Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19

Tema: Azem Shkreli

 1. #1
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Azem Shkreli

  Kater keshilla vetes


  Mos u bej poet nese s'mund te lindesh
  Me secilin varg, te lindesh ne secilen fjale

  Ngrehu mbi veten ne do te rrokesh freret e ererave
  Te shkelesh shpergajt e merise dhe shterngatat e gjakut tend

  N'se dashurohesh dashurohu n'flake e n'vale
  Jo n'sy te kalter se behesh det i cmendur pendimi

  Mos u bej poet nese s'mund te vdesesh
  per secilin varg,te vdesesh per secilen fjale.  Vdekja e Malesorit.

  Asnje koke perkulur
  se ia rrezoni lisat

  Asnje gjeme mesa guri
  se ia shembni majet

  Asnje lot asnje
  se ia shterroni krojet

  ne syte e tij vetem harroi
  p'rendimin dita

  C'mendim i vruget
  C'mendim i ftohte nder vetulla

  Lum ky cfare vdekje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 01-09-2006 mė 00:40

 2. #2
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Koha e krymbave

  Dalin kryezeze, kryeverdhe, nga vullnet i vrimave
  Turren terr ne sy, myshqeve, mendimeve, muranave
  Trup e terthori u bien trupave te palendshem
  Sa marrin trok lengatave, sa kalirojne ligesive
  Lakmojne krymbas, zbirojne, gropojne, krymben
  Ne kenaqesi te zeza, gezohen zi, cimbojne me te zeze
  Marshim i jarget i tyre zvarret tryezave, shikimive
  Bien ne dy gjunje, luten te marre mot i lemasheket
  Hipin shoq me shoq dhe shpallin kremten e krymbave
  Shih si levrijne, si i shtyn me gisht te madh koha
  Shenjti i Shenkoll, po tallemi apo na mori krymberia?! 3. #3
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Azem Shkreli....nga i njejti vellim poetik


  Shenime naten, 7

  Kishte mbledhur radha kuvend e kuvendare
  kush vinte vigje te kapercejne bashke vaun
  kush i ndersente langonjte e ligj te fjales
  ishin mbushur kokat plot ēakaj e bukula
  shalonte medyshja here dashjen e here drojen
  here binte bore mbi gjurme gjahu, here gure
  thashethenat k'in mbathur fort thundra te egra
  dikush mezi i perzinte mizat e zeza nga gjaku
  njerin ndante me pellembe vathin e vogel te botes
  tjetri ishte strukur ne heshtjen njeqinvjecare
  thua se po i mungonte zerit te vet e te zotit
  i treti kelleu mjekrren ne meri te amshueme
  sperkiste kuvendin me terr e me temjane
  diē fliste mendimi e diē peshtyma e shtarme
  mbi koke te fisit tash shpata, tash antema
  tash fjala e mire dhe i urti bar i plageve
  Femijet vrik u vocerruan te mos i njohe urrejtja
  fqinji im u ngrit e i vu pellemben plake ekranit
  bijte e mij, harroni tash e flini,
  neser luani ;kush i bie me bukur bririt te vullneteve te mira-
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 4. #4
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Nga ditari i se premtes

  Naten mire, asgje s'mundi te ndodhe
  gjithe diten, mezi qe e premte, mezi lindi
  pak diell vone pasdreke sa te jete
  data katermbedhjete, sa te flene
  mbi barin e urte te Tafr Toskes
  xixellonjat, naten e mire mundime
  sendesh te vogla, flini, une sonte
  vetem do ta ve nje gur fjale nen koken
  e lodhur te dites, vetem uji te verdhe
  do te derdh per shendetin e bimeve
  te verdha e do t'vete se asgje s'mundi
  te ndodhi pos te jete e premte sa te flene
  mbi barin e urte te Tafr Toskes
  xixellonjat , date e lenguar, nese fyshkesh sate
  s'do te pershkohesh lakuriq si krimbi
  date e lenguar, po te le mes numrash
  harrimit po te le dhe vete po nisem
  nje mendimi qe s'na e fle moshen te premteve.  C'ka mesova une
  .................. (kenge gegerishte)  Me u ra terthoreve ne trup
  Me ndie andjet tue lehe
  Me ra mbas xixave n'pup
  Me u ndejte dhimbjeve n'teh
  Me shkel prajshem n'per toke
  N'vene t'fjaleve mos me u deh
  Me i ndreqe muret me koke
  Me thane fat kobi kuje
  Mos me dashte ngushellim
  Me fole pa hile me mikun
  M'u var n'cengelin tim
  Me ndeze kandila te fikun
  Me i vene vetimet ne sy
  Me mat me dore ne zemer
  Me gjerbe e mos me peshty
  Me prek Akilin ne themer
  Nder sqota mos me u meke
  Me dashte si me vdeke
  Me vdeke si me lujt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 01-09-2006 mė 00:41
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar macia_blu pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #5
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  edhe nje poezi nga Azem Shkreli

  Kater e njezet e pese


  Ne kater e njezet e pese
  mund te vijne e te shkojne udhet, mund
  te lindin femije te bukur si bari

  Ne kater e njezet e pese mund
  te mbaroje lufta, te rrjedhe uje ujrave
  te shkruhet liber, asgje te mos perseritet

  Mund te jete e shtune pas tere nje te premteje
  vetemi e pritje, mallkim e pritje, nje LUME
  te heqe dore nga bifurkacioni

  mund te degjohet muzike nate, mund te qash
  Mund te dashurosh dhe te vdesesh
  si asnjehere tjeter

  Ne kater e njezet e pese
  flene meteoret.

 7. #6
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498


  shenime naten, 1


  vone eshte, terr eshte, kam me vete vetem
  penden, te ftohte , te mejtuar, si thiken,
  si shpaten. Koken sonte do tia prisja
  mendimit te lig si gjelit, vone eshte , jam
  vetem, fjalet jane bere thnegla, jane
  bereprush, s'po rrine ne vargje fjalet
  s'po me zene bese, kam vetem penden, si
  pushken e holle, pushken e gjate te Sakut
  Sak Selmanit, e vone eshte, nga e vona
  eshte tkurrur terri, eshte futur ne rafte me
  Marksin e Markezin terri, vone eshte, jam
  vetem, s'po shkruaj asgje, veē naten pak po e ther
  heshtjen po e ther, boten po e ther
  me pende, ose po hesht, ose me mire po i shkurja
  Dasho Shpendit leter, ore Dasho Shpendi
  vone eshte, vone, fjalet jane bere thnegla
  jane bere zjarre, s'po rine ne vargje fjalet
  s'po me zene bese, macja e verdhe tere naten
  po me bredh mendimeve, koke po me mjaullin
  macja e verdhe tere naten e si tia bej
  s'e di, vone eshte, jam vetem, pis oj kafshe
  e keqe, pis oj ore e lige, se pertenzone
  pertenzone korba do t'me dalin nga fjala.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga macia_blu : 16-07-2002 mė 02:04
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar macia_blu pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #7
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498


  "DHJATA E RE"
  Azem Shkreli.

  Sikur erdhen pane e bene e shkuan
  do bjere dhe mbi ne nje here kembana
  Vijne te etur tjere. Njesoj afshem duan
  S'jemi ne. Por nuk mungon e jona

  Thote njeriu dhe zbret i urte nder bime
  Djalli e di se ne c'vend u pocen te parat
  Peme te mendimit te mire. Me urtine
  e kesaj dhjate ne sterpikim arat

  Shollit te dites s'i duhet sperme komete
  Ky lloji Shen Njeriu do bibel te re
  Nje fe tjeter. Fe besimi ne vete
  Amen.Koha jona s'guxon te kohosh pa ne.
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e TRIMI
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Postime
  22

  nje nga une ...

  PARA ELEGJISE

  Njė ditė do t'i marrėsh nė gji
  gjethet e rėna tė stinėve tė tua
  dhe do tė kėrkosh kot veten
  shtigjeve tė harruara tė njė moshe
  e nuk do tė kesh mė as flokė ere,
  as shikim ylberi ta matėsh fillin
  dhe fundin e mashtrimit tėnd tė shkurtėr.
  Njė ditė do t'i shpalosh vjetėt tua
  si pajėn e nuses sė vdekur
  e do tė numrosh fluturat e shkuara
  t'agsholeve t'prenduara
  e s'do tė kesh mė as zjarr nė buzė,
  as lot nė sy tė qeshėn ngrohtė,
  tė qajsh rrejshėm dhe t'i mahnitėsh
  djelmoshat.

  Njė ditė dot'i hash buzėt e tua,
  gjurmėt e tua do t'i pėshtysh
  dhe secilin muzg do ta pagėzosh
  me nganjė pendim qė dhemb
  e s'do te kesh me as sy deti,
  as hap te hedhur sorkadheje
  te shohesh si t'perqeshin gonxhet
  dhe te ikesh prej hijes sate.

  Ruaju, moj se vashat me te bukura
  i vret bukuria e vet.


  Azem Shkreli

  TRIMI
  Je fajtor para tė gjithėve me faktin se ke mujtė me qenė i vetmi fanar n’errsķn, e ti nuk ishe.

 11. #9
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Lirikė

  Gjithėēka ishte si gjithėmonė
  Dhe i kishte hije
  Fjala fjalės,lumi lumit,lia lisė
  Dikush deshi ta kthente ndryshe
  Ēmendutinė e bukur tė gjėrave
  I ra tėja lirikės,u thamė


  Psalm pėr Kosovėn


  Kur pikon gjak
  Kalliu, kur piqet vera

  Kur hyn nė gjakun tim
  Nusrore e tė bėhem krushk

  Mė mėso vetėm t'i bie
  Kitarės, mė mėso tė vdes bukur

  Shkodra

  Desha t'ia prek
  Rozafės flokun
  S'mė deshe

  Zbrita t'ia puth
  Algjet Liqenit
  Mė nxore

  Tani pėrherė mė ke
  Maje Taraboshit me cuba
  Shkodėr Shkodra


  Kėnga qė s'deshi tė shkruhet

  Njė ditė prej ditėsh
  Nė shtarė e gjeta,nė gjurmė tė kalit

  I mėkova drithmat
  Vesė i mola,qumėsht zogu

  U rrit e bukur,e zezė
  Kėnga qė s'deshi tė shkruhet


  Pas luftėrave

  Luftėrave,mė tė gjatave luftėra
  Njė herė u thonė:pas luftės
  Luftėrat mbeten nė log tė luftės
  Armėt,nė muze tė armėve

  Tė nesėrmen andej e kėndej luftrave
  Ēelin lulėkuqe tė gjakut
  Pas luftėrave gjithėēka nis nga
  E para,lufta nga e para
  Lufta s'vret, njeriu vret i pari


  Ma ktheni lirikėn e zogut

  Ka kohė qė nuk s'ia kuptoj cicėrrimėn
  Nė njė degė mė vishet murgu
  Ma mbush me tamjanė kokėn dhe ēatinė
  Nė degė tjetėr i bie njė teli
  Tė ndezur,ajri dhe uji pėrzjarren

  Nė tė tretėn i marrin metal flatrat
  Bėhet plumb nė qiellin prej lamarine
  Ushtarė qė po shkoni, ma ktheni
  Zogun tim, lirikėn e bukur tė zogut
  Ka kohė qė nuk kėndon zogėrisht

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #10
  Kenge e turpshme

  Sonte
  Qava sonte per ty
  Arberi

  Nuk me vjen turp
  Pse qava
  Me vjen turp pse s'munda
  Te bej tjeter

  Nga turpi qava


  Kronike Ilire

  Ne fillim ishin zogjet, lumenjt, Iliret
  Hanin ilirisht dhe punonin ilirisht token
  Lindnin dhe vdisnin lire, shlirshem, ilirisht

  Pastaj erdhen turre nga perendimi
  Kerkonin toke ilire, qiell, uje ilir
  U thane: i paskeni te arte guret, te buket token

  Pastaj erdhen turre turre nga lindja
  Kerkonin toke ilire, qiell, uje ilir
  U than: i paskeni kenget dhe kafkat te bukura

  Deshen t'i vene ne nje turme, deshen
  T'u japin balsemin e luleve


  Origjine

  Err e terr mergon ditet
  I mbyll me net te gjata

  Ne dac pi gjak pas thoit
  Ne dac jep mish nga ashti

  Ec kepute nga bima jote
  Faren e hidhur te hitherit

  A thua s'ishim tjeter vec
  Theker ne thunder te kalit

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #11
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Ne vend te pėrshėndetjes


  Shko se furishem po fryen ne mua ere mallkimi qe s'te fal.
  Dhe dije mire, kurre me nje e nje nuk bejn nje si thonte Hikmeti, ai fare poeti me kenge prej zjarri.

  Shko merri me vete lutjet tua, edhe hijen tende, hiqe zvare rrugeve si gjene e ndyre.
  Mos u kthe pas.
  Mos i harro syte e perlotur ne shtekballin tim.
  Mos thuaj lamtumire.
  Asgje mos thuaj.
  Merri me vete gjurmat neper te cilat erdhe nje nate me e pervuajtur se frika dhe hyra ne mua.
  Shko dhe behu fjale e mbrame n'gojen time.
  Behu shkrepetire e fikur n'ylberin e shkrimit tim.
  Behu cdogje pos Meje e Teje dhe asaj qe e quajtem Ne kur i zinim yjet si fluturat e ua ngjisnim nga nje emer mos ta harrojme emrin tone.
  Shko merri me vete edhe rruget te mos kthehesh kurre ne vesen e lotit te rrejshem germadhat e kujtimit t'i rrezosh.

  Shko mbyllu ne do keshtjella te largeta harrimi ku s'te zgjojne me kembonat e pendimit kur cmendet mallit vetmia ose kur buza buzen e han n'pikllim qe mekatin s'e lan, qe s'mundet ta shpoje Gurin e rende, gurin e ftohte te ndarjes.
  Shko, me mire dhe hesht. Mos u kthe mbas.
  Mos i harro syte e perlotur n'shtekballin tim.
  Mos thuaj lamtumire.
  E kur t'shkojsh larg, me larg se prej blerimi n'blerim
  E kur t'shkojsh larg, me larg se prej zemre ne zemer
  Aq larg sa ta harrosh edhe emrin tend dhe zerin tim, fshihu prej vetes
  Shkurto flokegjatat, mate me to mendjeshkurtren tende dhe mos qaj.
  Shko se tmerrshem po lodrojne sonte n'mua rreket e gjakut te ndezur.

 16. #12
  ..silent.. Maska e velsa
  Anėtarėsuar
  05-01-2004
  Postime
  58

  ..nga lirikė me shi

  Histori

  Arėditesot njė herė motmotit
  Mbi Krujė vijnė ēetat e Kastriotit

  I nxjerrin xixa thundrat e atit
  I shkėndin shpata lart monopatit

  E dridhen muret, e vetėtin
  Eshte kali i Gjergjit qė tėrfellin

  Dėgjohen gjėmė dhe zallahi
  Gjėmojnė kohėve luftėrat e tij

  Hypin krutane majė shtėpisė
  Shikojnė shekujve, historisė

  Zot, kokėn, kėmbėn e askuj'
  Luftė tjetėr mos e zėntė ne Krujė

  Krujė, 1992


  Kashelashė pėr atdheun

  Atdheu ėshtė dheu i birit e i atit e i shpirtit tė shenjtė

  Nė vargun me krushq atdheu ėshtė krushku i parė
  Nė tė tėra meshat shenjte ai ėshtė Meshari
  Nė kulm e nė flamur ėshtė kumti e kremtja
  Nė kokėn rėnduar nė mendime ai ėshtė mendimi

  Ėshtė njė krahė shqipe kėtej, njė andej kufirit
  Ėshtė flaka e Oso Kuka nė kullėn kallė tė barotit
  Ėshtė ara shtatė vjet djerrė e gruaja djerrė e fara

  Nė bukė e krypė e zemėr atdheu ėshtė zemra
  Nė tė parėn pushkė pėr ujk atdheu ėshtė krisma
  Nė trupin tonė pėr vig atdheu ėshtė vigu
  Nė mishin tonė per krymb atdheu ėshtė ashti

  Atdheu ėshtė treni nė binarin nėntė, buleta pėr nesėr dhe trasta
  Silence is the perfectest herald of joy: I were but little happy, if I could say how much. W. Shakespeare

 17. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Kėngė e Vrugėt

  Mėtim i truar fshihu te pendimi
  S'ka ndėshkim pėr mėkatet nga ligėshtia
  Ky rrėmbim i ēmendur ėshtė i imi
  Apo lindi befas trimėria

  Nga tė errėtat e gjakut. S'di po fryma

  Kėrkon shkakun t'i vijė era dhe
  Diē tė kėsaj koke do t'pėshpėrisė bryma
  Ime ndoshta. Do tė jetė fjalė e re

  Bari tė egėr. Fjollė e saj nga rrashta
  Do tė pėrvidhet me dhunė e pa hir
  Sikur ē'linda. Do tė kundrojė pėrjashta
  I gjelbėr e i qetė do tė jem mė i mirė

  Dhe voglushė tė verdhė do tė therrin ditėn
  Me vaje tė hollė dhe do tė pushojnė sė qari
  Kur tė kuptojnė se pėr nėn kėmbė u rriten
  Dheu im. E hiri im. E bari.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 18. #14
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Liqeni

  Flas me ty
  Ti hesht e luan me valė.

  Ti s'je mė syri
  Im as loti i saj.

  Flas me ty
  Ti shikon pulėbardhat.

  Pėr Shėn Naumin
  Paske zemėr t'gjerė

  Flas me ty,
  Ti kotesh mrekullie.

  Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit
  Tė vdes i gjelbėrt me algjet.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 19. #15
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Motive tė Vedha

  Po ikim nga gjaku im motive tė verdha
  Po ikim nga gjaku ose njė herė tjetėr
  Po lindim mes bimėve tjera

  Aty e tej janė poshat
  Shtatgjata tė vendlindjes janė delet
  Tė bardhat dele blegėrore dhe bari
  I njomė i qumėshtit po ikim
  Nga gjaku im aty e tej janė zogjt
  Pupėlvogėl zogjt pupėlgjelbėr dhe krojet
  Tė cemtat kroje ujėloti aty e tej
  Janė vashat mė tė egrat vasha
  Tė bukurisė qė falet dhe vetima
  Po ikin nga gjaku im motive tė verdha
  Aty e tej nuk vdesin vetėm sytė
  Na ngjethen dhe gishtat na ngjethen e fjalėt
  Po ikim nga gjaku im mė mirė po ikim
  Nga gjaku ose njė herė tjetėr
  Njė herė tjetėr po lindim mes bimėve tjera
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar StormAngel pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #16
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  MANIFEST I MARRE

  Mėsojeni kohėn tė mos i hajė tė vetėt,
  ē'u shėmb shėmtije do tė ngrehin poetėt...


  NENAT

  SHOKUT TIM PER NENEN


  Ato lahen nė gazin
  tonė e nė lotėt e tyre.

  Bėhen rojė murane
  te krojet e shtera tė gjirit.

  Nė ballin tonė pėr herė
  u bėjnė dritė shejt gishtat.

  Ditėt na i prarojnė dhe rrugėt
  me nga njė bekim mė t'mirin.

  Me rrėmetėn e krrusur t'moteve
  na ruajnė nga hijet e liga.

  Njė ditė shkojnė si tė shkonin,
  tė mos vijė mė vdekja.

  E s'na kėrkojnė asgjė,
  pos njė grusht dhe mbi krye.

  Shkojmė. E sa herė vdes nėnė,
  vdes nėnėmira ime.


  NJEREZIT

  Sikur te takoheshim me vetveten sy me sy,
  do te putheshim apo kishim per tu peshty?


  Zjarrmia

  Tash sa kohe
  po don te gdhije
  e s'po mundet...


  NE RRUGE

  Tash jam diku larg teje, larg vedi
  dhe - ku me dijtė kah mė tresin
  udhėkryqet e shumta t'jetės?

  Jam ba pėrshėndetje e harrueme e kalimtarėve,
  jam ba lot e kangė,
  jam ba betim i rrugėve dhe rreze e shkrepun
  majė gurit.

  Tash jam diku larg teje, larg vedi
  dhe - ku me dijtė ku sosin
  fijet e kėputuna t'kėsaj kange?

  Jam ba pre shitimi i syve zjarr,
  jam ba bekim e namė,
  jam ba zog e re n'krah t'agsholeve t'bardha?

  Tash jam diku larg teje, larg vedi
  dhe - ku me dijtė kah m'tresin
  udhėkryqet e shumta t'jetės?!


  LIQENI

  Flas me ty,
  ti hesht e luan me valė.

  Ti s'je mė syri
  im as loti i saj.

  Flas me ty,
  ti shikon pulėbardhat.

  Pėr Shėn-Naumin
  paske zemėr t'gjerė.

  Flas me ty,
  ti kotesh mrekullie.

  Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit,
  tė vdes i gjelbėr me alat.

 22. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-04-2009
  Postime
  4
  kam nevoje per ndonje material lidhur me stilin dhe krijimtarine e azem shkrelit. ju faleminderit

 23. #18
  Gone!
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Mehmet Kraja: Proza tregimtare e Azem Shkrelit


  Do tė ndalem gjithashtu te njė problem, qė ka tė bėjė me ribotimin e veprave tė autorėve tanė, tė cilėt shkruan dhe botuan para unifikimit tė gjuhės letrare. Euforia e kėtij unifikimi bėri qė puna nė kėtė drejtim tė bėhet pa kriter dhe shpesh me gabime tė mėdha, tė cilat cenojnė esencėn e shkrimit tė letėrsisė, posaēėrisht prozės. E them me bindje tė plotė se kėto ribotime, siē ėshtė bėrė nė rastin e pėrmbledhjes “Sytė e Evės” tė Azem Shkrelit dhe nė rastin e tregimeve tė Anton Pashkut, kanė qenė veprime shkatėrruese, me pasoja tė mėdha pėr veprat e kėtyre autorėve. Kthimi nė gjuhėn letrare me rastin e ribotimit i ka humbur kėsaj proze jo vetėm shkrimin dhe koloritin gjuhėsor, por nė tė shumtat e rasteve ka prekur indin artistik dhe ka ngatėrruar deri nė ēorodi kontekstin historiko-letrar.

  Gjuha e ribotimit tė veprave tė kėtyre autorėve del e unifikuar dhunshėm. Ajo nuk ėshtė mė as gjuhė letrare, as dialektore, as idiomė lokale. Ėshtė njė ngatėrresė e panatyrshme e tė gjithave, e tillė qė tani, shikuar nga kjo distancė kohore, mund tė quhet gjuhė-pengesė pėr rilexim dhe njohje mė tė thellė tė kėtyre veprave. Pra, ka ndodhur ajo qė nuk ėshtė menduar se mund tė ndodhte: tregimet e Anton Pashkut dhe tė Azem Shkrelit mė lehtė lexohen dhe shijohen ashtu siē ishin shkruar, sesa me unifikime tė kėtilla krejtėsisht tė paqėndrueshme. Prandaj, nėse ndonjėherė bėhen projekte pėr botimin e serishėm tė autorėve tė kėsaj periudhe, pėrfshirė kėtu edhe autorėt qė i pėrmendėm, del i domosdoshėm ribotimi sipas versioneve tė botimeve tė para, pa ndėrhyrje, ose me ndėrhyrje krejt minimale. Ndoshta ėshtė koha qė kėto ribotime tė bėhen pikėrisht tani, si veprim qė do tė synonte t’ua kthente kėtyre autorėve vlerat autentike.  * * *

  Azem Shkreli ėshtė ndėr autorėt tanė jo aq tė shumtė, vepra e tė cilit tani kėrkon njė shqyrtim tė gjithanshėm, studim historiko-letrar dhe analizė sa mė tė plotė tekstore, duke pėrfshirė kėtu edhe rrafshet e ndryshme tė referencave komunikuese. E them kėtė pėr shkak se, gjatė kėsaj kohe, kam vėnė re se shkrimet diskursive pėr veprėn e Azem Shkrelit ende sillen nė rrafshin e interpretimit, kryesisht tė poezisė dhe nėse kėto shkrime shikohen nga shkalla e aplikimit tė instrumentariumit shkencor e tė dijes letrare, del se ende kemi tė bėjmė me analiza dhe shqyrtime tė ēastit, tė cilat janė tė dobishme pėr krijimin e njė atmosfere tė favorshme, tė thuash mediale, por nuk arrijnė tė bėjnė shumė tė qartė vendin qė ky autor dhe vepra e tij zėnė nė kontekstin historiko-letrar tė gjysmės sė dytė tė shekullit XX, veēmas nė kėtė krah tė letėrsisė shqipe.

  Gjithashtu, kam vėnė re se nė kėto shkrime pėr veprėn e Azem Shkrelit mungon njė dimension i rėndėsishėm i saj: shqyrtimi dhe analiza e prozės. E kjo mungesė mė ka nxitur tė mendoj nėse kemi tė bėjmė me dy nivele tė ndryshme tė shkrimit letrar tė kėtij autori, ku poezia, e parapėlqyer nga kritika dhe e interpretuar shpesh, avancon aq shumė nė krahasim me prozėn e dramėn, sa qė anashkalimi i tyre i deritashėm tė dalė i arsyeshėm dhe tė gjejė mbėshtetje te vetė vepra e Azem Shkrelit.

  Kėto fakte, pra nevoja qė veprėn e Azem Shkrelit ta marrim nė shqyrtim me krejt plotėninė e saj, qoftė edhe nė mėnyrė iniciale, si dhe ideja, ndoshta e pashprehur aq vendosmėrisht, se kemi tė bėjmė me nivele tė ndryshme tė shkrimit letrar, ku njėri (poezia) paraqitet me e avancuar, ndėrsa tjetri (proza) mė i paarrirė, mė kanė nxitur qė edhe njė herė t’i marr nė dorė tregimet e kėtij autori, tė vetmen vepėr qė ai e botoi me krijime tė kėsaj gjinie.


  * * *

  Qė nė fillim duhet theksuar se botimi i fundit i pėrmbledhjes sė tregimeve tė Azem Shkrelit, “Sytė e Evės”, ėshtė bėrė gati tridhjetė vjet mė parė, mė saktė nė vitin 1973 dhe se ai ėshtė ribotimi qė ende mund tė gjendet nė bibliotekat tona.
  Botimi i parė, i bėrė dhjetė vjet tė tjera mė herėt, ėshtė tepėr i rrallė dhe hyn ndėr ato botime qė tashmė mund tė konsiderohen tė harruara. Pėrmendja e kėtyre botimeve dhe datave nė rastin e tregimeve tė Azem Shkrelit, sikur edhe nė rastin e tregimeve tė Anton Pashkut, ka njė rėndėsi, sepse ndėrmjet botimeve tė para dhe ribotimit tė mėvonshėm te ne ka ndodhur i ashtuquajturi “shkapėrcim gjuhėsor”, i cili, shikuar nga kjo distancė, paraqitet si fakt i rėndėsishėm krijues, veēanėrisht pėr kėta dy autorė dhe te ndonjė tjetėr qė shkruante prozė gjatė viteve gjashtėdhjetė.

  Kėta autorė e kultivuan shkrimin e prozės nėn ndikimin e fuqishėm tė qarkut letrar tė Shkodrės qė, ndonėse tashmė ishte shpėrbėrė, pėr shkak tė afrive gjuhėsore, te ne nė Kosovė vazhdoi edhe pėr njė kohė tė shėrbente si model i shkrimit.
  Nė Shqipėri, pėr shkak tė rrethanave politike dhe rrethanave tė tjera, shkrimi i letėrsisė sipas kėtij modeli brenda vendit filloi tė degradojė, ose tė zhvendoset nė diasporėn politike, atje ku pėrfunduan autorėt ndėr mė tė spikaturit, si Koliqi, Maloki, Camaj dhe ndonjė tjetėr.

  Shkrimtarėt kosovarė tė kėsaj kohe, pėr shkak tė mungesės sė traditės vendore, por edhe pėr shkak tė komunikimit tė natyrshėm me kėtė krah letrar, te qarku letrar i Shkodrės gjetėn literaturėn bazė pėr mėsimin e shkrimit tė prozės. Pėrveē kėsaj, prania e Camajt pėr njė kohė sado tė shkurtėr nė krahun letrar tė Kosovės, duket se ka ushtruar ndikim pėr njė komunikim mė tė fuqishėm me atė literaturė, e cila krijohej nė diasporėn politike, ku vend kryesor zėnė vetė Camaj dhe Koliqi nė veēanti. Gjurmėt e kėsaj shkolle letrare i gjejmė tek autorėt mė tė mirė tė prozės, e cila u shkrua gjatė viteve gjashtėdhjetė nė Kosovė, ku fillimisht bėnte pjesė edhe Azem Shkreli.


  * * *

  Mirėpo, krahas kėsaj tendence, nė kėto vite nė Kosovė hetohet qartė edhe njė rrymė tjetėr, mė pak tradicionale dhe shumė mė e afėrt qoftė me shkollėn e realizmit socialist, qoftė me ndikime e preferenca qė vinin nga letėrsia botėrore, kryesisht pėrmes pėrkthimeve. Adoptimin e shkollave moderne pėrmes njė diskursi gjuhėsor tradicional nė kėtė periudhė, nė prozė mė sė miri e bėjnė Anton Pashku dhe Martin Camaj, i pari duke mėnjanuar nė masė tė madhe etnografizmin e Koliqit, kurse i dyti duke e kthyer shkrimin e prozės nė “etnografi revokuese”, nėse mund tė thuhet kėshtu.


  * * *

  Te tregimet e Azem Shkrelit ndėrkaq, veēmas nėse rilexohet nga kjo distancė botimi i parė, hetohen dy tendenca gati pėrjashtuese: ndikimi i fuqishėm i traditės, pra i shkollės letrare tė Shkodrės nė disa tregime, nė njėrėn anė, dhe rrymimet bashkėkohore qė nuk asimilohen dhe nuk i adaptohen kėtij tradicionalizmi as gjuhėsor dhe as pėrmbajtėsor.

  Nuk do mend se tregimet mė tė mira tė Shkrelit mbesin ato qė ishin shkruar si vazhdim i traditės letrare, sepse kjo mėnyrė shkrimi del shumė adapte me subjektet lokale, me mendėsinė dhe preokupimet e personazheve, me koloritin e ambientit etj. Por edhe sa i pėrket prosedeut: shkrimi rrjedh mė natyrshėm, shkrimi ėshtė mė i zhdėrvjelltė, idetė janė mė tė qarta, gjetjet janė mė interesante dhe pėrshkrimet janė mė lirike, pra rrjedhimisht mė tė frymėzuara.
  Duket se ambientit rural, pėr tė cilin shkroi disa tregime Azem Shkreli, i shkonte mė shumė jo vetėm gjuha, por edhe pėrvoja dhe dija letrare e kėtij autori. Nė kėtė grup hyjnė pjesėrisht tregimi “Sytė e Evės” (njėra linjė e rrėfimit), pastaj “Bjezga”, “Trungjet”, “Buka” dhe “Mėkushti”.

  Ndonėse bėhet fjalė pėr njė numėr tė vogėl tregimesh dhe pėr paraqitje, tė thuash, fragmentare tė njė ambienti dhe tė njerėzve qė jetojnė nė tė, pėrmes kėtyre prozave pėrvijohet qartė tabloja autentike e njė etnopsikologjie dhe, ēka ėshtė edhe mė e rėndėsishme pėr prosedeun e tregimit, ndėrtohen heronj e karaktere letrare me njė plotėni tė pėlqyeshme.


  * * *

  Mirėpo, sikundėr mund tė vihet re, duke u gjetur si autor nė shkapėrcim kohėsh, i nxitur nga rrethanat letrare dhe nga formimi i tij si shkrimtar, po nė kėtė pėrmbledhje do tė paraqitet disi i dyzuar.

  Kundrejt autorit qė ndjek traditėn, nė shkrimin e tregimit shfaqet po ai autor qė u bėn jehonė zhvillimeve bashkėkohore nė tema dhe nė prosede. Nė kėtė grupėzim tė dytė, ku bėjnė pjesė tetė tregime dhe njėra linjė e rrėfimit te tregimi “Sytė e Evės”, autori merr nė shqyrtim fate personazhesh nga jeta urbane e kohės, duke nxjerrė nė plan tė parė shqetėsime intelektuale, kontrakdita dhe konflikte me tė cilat pėrballej deri nė njėfarė shkalle njeriu i atyre rrethanave.

  Nė ndonjė tregim duket sikur ai pėr pak i shpėton stampės sė realizmit socialist (“Puthja nė bronzė”), nė ndonjė tregim tjetėr synon shkrimin e prozės psikologjike (“Alfa”, “Njerėzit dhe hijet”, “Kulla e Ajfelit”), nė rastin e tretė pėrpiqet tė krijojė njė miksazh tekstore dhe tė proseduet (“Helmeta”, “Sytė e Evės”), kurse nė rastin e katėrt i nėnshtrohet pasionit tė moshės, duke shpėrfaqur me mjaft gjeturi shkrimi situatat paradoksale dhe shpesh tragjike tė dashurisė (“Udhėtarėt”, “Njerėzit dhe hijet”).

  Kjo pasuri tematike i bėn tregimet mė tė larmishme dhe autorit i jep mundėsi tė marrė nė shqyrtim artistik situata tė ndryshme jetėsore dhe tė merret me analiza tė holla psikologjike e filozofike.

  Por, pavarėsisht nga kjo, tregimet e grupėzimit tė parė mbesin mė tė realizuarat dhe me kėto realizime Azem Shkreli hyn ndėr autorėt e suksesshėm tė tregimit nė kėtė pjesė tė letėrsisė shqipe.


  * * *

  Sė fundi do tė ndalem te njė problem tjetėr, qė ka tė bėjė me ribotimin e veprave tė autorėve tanė, tė cilėt shkruan dhe botuan para unifikimit tė gjuhės letrare. Euforia e kėtij unifikimi bėri qė puna nė kėtė drejtim tė bėhet pa kriter dhe shpesh me gabime tė mėdha, tė cilat cenojnė esencėn e shkrimit tė letėrsisė, posaēėrisht prozės.

  E them me bindje tė plotė se kėto ribotime, siē ėshtė bėrė nė rastin e pėrmbledhjes “Sytė e Evės” tė Azem Shkrelit dhe nė rastin e tregimeve tė Anton Pashkut, kanė qenė veprime shkatėrruese, me pasoja tė mėdha pėr veprat e kėtyre autorėve.

  Kthimi nė gjuhėn letrare me rastin e ribotimit i ka humbur kėsaj proze jo vetėm shkrimin dhe koloritin gjuhėsor, por nė tė shumtat e rasteve ka prekur indin artistik dhe ka ngatėrruar deri nė ēorodi kontekstin historiko-letrar. Gjuha e ribotimit tė veprave tė kėtyre autorėve del e unifikuar dhunshėm. Ajo nuk ėshtė mė as gjuhė letrare, as dialektore, as idiomė lokale. Ėshtė njė ngatėrresė e panatyrshme e tė gjithave, e tillė qė tani, shikuar nga kjo distancė kohore, mund tė quhet gjuhė-pengesė pėr rilexim dhe njohje mė tė thellė tė kėtyre veprave.

  Pra, ka ndodhur ajo qė nuk ėshtė menduar se mund tė ndodhte: tregimet e Anton Pashkut dhe tė Azem Shkrelit mė lehtė lexohen dhe shijohen ashtu siē ishin shkruar, sesa me unifikime tė kėtilla krejtėsisht tė paqėndrueshme. Prandaj, nėse ndonjėherė bėhen projekte pėr botimin e serishėm tė autorėve tė kėsaj periudhe, pėrfshirė kėtu edhe autorėt qė i pėrmendėm, del i domosdoshėm ribotimi sipas versioneve tė botimeve tė para, pa ndėrhyrje, ose me ndėrhyrje krejt minimale. Ndoshta ėshtė koha qė kėto ribotime tė bėhen pikėrisht tani, si veprim qė do tė synonte t’ua kthente kėtyre autorėve vlerat autentike.

 24. #19
  Fjalėt

  Ju vė gur mbi gur dhe bėj me ju
  Murin kinez tė besimit tim nė njerėzit
  Nė hijen time dhe nė gjėrat qė s’mė njohin
  Ju vė gur mbi gur
  Mbi mendimet mbi heshtjen qė s’i besoj
  Mbi tė pathėnėn lehonė ju vė
  Gur mbi gur
  Mbi dhembjen e durimit mbi
  Gjakun qė s’ua fal mbi gjurmėt
  Qė s’i lashė nė udhė tė ligė dhe mbi fajin
  Tim e tė Krishtit qė s’e pata kurrė
  Pėr ju ju vė gur mbi gur
  Mbi supet e mia mbi bukėn qė s’shkelet
  Dhe mbi vitet e kėrrusura tė tim eti
  Ju vė
  Gur mbi gur
  Mbi gjithėēka qė s’kam dhe
  Mbi gjithėēka qė s’mundem
  Ju vė gur mbi gur mbi kokėn time dhe betohem
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"
  Nga macia_blu nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 16-07-2002, 15:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •