Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 38
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e tiziana
  Anėtarėsuar
  26-05-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Sangria

  Sangria eshte nje aperitiv spanjoll por eshte bere i famshem ne te gjithe boten.Eshte ideale ne stinen e veres.Ka shume menyra per tu pergatitur por une po ju sjell ate me klasiken.

  SANGRIA KLASIKE

  Perberesit:1lt vere e kuqe ose e bardhe por jo shume e forte,1lt uje mineral i gazuar qe mund te zevendesohet sipas deshires edhe me Asti spumante,15ml Brandy, 15ml Cointreau, 1molle, 1limon, 1portokalle, 1pjeshke, 6-7 luleshtrydhe ose 1kiwi, sheqer sipas deshires, kanelle, 2-3karafila.

  PERGATITJA: Sangria pergatitet ne nje ene te gjere qelqi tip broke ku hidhet ne fillim vera me sheqerin dhe me pijet e tjera pa spumanten qe shtohet ne fund se i del gazi.Nderkohe priten te gjitha frutat qe kemi pa i qeruar ne copa jo shume te medhaja (frutat duhet te jene pak te forta jo shume te pjekura),perzihen me lengun e portokallit dhe te limonit dhe i bashkojme me veren.Ne fund hedhim kanellen dhe karafilat ,i perziejme mire dhe e leme te ne frigorifer te pakten 12 ore para perdorimit.
  ticiana

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Ketu ku jetoj une nuk te ngelet shume kohe te pish pije te tilla (mua sidomos per faktin se jam gjithmone duke levizur me makine) per te mos u hedhur dhe tek ajo qe ne USA jam akoma nen moshe

  Megjithate berja e pijeve te tilla me ka terhequr gjithmone. Kam marre dhe nje liste me pijet kryesore qe serviren ketu ne amerike dhe i ngaterroj ndonjehere sa per te helmuar njerzit

  Ajo me lart me pelqeu do e provoj ne ndonje mbremje tani ne vere. Por jam kurioze te di frutat i le copa apo i grin fare? Nuk e di po te ishin copa si mund te pihej, te ngeleshin ne gryke apo jane thjesht per aromen qe mund ti japin pijes?! (vetem imagjinate kjo tani)

  Nje shtese e vogel, gjithmone per ti bere sa me shume terheqese pijet gjate nje mbremjeje me miq. Ne kutizat e copave te akullit mund te hedhim gjethe lulesh, gonxhe lulesh, ullinj (sipas pijeve), copa frutash, dhe ti mbushim me uje apo dhe me leng frutash (ne rastin e pijes me lart, mund ti mbushim me lengun e njeres nga frutat shijen e se ciles e duam te dominoje ne pije) i veme ne ngrirje dhe ne fund kemi copeza akulli terheqese dhe funksionale (gjithashtu ata qe do i pijne do kujtojne se ti ke harxhuar gjithe diten duke u marre me to kur ty nuk do te duhen as dy min)

  Me copat e akullit mund te luash shume, mjafton te kesh pak imagjinate dhe ato i kthen ne vepra te vogla arti per nje pije

  Pershendetje (mezi po pres recetat e tjera)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e tiziana
  Anėtarėsuar
  26-05-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per fiorin

  Sangrine mund ta pergatisesh edhe ne version "light" d.m.th pa ato pijet e forta dhe me vere te bute qe edhe e holluar me ujin qe i shtohet nuk ndihet shume. Vetem se vera duhet te jete e cilesise se mire.Dhe sa per frutat duhet te jene te prera ne copa ose ne thela te holla dhe sherbehen edhe ato ,ah se harrova per ta hedhur neper gota perdoret nje garuzhde e vogel dhe kush te doje mund t'i haje frutat.
  Sa per copat e akullit kishe ide shume te mire
  P.s. Vetem mos harro se duke qene nje aperitiv ofrohet gjithmone para ngrenie.
  ticiana

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  ah e kuptova tani. Eshte pak a shume si ponē frutash sic e quajne ketu. Eshte e vertete qe perdoret shume dhe nje tjeter kombinim i cili me ka pelqyer shume ka qene leng rrushi me asti spumante dhe fruta. Frutat sigurisht mund ti hash me vete ose dhe mund te mos i hedhesh fare ne goten tende.


  p.s. nuk e di pse nga shpjegimi i fillimit mu fiksua qe pija pergatitej drejt ne gote jo ne nje ene tjeter

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Kokteil (Pijet)

  RUMI:
  Atmosferė Karaibesh, plazhe tė bardha e plot diell, det i kthjellėt blu… Njė pije, nė aromat e sė cilės fshihet njė shpirt i thellė e ėndėrrues…
  Janė tė ndryshme interpretimet qė jepen pėr tė shpjeguar origjinat e fjalės - rum -,por, njė gjė ėshtė e sigurtė: Origjina e kėsaj pijeje ėshtė karaibiane. Rumi ėshtė njė nga pasojat e pushtimit tė Amerikės, ku, nė shekullin XIV, europianėt mbollėn tė parat plantacione tė kallamit tė sheqerit tė sjellė nga Azia. Kolonėt vunė re prodhimin e njė lėngu tė ėmbėl si rezultat i fermentimit tė shurupit tė sheqerit. Distilimi i mėtejshėm i tij dha si rezulat njė pije alkoolike, qė u bė menjėherė e njohur: Kishte lindur Rumi…njė pije pėr tė gjitha stinėt, mė se i nevojshėm nė pėrzierjet e akullta tė verės dhe njė pėrbėrės i nxehtė nė krijimin e atmosferave tė ngrohta dimėrore; pija e sensacioneve romantike e aventureske, qė jo mė kot ėshtė quajtur "pija e piratėve".

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Gin Cooler

  4 pjesė gin (60 ml)
  1/2 luge sheqer
  ujė mineral i gazuar
  lėkurė limoni
  Nė njė gotė tė lartė tė ftohur mė parė, shkrini sheqerin nė gin. Shtoni kubikė akulli dhe mbusheni me ujė mineral. Pėrziejeni dhe dekorojeni me lėkurėn e limonit.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  DAIQUIRI
  1/10 shurup sheqeri
  3/10 lėng limoni
  6/10 rum Bacardi (i bardhė)

  Pėrgatitet nė shaker dhe shėrbehet nė gotėn e kokteilit.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e forever
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  campari ne usa

  duke kerkuar campari gjeta formulen si ta bej ketu
  ndryshe quhet gin fizzz margarita po ka pak ndryshim :

  1 shot Gordon Gin
  1/4 shot dry vermouth ose triple sec po nuk patet
  4 shout sweet and sour
  1 orange slice po mus e fusni ne sheqer (mua me pelqen bitter)
  1/2 oz ice

  Hajt salute! gaezuar dmth
  Liebe! liebe, lass mich los!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  jam kurioze te di c'fare koktej mund te besh me rakine shqipetare?

 10. #10
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Me rakine shqiptare, kur e pi i zoti i shtepise, te ben nje kokteil me orendite e shtepise qe te cuditet mendja.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 11. #11
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nuk e di po rakine mund ta perdorja tek "Red Kunduz",ky kokteil me hudhi ne toke se pija dot....me ca behet ? se mbaj mend.
  Discover me like emptiness.......

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e peshkatari
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Vendndodhja
  Anonim
  Mosha
  57
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Estela lexo pak tek Sekreti prapa fluskave dhe aty do te gjesh me shume informacion per Rumin, persa i perket atyre masave quhen Jigers (Xhigers) dhe kane njeri krah 1 oz dhe krahu tjeter 3 oz ndersa Rakia shqipetare nuk behet koktej sepse hyn tek kordialet te cilat nuk perzihen por pihen siē jane. Megjithate nuk do te thote se nuk i shkrep ne koke ndonjerit dhe e perzihen gjithefarsoj gjerash dhe na ben ndonje shpikje.
  instruktori

 13. #13
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Estella moj

  ku ma gjete rumin hahaha.
  Mua me pelqen Bacardi, qe eshte pija number 1 per mua, por s'me pelqen ta perzieje me te tjera e zakonisht e pi me akull e limon.
  Pale aroma e kendshme qe leshon kur e hedh ne gote, hmm te hedh ne toke !

 14. #14
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me qene se ju pelqen rumi po ju them disa kokteile rumi Blue lagoon
  1 oz rum(ose nje teke)shtoi pak blue curacao & barmix (qe eshte leng limoni dhe lime)

  daiquiri
  1 oz rum & barmix

  gjithashtu do te desha tju tregoja dhe per <sex on the beach> 1 oz pech schnapps dhe pjese te njejat orange&cranberry juice
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Blue Lagoon eshte my favorite. Kur isha ne Las Vegas ishte nje nga pijet me te famshme, por nga Amerika Lindore jo dhe aq, si NY, NJ, CT, MI, IL, OH.
  shumica e vendeve te jepnin edhe goten ku e pije ta merrje me veta, solla ne shtepi 30 e ca gota.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Bahama Mama
  Sex on the beach is nice too po eshte shume e thjeshte per ta bere, ska nevoje per asgje. Behet e mire vecse. Pse ja kane vene emrin Sex on the Beach?

 17. #17
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Estella

  Kam mbaruar shkolle per bartender por nuk na i thane si ja u kane vene emrin pijeve vetem si behen, keshtu po te tregoj edhe nje kokteil tjeter.

  YELLOW BIRD

  1OZ GALLIANO (BANANA LIQUER AMERICAN) HEDHIM GJITHASHTU NGA PAK TRIPLE SEC DHE WHITE RUM DHE NE FUND LENG PORTOKALLI

  KY KOKTEIL SA PER KULTURE ESHTE KOKTEILI I PREFERUAR I ELISABET TEILOR
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 18. #18
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Me sa di une ne Amerike, rakia eshte e njohur si moonshine por ne shume shtete eshte ilegale te shesesh apo te pish moonshine (dhe ketu behet fjale per moonshine origjinale, prodhuar pak a shume ne te njejten menyre si ne prodhojme rakine).

  Moonshine eshte pije per alkooliket sic thone amerikanet. Ose e pi pa perzjere ose nuk e pi fare. E perseri ka raste kur mund te ngaterrohet me leng frutash per tja zbutur disi shijen.

  Nje nga perzjerjet me te preferuara per mua eshte Hummer. Nuk duhet shume mend per te kuptuar perse : )

  Hummer :

  1 oz. Coffee Vodka
  1 oz. Rum (i lehte)
  2 luge te medha me akullore (cfare ju pelqen me shume, gjithsesi akullorja me vanilje perdoret me shume)

  Me pas, pak a shume i perzieni te tera ne blender. Jo shume shpejt dhe voila , gati per te pire!


  Lista e perzjerjeve me te perdorura per kete vere, sipas David Rosengarten

  1. Cosmopolitan - thone se ky cocktail eshte krijuar per here te pare nga nje bashkesi ne Provincetown, Ma.

  2. Mojito - Perzjerje Kubaneze

  3. Sangria - Vere e kuqe, leng frutash, uje Gline.

  4. Long Island - Vodke, gin, rum i bardhe, tequila ose triple sec, perzjere me limon dhe Coke.

  5. Pina Colada - rum, ananas dhe coconut.

  6. Martini mix - vodke ose gin, pak vermouth, pak limon.

  7. Mai Tai - Thuhet se kur dy shoke nga Tahiti shkuan ne restorantin e Trader Vic, provuan per here te pare kete pije fantastike qe sipas tyre ishte "Mai Tai, roe 'ae" ose "Jashte kesaj bote".

  8. Sea Breeze - kjo pije eshte pak a shume menyra me moderne e pijes se njohur me pare me emrin screwdriver.

  9. Cape Codder - Ka marre emrin nga nje zone ne Massachusetts, ne baret e se ciles u servir per here te pare.

  10. Gin and Tonic - eshte perdorur fillimisht kunder semundjeve. Gjate pushtimit te Indise nga Anglia, ushtaret pinin tonic, limon, dhe gin per te mundur malarien. 19. #19
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Koktej me vere te bardhe.  Te verdhat e vezeve perzihen me sheqer , hedhim vere , liker , leng molle dhe copa akulli.


  Vere 2 gota, te verdha veze 2, sheqer 2 filxhan kafeje, liker 1 gote pije , leng molle 1 gote pije.  Koktej me cokollate.


  Tretet cokallata ne qumesht te nxehte me sheqer, ftohet hidhet liker dhe sherbehet ne gota , duke hedhur copa akulli.  Cokollate e vogel 1 cope. qumesht 2 gota , liker 2 gota pije, sheqer 1 filxhan kafeje, pak akull  Pije me vishnje


  Vishnjet lahen , kullohen dhe bashke me bishtat e berthamat vihen ne ene te mbyllur me alkool per esence. Kur na duhet , pergatitim shurup te trashe per pije dhe hedhim esencen e vishnjeve sipas deshires. Pergatitet ne kete menyre: vishnjet vihen ne ene te mbyllur me sheqer ( 1kg vishnje me tre gota sheqer) dhe vihen ne diell per 5-8 dite per tu fermentuar. Vishnjet bien ne fund dhe siper del shurupi. Pergatitet nje shurup me uje e sheqer jo shume i trashe dhe hollohet me shurupin e vishnjes duke shtuar alkool sipas deshires. Mund te pergatiten edhe ne menyre tjeter. Ne shurupin e vishnjeve hidhet raki 18 grade sa te fitoje shijen e deshiruar. Kjo quhet vishnjak.
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 20. #20
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Estella
  jam kurioze te di c'fare koktej mund te besh me rakine shqipetare?
  besoj se vetem shqeto/sade
  ...provova njehere ta perziej me leng portokalli dhe akull (Screwdriver) por nuk shijonte shume mire.


  Fiori--me sa di une Moonshine eshte tjeter gje; rakia njihet si Grapa, zakonisht e importuar nga Italia. Distilohet njesoj si rakia jone, por eshte mjaft me e zbutur...nje pjese e mire e lokaleve ne usa e kane, por vetem pak e njohin....ata pak qe e kerkojne e perdorin zakonisht ketu si aperitiv ose si dicka mbas buke, per te ndihmuar tretjen e ushqimit (e cuditshme per ne Shqipot, po hajt thuaji ketyre

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pirro Ēako
  Nga shigjeta nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 11-05-2020, 12:31
 2. Kokteil i piset ...
  Nga glaukus 001 nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 31-05-2003, 16:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •