Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56

Tema: Vallet

 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  Une desha te pyesja nga i kan rrenjet vallet pogonishte ? Deri pak kohe e dija qe ishin valle tradicionale shqiptare. Kisha nje bisede me disa greke dhe me thoshin qe kto vallet vijne nga Rrethi I Pogonit qe gjendet ne Greqi dhe qe ata e quajne vallen pogonisio. Dhe versioni i atyre ngjan shum me tonin.
  Si thoni ju, eshte nje valle e paster shqiptare apo ka edhe elemente nga popuj te tjere ?

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  Ka ndonjeri te me pergjigjet ?

 3. #43
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  1,967

  Pėr: Vallet

  Mua me ben pershtypje Vallja e Rugoves dhe e Tropojes eshte e njejta,tani e ciles eshte tamam ajo valle e Tropojes apo Rugoves?

 4. #44
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527

  Pėr: Vallet

  Citim Postuar mė parė nga TilVolioR Lexo Postimin
  Ka ndonjeri te me pergjigjet ?
  Bej ne kerkim te shohesh se ku bie Pogoni..

  Po te rastisesh prape ne keto biseda.... pyeti edhe per vallet e Janines... pyeti perse i quajne "Τσάμικο"
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 5. #45
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pėr: Vallet

  Citim Postuar mė parė nga TilVolioR Lexo Postimin
  Une desha te pyesja nga i kan rrenjet vallet pogonishte ? Deri pak kohe e dija qe ishin valle tradicionale shqiptare. Kisha nje bisede me disa greke dhe me thoshin qe kto vallet vijne nga Rrethi I Pogonit qe gjendet ne Greqi dhe qe ata e quajne vallen pogonisio. Dhe versioni i atyre ngjan shum me tonin.
  Si thoni ju, eshte nje valle e paster shqiptare apo ka edhe elemente nga popuj te tjere ?
  Citim Postuar mė parė nga EDLIN Lexo Postimin
  Bej ne kerkim te shohesh se ku bie Pogoni..

  Po te rastisesh prape ne keto biseda.... pyeti edhe per vallet e Janines... pyeti perse i quajne "Τσάμικο"
  Pervec kesaj pyeti perse keto lloj kenge dhe vallesh jane te aferta me Shqiperine dhe sgjansojne me pjesen tjeter te Greqise?


  Musica Epiriote (qe greket e quajn te tyre) seshte gje tjeter vecse muzike Shqiptare kopjuar nga rrace bastarde Greke.

 6. #46
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  E them kte gje sepse Pogoni eshte nje zone ne Epir ku disa fshatra i ka ne Shqiperi dhe disa ne Greqi. Ne anen e shqiperise disa nga kto fshatra banohen nga minoritare greke. Dhe ne disa sites thote: "Today's featured dance is Valle Pogonishte from Albania. Valle is the Albanian word for dance. Pogonishte comes from "pogonisios", a similar dance from Greece."
  http://katleyplanetbg.blogspot.gr/20...olk-dance.html
  http://www.folkdance.com/LDNotations...shte2008LD.pdf
  Nuk kam gjetur ndonje burim ku thote qarte se vallja eshte shqiptare ne origjine.

 8. #48
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pėr: Vallet

  Citim Postuar mė parė nga TilVolioR Lexo Postimin
  E them kte gje sepse Pogoni eshte nje zone ne Epir ku disa fshatra i ka ne Shqiperi dhe disa ne Greqi. Ne anen e shqiperise disa nga kto fshatra banohen nga minoritare greke. Dhe ne disa sites thote: "Today's featured dance is Valle Pogonishte from Albania. Valle is the Albanian word for dance. Pogonishte comes from "pogonisios", a similar dance from Greece."
  http://katleyplanetbg.blogspot.gr/20...olk-dance.html
  http://www.folkdance.com/LDNotations...shte2008LD.pdf
  Nuk kam gjetur ndonje burim ku thote qarte se vallja eshte shqiptare ne origjine.
  Ti je nje **** injoranti

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239

  Pėr: Vallet

  Ore fol me mire se ste shau ndonjeri un nje pyetje bera. Kur themi qe nje gje eshte e jona duhet te jemi te sigurte per ate dhe te jemi ne gjendje ta vertetojme. Nqs mundet ndonjeri ta vertetoje qe kjo lloje valle eshte origjinale shqiptare la ta na i postoje.

 10. #50
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527

  Pėr: Vallet

  Nuk kam gjetur ndonje burim ku thote qarte se vallja eshte shqiptare ne origjine.
  Pse e zgjat kaq gjate... Keto valle jane valle te Epirit... me 1913 Epiri u nda ne dy pjese...
  S'ke nevoje te kerkosh burime per origjinen e valles ...
  Mjafton te gjesh burime per te kuptuar se ē'ka qene e nuk ka qene Epiri ....
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Hanny
  Anėtarėsuar
  28-10-2010
  Vendndodhja
  qitu..
  Mosha
  33
  Postime
  349

  Pėr: Vallet

  Vallja e Shotes (ni valle shum e pelqyme ne Ish Jugosllavi, aq e pelqyme sa disa shkije dhe boshnjak jan bindun qe asht valle e tyne):

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hanny : 21-04-2014 mė 05:58
  MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Hanny
  Anėtarėsuar
  28-10-2010
  Vendndodhja
  qitu..
  Mosha
  33
  Postime
  349

  Pėr: Vallet

  Vallja e Drenices:

  MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,456

  Pėr: Vallet  Shpat Kasapi - Vallja e Rugoves / Kenge Moj - Vallet Shqiptare

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,456

  Pėr: Vallet  Juliana Pasha - Kolazh / Kenge Moj - Vallet Shqiptare

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,456

  Pėr: Vallet

  KĖNGĖ MOJ - Vallet Shqiptare

  Prill 2021 / Vizion Plus


  https://www.youtube.com/watch?v=q5qpVsrjGwo

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,456

  Pėr: Vallet

  Grupi “Ilirėt” hedh sėrish vallen pėr ruajtjen e trashėgimisė folklorike

  Mė 18 shtator 2021, Komuna e Chavannes-prčs-Renens, Zvicėr organizon festėn e madhe “Kėtu Komuna e Chavannes”, ku grupi Ilirėt do tė fillojė programin qė nga ora 13:00, duke paraqitur programin e tyre pėr njė orė.

  Nė kėtė manifestim muzikor do tė shfaqen edhe grupet muzikore italiane, portugeze, spanjolle si dhe grupet e tė rinjve tė kėsaj komune.

  Kjo festė e madhe ėshtė njė ngjarje e mirė pėr rajonin e komunave perėndimor tė Lozanės, si dhe vetė kantonin Vaud. Ky takim do tė bashkojė tė gjithė brezat nė njė kontekst muzikor dhe festiv, me ē’rast banorėt do tė mund tė zbulojnė pasurinė e kulturave tė ndryshme. Njė festival i tillė folklorik mishėron njė mjet tė dobishėm pėr ruajtjen, promovimin dhe pėrhapjen e trashėgimisė kulturore jomateriale dhe kėtė, veēanėrisht pėrmes zhanreve tė shprehjes si muzikės, vallėzimit, riteve, zakoneve, njohurive artizanale dhe artistike etj. Pėr tė kontribuar nė mėnyrė tė konsiderueshme nė ruajtjen dhe rritjen e identitetit dhe diversitetit kulturor, njė festival folklorik duhet tė zhvillohet nė njė kontekst tė pėrshtatshėm kulturor.

  Ilirėt e konsiderojnė rėndėsinė e trashėgimisė kulturore jomateriale, shkrirjen e diversitetit kulturor si garantues tė zhvillimit tė qėndrueshėm, siē nėnvizohet nga Rekomandimi i UNESCO-s mbi ruajtjen e kulturės tradicionale dhe popullore tė vitit 1989, nga Deklarata Universale e UNESCO-s mbi Diversitetin Kulturor tė vitit 2001 dhe nga Konventa pėr Ruajtjen e Trashėgimisė Kulturore Jomateriale.

  Kjo festė do tė bashkojė artistėt nė njė atmosferė paqeje dhe miqėsie. Me programet e kėtyre komuniteteve, tė cilat i bėjnė tė njohura traditat e vendeve tė tyre pėr pjesėmarrėsit e tjerė dhe pėr publikun e gjerė, kontribuojnė nė respektimin e trashėgimive dhe traditave kulturore tė popujve./ Migjen Kajtazi


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/grup...se-folklorike/

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 15:10
 2. Folklori dhe vallet Shqiptare nuk figurojne ne Amerike
  Nga Hyllien nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-09-2007, 07:18
 3. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00
 4. "Dardania" e Haklajit, sukses nė Izrael
  Nga Blendi nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 18:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •