Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Perkthime - nga Fan Noli

  Perkthime veprash nga shkrimetar shqipetar.

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Perkthyer nga Noli

  Viktor Hugo
  “Lule mbi varr”


  Menate, neser kur te zbardhet fush’ e shkrete,
  Do nisem. Se me pret, e di qe jam vonuar;
  Do shkonj nga pylli dhe mali i perpjete;
  Me teper s’mund te pres lark teje i merguar.

  Do te bares me syte ne kujtimet kridhur
  Pa par’ asgje, pa djer’ asnje shamate;
  I vetem, i panjohur, krrusur, duarlidhur,
  Vrerosur, edhe dita do te behet nate.

  S’kam per te par’ as perendimin ar e zjarr
  As lundrat me pelhura tutje ne lugine,
  Dhe kur t’arrinj, me gjunje do te ve mi varr
  Nje tufe lule borsilok e trendeline.

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Perkthyer nga Noli

  Sharl Bodler
  “Asaj qe shkoi”


  Rreth meje rruga ulerin edhe bucet,
  E gjat’ e holle, sterre, kuje madheshtore,
  Nje grua shkoi me nje fustan te zi per dore,
  Q’e kolovitte posht’ e lart me salltanet.

  Si engjell, si statuj’ e gjalle vetetin.
  Si i shastisur dhe i cakerdisur une
  Nga syr’ i saj si qiell qe mbrun furtune
  Thethinja mjalte qe magjeps, defrim qe grin.

  Ja shkrepi dhe u err. Moj flutur e farosur
  Qe me veshtrimin tent me bere flag’ e furre,
  S’te shoh me valle vec ne jeten e pasosur?

  Ah, gjetke, tutje, teper vone, nofta kurre,
  Se une s’di ku ike, ti ku shkonj s’e di,
  Te desha, moj, e dinje, vete, moj, dhe ti.

 4. #4
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Exclamation Perkthyer nga Noli

  Nga “Hamleti”
  William Shakespeare

  “Te Rrosh a te mos rrosh”

  Te rrosh a te mos rrosh – kjo eshte ceshtja:
  M’ e lart’ eshte valle te durosh.
  Hobe, shegjeta fati te terbuar
  A te perballsh nje det te turbull helmesh
  Me arm’ e funt t’u japsh. Te vdec – te flesh –
  Jo me – dhe me nje gjume te mbarosh
  Cdo zemer-dhembje, mijera tronditje,
  Qe trupi prej natyres trashegon.
  Ja nje qellim qe duhet desheruar
  Me gjithe shpirt. Te vdec – te flec; te flec?
  E nofta t’enderrosh! ah, ketu ngec;
  Se c’ endrra shohim n’ ate gjume-vdekje,
  Passi na shkundet kjo peshtjellj’ e mortme,
  Kjo frike na qendron; ja aresyja
  Qe aq’ e zgjat nje jete me mjerime;
  Se kush duron perbuzjen dhe kamcikun’ e botes,
  Zullumn’ e shtypesit, perdhunen e krenarit,
  Lengimn’ e dashuris’ se paperfillur,
  Vonimn’ e ligjes, goje-cthurjen e zyrtarit,
  Dhe shkelmet, qe cdo vlere zemer-gjere
  Nga te pavlershmit merr, kur munt t’ a lanje
  Hesapin fare me nje cope thike?
  Kush valle barra mban e kush dersin,
  Renkon nene nje jete te merzitur,
  Po vetem tmerr’ I asaj dic pas vdekjes –
  Vendit te pazbuluar, nga s’ na kthehet
  Kurr’ udhetari – na trullos vullnetin,
  Dhe vuajme te ligat qe po kemi
  Se sa te hidhemi n’ato qe s’ dime.
  Keshtu na ben ndergjegjia gjuh’ frikace;
  Keshtu dhe ngjyr’ e gjall’ e rezollutes
  Semuret, verdhet nga hij’ e mejtimit,
  Dhe pllane te medha e rendesore
  Ndalen, percajne rrjedhjen, dhe humbasin
  Emrin e veperimit. Hesht tani!
  E bukura Ofeli! Engjell, ne lutjet
  Mekatet m’ I kujto te gjitha…

 5. #5
  Kotesia njerezore - William Knox

  Perse njeriu eshte kryelarte?
  Si re e shpejtme, meteor i zjarrte
  Si drite vetetin si vale na vengon
  Nga jeta ne pushim, ne varr kalon

  Nga dushku dhe nga shelgu bje cdo flete
  Perndahen rrotull, shtrihen tatepjete
  Te vogla, te medha, te ra, te thata
  Permbysen tok dhe hidhen ne germadha

  Kurora e nje koke mbreterore
  Me mitren dhe me kraben prifterore
  I dituri dhe trimi zemermath
  Mberthehen ne qivur, zbresin ne varr

  Ēdo shprese, deshperimi, helmi gazi
  Ēkallmohen nga tufani dhe porjazi
  Ēdo lot e buzeqeshje, vaj e valle
  Dermohen posi vala neper zalle

  Shkendij' e syrit edhe frym' e jetes
  Lul' e shendetit edhe shkrumb' i vdekjes
  Rrezohen ne savan nga kulm' i arte"
  Pra, qysh njeriu eshte kryelarte?


  Kjo poezi eshte perkthyer nga Fan Noli, nen nje nga pseudonimet e tij, "Namik Namazi", ne qershor te 1963 dhe eshte botuar tek "Dielli" ne gusht te po atij viti.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  Kete vjershe poeti ia shkroi dhe dergoi te shoqes nje dite para se te ekzekutohej prej Mbretereshes Elizabete I, me 1586, kur ishte vetem 28 vjec.

  Ne vengjillen e vdekjes – Chidiock Tichborne

  Lul’ e rinise m’u be pellk merakesh
  E kremt’ e gazit m’u be vurk mekatesh
  Gruri qe kora dolli egjr’ e therme
  E ter’ e mira ime dolli shpres’ e vrerme
  Dita me shkoj, dhe diellin s’e pashe
  Tani po rronj, tani jeten e lashe

  Halli m’u duk, po une nuk e ēfaqa
  Pema me ra, po fleta s’m’ eshte thare
  Rinin’ e kam mbaruar, po s’u mplaka
  E pashe boten, bota s’me ka pare
  Peri m’u pre, po i patjerur rashe
  Tani po rronj, tani jeten e lashe

  Kerkova vdekjen dhe ne zemr’ e gjeta
  Kam dashur jeten dhe kufome mbeta
  Barita token, varrin tim e miha
  Tani po vdes, kur jeten time nisa
  Kupa m’u mbush, tani m’u zbras, u vrashe
  Tani po rronj, tani jeten e lashe

  Ky eshte nje tjeter perkthim i Nolit me pseudonimin Namik Namazi ne vitin 1963, dhe po ne te njejtin vit u botua tek Dielli.
  Gjate jetes se tij letrare Noli ka perdorur disa pseudonime. Pseudonimin e pare, Theofan Mavromati, e perdori kur perktheu ne greqisht librin e Sami Frasherit “Shqiperia, ē’ka qene, ē’eshte dhe ēdo te behet”. Pseudonime te tjera qe ka perdorur kane qene: Ali Baba Qyteza, Rushit Bilbil Gramshi, Bajram Domosdova dhe Namik Namazi.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. #7
  Dashuri e fshehet – Alexis Felix Arvers

  Ne shpirt kam nje sekret, ne jeten nje mister
  Nje dashuri pa funt, te kapur ne nje vrap
  E keqja s’ka derman, pra sheshit nuk e nxjerr
  Dhe ajo qe e shkaketoj s’e mori vesh aspak

  Ajme, kalova pran’ asaj i pa-shikuar
  Perhere afer saj, po i vetem gjithenje
  Dhe jeten permbi dhene e kam mbaruar
  Asgje pa lypur fare, edhe pa marre asgje

  E embl’ e dashur, zoti sic e ka krijuar
  Vazhdon udhen e saj pa ndjere e pa degjuar
  Sevdane e murmuritur ēap per ēap kudo

  E lidhur pas detyres saj se patronditur
  Kur ta kendonje kete vjershe e ēuditur
  Pyet sec grua qe, dhe s’di qe ish vet’ ajo!

  Perkthyer nga frengjishtja Namik Namazi (Fan Noli) ne nentor 1961. Botuar tek Dielli po ate vit.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 01-11-2012, 10:27
 2. Pėrkthime nga D.D.
  Nga Diabolis nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 183
  Postimi i Fundit: 30-11-2010, 20:23
 3. Perkthime shqip online???
  Nga perkthyes nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2006, 10:22
 4. Perkthime ne cdo gjuhe te botes
  Nga benseven11 nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-08-2003, 05:37
 5. If nga Rudyard Kipling nė 6 pėrkthime
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-07-2003, 09:53

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •