Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15

Tema: Nonda Bulka

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Nonda Bulka

  -Neno!...
  -Bir!
  -Dua buke!
  Mema hesht.
  -Neno!
  -Bir!
  -Ngriva!
  Mema psheretin.
  -Neno!
  -Bir!
  -Me dhemb koka!
  Mema s'pergjigjet.
  S'ka buke, s'ka zjarr, s'ka te holla per doktor. Dhe djali psheretin. Mema s'pergjigjet. Psheretin edhe ajo ngadale. Djali nuk i degjon psheretimat e memes. Mema degjon tiktaket e zemres se te birit. Nje grua plake e rreckosur, me fytyren rrudha-rrudha, rri mbi koken e nje djali dhe veshtron me sy te zgurdulluar. S'guxon te qaje; ka frike mos ta zgjoje djalin qe porsa filloi te fleje. Rri dhe e veshtron. Dy lot helmi shkasin prej syve te neveritur. Ngadale, pa zhurme, mbeshtet doren e vet mbi ballin e djalit dhe djali zgjohet perseri.
  -Neno!
  -Biri i nenos.
  -Dua buke!
  Nena hesht.
  -Neno!
  -Xhani i nenos!
  -Me ngrine kembet!
  Nena psheretin.
  Dhe djali fle perseri; dhe nena rri dhe e veshtron, dhe ngadale qan e psheretin. Ne heshtjen tragjike te nje nate dimri, ne oden pa drite luhet nje nga mijera tragjedite e jetes njerzore. Dhe cdo tragjedi eshte nje poeme e gjalle! Poema e shekullit njezet!
  Nje meme; prane saj nje dhoge, kora e Shen Merise. Mema e veshtron koren e shenjte, i afrohet, e puth dhe kthehet prane djalit. NJe shkendije shprese shkelqen ne syte e saj.
  Shen Maria hesht!
  Qe nga larg, zhurma e muzikes se radios tingellon ne veshet e memes. Dhe djali fle, pa buke, pa zjarr, pa drite.
  -Neno!
  -Bir!
  -S'jam mire!
  -T'u befte nena, fli!
  Dhe djali fle perseri. Dhe mema qendron si shtatore! Hedh syte tej e pertej, veshtron koren, veshtron djalin dhe psheretin thelle. Dhe djali fle! Mema i ve doren ne balle! Balli eshte i ftohte! Mema i trazon doren. Dora ka ngrire. Mema e puth ne buze. BUzet jane mbyllur perjete. Mema qan me ze, por djali nuk zgjohet. Dhe zerit te memes i pergjigjet heshtja e nates. Kora perkarshi veshtron dhe hesht. Nje trup i ngrire. Nje meme me sy pa lot. Nje nate dimri vdiq i biri i nje lypseje. S'u prish bota, as fukuaralleku s'mori fund.

 2. #2
  me solle lot ne sy pasi kjo ka qene pjesa ime e preferuar kur kam bere shkollen ne shqiperi. gati gati e di permendsh te pakten ate pjesen "djali fle ! Mema i ve doren ne balle!Balli eshte i ftohte ! Mema i trazon doren . Dora ka ngrire . Mena e puth ne buze .Buzet jane mbyll perjete .Mema qan me ze , por djali nuk zgjohet."

  kete pjese e kam bere ne klase te 5 ne mos gabohem dhe me eshte ngulitur ne koke pasi akoma nuk kishim librat dhe ishim te detyruar ti merrnim pjeset me shkrim neper fletore. kjo jepte shkas per shume gabime ne shkrim e pastaj ne leximin e tyre . me kujtohet tani qe mesuesja ngre vajzen e drejtorit (mesues gjuhe ky) qe te lexoj pjesen e lartpermendur dhe kjo lexon "Mema i trazon doren .Dora ka ngrire .Mema e puth ne byth .por bythet jane mbyllur perjete ."
  qe sot e kesaj dite ja kujtoj kesaj shoqes sa here qe e takoj.

  fiori ta patca borxh kete nder !
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 3. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Sa e bukur qe eshte kjo pjese Fiori.......sa e prekshme.

  Por Liliella, une mbaj mend se kjo ka qene ne leximin e klases se trete ose te katert......ndoshta kujtese e gabuar

 4. #4
  Moderatore Maska e Shanon
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  milano
  Mosha
  43
  Postime
  386
  une se mbaj mend ne cfare leximi ka qene. po atehere qaja si budallacke kur e kam lexuar, medje di te them se ne nje tip aktiviteti nga ato te kohes se komunizmit qe kemi bere ne shkolle e kam recituar dhe qaja... nejse fitova cmim te dyte atehere... dhe prape vazhdoja te qaja... o trishtim... o dhimbje shpirti

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet nė Bllog
  3
  Njėqind flamurė pa njė

  Nonda BULKA

  Ishte ditė vere nė njė nga qytetet mė tė mėdha tė Arnautistanit. Ecja filli vetėm duke menduar pėr hallet e kusuret e kėtij vendi heroik, por shumė fatkeq. Vapa pėrvėlonte. Djersėt mė kullonin rrėke. I kredhur nė tė thella kapėrceja nga njė ngjarje nė tjetrėn.
  Shikoja me sytė e mendjes vendin e shkretuar prej tufanit, tėrmetin qė po trondit botėn dhe qė po kthen nė shkrumb e hi atė qė dora e njeriut e ka ngritur me djersė e gjak. Habitesha me shtazėritė njerėzore. Nė kėto tė thella isha kredhur, kur… fiu, fiu… sirena. - Bum, bum, bum! – krisi topi.
  - Bobo, - thashė, - erdhėn lanetėrit e qenit, shpikja moderne mė e mrekullueshme pėr tė shfarosur njeriun.
  Pa e vrarė mendjen mė thellė, hyra nė shtėpinė e parė qė gjeta aty rrotull. Mysafir i paftuar, hapa derėn e rrugės, pastaj atė tė brendshmen dhe instikti vetmbrojtės mė drejtoi nė njė bodrum tė sigurt nėn tokė.
  - Ē’urdhėroni? – ma priti njė zotni i cili me grua e fėmijė ishte strukur nė njė cep tė asaj grope tė errėt.
  - Hyra kėtu, mbasi jashtė po bėhet festė midis qiellit e tokės. Qielli sulmon tokėn dhe toka i pėrgjigjet. Dhe unė, qė s’jam as nė qiell as nė tokė, hyra kėtu nėn tokė.
  - A janė shumė?
  - Nxin qielli katran, efendi.
  - Allahalla! Si do vejė ky halli ynė? Kur do tė marrin fund kusuret?
  U ula mbi njė fron gjysėm tė thyer dhe po fshija djersėt. Njeriu i bodrumit mė lėshonte lehtė-lehtė, me kureshtje, nga njė bisht syri; sikur matej tė mė thoshte diēka, po nuk guxonte. Mė sė fundi foli:
  - Si duken punėt, or zotni? Ē’ėshtė ky hall i madh qė na ka rėnė? Kur merr fund vallė? Ē’ėshtė kjo e keqe qė i ka rėnė nė kokė njerėzisė anembanė?
  Ndėrsa ai po qante hallin e njerėzimit, unė po vėrtisja sytė rreth e rrotull atij bodrumi dhe vura re diēka qė mė bėri pėrshtypje:
  - Pėrse i mban ende syfetin e famėmadhit Duēe dhe flamurin me lulka tė Imperos? Ti e di qė ajo punė mori fund njėherė e mirė.
  - Ah, mor bir (mė lejo tė tė quaj bir), - ma priti hallexhiu i bodrumit, - njė fjalė e vjetėr thotė se bota ėshtė e rrumbullakėt si top; njerėz si unė qė nuk merren me politikė i kanė marrė masat pėr ēdo gjė qė mund tė ngjasė… Sa ka parė ky qerrata vend!
  - Po ky flamuri i Anglisė, pranė atij tė Duēes, ē’kėrkon kėtu nė bodrumin tėnd?
  - Ta thashė, mor bir, jam njeri esnaf dhe hallexhi. Sikur njė mėngjes, papritur dhe papandehur, tė kėrcasė topi andej nga deti dhe tė zbresin ata? Ku tė gjej stofė pėr tė qėndisur flamurin anglez? Apo tė ha ndonjė plumb rrugės? Kėshtu tė paktėn e kam mendjen tė fjetur.
  - Po Stalini me drapėr e ēekan, ē’punė ka nė bodrumin tėnd tė errėt? Mos je gjė bolshevik?
  - Jo, vallahi, bilahi s’jam. Po si esnaf njeri qė jam, kur tė shoh se tė gjithė bota do tė skuqen, si mund tė qėndroj unė i bardhė? Urtėsia mė kėshillon tė ngre flamurin dhe tė bėrtas pas berihasė: “Rroftė!”.
  - Qenke plot tru, efendi. I paske marrė masat me kohė.
  - Posi, posi, ē’tė bėsh? Ja! Po fitoj para me grushta, si hallexhi qė jam. Kam tre djem dhe qė tė tre i kam ndarė nė tri parti tė ndryshme; kėshtu, ngado qė ta kthesh, i kam shpatullat tė ngrohta.
  - A ke ndonjė djalė nė mal?
  - Jo bir, jo! E kam vėrtitur punėn qė mishi tė piqet dhe helli tė mos digjet. Jam njeri i punės dhe jo i politikės. Kur ishte Zogu mbret, unė isha zogist. Kur iku, nuk i thashė as udhė e mbarė.
  Kur pllakosi ushtria e Duēes, i dola pėrpara me flamur dhe tashti qė u largua, i dhashė munxėt nga prapa. Kur erdhi gjermani, e kisha gati fytyrėn e Hitlerit dhe flamurin me kryq tė thyer. Kur tė shkojė, edhe kėtė do ta zė me gurė, pėr t’i bėrė qejfin atij qė do tė vij pas tij. S’ke ē’bėn, duhet tė jetosh “me nder” nė kėtė botė.
  Mbeta si i trullosur nga predikimet morale tė atij njeriu tė njohur dhe tė panjohurqė ma hapi aq thellė zemrėn; rashė nė mendime duke kullotur sytė rreth e rrotull bodrumit ashtu si nėpėr ėndėrr.
  Nė njė cep mė vranė syrin disa flamurė tė tjerė.
  E pyes:
  - Po kėta ē’janė?
  - Ky ėshtė flamuri i grekut, - mė tha efendiu.
  - E mora vesh. Zotrote qenke grekoman, o efendi.
  - Jo bir, jo, nuk jam as grekoman, as djall; por, kur ushtritė e grekut hynė thellė nė vendin tonė kundėr italianėve, porosita shpejt e shpej flamurin e tyre, qė tė mos mė zinte nė befasi. Ja dhe flamuri i Turqisė, qė po e ruaj si kujtim tė Baba Dovletit. Tė thashė, or bir, se jam njeri me parime me karakter, me edukatė dhe s’ma ka ėnda tė prish muhabetin me asnjė kral qė mund tė shkelė kėt vend.
  U ngrita nė kėmbė, u solla dy-tri herė rreth atij muzeu origjinal qė mund tė pagėzohej me emrin tingėllues “muzeu i karakterit” dhe sytė m’u mbėrthyen mbi njė flamur tė ēuditshėm, tė bardhė si dėbora me njė rreth tė kuq nė mes.
  - Po ky i kujt ėshtė, mor efendi?
  - Ulu, - ma preu ai, - se ėshtė punė e gjatė qė tė ta shpjegoj. Disa vjet mė parė po rrija nė kafe duke pritur njė mik, ortakun tim, me tė cilin dėrgonim fasule nė Greqi; duke pritur mikun e fasuleve, nė tryezėn aty pranė, disa si biēim shkollarė bisedonin pėr politikė. Ishte ajo kohė kur kishte nisur lufta midis Japonit dhe anglo-amerikanėve. Japoni po korrte fitime aq tė vrullshme, sa asnjeri nuk mund tė parshikonte se ku do ti mbanin kėmbėt anglezėt dhe amerikanėt. Njė nga shkollarėt hidhet e i thotė shokut: “Ashtu siē ka nisur puna, s’ėshtė ēudi qė njė ditė t’i shohim japonezėt tė vijnė deri nė Tiranė!”. Sa dėgjova kėto fjalė, shpejt e shpejt bėra gati edhe flamurin japonez. Kėshtu mė zuri gjumi rehat.
  Bombardimi kishte marrė fund. Sirena mė lajmėroi se kishte ardhur koha pėr tė dalė nga strofka e atij idealisti. Ndėrsa po matesha qė ta pėrshėndesja, befas mė ra ndėr mend diēka dhe e pyeta:
  - Tė falenderoj, mor efendi, pėr mėsimet e larta tė moarlit qė mė dhe, por as mė thua, tė lutem, nė gjithė kėtė grumbull flamujsh dhe fytyrash, si nuk ma zė syri asgjėkundi Skėnderbeun dhe flamurin kuqezi?
  Efendiu ngurroi pakėz si i menduar, rrotulloi sytė andej-kėtej, pastaj duke m’i mbėrthyer si me frikė, mė thotė:
  - Ke hak, ke hak. S’mė kishte shkuar ndėr mend; e ku ta kesh mendjen mė parė, nė kėtė kohė trazirash dhe pėrleshjesh? Pastaj me autoritet i drejtohet tė birit dhe i thotė: Kujtomė, kur tė vemi nė dyqan tė porosisim edhe njė flamur tė Shqipėrisė, se s’dihet, edhe ai mund tė na hyjė nė punė!
  Hapa sytė. Isha nė ėndėrr. Se idealistė tė tillė s’mund tė ekzistojnė veēse nė ėndėrr.

  Botuar mė 1944

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet nė Bllog
  3
  Vija e vdekjes

  Nonda BULKA

  Ofiqari i gjėndjes civile ėshtė zėvėndėsi i Perėndisė nė tokė. Me tė marrė vesh se vdiq njė njeri, i heq njė vijė tė kuqe emrit tė tij dhe mbaroi puna; ai njeri shkoi e vajti: vdiq; as ushtar vete, as taksa paguan, as borxhet ia kėrkon njeri, as vjehra e mėrzit, as kalamanjtė i ēajnė kokėn. Jo! S'ka mė pėr tė, veēse errėsirė, kėshtu ka vendosur legjislatori: njė vijė e kuqe shėnon vdekjen e njė krijese.
  Njė ditė prej dite, vajta nė komunė. Mė duhej njė ēertifikatė pėr tė provuar se jam plak, se kam punuar pėr Shqipėri dhe se jam njeri qė meritoj hylefe nga qeveria; se, helbete, edhe unė kam punuar pėr Shqipėrinė. Dhe ja me dy fjalė biografia ime: nė kohėn e Turqisė u mėsova fėmijėve gjuhėn turke, dhe kur harroja (kohė mė kohė), u kujtoja se ka njė Shqipėri, e cila mund tė bėhet shtet ndonjė ditė; dhe mbaja festė tė kuqe; dhe bėrtisja tri herė ditėn: rroftė Sulltani! por kėtė e bėja nga dashuria qė kisha pėr Shqipėrinė. Kur iku Turqia, erdhi Greku; hoqa festen e kuqe dhe vura kapello dhe thirra tri herė: rroftė Venizellua! dhe Venizellua mė dha para; dhe fytyra e Venizellos zbukuronte gjoksin tim; por kėto i bėja nga dashuria qė kisha pėr Shqipėrinė. Pastaj u bė Shqipėria dhe unė isha nga tė parėt qė bėrtita: rroftė Shqipėria! pėrvėlova me benzinė festen e kuqe, surratin e Venizellos dhe vura nė dritaren e shtėpisė tre flamurė kuq e zi. Dhe gjithė bota habiteshin me atdhetarizmėn time. Kjo ėshtė shkurt biografia ime. Pra, i bazuar nė kėto fakte tė pamohueshme tė atdhetarizmės sime, vajta nė zyrė civile. I dhashė zyrtarit emrin dhe mbiemrin. Hapi regjistrat nėpunėsi i ndershėm, dhe mbeti si i shushatur kur pa emrin tim. Mė pyeti:
  - Nga vjen ti?
  - Nga greminė e zezė! - iu pėrgjigja unė.
  - Por ti ke vdekur, mor efendi! - se emri yt ka njė vijė tė kuqe.
  E vėshtrova me sy tė zgurdulluar emrin tim me njė vijė tė kuqe, dhe vura re se, gabimisht mė kishin skuqur mua nė vėnd tė gjyshit tim.
  - Mė varrostė pėr sė gjalli, or paēi belanė! - i thashė mehmurit e dola jashtė duke menduar ē'tė bėj.
  - Tė futem nė varr dhe tė nxjerr gjyshin prej varrit? Se kėshtu e do ligji!....Dhe atė qė do ligji e do edhe Zoti…. Apo jo?

  Botuar mė 1934

 7. #7
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Historitė e banesave ku jetoi njė nga shkrimtarėt mė tė njohur tė viteve '30

  Shtėpitė e vogla tė Nondės sė madh

  Nonda Bulka e kishte nė xhep pėrgjigjen. "Shtėpi e ngushtė, zemėr e gjerė". Kėshtu ua priste me tė qeshur, mjeshtri i prozave poetike e skicave humoristike, tė gjithė atyre qė vėrenin jo pa keq ardhje, dhomėn ku jetonte sė bashku me tė shoqen. Edhe me ndryshimin e shtėpive, shumė mė para se tė jetonte nė shtėpinė te Rruga e Pishave, e mė pas te Pallati i Oficerėve, vendi ku banonte shkrimtari i njohur mbetej gjithnjė njė dhomė. E vogėl, e ngushtė dhe gjithnjė plot. Qė kur kishte vendosur tė jetonte nė Tiranė, pas kthimit nga Franca ku mbaroi studimet pėr letėrsi, kishte jetuar nė njė sipėrfaqe tė vogėl, ku jo rrallė herė librat i prisheshin nga lagėshtira. E kujtonte me mall, shtėpinė e tij tė fėmijėrisė nė Leusė tė Pėrmetit, veēanėrisht atė verandėn e madhe ku gjente prehje, tė cilėn e gjeti tė djegur po si pjesėn tjetėr tė shtėpisė, kur shkoi ta vizitonte pas ēlirimit. Si gjithmonė, Chri-Chri (pseudonimi me tė cilin shkruante Nonda Bulka), ēdo ngjarje, sado tė trishtė, do e shoqėronte me humor. Edhe nė rastet kur humorin s'e bėnte ai, e bėnte vetė ngjarja. Qefseri, ish-bashkėshortja e tij, na tregon se kur arriti Nonda nė Leusė pėr tė parė shtėpinė e tij, e morėn pėr diversant. "Shumė pak njerėz e njihnin se ishte larguar pėr studime, e vetėm pasi e verifikuan nė polici e lanė tė lirė", kujton ajo duke shtuar se Nonda tė bėnte tė qeshje me lot kur e rrėfente historinė. Nė kėtė shtėpi, u dogj nga nazistėt biblioteka e tij aq e madhe saqė iu kishte rėnė nė sy edhe ushtarėve, qė kishin thėnė se kėtu paska jetuar njė njeri shumė i rrezikshėm. Por edhe nė shtėpitė e tjera, kur s'kishin gisht nazistėt, librat patėn njė fat tė ngjashėm. "Nė vitin 1950, jetonim nė njė dhomė tė njė shtėpie private tek Rruga e Pishave", tregon ish-bashkėshortja e shkrimtarit. Pėr 12 vjet, ai punonte, flinte, hante, krijonte nė atė hapėsirė tė vogėl qė e paguante me qira. Nė vitin 1972, atij i dhanė njė dhomė nė rrugėn e Durrėsit, nė Pallatin e Oficerave, pasi u transferua me punė nė Shkollėn e Partisė, ku jepte lėndėn e gjuhės. "Meqe jemi te shkolla e Partisė, po kujtoj njė humor qė Nonda e tregonte shpesh", thotė Qefseri. "Nonda po bėnte diktim njė ditė, dhe kur po i korrigjonte fletoren njė gjenerali i thotė pėrse fjalėn "Partizan" e ke shkruar me tė madhe dhe fjalėn "hitler" me tė vogėl? - Po partizanėt ishin heronj, ndėrsa Hitleri ishte pushtues. -Po gramatika nuk e ka kėshtu- iu pėrgjigj Nonda. -Epo atėherė, ajo ėshtė gramatikė borgjeze- i thotė gjenerali"
  Me tė tillė humor Nonda mblidhte nė shtėpinė e vogėl, shumė miq tė tij. "Midis batutave duke qeshur mė thoshte:- Ku e ke likonė e vishnjes qė t'i qerasėsh mysafirėt. Kjo i kujtonte mallin e fshatit tė lindjes. Madje, unė nuk dija tė bėja liko dhe pėr t'ia plotėsuar dėshirėn mėsova ta bėja vetė", rrėfen ish-bashkėshortja. Televizori qė kishte sjellė nga Rumania, i shtonte akoma mė shumė vizitorėt sidomos nė rast kampionati futbolli. Ėshtė e njohur ndėr miqtė e tij, historia e qilimit qė u gris, nga vajtje-ardhjet. E biseda pėr zgjerim me tė shoqen, gjithnjė pėrfundonte kėshtu: s'kemi pse qahemi, ka tė tjerė mė keq se ne. "Pėr shembull mė zinte njė familje romėsh qė jetonin nė bodrumin e pallatit nė tė cilėn kishim dhomėn", tregon Qefseri duke shpjeguar se nė atė kohė kishte krizė pėr shtėpi.

  Vizita e Enverit dhe shtėpia "e mirė"

  Atėherė mund tė bėhej me shtėpi. Ish-drejtuesi i regjimit diktatorial, si nė shumė shkrimtarė tė tjerė do tė bėnte njė vizitė edhe nė shtėpinė e Nonda Bulkės. Ishte njė nga pėrvjetorėt e Lidhjes sė Shkrimtarėve. "Se mos bėn gabim e kėrkon shtėpi gjatė vizitės", e kishte porositur shkrimtari bashkėshorten. Zakonisht, nė kėto raste, ata qė kishin probleme me shtėpinė, e zgjidhnin kėtė problem. "Nexhmija, mė pyeti se si i keni punėt me shtėpinė. Unė i thashė se ishim shumė mirė, dhe shumė tė kėnaqur", tregon ish-bashkėshortja e shkrimtarit. Kėshtu tė gjithė ata qė mendonin se pas vizitės sė Enverit, Nonda Bulka do tė bėhej me shtėpi, e humbėn bastin me veten. Me Enverin, ai kishte qenė nė tė njėjtėn kohė pėr studime nė Francė, por megjithatė ata vetėm e njihnin njėri-tjetrin dhe s'ishin miq. Qefseri tregon se Nonda s'ishte bėrė kurrė anėtar partie. "Prozave poetike dhe fejtoneve qė shkruante, qė t'ia botonin i fuste nga njė Parti nė fund, dhe mė thoshte mua qė e kishte vėnė nė fund qė kur tė vinte koha ta heqja", tregon ish-bashkėshortja e tij.

  Demoni qė s'mundi dot

  Nonda Bulka s'e hiqte cigaren nga goja. Ēuditėrisht, ajo e ndihmonte muzėn e tij. Madje dhe njė festė tė vitit tė ri, ku me firmė e me inēizim o zotua para shokėve tė mos pinte mė duhan qė pa gdhirė e "shkeli" betimin. "E gjeta duke kėrkuar nė hi, paketėn qė kishte hedhur nė darkė", kujton e shoqja me humor. Po ajo thotė se s'qe duhani qė ia shkaktoi sėmundjen shkrimtarit, por mėrzia nga vdekja e tė vėllait tė tij. "Me ilaēe dhe me humor do tė luftoj demonin qė mė ka kapur pėr gryke", tha shkrimtari kur mori Urdhrin "Naim Frashėri" i Klasit tė Parė. Atėherė ai kishte filluar tė bėnte atė qė s'e kishte bėrė gjer mė parė. Kishte bėrė kėrkesa tė shumta pėr njė shtėpi. "I kish dėrguar njė letėr prekėse Manush Myftiut, pa dijeninė time dhe brenda pak kohe na dhanė shtėpi", tregon Qefseri. Chri Chri kishte shkruar dhimbshėm. Ata qė kanė lexuar "Mėmė e Bir" e dinė se ēdo tė thotė kjo. Kishte ardhur koha qė ai t'i vinte pikėn librit tė jetės. E nė kėtė libėr pa trashėgimtarė, tė shoqes donte t'i linte njė strehėz. Dy muajt e fundit tė jetės sė tij, ai i ndau mes strehėzės dhe spitalit, ku mbylli dhe sytė. Mė 14 nėntor nė orėn 20.10 tė mbrėmjes, Nonda Bulka u nis drejt banesės sė fundit.

  Miqtė

  Nė foto, nė tė majtė shkrimtari Mustafa Greblleshi me bashkėshorten Merushe dhe djalin Ardi, nė mes Nonda Bulka me bashkėshorten Qefser, nė tė djathtė Zisa Cikuli me tė shoqen Rashela. "Nonda kishte shumė miq, dhe gjithmonė me ta i kalonim festat e ndryshme qė kishim", tregon ish-bashkėshortja Qefseri.

  Dekorimi
  Nonda Bulka duke u dekoruar me Urdhrin "Naim Frashėri i Klasit tė Parė", nė shtator tė vitit 1972. "Me ilaēe dhe me humor do tė luftoj demonin qė mė ka kapur pėr gryke", tha shkrimtari gjatė ceremonisė sė shkurtėr, mė shumė miqėsore sesa zyrtare. Disa muaj mė pas, ai do tė largohej nga jeta.

 8. #8
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Flet ish-bashkėshortja e shkrimtarit tė njohur

  Qefser Bulka: Pengu i Nondės, njė dhomė muze

  Pėr tė, ajo braktisi familjen. Edhe tani gjysmė shekulli mė pas, njė zgjedhje e tillė s'kapėrdihet lehtė nga familja. Atėherė, Qefseri ishte njė nxėnėse nė shkollėn pedagogjike, ndėrsa Nonda njė profesor 20 vjet mė i madh nė moshė. Historia e tyre, ishte vėrtetim i postulatit "Dashuria nuk njeh moshė". E, familjes sė saj, iu desh njė vit kohė pėr ta kuptuar e pranuar kėtė fakt. "Kemi kaluar 23 vjet jetė bashkėshortore dhe ruaj kujtimet mė tė mira", kujton ish-bashkėshortja e shkrimtarit tė njohur. Pėrveēse njeriu mė i afėrt i tij, ajo ishte dhe njė bashkėpunėtore e ngushtė, e madje edhe kritiziere. Qefseri, jeton nė shtėpinė ku e ka lėnė shkrimtari, nė njė apartament pranė Brrylit, nė katin e pestė. Edhe pse ėshtė tek tė 75-at, akoma i ruan tė freskėta tiparet e bukura, e kujtimet po tė tilla tė jetės me shkrimtarin. "Nonda e kishte pikė tė dobėt faktin se mund tė mė linte pa shtėpi. Ne s'patėm as fėmijė, dhe e vetmja trashėgimi qė mund tė mė linte ishte shtėpia", tregon ajo duke kujtuar momentet e trishta ku sėmundja e Nondės pushtonte ēdo ditė e mė tepėr trupin e tij, duke i helmosur shpirtin. Disa nga kėto momente, shkrimtari i reflekton edhe nė letrat e dėrguara miqve tė tij tė ngushtė, veēanėrisht Sterjo Spasses. "Por Nonda gjithmonė bėnte humor dhe sillte gaz nė shtėpi", kujton Qefeseri. Nė kėtė apartament, tregon ajo, ai jetoi dy muajt e fundit tė jetės sė tij. Pas marrjes sė shtėpisė, e vetmja dėshirė qė shkrimtari donte tė realizonte, ishte qė tė sistemonte veprėn e tij nė njė dhomė, gjė qė i kishte munguar gjatė gjithė jetės. Por vdekja s'e priti. Kjo ėshtė edhe ėndrra e Qefserit, kthimi i njė dhome nė muze ku do tė jenė tė ekspozuara tė gjitha veprat dhe objektet mė tė dashura tė shkrimtarit. Kėshtu, tė gjithė ata qė e adhuruan legjendėn e viteve '30, mund ta pėrkujtojnė duke vizituar vendin ku ai kaloi ditėt e fundit tė jetės sė tij. "Sė shpejti, do tė bėhet edhe ribotimi dhe pėrpunimi i veprės sė Nondės", tregon Qefseri. "Nonda, gjithmonė mė thoshte: Vepra e njė shkrimtari vlerėsohet pas 50 vjetėsh". Dhe si gjithmonė, ai kishte tė drejtė.

 9. #9
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  24 qeshor 1971, Bukuresht

  Tė dashur shokė, Sterjo, Zisa, Fate
  "L'inevitable, l'inexorable, l'ineluctable, l'irreparable ...erdhi. (E paevitueshmja, e papėrthyeshmja, e paluftueshmja, e pariparueshmja..). Po hyj edhe unė nė listėn e kandidatėve tė 50000-ve qė i venė pikė librit tė jetės, ēdo ditė nė turmėn e miliardave frymorėve qė mbėrthen globi..". Kėto mendime trazonin trutė e mija tė thartuara, ndėrsa aeroplani ēante qiejt. Kur zbrita, ndryshova mendim. Janė ato grackat e pabesa tė jetės qė shpesh tallen me ne. Mora penėn t'ju shkruaj shokė tė dashur. Se s'kam ē'bėj kėtu nė spital. Doktorėt mė panė nė fillim dhe janė optimistė. Na mbyti optimizmi... Kėto ditė do tė mė shikojnė me nge. Spitali i mirė..po spital..Optimizmi dhe pesimizmi alternohen si dita pas natės..po mė shumė natė se ditė, megjithėse verė.
  Dokumentat e spitalit tė atyshėm rreth sėmundjes time nuk kanė ardhur, as nė ambasadė, as nė spital. S'di pse. Unė paraqita xhamat e biopsisė qė t'i ekzaminojnė ata. I kisha marrė me vete. S'di ēdo tė thotė shkenca, se ka raste kur shkenca i
  ha m.. sėmundjes. Siē e shihni edhe nga kėto fjalė, shokė tė dashur, humori i
  njė farė Nonda Bulka ėshtė dhj...fare. Ishallah t'i kthehet prapė, por si zorr e
  kam. Tashti po e mbyll duke ju puthur tė gjithėve familisht. Sot i shkrova
  edhe Qefserit - po ndryshe.
  Juaji me dashuri,Nonda
  P.S: Nė hyrje tė spitalit me shkronja tė padukshme, po qė duken
  ėshtė shkruar
  "Voi ch'entrate
  Lasciate ogi speranza"
  (Ju qė hyni, braktisni ēdo shpresė).
  Jo Dante, po K...(Kancer)

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Pėr Nonda Bulkėn

  Prof. Dr. Ilinden Spasse

  Kur tė ikė brenga si vesė,
  Vrik do shfaqesh t'i nė kthesė,
  Hipur nė biēikletė, si kalorės i vėrtetė!

  Sa mė shumė kalojnė vitet, aq mė tepėr forcė sintetizuese marrin kėto vargje tė Vehbi Skėnderit, kushtuar Nonda Bulkės, Nondės tonė.
  Kam pasur fatin, qė Nondėn ta njihja nė disa faza tė jetės sime dhe nė disa faza tė jetės sė tij:
  E kam njohur si fėmijė, kur luante me mua, kur mė sillte nė shtėpi nga njė gjysmė ēukullate, se gjysmėn tjetėr ia kishte "ngrėnė ujku" gjatė rrugės; kur gjithnjė mė quante "hajdut me ēizme"; e kam njohur nė moshė pak mė tė rritur, kur ai me pyetjet qė mė bėnte donte tė mėsonte, se sa pėrvetėsoheshin nga nxėnėsit programet e tekstet e gjuhės e letėrsisė shqipe, e mė vonė kam njohur krijimtarinė e tij fishkėllyese ndaj regjimit nė fuqi, krijimtari fishkėllyese me njė stil tė veēantė, origjinal publicistiko-artistik dhe, kėshtu, dalėngadalė nė pėrfytyrimin tim rritej personaliteti i kėtij njeriu sa tė thjeshtė, aq edhe tė madh. E kam parė rrugėve tė Tiranės, duke "fluturuar" me biēikletėn "Bjanki", tamam si njė i ri, por e kam parė edhe nė mbledhje tė ndryshme, ku u kundėrvihej me shumė kulturė, por me humor e batuta kuptimplote, kritizerėve pa taban. Kam dėgjuar nga ish nxėnėsit dhe studentėt e tij, se si e elektrizonte klasėn duke pėrdorur metoda origjinale tė dhėnies sė mėsimit, duke improvizuar si artist i vėrtetė personazhet e veprave qė shpjegonte, por e kam dėgjuar tė fliste me pasion edhe pėr letėrsinė franceze, sidomos pėr klasikėt e saj. Mbresa tė fuqishme mė kanė lėnė marrėdhėniet e tij me shokėt mė tė ngushtė: Sa herė qė vinte nė shtėpinė tonė, vetėm gaz e hare do tė sillte, jehona e tė cilėve do tė vazhdonte me ditė tė tėra. Kėto marrėdhėnie u dendėsuan sidomos kur Nonda u sėmur rėndė e vajti nė Rumani pėr t'u kuruar:
  Ti, Nondė, ike papandehur dhe s'deshėm tė besonim qė ishe i sėmurė,
  E shpesh na dukej sikur delnje nga rrugica,
  Me njė buqetė replikash tė gėzuara pėrsėri,
  E ndaj, do qe gėzim i madh, sikur tė bėheshin kėto rreshta urė,
  Mbi kėtė tė gėnjeshtėrtė largėsi,
  Qė shtrihet posi mjegullime midis nesh!
  I dashur Nondė, mos mė shaj, mos mė qorto pėr kėtė vjershė,
  Por nė tė qeshtė zemra pak me mallin tonė, qesh!

  Do t'i shkruante Vehbi Skėnderi nė shtatorin e vitit 1971.
  Por mbi tė gjitha kam ndjekur me vėmendje fazėn e fundit tė jetės sė tij, kur u kthye nga Rumania i mbėrthyer nė grykė nga demoni i vdekjes: Shokėt shumė tė shqetėsuar pėr shėndetin e tij, ndėrsa ai, me batutat e kripura e plot sarkazėm, qė hidhte pėrpara tyre, familjes dhe tė gjithė tė njohurve, qėndronte stoik i papėrkulur si tė kėrkonte ta sfidonte atė dhe e sfidoi, duke u lartėsuar nė pėrfytyrimin tonė si "Njė Arbėr gjithmonė i lashtė, si njė Arbėr gjithmonė i ri!".(Nga epitafi nė varrin e Nonda Bulkės)

  Erdha tė flisnja pak me ty, pas kėtij shiu tė pastėr,
  Por ti ma prite nga mermeri shkurt: "Jam arbėr!"
  Lotonte qielli shqiptar me uniformė gri,
  Sheh shkrepėtimėn tallėse: Chri-Chri!

  Tė digjte fort pėr Arbėrinė e lirė malli
  Dhe qeshje hidhur si Juvenili.
  Dhe pėshtynje republika e mbretėri,
  Me vėrshėllimėn tallėse, Chri-Chri!

  E hante ēdo mendim tė blertė bryma
  Edhe nė mes tė maleve tė zihej fryma,
  Se ndienje tok me malėsorėt katėrfish uri
  Duke na nėqeshur: Chri-Chri!

  Po shpesh tė ndrinin sytė lotė gėzimi nga ideali...
  Dhe qeshje si fėmijė plot ēiltėrsi,
  Mė i dhėmshuri i mėsuesve: Chri-Chri!
  Luftove tėrė jetėn kundėr pompės, zhurmės,
  Mbi gjysmė shekulli pa u vėnė re,
  Po varrin, prapė, e deshe buzė rrugės...
  Dhe varrin, shok, buzė rrugės ma ke!

  (Poezi e Vehbi Skėnderit dhuruar Sterjo Spasses mė 1978)

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet nė Bllog
  3
  Kur Duēja piqet me Hitlerin

  NONDA BULKA,

  Dy diktatorėt mė tė mėdhenj tė Evropės u poqėn nė Venedik. Shtypi i botės u muar me kėtė pjekje diplomatike. Se shpesh herė udhėtime tė tilla vendosin fatin e mirė ose tė keq tė popujvet. Hitleri arriti nė Venetik me aeroplan, se udha e qiellit ėshtė mė e shkurtėr dhe sidomos mė e sigurtė. Porsa zbriti diktatori gjerman nga aeroplani, Duēja i dolli para dhe ngriti dorėn. Hitleri, ngriti dorėn edhe ai. Kjo ėshtė me pak fjalė "hyrja" e pjekjes. Ajo qė ka rėndėsi nuk ėshtė as ngritja e dorės, as bandat muzikale, as brohoritjet e popullit, as drekat e darkat, as komunikatat zyrtare, as kordialiteti i dukshėm midis dy burrave tė shtetit. Kėto s'janė veēse formalitete banale, tė demoduara, pa shumė shijė. Ajo qė preokupon sot shtypin dhe mendjen e turbullt tė Evropės, ėshtė pyetja: Ē'u bisedua midis Hitlerit dhe Musolinit dy orė rresht, kur u mbyllėn "vetėm" qė tė dy pa asnjė shahit? Se ka disa pika ku Hitleri dhe Musolini duhet tė mos kenė ardhur nė akord. Hitleri kėrkon Austrinė! Musolini thotė "jo"! Hitleri ėshtė kundėr ēifutėvet, Musolini "jo"! Hitleri dhe Musolini vendosėn shumė gjėra; por asnjeri nuk mund t'i dijė. Apo ndofta hėngrėn e pinė, ngritėn dollia, u puthėn dhe u pushtuan, shkėmbyen buzėqeshje dhe pastaj, i lanė pėr mė vonė problemet qė tani pėr tani u dukeshin pak si tė "koklavitura"? E ku ta dish! E ardhmja mund tė na e tregojė. Se udhėtimet e diplomatėve janė si dardha: e kanė bishtin prapa....

  Botuar mė 1935

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet nė Bllog
  3
  Historia pėrsėritet

  Nonda BULKA,

  Vit pėr vit po ai avaz. Amerika kėrkon paratė, Europa s'ja jep. Por sivjet Europa u tregua mė edepsėze se kurrė nonjėherė. Se jo vetėm qė s'pagoi, por dhe u tall. Kėshtu ēėshtja e borxheve u mbyll njėherė e pėrgjithėnjė. Amerika do tė vazhdojė t'i kėrkojė. Europa do tė vazhdojė tė mos i paguajė. Dhe kėshtu do vijė njė ditė qė, hem Amerika do tė lodhet sė kėrkuari, hem Europa do tė mėrzitet duke u pėrgjigjur - Jo!
  Mund tė vijė njė kohė qė tė pėlcasė nė kontinent njė luftė e dytė si ajo e 14-ės. Pėrsėri Europa do t'i kėrkojė borxh Amerikės. Dhe Amerika do t'i japė. Kur tė mbarojė lufta, Amerika do t'i kėrkojė paratė Europės dhe Europa do t'i pėrgjigjet: "Hip kėtu tė shohėsh Stambollin". Dhe komedia e borxheve do tė persėritet; gjithashtu dhe historia.
  Historia pėrsėritet shekull pas shekulli, por njeriu s'mėson asgjė. Luftrat nuk janė ndonjė shpikje e re. Qysh n ere. Qysh nė kohėt e Homerit, trojanėt vriteshin me helenėt pėr shkakun e njė gruaje tė bukur.
  Sot vriten pėr asgjė, ose mė mirė, pėr mustaqet e diplomatėve. Luftrat, rrėmullat, krizat politike dhe financiare, batakēillėket, gėnjeshtrat, s'janė ndonjė shpikje e re. Por mėnyra e tė vrarit dhe e tė grabiturit ndryshoi formė dhe "syfet". Qėmoti vriteshin me thika ose me "harqe" me "kapsollinj" ose me "shtiza". Sot vriten me mitraloza, bomba dhe dinamit. Mė vonė, sigurisht, do tė fillojė vrasja me "mikrobe" tė helmuara. Dhe njeriu shpik sa mund. Dhe shpikja vret njerinė. Tamam si ai krimbi i mėndafshit qė hap varrin e vet. Por krimbi i mėndafshit s'ka mend. .. Kurse njeriu, jo vetėm qė ka sa tė hanė qentė, por shumė herė, kur i teprojnė, "shet" me njė ēmim shumė tė arsyeshėm.
  Megjithatė, historia e sė shkuarės s'na ka dhėnė as mė tė voglin mėsim. Djemtė e korbit sa venė e nxihen.

  Botuar mė 1934

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet nė Bllog
  3
  Kėnga e monotonisė

  Nonda BULKA,

  Shok besnik, shok i vjetėr qė ngahera e kam pranė, si nė ditėt mė tė helmuara tė jetės sime, ashtu dhe nė ato mė tė lumtura.
  Sahat i vogėl, i bukur, gjysmėhekur, gjysmė-ergjėnd, qė s'flet as qan, veē murmurit kėngėn melankolike, monotone tė jetės qė shkon. Ikėn ngahera, ikėn pa kthyer kokėn prapa. Ikėn dhe, bashkė me tė, ikim dhe ne. Na lajmėron se koha shkon dhe fluturon, edhe kėndon njė kėngė monotone; kėngėn e monotonisė tik-tak. Ē'kėngė tragjike! Fillon ajo kėngė e helmuar te djepi, dhe mbaron te tabuti. Njė tjetėr pas teje do ta vazhdojė kėngėn, dhe pas tij njė tjetėr; por le tė kthehemi te sahati.
  Tridhjetė vjet rresht, kudo qė vajta, ngado qė shkova, e kisha ngahera nė xhepin e djathtė tė jelekut, duke kėnduar kėngėn e monotonisė. Ndrova shokė, ndrova qytete, ndrova kostume, ndrova shtėpi, por sahatin e kam ngahera nė xhepin e djathtė tė jelekut.
  Ėshtė lidhur ngushtė sahati im besnik me kujtimet e plot tridhjetė vjetėve. Sa herė e shoh, me vinė parasysh shokėt qė kanė vdekur, miqtė qė kam larg. Me shkon si vetėtima gjithė jeta e pamvarur e njė djalėrie nostalgjike. Gjithė e shkuara ėshtė para meje, sa herė qė fut dorėn nė xhep pėr tė pyetur shokun tim besnik, ē'kohė ėshtė, ai pėrgjigjet: tik-tak! Pėrgjigje lakonike, monotone, qė s'do tė thotė asgjė dhe qė thotė shumė gjėra.
  Thotė ndofta ajo kėngė monotone: "pėrse dėshpėrohesh? Je edhe djalė! Ke njė tė ardhme pėrpara. Varet nga ty qė ajo e ardhme tė jetė e shkėlqyer ose jo! Pėrse kaq pesimizėm? A ėshtė vėrtet kaq e zezė jeta sa e pandeh ti? Pėrse? Pėrse bėhesh vegla e muskulit, qė tė ka dhėnė zoti peshqesh dhe qė quhet zemėr? Pėrse skllav i emocioneve? Shikomė mua, stoik, mbi ēdo gjė gjakftohtė dhe krenar! Vepro si unė". Ndofta kėto do tė thotė kėnga monotone e sahatit. Por sahati pa zemėr, s'ka asnjė krahasim me njerinė plot ndjenja dhe zemėr. Ambienti shoqėror e ka bėrė, qė ajo zemėr dhe ato ndjenja tė shėrbejnė pėr fatkeqėsinė e tij. Zemra njerėzore shumė herė rreh pėr ėndrra tė shkuara, pėr sytė e kaltėr tė njė vajze qė s'e ke parė qysh prej kohe, pėr trupin selvi tė asaj qė nė gjunjė tė kėndonte kėngėn e shpirtit.
  Erdhi koha qė tė rrahurat e zemrės tė ndryshojnė drejtim. Sa pėr sahatin, ai s'merr vesh, lėre tė kėndojė kėngėn e monotonisė gjersa tė ndryshket!

  Botuar ne vitin 1934

 14. #14

  Nonda Bulka

  NONDA BULKA
  (1906-1972)


  Nonda Bulka u lind mė 1906 nė fshatin Leus pranė Pėrmetit. Pas studimeve nė Liceun francez tė Korēės, vazhdoi studimet e larta pėr juridik nė Francė. Pas kthimit nė atdhe punoi si mėsues nė Korēė, Elbasan dhe Tiranė. Nė periudhėn e pasluftės ka punuar edhe nė Departamentin e Historisė dhe Filologjisė nė Universitetin e Tiranės. U bė i njohur nė letėrsinė e viteve ‘30 me pseudonimin Chri-Chri. Skicat, fejtonet dhe shkrimet mė tė mira tė tij janė: “Vija e vdekjes”. “Intervistė me Shėn Pjetrin”, “Kujtime tragjikomike”, “Kur piqet Muhameti me Krishtin”, “Pėrralla abisine”, “Gjysėm ose italian”, “Mėsim gjeografie” etj. Bulka ashtu si Migjeni mė vonė, do tė pasqyrojė nė krijimtarinė e tij mjerimin, zymtinė, e jetės sė vegjėlisė shqiptare me krijime tronditėse si “Mėm e bir”, “Lypėsi”, “Njeriu misterioz” etj, duke demaskuar padrejtėsinė shoqėrore pa kėrkuar mėshirė. Shkrimet e tij, fejtone e skica, ai arriti t'i pėrmblidhte mė 1934, nė vėllimin “Kur qan e qesh bilbili”. Gjithashtu, ai botoi edhe mė pas proza poetike, skica humoristike e disa pėrkthime nga letėrsia franceze.


  LYPĖSI

  Mė ndjek nga dita sa herė vete nė shtėpi:
  - Nėm njė lek, zotni!
  Ėshtė njė djalė i vogėl, shtatėvjeēar, i zi pisė nga fytyra, i thatė, i shkurtėr, pa rroba, pa kėpucė; si rron, as unė nuk e di. Sytė e tij janė pasqyrė e egėr, e gjallė dhe e tmerrshme e fukarallėkut. Vuan nga uria, vuan nga tė ftohtėt, vuan nga ēdo gjė. Por i ka mbetur aq fuqi, sa tė thotė: - Nėm pak bukė!
  Tė mendohesh thellė, mė e mira qė mund t'i bėsh, ėshtė ta helmosh. Se helmi ėshtė ilaēi i fukarallėkut.
  E di qė feja dhe ligji mė helmojnė mua, po tė bėj njė vepėr tė tillė. Se njeriu s'ka tė drejtė t'ia marrė jetėn njeriut. Po a ka vallė njeriu tė drejtė t'ia shtojė vuajtjet tjetrit? Se lypėsi me lekun tim s'bėn tjetėr veēse shton ymrin, domethėnė jetėn, domethėnė fukarallėkun. Mėshira private nuk e zgjidh kurrė problemin shoqėror.
  Po le tė kthehemi te historia e lypėsit. Ditė pėr ditė mė kėrkonte diēka... Se ditė pėr ditė kishte nevojė barku i tij. Herė i jepja, herė jo.
  Njė ditė nuk e pashė tė mė dalė rrugės! Dy ditė, tri, katėr. Thashė me vete: - Ē'u bė vallė? Dhe shkoi njė muaj, shkuan dy, po lypėsin s'e pashė mė!
  Mė erdhi keq, doja tė dija ē'u bė; se fytyra e tij ishte simpatike, me gjithė shėmtimin tmerrues, ku pasqyrohej uria dhe vdekja e ngadaltė. Jo, s'e pashė mė! dhe m'u bė si ide fikse! - doja tė dija ē'u bė.
  Dhe u enda andej-kėtej. Nė ēdo cep takoja nga njė lypės tė vogėl, si ai (tė gjithė lypėsit ngjasin, se ngjyra e urisė nuk ndryshon), por s'ishte ai.
  Shkuan qysh atėherė katėr muaj. Fillova ta harroja lypėsin tim.
  Sonte befas m'u kujtua. E ku ta dish! Ndoshta ka vdekur...
  Gazeta s'mund ta pėrmendė emrin e tij. Vdiq ndoshta... ndoshta rron i sėmurė. Nuk e di. E ku ta marrėsh vesh sa korr pėrditė drapri hyjnor!...

  Shkurt 1936  DRENUSHA DHE PJERGULLA

  Njė hardhi e lartė me fletė tė gjera dhe plot me kopanė rrushi, qė shkėlqen si ar, vuri re njė drenushė me brirė tė gjatė qė po kalonte me vrap aty pranė.
  - Ja njė drenushė e mjerė - tha pjergulla me vete - qe s’di nga t'ia mbajė; po e ndjekin qentė, tė gjorėn! Sikur te kthente kokėn kėtej nga unė do ta pėshtillja me fletėt e mia dhe do ta fshihja nga sytė e armiqve.
  S'kaloi shumė kohė kur drenusha, sipas zakonit qė ka pėr tė humbur gjurmėt e ndjekėsve, u kthye pėrsėri nga rruga qė kish bėrė dhe kėshtu pjergulla zemėrgjere pati kohė sa t’i thotė:
  - Futu shpejt nėn fletėt e mia qė tė shpėtosh!
  Drenusha i dėgjoi fėrfėllimet pjergullės dhe pa humbur kohė u struk nėn fletėt e gjėra, pa bėrė as mė tė voglėn lėvizje. Qentė kaluan disa herė me radhė aty pranė, u kthyen pėrsėri, po s'munden ta gjejnė. Ndofta era qė frynte nga ana e kundėrt ose kundėrmimi i fortė i luleve bėnė qė qentė mos e ndjenin erėn e drenushės dhe tė mos e zbulonin dot.
  - Po largohen, ja po largohen - murmurit lehtė pjergulla, e kėnaqur qė e shpėtoi drenushėn e gjorė nga vdekja e sigurt.
  Drenusha zgjati kokėn pėrmes fletėve dhe vuri re se qentė dhe gjahtari ishin larguar mjaft.
  Po a e dini ē'bėri atėherė drenusha? Ajo e harroi shumė shpejt tė mirėn qė i kish bėrė pjergulla dhe pa pikė turpi nisi tė hajė njėrėn pas tjetrės fletėt e pjergullės qė e kishte shpėtuar nga rreziku.
  Pjergulla u ankua pėr kėtė mosmirėnjohje dhe pėr sjelljet e kėqija tė drenushės; po ajo as qė ēante kokėn fare dhe bėnte sikur s'i dėgjonte ankimet e mirėbėrėses.
  Kur u ngop mirė e mirė dhe e la pjergullėn gati lakuriq, pa fletė doli jashtė. Nė atė kohė gjahtarėt dhe qentė po ktheheshin pėrsėri. Ata e panė e i lėshuan qentė, tė cilėt e kapen, e shqyen dhe e bėnė copė-copė.
  Duke lėshuar lot hidhėrimi pėr tė keqen qė e gjeti, mbasi mbeti pa rroba, pjergulla kur e pa drenushėn tė copėtuar, tha me anėn e fletėve tė pakta qė fėrfėllinin:
  - Atje ku ha bukėn mos pėrmbys kupėn, se mund ta pėsosh keq moj drenushė...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 03-09-2012 mė 18:22

 15. #15

  Nonda Bulka

  Nonda Bulka - foto
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •