Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime

  Cheesecake me okollat

  Ketu do shpjegoj nje menyre te thjeshte se si mund te gatuajme Cheesecake* me okollat.

  Prbrsit

  - 1 gota me biskota me okollat
  - 2 luge gjelle sheqer
  - 1/3 gote me gjalpe ose margarine te shkrire
  - 8 oz. ose 227gr cokollate te embel
  - 2 veze
  - 2/3 e gotes me shurup misri**
  - 1 luge kafeje me vanilje
  - 450 gr. cream cheese*** te prere ne kube te vegjel dhe te zbutur.
  -1/3 e gotes me krem buding****

  Prgatitja

  Furra duhet te nxehet ne temperaturen 325F ose 163C.

  Pasi ti keni therrmuar biskotat me cokollate, perzjeini ato me sheqer dhe gjalpe derisa te behen nje mase kompakte. Me pas kete mase shtrojeni ne nje tave me faqe te ngritura, duke shtypur masen (peten) pak ne anet e taves. Siperfaqja e taves do te sherbeje si baze per kekun, prandaj do zgjidhni nje ene jo shume te madhe ne siperfaqe.

  Shkrini ne nje ene tjeter 170gr cokollate, duke e perzier here pas here, derisa te jete lengezuar e gjitha. Vendosni vezet, shurupin e misrit dhe krem budingun ne nje perzjerres me korrent ose mund ti perzieni me dore derisa masa te behet e bute. Kur masa te behet e bute vazhdoni te perzieni duke shtuar cream cheese. Pasi e gjithe kjo perzjerje te jete kthyer ne nje mase te vetme dhe te bute hidheni ate ne taven ku keni shtruar masen e pare (peten).

  Piqeni rreth 50 deri 55 minuta. Me pas lereni te ftohet pak ne temperature dhome dhe futeni ne frigorifer per rreth 3 ore ose gjithe naten. Para se ta sherbeni shkrini pjesen e cokollates te cilen nuk e perdorem me lart (rreth 50 gr) dhe hidhjani siper kekut per zbukurim.


  ______________________

  *cheesecake ose e shqiperuar kek djathi. Po e le ne anglisht pasi eshte embelsire amerikane. Shpeshhere embelsirat edhe pse ne gjuhe te huaja, mbajne emrat origjinale te vendit nga vijne.
  **kjo nuk eshte e veshtire per tu gjetur ne USA, po nuk e di nese ka apo jo ne Shqiperi , nq se jo mund ta lini jashte recetes, pasi nuk inflyencon shume ne shijen e saj.
  ***krem djathi, eshte djathe i bardhe dhe i zbutur, i afrohet "pak" shijes se salces se kosit.
  ****i njejti kream qumeshti qe perdoret per krem buding (perzierje qumeshti dhe nisteshteje), ne USA shiten pako te vogla me krem te tille

 2. #2
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  po kete ma ben kur te vish ne ny? apo te dalim e te hajm nje cheesecake te new yorkut qe njihen si me te mirit. di nje vend qe i ben mrekulli fare.

  prit sa ta gjej receten e ny cheesecake per ju te tjeret qe skeni nderin tu qeras une.
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 3. #3
  Made in Me!
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  u.s.a
  Postime
  187
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  fiori............una ka kohe qe jam ne nyc dhe nuk e kam marre mundimin asnjehere te provoje cheesecake..........nuk ma merr mendja se si do jete se qe nga emri ma neverit...........me respekt cristal
  * x 0 and case closed!

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Cristal cheescake nuk eshte emblesire karakteristike NY-keze(shqiperuar). Gjithe Amerika e perdor. Une i kam shume qejf cheescake me fruta apo me cokollate, po ca ti besh qe kane shume kalori dhe nuk mund ti hash gjithmone.

  Me vjen cudi si nuk e ke provuar si emblesire pasi mund te them eshte tradicionale Amerikane. Kudo qe shkon cheescake eshte embelsira e pare qe servirin. Pastaj nese e pelqen apo jo eshte dicka tjeter sepse preferencat e njerezve ndryshojne. (mos te genjeje shume emri qe vjen nga djathi se shijen e ka shume ndryshe nga djathi qe mund te mendosh ti.). Une4 njoh dhe njerez qe nuk hane cokollate megjithese edhe shkencerisht eshte provuar se cokollata jep te njejtin efekt ne tru qe mund te jape sexi. Mendo sa shume humbin ata njerez

  Meqenese e ke Katan afer, do te keshilloja te dilje pak me shume "shetitje" me te, se ajo i njeh mire keto gjera dhe NY kuptohet

  Miqesisht

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e nimf
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Interzone
  Mosha
  38
  Postime
  253
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  mua akoma s'me besohet qe behet me djathe
  cheesecake edhe doughnuts - gjeja ime e preferuar nga amerika.
  amerika vetem me embelsira te shendosh.

 6. #6
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  ej se ma kujtove ti nimfa, di njeri si behen donuts. po ama si ato te dunkin donuts jo prej atyre origjinaleve se ato brum jan.

  po bagels di gje njeri si behen se dhe ato sdi si ti bej vet.
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 7. #7
  Made in Me!
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  u.s.a
  Postime
  187
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  katana...bagels jan shume te lehta per tu bere se buken e ke gati,mjafton qe te kesh cream cheese dhe ja u be...........shnet
  * x 0 and case closed!

 8. Anetart m posht kan falenderuar cristal pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #8
  In Flames Maska e dimegeni
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Gteborg
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ku ka si cheesecake,mua me pelqejne shume po ketu me duket se perdorin whipping cream dhe jo cream cheese.


  p.s. ja futa kot me duket se po s'perdorin "cream cheese" pse dreqin e quajn "cheesecake"
  Discover me like emptiness.......

 10. Anetart m posht kan falenderuar dimegeni pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #9
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Duke qene se para pak kohesh, disa vizitore u shqetesuan per shendetin dhe pyeten se si mund nje njeri te haje nje embelsire me kaq shume kalori dhe karbohidrate, sot po ju sjell nje recete per cheesecake e cila ka shume pak karb. Mbi te gjitha per kete recete, nuk ju duhet shume kohe dhe nuk keni pse te piqni apo te digjni ndonje gje


  Si te gatuash cheesecake limoni per 15 min

  Per petn e poshtme duhen :

  1/2 filxhani miell bajameje (pluhur bajameje)
  1/2 filxhani lajthi te shtypura
  1 luge kafeje splenda (sheqer pa kalori)
  3/8 filxhani me gjalpe te shkrire

  Per mbushjen duhen :

  8 oz Cream cheese -- 250gr
  1 paktete jell-o (nga ato pa sheqer e me shije limoni)
  (jell-o, jane paketa te gateshme kremi cokollate, budingu etj)
  2 gota me "half and half"
  (half and half = krem kafeje (i hidhet kafese per te zbutur shijen, pak a shume uje dhe krem qumeshti)

  Perzje, perberesit per peten. Me pas shtroji ne fundin e nje tepsie, ose ene xhami, me diameter afersisht 23 cm. Lere tepsine ne frigorifer per 10-15 min te ngrije.

  Gjate kesaj kohe perzje cream cheese derisa te zbutet. Pak nga pak i shto kremit te djathit, krem kafeje. Duke e trazuar (jo shume shpejt), shtoji kremin e limonit (budingun). Me pas hidh kete perzjerje mbi peten (qe tashme do kete ngrire), lerti te ngrijne te gjitha per pak minuta dhe me pas eshte gati per tu servirur.  Per cheesecake do shtoja cheesecake me kafe dhe qershi. Une kafene nuk e pi shpesh, per te mos thene fare, po cheesecake me kafe dhe me qershi eshte gjeja me e mire qe kam ngrene. Provojeni ndonjehere kur nuk e keni kompjuterin hapur... Para pak kohesh ketu ku jetoj u be nje konkurs per cheesecake me te mire ne Amerike, zere se ishe ne parajse ... apo quhet ferr kur ha keshtu gjera te mira

  Gjithashtu ketu ne Amerike kam ngrene nje embelsire qe quhet "Embelsira e Parajses", e kam hasur ne shume pak restorante, zakonisht restorante "Tropikale". Ne perberje ka cheesecake, cokollate, fruta dhe disa perberes te tjere qe po ti dija ca ishin do e kisha provuar pa tjeter ta gatuaja. Di ndonjeri, receten e kesaj, apo per cfare e kam fjalen ?!

 12. #10
  nga dyqonet e reja
  Antarsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ah! keto info gjysmake qe do na e morin shpirtin!
  po cheesecake, qe jo me kot e ka marre emrin N.Y. style; eshte me origjine cifute...
  po nejse...

  p.s. Fiori! mqns qenke fanatike e cheesecake; po te jap nji sajim personal: keylime cheesecake, topped with organic blueberries!!!

 13. #11
  .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  Detroit, MI
  Mosha
  33
  Postime
  690
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  ahhh cheesecake..vdes per kete embelsire un
  And all I can taste is this moment
  And all I can breathe is your life

 14. #12
  perfect girl Maska e emilja
  Antarsuar
  18-04-2010
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  edhe un vdes per kete embelsire

Tema t Ngjashme

 1. okollata
  Nga Fiori n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 20-04-2014, 22:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •