Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36

Tema: Martin Camaj

 1. #1
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Martin Camaj

  Martin Camaj

  * * *
  Perpara udhtimit ndigjova
  Muziken e thermuar nga pikat
  e njemije thumbave kepucesh

  Dashurija e tingujve te violines
  per eren e Jugut digjet mbi ullinj
  e zhdeshun. Toka e ndezun leviz
  kambet e femijeve rrugaca qe ecin zdathe:
  ....c'mall per dheun e humbun

  E ajo tha "pushoji syte ne mue"
  Ne gjijt mes kraheve ngjyregruni
  --binjoke te lindur se voni
  Prehej edhe njesia amnore

  Une do te nisem pa lane shenje
  prej anej ku bujta nji nate

  * * *
  Mbi zgripin e fletes se gjethit
  pra se me u rrzue
  Nje pike gezon nje cast
  Si buza ne buze
  * * *
  barijt tradhtisht lane shkret bjeshken
  per ngohtesine e vrrijeve
  Dirgjen shtigjet tuj fole me za te nalte
  pune grash e qeshin
  me ujin e prronit zhgrehshem tuj u derdhe prej pusi ne pus

  Dreni plak coi kryet prej dheut te djegun
  e vrejti gjethin e zverdhun
  manej shkoi e u kap me te bijte pune drenushash

  I thyem e la dhe ai bjeshken e ndoqi
  gazin e prronit teposhte, shigjete zjarmi mergues per vendet e buta, e bar dimni qe kurr ska me e prek
  Kur e vrane , barijte i hapen qepallat
  e i pane nder bebza
  shume drej tuj pi currila uji
  * * *
  Para dy shpive balle per balle
  ne fundine katunit mbi det
  lodrojne djelm e e vasheza
  me rrotulla dielli n'prendim

  Te dera plaka tregon
  per arin e kallzeve
  vjetmire
  e brumin e ngjeshun
  buke vale ne rritje
  me gjijte vajzave ne levizje

  Mise trupore te brishta
  lojtaresh
  nguliten ne qiell e shkrihen
  ne vizatime paleolite

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar macia_blu pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  NJE ZOG LENGON

  libri i besimit te shpendeve thote:
  cdo zog shtrin krahet e vdes mbi bar,
  ndeshkim pse preku kufijte e ndaluem
  mes qiellit e dheut.
  Nji zog lengon per vdekje mbi bar:
  gjethet nder lisa jane zogj e shoke
  te pamberrishem
  e losin me drite e diell
  larg dy gur mullinjsh qe bien
  si mbas ligjit njeni mbi tjetrin
  pa za.
  NATA E KONCERTIT

  As bora nuk asht e bardhe ne kete muzg.
  Gjindja me kambe te randa vrapon
  kah dritat e tingullit.
  Ne sallen e koncertit edhe diktatoret
  marrin vesh masen e instrumentave.
  Ndegjuesit veshe-imet mbyllen syte
  e kapen currila pullazesh te lashta,
  djegje qytetesh e drush te thata.
  Ne tempone dyte gzhatshem era
  perkuli grurin deri ne toke.
  Ne sallen e koncertit edhe dirigjenti
  symbyll s'pau tjeter pos tingujsh
  te ndezun brenda nji rrotulle terri.
  CKA I DUHEJ ULIKSIT ITAKA PA GRUE

  Malli, deshire e perjetes
  e jo mallengjimi, gurgull frymeshkurte
  e joshi Uliksin me kthye i kulluem
  atje kah ishte nise.Ne ravgime te paskaje
  shtjeri edhe te mbramin petk qe kishte
  amzen e pashlyeshme te vegeve ullini
  dhe te duerve te grues.
  Shtjeri edhe petka tjera leshi e lini
  e fjeti nder tesha te hueja, Uliksi,
  kur harroi amzen.
  Homerit s'i erdhi n'goje me thane
  perse Penelopa endte per te me duer te veta
  petkun magjik te kthimit.
  Homeri i perngeshem u kull kujtueshem e tha:
  Uliksi e Itaka pa grue-dy krena binjake dhie
  me nje bri te thyem: pune e pakryeme.
  GJARPNI E GRUEJA

  Ajo mbrame harroi trupin e vet
  zbuluet
  e ne megjes e gjeti pikture te varun
  ne murin e gjane dhete pashe:
  e kqyri e e kqyri dhe u zhduk.
  Petkat e saj teren buze detit
  me kemishen e gjarpnit mbi gure.
  Shterpia tha se vjen prap, ajo,
  deri mbasdite.
  Mbasdite vone, gjarpni i rrejtun
  doli prej nengurit
  e iu zgerdhesh vetmise ndersy,
  veshi kemishen e vjeter e shkoi
  me fjete.
  NDER MIJA TRAJTA IDEJA

  Prej dite ne dite nji tingull
  treqind e gjashtedhete here
  prej zgjimi ne zgjim
  fryme mali n'pullaz
  ose trumcaku lypes meli
  ne dritare...

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mbramja nė nord

  Eci e eci gjeti blerimin.
  Tingujt e kumbonareve lane pishat
  e bredhat e shkuen me bujte ne qiell.
  Qetsija e syve t“kalter rrokulliset
  neper pullaze t“thepisun e bahet
  pasqyre e dritave te kandilave
  te shekullit t`kaluem.

  Eci e eci muzgu me placka ne krah
  e para se me hy mbrende,
  e uli barren skaj deres tue lane shej
  per ta gjete ne terr me nje t“prekun,
  para agimit
  Valle Rugove

  Shkyenje qiellin, zurla,
  e kaltersia e sferave te nalta
  le te bije mbi ne si shi.

  Kamba e tupani cajne token e me duer
  vrikllojme na shpatat e me duer sutat
  ne mal i kapim ne pike te vrapit.

  Mos e ulni zanin, kangtare, pse me bie
  nder gjuj lodhja e moteve dhe ritmi i ndalun
  dyshe m“a ndan krahnorin.

  Nji ditė e ka edhe korbi

  Erdhi nje korb te dheu i bute nen shkrepa.
  Ai s“dinte me ndjekun vallet e pllumbave
  pale e pale nen hijen e ullive.
  E u ruente mos me lshuemun za
  mes gazullimit te pergjithshem
  per mos me prishe
  ritmin e flatrave nder valle.
  Kur te e vona pllumbat kthyen ne banesa,
  e ndiu vehten korbi pellumb ne shpirt.
  Larg atyne qė flasin si unė

  Fishkllin ere nder shelqe te ngime
  me ujna prrojesh
  veshtoj, te zanafillja, truemje
  se si falen dreqit shpirt e korp,
  be te forta
  mbi gur qiell e dhe.

  Jam larg atyne qe flasin si une
  sa hana qe bie prej rrezje ne rreze
  e pi qumesht n“vedra lanun jashte
  per me vu maze.

  Hutini i shkambit n“agim
  dhe guri n“uje perpijne tingullin
  e kuvendit te keq: n“agim
  njeriu bekon diellin si une!

 6. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Krymbi i mėndafshit


  Fijet e bardha te mendafshit ndahen prej zemres se krymbit qe vdiq vetem ne pallatin mbas malit. Ashte koha e korrjeve: edhe ara xhveshet perpara dimnit plak e jo ma nusja perpara djalit te ri! Ashte koha e pleqnimit me vete.

  Nuk jane caqet qe percaktojne kohen, por mosha e njeriut te urte! Rremimi fillon me nje gjalm dy ngjyrash: bardh e zi. Dhe ankohet i urti: askush s“me ndihu te shoh me kohe fillimin e sosjen e fijeve ne gjalm e mbata nen hijen e sendeve. Ne vjeshte kundrova beselidhjen mes jetes e vdekjes prej punevet te pareve mij qe ruenin petkat e mira per mort dhe hynin ne nje vorr brez mas brezi:

  Diella
  (fragment)


  Kudo shkoj marr me vete nje arke me rraqe ne vete te pavlere, e kjo asht i vetmi trashegim qe me lane prindet.
  Nje dite tue kerkue dicka ne te, gjeta kutine e duhanit te tim et, ende i vinte era duhan, nje ame aromatike si me i pase ruejte ne doze konserve. Kutine, ime ame e pat perdore shum gjate mbas vdekjes se shojt, kur pat fillue me e pshtjelle nga nji cigare "prej merzie", thonte ajo. Kutine e mbante gjithnje ne gji.
  Vizat e shkrolat mbi mademin e bardhe te kutise me lidhin ehe sot me plot kujtime. Lajlat e vizimet ne siprine m'u mbresen ne tru si miset e fytyres se tyne, thom me qellim "fytyres", ne njejes sepse prindet e mij ne kujtesen teme kane nje fytyre te vetme. Ato gresa ne metal paraqesin ne kujtese edhe fajet e te dy paleve, ne nje ane, e te mia, ne tjetren.
  Nese nuk i kam dashte sa duhet prindet (mire qe ka nje emen te perbashket per te dy!) asht faji i sime ame. Une per ate isha vetem i biri i tim et i cili duhej rrite e ba i zoti i vetes, posepo, por kryekreje per te mbajte Plakun. PLAKU ose KY, dmth im ate ishte per te shtylla e familjes, dikur lulja e djelmise e sot burrnija e bujaria e mishnueme dhe ma i urti njeri ne bote, andaj fjala e tij duhej cue ne vend me cdo kusht!
  Ne mbramje, posa im ate hynte ne deren e kurtit, ime ame hopte ne kambe as me qene ajo pesembedhete vjece: - Qe, erdh - peshperiste tue me shty ne krah. - Coja fitulin kandilit qe te shohe shpine e ndritun pse nuk a tue hi ne shpelle, por ne plang te vet. Largoje shkamin prej rruge, ndersa une po qes ujin e nxehte te lahet kambesh...
  Kambet mandej ia lante ajo!
  Shpesh me binte ne sy si ajo e ruente kafshaten ma te mire per mundimcarin e shpise.
  Njiqind here me ka shkue mendja me i vjedhe drate e telyenit ne magje, nda mb'ane per tim et. Kurr nuk e harroj, tue ndeje rreth votre, i pata kundershtue per te paren here tim et.
  Mire - me tha ai - flasim ma vone.
  M'u avit, me mori librin qe isha tue e lexue dhe nisi me i sjelle faqet ne menyre nenvleftesuese, si t'ishte libri im nje sendegja si loder. Ishte i acaruem, po e mbante veten:
  - Dishroj me kuvende me ty si me nje shoq, por ndoshta nuk kemi me mujte asnjani. Une kam vjetet, ti ke shkollen, ti per mue je im bire, une per ty malok. Nen plot raste qesh nen mustak per padijen time, per shembull, kur para disa vjetesh pata shikue librin tand, a te bie ndermend?
  "Po, ti me pate ra shpute dhe, sigurisht, te kujtohet se nuk t'i pata idhnue. Bile, te lypa te falun, nese kujtohesh".
  "Ma bane edhe ma zi kur me lype te falun... Ne familje nuk lypet te falun: skjarojme fetyren me nji buzqeshje e harrohet gjithcka... Por a mundesh me me thane pse pate qeshe?"
  "Shikoshe librin e sjellun per se mbrapshtit..."
  "E disha se ishte per se mbrapshtit. Deshta me te provue se cka ban ti. A nuk e ke pa kur une e qes firmen me emen e mbiemen ne leter kur e do puna? I njoh te gjitha germat por s'mundem me i lidhe si gurt apo tullat ne mur".
  Bante nji gaz te keq tue picrrue syte. Ne ate levizje buzesh, zbulova se atij i vinte keq qe me kish dhane rrugen e shkolles. "Une e kam fajin qe me doli djali dore", do te kete thane me vete.
  Ne ate moment edhe une jam kujtue se kisha humbe pergjithmone miqesine e shokun ma te afert qe mund ta kisha pase ne jete.
  "Shiko ketu, kjo nuk asht zeja ime. Sa per kaq, bane se nuk dij send ne kete pune, sall fjalet e mia mos i ban n'asgja. I riu si veriu, beson gjithmone ne vedi. Merret vesht: ke kendue plot libra e storina, por une kam pa e ndie ma teper se ti, a di sa? sa ketu e deri ne Stambolle ma teper se ti".
  Ai fliste e une veresha kokerr nder sy qe te kishte pershtypjen se jam tue ndegjue me bindje.
  Ishte e para here qe e perqendrosha krejt vemendjen ne fetyren e tim et. M'u duk se hyna ne shpirtin e tij e gjeta pjesen e palatueme, t'ashper e te shemtueme te vetes, dhe ketij njeriu i thashe:
  - Ma jep doren, lamtumire! Ne keto kater mure ku neper dritare te vogla hyn kaq pak drite, asht mbretnia jote dhe e sime ame. Cdo send qe leviz ketu mbrende duhet te marre fryme si ju, ne te njejtin ritem, por i vetmi pinjuell qe ju lindi e ju rrnoi, dale ngadale tue u rrite, prej djalit u shnderrue ne dashamire, prej dashamirit ne nje te njoftun te larget dhe, per mos me u ba anmik, tash del e tret dikah. Due ajer dhe bote te hapet, pa skaje.
  Shum vjet ma vone, para nje pamje dimnore, tue perkujtue vetmine dhe atmosferen e ngushtueme t'atyne koheve, me qene shkepute prej shpirtit keto vargje me nje udobesi te habitshme, ashtu si bie prej peme nje fryt i sterpjekun:

  Plepi ka mbete i thate si shtize:
  Si fryn tash era ne gardh!
  Si loton ardhia e preme me kize!
  Si lari te lumi u mardh!

  Sa druja u dogj nder votra simjet.

  Me fletzen e dushkut na co n'ajer, moj ere,
  Na sjell, na pshtjell e qitna njihere
  Ne ndoj verri pa dimen.

  "Hajt, ve vesh pa i cue turijt. - Me shkundi im ate. - Shoh edhe se ke fillue me i ba n'asgja disa urti e doke, ruejte brez mbas brezi ne trojet tona si malesore si jemi. Para nji jave kje ketu Culi, per Zotin burre per t'u nderue e i mire mjaft! Kur u cue me shkue, nuk e percolle deri te dera. Ti edhe pak e ke me ua dhane doren gjindjes ndejun, si ne Evrope. Kajhere e ve doren ne tamth e pyes: kur djali sot ndrroi keshtu, po nipi? Sigure, ka me i ardhe marre me thane se i nipi i kuj asht. Shkurt, djalo, me duket se si me qene tue shkue me qiri fiket"!
  Keshtu ishte puna per se gjalli te prindeve te mij, por kur ata u zhduken, vetmia u dyfishue. Atebote me kaploi malli i ndrydhun me mote ta kthej kohen prape per te jetue nje jete familjare te re, me prind. Fytyra e tyne u zdrit para syve te mij si t'ishin gjalle: ne kujtese lemosha me dashuni te paperjetueme rrudhat e ballit te sime ame, por buza e saj nuk qeshte. Pergdheljet e mia ishin te vona, te palande, mendim qe s'gjen kurrkun fjale, i thate.
  Butesia birnore e mirenjohja me shtyne ma vone, mbasi qe rane ne fashe mallengjimet e perflakta, te shkruej:

  Dy gjana print me thane kur ishin gjalle:
  Poqese shkel ti buken gand,
  Coje prej toke, puthe e vene ne balle!
  Ndigjo ti djale, pse na jemi pleq.
  Kur te rrijsh te votra mbeshtete tue pi duhan,
  Mos pshtyj ne zjarm
  Mos pshtyj ne drite, se a keq!

  Harrova plot sende qe thane print
  Plot tjera mesova e dola ndoshta i larm,
  Por bijve t'mij une kam me u thane tu'u rrite:
  Mos pshtyni ne zjarm,
  Mos pshtyni ne drite.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #5
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  DITA E MALIT TEM

  Dheu im āsht i pėrmendun
  pėr humneret e thella
  ndėr banorėt e malit e tė fushės
  deri nė dét. Mbramjeve atjč
  ndėgjohet klithma e grizhlės
  ndėr kthetrat e shqipes e shpirti i sįj
  u flijohet hijevet.
  Atje lot drita nė sytė e njerzve tash e parė
  e epshet s'i njeh kurrkush me emėn.
  Shpagimi me gjak āsht, pėr shembull,
  gjarpėn nėn gśr e gjarpni vetė
  na qenka mende femne
  nėn rubėn e bardhė ose tė kuqe.

  Nė muzg atje secili prek ballin e vet
  e ndien ndėr gishta fillin e jetės
  e gėzohet.
  GJAKMARRJA

  Vetmia ka thithė erėn e bjeshkės
  dhe fije bari as fletė nuk lņt.

  Tė mnershėm janė korbat e zčz
  nė pushim mbi qarrat e vjetėr
  maje mali nė vapė.

  Mendja e njeriut nėn hije shestņn
  udhė gjaku
  e sosjen e pagjės nė mak e vrrī.
  HIJA E LISIT

  Dielli i rį pėr skīthi lisit tė madh
  e i zbuloi nėn hije eshtnat e njérit
  si cokla, si drū.
  Hija e tij ā e qetė si tis
  mėndafshi tė zķ nė faltore.
  Gjingallat mbi dega gjimojnė
  njiheri nė vapė sikur vajtore
  me ftyra t'gėrvishuna n'gjamė.

  Kur dielli don me shkue
  hija e lisit rritet e kapet pėr mal
  - gjarpėn nėpėr rremb:
  hija e lisit ā e zezė,
  hija e lisit na tremb.
  MĖ FALNI DIĒKA

  Mė falni diēką qė mė kėnaq
  si puthja e nanės nė ballė;
  mė gėzoni nji herė
  si gėzohet gjethi i njomė nė puhķ,
  mė shikoni si hana nėpėr rremba
  e kam me u falė gjithēka:
  mordjen do tė puthi ndėr buzėt e ngrime
  dhe nė zgavrrat e synit tė sįj
  do tė derdhi lņt.
  Avitu, njerķ!
  Nga palci i urrejtjes dėshiroj me dalė
  si bima prej fare nė pranverė.
  FILL I GJETUN

  Natėn qė shkoi u fikėn dritat e mbeti
  qyteti nė terr deri n'agim.

  Amvisat kėrkuen llampat vojguri
  e s'i gjetėn nė terr.

  Nė nadje ra dielli e zbeu
  faqet e rrokaqiellėve.

  Nė nadje vrejta rrethin e andrrave
  nė truell
  e gjeta fillin e tretun
  nė pikėn e ndaljes sė dritės.
  MOSPĖRFILLJE

  Mbas mesnate hana derdhi rrezet
  prej majes sė shkambit deri nė lumė.
  Mbasi qė u ngi me gjumė
  kėndon qokthi ndėr rreze:
  sytė, dy pika uji, ndrisin dhe kanga
  pikon nė luginė, nė terr.

  Dikush buzė lumit n'agim gjeti
  sqepin e thyem tė qokthit e tha:
  dam! Kqyre kėtė tingull qė ra
  e plasi nė gurė.

  DIMĖN

  Flokėt e borės ndėr grykcat e lisave
  e krahnjerri i pėrjargun ndėr degė.
  Syni kėrkon flakėn e fshehtė,
  vjedulla strofullin
  nė gjijtė e rrajėve dhe kujton
  ngrohėsinė e frymės
  nėn lėkurėn e delės sė bardhė.

  Iriqi me therra tė nguluna n'mish
  digjet pa flakė
  mbrenda katėr ballnave tė dheut.
  ATY SI TASH PARA SE ME ARDHĖ FISET

  Aty si tash pra se me ardhė fiset
  ishe
  me tambėl nė plasaritjen e currave
  e me themele nė ujin e njelmė.
  Tė dhanė vetėm nji emėn: Shkodra.
  E tė thirrėn qytet me kunora
  e tė hodhėn pėrkrye gur
  e hekurat e para.

  U zgjove e pėrgjakun sa herė
  e u kqyre nė pasqyrėn tande.
  Me emėn grueje u lave ndėr ujna
  t'lumejve dhe ndeje me petka tė reja
  nė shkamb
  e ndritun ballė diellit mbi fusha.
  FRAGMENT

  Niset pėr gurbet punėtori
  me nji copė qielli nė krah
  e krypė deti nė kutia pishe.
  Nė dorė mban nji bahe
  e gur lumejsh nė gojė
  nė vend tė bukės.

  Rruga i zdrit prėpara
  me gaca zjarmi nė sy.

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #6
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Martin Camaj

  ELEGJI E PARĖ


  Kur kam qenė i kėputun
  Nga mundi i vjetve tė rrėpita sa“i shkamb,
  mos tė vijė keq ty, Taze, pėr mue
  tė shtrimė mbi drrasat e vdekjes,
  kingj i ngatuem pėr fije.
  Leni plakat tė qajnė mbi mue atė ditė
  Pėr njerzit e vet, vdekė qysh kur.

  Edhe nji amanet, moj grue:
  Kur vdiq im atė, premė dy qe
  me ngimun tė unshmit e thneglat e lamit
  me grimca buke.
  Por unė do tė vdes mes njerzve gjithmonė
  tė ngishėm,
  prandaj ndėr drekėt e mija qitni
  vetėm kafe te idhta.  ELEGJI E DYTĖ


  Mbi sukė mes currave tė bardhė
  ogiēi pėrtypet fillikat, vetėm.
  Dy sy- pasqyrat e mija te votra –
  janė thye prej ngritjes dimnore
  e fėtyrėn teme s“do ta shoh kurr mā.

  Hana mes rźve ēan udhėn vetėm.
  Mbas rźve hija, edhe mbas diellave tė
  fikun
  udhėton vetėm dhimba eme krahas me tė.

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #7
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45

  edhe ca tjera...

  LARGIMI I POEZISĖ

  Sytė ndalen nė pikėn ku jeta kėputet
  e mendueshėm mėrgoj
  nė shkretinė e zotave madhėshtorė.

  “Trajtė e mrekulleshme, fėtyra jote
  ngjyrė mjalte endet nė paqyrėn e brrakave“.

  Unė pres diellin e nesėrm
  e duer drandofillje, tjera,
  tė mė pėrshėndesin.

  Vallet arbreshe
  Delet fijet e barit pėrpara se i kėpusin
  me dhambė, i ngrohin me frymė.
  Edhe kamba e vashėzės lėmon tokėn
  mandej i lėshon rritmin

  Burrat nuk kėrcejnė tashti:
  dikur i hoqėn vigut tė luftėtarit tė vramė
  mbulesėn e kuqe,
  hynė ndėr valle dhe e suellnė n“ajr.  LETĖR NGA JUGU

  Larg nė nji tjetėr botė jam
  e shikoj kah mali :
  rźt ruejn majėn kujdesėshėm
  pse ajo āsht e vetmja mbėshtetje
  e qindresės sė tyne nė ajr.
  Harrova gjithshka, Lule,
  nė botėn e malit e tė qiellės
  unė pasqyrė e pandame e rźve.
  Po tė shkruej se kėndej
  sa shkambi ka ngjyrėn
  e faqeve tė rrezituna.
  Muret e shpijave janė kėshtjellė
  tė rrxueme me frangjija tė panjehuna
  e njimij sy mė shikjonė
  npėr to kur parakaloj
  nė pikė tė mjesditės pa hijen teme pėr bri.

  Lule, sonte ndoshta do tė bijė
  shi i nxhetė nė Jug
  e nesėr do tė shoh mes avullit
  ylberin e shtrėngatės sė kalueme
  e atėhere kam me kthye te ti.  PRANVERA 1961

  Pranverė, sa i bukur pushimi
  para syve tu tė zgjuem.

  S“kam prekun blerim
  qyshė se kam lanun Jugun.
  (Mbrenda parzmit tem
  fluturojnė mija dallndyshash nė kthim.)

  Toka s“mė njeh tue dalė prej borės
  dhe kambėt e mija npėr tė
  janė tė hueja.

  Shoh orizontin : pesha e hapsive
  qė e mbajta gjithdimnin nė krah
  shkrihet mbi barė.

  Shpresoj se kur tė bijė bleta
  nė lule
  kam me i buzėqeshė gjithshkades.  IDILĖ VERE

  [/i]Shegerti I pemtarit vodhi nji mollė
  Dhe bija e furrėtarit tinėz “i frangjollė.

  Nė breg tė detit djali kafshon nė curr
  Mollėn e vajza frangjollėn me turr.

  Me kambė nė ranė “i mzat pėrtypet plot shkumė
  E deti me vala lėpin bregun nė gjumė.
  [/i]


  KTHIMI I VJESHTĖS

  Ngriten prej kodrave balonat e larme,
  zotat ulen nė lumej.
  Kėtė verė shfletsova rźt e bilurta
  e fletėt e tyne m“u shprishen ndėr duer.

  Ti je endé e vetmja flakė
  e vojgurtė nė rrasė qė jeton nė mue.

  Korrilat e qiellės janė nisė pėr Jug :
  kambėt e mija s“i ndiej npėr dhé
  nė vrap mbas fijeve tė mėndashta
  qė paralajmojnė stinat.

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #8
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  355
  Ju lutem te me thoni a ka bere kush nje studim te mirefillte per vepren e Camajt? Nje shoku im po ben nje detyre kursi per te por nuk di nese ka studime kritike per te.
  Mund te me ndihmoni ju?
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Puhiza pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Pershendetje Puhiza,

  Nuk di sa te vij ne ndihme une me kete postim, por po te sjell rezultatet e kerkimit ne google, qe ndoshta i vijne ne pune shokut tend. Por keshilla me e mire eshte te shpenzoje pak kohe ne internet se ndoshta gjen edhe me shume.  Ne faqen me poshte gjen nje artikull te dates 15 dhjetor 2002 te publikuar tek parajsa.com. Martin Camaj ne syte e perkthyesit dhe mikut gjerman Hans-Joachim Lanksch.
  Provova ta kopjoja per ta sjelle ketu, por nuk mundesha, ndaj po te sjell vetem linkun:


  KLIKO KETU 1  Me poshte dicka tjeter nga Robert Elsie.  CAMAJ, Martin

  CAMAJ, Martin
  Albanian novelist, poet and scholar. b. 21 July 1925, Temali, Albania; d. 12 March 1992, Lenggries, Germany.


  Born and raised in the Dukagjin region of the northern Albanian Alps, one of the wildest and most isolated reaches of Europe, C. was fortunate to receive a clical education at the Jesuit Saverian college in the town of Shkodėr. In 1948, soon after the installation of the Hoxha dictatorship, he managed to escape from Stalinist Albania to neighbouring Yugoslavia and studied at the University of Belgrade. From there he went on to do postgraduate research in Italy, where he taught Albanian and finished his studies in linguistics at the University of Rome in 1960. From 1970 to 1990 he was professor of Albanian studies at the University of Munich and lived in the mountain village of Lenggries in Upper Bavaria until his death.
  C.'s literary activities over a period of forty-five years cover several phases of development. He began with poetry, a genre to which he remained faithful throughout his life, but in later years also devoted himself increasingly to prose. His first volumes of clical verse, Nji fyell ndėr male (1953; a flute in the mountains), and Kānga e vėrrinit (1954; song of the lowland pastures), were inspired by his native northern Albanian mountains to which he never lost his attachment, despite long years of exile and the impossibility of return. These were followed by Djella (1958; Djella), a novel interspersed with verse about the love of a teacher for a young girl of the lowlands. His verse collections Legjenda (1964; legends) and Lirika mes dy moteve (1967; lyrics between two ages), which contained revised versions of a number of poems from Kānga e vėrrinit, were reprinted in Poezi 1953-1967 (1981; poetry 1953-1967). C.'s mature verse shows the influence of the hermetic movement of Italian poet Giuseppe Ungaretti (1888-1970). The metaphoric and symbolic character of his language increased with time as did the range of his poetic themes. A selection of his poetry has also been translated into Italian by Francesco Solano in the bilingual edition Martin Camaj - Poesie (1985; poetry), into English by Leonard Fox, Selected Poetry (1990), and into German by Hans-Joachim Lanksch, Gedichte (1991; poems).
  The novel Rrathė (1978; circles) has been described as the first psychological novel ever to be written in Albanian. It is the author's most extensive prose work, one which he took fifteen years to write. Agron, a writer and agronomist in post-revolutionary 'Arbenia', is sent to the village of Middle Ripa to report on the arrival of some new tractors. There he becomes enthralled with the haunted history of the mountains after saving the life of the wild and beautiful shepherdess Sose, a personification of the mountain nymphs. The 'circles' of water, fire and blood into which the novel is divided symbolize not only metaphysical and social constraints but also the writer's progress through the mythical heritage of Albania's past towards a new and personal future.
  Among C.'s other literary publications are a volume of verse entitled Njeriu mė vete e me tjerė (1978; man by himself and with others), Dranja (1981; Dranja), a collection of self-styled madrigals, Shkundullima (1981; quaking), a collection of five short stories and one play, and the novel Karpa (1987; Karpa), set on the banks of the River Drin in the year 2338, a long prose work which C. preferred to call a parable. General themes which occur in C.'s work are the loss of tradition, loneliness in a changing world, and the search for one's roots. His language is discreet, reserved and trying at times, although the author regarded the term hermetic as coincidental. He relies on the traditional and colourful linguistic fountainhead of his native Geg dialect in order to convey a poetic vision of his pastoral mountain birthplace near the Drin with its sparkling streams and rocky headlands.
  In his Munich years, where C. edited and printed most of his literary works, intellectual circles and his university colleagues in particular were often puzzled and bemused by the linguist who spent much of his time publishing obscure works of fiction in a language nobody in central Europe could understand (and in Geg dialect at that) and for a public consisting of no more than a handful of other Albanian emigrants. C. was an author in exile in every sense of the word and was to remain so until the end of his days. His name remained a taboo in Albania throughout the long years of the communist dictatorship and was never mentioned in public. Indeed until 1991, virtually no one of the younger generation in Tirana had ever heard of him. Nonetheless, he made quite a name for himself abroad as a linguist and as professor of Albanian studies at the University of Munich, publishing numerous works on the history and dialects of the Albanian language and on Albanian folklore.
  Over the last decade, C. has finally begun to receive some of the praise and acclamation he was denied as a writer during his lifetime. Arshi Pipa's monograph on Contemporary Albanian literature (1991), for instance, is devoted almost exclusively to two authors: Ismail Kadare and Martin Camaj. While many critics have been unbounded in their adulation and praise of C. as an author of national significance, initial reception of his works in fact proved very mixed. Many readers were confused and perplexed by the author's hermetic prose, his borderline genres and a literary style quite new to them. Only time will tell if C.'s works can be appreciated by the Albanian public at large, above and beyond initial curiosity.

  FURTHER WORKS: Nė hijen e gjarpnit (1991); Pishtarėt e natė (1991); Kandili argjandit (1993); Vepra letrare (1996).

  BIBLIOGRAPHY: Pipa, A., Albanica. Special issue dedicated to Martin Camaj = Albanica 2 (1991); Pipa, A., Contemporary Albanian literature (1991) 125-164; Elsie, R., History of Albanian Literature (1995): 680-682; Berisha, A., Vepra letrare e Martin Camajt (1995); Berisha, A. “Das literarische Werk Martin Camajs,” Dardania, 4 (1995), 165-178.

  ROBERT ELSIE

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #10
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  355
  Faleminderit Dita..
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Puhiza pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #11
  TRAJTA

  Petk i endun prej nji dore
  fund e krye, trajta
  e kandshme per sy e veshe.

  Trajte e thjeshte e lindun
  nder mundime prej guri,
  e pershkueme shtigjesh te parrahuna
  me kambe ose patkoj.

  Pendel e lehte ne dukje
  po e rande hekur ne peshe,
  tingull ose ngjyre
  e kthjellet deri ne drite.


  ALTER EGO

  Nji zezak i verbet
  me nji qen ne mantel lekure
  mjedis kalldremit ne qytetin e madh
  te USA-s

  qendrojne palevize ne kambe.
  Njerezia u vjen rrotull
  uje rreth nji curri binjok
  ne zemer te lumit.

  Uje i larme perreth plages
  ne trupin e nji gjiganti.


  GJARPIJT E ZEZ
  Motiv arbresh

  Ne driza jane gjarpijt e zez
  e ti je e zhveshun nen diell.
  Ne driza jane gjarpijt e zez
  e rrijne buze ne buze,
  e jeta e tyne asht e bardhe,
  e bardhe e bardhe nen diell,
  e jeta e bardhe e bardhe,
  nen diell e bardhe, e bardhe.

  Mjaltezat lagin me mjalte
  gurzit e projeve te thata.


  KALLNORI APO VETMIA

  Dhe, brej e bjeshke randue me bore
  e hej akulli.
  Bisha n'krahnor e zanun
  rri ngusht e fle pa gjurme permbas
  me kthetra kthye ne lekure
  nen mish.

  Gardhi i rrezuem mbi shteg
  e qafa malesh perreth
  te mbylluna me dhambe ujqish
  ne jerm.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #12
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Malli pėr jetė

  Lyp dashuninė e syve tė mbyllun,
  dy molla tė tejpashme
  me bėrthamė zjarrmi nė mes.

  Zemra e qindrueshme
  Rrok mallin e pamort
  E pika shiu bien
  Mbi rreshpe tė pangishme.

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #13
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Rilindje


  Dielli herėt depėrtoi ndėr dej!
  Si mbas nji cipe tė hollė mendimi
  E ndriti rrugėn tonė nga lindja
  E kėndej.

  Erdhi koha e zgjimit!
  Nji rreze e vetme pėrpara
  Mbi mur
  Ndriti dhena t’panjehuna pėrmbas,
  mungullim bimėsie e filiza shum
  me krena gacash pėrmaje: rreziqe!
  Vrasja e poetit


  Liria e fshehun mbas vargjeve
  Tė poezisė
  Nuk ishte vetėm:
  Para tyne rrishin galue roje
  Shpend mishngranės
  Me fytyrė njerėzore.

  E ti ishe pėr ta nji bletė
  Tue u rropatė ka drita nė qelq,
  andej kufijve tė botės
  njerėzore.

  PLEQNIMI ME VETE


  Tha i urti:
  ēdonjeni asht nji ngjyrė
  e na hije nė tė
  prej bardh deri n’zi.
  Krymbi i mėndafshit


  Fijet e bardha tė mėndafshit ndahen prej zemrės sė krymbit qė vdiq vetėm nė pallatin mbas malit. Asht koha e korrjeve; edhe ara xhveshet pėrpara dimnit plak e jo ma nusja pėrpara djalit tė ri! Asht koha e pleqnimit me vete.
  Nuk janė caqet qė pėrcaktojnė kohėn, por mosha e njeriut tė urtė! Rrėmimi fillon me nji gjalm dy ngjyrash: bardh e zi. Dhe ankohet i urti: askush s’mė ndihu tė shoh me kohė fillimin e sosjen e fijeve nė gjalm e mbeta nėn hijen e sendeve. Nė vjeshtė kundrova besėlidhjen mes jetės e vdekjes prej punėvet tė parėve mij qė ruenin petkat e mira pėr mort dhe hynin nė nji vorr brez mbas brezi.:
  Eshtna ndėr eshtna ndėr shtresa petkash tė leshta!

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Gjarpijtė


  Gjarpijtė u banė gurė nėn tokė pėr t’i qindrue dimnit. Shqarthi fle nė bigėn e shkambit e gjallnon me dhjamė tė vet si shumica e njerėzisė qė nuk i ngre sytė pėr tė kėqyrė si retė e vėrshojnė dritėn e hanės pėr tė pru terrin mbi ne. Asht koha e pleqnimit mė vete.
  Edhe i urti rrėmbehet ndjesish apo nga frika? Ai ul kryet e thotė: e di se nuk jam vetėm, parandjenje, shpirt i lezėm nga frika! Edhe kur lumi tė ngrihet akull nėn kambė, na do qindrojmė aty te zanafilla. Zemra m'a ndien se nuk do tė jem njė zog qė rrah flatrat vetėm njė verė!


  Zogjtė e mirė e zogjtė e kėqij


  Natėn vėshtruen zogjtė nė terr si bymohet shtalpi i gjumit nėn dhé. Me thoj e sqepa gėrmuen nė botė deri nė dritė e nė agim u ngjall pėshtjellimi i ideve ndėr shpirtėn kur panė ēapojtė e pėrgjakun nė mishin e huej!
  Zogjtė e mirė qė kishin fjetė u zgjuen dhe e zbuluen kėrdinė me tmerrėn e frikės nė sy: u bindėn si nata e kish bartė pezull kah drita pa gjak ndėr duer! U gėzuen dhe fjalės ankth mandej drita e madhe ia ndėrroi tingullin nė goj: tė pafaj shikuen fytyrat e veta nė ujin e kthjellėt.  Surretėnt


  Surretėnt e qepun me sukuj zhgunash vėrejnė kah lindja bardhėsinė e agimit dhe i kap tmerra! Fshehin duert ndėr arna e ulin mbulesėn e kresė deri nė sy, fare tė turpnuem edhe prej vetes: sa tė kėqij!
  Agimi lind fijesh tė gojfilleve mbi karma dhe i zbulon poetit gjasende pa farė rėndėsie as me qenė ato visare tė ruejtuna nėn hinin e moteve! I urti argėtohet e kėndon.
  Nė vendet ma tė nalta surretėnt zbardhen para dritės, digjen nė vetvete e bahen shkrumb.
  Dielli kullon fjalėn prej ēdo vėshtrimi tė dyshimtė.

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #15
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Tregim i thjeshtė


  Due me fluturue mbi bjeshkė me pėllumba,
  i thashė tim-vėllau gjak-nxehtė.
  „S’asht ajo punė pėr ne!“
  S’kuptov, i thashė, due me shkue ndėr kėndime.
  „Latinishtja – tha – s’asht punė pėr ne:
  mėso gjuhėn e gjarpnit ma parė!“

  Im vėlla gjak-nxehtė,
  gjashtė vjeē dinte me e ngulė fluturimthi
  bizin nė dhé,
  dhetėsh – tri pėllėmbė mbi krye thikėn
  nė drunin e njomė. Si ma njofti menden
  befas nisi tė pleqnojė e tha:
  „Dy duer na jemi e nji krye, po i ndajmė na punėt:
  unė shpatėn – ti pendėn!“

  Hija


  Dita u sos nė njė hije. E hija ngrohet mbas flakės sė krandeve ndejė njė karrigė tė gdhendun nė emblemė tė pėrfrikshme. Hija e ndame prej tė gjitha agimeve pushon, thėngjill i zi pa zjarm. Hija s’ka shqise pos pamjen pėr dritat e ndezuna ndėr shpella mbas ballit, zjarme mbas zjarmesh sa yj njeni mbas tjetrit: pėr dhunė e mendime tė kėqija!
  Hija s’ka shqise, vetėm sy pėr vete!


  Koha e humbun


  Udhėtari, njeri i thjeshtė, as tepėr i urtė, as poet, ndezi zjarmin e fikun nė hinin djegė e pėrdjegė nė votėr. Zgjoi tingujt e ujit prej gjumit e preku rrezen e diellit nė syzit e bimės nė dritare. Diēka ish ndalė nė ajėr e priste nė heshtje si shpatėpėr tė ra.
  Vetėm atėherė u kujtue se koha nuk kishte kthye bashkė me tė nė plang.

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #16
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Hoqa Fletėn e Librit tė Parė

  Hoqa fletėn e librit tė parė
  Prej faqes sime dhe mbetėn fjalė tė paemėn.

  Dola jashtė e ndeja nė shqimthin e derės
  Dhe vrejta fiqtė e hindit me ferra
  Nė vjeshtėn time.

  Shpirtėnt e rinisė larg korpit endeshin
  Me fleta gjethi pa pushini shullajave.


  Motiv i Vjetėr nė Kthim

  Shtatė vasha u ēuen peshė
  Kur ngjyra e korbit fluturoi
  Pėrmbi shtyllėn e jetės:
  Sqepi i dukej i verdhė, gati i bardhė
  Mes pendlave tė zeza.

  Shtatė vasha u quen peshė
  E u turrėn vrap me funda
  Nė duer sa qethi mbas korbave
  E vetėm me za i tretėn si plafa tė murmė
  Nėn karmat e vendit tim.

  Po s'erdhėt ju, vasha,
  Kur tė zbardhen pusat e ujit
  Nė lumė pėrpara agimit,
  Ngurzohen edhe duert e foshnjeve
  Nė palare.


  Retė e Oqeanit

  Eci krahas me to
  Nėpėr ditėn e gjatė.
  Aty ku vete
  Asht skaji i kohės sė matun
  Me rrahje zemre milionėsh
  Nė kėrkim tė nji emni.

  Retė me rrajė thella nė det
  Rriten e bahen lisa:
  Ndėr gryckat e tyne fantazma
  Konkisdadorėsh
  Vjelin pemė.


  Fuqia e Konės


  Ngjyra e verdhė e fletėve
  Shkurtoi dritėn nė faqe tė veta
  E tė katundit jugor mbi kodrinėn
  Bote sė kuqe.

  Para derės rrin Kona
  Me barrėn e randė nė gji,
  Dashunon rrezet e pemėve tė vokta

  Nė kanistėr
  Para burrit kalamendė gjumi.

  Tjerr Kona nė furkė:
  Ngrohtėsia e pejve tė leshtė shpėrtheu
  Prej gishtavet
  E lėvizja e fėmijės nė parzėm
  E dridhi nė kėnaqje tė paskaj


  Aty si tash para se me ardhė Fiset


  Aty si tash para se me ardhė fiset
  Ishe
  Me tambėl nė plasaritjen e currave
  e me themele nė ujin e njelmė.
  Tė dhanė vetėm njė emėn: Shkodra.
  E tė thirrėn qytet me kunora
  E tė hodhėn pėrkrye gur e hekurat e para.

  U zgjove e pėrgjakun sa herė
  E u kqyre nė pasqyrėn tande.
  Me emėn grueje u lave ndėr ujna
  T'lumenjve dhe ndeje me petka tė reja
  Nė shkamb
  E ndritun ballė diellit mbi fusha.


  Motiv Arbėresh


  Nė driza janė gjarpij't e zez
  E ti je e xhveshun nėn diell.
  Nė driza janė gjarpijtė e zez
  E rrijnė buzė nė buzė,
  E rrijnė buzė mė buzė,
  E jeta e tyne ashtė e bardhė,
  E bardhė e bardhė nėn diell,
  E jeta e bardhė e bardhė,
  Nėn diell e bardhė, e bardhė.

  Mjaltėzat lagin me mjaltė
  Gurzit e prrojeve tė thata.


  Drekė Malsore


  Sot ashtė marrė njė gjak.
  Dy plumba lėshuen pėrdhe njė burrė.
  Sot ashtė marrė njė gjak.

  Nėn tunin e spatės
  Pėlset rrashta e kaut te prroni.
  (Drekė tė mėdha po bahen sot!)

  Sot ashtė marrė njė gjak.

  Gjama e burrave tėrbueshėm
  Pėrzihet me erėn e mishit ndėr zjarme.
  E gjethi i Vjeshtės bie i djegun mbi kapuēat e bardhė
  Ndė tryeza, jashtė

  Natė. Nė vorrezat mbi kodėr
  Tokė e re, hanė e re.
  Ujqit janė ulė prej malesh
  E pijnė gjak nė pėrrue.


  Mosha e Qenit apo Ditėlindja


  Kremtuem gjith natėn i ri e i vjetėr kohėn
  qė vdiq e vrame nė mue.
  E thanė: askush s'do tė lypi gjak
  pėr tė.

  Ajo nuk ishte festė, por drekė!

  Nė mėngjes mbas dere qentė
  me sy keqardhės e tė butė
  nuk pritshin eshtna, por mue
  me u nisė me ta shtigjeve bri lumit
  teposhtė.


  Mbramja ashtė Larg


  Mbramja ashtė larg
  e ti je atje mbi kodėr tė blerueme
  ku gurzit qė bashin zhurmė
  i pėrpiu dheu.

  Ti je atje me tė bijėn e heshtjes
  e me shoqe tjera e mendon pėr mue.
  Unė jam nė detin e tingujve

  e ndėr gjujt e mij ndieva
  peshen e tramit tue u ndalue me turr.
  Mandej i lėshova vendin njė tė vjetri
  e mes tallazit tė krahve thashė:
  mbramja ashtė larg e ti andej lumit.

  Heshtja prek qiellin me dorė
  E ti atje mbi kodėr tė blerueme
  njeh gjurmėt e diellit npėr qiell.


  Lule


  Sonte mė lajmėruen se ka vdekė njė njeri
  Prandej jam i trishtueshėm, Lule.

  Dashunia ashtė e vetmja shtyllė guri
  Kur andej gardhit fluturojnė
  Shėgjetat e akullit.

  Dy zemra bashkė janė ma rrufeprojse
  Se dy shpata tu pėr tu
  Me teha pėrjashta
  Ideja e sosjes, Lule,
  kur je ti pranė ik si shpend i egėr
  andej kah vjen terri.


  1925 - 1992
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Leila pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #17
  i/e regjistruar Maska e Ifigjeni
  Anėtarėsuar
  28-09-2003
  Vendndodhja
  Dikund ne bote
  Postime
  17
  MARTIN CAMAJ


  (Marre nga botimi dygjyhesh "Me pendlat e korbit te bardhe", te perkthyera ne gjermanisht nga Hans Joachim Lanksch. Cikli ehste botuar ne suplementin letrar FjalA te TemA)


  Nji zog lėngon

  Libri i besimit tė shpendve thotė”
  ēdo zog shtrin krahėt e vdes mbi bar,
  ndėshkim pse preku kufijtė e ndaluem
  mes qiellit e dheut.

  Nji zog lėngon pėr vdekje mbi bar:
  gjethet ndėr lisa janė zogj e shokė
  tė pambėrrishėm
  e losin me dritė e diell

  larg dy gur mullijsh qė bien
  si mbas ligjit njeni mbi tjetrin
  pa za.


  Nata e koncertit

  As bora nuk asht e bardhė nė kėtė muzg.
  Gjindja me kambė tė randa vrapon
  kah dritaret e tingullit.

  Nė sallėn e koncertit edhe diktatorėt
  marrin vesh masėn e instrumentave.

  Ndėgjuesit veshė-imėt mbyllėn sytė
  e kapėn currila pullazesh tė lashta,
  djegie qytetesh e drush tė thata.
  Nė tempon e dytė gzhatshėm era
  pėrkuli grunin deri nė tokė.

  Nė sallėn e koncertit edhe dirigjenti
  symbyllė s’pau tjetėr pos tingujsh
  tė ndezun mbrenda nji rrotulle terri.


  Nji stinė e humbun

  Verės sa nji mėngjes me vesė
  nuk ia pau kush ballin simjet
  me sy tė pėrlotun tė sjellun
  kah mali.

  Vjetit nuk i mungon asnji ditė
  nė kalendar e i dhimbet
  e mbramja pikė e dyllit nė djegie:
  e sotmja ka ndijen e dridhjes
  sė fletėve tė shqemes
  para dhambėve tė sutės.


  Mospėrfillje

  Mbas mjesnate hana derdhi rrezet
  prej majes sė shkambit deri nė lumė.
  Mbasi qė u ngi me gjumė
  kėndon qokthi ndėr rreze:
  sytė, dy pika uji, ndrisnin dhe kanga
  pikon nė luginė, nė terr.

  Dikush buzė lumit n’agim gjeti
  sqepin e thyem tė qokthit e tha:
  dam! Kqyre kėtė tingull qė ra
  e plasi nė gurė.  Vdekje – krizėm

  Vdekje – krizėm
  e nji flete gjethi tė thatė,
  ku tė thom te skaji i dheut
  pa krizantema nė dorė mė prit.

  Prit, dallėndyshė e shtangun
  me fletė mbi valė, frymėn time

  pėr t’u ēue nė ajėr
  me pendlat e korbit tė bardhė.


  Malli pėr jetė

  Lyp dashuninė e syve tė mbyllun,
  dy molla tė tejpashme
  me bėrthamė zjarmi nė mes.

  Zemra e qindrueshme
  rrok mallin e pamort
  e pika shiu bien
  mbi rreshpe tė pangishme.


  Ēka i duhej Uliksit Itaka pa grue?

  Malli, dėshirė e pėrjetės
  e jo mallėngjimi, gurgull frymėshkurtė
  e joshi Uliksin me kthye i kulluem
  atje kah ishte nisė. Nė ravgime tė paskaje
  shtjerri edhe tė mbramin petk qė kishte
  amzėn e pashlyeshme tė vegėve ullini
  dhe tė duerve tė grues.
  Shtjerri edhe petka tjera leshi e lini
  e fjeti ndėr tesha tė hueja, Uliksi,
  kur harroi amzėn.

  Homerit s’i erdhi ngoje me thanė
  pėrse Penelopa endte pėr tė me duer tė veta
  petkun magjik tė kthimit.
  Homeri i pėrngeshėm u kull kujtueshėm e tha:
  Uliksi e Itaka pa grue – dy krena binjokė dhie
  Me nji bri tė thyem: punė e pakryeme.


  Ditė shiu nė Merturin e Gurit


  Bariu krah-thatė te ura e zjarmit lodhet
  ndėrmend
  pėr dhitė damtare pėrjashta:
  nė gotėn e ēveshun drite grihen syzit
  e hardhiave nėn gurė e unurė.

  Dhe tret ndėr andrra tė pėrhime:
  mbi rrasat e gurit nė Mertur
  plasin sytė e sqepve grimė-grimė
  nėn dhambėt e ujqve,
  kokrra groshe e drithi nė palaré.

  Gjeli kėndoi nė tra
  e u zgjuen prej gacash ndėr unė
  pendlat – bletė e gretha bashkė:
  mija zane plasėn nė trutė e bariut.
  Dhe u ēue krejt dheu nė kambė
  me lata e topra edhe armė tė vjetra
  e u lėshuen ndėr ujq.

  Mejti shiu nė Merturin e Gurit
  dhe dielli u ndejt nė perėndim
  me rreze tė lodhuna
  nė mishin e ujqve mbi dhambėt e majeve
  kortarė-kortarė.


  Dimėn

  Flokėt e borės ndėr grykcat e lisave
  e krahnjerri e i pėrjargun ndėr degė.
  Syni kėrkon flakėn e fshehtė,
  vjedulla strofullin
  nė gjijtė e rrajėve dhe kujton
  ngrohtėsinė e frymės
  nėn lėkurėn e deles sė bardhė.

  Iriqi me therra tė nguluna n’mish
  digjet pa flakė
  mbrenda katėr ballnave tė dheut.  Gjarpni e grueja

  Ajo mbramė harroi trupin e vet
  zbuluet
  e nė mėngjes e gjeti pikturė tė varun
  nė murin e gjanė dhetė pashė:
  e kqyri dhe e kqyri e u zhduk.

  Petkat e saj teren buzė detit
  me kėmishėn e gjarpnit mbi gurė.
  Shtėrpia tha se vjen prap, ajo,
  Deri mbasdite.

  Mbasdite vonė, gjarpni i rrejtun
  doli prej nėngurit
  e iu zgėrdhesh vetmisė ndėrsy,
  veshi kėmishėn e vjetėr e shkoi
  me fjetė.


  Bleta nė veri

  Kundėr thanjes sė Herodotit
  si mbas tė cilit andej Istrit
  nuk gjallnuekėshin bletė. –
  Libri V, I

  Doli agimi e avulli
  zbuloi trajta tė ajthta
  para derės sė Veriut.

  Sytė e errėt mbas njė nate
  pa gjumė
  u prirėn andej Istrit e panė
  si me qenė nė Jug
  bletė pėrpara zgjonit me krahė ari
  gati me u lėshue fluturim

  kah rrezet pėr net tė mungėta.


  Dėshtimi

  Nuke ēova zanin nė kor
  aty ku duhej: prej frike, turpi?
  “Atėherė, del jashtė! – Mė tha mjeshtri.
  – Del jashtė!”

  Prej tė mbramit rresht nė fund
  u shkėputa, spec prej vargut nė tra,
  e njeha shkallėt nji nga nji
  deri nė fund,
  nėn dhé
  me peshėn e njiqind syve nė krahė.


  Kona

  Askush tė mos pyesė pėr pritėn e fshehtė
  mes dy shkambijve!
  Sendet nė kohė i mbulon cipa e hollė
  e avullit qė ishte ujė mes dy shkambijve:
  edhe kanga e humbi melodinė e vet,
  Kona e vogėl.

  Mos e sjell kryet andej
  e le tė bahet fshehėsia
  rreth i pėrkryem hekuri.


  Ndėr mija trajta ideja

  Prej dite nė ditė nji tingull
  treqind e gjashtėdhjetė herė,
  prej zgjimi nė zgjim

  frymė mali n’pullaz
  ose trumcaku lypės meli
  nė dritare.


  Nėn hijen e sendeve

  Nėn hije ku sot mbasdite pushova
  e kėputa fije bari n’mendim,
  cicrrojnė bujqit e natės.

  Pranė votre ndigjoj plasje
  bishtajzash
  gjineshtre nė parzėm.  Retė e oqeanit

  Eci krahas me to
  nėpėr ditėn e gjatė.
  Aty ku vete
  asht skaji i kohės sė matun
  me rrahje zemre milionėsh
  nė kėrkim tė nji emni.

  Retė me rrajė tė thella nė det
  rriten e bahen lisa:
  ndėr grykcat e tyne fantazma
  konkisdadorėsh
  vjelin pemė.


  Ai mal akulli ndan kohėn


  (Ai mal akulli kish nji emėn,
  nji emėn tabś!)

  Para se tė mbylleshin sytė nė gjumė,
  pashė malin e akullt tė bardhė
  te kambėt e mia.
  Erdhi era me diell dhe e shkrini
  e aty nėn hijen time doli nji bimė.


  Formulė mėngjie

  Lejthia lejthia lejthia
  njimijė mgjyra nė kėtė dhé
  faqja e kuqe e grues sė bardhė
  me lythin e zi nė mollėz
  nuk mė do nuk mė do
  e kaptė dhimba e kresė
  le tė vijė e tė thotė:
  ma largo ma largo!

  Lejthia lejthia lejthia
  andrrat e mia andrrat e mia
  i lumi unė pėr ty
  mė le shteg me folė:

  Peni i kuq nė rremb
  e liga larg trupit tand
  shkėndija shkėndija nė gurė
  zemra i plastė sy-grizhės
  shkėndija shkėndija n’unur.

  Natė e vetima plastė
  mbi malin e thatė
  mbi andrrėn e keqe!
  Lejthia lejthia lejthia
  e liga ndėr leqe!  Dreni plak

  Barijtė tradhtisht e lanė shkret bjeshkėn
  pėr ngrohėsinė e vėrrijeve.
  Dirgjen shtigjeve tue folė me za tė naltė
  punė grash e qeshin
  me ujin e prronit zhgrehshėm tue u derdhė,
  prej pusi nė pus.

  Dreni plak ēoi kryet prej dheut tė djegun,
  e vrejti gjethin e zverdhun. Mandej
  shkoi e u kap me tė bijtė pėr punė
  drenushash.

  I thyem e la edhe ai bjeshkėn e ndoqi
  gazin e prronit teposhtė, shigjetė zjarmi
  mėrgues pėr vendet e vuta e bar dimni
  qė kurr nuk ka me e prekė!

  Kur e vranė, barijtė i hapėn qepallat
  e i panė ndėr bebza
  shum drej tu pi currila uji.


  TĖ PABOTUEME


  Shkushullim

  Kush iu kujtue territ
  qė bie nė luginė mbas fikjes sė yjve
  para agimit?
  Shkatrruesi i vetes, nji krip-bardhė
  e gjeti se koha e mungėt
  mes dritave
  i hyn pėr palcė gurit
  dhe ashtit njerėzor.

  Terrin mes dy dritave
  s’e duron ylli qė shkoqet,
  as njeriu.  Skulpturė me sy krype

  Mjekėr-pakrehun plak
  dhe i shkujdesun me qafė tė vjedhun
  atleti

  shikon pėrmes dy kokrra krype
  nė largėsi
  dhe hana as dielli s’u ndalėn
  nji timtė, dy tri mijė vjet,
  nė shtegun e prendimit
  me i ndritė.


  Fije mėndafshi


  Fije mėndafshi n’ajėr nxe
  nga dielli i mbasditės
  ndalen e rrijnė pezull
  pėrmbi vetminė e dheut

  mandej ulen e lodrojnė
  ndėr veti mashkull e femėn
  nėpėr sende qė ndryshe
  nuk bien askurr nė sy.

  Nė muzg kur ulet era
  pushojnė fjollza fjollza
  bardh, mbi thepa drizash
  krahas me lule.  Djega e vjeshtės sė dytė

  Nė lulimin e mbramė
  drandofillja ndrroi bulzėn
  prej saj zbėrthyen fletė vezake.

  Njomza nė vjeshtė, e shkurtė,
  rrezja e fikun nė sy tė ligshtė
  nuk ishin sendegja tė trishta!

  Djega e lashtė, egoiste,
  vesė mėngjesi ndėr gjethe t’zverdhuna
  shkrihej me dyllin e tretun
  dhe ulej ndėr rranjė.  Vrasja e poetit


  Liria e fshehun mbas vargjeve
  tė poezisė
  nuk ishte vetėm:
  para tyne rrishin galuc roje
  shpend mishngranės
  me fytyrė njerėzore.

  E ti ishe pėr ta nji bletė
  tue u rropatė kah drita nė qelq,
  andej kufijve tė botės
  njerėzore.  Ishulli


  Ēdo hymje n’ishull u mbyll
  spitali dyer hekuri u mbyll
  e ēmendorja pėr qen, pranė.

  Pėrmbas horizontit – heshtimi,
  mes flokėsh kaēurrela resh
  zbardhen sy qeni
  nė suazėn e veshėve lopata.

  Banorėt e ishullit enden
  shkushullueshėm
  nėpėr ishull sa nji qeth buke
  nė hartė
  para qenit tė sėmunė,
  enden me vargoj qeni nė dorė
  dhe era u vjen djersė qeni.


  Nga Pleqnime mė vete

  Tha i urti:
  ēdonjeri asht nji ngjyrė
  e na hije nė tė
  prej bardh deri n’zi

  Krymbi i mėndafshit


  Fijet e bardha tė mėndafshit ndahen prej zemrės sė krymbit qė vdiq vetėm nė pallatin mbas malit. Asht koha e korrjeve: edhe ara xhveshet pėrpara dimnit plak e jo ma nusja para djalit tė ri! Asht koha e pleqnimit mė vete.
  Nuk janė caqet qė pėrcaktojnė kohėn, por mosha e njeriut tė urtė! Rėmimi fillon me nji gjalm dy ngjyrash: bardh e zi. Dhe ankohet i urti: askush s’mė ndihu tė shoh me kohė fillimin e sosjen e fijeve nė gjalm e mbeta nėn hijen e sendeve. Nė vjeshtė kundrova besėlidhjen mes jetės e vdekjes prej punėvet tė parėve mij qė ruenin petkat e mira pėr mort dhe hynin nė nji vorr brez mbas brezi:
  Eshtna ndėr eshtna ndėr shtresa petkash tė leshta!


  Gjarpinjtė


  Gjarpinjtė u banė gur nėn tokė pėr t’i qindrue dimnit. Shqarthi fle nė bigėn e shkambit e gjallnon me dhjamė tė vet si shumica e njerėzisė qė nuk i ngre sytė pėr tė kėqyrė si retė e vėrshojnė dritėn e hanės pėr tė pru terrin mbi ne. Asht koha e pleqnimit mė vete.
  Edhe i urti rrėmbehet ndjesish apo nga frika? Ai ul kryet e thotė: e di se nuk jam vetėm, parandjenje, shpirt i lezėm si frika! Edhe kur lumi tė ngrihet akull nėn kambė, na do tė qindrojmė aty te zanafilla. Zemra m’a ndien se nuk do tė jem njė zog qė rrah flatrat vetėm njė verė!
  dridhe Like dridhe
  :^xhan2

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ifigjeni pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #18
  Mal i rrexuem

  Ne oren gjashte t’agimit
  i qindronte aty shtrengates
  Ne mjesdite u shkoq pylli
  mollza e faqes, e ra ne lume

  Ra dielli e ndriti dhene e ri
  rraje te shkyeme, lisa te percame
  e sosjen ne vetedijen time

  Banoret e malit perballe pyeten:
  vend i brishte, ku t’i fshehim syte
  ne ballin tand pa lisa?


  Nje poeti te sotem

  Rruga jote a e mire;
  Parkat jane fytyrat ma te shemtueme
  te miteve klasike. Ti nuk shkrove per to
  por per rasa guri e balle njerezore
  me rrudha shum e per dashunine

  Vargjet tua jane per t’i lexue ne heshtje
  e jo para mikrofonit
  si te cetes se poeteve tjere

  zemra
  ndonese nen shtate lekura
  akull,

  akull
  ndonese nen shtate lekura.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #19
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Lightbulb Martin Camaj - Rrungaja ne mars

  E kushdi, kush vjen ma

  ............................................ pare!

  Ngrija apo fryma e detit?

  Mes nesh bie mjegulla dhe erret
  nder sy qafza e kemishes
  mbi parzmin veruer.
  Mange te gjana u fryne me ajer
  tue nga neper lume e zdathun n'uje
  ne grohtesine e gushtit.

  Kore e vonueme --- beli yt i holle,
  mos u perplas per rrezet e diellit,
  mos e ndal fjalen ne gjuhe, flori.

  i vjedhun. Kokrrat e sheges s'e plasen
  levoren, te hollueme si leter cigarje,
  e prit nande muej me u skuqe ato
  prej turpit. Mbas levores

  mali mjedis.
  E kushdi, kush vjen ma

  ............................................ pare!

  E ne mos ardhsha, eja e me prit
  sa te prita nje bore
  te rrungaja ne mars.

  Sille mandej faqen e librit,
  e qenies sate grueje me zemer.
  Ne mars ka me u ndale edhe koha
  ne syzit e pacelun t'hardhise dhe kokrrat
  e shiut, t'imtat e motit, ke me i nda
  tue keqyre ne lume nese ban pune dore,
  arno, sharno, nje ti- nje uji,
  nje ti- nje uji, nje ti.

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Veshtrusja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 38. #20
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  MARTIN CAMAJ (Biografi)

  Figura e Martin Camajt si studiues dhe shkrimtar zė njė vend tė shquar nė kulturėn kombėtare shqiptare. Ndonėse ai jetoi larg lexuesit tė tij natyral dhe i munguan efektet e recepsionit, prapėseprapė letėrsia e Camajt e pėrmban mjaft tė gjallė bashkėbisedimin me lexuesin e tij shqiptar. Siē ėshtė shprehur edhe vetė, ai ka qenė i dashuruar me gjuhėn shqipe dhe i shfrytėzoi nė maksimum mundėsitė e saj shprehėse.
  Martin Camaj lindi nė Temal tė Dukagjinit mė 21 korrik 1925. Ai mori edukatė klasike nė Kolegjin Ksaverian tė Shkodrės, tė drejtuar nga etėrit jezuitė. Mbas pak kohėsh, pėr shkak tė vendosjes sė regjimit komunist nė Shqipėri, Camaj do tė arratiset nga vendi pėr nė Jugosllavi, ku ia del tė regjistrohet si student nė Universitetin e Beogradit. Atje mėsoi italianistikė, romanistikė, teori letėrsie, gjuhė klasike dhe sllavistikė, njė botė e re kjo pėr njė intelektual si ai, tė edukuar nė Shkodėr.
  Largohet nga Jugosllavia nė verėn e vitit 1956. Shkon nė Romė, ku studion sėrish dhe doktorohet. Nė Romė ndjek rrethet letrare tė kėtij qyteti, ku njihet edhe me autorėt emigrantė nga vende tė ndryshme lindore, rusė, rumunė dhe sidomos me poetė balltikė. Ishin tė gjithė anėtarė tė njė PEN-klubi me qendėr nė Londėr. Atje nėn kujdesin e Koliqit bėhet kryeredaktor i revistės "Shejzat" (1957-1975) dhe studion sė afėrmi botėn arbėreshe.
  Mė 1961 transferohet nė Mynih (Gjermani), ku specializohet pėrfundimisht nė gjuhėsinė shqipe, duke mos u shkėputur nga letėrsia. Camaj u bė profesor i gjuhės dhe i letėrsisė shqiptare nė Universitetin e Mynihut dhe mbeti atje gjithė jetėn, deri sa vdiq, mė 1992.
  Kontakti me kulturat e ndryshme perėndimore, njohja e poezisė moderne tė poetėve mė tė njohur botėrorė (Camaj ishte njohės i shumė gjuhėve tė huaja), ndikuan nė formimin e tij kulturor, ndėrsa vepra e tij, qoftė nė prozė apo nė poezi mbėshtetet tėrėsisht nė gjuhėn shqipe dhe si pėrmbajtje i ka rrėnjėt nė kulturėn shqiptare, sidomos nė mitin e trashėguar. "Prandaj nuk ėshtė e rastit qė Camaj zgjodhi pėr tė banuar njė vend tė shkėlqyer, me atmosferė disi tė paqme e tė virgjėr shtėpijake, si alpet e Bavarisė, qė ēdo ēast i kujtonin malet e thepisura tė vendlindjes, ku nuk mund tė kthehej kurrė", shkruan studjuesi i njohur Robert Elsie.
  STUDIMET
  Nė tė njėjtėn kohė Camaj ėshtė edhe njė ndėr albanologėt mė tė shquar, kryesisht me punimet e tij mbi gjuhėn shqipe, historinė dhe tė sotmen e saj. Ndėr studimet kryesore mund tė pėrmenden: Meshari i Gjon Buzukut, Romė 1960; Tekst mėsimor i gjuhės shqipe, Wiesbaden 1969; E folmja shqipe nė provincėn e Avelinos, Firence 1971; Gramatika shqipe, Wiesbaden 1984; si dhe antologjinė Kėngė shqiptare, Düsseldorf 1974.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 39. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Era1 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. IN MEMORIAM: Martin Camaj
  Nga NoName nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-11-2013, 16:04
 2. Sa prifterinj paguan Serbia dhe sa kisha nderton ajo?
  Nga _Mersin_ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 14-04-2009, 10:03
 3. Martin Lings
  Nga [xeni] nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-02-2006, 23:45
 4. Jep dorėheqjen av. Martin Vulaj nga kreu i K.K.SH.A
  Nga I-amėshuar nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-03-2005, 10:32
 5. Devocioni i Martin Luterit ndaj Shen. Marise
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 31-08-2002, 07:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •