Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Nga Ferit Lamaj

  ARIU E DHELPRA

  " E pandehur, te kane pare
  drejt kotecit duke ngare
  nje kerri e nje gomar.
  me nje fjale , dy deshmitare...
  'ke te thuash me ne fund?"
  dhe ariu putren tund.

  "S'e mohoj , eshte e vertete
  qe me pane ata dy vete.
  Mirepo une , ne me lat,
  do te sillja ne gjykate
  nja dyqind qe s'me kane pare...
  Apo jo , zoti gjyqtar? "  E zgjuar , h ???
  Where does a thought go when it's forgotten?

 2. #2
  KETRI DHE IRIQI

  Foli ketri dhmbbrisk:
  "Do t bhem okulist,
  t'i fitoj parat me thas!..."

  Nj iriq se u gajas:
  "'do t bhesh okulist?

  S'ka m mir se dentist.
  Kafsht kan dy sy, o t-rap,
  kurse dhmbt pa hesap..."
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  TERBIMI

  Jep te zbrese , s'e zbret kali...
  tashme tigrin e zu halli

  turravrap e ne perrua
  kaleziu t'u terbua,

  mor, nuk la kafshe gjalle
  sa me dhembe, sa me palle
  preu shqeu permbi kale

  asnje ast me nuk zbriti,
  teksa kalin shaloi tigri.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  NJEREZIA DHE KANDARI


  Esht nj trast plot me rrush.
  Sa rrush ka ? Kush e gjen ? Kush?

  Nja tri kile do t ket.

  Jo , jo! Katr e prpjet.
  Njri: Pes.
  Gjasht, tjetri.

  Fjaln merr dhe m i vjetri:
  Jo kshtu s'bhet pazari!
  Sa rrush ka , e gjen kandari...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Fabula me e preferuar e imja. Sidomos me Shqiptaret... ku harrojne ata??

  GABIMI I QUKAPIKUT
  Astrit Cerma 1984

  Ne provimin e zoologjise,
  Qukapiku
  (Sa turp)
  Ngaterroi,
  Bleten me nje mize.
  Per kete, s'do mend,
  U denua rende.
  Ne vend te notes 10,
  I vuren noten 8.
  Edhe ne deftese
  Ia shenuan kete ngaterrese.
  Mbasi mbaroi shkollen,
  E filloi pune ne nje uzine,
  Gjeti belan per kategorine,
  7 here nuk ia dhane,
  Shoket e drejtorise
  Sepse, dikur,
  (Sa turp)...
  Kish ngaterruar bleten me nje mize...
  ... Dhe ja, nje dite,
  Si gjithe shoket e tij,
  Me nje zocke
  Ra ne dashuri.
  Kur e kerkoi me nenen e baban,
  Gjeti belan.
  Me zor u binden pala e krushqise,
  Sepse, dikur,
  (Sa turp)...
  Dhenderri, kish ngaterruar,
  Bleten, me nje... mizeeeee...
  ... Djali i tij, me qe kish talent,
  U pa me vend
  Per timpan te konkuroj,
  Por dot nuk fitoi,
  Sepse, disa nga shoket e jurise,
  Kishin mendimin, se, dikur...
  (Sa turp...)
  I ati... kish ngaterruar,
  Bleten... me nje... mizeeee...
  ... Ben te sajen jeta...
  Qukapiku, u nda nje dite,
  Nga bota e shpreserise.
  Ne gurin e varrit,
  Dikush,
  I gdhendi nje blete
  Qe...
  (Sa turp...)
  Ngjante me nje... mizeee...
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #6
  Fabula nga Ferrit Lamaj

  Nepotizem

  Eshte pare seshte pare
  Vune minister nje gomar

  Gjindja tha: Goxha minister
  Me samar e me kapister

  Ciu qep mezi, ciu qep kali
  Eh, gomar, cte polli halli!

  Dhe kerrici prt nje qoshe
  Tok me pelen kuqaloshe

  Por nje cep kerkon dhe mushka
  Ndryshe zemerohet krushka

  Ne katund plasi debati:
  More, sngeli soj veshgjati!

  Flet me plak i muhabetit:
  Le ti rrojne, me nder qytetit!

  Se katundi pa gje sngeli
  Boll jane: lopa, qeni, gjeli


  Dy majmunet dhe derrkuci

  Ishin cishin, dy majmune
  Me nje sharre benin pune
  Sh, sh, sh sharronin drune

  Nje derrkuc flinte aty
  U hodh njeri nga te dy:
  Uu, cdjerse paska ky!

  Ja dhe tjetri shpejt u ngrit:
  Eh, vertet po na cudit
  Ne punojme e ky djersit!


  Njeriu-mine dhe mina me sahat

  Nje njeri me shpirtin sterre
  Qe gjithekund sajonte sherr

  Hasi minen me sahat
  Uuu rrenqethet thelle ne shtat.

  Ajo ben: tik-tak, tik-tak
  -Shpejt te iki, se pas pak

  Porse mina ia kthen paq:
  Une nje here bej bum dhe aq

  Eh, kjo bote qenka cudi!
  (Per cka them, qysh tash ve bast):

  Ka ca njerez, ja si ti
  Qe shperthejne ore e cast


  Syri, mendja, hunda

  Ish nje sy, nje sy, per dreq
  Qe kish marre huq te keq:

  Sshihte fare aty prane
  Por matane, tej matene

  I tha mendja: More sy
  Bej cudi, cudi me ty

  Shih me pare cke perqark
  Me pastaj bridh tutje, larg-

  Edhe nje thumb i ngjesh ne fund
  Ngjitur ti ke motren hunde!
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 7. #7
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625

  Fabula nga autor shqiptar

  Ndre Mjeda

  Gomari e kali

  Po pse, po pse,
  Ankohej nji gomar,-
  Ty njerzit t'bajn kaq nde
  E t'shame, mua po m'falin?
  Se i bari vet mbi shpin
  Si ti, a thua, s'e din?

  E kali i thot kadal':
  "N mos gabosha, ty t'prbuzin njerzit,
  Pse si gomar ti i ban e vet si kal".
  -Ma fort se puna vet me t qitun n za
  Shum her a mnyra se si je tuj e ba.
  wrong verb

 8. #8
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Gruni e egjra

  Egjra q rritej
  Grunit prbri,
  Nji dit' i foli
  Si me kreni:

  "Pa kurrfar mundit,
  Pa nji kujdes,
  Un' kallx e kokraa
  Bri tejet qes.

  Ty me djers t'ballit
  T'vin' rreth puntort,
  E me m'mbrri mue
  I ngjiat kaq t'ort".

  Ia priti gruni:
  "Mos u kreno,
  Se gjaja e keqe
  Rritet sido."
  wrong verb

 9. #9
  Miltiadh Davidhi

  LIRIA
  (gomari, i zoti dhe mushka)

  U mrzit n kasolle gomari,
  ndaj nj dit kputi litarin:

  Boll m, tha ,me dru dhe pun,
  do fitoj lirin dhe un!

  Po kur i zoti e gjeti n pazar
  e ngarkoi mir me mall.

  I foli nj mushk aty pran:
  Liria nuk sht pr gomar!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Dritro Agolli

  Dijetari dhe gomari

  Vshtrimet racionale dijetarit
  I shkaun tek nj bajg sipr trarit.

  Prpiqej n mendime, bhej cop:
  Si mund t kishte hipur lart nj lop

  T'ia bnte bajgn trarit t plevics
  Sikur t kishte kmb e thonj t mics!

  Tek fantazonte mnm dijetari,
  U ndodh praktiku toksor gomari

  Dhe tha: "Ky Tra nj vit e ca m par
  Oborrit ishte hedhur pr t'u thar.

  Kur trari rrinte gjr e gjat i shtrir,
  Nj lop e bri bajgn m t mir;

  Me bajgn trarin n tavan e vun,
  Q dijetarve t'u hapnin pun,

  T vrasin mendjen zgjuar ec e jak:
  Si hipi lopa lart t bnte bajg..."

  U prshndet me vesh e shkoi gomari,
  Me sy nga bajga mbeti dijetari.
  wrong verb

 11. #11
  Ferit Lamaj

  MIZA DHE GOMARI

  E dhjer , por krenare!
  Kjo miza qenka fare:

  u shkri i tr fshati.
  e bajgu nga inati;
  Por nj ...i dha veshgjati,

  nn bisht e mbi kurriz.
  gomarin gudulis
  i duket vetja Miss,

  Nj miz , goxha miz,
  Where does a thought go when it's forgotten?

 12. #12
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Dritro Agolli

  Njeriu n gar me gomar

  Nj ditz t diel
  Njeriu me gomar
  u futn n gar:

  Gomari n diell
  Filloi t pllas,
  Njeriu t brtas.

  Gjykonte juria:
  Kush bnte m shum
  Potere dhe zhurm.

  Dhe tha Perndia:
  "Njeriu nga kjo gar
  Fiton mbi gomar."
  wrong verb

 13. #13
  M.D.

  GOMARI DHE QENI

  Nj her na u "lajthit" nj gomar:
  -Q sot e tutje tha s'do ha m bar.

  Pse 'kan ujku, qeni...m shum,
  Si ata mish e kocka do ha dhe un!

  Prpara na i doli nj goxha kock,
  Donte ta hante, po s'e prtypte dot.

  I tha qeni: - 'bn kshtu o gomar,
  Dhmbt e tua jan vetm pr bar!

  P.S. ...A ka m pr gomer?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 14. #14
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Mbase m e prkitura pr Shqiprin nga Dritroi:

  Kalonin n nj shteg t ngusht mali
  Gomari para e mbrapa tij kali...

  por nuk e kam dhe nuk e mbaj mend sakt.
  wrong verb

 15. #15
  Dritro Agolli

  KALI DHE GOMARI

  Kalonin n nj shteg t ngusht mali,
  gomari para ,pas gomarit kali.
  T dy ngarkuar me thas mir,
  nga vapa t munduar e djersir.

  Fshatari donte shpejt n fshat t arrinte,
  ndaj kalit vitheve me shkop i binte.
  Por kali m n fund durimin humbi,
  e ngriti bishtin dhe samarin tundi.

  Hej mbaj dorn se pastaj ta hedh prdhe samarin,
  ti para meje pse ma nxjerr gomarin?
  E nga t vete s'di fare un i ngrati,
  kur rrugn ma ka zn veshgjati.

  Prpara nxirrm mua t mos vuash,
  dhe rrih pastaj gomarin sa t duash.
  Kshtu e ka kjo bot e mjer e marr,
  Prpara nxjerrin ve gomar.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16
  (Fabula nga Jorgo S. Telo)
  VERE DHE UTHULL

  1) HESHTJA E REVOLTUAR
  Heshtja – heshtur e dremitur
  na u ngrit duke brtitur:

  “Ububu, moj, ububu,
  e zeza ’sht kshtu?

  Pa u shkputur nga turma,
  iu vrvit skrrmitur zhurma:

  “’ke, moj hesthje, vall, ’pate?
  Pse e hap gojn orape?

  “Si, bre, ’pata? ’faj kam un?
  Erdhn t’m mbytnin n gjum.

  (Me tallaz heshja u zgjua
  dhe u sul porsi fajkua…)


  2) “LEZETI” KOHS
  Mledhur n kopshtije:
  fruta, zarzavate.
  Nn diell a hije;
  sherr gjer mbasmesnate.

  Me radh e pa radh
  flasin q t tra.
  Njra: “S’kam t shar.”
  Tjetra: “Shih, si u bra…!”

  Disa – fletmdha,
  Disa – krcellgjata.
  Disa – kryetlart
  e ca nga ndnbalta…

  Strukur midis tyre
  si nj dhi mes delesh
  nj fjalrrmbyer
  me tjetrsoj gjethesh…

  “Un n kthes ua marr.
  (Foli me potere)
  Z vendin e par
  n koht moderne.
  Sa m vlen lkura ,
  ju s’e gjeni dot.
  Mos, se u przura
  nga bahet qysh sot!

  Ju s’ma dini emrin.
  Mbaj emr latin.
  M mbajn n zemr,
  se jap zjarr…guxim…

  Ndodh dhe q pas vrullit,
  afshit q sjell un;
  disa bien, humbin;
  kputen n gjum…

  Jam lezeti kohs.
  E shtrenjt, e re.
  Ca m bien koks.
  Botn pa mend le…

  xxx

  Ca fasule strukur
  tek thast me stiva
  britn: “Nga sht futur
  CANABIS SATTIVA…?!


  3) BILBILI JASHT MODE…U lodh korbi, krrakarriti.
  N gjuh pshtyma iu tha.
  Gurmazin pak e grvishi.
  Mn n fund mendimin dha:

  “Ja, kshtu, more bilbil,
  jasht mode mbete ti!
  Zerin fminor e ke.
  Je pr kohn demode.
  Kna do knduar fort.
  Britma…grrrrr…ja hop, ja top;
  me sa ze te kesh ne koke.
  Ve kshtu t do kjo bot.
  Kollotumba cep m cep,
  sa t rrjedh gjak n sqep.
  Dhe ulrima… jo pak.
  Melodia?
  Eeeh,
  U plak.

  Bilbili qetas dgjoi.
  Dhe.. ashtu me kng n goj
  rrahu kraht,
  fluturoi.


  4) MBURRJA
  Mburrja shkoi duke gjmuar
  mbi nj kal kalruar.

  Shkoi… po ku shkonte, vall?
  Apo s’kish nj kal me shal!

  Mburrja mbi kal hazdisej.
  Sa dhe kalin e bezdiste.

  Hundn lart – si rrufepritse.
  Uiski, shampanj rrufiste.

  Dhe thosh mburrja: “Un jam.
  Cilindo ndn vete e kam.

  SDhtonte mburrja: “Un s’gaboj.
  Me t thjeshtt jam njlloj.

  Ja, e shihni… n kuvend
  fjala ime peshon rnd…
  Ja, e shihni… do hendek;
  pa hi ndihm e hedh vet.

  Kto fjal, a tha,
  hop-plltuq nga kali ra.

  Thjeshtsia balldjersitur
  iu afrua pr ta ndihur.

  “’t gjeti, mburrje, kjo gjm?
  Erdhe hipur si kadn.
  Tani do kthehesh n lmb…!”


  5)DASHURIA DHE XHELOZIA
  Dashuria dhe xhelozia
  po ecnin krah pr krah.
  Spitulloheshin t dyja;
  kush t’ngjitej la m la.

  Nj zemr e strdjegur
  Ashtu me z t jerr
  Tr mllef, tejet e shkrehur
  dufin sapo kish nxjerr:

  “Pr dashurin s’kam ’them.
  Me xhan e ngr kalan.
  E dashuria kalan e shemb.
  Saka e bn grmadh.


  6)GISHTRINJT
  Si gardh – t pest brenda dors
  meditojn her-her gishtrinjt.
  Kujtojn, si u bindn npr koh…
  Pa fshehur gj… ashtu t dlir…

  Npr koh t ndryshme t pest:
  Prher shrbtor t trurit…
  Ashtu si kthente truri “flet”
  Nn urdhra gishtrinjt vuri.

  Dikur ndrej dora lart.
  Gishtrinjt krehr shtrir lkrejt.
  SDipas trurit goja thirrte; “Hajt!”
  Pr FYHRER, Due… apo dreq…

  Nj goxha koh thyhej krahu
  si “Z” mbi bark a mbi zemr.
  Ashtu e donte “Dera” a “Allahu”,
  t shquhej kush qe dhe me ’emr…

  M pas pr gati pesdhket’ vjet
  t pest gishtrinjt u mblodhn grusht.
  Tregonin, ndoshta, bashkim apo bes.
  Apo “topuz”, kur nuk bindej ndokush…

  Tek vendi shqipeve ndrruan stint.
  Dy gishtat prpjet si flamur
  pr fitoren… (Liri-demokracin);
  Apo kmbt n “big” si dikur!?

  Sot shpesh dora ngrihet kuturu.
  Gishtrinjt’ sikur lozin “tra-la-la”.
  Gjoja si pa ideal e pa tru…
  Gjasme “prshndetje” bjn ata.


  7)LIRIA E MARRZIS
  Diku n nj cep
  jetonin t dyja:
  Arsyeja fatkeqe
  edhe marrzia.

  Arsyeja si ish
  me zemr t el;
  Prit e prcill miq.
  E urt prher.

  Marrzia kokn
  kish n vend t lig…
  Po t’ jepje dorn,
  t hidhej n fyt.

  N qaf arsyes
  binte pa shkak.
  Ndier e pa ndier
  ia ngritte nj lak…

  Prbal marrzis
  Arsyeja,( sa her)
  sht’ gjendur e trisht.
  Rrugn ia ka el.

  Dhe thosh arsyeja:
  “Pse po m godit?
  Me plot mizorira
  pse po m drobit?

  Marrzia thoshte:
  “Se dua liri.
  Iku koh’ e mome.
  sht’ Demokraci.”

  Tjetra q ia njihte
  horrllqet pa fund;
  me vetveten fliste:
  “Nuk po ta dal dot… s’mund.”


  8)ABIMI DHE FAJI
  Si n nj livadh
  u grindn t dy.
  - Kush sht’ m madh
  un apo ti?

  Dhe orrn hundt,
  grisn nga nj vesh.
  Gjak bn buzt;
  N kok’ s’lan lesh.

  Papo u rrokullisn,
  por livadh nuk qe.
  Mbi beton e zift;
  Bamb e bumb – prdhe.

  Kur zoti vet’
  pa at rrmuj,
  zrin oi pr[pjet:
  “Pritni, ua them un!

  Pr nga ligsia
  m madh sht faji.
  Ka aq t kqia,
  sa s’ ngr kandari.

  Ndrsa pr nga mosha,
  m madh sht gabimi.
  E di gjith botsa,
  mbar Rruzullimi.

  Kur bja gabime
  askush nuk m foli.
  Faji nxori krye;
  n burg m prcolli…”


  9)KUR PIQEJ RRUSHI
  Fillimshtatori a fundgushti;
  nisi e po piqej rrushi.
  Kokvogl e bishtgjat’
  dhelpra shkoi n monopat.

  Rrushi shpej e vuri re:
  - Eja, kumbar, si je?

  - E ’t jem, o mik, - tha dhelpra. –
  Jo dhe keq, kur paska vreshta…

  - Mir e ke, moj e uruar.
  Ve nj gj s’ta kam kuptuar:
  Shum e shum koh m par
  o m ke prbuzur, shar.

  - Ah, o rrush, s’sht’ e vrtet.
  EZOPI shpifur do ket…
  Mbaje vesh, do vij nj dit,
  Plakushin do hedh n gjyq.

  - Moj, po mblidh fiqirin vet,
  mos llap posht e prpjet!
  Po t jet pr gjyq e ligj,
  sot duhen harxhe dhe… miq.

  ……………………………..
  ……………………………..

  Me dshir pr t’u pajtuar,
  fliste rrushi shtruar-shtruar.
  Dhe dha bistak t pjekur:
  - Po t fal pr ka ke pleksur!


  10)GRENZA
  Edhe un jam
  Miz.
  Si gjith t tjerat –
  Miz.
  Emrin?
  Grenz.
  Kam emr t mrekullueshm,
  t kumbueshm.
  Apo s’jam kinge!
  Emrin – si zile.

  Jam lindur t jem e lir.
  T bj ’t dua.
  Bizzz - e lir.

  Kush?
  Un e mrsitshme?
  Un – e neveritshme?
  Kurr.
  Po jua them tro:
  Pun e urhra m bezdisen.
  Dua
  Li berta…
  Mos dashki t punoj si bleta
  Mendjelehta?
  Bizzz – bizzz1
  Ha-ha-ha!

  Lre, por edhe m sulmojn,
  pse merrem me pickime.
  Se bj un,
  sht puna ime…

  Duke folur tundu-shkundu
  gjith vickla e buj,
  mendt iu morn grenzs.
  Ra n legenin plot uj.


  11)DELET PAS KMBORS
  Kokulur delet
  n nj rresht t gjat.
  Ecnin si me nge
  n nj monopat.

  Diku n nj pllaj
  pan jeshillk.
  Tha njra; “N maj
  do vemi dhe ft.

  Dhe shkonin vargan,
  por pakz me zor.
  Ai monopat
  ishte krejt zhavorr.

  Zhvorri rrshqiste.
  Vendi ish rrpir.
  Kur nj dele shkiste,
  Merrte rrokppin.

  N krye qe dashi.
  Hajde, ’dash pror!
  Osh hiqte ngtati
  nj goxha kmbor.

  Kmbora dhe brirt
  qen lezeti rij.
  Vet qe mpir.
  Nuk qe kushedi…

  Mandej buz nj honi,
  pa vajt tek livadhi,
  kmbt se iu morn
  Kryedash qyqarit.

  Kmbora e madhe
  varej npr kmb.
  Rrapa-dap prplasej
  honit duke rn.

  Ve delet e urta,
  pan gj a s’pan;
  (Gat gjith tufa)
  drejt hmners ran…

  Tha derri: “Bubu!
  ’jan kto qorre?
  Turre kuturu
  prapa nj kmbore.


  12)KREKOSJA E SYVE
  Krekosen syt karshi trurit.
  Ngrn prpjet
  krifat e qerpikve.
  “Mjer ti, zoti tru,
  Si duron
  mbyllur kshtu?
  Do ishte errsir fare,
  t mos ishim ne
  dritare.
  Pa dritn ton
  gjum do flije
  gjithmon.
  Ne shohim bot,
  jo shaka.
  Ha-ha-ha!

  Dhe s’reshtin syt s qeshuri
  si t taposur
  prej t dehuri.

  Nje perde gishtrinjsh
  pamjen syve ua zuri.
  “’bhet kshtu? – platiteshin syt.
  “Ku dim gj ne, - foln gishtrinjt.
  Na komandon truri….


  13)’T T THEM, MOJ SORR?!
  Nj mbasdite pranvere
  u takuan si rastsisht
  dallndyshja e porsakthyer,
  sorra n t zeza ngjyer
  prej koks n bisht.

  Lkundte kokn sorra:
  “U rraskapitt, moj t mjera,
  duke ar qiejt
  drejt vendesh t tjera.
  M pas t penduara
  ktheheni prsri.
  Nuk lodheni fare
  S’njihni qetsi.

  …U shkon jeta kot.
  U rrshqetdo dit.
  erdhe ngritni qyt-e-bot,
  ushqeni fmijt.
  Pa shihnani neve,
  kudo tufa-tufa.
  Her midis reve,
  her npr gufa.
  Her npr pyje,
  her npr shkrepa.
  Ja – bota!
  Ja – jeta!

  “’t t them, moj sorr?!
  Jeta ka plot shtigje…
  Ca me pun e shkojn,
  disa me mitingje.


  14) KRRII
  Nj krri gomari
  pran gomarics
  brente aty pari
  kokrrat e gorrics.

  Pak m tytje vrejti
  nj goxha gomar.
  alonte shkreti.
  Gozhda sa nj tra.

  Nga nj gjemb gorrice
  veshin shpoi krrii.
  al kmbt hidhte.
  Gomert uditi.


  15) RRFIMI GJELIT
  Mbi nj bisht dhiqeli*
  Nj r t tr.
  U rrfye gjeli:
  ’kish e ’nuk kish br…

  Pr kngt e agimit,
  Pr kngt reklam,
  N t’thella nuk hyri.
  Pa pyetur s’e lan.

  “’t bj un? – tha gjeli.
  Pulat vijn vet…
  Pa mua s’nxjerrin
  zoka koqevete.

  “Je ligjruar, -
  dihati gomari.
  Ne jemi mallkuar…
  Na pengon samari.


  16) GJUMI & NDRRAT
  Tok me natn gjumi
  hyri pa trokitur.
  E n nj bot ndrrash
  u struk dremitur.

  Sakaqher’ qepallat
  ’ mbylli ashtu?
  Mbretri e gjumit
  u nder gjer n tru.

  Triuri kryene
  zgjuar donte t’ish.
  dha urdhr trupit:
  “Tundu, more mish!”

  Por trupi lodhur,
  Drmuar sa s’ka;
  tha trurit: “S’mundem,
  s’duroj dot, s’ma mba.

  U dorzua truri.
  Ve..pr siguri,
  ca qeliza –roj
  la gatishmri…

  Dhe qelizat – roj,
  sa t rrinin kot;
  Thirrn ndrrat forr:
  “Futuni n kok!

  Hyn ndrrat, hyn
  pa dert e pa radh.
  Gjumit terezin
  ia prishn.. Pse, vall?

  Se kur hyjn ndrrat
  me lule, me kng;
  Trupi mir lodhet,
  Gjumi mbahet rnd.

  Le kur jan ndrrat
  me dufe rinore!
  Buzt dhe n gjum
  elin lule bore.

  Eh, ku ndonj ndrr
  hynte e hazdisur;
  Trupi dridhej rnd,
  gjumi ish gremisur.

  Mori vendim gjumi,
  ndrrat t’ thrriste:
  “Boll e lodhm trupin,
  mjaft me gaunisje!

  Do hyjn n shtrat,
  n shtratin e ngroht
  ve ndrrat me leje,
  viz e pasaport…

  17) ZGJEDHURI PR GAR
  Prbri nj luani kriftumb
  Gati pr gar bualli murrm.

  Me bisht t syrit luani e pa:
  O buall, ’krkon, o budalla?!

  Dy hapa m tej ndrhyri dreri:
  “Buallin pr gar e solli trajneri.


  18) BUSHTRA
  Se lindi bushtra klysh.
  S’mbante mend, se ku e sa.
  Tund e prtund at bisht.
  L vocrrakt posht’ e la.

  S’pjell klysh’ sidokudo.
  Tr ngjyrat lloje-lloje.
  Sa her pjell? Nuk dihet, jo.
  Ndrron qoshka, ndrron troje.

  Eh, ’dreq vesi paska bushtra!
  Nuk don t sillet si nn.
  Nuk msoi pak nga klloka.
  Mban e rrit zogjt ndn pnd.
  Heu, bushtra, sa larg qllon!
  Synon t’jet’ e re prher.
  Kuturu fmij lshon.
  Mbaron j qne pa vler.


  19) DASHURI, APO…!?
  Nj kulpr dredharesh
  u kacavjerr mbi trndafil
  Pyet bilbili bilbileshn:
  “T jet dashuri apo dshir?


  20) ERDHJA E ARZAVE
  Arushit t vogl
  erdhja e arzave
  n gjau si hojz mjalti.
  Dhe ft putrn
  Dhe ft thonjt
  drejt saj zgjati.

  Nuk pati fat.
  Ia mbathi me vrap.

  Ashtu lemerisur,
  turinjshosh tha:
  “Pakz mjalt t gjeja, nuk do ishte keq.
  Pakez mjalt t haja,
  ia vlente ky dajak.
  Por kjo erdhja e tyre, pr dreq
  Qenkrka nj bunker that…


  21) VER DHE UTHULL
  Kishim nj ver t mbl;
  ver pr kok t vers.
  Merakshm ia gjetm vend
  diku n terr prapa ders.

  Vizitor t shumt
  tepr na e lavdronin.
  Ne rritm besimibn,
  harruam kontrollin.

  Nga do lvdat,
  vera pispillosej:
  “M kan gj t pakt.”
  Zuri e kilikosej…

  Duke u vetmburrur
  na vuri n gjume.
  Hopa – mbi kapak.
  Hundn qiti lart.

  Deshm ver pr t pir.
  Vrap te fuia t babzitur.
  E gjetm vern thartir.
  Madje uthull t prishur.


  22) AKREPI
  Kur gjendet n siklet,
  ngr bishtin, veten pickon.
  JAo se sht guximtar.
  Fundjin ndien si mkatar.

  23)SHPRBLIMI
  Pran nj burimi
  npr drur e gur;
  Tfa shpendsh pylli
  brofn si moskurr.

  N skenn verore
  u el festivali.
  Me sherr pas njore
  u hap festivali.

  Nisi kanarina
  me nj harabel.
  N grup – disa mjellme,
  Nj zog kaurel.

  Dhe dy kukuvajka
  n duet ia than.
  Hop – ca sorra plaka…
  u grin dhe u an…

  Mandej nj thllz,
  nj fazan jeshil,
  Pastaj – n j thllz
  edhe nj bilbil.

  Prisnin shpesria,
  ’do merrnin shprblim.
  Ndaj dhe brohoria
  kriste pa pushim.

  Nj patok gushrnd
  s’ngjitej dot n sken.
  Tundi-shkundi pendt:
  “Dgjoni, o shpend!

  Pr kostum e valle –
  pari fazani.
  Pr kng plot vaze,
  bilbili pari.

  Dhe… kush del pari,
  si shprblim do marri
  nj libr me prralla
  shkruar nga Gjinkalla.


  24)VESI
  Grryese tatpjet
  u varn rrket.
  Ujturbulluar
  drejt e n prrua.

  Ligjroi prroi,
  sa kish el mngjesi:
  “Po ju mbaj nga zori.
  Jam tri vesi…

  25)SEKRETI
  N nj szyr, tek nj qoshk
  Qyt- e-bot nj kasafort.


  Me t zotin merr e jep:
  “’m’ l shresat posht-prpjet?

  Sekreti sekret mos qoft,
  bhet zog, hyn n do port.

  Ksaforta rri n qoshe.
  Brenda – ca lvozhga boshe…


  26)KROKODILI MYSAFIR
  Nuk e di, se nga e si
  nj goixhakrokodi,
  tek nj liqen krapsh
  u gjend nysafir.

  Krapr prgzoi sa s’ka.
  Bri premtime… jo shaka…

  S’ia priste mendja krikodilit,
  t pritej me aq reveranca.
  Boll thirrje: “Urra!”,
  Brohoritje t mdha.

  Mendoi Krokodili:
  “Ku qenkrkam un?!
  N vendin tim
  s’jam brohoritur kurr.


  27)PRROI DHE LUMI
  Prroi ujshkumzuar
  tatpjet u lshua.
  Prfundoi drejt n lum.
  Syndrsy kuvendin zun…

  “Je tmerrshm, - lumi tha.
  Shumzon e tremb gjithka.
  Frikson ti do gjalles.

  Shtoi prroi: “Jam me bes.
  At ’kam, e them aik,
  ndaj m ruhet, kush ndjen frik.

  “Qetsia jote, lum,
  gjallesat v n gjum.
  T futen me patkeq.
  K merr ti… kushedi ’heq!

  Ft-e-ft zhduk pa gjurm.
  A s’je mkatar, o lum?


  28)DUKE PAR RET
  Duke par ret q bridhnin n qiell,
  Duke mos prfillur babaxhanin diell,

  Gjallesat e pyllit mendjen bn top:
  “Uj pr n ver do t kemi plot.”

  Nuk ndreqen pellgjet, s’pastruan kanale.
  Me knga vrisnin kohm, me fgosti e valle.

  Drgoi z thllza, tek rrinte mbi shlrepa:
  “Lvizni, moj, vendit! Ret jan shterpa.


  29)OREKSI DHELPRS
  Vuri kujen dhelpra.
  U mblodh soji saj.
  “’pate? – tha motra
  “’ke? – tha vllai.

  “Korba, m’u tha zorra;
  m’u hollua mesi!
  Sa ha dy-tre pula.
  M pritet oreksi…!


  30)NJ LIBR
  Nj libr dhe aq
  n raftin e gjer,
  zuri vend paq
  mes librash t tjer.

  Nhriti libri tonin:
  “Sa peshoj mbi tok?
  Ja, pra, e shikoni,
  k kam miq e shok!


  31)NJSOJ?!
  Nj parmend (me nj plor),
  hap fjal me nj traktor.
  Dhe thosh:

  “Me sa shoh, me dsa kuptoj,
  un e ti lrojm njsoj.”

  Hop traktori:

  “Ose un, o ti, moj xhan,
  s’do t’ kemi syt tamam…


  32)DY QENT
  Dy qenr shtpie
  Nj nat u takuan.
  Pr dertet e tyre
  foln shtruar-shtruar.

  “Detyran, - tha Xhufi-
  e kryej me zell.
  Nuk bredh asgjkundi,
  si zotrote del.

  “S’kam faj, - Xheku tha.
  Kam m se nj vit;
  Sa filloj “ham-ham!”,
  m vrsulen: “Tyt!”


  33)REPORTAZH PAFILLUAR
  E pan nj dit vere iriqin n plazh.
  U suln nj tuf rosash , t’ bnin reportazh.

  Dhe prisnin iriqin, t zhytej n uj.
  T hiqtegzofgjmbain… Sa do bnte buj!

  … E prit… e hi. M pas dhan karar:
  “Fanatik tr jetn, mbete, mor qyqar!”

  “Prisni, - tha iriqi, - ktu s’erdha vet.
  Pas shiut t djeshm m solln rrket.”


  34)GOSTIA
  U shtruan n nj gosti
  insektet krahleht.
  N fund, si pr habi,
  u thirr vetm nj blet.

  Zhurmonte krejt trapeza
  nga hymnet e lvdatat
  pr arzat trupverdha,
  pr grenzat thumbgjata.

  Dhe shihte bleta, shihte,
  strukur n nj skaj:
  Gostin plot me shije
  me mjaltin-ar t saj!


  35)VETKNAQSI

  Mbi nj fletz gruri
  ra nj pikz uji.
  Ara u llastua:
  “Sa shi ra mbi mua!”


  36)NJ LLOJ MESATARI
  Flladitej lejleku lart, maj nj peme.
  Cinxamiu cinxo – teposht mik ferre.

  Trumcajk fluturaku zuri vend n mes.
  Npr cixrima cicrin serbes:

  “Nuk zbres as m posht, s’ngjitem as m lart.
  Mes degsh rri fort. Ktu ndiej rehat…”


  37)HISTORIA E PALLMS S GOMARIT
  Iu drejtuan gomarit qmoti:
  “S’mbeti gomaric n dynja!”
  Dhe vuri kujen veshgjati:
  “Ai-aaaaaaaaaaaaaa, ai-aaaa!

  Ndrhyri mes kujes nj pul:
  dha qaramanit nj letr me vul.
  Manej kukuriti n vesh:
  “Moos qaj, mosulri;
  Kambetur nj gomaric pr ty!

  Hej, sa u gzua veshgjati!
  Dhe pallmn delirante me tej e zgjati,
  duke kaluar n vetknaqsi
  me kolpot pallmore: “Aiii-aiii-iii-iii!...


  38)ANKES
  Udha zhavorrishte
  ankohej pa cak:
  “Trupin ma drobitn
  Kpuct… rrak-shtrak!

  Kpuct e ngrna
  foln plot habi:
  “Ty t sjellim plag,
  apo neve ti?!”

  39)DIALOG UJRASH
  Pellgu
  posht nj shelgu
  Nj burimi bzajti
  sipr te bregu:

  “E she, tek un vin mysafir!
  Bretkosa, gafore,
  Larva e krimba
  Lloje-lloje…

  Buzpastri burim
  ligjroi me gurgullim:
  “Un njoh
  mysafir
  vetm
  njerin.


  40)DIKA LA PA THN
  Kaau (tek po perndonte syri)
  Bujkut tha nj dit prilli:


  “udi!
  Tani s’po m haet as trifili!
  Mos m jan thar
  zorrt
  nga dimri?

  puns, besa, kam qen!
  Por…

  (Dika la pa thn
  dhe ra prmbi parmend…)


  41)KRITIZERI
  sht nj iriq.
  Nuk pyet
  ’jan t mir,
  ’jan t ligj.

  E rrokulliset
  Hop-hop.
  Mbi nj moll
  A mbi nj zog.

  Rokulliset…
  Aspak nuk v merak;
  ’plagc plot dhimbje
  t pafajshmve u hap…


  42)SHKARKIMI FAJIT
  Sa her q ish dehur,
  Sa her hepohej,
  Nje tip tejnxehur
  me duart hakrrohej:

  “Kaq her u kam thn;
  pa leje nga un,
  drejt pijesh alkoolike
  mos u zgjatni kurr!”


  43)DERR NDRRIMTARI
  Krkoi derri ta zgjidhnin kryetar.
  N nj korie. U a dhe u nda…

  Se sa madh do t ishte qari
  e dinte vetm derr ndrrimtari…

  E pyetn: “Gjer tani ,bje n korie?
  Shullepsesh n diell, duke br hije.
  Nuk t zgjedhim dot, derr, pr kryetar.
  Rri m mir si je, se na bn zarar!


  44)HAJDUTI DHE HNA
  Mbrm, hnz, ’na gatove?
  Me hajdutin bre plan…
  Deshe vet’ a u rekrutove?!
  Hodhe drit mbi bostan.

  Sa e mbushi thesin plot,
  ti e ndriove serbes.
  Kur doli roja n qoshk,
  ti u fshehe midis resh.

  Jo, nuk e prisnim aspak;
  T na bije n ujdi
  me nj vjedhs lepurak
  t ndjekur nga dhjetra sy…


  45)DY FUIT
  N mesnat
  N qetsi.
  Keq u pleksn
  dy fui…

  Sehirxhinjt,
  oroditur,
  ndiqnin znkn
  krejt habitur.

  Nj fui
  q s’fliste dot,
  Me vaj ishte
  Plotprplot.

  Tjetra
  me gojn kamare
  qe teneqe
  pa gj fare.

  46)DHUNITA DHE VESI
  Bukuria, trimria
  nevoj nuk kan pr fura.
  As pr pispillosje
  dhe as pr reklam.
  Hapur dalin aik
  N do sheshmejdan…

  Shmtia e shpirtit,
  Frika e ligsia
  maskohen
  e zhyten n lojra.
  T mos njihen,
  fshihen nn petka
  veshin parruke
  e lyhen me bojra.

  Dhuntia dhe vesi
  nuk mundet t rrin tok.
  S’mundet t rrin
  as prbri
  kurrsesi.


  47)PAS KSHILLS
  Shkoi tek ari putrmadhi.
  U qa dhe u ankua gomari.

  Foli e foli, duke u mbllaitur:
  - Filan gomar m ka bezdisur.

  Duke folur po nxinte nuri:
  - Imzot m mban lidhur pr huri.

  Gomari ngacmues vicklat s’mbante dot.
  Lshuar kullste e hidhej hop-hop.

  “Dgjoni, - tha putrmadhi ari-
  Mos arrini n vetgjyqsi!

  Ndonse kshulla syndrsy u dha,
  Vendi prreth me gjak se u la…


  48)TOPI POLITIK
  Shaj t shajm, hidh e prit.
  Fryu-shfryu dit pr dit
  Eh, ky topi
  Politik…!

  E bredh fushn cep m cep.
  Nj godet e tjetri pret.
  Rrall, rrall
  shkon n rrjet…

  Rehat s’gjen; nuk e mban vendi.
  Penallti…Goditje kndi…
  Ndizet sherr
  Merr “zjarr” Kuvendi…

  E tha mir nj njher:
  “Po kta idiot’ trajner,
  ’ ndrsejn
  pr nj top?
  Pse s’u japin
  nj pr kok?!


  49)RRKEZA
  Rrkeza ujit
  U end sa u end.
  Mbi udh e nn udh
  Dot nuk zuri vend.

  Thoshte: “S’m mban vendi.
  Thirrte; ‘S’m mban mali.
  Iu prplas nj shkmbi.
  Vrullin se e ndali.

  Por nga ana tjetr
  Shkmbi qenkish thik.
  Mija tatpjet
  Rrshqiti me frik.

  Tepr e trishtuar,
  Tek po zbriste zvarr;
  Shpejt u pikzua.
  Thirri: “Jam UJVAR!”
  Kaloj Eldoradon,
  MBI Viktorian jam.
  Kushdo e kupton,
  ’lasrtsi q kam.
  Krkoj me plot gojn
  t quhem Ujvar.
  M takon n bot
  mua vendi par.

  Gjith kataraktet
  plot uj e ylber
  Prdridhnin mustaqet
  Shkum duke nxjerr.

  Rkeza e shpatit
  u gradua vet’.
  Br si bisht kali,
  tha me z t zbeht’:

  “N hartn e bots
  m shnoni mua!
  Dhe… (por m kot)
  Ishte avulluar…

  50)TRYEZA E RRUMBULLAKT
  (Kuvendi furave)
  Q t ndreqej puna,
  T’shkonte do gj sakt,
  Frrap na thirrn furat
  Tryez’ t rrumbullakt.

  Rreth e rreth tryezs –
  t gjitha barabar.
  Nj fur qimezez
  zgjodhn pr t par.

  Kush u mblodhn, vall,
  n at tryez?
  Ca me “kryq” n ball
  dhe ca t hiles…

  Disa fshijn teshat
  e disa kpuct.
  Ca tpkn si fshesa,
  ca si liliputt.

  Njra pr t rruar
  faqet prkdhel.
  Dhe pr t’pikturuar –
  ca fura – penel.

  Pr t kruar ca
  pllakat, dyshemet
  Ndonj bishtin naa:
  vetm pr tapet.

  Dhe ca gjembiriqr
  Edhe qimebuta…
  Pra, Kuvendi nisi.
  Sikur plasi lufta…

  Njra mburrte veten:
  - Un jam e sojme.
  Tjetra me t qeshte:
  - Uj, moj, nga na dole!?”

  Pa filloi krleshja.
  Keq u pleksn qimet..
  U harrua mbledhja.
  Plasn krcllimet.

  U hodh kryetari:
  - A do bjm ligje?
  S’erdhm pr t ndar
  frone e ifligje.

  Me ’po brokullisni
  ka ve katrahur.
  Veten telendisni.
  Shtet nuk bhet kurr.

  Nj fur e padukshme
  Kish br krkes:
  Mes furave t dukshme
  t kish dhe ajo pjes…

  Gjith drejtsia
  u fut ne telash.
  Mos, vall, prapsia
  plciste m pas?

  Shpejt e mori “viston”
  e padukshmja fur.
  Si e kishte guston,
  n Kuvend u fut.

  - Cila je, s’t shohim? –
  pyetn n nj z
  Tri fura q donin
  t’ishin mbi do gj.

  Nj z u dgjua.
  mbl, but.
  Salla u hutua,
  Zhurma u kput.

  - Se kush qenkam un.
  t gjith e dini…
  Ju m keni pull
  kudo q t jni…

  S’flas pr procedur;
  Me ju kam replik.
  K furos m shum,
  merr frenat pa frik.

  U tundn, u shkundn
  gjith furria…
  Disa qimet shkuln.
  Krisi zallahia.

  Ca e kishin qejf.
  U shkonte pr shtat.
  T tjerat tr mllef
  U mbushn inat…

  U ngjit n podium
  nj fur’ arkeologsh:
  - Mos u mbani shum’
  si mbyturi pas floksh!”

  Kt z tam-tam
  Un e njoh me rrnj.
  T lyen e t lan;
  K s’do, e bn krm…

  Kryetari shkundet.
  Thekson fjalpak:
  - Fura e padukshme
  emrin e ka LAJK.
  Si tha parafolsja,
  S’i duhet besuar.
  Ndryshe na ha mortja;
  Ligj pa miratuar…

  (Botuar si vllim m vete me t njjtin titull nga shoqata “AJUPI”
  Red. – Dr. Vasil BICI (filolog)
  Faqe : 90
  Gjirokastr: 1999)

 17. #17
  E Humbur Maska e elsaa
  Antarsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,686
  Ferit Lamaj

  Kanarina

  Bukuroshja kanarine
  ne kafaz rri e trishtuar ,
  sheh nje ujk qe ulerin ...
  ulerin si i terbuar ...

  Ahh moj bote ..bote e prapshte
  ke mbyll brenda dhe ke len jashte .


  Kravata

  Ai burre ka shkalluar
  e lidh gruan kembe e duar .
  Por kravaten burre ziu
  se lidh vet ja lidh komshiu .


  Ujku

  Ujku killer i vertete ..
  i ka vrare nja 7-8 vete
  Nje dite ujku veten vrau
  me nje pushke pau pau .

  Ja pret dhelpra : seshte i marre
  kushedi se sa ka marre ...
  Burrat Udhheqin Botn, Ndrsa Grat Udhheqin Burrat

 18. #18
  E Humbur Maska e elsaa
  Antarsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,686
  Jani Duri

  Macoku

  Nje macok nje narkoman
  merr cdo dite mariuane .
  Mjau mjau ne spital
  analizat si kane dale?
  I thot mjekut ky macok
  -O doktor mos kam ndopak sipadashur droge ne gjak
  ja kthen mjeku: - Ti macok ke mjerisht pak gjak ne droge.  Avokati

  Ne nje avokature hyri nje burre
  qe donte te ndahej nga gruaja e pare .
  Cfare - i tha avokati te cilit i qahej
  A nuk ishe ti qe me cmende
  duke me thene qe gatuante si plaka tende
  prandaj e doje , tani cte hipi
  Nje fjale goje:- tha i pacipi
  kam hall se dua nje tjeter grua
  jo per gatim , por qe te dije edhe te pije si plaku im .  Pyka

  Kjo pune me sa duket na ishte keshtu ....
  Na ishte nje pyke qe cante nje dru
  na ish dhe varreja qe i binte ne koke
  por trungu nuk cahej , kjo ishte e kote
  Ka thirrur kjo pyka sa eshte alarmuar
  ka pare sa thelle sa brenda ka shkuar
  -Po mjaft o varre , kam frike u cmenda
  keshtu si shtyn ti ,rrezik mbetem brenda.
  Pushoi varreja e la per pak dhunen
  Psheretiu trungu se e dinte punen .
  - Po mua pse te dy me dhunuat
  e fundi i fundit cfare gjeje fituat?
  E humbet me kot kte alamet pyke
  se une kaq fort e kam kapur per gryke
  sa se leshoj per qamet
  dhe presion te me beni te me jepni ryshfet.
  Kjo pyke do te dale kur te kalbem une
  ather kjo juve sju hyn me ne pune .
  Se burgu ku e futet e rraset ju vete
  ka nje te mire , por ka nje te mete
  Ke futni ne burg e beni hero
  dhe fajin ja lini nje trungu cfaredo
  Pastaj me kot beni sikur e shpetoni
  sepse lani duart dhe shpejt e harroni ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga elsaa : 08-04-2008 m 00:57 Arsyeja: e korrigjova xhuxhu ;) thx
  Burrat Udhheqin Botn, Ndrsa Grat Udhheqin Burrat

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Jani Duri, Elsa, korigjoje.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 20. #20
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  Fabula nga Ferrit Lamaj

  Nepotizem

  Eshte pare s’eshte pare
  Vune minister nje gomar

  Gjindja tha: Goxha minister
  Me samar e me kapister

  C’iu qep mezi, c’iu qep kali…
  Eh, gomar, c’te polli halli!

  Dhe kerrici prt nje qoshe
  Tok me pelen kuqaloshe…

  Por nje cep kerkon dhe mushka
  Ndryshe zemerohet krushka

  Ne katund plasi debati:
  More, s’ngeli soj veshgjati!

  Flet me plak i muhabetit:
  Le t’i rrojne, me nder qytetit!

  Se katundi pa gje s’ngeli
  Boll jane: lopa, qeni, gjeli…


  Dy majmunet dhe derrkuci

  Ishin c’ishin, dy majmune
  Me nje sharre benin pune
  “Sh, sh, sh” sharronin drune

  Nje derrkuc flinte aty
  U hodh njeri nga te dy:
  Uu, c’djerse paska ky!

  Ja dhe tjetri shpejt u ngrit:
  Eh, vertet po na cudit
  Ne punojme e ky djersit!…


  Njeriu-mine dhe mina me sahat

  Nje njeri me shpirtin sterre
  Qe gjithekund sajonte sherr

  Hasi minen me sahat
  “Uuu” rrenqethet thelle ne shtat.

  Ajo ben: “tik-tak, tik-tak…”
  -Shpejt te iki, se pas pak…

  Porse mina ia kthen paq:
  Une nje here bej “bum” dhe aq…

  Eh, kjo bote qenka cudi!
  (Per cka them, qysh tash ve bast):

  Ka ca njerez, ja si ti
  Qe shperthejne ore e cast…


  Syri, mendja, hunda

  Ish nje sy, nje sy, per dreq
  Qe kish marre huq te keq:

  S’shihte fare aty prane
  Por matane, tej matene

  I tha mendja: More sy
  Bej cudi, cudi me ty

  Shih me pare c’ke perqark
  Me pastaj bridh tutje, larg-

  Edhe nje thumb i ngjesh ne fund
  Ngjitur ti ke motren hunde!
  Opinione te shpejta nga Jorgo Telo per fabulat e z. Ferit LAMAJ:
  Prej vitesh kam lexuar ne vijueshmeri botimet e ketij autori te mirenjohur vecanerisht ne gjinine e fabules. Se pari kam konstatuar dhe vijoj ta kem kete mendim se fabulisti famoz eshte bere pike referimi e frymezimi per te tjere fabuliste tepelenas (miq te mi), duke nisur me Izet Cullin, Kastriot Haderin e me radhe... Eshte kuptimplote fakti i kesaj pelqese e pikerisht stili i zhdervjellte e kumbues i vargut, larushia e temave, qe rrjedhin nga njohja e realitetit shqiptar dhe e shpirtit njerezor gjer ne honestrat me te padukshme... Gjithashtu ne nivelin e larte artistik e tematiken e pasur te krejt fabulave te Feritit ndikon thellesia e fantazise dhe njohja e mire e artit te fjales.
  Padyshim ndikon (sipas mendimit tim) pervoja shumevjecare e angazhimit te tij ne shtypin e dikurshem e bashkekohes deri te entet botuese...
  Pa metuar per te hyre ne analitike konkrete poezish, falenderoj fabulistin per kenaqesine qe i krijon lexuesit e, sic mund ta shihni pak me poshte ne kete faqe jam perpjekur dhe une t'u krijoj lexuesve dashamires ndonjefare ndjesie...
  Pershendetje, zoti Ferit! Te paste begati pena e shkathet ne vazhdimesi te pamate!
  Me respekt per mendjen cilesore,
  Jorgo S. Telo
  GJIROKASTER

  E-mail: www.jorgo.telo@gmail.com
  Mobil: 0692430034
  Fiks: 08467338
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jorgo Telo : 08-04-2008 m 12:33

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 15:10
 2. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •