Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 109
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e Spy Agent
  Anėtarėsuar
  08-01-2008
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cool

  Puna ime eshte Historian dhe jo prift, kam mbaruar shkollen per kete pune dhe vazhdoj te studjoj pasi historia ska fund.

  E kam per ty Euro Star 1.
  Te hedhesh poshte librin me te perfolur te njerezimit eshte si ti biesh murit me koke me shpresen qe te rrezosh pallatin.

  Ndoshta ty te pelqen me shume vetja sec duhet dhe ndoshta te duket vetja me i zgjuar se te gjithe ne injorantet e varfer. Jam me miljona njerez qe e studjojne Biblen dhe mijra prej tyre jane shkencetare historiane etj etj, dhe jane me mijra shkalla qe e studjojne jo ashtu kot por e studjojne ndersa ti me shoket e tu e paskeni kuptuar.

  Bej dicka Euro Star 1 shkruaj nje faqe dhe perdor tere intelektin tend universal dhe krahasoje vetem me nje faqe te Bibles dhe do ta shohesh veten se sa qesharak qe behesh se asnjehere sdo mundesh as ti afrohesh nje vargu te vetem per nga rendesia. Pa mendo njehere te shkruash dicka me vlere qe do ti vleje njerezimit per mijra e mijra vjet me vone. Ose me mire mblidhuni qe te gjithe ju qe shkruani kundra saj dhe beni vetem nje faqe te vetme. Une do isha shume i limtur ta lexoja shkencen tuaj dhe arsyetimet tuaja te varfera.

  Ja pra qe lufta jote prej milingone eshte e kote dhe qesharake.

  A e di si vazhdon barsoleta ?

  Kur ariu u shyt ne uje nuk e futi poshte koken dhe vetem nje milingone qe qendronte ne maje te kokes mbeti pa u mare nga rryma dhe ate e quanin EuroStar1. Milingonat e tjara qe kishin dale ne breg me not kur e pane shokun e tyre ne maje te kokes se ariut duke u mbajtur fort mbas nje qimeje sdinin cte benin. Megjithate nisen te bertisnin plote gezim dhe kurojo.

  MBYTEE MBYTEE Eurostar MBYTEE MBYTEE Eurostar MBYTEE MBYTEE Eurostar

 2. #82
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Spy Agent Lexo Postimin

  Bej dicka Euro Star 1 shkruaj nje faqe dhe perdor tere intelektin tend universal dhe krahasoje vetem me nje faqe te Bibles dhe do ta shohesh veten se sa qesharak qe behesh se asnjehere sdo mundesh as ti afrohesh nje vargu te vetem per nga rendesia. Pa mendo njehere te shkruash dicka me vlere qe do ti vleje njerezimit per mijra e mijra vjet me vone. Ose me mire mblidhuni qe te gjithe ju qe shkruani kundra saj dhe beni vetem nje faqe te vetme. Une do isha shume i limtur ta lexoja shkencen tuaj dhe arsyetimet tuaja te varfera.

  Ja pra qe lufta jote prej milingone eshte e kote dhe qesharake.
  hahhaa cma kujtove Muhen me keto fjale... Lexoje se sa i ke ngjare Muhes

  10:38. Pėrkundėr kėsaj, ata (idhujtarėt) thonė se atė e trilloi ai (Muhammedi). Ti thuaj: "Silleni pra ju njė kaptinė tė ngjashme me kėtė, madje thirrni kė tė doni nė ndihmė, pos All-llahut, po qe se jeni tė drejtė nė atė qė thoni".
  Po si ore nuk te vjen pak turp qe mu ne faqen e kontraditave te bibles, ti me thua shkruaj dicka me me vlere se bibla !

 3. #83
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Me llogjiken e kohes

  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Ja edhe disa pika per meditim

  PIKA 1.
  BIBLA FLET PER KRIJIMIN E UNIVERSIT , NE FILLIM NE LIBRIN E PARE , ZANAFILLA KAPITULLI I PARE ,DHE THOTE SE ZOTI E KRIJOJ QIELLIN DHE TOKEN NE 6 DITE DHE FLET PER MENGJESIN DHE MBREMJEN DUKE JU REFERUAR NJE DITE 24 ORESHE.
  SOT SHKENCTARET NA TREGOJNE SE UNIVERSI NNUK KA MUNDUR TE KRIJOHET NE NJE PERJUDHE 24 ORESHE PER 6 DITE.
  KUR`ANI POASHTU FLET PER 6 "EJJAM" .FJALA ARABE NE NJEJES ESHTE "JEUM" NDERSA SHUMESI "EJJAM" .
  MUND TE KETE KUPTIMIN NJE DITE 24 ORESHE , OSE NJE PERJUDHE SHUME E GJATE ,EPOKE .
  SHKENCTARET THONE SE NUK KANE ASNJE KUNDERSHTIM QE TE PAJTOHEN ME ATE SE UNIVERSI ESHTE KRIJUAR NE 6 PERJUDHA SHUME TE GJATA.

  PIKA 2.
  NE BIBEL ZANAFILLA ,KAP 1 ,VERS,3-5 : "DRITA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E PARE" , NDERSA THUHET NE ZANAFILLEN ,KAP 1 ,VER. 14-19 "SE SHKAKTARI I DRITES, YJET DHE DJELLI JANE KRIJUAR NE DITEN E KATERT".
  SI ESHTE E MUNDUR QE SHKAKU I DRITES TE JETE KRIJUAR NE DITEN E KATERT , ME VONE SE ARDHJA E DRITES NE EKZISTENCE ??
  ESHTE JO SHKENCORE

  PIKA 3.
  THUHET NE BIBEL : (ZANAFILLA 1:9-13 ) "SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE" . SI MUND TE KESH NATE DHE DITE PA TOKE?? DITA VARET NE RROTULLIMIN E TOKES. PA QENE TOKA E KRIJUAR SI MUND TE KETE DITE DHE NATE ??

  PIKA 4.
  (ZANAFILLA 1:9-13 ) THUHET SE TOKA ISHTE KRIJUAR NE DITEN E TRETE . NDRSA THUHET NE PO TE NJEJTIN KAPITULL , VERSETIN 14-19 SE DIELLI DHE HENA JAN KRIJUAR NE DITEN E KATERT.
  SOT SHKENCA NA TREGON SE "TOKA ESHTE PJESE E TRUPIT PRIND...DIELLIT"
  NUK MUND TE VIJ NE JETE PARA DIELLIT- ESHTE JOSHKENCORE.

  PIKA 5.
  (ZANAFILLA 1:11-13 ) SE VEGJETACIONI,BARISHTET DHE DRUNJET JANE KRIJUAR NE DITEN E TRETE.
  NDERSA DIELLI SIPAS (ZANAFILLA 1:14-19 ) ISHTE KRIJUAR NE DITEN E KATERT . SI MUNDET VEGJETACIONI TE VIJ NE EKZISTENCE PA DRITEN E DIELLIT??

  PIKA 6.
  (ZANAFILLA 1:16 ) SE ZOTI I KRIJOJ DY DRITA ,DRITEN E MADHE, DIELLIN PER DITEN DHE DRITEN E VOGEL ,HENEN PER NATEN .
  PERKTHIMI NESE I REFEROHEMI TEKSTIT HEBRAIK , ESHTE "LLAMBE","FENER"...LLAMBA QE KAN DRITEN E TYRE. DHE PER TA KUPTUAR ME MIRE NESE I LEXONI TE DY VERSETET , (ZANAFILLA 1:16-17 ) , VER. 17 THOTE : "ZOTI I VENDOSI NE KUPEN E QIELLIT QE TE NDRICONIN MBI TOKE"
  DUKE TREGUAR SE DIELLI DHE HENA E KAN DRITEN E TYRE, E CILA ESHTE NE KUNDERSHTIM ME SHKENCEN.


  KA DISA NJEREZ TE CILET PROVOJNE QE TE BEJNE BASHKIM MES SHKENCES DHE BIBLES DUKE THENE SE 6 DITET E PERMENDURA I REFEROHEN EPOKAVE JO GJASHTE DITEVE ,24 ORESHE.ESHTE JO LLOGJIKE NE BIBEL SHKRUAN MBREMJE ,MENGJES. QARTESISHT SHIHET SE ESHTE FJALA PER 24 ORE.
  MIREPO EDHE NESE E PERDORIM QASJEN HARMONIKA – S`KA PROBLEM. PAJTOHEM ME ARGUMENTIN TUAJ JOLLOGJIK, MIREPO EDHE KJO DO TE ZGJIDHE VETEM GABIMIN E PARE SHKENCOR TE GJASHTE DITEVE TE KRIJIMIT DHE TE DYTIN TE KRIJIMIT TE DRITES NE DRITEN E PARE DHE TOKES NE TE TRETEN.KATER TE MBETURAT ENDE NUK MUND TE ZGJIDHEN.
  DISA THONE : “NESE ESHTE NJE PERJUDHE 24 ORESHE, PSE NUK MUNDET VEGJETACIONI TE MBIJETOJE 24 ORE PA DRITEN E DIELLIT?”
  UNE THEM : “MIRE – NESE THUANI SE VEGJETACIONI ESHTE KRIJUAR PARA DIELLIT,DHE MUND TE MBIJETOJE PER 24 ORE, NUK KAM ASNJE KUNDERSHTIM .MIREPO NUK MUND TE THUASH SE DITEN E PERMENDURA JAN 24 ORESHE DHE POASHTU EDHE EPOKA”. NUK MUND TA MBASH TORTEN E TA HASHE ATE PO ASHTU.NESE THUANI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE , E ZGJIDHNI PIKEN E PARE DHE TE TRETE ,NDERSA KATER TE TJERAT MBESIN.NESE THUA SE DITET JAN 24 ORESHE , E ZGJIDHNI PIKEN E 5, NDERSA PESE TE TJERAT MBESIN.BEHET JOSHKENCORE.
  PO JUA LEME JUVE NE DORE TE NA THONI SE ESHTE PERJUDHE E GJATE DHE SE JANE VETEM 4 GABIME SHKENCORE ,APO ESHTE PERJUDHE 24 ORESHE DHE JANE VETEM 5 GABIME SHKENCORE NE PERSHKRIMIN E KRIJIMIT TE UNIVERSIT.
  Fillimi i Bibles eshte edhe me i diskutueshmi nga ana "shkencore". Por duhet te futemi ne kohen kur Perendia, me ane te njerezve te zgjedhur te Tij, i foli botes dhe njerezimit mbare. Behet fjale per nje kohe kur nuk njihej universi dhe ku njerezit besonin ate qe shikonin...pra Perendia i gjithediturm foli pikerisht per keta njerez. Me, pas, kur u dha diturine njerezve dhe shkenca filloi te sqaroje gjerat saktesisht, kuptohet qe keto ceshtje nuk duhet te merren ashtu sic jane shkruar, pra fjale per fjale. Me kete zanafille, Perendia na tregon se eshte Ai e askush tjeter, Krijuesi i gjithēkaje, te dukur e te padukur qe ekziston sot dhe i gjithe universit material.

  Pra, duhet te ecim me logjiken e kohes.

  Persa i takon dites 24 oreshe, kjo eshte e diskutueshme. Une prirem ta besoj ashtu siē eshte shkruar. Kjo, sepse shume studime "shkencore", si teoria e evolucionit, etj., jane provuar se nuk qendrojne. Kjo edhe per kohen e ekzistences se universit. Shkenca ne keto raste nuk mund te besohet me saktesi. Sado qe metodat jane perfeksionuar, ne mund te besojme nga shkenca vetem ate qe shohim sot, me syte tane, ose nepermjet fotografimeve, etj. Po kurrsesi nuk mund te besoj qe ekzistenca e universit eshte miliarda vjet, etj. Keto te gjitha jane te diskutueshme.
  Une besoj se universi nuk ka me shume se 7 mije vjet qe eshte krijuar.

  2. Gjate te njejtit fjalim te zotit bibla ka dy versione te ndryshme per kujtimin e Sabatit. tek Exodus 20 "zoti" thote se duhet te ruhet Sabati sepse ai pushoi diten e shtate kurse tek Deutoronomy 5 thote se duhet te ruhet Sabati sepse ai i shpetoi cifutet nga egjypti.
  zoti ose ka thene njerin fjalim ose tjetrin ne te njejten kohe-hapesire duke i "folur" moisiut.
  Ketu nuk ka asnje kontradikte, pasi ne te njejten dite kur Perendia pushoi, po ne te njejten dite, pas nja 3000 vjetesh, i nxorri izraelitet nga shtypja e faraonit dhe i drejtoi per tek toka e premtuar.

  Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?

  Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]

  Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
  Kur merr persiper te sulmosh diēka duhet te jesh i pergatitur seriziosht, sepse perndryshe qofte edhe ne nje rast po te fallsifikosh diēka te del boja dhe behesh i pabesueshem. Ketu jane dhene dy fraza te shkeputura. Ne baze te ketyre postuesi rreket te na mbushe mendjen se ka genjeshter. Por e verteta eshte krejt ndryshe. Reshjet e shiut vazhduan per 40 dite, ndersa nga momenti i fillimit te shirave e deri sa toka u tha teresisht pas permbytjes kemi 150 dite.
  Keto tregojne se postuesi nuk bazohet mbi llogjiken po thjesht ka marre persiper te nxjerren Biblen "jashte loje" me ēdo kusht...dhe na flet per kontradiktat dhe absurditetet e Saj, ne nje kohe qe eshte vete kontradiktor dhe absurd..... per te sulmuar biblen duhet nja 10 vjet studim te saj, qe te pakten te mos shkruash brockulla si kjo siper.

  Ketu gjithcka eshte ordinere. Nuk kisha hyre ndonjehere tek kjo teme, por nje person i jashtem serioz, po te lexoje se c`eshte shkruar ne te do te mendoje se s,j a vlen te merresh me keto "problematika". Edhe me kaq pak, duket se ateizmi eshte rrezuar plotesisht.

  Ka dhe diēka tjeter, Bibla nuk mund te interpretohet fjale per fjale. Eshte tradita e Krishtere Orthodhokse, e cila ka bere shpjegimin e saj per 2000 vjet, ku gjithcka eshte shpjeguar me saktesi, nepermjet hirit te Perendise.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 05-04-2011 mė 08:27
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #84
  Ateist Maska e Dr.Qendro
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  360
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Spy Agent Lexo Postimin
  Puna ime eshte Historian dhe jo prift, kam mbaruar shkollen per kete pune dhe vazhdoj te studjoj pasi historia ska fund.
  Ku ke mbaruar shkollen ne Mal te Zi ne Serbisht? Se ne Shqiperi nuk e ke mbaruar e sigurte, nuk di as te shkruash Shqip qarte. Ose e ke mare shkollen me ryshfet.

  E kam per ty Euro Star 1.
  Te hedhesh poshte librin me te perfolur te njerezimit eshte si ti biesh murit me koke me shpresen qe te rrezosh pallatin.
  Cdo gje qe pohohet me fjale, rrezohet me fjale. Nuk ka evidence tek bibla, ka vetem fjale, qe rrezohen nga kushdo, edhe te lutem leri ate krahasime, se ato jane tamam per ju, te rrezosh shkencen me fjale eshte si te rrezosh keshtjellen me shpate.

  Ndoshta ty te pelqen me shume vetja sec duhet dhe ndoshta te duket vetja me i zgjuar se te gjithe ne injorantet e varfer. Jam me miljona njerez qe e studjojne Biblen dhe mijra prej tyre jane shkencetare historiane etj etj, dhe jane me mijra shkalla qe e studjojne jo ashtu kot por e studjojne ndersa ti me shoket e tu e paskeni kuptuar.
  Edhe sikur bibla te ishte 100% ekzakte, prape nuk shpjegon asgje nga ato qe thuhen aty, thjeshte i pretendon ato gjera, pra edhe sikur bibla te ishte 100% ekzakte prape do ishte liber i pa vlere. Gjithsesi bibla ngel 0% ekzakte, asgje ne bibel nuk eshte vertetuar te jete reale.

  Bej dicka Euro Star 1 shkruaj nje faqe dhe perdor tere intelektin tend universal dhe krahasoje vetem me nje faqe te Bibles dhe do ta shohesh veten se sa qesharak qe behesh se asnjehere sdo mundesh as ti afrohesh nje vargu te vetem per nga rendesia. Pa mendo njehere te shkruash dicka me vlere qe do ti vleje njerezimit per mijra e mijra vjet me vone. Ose me mire mblidhuni qe te gjithe ju qe shkruani kundra saj dhe beni vetem nje faqe te vetme. Une do isha shume i limtur ta lexoja shkencen tuaj dhe arsyetimet tuaja te varfera.

  Ja pra qe lufta jote prej milingone eshte e kote dhe qesharake.
  Ik ore psiko, na paska shkolle te larte ky, 2 grame tru ne koke, na thote kundershtoni ate qe nuk eshte provuar kurre te jete e vertete, pra bibla. Ja vlen te kundershtohet dicka kaq humoristike si bibla?

  A e di si vazhdon barsoleta ?

  Kur ariu u shyt ne uje nuk e futi poshte koken dhe vetem nje milingone qe qendronte ne maje te kokes mbeti pa u mare nga rryma dhe ate e quanin EuroStar1. Milingonat e tjara qe kishin dale ne breg me not kur e pane shokun e tyre ne maje te kokes se ariut duke u mbajtur fort mbas nje qimeje sdinin cte benin. Megjithate nisen te bertisnin plote gezim dhe kurojo.

  MBYTEE MBYTEE Eurostar MBYTEE MBYTEE Eurostar MBYTEE MBYTEE Eurostar
  Kush ta tha kete barsalete, miku yt imagjinar Jezusi?

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Fillimi i Bibles eshte edhe me i diskutueshmi nga ana "shkencore". Por duhet te futemi ne kohen kur Perendia, me ane te njerezve te zgjedhur te Tij, i foli botes dhe njerezimit mbare. Behet fjale per nje kohe kur nuk njihej universi dhe ku njerezit besonin ate qe shikonin...pra Perendia i gjithediturm foli pikerisht per keta njerez. Me, pas, kur u dha diturine njerezve dhe shkenca filloi te sqaroje gjerat saktesisht, kuptohet qe keto ceshtje nuk duhet te merren ashtu sic jane shkruar, pra fjale per fjale. Me kete zanafille, Perendia na tregon se eshte Ai e askush tjeter, Krijuesi i gjithēkaje, te dukur e te padukur qe ekziston sot dhe i gjithe universit material.

  Pra, duhet te ecim me logjiken e kohes.
  Kjo eshte vetem nje menyre per te thene qe njeriu e krijoi Zotin edhe jo Zoti njeriun. Pse tek kafshet e arkes se Noas permenden vetem kafshe qe njiheshin ne lindjen e mesme? Sepse aq arrinte dija e atyre qe e shpiken biblen, dije e limituar. Njelloj ishte edhe me perendite egjiptiane te lashta, ato rafigurohen vetem me kafshe qe egjiptianet e lashte njihnin, thjeshte nje prove tjeter se feja eshte pjelle e mendjes se semure te disa njerezve te etur per pushtet.

  Persa i takon dites 24 oreshe, kjo eshte e diskutueshme. Une prirem ta besoj ashtu siē eshte shkruar. Kjo, sepse shume studime "shkencore", si teoria e evolucionit, etj., jane provuar se nuk qendrojne.
  Me te vertete? Ta tha Papajani kete kur po benit "muhabet" ne Greqisht?

  Kur te mohosh ekzistencen e kancereve, imunitetit etj. hajde thuaj se evolucioni nuk qendron.

  Kjo edhe per kohen e ekzistences se universit. Shkenca ne keto raste nuk mund te besohet me saktesi. Sado qe metodat jane perfeksionuar, ne mund te besojme nga shkenca vetem ate qe shohim sot, me syte tane, ose nepermjet fotografimeve, etj. Po kurrsesi nuk mund te besoj qe ekzistenca e universit eshte miliarda vjet, etj.
  Nuk le hapsira per besim shkenca, mosha e Universit eshte rreth 13 miliarde e 750 milion vite.

  Keto te gjitha jane te diskutueshme.
  Une besoj se universi nuk ka me shume se 7 mije vjet qe eshte krijuar.
  JA E THA VETE, KUR THEM UNE QE TE BESUARIT ESHTE MENYRA E TE SHPREHURIT TE BUDALLALLEKUT.

  Ketu nuk ka asnje kontradikte, pasi ne te njejten dite kur Perendia pushoi, po ne te njejten dite, pas nja 3000 vjetesh, i nxorri izraelitet nga shtypja e faraonit dhe i drejtoi per tek toka e premtuar.
  Bravo, domethene po ai vete e theu detyrimin per te mos bere asgje gjate Sabatit, bukur shume.

  Kur merr persiper te sulmosh diēka duhet te jesh i pergatitur seriziosht, sepse perndryshe qofte edhe ne nje rast po te fallsifikosh diēka te del boja dhe behesh i pabesueshem. Ketu jane dhene dy fraza te shkeputura. Ne baze te ketyre postuesi rreket te na mbushe mendjen se ka genjeshter. Por e verteta eshte krejt ndryshe. Reshjet e shiut vazhduan per 40 dite, ndersa nga momenti i fillimit te shirave e deri sa toka u tha teresisht pas permbytjes kemi 150 dite.
  Keto tregojne se postuesi nuk bazohet mbi llogjiken po thjesht ka marre persiper te nxjerren Biblen "jashte loje" me ēdo kusht...dhe na flet per kontradiktat dhe absurditetet e Saj, ne nje kohe qe eshte vete kontradiktor dhe absurd..... per te sulmuar biblen duhet nja 10 vjet studim te saj, qe te pakten te mos shkruash brockulla si kjo siper.

  Ketu gjithcka eshte ordinere. Nuk kisha hyre ndonjehere tek kjo teme, por nje person i jashtem serioz, po te lexoje se c`eshte shkruar ne te do te mendoje se s,j a vlen te merresh me keto "problematika". Edhe me kaq pak, duket se ateizmi eshte rrezuar plotesisht.

  Ka dhe diēka tjeter, Bibla nuk mund te interpretohet fjale per fjale. Eshte tradita e Krishtere Orthodhokse, e cila ka bere shpjegimin e saj per 2000 vjet, ku gjithcka eshte shpjeguar me saktesi, nepermjet hirit te Perendise.
  Papajanet budallej, kisha ortodokse eshte formuar me 1054, pra iken 1000 vite si per shaka. Propaganda po ju djeg trute.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dr.Qendro : 05-04-2011 mė 17:24
  IN INFERIS MELIUS EST REGNARE QUAM IN COELIS SERVIRE

 5. #85
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Fillimi i Bibles eshte edhe me i diskutueshmi nga ana "shkencore". Por duhet te futemi ne kohen kur Perendia, me ane te njerezve te zgjedhur te Tij, i foli botes dhe njerezimit mbare. Behet fjale per nje kohe kur nuk njihej universi dhe ku njerezit besonin ate qe shikonin...pra Perendia i gjithediturm foli pikerisht per keta njerez. Me, pas, kur u dha diturine njerezve dhe shkenca filloi te sqaroje gjerat saktesisht, kuptohet qe keto ceshtje nuk duhet te merren ashtu sic jane shkruar, pra fjale per fjale. Me kete zanafille, Perendia na tregon se eshte Ai e askush tjeter, Krijuesi i gjithēkaje, te dukur e te padukur qe ekziston sot dhe i gjithe universit material.

  Pra, duhet te ecim me logjiken e kohes.

  Persa i takon dites 24 oreshe, kjo eshte e diskutueshme. Une prirem ta besoj ashtu siē eshte shkruar. Kjo, sepse shume studime "shkencore", si teoria e evolucionit, etj., jane provuar se nuk qendrojne. Kjo edhe per kohen e ekzistences se universit. Shkenca ne keto raste nuk mund te besohet me saktesi. Sado qe metodat jane perfeksionuar, ne mund te besojme nga shkenca vetem ate qe shohim sot, me syte tane, ose nepermjet fotografimeve, etj. Po kurrsesi nuk mund te besoj qe ekzistenca e universit eshte miliarda vjet, etj. Keto te gjitha jane te diskutueshme.
  Une besoj se universi nuk ka me shume se 7 mije vjet qe eshte krijuar.


  Ketu nuk ka asnje kontradikte, pasi ne te njejten dite kur Perendia pushoi, po ne te njejten dite, pas nja 3000 vjetesh, i nxorri izraelitet nga shtypja e faraonit dhe i drejtoi per tek toka e premtuar.


  Kur merr persiper te sulmosh diēka duhet te jesh i pergatitur seriziosht, sepse perndryshe qofte edhe ne nje rast po te fallsifikosh diēka te del boja dhe behesh i pabesueshem. Ketu jane dhene dy fraza te shkeputura. Ne baze te ketyre postuesi rreket te na mbushe mendjen se ka genjeshter. Por e verteta eshte krejt ndryshe. Reshjet e shiut vazhduan per 40 dite, ndersa nga momenti i fillimit te shirave e deri sa toka u tha teresisht pas permbytjes kemi 150 dite.
  Keto tregojne se postuesi nuk bazohet mbi llogjiken po thjesht ka marre persiper te nxjerren Biblen "jashte loje" me ēdo kusht...dhe na flet per kontradiktat dhe absurditetet e Saj, ne nje kohe qe eshte vete kontradiktor dhe absurd..... per te sulmuar biblen duhet nja 10 vjet studim te saj, qe te pakten te mos shkruash brockulla si kjo siper.

  Ketu gjithcka eshte ordinere. Nuk kisha hyre ndonjehere tek kjo teme, por nje person i jashtem serioz, po te lexoje se c`eshte shkruar ne te do te mendoje se s,j a vlen te merresh me keto "problematika". Edhe me kaq pak, duket se ateizmi eshte rrezuar plotesisht.

  Ka dhe diēka tjeter, Bibla nuk mund te interpretohet fjale per fjale. Eshte tradita e Krishtere Orthodhokse, e cila ka bere shpjegimin e saj per 2000 vjet, ku gjithcka eshte shpjeguar me saktesi, nepermjet hirit te Perendise.
  Nuk kam kohe per te replikuar postimin sepse po postoj nje liber te tere tek filozofia dhe qe mendoj qe ka me shum interes per antaret dhe vizitoret. Por do te pergjigjem ne privat ose ketu sapo te kem kohe te lire.

  Pershendetje

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E dha vulen qaj qe tha: Qe 7000 vite daton Toka, kurse Stonhenge ne Angli daton 10 000 vite dmth Teoria e qatij ma lart, dhe Teoria Biblike deshtoj qe tani.

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po dhe Krishti ndė na thėntė Se – “jam grek, jakni pas meje”, Do t’i themi: - Pa mblidh mentė Se shqiptari s’vjen pas teje.
  — Petro Nini Luarasi

  Kjo po qe eshte nje Thenie e madhe.

 8. #88
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Si besimtar i Krishtere Orthodhoks, thjesht bej detyren time personale, duke shfaqur besimin tim ne forum, duke u perpjekur te mos ofendoj njeri per bindjet e veta, apo personalitetet qe respekton. Kjo jo si nje menyre tensionimi virtual, perkundrazi, perfitimi dhe relaksi shpirteror...por nese nuk eshte e dyanshme, rezultati eshte negativ.

  Kjo eshte vetem nje menyre per te thene qe njeriu e krijoi Zotin edhe jo Zoti njeriun. Pse tek kafshet e arkes se Noas permenden vetem kafshe qe njiheshin ne lindjen e mesme? Sepse aq arrinte dija e atyre qe e shpiken biblen, dije e limituar. Njelloj ishte edhe me perendite egjiptiane te lashta, ato rafigurohen vetem me kafshe qe egjiptianet e lashte njihnin, thjeshte nje prove tjeter se feja eshte pjelle e mendjes se semure te disa njerezve te etur per pushtet.
  Diskutimi besimtar-materialist eshte shume i veshtire..sepse ne fund te fundit ne themel te Krishterimit eshte besimi ne te vertetat e Bibles. Kurse shkenca kerkon patjeter vertetime te sakta dhe fakte konkrete
  Pa diskutim qe shkenca eshte nje mjet i kufizuar dhe jo absolut, e cila e ndihom njeriun, por nuk i zgjidh ēeshtjen kryesore..ate te shpetimit... por thjesht (evolucioni) e trajton njeriun si nje kafshe ne zhvillimin me te larte...ky eshte poshterim i njeriut, e pabesueshme per mua.
  Te gjithe argumentet qe jepen jane te karakterit tretesor a me poshte dhe nuk perbejne thelbin e Bibles...po e vertete eshte qe Besimi i Krishtere eshte perdorur nga njerezit per pushtet, duke shperdoruar ate qe Zoti jua ka dhene...kjo gjate gjithe historise 2000 vjeēare te Krishterimit.

  Nuk le hapsira per besim shkenca, mosha e Universit eshte rreth 13 miliarde e 750 milion vite.
  Shkencerisht dua te me japesh fotografi apo video te regjistruara 13 miliarde e 750 milion vite me pare qe une ta besoj kete gje. Vetem faktet jane kokeforte dhe mbi keto bazohet shkenca, ndryshe nga besimi.. mbi ē`metoda "shkencore" eshte nxjerre kjo shifer, dhe sa te besueshme jane keto metoda...per keto pothuajse nuk flitet fare por, pushteti me i larte ua jep keto te dhena "shkencore" femijeve ne shkolle dhe i imponon per t`i besuar. Po te ishte ndopak luajal ky pushtet do te kishte vene edhe mesimin e Bibles neper shkolla, per te krahasuar pikepamjet...shume aspekte te shkences perdoren sot per shpelarjen e trurit dhe futjen me domosdo te bindjeve materialisto-ateiste ne jeten shoqerore.

  Kur te mohosh ekzistencen e kancereve, imunitetit etj. hajde thuaj se evolucioni nuk qendron.
  Sot ne epoken e modernizmit (e kam fjalen per 200-300 vjetet e fundit), eshte shkenca qe po perdoret nga njerezit e etur per pushtet per te jutifikuar pasurimin e tyre maksimal, duke e justifikuar kete (sipas teorise se evolucionit) me faktin se ne luften per mbijetese llojet me te fuqishme (hajdutet, matrapazet, ..etj) mposhtin dhe fitojne mbi llojet me te ulta, te pazhvilluara te njerezimit (te ndershmit, ata qe e duan ta fitojne buken me djersen e tyre). Si rezultat i kesaj teorie "shkencore", sot justifikohen mbi 7 milion njerez ne bote qe vdesin nga uria (e theksoj jo semundjet, por buka e gojes). Kjo "shkencerisht" dhe sipas "evolucionit" eshte e drejte sepse keto lloje te pazhvilluara duhet te zhduken.
  Perveē kesaj, edhe shkencerisht evolucioni sot ka pak ithtare, pasi eshte mese e qarte se mungojne llojet e ndermjetme te qenieve ne "evolucion" (te cilet duhet te ishin me miliona), si dhe jane zbuluar manipulime ne kete drejtim, duke marre kafka majmunesh dhe duke i paraqitur si kafka te njerezve te pare...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 06-04-2011 mė 03:34
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #89
  Ateist Maska e Dr.Qendro
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  360
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Si besimtar
  Pra, person me probleme te forta mendore.

  i Krishtere
  Ka patur shume krishterime, shumica ishin pagane, mepas edhe nje besim monoteist e pretendoi mitin e krishtit si te tijin.

  Orthodhoks,
  Ne Shqip thuhet "Ortodoks", po nga ta dish ti, ti je grek.

  thjesht bej detyren time personale,
  Atehere cfare do ne kete forum, nese eshte thjeshte personale, mos diskuto me askend, mbaje per veten.

  duke shfaqur besimin tim ne forum,
  Duke shfaqur injorancen tende me te tjeret, dicka qe bie ne kundershtim me ate qe the me lart, pra qe e paske personale kete ceshtje.

  duke u perpjekur te mos ofendoj
  Nese propagandon injorancen, i vret, qe eshte edhe me keq se ti ofendosh.

  njeri per bindjet e veta,
  Ky eshte problemi, bindjet personale jane aq fantasioze sa budallalleku, prandaj ne bashkebisedime kerkohen fakte, nuk ja vlen te respektosh bindjet personale.

  apo personalitetet qe respekton. Kjo jo si nje menyre tensionimi virtual, perkundrazi, perfitimi dhe relaksi shpirteror
  Dicka qe nuk ekziston, sepse nuk ekziston shpirti.

  ...por nese nuk eshte e dyanshme, rezultati eshte negativ.
  Bota e lire duhet ta respektonte Hitlerin? Respekti fitohet, nuk eshte i lindur.

  Diskutimi besimtar-materialist
  Universi eshte 100% material, edhe nuk ka fare diskutim ketu, ka vetem disa besimtare qe luftojne me mullijte e eres si Don Kishoti.

  eshte shume i veshtire.
  Per ju besimtaret po, kur te kuptoni sesi te perdorni trurin tuaj, do jete shume e lehte.

  .sepse ne fund te fundit ne themel te Krishterimit eshte besimi
  Pra mos ekzistenca e asgjeje reale, thjeshtuar "genjeshtra".

  ne te vertetat
  Te vertetat jane 100% materiale, ashtu si i gjithe Universi, ashtu si bibla, ashtu si ti.

  e Bibles.
  Me thuaj vetem nje te vertete te bibles?

  Kurse shkenca kerkon patjeter vertetime te sakta dhe fakte konkrete
  Pa diskutim qe shkenca eshte nje mjet i kufizuar dhe jo absolut,
  E shikon? Te mungon respekti per persona qe i vertetojne gjerat, edhe nuk thone brockulla fetare. Shkenca nuk eshte e kufizuar, madje eshte supreme nga pikepamja llogjike.

  e cila e ndihom njeriun, por nuk i zgjidh ēeshtjen kryesore..ate te shpetimit...
  Shpetimi nga cfare? Nga gogoli qe do i haje?

  por thjesht (evolucioni) e trajton njeriun si nje kafshe
  Evolucioni nuk e trajton njeriun, por e studion njeriun. Edhe njeriu eshte kafshe, nuk ka lidhje fare evolucioni ketu, njeriu eshte pjese e mbreterise se kafsheve, ne jemi shtaze jo peme.

  ne zhvillimin me te larte...
  Ne fakt njeriu ta shpif gjenetikisht, jemi shume me poshte se MIJERA kafshe te tjera. Edhe evolucioni nuk pretendon se njeriu qenka shume i zhvilluar, thjeshte studion zhvillimin e njeriut ne pergjithesi.

  ky eshte poshterim i njeriut,
  Kjo eshte njohja e vetes tone, por nje njeri i trashe nuk e kupton dot, ik puth kembet e nje statuje, majmun cirku!

  e pabesueshme per mua.
  Nuk ka nevoje te besosh asgje, kur te mesosh te perdoresh trurin do kuptosh gjithcka rreth teje.

  Te gjithe argumentet qe jepen jane te karakterit tretesor a me poshte dhe nuk perbejne thelbin e Bibles...po e vertete eshte qe Besimi i Krishtere eshte perdorur nga njerezit per pushtet, duke shperdoruar ate qe Zoti jua ka dhene...kjo gjate gjithe historise 2000 vjeēare te Krishterimit.
  Ne fakt ketu ke te drejte, gati gjithmon pushtetaret e kane shfrytezuar krishterimin biblike per te perforcuar pushtetin e tyre edhe duke abuzuar me popujt perkates.

  Shkencerisht dua te me japesh fotografi apo video te regjistruara 13 miliarde e 750 milion vite me pare qe une ta besoj kete gje.
  Shkencerisht fotografia u shpik ne mesjete nga Leonardo Da Vinci.

  Shkencerisht dua te me japesh nje fotografi te:

  1-Jezusit.
  2-Zoti.
  3-Shpirtit te shenjte.
  4-Te gjithe patriarkeve ne histori para shekullit te XIX.
  5-Shpirtit.
  6-Virgjereshes Meri.
  7-Arkengjejve.
  8-Engjejve.
  9-Djallit.
  10-Mrekullive.
  11-Ferrit.
  12-Parajses.
  13-Besimit.
  14-Moisiut.
  15-Apostujve.

  Kur te me japesh keto foto, une do te jap foton e para 13 miliarde vitesh, dakort? Me metodiken e fotove, ti i fut nje gisht vetes nga mbrapa, te keshilloj te ndryshosh metodike ne dialog.

  Vetem faktet jane kokeforte dhe mbi keto bazohet shkenca, ndryshe nga besimi.. mbi ē`metoda "shkencore" eshte nxjerre kjo shifer, dhe sa te besueshme jane keto metoda...per keto pothuajse nuk flitet fare por, pushteti me i larte ua jep keto te dhena "shkencore" femijeve ne shkolle dhe i imponon per t`i besuar.
  Femijet ne shkolle nuk imponohen per asgje, edhe femijet ne shkolle edukohen!

  http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_universe

  ^ MESO gjera reale!

  Po te ishte ndopak luajal ky pushtet do te kishte vene edhe mesimin e Bibles neper shkolla, per te krahasuar pikepamjet...
  Po natyralisht, gjithashtu edhe te mbi 10 mije feve te tjera qe ekzistojne ne bote edhe gjithashtu cdo 10 feve qe shpiken cdo dite ne cdo cep te planetit.

  shume aspekte te shkences perdoren sot per shpelarjen e trurit dhe futjen me domosdo te bindjeve materialisto-ateiste ne jeten shoqerore.
  MATERIALIZMI ESHTE REAL, BESIMI ESHTE IMAGJINATE PSIKOPATIKE! Shkenca perdoret per shpelarje truri? SHkenca nuk thote beso, shkenca i verteton gjerat, ti fryje syte pastaj se nuk i kundershton dot. Edhe dicka, ateizmi i meson njeriut ate qe asnje fe nuk e ka bere dot edhe nuk ka per ta bere kurre, ateizmi i meson njeriut qe ka lindur i lire edhe ESHTE I LIRE.

  Sot ne epoken e modernizmit (e kam fjalen per 200-300 vjetet e fundit), eshte shkenca qe po perdoret nga njerezit e etur per pushtet per te jutifikuar pasurimin e tyre maksimal, duke e justifikuar kete (sipas teorise se evolucionit) me faktin se ne luften per mbijetese llojet me te fuqishme (hajdutet, matrapazet, ..etj) mposhtin dhe fitojne mbi llojet me te ulta, te pazhvilluara te njerezimit (te ndershmit, ata qe e duan ta fitojne buken me djersen e tyre).
  Me te vertete keshtu eshte ore qorr?

  Atehere pse ne vendet ku ateizmi eshte me i larte ka me pak dhune?

  Pse ne vendet ku ateizmi eshte me i larte ka me pak paragjykime?

  Pse ne vendet ku ateizmi eshte me i larte ka me shume te drejta te njeriut?

  Pse ne vendet ku ateizmi eshte me i larte ka me shume tolerance?

  Pse ne vendet ku ateizmi eshte me i larte ka nivel jetes me te mire?

  Pse ne vendet ku feja eshte me e larte ka varferi?

  Pse ne vendet ku feja eshte me e larte ka urrejtje?

  Pse ne vendet ku feja eshte me e larte ka me pak te drejta te njeriut?

  Pse ne vendet ku feja eshte me e larte ka me shume dhune edhe kriminalitet?

  Mos u kap me ateizmin ne asgje, se do deshtosh koke e kembe.

  Si rezultat i kesaj teorie "shkencore",
  Me kete fraze e ke treguar sesa pak tru ke, shkenca eshte fakt edhe jo teori, feja eshte 100% teori.

  sot justifikohen mbi 7 milion njerez ne bote qe vdesin nga uria (e theksoj jo semundjet, por buka e gojes).
  Gjeje pak se nga cilat vende jane keta njerez? JANE NGA VENDE STRIKTE FETARE, vende si Niger, Cadi etj. Vende ateiste si Estonia apo Cekia nuk njihet se c'eshte varferia.

  Kjo "shkencerisht" dhe sipas "evolucionit" eshte e drejte sepse keto lloje te pazhvilluara duhet te zhduken.
  PO! BESIMTARET DO ZHDUKEN NGA FAQJA E DHEUT, SEPSE JANE TE PA AFTE TE PERDORIN TRURIN E TYRE!

  Perveē kesaj, edhe shkencerisht evolucioni sot ka pak ithtare,
  Edhe sikur askush te mos mari parasysh faktet, kjo nuk do i beje ato me pak reale. Evolucioni nuk eshte besim, eshte fakt, nuk mundet te adhurohet, por vetem te kuptohet.

  pasi eshte mese e qarte se mungojne llojet e ndermjetme te qenieve ne "evolucion" (te cilet duhet te ishin me miliona), si dhe jane zbuluar manipulime ne kete drejtim, duke marre kafka majmunesh dhe duke i paraqitur si kafka te njerezve te pare...
  Evolucion nuk eshte majmuni qe behet njeri. Evolucion eshte shfaqja e kancerve pra si MUTACION GJENETIK edhe mbiejtesa ose vdekja ndaj ketyre kancerve si PERZGJEDHJE NATYRORE, ai qe mbijeton do leje pasardhes imun ndaj ketyre kancerve edhe do kontribuoje qe brezat e ri te jene me te ZHVILLUAR(Latinisht: EVOLUAR) nga pikepamja gjenetike.

  Ik qaje tani, se nuk ke se cfare te kapesh ndaj shkences, edhe ky u be i disati postim qe nuk provon asgje mbi fene, thjeshte merresh duke kritikuar shkencen.
  IN INFERIS MELIUS EST REGNARE QUAM IN COELIS SERVIRE

 10. #90
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  nuk provon asgje mbi fene, thjeshte merresh duke kritikuar shkencen.
  Besimi nuk na nevoje per prova dhe fakte ndryshe nuk do te quhej "Besim". Megjithate te vertetat e Bibles jane provuar e po vazhdojne te provohen per 2000 e ca vjet, dhe asnje presje nuk mund te levizet ne drejtesine e Saj per ēeshtjet e ekzistences njerezore.
  Persa i takon shkences une nuk po kritikoj, pasi edhe vete shkenca eshte nje dhurate nga Hiri i Perendise, per njeriun. Dhe si rezultat arritjet jane te paimagjinueshme, s`ka nevoje te flas une per kete. Besimi sipas Bibles me shkencen e vertete nuk bien aspak ne kundershtim njera me tjetren. Por kjo nuk eshte absolute. Une permenda nje teori e cila pothuajse ka rene poshte sot si teoria e evolucionit, pasi edhe nxjerrja e kesaj teorie nuk ishte e bazuar shkencerisht qysh ne fillim...,
  me kaq une e mbyll diskutimin se nuk i`a vlen..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 11-04-2011 mė 04:32
  Duaje te afermin tend si veten

 11. #91
  Ateist Maska e Dr.Qendro
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  360
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Besimi nuk na nevoje per prova dhe fakte ndryshe nuk do te quhej "Besim".
  Me kete do te thuash qe besimi nuk eshte real por thjeshte imagjinar? Sepse vetem imagjinata nuk ka nevoje per prova, e VERTETA ka shume nevoje per prova.

  Megjithate te vertetat e Bibles jane provuar e po vazhdojne te provohen per 2000 e ca vjet, dhe asnje presje nuk mund te levizet ne drejtesine e Saj per ēeshtjet e ekzistences njerezore.
  Cilat jane keto te VERTETA?

  Persa i takon shkences une nuk po kritikoj, pasi edhe vete shkenca eshte nje dhurate nga Hiri i Perendise, per njeriun.
  Vertetoje!

  Dhe si rezultat arritjet jane te paimagjinueshme, s`ka nevoje te flas une per kete. Besimi sipas Bibles me shkencen e vertete nuk bien aspak ne kundershtim njera me tjetren. Por kjo nuk eshte absolute. Une permenda nje teori e cila pothuajse ka rene poshte sot si teoria e evolucionit, pasi edhe nxjerrja e kesaj teorie nuk ishte e bazuar shkencerisht qysh ne fillim...,
  me kaq une e mbyll diskutimin se nuk i`a vlen..
  Ja sesi bie ne kundershtim me ate qe the me lart. Evolucioni eshte fakt shkencor, edhe jo teori. Te gjithe pesojme mutacione gjenetike edhe te gjithe jemi pjese e procesit te perzgjedhjes natyrore, pra te gjithe evolojme, keshtu ka qene gjithmon, qe para se Pali i Tarsit te shpikte krishterimin.
  IN INFERIS MELIUS EST REGNARE QUAM IN COELIS SERVIRE

 12. #92
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Edhe kjo teme pesoi nje pastim me fshese Vacuum. U hoqen chit-chate dhe postime jasht teme.

  Ngelen per tu bere:

  1. Pastrimi i shume postimeve te vlefshme por qe permbajne fyerje tek tuk.
  2. Editim estetik ne menyre qe tema te behet me e lexueshme dhe e kuptueshme per te gjithe.
  3. Bashkimi i postimeve te njepasnjeshme.

  Diskutim te mbare,
  Scion

 13. #93
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cka pash te komuniteti Ortodoks mosvet, edhe Fest per Nenen e ZOTIT. Marien. Mendja njerzore s'ka kufi definitivisht.

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
  Anėtarėsuar
  14-09-2012
  Postime
  601
  Faleminderit
  2
  10 falenderime nė 7 postime

  mashtrime mbi faktet

  'fare beni keshtu more njerez. Si mund te jete shkencore bibla kur u denuan plot shkencetare nga kisha katolike sepse thane se toka rrotullohet.

  “Mund tė blini gjithashtu SKLLEVĖR ndėr bijtė e tė huajve qė tė jetojnė midis jush dhe midis familjeve tė tyre qė gjenden midis jush dhe qė kanė lindur nė vendin tuaj;ata do tė jenė pronė e juaj.”LEVETIKU 25:46
  1. A pushon- A ēlodhet Zoti?
  Sipas Biblės, Zoti tregohet qė mbas krijimit tė qiellit dhe tokės u ul dhe pushoj, ku thotė: "… sepse nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e shtatė pushoi dhe u shlodh". (Exodi 31:17) "sepse nė gjashtė ditė Zoti krijoi qiejt dhe tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė to, dhe ditėn e shtunė ai pushoi” (Exodi 20:11) "Ndėrkaq ditėn e shtatė Perėndia mbaroi veprėn qė kishte kryer dhe ditėn e shtatė u ēlodh nga gjithė vepra qė kishte kryer". (Zanafilla 2:2)

  Kėtė veti tė Zotit Kur’ani e hedh poshtė duke e argumentuar, ku thotė: "Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithēka ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditesh dhe Ne nuk ndiem lodhje". (Kaf 38)

  Sipas Biblės vjedhja e njė manteli ėshtė mėkat kurse vrasja, therrja, terrorizimi dhe dhunimi i tė pafajshmėve nuk ėshtė gjė

  19 Atėherė Jozueu i tha Akanit: "Biri im, tė lutem, mbushe me lavdi Zotin, Perėndinė e Izraelit, rrėfeji atij dhe mė thuaj atė qė ke bėrė; mos ma fshih".
  20 Akani iu pėrgjigj Jozueut dhe i tha: "Nė tė vėrtetė jam unė qė kam mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė sė Izraelit, dhe ja ē'kam bėrė.
  21 Kur pashė midis plaēkės njė mantel tė bukur tė Shinarit, dyqind sikla argjendi dhe njė shufėr ari qė peshon pesėdhjetė sikla, pata njė dėshirė tė madhe pėr to dhe i mora; dhe ja, i kam fshehur nė tokė nė mes tė ēadrės sime; dhe argjendi ėshtė poshtė". JOZUEHU 7:19-21

  8.KONTRADITAT:nė Bibėl-

  (a)”Zemėrimi I “ZOTIT” u ndez pėrsėri dhe ai nxiti Davidin…”2SAMUELIT 24:1”Por “SATANAI” u ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin…”1KRONIKAVE 21:1

  (b)700 apo 7000 “KALORĖS” apo “KĖMBĖSORĖ”…?

  “…dhe Davidi vrau nga Sirėt njerėzit e shtatėqind qerreve dhe katėrdhjetėmijė kalorės…”2SAMUELIT 10:18

  “…dhe davidi vrau shtatė mijė kalorės dhe katėrdhjetėmijė kėmbėsorė…”1KRONIKAVE 19:18

  (c)A kishte Solomoni 2000 apo 3000 bata?

  “…ai pėrmbante dy mijė bate.”1MBRETĖRVE 7:26

  “…mund tė pėrmbante deri tri mijė bate.”2KRONIKAVE 4:5

  (d)A kishte Solomoni 4000 apo 40000 stalla kuajsh?

  “Solomoni kishte katėr mijė stalla pėr kuaj…”2KRONIKAVE 9:25

  “Solomoni kishte gjithashtu katėrdhjetė mijė stalla kuajsh…”1MBRETĖRVE 4:26

  (e)A kėrkoi Sauli KĖSHILLĖ nga Zoti apo NUK KĖRKOI?

  “Kėshtu Sauli I kėrkoi kėshillė Zotit…”1SAMUELIT 28:6

  “Dhe nuk ishte kėshilluar pėrkundrazi me Zotin…”1KRONIKAVE 10:14

  (f)O qiell,ASNJERI nuk u ngjit?

  “Askush nuk u ngjit nė qiell…”GJONI 3:13

  “…dhe Elia u ngjit nė qiell nė njė shakullinė.”2MBRETĖRVE 2:11

  Shiko edhe ZANAFILLA 5:24.

  (g)Jezusi nuk humbi ASNJĖ nga dishepuj e tij-

  “Por kryeprifti e pyeti Jezusin pėr dishepujt e tij dhe pėr doktrinėn e tij”GJONI 18:19

  “…unė I kam ruajtur ata qė ti mė ke dhėnė dhe askush nga ata nuk ka humbur,pėrveē birit tė humbjes…”GJONI 17:12

  (h)”TĖ GJITHĖ” janė mėkatarė-

  “Kur do tė kryejnė mėkate kundėr teje(sepse nuk ka njeri qė tė mos kryejė mėkate)dhe ti…”2KRONIKAVE 6:36

  “Kush lindi nga Perėndia NUK KRYEN MĖKAT…”1GJON 3:9

  9.DAVIDI:Njė njeri I rėndėsishėm-

  Bėn shkelje kurore me Bath-Sheban,gruan e Urias:

  (a)”Davidi dėrgoi lajmėtarė pėr ta marrė(Bath-Sheban);kėshtu ajo erdhi tek ai dhe ajo RA NĖ SHTRAT(patėn mardhėnie seksuale)me tė…”2SAMUELIT 11:4

  (b)”Tė nesėrmen nė mėngjez,Davidi I shkroi njė letėr Joabit dhe ja dėrgoi me anė tė Uriahut.Nė letėr kishte shkruar:”Vendoseni Uriahun nė vijė tė parė,ku beteja ėshtė mė e ashpėr,pastaj tėrhiquni nga ai,me qėllim qė tė goditet dhe tė vdesė.”2SAMUELIT 16:6-25.

  ”…Sa I nderuar ka qenė sot mbreti I Izraelit qė u zbulua(lakuriq)para syve tė shėrbėtoreve tė shėrbėtoreve tė tij,ashtu siē do tė zbulohej njė harbut.”2SAMUELIT 6:20

  10.ZOTIilėsitė e papėrshtatshme tė Zotit-

  (a)Njė Zot qė “FISHKĖLLEN”(?)

  “Ai do tė ngrerė njė flamur pėr kombet e largėta dhe do t’u fėrshėllejė nga skajet e tokės;dhe ja,ata do tė vijnė shpejt dhe menjėherė.”ISAIA 5:26

  “Do t’u fishkėllojė pėr t’I mbledhur,sepse unė do t’I shpengoj;dhe ata do tė shumohen siē janė shumuar mė parė.”ZAKARIA 10:18

  (b)Nė Zot qė “HUNGĖRON”(?)

  “…(Zoti) do tė lėshojė njė klithmė,po njė klihmė therrėse…”ISAIA 42:13

  “…Zoti vrumbullon qė lart dhe bėn qė tė dėgjohet zėri I tij nga banesa e tij e shejtė;ai do tė vrumbullojė me forcė kundėr vathės sė tij;do tė lėshojė njė britmė si ata qė shtrydhin rrushin kundėr gjithė banorėve tė tokės.”JEREMIA 20:30

  (c)Njė Zot”BERBER”(?)

  “Atė ditė Zoti me njė brisk tė marrė hua pėrtej Lumit,domethėnė me mbretin e Asirisė,do tė rruajė kokėn dhe qimet e kėmbėve,si edhe mjekrėn.”ISAIA 7:20

  (d)Njė Zot I “PENDUAR”(?)

  “…prandaj unė do tė shtrij dorėn kundėr teje dhe do tė tė shkatėrroj;jam lodhur nga pendimet.”JEREMIA 15:6

  “Dhe Zoti u pendua qė kishte krijuar njeriun mbi tokė dhe u brengos pėr kėtė nė zemėr tė vet.”ZANAFILLA 6:6
  (e)Njė Zot qė “KALĖRON” mbi njė engjėll(?)

  “Ai rrinte kaluar mbi njė kerubin,fluturonte dhe dukej mbi flatrat e erės.”2SAMUELIT 22:11

  (f)Njė Zot qė “VRET” 70 njerėz sepse shikojnė Brenda njė arke(?)

  “Zoti goditi disa njerėz tė Beth-shemeshit sepse kishin shikuar Brenda arkės sė Zotit;ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit.Populli mbajti zi pėr ta sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.”ISAMUELIT 6:19

  11.ZOTI ME SHKRONJĖN ‘z’ TĖ VOGĖL:
  Nė arabisht,hebraisht dhe greqisht nuk ka ndryshim nė mes tė shkonjės sė madhe “Z” pėr Zotin dhe shkronjės sė vogėl “z” pėr Zotin pėe dallim nga gjuhėt e shteteve tė sotme perėndimore,tashmė tė krishterėt kanė luajtur dhe kanė humbur gjatė pėrkthimit tė Biblės,p.sh.

  (a)”…tė cilėve perėndia(djalli)I kėtij shekulli ua verboi mendjet e atyre qė nuk besojnė…”2KORINTASVE 4:4

  (b)”Zoti I tha Moisiut:”Shiko,unė po tė bėj si perėndi pėr Faraonin,dhe vėllai yt Aaroni do tė jetė profeti yt.”EKZODI 7:1

  Krahasoni citatet e pėrmendura mė sipėr me GJONI 1:1,ku tė krishterėt kanė pėrdorur shkronjat e mėdha “P” dhe “F” kur I referohet Jezusit.

  “Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte praėn Perėndisė,dhe Fjala ishte
  Perėndi.”GJONI 1:1

  12.ZOTIilėsitė e Tij kontradiktore-

  (a)”Askush s’e pa Perėndinė KURRĖ…”GJONI 1:18

  (b)”…ai qė I vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme,tė cilėn asnjė njeri NUK E KA PARĖ kurrė dhe as mund ta shohė…”TIMOTEUT 6:16

  (c)”Dhe tha(Zoti) akoma:”TI NUK MUND TĖ SHIKOSH FYTYRĖN TIME,SEPSE ASNJĖ NJERI NUK MUND TĖ MĖ SHIKOJĖ E TĖ JETOJĖ.”EKSODI 33:20

  Tė kundėrshtuara nga:

  (a)”Dhe Zoti fliste me Moisiun BALLĖ PĖR BALLĖ,ashtu si njė njeri flet me mikun e tij…”EKSODI 33:11

  (b)”Dhe panė(Moisiu,Aaroni,Nadabi,Abihu dhe 70 tė tjerė) Perėndinė e Izraelit…”EKSODI 24:10
  (c)”Atėherė jakobi e quajti kėtė vend Peniel,sepse tha: “E PASHĖ Perėndinė BALLĖ PĖR BALLĖ dhe jeta ime u fal.”ZANAFILLA 32:30

  Dhe si njė nder I veēantė,Zoti I tregoi Moisiut pjesėn e prapme tė tij:

  “Pastaj do ta tėrheq dorėn(Zoti) dhe ti do tė mė shikosh nga kurrizi;por fytyra ime nuk mund tė shihet.”EKSODI 33:23

  13.ZOTI:Nuk ėshtė njė prodhues I konfuzionit(trazimit)-

  (a)”Sepse Perėndia NUK ĖSHTĖ Perėndi trazimi…”1KORINTASVE 14:33

  E kundėrshtuar nga:

  (a)”Unė formoj dritėn dhe KRIJOJ TERRIN,sjell mirėqenien dhe KRIJOJ FATKEQĖSINĖ.Unė,Zoti,I bėj tė gjitha kėto gjėra.”ISAIA 45:7

  (b)”Fryma e Zotit ishte larguar nga Sauli dhe njė FRYM I KEQ e torrorizonte nga ana e Zotit.”1SAMUELIT 16:14

  (c)”E pastaj Perėndia do t’u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t’I bėjė tė gabojė,QĖ T’I BESOJNĖ GĖNJESHTRĖS.”2THESALONIKASVE 2:11

  14.ZOTIilėsi tė mėtejshme kontradiktore-

  (a)Zoti si njė qėnie e mbifuqishme:

  “Por Jezusi tha…GJITHĒKA ėshtė e mundur pėr Perėndinė.”MARKU 10:27
  Shiko gjithashtu MATEU 19:26

  Kundėrshtohet nga:

  “Kėshtu Zoti mbajti anėn e Judės,qė dėboi banorėt e krahinės malore,NUK MUNDI tė dėbojė banorėt e fushės,sepse kishin QERRE TĖ HEKURTA.”GJYQTARĖT 1:19

  (b)Zemėrimi I Zotit zgjat njė minutė:

  “Sepse zemėrimi im (I Zotit) mbanė vetėm njė cast…”PSALMEVE 30:5

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
  Anėtarėsuar
  14-09-2012
  Postime
  601
  Faleminderit
  2
  10 falenderime nė 7 postime
  Ezdra, kap. II dhe Nehemia, kap.VII.
  Nė kėto dy kapituj paralelė qė flasin pėr njerėzit e riatdhesuar sė bashku mė Zorobabelin,ekzistojnė mjaft kontradikta.

  1. Ezdra 2:5 me Neheminė 7:1O (Sa vetė ishin? 775 apo 652?)
  2. 2:6 me 7:11 (281...2 apo 2818)
  3. 2:8 me 7:13 (945 apo 845)
  4. 2:10 me 7:15 (642 apo 648)
  5. 2:11 me 7:17 (623 apo 628)
  6. 2:12 me 7:17 (1222 apo 2322)
  7. 2:13 me 7:18 (666 apo 667)
  8. 2:14 me 7:19 (2O56 apo 2O67)
  9. 2:15 me 7:2O (454 apo 655)
  10. 2:17 me 7:23 (323 apo 324)
  11. 2:12 dhe 22 me 7:26 (123+56 apo 188)
  12. 2:28 me 7:32 (223 apo 123)
  13. 2:33 me 7:37 (725 apo 721)
  14. 2:35 me 7:38 (363O apo 393O)
  15. 2:36 me 7:39 (973 apo 963)
  16. 2:41 me 7:44 (128 apo 148)
  17. 2:42 me 7:45 (139 apo 138)
  18. 2:60 me 7:62 (652 apo 642)

 16. #96
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
  Bibla me Kontradiktat e veta, po ja filloj:

  A Pjetri pyet Jezusi, ku ai ishte duke shkuar?

  PO

  John 13:36
  Simon Pjetri i tha: "Zot, ti ku po shkon?

  Nr

  John 16:05
  Por tani unė po shkoj tek ai qė mė ka dėrguar, dhe askush nga ju s'po mė pyet: "Ku po shkon?

  .........
  Pershendetje

  Nuk eshte kjo kontradikte, Jezusi do te mund te kishte folur ne dy raste te vecanta, ne te paren Simon Pjetri ishte i pranishem dhe e pyet se ku po shkon, ne tjetren askush nuk e pyet se ku po shkonte Jezusi?

  15:31 por kjo ndodh qė bota ta njohė se unė e dua Atin dhe se bėj ashtu siē Ati mė ka urdhėruar. Ēohuni, ikim prej kėndej!``.

  Pra fjalet qe i tha Jezusi ne kapitullin 16 mund te kene qene ne nje rast tjeter dhe ne nje vend tjeter... pas disa oreve kur nuk ishte Simon Pjetri i pranishem ose ishte i pranishem, kjo nuk luan rol.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 02-01-2013 mė 15:52

 17. #97
  i/e regjistruar Maska e piu
  Anėtarėsuar
  20-06-2007
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga klajdi wolf Lexo Postimin
  Ezdra, kap. II dhe Nehemia, kap.VII.
  Nė kėto dy kapituj paralelė qė flasin pėr njerėzit e riatdhesuar sė bashku mė Zorobabelin,ekzistojnė mjaft kontradikta.

  1. Ezdra 2:5 me Neheminė 7:1O (Sa vetė ishin? 775 apo 652?)
  2. 2:6 me 7:11 (281...2 apo 2818)
  3. 2:8 me 7:13 (945 apo 845)
  4. 2:10 me 7:15 (642 apo 648)
  5. 2:11 me 7:17 (623 apo 628)
  6. 2:12 me 7:17 (1222 apo 2322)
  7. 2:13 me 7:18 (666 apo 667)
  8. 2:14 me 7:19 (2O56 apo 2O67)
  9. 2:15 me 7:2O (454 apo 655)
  10. 2:17 me 7:23 (323 apo 324)
  11. 2:12 dhe 22 me 7:26 (123+56 apo 188)
  12. 2:28 me 7:32 (223 apo 123)
  13. 2:33 me 7:37 (725 apo 721)
  14. 2:35 me 7:38 (363O apo 393O)
  15. 2:36 me 7:39 (973 apo 963)
  16. 2:41 me 7:44 (128 apo 148)
  17. 2:42 me 7:45 (139 apo 138)
  18. 2:60 me 7:62 (652 apo 642)
  Klajdi Pėrshendetje.

  Pasi ne u jemi pergjigjur njehere ketyre akuzave me lejo te shpjegoj dicka...

  Regjistri i Ezrės ėshtė bėrė gjatė kohės qė ata ishin akoma nė Babiloni (nė vitet 450 para erės sonė), para kthimit nė Jerusalem (Ezra 2:1-2), ndėrsa regjistrimi i Nehemisė u bė nė Jude (rreth vitit 445 para K.), pasi qė ishin rindėrtuar muret e Jerusalemit (Nehemia 7:4-6). Pra ka Njė interval midis dy listave (midis 5-10 vjet). Lexo me shumė nė http://pergjigje.org/numri-izraeliteve-babilonia/ sepse e ke fare mire te shpjeguar aty..
  ☻/
  /▌
  / \ ...this is ... pergjigje.org

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
  Anėtarėsuar
  14-09-2012
  Postime
  601
  Faleminderit
  2
  10 falenderime nė 7 postime

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Kontradita ne bibel.

  Ēfarė fisi ishte Ajalonin nga?

  Dan.

  Joshua 21:23-24
  Dhe nga trib e Dan ... Ajalonin me tokat e tij, Gath-Rimonin me tokat e tij.

  Efraimi.

  1 CHRONICLES 6:66, 69
  Nga fisi i Efraimit ... Ajalonin me tokat e tij, Gath-Rimonin me tokat e tij.

  .................................................. .........................

  Perėndia do qė disa tė shkojnė nė ferr?

  Perėndia dėshiron qė tė gjithė tė shkojnė nė qiell.

  1 Timoteut 2:3-4
  Perėndinė, Shpėtimtarin tonė, tė cilėt do tė kenė tė gjithė njerėzit tė shpėtohen.

  2 Pjetri 3:09
  Zoti ėshtė ... nuk do qė ndokush tė humbasė, por qė tė gjithė tė vijnė nė pendim.

  Perėndia do qė disa tė shkojnė nė ferr.

  Fjalėt e urta 16:04
  Zoti ka bėrė tė gjitha gjėrat pėr veten e tij: po, edhe tė pabesin pėr ditėn e fatkeqėsisė.

  John 12:40
  Ai i ka verbuar sytė e tyre, dhe i ka ngurtėsuar zemrat e tyre, se ata nuk duhet tė shohin me sytė e tyre, as nuk kuptojnė me zemėr, dhe tė konvertohet, dhe unė t'i shėroj.

  Romakėve 9:18
  Prandaj ai ka mėshirė pėr atė qė ai do tė ketė mėshirė, dhe tė cilin ai do ai ngurtėson.

  2 Thesalonikasve 2:11-12
  Perėndia do tė dėrgojė atyre mashtrim tė fortė, qė ata duhet tė besojnė njė gėnjeshtėr: Se ata tė gjithė mund tė jetė i dėnuar.

  .................................................. ................

  Jezusi u thoni dishepujve tė tij ēdo gjė?

  Jezusi u tha dishepujve tė ēdo gjė tė tij.

  John 15:15
  Pėr tė gjitha gjėrat qė kam dėgjuar nga Ati im qė unė kam bėrė tė njohura tek ju.

  Ka pasur disa gjėra qė Jezusi nuk u tha.

  John 16:12
  Unė kam ende shumė gjėra pėr t'ju thėnė, por ju nuk mund t'i mbani.

  .................................................. ...............

  Ishte David vetėm kur kėrkojnė bukė tė shenjtėruar nė Nob?

  Ai ishte i vetėm.

  1 Samuel 21:01
  Pastaj erdhi Davidi nė Nob tek prifti Ahimelek: dhe Ahimelekut ishte frikė nė takimin e Davidit, dhe i tha: "Pse je vetėm dhe nuk ka njeri me ty?

  Ai ishte me tė tjerėt.

  Matthew12 :3-4
  Por ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur ai pati uri, dhe ata qė ishin me tė, Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohej t'i hante , as pėr ata qė ishin me tė, por vetėm priftėrinjtė?

  Mark 2:25-26
  Dhe ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur pati nevojė dhe kishte uri, ai dhe ata qė ishin me tė? Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė nė kohėn e kryepriftit Abiathar, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohet pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė, dhe u dha edhe atyre qė qenė me tė?

  Luka 6:3-4
  Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: A nuk keni lexuar aq shumė si ky, ēfarė bėri Davidi, kur vetė pati uri, dhe ata qė ishin me tė, si hyri ai nė shtėpinė e Perėndisė, dhe tė ka marrė dhe hani bukėt e paraqitjes, dhe u dha edhe atyre qė ishin bashkė me tė, ajo nuk ėshtė e ligjshme pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė vetėm?

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
  Anėtarėsuar
  14-09-2012
  Postime
  601
  Faleminderit
  2
  10 falenderime nė 7 postime

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Kush i bėn njerėzit tė shurdhėr dhe tė verbėr?

  Zoti

  Eksodi 4:11
  Kush e bėn njeriun tė pagojė, tė shurdhėr, me sy, ose tė verbėr? A nuk jam unė Zoti?

  John 9:1-3
  Dhe si po kalonte Jezusi, ai e pa njė njeri qė ishte i verbėr qė nga lindja e tij. Dhe dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: "Mėsues, kush ka mėkatuar, ai apo prindėrit e tij, se ai ka lindur i verbėr? Jezusi u pėrgjigj, As ka ky njeri mėkatuar, as prindėrit e tij, por se veprat e Perėndisė duhet tė manifestohet nė tė.

  shpirtrat e ndyrė.

  Mark 9:17, 25
  Dhe dikush nga turma, duke u pėrgjigjur, tha: "Mėsues, unė tė prura djalin tim qė ka njė frymė memece. Jezusi ... qortoi frymėn e ndyrė duke thėnė: "Nė frymė memece dhe e shurdhėt, unė po tė urdhėroj, dil prej tij dhe mos hyr mė kurrė tek ai.
  .................................................. ....................

  Perėndia mund tė bėjė ndonjė gjė?

  Perėndia mund tė bėjė .

  Zanafilla 18:14
  Ėshtė ndonjė gjė shumė e vėshtirė pėr Zotin?

  Job 42:1-2
  Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe tha: "Unė e di se mund tė bėsh ēdo gjė ....

  Jeremia 32:17
  Ah, Zot, Zot! ... Nuk ka asgjė tepėr tė vėshtirė pėr ty.


  Ka disa gjėra qė Perėndia nuk mund tė bėjė.

  Gjyqtarėt 1:19
  Dhe Zoti ishte me tė Judės, dhe ai e pėrzuri nga banorėt e malit, por nuk mund tė tė dėbojė banorėt e fushės, sepse kishin qerre tė hekurta.

  Mark 06:05
  Dhe ai s'mundi tė kryejė aty asnjė vepėr tė pushtetshme.

  Hebrenjve 6:18
  Ishte e pamundur pėr tė Perėndia tė gėnjejė.
  .................................................. ..................

  Perėndia banon nė errėsirė.

  1 Kg.8: 12, 2 CHRONICLES 06:01
  Zoti i tha se do tė banojė nė renė e dėndur.

  Psalmi 18:11
  Ai e bėri errėsirėn vendin e tij tė fshehtė; raundin e tij tė pavion rreth tij ishin errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.

  Psalmi 97:2
  Resh dhe errėsire tė janė rreth tij.

  Perėndia banon nė dritė.

  1 Timoteut 6:15-16
  Zot i zotėrve, i cili vetėm ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga klajdi wolf : 12-01-2013 mė 06:44

 20. #100
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime

  Pėr: "Bibla", kontradiktat dhe absurditetet

  Citim Postuar mė parė nga Atheist Lexo Postimin
  Kjo teme eshte vazhdim i Holokaust fetar - me store !!

  meqe atje daljet nga tema qene te shumta si dhe pergjigjet teper konfuze dhe te paplota si dhe duke lene jashte pika te tera - luteni te ruani kufijte e temes qe jane "polemike mbi rrenat, kontradiktat dhe absurdet e bibles". Po parashtroj dhjete pika si fillim numri 1 eshte ezauruar ne temen e pare dhe absurdja mori pergjigjen qe eshte "mrekulli". ketu vazhdon nga nr 2 deri ne 11 [per momentin].
  filloni pikat me radhe dhe vetem pasi te jete ezauruar cdo pike atehere do kalojme tek tjetra. kjo behet ne menyre qe ata qe pohojne se kontradiktat e bibles nuk jane te tilla, te mos kene mundesi t'i shmangen ballafaqimit te cdo pike.

  nese bibla permban nje gabim te vetem sado i vogel qofte ai, bie poshte vertetesia absolute e saj- gje qe hedh poshte tere biblen sepse pas atij momenti askush nuk di se cfare eshte e vertete ne te dhe cfare jo.
  te krishteret [ashtu si dhe myslimanet per kuranin] pohojne dhe jane te detyruar te pohojne se bibla eshte absolutisht e vertete - me kuptimin qe cdo gje qe thuhet ne te eshte e vertete. pra vetem me nje te pavertete apo kontradikte ajo bie poshte dhe nuk mund te perdoret me si reference vertetesie pasi nuk dihet me sa cfare eshte e vertete ne te dhe cfare jo. qe mos ta zgjas - mendoj se u sqarova.

  per pasoje kur vetem njera nga pikat te dale haptaz se eshte kontradikte e gjalle, apo e pavertete, aty tema mbyllet me perfundimin se bibla nuk eshte vecse nje grumbull broshurash te vlefshme per cdo gje tjeter vec jo per besim.

  diskutoni pikat - filloni me piken 2.
  >>> Pershendetje. Po shkruaj vetem nisur nga titulli i temes sepse nuk pata durim te lexoj vazhdimin. Thjeshte doja te thoja qe e ke gabim i dashur. Bibla eshte me kollaj te pranosh qe nuk e kupton sesa te deklarosh kontradiksionet dhe absurditetet e saj. Kjo nuk do te thote qe nuk ka gjera te tilla ne menyre absolute por ekziston probabiliteti me i madh qe te mos arrish te kuptosh dhe te pranosh filozofine e saj.
  La verita' ti rendera' libero!

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •