Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Austriakt: Kosova mund t jet si Belgjika

  BE diskuton planin austriak pr Kosovn. Solana kritikon vendimin e Kuvendit

  Austriakt: Kosova mund t jet si Belgjika


  Nga korrespondenti yn n Bruksel, Ernest Bunguri

  25 kryediplomatt e BE-s jan mbledhur dje n Bruksel, pr her t par, nn drejtimin e Presidencs Holandeze.

  Situata n Kosov ka qen edhe ksaj radhe nj nga temat e diskutuara gjat Kshillit t Ministrave, situat pr t ciln nj panoram t shkurtr e ka br vet Havier Solana, Prfaqsuesi i Lart pr Politik t Jashtme dhe Siguri n BE. Ka arritje pozitive, dhe n t njjtn koh pika q ngelen problematike, msohet tju ket thn Havier Solana Ministrave t Jashtm evropian. Burime zyrtare pran Kshillit rrfejn pr Panorama se me arritje, Solana nnkupton sinjalet pozitive pr thellimin e dialogut mes Prishtins dhe Beogradit, ndrsa me pika problematike: vendimin e fundit t Kuvendit t Kosovs n lidhje me ndryshimin e kornizs kushtetuese. Pas diskutimeve, Kshilli i Ministrave ka nxjerr edhe konkluzionet e tij n lidhje me Kosovn. Edhe ksaj radhe, mbshtetje e plot i sht dhn Soren-Jesen Petersenit, kryeadminstratorit t ri t Kosovs.

  Plani austriak
  Ndrkoh, gjat takimit t Ministrave t Jashtm t BE-s, sht njoftuar edhe pr planin e hartuar nga austriakt, pr decentralizimin e Kosovs. Pr momentin vetm n form letre jo-zyrtare, q i sht drguar 25 kancelarive evropiane pr shqyrtim, pasi sipas burimeve zyrtare t Kshillit, Ministrat e Jashtm t BE-s t mbledhur n Bruksel nuk kan diskutuar propozimin austriak n takimin e ksaj radhe. Sidoqoft, sipas po t njjtave burimeve, plani n fjal, nse pranohet, propozon decentralizimin e Kosovs n nj form t ngjashme me at t shtetit federal Belg. Pr shpjegim, Belgjika ndahet n tre krahina autonome : valont frankofon n jug, flamandt n veri, dhe n mes, krahina e Brukselit q prfshin t dyja komunitetet. Secila prej ktyre krahinave ka parlamentin dhe qeverin e vet, si dhe numron disa portofole ministrash pr shtje t ndryshme autonome si arsimi apo edukimi, kultura, bujqsia, ekonomia etj.

  Kosova si Belgjika
  Ndrsa n nivelin federal, Belgjika numron dhe nj parlament federal si dhe qeverin, me portofole ministrash t kushtzuar si mbrojtja, q prfshin t gjith vendin, financat, apo ministria e punve t jashtme. Ndrkoh, dhe pa hyr n krahasime t komplikuara, vet Benita Ferrero-Valdner, Ministre e Punve t Jashtme t Austris, ka shpjeguar para gazetarve n Bruksel disa nga pikat kryesore t nisms austriake pr decentralizimin e Kosovs. Esht e rndsishme t bisedohet n fillim rreth disa shtjeve paraprake, para se t preket shtja e statusit prfundimtar t Kosovs, ka shpjeguar kryediplomatja austriake. Sipas saj, kto shtje jan: siguria, decentralizimi, mbrojtja e pakicave dhe respektimi i tyre, e sidomos respektimi i posam i objekteve fetare serbe t Kishs Ortodokse. Pas ksaj, ju duhen prcjellur m shum kompetenca kosovarve, dhe vetm kur t plotsohen kto pika, mund t kalohet n fazn tjetr, sqaroi Benita Ferrero-Valdner, duke patur parasysh statusin e Kosovs. N lidhje me kt t fundit, i ln jasht planit t austriakve para plotsimit t kushteve q propozoj kta t fundit, kryediplomatja shtoi se: Prcaktimi i Statusit Prfundimtar i Kosovs i mbetet Kshillit t Sigurimit t OKB-s, dhe sigurisht q Kosova duhet t ket nj perspektiv evropiane, pasi t jen plotsuar kushtet q kan qen t vlefshme pr t gjith, e m pas edhe pasi t jet zgjidhur shtja e statusit.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Kjo eshte paturpesia me e madhe qe mund te ekzistoj. Po shkojn drejt ndarjes se pashmangashme, dhe me sa cduket te nje lufte te re ne Ballkan. Kosova duhet te jete komplet shtet sovran, ne nje vend qe ka rreth 95 % Shqiptar nuk ka si te behen ndarje te tilla idioteske si ne popullaten e shartuar pa identitet belge.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Citim Postuar m par nga Cyclotomic
  Kjo eshte paturpesia me e madhe qe mund te ekzistoj.

  Paturpesia filloi qe me 1912. Keta 'udheheqesit' e Europes se Re jane niperit e atyre qe moren vendimin per kufijte ne 1912. Kuptohet qe do plase nje konflikt i ri dhe rrezikon te perseritet masakra e Ulqinit kur nen topat a destrojerve Europiane Sllavet moren ate qytet te bukur shqiptar.

  Analistet thone qe ekstremistet shqiptare ne Kosove po pergatisin rezistence ndaj UNMIK-ut nqs vitin tjeter nuk mbahet referendumi per pavaresine. Fillmiisht do sulmojne ushtaret e rracave jo Europiane...me pas ...dreqi e merr vesh.

 4. #4
  Gucci Rush II Maska e Cofferati
  Antarsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  Sterling Heights Michigan USA
  Postime
  123
  Bashkohem me Cyclon pasi eshte nje marrezi dhe nqs kerkojme te tilla modele atehere kjo duhet te aplikohet ne te gjithe boten si ne greqi...turqi...e me rradhe...Se kuptoj sesi mund te kerkoje serbia dicka me nje pakice qe nuk kalon 5-6%...realisht po te kthehen 6% por po mos te harrojme se sa shqiptar kane ikur...Edhe njehere nuk ka dhe s`ka per te patur shkembim me gjakun qe u dordh per Kosoven....Bota le ta aplikoje demokracine e vet ne shtepine e vet njehere pastaj te shoh jashte....
  It used to be only death and taxes were inevitable.Now,of course,there`s shipping and handling too.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2004
  Postime
  22
  Nje gje qe smund te funksionoje kurre, sepse Belgjika paraqet nje realitet shume, shume me te ndryshem se Kosova ku 94-95% e popullsise eshte shqiptare.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2004
  Postime
  22
  Nje gje qe s'mund te funksionoje kurre, sepse ne Kosove popullsia eshte ne masen 95% shqiptare, dhe normalisht duhet te jete dominuese mbi popullsite e tjera.

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  Hey, pse nuk e aplikuan kt lloj "ndarjeje" n Maqedoni ku t paktn 30% e popullsis s saj, me troje gati t "prcaktuara" sht far shqiptare? N Maqedoni pati edhe luft pr kt gj, gjerisa u rrezikua edhe me shprthimin e nj lufte t vrtet civile n t gjith popullatn e Maqedonis.

  Po n Serbin Jugore me tre qndrat shqiptare Bujanovc-Preshev-Metvegj pse nuk e bjn edhe at n fedarat me KUVND dhe KRYEMINISTRI t saj t veant?

  PSE zonja Benita Ferrero-Valdner?!...

  Po me amrin pse nuk e kthejn n federat t veant brnda Greqis? I ka m shum sesa 50 mij serb q ka Kosova.

  Ky sht poshtrim. Kjo nism sht vrtet e ult nga ana e "t civilizuarve" perndimor. Vrtet anti-demokratike t'i vendossh dhe t'u imponosh kufij t rinj nj populli dhe mos ta lsh at t vendosi vet me votn e tij.

  Kjo m l t kuptoj se BE-ja nuk sht ende nj bashksi institucionesh m t vrtet demokratike, por nj bashksi shtetesh ku pr themel jan interesat e tyre vetjake. Se nga njra an, n nj nga vndet e BE-s respektimi i t drejtave t pakicave shqiptare n sht gati ZERO, dhe nga an tjetr duan t'na tregoj "demokracin" e tyre. Zonjs Benita Ferrero-Valdner, dhe ministris s jashtme austriake duhet t'u themi q t ndreqin t drejtat e pakicave etnike BRNDA vndeve t BE-s, dhe m pikrisht brnda Greqis, ku qytetart am nuk kan ende asnj t drejt t marrin pronat e tyre, e jo m t drejtat pr t jetuar si komunitet "federal" brnda Greqis, ku jan edhe m shum sesa popullsia serbe e Kosovs.

  Statusi i Kosovs shum thjesht zgjidhet me votn e popullit t saj DARDAN, sepse sht populli i saj q jeton n Kosov, e jo zonja "Benita Ferrero-Valdner."

  Turp t'i vij BE-s!


  Drini.

 8. #8
  Me zemr n Shqipri Maska e bond james
  Antarsuar
  15-03-2003
  Vendndodhja
  shtet i bukur por jo si mmdheu
  Postime
  74
  Mendoj se Frau Ferrero-Waldner m duket se e ka przie maqedonin me kosovn se nse duhet t bhet nji ndarje teritoriale ne federacion shtetesh athere duhet maqedonija t ndahet n njsi federative dhe jo kosova e cila sht 95 % popullat homogjene shqiptare,
  por skan faj as europa dhe askush jasht kosovs n vend se t ken nji politik aktive dhe me fakte politikant kosovar ato bredhin rrugve dhe ju shesin brockulla kosovarve duke i mashtruar me iluzine si Dr. Rugova i cili kur ska t pije nji got uiski sdi se ku gjindet n parlamentin europian ose duke par pehlivanat n kosov jep deklarata debile kurse artistt tjer q para se t dalin para kamers humbin dy or duke vnduar GEL q t duken sa ma t bukur se po afrohen zgjedhjet e ardhesme e dini pr cilin e kam fjaln shokun komesar Hashim Thaqi i cili ende ska marr instruksionet nga padroni Fatos se edhe ai sht i fundosur n MERDE me vjedhjet e privatizimit........
  A e dini kngn e Gjergj Kastriot Skenderbeut....
  O ku po shkoni o burra .....q vendin ta lirojm......prej cilit....ore..burra....
  Po prej shqiptarve........se spo doj me hy n Europ....(Srbi).......
  Ju prshndes se po m vlon barku dola prej zyrs q ta pij nji aj t ftoht...
  Prshndetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga bond james : 14-07-2004 m 05:42
  :^Globi

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e dallandyshe
  Antarsuar
  23-02-2004
  Vendndodhja
  ne bina te ullirit
  Postime
  144
  Paturpesia e rradhes qe vazhdon te beje Evropa ndaj shqiptareve.
  Shkeljen e nje prej ligjeve themelore nderkombetare :"E drejta e popujve per vetvendosje"!
  .
  Ndoshta me nxitur kete radhe, Austria me sllovaket, polaket, etj. pasi pan ndryshimet e aprovuara ne kornizen kushtetuese te Kosoves :- "Po na iken nga duart gjahu i vllezerve tane sllav- nxitoni te marim masa"!
  Mbase ketu e kuptojne me qarte vet shqiparet nese nuk levizen, nese nuk kerkojn njezeri drejtesin, Evropa kurre nuk ua jep por do te vazhgoje ti perdhose.

  Zeri i yne duhet te jete i forte :shikojini si i kap miza fqinjet tane, sa here qe levizin shqiptaret, alarmojne boten.
  Kembana shqiptare duhet te bjerr forte e me forte....

  Stop- Europe /
  ndale doren tende gjakesore/
  jemi shqiptare ne vatren tone/
  me te hershmit ne ballkan, te tokes arberore/
  kerkojme lirine / te drejten njerezore!
  [ Trimeria-aroma LIRI//Tradhetia-kerrme llum i zi!]

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Shmeki
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Suedi
  Postime
  175
  Analistet thone qe ekstremistet shqiptare ne Kosove po pergatisin rezistence ndaj UNMIK-ut nqs vitin tjeter nuk mbahet referendumi per pavaresine. Fillmiisht do sulmojne ushtaret e rracave jo Europiane...me pas ...dreqi e merr vesh.
  Hallall..... sht i pa shmangshem skenari i Iraku-t edhe ne Kosov.....
  mjaft me me abuzime,injoranc dhe mosperfillje te Shqiptarve autokton ne vendet e tyre.....,mjaft me me paturpsit e tyre duke qnjerzuar goca te reja,duke shtri moralin per toke....,krime te llojeve te ndryshme,narkomania,prostitucioni,kriminaliteti,ko rrupcioni i qarqeve te ndryeshme proserbe ne dem te kombit shqiptar.

  O qeverisje te plot(pamvarsi,pa asnje kusht,o luft !)


  ne fazen e par do ishte e nevojshme likfidimi fizik i buzkuqeve perkthyeseve(infromatoreve te UNMIK-ut) dhe snobistave te qyteteve dhe coolerave te degjeneruar qe shesin veten e tyre per i cik lek edhe behen kishe proevropian,ma katolik se papa. Gjith bashkpuntort qe deri sot i kan sherbye unmikut pa dallim gjinie, duhet pastruar rraca mire e mire ...,ata duhet likfiduar sepse jan penges e madhe ne planet e radhs sepse shendrrohen ne informator te UNMIK,duhet perseritet viti 96/97 i UCK ne Kosov,likfidim fiziik i bashkpuntorve te armikut !
  Shkenca na e premton t vertetn...por ajo kurr nuk na e premton as paqen as fatin!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Prfaqsuesit e institucioneve t Kosovs kundrshtojn planin austriak pr Kosovn

  Prishtin, 14 korrik - Prfaqsuesit e institucioneve t Kosovs kundrshtojn planin austriak pr Kosovn, i prezentuar t hnn para ministrave t jashtm t BE-s nga shefja e diplomacis austriake. Sipas tyre, ky plan mund t shkaktoj probleme n Kosov sidomos kur sht fjala pr decentralizimin e pushtetit.
  Zdhnsja e Qeveris s Kosovs, Mimoza Kusari tha se kryeministri Rexhepi e cilson pjesrisht pozitiv planin, sidomos pjesn ku flitet pr marrjen e prgjegjsive nga institucionet vendore dhe zhvillimin ekonomik t Kosovs. Mirpo, shtyrja e zgjidhjes s statusit prfundimtar t Kosovs, thot znj. Kusari, nuk sht n prputhje me realitetin e krijuar dhe thekson se parashikimet q zgjidhja e statusit t Kosovs t shtyhet nuk prkon me realitetin.
  Ndrkaq, kshilltari i kryeparlamentarit t Kosovs, Ramush Tahiri, thot se plani austriak pr Kosovn mund t shkaktoj probleme, duke shtuar se ky plan duhet refuzuar. Sipas tij, me kt plan do t bhej ndarja faktike e Kosovs. Ai shtoi se ky plan nuk sht i mir, sepse nuk i merr pr baz karakteristikat e Kosovs dhe dshiron q problemin e Kosovs si piknisje ta trajtoj si problem serbo-shqiptar.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Nje thike diplomatike ne trupin shqiptar nga ata qe kemi menduar se i kemi ne krahun tone.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2004
  Postime
  53
  Vllezer e motra shqipetar. Te dashur bashkatdhetar ne i dim shum mir poshtersit dhe padrejtsit qe na ka ber evrropa dhe qe vazhdon akoma. Por ne duhet te tregohemi te zgjuar dhe te fort siq e kemi pasur zakon pra armikut duhet ti bejm ball ti bim me qekiq ne kok se ndryshe nuk merr vesh. Dihet se KOSOVA KUQE dhe SHQIPERIA jan nje shpirt nje trup qe smund te jetojn pa njera tjetren si dy flutura qe sjell pranvera . Ne e dim shum mir se as evrropa as serbia ndoshta asnje shtet ne bot, sna e don te mire kjo pra tregon se duhet te behemi te fort te lidhemi me njeri tjetrin; dhe kur te na preken interesat KOMBETARE te ngrihemi te gjith nje zeri coft kunder serbis coft kunder UNMIK-ut e kujtdo tjeter qe mundohet te poshtroj popullin shqipetar. Kush do i ndihmoj interesave kombetare?.. vetem shqipetaret e vertet qe e ruajn shqiptarizmin deri ne vdekje, e jo si Rrugova qe don vec me e nrru Flamurin,Himnin kombetar e poshtersi te tjera. RROFT FLAMURI SHQIPETAR KUQ E ZI RROFT SHQIPERIA E BASHKUAR RROFT CAMERIA

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Rilexova para disa ditesh nje permbledhje per Lidhjen e Prizrenit.
  Ne ate kohe kur bota e injoronte dhe me paturpesi deklaronte se nuk ka shqiperi
  malesoret nga veriu i shqiperise e atyre trevave u ngriten e kundershtuan me arme e thyen keqas ushtrite malazeze.Malazezet deri ne ate kohe ishin shume te sukseshem kunder turqeve.
  Luftetaret shqiptar frenuan grabitjen e Malazezeve dhe i treguan botes se egziston dhe nuk mund te kalohet ne llogari pa llogaritur shqiptaret.
  Pas kesaj diplomacia europiane foli per here te pare per krijimin e nje shteti shqiptar.
  Historia duhet kujtuar se na meson shume.
  Nje kosove e pavarur eshte dhe ne interes te Austrise pa diskutim.
  Dhe ne te kaluaren Austria me sa na meson historia ka humbur shume qe nuk ka mbeshtetur fuqishem shqiptaret se cdo fuqizim i tyre eshte dhe ne interes te saj.

  Austria ndoshta dhe ketu deshtoi nga qe ne vend te pushtimit te kishte bere shtetet e saj aleate ne ballkan Kroacine dhe Shqiperine.
  Nje Kroaci e madhe dhe nje Shqiperi ne kufijte e popullsise shqipfolese ne ballkan do qene dy aleat shume te fuqishem te saj.
  Gje qe rusia e beri me shtete e krijuara prej saj Greqia,Mali e Zi,Serbia,Bullgaria.
  Jam cuditur me te vertet qe keto shtete e fituan pavaresine pa lufte vetem nga rusia e sidomos serbia e bullgaria.
  Austria ne ate periudhe qe mbeshtetese e shqiptareve po nuk doli qarte e te kerkonte nje shtet shqiptare qe ne fillim gje qe do qe ne interes te saj.
  Ausria me ne fund ne luftes se pare boterore u zgjua nga gjumi e zbriti poshte ne ballkan me trupa po atehere qe teper vone.
  Ajo duhet te kishte vepruar shume me pare qe ne Lidhjen e Prizerenit e kryengritjet shqiptare.
  Nuk berri ate qe Rusia e beri me krijimin e shteteve ne influecen e saj.
  Ajo duhet te kishte mbeshtetur nje shtete etnik shqiptar qe ne fillim per kundrapeshe kunder sllaveve e per arsye historike te trashegimise se perbashket Ilire te Shqiperise e Austrise.
  Kjo per mendimin tim solli ate rrenie te saj e per rrjedhim fuqizimin e shteteve sllave e krijimin e jugosllavise e cila qe nje amalgam popujsh po qe nga emri shprehte invazionin sllav ne ate rajon dhe jo trashegimine historike.
  Kjo sipas meje eshte nje nga arsyet e shumta te renies se Austrise e nga nje shtet i madh u katandis ne nje shtet te vogel.
  Pra sipas mendimit tim Austria e kishte ne dore atehere dhe nga mosberja e saj humbi dhe vete.


  Keto jane disa mendime te miat pas leximit te Lidhjes se Prizerenit e Kryengritjeve Shqiptare per Pavaresi e duke i lidhur ato me temen per diskutim.

  Kjo qe e kaluara.

  QE VITI 1999 QE NJE SUPERSHTET SI AMERIKA KISHTE GADISHMERINE DHE VENDOSMERINE DHE PERDORI FORCEN PER TA CLIRUAR KOSOVEN E BINDI GJITHE ALEATE E NATO-S.

  Ketu shtojeme dhe LUFTEN SHEKULLORE te POPULLIT te KOSOVES dhe me ne fund UCK-ne.

  Ne nuk mund te veme LIRINE E FITUAR ne negociata.

  PAVARESIA ESHTE E PADISKUTUSHME.


  Dhe nuk mund te pranohen plane ku te krijohen territore ne kosove si baza nga ku serbet me paramilitaret e sherbimin e fshehte ti vene zjarrin asaj kur te duan.
  Nje zgjidhje e serbeve per te tejkaluar pamundesine e dergimit te trupave ushtarake ne kosove.
  Nga nje problem si Mitrovica sote te krijohe disa Mitrovica anekend Kosoves.
  Kosava do behet shtet si gjithe te tjere sipas te gjitha standarteve te nje shteti e jo nje shtet me zona te erreta te pa integruara brenda tij.
  Ky model shteti nuk egziston ne asnje vend te botes per te vetemen arsye se nuk mund te egzistoj nje shtet ne kete menyre dhe kjo eshte dhe qellimi i serbise me planet gjasme te decentralizimit.
  Kosova nuk eshte multietnike ajo eshte 95% shqiptare dhe ka dhe minoritet brenda saj e ne kete baze do ngrihet shteti i ri.
  Ka shume menyra per te mbrojtur e respekruar minoritetet qe ne gjithe boten aplikohen.
  Ne planet e mesiperme mbrojtja e minoriteteve eshte vetem preteks.

  Ne fund mendoj se ne vete duhet te punojme me shume per ti bindur aleatet e per te krijuar sa me shume aleat per Kosoven e Pavarur.
  Se nje pjese jo e vogel e luftes per pavaresi eshte dhe diplomacia.
  Dhe tani kjo lufte po behet.
  Ne duhet dhe nuk kemi rruge tjeter vec TA FITOJME DHE KETE LUFTE.

  RROFTE DARDANIA E PAVARUR

  NJE NGA PROVINCAT ME TE VJETRA TE SHQIPERISE
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iliriani : 14-07-2004 m 17:38

 15. #15
  Gucci Rush II Maska e Cofferati
  Antarsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  Sterling Heights Michigan USA
  Postime
  123
  Hehe evropa i afron miliarda euro politikaneve kosovare ne shkembim te nje kompromisi.....Gjithshka behet per para dhe serbia eshte nje vend qe ka resurse te medha dhe ka c`te afroj....Prandaj shume shtete e kane te veshtire te jene te prere me keta gomere serb...Shife Boeing po shkon te shes aviona ne beograd...hekuri po blihet lire nga amerikanet kur cmimi i tij eshte ngritur shume....Austriaket po perpiqen te zbusin mardheniet dhe ti japin nje zgjidhje alla europiane....POR problemi eshte se shqiptaret nuk durojne me dhe cdo vonese eshte ne dobi te nje shperthimi tjeter....Tani problemet jane zhvendosur brenda serbise ku ka zona te tjera qe jane problematike....Mendoj se keto po perpiqen te sigurojne ndonje ndihme ushtarake nga beogradi per ne irak e afghanistan dhe po perdorin karroten e partneritetit...Do ishte mire qe vete Serbia ta pranonte pavaresine e Kosoves dhe te shkeputesh nga enderrat pa bereqet....Keshtu ata vetem rrezikojne te ardhmen e tyre dhe te gjithe kombeve te ballkanit...
  It used to be only death and taxes were inevitable.Now,of course,there`s shipping and handling too.

 16. #16
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  Austria eshte nje nga perkrahesit me te medhenj te shqiptareve dhe ne rastin tone pavarsise se Kosoves.
  Ky plan austriak per Kosoven, eshte ne fakt pluhur ne syte e serbeve, dhe ne kete menyre Austria del e lare perpara ruso-serbeve.Sepse austriaket e dine se ky plan eshte i papraktikueshem.

  Ky plan, sipas meje, eshte nje sihariq i madh, se pavarsia eshte e afert.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Lumjan|Kuksian
  Antarsuar
  11-05-2004
  Vendndodhja
  Dike ne shtetet Nordike.
  Postime
  25
  Kosova seshte Belgjike , Kosova eshte SHQIPRI !

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 2. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 13:18
 3. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07
 4. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
  Nga saimiri-uk n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 15:52

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •