Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 124
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221

  Kshtu foli Tahir Zemaj

  Tahir Zemaj Ka lindur me 28 dhjetor 1951 n Strellc t Eprm.
  Shkolln fillore dhe tetvjeare i mbaron n Strellc dhe Isniq.
  Pas tyre ndjek gjimnazin “11maji”, n Pej, pas vitit t dyt orientohet n drejtimin shkencor. Ai rrjedh nga nj familje puntore e fshatare, ka katr vllzr dhe tri motra. Dshira e babs s tij, si e do prindi t etur pr arsimin e fmijve t vet, ka qen t’u krijonte mundsi fmijve pr shkollim. Zemaj prmend dshirn e babs s tij q njri nga djemt t studjonte n nj akademi ushtarake. “ Vllai i madh nuk ka qen shum i lidhur me familjen dhe prindrit, ndaj kam pranuar t konkuroj dhe kam fituar t drejtn pr t’u regjistruar n Akademin Ushtarake. Kam kaluar pa asnj penges kontrollet psiqike dhe fizike.
  Kshtu kam filluar studimet n Akademin Ushtarako-Teknike n Zagreb. Gjat vitit t par kam pasur vshtrsi t jashtzakonshme lidhur me gjuhn.
  T gjitha provimet i kam dhn duke prdorur fjalort dy gjuhsh dhe ia kam arritur.
  Megjithat, Zagrebi ishte larg nga shtpia ime, gj q m pengonte edhe n msime. Ndaj kam krkuar t takohem me gjeneral Ramiz Abdylin, Kryeshef i
  Akademis Ushtarake n Zagreb. N at takim ai m ka sugjeruar q t vazhdoja vitin e dyt n Beograd n akademin e forcave toksore.
  Rrjedhimisht vitin e dyt. Me disa provime shtes, e fillova n Beograd. Kemi qen 28 shqiptar t regjistruar. Aty kam gjetur edhe Ahmet Krasniqin. Kjo
  koh i prket vitit 1969. Plan-programi msimor ka qen shum i ngarkuar. Ka pasur m tepr lnd shkencore se sa ushtarake. Matematika, fizika, mekanika, kibernetika, elektroteknika etj, program i ngjeshur msimor q nuk prballohej leht nga student q kishin ardhur nga gjimnaze apo shkolla t mesme pa
  nj tradit t konsoliduar.
  N fund t vitit t dyt kemi mbetur vetm dy vet, un dhe Ahmet Krasniqi. N vitin e tret dhe t katrt kemi vazhduar specializimin n Sarajev, ku edhe jemi diplomuar. Gradn e par si “nntoger” e kemi marr n Beograd. N qershor t vitit 1973, kemi filluar pun.
  Kam krkuar q t emrohem n Pej, pr fatin tim krkesa m sht pranuar dhe kam filluar pun n kazermn e Pejs. Aty kam qen komandues i togs s
  przier q prfshinte lloje t ndryshme armsh, t lehta e t mesme. N at post kam qndruar nj vit.
  Nnkolonel Ali Muhaxheri, i cili ka qen nj njeri dhe ushtarak i mrekullueshm, me vizione t qarta atdhetare, punonte n degn e korparmats s Kosovs.
  Kam kontaktuar me t. Ai njeri ka pasur dije t gjra ushtarake, por edhe pr shum gjra t tjera.
  Ai m ka nxitur t msoj e t prvetsoj m thell disa dije speciale ushtarake. Aty kan qen fillesat.
  Jam promovuar n postin e komanduesit t kompanis.
  (N ndryshim nga terminologjia q prdoret n Shqipri, n ushtrin Jugosllave t asaj kohe, pozitat e drejtuesve ushtarak deri n rang batalioni jan
  quajtur komandues dhe jo komandant. Nj ndikim i till sht reflektuar edhe gjat lufts n Kosov, ku, nj drejtues skuadre sht quajtur komandant – kjo mund ta ket krijuar edhe at prshtypjen q ka pasur “shum komandant” n luftn e Kosovs. Kur jan mbledhur tre veta, njrin e kan shpallur komandant ! Rrjedhimisht, ka pasur dhjetra “komandant” n nj fshat). Deri n nivel batalioni e sipr, kemi t bjm me komandant, hiearki q shkon deri n komandant armate.
  Shkalln e dyt t kualifikimit ushtarak, magjistraturn e kam pas regjistruar n Beograd dhe ato provime i kam dhn me sukses. N Sarajev jam
  specializuar pr komandant dhe aty kam njohur edhe nj epror shqiptar, i cili m von sht prfshir n Shtabin Suprem t Republiks s Kosovs, zotin Agim Mehmeti. Ai ka qen msimdhns n akademin e ult ushtarake n Sarajev.
  Pas pak kohe ai u burgos pr shkaqe politike, humbi edhe karriern ushtarake. Kam qen komandant n krahinn e Timokut, pastaj kam punuar n organet e
  zbulimit dhe t kundr-zbulimit pran organit t Sigurimit pr shtete ballkanike. Prsri ka qen Muhaxheri, i cili n at koh bnte stazhin pr komandant divizioni pr t marr gradn e gjeneralit, q m ka sygjeruar “t’i l punt npr shtabe dhe t filloj t aftsohem pr komandant – do t thot t
  punoja me trupat dhe jo n administratn ushtarake”.
  Propozimi i tij ka qen q un t kaloja n njsit operative dhe t merrja postin e zvnds komandantit t batalionit. Vetm pas nj viti jam emruar
  komandant batalioni n Zajeqar, n nj mosh shum t re pr at detyr. Kjo n vitin 1980. Nuk kam prmendur disa kurse, speciale pr zbulim dhe kundr
  zbulim, pastaj nj tjetr pr nj arm-raketn tok-tk t tipit “malutka” 9K11M, minahedhsit 82 milimetra, madje kam qen i vetmi instruktor i ksaj
  arme n Armatn e Dyt. Arm t ciln e kam prdorur m von n luft kunr forcave serbe n Kosov. Ka qen e vetmja arm artilerike e kmbsoris, von kemi marr disa minahedhsa 120 n luftn e Koshars.
  M kujtohet - thot Zemaj – i ashtuquajturi kundrrevolucion i vitit 1981 n Kosov. Ushtria, edhe pase me kushtetut e kishte t ndaluar q t przihej n trazirat e brendshme, i futi hundt. Eprort shqiptar e kan kundrshtuar nj gj t till duke e paguar disa her shum shtrenjt. Presioni ndajh eprorve shqiptar u rrit jasht mase, ndrkoh, q n mnyr enigmatike disa koleg disa koleg t mi, oficer shqiptar u zhdukn !
  Kjo gj ka ndodhur edhe me shum ushtar shqiptar. N Krahinn e Timokut, ku un shrbeja gjat asaj kohe, nuk kan ndodhur kto gjra dhe jo krejt pr merit timen, pasi edhe komandanti i divizionit ka qen shqiptar. Pr pes vite nuk ka ndodhur asgj, asnj ushtar i plagosur apo i vrar, asnj epror i zhdukur.
  Sigurisht q tentimet pr t na provokuar, me qllim q t na akuzonin e m von edhe t na gjykonin npr gjykatat ushtarake, kan qen t shpeshta, por kan dshtuar.
  Ndoshta kemi qen edhe me fat, por edhe e kemi mbshtetur njri-tjetrin. Ali Muhaxheri avancoi n gradn gjeneral dhe u kthye n Kosov n postin e
  kryeshefit t Korpormats s Kosovs, m von edhe komandant i mbrojtjes territoriale t Kosovs. Esht po ai q ka kontribuar n afrimin tim n Prishtin, ku fillova pun n Shtabin e Mbrojtjes territoriale t Kosovs.

  PARA HYRJES SON N KOSOV NUK KA PASUR NJSI T ORGANIZUARA NN HIERARKIN USHTARAKE

  Kjo sht nj e vrtet q duhet ta pranojn t gjith

  Fshatrat e Rrafshit t Dukagjinit jan furnizuar me arm falas nga qendra logjistike e MM. Sipas disa t dhnave t paplota akoma, kjo qendr ka shprndar rreth tre mij arm q fillojn nga pistoletat, armatimi i kmbsoris deri topa 82 mml, topa pa dridhje etj. Transporti i armve sht br me kafsh t marra me qira nga fshatart e rrethit t Tropojs. Nj baz tjetr ka qen n pronat e familjes Berisha n Viidol.

  Aty un kam shkuar me urdhr t MM s bashku me 22 oficer t tjer t lart. Fillimisht kemi shkuar pr t par se ku mund t bnim bazat strvitore. Se bashku me Sali Cekun, Ismet Cekun, Zenun Idrizin dhe disa punonjs t policis kufitare t Shqipris, kemi zgjedhur fshatin Papaj pr t ngritur qendrn ton strvitore.

  Aty jan br strvitjet e para t njsive operative, t brigads 131, 134, 133. E kam prmendur edhe m par se si kan ardhur djemt dhe vajzat nga Rrafshi i Dukagjinit pr t'u mobilizuar n rradht e ktyre njsive. Do riprmend kontributin e dhn nga eprort ushtarak q vepronin brenda n Kosov. Ata kan komunikuar me familjet e t rinjve e rekrutve, kan organizuar prcjelljen e tyre pr n bazn strvitore t Papajt, dhe asnjher nuk kan pranuar t rekrutojn dik me forc apo duke e kercnuar. Jo, baza e puns s tyre ka qen bindja dhe rekrutimi vullnetar pr t forcuar rradht e UCK-s.

  Kur sht caktuar data e ceremonis s betimit t brigadave t para, 134, dhe brthamave t t dy tjerave, po at dit fillon edhe fushata kundr njsive operative, kundr MM, kundr gjith atyre parimeve pr t cilat ishim marr vesh n Oslo. N at betim ka qen e parashikuar t merrnin pjes edhe lufttare e epror t tjer t UCK-s.

  Bie fjala Xhavit Haliti me kolegt e tij q merreshin me logjistik. Ata kan qen t ftuar dhe t informuar. Grupet dhe grupacionet e ndryshme t krijuara m hert n rrafshin e Dukagjinit, kishin alarmuar "strukturat e tyre drejtuese", se MM po prgatit dhe strvit trupa, njsi dhe brigadat e para. Para nesh n Kosov nuk ka pasur as brigada, as njsi t organizuara nn hierarki ushtarake, kjo sht nj e vrtet q duhet ta pranojm t gjith.

  Para fillimit t strvitjes s ushtarve n Papaj, merret lajmi se Sali Veseli, Ramush Haradinaj etj, duke par krijimin e ktyre njsive profesioniste, mblidhen n Jabllanic sot Shqiponja, aty takohen edhe me Rexhep Selimin nga Shtabi i Prgjithsm dhe aty vendosin pr t krijuar nj Drejtori Operative pr Rrafshin e Dukagjinit. N at takim kan marr pjes edhe eprort Skender Rexhahmetaj, Isuf Haklaj, Rrustem Tetaj, Shemsedin Ceku etj. N at takim, Rexhep Selimi, ka kmbngulur q n krye t ksaj drejtorie Operative t mos zgjidhet Ramush Haradinaj, por Lahi Brahimi, daja i Ramushit, si komandant.

  Por aty dominon procedura e votimit, nga e cila fiton Ramushi. Votimi sht praktikisht nj metod e huaj, pr t mos thn qesharake n ushtri. Komandantt nuk zgjidhen me vota, por emrohen n detyr si rrjedhoj e analizave mbi aftsit e tyre profesionale, mbi nevojat taktike dhe strategjike t njsive. Nejse, ata kan luftuar partizane dhe po ashtu i kan zgjidhur punt.

  Kryeshef i shtabit t Gllogjanit zgjidhet Sali Veseli. Shtabi i sapo formuar, sht informuar pr aktivitetin ton ushtarak n Papaj. Aty pr aty Sali Veseli ka caktuar tre persona, ermat e t cilve pr arsye t siguris s tyre personale nuk do t'i prmend publikisht, i ka pajisur me nj letr prcjellse t nnshkruar prej tij me pseudonimin "vetima" dhe i ka nisur me mision spiunazhi pr t par se si po prgatiteshim ne, far masash sigurie kishim, kur e si do t hynim n terren etj. Kta tre persona gjetn n bashkpunim t prsosur me Shik-un dhe me nj grup eprorsh politk, q erdhn pr t komunikuar me mua, Jashar Salihu, Azem Syla, "Qorri" Xhabir Zharku e Adem Grabofci.

  Pr takimin tim me kta njerz kam foluar n librin e par. Bashkrendimi i tyre kishte si qllim mbledhjen e sa m shum informacioneve mbi ne, mbi format e organizimit dhe t furnizimit, por ata t tre personart e nisur nga Kosova kan kontaktuar me mua, m kan treguar edhe letrn shoqruese dhe un kam qen dakort q ata t informoheshin pr gjra t prgjithshme, por nj dit ata u zun duke vzhguar fshehtas t dhna ushtarake q ne i mbanim sekret, si pr shembull llojin dhe sasin e armatimit, numrin e ushtarve dhe aftsit e tyre.

  Njsia jon e vzhgimit i zuri me "pel pr dore" dhe gjat pyetjeve ata u shprehn se kishin ardhur gjoja pr t kthyer n Kosov ata t rinj q sapo i kishin prcjell familjet e tyre, pra gjoja ishin n rolin e policis ushtarake. Ata kan pasur nj telefon prmes t cilit komunikon me shefat e tyre. Edhe nga Shiku, tre drejtues t tij t rndsishm, nga Tirana, Bajram Curri dhe Tropoja erdhn pr t par e pr t'u informuar se "si po na shkonin punt". "Interesimin dhe dashurin e tyre vllazrore" e kemi ndjer n shpatulla gjat gjith kohs s Lufts, madje edhe sot n paqe.

  Pas dhnies s betimit, jam urdhruar nga Kolonel Ahmet Krasniqi, Ministri i Mbrojtjes pr t filluar marshimin drejt Kosovs. Ka qen e parapar me urdhr q saktsisht me 22 qershor 1998, n ora 01.00, njsit duhej t hynin n Kosov. Kta njerz q prmenda, ata t tre t nisur prej Kosove, ata eprort politik si dhe strukturat e Shikut, kan qen jo ve t informuaa saktsisht pr orarin e lvizjeve e tona. Pr t garantuar q ne do t lviznim at nat, dhe do t binim pre e skems s tyre, disa oficer t Shikut, kan ardhur n kazerm dhe m kan br presion, me kmbngulje shum t madhe duke m thn se "sonte sht nata e fundit pr t'u larguar nga objekti".

  N kufi ata kishin organizuar edhe nj skuadr ushtarsh pr t na "pritur" pran piramids C2. Kjo skuadr kishte marr urdhr q sapo njsit tona t kalonin kufirin, ata t shtinin me breshri n ajr, pr t alarmuar forcat serbe t kufirit, pr t na hedhur n prit, prfundimisht pr t na asgjsuar, pr t sabotuar prpjekjet e MM dhe t Institucioneve t Republiks Kosovs.

  Duke nuhatur se gjith asaj sjellje po i vinte era e nj loje t pist, e nj komploti t poshtr me rrjedhoja shum t prgjakshme, kam lajmruar Krasniqin dhe i kam thn se nuk do ta zbatoja urdhrin e tij pr hyrje, pasi kisha vn re se ka do t ndodhte. I garantova "emisart" e Shikut se gjithka do t bhej si e krkonin ata, madje ua tregova edhe urdhrin, edhe planin e marshimit, t cilat ata i dinin prej kohsh.

  T garantuar dhe t knaqur ata i kan dhn urdhr skuadrs q na "priste" n kufi t kryente detyrn. Ata kan pritur gjith natn, por ne i jemi shmangur asaj kurthe duke i ln me gisht n…edhe Shikun, edhe Veselin edhe eprort politik, sigurisht edhe shkiet, q mezi prisnin t na grinin.

  Ndrrimi i planit ka sjell oroditjen e tyre, ndrkoh q ka realizuar me sukses marshimin e trupave pr n Kosov. Trupat tona kan qen t parat trupa t organizuara q kan kaluar nga territori-politiko administrativ i Shqipris drejt Kosovs n 50 vjet.  MEKANIZMAT MBROJTS Q KEMI GJETUR N RRAFSHIN E DUKAGJINIT, KAN QEN RUDIMENTARE

  Nuk sht kurr e teprt t prmendet ndihma e jashtzakonshme q ka dhn fshati Jasiq dhe m von Isniq, (n Isniq jemi vendosur n shtpin e familjes Rexhahmetaj) pr vendosjen e trupave, pr mbshtetjen morale, logjistike etj. Disa njsi t specializuara t policis ushtarake t krijuara n terren kishin mbledhur informacion t vlefshm ushtarak, (nj prej ktyre njsive ka qen e drejtuar nga Haxhnikaj).

  Ai informacion na ka vlejtur shum pr vlersimin e situats n t ciln ndodheshim dhe n t ciln do t zhvilloheshin aktivitet tona t s ardhmes. Kto njsi kan mundur t identifikojn t gjith bashkpuntort e Serbis npr fshatrat e Rrafshit t Dukagjinit, jo dyshime t kota se ky apo ai mund t ket br kt apo at spiunim, por ekzistojn fakte, dshmitar dhe prova konkrete pr fajsin e tyre si bashkpuntor t Serbis n fushatn e ksaj t fundit kundr shqiptarve. Ne e kemi listn e tyre t plot si dhe dshmit prkatse, por ato nuk jan pr botim.

  Gjat kohs s veprimeve luftarake n Rrafsh t Dukagjinit ne i kemi neutralizuar ata njerz, e kemi br t pavlefshm bashkpunimin e tyre. Fshati Isniq ka pasur nj shtab t krijuar para mbrritjes son, me nj organizim t mir, t drejtuar me profesionalizm nga ushtarak aktiv dhe rezerv. Nj rol t jashtzakonshm n kt drejtim ka luajtur eprori Skender Rexhahmetaj i cili ka kontribuar shum n profesionalizmin e njsive t atij fshti, t cilat arrinin deri n 300 ushtar. Por mbi t gjitha fama e fshtit Isniq do t rritej nga fundi i vers s vitit 1998, kur me nj heroizm, mikpritje dhe organizim t prsosur mundi t prballoj vrshimin e 60 mij civilve t prndjekur nga shtpit e tyre.

  Mekanizmat mbrojtse q kemi gjetur n Kosov, praktikisht n Rrafshin e Dukagjinit, kan qen rudimentare, t bazuara kryesisht n njsite fshatrash, dhe organizimi m i lart kan qen njsitet e mbrojtjes territoriale. Por n aspektin ushtarak, diferencat mes njsive t mbrojtjes territoriale dhe njsive operative jan shum t mdha n aspektin e aftsis pr t luftuar, sulmuar e mbrojtur nj territor apo nj numr t caktuar forcash t kundrshtarit.

  Tjetr gj sht patriotizmi dhe heroizmi apo trimria personale, kto jan kategori q gjenden me shumic edhe tek njsit e mbrojtjes territoriale. Ky arsyetim nuk ka pr qllim t nnvleftsoj, ta paraqes si t parndsishme punn e br deri m ather, prkundrazi, pr njsit operative, prania dhe ndihma e forcave t njsive territoriale sht jo rrall jetike, me rndsi vendimtare. Kjo gj sht provuar praktikisht edhe n betejn e Logjs.

  Fshatrat e Rafshit t Dukagjinit i kanr ofruar njsive tona djemt dhe vajzat e tyre, pr katr dit njit tona jan shtuar me rreth 30 lufttar t rinj. Kjo shifr duket e ult, por kemi qen ne q kemi insistuar n shmangien e rrjedhjes s pakontrolluar t tupave. Ne nuk kemi dashur t'i dobsojm njsit territoriale t fshatrave.

  Ata na kan ofruar edhe pjes t armatimit q kishin bler m par, ne u kemi ofruar atyre prvojn dhe njohurit tona, kemi organizuar dhe prefeksionuar njsitet e mbrojtjes territoriale, kemi shndrruar pikat e rastsishme t vrojtimit n linja t rregullta fronti. Kjo gj ka mundsuar rritjen e siguris brenda territoreve tona, rritjen e mundsive pr strvitje dhe prgatitje pr luftimet e ardhshme.

  N kt kuadr duhet t prmendet se ne kemi organizuar kurse strvitorte t shkurtra, npr t gjitha shtabet e fshatrave, kemi organizuare qitje luftarake pr strvitjen e rekrutve t rinj, q nuk ia kishin haberin as arms, as plumbit. Ne n fakt kemi dhn e marr me njri-tjetrin n mnyr reciproke. N vend t Rrustem Berishs si Komandant i Brigads 131 q u vendos n Baran, u urdhrua Nazif Ramabaja. Deri n ato aste marrdhniet tona me shtabin e Bardhaniqit, si nj het tashm Shtabi i Ramushit, kan qen shum t mira.

  Gjithka bhej me koordinim dhe marrveshje. Brigada 133 vendoset n Bardhaniq. Komandant i saj ka qen Kemajl Shaqiri. Por ky, me kmbngulje m lutet q t mos e drgoj atje. Arsyet se pse, ai i di vet. N kt situat kam emruar Shemsedin Cekun dhe ai ka vazhduar komandimin e saj deri sa kalon n detyrn e re, kur formohet Zona e tret Operative, si ndihms i Komandatit pr Njsit e MT t Rrafshit t Dukagjinit.

  Komandn ksaj brigade e ka marr pastaj Musa Gjakova. Edhe kjo brigad konsolidohet, plotsohet me armatim dhe trupa, mbshtet dhe mbahet nga qytetart e zons ku vepronte, dhe merr pjes n luftimet e herpashershme me forcat serbe, sidomos n mbrojtje t lugut t Dushkajs gjat ofensivs s par dhe t dyt serbe.

  Dshiroj t prmend me kt rast nj fakt qe lidhet me numrat dhe emrat e brigadave. Pas trheqjes son, ka filluar riemrimi i Brigadave, krijimi i zonave operative, ashtu si kan qen t parashikuara t krijoheshin nga MM. Bie fjala kan qen t parashikuara gjasht zona operative n t gjith Kosovn, ashtu jan krijuar sot nga TMK-ja. Psh. sht krijuar "nj brigad e re" me numr 134 dhe i sht vn emri Jusuf Grvalla.

  Manipulimi me shifra dhe emra ka qen i sofistikuar, pasi jan prdorur jo vetm pothuajse t njjat njsi, por shtabi i brigads 134, q kam drejtuar un ka qen i vendosur n lokalet e shkolls Jusuf Grvalla. Brigads 131 q ka vepruar n Baran, aty ku Adrian Krasniqi ka rn dshmor, ata kan krijuar nj brigad t re 131 dhe ia kan vn emrin Ardian Krasniqi.

  Nga kjo loj me erma dhe numra t njjt brigadash kan pasur pr qllim t prfitonin nga do gj t mir q kishim ln ne prapa, t prvetsonin meritat q nuk u prkisnin, n t njjtn koh t injoronin, t hidhnin pluhurmbi do gj q ishte arritur nga ana jon.

  Por tashm sht br e qart pr t gjith se gjat qndrimit ton n Dukagjinit, gjat lufts dhe prpjekjeve tona, gjrat kan shkuar m mir, mirkuptimi ndrmjet faktorve politik dhe ushtarak shqipar n terren ka qen n pikn e tij m t lart, organizmi i mbrojtjes s popullsis ka qen m i prsosur, dmet q i kemi shkaktuar armikut kan qen m serioze.

  Por nj ecuri e till e punve nuk u shkonte pr shtat "gjeneralve e komisarve" t t ashtuquajturit Shtab i Prgjithshm. E kam prmendur n librin par se afr qllimi kan pasur, si kan vepruar dhe sesi e kan pasur m me prioritet shkatrrimin e instuitucioneve t brishta t Republiks s Kosovs se luftn e drejtprdrejt me forcat e pushtuesit.  AHMET KRASNIQI: LUFTOJ KUDO Q T M KRKOHET DHE NN KOMANDN E KUJTDO VE Q T MOS KET VLLAVRASJE

  Pr prpjekjet e jashtzakonshme t kolonel Ahmet Krasniqit pr t siguruar nj unitet efektiv brenda faktorit ushtarak shqiptar, nuk sht asnjher tepr t flitet. Ksaj radhe do t sjell pr lexuesit nj detaj t ri, nj moment t rndsishm t prpjekjeve t tij pr t garantuar respektimin e marrveshjes se Osllos. N mes t korrikut t vitit 1998 ministri Krasniqi ka krkuar, prmes nj t njohuri t tij, t takohej me ish-presidentin e Republiks se Shqipris, zotin Sali Berisha. Takimi sht realizuar.

  Sipas dshmitarit okular, organizatorit dhe realizuesit t takirmt, zotit Flamur Gashi, n at koh kryeredaktor i Radiokontaktit n Tiran, kolonel Krasniqi, sapo ka shkelur n zyrn e zotit Berisha, n at koh shef i opozits, ka thn : "Zoti President, Ju paraqitet Ahmet Krasniqi, Ministr i Mbrojtjes i Republiks se Kosovs. E kam krkuar me dshirn time kt takim.

  Ju falnderoj pr kohn dhe vulinetin pr t m pritur". Berisha e ka mirpritur kortezin, respektin dhe korrektsin e paraqitjes se Ministrit Krasniqi. Ministri e ka informuar shkurtimisht pr gjendjen duke thn se raportet nga terrent ishin shqetsuese, se kishte mundsi shkallzimi tensionesh brendashqiptare pr shkak t mosrespektimit t detyrimeve t ndrmarra n kuadr te marrveshjes se Osllos.

  Pastaj drejtprdrejt ka krkuar q ish- Presidenti Berisha t prdorte autoritetin dhe njohjet e tij me Adem Demain, prfaqsuesin politik te Shtabit t Prgjithshm pr t garantuar respektimin e marrveshjes se Osllos. Berisha i ka premtuar ministrit Krasniqi se do t bnte gjithka brenda mundsive t tij pr t kontribuar n uljen e ktyre tensioneve. Po ashtu, z. Krasniqi ka krkuar edhe ndihmn e themeluesit te pluralizmit politik n Shqiprin e pasiufts, t deputetit dhe kryetarit t Komisionit Parlamentar pr Mbrojtjen z. Azem Hajdarit.

  Takimi me t sht organizuar prsri me ndrhyrjen e gazetarit Flamur Gashi dhe q t dy, domethn Krasniqi dhe Hjajdari kan preferuar q takimi i tyre t zhvillohej n nj vend publik dhe sht zgjedhur hoteli ,,Rogneri" i Tirans. Ministri Krasniqi ka krkuar q Azem Hajdari t influenconte me njohjet e tij tek nj grup njerzish te Shtabit t Prgjithshm.

  Z. Hajdari shprehu gatishmrin q t bnte maksimumin e mundshm pr t ndrhyr pran njerzve q njihte q ata t hiqnin dor nga sjelljet e egra bajraktariste e t rrezikshme pr ardhmnin e lufts. Vetm pak dit pas ktij takimi ministri Krasniqi sht nisur pr n veri t vendit, saktsisht n Kuks, pr te inspektuar trupat dhe qendrat strvitore dhe nga atje ka marr vesh vrasjen e Azem Hajdarit.

  Vetm pak dit m von, do t psonte edhe vet t njjtin fat. Vrasja e Hajdarit ka qen nj goditje e rend morale dhe psikologjike pr prpjekjet pr liri. Ai ka qen nj njeri q inspironte shpres dhe mbshtetje. Te njjtn shpres dhe besim n garancin e fitores e inspironte edhe aftsia profesionale, prkushtimi kombtar dhe prpjekjet serioze t Ahmet Krasniqit. Ja sepse nuk sht e nevojshme te krkohen shum m thell arsyet e pushkatimit t tyre.

  N fakt, njerzit e t ashtuquajturit Shtab i Prgjithshm n terren, nuk i respektonin detyrimet i marr n kuadr t asaj marrveshjeje, nuk respektonin as prfaqsuesin e tyre politik, prkundrazi tregonin nj alergji t pajustifikueshme pr te. Nj sjellje t til arrogante dhe mosprfillse ndaj Demait e kan manifestuar pothuajse t gjith ata q thirreshin nn Shtabin e Prgjithshm, ndr ta edhe Haradinaj, Bislim Zyrapi etj.  DILEMA E TRHEQJES:
  KOHA PROVOI SE VEPRUAM DREJT!

  Dua t prqndrohem edhe njher n trheqjen time nga Rrafshi i Dukagjinit. Forcat serbe morn sinjalin jeshil! Do t thot atyre u lejohej pastrimi i territorit t Kosovs nga t gjitha njsit e armatosura, qofshin ato institucionale, qofshin ato vullnetare, qofshin njsi operative, qofshin mbrojtje territoriale. Serbt angazhuan trupat elite t Korparamats 52, t armats s par dhe t dyt, n bashkveprim me aviacionin, artilierin e rnd dhe batalionet e blinduara.

  Aviont ushtarak bombardues t tipit "Jastrebc" dhe "Orl" kan sulmuar pr her t par mbi fshatin Loxh. Un i kam prmendur tashm lokacionet e brigadave dhe t trupave q kisha nn komand. M duhet t prsris se civilt e shihnin shptimin e tyre vetm nn mbrojtjen e brigadave tona. Ata kishin plotsisht te drejt. Kujt kishin pr t'i krkuar dihm ata ve nesh? Por, problemi nga ana ushtarake ka qen tmerrsisht i vshtir pr t'u zgjidhur.

  Civilt duke iu afruar trupave tona, shrbenin pa vetdije si zbulues t pozicioneve tona para armikut, i cili menjher, sapo shihte diku prqendrime civilsh bombardonte ose me aviacion, ose me tanke, ose me artilieri! Ishte e pamundshme t'i shptosh civilt nga bombardimet. Ne kemi qen t gatshm dhe plotsisht t zott t'i mbronim nga do sulm kmbsorie, nga do masakr q mund te shkaktohej nga dora e ushtarit shka, por ne nuk mund t mbronim asknd nga bombat, nga raketat dhe napalmi i hedhur nga aviont serbe.

  Sapo jan lajmruar t plagosurit dhe viktimat e para t bombardimeve serbe, nj pjes e spitalit ushtarak q ndodhej n Kryshec, sht transferuar n Prapaan, ku kishim ngritur strehimore antiajrore.

  Gjat gjith kohs kam kontaktuar me mjekt e spitalit si dhe me ekipin e mjekve shqiptar nga Prishtina q bashkpunonin me nj ekip te Kryqit t Kuq Ndrkombtar t Gjenevs pr t mundsuar evakuimin e t plagosurve rnd, t atyre q jan viersuar nga mjekt si t plagosur shum t rend e q kishin nevoj pr prkujdesje intensive, q nuk mund t’u ofrohej n kushtet e marshimit.

  Para se t bhej largimi i t plagosurve nga spitali i Kryshecit kam folur me dr. Ilir Tolajn, disa her, (dr. Tolaj ka qen ne at koh drejtues i grupit q prmendm me sipr) dhe kemi rn dakort se shptimi i t plagosurve prej grupit q ai drejtonte do te ishte i mundshm vetm pas largimit t trupave ushtarake.

  Kjo do t’u jepte dor t lirmjekve shqiptar dhe t huaj te thirreshin ne Konventn e Gjenevs pr mbrojtjen e te plagosurve dhe t garantonin trheqjen dhe shptimin e tyre. Ja se si rrfen dr. Ilir
  Tolaj pr kt rast :  "Shptimi i te plagosurve- prioritet i puns se grupit ton"

  Pas dy dite pritjeje ne Pej dhe pas prpjekjeve te vazhdueshme q prmes mekanizmave ndrkombtar te na lejohej hyrja ne zonn e luftimve, kemi arritur ta realizojm kt gj m 9 shtator. Spitali i Kryshecit qe nn kontrollin policor serb, pajisjet vidheshin e transportoheshin, ndrsa t plagosurit nuk gjendeshin me ne spital.

  N Dubovik jemi informuar nga vendsit se t plagosurit rnd gjendeshin n xhamin e Isniqit. Aty kemi arritur n t njjtn koh me forcat policore serbe q kishin dpertuar nga ana tjetr. Kemi hyr ne xhami bashk me kolegt e huaj dhe kemi vendosur q te mos ndaheshim me nga te plagosurit. Numri i tyre i sakt nuk me kujtohet, por kan qen mhi dhjet veta.

  Pavarsisht prej krcnimeve, kemi organizuar transportin e tyre me automjetet q kishim pr ne spitalin e Pejs. Disa koleg tan te huaj kan vazhduar kujdesin pr ta ne kt spital ndrsa mua, bashk me dr. Shpetim Robaj dhe dr. Imer Aliun, me nj prkthyese dhe nj antar te stafit teknik ndrkombtar na kan shoqruar me dhun deri ne kufirin e Kosovs me Malin e Zi ku na kan urdhruar : Kurr mos u ktheni me ne Kosov. Pas mesnats, OSBE dhe Kryqi i Kuq Ndrkombtar kan ndrhyr dhe kan mundur te garantojn kthimin ton ne Kosov.

  Te nesrmen, kur jemi kthyer, kemi transferuar te plagosurit ne Prishtin dhe sht e vrtet, her pas her ata edhe jan keqtrajtuar n spitalet e okupuara prej forcave serbe. T plagosurit e nxjerr nga zona e luftimit kan qen nn prkujdesjen e Linda Bunjakut dhe zonjs Magy Brysson. T gjith ata jan liruar m von dhe kan mbijetuar.

  Rasti i Ylli Morins, me vdekjen e t cilit kan luajtur aq shum agjitatort e majt, sht fatkeq pr arsye t plagve t pashrueshme q ka marr n betej dhe jo pr shkak te "braktisjes" si spekulohet. Ai, nga spitali i Prishtins, me dshirn e t afrmve t tij, sht transferuar pr n spitalin e Novi Sadit. N at udhtim ai sht shoqruar edhe nga famiijar t tij. Atje ai ka vdekur prej plagve t pashrueshme". Kjo sht e vrteta rreth gjith atij rrebeshi shpifjesh q jan krijuar mbi t plagosurit e spitalit te Kryshecit.

  Pas nj rivlersimi te situats luftarake n t ciln ndodhesha, kam vendosur t informoj t gjith instancat e erporve t mi ushtarak dhe civil, zotin Krasniqi, kryeministrin Bukoshi, nprmjet QIK-u dhe Enver Malokut dhe kam krkuar ndrhyrjen e presidentit t Republiks q ky, me lidhjet e tija ndrkombtare, t ushtronte sa t mundte presion q te paktn serbt t ndalnin aviacionin, i cili ishte duke br namin e viktimave. Nga ana tjetr kam telefonuar edhe n New York. Kam biseduar me z.Hajdar Bajraktarin; ai sht nj qytetar shqiptar nga Lugu i Baranit, me nj aktivitet t shquar kombtar n SHBA.

  Ai ka marr n telefon ambasadorin Hollbrook, q ky t ndrhynte pran autoriteteve serbe pr t ndaluar bombardimet. Bombardimet ne fakt jan ndalur pas dy-tri oresh duke shmangur njrn ndr masakrat m t paimagjinueshme q do te mund t kishin ndodhur n Kosov.

  Vetm pak koh me von, kam marr kontakt me shefin e atasheve ushtarake t vendeve t OSBE-s Wolfgang Kaufmann, i cili m ka dhn garanci n Lugun e Baranit n prani t Komands s Mbrojtjes Territoriale t fshatrave t Lugut t Baranit, t Komands se Brigades 131 dhe te nj pjese t Shtabit t Zons s Tret Operative, se : nse do t trhiqeshim ne, mbi populisin civile nuk do t ndodhte asnj masakr.

  Pas ktyre shkmbimeve t shpeshta, Ministria e Mbrojtjes pr her t tret m ka urdhruar t prgatis trheqjen e trupave. Pr procedurat teknike te trheqjes kam folur gjersisht n librin e par. Nga ana strategjike, trheqja sht nj ndr taktikat me te njohura t luftimit, shpeshher m efektive sesa sulmi apo prita. Nga ana tjetr mundsit pr t'u furnizuar urgjent me municion dhe armatim, qen praktikisht zero. Municioni q kisha, majftonte pr te rezistuar 4-5 or efektivisht pastaj... !

  Mashtrimet dhe akuzat gjoja se Tahir Zemaj ka dorzuar armt, jan jo thjesht t pavrteta, por jan akuza tipike t ndyra, pasi bhen nga njerz q ose kan pasur shum pak t bjn me luftn, ose nga individ q, pr te mbuluar krimet e tyre, mundohen t hedhin balt mbi t tjert. Un e kam thn publikisht: Tahir Zemaj as nuk ka dorzuar arm, as nuk ka urdhruar njeri t dorzoj armt.

  Pr kt gj mund te dshmojn t gjilh bashkpuntort e mi, mund te dshmojn komandat e shtabeve t Mbrojtjes Territoriale, por mund t dshmojn edhe qindra - mijra civil t Rrafshit t Dukagjinit. E vetmja sall gjyqi q mund t'i zr dshmitart n favor t s vrtets dhe n prkrahjen time, sht hapsira e Zotit e quajtur Rrafsh i Dukagjinit deri n Malsi t Gjakovs. Por, ata q thurnin intriga bodrumeve t Nexhmie Hoxhs, apo zyrave te mykta te sigurimit te Koi Xoxes n Tiran, ata shpifnin ather, e vazhdojn t shpifin edhe tani, sepse atyre liria e Kosov ua x frymn.

  Prfundimisht dua te theksoj edhe nj her: Une jam trhequr me urdhr te Ministris se Mbrojtjes s Republiks s Kosovs. Nse sot Ahmet Krasniqi nuk jeton m, jetojn bashkpuntort e tij ish Zv. Ministri Agim Mehmeti, ushtarakt Hilmi Nebihu e Ismet Ibrahimi si dhe shum t tjer q kan deklaruar dhe deklarojn vazhdimisht kt t vrtet.

  Une e kam zbatuar at urdhr trheqjeje, sepse un kam zbatuar dhe zbatoj urdhrat e eprorve te mi ushtarake dhe civil, urdhrat e institucioneve te Republiks se Kosovs. Koha provoi se vendimi pr t’u trhequr ka qen nj vendim i drejt, ushtarakisht i justifikuar.

  TAKIMI ME AHMET KRASNIQIN N TIRAN, RAPORTIMI IM PR GJENDJEN N TERREN, RAPORTI I MINISTRIT PR FAR KISHTE NDODHUR N NDRKOH

  N pritjen time kam vn re se njerzit kan qen shum t prekur. Ata e dinin se n far vshtirsish qesh gjendur un n terren. Un kam informuar me detaje nga m t imtat pr gjithka ka ndodhur n Kosov, me vshtirsit dhe betejat e fituara, me theks t caktuar trheqjen e sukseshme dhe shmangjen e masakrave mbi civilt.

  Pastaj kam raportuar mbi faktin e mbshtetjes q u sht dhn njsive tona duke theksuar veanarisht kontributin e fshtrave Isniq, Jasiq, Prapaqan etj. Kam vn n dukje heroizmin dhe burrrin e bashklufttarve t mi t rn n beteja, por edhe t atyre q kishin mbetur gjall, i kam shqiptuar me emra oficert q i qen bashkangjitur njsive tona, pastaj ata q na kishin penguar me n krye Sali Veselin, Naim Malokun, disa njerz t mbrojtjes territoriale n fshatin Junik, personat q paraqiteshin si prfaqsues t Shtabit t Prgjithshm, t gjitha kto i un i kam prmendur me emra n librin e par.

  Zoti Ministr ka shprehur mirnjohjen e tij t thell pr t gjith ata qytetar q na kishin ndihmuar, pr ata djem e vajza lufttar dhe epror ushtarak q na qen bashkangjitur, duke shtuar se Kosova e lir do t'ua mirnjihte kontributin.

  Ahmet Krasniqi ka folur pr moszbatimin q i qe br Marrveshjes s Oslos.

  S dyti pengesat q kishte sjell SHIK-u, rrmujat dhe situata tepr e rnd e siguris n Shqipri. Pengesat n Mobilizimin dhe rekrutimin e trupave. Ministri ka theksuar se edhe brenda radhve t MM ka njerz q nuk ia don t mirn Kosovs dhe jan n mnyr indirekte me shrbimet e huaja. Ata njerz q kishin hyr me qllime t caktuara, pas vrasjes s Ministrit jan imponuar me emra dhe mbiemra. Si duket ministri e dinte, ishte i informuar pr prezencn e tyre.

  Dua t v n dukje edhe nj fakt: pas vrasjes s Ahmet Krasniqit, sikur u krijua frik te disa njerz q t qndronin pran meje, magjithkt trheqjen time e ndihmuan Besnik Gjukaj dhe Elton Brahimi nga Vlora.  Kush i bllokonte armt q nevoiteshin pr lirimin e Kosovs?

  Ekzistonte nj grup pran sektorit Logjistik t LPK-s q merrej veanrisht me pengimin e armatosjes s lufttarve shqiptar t njsive operative t Ministris s Mbrojtjes.

  Ky grup duke vn re kualitetin dhe sasin e armatimit t porositur nga Ministries s Mbrojtjes, i cili, po t arrinte n terren dhe t prdorej n luft kundr forcave serbe do t siguronte nj eprsi t padiskutueshme ushtarake dhe morale te Forcave t Armatosura t Republiks s Kosovs. Do t thot do t sigurohej eprsia e lufttarve shqiptar t ktyre njsive ndaj atyre t Serbis. Kjo gj nuk mund t tolerohej nga LPK e cila krkonte q m par t shkatrronte konkurentin pr pushtet brenda shqiptar, dhe kt ta bnte nprmjet Serbis, me shpres se kshtu do ta kishte m t leht t vinte n pushtet.

  Miopia e nj lvizjeje t till politike, ka qen dhe sht e rrezikshme pr nteresat e kombit shqiptar, por pr shtabet staliniste t LPK-s, pushteti personal sht m i rndsishm se sa liria e kombit, prparsia ideologjike enveristo- staliniste sht m e rndsishme se sa pluralizmi politik dhe demokracia.

  Nga meesi i muajit qershor 1998 n LPK ekzistonin t paktn tri fraksione kryesore q udhhiqeshin nga Ibrahim Kelmendi, Xhavit Haliti dhe Muhamet Kelmendi. Q t tri kto grupe instruktoheshin nga komesar special t Partis Socialiste, t Qeveris s Shqipris s asaj kohe, t Sherbimit Informativ Kombtar dhe t shrbimeve speciale t ministrive t rendit dhe t mbrojtjes.

  Publikisht jan paraqitur emrat e Bedri Islamit, Koo Danajt, Dilaver Goxhaj, Shaban Brahaj, Fatos Klosi dhe nj pjes e mir e komunikatave t fillimit n emr t Shtabit t Prgjithshm jan prpiluar nga Shaban Sinani, ish-zdhns i Ramiz Alis.

  Fraksioni i LPK-s, drejtuar nga Ibrahim Kelmendi, bashkpunonte me pjesn tjetr t LPK-s, vetm kur vinte puna pr t bllokuar armatimin, pr t bllokuar vprimtarin e Ministris s Mbrojtjes. Nj deg e ktij fraksioni qe instaluar n MM dhe prbhej nga Xhafer Jashari, shef i logjistiks, zvendsi i tij ka qen Tahir Zejnullahu. Fadil Demiri, Ramadan Gashi, Binak Gashi, Agim Hazirin Skender Hasimi, Armando Arbana, Genc Kelmendi etj. Kta njerz pas vrasjes s Ahmet Krasniqit kan marr fuqi t madhe n Ministrin e Mbrojtjes duke u br krahu i djatht i ministrit t ri, zotit Bicaj.

  Pr t ilustruar kt t vrtet po sjell edhe emrin e nj nnoficeri Ramadan Gashi, q drejtonte t gjitha referimet. T gjith ushtarakt nga terreni raportonin para ministrit n prezencn tij. Behxhet Mehmeti, (Bajrami) nj njri i LPK-s, jo fort i pastr para drejtsis zicerane, vjeni dhe vepron pran Ministris s Mbrojtjes, ndrkoh q ministri Bicaj nuk bnte asgj pa pranin e ktyre njerzve.

  Vet ish ministri mund ta shpjegoj m mir pozitn e tij, veprimet dhe mos veprimet n kt drejtim. T gjitha strukturat ushtarake t Shqipris, ushtria, policia, policia financiare, SHIK-u etj, kan synuar shkurajimin e strukturave t Ministris s Mbrojtjes.

  Lind pyetja: pse armatimi, q blehet dhe u drgohet njsive t Ministries s Mbrojtjes, duhej t kalonte prmes duarve t Nasim Haradinajt? Ministri Bicaj duhet t ket nj prgjigje pr kt pyetje t thjesht. Ministri duhet t ket informacione se sa her sht shitur, se far drejtimi ka marr dhe ku ka prfunduar armatimi modern. Un kam prshtypjen se i gjith ky pshtjellim sht br n koordinim me Shtabin e Prgjithshm t LPK-s.

  Pr kt shkak Ministria e Mbrojtjes sht detyruar t armatos njsit e veta, 6 brigadat e vendosura n Verim me armatim t vjetr kinez e sovjetik. N fakt t njjtin fat kan pasur edhe njsit q prgatiste dhe armatoste Shtabi i Prjithshm i LPK-s.Edhe armatimi i tyre ka qen i t njjts kategori.

  Ktu duket loja e dyfishte q bnte qeveria e Fatos Nanos me lufttart shqiptar, nga njra an i detyronte t blinin armatim t cilsis s dobt npr Shqipri, me nj mim marramends, duke armatosur shqiptart, nga ana tjetr i vinte lufttart shqiptar n pozita inferiore armatimi me kundrshtart e tyre serb. Pra as Serbia nuk dmtohej dhe shqiptart e armatosur, tmerri i qeveris s ardhur n pushtet me gjak, armatoseshin.

  Pr armatimimn e ardhur nga importi, n Ministrin e Mbrojtjes ekzistojn dokumente, q, megjithse i pajisur sipas t gjitha marrveshjeve ndrkombtare pr kalime tranzit, pr kalimin e tij na sht dashur t paguajm shuma ekstravagante pran autorirteteve policore dhe t shrbimit informativ n port, pr t'i kaluar n drejtim t veriut dhe m pas Kosovs.

  Ka pasur shtete q na kan dhuruar arm, por q krkonin garanci kalimi ilegal npr Shqipri. Ne nuk kemi mundur t'i marrim ato arm pasi porti i Durrsit, Aeroporti i Rinasit dhe t gjitha pikat e hyrjes e daljes nga Shqipria ruheshin me fanatizm nga "bodigardt" e Serbis n Tiran.

  Po n at takim jan marr vendimet dhe jan caktuar njerzit q do t merreshin me rimobilizimn dhe riorganizimin e brigadave t trhequra. Ideja ishte prqndrimi i tyre n nj baz strvitore dhe prgatitja pr aktivitetet e ardhme luftarake n terren.

  Shtabi Suprem ka prcaktuar detyrat duke m caktuar mua t merresha me detajet. Un kam emruar eprort Esat Ademaj, Skender Rexhahmetaj, Gjukaj, dhe Isuf Haklajn, q t bnin pranimin e ushtarve dhe eprorve, t bnin transportin e tyre pr n Papaj, furnizimin e tyre me arm dhe uniforma dhe fillimin e rehabilitimit dhe strvitjes s tyre.  Qen krijuar pes baza stervitore, katr brigada t reja dhe dy njsi speciale

  Nga ana tjetr Ministri ka informuar se qen krijuar edhe qendra t tjera strvitore prve asaj q kishim pasur para 5 muajve. T tilla qen krijuar n Kol, Kalimash, Babin, Papaj dhe Viidol. Qen formuar gjithashtu edhe pes brigada t tjera, 142, e drejtuar nga Fuat Ramiqi, Brigada "Skenderbeu", Brigada e Istogut, Brigada e komanduar nga Muharrem Rrahmanit dhe njsia diversanto vzhguese e drejtuar nga Anton uni, Batalioni i Policis Ushtarake i komanduar nga Hafir Hoxha. N kto qendra strvitore kishte filluar prgatitja, ristrukturimi i kazermave, pasi pran ministris qe krijuar edhe nj batalion pr ndrtime.

  Kto pun qen kryer, me shpirt n fyt si thot populli, pasi si kam prmendur ekzistonte nj strategji konstante bllokimi, me qllime destruktive, pasi ata kishin vn re se kualiteti dhe kuantiteti i armve q kishim porositur ne, po t hynte n terren do t siguronte nj eprsi t dukshme, do t'u garantonte forcave tona nj rezistenc efektive kundr pushtuesit, do t mund ta kishte afruar edhe m shum, vet lirimin e Kosovs.

  Por ata kishin frik se kjo gj do t sillte edhe fuqizimin politik t institucioneve shqiptare n Kosov, gj q ata i tmerronte, pasi t tjera plane kishin br pr Kosovn e pas lufts. Ja sepse ata kan br prpjekje pr bllokimin e ktij armatimi.

  Destruktiviteti ka filluar qysh n procesin e mbledhjes s mjeteve prej bashkatdhetarve n diaspor. Veprimtart e institucioneve t Kosovs u vun n shnjestr t gangsterve t LPK-s, komisionert e tre prqindshit, apo aksioneve t tjera financiare u krcnuan edhe me likujdim fizik.

  Emrat e krtyre veprimtarve lakoheshin npr seanca obskurantiste hetimi npr bjeshkt dhe prrojet e Kosovs, ku hajnat e dikurshm, t veshur me pushtet imagjinativ hetuesash, jepnin denime me vdekje n munges pr veprimtar shqiptar q gjith jetn ishin prpjekur pr lirin e Kosovs.

  Mund t prmend ktu disa emra njerzish, klubesh dhe shoqatash shqiptare n mrgim q jan krcnuar. Ramadan Gashi nga Amerika, Ilmi Gashi n Gjermani, shoqata e Bukpjeksve nga Kroacia, Marian Pnishi nga Zvicra, Klubi shqiptar "Kadri Zeka" n Sierr, Shoqata "Vatra" n Amerik etj  N Ministri u afruan njerz t dyshimt kombtarisht por t besueshm nga ana ideologjike

  N fakt, afrimi i nj njeriu t specializuar, e nj ish ushtaraku profesionist si ishte Xhafer Jashari presupozonte q logjistika t funksiononte m me efektivitet. Prve profesionalizmit t tij, duke njohur edhe lidhjet q kishte me LPK-n, kryesisht ato familjare me Ibrahim Kelmendin, kemi menduar se do t mund t influenconte q t mos pengohej furnizimi i njsive luftarake, n fakt nuk ka ndodhur ashtu. Ne kemi pasur vshtirsi edhe m par, kur kemi pasur staf t kufizuar, por problemet nuk jan zgjidhur edhe pse numri i stafit t MM sht shtuar shum.

  N kt kontekst vlen t prmendet emri i njfar Skender Hasimit, q ka punuar n Sigurimin e MM, e cili me ndihmn e Shaban Brahs, nj ish oficeri t vjetr t Sigurimit t Shqipris, ka kontribuar shum n afrimin e njerzve t dyshimt pr shtjen kombtare, por ideololigjiksht t besueshm pr ta.

  Ne kemi arritur n fillim q me nj numr shum t vogl njerzish t armatosim dhe uniformojm njsit e para operative, jo me ndonj kualitet shum t lart, por gjithsesi n njfar mase kan qen t mirpajisura. M von, pra, kur prania e ktyre njerzve t specializuar n MM do t thoshte m shum arm, uniforma dhe municion pr trupat tona, nuk ka ndodhur ashtu. Prkundrazi, sasi uniformash dhe armsh, q kan qen t planifikuara pr njsit operative, pa u konsultuar fare me shtabin e MM, jan drguar n drejtime tjera.

  Pr t ilustruar po prmend vetm nj fakt: Blerja e 2000 uniformave n Gjermani nga Xhafer Jashari, Fadil Demiri, Agim Haziri me parat e MM-s. Prej tyre 1500 cop i drgohen Xhavit Halitit, pesqind Halil Bicajt. Pr t mos spekulluar m gjat sjell n evidenc fjalt q qarkullojn se uniformat i kan marr falas apo me gjysm mimi, ndrsa faturat e paraqitura jan pr uniforma t reja dhe t blera si t tilla.

  sht fakt q 1500 uniformat e prmendura nuk kan shkuar pr ta veshur Halitin dhe t afrmit e tij, ato kan shkuar n Kosov tek lufttart e liris, problemi sht tek mnyra e prdorur, tek preferencat politike, ndrkoh q ushtart e njsive tona kan qen shpesh her pa unioform dhe kpuc.

  N kt libr nuk kam ndrmend t'i nxjerr t gjitha faktet q ilustrojn qendrimet e mia, nse personat e prmendur do t polemizojn, kundrshtojn ose hedhin posht me sharje, si e kan zanat, konstatimet e mia, ather un do t botoj shifra dhe fakte t pafund t ktij lloji q prmenda m lart. Dokumentet ekzistojn.

  Nj penges tjetr, e cila rezultoi t ishte e paramenduar mir, ka qen edhe rezistenca q i bhej rikthimit tim n gjirin e MM. Si kam shpjeguar, pas trheqjes nga Kosova, kam pasur disa dit pushim. Pastaj do t m duhej t'u bashkohesha trupave n Papaj pr t filluar strvitjen dhe prgatitjen e tyre pr operacionet e mvonshme ushtarake pr lirimin e Kosovs. Ritkhimi im sht penguar me gjithfar justifikimesh nga Halil Bicaj.

  Megjithat un kam vendosur t'u bashkangjitem trupave t brigadave 131, 134, 133 t Zons s Tret Operative, q, prve Papajt, qen vendosur edhe n qendrat e reja strvitore n veri t Shqipris. Prpara se t vija un, Xhafer Jashari me nja 15 epror t tjer n MM mbajn nj takim me rend dite a t lejohet apo t mos lejohet kthimi i Tahir Zemajt pran MM? Pas debatesh sht vendosur q t votohet. Kundr meje kan votur Xhafer Jashari dhe Fadil Demiri, me justifikimin se ai nuk bn t vij pasi…

  Para se t nisesha pr n Papaj, pr t marr komandn e trupave t Zons s Tret Operative, komandant i t cilave isha, m sht br nj loj shum e madhe : te komandanti i brigades 131 Rrustem Berisha, kan shkuar q t’i bjn presion ish-zdhnsi i Shtabit te Prgjithshm, Jakup Krasniqi.

  Takimi vetm mes tyre ka zgjatur 3-4 or dhe Jakupi ka ushtruar presion ndaj Rrustem Berishs q ky dhe oficert e tjer t bnin t pamundshmen pr te penguar rikthimin tim ne komand t trupave, rrjedhimisht t pengonin edhe influencn e institucioneve t Republiks s Kosovs. T njjtn gj e ka br edhe Azem Syla, me t njjtin person; si duket ata kishin vn re se Rrustem Berisha qe nj njeri me t cilin ata mund te "bisedonin".

  E keqja e kolegut Berisha ka qen se ai nuk ka informuar asnj prej kolegve t tij oficer te Brigades 131. Pse ? Ka qen i krcnuar ? Ka marre ryshfet apo ka qen vullneti i tij i lir ? Rrustem Berisha ua ka borxh bashklufttarve t tij, t gjall dhe te vdekur, sidomos emrave t Sali ekut dhe Agim Ramadanit, kt sqarim.  A e ka ditur H.Bicaj se ka po ia mbante Ministria e Mbrojtjes?

  Kto gjra jan toleruar si thash edhe nga Ministri Bicaj me vetdije apo pa vetdije un nuk dua t spekuloj, por disa jav m von, kur kam shkuar n Ministri pr t takuar zotin Bicaj, nj individ i LPK-s, nj far Bajram Gashi ka krkuar me insistim q t merrte pjes n takimin tim me Ministrin.

  Kur e kam pyetur se pse ai m sht prgjigjur se "Duhet t marr vesh se far do t bisedoni!" Ndrkoh zoti Bicaj sht larguar nga Ministria duke m ln vetm dhe fal vetm gjeturis sime dhe ndihms s disa shokve e kolegve brenda ministris kam mundur t'i shptoj nj likujdimi t planifikuar brenda Ministris s Mbrojtjes.

  Atentati ka qen i planifikuar nga ky person dhe nga dy t tjer. Fal zotit un jam gjall dhe nuk i jam ndar puns e as q kam ndrmend t'i ndahem para ksilloj krcnimesh. At dit, ve jam dshpruar shum. Ministria e Mbrojtjes po rrshqiste me shpejtsi n ann tjetr. Ata edhe do ta kishin deklaruar publikisht si nj fitore t tyre, pushtimin e Ministris s Mbrojtjes, nj gj t till nuk e kan br thjesht pr arsye pragmatike, pasi kan mundur nprmjet Ministria e Mbrojtjes t shfrytzojn mjaft fonde t qeveris s Republiks s Kosovs, q n kushte t tjera ka qen thjesht e vshtir t shfrytzoheshin.

  Por edhe nj element tjetr sht prdorur me dinakri nga ky fraksion i LPK-s. Ibrahim Klemendi, Xhavit Haliti, LPK-ejct dhe fraksionet e tjera e dinin se far mbshtetjeje kishin Institucionet e Republiks s Kosovs tek qytetart e saj.

  Ndaj ai ka dashur q duke u maskuar nn hijen e njrit prej ktyre institucioneve, Ministris s Mbrojtjes, t fitonin kredibilitet politik pas lufts, duke iu shmangur kshtu reaksionit negativ, q kishin dhe kan qytetart e Kosovs pr shumicn e strukturave t LPK s, strukturave t Partis Socialiste t Shqipris dhe elementve greko-serb n administratn shtetrore t Shqipris.

  Si kam shpjeguar n librin e par, un mora vendimin dhe shkova pran trupave t brigadave t Zons s Tret Operative n Papaj. Atje ka qen i organizuar nj atentat tjetr nga Nasim Haradinaj, pr rrethanat e t cilit kam folur. Pr t shmangur incidente t rnda jam larguar ngaaj dhe s bashku me kolegt e mi oficer kemi vendosur krijimin dhe strvitjen e nj brigade t re n Mamurras, me emrin „Mrgimi“.

  Rishtas hyn n sken Shefi i Logjistiks pran Ministris s Mmrojtjes Xhafer Jashari, i cili ka br t pamundurn pr t m penguar, jo ve q nuk ka ndihmuar n sigurimin e uniformave, ambjenteve strvitore, armve e municionit, q e kishte pr detyr, por edhe ato q kemi gjetur vet nprmjet burimeve t tjera, sht munduar me t gjitha mjetet t na i ndaloj, t na sabotoj e pengoj ashtu edhe si ndodhi n fund t fundit.

  Kur sht rasti tek ky epror ushtarak, pra tek zoti Jashari, duhet theksuar se ka luajtur nj rol shum negativ porpagandistik kundr Ministris s Mbrojtjes. Njerz e institucione vendase e t huaja q shfaqnin admirim pr prpjekjet tona, q shfaqnin interes pr t na ndihmuar, dekurajoheshin nga fjalori acid, nga deklaratat e paprgjegjshme t Xhafer Jasharit, i cili nuk linte njeri pa shar n t gjith hierarkin civile dhe ushtarake t institucioneve t Kosovs.

  Ja sepse ministri Halil Bicaj e ka detyrim t’u prgjigjet disa pyetjeve pr t cilat un nuk kam t dhna t mjaftueshm, rrjedhimisht nuk dua as t spekuloj me to e kto pyetje jan :

  Z. Bicaj, a i zbatonte urdhrat e Inslitucioneve t Republiks apo t LPK-jcve dhe urdhrdhnsve t tyre nga partia e themeluar nga Dushan Mugosha dhe Miladin Popovii n Shqipri ? A ka qen ministri Bicaj ideator dhe organizator i veprimeve dhe mosveprimeve q kan penguar punn e Ministris se Mbrojtjes ?

  Me sugjerimin e kujt i mori ata bashkpuntor, pse nuk u konsultua asnjher me bashkpuntort e tij t emruar sipas hierarkis ushtarake e t pranuar nga te gjith ? Nga sht nisur ministri Bicaj pr t emruar Ram Marajn shef te zbulim-kundrzbulimit te Ministris se Mbrojtjes, kur dihej publikisht se kush ishte ai ? Cila sht prgjegjsia e ministrit Halil Bicaj dhe shefit t zbulim-kundrzbulimit te Ministris se Mbrojtjes Ram Maraj rreth fatit te paprshkrueshm tragjik t marshimit te Brigades ,,Mrgimi" n drejtim te Kosovs (prshkruar ne librin e pare)?

  Megjithat m duhet t theksoj se ndaj meje nuk sht br thjesht luft personale, lufta ndaj meje nuk pasur thjesht si qllim shkatrrimin tim fizik, jo, ajo kryesisht drejtohej kundr institucioneve q prfaqsoja, kundr institucioneve nn urdhrin dhe autoritetin e t cilave veproja, lufta kundr ktyre institucioneve ishte luft kundr vullnetit t qytetarve t Kosovs, ishte luft n t njjtin front me Serbin, ndaj kur m sht dashur t luftoj kundr Serbis m sht dashur t luftoj edhe kundr pengesave t tilla q krijoheshin nga vegla ose shrbtor, qoft edhe t pavetdijshm t Serbis.

  Vazhdon >>
  Ndryshuar pr her t fundit nga Nice_Boy : 09-05-2004 m 20:56 Arsyeja: Per Nje Gabim
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221

  Prshkrimi M I Hollsishm I Rezistencs N Disa Fshatra T Rrafshit T Dukagjinit

  Te gjitha fshatrat e rrafshit te Dukagjinit kan dhn kontribut te shquar ne prpjekjet pr liri. Me duhet te theksoj kontributin e fshatrave Isniq, Strrellc I Eprm e i Ultt, Prapaan , Broliq, Kryshec dhe i tr Lugu i Baranit.

  Ne Lugun e Baranit jan shquar kta individ: Rrustem Shala ne kuadr te logjistiks ka ndihmuar shum brigadn 131, Nik Krasniqi i Nepoles nga pozita e komandantit te Shtabit te Mbrojtjes Territoriale ka mbajtur lidhje te forta mes njsive operative dhe mstitucioneve informuese te qeveris se Republikes se Kosovs.

  Ai, se bashku me Rrok Berishn, kan informuar pr gjithka. duke garantuar nj transparence te lart dhe nj informim efektiv, te sakt e frymzues pr trupat dhe populisme civile. Agim Krasniqi i fshalil Vranoc ka ndihmuar shtabin e Brigades 131 me pajisje teknike dhe material sanitar. Maxhun Smajii ka informuar me korrektsi dhe guxim mu nga vijat e frontit. Skender eku, nj komandues i njsive te mbrojtjes territoriale, sht shquar sidomos ne organizimin e mhrojtjes se pjess se Morinve te Loxhs gjat betejs me te njjtin emr.  Shnime nga Ditari i Major Nazif Ramabajs

  …Me rnien e territ, filluam marshimin n drejtim t Kosovs duke prmbushur qllimin e fazs s dyt t marshit, pr t mbrrijur n fshatin Jasi. Gjat kalimit t kufirit Shqipri-Kosov npr Rras te Zogut takuam disa grupe t ushtarsh t cilat kishin humbur rrugn dhe nuk [1]dinin kah t’ia mbanin. Kur i pyeta, se kush ishte udhheqsi i tyre, disa m'u prgjigjn "Togeri", e disa t tjer m than Qergashi, (dihet se kta emra ishin pseudonime).

  Duke u lshuar nga Rrasa e Zogut, afr kufirit, takuam nj grup tjetr gjithashtu t humbur, i cili hapi zjarr dhe vetm fal gjakftohtsis son, nuk erdhi deri te konfontimi (t luftimi mes veti). Kur vrejtm se flisnin shqip i ftuam t na bashkangjiteshin. Kshtu t gjitha kto grupe ushtarsh t humbur i pranuam n kolon dhe vazhduam marshin ditor, i cili zgjati njmbdhjet or e gjysm.

  Ishte ky nj marsh i gjat dhe i mundimshm pa ushqim, t ngarkuar edhe deri n pesdhjet kilogram. Vetm me uj, q na e kishte falur natyra, e mbanim shpirtin. N ort e hershme t mengjesit (07.00) arritm n fshatin Jasi dhe n grykn e maleve pam t ikurit nga zonat e lufts, nga fshatrat e kumuns se Deanit, Batushs, Vokshit, Pobergjs etj.

  Kolona e brigads marshonte, n ball t saj ushtaraku Farush Thai mbante flamurin luftarak t brigads 134 me shqiponjn dykrenare ngjyr t zez, n mes t sfondit gjyr gjaku me shkronja t arta mund t lexohej UK, n dy ant e shqiponjs brigada 134, ndrsa FA dhe dy duar t shtrnguara nn shqiponj. Ku ishte flamur lufte.

  ...Banort e fshatit Jasi na pritn aq bukur sa qe ishte e paprshkrueshme pr momentin. Me t mbrritur n fshat ndodhi nj incident i vog, disa t armatosur rrz pyllit hapn zjarr mbi kokat tona kjo ishte nje shenj e keqe pr ne dhe ne n brendi t fshatit u detyruam t'i zm pozicionet.

  M von msuam se ata t cilet kishin hapur zjarr ishin disa individ t cilt kishin shprehur paknaqesi pr ardhjen ton. Pas vendosjes n fshat, bashkevendasi i cili na afroi mikpritje me emr Osman n nj moment qajti dhe tha se ky fshat kurr nuk e ka ndier veten m t gzueshm n histori.

  Pas mbrritjes n fshatin Jasi me 25 qeshor menjher kontaktuam me shtabin e Junikut dhe Rrafshit te Dukagjinit, morm ultimatumin q deri n orn 18.00 po t njjts dit "t ktheheni kah keni ardhur, sepse jeni ushtri tjetr dhe keni ardhur n territor t liruar nga t tjert".

  Gjat bisedimeve na u ka parashtruar kushti q t hynim nn komandn e tyre dhe se shtabi i Rrafshit t Dukagjinit do t na sistemonte npr njsit e tyre, si e parashikonin ata se ishte e nevojshme dhe nuk pranonin kurrsesi ekzistencn e shtabit qeveritar jasht Kosovs dhe as njsin ton s'e pranonin si t till.

  Kt n mnyr t vrazhd e theksonte Ramush Haradinaj, Sali Veseli (Vetima) i cili ishte ushtarak dhe kishte hyr dy jav para nesh per t na sistemuar, ndrsa Naim Maloku (Topi) edhe ky ushtarak e bri n nj mnyr m diplomatike, sepse njihej me disa epror dhe se edhe ky kishte punuar n mnyr institucionale deri von, por n momentin e fundit vendimin pr t hyr n Kosov e kishte marr vet.

  Ne ua drguam prgjigjen se ultimatumi eshte i pa pranueshem, pr bisedime erdhi prap Naim Maloku, Sali Veseli dhe Lum Haxhiu (pseudonim) emrin e vrtet e kishte Hajdin Abazi dhe me t njihesha nga Suedia, por ky nuk prezentohej kurr me emrin e vrtet. N pyetjen time se a e di se 'ka ke thn n Suedi, se do t punosh nat e dit pr ta arritur nj bashkim, ai m'u prgjigj, po Nazif edhe tani e kam kt mendim, por ju jeni t vonuar dhe keni ardhur n terren t lir.

  Hajdin Abazi pr mua e Lum Haxhiu pr t tjert kryente detyrn e oficerit pr moral n Rrafshin e Dukagjinit. Q t dy krkonin q t'u nnshtroheshim urdhrave t shtabi te Rrafshit t Dukagjinit, i cili ishte formuar me 23 qeshor po t njjtn dit, kur ne kishim filluar marshin pr t hyr n Kosov . Pas shum bisedimesh dhe peripecish ne grupi i oficerve s bashku me brthamn e brigades 134 vendosm qe t'u iknim provokimeve dhe t marshonim pr n Isniq, Prapaan.

  Me 02 korrik u mbajt nj takim pune me komandantt e brigadave 134, 131, 121 me prfaqsuesit e zonave, n Isniq dhe pr nder t dy korrikut deklarats kushtetuese t Republiks t Kosovs. Tubimin e hapi Tahir Zemaj, i cili i njoftoi t pranishmit Rrustem Tetn, Gani Gjukn dhe Skender Rexhahmetajn mbi qllimet dhe aktivitete e ktyre tri brigadave dhe informoi. Rrustem Teta nuk njihte kurrfar shtabi n Tiran dhe as qeveri, as Ministri t Mbrojtjes nse nuk i mbath izmet, gjithashtu nuk njeh kurrfar presidence as qeverie nese nuk vjen n zon t lir. I vetmi Rrustemi kundrshtonte t hynte n sistemin institucional.  Vlersimet pr betejn e Loxhes

  ...Ka qen beteja me e madhe e fillimit t lufts, pra beteja e Loxhs la pas vetes nj moral t pathyeshm dhe krijoi mitin se sht nj ushtri superiore, ndrkoh qr qe e prbr nga ushtart e Brigads 134, lufttar t Loxhs se Morinve dhe vullnetar t ardhur nga fshatrat e tjera. Armiku la tanket m fushn e betejs, filloi t largohet edhe nga kazerimt dhe qyteti i Pejs, duke shushuritur se ra edhe Peja.

  T vetdijshm se nuk kishim fora dhe armatim t mjaftueshm pr ta mbajtur qytetin, vendosm ta fortifikojm, ta minojm dhe ta forcojm Loxhn n mnyr q t bhet e padeprtueshme pr armikun dhe kt e bm. Armikut iu desh t bj prgatitjen e sulmit t dyt mbi Loxh pr nj muaj e gjysm me shfrytzimin e aviacionit bombardues, prdorimin helmeve kimike t tipit si n Srebrenic n vitin1995.

  ...Pas retrerimit q ishte br nj nat m par, pra m 09.07.98, n kryerjen e kujdestaris ishte eprori Shaban Draga, i cili ishte caktuar me eprorin Esat Ademajn pr t shkuar n Lugun e Baranit dhe pr t'u dhn ndihmn e nevojshme shtabeve rajonale q nnkuptonte n far shkalle jan br prgatitjet e vijave t para t pozicionit dhe mnyra e organizimit t sistemit te zjarrit, duke prfshir edhe fotifikimin dhe masat t cilat jan marr n punt xhenerike dhe maskimin e tyre, sipas marrveshjes q kishim br gjat bisedimive n Lluk t ult me Rramush Haredinajn, Sali Veselin (vetimn), Rrustem Tetn n njrn an dhe Tahir Zemn, Kemajl Shaqirin dhe meje, Nazif Ramabajn ku ndr t tjerat kishim ra n dakort q eprort t shprndahen gjat dits npr shtabe t fshatrave dhe t ndihmojn n organizimin e nj siteve, msimin dhe njohjen me armatimin dhe mnyrn e prdorimit te tij, funksionimin dhe gjndjen e armatimit ekzistues.

  Biseda ishte her her e ashpr nga ana e Sali Veselit "vetims" t ciln e kishim inizuar n trsi dhe pas ndrhyrjes sime duke e shpjeguar nevojn e bashkimit t t gjitha forcave ushtarake dhe qllimin e ardhjes s ktij grupi kaq t madh me 23 epror, pr organizimin dhe riorganizimin e njsiteve duke filluar q nga kreu d.m.th. brigadat, e m posht deri te skuadrat, dhe duke mos ua mohuar t pranishmve meritat pr qndrueshmrin e tyre prej fillimit t lufts e gjer tani.

  Momenti Tahir Zemaj theksoi se kishte ardhur momenti pr nj organizim institucional dhe t mirfillt, me shti n prdorim kuadrin profesional ushtarak dhe pr formimin e njsiteve operative me karakter sulmues me nj qllim t vetm t lirohej do pllmb e Kosovs son martire.

  Ai theksoi gjithashtu nevojn e shtrirjes s aktivitetit t katr brigadave me qendra: nj n Prapaan, e dyta n Baran dhe e treta n Dushkaj, konkretisht Bardhaniq dhe e katrta n Rek t Keqe me mendim se kto brigada ishin t kompletuara me strukturn komanduese ushtarake.

  Ky ishte kompromisi i br, edhe pse n fillim, me t hyr n Kosov kto njsite operative kishin plane t prpunuara mir, por pr t br luft t prbashkt pa kushtzime, q brigada 121 me brthamn e saj t mos drgohet n territorin e Drenics, ku m von u drguan dy epror t cilt kishin parapar te formojn brthamn e ksaj brigade e kta ishin Kemajl Shaqiri dhe Shaban Draga.

  Pasi bra zvendsimin e Shaban Drags n detyr t kujdestarit t repartit n Prapaan, i cili shkoi me Isat Ademajn n Lugun e Baranit n marrveshje me Tahir Zemn bra t gjitha prgatitjet pr formimin e GAB-it (grupi artilerik i brigads) q prbhej nga tetmbdhjet ushtar t zgjedhur nga m t mirt dhe gjasht minahedhsa 80.mm, kjo mund t merret si dat pr formimin e njsitit artilerik 10.07.98

  Pas gjith ktyre marr e mos-marrveshtjeve, t nesrmen pra me 11.o7.98 sht sulmuar Strellci nga ushtria, policia dhe paramilitart serb. Shpejt sht br mobilizimi i disa personave me n krye Tahir Zemn dhe Gani Gjukn, i cili ishte prgjegjs pr at territor dhe gjat tr kohs s zhvillimit t operacioneve i kam prcjellur n motorol 16 kanalshe, t ciln e kisha fituar personalisht dgjat lufts ne Loxh. Armiku i la t vrar dy polic dhe dy t tjer t plagosur. nj sit e armikut kaluan n defensiv dhe u b rregullimi total i tyre, prkundr rastit ton q ishim t gjith nj n vijn e frontit.

  Si dalin krpudhat pas shiut edhe disa trima lajmroheshin pas ofensivave t armikut, kur mbretronte nj qetsi relative, duke u mburrur se sa shkije i kishte mbytur ose merreshin me boshatisjen e shtpive duke i plakitur. Por megjithat Strellci u mbrojt dhe njsitet operative t UK-s treguan vendosmri t fort n luft kundr barbarve serb dhe u ngritn dhe m shum n nivelin ushtarak.

  Edhe pse kishim mospajtime n mes veti prap se prap gjenim dika t prbashkt dhe kjo ishte qndresa dhe rezistenca ndaj shkaut, duke i shfrytzuar t gjitha mundsit q kishin n disponim n rajonin e Rrafshit t Dukagjinit, n momentet e msymjes t forcave ushtarako-serbe, t gjithe s bashku gjendeshim n front e kjo ishte e prbashkt, n astet m t vshtira na „bashkonte“ armiku.

  Pr kt me 12.07.98 n ora 13.00 n Vranoc t Vogl, n prani t shtabeve t m se dymbdhjet fshatrave t Lugut t Baranit, lufttarve t ktyre fshatrave si dhe n prani t Rramush Haredinajt, Sali Veselit "vetims", Rrustem Tets dhe oficerve t njsiteve operative Isat Ademajt, Musa Drags dhe Nazif Ramabajes u dakorduam q brigada 131 t vendosej n Baran.

  ...Diku rreth ors 19.00 n Vranoc u mbajt mbledhja me dymbdhjet fshatar m qllim q t caktohej se ku do te vendosej njsiti me t gjitha organet e veta, rekrutimi i ushtarve nga shtabet n komandn e brigads, formimi i brthams s policis ushtarake me angazhimin dhe ndihmn e shtabeve te fshatrave, caktimi apo lajmrimi i nj personi i cili kishte pr ta kryer detyrn e vozitsit t komandantit t brigads dhe t ishte njohs i mir i zons dhe rrethins, formimi i grupit t emergjencs e n kt kuadr edhe t logjistiks.

  Pas informimit t t gjith t pranishmve pr karakterin dhe detyrn e njsiteve operative t UK-s dhe zons q ishte komplet Lugu i Baranit prej fshatit Raushiq deri te Kpuzi, Drini i Bardh, u lajmrua vozitsi me gjith kombi pr fillimin e aktiviteteve, vozitjen e komands s brigads, kontrollimin e tr zons dhe vijave t para t zjarrit, e ky ishte Zymer Sefaj nga fshati Kodraliq, jurist q u lajmrua vullnetarisht ta kryej kt detyr kaq t rndsishme, t ciln e kreu me prpikmri dhe angazhim maksimal, her her duke e rrezikuar edhe veten, sepse prve detyrs s vozitsit, njohsit t zons kishte edhe detyrn e sigurimit t Shtabit t Brigades, truprojes, shprndarsit t informatave t rndsishme me karakter luftarak.

  Lajmrimi i Zymer Sefajt ishte shptim i madh pr komandn e brigads, ku merrnin pjes tre epror Isat Ademaj, Musa Draga dhe Nazif Ramabaja, si dhe nj ushtar e ai ishte Sinan Shala nga fshati Dubovik.

  Kjo ishte brthama e brigads q kishte pr detyr imformimin, organizimin dhe zhvillimin e t gjitha aktiviteteve ushtarake n bashkpunim me shtabet lokale n zoen q mbulonte ajo. U mor vendim q t vzhgohen objektet, fabrika dhe shkolla e Baranit. Pas caktimit t objektit t repartit ushtarak menjher filloi pranimi i rekrutve, ushtarve t cilt arrinin t przgjedhur nga shtabet lokale t zons s brigads.

  M pas u bn vizita n fshatrat Gllogjan, Nepole, Buqan dhe u b kontrollimi i sistemit t organizimit t zjarrit n vijat e para, ndrsa n Gllogjan sht br tubimi informativ me shtabin e fshatit, me Zef Kamerin, Pal Kocin, Rrok Berishn dhe t tjer, ndrsa n Buqan me t gjith fshatart, ku shpjeguam detyrat e brigads n zonn prkatse dhe nevojn e pjesmarrjes s tyre n kryerjen e detyrimeve q parashtroheshin para njsiteve operative dhe shtabeve lokale.

  Pas dy ditsh, pra me 14.07.98 brigada filloi t rritet numerikisht, erdhn 65 ushtar, me t cilt u formuan njsitet si jane batalionet I, II, dhe III, kompanit, togat dhe skuadrat. N brigad u angazhuan Cuf Krasniqi nga fshati Vranoc Komandant i kompanis dhe Musa Krasniqi komandant toge, i cili ishte msues.

  ...Bra vizitn te eprori i plagosur Faruk Xhemajli dhe vizita n Strellc dhe Loxh. Ardhja e brigads 121, t dyt si e quanin n Gllogjan, tentimi i vendosjes s tyre n at fshat, demonstrimi i forcs pa nevoj nga disa personave nga Jabllanica shkaktuan largimin e tri familjeve nga shtpit e tyre si u njoftova nga biseda ime me shtabin ndr t cilt qen Pal Koci dhe Rrok Berisha.

  U premtova se brigadat do t vendosen n zonat prkatse dhe se ky problem do t evitohet s shpejti dhe se mund t ket ndodhur ndonj mosmarrveshje. Filluan t zbatohen n praktik dhnia e detyrs q shtabet e fshatrave t'ua dergojn ushqimin n repart ushtarve, fillimi i msimit me ushtar, njohja e armatimit q zotronin etj.

  N mnyr vullnetare u vu n shrbim t ushtris vetura mercedes 240 m-79 nga Tal Ibrahim Krasniqi. Pas mosmarrveshjes se cili njsit t veproj n Lugun e Baranit, kishim caktuar nj tubim n Gllogjan, ku do t merrte pjes edhe Rramush Haradinaj n ort e mbrmjes. Tubimi u mbajte sipas planit t parapar.

  Q n fillim Rramushi shpjegoi se mosmarrveshja sht evituar dhe se ju keni pasur t drejt, se n kt zon do t veproj brigada e III-t, pra e 131-ta dhe se t tjert kan marr pr detyr t shkojn n lokacionin e Dushkajs n Dashinoc. Rramushi bri shpjegimin e lufts s UK-s deri m tani ashtu si kan ditur e mundur dhe bri prezantimin e ardhjes s forcave t reja q do t bashkangjiten dhe ndihmojn n luftn e mtejshme. Pastaj fjaln e mora un si ushtrues i detyrs s komandantit t Brigads.

  Pas informimit q bra dhe njoftimit me fshatart theksova: Ka ardhur koha q t bhet nj riorganizim i lufts son lirimtare dhe kt duhet ta kuptoj donjri prej nesh.

  Duhet q pas riorganizimit dhe formimit t njsiteve operative, t cilat do t ken jo vetm karakterin e mbrojtjes s pragut t shtpis si deri tani, por karakter thjesht sulmues, ku do pllmb e territorit t liruar do t'u dorzohet shtabeve lokale prkatsisht mbrojtjes territoriale .

  Ne mbremje rreth ores 18.00 patem nj takim pune me Ramush Haredinajn, Sali Veselin Vetima Rrustem Teten, Nazmi Ibrahimi te Jabllanices se Leshanit, Fadil Nimanit Tigeri , Tahir Zemes dhe meje Nazif Ramabaja. Kjo ishte edhe nj shenje dhe pergjigje per te gjithe ata te cilet pyesin se pse nuk keni bashkepunuar ne mes forcave qe vepronin dhe atyre qe hyne ne Kosove.

  Bashkepunimi egzistonte, por rrjeti i atyre te cilet nuk e dinin kete bashkepunim ishte i madhe si ne Kosove ashtu edhe jashte saje, e ne ket rrjete mernin pjese shume emisare te cilet ishin turist te kesaj lufte dhe gjenin perfitimin e tyre nepermes fjaleve te medha, shpifjeve dhe intrigave te ketyre turisteve . Ramush Haredinaj hapi ket takim pune duke i ardhur keq qe nuk jemi takuar nj here ne jave ku kemi nevoje dhe duhet te takohemi. Per ket takim ram ne takort qe ti shqyrtojme keto eshtje: 1. Gatishmerija luftarake 2. Morali Luftarak 3.Logjistika 4. Detyrat e njsiteve.  Ofensiva e armikut n Lugun e Beranit

  Sipas te gjitha informatave qe posedonim, nepermes vezhgimeve dhe opergjimeve te organizuara ne komanden e brigades pritej qe te sulmohen fsatrat e Lugut te Baranit ne oret e hershme te mengjesit, pra me dy gusht, qka me vone gjate analizes se kesaj ofenzive u tregua se ishte e vertete, sepse fshatrat e Qeskoves dhe shtabi i ketij fshati, kishin ndegjuar dhezjen e tankeve dhe zhurme te madhe ne oret e hershme te mengjesit, pra ne ora kater (4.00) qe vinte nga Dullova.

  Diku rreth ores dhjete e tridhjete (10.30) ne komanden e brigades u lajmerua Magjupi - Lah Ibrahimi nga shtabi i Jabllanices se dushkajes i cili defilonte perreth repartit ushtarak vetem vetem kur ishte ne situate te veshtire dhe ku ndiente nevojen per tu reklamuar.

  Sipas ketij Magjupi Lahi Ibrahimit : Qeskova dhe Kepuzi nuk bine ne duar te armikut, ndersa gjysem ore pasi duke ikur me vetura se bashku me fytin dhe dy vajza lane fshataret ne meshire te armikut dhe u largua ne drejtim te Gllogjanit te rekes duke lajmeruar se qeskova ra d.m.th. forcat ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare hyne ne fshat.

  Sjellja e ktille e ketij komandanti revolucionar i cili me pare kishte qene pretenden per tu bere komandant ne Rrafshin e Dugagjinit, pershkak se shtabi i Jabllanices ishte themeluar i pari dhe se keta kishin merita, per te udhehequr i perkiste diletantizmit ushtarak, qe te tille pretenden e kishte ne permasa te medha.

  Duke e kuptuar se ne qfare situate te veshtire ushtarake gjindemi, beme organizimin e te gjitha forcave, per ti dal balle kesaj ofenzive, ndame detyrat dhe ishim ne sherbim njezet e kater deri ne dyzet e tete ore pa nderpre. Fillimisht muarem informacione nga sistemi i pergjimit te cilin e kishim formuar ne brigade, me nje motorol-16 kanaleshe, ku zbulonim fekvencat dhe benim te mundur qe te lidhemi ne to edhe me mjete t`jera te nderlidhjes. Pergjimet u bene ne keto fekvenca-kanale : Te cilat i deshifruam se shpejti dhe na mundesuan qe te bejme percjelljen e operacioneve luftarake-ofenzive se armikut.

  Gjate verejtjes se ketyre frekvencave-kanaleve, kodeve dhe shifrave jepe te nenkuptoje se kishim te bejme me nj kundershtare mire te organizuar ushtarakisht dhe teknikisht. Ne ket sulm perveq tankeve, autobilindave, pragave, mjeteve te lehta mekanizues, kamijoneve ushtarak-dajcave merrnin pjese edhe kamijone 8211; maune te cilet u perdoren per logjistike, transportimin e ushqimit.

  Ne sulm merrnin pjese : Forcat ushtarak, policore, paramilitaret e tigrave te Arkanit dhe etnikeve te sheshelit, mercenart rus, belorus dhe ukrahinas, me nj fjale nj expedite shkaterrimtare e cila kishte planifikuar pastrimin etnik te kosoves duke zbatuar planin e tokes se djegur.

  Verejtje : Te gjitha fjalet e pergjuara jane te perkthyera (shih origjinalin e fletores zyrtare te N.R). Pas fillimit te granatimeve te eskoves beme formimin e nj siteve intervenuese, te kater grupet te cilat i kishim ushtruar me pare, u mbajta pese minuta ore morale siq e kishim praktikuar para qdo interenimi luftarak, me potencimin e ndermarrjes se veprimeve luftarake sipas planit te parapare :

  Njesiti ne sulm me qellim qe te bllokohet trekendeshi i udhekryqit rrugor Nepole-eskove dhe Nepole-Kepuz, ndaljen e forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare serbe ne menyre qe te formohen kushtet per te kaluar ne ofenzive dhe largimin e armikut nga zona pergjegjese e brigades. Per evitimin e ketij sulmi angazhuam edhe disa luftetar te fshatit Buqan si dhe ardhja ne ndihme te nj sitit operativ nga Bardhaniqi.

  Siq deklaroj : Gani Morina komandant i shtabit te eskoves ne ora 9.00 kan filluar sulmet nga Grabanica,nepermes te Bokshiqit ne drejtim te eskoves dhjete 10 tanke dhe mjetet t`jera mekanizuese, ndersa ne drejtim te Dulloves kan sulmuar njezet /20/ tanke dhe pas dy ore e gjysme sulmi te gjitha jane bashkuar ne nj pike, fshataret i kane leshuar pozicionet vetem pese ushtar kane mbetur ne pozicione dhe faktikisht pushkomitrolozi 12,7 mm ka ra ne duar te shkive, ndersa topin pa dridhje 75 mm e kane mshehur Shaban dhe Xhemajl Berisha.

  Me hyrjen e forcave serbe ne fshat ka mbetur nje plak rreth 100 vjeqar dhe nuk dihet per fatin e tij . Nga Bistrica siq e quanin shkijet Pejen ne kodimet e veta ishte nisur per t`ju ardhur ne ndihme expedita shkaterruese ne nje kolone te gjate ne te cilen gjindeshin te gjitha mjetet luftarake si bashkangjitje e forcave te meparme te cilat kishin filluar sulmin ne eskove, Bokshiq, Gllogjan dhe Nepole. Pas granatimeve te para eskova i leshoj pozicionet e veta, keshtu veproj edhe Bokshiqi, Pas bllokimit te udhekryqit Nepole-eskove-Kepuz me nj sitet operative armiku u detyrua ta nderroj drejtimin e sulmit dhe te orjentohej nga kota 490.

  Ne ket udhekryq intervenoj edhe skuadra artilerike me minahedhese 82 mm me komandant Ramadan Gashin, ku ne arsenalin e municionit kishim vetem dhjete predha. Pas hudhjes se predhave te para u be goditja e zingjireve te nj tanku dhe u be bllokimi i te njejtit, ku dhe nj ushtare serbe ishte plagosur ne kembe i kishin bllokuar gishternijet. Kete informate e muarem drejteperdrejte gjate pergjimit nepermes sistemit one te nderlidhjes, ku anmiku kerkoj Guscniqarin per ta terhequr sepse gjeja se kishte ra ne nj grope, pra Gropa ishte shifra e tyre se bente fjale per prishje-shkaterrim. Ishte hera e pare ku ishin perdorur minahedhesat dhe ishte qelluar caku, per kete ishte hutuar edhe anmiku i cili nuk u degjua plote nj ore dhe nuk beri kurfar levizjesh luftarake, aj kuptoj se lansimi i tyre ishte bere ne menyre profesionale dhe ushtarakisht te persosur.

  Per shkak te mos rezistences ne kodren eGllogjanit dhe armatimit jo te nevojshem kundertankor nga ana e mbrojtesve te fshatit. Njkohsisht kisha dhene urdher qe te kthehet nj siti operativ nga Raushiqi te cilin e kisha derguar si mbeshtetje dhe ngritje te moralit luftarak. Me ardhjen e nj sitit me te cilin komandante Isat Ademaj menjiher e njoftova me detyren luftarake dhe qellimin e saje, por ndodhi ka ndodhi ajo te cilen nuk e pritnim dhe me se paku na u nevojitej ne ate moment-fatkeqesia.

  Fatkeqesia e komunikacionit qe ndodhi me kombin e Zymer Sefajt te cilin e drejtonte Arianit Krasniqi ku u lenduan nente ushtar te njesitit operativ e keta ishin Arjanit Krasniqi, Elmi Krasniqi, Shpend Krasniqi, Arsim Hysenaj, Muje Dervishaj, Tahir Malushaj, Gaszmend Xhoci, Xhelil Krasniqi dhe Ahmet Thaqi, te cilet u praptuan para hyrjes ne Kosuriq dhe kjo ngjarje pamundesoj bllokimin e rruges e cila shpiente nga Bokshiqi per ne Gllogjan.

  Me kete u be vonimi i intervenimit dhe ne oret e pas dites hyne disa tanke ne Gllogjan. Njesiti artilerik ne mungese te predhave u detyrua te terhiqet ne fshatin Buqan, keshtu qe pas marrjes se krahut te majte nga ana e armikut dhe hyrjes se disa tankeve ne Gllogjan na u rrezikua prapavija dhe u detyruam qe te bejme terheqjen taktike nprms se bistrices dhe te bllokohet rruga e cila shpiente Gllogjan-Llugagji dhe ura e cila kalonte mbi bistrice per ne Jabllanice, e cila ishte objekt i rendesishem dhe duhej te mbrohej me te gjitha forcat te cilat i kishim ne disponim .

  Ne anen tjeter beme bllokimin e rruges kryesore Gllogjan-Kosuriq para shkolles se Gllogjanit tek ura dhe muarem pozicionet ne bregun e majte ku shpieshin disa rruge nga Bokshiqi, keto bllokime i beme me njesitin operativ te komanduar nga komandanti Isat.

  Siq e pershkruan Pal Koci komandant shtabi ne Gllogjan se informaten per ardhjen e nje konvoji nga Grabanica per ne Dullove dhe nje konvoj per ne Bokshiq e kame marre nga Ali Sylaj dhe menjeher e kame percjellur lajmin te Llugagjite dhe Nepolja. Rojet jane te terhjek me rafalin e pare, nuk ka rrene faktikisht keto roje jane larguar behet fjale per roje te fshatit nga pozicioni pa e shkrepur asnje fyshek deri ne pyell. Ne ora 12.00 kane hyp tanket ne koder te Gllogjanit, ndersa ne ora 25.30 kane ra tri tanke deri te shtepija e tij Veprime terheqese : taktiko-teknike te cilat u detyruam ti ndermarrim, per shkak te mos lejimit te forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare te depertojne me tutje ne drejtim te fshatrave te Lugut te Baranit dhe ardhja ne shprehje e perdorimit te strategjise se Cun Xus blokade te do vendi te rendesishem me nje qetesi te plote apsolute duke e bere nervoz armikun per mos mundesin e zbulimit te trasheve, istikameve te nj siteve operative, me nje fjale je ne qdo vend dhe nuk dihet se ku je, kesaj strategjije ja humben vleften disa komandanta revulucionar nga Jabllanica te cilet duke e perdorur strategjine e tyre te quajtur Trimerija e mos dijes sipas vepres se Homer li-se, prej pozicioneve te quajtura pozicionet e shqiponjes ne nje largesi prej 2-2,5 km.

  Hapin zjarr me top pa dridhje 75 mm ne koder te kepuzit dhe bejne zbulimin e organizimit te vijes se pare mbrojtese dhe si rezultat armiku nepermes te shtrirjes ne perdorim te sistemit digital ne tankun T-84 bene llogaritjen e koridinatave dhe i dergon komanden deri te pragat te cilat zakonisht mernin pozicionin luftarak nje prage ne mes dy tankeve te cilat kishin nje mundesi manovrimi 360 shkalle ne hark dhe 280 shkalle ne lartesi dhe ishin shkaterruese per sistemin organizativ dhe taktiko-teknik te perdorur nga keta komandanta revolucionar.

  Udheheqja e operacioneve defanzive dhe marrja e raporteve prej vijes se pare te frontit u be nepermes se komandes se brigades me organet perkatese siq jane : Sistemi i pergjimit nderlidhes, vezhgimit te operacioneve nga ana e grupit vezhgues dhe informimi i tyre, perdorimi i kurireve te cilet luajten rrol te rendeshishem ne dhenjen e urdherave te cilat u leshonin nga komanda e brigades dhe dergimi deri te njesitet operative dhe anasjelltas, sepse kishim mungese ne aparate te nderlidhjeve, te gjitha keto informata regjistroheshin ne harta topografike dhe sipas situates ne teren u merrnin vendimet luftarake.

  Te gjitha keto i percolli komandanti i vetshpallur ne Lugun e Baranit Dine Krasniqi te cilin e kisha lene pran, ne menyre qe ta shohe vet dhe te bindet se si duhet komanduar dhe vepruar ne rrethana te pavolitshme per njesitet tona, sepse kundershtari kishte epersi te madhe ne njerez te armatosur dhe teknike luftarake. Gjate ter luftimeve te dites se sotit njesitet tona operative nuk paten humbje ne njerz dhe teknike luftarake, por patem vetem tre te plagosur nga granatimet e anmikut te cilat ishin te panderpreshme.

  Ne mbremje te dites se pare te sulmit mbi fshatrat e Lugut te Baranit erdhen ndihma ne njerez nga shtabi i Isniqit 27 luftar dhe pese nga Breliqi te cilet kerkuan te shkojne te komandanti Isat Ademaj ne vijen e pare te frontit te cilet i derguam sipas vullnetit te tyre, sepse kishin ndegjuar se lufte e madhe eshte duke u bere ne Lug te Baranit dhe kishin shpreh deshiren qe te jene pjesemarres te kesaj lufte ne nj ane e ne anen tjeter oficereve te kesaj brigade ju kishte rrit nama pas luftes se Logjes.

  Ne oret e vonshme te nates diku pak para mese nate me erdhi Isati dhe me lajmeroj se e ka veshtrire te rezistoj ne vijen e pare te frontit nese nuk dalin ne ndihme te vijes se pare. Me pastaj beme riorganizimin e vijes se pare te fronit duke angazhuar edhe luftetaret e fshatit Kosuriq ku ndihmese te madhe dha komandanti i shtabit Selim Kelmendi. Nata kaloj ne qetesi, por me ankth pritnim diten e neserme se qka do te sjell. Sote ne diten e dyte te ofenzives serbe sulme te reja ne fshatrat e lugut te Baranit dhe Jabllanice te dushkajes (03 gusht 98).

  Edhe sote pate sulme te rrepta ndaj forcave tona te armatosura te krahut te dhjathte afer Llugagjive dhe detyrimi i nj siteve operative per mbajtzjen e objekteve te rendesishme qe luanin rrolin kyq ne strategjin e me tutjeshme dhe ishin elesi i rezistences, per mbajtjen ne duart e forcave tona te armatosura ket drejtim i cili ishte damari kryesor ne rrafshin e dukagjinit si ne kuptimin ushtarak ashtu edhe ate civil sepse kishte dyndje te madhe te popullates ne kete regjion.

  Per shkak te mos mundesise se depertimit te armikut nga drejtimi Gllogjan-Llugagji, beri nderrimin e sulmit duke e shfrytezuar drejtimin rezerve nepermes Nepoles dhe ne pamundesi ta kaloj bistricen, per shkak te rezistences se forcave tona u detyrua te vazhdoj sulimin anes se majte te bistrices (e cila bashkohej me tutje me drinin e bardhe) dhe ne mbeshtetje te zjarrit artilerik dhe mjeteve te tjera siq ishin : Tanket, autoblindat, pragat dhe shumtyteshat te cilat dogjen dhe shkrumuan pozicionet mbrojtese te shqiponjes ne kodren-bregun e Jabllanices.

  Ndersa pas marrjes se fshatit Gllogjan nga forcat ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare serbe ne kete fshat jane stacionuar me se 38 tanke, nje pjese e popullsise se fshatit eshte evakuar ne drejtim te Llugagjise, ndersa pjesa tjeter eshte mbyllur ne kishe te fshatit ne meshire te zotit dhe mbrojtje te priftit. Ne kishe ju kane thene pleq e femije shkoni ne shtepi, por ju gjetem arme ne dore do t`ju pushkatojme. Me se keqi e kane pesuar ata te cilet kane dale prej shtepive te tyre.

  Ka filluar kontrollimi i shtepive dhe ku kane gjete armatim kane djege shtepit, jane djegur pese ne familje te Palit, por jo e tije , e Rrokut dhe e ushtarakut dhe se nuk ka shtepi qe nuk jane thyer orendite shtepiake. Nepermes lidhjes operative jane informuar se gjate sulmit te forcave serbe ne drejtim te fshatit, komandanti i shtabit lokal te fshatit Gllogjan Pal Koci ka shkuar ne traktor te vetin dhe e ka terhjekur rojen e cila ishte afer kodres se Bokshiqit, ndersa rojen tjeter as qe e ka lajmeruar e as terhjekur.

  Nga komanda e brigades kam derguar komandantin e policise ushtarak Hasan Gashin dhe Isuf Krasniqin me disa te njesitit te atije per tu njohur me afer me situaten dhe njohjen e shtabit te Gllogjanit me deyrat luftarake ne vijen e frontit. Personat te derguar nga Barani pas bisedes me Pal Kocin kane shkuar ne vijen e frontit afer rruges se Bokshiqit dhe atje kane qendruar deri sa kane arritur forcat e okupatorit. Ne kishen katolike kane qene te strehuar edhe anetar te shtabit lokal te fshatit Gllogjan siq jane : Zef Kameri, Ilir M.Berisha, Ndue Lazeri.

  Gjithashtu ne kishe kane qene te strehuar shumica e mashkujve te moshes mbi 18 vjeqare. Me te hyre policia dhe ushtria serbe ne Gllogjan se pari e kane ftuar priftin dhe e kane pyetur se a ka arme ne kishe dhe ne dhomat e banimit, ku dhe kane ber kontrollimin dhe nuk kane gjetur asgje.

  Pastaj policija kane dal jashte ne oborr dhe kane thene gra dhe femij mund te hyjne mbrenda ne kishe, ndersa te tjeret i kane rreshtuar dhe i kane pyetur se a ka terorista ketu, ku prifti eshte pergjegjur se jo. Pastaj nga rreshti i te rreshtuarve e kane nxjerr nj djal te ri te quajtur Ndue P. Desku dhe i kane thene se ti deri tani ke qene duke luftuar ketu e tash ke ardhe ne kishe. Keti personi i bie te fiket ateher reagojne prifti dhe Jake Mirdita duke ju thene policise se ky person eshte i semuar ku policia e therrasin mjekun serb i cili e kontrollon ket person dhe pas lutjeve te priftit dhe Jakut e falin.

  Me vone e thirrin Jakun dhe Kole Arifin per me i kontrolluar shtepijat, ku ne disa shtepija kane pire kafe, lengje e me vone ju thone rrini Shlire se nuk ju ngucim ne do te vazhdojme per ne Jabllanice te Gjakoves, Jaku i nj hte dy police njeri prej Dollove i quajtur Jagosh ndersa te tjetrit nuk i kujtohet emri.

  Ateher kane hyre neper shpija se pari kane plaqkitur e pastaj kan filluar te djegin disa shtepi. Jakut i kane thene pse na bet rezistenc se na nuk e kemi patur per qellim me e djege Gllogjanin, ateher Jaku ju ka thene se ne nuk kemi luftuar, por erdhen Barani dhe Rashiqi dhe ju bene rezistence, ateher njeri prej policeve ju thote nese doni me pshtu mos ju bashkangjitni UK-se dhe rrini mire se ne nuk ju ngucim.

  Ne fshatin fqinje ate te Nepoles fshataret kane rezistuar me te gjitha forcat dhe i kane shkaktuar armikut humbje ne njerez dy polic te vrare e nje i plagosur, ku u rriten humbjet e armikut dhe gjer me tani dy tanket te shkaterruara, tre te plagosur dhe dy te vrare, ndersa ne anen tone kishim kater te plagosur. Per tu hakmarrur forcat e armikut bene shkrum e hi fshatin Nepole ku dogjen 38 shtepi dhe vetem pese kishin shpetuar pa u ndezur, armiku ketu perdori planin per pastrimin etnik te kesaj treve duke zbatuar taktiken e tokes se djegur .

  Pas granatimeve te panderprera ne Jabllanice ku me afer ishte kanali i depertimit te armeve nga Shqiperia neper Gllogjan, Jabllanice per ne Malisheve dhe Drenice. Aq shume ishte rritur fama e Jabllanices sa te bente te mendosh se ketu ka edhe raketa kunderajrore e realiteti ishte krejtesisht i kundert, nepermes te ketij fshati u bente trgtia me arme sa qe nj kallashnikov ne Malisheve u shitke deri ne 2000-2500 marka gjermane deri sa vete Jabllanicasit nuk kishin per vete.

  Qdo person i armatosur i cili kalonte nepermes te ketij fshati dhe qe kishte me teper se nje arme ka qene i detyruar ta le nje arme ne shtabin e fshatit si kompenzim per mundesin qe ja ofronte ky shtab per te shkuar ne shqiperi dhe sjellur armatimin aq te nevojshem per momentin. Te gjitha pikenisjet per marrjen e armatimit u benin nga shtabi i fshatit Gllogjan ne Deanit me lejen dhe urdherin e Ramush Haredinajt. Per ket armiku shprazi e ter arsenalin luftarak duke menduar se eshte objekt i rendesishem i rezistences se UK-se i cili posedon armatim te persosur.

  Me ramjen e Jabllanices ne duar te armikur edhe vete ata u habiten me sa lehtesi e bene ket dhe nepermes sistemit te pergjimit te brigades pergjuam duke thene : /328/ djelmosha ra Jabllanica. Pas terheqjes se popullates dhe UK-se ne fshat kishin mbetur pese persona, prej tyre kater civill dhe nje ushtar i cili ivetmi nuk e kishte leshuar frntin. Prap nepermes mjeteve te pergjimit ndegjojme qendren e operacioneve duke pyetur : /305/ a jane dorezuar ata te pestit ?

  Me hyrjen e forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare me ndihmen e qetnikeve vendas si ishin Jagoshi nga Dollova dhe shume Jagosha te tjere bene masakrimin e ketyre civileve : Arif Adem Kosumaj 72 vjeq, Hane Ibrahimi 80 vjeq dhe Zize Zekaj duke i prere ne fyt ndersa ushtarit te cilit nuk ja mesuam emrin i vrare me kapakun e kokes se hjekur.

  ...Sot eshte dita e katert qe prej fillimit te sulmit ne fshatrat e Lugut te Baranit (05.gusht 98) dite me e qete pa aktivitete te medha luftarake, detyre kryesore ksihin pergjimin dhe vezhgimin e ter zones se brigades, veqanerisht teritorin ku ishin zhvilluar operacionet luftarake Gllogjan-Nepole-Jabllanice-Bokshiq-eskove. Gjate ter kohes se zhvillimit te operacioneve luftarake-sulmeve te forcave serbe ne fshatrat e Lugut te Baranit ne komanden e brigades qendroi dr. Din Krasniqi i cili e kishte hapur edhe nje lloj ambulance ne repartin ushtarak dhe bente kontrollimin e ushtareve. Ai ishte mjek dhe ne mbarim te operacioneve luftarake mori agregatin te cilin ja kish huazuar komandes se brigades per shfrytezim te nevojave te luftes dhe pakon me mjete medicionale.

  Me interesoj se a i kane terhjekur disa te burgosur nga reparti ushtarak, Dina u pergjegj se i kishte derguar ne Gllogjan te Rekes dhe e terhoqi doren rreth qafes se vete. I thashe se une e pashe dhe nuk guzon te veproj ashtu pa gjygj ushtarak ma kthej se jemi ne lufte (personat te cilet ishin ne pyetje quheshin Misim dhe Zenun). Keta persona i kishte derguar ne Gllogjan Zeqir Krasniqi nga Vranoci djali i agjes se Din Krasniqit. Pas pyetjes sime se pse po i merr keto gjera dhe se ku po shkon ai u pergjegjse po i kthehem profesionit tim, i thashe se gjejen me te mire qe ka mundur ta besh eshte kjo. Per rrjedhjen e operacioneve e kishte informuar vete Ramush Haradinajn i cili e kishte emruar komandant te Lugut te Baranit, por me arritjen e oficereve profesional u binde vete se luften duhet udhehequr profesionalistet.

  Ne mengjes rreth ores 8.30 shkova ne Prapaan te komandant Tahir Zemaj. Aty ndodhej edhe Ramush Haredinaj dhe analizuam situaten e kapercyer veanerisht operacionet serbe ne anen lindore te zones pergjegjese te brigades sone. Ramush Haredinaj na tha vete se :“ ka kisha bere une po te mos ishit ju oficeret“. Pas ketij takimi pune shkova ne spital dhe vizitova ushtarin tim te plagosur Arsim Hysenaj dhe vizitova te tjeret ushtar ne shtepit e tyre, Muje Dervishaj dhe Halil Margataj te cilet u lenduan gjate intervenimit te njesitit operativ ne Gllogjan.Ne kete menyre mbylla ketre dite.

  10. gusht 98. Vazhdon ofenziva e forcave ushtarako-policore dhe paramilitaro-mercenare serbe ne fshatrat e komunes se Deqanit, Carrabreg, Lluke e Eperme, Beleg, Prilep, Rastavice, Baballo, Gramael, Shaptej, Dubrave, Irzni, Gllogjan dhe Prapaqan. Sulmi i sotem eshte nder sulmet me te fuqishme, anmiku sulmoj me 60 tankese, 40 autoblinda, raketehedhese shumtytesh 128 mm (32) dhe automjete te motorizuara luftarake, ku 30 mije banore te anadrinit qendrojne pa strehe, pa ushqime dhe ilaqe, ndersa 10% e popullates civile ne Kosove eshte e shendruar ne refugjat.

  Duke e analizuar kete situate ne ora 9.30 me vetdije vendosa qe te hyje ne Gllogjanin e Deqanit me vozitesin, Percjellesin tim kryesor Zymer Fak Sefaj dhe dy percjellesat tjere, per te verejtur dhe vezhguar situaten per se afermi pas granatimeve serbe. Gjate ter rruges nga Lumbardhi, Pozhari, Irzniqi u ndeshem me granatime te fuqishme te cilat vazhdonin me nje intenzitet te panderprere, posaqerisht ne qender te Irzniqit ishin shkaterruar shtyllat elektrike, telat e shtyllave elektrike zhvarriteshin mbi rruge edhe shtepi deri sa ato ishin shendrruar ne germadha.

  Edhe pse patem keto veshtersi gjate ter vezhgimit vendosem qe te vazhdojme per ne Gllogjan ku ne te hyre ne kete fshat u hasem ne bresheri granatash, poer ia dolem disi te futemi ne shtab. Aty ishin mbledhur disa dhjetera luftar, por komandanti Ramush Haradinaj, nuk ishte ne shtab. Pas pyetjes sse bere se ku eshte ai, disa u pergjegjen se nuk dine te tjeret heshtnin, ndersa nje me tha se eshte ne front. Vendosa qe te pres nje kohe dhe pas 10-15min. si i pergjumshem u lajmerua Ramushi duke thene se ku je Ramabaja ?

  Ju bertiti te pranishmeve se qka jane mbledhur ashtu dhe ne qfar gjendje te qrregulluar dukej shtabi. Hyme ne nje dhme e cila ishte e errt pa rryme elektrike sepse ishin granatuar shtyllat dhe telat kalonin prej nje ane ne anen tjeter te rruges. Ramushi i terhoqi nga dyshemeja disa sende te cilat na pengonin dhe nga deshira per t`me pritur mire e ndiente vehten te prekur nga kjo gjendje, ndezi llampen e vajgurit u ulem dhe drejtuam shiqimin nga njeri tjetri. Fillova ti drejtohem me keto fjale : Ramushe pasi se anmiku ndermorri nje ofenzive te madhe me granatime nga armet te te gjitha kalibrave vendosa qe te vije tek ti me tri pyetje .

  Se pari deshiroj ta di se si je, si e ndien vehten, ku i ke shoket. Se dyti deshiroj te informohem per situaten momentale dhe s treti me thuaj se a ke nevoje per ndihme. Ne pyetjen e pare mu pergjegj siq po e sheh, disa jane ne front. Ne te dyten me informoj se eshte fjala per nje ofenzive e cila eshte duke u ndermarrur me qellim te pushtimit te fshatit.

  N te treten me eshte drejtuar posi nuk kame nevoje per ndihme, ndihma e jote eshte me se e nevojshme. I premtova se do t`ia derdoj nje toge nga njesiti operativ per nderhyrje te shpjte me nje komandant i cili e njeh terenin forte mire dhe i propozova ose ta leje si rezerve dhe ta perdori ne lufte per ti freskuar forcat ne drejtimin kryesor te sulmit anmiqesor, ose ta perdori ne vijen e pare te frontit, sepse luftaret e kesaj toge qe do t`ja dergoj kane pervoje te madhe dhe se kane marre pjese ne luftra te deritanishme. Ne kthim mbrapa u ndala ne repartin e Prapaqanit dhe prej komandantit Tahir Zemes mora kater polic ushtarak te cilet kishin mberri nga pregatitjet ne Shqipri (Papaj).


  PRANIA E UK-s N ISNIQ

  Rezistenca e armatosur n kt fshat jugperndimor t Kosovs daton hert, qysh pas viteve 90-t, kur njsitet e para vetmbrojtse t Kosovs kryenin detyrimet e tyre sipas marrveshjes s Shqipris dhe Kosovs. Rrustem Brui u mobilizua qysh n fund t vitit 1991 dhe ka kryer detyra ushtarake n Rrafshin e Dukagjinit nn Komandn e Sali ekut. Ambulanca e fshatit Isniq n fakt ka shrbyer edhe si shtab komunal i mbrojtjes civile territoriale pr Komunn e Deanit.

  Lufta e hapur me pushtuesin serb n pranvern e vitit 1998, e ka gjetur t prgatitur terrenin n kto an, fal puns q kishin br njsitet guerile dhe prgjegjsit e tyre. Isniqi ka pasur n bazament t rezistencs orientimin kombtar, antipushtues dhe ka qen nn kontrollin e organeve shtetrore t Republiks s Kosovs, duke dhn nj shembull pozitiv n kt drejtim pr t gjith Rrafshin e Dukagjinit dhe m gjer. Njsitet vendore kan pasur nj armatim bukur t mir, t siguruar me njqind mij vshtirsi prej vitesh, por rezistenca gjithprfshirse e shqiptarve kundr pushtuesit krkonte organizim m t prsosur, mobilizim dhe armatim me t shumt dhe m modern.

  Me 13 mars 1998 shtr zhvilluar nj takim urgjent, prgjegjsin pr t cilin e morn Isuf Haklaj, Bek Osmani etj. I njoftuar ka qen edhe kryetari i fshatit Mehmet Bojku. N at takim sht vendosuir q t organizoheshin grupe pr t'i nisur q t armatoseshin n Shqipri. Grupi i par sht nisur me 8 prill t atij viti, ndrsa ai dyti me 9 prill, kto dy grupe jan kthyer t armatosura me 13 e 15 prill. Duke vn re q ishte rritur numri i burrave t armatosur si dhe armatimi ishte m cilsor, u pa e domosdoshme q t formohej nj shtab sipas strukturs s rregullt ushtarake.

  Rrjedhimisht sht vendosur q t thirret nj mbledhje me dat 13.04 1998, takim n t cilin kan marr pjes t gjith prfaqsuesit e partive politike. Vendimi krryesor i atij takimi ka qen se represionit serb i duhet rezistuar me arm, s dyti prgjegjsin pr organizimin dhe drejtimin e ksaj rezistence do t duhej ta merrnin njerzit e prgatitur kombtarisht dhe ushtarakisht, ndaj sht vendosur q n krye t atyre prpjekjeve t vihej ushtaraku Skender Rexhahmetaj. Rndsia e atij takimi ka qndruar edhe n faktin se sht arritur t flitet me nj z nga t gjith faktort lokal politik.

  Pr lexuesit e interesuar pr emra dhe mbiemra njerzish q i njohin, duhet thn se ai takim sht mbajtur n shtpin Hazir Lah Mehajt, ndrsa takimi i dyt, i mbajtur me 15 prill 1998, sht mbajtur n shtpin e Bardhosh D.Ahmetajt, takim n t cilin sht zgjedhur struktura e shtabit.

  N shtab u prfshin oficer aktiv e rezerv, persona me prvoj ushtarake e policore, intelektual t lmeve t ndryshme. Komandant sht zgjedhur oficeri me akadami ushtarake Skender Rexhahmetaj, zv.komandant aush Haxhnikaj, Mehmet Bojku shef Shtabi, t dy kta oficer rezerv. Pastaj Isuf Haklaj ndihms komnandant pr zbulim e kundrzbulim, (me prvoj n polici) Rrustem Islamaj ndihms komandant pr Informim (oficer rezerv), Shefqet Hakaj ndihms komandant pr moral, Avdyl Dervishaj, ndihms komandant pr siguri, Sali Hajdari ndihms komandant pr logjistik.

  Ka pasur tri njsi vartse, kompani n krye t t cilave jan emruar komandantt Sali Hakaj, Muhamet Sinanaj dhe Iusuf Haklaj, pastaj komandantt e togave etj. Togn pr ndrhyrje t shpejt e ka drejtuar Xhevdet Sinanaj.

  Si rezultat i puns dhe prpjekjeve t ktij shtabi sht arritur q me nj maj t atij viti t drgohen n Shqipri, t armatosen dhe t kthehen t gatshm pr mbrojtjen e trojeve t tyre edhe 120 djem e vajza. Ata kan qen n tokn e Kosovs, t armatosur, me datn 1 maj 1998. Komandantt e kompanive kan br strvitjen e ushtarve, prgatitjen e tyre ushtarako-fizike, ndrthurur edhe me element moralo-psikologjik, t domosdoshm pr do lufttar.

  Nga ana strategjiko-taktike, sht prcaktuar vija e par e zjarrit, e cila shtrihej prgjat rrugs magjistrale Dean-Pej, nga Lumbardhi i Deanit deri n fshatin Lbush. Vija rezerv e zjarrit ka qen m n thellsi dhe q t dyja lidheshin me njra tjetrn me fortifikime, transhe etj. N thellsi sht prcaktuar vendkomanda, depoja e municionit, ambulanca si dhe pikat e kontrollit pr hyrje-daljet nga fshati. Me 28 maj nj grup djemsh nga Isniqi kan sjell edhe nj sasi tjetr armatimi, prej t cilit, 25 pushk snajperist i kemi drguar n Drenic, n Llaush tek lufttart e njohur t asaj ane, vllezrit Geci.

  Forcat serbe e kan sulmuar fshatin Isniq me dat 25 maj 1998 n orn 5 t mngjesit. Sulmi ka qen i ashpr, i kombinuar me t gjitha llojet e armve dhe ka zgjatur tri dit. Mbrojtja jon sht treguar efektive, ka arritur t'i spraps sulmet e armikut, duke i shkaktuar humbje n njerz dhe n materiale. Edhe nga rradht tona ka pasur t vrar e t plagosur.

  Rezistenca n Isniq ka qen nj shenj e mir pr gjith Rrafshin e Dukagjinit, pasi e rriti moralin. Nuk duhet harruar se n at koh zhvendosjet e popullsis kan qen n njrin prej kulmeve t veta. Fshati Isniq n at koh numronte 20 mij banor t ardhur nga t gjitha ant e Kosovs.

  Ndihms-komandanti pr Logjistik sht caktuar t krijoj Shtabin e Emergjencs, t vinte kontakte me bashkatdhetart n botn e jashtme, q bashk me solidarizimin e brendshm bn q t prballohej fluksi i t ardhurave, pa krijuar ndonj problem t madh.

  Ambulanca funksiononte n fshatin Isniq, ku mjekt Syl Brui, Can Tishuku, Zenel Ahmetaj etj bnin dhjetra e dhjetra ndrhyrje mjeksore n dit. Vlen t kujtohet edhe nj punishte e vogl n Derban, t ciln mjeshtri i njohur Besim A. Dervishaj, e zgjeroi duke e shndrruar n nj punishte q prodhonte pjes pr riparimin e armve. N gjysmn e par t qershorit 1998, Rrustem Brui erdhi nga Shqipria me urdhr t Sali ekut, pr t prgatitur terrenin, ku do t dislokoheshin njsitet e rregullta operative t U t Republiks s Kosovs.

  Gjat asaj kohe ai ka kontaktuar dhe sht informuar pr ecurin e punve nga komandanti Skender Rexhahmetaj, q n at koh kishte nn komandn e tij kto fshatra, Isniq, Lbush, Strellc i Eprm e i Ult, Bohri, Kryshec e Dubovik, Prapaan, Broli, Rashi. Ndrkoh aush Haxhnikaj, me ristrukturimin e shtabit, u emrua komandant pr fshtin Isniq.

  Pas Rrustemit sht drguar edhe Xaj ela, t nisur nga Tahir Zemaj e Sali eku, t cilit i kishin krkuar q t drgoheshin 50 rekrut pr t plotsuar brthamat e njsive operative. Pasi jan prcaktuar disa parametra pr mnyrn e rekrutimit, bie fjala numri i tyre pr fshatra n varsi t numrit t banorve etj, n bashkpunim me Skender Rexhahmetajn, sht arritur q shum shpejt t nisen pr n Papaj t Malsis s Gjakovs 87 djem e vajza nga ky rajon i Kosovs.

  Drgimi i tyre n Shqipri ka qen nj operacion n vetvete, pasi prgjegjsia ishte shum e lart. Fillimisht kolonn e rekrutve e ka prcjellur Rrustem Brui, pastaj e kan marr prsipr Ismet eku, Xaj ela dhe Saim Tahiri, t cilt kan marr prsipr prgjegjsin e suksesit t marshuts s kolons s rekrtutve t paarmatosur deri n vendin e caktuar. Ai aksion, si dhe shum t tjer t ngjashm sht kryer me sukses t plot.

  Me 26 qershor 1998 njsitet operative t UK-s t drejtuara nga Tahir Zemaj jan dislokuar n Jasiq. Aty kan qndruar deri me 30 qershor. Gjat ksaj kohe Sali eku ka ardh n fashatin Isniq pr t par mundsit dhe far isht brpr t siguruar dislokimin e njsive n Isniq. Komandanti i zons Skender Rexhahmetaj ka raportuar se prgatitjet kishin marr fund dhe se gjithka ishte gati pr t pritur.

  N orn 5 t mngjesit t dats 1 korrik, njsit operative jan vendosur npr vendet e para, kryesisht npr shtpit private t ofruara me bujari. Komanda sht vendosur n shtpin e Halil Rexhahmetajt, ndrsa njsit n shtpit e Xhevat Seferajt, Muhamet e Fet Haklajt, Miftar Bajraktarit etj. Fshati Isniq krijoi t gjitha parakushtet q njsitet operative t Ministris s Mbrotjes t Republiks s Kosovs t operojn me sukses n Rrafshin e Dukagjinit.  STRELLCI DHE PRPJEKJET E TIJ PER LIRIM

  Prve grupeve t vogla q prej kohsh ishin armatosur pr t'i rezistuar fardo t keqeje q shmanget me arm, nga fundi i prillit 1998, pothuajse krejt lagjja e Istrefajve t Strlellcit, kishte shkuar n Shqipri pr t'u armatosur. 250 vet nga ky fshat jan kthyer n Voksh, pas informcioneve se n Shqipri s'kishte armatiom t mjaftueshm, megjithat vetm pas pak ditsh 100 vet kan shkuar e jan kthyer t armatosur.

  Pr kontraktimin e ktij armatimi duhet prmendur me respekt emri i Zenun Idrizit, i angazhuar pr t ndihmuar n kt deejtim. Kontributi i ushtarakut Sami Shabanaj, shkupiani i Strellcit, konsiston nprgatitjen e skuadrave shoqruese t djemve q shkonin n Shqipri pr t'u armatosur, se nse binin n prit si duhej t vepronin, si duhej t mbroheshin e t trhiqeshin.

  As pak, as shum, por me qindra jet njerzore jan shptuar nga banort e Strellcit, ve duke orientuar rekrtutt e rinj, q kta t'u shmangeshin kurthave e pritave t policis e ushtris serbe n ato an. Nuk sht n natyrn e malsorve shqiptar t prmendin bukn e ujin, pritjen e prcjelljen e qindra mijra vetve brenda nj viti. Furnizime t ndejshme me arm jan br me datat 4 qershor dhe 6 korrik. Me 25 maj ndodh nj atentat kundr nj veture me dy serb brenda.

  Kjo ka shrbyer si shkak pr nj aksion t organizuar policoro-ushtarak serb. Ata kan sulmuar fshatin Lubeniq me 'rast u vran 9 qytetar, u dogjn e shkatruan disa shtpi dhe u keqtrajtuan shum qytetar t tjer. Forcat mbrojtse t fshtitt Strellc qen t vendosura n vijn e frontit dhe rezistuan. Serbt gjuajtn me minahedhs n perndim t fshatit, nga ana e malit, m von n pjesn lindore dhe n pjesn ballore.

  Ata synonin q t detyronin lufttart shqiptar t largoheshin nga fronti. Forcave serbe u vinin prforcime vazhdimisht nga Peja, gj q tregon se lufttart tan kan mundur ta pengojn deprtimin e kmbsoris serbe n fshat. N orn 16, forcat serbe kan mundur t hyjn n lagjet periferike t Strellcit, duke djegur shtpit e Ukajve, Shabanajve dhe Ramzeqirajve. Strellcit i erdhn n ndihm lufttar nga Buani, Broliqi dhe Isniqi.

  Sebt psuan humbje n njerz nga snajperistt e Strellcit. Shquhet n kt betej djali 22 vjear Ismet Ukaj i cilki sulmon frontalisht armikun dhe plagoset n t dy kmbt. Nga gjakderdhja e madhe ndrroi jet. Forcat serbe humbn 5 polic, ndr ta edhe udhheqsi i operacionit, dhe u plagosn shum t tjer.

  Rreth ors 18, n pamundsi pr t deprtuar m tej, serbt u trhoqn t mundur drejt Pejs. U dmtuan 27 shtpi n lagjet periferike t fshatit. N kt prpjekje me okupatorin u plagos Ismet Alimuaj. Mbrmjen e ksaj dite, krert e fshatit q nuk kishin krijuar akoma shtabin e mbrojtjes s fshatit, duke par pasojat e mbrojtjes spontane arritn t formojn me 17.05.1998 shtabin e mbrojtjes, shtab q do t ndryshonte shpejt e q m s fundi u stabilizua me kt prbrje.

  Komandant Shaban Avdimetaj, zvends komandant Met Curri dhe Dukagjin Pavataj, pastaj zvendsit pr informim e kundrzbulim Ali Shabanaj, pr prapavij Dervish Hasanramaj, pr shndetsi Ismail Avdimetaj, pr koordinim Qazim Bajraj, pr financa Nezir Hasanmetaj dhe pastaj Selman Istrefaj. Njkohsisht u formuan edhe togat e mbrojtjes pr pjest e ndryshme t fshatit. Nj tog e veanrt ka shrbyer si njsi policore. N magjistralen Pej-Dean, jan vendosur fillimisht 523 lufttar, ndrsa n muajin korrik ka pasur nj rnie t tyre.

  Me 26-29 maj t atij viti ka filluar shprngulja e popullsis civile nga fshatrat e afrta. N mngjesin e dats 29 armiku ndrmori nj odfensiv n plan t gjer nga drejtimi Pej-Dean dhe Pej-Vranoc. Tashm forcat mbrojtse t Strellcit, me prvojn e fituar nga beteja e par, qndruan t patundur n pozicionet e tyre. At dit sht plagosur Shaban Hasanmetaj, t nesrmen sht vrar Arif Mahmudemaj 44 vje. Nga ana tjetr, operacioni i nisur nga drejtimi i Vranocit, u gozhdua nga rezistenca n prroin e Grvalls, aty armikut iu dha nj leksion i mir. Ai u detyrua t largohej n drejtim t Rushiqit me humbje t mdha.

  Shtabet e Strellcit, t Eprmit dhe t Poshtmit, me n krye kapitenin Gani Gjukaj, bashk me shtabin e Isniqit dhe Lbushs, koordinuan punt, stabilizuan pozicionet duke i dhn ndihm reciproke njri-tjetrit. Ditve me shi t fillim qershorit, armiku arriti t vendosej n vendin e quajtur Arz, kjo gj i vuri pozicionet tona n nj poizit t vshtir. Prej aty ata mund t kontrollonin pozicionet tona n pjesn lindore t fshatit. Me 4 qershor nj grup policsh arritn t hyjn n oborrin e Demaliajve, por nuk doln m gjall prej aty, pasu u pritn nga Miftar e Met Curri, dhe Xhavit Demaliaj. Xhaviti u plagos por jo rnd.

  At dit n fshat kan deprtuar edhe dy gazetar, nj i gazets londineze "The Guardien" e tjetri i Kohs Ditore. N kt t fundit botohet artikulli i prkthyer i "the Guardien" me titull "Grosse Katastrofe". N fillim t qershorit sht vrar edhe Ibrahim Demaliaj. Rezistenca ka qen e gjat dhe e gjall, por municioniu dhe armatimi sa vinte e zvoglohej. Pr kt shkak i sht krkuar(?) komandant Rramush Haradinajt, ndrkoh q n t njjtn koh ishin nisur pr n Shqipri nj grup djemsh, t cilt duke u kthyer ran n prit t armikut, ku humbi jetn Avni Avdimetaj, dhe i gjith armatimi, 8 mushka ran n duart e hasmit.

  Kjo periudh prkon me hyrjen n Kosov t Njsive Operative t komanduara nga Tahir Zemaj. N javn e fundit t qershorit sht organizuar nj takim n Isniq, n t cilin n emr t njsive operative ka marr pjes Sali eku, ndrsa nga Strellci kan qen Shaban Avdimetaj dhe Ali Shabanaj. Thelbi i takimit ka konsistuar n informimin mbi ardhjen e njsive operative, mbi mundsit pr t'i kompletuar dhe mbshtetur ato njsi pa dmtuar fuqin e njsive t mbrojtjes territoriale.

  N fakt n ato njsi kan qen t inkuadruar shum djem t Strellcit qysh prej fillimit. Vendosja e mvonshme e ktyre njsive operative n Prapaqan si dhe fitorja n betejn e Loxhs kan pasur nj efekt pozitiv t jashtzakonshm n t gjith popullatn e Rrafshit t Dukagjinit. Strelllci ka ndihmuar me ushqime dhe me njerz njsit e vendosura n Prapaqan.

  Pas nj beteje me forcat serbe me 11 korrik 1998, armiku humbi tre vet, ndrsa nga ana jon plagosen Avni, Xhevat, Syl dhe Hajdin Hasanmetaj, gjithashtu Selman, Rexhep dhe Isa Avdimetaj. Dy t part jan mjekuar n spitalin ushtarak n Isniq pasi qen palgosur rnd, ndrsa t tjert n ambulancn e fshatit, q drejtohej nga mjeku Ismajl Avdimetaj. N nj prpjekje tjetr me forcat serbe, mbeti i vrar lufttari Enver Hasan Avdimetaj, nj lufttar q kishte marr pjes e luftuar me trimri n shum beteja t deri athershme, prfshir edhe at t Loxhs.

  Pas dats 30 korrik, skuadra e policis ushtarake u drgua pr t vzhguar kalimin pr n Plav dhe Guci, pikkalim q sht mbrojtur e vzhguar deri n fund t shtatorit t atij viti, duke siguruar kalimin e t zhvendosurve q derdheshin val-val nga t gjitha ant e Kosovs drejt Shqipris dhe Malit t Zi. N natn e 3 gushtit kan kaluar rreth dy mij veta, mes tyre edeh nj grup ushtarash q shkonin pr t marr arm n Shqipri, si dhe Sali Veseli me dy shoqrues.

  T nesrmn forcat tona, duke mbrojtur kolonat e pafund t civilve, kan luftuar pr disa or rresht me njsitet serbe, betej n t ciln kan humbur jetn tre lufttar shqiptar. N fund t dhjetditshit t par t gushtit forcat serbe ve kishin arritur t'i thyenin aty-ktu vijat e mparshme t fronit, gj q shkaktoi nj lvizje t madhe t popullsis. Rezistohej her ktu e her atje. sht rezistuar bie fjala katr dit n fshatrat Hreq, Baballoq, Gllogjan e Prilep.

  N kt gjndje t rnd sht mbajtur takimi i 20 gushtit n Prapaqan, takim n t cilin morn pjes prfaqsuesit e 72 fshatrave t rrafshit t Dukagjinit. Prfaqsuesit e Strellcit Shaban Avdimetaj, Ali Shabanaj, Selman Istrefaj dhe Hasan Kamaj kan intervenuar disa her me diskutimet e tyre duke krkuar unifikimin e komands dhe institucionalizimin e rezistencs s armatosur n t gjith Kosovn.

  Ditn e nesrme t atij takimi, kur sht zgjedhur shtabi i prbashkt i Zons s Tret Operative, ka qen nj dit shprese pr t gjith pjesmarrsit. Fillimi i shatatorit, si dihet, erdhi bashk me ashprsimin e sulmeve serbe dhe rritjen e intesitetit t zhvendosjes s civilve. Ndihmat humanitare q u zbarkuan n Strellc, u nisn drej bjeshkve pr t garantuar furnizimin me buk t popullsis civile dhe t lufttarve q po trhiqeshin.

  Forcat operative rezistuan deri me datn 8 shtator, kur, pasi garantuan kalimin e mijra civilve, doln edhe vet n bjeshkt e Strellcit, dhe u strehuan n grykn e Behovcit. N pasditen e 9 shtatorit forca t panumrta serbe, t pajisura me njsi t plota tankiste, hyn n Strellcin e Poshtm dhe t Eprm duke e bllokuar prfundimisht mundsin e ripozicionimit t forcave tona operative.

  At pasdite, sipas urdhrit t marr nga shtabi i Prgjithshm i Ministris s Mbrojtjes, trupat e njsive operative nisn trheqjen dejt Shqipris. Pra, Strellci gjat lufts ka qen aren e luftimeve, korridor pr furnizimin me arm dhe ushqime, korridor pr trheqjen e popullsis civile dhe t lufttarve t plagosur.

  N kt prshkrim t shkrutr dhe jo aq t detajuar sht synuar t jepet n vija t gjera kontributi i dy fshatrave t vogla t Kosovs, dy fshatrave q i bashkon emri Strellc me njri tjetrin, q i bashkon rezistenca dhe shpirti i heroizmit, i njerzis dhe sakrifics me t gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovs s gjat lufts.  RUGOVA – ISHULL SHPTIMI PR MIJRA BANOR T ZHVENDOSUR NGA E GJITH KOSOVA

  Rugova nuk i dorzoi armt, por bri t pamundurn duke i shptuar nga vdekja e sigurt qindra kosovar, pra Rugova edhe ksaj radhe e vazhdoi traditn zulmadhe t saj, atje u luftua me pushk dhe pen, dhe sot, n emr t t gjith ktyre, pyesim se kush shkeli mbi djersn, gjakun dhe bukn rugovase. Ministri i Mbrojtjes Ahmet Krasniqi ishte n dijeni pr lufttart rugovas nj grup t t cilve n krye me Ramiz Muriqin e kishte angazhuar vet me detyra konkrete luftarake q n muajin prill 1998.

  Ky grup i kishte armatosur mbi 100 rugovas, edhpe pse shqipfols t paguar nga Beogradi dezinformonin pr origjinn e ktyre armve, t ciln m s miri e din ata q i bartn kto arm: Sali R. Laji, Visar Muriqi, Ismet Muriqi, Ram Elezaj, Sadik Muriqi, Vesel Muriqi, Uk Muriqi etj.

  Po ashtu gjat ksaj kohe ishim n dijeni se grupe t vogla rugovasish kishin kaprcyer bjeshkt, duke shkuar kshtu nprmes pritave t shumta deri n qytetin Bajram Currit, pr t'u armatosur dhe rikthyer srish n Rugov (koh pas kohe n Rugov kishin ardhur edhe grupe me misione te caktuara, si grupi i Rikit, grupi i Agron Grvalls etj. Por, q detyroheshin t largoheshin shpjet nga atje).

  Kto grupe lufttarsh t UK-s, disa nga kto, t angazhuar nga ministri i Mrojtjes, prve t tjerash gjat gjith vers kishin prcjell ushtar t UK-s, nga t gjitha viset e Kosovs, veojm mbi 400 ushtar nga Shala e Bajgores tok me armatimin e tyre. Pastaj dhjetra grupe lufttarsh nga Drenica e qindra t tjer nga Rrafshi i Dukagjinit.

  Pas rnies n prit t djelmoshave nga Raushiqi dhe vrasjes s disa prej tyre, n mnyr t organizuar sht br prkujdesja ndaj tmbijetuarve dhe t plagosurve, madje sht shkuar deri n vendin e ngjarjes. Q t gjith ishin t strehuar n stanin e Ujkan Gjemajlit. Pr t gjitha kto sht raportuar n mediat n gjuhn shqipe. Gjat gjith vers kishin pritur dhe prcjell mbi 50.000 kalimtar q prmes Rugovs, largoheshin nga territori i Rugovs, pr arsye dhe motive t ndryshme.

  Me dhjetra her jan prcjell armatime pr n Rrafshin e Dukagjinit, q udhhiqej nga Sadri Hasangjekaj, Xhevdet Krasniqi dhe Agron Gashi. Me mjaft sukses e kan pritur edhe grupin e Bashkim Bals dhe Rexh Oss. Me nj fjal edhe n Rugov q n qershor 1998 kishte filluar rezistenca e armatosur. Mbi 100 rugovas ishin nn arm dhe deri n luftn e gushtit numri i tyre shtohet n mbi 3000 lufttar.

  Mngjesi i 24 gushtit 1998 shnon edhe fillimin e lufts n Rugov, ku qindra polic e ushtar kishin pushtuar fshatin Shtupeq t Madh pa ndonj rezistenc t madhe, sepse malsort ishin ngjitur n Bjeshk, e ushtart e UK-s, ishin npr fshatrat tjera, me 'rast kishin vrar Mustaf Lajin (50) dhe motrn e tij dhe kishin plagosur msuesin Ram Nikqin, i cili at nat bnte roj fshati.

  Po ashtu i kishin plagosur edhe disa t tjer dhe kishin zn rob disa gra dhe fmij, shkak ky q lufttart rugovas nuk i sulmuan menjher forcat serbe. Po me 24 gusht lufttart rugovas, t stacionuar n fshatin Drelaj, menjher m kan lamruar se iu kishin kundrvn forcave armike dhe se n do moment prisnin t'i sulmonin.

  Problem t vetm e kishin mungesn e municionit dhe prisnin udhzime t mtutjeshme nga un si komandant i Shtabit t UK pr Rrafshin e Dukagjinit. Ishte tejet shqetsues fakti se n kt koh n Rugov nuk kishte as edhe nj mjek apo infermiere, pr ka i kam udhzuar se si duhej t vepronin. Gjat fundgushtit prmes negociatorve t ndryshm, Shtabi Rajonal i UK-s pr Rugov, i ka marr mbi 15 ultimatume pr dorzimin e armve, poashtu qarkullonin nj grup rugovasish q trumpetonin pr dorzim armsh dhe pr falje t atyre q do t'i dorzonin.

  Vlen t theksohet se ky grup her-her stimulohej nga njerz t pandrgjegjshm, q veten e konsideronin si tribun popullor dhe n esenc, po t mos kishin frik edhe vet do t'i dorzonin armt e sot, ata flasin n emr t atyre q nuk i dorzuan armt e as s'i lshuan pozicionet luftarake t tyre.

  Pas skadimit t dhjetra ultimatumeve, Shtabi Rajonal i UK-s pr Rugov kishte filluar prgatitjet pr sulm mbi forcat armike. Por n kt koh kishte rn Gllogjani dhe prmes Bjeshkve t Strellcit kishin filluar filluar karavanet e para t ushtarve t paarmatosur dhe civilve t cilt ngjiteshin pr n territorin e Rugovs.

  Shtabi Rajonal i UK-s pr Rugov, duke e par rrezikun q u kanosej t zhvendosurve q vinin bjeshkve, cakton me mision t veant Njsitin Special rugovas (ushtar t zgjedhur), pr t'i marr kta t zhvendosur deri n Bjeshkt e Lumbardhit dhe Strellcit, ku gati do dit shkmbenim zjarr me forcat armike. Duhet theksuar n mnyr t veant se ky grup, q ishte dhe grupi i vijs s par luftarake pr afro katr muaj, e ka mbajtur nn kontroll rrugn kryesore, q ishte tepr n rrezik, duke mos e ln asnj t zhvendosur q vinte bjeshkve t binte n pritat serbe.

  Pas vrshimi t refugjatve nga Rrafshi i Dukagjinit (q sipas shnimeve t administrats s Shtabit n Drelaj, llogariten afro 10.000), Rugova dhe rugovasit i kan pritur, strehuar, ushqyer, ruajtur dhe q t gjith i kan prcjell deri n vendin e sigurt.

  Djemt trima si Naser Qorrajt, Kapllan Nikqit, Flamur Rexhajt, Ismet Muriqit, Besim R. Nikqit, Lulzim Rexhajt, Xhevdet Kurtbogajt, Uk Ibrajt, Selim Gashit, Uk Qorrajt, Enver Lajqit, Faik Demajt e dhjetra t tjerve si kta, t udhhequr nga Valdet Hysenaj, pr nj gjenerat t tr nuk do t harrohen nga 10.000 banor kryesisht t Rrafshit t Dukagjinit, sepse shumicn e tyre e shptuan nga vdekja e sigurt, madje, duke i marr ata deri n bjeshkt e Strellcit, dhe duke iu kundrvn me arm n njrn an policis dhe ushtris serbe e n ann tjetr plakitsve t armatosur shqiptar q gjoja i prcjillnin karavanet, e n fakt atyre u plakitnin ato shuma t pakta parash q kishin me vete.

  Gjat pritjes s karavaneve, antart e Shtabit Rajonal t UK-s me seli n Drelaj, Ramiz Muriqi (komandant i operativs), Valdet Hysenaj, Ujkan Nikqi, Dem Dashaj dhe Idriz Kurtbogaj, kan merita t veanta, t cilt gjat puns s tyre, prpos q forcat policore dhe ushtarake serbe i mbanin t rrethuar nga t gjitha ant me ushtart e tyre, prpos organizimit rreth pritjes dhe prcjelljes s gjith asaj mase njerzish, prpos sigurimit t ushqimit pr ta, prpos bisedimeve te shumta me organizata t huaja humanitare dhe gazetar t huaj, patn shum pengesa dhe ndrskamca nga brenda.

  Nuk duhet harruar kurrsesi as kontributin e t gjith ushtarve q ishin aty dhe t cilt ndihmuan me mish e me shpirt, por as shtabet lokale t udhhequra nga Adem Vesel Nikqi, Dem Salihaj, Mal Zekaj, Bashkim Shaban Lajqi, Mus Vesel Dembogaj, Tahir ukaj, Haxhi Nikqi, Osman Laji, Sadik Kurbogaj, Ramiz Isuf Muriqi, Enver Laji, Salih Shabani Laji etj, t cilt mundsuan q Rugova ta fitoj epitetin e ishullit t shptimit dhe vazhdimin e tradits q Rugova e pati gjat shekujve. Duke prmendur ktu mosangazhimin e banorve t fshatit Stankaj, ndonse n luftrat paraprake ishin m t dgjuarit.

  Q nga fillimi, i tr armatimi q ka hyr n Kosov prmes Rugovs, ka qen nn prcjelljen e njsive operative rugovase. Edhe popullata e pakt rugovase e bri t pamundurn pr pritje sa m bujare t ushtarve tan dhe t popullats civile, sepse pas pushtimit t Shtupeqit t Madh nga forcat serbe, afro 10.000 banor moshash t ndryshme vetm brnda tre ditve e kishin braktisur Rugovn, madje edhe ushtart e tipit prfolsa, t cilt u rikthyen tek ne, n dhjetor.

  Edhe gjat ksaj kohe dikush llogariste me mbledhje e zbritje shumash t mdha parash pr t cilat mendojm se nj dit dikush do t jap llogari. Ata q kan qen n Shtabin e Drelajve, gati do gj e bnin me forcat e veta dhe vullnetarisht, ngaq nuk e kishin asnj metelik (t plagosurve q vinin nga Rrafshi i Dukagjinit gjat prcjelljes s tyre pr n Shqipri, u jan dhn para privatisht (personale).

  Potencojm rastin e t plagosurit nga Carrabregu, Haki Qorraj, vetm e vetm q tu shptohej jeta). Duhet prmendur se ne Rugov deri n muajin tetor 1998 nuk kishte ndasi brnda dhe punt kan shkuar pr s mbari.

  Gjat ksaj kohe, mund t shnojm edhe ndonj t met t vogl, por n asnj mnyr nuk e zbehin kontributin e madh rugovas. Bie fjala n shitoren e profiterit shits S. n Bogaj, kan marr pako cigaresh veresie, me mim t dyfisht, cigare t cilat u shprndaheshin falas ushtarve.

  Po ashtu, i nxitur nga dashakeqsia kundruell UK-s, nj person sulmon me arm xhipin e Shtabit, pr gjoja prerjen e nj vii pr nevoja t Shtabit, i cili nuk ishte fare i tij. Nj drelan pranon ta hap shtpin e tij pr vendosjen e t zhvendosurve. Tre ushtar kishin ikur, prderisa bnin roje Sapo u informuan pjestart e njsitit special, menjher iu vun pas deri n fshatin Buxhov t Malit t Zi. T ikurit u kapn brnda 3 orve dhe u kthyen n Drelaj, ku u vun nn prgjegjsi. Nj djalosh fshehurazi i kishte marr ca para nj fmije pr ta prcjell deri n Rozhaj, gj pr t ciln sht urdhruar t shkoj prap deri atje, t'i krkoj falje dhe t'ia kthej t hollat.

  Nj grup t zhvendosurish, pasi i kishim strehuar n nj shtpi, pas tri ditsh n agun e hershm ikin duke plakitur do gj q kishte brnda. Disa t rinj nga Strellci, t vendosur nga Shtabi i Drelajve n vilat e Bokajve, pas dy tre ditsh tentojn t'i shesin orendit e vilave, por pr kt gj u penguan po nga Njsiti specil. N nj dhom ku ishin t vendosur disa ushtar humbet revolja TT kineze, q i takonte t ndjerit, Ardian Krasniqi. Disa ushtar fillojn fshehurazi t merren me kontraband armsh, me 'rast zihen n vepr nga njsiti special dhe ndaj tyre merren masa.

  Nj numr i madh banorsh t Rugovs q kishin ikur nga Rugova q me 24 gusht, npr kafe e ajtore villnin vrer ndaj atyre q ishin n istikame, vetm e vetm pr ta arsyetuar dezertimin e tyre, t cilin e bn kur serbt (shumica t njohur t tyre) i przun turpshm. Duhet t prmendim patjetr edhe pjesmarrjen aktive t Mustaf Xhemajlit nga Shkreli dhe t Rexhep Shals prej Drelajve, t cilt UK-s s Rugovs ia shtonin madhshtin, ndonse q t dyt ishin ushtart m t shtyr n mosh.

  T gjitha armt e ushtarve tan i kemi ln n Drelaj, n stanin e Zeqir Texhs, t cilat i ka pranuar kryetari i LDK-s pr Rugov, z.Ismail Hajdaraj, njkohsisht edhe komandant i Shtabit. Po ashtu dokumentacioni bashk me flamurin mbijetoi fal po ktij Shtabi, ndonse dashakeqs dhe shkurtpams thurnin lloj-lloj prrallash pr prfundimin e tij.

  Para se t vija un n Rugov, nga Tirana dhe Rrafshi i Dukagjinit kishin arritur telefonata n Papaj, ku gjendej nj telefon satelitor pr dezinformata nga ku krkohej t m likuidonin, madje ishte caktuar edhe skuadra e pushkatimit, t cilt m ndoqn kmba-kmbs, por nuk kishin mundsi q t m afroheshin, meq, prve ushtarve dhe ushtarakve t mi, mua m prcillnin edhe disa ushtar t Njsitit special t Rugovs.

  Tentativa pr likuidim ka vazhduar madje edhe natn e fundit q e bra n Rugov, n stanin e Sokol Shpendit n Livadhin e Turkut, e me kt rast dua t'ia prkujtoj atij grupi, se at nat ishim n t njjtin vend, n dy stane t ndryshme dhe ishim n dijeni prse kishin ardhur. Vrasja edhe pse e mbetur n tentativ sht krim, dhe pr t do t prgjigjet dikush sa do von q t bhet.

  Edhe pas trheqjes son nga Rugova, kemi mbajtur rregullisht kontakte me shefin e administrats s Shtabit Drelaj. Z. Valdet Hysenaj e kemi udhzuar se si duhej t vepronin ngaq n Rugov u stacionuan qindra familje, se si ushtart tan nuk duhej t sulmonin forcat serbe, por vetm t mbroheshin, n mnyr q t mos ua rrezikonin jetn, por t'ua shptonin at familjeve q ishin strehuar n Rugov. Pr t gjitha kto kemi fakte t pamohueshme. Lidhje t rregullta me t ka pasur edhe Ahmet Krasniqi, deri n vrasjen e tij, ka udhzuar detalisht pr do gj.

  Gjat kalimit ton npr territorin rugovas, krahas ne ushtarve, rugovasit prcolln edhe mijra banor dhe shum ushtar t plagosur, e merita t veanta pr kt kan: Kapllan Nikqi, Neser Qorraj, Sali R. Laji, Visar Muriqi, Idriz Kurbogaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, etj. Duhet t prmendet deomos rasti i Rush Lajit Kurbogajt, e cila ka gatuar buk disa dit radhazi pa ndrprerje, madje edhe nga 16 or n dit, po kshtu veproi edhe familja e Osman Shals (vajzat dhe reja e tij) dhe Beqir Rexhs nga Drelajt, q ishin t vetmet familje q kishin mbetur n kt fshat.

  Gjithashtu edhe disa familje nga Haxhajt, Pepajt dhe Koshutani. sht shum emocional rasti q ndodhi n Kuqisht, kur nga nj vetur doln me shpejtsi ushtart e Njsitit special: Kapllani, Naseri, Flamuri, Ujku, Valdeti dhe hasn n disa t zhvendosur pr t cilt msuam m von se ishin nga fshati Prilep, t cilt e kishin humbur rrugn bjeshkve, e nuk dini se ku gjindeshin.

  Me t par ushtart ton t uniformuar kan menduar se jan ushtar t armikut dhe kan filluar t qajn e t brtasin aq shum, sa pr nj gjysm ore nuk kan mundur t'i qetsojn. N fillim nga frika e m pas nga gzimi. N prbrjen e tyre kishte kryesisht gra, fmij dhe dy kryefamiljar t moshuar. Edhe pse me vete kishin ndihma dhe para, atyre menjher u sht dhn buk.

  Duhet thn se edhe shum t ashtuquajtur komandant kishin gjetur strehim n Rugov dhe pr muaj t tr s'bn gj tjetr prvese bnin sikur po bnin roje. Disa prej tyre vlen t prmenden me emra si Ali Haxhosaj, Faik Doda, Ramush Ahmeti, Ernest Kasapi, Dali Leka, Azem Zalli (Kelmendi), T tjer kan qendruar n Rugov ve pr t shantazhuar si rasti i Mehmet Mehmetaj (i ati i Faton Mehmetajt), i cili me ngulm krkonte q babain t'ia prcillnim pr Mal t Zi.

  N t njtin rrafsh sht gjendur edhe Besim Ukaj, e m pas edhe fshatrat e Grabovcat, t cilt m von do t bhen moll sherri pr ndasit n Rugov dhe t gjith do t shkelin mbi bukn dhe kripn rugovase. Por, kishte edhe t till q nuk ishin t ktij soji, sikur Florim Zeneli, Sknder Gjoci, Astrit Lokaj, Selim Gashi e shum t tjer si kta, q edhe m tutje mbetn t nderuar n kto Troje.  Trheqja nga Rugova

  Sipas urdhrit t prer t Ministris s Mrojtjes t Republiks s Kosovs u trhoqa nga Rugova, me vete mora edhe komandantin e operativs nga Shtabi i Rugovs, Z. Ramiz Muriqin. Me mjaft peripeci kaluam n Republikn e Shqipris.

  Pr rezultatet e treguara n fushn e nderit n Rrafshin e Dukagjinit gjat kohs s lufts si dhe pr respektimin e hierarkis ushtarake, ashtu si duhej t vepronte nj ushtri e disiplinuar, un posa arrita n Shqipri, me dekret t posam t ministrit Krasniqi u gradova dhe u udhzova q menjher t filloja prgaditjet e reja dhe rekrutimin e ushtarve t rinj pr t'u rimobilizuar, specializuar pr pun operative dhe pr t'u futur prap n frontin e lufts.

  Nga gjith kjo rezultoi formimi i brigads "Mrgimi", q prfundimisht n njrn an qartson edhe njher vizionin e qart kombtar t z. Krasniqi, n realizimin e detyrs s shenjt q e kishte marr prsipr nga vota lir e popullit, dhe n ann tjetr prkushtimin serioz t vijs s Krets dhe nanosve palao q ky mision t dshtonte, ka e dshmon edhe veprimi vrastar i tyre me vrasjen tradhtare t kolonel Ahmet Krasniqit, mu n mes t Tirans, nn prkujdesjen e SHIK-ut dhe makineris tjetr shtetrore-gjakatare sllavo-greke, duke e vrar kshtu edhe vullnetin e popullit t Kosovs.

  Ishte pikrisht kjo vrasje q m nxiti q, sado t m kushtonte, me fardo mimi, t vazhdoja detyrat q dit m par m'i besoi z. Krasniqi dhe dshiroja q atij edhe pr s vdekuri t'ia oja n vend amanetin dhe t vazhdoja luftn e institucionit q ai prfaqsonte.

  KUSH SHT GJENERAL ISMET ALIU DHE CILAT ISHIN KONTAKTET E MIA ME TE?

  Gjat viteve 80-85, kur isha komandat batalioni n Zajear, kam kontaktuar pr her t par me ish-kapitenin Ismet Aliun. Atbot, ai ishte komanues kompanie, i cili pr nj koh t shkurtr arriti t bhet komanduesi m suksesshm n tr krahinn e Timokut. Pas viti 1985, Ismeti ka shkuar t punoj n shkolln e mesme ushtarake n Sarajev, n cilsin e kryeshefit t viteve t katrta pr kadet.

  Lufta boshnjako-serbe e zuri n Sarajev, t cils Ismeti iu bashkangjit me t gjith ushtarakt dhe ushtart shqiptar q u gjenden aty ku ai vepronte. Fal aftsive dhe shkathtsive t tij ushtarake, arriti t ngjitet n hierarkin m t lart ushtarake n Bosnj, madje deri n komandant korparmate. Gjat luftimeve kundr forcave serbe, ai u plagos dy her leht.

  Pas prfundimit t lufts, pr hir t rezlutateve t mdha t tij, t treguara n frontet e lufts serbo-boshnjake, Z. Ismeti gradohet nga presidenti i federats boshnjake dhe komandantit t Forcave t Armatosura Boshnjake, Z. Alija Izetbegoviq dhe merr gradn e gjeneralit. Menjher caktohet atashe ushtarak i Bosnjes n Ankara t Turqis, detyr t ciln e kreu me sukses t lart. Tani gjendet n detyrn e ndihms komandantit pr zhvilime strategjike n Shtabin Suprem t Forcave t Armatosura t Bosnjes.

  Pas keqsimit t situats n Kosov dhe fillimit t prgatitjeve t eprorve pr luft nga Ministria e Mbrojtjes s Republiks s Kosovs, nn udhheqjen e kolonel Ahmet Krasniqit, un personalisht e kam ftuar Ismet Aliun q t vinte nga Ankaraja n Gjermani, n nj takim pune, takim i cili u realizua shum shpejt n mars t viti 1998. Takimi u b n Dseldorf, t pranishm kan qen Sali eku dhe nj epror nga Gurrakoci.

  Biseduam gjat, shkmbyem mendime rreth prdorimit t taktikave t mundshme luftarake nga pala serbe, taktika dhe metoda q serbt i kishin prdorur n Bosnje dhe mnyrn se si duhej t kundrviheshim ksaj strategjie gjat lufts n Kosov. Mund t them se ky takim ishte shum i suksesshm, sepse u njoftuam konkretisht rreth taktikave luftarake serbe q do t'i prdornim m von n Kosov.

  Gjithashtu, diskutuam rreth furnizimit me armatime dhe ushqim dhe u arrit nj marrveshje q nprmes gjeneral Ismetit, t bhej furnizimi me arm dhe ushqim prmes lidhjeve t t njjtave lidhje sikur n Bosnje, pra nga t njjtat shtete donatore. Gjeneral Ismet Aliu, menjher pas takimit, nprmes atasheve ushtarak t Pakistanit, Iranit, dhe Ukrains e ka prgaditur strategjin e veprimit pr realizimin e ksaj marrveshjeje. Pr t gjitha kto ndetajisht e kemi njoftuar kolonel Ahmet Krasniqin, madje edhe ia vet, pas takimit t Dseldorfit, ishte takuar pr t njjtat shtje me gjeneral Ismet Aliun.

  Z. Aliu krkoi nga ne, q t siguronim nj pist n territorin e Shqipris, ku do t ateronin aeroplant me armatime dhe ushqime dhe kt furnizim shtetet n fjal kishin pranuar ta bnin pr katr vite radhazi. Me keqardhje m duhet t them se realizimin e ktij projekti e penguan autoritetet e shtetit am (Shqipris), konkretisht ministri i mbrojtjes Luan Hajdaraga dhe kryepartiaku e grekofili socialist Fatos Nano. Zatn, kjo ishte edhe pengesa e par serioze pr pengimin e lufts son pr liri dhe pavarsi. Pra ishin pikrisht kta q e shihnin t udhs t pengohej vija institucionale e shtetit t Kosovs dhe t pengohej krahu profesionlo-ushtarak n misionin e tij t shenjt q kishte marr prsipr.

  Pas ksaj, gjeneral Ismet Aliu, erdhi n Shqipri ku drejtprsdrejti u njoftua me situatn. Me at rast shprehu dshirn q menjher t vihet n shrbim t Forcave t Arnatosura t Republiks s Kosovs, por njkohsisht u zhgnye shum shpejt n nj takim q patm n Ministrin e Mrojtjes e ku i pranishm ishte edhe Sali Veseli, i cili pr motive t ulta banditeske dhe smirzeza e injoroi tej mase gjeneral Aliun.

  Edhe pse nj veprim i till i Salihut nuk onte pesh, sepse ishim msuar edhe m hert me veprimet e tij t oroditura, gjesti i tij la nj hije t zez. Ministri i Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqi, i dha gjenaral Aliut detyra t reja, por edhe m tutje t punonte n realizimin e marrveshjes s Dseldorfit.

  Gjat lufts n Dukagjin, shum shpesh jam konsultuar profesionalisht me gjeneral Aliun. Shum kontakte dhe veprime jan kryer gjat periodave t caktuara, por n kt libr po e veoj vetm nj.  „Loja q ua bm rusve“

  Si u b ndalimi i nndetseve ruse pr t'u stacionuar n Detin Adriatik, t cilat kishin pr qllim kontrollimin dhe dhnien e informacioneve ushtris Jugosllave, pr veprimet ushtarako-luftarake t forcave t NATO-s, gjat bombardimeve n caqet serbe.

  Prmes atasheut ushtarak t SHBA-ve, q ishte i autorizuar nga Pentagoni dhe International Service pr prcjellejn e situats s gjithmbarshme dhe veprim n t mir t Kosovs, gjeneral Aliu vjen deri te informacioni se nj pjes e Flots ruse s shpejti do t futej n detin Adriatik, me mision t veant.
  Ideja dhe veprimi i Ismetit ishin q t kontaktoj me atasheun ushtarak rus n Ankara, kolonel Aca Aleksandrin. Takimi realizohet me krkesn e Ismetit, pasi me t ishte takuar edhe disa her dhe kishte raporte t mira dhe se ai e konsideronte si atashe t Bosnjs.

  Gjat biseds, atasheu rus ia konfirmon Ismetit informacionin pr nisjen e nndetseve ruse pr n Adriatik. Pasi m informoi pr kt shtje, un isistova q ai t takohet prap me atasheun rus dhe t'ia paraqiste pranin ton m sa vijon: Gjeneral Ismeti i zbulon Acs t dhnn se Shrbimi Shqiptar i Kosovs sht n dijeni pr lvizjet e nndetseve ruse dhe se nj njsit special nga Kosova ve ka arritur n grykn e Bosforit pr t'i pritur ato.

  Pasi anijet duhej t vazhdonin pr n Detin Adriatik, ky njsit do t bnte t pamundurn pr t'i ndalur.

  Atasheu ushtarak rus shqetsohet tej mase, interesohet pr prgatitjet ushtarake t ktij njsiti special edhe pse nuk e fshihte dyshimin se ushtart e ktij njsiti mund t ishin prgatitur pikrisht n Turqi. sht msuar se pas shkmbimit t ktyre informacioneve, atasheu rus ka lajmruar me urgjenc Gjeneralshtabin e Forcave t Armats Ruse pr kt njsit. Se kjo ishte e vrtet dhe shum serioze tregon fakti se menjher Gjeneralshtabi Rus ka krkuar takim shum urgjent me Gjeneralshtabin Turk, nga i cili kan krkuar shpjegime.

  Duke pasur parasysh se t gjitha kto nuk u zhvilluan pr nj dit, ne fituam mjaft n koh dhe mud t them lirisht se fal ktij veprimi nndetset ruse nuk u futn n ujrat e Adriatikut.

  Gjithashtu, gjat gjith kohs s bombardimeve, kam kontaktuar me gjeneral Aliun n Ankara, ku edhe ishte pjekur dshira dhe vullneti pr veprim. Dhe grumbullonin t gjitha informacionet t gjitha t dhnat nga terreni pr caqet serbe n Kosov e gjetiu. Kto t dhna nprmes atasheut ushtarak t SHBA-ve q prmenda edhe m lart dergoheshin n selin e NATO-s n Bruksel. N kt qendr ishin t inkuadruar : gjeneral Ismet Aliu-atashe ushtarak i Bosnjes, atasheu ushtarak amerikan dhe atasheu ushtarak i Shqipris-kolonel Hajro Limaj.

  Qellimisht, pr shum shkaqe e arsye t njohura shum emra t dipolomacis nuk mund t'i prmend, n rend t par pr shkaqe t siguris, por t gjith jan t njohur pr autorin.

  Kontaktet e mia me Pentagonin gjat bombardimeve, me qendrn pr veprim n Ankara, me grupin e veprimit me qendr n Kajro, prmes hartave t kordinuara dhe kordinatave q u drgoja, kan ndikuar dhe u kan ndihmuar mjaft forcave aleate pr veprime t suksesshme mbi caqet dhe pozicionet serbe n Kosov dhe Serbi. Pr her t par flas se gjat lufts kam bashkpunuar me forcat e NATO-s, e konkretisht me amerikant, me te cilt kam qen i lidhur ngusht, e kjo ishte edhe rezultat dhe rrejdhoj e politiks s udhhequr pr 10 vjet nga presidenti i Republiks s Kosovs Dr. Ibrahim Rugova.

  Kjo qe nj pun e diplomacis ushtarake, sepse ne e kemi theksuar gjithmon se pr t'u liruar nga zgjedha serbe gjithsesi duhej t ishim n bashkpunim me diplomacin botrore, njkohsisht kto kontakte ishin edhe kontaktet e para serioze t institucioneve t Ministris s Mbrojtjes s Republiks s Kosovs me to si dhe hapja rrug n rrafshin ushtarak pr t ardhmen.  FORMIMI DHE VENDOSJA E BRIGADS MRGIMI

  Megjith pengesat instiucionale t shtetarve shqiptar, un, pjestart e par t Brigads "Mrgimi" i vendosa n Lezh, nn mbrojtjen e tytave t armve tona. Veanrisht, m pas, kur ata morn vesh pr vendosjen ton, kemi pasur disa prplasje serioze, por fal armve tona, ne dolm faqebardh, sepse Shqipria ishte edhe jona. Ishte i pamundur pranimi i t gjith ushtarve q dshironin t'u bashkngjiteshin radhve tona.

  Kam pasur kujdes t veant q inkuadrimi fillimisht t'u mundsohej edhe ushtrve t mi, q nuk ishin t pakt, t cilt menjher vazhdonin pr n vijat e para t lufts. T gjitha dto udhhiqeshin nga ushtarak profesionl. Pr shkak t rritjes s madhe q filloi t kapte shifrn rreth 1000 lufttar, edhe pse shumicn gati do dit e prcjellnim pr n frontet e lufts n vijn e par, e sidomos pr n Koshare, ne u detyruam q t kalonim n Mamuras, n nj ish kazerm ushtarake q i plotsonte kushtet m s miri pr t vazhduar punn dhe prgatitjet tona pr nisjen e ksaj brigade pr n Kosov, duke mos harruar asesi pengesat e shumta t udhheqsve t lart t Shqipris dhe propagandn e njohur t televizionit shqiptar.

  N fakt programi stelitor i TVSh-s me n krye prgjegjsit kosovar Asllan Bajramin dhe Bes ekun, gjat gjith lufts ishte arma m e oroditur e m prarse dhe q e ka penguar dhe dezinformuar m s teprmi vijn institucionale. Gjat ksaj kohe, n mnyr t veant bhej edhe prgatitja e mbi 500 ushtarve, t cilt kishin pr detyr q t'u bashkoheshin ushtarve n Koshare. Gjat ksaj kohe u zhvilluan shum veprimtari n rrafshin politik dhe ushtarak e njherit u shnua edhe fillimi i sulmit ushtarak t Forcave Aleate mbi caqet dhe pozicionet serbe.

  N librin e pare kam prshkruar me detaje se si sht strvitur dhe armatosur Brigada Mrgimi, se far gadishmrie dhe aftsi luftarake kishte arritur, si kam prshkruar edhe pengesat q kemi pasur. Kam folur gjithashtu edhe pr marshimin famkeq t saj. N kt libr dua te shtoj edhe disa detaje.  Nisja e brigads pr n Kosov

  Pas nnshkrimit t marrveshjes n mes t pals serbe dhe forcave t NATO-s, brigada "Mrgimi" sht nisur pr n Kosov. Me ministrin e mbrojtjes s Shqipris z. Luan Hajdaraga dhe me prfaqsues t Ministris s Mbrotjes ram dakort q nj pjes t armatimit t'ia linim n dispozicion ushtris shqitare pr ka, edhe ashtu u veprua, kurse pjesn tjetr kryesisht armt e lehta, t'i merrnim me vete.

  Policia shqiptare kishte marr prsipr prcjelljen e brigads "Mrgimi" deri n kufi. Nisja u b e organizuar, me mjetet e motorizuara q i dispononim. Un, n momentin e fundit, u caktova n nj detyr t re nga Minstria e Mbrotjes, si dhe kisha nj takim shum t rndsishm me prfaqsues t lart ushtarak t NATO-s n Shkup, pr ka u detyrova q n vendin tim t caktoja Fazli Rugovn, komandant i Brigads.

  Se qllimi i ushheqsve shqiptar kishte qen vetm nj truk sa pr t'i marr armt e Brigass "Mrgimi", dshmon edhe fakti se, posa brugada ka arritur n afrsi t qytetit Bjaram Curri, m kan lajmruar menjher se u kishin dal n prit forcat e policis, t ushtris dhe SHIK.ut, t udhhequra nga Fatmir Haklaj dhe Feriz Krnaja, t cilt m krkonin mua dhe krkonin q brigada t kthehej prapa. Un pr kt shtje menjher lajmrova autoritetet shqiptare dhe krkova shpjegime.

  Deri n ort e pasdits ushtart e mi i lan n pik t diellit, pa u ofruar as edhe nj pik uj. Nga Ministria e Mbrojtjes dhe e Rendit morm sinjalin se brigada mund t kalonte vetm prmes Kuksit, por edhe m tutje personat e siprprmendur kan refuzuar kan refuzuar urdhrin e eprorve t tyre. Ather un kam urdhruar udhheqsit e brigads q nse pr pses minuatave nuk lirohej rruga, ata do t duhej t prdornin gjith zharrin e armve q kishin n dispozicion pr t siguruar kalimin e vet. Pr fat, ky krcnim ka qen I mjaftueshm q ata ta lironin rrugn. Kshtu brigade ka mbrritur n Kuks ku edhe ka kaluar kufirin. Pas kontrollit nga forcat gjermane t KFOR-it ka hyr n Prizren.  Hyrja e Brigads n Prizren

  N hyrje t Prizrenit, kolona sht ndalur pr t pushuar dhe ka zbritur mjatet e motorizuara. Derisa ushtart kan qen duke pushuar, nj grup i armatosur ushtarsh me uniforma t UK-s, i prbr prej afr 50 vetash, t udhhequr nga Tahir Sinanaj, i rrethojn automjetet e ushtarve, kurse Fazli Rugovn dhe nj truproj t tij, t cilt ishimn t pa armatosur i marrin me vete. Me Sinanajn ka qen i ashtuquajturi "plaku", si e thrrisnin, me plis t bardh n kok, i cili e tregoi edhe qllimin e ardhjes s tyre.

  "… duhet t'i vrisni t gjith, kta jan ushtar t FARK-ut dhe t Tahir Zems…".

  Gjat ksaj kohe ata kishin plakitur do gj q kishte npr kamiont dhe automjetet tjera, duke i mbajtur t gjith ushtart n shnjestr. do gj ka prfunduar vetm pasi kan intervenuar forcat gjermane t KFOR-it. Pastaj i kthejn Fazliun dhe truprojn e tij, por jo edhe pajisjet dhe gjrat e tjera t plakitura. Grupi i rebelve vazhdimisht ishte n dijeni pr lvizet e brigads dhe se nuk e kishte t vshtir pr ngritjen e kurtheve.  Hyrja e Brigads n Gjakov

  Edhe n hyrje t Gjakovs ushtart e mi u shantazhuan dhe u rrahn deri pr vdekje, ksaj radhe rebelt udhhiqeshin nga Lahi Ibrahimi, i cili ushtarve ua shponte trupin me kaavida duke u thn se ishte dhurat e Ahmet Krasniqit, t cilin sipas tij e kishin kurtalisur dhe se i njjti fat i priste t gjith ushtart e FARK-ut dhe se s shpejti ata do t'i largonin edhe forcat e KFOR-it. Prparsia ishte n ann e tyre, sepse ata ishin t armatosur. Pas intervenimit t focave te KFOR-it italian, kolons iu mundsua vazhdimi pr n Pej.  Hyrja n Pej

  Aty kah ora dhjet e mbrmjes ushtart e ksaj Brigade kan hyr n Pej. Jan vendosur para shtpis s mallrave. Nj grup i udhheqjes s brigads kishte shkuar te KFORI italian pr t'u konsultuar me ta. N ndrkoh, si zakonisht, ka arritur grupi rebel.

  Ksaj radhe i dhhequr nga Ramush Ahmetaj, ish-dezertor nga Rrafshi i Dukagjinit, i strehuar n Rugov, at bot qingj e tash luan, i cili ka lidhje gjaku me Ramush Haradinajn-koordinatorin e gjith ksaj t keqeje, i shoqruar nga Ahmet Elshani, i njohur q hert pr poshtrsi, Ethem eku, nj kumbar i prbetuar me sllavt, t cilin gjat ikjes s tij, ditt e fundit t shkumbarimit, e prcolln ushtart e mi, me 'rast prej "trimrie" i ishte marr edhe goja, tani prefekt i qytetit q prezentohej madje edhe si komandant i UK-s, Arsim eku i vllai i gjeneralit t madh Agim ekut, i cili natn ua ruante shtpit policve serb, vllezrve Musiq, i cili sht edhe n lidhje gjaku me ta dhe suitn e tyre, t cilt u solln brutalisht si din vetm ata.

  Pas nj mosmarrveshjeje me ushtart e brigads, q t gjith rrethohen nga forcat e KFOR-it italian. Pas nj bisede gati nj orshe, arrihet nj marrveshje mes italianve, prfaqsuesve t Brigads dhe prfaqsuesit t rebelve t Ethem ekut dhe Brigada niset pr Ratish. Pasi arrijn atje, rebelt u morn gjith ’kishin, madje edhe teshat e trupit. Pasi maltretuan fizikisht shum prej tyre, i kthejn prsri n Pej, n fabrikn e Autopjesve, nga ku pr dy dit ushtart italian do t'i shprndajn, npr shtpit e tyre, anknd Kosovs.

  N librin e pare sht prshkruar me detaje fati i pes ushtarve t ksaj brigade, prej t cilve sot sht gjall Vesel Muriqi. Ky rast nuk sht ndriuar akoma edhe pse sht I denoncuar publikisht. Edhe sot pas kaq kohsh, dorasit jan t lire.

  Nga ana tjetr nj grup relativisht I madh I ushtarve t njsive operative kan qen t detyruar pr muaj t tr t paraqiteshin tek “hetuesit e lirimtarve”, q drejtoheshin nga Faton Mehmetaj.  NJ REALITET I VSHTIR, POR JO I PASHPRES...

  Pas kthimit tim n Kosov, jam ndeshur me pamje t pabesueshme pr mendjet normale, me nj diferencim shkinor shum m agresiv, m cinik e m t lig sesa ai q dikur ushtronin serbt. Kto fjal m dalin nga dhimbja dhe trishtimi i thell kur kam par se si diferencoheshin edhe te vdekurit npr varre. Klasifikohej gjaku i nj dshmori si gjak q nuk menton te respektohet vetm se n t gjall ai kishte respektuar urdhrat e institucioneve t Republiks.

  Diferencoheshin pleq e plaka, vetm pse ishin prindr t bijve q kishin dhn jetn pr Kosovn, por q nuk kishin qen n radht e komandantve enverist. Kam par lot fmijsh q shikoheshin shtrembr, sepse baballart e tyre kishin qen ushtar t Njsive Operative. Kam par varre e monumente prej mermeri pr t rnt n luft, q e meritojn respektin e gjith Kosovs, por kam par edhe varre t braktisura, t harruara mbi t cilat nuk lejohej t viheshin lule.

  Kam par se si bnin gara komandantt pr t shpallur heronj vllezrit e motrat e veta q mund t kishin vdekur sa n fush t nderit, aq edhe n shtrat nga dergja e zakonshme. Kam par e dgjuar se si brenda nj familjeje jan emruar tre-katr gjeneral, 5-6 major etj. Kam par se si e emronin njri-tjetrin npr punra e poste q nuk u shkonin prshtat as dijeve as formimit t tyre, si kam par, une dhe e gjith Kosova, se far etje e urie kan demonstruar "komandantt dhe komisart" pr pronat shtetrore dhe private te Kosovs.

  Fatkeqsisht kjo sjellje e dmtoi shum imazhin e Ushtris lirimtare t Kosovs, e dmtoi shum imazhin e institucionet pasardhse te saj, pra TMK- n, por edhe SHPK-n e mbushur me kushrinj, nipa e dajallar t korruptuar, njerz q nuk i ngjallin askujt respekt e jo rrall edhe te inkriminuar. Pas uniformave t institucioineve t reja t Kosovs u fshehn jo pak njerz q kishin br krime para, gjat dhe fill pas lufts.

  Kjo gj e dmtoi edhe imazhin e vet kombit ton. Imagjinoni se far dmi i madh i bhet imazhit te ushtris s ardhshme t Kosovs, kur ndaj brthams se saj te sotme, ndaj TMK-s qytetart tan nuk kan pik respekti. E sigurt sht nj gj q as imazhi i UK-s, as ai i TMK-s nuk mund t dmtohet n mnyr t pakthyeshme, sepse pr to sht derdhur gjak, pr to sht investuar dashuria dhe respekti i nj populli t tr. Gjendja e sotme sht e prkohshme.  ...Shpres q buron nga puna

  Pas botimit e ribotimit te librit te pare, m sht dashur t "shtis me te". Kam pasur rast t takohem me bashkqytetart e mi n Vjen e n Istog, n Osllo e n Strellc, n Stokholm e n Mitrovic, n Bern e n Prishtin, n Cyrih e n Gjilan, n Bon e n Prizren, n Berlin e n Ferizaj, n Gjenev e n Gjakov, n Paris e n Pej, n New York e n Fush Kosov, n Bruksel e n Vushtrri, n ikago e n Kamenic pra n do qytet t madh t Evrops, t Kosovs e te Ameriks.

  Kjo ka qen nj eksperienc e jashtzakonshme, me rndsi vendimtare pr mua. Kam vrejtur gjat ksaj kohe se si ringjallen filizat e nj shoqrie t traumatizuar nga lufta, sesi njerzit pajtohen me dhimbjen pr humbjet e thella njerzore e pasurore, sesi prpiqen ta transformojn dhimbjen e tyre n burim energjish pozitive pr familjen dhe vendin e vet, kam par sesa t lidhur jan qytetart tan me tokn e tyre, me lidershipin e tyre politik.

  Njkohsisht kam par sesa t traumatizuar dhe t terrorizuar kan qen qyetart tan nga presioni dhe dhuna fizike e verbale e ushtruar ndaj tyre nga bandat e majta, kam par sesi ata prpiqeshin t’i fshehnin bindjet e tyre politike nga frika e nj represioni t ri. Kjo ka br q une te mobilizoj gjith vulinetin dhe energjit e mia pr ta prmbysur kt gjendje. Nuk mund t viersoj sesa kam br. Ve di se dika kam br.

  Degt e partive shqiptare te qendrs e t qendr s djatht npr Evrop dhe bashksit e shoqatat demokratike t qytetarve shqiptare n ato vende jan rizgjuar. E kan prkrahur t vrtetn q shkruhej ne liber dhe me kan ofruar informacionet dhe mbshtetjen e tyre n prpjekjet e mia. Kjo si thash ka qen nj prvoj shum e madhe pr mua. Nga ana tjetr vizitat e rregullta npr te gjitha organet shtetrore t nivelit lokal m kan dhn mundsi t njihem me hallet dhe problemet e qytetarve t mi, t prek me dor e t shoh me sy sesi jetojn e vuajn, sesi prpiqen e gzojn, sesi ringjesin fillin e jets se thrrmuar nga lufta.

  Personalitetet politike n krye t ktyre komunave, deputett dhe zyrtart lokal me kan informuar pr problemet e tyre , kan ndar me mua hallet dhe arritjet e tyre. Takimet dhe prpjekjet e mia pr t realizuar synimin e shpallur n parathnie t ktij libri nuk jan kufizuar vetm me faktorin shqiptar, por edhe me miqt tan te huaj.

  Ne SHBA jam takuar me mikun e shquar t shqiptarve, ambasadorin Uilliam Uoker, me njerz t afrt me kabinetet e senatorve dhe t deputetve republikan e demokrat, miq t shqiptarve. Takime t ngjashme kam pasur edhe n vende t tjera evropiane, por edhe n Kosov. Dekorata e lart q me sht akorduar nga presidenti Rugova sht pr mua nj shenj mirnjohjeje jo vetm nga ana e tij, por edhe nga ana e t gjith qytetarve te Kosovs, respekt q kan treguar dhe tregojn pr prpjekjet e mia dhe t bashklufttarve t mi.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Te gjitha keto marre nga Libri "Keshtu foli Tahir Zemaj
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Ndryshuar pr her t fundit nga Nice_Boy : 09-05-2004 m 20:53 Arsyeja: Nje Gabim !
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Ahmet Elshanit te cilit i del emri ketu si terrorizues i luftareve te FARK-ut i del perseri emri kohet e fundit si vrases i luftarit Ilir Selimajt e i familjes se tije.
  Plaku i mbetur gjalle ne masakren mbi familjen Selimaj e ka njohur kryebanditin Ahmet Elshani..
  Per te dizinformuar opinionin Mafia e Xhavit Ramush Qose Nanos ne Kosove mobilizuan RTK-ne dhe spiunin e kriminelin Melaim Zeka te krijoje Alibi per Elshanin..sikurse ne Shqiperi Taulant Dedja i PS-se fallcifikoi nje alibi per Jaho Salihin ..vrasesin e Azem Hajdarit..
  Nga nje shtab kane dale urdherat e nga nje "dore" jane ..vrasesit e Tahir Zemes,..Azem Hajdarit.. Ahmet Krasniqit ,ilir Selimajt etj etj..


  Po keshtu dhe Faton Mehmetajt disa here i eshte permendur emri si vrases e organizator vrasjesh mbi Shqiptare.

  Kujtimet e kolonel Tahir Zemajt jane thesar per historine.

  E verteta dhe vetem e verteta i duhet Kosoves.

  Kjo e vertete i djeg Shikasve te Klos Ruc Nanos ne Kosove dhe ata vrasin per te mbuluar Krimet e tyre..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-11-2005
  Vendndodhja
  Ne Kosove
  Postime
  33
  E verteta i duhet Kosoves
  Po kjo nuk eshte as pak afer se vertetes.O shqipeeeeeeee,apo besoni ate qe ju pelqen juve,he se Tahir zemaj e tha nje perrall mu duk interesante dhe dua ta besoj,keshtu eshte puna e juaj.
  Po ai se pari vete nuk ka qene ne kosove nese ai ankohet per disa persona,e dini ju sa ushtari edhe sa njerez ankohen per tradhetin e tije.
  Edhe ju si duket nuk e njihni fare rrafshin e Dugagjinit,ato fshatra qe permendet e dini sa kishte luft aty?
  Kujtimet e Tahir Zemaj vertet jane thesar per liri,dhe do zoti dalin sa me pare.
  Duam ta dime edhe ne si ka kaluar ne pushime kur i braktisi neper bjeshka gjithe ata ushte i lla te humbure te vrare,pa e ca koken fare per ta.Nejse do te dalin te gjitha siq kan filluar te dalin.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Koloneli Zemaj arriti fitore t mdha ushtarake duke kursyer djalrin e Kosovs

  Prishtin, 4 janar - Me betimin para Flamurit dhn para ministrit t Mbrojtjes s Republiks s Kosovs Ahmet Krasniqi, dhe t ceremonis s krijimit t Brigads 134 n nj dokumentar, sht prkujtuar n 3-vjetorin e vrasjes kolonel Tahir Zemaj, komandant i ksaj brigade, n nj akademi sot n Prishtin nn prkujdesjen e Presidentit Ibrahim Rugova.


  M 1998 nn udhheqjen e kolonel Zemajt Ushtria lirimtare e Kosovs arriti t shnoj fitore t befasishme ndaj forcave t mdha dhe shum m t fuqishme serbe t prkrahura edhe nga ato ajrore, n betejn e Loxhs, e cila fitore i dha fam ktij ushtaraku t karriers.

  Me kt fitore, historiani Zekeria Cana tha se filloi lufta e madhe, me t ciln iu b e ditur bots se "shqiptart munden dhe dijn t bjn luft".

  Cana, para qindra t pranishmve n Teatrin Kombtar t Prishtins n mesin e t cilve edhe kryekuvendari Daci, ministra, deputet e udhheqs komunash, tha se kjo fitore u arrit n kohn kur politika e Millosheviqit po e shkretronte Kosovn dhe donta ta kthente n djerrin dhe pa shqiptar.

  Cana tha se nuk lypej vetm trimri dhe vullnet pr sakrific, por edhe njohje e artit dhe e doktrins ushtarake, pr ka "shum djelmosha kan shkuar dm". Cana tha se duhet patjetr t thuhet e vrteta pr veprimet tona n t kaluarn edhe kur jan t hidhura. Nuk mund t'i bjm shrbim popullit po t'i harrojm t vrtetat e hidhura", tha ai duke kujtuar vrasjet e shum ushtarve n kalimin e kufirit, q tha se jan br n tradhti.

  "Duhet t kemi n zemr dhe n mendje mesazhin e burrave t mdhenj t kombit pr pavarsin e Kosovs", tha Cana.

  - Po patm kto n mendje, - sipas tij - forcimi i institucioneve do t jet i pashmangshm.

  "Uroj q aktit t pavarsis s Kosov t'i vr firmn Presidenti i devotshm, biri i Kosovs, Ibrahim Rugova", tha Cana.

  Kolonel Zemaj, sht vrar n mbrmjen e 4 janarit t vitit 2003, s bashku me djalin e tij Enisin dhe kushririn Hasan Zemaj, kryetar i degs s Forumit Rinor t LDK-s n Dean, n nj atentat t pazbuluar ende.

  QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  Tahir Zema ka qen i martuar me shkin! Kete nuk e shkruani ne biografin e tij. Pse?
  Tahir Zema u dorezua gjate luftes, a trimeri eshte kjo a? Pse nuk i dorezuan komandantet tjer armet por vetem Tahir Zemaj?

  Dorezmi eshte kapitulim dhe Tahir Zemaj ka kapituluar me dorezimin e tij ne Dukagjin.
  Betimin qe e ka bere para flamurit e ka thyer me dorezimin e armeve dhe kapitulim e tij.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  Kush ishte dhe ka bri kolonel Tahir Zemaj


  NGA NJ ISH-OFICER AKTIV I ARMATS JUGOSLLAVE, AI SHNDRROHET N NJ T AKUZUAR PR DROG

  LETRNJOFTIMI I USHTARAKUT Q N LUFTN E KROACIS ISHTE N ANN SERBE, KURSE N AT T KOSOVS KUNDR UK-s

  -Dy gra serbe shnojn pjesn tjetr t biografis s Zemajt. Sllobodanka Travica - Zemaj, katr vjet m e vjetr se ai, ishte gruaja me t ciln ai ishte martuar gjat shrbimit t tij n Knjazhevc dhe Negotin (tri plus tri vjet). N Zajear martohet me nj tjetr serbe, Liljana Stankoviq - Zemaj, me t ciln do t ket dy fmij - djal e vajz. M pastaj, me urdhr t KOS-it, Tahir Zemaj do t sistemohet n Kosov, n kohn kur ve kishte shprthyer Lvizja studentore e vitit 1981. Po n vitin 1981, flitet se ka qen Tahir Zemaj ai q nga helikopteri ka vrar Tahir e Nebih Mehn (djal e bab), n ditn kur kta t fundit kishin zhvilluar nj betej t gjat dhe heroike me forcat policore dhe ato ushtarake t regjimit t Beogradit

  Me grad major dhe ndr oficert shqiptar m t privilegjuar n APJ

  Ditlindjen e vrtet t heroit, i cili propagandn e madhe kundr djelmoshave "me kallash t ndryshkur t Shqipris q donin ta digjnin Kosovn" e kishte shndrruar me nj dezertim masiv n Bjeshk t Strellcit, e kam msuar pr her t par n nj procesverbal aktgjykimi, me t cilin Gjykata e Qarkut n Prishtin, m 1988, akuzonte pr vepr penale njerz nga t gjitha "kombet dhe kombsit" e ish-RSFJ-s. Tahir Zemaj, i lindur m 28 dhjetor t vitit 1951, n Strellc t Eprm t Deanit, akuzohej pr kontraband droge, tok me nj rrjet t gjer bashkpuntorsh t tjer t tij. Kishte qen nj betej e fort spiunazhi ndrmjet dy strukturave m t forta sekrete t ish-Jugosllavis, ajo q kishte rezultuar me prangosjen e shum njerzve t implikuar n lojn me narkotik. Tregtari dhe kontrabanduesi i pluhurit t bardh, i lidhur ngusht me strukturat e ish-KOS-it, nuk kishte pasur asnj mundsi t'i ik prangosjes. Nga nj ish-oficer aktiv i armats
  jugosllave, ai shndrrohet n nj t akuzuar pr drog. Dikush do t mendoj se dika e till mund t ket qen n vazhdn e akuzave dhe kurdisjeve q Beogradi bnte ndaj shqiptarve. Por, jo! Zemaj, me grad major n APJ, ishte ndr m t privilegjuarit n ushtrin e Titos. Privilegjet e tij kishin arritur deri atje sa ai kishte pasur dy gra serbe dhe komoditet t lart jetese dhe ishte nga t rrallt oficer shqiptar q kishin t drejtn e jetess edhe n Kosov. Oficeri i ardhshm shqiptar nga Kosova, kishte kryer shkolln ushtarake n Akademin e Beogradit, n periudhn 1970-1974. Sikur edhe shum oficer t tjer, ai patjetr duhej t kalonte npr shkolln e rekrutimit n shrbimet sekrete t shtetit, e bashk me kt edhe t prfitoj privilegje t tjera. Ata q e njohin e prshkruajn si arrogant dhe t padisiplinuar, me tipare t nj mafiozi t vrtet. Thuhet se e kishte t mishruar n vete lojn e bixhozit, n t ciln njihet si nj lojtar i zoti. N periudhn sa ishte n shkollim ushtarak n Beograd, Tahir Zemaj ishte rekrutuar edhe n radht e shrbimit informativ t ushtris jugosllave, KOS. Njihet edhe si kapo i kosistve t Kosovs dhe cilsohet ndr t pakt apo i vetmi oficer aktiv i APJ-s, shqiptar nga Kosova, q edhe pas aftsimit final n shkollat ushtarake t'i jet lejuar t jetoj n Kosov. Vetm ushtarakve shqiptar proserb u ishte lejuar q pas shkollimit t kthehen n Kosov. Dy gra serbe shnojn pjesn tjetr t biografis s Zemajt. Sllobodanka Travica - Zemaj, katr vjet m e vjetr se ai, ishte gruaja me t ciln ai ishte martuar gjat shrbimit t tij n Knjazhevc dhe Negotin (tri plus tri vjet).
  N Zajear martohet me nj tjetr serbe, Liljana Stankoviq - Zemaj, me t ciln do t ket dy fmij - djal e vajz. M pastaj, me urdhr t KOS-it, Tahir Zemaj do t sistemohet n Kosov, n kohn kur ve kishte shprthyer Lvizja studentore e vitit 1981. Po n vitin 1981, flitet se ka qen Tahir Zemaj ai q nga helikopteri ka vrar Tahir e Nebih Mehn (djal e bab), n ditn kur kta t fundit kishin zhvilluar nj betej t gjat dhe heroike me forcat policore dhe ato ushtarake t regjimit t Beogradit. Zemaj dyshohet t jet ndr bartsit kryesor t organizimit t vrasjes s veprimtarve t Lvizjes kombtare n Kosov, Rexhep Mals e Nuhi Berishs. Me qllim zbulimi dhe hulumtimi brenda t t burgosurve politik shqiptar t Kosovs, n vitet 80-ta, Tahir Zemaj "burgoset" n Burgun e Dubravs (Istog -tash Burim). Ai atje thuhet t ket kryer nj pun t madhe hulumtimi n funksion t shrbimit n t cilin ishte rekrutuar shum hert. Me shprthimin e lufts n ish-Jugosllavi - Slloveni e Kroaci majori shqiptar i ushtris jugosllave, n luftn pr Kninin, do t gjendet i pozicionuar n ann serbe. M pastaj ai do t shkoj n Perndim, pr t'u kthyer n Kosov gjat vitit 1998, me qllim t shkatrrimit t brendshm t lufts s nisur nga Ushtria lirimtare e Kosovs. Konstatimin se ai ka pasur pr qllim shkatrrimin e ksaj lufte m s miri e kan dshmuar t bmat e tij, t cilat do t kulmojn me dezertimin n Bjeshk t Strellcit, n shtator t po atij viti. Strellci i Eprm, njihet si nj ndr arteriet e rndsishme t organizimit t lufts s UK-s. Sikur edhe e gjith popullata deanase, edhe njerzit e ktij fshati, qysh n fillim kishin prkrahur luftn e nisur nga Ushtria lirimtare e Kosovs. Ky dhe fshatra t tjera t Deanit, sikur edhe pjes t tjera t Rrafshit t Dukagjinit, kishin nj prvoj t hidhur prgjat gjith shekullit njzet n ballafaqim me terrorizmin shtetror t Beogradit. Fshatrat e ksaj ane kishin qen n thumb t heshtave t regjimit t Beogradit, gjithmon prgjat qindvjetshit t kaluar. Bashk me njerzit kryengrits dhe liridashs t ktyre anve, hordhit serbe disa her kishin tentuar edhe shkatrrimin e kullave t gurta dhe tr arkitekturs autentike shqiptare. Megjithat, njerzit dhe kullat e Strellcit dhe fshtarave t tjera t Deanit, gjithmon kishin qen nj dhe ishin br gur i pathyeshm prball hordhive serbe.
  Tahir Zemaj, majori i APJ-s dhe njeriu i Bujar Bukoshit, i futur n Kosov menjher pas fillimit t lufts me prmasa serioze, kishte zgjedhur pikrisht Strellcin dhe fshatrat prreth pr ta krijuar enklavn e tij apo gangrenn e lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs. Sikur edhe n t gjitha fshatrat tjera t Rrafshit t Dukagjinit, edhe ktu ardhja e Zemajt, si "oficer me shkoll", n kohn kur lufta n Kosov ve kishte plasur, qe konsideruar shpresdhnse pr t gjith.  Implikimet n kontrabandn me drog dhe prangat n duar pas nj lufte spiunazhi ndrmjet UDB-s dhe KOS-it

  N baz t nj aktakuze me shkrim t Prokuroris Publike t Qarkut, n Prishtin, t lshuar m 4.5.1988, Tahir Zemaj, bashk me nj rrjet t gjer njerzish nga Kosova dhe ish-RSFJ-ja, thuhet t jet implikuar n trafikun me drog e narkotik, pr cka figuron t jet akuzuar pr vepr penale. N rrjetin n t cilin ishte i implikuar majori Zemaj, ishin prfshir edhe shum njerz t tjer nga mbar hapsira e ish-Jugosllavis. Fakte t tjera t shumta flasin se ai kishte rn n burg pr shkak t nj lufte shrbimesh sekrete n ish-RSFJ, ku UDB-ja kishte rn n gjurm t veprave klandestine t kryera nga njerzit e shrbimit informativ (KOS) t ushtris jugosllave, APJ-s. N kt betej t muajve janar e shkurt t vitit 1988, Tahir Zemaj, si i rekrutuar n radht e KOS-it, shrbimit informativ t APJ-s, del t jet zhytur n lojn me kontraband droge, n t ciln ishin t implikuar edhe ushtarak e joushtarak t shumt t APJ-s, serb, kroat, malazias, maqedon, shqiptar etj., n mesin e t cilve edhe vet majori Zemaj. Kontrabanda me drog ishte br n relacionin Stamboll-Prishtin-Beograd-Madrid dhe prfundonte shpesh n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Rrugkalim kryesor i ktij trafiku ishte Italia. Destinacioni i fundit t shumtn e herave ishte vetm Madridi. Pas mbajtjes s seancave publike, prej 14 deri m 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut n Prishtin kishte shpallur publikisht aktgjykimin ndaj 24 t t akuzuarve nga Kosova, n t ciln list Tahir Zemaj figuron t jet i dhjeti me radh.
  Koha e trafikimit t drogs n t cilin biznes Kosovn e kishin futur edhe Tahir Zemaj dhe t akuzuarit e tjer, prfshinte vetm periudhn pr t ciln Prokuroria posedonte fakte - at prej shtatorit t vitit 1985 deri n nntor t vitit 1986. N prcaktimin e fajsis s t akuzuarve, bashk me Tahir Zemajn fajsia binte edhe mbi Sejdi Ramn, t cilt, sic thuhet n aktgjykim, akuzohen:;sepse gjat vitit 1986, sipas marrveshjes paraprake, n mnyr t paautorizuar kan vn n qarkullim 1,5 kg. heroin, n at mnyr q s pari n Prishtin, nga Daut Kadriovski kan bler 0,5 kg. e pastaj kan marrur hua 1 kg. heroin, ashtu q tr sasin, n dy raste, i akuzuari Sejdi Rama ia ka shitur Demir Deskut, n Shtetet e Bashkuara t Ameriks" Daut Kadriovski mund t ket qen kapoja e tr ksaj bande trafikantsh t drogs. Zemaj ishte i lidhur drejtprdrejt me t, n t cilin rrjet ishin t implikuara edhe disa femra, sikurse Sllobodanka Dillberova, Millka Grigorovska, Millena Tasiq etj., dhe nj numr i konsiderueshm shqiptarkash e shqiptarsh t tjer, t lidhur ngusht me shrbimin informativ t ushtris jugosllave, KOS. Tahir Zemaj qe dnuar me gjasht vjet burgim, duke iu llogaritur edhe koha e mbajtjes n paraburgim, prej dats s arrestimit, 8 shkurt 1988.

  Prpos bixhozit, prfitimi i par prej 14 mij dollarsh nga shitja e drogs

  I akuzuari Sejdi Rama, kishte deklaruar para gjyqit n mnyr t hollsishme se si ishte implikuar n kontrabandn me drog, n at periudh. Ky q m par e kishte njohur nj person q jetonte n SHBA (Dallas), q quhej Demir Desku. Me t kishte pasur raporte edhe m hert, por me t marr vesh se ai mirret me tregtin e narkotikve, Rama ishte interesuar q atij t'i gjej lidhje n Kosov (Jugosllavi) pr t'i siguruar narkotikt q vinin nga Stambolli. Sejdi Rama, n ann tjetr, kishte dgjuar pr bixhozgjiun nga Kosova, majoring Tahir Zemaj. Ai ishte interesuar t v kontakte me t. Tregtia me pluhurin e bardh dhe loja e bixhozit pr majorin Zemaj atkoh ishin biznes i mir. Ky nuk kishte ngurruar t'i premtoj Sejdi Rams se narkotikun pr Demir Deskun (SHBA) do ta siguroj prmes disa njerzve e lidhjeve q kishte n Prishtin.

  Zemaj n Prishtin mbante lidhje t mira me Daut Kadriovskin, njeri i shrbimit informativ t ushtris jugosllave, KOS-it. Ai, po ashtu, njihte n ann tjetr, nj person sikur se ishte Sejdi Rama, i cili Zemajt i kishte thn se sht puntor i Sekretariatit Republikan t Punve t Brendshme t Serbis (SPBR) dhe atij t Federats (SPBF). Njkohsisht, Tahir Zemaj ishte i rekrutuar n shrbimin informativ t armats jugosllave, KOS. Ishte nj vend n afrsi t restaurantit "Rugova" n Prishtin baza e nj biznesi t till dhe vendtakimi me Daut Kadriovskin i cili ua siguronte narkotikt Tahir Zemajt dhe Sejdi Rams pr t'i shitur m pastaj n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.
  Kt n detaje e shpjegon vet deklarata e Sejdi Rams para gjyqit, e cila nga procesmbajtsi ishte shkruar tekstualisht kshtu: "I akuzuari Sejdi Rama ka cekur se me rastin e qndrimit n SHBA, te Demir Desku, n Dallas, me t cilin sht njohur edhe m par, ka kuptuar se ai merret me tregti me narkotik, andaj pasi q sht njoftuar me t akuzuarin Tahir Zemaj dhe ka par se ky luan bixhoz, ktij i ka thn se e ka njeriun n Amerik, t cilit mund t'i shes narkotik, ndrsa i akuzuari Tahir Zemaj i ka thn se prmes disa personave n Prishtin mund ta siguroj narkotikun. Pas asaj, prmes t akuzuarit Muhamet Metaj kan rn n kontakt me Daut Kadriovskin, e kt fakt nuk e kontestojn as i akuzuari Tahir Zemaj e as i akuzuari Muhamet Metaj, kshtu q kta t dy jan marr vesh me Daut Kadriovskin, i kan tubuar t hollat dhe, n Prishtin, n afrsi t restaurantit "Rugova" kan bler nga Daut Kadriovski 0,5 kg. narkotik, t cilin ai pastaj ia ka cuar Demir Deskut n Dallas, e nga ai kan fituar 18.000 dollar, nga t cilt t akuzuarit Tahir Zemaj ia ka dhn 14.000 dollar e pr vete ka ndalur 2.500 dollar dhe i ka llogaritur shpenzimet e udhtimit. Pas asaj, ky dhe i akuzuari Tahir Zemaj, gjithashtu n Prishtin, te restauranti "Rugova", nga Daut Kadriovski kan marr 1 kg. narkotik, dhe at si hua, t cilin ky prsri ia ka cuar Demir Deskut n Dallas. T njjtin nuk ia ka paguar pasi q narkotiku atje ishte rrmbyer e pasi q pa t holla nuk ka guxuar t kthehet n Jugosllavi, me vete e ka sjellur Demir Deskun, i cili n Prishtin direkt sht marr vesh me Daut Kadriovskin". Procesverbali ishte shkruar n baz t saj q kishte deklaruar bashkpuntori i Tahir Zemajt, Sejdi Rama, para personave t autorizuar zyrtar, njjt, n t dyja hert, m 12 shkurt 1988 dhe m 22 shkurt 1988.

  I madhi Tahir Zemaj para gjyqit: E kam konsideruar detyr patriotike t bashkpunoj me njeriun e sigurimit shtetror

  Tahir Zemaj para gjyqit si mbrojts t tij kishte angazhuar avokatin nga Peja, Gavrillo Vujeviqin, i cili nuk kishte prezentuar n momentin e marrjes s tij n pyetje, edhe pse Zemaj kishte kmbngulur para gjyqit q, pa pranin e mbrojtsit Vujeviq, t mos prgjigjet. N pikat kryesore, deklarata e Zemajt do t jet e njjt me at t Sejdi Rams. Ai do t'i pranoj t gjitha implikimet e tij dhe blerjen e "mallit" nga Daut Kadriovski. Por, dallimi i vetm ktu sht se Tahir Zemaj, si bashkpuntor i KOS-it, shprehet se me Sejdi Ramn ka bashkpunuar duke e konsideruar kt si veprim patriotik, sepse q m par, ky i fundit i paska thn Zemajt se sht puntor i SPB-s dhe se sht futur n kt loj pr t'i zbuluar rrnjt e rrjetit mafioz. Kshtu s paku i ka thn gjyqit majori Tahir Zemaj, thuhet n procesverbal.
  M posht nj citat nga procesverbali: ;para personave t autorizuar zyrtar , m 22.02.1988, pa asistimin e mbrojtsit, i akuzuari Tahir Zemaj e ka dhn deklaratn e tij, duke cekur se ky dhe i akuzuari Sejdi Rama, nga Daut Kadriovski kan bler 0.5 kg. narkotik, e pastaj e kan marr si hua edhe 1 kg. n koh dhe mnyr shtu sic i akuzuari Sejdi Rama cek n mbrojtjen e tij. N fund ka theksuar se at q e ka br, e ka br dhe ka hyr n pun me narkotik, me insisitimin e t t akuzuarit Sejdi Rams, i cili gjithkund sht prezentuar si person i SPB-s, ndrsa at (Tahir Zemajn) e ka bindur se me t vrtet punon n zbulimin e grupit i cili merret me tregti me narkotik".
  Nga ktu dalin edhe implikime t tjera q pranohen nga vet goja e majorit Tahir Zemaj. Ai para gjyqit haptas e pranon dhe konfirmon, duke tentuar t'i ik akuzs s drejtprdrejt t implikimve n tregtin me drog, se me Sejdi Ramn sht lidhur pr arsye patriotike dhe q t shrbej pr shrbimet sekrete shtetrore e ushtarake t jugosllavis s athershme. Zemaj e pranon vet se paraprakisht ka pasur njohuri se Sejdi Rama punon pr SPB-n dhe se ai i ka thn ktij se sht duke operuar n t zbuluarit e rrnjve t rrjetit t drogs. N njrn an nuk mund t kontestohet implikimi i ushtarakut Zemaj n strukturat e shrbimeve t spiunazhit ushtarak dhe shtetror t Jugosllavis e, n ann tjetr, dalin si t qarta vet aktivitetet e tjera t tij, si n sfern e bizhozit dhe at t tregtis me heroin. T parn, implikimin n fushn e shrbimeve t KOS-it dhe "vullnetit t tij t mir" pr t'u ndihmuar edhe strukturave t SPB-s (Sejdi Rams) e konfirmon vet Tahir Zemaj. T dytn, marrjen e tij (Tahir Zemajt) me tregtin me narkotik dhe me lojrat e bizhozit, e konfirmon vet Sejdi Rama, bashkpuntor i SPB t Serbis dhe atij t Jugosllavis. Ndrkaq, m posht, bhet e ditur se Sejdi Rama kishte refuzuar t pranoj para gjyqit se sht dekonspiruar te Tahir Zemaj si bashkpuntor i SPB-s:
  "N pyetjen se a i ka thn t akuzuarit Tahir Zemaj se punon pr sigurimin shtetror, gjegjsisht n cilat organe t pushtetit jan personat me t cilt sht marr vesh para nisjes pr n Amerik dhe pas kthimit nga Amerika si dhe kush i ka bartur shpenzimet e udhtimit n Amerik, i akuzuari ka refuzuar t prgjigjet".
  N seancn kryesore, Tahir Zemaj mohon t ket kryer aktivitete t kontrabands me drog, ndrsa pranon q m par t jet pajtuar t bashkpunoj m Sejdi Ramn, me iden se sht duke kryer nj pun patriotike, sepse ky i fundit i kishte thn atij se prvec pr shrbimin e sigurimit republikan SPB (t Serbis) dhe at federativ (t Jugosllavis) punon edhe pr Interpolin. Zemaj thot se pr arsye patriotike e ka njoftuar Sejdi Ramn prmes Muhamet Metajt me Daut Kadriovskin:
  "I akuzuari Tahir Zemaj, n mbrojtjen e tij n seancn kryesore ka theksuar se ka pranuar t'i kryej shrbim t akuzuarit Sejdi Rams, pasi q ai disa her i ka thn se sht duke i kryer disa detyra speciale pr SPBR dhe SPBF dhe pr Interpol, andaj pr arsye patriotike, prmes Muhamet Metaj e ka njoftuar me Daut Kadriovskin;".
  Loja me narkotik, kishte futur n sherr dy shrbimet sekrete t Jugosllavis, at shtetror (UDB-n) dhe at ushtarak (KOS-in). Zatn, n kt periudh ishte br nj luft e fort spiunazhi ndrmjet ktyre dy shrbimeve. Tahir Zemaj dhe Sejdi Rama dalin kryekput si dy bashkpuntor, n njrn, an dhe si rival, n ann tjetr. Puntori i KOS-it, i pari, dhe ai i UDB-s, i dyti, duke bashkpunuar e kishin vn n kurth njjri-tjetrin. Kta q t dy ishin protagonist n nivele t larta t dy shrbimeve t spiunazhit jugosllav. N procedur e sipr t marrjes n pyetje dhe t deklarimeve, del n pah edhe dshmia e Bexhet Bllacs, njeriut kryesor t ksaj historie. Nse ky thjesht ka qen vetm njri ndr kryekapot e ksaj loje pr interesa t prfitimeve menarkotik, te Tahir Zemaj dhe lidhjet e tij me spiunt dhe kontraspiunt e ktyre shrbimeve sekerete, sipas edhe vet deklaratave t tij, del n pah nj loj edhe m e madhe. Ai n operimet nntok t lidhjeve me drog, kishte kryer, sic thot edhe vet, shum pun patriotike n shrbim t KOS-it dhe SPB-s.
  UDB-ja n kt periudh bnte nj loj t fort n t zbuluarit dhe t prcjellurit e aktiviteteve nacionaliste t emigracioneve t ndryshme, npr Evrop e Amerik.

  N luftn pr Kninin, n ann e armats jugosllave (serbe), n at t Kosovs, inspirues dhe menaxhues i dezertimit

  Tahir Zemaj do t burgoset bashk me bashkpuntort, por nuk do ta vuaj dnimin t tr. Ai m von do t jet nj kuadr i preferuar srish pr armatn jugosllave. Ishte dshmuar si fanatik i Beogradit. Kt provim e kishte kaluar ndoshta edhe me operimet kundr Tahir e Nebih Mehajt, n Prekaz m 1981 sikurse edhe n organizimin e likuidimit t aktivistve t ilegales shqiptare, Rexhep Mala e Nuhi Berisha. Jugosllavia do t filloj t tronditet n themele t saj. Nga Sllovenia lufta gradualisht do t bartet n Kroaci, Bosnj e Hercegovin dhe fare von n Kosov. Argati konkret m i fundit i Tahir Zemajt si ushtarak br Beogradit, do t jet beteja pr Kninin, n luftn e Kroacis, ku majori do t jet i pozicionuar n ann e ushtris jugosllave (serbe). T gjithve u sht e njohur ajo luft. N shum beteja, n an kroate kishin marr pjes vullnetar shqiptar. Ushtarak t shumt kishin dezertuar nga APJ dhe u ishin bashkuar rashve kroate, njjt sikur m von edhe n luftn e Bosnj e Hercegovins. Por, Tahir Zemaj, jo!
  N luftn e Kninit kemi ndoshta ballafaqimin e par direkt t dy figurave q dshmojn kontraversitetin q do ta karakterizoj edhe luftn n Ushtrin lirimtare t Kosovs. Bekim Berisha - ABEJA do t jet njri ndr heronjt e gjall t lufts n ann kroate, derisa Tahir Zemaj do t jet i pozicionuar n ann serbe. sht fjala pr betejn e Kninit, pas s cils, pr shkak t heroizimit t treguar, ABEJA do t gradohet nga strukturat m t larta ushtarake t armats kroate e cila vec kishte filluar t lind. Tahir Zemaj do t jet drejtues i forcave serbe n kt luft, n kt luft n t ciln krah clirimtarve kroat ishin pozicionuar edhe heronjt tjer si Fehmi e Xhev Lladrovci.
  E njjta do ta prcjell m von edhe luftn n Kosov.
  Derisa ABEJA do t bie heroikisht n betejat e Junikut, e Fehmi e Xhev Lladrovci n ato t Drenics, protagonisti tjetr i lufts n Kroaci, Tahir Zemaj, do t prgatis nj dezertim masiv n fshatrat e Decanti, t cilat tashm me t madhe kishin shprehur gatishmrin dhe ishin mobilizuar nn emrin e Ushtris Clirimtare t Kosovs. Tahir Zemaj do t jet ai q n shtator t 1998-ts, do t urdhroj rreth dy mij ushtar t tij, n tri brigada, q me armt e tyre t kalojn kufirin shqiptaro-shqiptar n bjeshkt veriperndimore t Kosovs dhe pastaj t'ia mbajn kah t munden;
  Ky, pra, sht Tahir Zemaj: N vitet e '70-ta major i APJ-s dhe i rekrutuar n shrbimin informativ t APJ-s, KOS; n vitet e '80-ta lojtar i njohur i bixhozit dhe kontrabandues droge; n vitet e '90-ta n luftn e Kroacis, i pozicionuar n ann e armats serbe dhe n vitin 1998 i pozicionuar kundr djemve t Ushtris lirimtare t Kosovs, shkaktar i dezertimit masiv n Bjeshk t Strellcit.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  benzino.. u vet prezantove se je nje kanibal.. nga ata qe serbia i beson dhe u jep dokumenta sekrete e nga ata qe je i afte te perpilosh akuza e dosje per ata qe.. i ka ne liste kupola polpotiste me i vra..

  tash ke ndrru padron..dikur ne udb ke qen aktiv bashk me familjen e tash i sherben togera-generallave te hashimit..por ne tana kohet Shqiptar keni mbyt..

  pac faqen e zez sic e ke.. o benzin arkani..

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  E verteta ju vret ju dashnoret e shkinave. Te martuar me shkina e mu shtit patriota e me dezertu.
  Me i dorezu armet edhe mos mu burgos nga shkijet? Kjo shihet lidhaj e tij me shkije.
  Sic jetoj ashtu edhe shkoj, e vran si qeni ne rrush.


  Me te mira

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  valla ky tahiri ka pas ba luft profesionale tuj dorzue armet qe i pagoi mergata jone dhe populli ne pergjithesi tek shkiet historija ka me qkrue per luften e ti haaaaaaaaaaaaaa
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga Llapi
  valla ky tahiri ka pas ba luft profesionale tuj dorzue armet qe i pagoi mergata jone dhe populli ne pergjithesi tek shkiet historija ka me qkrue per luften e ti haaaaaaaaaaaaaa
  A ka ndonjeri qe mundet te nxjerri nje statistike se sa ushtare serbe jan vrare nga keto luftra, pa e llogaritur prej NatOs ?

  Dihet se ne luften e dyte botrore 'do statistik tregon se sa ushtare jan vrare kete dit kete ore deh sa ushtaere te vrare e sa te plagosur !
  Deri tani asgje nuk kemi kuptuar se ku jan te gjith ata ushtare serb te vrare ne keto beteja ?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Citim Postuar m par nga Llapi
  valla ky tahiri ka pas ba luft profesionale tuj dorzue armet qe i pagoi mergata jone dhe populli ne pergjithesi tek shkiet historija ka me qkrue per luften e ti haaaaaaaaaaaaaa
  Nje ashtu Historia do te shkruaj edhe per juve pjella e serbis qe deri diten e luftes keni ngrene me nje lug me ta , keni qit vllau vllaun mes te pushkes , e prej kur ju u bonet kaq Patriota ma shum se Tahiri.

  Ju jeni pjes e serbis ju jeni pjell e serbis , ju deri kur u lirua Kosova keni ze be n'kok te Milloshevi-it , ju keni qen spihunat me te mdhaj te ketij vendi , deri sa doli ne drit kjo Partia juaj per mbrojtjen e spihanve nqs atyre i jep voten , ka raste plott o njerz te mjer , qe ka qen spihun dhe ju ka kall ter kohen vetem e vetem pse u be antar i partis enveriste ( PDK ) sot shetiet i lire neper qytete dhe nuk e prek as kush.

  O pjella te keqija mos shkruani kunder nje luftetari qe luftoi per ty e per mua eper gjith kosoven , sepse ju keni qen ata pjela qe keni pengu per te bere luft , lexoo nje her at shkrim qe ka bere i ndjeri Kolonel Tahir Zemaj , qe vrat ju me doren e juaj.

  Mjes Kosova qe ju mban mjes kosova qe ju ka.

  Posht ENVERISTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  Gjith te mirat
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  po de po ti ke te drejt te na quen piell e serbis psiqe e ke perkrahjen e super moderatores Lioness qe me tha me heret ne privat qe une Llapi as qe mos te ankohem ma bile prandaj ti gjilanas ne privat me the se je Administratori Kryesor ne ket Forum une ja raportova Super Moderatores Lioness dhe ajo ne vend qe te denoi ty qe me kercnon e rren ne privat se kush je ajo Super Moderatorja me kercnon mua oopa ky eshte forumi shqiptar ky eshte shpierti i shqiptarit se
  te nderuar antar shifeni se qfar me shkruen ne privat ky gjilanasi qe une jau raoirtova stafit e keta heshjtin ndersa mue para pak ite Super Moderatorja Lioness me denoi me dy jav qe ne privat i tregova gjilanasit se nuk me dhimbset rugova po qe se vdes dhe ajo me denoi per mesazhe ne privat me arsytim perse nuk qajta per nji tem te rrejshme qer e hapi ky gjilanasi se vdiq rugova
  ndersa tani shife se qfar me thot ky gjilanasi ne mesazhe e keta te stafit heshtin dhe me kercnoin se mos i ramortoi postimet me provokime e te sham,e te tjerv

  -------------

  qe se qfar me hkruan gjilanasi ne privat e une dyshoi qe me te vertet dikush nga stafi i ka nga dy e tre maska se per ndryshe antari normal nuk provokon e shan non stop siq ben ky gjilanasi,deqanasi,MebphiSi etj


  Mesazh Privat: Llapçoo..
  03-01-2006, 18:54
  GjIlAnAsI_cSi
  SOP Tek #Shqiperia
  Anëtarësuar: 25-01-2004
  Vendndodhja: Washington Dc..
  Postime: 1,826
  Llapçoo..

  ------------------------------------------------------------------------
  Ankohu , por kot se une jame Administrator nr. 1 ketu.


  __________________
  Sexy is.. 365 days uptime
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  qe se si me denuan keta te stafit per nji tem te rrejshme qe e hapi ky gjilanasi vdiq rugova e une normal se nuk mu dhimt hiq aspak dhe filluen sharjet ne mua e une kur i raportova ato ehngra vet shine si staffi me deshiron pushim te mbar haaaaaaaaaa e tani mu kan versul ne te kater anet si ne privat si neper tema edhe super moderatorja me tha mos mu anko

  Mesazh nga Forumi

  You have been banned for the following reason:
  Nuk kam nevoje te lexoje komentet e te tjereve pas atyre qe ke thene ti per presidentin e Kosoves menjehere pas lajmit, pastaj kam lexuar dhe mp qe i dergove gjilansit. Pushime te mbara Llap

  Date the ban will be lifted: 02-01-2006
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Pamje nga akademia e mbajtur sot

  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Telegram:
  Akademis prkujtimore ( n trevjetorin e vrasjes ) t kolonel Tahir Zemajt, t birit Enisit dhe kushririt Hasanit


  4 janar 2006 /TN

  (Nga eprort ushtarak, kolegt e t madhit, Kolonel Tahir Zemajt)

  Me rastin e ksaj akademie prkujtimore pr kolonel Tahir Zemajn,t birin Enisin dhe kushririn Hasanin e cila mbahet nn patronazhin e presidentit Rugova kolegt e t madhit kolonel kan konsiderat t lart dhe u jam mirnjohs t gjithve dhe ju inkurajojn se keni dhe jeni duke br nj pun t mbar dhe t ndershme, institucioni i presidencs pr s dyti her me radh nprmes ksaj akademie prkujtimore ja kthen dinjitetin, borxhin dhe kryen obligimin ndaj legjends s lufts dhe heroit t Kosovs kolonel Tahir Zemajt i cili me profesionalizm dhe art ushtarak aq shum i vlersoj. respektoj institucionet e REPUBLIKS S KOSOVS dhe luftoj nn komandn e tyre gjegjsisht Ministris s mbrojtjes.  Obligimi q kemi pr ta na detyron t jem mirnjohs dhe ti prkujtojm pr jet e mote, sepse ai sht dhe ata jan nj ndr protagonistt t cilt na mundsuan q t marrim frym lirshm dhe kt liri q tash e gzojm sht rezultat i sakrifics sublime t tij, t tyre dhe t gjith dshmorve t rn n fushn e nderit n luft pr liri demokraci dhe mvetsi.

  Ne bashklufttart dhe kolegt e tij kemi nj obligim moral, njerzor dhe atdhetar q ti prkujtojm dhe ti jemi mirnjohs veprs s tyre duke i pasur n mendje dhe zemr, kurse nderimi i yn pr te t jet burim i pashtershm jo vetm pr shoqrin e sotme, por edhe pr ata sy q do t shikojn dhe shoqrojn vendin ton edhe shum gjenerata prpara.

  Kriminel u thon atyre q vran kt personalitet aq t shquar dhe burr t madh duke mos menduar fare se far humbje iu kan shkaktuar vajzave, bashkshortes, familjes Zemaj, kolegve, miqve, dashamirve dhe tr popullit t Kosovs dhe m gjer. Kujtimi pr ta sht borxh, obligim dhe nder ndaj viktimave, familjeve dhe t afrmve t tyre.

  U vra njeriu i cili hyri n luft duke e dhn betimin para zotit dhe flamurit kombtar, si ushtarak profesionist komandant nacional e jo revolucionar i cili punoi dhe veproi n kuadr t institucioneve t republiks s Kosovs duke e njoftuar si komandant suprem presidentin Dr. Ibrahim Rugovn, arkitektin e pavarsis s Kosovs dhe t gjitha strukturat tjera shtetrore: Qeverin e n kuadr t saj ministrin e mbrojtjes si dhe parlamentin.

  U vra legjenda e lufts s Loxhs, njeriu, ushtaraku dhe heroi i Kosovs i cili nprmes lidhjeve dhe marrveshjes me zyrn e OSBE-s n Pej konkretisht me Wolfgang Kaufmanin shefin e atasheve ushtarak dhe jo me askend tjetr si pretendojn ta veshin "njofkat", "intrigasht" dhe diletantt e artit dhe doktrins ushtarake dhe n lidhje me OKB-n nprmes kontribuuesit dhe personalitetit t shquar t shtjes kombtare Hajdar ( Hari ) Bajrakterit e me prdorimin e strategjis dhe doktrins luftarake t Tsun Xuss shptoi nga masakra n rrafshin e Dukagjinit m se 60.000 (gjashtdhjetmij) civil.

  N kt prvjetor (t tret) pikllimi, por me ndjenj krenarie pr t madhin Kolonel Tahir Zemajn punn e tij, aktivitetin, solidaritetin, urtsin dhe menurin, sinqeritetin e tij q la, pr dallim nga t tjert t cilt mbolln farn e urrejtjes dhe lincit, ky mbolli farn e tolerancs, dashuris n mes njerzve dhe protagonistve t drejtprdrejt t lufts duke deklaruar se:

  citat "un nuk kam plumba pr shqiptar dhe civil kundrshtar" me kt tregoi profesionalizmin e lart n parandalimin e lufts vlla-vrasse, por dhe zbatimin e ligjeve t lufts sipas konvents ndrkombtare.

  Nse kto virtyte t tija do t jen udhrrfyes pr ne, fmijt tan dhe gjeneratat e ardhshme t cilat do t msojn shum nga vepra e tij, ather neve na obligon edhe m tepr pr ta lar borxhin q emrin e tij mos t lejojm q ta mbuloj pluhuri i historis dhe kjo histori assesi t mos jet e shkruar nga njerz diletant, jokompetent dhe t paprgjegjshm pr kt duhet angazhuar i tr potenciali njerzor n radh t par ai intelektual, historiant, protagonistt e lufts pr lirim, liri dhe pavarsi dhe i tr materiali arkivor.

  Organet kompetente duhet ta kryejn pjesn e puns s tyre t lan anash dhe ti zbulojn aktort e krimit n t kundrtn ne kurrn e kurrs sdo t pajtohemi me konstatimet e shndrrimit t njerzve n numra dhe se do t punojm q pr ne, drejtsin dhe shtetasit kosovar ky krim dhe krimet tjera mos t ken vul t vjetrsis deri sa mos t ndriohen dhe zbulohen t gjitha rastet, ndrsa aktort e krimit ta marrin dnimin e drejt dhe t merituar dhe t gjith t jen t njjt duke dhn llogari para ligjit dhe organeve t drejtsis.

  Dhe m n fund ja vlen t thuhet dhe konstatohet se i madhi kolonel Tahir Zemaj pr ne kishte vetm nj dat, ate t lindjes m 28 dhjetor 1951.

  T prjetshm qofshin heronjt dhe vepra e tyre!

  Shptimi dhe paqja qofshin mbi ne!

  Zoti e bekoft Tahirin dhe ruajt familjen Zemaj, nga krimi dhe kriminelt.

  Kryeshefi ZORRD, dhe Komandanti i Njsiteve Operative n Lugun e Baranit

  Major: Nazif Ramabaja
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 17. #17
  JARANI I PITES Maska e andi podvorica
  Antarsuar
  24-05-2004
  Vendndodhja
  FREELANDUSA
  Mosha
  99
  Postime
  50
  Ata dy duken sikur kan dal per FOTOMODEL e jo per lufte , shiqoni sa rrobat e pastra i paskan,ani propaganda qe shkruan ne ate foto PARA AKSIONEVE USHTARAKE. RROFTE UCK-ja POSHTE farku dhe ldk-ja!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Citim Postuar m par nga andi podvorica
  Ata dy duken sikur kan dal per FOTOMODEL e jo per lufte , shiqoni sa rrobat e pastra i paskan,ani propaganda qe shkruan ne ate foto PARA AKSIONEVE USHTARAKE. RROFTE UCK-ja POSHTE farku dhe ldk-ja!
  Nuk e kuptoj a pa tjeter duhet ti ken te gjitha rrobat me balt qe ty dhe enveristave tu te ja mbushin koken apo at mendjen tuaj qe kan luftu?
  Keta skan qen komandatat e juv qe kan dal neper malet e Shqiperis me kallasha , po kto kan qen ata ne vend ku kosoves u desht lufta.
  Keta nuk kan qen ata qe marrin shqiptaret dhe i fusin neper burgje ( Te vet atyre komandantave tuaj ) Dhe ti vrasin.
  Keta komandanta skan qen ata qe kan mendu se ke ta vrasim neser . Por kan mendu ta mbrojn popullaten dhe ta mbrojn vendin qe mos te mund me shkel kemba e Serbit ne mes te popullates.
  Ky ka qen komandanti i par shqiptar me shkoll qe ja vjedhi serbis dhe ne fund doli kunder tyre .
  Ky ka qen komandanti qe nuk i la popullaten ne rrug duke ikur e duke u mshef neper lisa e quba dhe nuk i lan te lire serbet qe tja fusin shqipeve duke i masakru nje nga nje..

  Jan me mirja sende qe disa nga Komandantet e tu spo flas per te gjith , por per disa.

  Luften e atyre qe luftuan per kosov e jo per karrig sdo ja humbin as njeri , jo un po as njeri ne kosov , por atyre qe vran shqiptar tani po kalben neper burgje njeashtu edhe te tjeret qe vran duhet ti shohim sa me shpejt ta vuajn denimin dhe ta shohin se si po qajn nanat e tyre , sikur qe qan te atyere qe ja vran bijet e tyre.


  Nejse e verteta del herdokur del e do pengohesh per fjalet dhe mendjen qe e ke qe ta dhan XhaXhi Enver ( Hashim ).

  Gjith te mirat
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Koment
  TË NDARË

  Ata që u flijuan për te njëjtat ideali, nuk duhet te ndahen në krah e parti
  politike. Ne mbledhjen komemorative për tre vjetorin e vrasjes se Kolonel Tahir Zemajt, mungoi hierarkia e Koalicionit Qeverisës, Kryeministri, funksionar të AAK-së , të TMK-së, SHPK-së, dhe si gjithnjë opozita. Edhe, sikur te ishin të përziera drejtpërdrejt apo indirekt në vrasjen e Kolonelit, burrat e timat kur kanë vrarë, mbështet në Kanun kanë shkuar për kry shendosh.Kolonel Tahir Zemaj ishte një figure e lartë ushtarake, gjithmonë kishte qellim bashkim e jo ndarjen.!


  Rrok BERISHA
  rrokberisha@hotmail.com

  Në Kosovë, në mungesë të një ligji , në të cilin përcaktohen roli dhe vlera
  e figurave me peshë kombëtar, data e ngjarjet më rendësi kombëtare, madje edhe akademitë përkujtimore të dëshmorëve e martirëve të kombit shënohen ndaras.

  Varësisht se kush është organizator, mund ta mendosh sakte se
  kënd mund ta gjesh aty. Është brengoseshe edhe fakti , se edhe ngjarjet që organizohen nga organi më i lartë i shtetit Presidenca, bojkotohen përherë nga Opozita, TMK-ja,SHPK-ja,madje edhe nga pjesëtaret e Koalicionit Qeverisës.

  Një ndarje e këtillë, e dëshmoreve dhe heronjve, e atyre që benë e dhanë shumë për Kosovën, u pa edhe në mbledhjen Komemorative me
  rastin e shënimit të katër vjetorit te vrasjes së Kolonel Tahir Zemajt, por
  edhe ne shumë komemoracione e manifestime te tjera te mëparshme të
  organizuara nga kjo hierarki e shtetit te Kosovës.

  Kjo ngjarje e rendë asnjë qytetare te Kosovë s nuk e lëne rehat, se athua kush e vravë vetë Kolonelin, djalin e tij Enisin dhe nipin Hasanin, duke ia mbyllur kështu derën.

  Dhe, kjo mos pranin e disa figurave tash ne qeveri te jep të mendosh:
  Ndoshta nuk mund prezantojnë , të duket Logjike se ata qe drejtpërdrejt e vranë apo urdhëruan vrasjen e tij nuk vinë ngërzit e as përfaqësuesit e
  subjekteve që mund të jenë të përzier drejtpërdrejt apo indirekt në akt
  makab.

  Por,në një të kaluar jo fort të largetë realiteti e ka tregua të kundërtën.. në të gjitha rastet enigmatike qe supozoheshin qe na i kishte bërë " armiku", ishin prezent elita e te dyshimtëve (ata që kishin dhëne urdhër apo mbështetur vrasjen) madje edhe pse ishte luftë, ata vetë por edhe shërbim i tyre, le qe kanë prezantuar por edhe e kanë organizuar ceremonitë mortore për viktimën, duke e varrosur me Ceremoni madhështore si hero.

  Nëse ne këtë takim komemorativ,si gjithëherë mungoi opozita, atëherë
  subjektet që janë në koalicionin qeverisës, më AAK-në, grupi i pakicave G + l dhe pakica turke,është dash te ishin ne ketë mbledhje komemorative. Sepse e kishte organizuar Presidenca dhe sipas marrëveshjes presidenti është edhe i tyre, sepse edhe ata e kanë votuar.

  Arsye tjetër është se kolonel Tahir Zemaj ishte e është simbol i vaçant i shtetit të Kosovë. Përfaqëson idealelet sublime të popullit shqiptarë të Kosovës, si komandant i parë i ushtrisë së rregullt të Kosovës. Njeriut që më shumë se çdo kush tjetër,(edhe më shumë se ata që shtyheshin me bërryla për tu ulur ne vendet e pare) i ka njohtë dhe respektua institucionet dhe votën e popullit, viktimë i të cilave qëndrime është.

  Kolonel Tahir Zemaj nuk i takonte asnjë partie politike , kishte simpati
  për LDK-në,e PSHDK-në. Ai e ndente veten ushtarak të vertetë të pa
  politizuar. Si i tillë thellë në shpirt e ndjente se i takon Kosovës , me
  Kosovën përfshinte te gjithë popullin dhe spektrin e gjerë politik.

  Andaj gjithmonë përkushtim kishte bashkimin e jo ndarjen, luftën për çlirimin e Kosovës e jo vëllavrasjen, ngritjen e një ushtrie profesionale të aftë për tu ballafaquar më sfidat e kohës për ti del zot Kosovës , e jo të formacioneve ndëshkues , të grupeve me bindje politike e të ekskuadrillave vrastare, të shërbimeve te fshehët pranë partive politike, shërbimeve qe vrajë e ndajnë popullin e Kosovës.

  Mashtrohen të gjithë ata që mendojnë se duke i ndarë dhe anashkaluar në këtë formë figurat meritore te kombit, si Kolonel Tahir Zemajn, nuk i bëjnë shërbim askujt e as subjekteve të tyre.

  Secili luftëtarë e patriot, i cilit do krah që thuhet që është, ai ka dhen kontribut për çlirimin e Kosovës, dhe si i tillë, ai nuk duhet ti takoj asnjërit subjekt politik por gjithë Kosovës. Edhe kolonel Tahir Zemaj, edhe Kolonel Ahmet Krasniqi, edhe Sali Ceku ehe Agim Ramadani, edhe Adem Jashari, edhe Zahir Pajaziti edhe shumë e shumë të tjerë, si dhe të gjithë martiret e dëshmoret e masakrës së Reçakut, të Izbicës, martirizimi i familjes Adem Jashari, masakra e Mejesa, të gjitha këto janë simbole të shenjta të historisë së lavdishme të Kosovës.

  Janë simbole dhe i takojnë gjithë shqiptarëve andej e këndej kufirit .
  E kuptoi se ne këtyre kohë më se vështiri , madje madje raste raste gati me vështire se me shkuan, është lufta e disa njerëzve që veten po dëshirojnë ta shpallin flamurtarë të proceseve. Dhe e gjithë sakrificën e tyre po e po e shfrytëzojnë për te marr pushtet , për të berë marketing më këto figura të nderuara dhe sakrificën e tyre. Dhe mjerisht për te përçarë dhe ndarë popullin.

  Shënim i datave dhe figurave meritore te kombit duhet rregulluar më ligj. E kjo done punë e përkushtim vlerësim real te kontributit të secili, pa marr parasysh a ishin ushtarë a epror te FARK-ut, apo te njësiteve që te tjera. Më rendësi është të vesohet se kush çka bëri për Kosovën, dhe kur ishte kur populli i sajë e kishte me se vështir.

  A ndihmoi luftën , a bënte biznes më shkaun a ishte strukur ne ndonjë vend azilant politik duke hanger makran të ndihmave. Sepse është e vertetë se tash na u ka zëne fryma nga atdhetar e patriotët. Veç Kolonel Tahir Zemaj sa "bashkëluftëtaret " i kishte pas unë si njeri prej tyre dhe mik I ngushtë I tij po mbetem i habitur. Madje edhe ata që e lanë veten ne ditët më të vështira po rrahin gjoks për patriotizëm ne emër te tij. .!

  Pra është koha, që mos ti lajmë dëshmoret, veprimtaret e meritort me një thes me koloboraconistet e dikurshëm që të nxjerrin sytë me patriotizëm, me hajdut, vrasës, spiunë dhe ata qe nënë uniformen e UCK-së kanë bërë krime nder më të ndryshëm.

  Pra ketë nuk duhet marr si fushat kundër UCK-së, por si të vetmin elemte që mund të bashkoj, të gjithë luftëtaret e lirisë, dhe te hedh dritë ndajë gjithë atyre luftëtarëve që janë lëne pas dore ne sajë të bryllave nga joluftetaret dhe matrapazët .

  Sepse Shqiptareve nuk u bën nderë që të kremtojë dhe përkujtojnë ndaras. Sepse ne akademinë përkujtimore për Kolonel Zemajn, ushtarakun më të shquar të ushtrisë së Kosovës është dashtë të ishte prezent dhe ti bene nderim edhe pozita dhe opozita.

  Edhe TMK-ja dhe SHPK-ja, se të dyja duhet të janë pjesë e
  institucioneve të Kosovës dhe si te tilla, le për Kolonel Tahir Zemaj qe
  ishte ushtaraku me i njohur i UCK-së, dhe njeriu që i pari në vepër zbatoi urdhrat e Ministrit të Republikës se Kosovës dhe Kushtetutën e Kosovës duke hyr më shokë në Kosovë, për të organizuar luftën mbrojtës dhe çlirimtare, por është dashtë te ishin prezent sepse kjo akademi mbahej ne emër të Presidentit të Kosovës, dhe jo ne emër të asnjë partie.

  Por as kjo nuk na befason sepse tash jemi mësuar që TMK-në e SHPK-në ma shumë ta shohim në tubime private të partive politikë ,që fatkeqësisht po ndikon në ndarje dhe hendeqe, ne vend që të jene shembull i bashkimit. Figurat e veçanta të kombit duhet të jenë pika të bashkimit,të kenë një emërues dhe mesazh të përbashkët: Te bashkuar mund te jemi vetëm duke respektuar vlerat e vërteta.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-12-2005
  Postime
  18
  Shume po me vjen keq kur i shof se si shahemi aq keq me njeri tjetrin per shkak te partive politike. Pasojat ma te medhaja qe i ka pase dhe i ka populli yne jane nga politikanet tan te korruptuar te cilet punojn kryesisht per interesa te tyre personale apo partiake.
  Sa per Tahir Zemajn, ai eshte padyshim dhe pamohueshem njeri nder dezerteret me te medhej te ushtris lirimtare (nese ka qene me te vertet ushtar i UK-se). Ai, por edhe shume te tjere eshte deshte te gjykohen nga gjykata ushtarake e cila fatkeqesisht nuk ka funskionu si duhet, dhe ta merr denimin e merituar sikurse denohen dezertoret ne ushtrit e sotme moderne. Kjo eshte fakt, deshen kete ta pranojn apo jo simpatizuesit e tij. Ketu nuk te bej aspak pervoja apo aftesia e tij ushtarake qe nuk mohohet. Sa per menyren se si eshte vra, nuk eshte aspak mire, megjithe qe pak kush e din sakt se nga kush eshte vra. Deri pak me heret shume simpatizant te LDK-se e kan fajsu Ramush Haradinajn, e i cili per te njejtet tash eshte hero?!!!. Pasojat me te medhaja lufta jone lirimtare i ka pase nga ndasia ne grupime.
  Une nuk pajtohem aspak as me Hashim Thaqin. Per mua luftaret e vertet kane qene luftaret sikur Familja Jasharaj ne krye me Adem Jasharin, Bekim Berisha, Agim Ramadani, Ramush Haradinaj ... e shume, e shume te tjere te cilet kan luftuar per Kosove, e jo per lider apo grupime te caktuara. Fatmiresisht qe kemi pase dhe kemi gjithmon trima te till.
  Fatkeqesisht tek disa prej nesh eshte krijuar pasiviteti dhe mendimi se dikush tjeter duhet me na liru, dikush tjeter duhet me dhan jeten per token tone, e na duhet vetem me ike.
  Te bashkohemi vellezer, se vetem te bashkuar mund te arrijm diqka. T'i harrojm partit politike, e ata qe ka bere gabime e krime t'i denojm pa marre parasysh i ciles parti apo grupim eshte.

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sabit Idrizi
  Nga shigjeta n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 135
  Postimi i Fundit: 29-06-2019, 11:27
 2. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
 3. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01
 4. Merjemja a.s, Nna e Isait (Jezusit)
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-03-2005, 08:17
 5. ABC-ja e Demokracis
  Nga Redi n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-05-2002, 09:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •