Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Citim Postuar mė parė nga D D
  Madrigal

  Unė tė vėshtrova nė sy
  kur isha i mirė dhe djalė.
  Duart e tua me ledhatuan
  njė puthje mė pate falė.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)

  U hap zemra ime
  si njė lule nėn qiell,
  me petale dėshire
  dhe thekė ėndrrash.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)

  Nė kėndin tim ngashėrova
  porsi princi i rrėfenjės
  pėr tė Artėn Estrelita
  qė u largua nga ndeshjet.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)

  Unė prej teje jam larguar
  I dashuruar pa e kuptuar.
  Nuk e di si janė sytė tua,
  Duart e tua as flokėt e tua.
  Vetėm mė ka mbetur nė ballė
  Flutura e puthjes.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)
  Nje version tjeter, pak me ndryshe, te te njejtes poem:

  Madrigal

  T'i veshtroja ata sy
  Aq te rinj e te urte
  Dhe ti buzen ma cike
  Me nje te puthur.

  (Oret kane gjithnje te njejtin ritem,
  Netet - te njejtit yj).

  Si gonxhja ne diell
  Me lulezoi zemra
  Me petale te harlisura,
  Me theke prej endrre.

  (Oret kane gjithmone te njejtin ritem,
  Netet - te njejtit yj).

  Denesja ne shtepi
  Si princ perrallor
  Per bareshen e arte
  Qe iku nga gjostra.

  (Oret kane gjithmone te njejtin ritem,
  Netet - te njejtit yj).

  Largohesha nga ti
  Qe fshehurazi me doje.
  Nuk di si i ke syte,
  Duart e tua a floket,
  Por me mbeti ne balle
  Flutura e puthjes sate.

  (Oret kane gjithmone te njejtin ritem,
  Netet - te njejtit yj).

  1919

  ________

  burrim: "Lorka, Poezi". Perktheu: Anton Papleka. Botimet Extra: 1997.

 2. #22
  "..Nothing Else.." Maska e Helena78
  Anėtarėsuar
  30-04-2003
  Vendndodhja
  Pertej Hijes...
  Postime
  290

  Frederiko.G. LORKA

  Duke menduar (jo vetem une) se Frederiko.G. Lorka eshte nje nga poetet me te medhenj te shekullit XX, jo vetem ne Spanje por ne tere Boten, po sjelle disa krijime poetike te tij te perkethyera ne shqip nga Visar Zhiti.

  Por me pare po hedh nje biografi te shkurter te Tij....

  Frederiko Garsia Lorka lindi me 5 Qershor 1898 ne Fuente Vaqueros, ne provincen e Granades ku dhe do te merrte frymezimin per poezite e para te tij.

  1908 : Studon ne Kolegjin e Almerise. Familjarisht transferohen ne Granada. Apasionohet pas muzikes, luan ne kitar dhe me pas studion per piano dhe kompozicion.
  1915 : Regjistrohet ne fakultetin e Letersise dhe, per ti bere qejfin te atit, edhe ne ate te Jurisprudences.
  1918 : Del ne Granada libri i tij i pare me proza poetike.
  1919 : Boton poezine e pare "Elegji per Granaden"
  1920 : Vihet ne skene nje pjese e tij teatrale me marioneta. Deshton qe ne naten e pare te shfaqjes dhe s'u cua kurre per botim.
  1921 : Boton librin e pare poetik ne Madrit "Libri i poemave"
  1923 : Laurohet ne Jurisprudence.
  1925 : Shkruan "Mariana Pineda",
  1928 : Themelon revisten "Gallo" dhe boton romanca cigane.
  1929 : Shkon ne New York dhe ndjek leksione ne Columbia University.
  1930 : Shkon ne Kube ku interesohet per folklorin aq te ngjashem me ate andaluzian dhe njihet me poetin Nikolas Gilen.
  1931 : Bie monarkia e Alfonsit XIII dhe shpallet Republika.Themelon teatrin e tij (popullor falas)
  "La Barraca"
  1933 : Shkon ne Ameriken e Jugut, ne Argjentine dhe ne Brazil
  1934 : Njihet me Pablo Neruden dhe kthehet ne Atdhe.
  1935 : Shkruan "Shtepia e Berbarda Albes" etj. etj.

  Nderkohe pergjate ketyre viteve Ai vazhdimisht shkruante dhe botonte Krijimet e tij deri ne vitin 1936 ku plas dhe lufta Civile Dhe Granada bie ne duar te rebeleve.
  Lorka kapet nga policia me 16 Gusht dhe tre (3) dite me vone me 19 Gusht 1936 Ai pushkatohet ne Viznar dhe ishte vetem 38 vjec......
  thone se Ai thirri vetem: "Perse me vrisni ne nje nate me hene!?!"......

  Visar Zhiti (Rome 1999).  Kasida e dores se pamundeshme

  Do te doja vetem nje dore,
  nje dore te plagosur, po te mundej.
  Do te doja vetem nje dore,
  edhe nese do te kaloja mijera net pa shtrat.

  Dhe do te ishte nje zambak i zbehte gelqereje,
  dhe do te ishte nje pellumb me zemren time lidhur,
  dhe do te ishte roja qe ne naten e ikjes time
  do te ndalonte absolutisht futjen e henes.

  Do te doja vetem kete dore
  per perpjekjet e perditshme dhe carcafet e bardhe
  te agonise time.
  Do te doja vec kete dore
  qe te mbante nje flater te vdekjes time.

  Gjithcka tjeter iken e gjitha.
  Purpur pa emer tashme. Yll i perhershem.
  Gjithcka tjeter eshte tjeter: ere e trishte
  ndersa shemben pirgje gjethnajash.


  Nokturn

  Shoh Yjet mbi det
  Oh, yjet jane prej uji,
  sterkala uji.

  shoh yjet
  mbi zemren time.
  Yjet jane prej arome!
  grure arome.

  Shoh Token:
  plotesi hijesh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Helena78 : 05-01-2006 mė 15:42
  Forma qe i vishet Levizjes nuk eshte burgu por lekura e mendimit....

 3. #23
  Ėndėrr

  Zemra ime ēlodhet ndanė burimit tė cemtė
  (Mbuloje me fijet e tua,
  Merimangė e harresės.)

  Uji i pėshpėriste ulėt njė kantilenė tė ėmbėl
  (Mbuloje me fijet e tua
  Merimangė e harresės.)

  Zemra ime qė u zgjua, pikėllimet e saj ia rrėfeu
  (Fshihe mirėbesimin e saj,
  Merimangė e heshtjes.)

  Ja, zemra ime po rrėshqet nė burimin e cemtė
  (O duar tė bardha, tė largėta
  Mbajeni ujin e lehtė.)

  Dhe, duke kėnduar me gaz, uji e tėrheq
  (O duar tė bardha, tė largėta,
  Uji mbeti i shkretė!)


  Verlaine

  Kėnga
  qė nuk do ta them kurrė,
  nė buzėt e mia u pėrgjum
  Kėnga
  qė nuk do ta them kurrė.

  Nė gjethet e dorezonjės
  ishte nje bukurezė
  dhe cipėn e ujit, hėna
  e shpoi me njė rreze.

  Atėhere ėndėrrova unė
  kėngėn
  qė nuk do ta them kurrė,

  kėngė me kanale tė largėta
  dhe plot buzė

  kėngė orėsh tė gjata
  qė nė hije humbėn

  kėngėn e njė ylli tė gjallė
  mbi nje ditė tė amshuar.

  pėrktheu - Anton Papleka
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  257
  Edhe dashuria mund te vdese (Garcia Lorca)

  Sa te rende jane ditet.
  Ne asnje zjarr nuk mund te ngrohem,
  nuk me qesh me asnje diell,
  gjithēka eshte bosh,
  ēdo gje eshte e akullt e pa meshire
  madje edhe te shtrenjtat yje te qarta
  me shikojne pa ngushellim,
  qysh kur kam kuptuar ne zemren time,
  qe edhe dashuria mund te vdese.

 5. #25
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  KITARA

  Fillon kitara
  Te vajtoje
  Kupat e agimit
  behen cope.
  Fillon kitara
  te vajtoje.
  Eshte e kote
  Te ndalosh.
  Eshte e pamundur
  Te pushosh
  Ka dhe vaj te lehte,
  Monoton.
  Sic vajton uji,
  Era mbi debore.
  Eshte e pamundur
  Ta pushosh.
  Vajton per gjera te largeta,
  Per reren e jugut te nxehte.
  Qe kerkon kamelie te bardha.
  Vajton perendimin pa mengjes,
  Shigjeten pa nishan,
  Zogun e pare qe vdiq
  Maje deges se larte.
  I kitare !
  Zemer plagosur per vdekje
  Nga pse shpata.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #26
  Udhėkryq

  Era e Lindjes;
  Njė fener
  dhe njė kamė
  nė zemėr
  Rruga dridhet
  si kordė
  e tendosur.
  Dridhet
  si njė mizė vigane.
  Gjithandej,
  unė shoh
  kamėn
  nė zemėr.


  Variacion

  Nė pasqyrėn ujore te ajrit
  dega e jehonės

  Nė pasqyrėn ujore tė valės
  gjethishtja e yjeve

  Nė pasqyrėn e gojės sate
  shtresa e tė puthurave


  Pėrktheu Anton Papleka
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. #27
  Heshtja

  O bir, mba vesh kete heshtje
  Eshte nje heshtje e valezuar,
  nje heshtje
  ku kridhen lugina dhe jehona
  qe ballet i detyron te perkulen
  kah toka.


  Parandjenja

  Parandjenja
  Eshte sonda e shpirtit
  Qe ne mister deperton
  Instikti i zemres
  Qe rremon terrinat
  E kohes

  E djeshme eshte ēdo gje e ronitur
  Keqardhja
  Dhe varri
  I kujtimit

  E pardjeshmja
  Eshte ēdo gje e vdekur
  Shtresa e ideve qe japin shpirt
  Per Pegaset e pafre
  Gemusha e kujtimit
  Dhe shkretetirat e tretura
  Ne mjegullinen
  E endrres

  Asgje nuk i turbullon
  Shekujt e ikur
  Gjerave te shkuara
  Nuk mund t’u nxjerrim
  Asnje psheretime
  E kaluara vesh
  Pancirin e hekurt
  Dhe veshet i shtupon
  Me pambukun e eres
  Kurre nuk mund t’i shkeputet
  Asnje e fshehte

  Torsadat e saj shekullore
  Dhe truri i saj
  Me mendime te ronitura
  Neper limbe
  Kurre nuk do t’ia shuajne etjen
  Zemres se zhuritur

  perktheu Anton Papleka
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Heshtja

  O bir, mba vesh kete heshtje
  Eshte nje heshtje e valezuar,
  nje heshtje
  ku kridhen lugina dhe jehona
  qe ballet i detyron te perkulen
  kah toka.


  Parandjenja

  Parandjenja
  Eshte sonda e shpirtit
  Qe ne mister deperton
  Instikti i zemres
  Qe rremon terrinat
  E kohes

  E djeshme eshte ēdo gje e ronitur
  Keqardhja
  Dhe varri
  I kujtimit

  E pardjeshmja
  Eshte ēdo gje e vdekur
  Shtresa e ideve qe japin shpirt
  Per Pegaset e pafre
  Gemusha e kujtimit
  Dhe shkretetirat e tretura
  Ne mjegullinen
  E endrres

  Asgje nuk i turbullon
  Shekujt e ikur
  Gjerave te shkuara
  Nuk mund t’u nxjerrim
  Asnje psheretime
  E kaluara vesh
  Pancirin e hekurt
  Dhe veshet i shtupon
  Me pambukun e eres
  Kurre nuk mund t’i shkeputet
  Asnje e fshehte

  Torsadat e saj shekullore
  Dhe truri i saj
  Me mendime te ronitura
  Neper limbe
  Kurre nuk do t’ia shuajne etjen
  Zemres se zhuritur

  perktheu Anton Papleka
  Shume e bukur
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 9. #29
  I vdekur ndaj tė gdhirė

  Natė me katėr hėna,
  dhe vetėm me njė lis
  vetėm me njė zog,
  vetėm me njė hije.

  Gjurmėt e buzėve tė tua
  kėrkoj mbi trupin tim
  Burimi erėn puth
  pa e prekur njė fije.

  Jo-nė qė ti mė the
  nė pėllėmbė tė dorės e kam
  si njė limon prej dylli
  pothuajse tė bardhė.

  Natė me katėr hėna
  vetėm me njė lis.
  Majė njė gjilpėre vėrtitet
  dashuria ime.

  perktheu Aurel Plasari
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #30
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Kembanat e vdekjes


  Mbi kullat
  e verdha
  kumbojnė pėr vdekje kambanat.

  Nė erėrat
  e verdha
  kumbimet pėrhapen.

  Nėpėr njėrėn rrugė shkon
  vdekja, me lule tė thata
  portokalli e kurorėzuar.
  Kėndon si zana
  njė kėngė
  me kitarėn e bardhė,
  e kėndon, kėndon, si zana.

  Mbi kullat e verdha
  kambanat heshtin.

  Era me pluhurin
  formojnė plor argjendi.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 11. #31
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  "De profundis"

  Njeqind te dashuruar
  flene pergjithmone
  ne token e thare.
  Andaluzia ka
  rruge te gjata te kuqe.

  Kordova ullinj te gjelber
  per te mbjelle njeqind kryqa
  qe i kujtojne.

  Njeqind te dashuruar
  flene pergjithmone.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 12. #32
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Balada e tre lumenjve

  Lumi Guadalkivir
  rrjedh mes ullinjve dhe portokajve.
  Tė dy lumenjtė e Granatės
  shkojnė nga bora nė grunajė.

  Ah, dashuri
  qė ike dhe nuk u ktheve!

  Lumi Guadalkivir
  ka mjekėr ngjyrėshege.
  Tė dy lumenjtė e Granatės,
  njė gjak e tjetri dėnesje.

  Ah, dashuri
  qė ike dhe nuk u ktheve!

  Pėr barkat me vela
  ka njė shteg Sevilja;
  nė ujėrat e Granatės
  vozitin vetėm shpirtėrat.

  Ah, dashuri
  qė ike dhe nuk u ktheve!

  Guadalkiviri, kullė e lartė
  dhe erė nė portokallishtė.
  Dauro dhe Xhenili, kulla tė vogla
  tė vdekura nė moēalishtė.

  Ah, dashuri
  qė ike nėpėr erė!

  Kush do tė thotė qė uji sjell
  njė zjarr tė zbrazėt britme!

  Ah, dashuri
  qė ike dhe nuk u ktheve!

  Iu sjell lule portokajsh dhe ullinjsh,
  Andaluzi, deteve tua.
  Ah, dashuri
  qė ike nėpėr erė!
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 13. #33

  Poezi Nga Federico Garcia Lorka


  Pėrktheu: Xhevahir Spahiu


  BALADA E UJIT TĖ DETIT

  Deti atje larg
  buzėqeshi.
  Dhėmbėt prej shkume,
  buzėt prej qielli.
  - Ēfarė po shet, vogėlushe syerrėt
  me gjoksin drejt erės?
  - Shes ujin e deteve,
  zotni.
  - Ē'mbart gjaku yt,
  djalosh korrozi?
  - Mbart ujin e deteve,
  zotni.
  - Kėta lot tė kripur,
  o nėnė, nga tė vijnė?
  - Nga uji i deteve,
  zotni.
  - Kush e lind, moj zemėr,
  hidhėsirėn e thekshme?
  - Uji i hidhur
  i deteve.
  Deti atje larg
  buzėqeshi.
  Dhėmbėt prej shkume,
  buzėt prej qielli.

 14. #34

  Poezi nga F. G. LORKA


  Pėrktheu Faslli Haliti


  SERENATĖ

  Nė breg tė lumit
  po lahet nata
  dhe nė sisėt e Lolitės
  vdesin prej dashurisė degėt.
  Vdesin prej dashurisė degėt.
  Nata kėndon lakuriq
  mbi urat e marsit.
  Lolita po lan trupin
  me ujė tė njelmėt dhe livandė
  Vdesin nga dashuria degėt.
  Nata e anasonit dhe e argjendit
  shkėlqen mbi ēatitė,
  Argjend i brigjeve dhe pasqyrave
  Anason i kofshėve tė tua tė bardha
  Vdesin nga dashuria degėt.

  NĖ VESHĖT E NJĖ VAJZE

  Nuk desha
  Nuk desha tė tė them asgjė.
  Pashė nė sytė e tu
  dy fidanė tė ēmendur.
  Nga flladi, qeshja, ari.
  Tundeshin.
  Nuk desha.
  Nuk desha tė tė them asgjė.

  ANKIMI

  Klithma lė nė erė
  njė hije qiparisi.

  (Lermėni tė qaj
  nė kėtė fushė)
  gjithēka u thye nė botė
  S’mbeti veēse heshtja.

  (Lermėni tė qaj
  nė kėtė fushė)

  Horizonti pa dritė
  u kafshua nga zjarret.

  (Ju thashė, pra mė lini tė qaj
  nė kėtė fushė.)

 15. #35

  Pėr: Federico Garcia Lorka

  Kėngė tė reja

  Mbrėmja thotė : U dogja pėr hije!
  Unė - pėr yj' tė ndritshėm!, thotė hėna.
  Burimi i kristaltė kėrkon buzė,
  Psherėtima kėrkon era.

  Pėr aroma e qeshje kam etje unė,
  Kam etje pėr kėngė tė reja
  Pa hėnė, pa zambakė
  Dhe pa dashuri tė vdekura.

  Kam etje pėr njė kėngė mėngjesi,
  Qė tė ardhmen do ta ngrinte tallaz,
  Dukė hedhur fara shprese
  Nė valėt dhe nė lymin e saj.

  Kėngė drite do tė ishte ajo,
  E kthjellėt, plot mendime,
  E pacėnuar nga melankolia,
  Nga ankthi dhe ėndėrrimet.

  Ajo kėngė flurore do tė mbushte
  Me tė qeshura heshtjen
  (Si njė tufė pėllumbash pa sy,
  E lėshuar nė mister).

  Ajo do tė prekte shpirtin e sendeve,
  Shpirtin e shqotave,
  Pėr tė shpėrthyer nė gazin
  E zemrės sė qėmotshme.

  Gusht 1920
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Gabriel Garcia Markez
  Nga ALBA nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 21-04-2014, 19:59
 2. Krijime ne italisht
  Nga leci nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 229
  Postimi i Fundit: 25-05-2012, 08:13
 3. Federico Garcia Lorka
  Nga DeLiRiUm TrEmEnS nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-08-2006, 19:26
 4. Mbėrrin autobiografia e Garcia Marquez
  Nga Letersia 76 nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-01-2006, 12:47
 5. Libri i fundit i Gabriel Garcia Marquez
  Nga kolombi nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 01-06-2005, 19:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •