Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 109 prej 109
 1. #101
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,068

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga Atheist Lexo Postimin
  Kjo teme eshte vazhdim i Holokaust fetar - me store !!

  meqe atje daljet nga tema qene te shumta si dhe pergjigjet teper konfuze dhe te paplota si dhe duke lene jashte pika te tera - luteni te ruani kufijte e temes qe jane "polemike mbi rrenat, kontradiktat dhe absurdet e bibles". Po parashtroj dhjete pika si fillim numri 1 eshte ezauruar ne temen e pare dhe absurdja mori pergjigjen qe eshte "mrekulli". ketu vazhdon nga nr 2 deri ne 11 [per momentin].
  filloni pikat me radhe dhe vetem pasi te jete ezauruar cdo pike atehere do kalojme tek tjetra. kjo behet ne menyre qe ata qe pohojne se kontradiktat e bibles nuk jane te tilla, te mos kene mundesi t'i shmangen ballafaqimit te cdo pike.

  nese bibla permban nje gabim te vetem sado i vogel qofte ai, bie poshte vertetesia absolute e saj- gje qe hedh poshte tere biblen sepse pas atij momenti askush nuk di se cfare eshte e vertete ne te dhe cfare jo.
  te krishteret [ashtu si dhe myslimanet per kuranin] pohojne dhe jane te detyruar te pohojne se bibla eshte absolutisht e vertete - me kuptimin qe cdo gje qe thuhet ne te eshte e vertete. pra vetem me nje te pavertete apo kontradikte ajo bie poshte dhe nuk mund te perdoret me si reference vertetesie pasi nuk dihet me sa cfare eshte e vertete ne te dhe cfare jo. qe mos ta zgjas - mendoj se u sqarova.

  per pasoje kur vetem njera nga pikat te dale haptaz se eshte kontradikte e gjalle, apo e pavertete, aty tema mbyllet me perfundimin se bibla nuk eshte vecse nje grumbull broshurash te vlefshme per cdo gje tjeter vec jo per besim.

  diskutoni pikat - filloni me piken 2.
  >>> Pershendetje. Po shkruaj vetem nisur nga titulli i temes sepse nuk pata durim te lexoj vazhdimin. Thjeshte doja te thoja qe e ke gabim i dashur. Bibla eshte me kollaj te pranosh qe nuk e kupton sesa te deklarosh kontradiksionet dhe absurditetet e saj. Kjo nuk do te thote qe nuk ka gjera te tilla ne menyre absolute por ekziston probabiliteti me i madh qe te mos arrish te kuptosh dhe te pranosh filozofine e saj.
  La verita' ti rendera' libero!

 2. #102
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2013
  Postime
  17

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Pershendetje. Po shkruaj vetem nisur nga titulli i temes sepse nuk pata durim te lexoj vazhdimin. Thjeshte doja te thoja qe e ke gabim i dashur. Bibla eshte me kollaj te pranosh qe nuk e kupton sesa te deklarosh kontradiksionet dhe absurditetet e saj. Kjo nuk do te thote qe nuk ka gjera te tilla ne menyre absolute por ekziston probabiliteti me i madh qe te mos arrish te kuptosh dhe te pranosh filozofine e saj.
  Me sa po shikoj duke i lexuar te gjithe postimet dhe duke pare datat e postimeve...
  Per mendimin tim le te presim nje pergjigje nga Atheist sepse ka kohe qe nuk po duket fare ne kete teme!!!

 3. #103

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga klajdi wolf Lexo Postimin
  Kontradita ne bibel.

  .................................................. ...............

  Ishte David vetėm kur kėrkojnė bukė tė shenjtėruar nė Nob?

  Ai ishte i vetėm.

  1 Samuel 21:01
  Pastaj erdhi Davidi nė Nob tek prifti Ahimelek: dhe Ahimelekut ishte frikė nė takimin e Davidit, dhe i tha: "Pse je vetėm dhe nuk ka njeri me ty?

  Ai ishte me tė tjerėt.

  Matthew12 :3-4
  Por ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur ai pati uri, dhe ata qė ishin me tė, Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohej t'i hante , as pėr ata qė ishin me tė, por vetėm priftėrinjtė?

  Mark 2:25-26
  Dhe ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur pati nevojė dhe kishte uri, ai dhe ata qė ishin me tė? Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė nė kohėn e kryepriftit Abiathar, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohet pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė, dhe u dha edhe atyre qė qenė me tė?

  Luka 6:3-4
  Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: A nuk keni lexuar aq shumė si ky, ēfarė bėri Davidi, kur vetė pati uri, dhe ata qė ishin me tė, si hyri ai nė shtėpinė e Perėndisė, dhe tė ka marrė dhe hani bukėt e paraqitjes, dhe u dha edhe atyre qė ishin bashkė me tė, ajo nuk ėshtė e ligjshme pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė vetėm?
  Sa gjynah qė shumė persona akoma vazhdojnė tė sjellin shkrime Copy/Paste edhe nuk arrijnė tė informohen rreth nje subjekti apo njė ēėshtė qė ngrejnė.

  Lexim tė kėndshė Klajdi A ishte Davidi i vetėm kur mori bukėn e shenjtėruar nė Nob?
  ☻/
  /▌
  / \ ...this is ... pergjigje.org

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Bibla eshte nje kontradikte me vete. Nga njera ane premton Parajsen dhe nga ana tjeter himnizon vuajtje-dhembjen.

 5. #105
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2017
  Postime
  34

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Ky anetari qe ka hapur temen eshte konvertuar ne besimtar te krishter sot e dy-3 vjet perpara. Pra vete ka qene kundershtues i forte i bibles por sot e predikon biblen me zell. Kam besim se edhe te gjithe ju Ateistet e tjere do te vije koha do te ndodhe e njejta gje edhe me ju.
  Perendi ju bekofte.

 6. #106
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  ..nese e predikon biblen ne i zell kjo eshte e perkohshme! por bibla eshte fe krejtesisht e djajve dhe nese hebrenjte duhet te durojne derisa te mbaroje mellkimi i tyre, besimtaret evropiane duhet te provojne kete fe djajsh sepse djajte e degjojne Satanin dhe rruge tjeter per ta nuk ka patur...

 7. #107
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-12-2019
  Postime
  10

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga SuNRiSeR Lexo Postimin
  Shtegtari!

  Ke pare ndonje pastor/prift/reverend ne ditet e sotme te ringjalle ndonje te vdekur apo te vdese dhe te rringjallet pas 3 ditesh?
  Ke pare ndonje nxenes te ktheje ujin ne vere, te sheroje turmat nga cdo lloj semundje qe kane njerezit?
  Ke pare ndonje dishepull te ushqeje turmat me 2 a 3 peshq sa ishin?
  etj etj.

  Por edhe ne rast se do dale dikush t'i beje keto perseri nuk do mund te beje dicka "me te madhe" se Jezusi.
  Ndoshta nuk eshte regjistruar ndokush te kete hapur detin si Moisiu, por nje gje eshte e sigurt, se njerezit sot, sherojne ne Emer te Jezusit

 8. #108
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-12-2019
  Postime
  10

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga Ciarli Lexo Postimin
  ..nese e predikon biblen ne i zell kjo eshte e perkohshme! por bibla eshte fe krejtesisht e djajve dhe nese hebrenjte duhet te durojne derisa te mbaroje mellkimi i tyre, besimtaret evropiane duhet te provojne kete fe djajsh sepse djajte e degjojne Satanin dhe rruge tjeter per ta nuk ka patur...
  Nga i merr informacione te tilla. Ta siguroj se nese vjen nga Allahu e deshmon se ai allah eshte nje djall qe nuk te ka shtuar ty gje tjeter pervec urrejtjes se pafundme

 9. #109
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-12-2019
  Postime
  10

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet


Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •