Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 70
  1. #1
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393

    Edhe njëherë për Prishtinën, be njeri?

    E leça edhe niherë kët temë, se ata të parën e paska lemsh dikush.

    Hej, qi ka najkush naj foto/syret të Prishtinës, të bame këto kohët e funit, le t'na i bjen ktu qi ti shohim edhe na se edhe na kena qef me pa se qysh u ba prishtina, njeri.

    Bina edhe lajme se ça o ka bahet atje, jo politike e lajme të gazetave apo tv-ve por kështu lajme rinie.

    Tung

    PS: Kjo temë është vetëm tallje, e ju mësoni letrarçen sepse dialektet nuk na duhen asgjë e shpejtë edhe do të zhduken fare.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  2. #2
    antar
    Anëtarësuar
    19-01-2004
    Vendndodhja
    rrotull Dajtit
    Postime
    58
    Ndryshimet dhe fotot e KOSOVES shikoji tek RTK, i jep shume origjinal,sa per dialekt une kam filluar ta mesoj i cik kte kosovarcen......

    ps.cdo te thote"syret"
    mpuq te gjithe prishtinallit,djemt i ka abet
    tung DODONI
    [size]Ashtu kuptova se ne te vertet
    kisha arritur ne SHQIPERI
    nje vend me nje mije bukurira
    por i shkelur nga nje turme,e cila
    ushqen nje fare urrejtje kunder bukuris
    keshyu n.q.s ne SHQIPERI bukuria eshte e perbuzur dhe shkelmuar ska dyshim se fisnikeria nje nga
    virtytet e vjetra te kombit shqiptar
    eshte ende gjalle......
    FAIK KONICA[/size]

  3. #3
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Syret te na dikush i thotë fotografisë. Psh. në familjen teme thonë hajde dalim në syret ose sa mirë paske dal në syret. Edhe pse edhe foto përdoret nisoj. Nuk e di a përdoret me naj gjuhë tjetër, po më doket që është shqip, se fillon me sy, edhe pse nuk e di, nuk jam i sigurtë.

    RTK, jep shumë pak foto. Poashtu dojna edhe pak foto jashtë politikës, jo vec të lidhta me politikën.

    Edhe në Kosovë sikur në krahinat tjera shqiptare, e folmja dallon prej qyteti në qytet dhe nuk ka një gjuhë që flitet në të gjitha qytetet.

    Unë për vete mendoj që më mirë është të filloi të flitet gjuha e njësuar tek të gjithë shqiptarët por e hapa këtë temë veç me ba hajgare.

    Mpuq edhe ty Selvie shumë se gjithë shqiptarët kudo që janë, femra e meshkuj janë shumë të bukur/bukura.

    Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e dallandyshe
    Anëtarësuar
    23-02-2004
    Vendndodhja
    ne bina te ullirit
    Postime
    144
    shqyp shqyp bre
    allahile
    dodoni=papa gjon palija

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Hirushjaa
    Anëtarësuar
    10-05-2004
    Vendndodhja
    ..ne krahet e princit
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    E leça edhe niherë kët temë, se ata të parën e paska lemsh dikush.

    Hej, qi ka najkush naj foto/syret të Prishtinës, të bame këto kohët e funit, le t'na i bjen ktu qi ti shohim edhe na se edhe na kena qef me pa se qysh u ba prishtina, njeri.

    Bina edhe lajme se ça o ka bahet atje, jo politike e lajme të gazetave apo tv-ve por kështu lajme rinie.

    Tung

    PS: Kjo temë është vetëm tallje, e ju mësoni letrarçen sepse dialektet nuk na duhen asgjë e shpejtë edhe do të zhduken fare.
    Une lajme nga Tirona tjap sa te duash,
    pseon Cino fitoi cmimin e pare tek "Amici"tele5.eshte tiranas,edhe ato gocat nga blloku ka fillu te bredhin shume tani.
    una te pash ne syret,ku ta gjej nji bluz me shqiponje dhe une,jemi bo si teper atdhetar
    Mpuq DODONI

  6. #6
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Dallandyshe, ato fjalë që përdora unë në shkrimet e mësipërme janë shqip kurse ajo që përdore ti nuk është aspak shqip.

    Në Prishtinë, rinia përdor një lloj gjuhe shpesh që të mos i kuptojnë të tjerët që nuk janë nga Prishtina por edhe të vjetrit, duke i kthyer disa nga fjalët mbrapsht.
    Për shumë nga ne, të flasim kështu është një kujtim i ditëve tona të rinisë sonë në Prishtinë. Por do të kujdesemi që jo e gjithë tema të jetë ashtu me atë lloj gjuhe, por edhe ajo të ketë një pjesë të temës.

    Hirushja

    http://www.cafeshops.com/qindperqind
    http://www.iliria.net
    http://www.cafeshops.com/cp/search/?q=albanian
    Këto janë disa nga faqet ku mund të gjesh rroba me simbole tona kombëtare edhe pse jo të ndonjë cilësie të lartë. Unë për vete isha në Ralph Laurent Pollo, bleva tutat dhe patikat/këpucat sportive e pastaj shkova në një print shop (ato dyqane që printojnë nëpër rroba çfarë të duash) dhe printova shqiponjën në të.
    Pse të mos jemi atdhetar? Pse të mos e duam veten tonë?
    Bravo i qoftë Leonit dhe i urojmë suksese edhe më të mëdha në të ardhmen. Edhe mua më merr malli shpesh edhe për bllokun e Tiranës dhe vajzat e mrekullueshme tironce që bredhin në të gjithë kohën, sepse unë jam edhe tironc jo vetëm prishtins se kam jetuar dy vite edhe atje.
    Na sill lajme edhe nga Tirana, por në temat për Tiranën e sidomos foto kështu të bëra nga vet ju nëpër qytet.

    Mpuq edhe unë ty fort Hirushe
    Ndryshuar për herë të fundit nga dodoni : 28-05-2004 më 20:43
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Hirushjaa
    Anëtarësuar
    10-05-2004
    Vendndodhja
    ..ne krahet e princit
    Postime
    36
    Me ta thone te drejten ngaqe e shoh perdit ne TV,jo se nuk me ka marr malli se po vdes te shkoj i cik ne tiran,ne fotografi nuk kam njxerr asnjeher asnje pamje nga tirana,kur e shoh ne kartolin me duket bukur
    Faleminderit per adresat,shqiponjen do stampoj
    tung

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Shmeki
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    175
    Tung raptish qa bone.... , riqke riqkeeeee raptisha paska leq tem për ripshtinalit b'e njeri (riki riki roki,dodoni )

    Hajde ni pershendetje prishtines b'e njeri (cool-erave,krejt lloshka jon,veq cool-erat dodoni a, jo te tjerët,veq edhe e bojn interesont se jon shum t'smutë coolerat) hahahaaahahah tung tung Adi Krasta(ne sallen 1 tetori ne pr) qka kam bërë tu qesh,kur tha para kamerave gjat kohës sa drejtonte nje program, "tung tung, e msova ketu ne Kosove"

    hajt hajt o llokum, dridhi dridhi...pak ma shumë

    kiat kiat, se t'zit......

    tung dodoni kiata
    Shkenca na e premton të vertetën...por ajo kurrë nuk na e premton as paqen as fatin!

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Hirushjaa
    Anëtarësuar
    10-05-2004
    Vendndodhja
    ..ne krahet e princit
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga Shmeki
    Tung raptish qa bone.... , riqke riqkeeeee raptisha paska leq tem për ripshtinalit b'e njeri (riki riki roki,dodoni )

    Hajde ni pershendetje prishtines b'e njeri (cool-erave,krejt lloshka jon,veq cool-erat dodoni a, jo te tjerët,veq edhe e bojn interesont se jon shum t'smutë coolerat) hahahaaahahah tung tung Adi Krasta(ne sallen 1 tetori ne pr) qka kam bërë tu qesh,kur tha para kamerave gjat kohës sa drejtonte nje program, "tung tung, e msova ketu ne Kosove"

    hajt hajt o llokum, dridhi dridhi...pak ma shumë

    kiat kiat, se t'zit......

    tung dodoni kiata
    pse po cuditesh,edhe une ne forum e kam mesuar fjalen tung,pastaj ne e kemi sa te kapim fillin,edhe kur nuk i kuptojm e gjejme nje zgjidhje,eshte thjeshte dialekt,qe nga ty shume pak kuptova
    ps:do fitoje Luisi apo jo?

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Shmeki
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    175
    Citim Postuar më parë nga Hirushjaa
    pse po cuditesh,edhe une ne forum e kam mesuar fjalen tung,pastaj ne e kemi sa te kapim fillin,edhe kur nuk i kuptojm e gjejme nje zgjidhje,eshte thjeshte dialekt,qe nga ty shume pak kuptova
    ps:do fitoje Luisi apo jo?
    O edhe une kam lind i prapt,dhe e ke pak vështirë t'a kapesh fillin te une njeriiii shum je zanzi..... cool b'e njeri


    Luisi?
    Qka di njeri une,ndoshta po ndoshta jo....

    Ps: dodon,a je gjall o raptish(shqiptarë)?, hirushja
    Shkenca na e premton të vertetën...por ajo kurrë nuk na e premton as paqen as fatin!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Hirushjaa
    Anëtarësuar
    10-05-2004
    Vendndodhja
    ..ne krahet e princit
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga Shmeki
    O edhe une kam lind i prapt,dhe e ke pak vështirë t'a kapesh fillin te une njeriiii shum je zanzi..... cool b'e njeri


    Luisi?
    Qka di njeri une,ndoshta po ndoshta jo....

    Ps: dodon,a je gjall o raptish(shqiptarë)?, hirushja
    sipas ktyre qe thua,filli yt,i bie te jete nga fundineshte mire kur ke dicka ndryshe nga te tjeret
    une jam shum cool be njeri

    psaptish do te thote shqiptar?

  12. #12

    O Prishtinali ku jeni ej?.....

    po ju ves si njeri i llaktë mas venit të vet.... e si e ka mar malli me ju cjell Prishtinsë n'komë pej Vranjevcit e n'Matiçan..... pej Taslixhes e n'Veterrnik..... pej Dardanisë e n'Grmi.... përmirësomëni edhe emnimet e lagjeve n'kofshin nryshe tash..... m'sa e di dragodanit tash i thojnë Arbëri.... Bregi i Dillit..... Mahalla e Muhaxherrve.... Kacallartë.... Tokbashqja..... Hani i Dilit..... e Velanija s'ma mer menja si ngjihen nryshe....

    ktyneher nuk o konë çudi me ju cjell Prishtinsë trup e tëthurë veç me shku n'shkollë e masnej n'promje mi bo ni grumull t'cjellne n'qafë a n'kurriz..... mos mi përmen protestat e tuj qu frrka me t'zi..... me ja shtu edhe naj t'cjellne pej ni qyshi n'tjetrin tuj shku mas naj fele.... dej n'tri palë kpuca ju qkyshin njerit tuj shku mas tyne veç me jau mushë menen si e ki përime....

    ku jini e qysh pe kaloni n'atë Prishtinë?

    kalofshi xix.....

    Shqiptari.
    "Hyp se t'vrava, zhdryp se t'vrava." Popullore.

  13. #13
    MiLaNisT Maska e sLimShady
    Anëtarësuar
    22-04-2004
    Vendndodhja
    Shif ka mrapa m'ke
    Postime
    1,116
    ahhh vallai be prishtinali spo di cka me te thon nese don noj gje per gjakoven me te tregu te kisha tregu per prishtin spo di se moti skam qen
    M&M

  14. #14
    Prishtinali Maska e danger_dancer
    Anëtarësuar
    11-02-2004
    Vendndodhja
    Philly
    Postime
    24
    qe prishtinalia ketu, i dardanis, para lufte, shkojsha qdo dite ne kembe nje ore ne shkoll te mesme gjin gazull, prej dardanis deri ne velani...a sa me ka marr malli per jeten e prishtines bre
    zemren e kam ne pr, a me muut jam ketu ne mergim te amerikes damn it

    kurr skam pas jete me te mire sesa ne prishtine, qdo dite e qdo nate atje interesant, per muhabet e per mu knaq tere diten e naten...
    Alba pride Is on my mind
    Albanian blood is my kind
    step aside n let us through
    cuz its all about da Alba crew
    Albanian love is all around
    4 my fellow Albanians never let me down
    show your pride n say its tru
    cuz Albanian genes can b in u

  15. #15
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Shmeki
    O edhe une kam lind i prapt,dhe e ke pak vështirë t'a kapesh fillin te une njeriiii shum je zanzi..... cool b'e njeri


    Luisi?
    Qka di njeri une,ndoshta po ndoshta jo....

    Ps: dodon,a je gjall o raptish(shqiptarë)?, hirushja
    O gjalle jam njeri une, po kum harru me hi ne ket teme krejt.

    Po ti ku je o raptish? A ka naj te re?

    Edhe mos kiat shume njeri, se po merr n'thu najkun. fore a

    Tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga dodoni : 01-02-2005 më 20:30
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  16. #16
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Hirushjaa
    sipas ktyre qe thua,filli yt,i bie te jete nga fundineshte mire kur ke dicka ndryshe nga te tjeret
    une jam shum cool be njeri

    psaptish do te thote shqiptar?
    Po raptish dtth. shqiptar. Eshte vec nje mbrapshtim germash.

    Tung Tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga dodoni : 01-02-2005 më 20:36
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  17. #17
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Pranvera ne Prishtinë!

    --------------------------------------------------------------------------------

    A të kujtohet natë e parë?
    Shi kur binte në Prishtinë
    Unë dhe ti si dy këngëtar
    Përshpërisnim për dashurinë heyy

    Unë të doja, ti më doje
    lugut të gjelbërt të Gërmisë
    Yjet mbi qiell na bënin roje
    E lisat gjelbronin
    Prej lakmisë

    S'harrohet një ngrohtësi e rrallë
    Kur pranvera ishte në Prishtinë
    Unë e ti si dy këngëtarë
    Thurnim vargje për dashurinë
    Në Prishtinë, Në Prishtinë




    Dashuri në shi, dashuri në Gërmi, mirë u konë. Bile, bile u kënaqshim krejt.

    Tung Tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga dodoni : 01-02-2005 më 21:40
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  18. #18
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Nixha takoi hartuesit e planeve rregullative të disa lagjeve të Komunës së Prishtinës Kosovë

    Sot, në ambientet e Kuvendit komunal të Prishtinës, Drejtorati për Planifikim, Urbanizëm e Ndërtimtari i Komunës së Prishtinës, të cilin e udhëheq Lulzim Nixha, drejtor i këtij Drejtorati u takua me hartuesit e planeve rregullative të disa lagjeve të Komunës së Prishtinës.


    Në këtë takim mori pjesë edhe kryeshefi Ekzekutiv i Komunës së Prishtinës, Sami Hamiti, si dhe fituesit e tenderëve të disa lagjeve të Prishtinës për planet rregullative si Bodo Fuhrmann, menaxher i kompanisë GRI nga Berlini i Gjermanisë, i cili e ka fituar tenderin për planin rregullativ për “Qarkoren” në Prishtinë, pastaj Paul M. Losse, menaxher i kompanisë Planungsgruppe 4, i cili ka fituar tenderin për lagjen “Dodona”, Fridhelm Flug, menaxher i kompanisë “Hasen Agentur”, i cili ka fituar tenderin për lagjen “Mati”, Kadrush Grezda, menaxher i CMA, i cili ka fituar tenderin për lagjen “Kalabria”, Stephen Rich, menaxher i kompanisë M group LTD nga Londra, i cili ka fituar tenderin për lagjen “Qendra”, Vlora Sahatçiu, menaxhere e “Atele-Arkitektura”, e cila ka fituar tenderin për lagjen “Arbëria”, si dhe Dukagjin Hasimja, menaxher i “Ubran +”, I cili ka fituar tenderin për lagjen “Tophane” në Prishtinë. Lulzim Nixha, drejtor i Drejtoratit për Planifikim dhe Urbanizëm i Komunës së Prishtinës pasi i përshëndeti të pranishmit tha: “Ky është takimi i parë që po punohet për planet rregullative dhe në këtë takim, veç kompanive që i kanë fituar tenderët për planet rregullative, po marrin pjesë edhe përfaqësuesit që i menaxhojnë planet rregullative. Qëllimi i takimit të sotëm është që ekipet t’i këmbejnë idetë e tyre rreth këtyre planeve rregullative, pasi këto projekte që po prezentohen sot nuk janë varianti përfundimtar”. Në vazhdim, drejtori i Drejtoratit për Planifikim dhe Urbanizëm, Lulzim Nixha shtoi se “nëse duam të kemi trafik të mirë, atëherë nuk mund të jenë pengesë objektet e ngritura siç është rasti me lagjen “Tophane” në Prishtinë. Koncepti ynë është që në Prishtinë të kemi më shumë oaza për këmbësorë, veçanërisht në pjesën e vjetër të qytetit. Këto projekte që po i prezentojmë sot, janë vazhdimësi e Planit Zhvillimor Strategjik të Prishtinës i miratuar vitin e kaluar nga Asambleja komunale e Prishtinës, ndërsa me projektin e sotëm do t’i kemi disa variante ku parësore do ta kemi një trafik të pranueshëm për qytetin e Prishtinës”. Duke folur për gjendjen aktuale në fushën e planifikimit dhe urbanizmit, Nixha shtoi se “pikat më kritike aktualisht janë hyrjet në Prishtinë dhe shumica e objekteve të ngritura janë të karakterit të përkohshëm, prandaj ky plan mund të realizohet. Kërkoj që pjesëmarrësit e ketij takimi të japin ide për fazën e dytë të realizimit të këtij projekti me rëndësi jetike për Prishtinën”, tha ndër të tjera para të pranishmëve, Lulzim Nixha, drejtor i Drejtoratit për Planifikim e Urbanizëm në Komunën e Prishtinës.Në vazhdim, projektin e elaboroi në mënyrë të hollësishme, menaxheri i kompanisë gjermane GRI, Bodo Fuhrmann, ndërsa me diskutime rreth planeve rregullative diskutuan edhe pjesëmarrësit tjerë.


    RTK 02/02/2005 15:17:26

    Më në fund, ja nisën me ndreq Prishtinen tash, mas gjithe atyne ndertimeve pa leje, ven e paven.

    Tung Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    1
    qa me than per prishtinen leje qe esht vend i mir e vend shqiptar po djemt qa i ka se mat bukrit ner shqiptari hahah big kiss for prishtinali

  20. #20
    Death Seeder Maska e USHK
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    61
    Prishtina- vend i territ, gjeneratoreve,here pluhurit e here baltes,mbeturinave,zhurmes,dhe kullerave ....dhe vend ku mund ti gjesh te gjitha ato qe askund ne bote smund ti gjesh ne nje vend(????)
    "Populli i cili nderon të rënët për liri,nuk duhet të frikësohet nga e ardhmja!"
    S.U."Graver's"
    Damn forever

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Xhemail Mustafa
    Nga Brari në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 15-01-2012, 20:26
  2. Na ishte njëherë Troja me nëntë shpirtra
    Nga ALBA në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 62
    Postimi i Fundit: 24-01-2009, 00:52
  3. Ministria e jashtme greke Bakojani viziton Prishtinën
    Nga dodoni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 07-09-2006, 08:46
  4. E beri njehere .. do e beje prape ???
    Nga PINK në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 06-10-2004, 13:06
  5. Model i ri politik i LDK-së per Prishtinen "Loja e kapuçave"
    Nga Albanino në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 29-09-2002, 13:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •