Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 145
 1. #121
  ♥Electronics♥ Maska e ^TIRONA^
  Antarsuar
  10-01-2005
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  46
  Postime
  45
  Tema shume interesante dhe me vertet po me pelqejne temat qe kane te bejne me ngjarje te cilat po i jetojme sot e 500vjet . Kjo tregon qe traditat e shqiptareve dhe ne vecanti te malesoreve jane te forta. Ndonje mund te thote qe ore jane tradita qe nuk jane per ditet e sotme por mos harojme jemi njerez, gje e gjalle ne rruzullin tokesore dhe duhet te pershtatemi me ambjentin ku jeton.

  alby

 2. #122
  ARVANITI
  Antarsuar
  23-12-2004
  Vendndodhja
  ne Ballkan
  Mosha
  33
  Postime
  14
  Tek Historia e shqiperise do te hapet nje teme mbi kete teme por me pika te tjera debati

 3. #123
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-12-2005
  Postime
  8
  Megjithese nuk e kam lexuar te gjithe kanunin kam vene re se kanuni eksiston ne jeten e shqiptareve edhe sot e kesaj dite.

  Shqiptari jeton me elemente te kanunit sepse ato jane trasheguar bres pas bresi nga gjyshetrit tone pa pasur nevoje per ta lexuar ate.
  Kanuni eshte nje pjese e mentalitetit shqiptar.

 4. #124
  H 2 S O 4 Maska e `Ac|D`
  Antarsuar
  13-05-2006
  Vendndodhja
  Kush E Gjen 1000000000000000000 $ :)
  Postime
  96
  Une E Respektoj Kanunin E Leg Dugagjinit Sepse Ne Baze te Atij Kanuni Ne Ecim Dhe Sot E Kesaj Dite
  DaNg3r StAy AwAy Fr0m M3

 5. #125
  Zemra ime ne polaroid Maska e ronkbh
  Antarsuar
  25-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  34
  Kanuni?
  Per hapesin e temes. Sikur shqipateret te respektonin kanu nin nuk do te kishte trafik prostitutash ne Shqiperi?

  Kufiri i naivitetit u klua zyrtarisht...

  Edhe pa kanun, trafikimi i prostitucionit eshte i paligjshem.
  Po sikur te fillonim me respektimin e ligjit me pare.

 6. #126
  Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  Athina fck city
  Postime
  202
  Cdo gje duhet t***ershtatet kohes...Nuk mund te mohojem qe Kanuni ka vlera historike etc..dhe sigurisht shume na ato qe thote jan ne rregull dhe duhen mbajtur...por..kjo sdo te thote qe neve sot duhet te jetojem me ate ligj ne ditet e sotme kemi ligje te tjera te cilat ***ershtaten me mir te sotmesh..nese ndodhin gjera te keqija keto ndodhi nga mos respektimi i ligjeve ..dhe jo na vet ligjet
  1 Ps: Kanuni ka si baze biblen..pra ne nje ligj futet feja..gje qe sduhet berr kurr..tjeter jeta feja tjeter shteti...
  2 Ps: Sot me te shumtet e shq**tarve jan mysliman..si do dukej nese perdorej per te gjith nje ligj i bazuar ne Biblen?..Jashte feja...nga shteti.
  Mind is like a parachute it works best when it is open
  Dalai Lama

 7. #127
  Perjashtuar Maska e Dragut
  Antarsuar
  14-06-2006
  Vendndodhja
  Prtej Gramozit, gati pr luft
  Postime
  535
  Citim Postuar m par nga krokodili_73
  Po kta m.... kanuni e gjeten me zbatu leken edhe nTiran. Si mjafton qe po vdesin per buken e gojes e se jetojn si somalezet me plasmas ke ish fabrika, po na bojn edhe prita alla tropojance me morr hak e me rruejt nerin, kafsheri, prapambetje, injorantizem, primmitivizem, me pak fjale kafsh gjitare me korteks te pashvilluar te tipit kanun.
  Ej po nuk ke goje te flasesh ti me burr, ti vet e pranon qe e paske shtepin afer "fabrikes" ku te la Enver by**** ty dhe mua bashke se cfare eshte liria dhe nderi. Na futi te gjitheve neper kooperativa e fabrika, ku grate humben nderin.
  Kanuni eshte e vetmja gje qe na ka ngelur. Jashte kane "lirine" e tyre, por kane edhe kriminelet ordinere, apo nga ata qe mbajne femra mbyllur per 8-10 vjete, ata na mesuan si te trafikojme edhe dheun ne toke.
  Prandaj mos ia fut kot, ose shko konvertohu ne grek apo serb

 8. #128
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Dragut, rralle po qet, po kur po qet ka nja po e vret!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #129
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Nga kanuni msojm shum, sikur fjalt q kan etimologjin e tyre tek fjalt ilire edhe kanuni i ka rrnjt tek shoqria e lasht ilire.

 10. #130
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Nuk Ka Lufte Pa Arme . Nuk Ka Kuvend Pa Argument.

  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Ne tema te tilla verehet gjithnje shpirti dikotomik i ekstremeve, sidomos kur ato diskutohen nepermjet preferencash politike, fetare apo rajonale.

  Natyrisht qe Kanuni, sikurse eshte ekzagjeruar ne anet negative te tij, per shume arsye, si politike qofte edhe te padijes, po ashtu nga ana tjeter i eshte thurrur shume lavde, po per te njejtat arsye.

  Qe Kanuni te kete ane negative, nuk ka pse te habitet njeri, pasi vete konteksti i aplikimit te tij brenda nje rajoni te caktuar ne nje kohe e kushte te caktuara i ben efektet e tij relative ne varesi te situates, kohes edhe zhvillimit.

  Keshtu qe Kanuni eshte normale te shihet negativisht nga shoqeri moderne urbanistike, te organizuara rreth nje shteti te rregullt me gjithe strukturat e tij, aq me teper ne nje shtet socialist-komunist, ku ideja e autoriteteve lokale, perkrah atij qendror eshte i pamendueshem...e per kete nuk ka perse te habitet kush.
  Faktikisht, Kanuni edhe pse pozitiv ne arsyet e ekzistences se vet, me duket se edhe keshtu reflekton me teper nje shoqeri te ngurte, te pazhvilluar, supersticioze, gjeresisht jo qytetare (edhe pse e krishtere ne pamje te jashteme..!!!!!!), mbijetesa e se ciles varet nga veprime apo reagime banale te atyre qe e kane vene veten nen ate Kanun; ku nuk ka vend falja, ose te pakten nuk ka prioritet; ku turpi e jo dashuria, humanizmi apo logjika, eshte mbartesi kryesor i cilesise jetesore.

  Ndoshta Kanuni ka qene nje nga dukurite jo te pakta te mesjetes se vonet ku katolicizmit iu desh te gjente balancen midis asaj qe eshte etikisht anti-kristiane e pagane me etiken e vet krishterimit - e ky aspekt me duket mua se ka shume ane negative te mpleksura, gje qe ka cuar ne shume paragjykime.


  Te lihet nganjehere pershtypja se kleri katolik u mjaftua me vete faktin qe zbatuesit e Kanunit edhe pse ne shume motive ishin kryekeput anti-kristiane serish ata figuronin si anetare te asaj Kishe, nderkohe qe kur erdhi puna se kanosej numri i ketyre besimtareve ata nuk toleruan asnje.


  sidoqofte, nje postimi te tille une nuk ia gjej dot logjiken:  - 1. Ceshtja eshte se Kanuni, mesa di une, nuk ka asnje vlere gjuhesore, aq me teper te rruajtes se asimilimit gjuhesor, nga vete fakti qe ai ka qene i percjellur gojarisht, nderkohe qe i pari qe e ka permbledhur ka qene pater Shtjefni ne shek.20.....


  - 2. Kanuni nuk lindi si nevoje e Shpetimit te ndonje Kombi, por ishte menyre jetese nder zona te izoluara ku pushteti nuk kish zbatim. Vete fakti qe zonat ku lindi ishin teper te izoluara, nuk ka se si te kete arsye frike asimilimi, per me teper Kanuni eshte teper rajonal.


  - 3. Trimeria, burrnia, besa, bujaria etj nuk u shpiken per here te pare ne Kanunin e L. Dukagjinit, perkundrazi keto jane atribute rajonale mesdhetare, e patjeter e me gjere, shume me para Kanunit - keshtu qe as ketu nuk ka pune ndonje asimilim, nderkohe qe po, mund te thuhet se Kanuni ne fakt ndihmoi per te institucionalizuar ne ate rajon vlera qe bota e qyteteruar i kish njohur prej kohesh.
  NUK KA LUFTE PA ARME.

  NUK KA KUVEND PA ARGUMENT.

  1-NUK ESHTE E RENDESISHME SE DINE TE SHQIPETOSH DISA FJALE NGA SHQIPJA.

  2- ESHTE E RENDESISHME TE MEDOSH,STUDJOSH DHE TE KESHE AFTESI PER TE

  GJUKUAR.KJO KERKON DIJE ,JO SEMINARIST (SHKOLL E MESME KATOLIKE)

  3- A E DINI SE AT SHTJEFEN GJECOVI KA QENE TEODOLOG ?

  4- A E DINI SE NJE BARI DELESH NUK MUDET TI SHKRUAJ EMERI TEODOLOG?

  5- NE CILIN SHTET TE PERENDIMIT E USHTRONI PROFESJONIN E BARIUT?PYTENI

  PRONARIN E DERRAVE QE RUANI, SE JAME I BINDURE SE DO T,JU

  MBAJ LEKSJONE PER KANUNIN .

  6-A E DINI MORE BARI SE EDHE ANTARET E KOLEGJIT TE VENECIES MENDOHEN

  GJATE KUR PYTEN PER KANUNIN.

  7-A E DINI SE EDHE BABAJ JUAJ enver E KA FUTUR KANUNIN,NE FAKULTETI JURIDIK

  LEND PROVIMI NE EMRIN EDREJTA ZAKONORE?

  8- A E DINI MORE BARI .......


  HOMERI SHQIPETARE AT GJERGJ FISHTA SHKUAN:SE ME U RA 100 HERE N'SPATE/NUK U N'XERR NJE

  ASHKE T'THAT.

  SINQERISHT A A A A
  Ndryshuar pr her t fundit nga TOKE GEGA : 19-12-2006 m 22:24

 11. #131
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Nuk Ka Lufte Pa Arme . Nuk Ka Kuvend Pa Argument.

  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Ne tema te tilla verehet gjithnje shpirti dikotomik i ekstremeve, sidomos kur ato diskutohen nepermjet preferencash politike, fetare apo rajonale.

  Natyrisht qe Kanuni, sikurse eshte ekzagjeruar ne anet negative te tij, per shume arsye, si politike qofte edhe te padijes, po ashtu nga ana tjeter i eshte thurrur shume lavde, po per te njejtat arsye.

  Qe Kanuni te kete ane negative, nuk ka pse te habitet njeri, pasi vete konteksti i aplikimit te tij brenda nje rajoni te caktuar ne nje kohe e kushte te caktuara i ben efektet e tij relative ne varesi te situates, kohes edhe zhvillimit.

  Keshtu qe Kanuni eshte normale te shihet negativisht nga shoqeri moderne urbanistike, te organizuara rreth nje shteti te rregullt me gjithe strukturat e tij, aq me teper ne nje shtet socialist-komunist, ku ideja e autoriteteve lokale, perkrah atij qendror eshte i pamendueshem...e per kete nuk ka perse te habitet kush.
  Faktikisht, Kanuni edhe pse pozitiv ne arsyet e ekzistences se vet, me duket se edhe keshtu reflekton me teper nje shoqeri te ngurte, te pazhvilluar, supersticioze, gjeresisht jo qytetare (edhe pse e krishtere ne pamje te jashteme..!!!!!!), mbijetesa e se ciles varet nga veprime apo reagime banale te atyre qe e kane vene veten nen ate Kanun; ku nuk ka vend falja, ose te pakten nuk ka prioritet; ku turpi e jo dashuria, humanizmi apo logjika, eshte mbartesi kryesor i cilesise jetesore.

  Ndoshta Kanuni ka qene nje nga dukurite jo te pakta te mesjetes se vonet ku katolicizmit iu desh te gjente balancen midis asaj qe eshte etikisht anti-kristiane e pagane me etiken e vet krishterimit - e ky aspekt me duket mua se ka shume ane negative te mpleksura, gje qe ka cuar ne shume paragjykime.


  Te lihet nganjehere pershtypja se kleri katolik u mjaftua me vete faktin qe zbatuesit e Kanunit edhe pse ne shume motive ishin kryekeput anti-kristiane serish ata figuronin si anetare te asaj Kishe, nderkohe qe kur erdhi puna se kanosej numri i ketyre besimtareve ata nuk toleruan asnje.


  sidoqofte, nje postimi te tille une nuk ia gjej dot logjiken:  - 1. Ceshtja eshte se Kanuni, mesa di une, nuk ka asnje vlere gjuhesore, aq me teper te rruajtes se asimilimit gjuhesor, nga vete fakti qe ai ka qene i percjellur gojarisht, nderkohe qe i pari qe e ka permbledhur ka qene pater Shtjefni ne shek.20.....


  - 2. Kanuni nuk lindi si nevoje e Shpetimit te ndonje Kombi, por ishte menyre jetese nder zona te izoluara ku pushteti nuk kish zbatim. Vete fakti qe zonat ku lindi ishin teper te izoluara, nuk ka se si te kete arsye frike asimilimi, per me teper Kanuni eshte teper rajonal.


  - 3. Trimeria, burrnia, besa, bujaria etj nuk u shpiken per here te pare ne Kanunin e L. Dukagjinit, perkundrazi keto jane atribute rajonale mesdhetare, e patjeter e me gjere, shume me para Kanunit - keshtu qe as ketu nuk ka pune ndonje asimilim, nderkohe qe po, mund te thuhet se Kanuni ne fakt ndihmoi per te institucionalizuar ne ate rajon vlera qe bota e qyteteruar i kish njohur prej kohesh.
  NUK KA LUFTE PA ARME.

  NUK KA KUVEND PA ARGUMENT.

  1-NUK ESHTE E RENDESISHME SE DINE TE SHQIPETOSH DISA FJALE NGA SHQIPJA.

  2- ESHTE E RENDESISHME TE MEDOSH,STUDJOSH DHE TE KESHE AFTESI PER TE

  GJUKUAR.KJO KERKON DIJE ,JO SEMINARIST (SHKOLL E MESME KATOLIKE)

  3- A E DINI SE AT SHTJEFEN GJECOVI KA QENE TEODOLOG ?

  4- A E DINI SE NJE BARI DELESH NUK MUDET TI SHKRUAJ EMERI TEODOLOG?

  5- NE CILIN SHTET TE PERENDIMIT E USHTRONI PROFESJONIN E BARIUT?PYTENI

  PRONARIN E DERRAVE QE RUANI, SE JAME I BINDURE SE DO T,JU

  MBAJ LEKSJONE PER KANUNIN .

  6-A E DINI MORE BARI SE EDHE ANTARET E KOLEGJIT TE VENECIES MENDOHEN

  GJATE KUR PYTEN PER KANUNIN.

  7-A E DINI SE EDHE BABAJ JUAJ enver E KA FUTUR KANUNIN,NE FAKULTETI JURIDIK

  LEND PROVIMI NE EMRIN EDREJTA ZAKONORE?

  8- A E DINI MORE BARI .......


  HOMERI SHQIPETARE AT GJERGJ FISHTA SHKUAN:SE ME U RA 100 HERE N'SPATE/NUK U N'XERR NJE

  ASHKE T'THAT.

  SINQERISHT A A A A
  Ndryshuar pr her t fundit nga TOKE GEGA : 19-12-2006 m 22:25

 12. #132
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  nuk e njoh kanunin aq sa,po si kam degjuar si e aplikojne ajo per mua eshte nje barbarizem ligj per kafshet,ne veri te Shqiperis nese nje person ka vrare dikend jo vetem shpija e autorit po edhe kusherit e gjenerates se VI qe nuk e njohin ndoshta autorin duhet te ngujohen , jo ne rast se nje person ka kryer vrasje ather ai person duhet te kapet te gjykohet me denim te repte qe ti bie pishman pse nuki ishte ai i vrari po kryesi,e ne rast se gjyqi nuk funksionon atehere te vritet autori e jo vllau motra apo si ne disa troje shqiptare kusheriri i gjenerates se VI

 13. #133
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Citim Postuar m par nga adolfi
  nuk e njoh kanunin aq sa,po si kam degjuar si e aplikojne ajo per mua eshte nje barbarizem ligj per kafshet,ne veri te Shqiperis nese nje person ka vrare dikend jo vetem shpija e autorit po edhe kusherit e gjenerates se VI qe nuk e njohin ndoshta autorin duhet te ngujohen , jo ne rast se nje person ka kryer vrasje ather ai person duhet te kapet te gjykohet me denim te repte qe ti bie pishman pse nuki ishte ai i vrari po kryesi,e ne rast se gjyqi nuk funksionon atehere te vritet autori e jo vllau motra apo si ne disa troje shqiptare kusheriri i gjenerates se VI

  ti zotni vete the se nuk e njef, kshuqe te lutem shum mos komento per gjane qe nuk e ke iden se ca flet.
  Nuk bohen punet me te degjume or birazer

 14. #134
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  birazeri n.. t . q...

 15. #135
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754

  Gjakmarrja, vritet n mes t dits Dhe me silenciator 46-vjeari

  Viktima, Prek Zojzi baba i tre fmijve. Ndalohet Ardian Majnishta, si i dyshuar kryesor

  Plumbat e nj pistolete i kan marr jetn sot 46-vjearit, Prek Ndoc Zojzi, lindur n Shllak t Shkodrs dhe banues n lagjen Partizani t qytetit t Shkodrs.

  Ngjarja ka ndodhur rreth ors 10.30 t paradites s djeshme rreth 100 metra nga dera hyrse e Spitalit Rajonal t Shkodrs. Viktima sht qlluar disa her n trup, teksa po shkonte n pun me motoikletn e tij. Kalimtart e ndodhur n vendngjarje e kan drguar menjher shtetasin Zojzi n spitalin e Shkodrs, por ndrhyrja e mjekve ka qen e kot, pasi plumbat i kishin marr menjher jetn.

  Ndrsa sht kapur rreth pes or pas vrasjes autori i dyshuar, Ardian Majnishta.

  Dshmitart n vendngjarje shprehen se nuk kan dgjuar t shtna, duke ln t kuptohet se vrassi, i larguar me shpejtsi pas kryerjes s krimit, kishte prdorur arm me silenciator. Viktima Prek Zojzi, baba i tre fmijve, punonte elektricist n Ndrmarrjen Elektrike t Shkodrs, e ndodhur vetm 20 metr larg vendit t ngjarjes.

  Shtetasi Zojzi ishte me origjin nga zona e Shllakut dhe vetm 7-8 vite m par ishte zhvendosur n fshatin Grud t rrethit Malsi e Madhe, ndrsa m pas ishte sistemuar n lagjen Partizani t qytetit t Shkodrs.

  Drejtuesit e policis s Shkodrs gjat gjith dits s djeshme kan kryer kontrolle t njpasnjshme n zonn ku ndodhi ngjarja, dhe msohet se pikrisht n nj kafene afr zons ku u krye vrasja t jet arrestuar dhe i dyshuari pr vrasjen, Ardian Majnishta. Burime policore bjn t ditur se jan marr n pyetje disa kalimtar q ndodheshin n vendngjarje n momentin e krimit, pr t marr prshkrim t autorit t vrasjes.

  Pr kt vit statistikat flasin pr katr vrasje t ndodhura q nga fillimi i vitit n qarkun e Shkodrs, ndrsa n qytet kjo sht vrasja e dyt.

  Ngjarja e djeshme ndodhi rreth 70 metr larg vrasjes s fillim vitit, ku nj nn mbeti pa jet nga plumbat e djalit t madh t saj.

  Edhe n kt rast viktima ishte me origjin nga zonat e thella malore t Shkodrs.

  Gazeta Metropol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 16. #136
  i/e regjistruar Maska e FeeZee
  Antarsuar
  24-04-2007
  Vendndodhja
  Gilan
  Postime
  82
  Kanuni i Lekes dhe qfardo kanuni tjeter i atehershem ka qende Ligji ma i mire dhe me me se paku shpenzime, sepse Besa e dhene eshte mbajtur pa u vertetuar ne Gjykata, poashtu vrasjet jane pershkruar pa pasur nevojete hapet nje burg, 1 gjykate, nje aparat i dhunes.

  Pasi se pushteti nuk ka mundur ti siguroje te gjitha pjeset e shqiptareve kto gjana jane rregulluar ne menyren per perfekte.

 17. #137
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Citim Postuar m par nga FeeZee
  Kanuni i Lekes dhe qfardo kanuni tjeter i atehershem ka qende Ligji ma i mire dhe me me se paku shpenzime, sepse Besa e dhene eshte mbajtur pa u vertetuar ne Gjykata, poashtu vrasjet jane pershkruar pa pasur nevojete hapet nje burg, 1 gjykate, nje aparat i dhunes.

  Pasi se pushteti nuk ka mundur ti siguroje te gjitha pjeset e shqiptareve kto gjana jane rregulluar ne menyren per perfekte.
  Jam krejtesisht kunder..

  Jemi ne shekullin e XXI dhe akoma te mbahet ne zbatim ky kanun??? Eshte barbari t'a mendosh jo me ta zbatosh.. Shyqyr Zotit ka plot gjykata tani dhe s'ka nevoje per te vrare dhe prere kur ka ligj..

  Ai kanun vlente kur s'kishte ligj.. kurse sot e skaj dite ekzistojne ligjet e shkruara ne "Kushtetute"
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 18. #138
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Eshte Urretja Per Katolicizm.aivitet Dhe Djallzia Komuniste E Disa Shqipfolsave Te F

  P.GJERGJ FISHTA O.F.M


  Keshtu tha Cuni bajraktari
  edhe n'gjuj u ngreh ma i pari
  bani be ne lot per faqe
  per "qitape" e shtate "melaqe"
  m'Ore te bjeshkeve e m'krye te femse
  e per ement t'Perendise
  se pa deke e pa hi n'dhe
  me gjith djale e me gjithe re
  pa u robite me lope e qe
  e pa u djege me stan e shpi
  s'i bjen n'dore kurr Malit t'Zi
  Ngjite mbas tij atebote u cuene
  krenet e Hotit , e u betuene
  mbas kanuse s'Leke Dukagjinit
  m'qiri t 'Festes e m'Kishe te Shengjinit
  e mbi Shen N'kolle e m' Shejt Shna Ndue
  m'Kryqet t'Krishtit , kjofte levdue

  se pa u shkimbe me trojet t'veta
  s'i bajne Knjazit tungjatjeta!
  Atehere Cuni rishtas xuni:
  "Por tash , burra ndieje i fjale
  n'Ure t'Rrzhanices do qite ndo'i djale
  me i xane shtegun Karadakut
  der'sa t'i epet za bajrakut
  Un po i zgjedhi' izet martina
  me ua ndie krizmen larg Cetina
  e n'Rrazhanice kam me i ngujue
  pushken Knjazit me ia fillue
  per n'kje ' i mend se i ka ra n'krye
  kufijte tone me i shkapercye.
  N' Traboine Gjetja le t' dale
  Dede Gjo ' Lulit me i cue fjale
  qi ta coje ai n'kambe tane fisin
  porsa pushken n'Rrzhanice t'ia nisin.
  Ju te tjeret Krene , edhe secili
  deri neser pa ra dielli
  t'ia ape zanin fisit t'vet
  qi shk'a Hot e shkon me Mbret
  prej shtate vjetesh m' shtatedhete vjet
  t'gatoje armet e t'prehe taga' n
  n'Velecik ta qese gjane
  pse me pase n'Rrzhanice me krise
  ka me u dashte n'Rrzhanice me u nise
  aty u bafte si e ka thane Zoti
  Oret cuet por e ka Hoti.
  E ti , Masho , pa shkrepe dielli
  n'ate molle Shkodre t'nisesh filli
  Hodo Pashes m'iu ban selame
  thuej ta coje Miletin n'kambe
  me qindrue sot per Dauletin
  me indrue sot per Shqipni
  tue luftue me Mal te Zi.
  E atij mikut , iu ngjate jeta!
  thuej ta qese nji shkrole n'gazeta
  se per t'gjalle rodi i Shqiptarit
  per pa gjak kurre dhene e t'Parit
  nuk e leshon , jo pasha Zotin!
  s'e korite , jo , Gjergj Kastriotin
  Gjergj Kastriotin trim rr'fe
  t'shkruejese trima ka nder ne
  t'cilt per Atme edhe per fe
  e bajne deken si me le
  kur t 'jene lidhe me bese e Fe
  kur t 'jene lidhe me bese te Zotit
  si jane lidhe sot Krenet e Hotit.
  Tash po dah' na , nji udhe e mbare!
  se kane kendue gjelat e pare
  e kane kohe s'keme me u vonue.
  S'asht per burre , jo me u hutue
  ku per ta te jete gjikue
  ja me deke , ja me fitue".
  Foli Cuni e u da kuvendi.
  Po, Zot , kuje do t'i jese vendi?
  Riza Pasha del n'kala
  "Madhi Zot , se shka me pa !
  'fort mjegull paska ra
  n'ate Rrzhanice ,nen Podgorice
  S'ka me ngajte e do t'bjere shi
  kazne e madhe per bujqsi!"
  T'u ngjatjeta i thote Myftiu
  s'ka ra njeg' lla kah Malsia
  kah Rrzhanica e Podgorica
  por asht cue tymi i barotit
  djalmte e Grudes e Leket e Hotit
  kah luftojne me Mal te Zi
  qi ka dyndun top e ushtri
  me hij mbrenda ne Malsi
  Mark Milani na u ka pri.
  Po ; sot n'nadje kur ka ague
  Mark Milani i trim drangue
  tue i hype gjokut n'pulla shkrue
  burizanin ai ka urdhnue
  bje burise e t'dale ushtria
  edhe t ' niset kah Malsia.
  Krisi lodra edhe buria
  edhe n'kambe ia ban ushtria
  e u rreshtue per fushe t ' mejdanit
  pora kalit t' Mark Milanit .
  Atehere Marku xu mbi kale
  "Pa ndigjonje , o djelm , nji fjale
  sot n'Malsi na kem me dale
  pse e dau Rus' ja n'pleq t'Berlines
  me ia leshue Knjazit t'Cetines
  Hot e Grude , Plave e Gusi .
  E na sot , qe jem , shtrengue
  keto male me i pushtue.
  Por se shka ? nji pune po drue
  se pa gjak nuk kane me u leshue.
  Pra , t 'gatohi me qindrue
  pse kem' lufte me trima rr'fe
  t'cilt per Atme edhe per fe
  e bajne e bajne deken si me le.
  Por , ne kjoshi , o djelmt e mi
  t'bijte e atyne qi n'mal t'Zi
  kane ruejte fe , kane ruejte liri
  tue luftue si shqipe t 'lehta
  n'krepa tone per sa qindvjeta
  a ju mbrana n'Hot do t' mrrini
  Malsise mbrena do t'hini.
  Do ta ngulni n'Hot bajrakun
  do ta zbardhni karadakun.
  Urra djelm , eh , u dhashte e mbara!
  perse fati na hece para!
  Keshtu u tha Marku e ra buria
  edhe u nis per ne Hot ushtria.
  Ehi , moj Zane , ty , t'kjosha true!
  A thue din ti me m'kallzue
  se sa ushtare ka Mark Milani
  si ia quen Vojvodat zani?
  Pse s'ta njoh asnji per be
  un Shqiptar ata jane Shkje
  ne na dane nji gjak e 'i fe,
  n' meni t'shoshoqit kemi le:
  keme ndermjet nj qielle e' i
  Drita duel , dielli s'ka le
  Ali Pasha ' i trim rr'fe
  heret sot keka cue
  kenka vesh , kenka shtrengue
  paska mbathe cizmet der'n'gju
  edhe u ulka ne katu',
  ka nise gjokun m'e shilu' ,
  i ven frenin prej florinit
  i ven shalen telatinit ,
  ia shtrengon me tre kollana
  hidhe gjoku porsi Zana,
  poersi Zana n'mal t ' Tomorrit
  edhe e xier te dera e oborrit
  nanes s'vet ai ku i therret
  ku po i thrret e keshtu po i flet:
  "Pa ndigjo , mori ti loke
  banmu ndere ' kush te jete per ndere
  mos len t' vobeg me kja n'dere
  mos len t'vobeg n'dere me t'kja,
  por t'm'i delsh moter e vella
  por t'm'i delsh ti nane e tate
  si te Paret na lane zanate
  se kane bijte do pune te reja
  e do dal un der 'kah Peja
  der' kah Peja , der ' kah Reka
  per me u pjeke te Haxji Zeka
  e nuk dij kur ka me m'ra
  me u kthye dale , me ty me u pa
  perse shtegu orok nuk ka" .
  Nuses s'vet mande' i ka thane:
  "nji amanet jam tue ta lane
  rritma djalin djale bujar,
  t'me dale burre e burre shqiptar
  t'm' bahet trim e kuvendar
  me qindrue per kanu' t'vet
  me luftue per Atme e Mbret:
  t'dije me pri e me ndigjue
  kudo puna me i qillue
  armet e besen mos me i l'shue.
  Por ne kje se mali i Zi
  erdh e ra kurr ne Gusi
  der' sa t'jete djali kerthi
  pashe njate Zot , qi te ka fale
  ma nigjo ti grue nji fjale:
  Bane zemren gure e krep
  premja djalit kryet ne djep
  mos m'ia lesho knjazit n'dore gjalle
  s'due ta la n 'Shqipni un perrale
  se nji biri i Ali Bregut
  se nji nipi i Skanderbegut
  Knjaz Nikolles i ka sherbye
  se ka vu "kapice" mbi krye
  se ka ndeje per t'gjalle nen Shkja
  page e t'dheta atij tue i la.
  Ma mire n'vorr me u kja per malle
  se nen Shkja me ndeje per t'gjalle!"
  Keshtu tha Alia e i hypi kalit
  edhe u nise terthores s'malit
  porsi breshni me duhi
  tue menue , duhan tue pi.
  C'do t'mendoje , valle , Ali Pasha
  qi i ka vra ato vet'lla trasha
  qi i ka vra ata sy si sh'gjeta
  thue se n'meni i ka ardhun jeta?
  Se shka ende kjo menjda njerit
  s'din kush gja , pose njatij t' Mirit
  qi nuk flene as kurr nuk kotet
  qi ka dore stinet dhe motet
  e qi rrezja e syut ka i priret
  t 'zemres s'njerit kthellon gjiret
  e ia shef te tana endiret
  ia skyrtjon t'gjitha deshiret
  qi aty mbrende rrijne tue perzi
  diku bardh e diku zi:
  Ai , po , din sh'asht tue mendue
  Ali Pasha rruges tue shkue.
  Une vec dij t'u thom nji fjale
  se tue shkue ashtu m'kale e m'shale
  t'u i ra dromit me t'medhaj hapa
  shum do rruge ka lane mbrapa
  shkote gjoku porsi re:
  edh 'asht kapun ne nji rre
  ku nji lis i bukur ishte
  lisi ishte e hije kishte
  edhe kishte ' i gurre perbri
  gurre te gjalle ' te kjarte flori
  ku edhe gjokun ka ndalue
  e ia ka zbrite per me pushue
  nen ate hije e te njaj krue.
  Tue pushue per nen ate hije
  si lua , qi prej shpretie
  zen m'do ' i moje , kepuce e lmekun
  pa dobi mbasi t'kene ndjekun
  t'lehte anmikun , qi i grabiti
  kelyshet e njome e menise i rreshkiti
  me sy t'vrane kundron Alia
  se sa e bukur shqipataria
  rreth e cark i shtrohet para
  me liqej , lumej e ara
  e me male te madhnueshme
  e me pyje te brelueshme
  edhe syte i mbushen n'vaje
  kah mendon se fati i saje
  nder duerte t'hueja gjithmone ngeli
  se ma i keqi p'r' here e shkeli
  e s'e la me cue kurr kry'
  s'e la drite me pi me sy .
  E ashtu ndeje trimi nen hije
  n'mend tue endun pune Shqipnie
  kur qe sheh logut tue ardhe
  nji si Hije , veshe ne t'bardhe
  si nji vashe qi fat ve sparit
  shtrengue ijet me i shoke arit
  e tye zhdredhun fkloket gjate shtatit
  si ato rrezet krese s'njaj shpatit
  kur ban diellei per me le
  neper bryme te nades s're.
  Ardhun shtatit si breshana
  si ajo vera e si ajo Zana
  bite shpatit tue flaknue
  der' qi vjen e xen mbi krue
  vjen e xen fille nder ylbera
  qi ndermjet t'stombeve t'blera
  e per rreth t'argjandte t'currilit
  i trajtote rrezja e diellit.
  U trand gjoku kur e pa
  ( thone se kali praske nuk ka.)
  Curroi veshet e ngrehi krye't
  e haru , pa ia da syte
  turfulloi nja dy a tre here
  tue u smbrape rudines s'blere
  kah kish't ndjeje Ali peshtete.
  Ali Pasha e pa dhe vete
  e m'nj'' n krah kish' zatete
  i dha shtatit e u drejtue
  edhe ndei ai tue kundrue
  pale a isht' njeri ase hyjni.
  E tue keqyre ashtu n'habi
  qatje vone po nise me i thane
  "Pashe Njate , qi te ka dhane
  a je njeri ase je Zane?
  A lute Pashke a lute Bajram?"
  "Se shka jam e shka nuk jam
  se as luse Pashke as luse bajram
  se a baj hije aa jo n'kete jete
  ketu s'asht ngaeja me pervete".
  po i thote Hija atehere Alise:
  "Se ngushte jane punet e Shqipnise
  se mbrende besa asht krejt harrue
  se lugat m'te Knjazi asht cue
  asht cue Knjazi m'te lugat
  ka qite sogjet shpat e m'shpat
  don me dale der' n'Rozafat
  B'ate Berlin u da pleqnia
  n'dore te Shkjaut me ra Shqipnia"
  "Mo' , pashe Zotin ! Shka po flet?
  zen Alia e po gerthet
  Po a s'ka Zot , a s'ka kund Mbret
  qi nji Knjaz i Malit t'Zi
  mund po e baka ai sot pleqni
  me i pushtue keto Malet tona
  ku cese rremben Drini e Valbona
  s'ka ra mbrende parmende e hu'j
  page e t'dheta s'jane la kuje?"
  "Jo , po , pra , i pergjegj Hija
  nen kambe t'Shkjaut do t'vueje Shqpnia
  edhe Knjazit page e t'dheta
  do t'i laje per sa t'rrjedhe jeta
  perse sot gjindja shqiptare
  rrejte me pare e me timare
  bese e fis keta kane mohuemun
  krejt Atdhene e kane harruemun
  edhe armet i perdorojne
  kur mos t'vrasin shoqi'sho' in
  jo per t'sjelle lirine Shqipnise
  jo per t'mbare e t'mire t'njerezise
  por per t'gjedhe se ke nder t'huej
  zot Shqinia do ta quej.
  Marre e turp per fis t'Shqiptareve
  me nderuem namin e t'Pareve
  edhe rob deshtas me ngelun
  nen kambe t'hueja ndrydhe e shkelun
  si mos kush n'fetyre t'rrokullise!
  se une jam Ora e Shqipatrise
  se un Shqiptaret- o do t'i nami
  t'mos u zhbihet arave grami
  t'mos u dahet dheneve dami
  t'mos u lindet djale ne voter
  t'mos u rritet vella as moter,
  por le te shuhen nen zgjedhe t'hu'j
  porsi shujet krypa n'uje"

  CITIMI I MEPOSHTEM ESHTE MARRE NGA KANUNI I LEKE DUKAGJINIT
  BOTIMI O.F.M 1933 PASQYRA E LANDES PARATHANE !
  HOMERI SHQIPETAR P.GJERGJ FISHTA NDER TE TJERA SHKRUAN:


  ......MBASE KANUNIT QI ASHTE TE SHPREHUNIT E SHPIRTIT TE KOMBIT SHQYPTAR,VRASA ASHTE E NDESHKUSHME ME DEKE. BJE FALA : KANIBALI MYTE NJE NJERI POR EDHE GJYKATSI EUROPJAN MYTE NJE NJERI: A THOME NA SE JANE TE DY BARABART: JOOO: KANIBALI MYTE NJERIN PER ME I HANGER MISHIN;E PRANNDEJ ESHTE BARBAR SE KRYNE BARBARIZIM,NDERSA GJYKATESI EROPJAN MUTE NJERIN ,,AS PER ME I HANGER MISHIN, AS SHFRY MNINE E VET NE TE , POR PER ME PESHTUE SHOQNIN PREJ NJE ELEMENTI TE RREZIKESHEM E PRANDEJ NUK ESHTE BARBAR...
  Ndryshuar pr her t fundit nga TOKE GEGA : 04-05-2007 m 02:15

 19. #139
  i/e regjistruar Maska e de Balzak
  Antarsuar
  20-04-2007
  Vendndodhja
  nen lekure
  Postime
  53

  Unhappy

  Citim Postuar m par nga FeeZee
  Kanuni i Lekes dhe qfardo kanuni tjeter i atehershem ka qende Ligji ma i mire dhe me me se paku shpenzime, sepse Besa e dhene eshte mbajtur pa u vertetuar ne Gjykata, poashtu vrasjet jane pershkruar pa pasur nevojete hapet nje burg, 1 gjykate, nje aparat i dhunes.

  Pasi se pushteti nuk ka mundur ti siguroje te gjitha pjeset e shqiptareve kto gjana jane rregulluar ne menyren per perfekte.
  e ke gabim feezee

 20. #140
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-06-2009
  Mosha
  32
  Postime
  98
  Kanuni ka qene nje ligj barbar i cili aplikohej ne mungesen e nje shteti dhe te ligjeve te tij, i cili per fat te keq aplikohet akoma dhe sot ne zonat me te prapambetura te shqiperise veriore dhe te kosoves.
  Te ze tmerri kur degjon per familje te tera bashke me femije te ngujuar per shkak te ketij kanuni makaber.

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 14:46
 2. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 3. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 4. Armiqt e shqiptarve: N krkim t themelit t politiks
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 04:26
 5. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •