Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609

  2 Korrik 1990 - Shqiptart hyjn n ambasadat e huaja n Tiran

  Ish-drejtori i Policis s Shtetit, tregon ngjarjen m t bujshme t diktaturs, kur shqiptart msyn masivisht ambasadat e huaja
  Dilaver Bengasi

  Dilaver Bengasi, ish-drejtori i Policis shqiptare n vitet 1985-1990, tregon eksodin e shqiptarve m 2 Korrik 1990. N mnyr krejt t natyrshme, me mijra qytetar u dyndn n dyert e ambasadave. Policia n at koh ishte e paprgatitur pr nj eksod t till, por edhe vet diplomatt e ambasadave t huaja, q ndodheshin n vendin ton, nuk e kishin menduar se mund t prballeshin me kt situat. Por ditve t nxehta t korrikut t 90-s, iu shtua edhe nj tjetr temperatur, ajo e qndrimit q do t mbante qeveria e Partis s Puns s Shqipris, rreth ksaj ngjarjeje. Situata e tensionuar mund t rrshqiste nga asti n ast dhe vendi t prfshihej n nj kaos t papar. Por, pavarsisht se eksodi e tronditi pushtetin, prsri qeveria ishte ende e fuqishme. Prindrit e t rinjve q kaprcyen kangjellat e ambasadave dhe m pas, n mnyr t organizuar kaluan n Evrop, ishin akoma nn frikn e pasojave q mund t kishte m pas. Ndrsa nj rol t rndsishm luajti edhe policia, e cila ishte n udhkryqin e dy mendimeve: t ruante rendin dhe qetsin me kompetencat q i jepte ligji, apo t shmangte gjakderdhjen, por duke lejuar q qytetart t kalonin lirshm pr tu futur n ambasada. far ndodhi m 2 Korrik t vitit 1990. Kush ishin ambasadat q u bn streha e mijra qytetarve. far qndrimesh mbajti policia. Cila ishte dilema e madhe ndrmjet ruajtjes s rendit dhe qetsis dhe t lejimit t qytetarve pr tu larguar. Si u shembn muret e ambasads gjermane. Takimet e krerve t policis me prfaqsuesit e lart t shtetit. Dhe t gjitha enigmat e tjera, q lidhen me prapaskenat e korrikut t vitit 1990, i shpjegon ish-drejtori i Policis Shqiptare, Dilaver Bengasi.  Q n ditt e para q u b hyrja masive npr ambasada, n Shqipri erdhn prfaqsuesit e OKB-s. Ata merrnin takim me t gjith personat q ishnin futur n ambasad. M ka ngelur n kujtes nj rast ku kam qen i pranishm tek ambasada irlandeze. Njri prej tyre, me kshilla prindrore, ndr t tjera u thoshte shqiptarve: Do t shkoni jasht shtetit. Mos mendoni se do gj sht e gatshme.

  Si vendi juaj, askund nuk keni pr t gjetur. Dashuria pr njerzit dhe t mirat q mendoni, i ka vetm vendi q u ka lindur. Asnjher mos e shani vendin tuaj.

  Takimi me diplomatin francez
  Disa dit pas largimit t atyre q hyn n ambasadat e huaja, pata rastin t takohem me Marseli, diplomat francez, n hotel Tirana, me ftesn e personit n fjal. M shoqronte n kt takim nj shoku im. Q n fillim t biseds, francezi m pyeti: A i keni thn ambasadorit ton, n takim, se pr kt q po bni, populli francez do tju zr me gur? E kuptova q ai ishte i mirinformuar pr bisedn time me eprorin e tij, dhe pohova at q m tha. Marseli kishte prgatitur nj raport pr ngjarjen e 2 Korrikut dhe ndr t tjera, informonte qeverin e tij edhe pr far i kisha thn un ambasadorit francez. Nuk mund ta harroja bisedn me ambasadorin, edhe pr faktin se ai m priti shum ftoht kur u prezantova dhe u tregua mosprfills ndaj atyre q i thash, pra, konkretisht se shum nga ata q kishin hyr n ambasada, ishin kontigjente t policis dhe se prkrahja e tyre, apo drgimi i tyre n Franc, do t kishte pasoja. Me kt, doja t thoja se nj pjes e tyre do t prballeshin me drejtsin, pasi nuk mund t rrinin pa kryer ndonj vepr penale.

  Francezi Marsel, q m kishte ftuar pr kafe, m sqaroi se kisha pasur t drejt n at q i kisha thn ambasadorit t tij. Madje, ai deklaroi se nga 50 veta q kishin shkuar n Franc, brenda 2 javsh 14 prej tyre ishin arresuar nga policia, pse kishin konsumuar vepra penale. Ky sht nj fakt domethns, pasi persona t till prishn edhe imazhin e Shqipris n Evrop. Deri ather, shqiptart respektoheshin kudo ku shkonin; m pas do t ndodhte e kundrta.

  T larguarit n shifra
  Ndrkoh, ato dit u bn regjistrimet e t gjith atyre q kishin hyr n ambasada, madje u prgatitn pasaportat e secilit. N t gjitha ambasadat, rezultoi se kishin hyr rreth 5200 persona, nga t cilt, vetm n ambasadn gjermane 3200 veta. Nga verifikimet q u bn n lidnje me ta, dilte se rreth 1300 veta ishin t dnuar pr krime ordinere dhe shum prej tyre, ishin prsrits n krim. Mbas prgatitjes s pasaportave, rreth ors 21.00 t dats 12 Korrik 1990, n t gjitha ambasadat ishin vendosur autobust. N rregull, n rresht pr nj, dilnin nga ambasadat dhe futeshin n autobus. Boshatisja e ambasadave prfundoi rreth ors 24.00. Autobust u nisn t gjith pr n portin e Durrsit, pa asnj incident zyrtar. Kshtu prfundoi problemi i ktyre 5200 personave. Ata u nisn pr n Evrop. Mijra t tjer kishin mbetur ktu, me t njjtin qllim. Kt e treguan eksodet e mvonshme dhe tentativat pr eksod, q vazhduan n forma t ndryshme. U zhvilluan disa eksode dhe m von nisi trafiku i refugjatve. Nj ndr rastet e fillimit, ishte n ditt e para t janarit 1993. Agjencit e lajmeve informuan se nj peshkarexh kishte marr 11 shtetas shqiptar dhe i kishte hedhur n brigjet e Pulias n Itali; 10 prej t cilve ishin mbytur. Trafikantt grek dhe italian n det, n bashkpunim me kriminel shqiptar, t lidhur me klane t posame deri n strukturat shtetrore dhe policeske, nprmjet trarikut me refugjatt shqiptar, u majmn me njerzit tan te varfr.

  Mitingu
  Pas largimit me pasaporta t 5200 shtetasve shqiptar jasht shtetit, udhheqja parti-shtet, organizoi nj miting t madh n Tiran, me t cilin duhej treguar se shteti vazhdonte t ishte i fort dhe njhersh, t tregohej se ata q ikn nuk ishin njerzit e ndershm shqiptar. Kishte shum zra se mitingu mund t dshtonte ose t kishte edhe efekt t kundrt. Megjithat, porosit u dhan q ai t bhej i organizuar. Dhe kshtu, n ort e pasdites, u grumbulluan me mijra njerz, t cilve u prinin prpara prgjegjsit dhe drejtuesit e ndrmarrjeve. Pritej t vinte vet Raaamiz Alia n miting. Po ashtu, thuhej se n emr t organizatave t masave, rinis, gruas dhe intelektualve t kulturs, do t ishin prfaqsuesit m n z t tyre. N fakt, R. Alia nuk erdhi. Kur erdhi edhe Ismail Kadareja, q ishte ngarkuar t fliste n emr t inteligjencs, megjithse n opinion thuhej se t ikurit nprmjet ambasadave, i kishte quajtur jashtqitje e kombit. Thunej se R. Alia nuk erdhi se mos ndodhte si me ausheskun. Por njerz t arrt me R. Alin, thoshin se arsyeja e vertet ishte se ai nuk kishte qen entuziast pr znvillimin e atij mitingu. T tjer udhheqs kishin kmbngulur q mitingu t zhivillohej dhe Ramiz Alia, duke mos qen kmbnguls n mendimin e vet, kishte lejuar t bhej duke u marr masa organizative t forta. Fjaln e rastit para mitingut, n emr t KQPPSH-s, e mbajti Xhelil Gjoni, i cili theksoi se t larguarit nga Atdheu, nprmjet ambasadave, nuk prfaqsonin popullin e shndosh shqiptar, por ishin disa rruga. Ky miting u zhvillua pr konsum politik t brendshm dhe t jashtm. Populli i mbledhur nuk po thrriste m me duartrokitjet e mdha q ndodhnin m par n mitingje t tilla. Opinioni ishte coptuar; disa e mirpritn, por t tjer shprenin t kundrtn.

  Analiza n Ministrin e Brendshme
  Vrasja e nj njeriu t pafajshm n Kavaj dhe konkretisht, i ndjeri Josif Budo, solli nj reagim t ruqishm, veanrisht ndaj udhheqjes partiake n Kavaj dhe Durrs. Pr kt ngjarje, m 14 korrik u b nj analiz, ku u liruan nga detyra tre oficer, q u quajtn si prgjegjsit kryesor pr kt ngjarje. N kt analiz, Hekuran Isai, ndrmjet t tjerave theksoi se edhe ktu n Tiran u qllua me arm m 2 Korrik dhe partia do ta analizoj. Me kt mendim q shprehu Hekuran Isai, kuptohej se masat ndaj kuadrove t policis do t thelloheshin. Dilte pyetja: prse nuk u analizua problemi i 2 Korrikut, n ato dit q ndodhi, por tani pas ngjarjes s Kavajs? Mos vall, segmente t caktuara kishin, ve faktorve ekonomik, edhe ato t vetizolimit. Kishte edhe interesa nga segmente t caktuara e individ t ndryshm brenda vendit, por edhe jasht tij. Me masat ndshkuese q krkoheshin t merreshin ndaj nesh, drejtuesve t policis, udhheqja e partis-shtet, krkonte t largonte prgjegjsin e saj dhe t justifikohej para opinionit t brendshm dhe sidomos, atij t jashtm. N orn 10.00 t dats 18 korrik 1990, m njoftuan t ndodhesha n zyrn e Hekuran Isait. Kur po prisja n paradhom, nga zyra e tij doli Xhemal Dymylja, duke qeshur me ministrin q e shoqroi pr ta prcjell. Pasi u nda me Xhemalin, m tha mua t shkoja n zyrn e tij. Shkova dhe pasi ai u ul, pa m par n sy, por duke vshtruar tavolinn m tha: Me vendim t Kryesis s Kshillit t Ministrave, lirohesh nga detyra e drejtorit t Policis. N mnyr t prer i thash: Nuk jam dakort me vendimin q keni marr. Skenart e kujt kam prishur m 2 Korrik 1990? Thuaja shokut Ramiz dhe krko takim me t. Me vjen keq, se do t gjunjzoni mbar policin n ushtrimin e detyrs dhe rendi e qetsia do t marrin t tatpjetn. U largova pa e prshndetur. Sapo hyra n zyrn time, ra teleloni. Ngrita receptorin dhe dgjova zrin e ministrit, i cili m tha: Dilaver, m bj nj informacion t hollsishm si u zhvillua ngjarja e 2 Korrikut dhe ma sill. Ju prgjigja, duke i thn se tani do ti bj nj letr Ramiz Alis. Ndrkaq, i drgova nj letr Ramiz Alis ku ndrmjet t tjerave i thash se fill pas largimit t familjes Popaj n Itali, pati nj tendenc q sa vinte e rritej, pr t hyr n ambasada, duke kaprcyer muret e kangjellat rrethuese. Format e futjes n to u bn t organizuara n grupe dhe me automjete t rnda, duke rrzuar muret, kangjellat dhe duke rrezikuar jetn e punonjsve t policis. M tej, sqarova se gjendja sa vinte dhe rndohej.

  Ambasadort shqiptar n zyrn e Reil Maliles
  Pr kt, m 2 Korrik 1990, paradite, Reiz Malile ka thirrur ambasadort pr ti vn n dijeni se shtetasit shqiptar do t ishin t lir t venin n ambasad pr t marr viza. N fakt, ky vendim do t ulte tensionet dhe do t plotsonte, sipas rregullave nga vet ambasadat, dshirat dhe krkesat e shum shtetasve q kishin tendenca pr t ikur. N zbatim t ktij vendimi, kuadrot dhe shrbimet tona ishin porositur q m 3 korrik hyrja pr viza n ambasada t bhej normalisht, nga dera. Por, rreth ors l9.30 t ksaj dite (2 Korrik), nj automjet i rnd me 34 persona, au murin rrethues nga mbrapa ambasads gjermane dhe, duke rrezikuar edhe jetn e policit, hyri brenda. Ndrkoh, n ballkonet e ambasads dhe deri te muri i rrzuar, kishin dal punonjs t asaj ambasade, t cilt i ftonin me dor turmat e njerzve n periferi, pr t hyr n territorin e saj. T njjtn gj bnin edhe punonjsit e ambasads greke. N kto rrethana, n drejtim t ktyre ambasadave, nxitimthi u suln turma t organizuara. Jo m pak se 6000-8000 veta t irrituar, duke sulmuar me gur drejt policis, po afroheshin drejt hyrjes s ambasads greke, ku un ndodhesha n zgjidhje t nj situate t vshtir. Instiktivisht, pash se pantallonat m ishin br me gjak, n drejtim t krcirit t majt, nga nj goditje me gur nga pjestart e turms s oroditur. Nga shtpit pran ambasads greke, mu afruan 4 familjar, ku njri m krkoi t zbatohej ligji, pasi, ve policis, edhe atyre u rrezikohej jeta. N situata t tilla t tensionuara, ngarkesat psikologjike jan nga m t mdhat. Vendimet q duhen marr jan nga m t vshtirat, aq m tepr, kur turma kalon n veprime t dhunshme ndaj policis apo njerzve t pafajshm q krkojn ndihm nga policia pr t mbrojtur shndetin dhe jetn e tyre. Pasojat q mund t vinin nga vrshimi i turmave ishin shum t mdha, deri n incidente ndrshtetrore me ambasadat e akredituara ne Tiran.

  Veprimi
  Me bindje, vendosa kur turma u afrua rreth 10 metra, q t nxjerr pistoletn dhe t qlloj n ajr. Ky veprim i paparashikuar nga ajo mori djemsh, q kishin kaluar n veprime t palogjikshme, bri q t kufizohej lvizja e tyre. N t shtnat e mvonshme n ajr, turma jo vetm ndaloi ecjen prpara, por u kthye n panik prapa dhe iku me vrap. T shtnat e pistolets n ajr, e dhan efektin e tyre, duke parandaluar pasoja nga m t paparashikuarat. Ky rast i prdorimit t pistolets, prputhet plotsisht me kriteret ligjore t sanksionuara nga shteti yn dhe ato ndrkombtare, aq m tepr, kur prdorimi i pistolets nuk solli asnj pasoj n shndetin apo jetn e askujt. Prafrsishit, n kt mnyr e mbylla letrn. Mbas disa ditsh q ia drgova at Ramiz Alis, m mori n teleron Vask ifliku, sekretar n paradhomn e presidentit dhe m dha nj prgjigje telefonike, q pr mua ishte kuptimplote. sht fakt se nuk ishte m ajo frika e dikurshme ndaj shtetit partiak. Pr shkarkimin e drejtorit t Policis, pati reagime t fuqishme nga radht e policis dhe sidomos, nga Reparti 326. Nj ndr motivet e lirimit, ishte shkarkimi i prgjegjsis tek ata q nuk kishin prgjegjsi.

  Cilt ishin t interesuar pr 2 Korrikun
  Pr 2 Korrikun ishin t interesuar mjaft segmente, jasht dhe brenda vendit. Kishte nga ata q krkonin prmbysjen e regjimit dhe q kishin qen beniamin t njohur t partis-shtet, t cilt me intuitn e tyre po e shikonin se atij shteti po i binin patkonjt dhe tashm donin t prvetsonin flamurin e antikomunizmit, duke harruar se kishin qen komunistt m sektar e ndr m t privilegjuarit. Pr 2 Korrikun ishte e interesuar, veanrisht, UDB-ja jugosllave, e cila si gjithmon, kur acarohej situata n Kosov, kurdiste ngjarje dhe incidente n Shqipri. 2 Korriku i Kaanikut, jo rastsisht koincidonte me 2 Korrikun e ambasadave n Tiran. T gjitha segmentet e interesuara, duke ditur se ambasadat jan pikat m t nxenta dhe krijimi i incidenteve ndaj tyre, krijon situata ndrshtetrore nga m t rndat, sa pr prputhje interesash aq edhe pr llogari t veta, u bn nxitsit kryesor pr dyndjen drejt ambasadave. Pavarsisht nga situata e kurdisur, policia arriti ta kaprcej, duke parandaluar pasojat e nj prej ngjarjeve m t vshtira.

  Ngjarja e 2 Korrikut 1990, megjithse mori karakter kombtar e ndrkombtar, nuk u analizua as nga sektort prkats t Ministris s Punve t Brendshme dhe as nga Drejtoria e Policis, q mbajti barrn kryesore pr parandalimin e pasojave t paparashikuara. Pra, nuk u b. Pse? Vshtir sht q t gjesh psen e saj. Por, analiza profesionale e asaj ngjarjeje do t evidentonte shkaqet e vrteta, t cilat do t shrbenin jo vetm pr prvojn e policis, por edhe pr pasqyrimin me objektivitet t s vrtets para opinionit q t mos u linte shteg dashakeqve t keqinterpretonin dhe t disinformonin brenda dhe jasht vendit.

  U diskutua m von pr 2 Korrikun?
  Pr her t par pr 2 Korrikun u diskutua n takimin q bri Ramiz Alia m 6 gusht 1990 me disa intelektual t njonur t Tirans. Por, n auditore t tilla jo profesionale, shte e vshtir t bnen analiza reale, prve se t jepen opinione t prgjithshme. Kjo, sepse t pranishmit nuk kishin njohuri t drejtprdrejta dhe t mjaftueshme, si pr rrjedhn e ngjarjeve para 2 Korrikut, edhe pas tij. Trajtimi i asaj ndodhie u b sipas thashethemeve, hamendjeve vetjake dhe mashtrimeve. Madje, u arrit deri atje sa dikush nga t pranishmit tha se gjat 2 Korrikut ishin vrar nga policia aq shum njerz, sa q ishte mbushur Mali me Gropa. far nuk u tha, deri dhe n stacione serioze t informacionit publik dhe zyrtar. Pr pyetjet apo mendimet e t pranishmve, Ramiz Alia bri sqarimet e nevojshme, duke argumentuar, pr aq sa i kishte njohurit, duke pasqyruar m mir t vrtetn. Ndrsa shkrimtari Ismail Kadare, n fjaln e tij, bri objekt diskutimi drejtorin e Policis, pr t cilin vuri n dukje se vrtet q ai ishte liruar nga detyra, por at un kam pasur rastin ta shikoj vet, q qytetart e prshndesin sikur t jet ndonj militant n Tiran, kur ai duhet ndshkuar se populli knaqet etj., etj., fjal pa pergjegjsi. Ndoshta, n periudhn fillestare pas 2 Korrikut, lajthitje t tilla edhe mund t justifikoheshin. Kjo, edhe pr faktin se informacione t sakta pr rrjedhn reale t ngjarjeve t qershor-korrikut, ende nuk ishin dhn, as nga mjetet e inrormacionit dhe as nga organet shtetrore. Por, sht pr t ardhur keq q lajthitje t tilla vazhduan edhe m von. Disa gazetar, bashk me gazeta partiake, sindikaliste apo t pavarura, e fryn aq fiktivisht situatn e 2 Korrikut, sa q krijuan iden se n Tiran ishte br luft civile me fronte t armatosura. Por, kush i mbolli dhe fabrikoi shpifje t tilla? Ishin nga ata njerz, q pr vet karakterin e tyre t dobt, donin tu shisnin mend t tjerve, sikur ata dinin me hollsi edhe probleme nga m sekretet, q nuk i njihnin t tjert. Tipa t till knaqen kur t tjert i besojn, qoft edhe pjesrishit, apo kur shohin se mbjellja e dyshimeve t tyre, sadopak orodit opinionin. T tjer jan nga ata q kan motive m t dobta, sepse prhapin lajme t rnda familjare e shoqrore e deri shtetrore, mbi bazn e nj ngjarjeje q ka ndodhur, por q nga specialist t till, prpunohen e fabrikohen, duke e br qimen tra dhe mizn buall. Edhe kur agumentohej se m 2 Korrik 1990, nuk pati pasoja pr shndetin dhe jetn e njerzve, prsri mendja e tyre e akrdisur, nuk pranonte t largohej nga ato q kishte fantazuar. N kt periudh, doln edhe nj kategori personash, t cilt morn pozicion qitjeje nga poligonet e opozits. Kta tipa menduan se me faktet e fabrikuara mund t fitonin pushtet, mund t rrmbenin karrige e kolltuqe n shtet. Kta tipa q u morn me trajtimin e mbrapsht t 2 Korrikut, ku m shum e ku m pak, n fazn e fillimit, ia arritn qllimit, krijuan nj oroditje t prkohshme. Tjetr sht fantazia dhe tjetr sht e vrteta. Shpifjet, mashtrimet e fabrikimet, si zn vend shpejt, po aq shpejt edhe harrohen. Pr m tepr, mendoj se n kt kuadr duhet vn n pun, sidomos logjika e fort larg emocioneve t astit. T gjith ne jemi dshmitar q pas vitit 1992 e n vazhdim, u bn me qindra grmime e zhvarrosje t njerzve q diktatura komuniste (pr turp t saj) i pati ekzekutuar grykave apo honeve. Ather, si mundet t njiheshin kufomat e dy viteve m par (pra, n korrikun e vitit 1990) Si mundet t krkohej n Malin me Gropa, rreth 20 kilometra larg Tirans, dhe t mos gjendej asnj kufom. Si nuk u thirr asnj polic i thjesht, oficer policie, madje, nj shofer furgoni q t dshmonte pr ket masakr? Rezultati ishte ky: t gjith sbqiptart q patn hyr n ambasada, ishin shndosh e mir, pa prjashtim. Ata do t fillonin jetn e tyre t re (ashtu si e zgjodhn vet), ndrsa mjergulla e Malit me Gropa, do t davaritej prfundimisht.  Historia e fotos

  Kur hyn 34 veta n ambasadn gjermane me makin, pasi e an murin e saj, Dilaver Bengasi shkon n vendngjarje. Atje gjen zbuluesin gjerman, t cilin e pyet nse e kishte par policin e shrbimit. Gjermani i prgjigjet se brenda territorit t ambasads nuk kishte asnj polic. Bengasi i thot se po pranonin n ambasad njerz me precedente penale q, sipas tij, mund t ishin t rrezikshm edhe pr Trupin Diplomatik aty. Zbuluesi qndroi ftoht dhe nuk tha asnj fjal, por krkoi q Bengasi t largohet. Ministri i Jashtm gjerman, Gensher, n takimin q pati me disa persona q kishin hyr n ambasadn gjermane, Ylli Bodinakun etj, ndrsa i falenderoi pr veprimin, u jep atyre foton duke u thn: Ja drejtori i Policis Shqiptare, me diplomatin ton
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  ... e kisha lexuar dhe me pare kete artikull, por nuk ka qene kaq i shkurter dhe ne te kishte deshmi qe binin ne opozite me njera-tjetren. Shef Bengasi nuk e paska parandjere qe Padroneve te tij po i vinte fundi, por paska qene i vendosur te luftoje deri ne fund per "Pushtetin Popullor" ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,609
  Citim Postuar m par nga skuthi_vogel
  ... e kisha lexuar dhe me pare kete artikull, por nuk ka qene kaq i shkurter dhe ne te kishte deshmi qe binin ne opozite me njera-tjetren. Shef Bengasi nuk e paska parandjere qe Padroneve te tij po i vinte fundi, por paska qene i vendosur te luftoje deri ne fund per "Pushtetin Popullor" ...
  Hidhe pjesen tjeter ne e mban mend , se dhe une e kerkova dhe u habita pse eshte vetem gjysma ne gazete , sepse ne fakt duhet te vazhdonte .....
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  ... me vjen keq, por nuk e mbaj mend, pasi ka shume kohe qe e kam lexuar. Nese do te me kujtohej do ta kisha hedhur direkt ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 5. #5
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  2 Korrik 1990 - Hyrja ne ambasada

  Dy korriku sht kthyer tanim n nj dat pr t prkujtuar djemt dhe vajzat, grat dhe fmijt q krkuan tempujt e shpress duke hyr n ambasadat e huaja, sepse pikrisht n kt dat sht realizuar nj prleshje e ashpr ndrmjet njerzve t thjesht dhe strukturave policore t diktaturs.

  Por, n fakt, hyrja npr ambasada kish filluar dymbdhjet dit m par, m dat 20 qershor, kur autobusi fizarmonik me targ TR 00301, i drejtuar nga shoferi Bujar Alikaj, ndaloi rastsisht pran mureve t ambasads greke. M pas, m 23 qershor, skoda LIAZ e drejtuar nga Fatos Kaceli shprtheu portn e ambasads italiane, ndrsa t nesrmen, rreth ors 18.00, skoda e drejtuar nga Kastriot Mano au mes pr mes murit t ambasads gjermane duke e shembur at. Pas dats 20 qershor deri n 6 korrik ka pasur kaprcime muresh thuajse n t gjitha ambasadat e huaja, ku veohet kaprcimi i ambasads turke, me an t makins s plehrave q n nj far mase konsiderohej nj spektakl. Prve ambasads kineze dhe kubaneze, t cilat nuk i pranuan bujtsit, duhet thn se t gjitha ambasadat e tjera reflektuan nj bujari dhe mikpritje, e cila nuk duhet t harrohet nga politika e sotme shqiptare. Hyrja npr ambasada vazhdoi gjithashtu edhe pas dats 2 korrik, por kjo hyrje sht br lehtsisht nn vzhgimin e policis, e cila pr disa dit rresht kishte marr urdhr t mos reagonte m.

  10 - 20 qershor, plane t dshtuara
  Pas Popajve legjendar t ambasads italiane, tentativa e par pr kaprcimin e mureve u b n ambasadn greke dhe gjermane. I pari q tentoi t kaprcente muret e ambasads greke ishte nj banor nga Narta e Vlors, t cilin polict arritn ta kapnin pikrisht ndrsa prgatitej t gjente tangjenten fatale t lartsis s murit, dhe duke e trhequr me forc, pasi e shtrin prtok, e goditn rrufeshm me grushte dhe shkelma derisa i ra t fikt. Akoma edhe sot nuk sht br ende publik emri i njeriut nga Narta pr t cilin muri q kishte ndrruar si limit shptimi u kthye papritur n nj qeli burgu ose n nj mur pushkatimi. Gjithashtu, nj tentativ grupi pr t hyr n ambasadn gjermane kishte dshtuar. Duhet shnuar se ato dit thuhej q n "ambasadn franceze ka mundur t hyj nj njeri", por kjo gj qarkulloi n formn e legjends, pa u konfirmuar ndonjher saktsisht. Gjat ktij dhjetditori u synuan edhe disa ambasada t tjera n rrugt m t prshtatshme, por pa rezultat.

  Goditja e par, 20 qershor
  Autobusi fizarmonik me targ TR 00301, i drejtuar nga 30-vjeari Bujar Alikaj, m dat 20 qershor t vitit 1990 n orn 07.40, pasi kishte uar n pun grat puntore t xhenios, u drejtua pr tek ambasada greke, duke ndaluar n murin ansor t saj. Brenda, prve Bujarit, ishte edhe Edmond Vokshi, i cili pas nj tentative pr kaprcim kufiri n Tropoj, s bashku me gruan shtatzn dhe djalin e vogl, ishte dnuar me dhjet vjet burg. Ndrsa gruaja me pun korrektonjse. Pasi hapn kapakun e siprm t autobusit, ata kaprcyen murin rrethues, duke u br kshtu dy banort e par t kozmosit t ndaluar deri ather. M 28 qershor n ambasad hyri edhe gruaja e Mondit s bashku me fmijt. Por, si u prgatit aksioni i hyrjes. "Nj dit m par un isha takuar me Leonidhn (shefi i sigurimit t ambasads) n hotel 'Dajti', ku e kisha parashikuar pr her t dyt piksynimin tim prfundimtar. Pasi m par e kisha takuar te pishinat, - thot Bujari. - N kt takim t dyt Leonidha m tha se 'pr t'ju dorzuar, nuk ju dorzojm kurr, por data e nisjes suaj do t varet nga rrethanat e zhvillimeve t mvonshme'. Kshtu, t nesrmen, me t mbrritur n ambasad, dy t rinjt morn kontakte me personelin dhe gjithka u rakordua brenda pak minutave. "Ndrkaq, nga territori i ambasads gjermane kaprcyen dy t rinj t tjer, Ardi dhe Bimi, t cilt pasi kaluan murin rrethues t gjermanes, u hodhn prsri pr tek grekja, - thot ai. - Ambasadori gjerman mbrriti menjher n ambasadn greke duke na thn se kush dshironte t qndronte tek ai, mund t vinte menjher, por ne na premtuan n ambasadn greke pr kushte t mira, banes dhe pun sapo t vinim. Kshtu q qndruam t gjith atje". Ndrkaq, n kryeqytet kjo ngjarje bri nj buj t jashtzakonshme si te njerzit e thjesht, ashtu edhe n instancat qeveritare. Mbahet mend se n Teatrin Kombtar, ndrsa po vihej afishja q paraqiste shfaqjen e nj komedie t re, njra nga aktoret m t njohura t vendit, Eva Alikaj, u tha me z t lart organizatorve: "Hiqeni fare afishen e komedis, sepse tani t gjith shqiptart jan duke vuajtur fatin e tyre t zi dhe ata nuk mund t detyrohen t qeshin prpara ksaj gjendjeje".

  23 qershor, sulm mbi ambasadn italiane
  "N orn 22.00 nj tjetr ngjarje e bujshme ndodhi n ambasadn italiane, kur skoda LIAZ e drejtuar nga Fatos Kaceli shprtheu portn e hekurit duke u futur n mjediset e brendshme t saj. N kt makin ndodheshin, prve shoferit Burhan Kalaja, edhe Gzim Tota, Ilia Miri, Luli e disa t tjer. N fakt LIAZ-i kishte tentuar nj her shum or m par, por kishte ndrruar destinacion pr shkak se prpara ports qndronin ulur disa polic, t cilt mund t rrezikonin jetn duke prfunduar n rrotat e makins. Pas ngjarjes n ambasadn greke, kjo ishte nj iniciativ q tronditi rnd sistemin e kohs. Un kisha biseduar m par me prfaqsues t ambasads dhe me nj gazetar, t cilt m kishin siguruar se nuk do t na dorzonin," ka thn pr kt ngjarje njri nga protagonistt e saj, gazetari Luan Laze. Ndrsa Burhan Kalaja, n letrn q i drgonte dy dit m par Bujar Alikajt n ambasadn greke nprmjet Leonidhs, shkruan se kto dit do t hyjn patjetr n ambasadn italiane, sepse ky sistem duhet shembur.

  Thas rre dhe qingja n tokn gjermane
  Pa u ln frym strukturave t shtetit t organizoheshin, m 2 korrik muri i ambasads gjermane u shemb nga nj skod n t ciln ndodheshin rreth 20 veta, burra, gra dhe fmij. Prpara turirit t makins ishin vendosur thas rre, ndrsa sipr saj, n formn e ushqimeve paraprake, kishin marr edhe disa dele. Megjithse gjithka ishte planifikuar me hollsi, ndodhi q muri rrethues nuk ishte mur me tulla teke, por dopio. Kshtu q pas goditjes s tij, shum nga t pranishmit u gjakosn n fytyr dhe n trup. Ashtu t gjakosur ata kaprcyen murin e shembur, duke shnuar kshtu kuot t re pr shembjen e diktaturs. Duhet thn se brenda n ambasad ndodhej nj grup t rinjsh, pasi Ivi s bashku me shokt e tij kishin kaprcyer murin m par.

  Arratisje me makinn e plehrave
  N ambasadn turke arratisja u krye n mnyr spektakolare, nprmjet makins s plehrave. Duke pastruar plehrat e qytetit, njerz t veshur si puntor t komunales zbarkuan n ambasadn turke duke shnuar nj t papritur t re. M pas, s bashku me t ardhurit e tjer q kishin hyr m par, Koli, Mondi, Ganiu, Fredi, Ardi etj. ata morn vizat tranzit pr n Greqi dhe natn e fundit fjetn n hotel "Arbria", ku duke pritur mngjesin nuk vun gjum n sy.

  2 korrik, luft para ambasadave
  Hyrja m 2 korrik u realizua n ort e mbrmjes nprmjet nj prleshjeje t vrtet midis njerzve q donin t iknin dhe forcave policore, q kishin marr detyr t ndalonin me arm hyrjen n ambasada. N kt prleshje pati edhe shum t plagosur, por qarkullojn fjal edhe pr nj numr enigmatik t vdekurish. Nga ana tjetr, njerzit e policis arrestonin pjesmarrs t ndryshm dhe i fusnin n makina, t cilat nxitonin npr rrug, por edhe sot e ksaj dite asnjri nuk e di destinacionin e tyre. "Un shikoja q nga kangjellat e ambasads greke kt luft t vrtet dhe mund t them se njerzit plagoseshin prej zjarrit policor ose goditeshin fizikisht me grushte dhe shkelma, pastaj ngarkoheshin npr makinat ushtarake tip IFA, por nuk e di ku prfundonin," thot nj prfaqsues i trupit diplomatik. N dshmi duhet shtuar se dy kameraman t policis s fsheht filmonin t gjitha fytyrat e pjesmarrsve n kt prleshje.

  2 dit m pas
  Ishte dhn nj urdhr tjetr, me an t t cilit t gjith ata q donin t hynin ishin krejtsisht t lir pr ta br kt gj. Madje, nn syt e policis njerzit ngjiteshin dhe zbrisnin prej kangjellave, duke u kthyer n shtpi pr t ngrn drek ose pr t'u ln ndonj porosi pjestarve t tjer t familjes. Kishte edhe raste kur njerzit q kalonin andej rastsisht, pa ndonj dshir pr t'u futur n ambasada, ngacmoheshin prej policit prkats: "N qoft se do t hysh, kaprce nga pjesa ansore e murit".

  Pasojat e familjarve
  Babai i Bujarit, Ymer Alikaj, kishte qar vetm nj her n rinin e tij, ather kur fashistt gjerman kishin bastisur zonn dhe kishin vn para murit t pushkatimit disa pjestar t familjes. Pr her t dyt Ymeri qau fshehurazi m 21 qershor, jo aq pr heqjen e tesers s partis, sesa pr faktin q idealet komuniste q kishte mbrojtur kishin shkatrruar perspektivn e jets s fmijve t tyre n at mas saq n semaforin e viteve '90 nuk dukej asnj drit jeshile. Prve ksaj, ingranazhet e diktaturs qysh m datn 22 qershor prjashtuan nga puna si msuese fshati n Vlor motrn e Bujarit. Gjithashtu, me familjet e Fatosit, Kastriotit, Burhanit, Edmondit, Fredit, Ilirit etj. ndodhi e njjta gj: prjashtim nga puna dhe akuz e rnd pr njollosje biografie. Mbledhjet q dukeshin sikur ishin harruar disi, rifilluan prsri n kt periudh me nj intensitet t papar. Nga kupola komuniste ishte dhn nj urdhr i prer pr masat ndaj familjeve t t ikurve: prjashtim nga partia dhe largim nga puna n rastet kur bhej fjal pr funksione ose pun intelektuale, por me sa duket ishte tepr von q diktatura t kamuflonte kafshimin e saj t helmuar. Kjo sepse familjart, pasi dilnin nga mbledhjet e organizatave ku ishin prjashtuar pr shkak t veprimit t fmijve, papritur takoheshin n rrug me njerz t thjesht, t rinj ose t vjetr, q i pyesnin "Si sht djali?" dhe u jepnin zemr: "Mos u mrzit, im bir ka vendosur t futet nesr n ambasad".

  Trajtimi...
  N ambasada kishte nj dyndje t jashtzakonshme. Kuptohet q vshtirsia ishte m e madhe pr furnizimin me ushqime, por ato ambasada ku kishte nj numr m t kufizuar, kushtet konsideroheshin m komode. Kshtu, n ambasadn gjermane dhe italiane kishte m shum probleme n ndarjen e ushqimeve, por duhet thn se prkushtimi i personelit t mbetur (nj pjes e madhe e punonjsve t ambasadave ishin larguar) ishte n shkalln maksimale. Ndrsa n ambasadat turke, franceze, greke, eke etj. ishte m e leht pr t prballuar tranzicionin e pritjes dhe ndonjher ndodhte q refugjatt e ambasads greke ndihmonin t afrmit n ambasadn fqinje me cigare, ushqime etj., por kjo ndodhi vetm pr njfar kohe, sepse pastaj nuk na lejonin m - thot Edmondi. Dita gjithsesi ishte m leht pr t'u kaluar, kurse nata m e vshtir. Ndodhte q natn policia e fsheht shqiptare ngjitej n kangjellat e ambasads duke u folur individualisht njerzve q qndronin aty. "Arbenit i ka vdekur nna", "Iliri ka motrn t smur" , ose "Dilni, sepse ata kan vendosur t'ju bjn sapun, njlloj si dikur n kampet e prqendrimit" etj. etj. Prve ksaj, ndonjher vinin njerzit e shtpis t nxitur nga shteti, t cilt u bnin thirrje t afrmve pr t dal. N t gjitha rastet ne ishim t vendosur t qndronim, por kishte ndonj q edhe dilte pr arsye t ndryshme, - thot Edmondi.

  Finalja Gjermani-Argjentin
  Ndeshja finale Gjermani-Argjentin pr her t par n kryeqytetin sportdashs t Shqipris u prcoll me nj interes t pakt npr familje. Zrat e njerzve ishin mekur plotsisht nga zhvillimet e fundit dhe shum pak e kishin mendjen te futbolli. Kur u shnua goli i gjermanve, tek-tuk u dgjua ndonj britm entuziazmi, sepse kryeqyteti jetonte ort e tij m t vshtira. Por pikrisht q nga ambasada gjermane papritur oshtinin zrat e t ngujuarve q thrrisnin "Gjermani, Gjermani". Dhe n astin e golit ky entuziazm arriti kulmin. Ather njerzit q banonin n qendr doln n rrug dhe m shum sesa ndeshjen e futbollin dgjonin oshtimat e t ngujuarve, me shpresn e kot se mund t dallonin zrat e t afrmve. At dit i gjith kryeqyteti shqiptar ishte me skuadrn e Gjermanis, po n at mas sa 'mund t ishte me Italin, Greqin, Francn, ekin, Turqin etj., po qe se do t luanin n finale.

  Lamtumir, do t kthehemi!
  N mngjes, q pa gdhir dita, autobust u ngarkuan me refugjat duke u nisur drejt Durrsit. Njerzit e tjer, familjar ose t afrm, kishin bllokuar trotuaret e rrugs Kombinat-Plepa, duke pritur prfundimin e enigms, por papritur u dha nj urdhr q autobust t kalonin nga rruga tjetr drejt Durrsit, duke parakaluar Laprakn. Me gjith kt devijim, edhe ato pjes t rrugs ishin mbushur plot e prplot me familjar t t ikurve. N Maminas autobust jan ndalur prreth erek ore. Gjat ksaj ikjeje refugjatt hiqnin bluzat, ort, unazat etj. t cilat i hidhnin rrugs me ndonj mbishkrim t thjesht, si "Nns sime si kujtim", duke shkruar gjithashtu ndonj adres. Ndonjher thon se n Tiran, ku ashtu si kudo ekzistojn vjedhjet dhe plakitjet, po t humbi dika nuk e gjen kurr m. Por at dit ndodhi krejt ndryshe. At dit kur kombi kishte humbur nj pjes t ndrgjegjes s tij, sendet e tjera apo florinjt nuk kishin vler. At dit nuk humbi asgj, sepse t gjitha sendet mbrritn brenda dits n destinacionet e adresuara. Njerz q trokisnin npr dyer pr t sjell sendet e gjetura, pshprisnin me lot n sy fjalt: "Krkoja nj shenj t tim biri, por gjeta nj letr t djalit tnd dhe duke e shtrnguar n gjoks, qava njlloj si pr fmijt e mi". Ndrkaq, n portin e Durrsit njerzit e policis shihnin me urrejtje t rinjt q largoheshin. "Ikni, por t paktn mos flisni kundr pushtetit," tha njri prej njerzve t policis. "Deri tani kemi dgjuar se si keni folur ju, ndrsa tani ka ardhur koha t flasim ne pr t thn t vrtetn," sht prgjigjur atje Ilir Demalia.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450

  Me 1 korrik duhej te arratiseshin ata qe mbajten gjalle diktaturen

  Me 1 korrik duhej te arratiseshin ata qe mbajten gjalle diktaturen

  Shume shqiptare u arratisen me 1-2 korrik 1990 per ne perendim. Po Shqiperine kujt ja lane ne dore?

  Sot pas 20 vjeteve shume shqiptare jane emigrante ne shume vende te Evropes dhe ne Amerike. Deri vone keta shqiptare te arratisur tashme veterane emigrante dergonin ndihma ne te holla per te afermit e tyre, nderkohe qe sot nje pjese e tyre kane vendosur te terheqin ne vendet ku jetojne prinderit, vellezer e motra. Fatmiresisht nuk ndodhi me ta ajo cfare ndodhi me ata qe u arratisen ne periudhat e diktatures. A ishte zgjidhje per ata dhe per gjithe shqiptaret ,arratisja, nderkohe qe bijte e atyre qe ushqyen nje rregjim me gjithe farelloj intrigash dhe mbajten pushtetin me dhune e terror jane edhe sot nje pjese e tyre jane ne pushtet?
  Ne shume vende te Evropes lindore shume njerez guxuan te dilnin kunder komunizmit, shume shkrimtare, politikane sakrifikuan veten por tek njerezit e thjeshte dhe tek politikanet serioze mbijeto ajo cfare sakrifikuesit jo per nje bote ideale por te ngjashme me ate te popujve te tjere te krishtere,prosperonin.

  Neqoftese do te ishin pak besimtare shqiptaret sot nuk do te kishte PS dhe LSI parti qe rrjedhin nga PPSH dhe PK pasi ne ndryshim me Evropen qe partite e tyre nuk kane te perbashket me keto parti shqiptare, jemi vendi i vetem ne Evrope qe luftoi kishat dhe burgosi klerike e realizoi revolucione persembrapshti por edhe drejtuesit veterane te diktatures nuk do te qendronin akoma edhe sot ne krye te institucioneve.
  Me kete lloj pluralizmi dhe me keto lloj partish nuk mund te behemi pjese e Evropes prandaj edhe Evropa e sheh se nuk jemi te vete ndergjegjesuar se nuk kemi nxjerre jashte ligjit PS dhe LSI por u be edhe gabim nga shqiptaret qe nuk kuptonin se ligjerimi i ketyre partive do te thote fjala vjen se nuk pyesin per Zot ashtu sic nuk pyeten per tre dekada ateizem por votohen akoma keto parti

  Iken dhe ikem. Cfare ndodhi me te vertete me 1-2 korrik? Duhej qe shqiptaret te arratiseshin apo duhej qe Shqiperine te mos e shihnin keta te arratisur vetem gjeografikisht ne harte. Perbente demokraci arratisja e tyre, piramidat bankare fallco qe ne mes te dites lulezonin, eksodet, shkaterrimet ne vitin 1997 dhe vellavrasjet si pasoje e shperthimit te depove te armatimit?

  Ps: Sali Berisha e krahasoi Shqiperine me Kuben. Ku jeton ky zotni? Ne zemer te Evropes apo kerkoi qe shqiptaret ne Shqiperi te mos e ndien veten te vcante ne rruzullin tokesor. Sot na bene edhe kubaneze. Nuk mjafton ajo larmi nacionalitesh qe lulezon ne Shqiperi prej kohesh?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Ja keta jane disa nga politikanet aktuale qe drejtojne Shqiperine dhe Evropa po perpiqet te na hape syte qe ta duam veten tone ne menyre jo te verber por Evropa na do qe edhe ne harten e Evropes te mos eksistojme figurativisht


  Lexoni me poshte

  Berisha:Prmendore pr nder t 2 korrikut, Rui: S'donin pushtet q merrej me pushk

  TIRAN- Kreu i grupit parlamentar t PS-s, Gramoz Rui ka replikuar ashpr pas propozimit t br nga kryeministri Sali Berisha, pr ngritjen e nj prmendoreje pr 2 korrikun, "n nderim t djemve dhe vajzave q shkallmuan dyert e mbyllura t liris".


  Berisha
  "Kta djem dhe vajza, q prfaqsojn m shum se cdo gj tjetr guximin dhe trimrin e nj kombi t shtypur deri n palc duhen nderuar. Ata u ngritn pr t shprehur qoft dhe me sakrificn m sublime vullnetin e qytetarve pr t'u br t lir. Le t mendojm pr t ngritur nj prmendore n nderim t trimris, guximit t atyre mijrave djem e vajza, burra e gra q e shkallmuan dyert e mbyllura t liris"- tha Berisha.

  Sipas tij, shembulli i atyre q u vrsuln n muret e ambasadave n 2 korrik u b frymzues pr rinin shqiptare, at q menduan se ngritn murin, nuk bn tjetr vecse ngritn turpin.

  '2 korriku fillimi i lvizjes q solli prmbysjen e diktaturs, ndaj t vendosim n parlament t ngrem nj prmendore pr ta, si akt madhor i nderit t tyre, n kt 20 vjetor q e gjen vendin krejt tjetr, antar t NATO-s, q ecn drejt integrimit evropian"- tha Berisha nga foltorja e Kuvendit.  Rui
  Kreu i grupit t PS-s, Rui, i kujtoi kryeministrit se ka nj dallim t madh mes asaj q pretendoni ju dhe asaj q pretenduan ata djem e vajza. "Ju mendoni se e prmbushni misionin duke u ngritur nj prmendoren, ata u ngritn pr pr t shembur prmendore. U ngritn kundr pushtetit q merrej me pushk dhe mbahej me pushk dhe krkuan pushtet q merrej me vot e mbahej me pun. Thuaji sot shqiptarve se e ke marr me vot dhe a e mban me pun pushtetin?"- tha Rui.

  Sipas tij, sot Berisha dhe ai vet duhet t jen kokulur pr ata 5 mij djem e vajza q hapn dyert e ambasadave e q sot jan br 1 milion npr bot. "Jemi kokulur pr ata t dimpoluar q bjn pun t rndomta, pasi nuk u kemi siguruar kushtet m elementare n vendin e tyre"- tha Rui.  "shekulli"
  Ramiz Alia: Si u hapn ambasadat

  M 2 korrik 1990 u hapn nj sr ambasadash t huaja n Tiran e mijra qytetar vrshuan n to. Kjo ngjarje historike dha edhe sinjalin e rnies s regjimit komunist dhe t ndryshimeve demokratike n kt vend.
  Por si e prjetoi ish-Presidenti i fundit komunist i Shqipris, Ramiz Alia kt ngjarje dhe si e vlerson ai tani rrugn q ndoqi kjo udhheqje pr gati 50 vjet?


  Zoti Alia, 20 vjet m par, n Tiran, mijra qytetar vrshuan n ambasada n shenj t kundrshtimit t hapur ndaj diktatures komuniste. Si e prjetuat ju at ngjarje historike?

  2 korriku, futja e 5 mij vetve n ambasadat e huaja sht nj ngjarje q padyshim ka ln vrag n jetn politike t vendit. Ngjarja e 2 korrikut ishte nj paralajmrim, q situata n vendin ton po acarohej. Natyrisht kjo qe nj gj e papritur pr neve, ajo dyndje masive e njerzve. Edhe shqetsim ngjalli. Problemi ishte q ajo duhej kaprcyer me qetsi. N mnyr q t mos ndodhte asnj konflikt me masn e njerzve, q t onte n prdorimin e forcs. Ky ishte dhe shqetsimi kryesor ato dit. Prandaj ne u morm vesh n at koh me Sekretarin e Prgjithshm t Kombeve t Bashkuara, Peres de Kuilar, i cili drgoi nj person t ngarkuar zyrtar t tij, q u mor vesh me ambasadat e huaja pr t hyr ato n marrdhnie me qeverin. Pra me ndrhyrjen e zotit de Kular u b e mundur q ambasadat e ndryshme t na dorzonin emrat e t gjith shqiptarve, q kishin hyr npr ambasadat e huaja dhe qeveria jon prgatiti pasaporta pr t gjith, t gjith u pajisn me pasaporta shqiptare n mnyr q largimi i tyre, i cili u b n mnyr t organizuar, t ishte jo m si refugjat ilegal, por si njerz me pasaporta dhe ata shkuan n vendet ku ata dshironin. N kt mnyr mori fund si t thuash ajo etap. Por kjo nuk do t thot q situata n Shqipri nga ky moment ndryshoi n kuptimin as pozitiv, as negativ.


  Zoti Alia, ndrkoh rnia e Murit t Berlinit, vetm nj vit para ngjarjes s ambasadave ne Tirane, kishte ngjallur shpresa t mdha edhe n Shqipri. A e kuptuat ju se rnia e atij Muri ishte nj sinjal i qart q edhe socializmit shqiptar po i vinte fundi?

  Kt ide q t hiqnim dor nga socializmi, nuk e kishim. Rnia e Murit t Berlinit, ose m mir prmbysja e sistemit komunist n t gjitha vendet e Europs Lindore dhe n Bashkimin Sovjetik krijoi edhe tek ne nj shqetsim, flas pr udhheqjen ton. Un n at koh padyshim mendova q duheshin br ndryshime n vend. Dhe ne filluam t marrim disa masa pr nj demokratizim t mtejshm t jets s vendit ton. Pra duke hequr dor nga disa dogma edhe nga fusha e ekonomike dhe nga ajo politike si dhe nga disa vendime, q ishin marr m prpara. Por e theksoj q t gjitha ato masa, q po mernim pr demokratizimin e vendit nuk onin n likuidimin e shtetit, n likuidimin e sistemit socialist. Midis masave t ndryshme vendosm q n shtyp t linim mendimet e lira q t publikoheshin, te shfaqeshin mendime te ndryshme, ku pati n at koh artikuj t ndryshm q doln dhe nuk u morm masa kundr ktyre njerzve, prkundrazi pati diskutime mbi to. Natyrisht ishte nj rrug q ne krkonim t kaprcehej kjo faz, jo duke forcuar sistemin e diktaturs s proletariatit, por prkundrazi duke e dobsuar at, duke hequr dor nga ajo, por pa rrezikuar, pa hequr dor nga socializmi.


  Zoti Alia, komunizmi provoi t ishte nj ideologji dhe sistem q dshtoi. A mendoni se i hyt nj rruge t gabuar?

  Un mendoj q nuk mund t konsiderohet e gabuar; sepse ne i hym nj rruge: ndrtimit t socializmit n vendin ton.


  Ajo q ju e quani ndrtimi i socializmit rezultoi n nj politik ekstreme e izolimit t Shqipris nga gjith bota. Pse ju trembnin kontaktet me botn?

  Pro izolimit ishte nj zgjedhje e jona. Qysh n 48 jugosllavt krkuan t vn shtypjen mbi ne. Krkuan q Shqiprin ta shndrronin n republik t shtat t Jugosllavis. Pra nuk iu mjaftonte Kosova, po donin edhe Shqiprin ta fusnin n suazn e shtetit t tyre, t federats s tyre jugosllave. N vitet '60 filloi kontradita tjetr me rust, e cila nuk ishte vetm n plan ideologjik, por ishte n plan kombtar. Ne mbronim lirin dhe pavarsin e Shqipris, sepse Hrushovi u lidh me Titon dhe bashkpunoi me Titon dhe i dha t drejt Titos n synimet e tij ndaj Shqipris. Pra ne pam nj rrezik, q po i krcnohej vendit ton. Tashm jo vetm nga Tito, por edhe nga rust. Dhe ky ishte edhe shkaku q u prishm me t. M von ndodhi q u prishm edhe me Kinn, e cila kjo prishje erdhi sipas mendimit tim pr fajin ton. Nga Kina nuk patm asnj krcnim, si kishim nga jugosllavt apo rust. Prkundrazi ne u treguam brutal, sepse ne u zemruam pse Kina po realizonte marrdhniet e saj me SHBA-n.


  Por ju nuk e kishit kuptuar q nga izolimi me botn po mjerohej populli, vendi?

  Kt pyetje ma kan br edhe t tjert lidhur me izolimin. E vrtet sht q ne u izoluam, por edhe italiant, fqinjt tan, far bn pr ne shqiptart, iu drejtova disa politkanve italian gjat nj takimi. Ne nuk e ndihmonim dot Shqiprin, sepse e konsideronim Shqiprin zon t influencs sovjetike. Dhe nuk na e mbante. Izolimi nuk ishte faktor vetm i joni. Ne kemi faj, por edhe t tjert nuk bn asgj pr t na dhn dorn.


  As Gjermania? Si sht par Gjermania federale gjat kohs s diktaturs? Ju jeni dshmitar i prpjekjeve tu saj pr t'u afruar me Shqiprin, kam parasysh ktu ardhjen e Shtrausit dhe t Gensherit?

  Ardhja e Shtrausit n vitin 1984 sigurisht q ishte nj eviniment me rndsi pr ne. Me rndsi n dy aspekte, edhe n aspektin politik, sepse t vij nga Gjermania nj delegacion i atij niveli ishte nj sinjal pozitiv pr politikn shqiptare, por ishte me rndsi edhe nga pikpamja ekonomike. Sepse edhe n at koh mendonim q me Gjermanin mund t kishin marrdhnie t mira ekonomike. Gj q do ta lehtsonte zhvillimin e vendit ton n at periudh, q ishte shum e vshtir pr ne. Vitet '80 kan qene m t vshtirat n ekonomin shqiptare. N vitin '84 ishte dhe m e keq. E pritm mir ardhjen e Shtrausit. Ktu duhet t sqaroj nj gj. Shtrausi nga ana e tij mbajti qndrim shum korrekt, si nga ana politike ashtu edhe ekonomike me Shqiprin. Ne, natyrisht nisur edhe nga interesi jon, i ngritm Shtrausit shtjen e reparacioneve t lufts, t dmshprblimeve. Ju e dini q Shqipria ka qen totalisht e angazhuar n luftn kundr fashizmit. Edhe un q po ju flas, q 15-16 vje kam qen n LAN, dhe n at koh jan vrar njerz dhe jan shkatrruar rrug, ura fshatra dhe nuk kemi pasur asnj reparacion nga ana e Gjermanis. Lufta ka qen kundr fashizmit dhe ne krkuam dmshprblime q sht legjitime, por Gjermania edhe Shtrausi e kundrshtoi, jo pse kundrshtoi luftn ton, prkundrazi ai ishte shum dakord me luftn, por ai nisesh me faktin se me mbarimin e lufts, zonat sovjetike duhet t'i plotsonte Bashkimi Sovjetik. Ka qen nj marrveshje mes tyre. Kjo bri q t zgjasnin bisedimet me Shtrausin, sepse ne kmbngulnim me arsyetimet tona. M n fund Shtrausi i dha me duket 20 milion marka falas qeveris shqiptare dhe 20 milion t tjera si kredi n fushn e industris, mjeksis.


  Zoti Alia, nga biseda me Shtrausin, a u fol edhe pr vendosjen e marrdhnieve diplomatike mes dy vendeve? Cila pal ishte iniciatore, Shqipria apo Gjermania?

  N at koh kur diskutuam ne e shtruam problemin e vendosjes s marrdhnieve diplomatike, dhe ai ishte dakord me kt. Bisedimet me Shtrausin ndodhn n vitin 1984 dhe pasojat e saj kan vazhduar m tej. Ka pasur nj grup prfaqsuesish shqiptar q kan shkuar n Bon, n Vjen deri n vitin 1987 kur u vendosn marrdhniet diplomatike. N kt vit erdhi n vendin ton Hans Ditrih Gensher, ish-ministri i jashtm i Gjermanis.
  Un e takova vet personalisht. shtja kryesore e bisedimeve me t ishte q Shqipria duhet t futet n organizmat ndrkombtare. Ai kshilloi q ne t futeshim ne KSBE, dhe un menjeher i thash dakord. Fakt sht q vitin tjetr, kur u mblodh KSBE -ja, ne drguam ministrin e jashtm Reis Malile dhe ne u pranuam si kandidat, sipas rregullit q ishte, dhe pastaj jemi futur prfundimisht. Pra me Gensherin kemi br hapin e par pr t dal nga izolimi. Ky sht nj eveniment pr ne, por edhe pr mua personalisht n takimin me Gensherin.


  Zoti Alia, pse e shndrruat socializmin, q u prpoqt t ndrtoni n Shqipri, n nj prndjekje t egr me ekzekutime dhe me krijim t armiqve imagjinar, q rezultoi deri n vrasjen e shokve tuaj t lufts?

  Ka shum faktor t ndryshm. Un mendoj se edhe faktori i jashtm luan rol. Pasi n fund t fundit, n vendin ton hidheshin edhe diversant. Ne jemi vend i vogl, nj band diversantsh q vinte turbullonte fshatra t tr. Por n radh t par, kjo e gjitha ka t bj me ideologjin, me konceptin ton ideologjik. Luftn e klasave ne e kishim, sepse derisa ne thonim q jemi pr rrugn socialiste t zhvillimit, prjashtonim borgjezin, prjashtonim t pasurit, agallart, pronart e mdhenj, ndaj tyre bhej luft klase. Un megjithat nuk e justifikoj edhe pse bhej nga rrethanat e vendit. far nuk justifikoj tjetr? Veanrisht teprimet q kemi br me kt luft klasash, zgjatjen e saj. Sepse kjo mund t ishte e till n fillimet tona, por m pas mund t mos ishte kshtu, mund t ishte ndryshe. Une nuk justifikoj luftn e brendshme, q kemi patur brnda gjirit ton. Mos harro disa grupe q jan dnuar, pushkatuar apo internuar, pr kto mendoj se ishte e teprt. Nuk sht n t mir edhe t zhvillimit shoqror. Kto kan qen dobsi, gabime tona. Mohimi i institucioneve fetare, ishte e tepruar. Jan br gabime. Nj nga masat pas '90 ishte rivendosja e institucioneve fetare. Kjo nuk ishte br mir dhe ne menjher i rikthyem hoxhallart, priftrinjt.


  A duhen hapur dosjet e komunizmit? A duhet zbardhur e kaluara komuniste dhe t msohet e vrteta?

  Un pr dosjet nuk mendoj kurr se duhen mbajtur mbyllur. Dosjet duhen mbajtur hapur dhe q e vrteta t dal n shesh, por jam i rezervuar n qoft se njerzit nisen nga koncepti q t marrin hak. Kjo sht e gabuar, nuk na duhet gj t ringjallim hakmarrjen, grindjet, t cilat nuk kan m vler. Megjithat un jam plotsisht dakord q ato dosje t hapen, t njihet kush kan qen njerzit q kan bashkpunuar me organet e sigurimit.


  Ju zoti Alia, e keni nisur procesin e demokratizimit t vendit me Sali Berishn; ather nj mjek, intelektual, sot Kryeministr, me Fatos Nanon, edhe ai ish-kryeministr, dikur nj intelektual, kur ju ishit President. N kto 20 vite sa ka ndryshuar Shqipria, kam parasysh ktu kontributin e ktyre dy liderve, por edhe t t tjerve si t Ilir Mets, Edi Rams, Pandeli Majkos etj.?

  Pr sa i prket ktyre 20 vjetve nuk ka dyshim q situata ka ndryshuar. Ajo ka ndryshuar n t tra aspektet, si politike, kulturore, ekonomike. Por un mendoj se Shqipria akoma vuan, vuan pikrisht nga njollat e ktyre 20 vjetve, t kqiat e ktyre 20 vjetve. Lufta e klasave ekziston edhe sot. Grev urie 200 vet, mijra t tjer npr rrug. Pra s'ka paqe, s'ka dialog. Kt nuk e quaj normale n nj shoqri demokratike 20 vjeare. N kto 20 vjet populli yn ka pasur protesta, paknaqsi dhe kjo sjellje, ky qndrim, m duket mjaft negativ pr zhvillimin e vendit, imazhin dhe realitetin e Shqipris. Nga ana ekonomike Shqipria ka rn shum. Tek ne kriza do t jet m keq. Nj situat tepr e rnd, nuk e uroj nj situat t till.

 8. #8
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,042
  Sa shpejt kalojn vitet.

  Po na qan hallin Gramoz ruci!!!!!!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Neqoftese ky lajmi i meposhtem eshte i vertete Drague , kjo tregon se ne cfare lartesie jane shqiptaret ne Shqiperi dhe sa eshte bere per te ndryshuar veten tone sot pas 20 viteve. Neqoftese i bllokojne vizat per shqiptaret, edhe njehere tjeter ndoshta u teket shqiptareve te gjejne menyren se si te largohen nga Shqiperia per ne Evrope. Eshte bere rruge e shkelur largimi nga Shqiperia


  BRUKSEL- Kancelaria gjermane Angela Merkel i ka imponuar BE-s qndrimin n lidhje me zgjerimin, q t pranohet vetm Kroacia e asnj shtet tjetr, shkruan gazeta kroate “Nacional”. Gazeta shkruan se t gjitha shtetet q pretendojn t antarsohen jan informuar me kt lajm ditt e fundit n fshehtsi dhe n mnyr diplomatike.

  Komiteti i prfaqsuesve t prhershm t Kshillit t BE-s ka vendosur t premten e kaluar q Kroacis t’i lejohet hapja e tre kapitujve t mbetur t negociatave pr hyrjen n BE, duke refuzuar diskutimin e krkess s Serbis pr antarsim.

  Me mbylljen e negociatave me Kroacin dhe antarsimin e saj n BE synohet t prfundohet periudha e rndsishme, procesi i zgjerimit, i cili ka zgjatur 15 vjet dhe i cili duhet t prfundoj m 2012, me antarsimin e Kroacis.

  Sipas “Nacional”, Kroacia do t jet vendi i fundit q do t antarsohet n BE, dhe pas asaj nuk do t ket m antare t reja, t paktn pr dhjet vitet e ardhshme. Dhe at jo pr shkak t ngurrimit t kandidatve potencial, por q Brukseli sht i vendosur q t mos pranoj m antare t reja. Ky vendim sht marr me iniciativn e politikanes m t fuqishme t Evrops, Angela Merkel.
  (m.a/koha/BalkanWeb)

 10. #10
  Per mua paraqet varferine tende mendore kur mundohesh te tregosh nje kryeminister si shkaktar te te gjitha problemeve shoqerore.

  Si varferia, si vullneti i njerezve per te emigruar, si korrupsioni ashtu dhe mosheqja e vizave apo mospranimi ne Europe jane te mendueshme edhe pa qeverisjen e Shqiperise nga Sali Berisha.

  Keto probleme qenesisht jane te kushtezuara dekada e shekuj me pare, jo sot, as dje e as qe nga viti 1990 dhe do te largohen vetem atehere, kur jo vetem Sali Berisha apo ndonje Kryeminister tjeter, por kur e tere shoqeria shqiptare i do te larguara dhe eshte e vendosur te kontriboje ne kete qellim.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Per mua paraqet varferine tende mendore kur mundohesh te tregosh nje kryeminister si shkaktar te te gjitha problemeve shoqerore.

  Si varferia, si vullneti i njerezve per te emigruar, si korrupsioni ashtu dhe mosheqja e vizave apo mospranimi ne Europe jane te mendueshme edhe pa qeverisjen e Shqiperise nga Sali Berisha.

  Keto probleme qenesisht jane te kushtezuara dekada e shekuj me pare, jo sot, as dje e as qe nga viti 1990 dhe do te largohen vetem atehere, kur jo vetem Sali Berisha apo ndonje Kryeminister tjeter, por kur e tere shoqeria shqiptare i do te larguara dhe eshte e vendosur te kontriboje ne kete qellim.
  Nese nuk do te ishte Sali Berisha,Shqiperia ndoshta do te ishte me mire sot.Pra deri ne prove te kundert ky eshte shkaktar ashtu si edhe kryeministra e tjere,per situaten aktuale.

  Saliu ska faj per dritat,per ujin,per korrupsionin,per mos heqjen e vizave,per varferine,per pensionistet qe mezi arrijne ne fund te muajit.
  Pra fajtor eshte populli qe vetem te qahet dije.
  Kjo po qe eshte pasuri mendore e pafund.
  Ketu pikerisht duhet te ndryshoje mentaliteti i popullit dhe ti japi nje shkelm mbare politikaneve,sepse jane shkaktaret e vetem,nese sot jemi katandisur si populli me i varfer ne Europe.Kjo eshte pikenisja,sepse te tjerat vijne me kohen.

  Kur nje kryeminister qendron 15 vjet ne qeveri ka te beje qe ke me te problemet e shoqerise.
  Nese ministra e kabinetit tend jane te gjitha me vila ne bregdet,dhe biznese,ateher duhet edhe te lindi pyetja,si ja bejne keta me nje rroge te thjeshte deputeti.

  Por nese edhe per kete nuk duhet tja vejme fajin kryeministrit ateher eshte me mire te shperngulemi ne Afrike dhe te fillojme te praktikojme gjahun,se te pakten mbajme frymen gjalle.
  Po nuk te heci me gjahun ateher qe nuk mund te vesh fajin Berishes.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-02-2009
  Postime
  812
  Sali Berisha nuk shkatrroi vetem Shqiperin por ate qe beri ai asnje kriminel tjeter nuk arrita ta bej : ai shkaterroi Shqiptaret..ata njerez te ndershem dhe dinjitoz jan kthyer ne monstra qe jan gati te shesin dhe organet e femijeve per para, te shesin dhe motart e tyre per para, te vrasin e te presi e te helmojn te rinjt e botes me drogen qe shesin ...kjo esht tragjedia me e madhe Shqiptare...se sa per vendin dihet qe e shkaterroi por ajo nuk esht problem ,do vij 1 njeri normal 1 dit qe do ta ndryshoj ket vend por te ndryshosh keta njerez esht e pamundur...per ate tragjedi Sali Berisha me shok do dergjen ne hell...

 13. #13
  Citim Postuar m par nga leci Lexo Postimin
  Nese nuk do te ishte Sali Berisha,Shqiperia ndoshta do te ishte me mire sot.Pra deri ne prove te kundert ky eshte shkaktar ashtu si edhe kryeministra e tjere,per situaten aktuale.
  Kush te ka mesuar kete gje? Sipas mendimit tim duhet te jete e kunderta: Pa prova nuk eshte askush shkaktar. Po deshem te punojme me parime te shtetit te se drejtes, kjo eshte keshtu. Ndersa ne komunizem apo diktatur eshte ndryshe. Eshte ashtu sic thua ti.

  E di se me se largu atehere, kur kjo formula te perdorej ne rastin tend, do distancoheshe nga ajo. Pra sikur ti te gjykoheshe per nje veper dhe te kerkohej nga ti te sjellesh deshmi per cfajesimin tend.

  Saliu ska faj per dritat,per ujin,per korrupsionin,per mos heqjen e vizave,per varferine,per pensionistet qe mezi arrijne ne fund te muajit.
  Askush nuk tha se Saliu eshte kryeministri optimal, me i miri qe mund te kete. Por ishte fjala per nje akuze te pavend fare. Lexo titullin cila akuze. Kjo akuze nuk qendron dhe pike. Kete gje e sheh njeriu prej se largu, pa patur nevoje per ndonje dije specifike. Faji per problemet qe ke cekur eshte ne rend te pare tek forca prodhuese e shoqerise shqiptare, me nje fjale tek zhvillimi i vendit. Ndersa zhvillimi i vendit eshte dukuri qe rezulton nga nje proces shumeshekullor. Asnje qeveri nuk ka arritur te ze brenda nje kohe te shkurter kohen e humbur shekuj me pare nga tere shoqeria. Andaj as akuza se Saliu mban gjalle diktaturen, as akuza se eshte shkaktar kryesor i problemeve ne fjale nuk qendron. Saliu nuk mund te fajesohet per cdo problem te ndodhur apo trasheguar ne te kaluaren. Per probleme, te cilat i takon t'i zgjedhe, i premton t'i zgjedhe, mund t'i zgjedhe, per keto ka faj. Dhe ky nuk eshte faj i vogel qe te kete nevoje per ekzagjerime e shipfje. Qe shoqeria shqiptare momentalisht nuk ka arritur qellimet e saja, kjo nuk e legjitimon aske te flasi per politiken apo qeverine aktuale si lopa kur leshon bajgen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga chino : 01-07-2010 m 14:23

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Kush te ka mesuar kete gje? Sipas mendimit tim duhet te jete e kunderta: Pa prova nuk eshte askush shkaktar. Po deshem te punojme me parime te shtetit te se drejtes, kjo eshte keshtu. Ndersa ne komunizem apo diktatur eshte ndryshe. Eshte ashtu sic thua ti.

  E di se me se largu atehere, kur kjo formula te perdorej ne rastin tend, do distancoheshe nga ajo. Pra sikur ti te gjykoheshe per nje veper dhe te kerkohej nga ti te sjellesh deshmi per cfajesimin tend.  Askush nuk tha se Saliu eshte kryeministri optimal, me i miri qe mund te kete. Por ishte fjala per nje akuze te pavend fare. Lexo titullin cila akuze. Kjo akuze nuk qendron dhe pike. Kete gje e sheh njeriu prej se largu, pa patur nevoje per ndonje dije specifike. Faji per problemet qe ke cekur eshte ne rend te pare tek forca prodhuese e shoqerise shqiptare, me nje fjale tek zhvillimi i vendit. Ndersa zhvillimi i vendit eshte dukuri qe rezulton nga nje proces shumeshekullor. Asnje qeveri nuk ka arritur te ze brenda nje kohe te shkurter kohen e humbur shekuj me pare nga tere shoqeria. Andaj as akuza se Saliu mban gjalle diktaturen, as akuza se eshte shkaktar kryesor i problemeve ne fjale nuk qendron. Saliu nuk mund te fajesohet per cdo problem te ndodhur apo trasheguar ne te kaluaren. Per probleme, te cilat i takon t'i zgjedhe, i premton t'i zgjedhe, mund t'i zgjedhe, per keto ka faj. Dhe ky nuk eshte faj i vogel qe te kete nevoje per ekzagjerime e shipfje. Qe shoqeria shqiptare momentalisht nuk ka arritur qellimet e saja, kjo nuk e legjitimon aske te flasi per politiken apo qeverine aktuale si lopa kur leshon bajgen.
  Me fal,por provat i don si te Pangos,apo te mjafton qe jemi vendi me i varfer i Europes?
  Ose me mire te themi qe fajin e kane turqit qe na pushtuan,pardon shpetuan doja te thoja, per 500 vjet
  Ti si qytetar shqiptar,sot je pa pune,nuk ke shpres te fillosh pune,do te emigrosh larg familjes.Ashtu si bene rreth 2 milione shqiptare te cilet mbajne me buke edhe familjaret qe kane ngelur ne Shqiperi,sepse po te ishte per rrogat dhe pensionet do kishin vdekur me kohe.
  Eshte faji yt si qytetar apo i pasoje e keq qeverisjes,e cila nuk permbush nevojat jetike te qytetarit?


  Per ty cili eshte shpjegimi qe shoqeria shqiptare nuk ka force prodhimi?

  Per mua eshte kjo qe vijon:

  biznesi i materialeve te ndertimit eshte ne doren e nje ministri x
  biznesi i gazit dhe teknologjise monopol o nje ministri y
  biznesi i frutave qe vijne nga Maqedonia i nje ministri z
  biznesi i lendeve narkotike ne duart e z.kryeministrit

  me kete monopol, ti fare pret te prodhoje shoqeria shqiptare.as breke nuk i prodhon dot.
  Politika eshte e rendesishme per ekonomine,dhe fale ligjeve te mira ose te keqija,rruget qe vijojne nga pasojat jane shume te ndryshme.
  Absolutisht qe nuk eshte gjithka faji i Berishes,por mendoj qe nese nuk do te ishte,sot do ishim me ndryshe,ndoshta me mire,dhe kjo vlen pak a shume per mbare politiken shqiptare.

  kalofsh mire
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Antarsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,050

  Heronjt e 2 korrikut gjunjzuan n rrugt e Tirans diktaturn m barbar t njerzi

  Berisha: Heronjt e 2 korrikut gjunjzuan n rrugt e Tirans diktaturn m barbar t njerzimit

  01-07-2010 / Leonard Quku


  Vijm n kt 20 vjetor t Shqipris s lir, me Shqiprin q ndryshon n shekuj nga ajo e vitit 1990-. T rinj m 2 korrik nisn marshin e tyre t pandalshm t liris, gjunjzuan n rrugt dhe sheshet e Tirans, diktaturn m barbare q kishte njohur njerzimi  Kryeministri Sali Berisha vlersoi sot gjat nj mitingu madhshtor n Qytetin Studenti, veprn e t rinjve dhe t rejave, t cilt 20 vite m par, pren zinxhirt e regjimit m t egr q kishte njohur ndonjher njerzimi, pas Lufts s Dyt Botrore. Prmes nj takimi me student dhe studente, Berisha tha se kurajoja dhe guximi juaj bn q n Shqipri t binte prfundimisht perdja e hekurt. 2 korrik 1990-t Shqipria do t fitonte lirin dhe dinjitetin e saj, do t shembte Murin e Berlinit, q e mbante at jasht bots s lir dhe demokratike- u shpreh kryeministri Berisha. Sipas tij, Shqipria erdhi n vitin 90-t, ather kur prjetonte skllavrin dhe pjesa tjetr ishte transformuar nga qenie njerzore n qenie shtetrore.

  N nj koh kur pr shqiptart pothuajse nuk besonte se do t merrnin guximin pr t hedhur menjan shtypjen njerzore. Djemt dhe vajzat, me nj guxim t pashembullt, shndrruan rrugt dhe sheshet e qytetit n nj betej vendimtare pr liri dhe dinjitet. Pr dit t tra, ata vazhduan sulmin e tyre drejt bots s lir. Ata ishin njerz t thjesht, puntor, furnitor, mekanik, marangoz, hidraulik, t papun, por q t gjith ishin kreshnik t vrtet n guximin e tyre. T gjith ata s bashku, u ngritn n nj guxim dhe trimri t papar. U dhan zemr shqiptarve q prjetonin tmerret, i dhan mesazhin Evrops dhe Bots se ky komb nuk ka t ndalur, se ky komb sht i gatshm pr do sakrific pr lirit dhe t drejtat e tij. Ata me aktet e tyre t burrris, i dhan shpres ktij populli t pashpres. I dhan zemr dhe trimri njerzve t cilt, u ishte kallur frika dhe tmerri deri n palc, u drguan atyre thirrjet pr tu ngritur njlloj si popujt e tjer t Evrops, pr tu liruar nga tirania komuniste- deklaroi para mijra t rinjve n Qytetin Studenti, kryeministri Sali Berisha.

  Kreu i qeveris tha se guximi i pashembullt i t rinjve q me guximin e tyre u futn n dyert e ambasadave t huaja, mposhti makinerin vrastare shtetrore t udhheqsbve komunist, pavarsisht se ishte nj betej e pabarabart. N kt aspekt, kryeministri nderoi t riun Agim Pasha, i cili u ekzekutua nga forcat e sigurimit t nomeklaturs.

  Ju burrat dhe grat, djem dhe vajza, q me vetdije t plot n vitin 90-t u vrsult drejt ambasadave t vendeve t lira. Nuk e dinit, nuk kishit siguri se do t arrinit botn e lir apo natn e prjetshme, si e psoi i pavdekshmi Agim Pasha, q ra mbi muret e ambasadave q vetm e vetm, pr tu br i lir. Me 2 korrik, n nj betej t pabarabart, t rinjt dhe t rejat e Tirans, mposhtn regjimin dhe diktaturn, ata u prcolln n vende t tjera. Regjimi montoi makinerin e vet t shpifjes, dhuns dhe territorin. Srish nisi burgjet, nisi torturat, persekutimin. Ngriti de facto Murin e Berlinit, por flaka e Liris q ndezet, heronjt e 2 korrikut nuk pushuan kurr. Vetm pak muaj m von, ktu n kt shesh n dhjetor t 90-s do t shprthente uragani i fuqishm i liris, nga zemrat e studenteve dhe studentve shqiptar. Uragani, nn udhheqjen e Azem Hajdarit, n kt qytet do t themelonte pluralizmin politik, Partin Demokratike t Shqipris dhe do marshonte drejt zemrave t shqiptarve. Flladi i liris do zhdukte regjimin m t egr. Regjimin t cilin Evropa do ta cilsonte si regjimin e Hitlerit t pas Lufts, regjimin e Enver Hoxhs. Sot ne prulemi me nderim t madh para heronjve t 2 korrikut, guximtarve, trimave q shkatrruan dyert, pr lirin e Shqipris- tha Berisha.

  Duke iu referuar plot 20 viteve nga ngjizja e pluralizmit n Shqipri, Berisha tha se vendi sht shekuj larg atyre viteve t zeza.
  Sot ne festojm s bashku me ta, me nj krenari legjitime, sepse Shqipria q nisi marshimin e liris n 90-n, sot pas 20 vitesh, sht jo dekada, por shekuj larg Shqipris s 20 viteve m par. Vendi q renditej i 3-ti apo i 4-ti n bot pr skamje dhje mjerim, sht shkputur sot prfundimisht nga grupi i vendeve t varfra dhe ka aktualisht nj prej ekonomive m t qndrueshme, m dinamike, m entuziaste n rajon dhe Evrop. Vendi q 20 vite m par ishte i zhytur n izolimin m t thell, nderon sot bijt e saj si vend antar i NATO-s si vend q ecn i sigurt drejt integrimit evropian. Vendi q 20 vite m par ishte i rrethuar me tela me gjemba, sot sht n prag t lvizjes s lir pa viza, t qytetarve n mbar Evropn. Vendi q 20 vite m par ishte vendi i lirive t dhunuara, sot sht vendi i zgjedhjeve t lira, i shtetit ligjor, i t drejtave t njeriut dhe me shpres dhe besim t madh tek e ardhmja, dhe me shpres e besim tek Evropa. Ky 20 vjetor na fton t gjithve t bashkohemi, pr t shndrruar sa m par n realitet ndrr ton evropiane, idealet tona evropiane- deklaroi m tej, kryeministri Sali Berisha.

  N prfundim shefi i ekzekutivit Sali Berisha prshndeti t rinjt, duke marr prej tyre mesazhin e qart, pr nj Shqipri t ndryshuar dhe t denj pr renditjen prkrah vendeve t demokratizuara evropiane, e cila mund t realizohet vetm nprmjet qeverisjes s Partis Demokratike, partia e vlerave t liris dhe dinjitetit.

  http://www.gazeta55.net/index.php?ka...rtikulli=13799
  "They will not control us, We will be victorious"

 16. #16
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Antarsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,837
  nje artikull i gazetes 55 e cila dihet qe eshte e Saliut pritej qe te bente artikuj te tille,kta sikur nuk kane jetur ate kohe,e para nuk e rrezuan keta diktaturen,me renian e Enverit,diktatura mori fund edhe pse u mundua Ramiz Alia po ai u dorezua dhe normalisht qe pritej qe sistemi te nderrohej nga komunizem ne demokraci,pastaj nisi epoka Berisha,te gjithe gezohemi per ato dite po mos ti hiperbolizojme disa gjera se po e bejme gomarin luan
  T gjitha gjrat q ne shohim apo duken, jan vetm nj ndrr brenda nj ndrre

 17. #17

  Pa politik: sot si sht Shqipria

  Do t kisha dshir t shoh shkrime q flasin pr t sotmen e Shqipris dhe pr planet afatgjata pr t mirn e shqiptarve.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 18. #18
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  44
  Postime
  1,184
  Keshtu e ka monopoli ne Shqiperi, qe kalon nga nje minister tek tjetri.
  Biznesi i ndertimit kaloi nga Spartak Poci tek Lul Basha dhe pastaj tek Olldashi.
  Po ashtu edhe biznnesi i hashashit kaloi nga ish drejtori i Policise Gjirokastres Asllan Dogjani tek Dasha Kaja dhe deri tek ky qe eshte tani.
  Biznesi i ilaceve dhe medikamenteve mjekesore eshte monopol i ministrit dhe kaloi nga ministrat e PS tek keta te PD-se.
  Monopoli luftohet vetem me denoncim te korupsionit dhe jo me llafe.
  Me protesta paqesore dhe jo me grava te dirigjuara nga Gramoz Ruci dhe Arta Dade e Ed Rama qe akoma skane dhene llogari per milionat e tyre.
  Behet duke u bashkuar rreth mendimit intelektual te paster dhe jo pas diplomave fallce te Tom Doshit.Jo pas bizneseve te Ndricim Babasit, por pas intelektualeve si Artan Fuga.
  Shqiperia te dyja anet e politikes i ka te zhyta deri ne gryke ne korupsion,puna eshte sesi te pastrohemi nga kjo e keqe qe i ka zene frymen shoqerise.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 19. #19
  Shyqyr.. qe kemi Gramozin qe po lufton per demokracin....e Saliun qe po lufton komunizmin....
  Apo eshte e kunderta!.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Keshtu e ka monopoli ne Shqiperi, qe kalon nga nje minister tek tjetri.
  Biznesi i ndertimit kaloi nga Spartak Poci tek Lul Basha dhe pastaj tek Olldashi.
  Po ashtu edhe biznnesi i hashashit kaloi nga ish drejtori i Policise Gjirokastres Asllan Dogjani tek Dasha Kaja dhe deri tek ky qe eshte tani.
  Biznesi i ilaceve dhe medikamenteve mjekesore eshte monopol i ministrit dhe kaloi nga ministrat e PS tek keta te PD-se.
  Monopoli luftohet vetem me denoncim te korupsionit dhe jo me llafe.
  Me protesta paqesore dhe jo me grava te dirigjuara nga Gramoz Ruci dhe Arta Dade e Ed Rama qe akoma skane dhene llogari per milionat e tyre.
  Behet duke u bashkuar rreth mendimit intelektual te paster dhe jo pas diplomave fallce te Tom Doshit.Jo pas bizneseve te Ndricim Babasit, por pas intelektualeve si Artan Fuga.
  Shqiperia te dyja anet e politikes i ka te zhyta deri ne gryke ne korupsion,puna eshte sesi te pastrohemi nga kjo e keqe qe i ka zene frymen shoqerise.
  O Bel ami ke shume te drejte ne ato qe shkruan por lexoje edhe intervisten e Ramiz Alise ku une e fokusova ne dy aspekte. Njera se ata qe drejtonin Shqiperine ne diktature ishin njerez te pjerdhur nga trute dhe politiken dhe diplomacine e tyre e quanin te barabarte apo donin ta ngrinin ne ato nivele te ngjashme me ate te nje vendi te industrializuar. Kina dhe Rusia e kane gojen si te peshkaqenit se te tilla shtete me potenc jane. Po Shqiperia 28.000 km katrore cfare mund te pertypte nga ato qe i jepnin keto vende?

  E dyta eshte se per here te pare ne kete interviste ky Ramiz bir kurve pranon se eshte bere gabim me mbylljen e kishave ne diktature por ai nuk pranon te largohet nga Shqiperia e as te marre me vete ata kelyshe apo tu thote atyre qe ka akoma nen komando se duhet te mbyllin gojen te marrin ndonje lek vjedhurazi sikur e kane zakon dhe te zhduken nga Shqiperia ose te largohen nga politika.

  Kane kaluar 20 vjet dhe vetem eksodi njihet nga shqiptaret. Ceshtja eshte ti largohesh problemit apo ta zgjidhesh ate? Shqiptaret zgjodhen ashtu sic shkruan Frrok Cupi ne gazeten koha jone si alternative te arratiseshin por me ta u arratisen edhe operativet qe u vune veten ne rolin e viktimes.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 07-10-2018, 06:00
 2. Tironsja Laura Vorpsi: Jabanxhinjt t hyjn me viz n Tiran
  Nga Archon n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 13-02-2014, 18:12
 3. Duan shqiptaret te hyjne ne BE?
  Nga Robbery n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 13-11-2011, 20:27
 4. 2 korrik 1990 - 2 korrik 2010!
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-12-2009, 03:10
 5. Ambasadat 1990
  Nga Tironcja_BLN n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-04-2008, 14:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •