atit tuaj qe eshte ne qiej -Jezus

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Duhet te jet ilegale pervecse disa rasteve si tha dhe Deusi. Kaltersi the qe pse te jet ilegale kur gruaja ka per te vajtur ta abortoj edhe pse nuk lejohet. Kjo eshte shume e vertete, por ama kur eshte legale eshte me e leht per dike te vendosi te abortoj femijen. Jo te gjithe llogjikojne shendetshem kur ndodhen ne situacione te papelqyeshem... apo te jen gati te marrin pergjegjesine te mbajne nje femije. Marrim nje shembull: I shoqi apo i dashuri nuk e do femijen, i thot gruas ..."s'ka asgje qe te kesh frike", ..."mund te shkojme qe tani, nje gjelpere e thjesht e mbaron gjithcka, teknologjia tani eshte shume e advancuar edhe lejohet nga shteti n.q.f ti ben zgjedhjen per mos e mbajtur femijen". Kurse kur eshte ilegale, jo teknologjia nuk eshte aq e advancuar se keto klinika fshihen nga shteti, nuk eshte aq e leht te vendosesh dhe duhet mendohesh te gjitha konsekuencat para se ta abortosh femijen per arsye se ti nuk mendon qe je ekonomikisht apo stable ne jeten tende.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Reina : 29-07-2004 mė 10:35
    Be yourself and you will always be in fashion.

  4. #44
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    nje pyetje kam per Storm angel ..

    nje qe njoh une .. ishte shtatzane .. doktoret i thane se femija ka probleme .. ajo still e mbajti .. sot e kesaj dite .. femija eshte gati 5 vjec dhe as nuk leviz ,, as nuk eshte zhvilluar fare .. si te thuashe eshte me nje kembe ne varr ..

    nuk do ishte me mire qe ajo ta kishte shpetuar ate femi qe pa e sjell ne kete jete fare ?
    plus femija po vuan po dhe ajo si nene poooo .. ajo e mbylli jeten e saj qe pa mbush 35 vjec ? e cfare beri ne kete mes ajo ? Nothinggggg ..

    si do veproje ti ne kete rast .. apo do ta mbaje ashtu .. ?

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    O njerez ju flisni per vdekjen si shpetim, nga e dini ju qe eshte me mire mos te jetosh fare se sa te vuash? Nga e di ti qe ai femije Pinko kur te rritet do thoj do preferoja me mire te vdisja se sa te vuaj. Motra ime nuk degjon e as nuk flet, fola me nje shoqen time cfare do bente ajo n.q.f do ta dinte qe do kishte nje femije qe nuk fliste as nuk degjonte, dhe tha une do ta abortoja. Me theri ne zemer kjo pergjigje se imagjinoj motren time qe eshte shume sweet, e lumtur, po mbaron shkollen, me e mira, me e dashura, imagjinoj qe nena ime te kishte vendosur mos ta mbante, O Zot me vertete me therr e me duket vrasje po ta imagjinoja mos ta kisha pasur kurre. Ajo cfare mendon qe nuk flet e nuk degjon? Mendon se eshte me e vecant se ne, duhet te perpiqet ne jete te kuptoj gjerat jo dhe aq thjesht si ne, duhet te lexoj buzet tona kur flasim, shikon shprehjen e fytyres sone e arrin te kuptoj per cfare flasim. Merremi vesh me shenja, ishte nje kohe kur me vinte keq tani nuk e shikoj kurre me me keqardhje e kur njerezit ja bejne sa gjynah nuk me prek me. Vuajten prinderit e mi per nje kohe shume te gjate se nuk donin ta pranonin u vinte keq, u dukesh e padrejte, po asaj kurre si vin keq per veten. Sic e thash e shikon veten te vecante.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  6. #46
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Serish,
    Pa marre parasysh se si ka lindur femija nena nuk ka te drejte ta abortoj.
    Po ne qofte se femija do kishte lindur pa asnje defekt? Atehere?
    Nuk mundesh te kerkosh arsye ne ate se cka kane thene doktoret,thjeshte thene edhe per keto femije me malfunksionime ekzistojne institucione neper te cilat perkudesen keto,une ne familje kam ashtu nje person,po halla ime nuk vendosi qe te bej abortim,per te vetmin shkak qe ky femiu edhe pse i rritur tash qeshet ,merr fryme jeton,ndegjon,mundohet...I ben sfide jetes!
    Nuk ka te drejte askush t`ia marr ate te drejte,
    Ndoshta me pak banale eshte t`ia marrish te drejten per shoqerim me njerez tjere qe sipas nesh quhen "normal",po nuk ka arysyetim ta privosh nga jeta.
    Nuk ia ka fajin askujt ky qe lindi me defekt,thjeshte ashtu e ka jeta,nuk mundet te gjitha sendet te jene perfekte.
    Abortimi thjeshte paraqitet si anomali psiqike e nenes e jo e foshnjes.
    Po pyete cdo femije me defekt se a do kishe dashur te te abortojne,ca pergjigje do merrje?
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  7. #47
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    keshtu ne teori Stormo mire e ke ti .. pooo je shume larg realitetit ..

    take care man

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar mė parė nga Anabelaaa
    O njerez ju flisni per vdekjen si shpetim, nga e dini ju qe eshte me mire mos te jetosh fare se sa te vuash? Nga e di ti qe ai femije Pinko kur te rritet do thoj do preferoja me mire te vdisja se sa te vuaj. Motra ime nuk degjon e as nuk flet, fola me nje shoqen time cfare do bente ajo n.q.f do ta dinte qe do kishte nje femije qe nuk fliste as nuk degjonte, dhe tha une do ta abortoja. Me theri ne zemer kjo pergjigje se imagjinoj motren time qe eshte shume sweet, e lumtur, po mbaron .
    anabelaa ne te gjithe sjellim ne forum eksperienca te ndryshme, dhe kemi gjykime te ndryshme. Zgjedhja qe kane bere prinderit e tu eshte per tu admiruar. Mos te te vij keq te te them, qe ndoshta as ata nuk e dinin kur e sollen ne jete se c'fat do te kishte femija i tyre. Femija eshte i shenjte, once qe vjen ne jete.

    Larg qofte te isha para nje vendimi te atille neser, une nuk e kam ate lloj guximi. Edhe ai qenushi qe ke ti ne avatar te dhimbset, jo me te ish njeri e jo me te ish mishi e gjaku yt.

    However, sic tha dhe DI-ja shume mire, ligjshmeria s'ka te beje me kete pune. Ky vendim ashtu si dhe shume te tjere, kane te bejne me personalitetin dhe moralitetin e njeriut, si rritet, si edukohet e ne cfare vlerash beson. Me shume kam merak per femijen tim si do te rritet neser, ne cfare bote do te marre pjese dhe sa i gatshem do te jete te marr vendime per jeten, sesa kur do ta sjell ne jete. ne fund te fundit, procesi i perzgjedhjes eshte nje nga me natyralet ne evolucion.

  9. #49
    Dynamic Maska e good devil
    Anėtarėsuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    jgyuery
    Postime
    260

    lol...not

    pink girl ... ska and ?

    ti e paske lexuar !

    kaq
    Forumi ėshtė tepėr i ngarkuar nė kėtė moment. Ju lutemi na vizitoni mė vonė.

  10. #50
    Dynamic Maska e good devil
    Anėtarėsuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    jgyuery
    Postime
    260

    Red face pikpamja e nje 18 vjecari

    une ndoshta sdi shum nga jeta ... aq sa dini ju te pakten, sdi !

    aborti

    nje pyetje kam

    po sikur mos te kishe lindur ti ?

    ju lutem ... mendohuni per disa minuta para se te flisni

    faleminderit
    Forumi ėshtė tepėr i ngarkuar nė kėtė moment. Ju lutemi na vizitoni mė vonė.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    [QUOTE
    po sikur mos te kishe lindur ti ?


    faleminderit[/QUOTE]

    nuk do te flisja me nje cope aguridhe si puna tende! Do kishte lindur larususi me vone e do te thoshte: epo ishte njeri qe e quante veten "good devil" ...toka mund te bente shume mire dhe pa te!!!

    jeta vazhdon devilo, me/pa ty ..po ti ke kohe ta mesosh kete, kur ta marresh vesh do behesh edhe ti bad.

  12. #52
    Dynamic Maska e good devil
    Anėtarėsuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    jgyuery
    Postime
    260

    Smile

    larsus ... une po e shof qe kjo eshte nje pyetje emocinale per ty ... me fal

    pastaj une sjam vetem "devil", para devil thote "good"
    Forumi ėshtė tepėr i ngarkuar nė kėtė moment. Ju lutemi na vizitoni mė vonė.

  13. #53
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga Larsus
    [QUOTE
    po sikur mos te kishe lindur ti ?


    faleminderit
    nuk do te flisja me nje cope aguridhe si puna tende! Do kishte lindur larususi me vone e do te thoshte: epo ishte njeri qe e quante veten "good devil" ...toka mund te bente shume mire dhe pa te!!!

    jeta vazhdon devilo, me/pa ty ..po ti ke kohe ta mesosh kete, kur ta marresh vesh do behesh edhe ti bad.[/QUOTE]


    LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ;p
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar mė parė nga good devil
    larsus ... me fal

    "

    te fala pac.

    edhe mos me fol me ne orar te punes kur s'kam c'te bej he te lutma shume. LOL.

    pink, mos kopjo se mnetesh ne klase, goce pa moral :P
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Larsus : 29-07-2004 mė 13:23

  15. #55
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anėtarėsuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    varet nga situata
    po nqf se ato rob se majn dot kalamonin
    athere pse te lindi kot

    nuk jom kundra abortit

    klejzi vetlla vet

  16. #56
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Ca ndryshimi ka te vrasesh nje njeri 30 vjec me vrasjen e nje femije pak muajsh?

    Varet ca koncepti kane diskutuesit mbi vrasjen.
    Nqs jan kunder vrasjes si koncept...kunder denimit me vdekje, euthanasia etj...atehere do jen kunder abortit.
    Keta, sic thuhet ne postimin e pare jane zakonisht Fetare hardcore ose njerez qe thjesht nuk besojne ne vrasje.

    Kur lind femija me probleme....prinderit zgjodhen qe ta lindin me probleme? Jo...Atehere prindi te beje ate c'fare i ka dhen natyra detyre te beje. Te sherbeje vetem si postieri i femijes ne bote, dhe jo si gjykates hyjnor. Dhimbjet jan risk pastaj.

    Imagjinoni postierin para se ta dorezoje letren, te shofi ne diell ihere a ka permbajtje pozitive dhe nqs esht negative (billa) ta shkyeje pa e nxjerrur nga zarfi. Not bad e?

  17. #57
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga MiLaNiStE
    varet nga situata
    po nqf se ato rob se majn dot kalamonin
    athere pse te lindi kot

    nuk jom kundra abortit

    klejzi vetlla vet
    Per kete foli edhe une,nese nuk je burr apo grua te mbash femine tend ca dreqin ke qe mbetesh shtatzane apo noi send tjeter.Mos shko mer vlla deri ne fund te rruges per t`u kthyer prap ku ke qene ne fillim,se nuk behet fjale per ty,po per jeten e dikujt tjeter.
    Une mendimin per abort e pash sonte tek syte e vajzes se axhes tim dhe pike.
    Aj cdo te mire
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  18. #58
    ...jam kunder abortit...me perjashtim te dy rasteve...nese rezulton se femija ka probleme...Jo thjesht nga egoizmi qe nuk ke pse te sjellesh ne jete nje krijese qe s'do jete i mire as per veten e as per boten...por edhe pse une vete psh nuk do te doja te me mallkoje gjithe jeten nga ajo pjese (qofte edhe shume e vogel)e ndergjegjshme e pandergjegjshmerise se tij...
    ...dhe rasti tjeter nese nena eshte perdhunuar...
    mendimi im...
    green
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga green : 29-07-2004 mė 14:50

  19. #59
    Nuk ka gje me te bukur se ti japesh mundesine nje femije te shikoj "Driten e Jetes". Nena edhe kur e jep femijen ta adoptojne, kthehet prape ne udhet e kerkimit per te njohur per nje seconde fytyren e femijes. Pro-Abort eshte deshtimi me i madh i jetes qe te shemb themelet deri sa te shuhesh vete. Femija eshte gezimi dhe endrra e Jetes.

  20. #60
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga ASupremeIllyria
    Nuk ka gje me te bukur se ti japesh mundesine nje femije te shikoj "Driten e Jetes". Nena edhe kur e jep femijen ta adoptojne, kthehet prape ne udhet e kerkimit per te njohur per nje seconde fytyren e femijes. Pro-Abort eshte deshtimi me i madh i jetes qe te shemb themelet deri sa te shuhesh vete. Femija eshte gezimi dhe endrra e Jetes.
    Pergjigje perfekte kjo,me ka shtuar buzeqeshje dhe mall.
    Derisa po e shetisja vajzen e axhes mu ftek per kete teme,dhe shikoja ne syte e saj,o Zot thash a ka kush te drejte te vendos per fatin e kesaj krijese kaq te vogel dhe kaq te pafuqishme.
    Respektet e mija per postimin tend ASupremeIllyria.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 3 prej 19 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Aborti
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 26-09-2009, 11:26
  2. Shkodėr: Muslimanėt kundėrshtojnė bustin e Nėnė Terezės
    Nga FЯODO nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 158
    Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:15
  3. Ligj kunder abortit ne South Dakota
    Nga Pasiqe nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 07-03-2006, 14:13
  4. A duhet tė legalizohet aborti?
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 27-02-2006, 18:47
  5. Aborti, Kush ka te drejten e jetes?
    Nga Estella nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 05-02-2003, 06:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •