Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38

Tema: Ali Asllani

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610

  Ali Asllani

  HAKERRIM

  Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
  nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
  Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ēas,
  Pėr ēakallin, nat’ e errėt, ėshtė ras’ e deli ras’!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
  tė pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
  Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
  gjersa populli bujar t’ju pėrgjigjet: peqe, lepe!

  Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
  ėsht’ kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
  Shyqyr zotit, s’ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
  dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
  hani, pini e rrembeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
  Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
  ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

  Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
  ju shkėlqen nė kraharuar decorata “Grand Cordon”!
  Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t’ju thėrres’
  gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes’
  dhe tė quheni pėrhera luftėtar’ e patriot’,
  nė ka zot dhe do duroj’, posht ky zot, ky palo zot!

  Grand Cordon i zotris’sate, qė nė gji tė kan’ vendosur,
  ėsht’ pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;
  dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
  ėsht’ trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
  Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
  kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

  E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
  mbasi dora e armikut ty me shok’ tė heq pėr hunde.
  Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
  tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal’ nė vesh!

  Koha dridhet e pėrdridhet, do vij’ dita qė do zgjidhet
  dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
  Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
  nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul’ e zezė nė ballė!

  Mirpo ju qė s’keni patur as nevoj’ as gjė tė keqe,
  mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: “Peqe!”
  Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
  sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!
  As ju hahet, as ju pihet, vetem titilli ju kihet…
  Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

  Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
  ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar’ nė errėsira!
  Ē’na pa syri, ē’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
  te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!

  Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
  dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
  Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
  qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!

  Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
  dylli bėnet si tė duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
  kukuvajka gjith, me lajka, neser silleni bujar,
  nėnė dorė e nėnė maska, shkoni jepni njė kapar!

  Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
  kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
  Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
  koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!

  Edhe ju tė robėruar, rob nė dor’ tė metelikut,
  fshini sofrat e kujtdoj’, puthni kėmbėn e armikut!
  Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
  mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe “bej” i ri,
  dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
  kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

  Vėndi qėnka sofr’ e qorrit, vlen pėr goj’ e pėr lėfytė,
  bėni sikur veni vetull’, shoku shokut krreni sytė…
  Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir’ njėzet e pesė.
  Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

  Po njė dit’ qė nis e vrėret do mbaroj’ me bubullimė,
  ky i sotmi zėr’ i errėt, benet vetėtimė
  dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kėsi lloj,
  nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit’ pėr goj’!

  A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor’
  nuk ėsht’ yti, nuk ėsht’ imi, ėshtė i kombit arbror,
  ėsht’ i syrit nė lot mekuar, ėsht’ i vėndit djegur, pjekur,
  Ju do thoni si tė doni… po e drejta dermon hekur!

  Shkruar nga autori Ali Asllani nė vitin 1942.

  Por mjaft aktuale edhe pėr gjėndjen e sotme nė Shqipėri!
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  Ali Asllani, poeti i dashurisė

  Ali Asllani u lind nė Vajzė tė Vlorės ku qė nė moshė tė re mbeti jetim. Nė Vlorė kreu shkollėn fillore, nė Janinė shkollėn e mesme, gjimnazin "Zosimea" nė 1888. Nė fillim studioi mjekėsi, por pastaj vazhdoi Institutin e Lartė tė Shkencave politiko-shoqėroro-administrative nė Stamboll. Pas shkollės kreu stazhin nė prefekturėn e Janinės. Nė 1908 zevėndėsoi pėr tre muaj nėnprefektin e Delvinės dhe u kthye pėrsėri nė Janinė. Ai ishte njė nga antėrėt e shquar tė Klubit "Bashkimi". Pėr mbėshtetjen qė i dha Ismail Qemalit filloi tėØpersekutohej nga organet qeveritare turke, madje u dha urdhėr tė internohej nė Halep tė Sirisė. Mundi t'i shpėtojė internimit, kaloi nė Korfuz dhe prej andej nė Vlorė. Mori pjesė nė Kuvendin e Dibrės, si pėrfaqėsues i Klubit "Bashkimi" tė Janinės. Mė 1910 u kthye nė Stamboll, pas rėnies sė kabinetit qė e internoi. U emėrua sėrish nėnprefekt, por me kusht qė tė punonte nė viset shqiptare. Deri nė 1912 punoi si nėnprefekt nė Akseqi, Ellgen dhe Boskėr tė vilajetit tė Konjės nė Anadoll. Pas shpalljes sė Pavarsisė, Ismail Qemali, i besoi atij detyrėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Presidencės e tė Kėshillit tė Ministrave, ku qėndroi deri nė 22 janar 1914. Mėp pas punoi pėr disa kohė si nėnprefekt i Fierit e kajmekan i Ballshit. Pas largimit tė Princi Vidit shkoi disa kohėn nė Itali e u kthue sėrish ku administrata lokale e cakoti sekretar tė pėrgjithshėm (10.11.1915 - 1.1.1917). Pushtimi italian e gjeti nėnprefekt, por meqėnėse kundėrshtoi pushtimin u pushua nga puna. Nga 20 dhjetori i vitit 1918 - 5 nėntor 1920 ishte kryetar i Bashkisė sė Vlorės. Nė vitet 1921 - 1922 ishte kryekėshilltar i qeverisė dhe mė pas sekretar i pėrgjithshėm i kryeministrisė. Mė pas u caktua konsull nė Trieste, ku qėndroi deri nė fund tė prillit 1925. Po atė vit u emėrua "Zėvėndės i ngarkuar me punė" nė Sofje e mė pas, po aty, "sekretari parė" dhe "i ngarkuar me punė". Nė vitet 1930 -1932 ishte ministėr i akredituar nė shtetin grek. Mė 1934 pėrsėri ėshtė kryetar i Bashkisė sė Vlorės deri nė prag tė pushtimit fashist 1939, ku u emėrua antar i Kėshillit tė Lartė nė Tiranė. Pak kohė mė pas u largua nga jeta politike dhe vajti nė fshatin Vajzė tė Vlorės. Pas ēlirimit ėshtė ndėr tė parėt themelues tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve. Deri nė vitin 1952 mbahej nga tė ardhurat e pakta nga pėrkthimet pėr llogari tė Institutit tė Shkencave, por kjo mundėsi iu pre mė vonė. Ka botuar vjersha qė nė moshė tė re. U bė i njohur me poemėn "Hanko - Halla" nė 1942. Pak vite para vdekjes mundėn tė botohen disa libra tė tij dhe iu lidh njė pension i vogėl. Ndėr librat e botuar nė vitet 1960 - 66 pėrmendim: "Vidi - vidi pėllumbeshė" (1960), "Shqipėria kryesorja" (1961), "Vajzat dhe dallėndyshet" (1964), "Kur merr zjarr rrufeja" (1966) dhe pas vdekjes iu botua nė 1973 "Poezia shqipe". Eshtė autori i kėngės sė njohur "Vlora, Vlora".
  Pas viteve 90 iu botuan disa libra si "Poezi tė zgjedhura" nė 1996, dhe "Vidi, vidi pėllumbeshė" nė 1999.
  Vdiq nė Tiranė nė 20 dhjetor 1966.
  Aktori i Teatrit kombėtar Bujar Asqeriu sė fundi ka nxjerrė nė treg njė kasetė me poezitė mė tė bukura tė poetit Ali Asllani

  Marr nga ARS
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  Vetem jeta s’mund te matet

  Dhe ajo qe m’u duk mua e perhershme shkoj e vate
  Vate jeta ime vate, me la vetem nje kujtim
  S’di, i ziu, c’eshte kujtimi: Vetem shkrep si vetetime
  e me ndrit e me tregon gjurmezat e zoteris’ sate

  Thone lindi me kemishe, per ate qe paske fate’
  meqe une te dua ty, paskam lindur me kemishe
  s’di, i mjeri c’eshte kemisha, vetem ish ashtu si ish
  midis mishit dhe kemishes futej dor’ e zoteris’ sate

  Thone paska paraise, gjith’ lulishte e pallate
  tufa, tufa me hyjrira, vargje vargje me humrira
  s’di, i ziu, c’eshte hyrija, por hyrirat me te mira
  s’mund te ken’, t’u befsha une, ate zjarr te zemres sate

  Paska vende gji-ergjend e pallate me shtate kate
  ku ka defe, ku ka qefe, ku ka ēupa me kaēupa
  s’di, dhe s’di, se c’eshte kaēupi, me pelqen me teper kupa
  kur ma mbush e kur ma jep, ajo dore pa mekate

  Dy te tretat e nje kohe, te nje shekulli qe vate
  vate jeta ime vate, me ‘te bashke van’ dhe fatet
  s’di, i ziu, se ku vane, vetem jeta s’mund te matet
  vec me ditet qe kalova, ne prani te zoteris’ sate
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  Do t'i shtrydh tė dy sytė

  Un' jam un', saksi e vjetėr!
  Lule gjirit qė stolisa shkoi stolisi njė gji tjetėr
  Un' e nisa e stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa
  dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa

  Nėpėr vapėz i dhash' hijem nėpėr hije er' e shije
  i dhash' shije poezie, gjith' fuqit' e njė magjie
  gjith ato, qė fllad i ėmbėl nėpėr lule mbar e bije
  ar' e diellit me tallaze, ar' e hėnės fije-fije
  dashuria me dollira dhe me thelp lajthije pije...

  Po u bė ajo qė s'bėnej, si, pra, zemra do duroj',
  syri lotin ta qėndis, loti syrin ta harroj?
  Si, pra, zėmra do durojė un'saksia tash tė vuaj
  edhe kėngė e gjirit tim tė kėndoj' nė gji tė huaj?

  Un' e nisa i stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa,
  dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa
  buz' e gushė ja qėndisa, e ormisa mu nė zėmėr
  plasi hėna ziliqare qė shikonte me sy vėngėr!

  Mė sė fundi i dhash' lotin, kryepajėn time pajė
  i dhash' lotėt qė pikonin ku i shkelte kėmbė e saj'
  i dhash' vjershėn time valė, dy herė valė tri her' zjarr
  qė buēet nė maj tė penės edhe bėnet kėng e marr'
  kėng' e marr' e mallit tim, qė tani e paskėtaj
  do t'i shtrydh tė dy sytė nėpėr gjurma tė asaj!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Zonja Lu

  Nje dite dola per shetitje,
  Afer udhes ne varreza
  Pashe nje zonje me shume habitje
  Veshur krejt me rrob' te bardhe
  Duke i bere veri nje varri,
  Qe ti besh veri nje varri
  Eshte pune e nje te marri.
  Iu afrova.. nje flori
  Mrekulli nje bukuri...
  Dore e saja vente vinte
  Ben veri e ben veri!

  E un' teper i cuditur
  I them zonjes te me fale
  Dhe si gjysem ngushellimi
  Peshperita dy- tre fjale
  Dhe iu luta te me thoshte
  I kujt eshte ky varr i ri
  Varr i fresket e i njome
  E perse i ben veri?
  Zonja kuqet e sterkuqet
  Ben te thote e nuk me thote
  Nuk me thote asnje pergjigje
  Lutja ime vajti kot.

  Rrobe e bardhe qe kish veshur
  Me tregoi se mbante zi
  Sado heshti buze e kuqe
  Foli syri saj i zi!
  Lem te lutem.. dhe vazhdoi
  Perseri e perseri...
  Dore e saj s'kish te lodhur
  Ben veri e ben veri...

  Nuk me ikej nga meraku
  Po kur shoh se aty afer
  Po ma ben me dore nje grua
  Ajo ish nje plake e varfer
  E me thote eja e di une
  Te rrefej se c'jane ata,
  Ate varr e ate grua
  Ne me jep disa para!

  Edhe une more zoteri
  Me keto parate e tua
  Shkoj e blej nje nuske nga prifti
  Te me zgjatet jeta mua,
  Pse ne vendin ton' te dashur
  Me fuqirin e florinjve
  Edhe jeta blihet shitet
  Rrofte magji e prifterinjve!

  Tash ajo qe pyesni ju
  Eshte zonje e nje poeti
  Edhe quhet zonja Lu.
  Varri eshte i te shoqit
  Ish poet i madh i vendit
  Qe peshohej kenge e tija
  Me derheme te argjendit!
  Burre e grua mish e thua
  ēift i embel, ēift me shije
  ēift o ēift qe ska te dyte
  si dy kokerra qershije.

  Nje dite burri u semur
  Dy plevite ne nje vend
  Nje semundje shume e rende
  Zonja Lu u prish nga mend
  Dhe i thote burrit te saj
  Nese mbyllen syte e tu
  Une veten do ta vras
  Dhe bej be qe ate cast
  Me ke prane e me ke pas
  Ti ma bere shtratin tim
  Kryefron te dashurise
  Dhe une varrin tend do ta bej
  Shtratin tim te nuserise.

  Jo, te lutem-i thote burri
  Shume te lutem mos e bej
  Mire athere, une do mbetem
  Gjithe jeten nje e ve
  Jo, te lutem, Luja ime
  Mos e bej dhe kete be
  Si pra une te duroj
  Ne me zente kjo rrebe?
  Pra te pakten do te mbyllem
  Dhe do rreshkem disa vjet
  Jo, te lutem Luja ime,
  Eshte e shkurter jete e shkrete.
  Vetem prit e ki durim
  Sa te thahet varri im.

  Tash poeti ra e fjeti
  Ra e fjet' per mote jete
  Gjeme e madhe qe e gjeti
  Zonja Lu therret bertet
  Me oi e me oi
  Per ate qe benej fli
  Nje minute e dy vili!
  Ē'me gjet mua,ēme gjet mua
  Ulurin e zeza grua
  U plagos, u shkaterrua
  U Plagos e u gjakos
  Me bicakun e fildishte
  Fije fije beri floket
  Cope cope i beri mishte.

  Pas dy diteve vjen nje djale
  Nje djalosh nje bukurosh
  E i thote zonjes Lu
  Ti shendoshe e une shendoshe
  Ti e une nje cift i embel
  Ēift i bukur,ēift me shije
  Ēift, o ēift qe ska te dyte
  Si dy kokerra qershije.

  Mirpo zonja eshte besnike
  Ka dhene fjalen ka bere be
  Sa te thahet varri burrit
  Doemos do rrije e ve
  Meqe varri eshte ifresket
  Eshte i njome e eshte i ri
  Qe te thahet shpejt e shpejt
  Zonja Lu i ben veri!

 6. #6
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Vlora, Vlora!


  Jam vlonjat e jam vlonjat,
  e kam shkabėn mėm' e atė,
  shkaba trime dykrenore
  fron' e saj e ka nė Vlorė!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  rroki armėt, bėja forra!

  Vlora trime shqipėtare
  si rob jetėn s'e do fare,
  a do mbetet Shqipėri,
  a do bėhet tym e hi!


  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  rroki armėt, bėja forra!

  Jam vlonjat e jam burrė,
  s'duron burri zgjedhė kurrė,
  jam vlonjat e si vlonjat
  di bėj luftė me tė shtat'!

  Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
  Bjeri, moj, t'u lumtė dora!

  Jam vlonjat dhe trim me besė,
  rreth flamurit di tė vdesė,
  a me hir a me pahirė
  doemos do rroj i lirė!

 7. #7
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Ē'do tė thotė patriot?

  Ē'do tė thotė patriot
  sot pėr sot nė Shqipėri?
  Njė tuf' ah e njė tuf lotė,
  njė njeri i pa njeri!

  Jo, jo! Burri i bėn ball'
  do buēit si val' mbi zall,

  Sa mė zi edhe mė zi
  sido qoftė pun' e tij,
  copė-cop' i bėnet buza
  po aspak s'i falet shpuza.

  Sikurse njė gur stėrrall,
  nė gji zjarrin e ka ngjall,
  qoft nė lum' e qoft' nė det
  zjarr' i tija nuk humbet!

 8. #8
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Nje veshtrim i arratisur

  Nje veshtrim i arratisur
  Nga qepallat e qendisur
  Ku eshte shpirti im skalisur,
  Nga dy syt' e zez te tu
  Vjen me thote ashtu-keshtu!

  Me thot' jo edhe me ndez
  Me thot' po edhe me vdes
  Nata zgjatet edhe zgjatet
  Ah kjo nat' me or' nuk matet!
  E un' mbetem duke lutur
  Lutem yjeve te keputur.

  Dhe un' lus e kerkoj ty,
  Ate vetull, ate sy!
  Se ne syrin tend te zi
  N'ate sy te zi, mazi
  Shenj' e buzes sime duket
  Si nje prush ne re kur muget!

 9. #9
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  7 PRILL 1939

  Shtatė prill...
  Kopilove o kopil
  E u lute u kėpute
  Njėqind pash nė dhe u fute!

  Natyrisht njė tradhėtor
  Spor e fisit arbėror
  E pret hasmin me daulle
  Kur gjen ditėn ta bėn pulle!

  Na e gjeti dhe na ra
  Vret Shqiponjėn qė s'u vra
  Nuk u vra dhe nuk do vritet
  Posht perpjet me vrull vėrtitet!

  Ja dhe hymni qė na thurri
  Hymn'i zi i njė qivuri:
  "Eja, eja alala
  Tė na rrojė Duēeja
  Duēeja guguēeja
  Le tė rroj’ edhe flamuri
  Sa pėr sy e pėr bela!”

  I pabesi ta dij’, pra
  Ndėr kasolle me njė tra
  Qė nga Shkodra gjer nė Dropull
  Rron ai qė i thon’ popull!

  Ajo dor’ qė rreh dybekun
  Di ta mbush edhe dyfekun
  Nė se ditėn ēan ugar
  Edhe natėn thurr litar
  Thurr litar e kalit grushtin
  Dhe e var nga kėmbėt pushtin!

 10. #10
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  KOKA BEN E KOKA VUAN,
  ēke moj zemer qe renkon!

  Njeher' varet trikollari, heren tjeter kryq i thyer...
  Paska rar' hallva prej qielli e ja nis nje dallaver,
  Mbushen xhepat me flori
  E qinosen ujk e dele per te ber' nje stan te ri!

  Shitet vendi per para, me para e per para
  Benet burri telendi, dy para nje maskara,
  Para hasmit lepe peqe
  Para zerit te atdheut hund e tyre shtate sqepe!

  Duke blere e shitur ere, dikush benet milioner,
  Kurse shoku pinte uthull lum zotria pinte vere,
  Milioneri yn' i ri
  Para shokut te dikurshem vari buz' edhe turi!

  E perhera me dy faqe, qe te haj'e qe te bluaj,
  Ne nje kohe mbi dy frona, ne nje ēast mbi dy kuaj,
  Me dy faqe, me dy nofulla, ne nje xhep e dy flamure
  E hedh kemben me daulle edhe turk edhe kaur!

  Na te urt' e te mendafshte s'qeme te zot te benim ze
  Ku fillon me thash e theme hij' e vetes te perze;
  Neve ndryshe, puna ndryshe, defi ndryshe, kenga ndryshe
  E ē'kerkon ne gji te gjembit te kendoj' nje dallandyshe?

  Mirpo vendi paskish zemer, paskish sy e paskish vesh,
  Shikon lark e degjon thelle, di te vesh, edhe te zhvesh
  Tani eja e t'ja themi asaj kenge qe ja thone:
  Koka ben e koka vuan, ē'ke moj zemer qe renkon?!

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849

  Ndihme

  Me duheshte poezia Hanko Halla e Ali Asllanit
  E ka dikush shkrimin e plote?
  Ju falemnderit
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,084
  HANKO HALLA (Fragment)

  Nuse e kesaj kohe tjeter zanat s'paska
  A do marre kalemin qe te beje laraska
  A do zere te shkruaj ose do degjoje
  Nje kuti te vogel qe na flet me goje.
  Nje kuti te vogel qe mos qofte te jete
  Eshte nje freng i marre, cirret bertet!
  Me nje biz' ne dore ben sikur punon
  Kemben permbi kembe nusja e degjon
  Dhe cudi moj moter si e qysh duron!
  Duket nga nje here zeri e lendon
  Frengu rri i qete ose do bertase
  Nusja e humbet dhe i vete pas
  Frengu e ngre zerin edhe sekellin
  Nusja e le perin edhe vershellin
  Ai flet me vete flet e flet percart
  Nusja s'eshte ne vehte benet me e zjarte!

  Halla do nje nuse, nuse goja plot
  Si nje zall te bardhe si nje zall te forte
  Me shami ne krye ane e mbane qendisur
  Dhe me floke te gjate prapa arratisur
  Dhe me floke te gjata deri mu ne mes
  Mu si nate janari sa te thelle te zes
  Me shami te holle balle e faqe hedhur
  sa t'i duket syri ne qepalla kredhur
  Me flori ne gushe hapur mu si prush
  Si tju them moj motra... pjergulla me rrush.

  Rralle e tek te duket, rralle e tek te flase
  Nje thelleze e bukur mbyllur ne kafaz
  Mbyllur ne kafaz nje thelleze e bukur
  Mu ne mes te reve hena ne te dukur
  Mu ne mes te reve si hene e si yll
  Ose si nje xhinde fshehur ne nje pyll.
  halla do nje nuse si edhe i biri
  Rrenjet prej argjendi degat prej floriri
  Me te folur halla, nusja te hape syte
  "Lepe" fjale e pare, "Peqe" fjale e dyte
  edhe asgje tjeter, vetem lepe e peqe
  Pasi zemra halles qenka si nje qelqe
  Po u thye, vajti, e ska me ngjite, qepe
  Zogu i plagosur di te kap me sqepe!


  Ky eshte vetem nje fragment

 13. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  August,
  Gjithsesi falemnderit per ndihmen,por e dergova po kete fragment me email e gjeta dikund tjeter.Mua me duheshte e tere Hanko Halla se duhet te bej nje analize per ne shkolle.
  Sidoqofte,falemnderit qe je munduar.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,636
  Nėpėr libra pėrallore,qė dikur kish rar nga qielli,
  Ėshtė shkruar ferman i hyjve,me kalem prej shtizash dielli.
  Krye hyu ėsht i bukur dhe tė bukurėn e do.
  Shtatėdhjet e dy mij botė,ju pėrgjigjėn qiellit PO.
  Sollomoni madh profit,kishte shije mbinjeriu dhe martohej dit pėr ditė.
  Nė harem tė tija,pra nė haremin mė qiellor,
  Grumbulloi njė mij gra.Treqint ishin me kurorė.
  Shtatėqint bėrthama prushi,si meze pėr raki rrushi.
  I shijonte,lavdi pastė,kur i tekej, or e ēastė!
  ...........................................
  Kleopatra,mbretėreshė.Ti i thosh atij qė desh.
  Sonte eja fli me mua,nesėr vdis, se ashtu dua.
  Cilido qė ai ish,kishte lindur me kėmishė!
  Pamvarsisht se kėjo pjekje, pėrfundonte me njė vdekje.
  ................................... Plotėsoje..........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 21-03-2007 mė 09:21

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga AuGuSt_
  HANKO HALLA (Fragment)

  Nuse e kesaj kohe tjeter zanat s'paska
  A do marre kalemin qe te beje laraska
  A do zere te shkruaj ose do degjoje
  Nje kuti te vogel qe na flet me goje.
  Nje kuti te vogel qe mos qofte te jete
  Eshte nje freng i marre, cirret bertet!
  Me nje biz' ne dore ben sikur punon
  Kemben permbi kembe nusja e degjon
  Dhe cudi moj moter si e qysh duron!
  Duket nga nje here zeri e lendon
  Frengu rri i qete ose do bertase
  Nusja e humbet dhe i vete pas
  Frengu e ngre zerin edhe sekellin
  Nusja e le perin edhe vershellin
  Ai flet me vete flet e flet percart
  Nusja s'eshte ne vehte benet me e zjarte!

  Halla do nje nuse, nuse goja plot
  Si nje zall te bardhe si nje zall te forte
  Me shami ne krye ane e mbane qendisur
  Dhe me floke te gjate prapa arratisur
  Dhe me floke te gjata deri mu ne mes
  Mu si nate janari sa te thelle te zes
  Me shami te holle balle e faqe hedhur
  sa t'i duket syri ne qepalla kredhur
  Me flori ne gushe hapur mu si prush
  Si tju them moj motra... pjergulla me rrush.

  Rralle e tek te duket, rralle e tek te flase
  Nje thelleze e bukur mbyllur ne kafaz
  Mbyllur ne kafaz nje thelleze e bukur
  Mu ne mes te reve hena ne te dukur
  Mu ne mes te reve si hene e si yll
  Ose si nje xhinde fshehur ne nje pyll.
  halla do nje nuse si edhe i biri
  Rrenjet prej argjendi degat prej floriri
  Me te folur halla, nusja te hape syte
  "Lepe" fjale e pare, "Peqe" fjale e dyte
  edhe asgje tjeter, vetem lepe e peqe
  Pasi zemra halles qenka si nje qelqe
  Po u thye, vajti, e ska me ngjite, qepe
  Zogu i plagosur di te kap me sqepe!


  Ky eshte vetem nje fragment

  I nderuar nėse e ke tė tėrėn dhe ta sjellėsh pėr Ne do t'ua dija pėr nderė sikurse qė pėr nderė do t'ja dija secilit qė ka mundėsi ta sjellė tė plotė " Hanko hallėn"

 16. #16
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  Dėshpėrim dhe shpresė

  Edhe sot e kėtė orė,
  edhe sot ajo stuhi,
  ajo flamė-madhe dorė
  do na bėjė tym e hi!
  Komb i varfėr, komb i gjorė
  si njė zok i pafole,
  njė pėllumb i bardhė borė,
  ngeli keq nė njė rrėke!
  Qė nga korēa gjer te Shkodra
  fat'i vendit errėsirė,
  nėpėr fusha, nėpėr kodra
  fryn e ēfryn njė errėsirė.
  Komb i varfėr, komb i mjerė,
  i pamėm'e pa atė,
  shpresa jotė kėtė herė
  si njė fletė nė deg'tė thatė.
  Komb i varfėr, kombi i mjerė,
  derėzi e punėzi,
  edhe sot si kurdoherė,
  njė njeri i panjeri!

  Jo, se, ja edhe hėna mbrėmė,
  dukej kredhur nė njė rrobė,
  edhe nxinte si njė mėmė
  qė ka mbetur qyqe korbė!
  Mirpo sonte bukuri,
  buzė e saja burim gazi,
  edhe nga gjiri i saj zbrazi
  vargje, vargje, drit flori!
  Nuk e di se gjysh e si,
  nuk e di se qysh nga se,
  po nashti njė shpresė e re,
  shtin e shkrep nė sytė e mi.
  Do na zhduket errėsira,
  do tė zhduket ajo dorė
  nesėr vjen me shumė tė mira
  shkaba jonė dykrenare.
  Nėn hijen e asaj
  pranvera asht pėrhera,
  qė nga fundi gjer nė maj
  rreth e rrotull ylyvera.
  An'embanė bukuri,
  komb i lirė, tokė e lir
  shqipėtar e Shqipėri
  sa tė lumtur, sa tė mirė!
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 17. #17
  Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
  I nderuar nėse e ke tė tėrėn dhe ta sjellėsh pėr Ne do t'ua dija pėr nderė sikurse qė pėr nderė do t'ja dija secilit qė ka mundėsi ta sjellė tė plotė " Hanko hallėn"
  Do perpiqem ta sjell pjese pjese...

  Hanko Halla

  Pjesa e pare

  I

  Halla ka marr’ mashėn, urat po i shkrep
  edhe merr e jep,
  trungu i ullirit digjet me gazep,
  digjet mala-mala, sidomos bujashka;
  nė dimėr, moj motėr, zjarri shum’ u dashka!

  Dhe, i lumtė goja kush e tha mė par’
  xhan e shpirt, o burrė, xhan e shpirt, o zjarr!
  Buk’ tė that’ nė sofėr, buk’ dhe asgjė tjatėr,
  po agai sa malet edhe zjarr nė vatėr!

  II

  Rreth e rrotull zjarrit nunuris njeriu,
  si gjithkush tė tijat plaku dhe i riu…
  Fjala e tė rinjve ēelet me pėrrrallė
  me njė gjum’ tė ėmbėl gati mbi qėpallė:

  Ē’ėshtė njėz’e njėzė, ē’jan’ata dervishė,
  Ē’jan’ ata dervishė, kryet me fildishė?
  ē’ėsht’ai qė s’hahet, ē’ėsht’ai qė s’pihet
  edhe nėpėr xhepe kurr’ e kurr’ nuk vihet?

  Fjala e tė rinjve ēelet me pėrrallė
  Brezi yn’po dihet, zėm’e qajmė hallė…
  Njė ka bėr’ tė mira, po s’ka par’ tė mira
  tjetri qėnka pjekur keq nė takllaira;

  plagve tė atia nuk iu gjend melhemi
  dertet e kėtia nuk i merr kalemi;
  njėri s’paska miell, tjetri s’paska thes,
  fund’ i fjalės bota qėnka e pabes’!

  Muaj i shėnėndreut, muaj i flamosur
  ngryset edhe s’gdhihet, nata s’ka tė sosur
  Shum’i hidhur qėnka, shum’ e shum’ po thuaj
  sa edhe pulat s’pjellin, brėnda kėtij muaj.
  Enėt mbahen mbyllur, qypa, shtėmba, butet,
  pasi karakėshi vjen e brėnda futet!

  Netėt shum’ t’errta, dita shum’e vrazhd’,
  mbetėm mu si patat mbyllur nė njė grazhd;
  pa le llafazankat vin’e na bezdisen
  pasi kot sė koti zėn e kakarisen;
  ruana zot nga fjala, zgjatet edhe zgjatet
  sa me pash’njeriu s’ka se si tė matet!

  III

  Xhiko xhevahirja, Halla dhe Xhixhia
  Krushka Hanko Shega edhe xho Inxhia
  Bulla Qeribaja, dadara gegera
  zonjat e mėhallės qė na vin’ ngahera
  veshur kadifera, veshur me shalira,
  rroba rrob’ stambolli, s’paska mė tė mira!

  S’paska mė tė mira, po pėr sy tė ballit
  bora mė e pastėr ėsht’ nė maj’ tė malit
  rroba me e paster esht’ mbi trup te Hallės,
  mu si shkum’ e bardhė mu ne sup te valės!

  Edhe rreth’i Halles, rreth’ i atij gjiri
  ruaj zot nga syri, mu si prush floriri
  Duket der’ e pare, bukur e deres
  ēquan mbi kater stina stin’ e paraverės!
  Ngulur mbi shiltera, gjith’ ato shiltera
  hapur gjer te dera, shum’e shum’ te vyera
  me ixhat Janine lule ylyver
  dy mexhide topin Halla i ka bler’!

  Pa degjoni, zonja, - nisi Halla plak’-
  do ju them nje fjalez, fjale pa kapak!
  Erdhi koh’ e keqe, koha e flamosur
  na u prish dynjaja, bota esht’marrosur!

  Sot nje lajmes erdhi, e mir’ se na erdhi
  pati ēar nuk pati nje nga nje i derdhi’
  lajkat me te rralla, lajkat me te holla…
  mbret mbi pem’ limoni, mbreteresh’ dhe molla…
  Fjala vinte rrotull, rrotull e verdalle,
  ē’do t’i thot’ limonit moll’e kuqe valle?

  Thuaj e thuaj e thuaj edhe shum’ perralla
  her’ i terej zeri, her’i terej fjala
  her’ i terej fjala, her i terej zėri,
  dale me ngadale mos keputej pėri
  her’ i ēelej buza, her’i ēelej gazi
  dha e dha e mbushi…pasandaj e zbrazi:

  Qenka mos na qenka, nje hadi bilmes
  na e do per nuse ēupen time mbes’!
  Fėt e fėt e mora nje kongjill nga zjarri
  nxora dhe nga xhepi nje gjerdan prej ari:
  “Na – i thash’, - trazoj’ nuk trazohem kurrė
  njeri per ne gusha, tjetri per ne furrė”
  U! me mart’ te keqen dhe m’u beft kurban
  far e fis i tia an’ e mban’ ku jan’!

  vazhdon
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #18
  IV

  Halla thot’ tė drejtėn, ēupa si dy sytė
  si do bėnej nuse, nus’ e derės s’dytė,
  kurse Hanko Halla rrjedh nga der’ e parė?
  Bota tė mos kishte disa pashallarė
  soj i Hanko Hallės do ta kish me hak
  qė tė kish saraje dhe te kish oxhak;
  Halla do te quhej Halla Pashallesh’
  fjal’ e saj do te ishte mu si vėth ne vesh;
  Halla do te bėnte si t’a kish istekun
  eja-ik mileti, merr e puth etekun!

  Gjyshi paska pasur shum’ para te thata
  paska pasur arqet plot me kollonata
  paska pasur mbushur arqe e sėnduqe
  me para te bardha, me lira te kuqe’
  gjalp’ e vaj’i tyrej derdhej si pėrua
  katėr teste qypa kishin ne katua,
  katėr teste qypa, katėr teste zgjoje
  mbushur me pekmeze, mbushur mjalt’ e hoje!

  V

  Pastaj – vazhdon halla – patėm disa halle
  malet u bėn’ fusha, fushat u bėn’ male;
  fushta u bėn’ male, malet u bėn’ fusha
  humbi dhe floriri varur nėpėr gusha!
  Dale me gadale humbėn gjith’ te mirat
  humbi dhe xhanfesi, humbi dha atllasi
  prej te katėr anėve damėllana plasi!
  Humbi arm’ e burrit , humbi pall’ e lar’
  humbi rrob’ e gruas kredhur gjith’ ne ar!
  S’mbeti ar ne xhepe, ari shkoi e shkriu
  s’mbeti gjak ne zėmra, gjaku i burrit ngriu!

  Ku ėsht’ brez’ i vjetėr, brez qė s’beri mes?
  Dhe qė di e shuan dhe qė di e ndes?
  Flok’ i zi i tyrej si lele asllani
  ball i gjer’ i tyrej digjej yll karvani;
  fjal’ e fort’ e tyrej njė e njėsh me vulė
  shtati i holl’ i tyrej hedhur sa njė kulė!

  Ku ėsht’ Labėria, Labėri e parė
  vėnd’ i jataganit, vėnd’ i pallės s’larė?
  Ku ėsht’ zonj’ e vendit, dor’ e llėr ēelnik
  qaf’ e ēap’ sorkadhe hedhur me deftik?
  Qaf’ e ēap sorkadhe, me deftik vėrvitur
  dhe me thelp lajthi rritur e gostitur?

  Ku jan’ ato fėmra, fėmra deli fėmra?
  Ku jan’ ata meshkuj me nje teste zėmra?
  Njėri musi lisi, tjetri musi shkėmbi
  mė sė fumdi mortja erdhi e i shėmbi!

  Ku ėsht’ Fejzo Xhafua, dif i vėndit tėnė?
  Rrapua i Hekalit , burr’ i ler’ me hėnė?
  Ēelua i Picarit, Ēelua i Athinės krismat e rrufeve
  gjėm’ e suferinės?

  E ku ėsht’ Gjoleka, kryetrim i Kuēe?
  E ku jan’ kemishat permbi gju hajduēe?
  E ku ėsht’ xhyzdani, folla e pallaska?
  Pa kėto Arbreshi fare hije s’paska!
  Tepėr dredharake qėnka kjo jallane
  E ku jan’ Ajanėt, burrat hane-hane
  pleqėsi e vendit veshur me fustane?
  Veshur me fustane, hej…fustan’ e shkretė…
  humbėn parėsia, humbe dhe ti vetė
  lisit te gremisur mė s’i mbeti fletė!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 19. #19
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,527
  Rrofsh, shigjeta....

 20. #20
  VI

  S’mbeti bor’ nė male, bora paska shkrirė
  s’mbeti uj’ nė fusha, ujėt paska ngrirė
  Fusha paska dimėr, mali paska vapė
  sqifi dhe sorkadhi humbi krah e ēapė!

  Mu nė mes na theu dynjallėku i shkretė
  nuk na mbetėn lule, nuk na mbetėn fletė
  fletėt na kan’ rar’, pendėt na kan’ rar’
  nuk na peshon bota fare nė kandar!

  S’mbeti der’ e hapur, humbi salltaneti
  humbėn zijafetet, humbi muhabeti
  Plasėn duke thirrur rroft’ e qoft’ mileti
  qė tė rroj’ mileti, u bė kijameti
  ja, edhe mileti nashti u bė popull
  dhe nga sherr i tia mėndja na vjen rrotull!

  Populli si deshi bėri njė kanun
  qė t’i thot’ agait, bujku: “si ti, un”
  Si ti, un’ moj motėr , dhe s’ta ka pėr pes’
  breh Valiu i Korēės, fare dinglemes
  i zot’ i hostenit vjen e tė merr pjes’
  i zot i femanit mbet me duar nė mes!

  Musi lesh arapi bota u trazua
  duaxhiu i djeshėm sot na u harvua
  jo vetėm ha bukėn edhe pėrmbys kupėn
  po guxon e dashka dhe pėr grua ēupėn!


  V I I

  Mbylle, mė thon’ djemt, tepėr plak njeriu
  bėnet mėndje – vogėl mu si ēilimiu
  qėnka si ēdo plak
  ena pa kapak!

  Mir’ po un’ s’jam plakė, mermur i harbuar
  shtatdhjet’ e dy vjeēė vajti mė ka shkuar
  Un’ e mbaj mėnd mirė, isha goxha keēe
  kur u bėra nuse isha njėzet vjeēe
  rrojta e martuar dyzet e dy vjet
  dhe tridhjet ka burri qė ndėrroi jet’
  bėni mir’ hesapin, dale, me ngadalė
  ky harbut memur rrenacak do dalė!

  Mė par’ kishim hoxhėt me divit nė bres
  shkruanin mbar’ e bukur, shkruanin me kujdes
  jo vetėm deftera po edhe duara
  dooktor e reēeta s’kish nė koh’ tė para!
  Me kėto reēeta, me kėto gėnjeshtra
  u helmua gjaku, u helmua eshtra;
  zjarr nė zemėr s’mbeti, vajti e u shua
  dale me gadale burri u bė grua!

  E ku qėnka parė e ku ėsht’ dėgjuar
  qė tė hapi fėmra gji e kraharuar
  dhe tė shkoj’ pėrpara, burri t’i vej prapa
  ky pa hedhur ēapėn, femra hedh tri ēapa?

  Nuk i merr kalemi gjith’ kėto hesape
  kur qė dor’ e burrit futet nė ēarape
  llėr’ e gruas dolli lakuriq nė shesh…
  Gjėn shejtani shesh edhe bėn pėrshesh !
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 07:18
 2. Dėshmi Tė Kohės Pėr Organizatėn Patriotike Lnēkvshj
  Nga biligoa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 19-05-2009, 21:22
 3. Samedin Asllani
  Nga RTP nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2007, 10:53
 4. Zbardhet mbledhja e Byrosė qė zgjodhi pasardhėsin e Enverit
  Nga shigjeta nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-10-2005, 08:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •