Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56
 1. #41
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Edhe mua me pelqen shume kafeja e madje po nuk piva nje gote te madhe ne mengjes plot me kafe nuk arrij te bej asgje gjith diten e dukem si e trullosur

  Kush do nje kafe te mire bujrum, se une rri ne Itali!:P
  ik, moj mistrece se do na shkosh ne spital
  |- Mė Pikņj NPik Loti, Nė Fņrm Realiteti -|

 2. #42
  i'm not fragile Maska e Daniel Maker
  Anėtarėsuar
  17-03-2008
  Postime
  1,802
  un se pi kafen si huq fare fare:se me hyp tensionin dhe me bon me lujt menc robt se me jep shum energji..ku e di un..ne fakt kaffeina eshte nje eccitante!

  ala skam kuptu pse eshte kaq e keqe qe i hudh 13 lug sheqer ajo bohet ma zaherr..buh..
  mos luj se sta quj

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,276

  Talking

  Une vdes per kafe po nuk piva nja 2 tasa ne mengjes nuk me hapen syt mire.Lene edhe gjat dites pij shum kafe

 4. #44
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,589
  Un 2 kafe pi gjith diten, duhet ta shtoj pak sasine e kafes, te pakten 4 ne dite!
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,276
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Un 2 kafe pi gjith diten, duhet ta shtoj pak sasine e kafes, te pakten 4 ne dite!
  Epo mir qe e kuptove qe kafen duhet ta shtosh lol.Se mos shtosh ndonje gjo tjeter?

 6. #46
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,589
  Se mos shtosh ndonje gjo tjeter?
  Te tipit?

  nuse cohu na bo nje kafe, e du nga dora jote.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2008
  Postime
  537
  Mos pini me shume se tre ne dite.
  Lereni ca thone revistat se i bejne vetem per qellime tregtare,me shit sa me shume...

 8. #48
  DaRk §©®īžt Maska e ThE_DaRk_NiGhT
  Anėtarėsuar
  03-01-2008
  Vendndodhja
  Aty Ku Gomari Thyen Kaviljen Dhe Shqiponja Rrine Me Nje Kembe
  Postime
  634
  JA tre i pi une.Se mos duhen me shume :P Kafja me cel syte ne mengjes se po mos e pi sbehem me gjithe diten pastaj
  Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  E kam pire me gota uji po tani jo me,nuk me pelqen.

 10. #50
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,577
  Kafja te ben dhe mire edhe keq.

  Per expres eshte mire te pihet decafeinato, pasi nuk eshte shume e rende, kurse per turket eheeeee mos pini me shume se 2 ne dite ....
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 11. #51
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Kafja te ben dhe mire edhe keq.

  Per expres eshte mire te pihet decafeinato, pasi nuk eshte shume e rende, kurse per turket eheeeee mos pini me shume se 2 ne dite ....
  nuk e ka kot emrin KAFE TURKE, kshu qe o POPULL KAFJA TURKE DEMTON REND SHENDETIN ! flm
  |- Mė Pikņj NPik Loti, Nė Fņrm Realiteti -|

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Vdes per kafen turke, te tjerat ta shpifin.

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,276
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Te tipit?

  nuse cohu na bo nje kafe, e du nga dora jote.
  Po nje got raki mor lol se kafja pa raki nuk shkon

 14. #54
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,090
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Edhe mua me pelqen shume kafeja e madje po nuk piva nje gote te madhe ne mengjes plot me kafe nuk arrij te bej asgje gjith diten e dukem si e trullosur

  Kush do nje kafe te mire bujrum, se une rri ne Itali!:P

  Prej teje doja nje Molinari Era
  skerdigodo@hotmail.com

 15. #55
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,780
  Postimet nė Bllog
  4

  Tė mirat e kafesė pėr shėndetin pėrtej kafeinės

  Komponentėt jo-kafeinė tė kafesė dhe efektet e tyre nė sėmundjet neurodegjenerative

  Emri: WP-post-Correct-size.jpg

Shikime: 39

Madhėsia: 21.5 KB

  Konsumimi i kafesė lidhet me rrezikun e reduktuar tė sėmundjes sė Alzheimerit dhe proceseve tė tjera neurodegjenerative, por efekti mund tė jetė mė shumė se njė ēėshtje e kafeinės.

  Nga PETER ATTIA

  Nuk ėshtė ekzagjerim tė thuhet se kafeja ėshtė njė nga pijet mė tė njohura nė botė, me njė pėrqindje tė konsiderueshme tė popullsisė sė rritur qė e pi atė ēdo ditė. Pėrveē sigurimit tė njė tronditjeje energjie nė mėngjes, kafeja mund tė ketė njė sėrė pėrfitimesh afatgjata. Studime tė panumėrta epidemiologjike tregojnė pėr efektet mbrojtėse tė pijeve kundėr njė game tė gjerė patologjish, duke pėrfshirė rėnien njohėse dhe sėmundjet neurodegjenerative si sėmundja e Alzheimerit (AD) dhe sėmundja e Parkinsonit , por rezultatet kanė qenė tė paqėndrueshme ., duke ēuar nė tituj kontradiktore nė media dhe konfuzion tė acaruar nė publikun e gjerė. Dhe ndėrsa mbizotėrimi i provave duket se sugjeron se konsumimi i kafesė jep pėrfitime neuroprotektive, ne ende duhet tė kuptojmė saktėsisht se cilat janė ato pėrfitime dhe se si kafeja mund tė kontribuojė nė to.

  Pėr shumė njerėz, kafeja ėshtė sinonim i pėrbėrėsit aktiv mė tė famshėm tė saj: kafeinės. Por kafeja pėrmban qindra komponime tė tjera bioaktive, duke pėrfshirė vajrat, taninet dhe polifenole tė tjera, alkaloide jo-kafeinė, madje edhe sasi tė vogla tė mineraleve dhe vitaminave. Prandaj, njė nga sfidat mė tė mėdha pėr tė kuptuar efektet e kafesė nė tėrėsi ėshtė vėshtirėsia nė zbėrthimin e efekteve tė secilit pėrbėrės tė pranishėm brenda saj, tė gjitha kėto mund tė shfaqin mė tej sinergji komplekse me njėra-tjetrėn. Kafeina ėshtė zakonisht ylli i shfaqjes dhe shumė argumentojnė se ėshtė komponenti kritik pėr ndėrmjetėsimin e efekteve mbrojtėse tė kafesė, por a mund tė kontribuojnė disa nga kėto pėrbėrės tė tjerė jo-kafeinė nė uljen e dukshme tė rrezikut tė AD qė lidhet me konsumimin e kafesė? Le tė hedhim njė vėshtrim nė disa nga provat - si dhe disa nga arsyet pse kjo ėshtė njė pyetje kaq e ndėrlikuar pėr t'u pėrgjigjur.


  Konfirmim pėr ata qė pijnė kafe pa kafeniė?

  Provat epidemiologjike dhe eksperimentale – duke pėrfshirė studimet qė krahasojnė kafenė me kafeinė dhe atė tė pakafeinuar – nė pėrgjithėsi tregojnė se kafeina luan njė rol tė rėndėsishėm nė ndėrmjetėsimin e disa prej efekteve afatgjata tė kafesė (veēanėrisht duke vepruar si njė antagonist i receptorit tė adenozinės ). Megjithatė, studimet e kafshėveKrahasimi i kafesė me kafeinėn tregon se kafeina e izoluar nuk mund tė pėrsėrisė tė gjitha pėrfitimet neurologjike tė tė gjithė pijes, duke sugjeruar role kyēe pėr pėrbėrėsit e tjerė tė kafesė. Shumė prej kėtyre komponimeve demonstrojnė veti anti-inflamatore, antioksidante, antifibrotike dhe antimikrobike, secila prej tė cilave mund tė kontribuojė nė rritjen e funksionit neurokognitiv dhe mbrojtjen kundėr sėmundjeve neurodegjenerative. Megjithėse kėto komponime mė pak tė njohura kanė marrė shumė mė pak vėmendje kėrkimore sesa kafeina, disa tė pėrzgjedhur dallohen se kanė prova paraprake intriguese pėr rolet nė neurombrojtje.

  1. Acidi klorogjenik

  Ndėr pėrbėrjet mė tė bollshme tė pranishme si nė kafenė me kafeinė ashtu edhe nė kafe pa kafeinė ėshtė njė klasė e polifenoleve tė njohura si acide klorogjenike (CGA). CGA-tė dhe metabolitėt e tyre dihet se kanė veti antioksiduese tė cilat, sipas disa studimeve in vitro dhe kafshėve, mund tė kenė efekte neuroprotektive. Nė kulturėn e qelizave, trajtimi CGAu tregua se rrit shprehjen e enzimės antioksiduese NQO1 dhe redukton vdekjen e qelizave neuronale. Interesante, ky studim tregoi gjithashtu se trajtimi me kafe me kafeinė dhe kafe pa kafeinė rezulton nė nivele tė krahasueshme tė shprehjes sė NQO1 dhe mbrojtjes kundėr vdekjes sė qelizave, duke sugjeruar se efekti ėshtė tėrėsisht pėr shkak tė pėrbėrjeve jo-kafeinė. Sidoqoftė, studimi nuk e krahasoi drejtpėrdrejt madhėsinė e efektit midis kafesė me kafeinė, kafesė pa kafeinė dhe CGA-ve vetėm, kėshtu qė ėshtė e mundur qė CGA-tė tė mos jenė pėrbėrėsit e vetėm qė kontribuojnė. Ndėrsa studimet in vivo mbi CGA janė tė kufizuara, njė metabolit i CGA - acidi kafeik - ėshtė gjetur se pėrmirėson tė mėsuarit dhe kujtesėn nė njė mėnyrė tė varur nga doza te minjtė dhe tek modelet e miut tė AD.

  Studimet e pakta tė kryera mbi CGA-tė te njerėzit kanė gjeneruar rezultate mė pak tė qėndrueshme. Nė njė provė tė rastėsishme, tė kryqėzuar (n=50, tė moshės 50+) qė krahasoi efektet e pėrzierjes sė kafesė pa kafeinė, CGA tė pastėr dhe placebo nė njohje, administrimi i dekafeinės rriti vigjilencėn dhe kohėn e reagimit nė lidhje me trajtimin me placebo dhe CGA, por nuk pati pėrmirėsim. vėrejtur ndėrmjet CGA dhe placebo. Megjithatė, trajtimi afatgjatė mund tė tregojė mė shumė premtime. Saitou et al.kreu njė provė tė rastėsishme nė 38 vullnetarė (tė moshės 50-69 vjeē) me ankesa subjektive tė kujtesės, duke hetuar efektet e marrjes njė herė nė ditė tė njė pije tė fortifikuar me CGA ose placebo pėr 16 javė. Grupi CGA demonstroi rezultate mė tė larta nė pėrpunimin e informacionit dhe shpejtėsinė e pėrgjigjes sesa grupi i placebo-s, si dhe nivele tė ngritura tė apolipoproteinės A1 dhe transthiretinės nė qarkullim, biomarkerėt lidhen nė mėnyrė tė kundėrt me rėnien njohėse dhe rrezikun pėr AD. Tė marra sė bashku, provat ekzistuese mbeten jopėrfundimtare, por ofrojnė njė bazė bindėse pėr kėrkime tė mėtejshme mbi efektet neurokognitive tė CGA-ve.

  2. Trigonelinė

  Trigonelina, alkaloidi i dytė mė i bollshėm nė kokrrat e kafesė pas kafeinės, gjithashtu tregon prova tė efekteve mbrojtėse kundėr demencės dhe AD. Nė neuronet e kultivuara , trajtimi trigonelin rrit hapat kyē nė formimin e ndėrlidhjeve neuronale dhe modelimi molekular tregon se ai ka afinitet tė lartė pėr amiloid-β dhe mund tė ndėrpresė formimin e agregateve amiloide. Mė tej, studimet nė minj dhe minjtė kanė zbuluar se trigonelina mbron nga stresi oksidativ dhe dėmtimet nė kujtesė - pėrsėri, kėto efekte duket se janė tė varura nga doza. Trigonelina gjithashtu mund tė ushtrojė efekte neuroprotektive nėpėrmjet vetive anti-inflamatore, si trajtimi i minjveme trigonelinė ėshtė treguar se zvogėlon shprehjen e citokineve inflamatore TNFα dhe IL-6. Megjithatė, kėto rezultate janė shumė mė paraprake.

  Trigonelina ende nuk ėshtė hetuar te njerėzit. Studimet paraklinike, megjithėse tė vlefshme nė aftėsinė e tyre pėr tė hetuar efektet mekanike tė pėrbėrjeve tė izoluara, nuk mund tė ekstrapolohen lehtėsisht nė trajtimet njerėzore. Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr njohjen – pėr tė cilėn modelet e brejtėsve janė tė dobėta pėr trurin e njeriut – dhe kur diskutohen sėmundje komplekse me mekanizma tė shumtė potencialė patogjenė, si ēmenduria dhe AD. Por sfidat nė pėrcaktimin e efekteve tė mundshme tė trigonelinės dhe komponimeve tė tjera tė kafesė jo-kafeinė shtrihen shumė pėrtej mungesės aktuale tė kėrkimit njerėzor. Pėrpjekjet pėr tė sqaruar pėrfitimet pėrkatėse tė kafeinės dhe pėrbėrėsve tė tjerė tė kafesė janė, si shumė pyetje nė tė ushqyerit, tė mbushura me komplikime dhe mospėrputhje. . .

  Sfidat

  Unė kam folur dhe shkruar gjatė mbi sfidat e shumta nė studimin e tė ushqyerit dhe shumė e shumė mangėsi tė studimeve tė epidemiologjisė njerėzore. Por kur bėhet fjalė pėr kafenė, njė sėrė faktorėsh unikė shėrbejnė pėr tė pėrforcuar problemet e zakonshme epidemiologjike tė kontrolleve dhe konfuzioneve:

  1. Dekafeina heq mė shumė se kafeinėn.

  Studime tė ndryshme, disa prej tė cilave janė pėrmendur mė lart, kanė kėrkuar tė bėjnė dallimin midis efekteve tė kafeinės dhe pėrbėrjeve tė tjera bioaktive tė kafesė duke krahasuar kafenė me kafeinė me atė tė pakafeinuar. Ka kuptim, apo jo? Jo nėse procesi i dekafeinimit heq mė shumė se kafeinė. Sipas njė raporti tė vitit 2009 nga Chu et al. , procesi i dekafeinimit zvogėlon pėrmbajtjen e CGA deri nė 60%, mjaft lehtė pėr tė bėrė njė ndryshim domethėnės nė efektet fiziologjike.

  2. Kokrrat e kafesė janė heterogjene.

  Siē do tė dėshmojė ēdo adhurues i kafesė, jo tė gjitha kokrrat e kafesė krijohen tė barabarta. Tre lloje tė veēanta tė bimėve tė kafesė nxisin kokrrat e shitura komerciale, secila me variacione nė profilet kimike. Pėr mė tepėr, pėrbėrja e secilės specie ndryshon nė varėsi tė vendit ku janė rritur fasulet, sa kohė dhe ku janė ruajtur dhe si janė pėrpunuar. Sipas hulumtimit tė Sarraguca et al. Pėr shembull, disa nga cilėsitė e kafesė qė promovojnė shėndetin dalin si rezultat i njė sėrė procesesh qė ndodhin gjatė pjekjes.

  Prandaj, studimet vėzhguese qė hetojnė "kafenė" mund t'i referohen pijeve jo uniforme qė pėrbėhen nga ēdo numėr i pėrqendrimeve relative tė pėrbėrjeve. Dhe megjithėse studimet e rastėsishme, ndėrhyrėse mund tė imponojnė njėfarė uniformiteti nė kafenė e konsumuar, heterogjeniteti i brendshėm i pijeve do tė thotė se asnjė dy prova nuk do tė jenė kurrė saktėsisht identike nė trajtimet e tyre, duke e bėrė detyrėn e grumbullimit dhe analizimit tė njė pjese tė plotė tė literaturės praktikisht tė pamundur. .

  3. Ēėshtjet e metodės sė pėrgatitjes.

  Shtypi francez? Espresso? Pija e ftohtė? Tė gjithė kanė pėrgatitjen e preferuar tė kafesė. Teknika e pirjes, raporti kafe-ujė, temperatura e ujit, madhėsia e bluarjes sė kafesė, metoda e filtrimit dhe koha e zierjes ndikojnė tė gjitha nė raportin e kimikateve tė ndryshme tė pranishme nė pijen e pėrfunduar. Pėr shembull, Socała et al. vini re se komponimet e diterpenit tė kafesė kahweol dhe cafestol – tė cilat disa prova sugjerojnė se mund tė kenė efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore – janė tė pranishme ekskluzivisht nė varietetet e pafiltruara tė kafesė, si kafeja franceze dhe ekspres.

  Mbyllja

  Njė filxhan joe ėshtė njė pėrzierje komplekse qė pėrmban jo vetėm kafeinė, por edhe njė sėrė pėrbėrjesh tė tjera bioaktive. Ndėrsa kafeina nuk shfaqet plotėsishtpėrgjegjės pėr "magjinė" e njė pije tė pėrditshme, efektet e secilit komponent individual nė njohje mbeten keq tė kuptuara. Hulumtimet e mėtejshme mbi ēdo pėrbėrės nė izolim mund tė ofrojnė njohuri tė vlefshme, por studime tė tilla nuk mund tė kapin ndėrveprimet e mundshme midis kėtyre elementeve, tė cilat mund tė jenė kritike pėr efektet e vėzhguara tė kafesė sė plotė nė funksionin njohės dhe rrezikun e demencės. Nga ana tjetėr, kthimi i vėmendjes investigative drejt kafesė vjen me dhimbjet e veta, duke reflektuar kryesisht heterogjenitetin e kokrrave tė kafesė dhe stilet e pėrgatitjes. Kėtu, sapo kam gėrvishtur sipėrfaqen e njohurive aktuale rreth kėsaj teme tė gjerė dhe tė ndėrlikuar, por qėndroni tė sintonizuar pėr diskutime tė mėtejshme – duke pėrfshirė edhe vetė temėn e kafeinės – nė njė episod tė ardhshėm “Ask Me Anything” nė podcast.


  Burimi: PeterAttiaMD

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,137

  Pėr: Kafeja dhe shėndeti!

  Arsye Pse Kafja Ėshtė E Mirė Pėr Ju – Cilat Janė Pėrfititmet Shėndetsore

  Ėshtė e vėrtetė se ka diēka tepėr qetėsuese gjatė konsumit tė njė filxhani kafeje dhe shumė njerėz as nuk e imagjinojnė dot qė tė kalojnė ditėn pa pirė tė paktėn njė filxhan. Por a ėshtė e mirė pirja e kafesė?

  Studime tė shumta kanė treguar se kjo pije kaq e preferuar nė mbarė botėn, ėshtė e mbushur me substanca qė mund tė ndihmojnė nė mbrojtjen kundėr Alzheimerit dhe sėmundjeve tė zemrės.

  Ajo pėrmban gjithashtu antioksidantė dhe substanca tė tjera qė mund tė zvogėlojnė inflamacionin e brendshėm dhe tė mbrojnė kundėr disa sėmundjeve.

  Pėr mė tepėr AgroWeb.prg rendit pėr ju 9 arsye qė tregojnė pse kafja ėshtė njė pije e shėndetshme, gjithmonė nėse nuk e teproni.

  Cilat janė pėrfitimet kryesore shėndetėsore tė konsumit tė kafesė?

  Pėrtej rritjes sė energjisė, mėnyrat se si kafeja mund tė ndikojė pozitivisht nė shėndetin tuaj janė:

  Mund tė jetoni mė gjatė.

  Studimet e fundit zbuluan se ata qė pinė kafe kanė mė pak gjasa tė vdesin nga disa nga shkaqet kryesore tė vdekjes si sėmundjet koronare tė zemrės, goditjet nė tru, diabeti dhe sėmundjet e veshkave.

  Trupi juaj mund tė pėrpunojė mė mirė glukozėn (ose sheqerin).

  Kjo ėshtė teoria qė fshihet pas studimeve qė zbuluan se njerėzit qė pinė mė shumė kafe kanė mė pak gjasa tė preken nga diabeti i tipit 2.

  Zemra juaj ka mundėsi tė jetė mė e fortė

  Konsumi i njė deri nė dy filxhanė kafeje nė ditė mund tė ndihmojė nė parandalimin e dobėsimit tė zemrės.

  Ju keni mė pak gjasa tė zhvilloni sėmundjen e Parkinsonit.
  Kafeina jo vetėm qė lidhet me njė shans mė tė ulėt tė zhvillimit tė sėmundjes sė Parkinsonit, por gjithashtu mund tė ndihmojė ata me kėtė gjendje tė kontrollojnė mė mirė lėvizjet e tyre.

  Mėlēia juaj do tė jetė mė e shėndetshme.

  Hulumtimet tregojnė se ata qė pinė kafe kanė mė shumė gjasa tė kenė njė shėndet mė tė mirė tė mėlēisė sesa njerėzit qė nuk pinė kafe.

  ADN-ja juaj do tė jetė mė e fortė.

  Kafeja e pjekur shumė zvogėlon dėmtimet nė ADN, tė cilat ndodhin natyrshėm, por qė mund tė ēojnė nė kancer ose tumore nėse nuk riparohen nga qelizat tuaja.

  Shanset pėr t’u prekur nga kanceri i zorrės sė trashė do tė ulen shumė.

  Studiuesit zbuluan se konsumuesit e kafesė, kishin 26 % mė pak gjasa tė zhvillonin kancer kolorektal.

  Ju mund tė ulni rrezikun pėr t’u prekur nga sėmundja e Alzheimerit.

  Konsumi i dy filxhanėve kafe nė ditė mund tė sigurojė mbrojtje tė konsiderueshme kundėr zhvillimit tė kėsaj sėmundjeje.

  Mundėsitė qė tė pėsoni njė goditje nė tru ulen.

  Pėr gratė, pirja e tė paktėn njė filxhan kafe nė ditė shoqėrohet me ulje tė rrezikut tė goditjes nė tru, qė ėshtė shkaku i katėrt kryesor i vdekjes tek gratė.


  /AgroWeb.org

  https://agroweb.org/shendet/9-arsye-...t-shendetsore/

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Kur keqpėrdoren pasuria, shėndeti dhe bukuria...
  Nga fisniku-student nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-12-2006, 18:08
 2. Kafeja e mengjesit
  Nga deep_blue nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-07-2006, 04:58
 3. Kafeja e mengjesit
  Nga Dito nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 58
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 15:22
 4. Shendeti dhe kurat natyrale
  Nga benseven11 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 05:10
 5. Njė masazh si kurė shėndeti
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 18:20

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •