Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 30
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188

  Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen

  Bismilahirr-Rrahmanirr- Rrahim

  Pėrse ky libėr? Nuk do tė jenė tė paktė ata qė ndoshta do ta bėjnė njė pyetje tė tillė pasi tė njihen me tematikėn qė ai trajton. Nė njė kohė kur Islami dhe ithtarėt e tij janė vėnė nė bankėn e tė akuzuarve pėr njė mori akuzash ku mė tė spikaturat dallojnė ato tė terrorizmit, obskurantizmit, mugesės sė tolerancės, prapambetjes, egėrsisė, brutalitetit…etj.

  E ē’ėshtė Islami? Pėr shumė viktima tė medias ėshtė e thjesht; njė fe qė fabrikon kamikaz tė aftė tė terrorizojnė tėrė botėn, njė fe qė u mėson ndjeksve tė saj se vetėm duke derdhur gjakun e jomyslimanėve mund tė fitohet kėnaqėsia e Zotit, njė fe qė skllavėron femrėn duke e bėrė atė thjesht njė konkubin tė haremit tė burrit, njė fe qė nuk pranon barazinė ndėrmjet njerzve, njė fe qė nuk njeh liritė e idividit, njė fe me njė ligj makabėr tė quajtur Sheriat i cili i zgjidh ēėshtjet vetėm me prerje duarsh dhe kokash, njė fe qė urren zhvillimin, njė fe qė ka mbetur mbrapa po aq sa e vjetėr ėshtė, njė fe qė privon dėshirat…
  A nuk ju duket pak si e habitshme qė t’i dalėsh si avokat mbrojtės njė tė pandehuri tė tillė qė me tė tilla akuza kurrsesi nuk ka gjasa ta fitoj gjygjin? Njė ideollogjie tė tillė do tė ishte mė mirė t’i tregohej vendi siē i tregohet njė krimineli sesa tė tentosh ta reabilitosh atė! Njė kryqzatė e nxehtė ndaj saj do tė ishte zgjidhja mė mirė se sa njė luftė e ftohtė e tejzgjatur! Kėshtu qė njė libėri i tillė si ky nuk mund tė gjej vend nė njė shoqėri tė tillė ku civilizmi perėndimor ėshtė ulur apo kėrkon tė ulet kėmbėkryq mes bijve tė saj.

  Ky ėshtė opinioni qė ne myslimanėt ndeshim pėrditė shpesh herė edhe nga vetė njerzit mė tė afėrt qė na rrethojnė, kėshtu thuhet kudo nė gazeta, revista, nė radio dhe television kėshtu qė ka pak gjasa qė ato tė mos merren pėr tė vėrteta. Po pse e gjithė kjo? Pėrgjigja ėshtė shumė e thjesht: gjendemi nė njė luftė propogandistike tė pabarabartė, jemi tė pandehur e megjithatė askush nuk kėrkon tė na dėgjoj, askush nuk do tė marr rolin e njė avokati madje njė e drejtė e tillė na ėshtė mohuar por edhe nėse do tė kishte ndonjė njeri qė do tė ngrinte zėrin ai nuk do tė ishte veē njė zė i humbur nė shkretėirė, mė e shumta njė flluskė sapuni dhe asgjė mė tepėr.

  Pikėrisht ky libėr u shkrua pėr tu dhėnė sado pak pėrgjigje kėtij llumi tė shpifur akuzash. Njė temė e tillė ėshtė mjaft e gjerė dhe do tė duheshin volume tė tėra pėr tė krijuar njė panoramė sa mė tė qartė tė kėtyre problemeve, por njerzit nė pėrgjithsi nuk kanė nga tė rrijnė tė lexojnė me kohė tė stėrgjatura kėshtu qė njė libėr i shkurtėr dhe pėrbledhės do tė ishte njė zgjidhje deri diku ideale. Pikėrisht ky libėr mendoj se e bėn kėtė gjė duke dhėnė njė ide tė pėrgjithshme tė botkuptimeve islame dhe mė pas duke iu pėrgjigjur njė seri pyetjesh nė mėnyrė tė shkurtėr dhe pėrmbledhėse.

  Ajo ē’ka tė bėn pėrshtypje nė kėtė libėr ėshtė fakti qė autori u jep pėrgjigje njė seri pyetjesh dyshuese, pyetje tė njė natyre ateisto-laike por qė pėr habi vinė nga njė burim fetaro-kristian! Gjėja mė e pakėt qė mund tė kosntatojmė nga natyra e kėtyre pyetjeve ėshtė fakti se hartuesit e tyre megjithse tė krishterė kanė rėnė preh e ēarkut sekularist dhe e ndjejnė vehten pjesė tė tij. Mbas gjumit tė gjatė tė mesjetės qė bėnė, ata u zgjuan tė tjetėrsuar nėn dhėmbėt e kėtij ēarku dhe kujtuan se ishin pjesė e tij. A thua se tėrė vlerat (nė rast se mund t’i quajmė vlera) e civilizimit tė sotėm perėndimor ishin produkt i krishtėrimit? Ėshtė pėr tu habitur por ja qė njerėz tė tillė duan tė na pozojnė me njė veshje tė tillė, duke harruar apo bėrė sikur e haruar ‘mesjetėn e errėt’ tė tyre siē u pėlqen ta quajnė. Megjithatė ne nuk kemi ndėr mend t’ua kujtojmė atė pasi na mjafton kjo e sotshmja.
  Dy rende tė rinj njėri mė makabėr se tjetri polli vdekja e mesjetės kristiane dhe njė mori ideollogjish amorale. Ja se si shprehet pėr njėrėn prej tyre Dr. Aleksis Karl:

  “ Kjo ideollogji (demokracia) tashmė po rrėzohet nėn goditjet e praktikave popullore. Kėshtu qė nuk ėshtė e domosdoshme qė qė tė kapesh mbas fallsifitetit tė saj, por suksesi i demokracisė ka bėrė qė jeta e saj tė zgjatet deri atje sa tė habit. Si ėshtė e mundur qė njerzimi tė pranoj njė ideollogji tė tillė pėr njė kohė kaq tė gjatė?


  Ideollogjia e demokracisė nuk interesohet pėr ndėrtimin e trupave dhe ndjenjave tona. Ajo nuk ėshtė aspak e pėrshtatshme pėr tu praktikuar mbi njė material konēiz siē ėshtė individi. Ėshtė e vėrtetė se njerzit janė tė barabartė por individėt nuk janė tė barabartė, kėshtu qė barazia e tė drejtave tė tyre ėshtė njė iluzion prandaj nuk duhet tė jenė tė barabartė mendjelehti me njė njeri gjenial para ligjit… kėshtu qė ėshtė nga idetė mė pa vlerė qė tu jepet ‘mendjelehtėve’ e njėjta forcė vote qė u jepet edhe individėve plotėsisht tė pjekur. Po kėshtu dy sekset njerzore nuk janė tė barabartė prandaj mos marrja parasysh e kėsaj pabarazie ėshtė njė problem mjaft i rrezikshėm.

  Parimi i demokracisė ka kontribuar nė rrėnimin e civilizimit duke refuzuar rritjen e personalitetit tė shkėlqyer… dhe pėr derisa ėshtė e pa mundur qė ngritja tė bėhet nėpėrmjet shtresave tė ulta mjeti i vetėm pėr tė realizuar barazinė demokratike ndėrmjet njerzve ishte zbritja e tė gjithve nė njė nivel tė ulėt dhe nė kėtė mėnyrė humbi personaliteti”

  ‘Njeriu Kjo Qėnie e Pa Njohur’ fq 306-307, El-ilmanije Fq. 249-250.  Me pak fjalė kjo ėshtė Demokracia qė na servir globalizmi, por tė mos harrojmė edhe Komunizmin qė ishte shumė herė mė i keq dhe qė pėr hir tė sė vėrtetės nuk duhet tė mashtrojmė vetveten me nostalgjinė pėr tė;

  “ disa njerėz i kalojnė netėt e tyre duke numėruar tė zezat dhe krimet e botės kapitaliste dhe qėndrojnė tė verbėr para krimeve tė bolshevizmit dhe falimentimit tė tij. Janė tė shumtė ata qė shfrytėzojnė polaritetet e botės perėndimore pėr tė larguar vėmendjen nga poshtėristė e turpshme tė Moskės. Ndėrsa unė do tė thosha: ZOTI I MALLKOFTE QE TE DYJA”

  Luis Fisher ‘Idhulli Qė u Rrėzua’, fq.274, El-ilmanije fq.258

  Por a do mundet vallė qė njė libėr i vogėl si ky tė shuante sa do pak flakėt e zjarrit tė propagandės qė na rrethon? Edhe nėse kėtė gjyq do ta ēonim diku tjetėr nė njė gjykatė imagjinare ku do tė zbatohej drejtėsia dhe me anė faktesh dhe argumentash do ta fitonim gjyqin kjo nuk do tė na vlente shumė pasi pjesa mė e madhe e njerzve janė indiferent ndaj fakteve konkrete, ata nuk u kushtojnė rėndėsi fakteve akademike apo studimeve shkencore ata mė tepėr u besojnė mediave dhe pėrrallave tė tyre qė siē i quante Hitleri mjete me tė cilat shumė lehtė mund tė gėnjehet dhe po aq lehtė mund tė besohen. Por kjo aspak ne nuk na bėn pesimistė, ndoshta pėr ndonjėrin mund tė duket njė ėndėr apo njė besim utopik qė tė duash jo vetėm t’i kudėrvihesh njė propagande tė tillė por edhe tė shpresosh se njė ditė Islami do tė bėhet civilizimi i ardhshėm i botės! Mund ta quani si tė doni por ne jemi tė bindur se e vėrteta e kėsaj feje njė ditė do tė shkėlqej si agimi mbas njė nate tė errėt. Ndaj dhe ky libėr le tė jetė njė shkėndij drite pėr tė gjitha ato mendje tė menēura dhe tė paanshme qofshin edhe pak.

  Gjatė pėrkthimit jemi munduar t’i qėndrojmė besnik tekstit pėrveē rasteve kur pėr arsye objektive kjo ka qenė e pa mundur, meqėnėse ky libėr ėshtė bėrė posaēėrisht pėr tu pėrkthyer nė gjuhė tė tjera dhe nuk ka tė drejta tė rezervuara nga autori, jemi pėrpjekur qė ta plotsojmė atė me disa shtesa tė nevojshme tė cilat nuk dalin nga mėnyra e trajtimit tė autorit dhe tė cilat pėr t’i dalluar i kemi future ndėrmjet kllapava katrore[], ashtu siē edhe kemi bėrė shėnime plotėsuese nė fund tė faqes pėr disa nga problemet e trajtuara gjatė librit.

  Allahun e lusim qė kjo punė modeste tė jetė sinqerisht pėr hirė tė Tij dhe tė gjej pranim nė rradhėn e besimtarve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 24-02-2004 mė 08:09
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  PRIFTERINJTE PYESIN DHE HOXHALLARET PERGJIGJEN  Shkruar nga : Abdurrahman Hasan Habenekeh El-mejdani


  HYRJE

  Me emrin e Allahut tė Gjithmėshirmit, Mėshirplotit


  Lėvdatat tona i pėrkasin vetėm Allahut, Zotit tė botėve, Atij qė na udhėhoqi nė rrugėn e drejtė, vetėm Atij i takojnė falenderimet e pashtershme, Atij qė dėrgoi profetėt e Tij si pėrgėzues e paralajmėrues, njerėz qė thirrėn nė rrugėn e Zotit me urtėsi dhe gjakftohtėsi duke mbartur me vete argumente tė qarta dhe fakte tė pa kundėrshtueshme.

  Cdo kush qė gjen rrugėn e drejtė shpėton veten nga ndėshkimi i Allahut dhe fiton Xhenetin e Tij. E ai qė refuzon tė vėrtetėn vetveten e dėmton dhe Zotit tė tij asgjė nuk i bėn. Besimi apo mosbesimi nuk lėnė ndonjė gjurmė ndryshimi nė univers “dhe ēdo ēėshtje ėshtė vendosur” (Sure Kamer :3.) Ai qė mohon patjetėr qė pėrfundimi i tij do tė jetė nė ndėshkimin e pėrjetshėm nė skėterrė.

  “O ju ithtarė tė librit (tė krishter dhe ēifut)! Ejani tė bashkohemi nė njė fjalė tė vetme, tė njėjtė mes nesh dhe mes jush; tė mos adhurojmė dikė tjetėr veē Allahut dhe tė mos i bėjmė Atij asnjė ortak e tė mos e konsiderojmė njeri-tjetrin si zotra veē Allahut. Nėse ata ju kthjenė shpinėn” atėherė ne u themi atyre ashtu siē na porosit Allahu “Dėshmoni pra se ne jemi musliman” (Ali Imran : 64.)

  I kėrkoj mbrojtje Allahut, Zotit tė njerzve, Sunduesit tė njerzve, tė Adhuruarit tė njerzve prej tė keqes sė ngacmuesit qė fshihet, i cili pėshpėrit nė gjokset e njerzve, prej xhindėve dhe njerzve.

  Sekretari i Kėshillit Kontinental pėr Xhamitė nė Europė, mė pat nisur njė letėr tė shoqėruar me disa pyetje tė cilat i kishte paraqitur nė Sekretariatin e Pėrgjithshėm tė kėtij kėshilli me seli nė Madrid (Spanjė) njė nga fondacionet ungjėllore qė vepron nėn organizatėn me emrin: “Baballarėt e bardhė” Organizatė priftėrinjsh e themeluar nė 1868 nga kardinali Lavigri, peshkop nė Algjeri, pėr pėrhapjen e kristianizmit nė Afrikė..

  Nė atė mesazh thuhej se kjo organizatė evangjeliste do tė shpėrndante disa pyetje, qė kanė tė bėjnė me Islamin, shumė rrymave tė spektrit tė mendimit Islam, pėr tė zgjedhur pėrgjigjet qė i duken tė pėrshtashme.

  Pėr kėtė arsye Sekretaria e Pėrgjithshme e Kėshillit Kontinental tė Xhamive tė Europės, siē thotė nė letrėn e saj, e pa tė nevojshme pregatitjen e njė libri i cili tė pėrmbaj pėrgjigjet e dijetarėve dhe fukahave (juristėve) nga bota islame.

  Duke u bazuar nė opinionin e mirė qė rezervonin pėr mua mė ftuan qė t’i kushtoj rėndėsi kėsaj ēėshtje duke iu pėrgjigjur kėtyre pyetjeve, tė cilat mė pas do tė pėrkthehen nga studiues tė cilėt janė tė interesuar pėr t’iu pėrgjigjur atyre e mė pas ato do tė shpėrndahen me anė tė njė libri, nė mėnyrė qė tė kthehen nė njė referencė pėr kėdo qė interesohet nė mėnyrė shkencore tė pavarur tė njoh pėrgjigjen islame ndaj kėtyre pyetjeve.

  Duke parė pėrgjegjsinė personale qė mu ngarkua pasi i lexova pyetjet iu pėrvesha punės dhe me ndihmėn e Allahut tė Madhėruar shkrova pėrgjigjet e tyre. Shpresoj qė tė jenė tė vlefshme dhe bindėse pėr tė gjitha dilemat qė ata ngrijnė nė to.
  Kėnaqėsinė e Allahut kemi pasur si synim me punėn tonė drejt sė cilės vetėm Ai na udhėzon.

  “Thuaj : Kjo ėshtė rruga ime e vėnė nė fakte tė qarta e me tė cilėn unė thėrras pėr tek Allahu dhe ai qė mė ndjek mua. Larg tė metave ėshtė Allahu, e unė nuk jam prej idhujtarve.”
  (Sure Jusuf : 108.)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 24-02-2004 mė 08:27
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  PYETJET E DREJTUARA


  Pyetjet rreth lirive individuale:

  1) Si mund tė pėrputhim ndėrmjet lirisė sė mendimit dhe besimit tė cilėn Zoti ia ka dhuruar njeriut dhe ndėrmjet ndalimit qė i bėhet atij qė dėshiron tė ndroj fenė e tij (duke pėrdorur dėnimin maksimal, pra me vdekje). Edhe sikur ky konvertim tė jetė rezultat i njė refleksioni tė thellė personal i bazuar nė arsye serioze?

  2) Myslimanėt e konsiderojnė mėse tė natyrshme qė tė krishterėt tu njohin tė drejtėn vėllėzėrve tė tyre tė besimt nė pėrqafimin e Islamit… A nuk ėshtė e mundur qė pėr myslimanėt qė dėshirojnė tė hynė nė kristianizėm tė fitojnė tė njėjtėn tė drejtė, duke njohur kėshtu lirinė qė Zoti ia ka dhuruar njeriut?

  3) A ėshtė i gatshėm Islami, nė vendet myslimane, t’iu japė tė drejtė tė krishterėve tė gėzojnė po tė njėjtat liri tė cilat i gėzojnė myslimanėt nė vendet kristiane. Duke u lėnė ndėr tė tjera atyre liri qė tė hynė nėpėr xhamia dhe tė shprehen lirshėm rreth fesė sė tyre pėr tė thirrur njerzit nė pėqafimin e besimit kristian?

  4) Si mund tė jetė llogjik fakti qė Allahu u ka dhuruar lirinė burrit dhe gruas qė tė jenė tė barabartė e mė pas gruaja myslimane tė ndalohet tė zgjedh bashkėshortin qė ajo dėshiron tė martohet me tė kur ai nuk ėshtė mysliman?

  5) Si mund t’i interpretojmė ndėshkimet trupore, siē ėshtė prerja e dorės pėr vjedhėsin, rrahja me kamzhik apo gurėzimi deri nė vdekje, gjėra tė cilat mbėshteten nė disa prej ajeteve Kuranore?

  Pyetjet rreth barazisė:

  1) Ē’kuptim ka ruajtja e superioritetit tė njeriut tė lirė ndaj skllavit, si dhe mos demaskimi i skllavėrisė dhe abrogimi i saj pėrfundimisht?

  2) Pse thuhet qė Zoti e ka krijuar njeriun tė barabartė nė tė drejta dhe obligime, ndėrkohė qė pranohet mos barazia pėr shkaqe fetare? Siē shpallet se myslimani qėndron mbi njė jomysliman edhe nėse ky i fundit ėshtė prej ithtarėve tė librit (i krishterė apo ēifut) apo i pėrket besimeve tė tjera apo mund tė jetė edhe i pa fe?
  Kėto mosbarazi i gjejmė nė fushėn e tė drejtave personale dhe ato sociale tė bazuara mbi doktrinat fetare.

  3) Nga kjo pozitė ne pyesim: A ekziston kontradiktė mes tė jetuarit tė ēdo njeriu me tė drejtat tij si mysliman, kristian, ēifut apo i ēfardo besimi qoftė me besimin Islam? Nė veēanti ne pyesim pėr ēėshtjen e zbatimit tė Sheriatit Islam ndaj tė gjithė njerzve pa bėrė dallim ndėrmjet myslimanve dhe jo myslimanve.

  4) Pse pranohet supremacia e njė seksi ndaj njė tjetri?
  Gjė tė cilėn ne e shohim nė kėto pika:

  a) Lejimi i poligamisė dhe ndalimi i sė kundėrtės.

  b) Mundėsia qė burri ta braktisė gruan e tij pa paraqitur as edhe njė justifikim pėr veprimin e tij dhe pa kaluar asnjė pasojė pėr veprėn e tij, ndėrkohė qė gruaja nuk mundet vetėm se me vėshtirėsi tė arrijė divorcin dhe kjo vetėm nėpėrmjet rrugės gjyqėsore.

  c) Babait gjithmonė i takon e drejta e tutelės apo e mbikqyrjes ndaj fėmijve edhe nėse ata janė foshnje nėn kujdesin e nėnės.
  d) Pėrsa i pėrket trashėgimisė, konstatojmė se pjesa e femrės nė tė shumtėn e rasteve ėshtė mė pak se gjysma e pjesės sė mashkullit.

  5) Si mund tė gjejmė njė lidhje llogjike ndėrmjet dashurisė sė Zotit ndaj njerzve qė Ai i krijoi dhe nxitjes pėr tė luftuar jomyslimanėt, siē theksohet kjo nė Kuran?

  6) Dhe sė fundi; nė njė shtet Islam nė tė cilin zbatohet Sheriati a ekziston pluralizmi me tė gjitha ngjyrat e tij; fetar, kulturor, social, familjar dhe politik? A do tė konsiderohet ky pluralizėm si njė mėshirė hyjnore qė pėrmban lirinė dhe barazinė? Apo Sheriati do tu obligohet tė gjithėve nė njė formė diktatoriale, siē e shohim kėtė nė shumė shtete islame?
  PERGJIGJET E KETYRE PYETJEVE

  Ato pėrmblidhen nė kėto pika:

  1- Hyrje e pėrgjithshme rreth koncepteve islame, njė paraqitje e domosdoshme mbi tė cilėn mė pas do tė bazojmė pėrgjigjet, gjė qė ėshtė njė nga principet bazė nė Islam.

  2-Liria sipas konceptit tonė Islam.

  3-Barazia sipas konceptit tonė Islam.

  4-Simbolizimi i lirisė dhe i barazisė ėshtė pjellė e ēifutėve.

  5-Pėrgjigjia njė pėr-njė e pyetjeve tė drejtuara nga fondacioni qė vepron nėn emrin “Baballarėt e bardhė”
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  HYRJE E PERGJITHSHME

  Lavdia i qoftė Allahut, Zotit tė botėve, Njė dhe tė Vetmit, Sovranit dhe tė pa nevojshmit, i Cili nuk ka lindur kė dhe as ėshtė i lindur dhe askush nuk ėshtė i barabartė me Tė. Nuk ka bashkshorte dhe as fėmij dhe as nuk ka ortak nė sundimin, zotrimin, hyjninė dhe adhurimin e Tij. I madhėruar dhe i ekzaltuar ėshtė Ai nga tė gjitha kėto, i pa shembullt dhe i pa krahasueshėm ėshtė Ai me ndonjė prej krijesave tė Tij. Ēdo gjė tjetėr veē Tij nuk ėshtė veēse krijesė prej krijesave tė Tij.

  Paqja dhe bekimi qofshin mbi Muhamedin tė birin e Abdullahit, vulės sė Profetve e pėrfundimi i tyre dhe mbi vėllezrit e tij profet; Nuhun, Ibrahimin, Is’hakun, Jakubin, Ismailin, Musain dhe Isain(Jezusin); shėrbėtorė tė Allahut dhe lajmėtarė tė Tij. Paqja dhe bekimi qoftė dhe mbi tė gjithė profetėt e tjerė dhe ata qė i pasuan ata mė sė miri deri nė Ditėn e Gjykimit.

  Allahu nuk e solli njeriun nė kėtė jetė pa ndonjė arsye dhe as e krijoi atė kotė. I gjithė ky univers nuk u krijua si lojė apo argėtim, por se gjithshka qė Allahu krijoi dhe ēdo gjė qė Ai kryen kanė njė urtėsi tė caktuar . Dhe as qė mund tė bėhet fjalė qė gjithė kjo kriaturė tė jetė njė lojė, padrejtėsi, argėtim apo diēka e ngjashme. Allahu ėshtė i Dituri, i Urti, i Plotėfuqishmi i Cili vepron si tė dėshiroj. Ai vendos si do vetė, krijimi i Tij ėshtė njė begati, dhurata e Tij ėshtė njė mirėsi dhe ndėshkimi i Tij ėshtė drejtėsi.
  Allahu i krijoi njerzit nė formėn mė tė mirė dhe e bėri jetėn e tyre tė parė nė kėtė botė, tė ndėrthurur me ngjarje dhe ndodhi tė lidhura mes njėra-tjetrės nė pamje nga mė tė larmishmet; pėr t’i sprovuar se cili prej tyre ėshtė mė i miri nė vepra dhe cili jo. Pėr t’i shpėrblyer ata nė jetėn tjetėr pas vdekjes dhe ringjalljes sipas punėve tė tyre.

  Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė udhėtim sprove dhe i sprovuari nė tė ose do tė ndjek shtegun e lumturisė tė botės tjetėr ose do tė ndjek rrugėn e dėshtimit e tė pabindshmėrisė dhe si rezultat ndėshkimin nė botėn tjetėr.
  Tė gjithė pra ata qė janė nėn kėtė provim tė Zotit janė tė ngarkuar me pėrgjegjsi dhe nuk janė aspak tė lirė qė ta refuzojnė kėtė pėrgjegjsi. Para se njerzit tė silleshin nė kėtė botė tė sprovės, ndėrkohė qė ata ishin akoma nė botėn e grimcave u vendosėn para njė zgjedhje. Siē sqarohet kjo nė Kuran nė Suren Ah’zab :33, pėrmbajtia e kėsaj zgjedhje ishte: A donin qė tė nderoheshin si njerėz qė ishin, duke mbajtur kėshtu mbi supet e tyre amanetin dhe pėrgjegjėsinė e tij e duke kaluar nėpėr udhėtimin e sprovės pėr tė fituar kėnaqėsinė e pėrjetshme apo jo?

  Nėse ata do tė kundėrshtojnė urdhėrat e Zotit tė tyre dhe ndalesat e Tij tė prera ndėrkohė qė ata gjenden nė kėtė udhėtim tė sprovės; do tu duhet tė vihen para njė ndėshkimi tė pėrkohshėm; sipas gradės sė kėtij gjynahi, duke pėrjashtuar kėtu kufrin (mosbesimin). Madje ata mund ta hedhin veten deri nė ndėshkimin e pėrjetshėm nė zjarrin e Xhehenemit nėse bien nė pozitat e kufrit e mė pas edhe nė thellėsirat e fundit tė Zjarrit nėse sillen si hipokritė; duke u treguar si besimtarė dhe ndėrkohė duke fshehur mosbesimin e tyre.

  Ēdo kush qė kalon nėpėr kėtė udhėtim sprove, nė rrethanat dhe kushtet qė imponon kjo jetė provimi; njė njeri i tillė ėshtė pra i ngarkuar qė tė besojė tek Zoti me besim tė sinqertė qė pajton me tė vėrtetėn dhe realitetin, realitet tė cilin e gjykon argumenti llogjik. Kjo ėshtė edhe nė fakt ajo ēka mbartnin Profetėt me vete nga Allahu dhe po me kėtė zbritėn Librat e Tij hyjnor.
  Ky besim na tregon neve se Allahu i madhėruar dhe i lartėsuar karakterizohet nga tė gjitha cilėsitė e pėrkryera dhe ėshtė larg ēdo cilėsie tė mangėt. Po kėshtu ky besim na mėson ne se Allahu ėshtė i vetėm nė zotrimin e Tij, hyjninė e Tij dhe se vetėm Ai duhet tė adhurohet e se Ai nuk ka as prind e as fėmij e as bashkshorte. Po ashtu duhet tė besojmė nė Ditėn e Kiametit; dita e shpėrblimit dhe e dhėnies llogari para Sovranit tė universit. Tė besojmė nė librat hyjnor qė Ai zbriti pėr njerzit me tė cilat Ai na e bėri tė qartė fenė qė zgjodhi pėr ne. Tė besojmė tek tė dėrguarit e Tij qė Ai i ēoi pėr tė komunikuar me anė tė tyre mesazhin e Tij pėr njerzit e pra tė besojmė tek tė gjithė kėta njerėz qė Allahu i veēoi ndėrmjet tė tjerve me shpalljen e Tij. Tė besojmė nė engjujt e Tij, tė besojmė nė pėrcaktimin e Zotit, i ėmbėl apo i hidhur qoftė ai. E mė pas ta adhurojmė Atė gjatė gjithė jetės tonė duke mos i shoqėruar Atij nė kėtė adhurim askė dhe asgjė. Ky adhurim duhet tė jetė nė pajtim me rrugėn e Tij tė drejtė e sqaruar nė mesazhin e Tij tė fundit pėr njerzimin. Mesazh i komunikuar nga Profeti i Tij i fundit, nga vula e gjithė lajmėtarve dhe tė dėrguarve; Muhamedi- bekimet e Allahut qofshin mbi tė .

  Shkalla e sprovės do tė jetė e graduar pėr ēdo njėrin prej nesh nė bazė tė forcės sė besimit dhe bindjes qė ne kemi tek Zoti dhe tek ajo qė me tė vėrtetė ka ardhur prej Tij. E po kėshtu nė bazė tė punėve tė mira qė e kėnaqin Allahun, qofshin kėto tė dukshme apo tė padukshme pėr njerzit. Po kėshtu edhe shkallėt e Xhenetit nė jetėn e pasosur do tė pėrcaktohen nė bazė tė dallimit qė kanė njerzit nė besim dhe veprat e mira qė ata bėjnė. Allahu u ka caktuar njerzve dhe iu ka bėrė obligim atyre njė nivel minimal besimi dhe pune pėr tė cilin ata janė tė ngarkuar dhe pėrgjegjės para Tij. Ashtu siē edhe ka urdhėruar pėr nivele mė tė larta tė besimit dhe punės si tė pėlqyeshme por jo tė detyrueshme. Ai gjithashtu ka ndaluar kufrin (mosbesimin) dhe shirkun (idhujtarinė) tėrėsisht nė mėnyrė tė prerė, nga tė gjitha format dhe shfaqjet e tyre. Ai i cili i bėn kufėr Allahut qoftė edhe duke i bėrė shirk Atij nė zotrimin (rububije) dhe adhurimin (uluhije) e Tij dhe vdes nė njė gjendje tė tillė; Allahu nuk ka pėr ta falur atė :

  Ndoshta ndjonjė mund tė pyes se pse shirku ėshtė mėkati mė i madh? Pėrgjigjia pėr kėtė ėshtė mjaft e thjesht dhe pėrmban dy aspekte: E para, ēfarė ane prek ky mėkat dhe sė dyti ndaj kujt drejtohet ky mėkat. Llogjika e shėndosh e ēdo njeriu tė ēon nė pėrfundimin se mėkat mė tė madh se padrejtėsia nuk ka madje askush nuk irritohet mė tepėr sesa shkelja e njė tė drejte qė ai e meriton e aq mė tepėr kur kjo e drejtė ėshtė njė meritė unikale e tij dhe e askujt tjetėr. Pikėrisht shirku prek kėtė tė drejtė unikale tė Allahut e qė ėshtė njėshmėria e Tij nė zotrim, plotfuqishmėri, krijim, sovranitet tė plotė dhe njėshmėria e Tij nė cilėsitė apsolute dhė tė pakrahasueshmė tė Tij si dhe merita unike e Tij qė vetėm Ai tė adhurohet me tė gjitha format e adhurimit. Duke qenė i tillė shirku cėnon tė drejtėn mė tė madhe tė Allahut qė ka ndaj krijesave tė Tij dhe pėr rrjedhim ai ėshtė mėkati mė i madh pėr Allahun. Po kėshtu aspekti i dytė ka tė bėjė me vetė qėnien e Zotit pasi ai mėkaton ndaj ekzistencės dhe qėnies mė tė madhe, Atė qė ska datė fillimi e as mbarimi e qė superioriteti dhe madhėshtia e Tij mbigjithshka ėshtė apsolute dhe e pranuar nė mėnyrė unanime e pra edhe mėkati ndaj Tij ėshtė mėkati mė i madh. Duke pasur parasysh kėto dy aspekte mund ta kuptojmė mjaft mirė pse Allahu e urren mė tepėr se gjithshka shirkun dhe pse Ai e konsideron atė si padrejtėsin mė tė madhe, “ O bir im! Mos i bėj shirk Allahut, vėrtetė shirku ėshtė padrejtėsia mė e madhe” (sure Lukman). Profeti i Islamit po tė njėjtėn pėrgjigje dha kur njė nga shokėt e tij e pyeti se cili ishte mėkati mė i madh e ai iu pėrgjigj duke i thėnė : “T’i bėsh Allahut ortak ndėrkohė qė ėshtė Ai i cili tė krijoi ty” (trs.Buhari).  -“ Allahu nuk fal qė Atij ti bėsh ortak (shirk) dhe veē kėsaj fal kė tė dojė” (Suretu Nisa :48)

  Dhe kushdo qė nuk bėn shirk por kryen gjynahe tė tjera nė drejtim tė urdhėresave dhe ndalesave tė prera tė Allahut; ai njeri do tė meritoj prej ndėshkimit tė Allahut aq sa i takon, ēdo e keqe shpėrblehet vetėm me masėn e saj .[Nocion i shkėputur nga thėniet e Profetit alejhi slatu ue selam]

  Ndėshkimi i shirkut dhe i tė gjitha llojeve tė kufrit qė janė mė tė rėnda se shirku do tė jenė me zjarr tė pėrjetshėm. Kjo ėshtė drejtėsi sepse sikur Zoti pabesimtarit t’i kishte dhėnė jetė tė pėrjetshme nė kėtė botė ai i tillė do tė kishte mbetur; pabesimtarė pėrjetė, pra edhe do tė meritonte ndėshkim tė pėrjetshėm. (Kėtu mund tė pėrmendim edhe njė arsye tjetėr. Siē mund ta shohim edhe njerzit nė kėtė botė, besimtarė apo jo qofshin, pėr krime tė mėdha qė ndoshta mund tė kryen vetėm nė disa ēaste ndėshkohen me dėnime tė rėnda disa prej tė cilave mund tė shkojnė deri nė dėnim tė pėrjetshėm, pra shumė mė gjatė sesa vetė koha e kryerjes sė krimit. E pra shirku dhe kufri janė vėrtetė mėkati mė i madh para Allahut e aq mė tepėr kur njė njeri vdes nė njė gjendje tė tillė ai meriton tė ndėshkohet pėr kėtė gjynah me njė dėnim tė tillė kaq tė madh, por edhe pėr arsyen e mos heqjes dorė nga ky gjynah gjatė tėrė jetės sė tij.)

  Ndėrsa ndėshkimi i gjynaheve qė nuk pėrbėjnė shirk pėrcaktohet sipas madhėsisė dhe sasisė sė tyre e ndėrsa Allahu me mėshirėn e Tij do tė fal prej kėtyre gjynaheve atė qė do dhe kujt tė doj; konform urtėsisė sė Tij dhe njohjes apsolute qė Ai ka pėr njerzit.
  Njeriu nė jetėn e kėsaj bote ėshtė njė krijesė me pėrgjegjėsi tė plota i vėnė para provimit. Dhe nuk ėshtė aspak njė krijesė e lėnė nė liri tė plotė; qė zgjedh ēfarė tė dojė dhe vepron si tė dojė pa asnjė farė pėrgjegjsie se ēfarė ai beson me dėshirėn e tij tė lirė dhe se ēfarė ai punon haptazi apo fshehtazi me vullnetin e tij tė pa inponuar. Njeriun e ndjek pėrherė pėrgjegjsia, llogaria dhe shpėrblimi me tė mirė ose me ndėshkim.

  Liria e plotė e njeriut qėndron vetėm pėr ato gjėra tė cilat Allahu i ka bėrė tė lejuara. Gjithashtu ai ka edhe njė liri tjetėr e ajo ėshtė lėnia e asaj ēka ėshtė mė e mirė dhe mė e vlefshme pėr tė, por pa pasur ndėshkim pėr kėtė. Veēse ai me kėtė gjė privon veten e tij nga njė shpėrblim mė i madh dhe gradė mė e lartė dhe pas kėsaj ai nuk ka tė drejtė tė thotė: Pėrse tė mos marr edhe unė tė njėjtin shpėrblim dhe mirėsi qė marrin ata tė cilėt vlerėsohen mė tepėr se unė Ditėn e Kiametit?

  Dhe pėrgjigjia ndaj kėtij njeriu do tė ishte: Ata njerėz zgjodhėn pėr veten e tyre nė jetėn e kėsaj botė atė ēka ishte mė i mira dhe mė e dashur pėr Allahun e ndėrsa ti nuk e ke bėrė njė gjė tė tillė, por u dhe mė tepėr rėndėsi kėnaqėsive tė kėsaj bote para gradėve tė larta tė botės tjetėr dhe kėshtu qė u privove nga ky shpėrblim prej Allahut tė madhėrishėm.

  Nga ky shpjegim kuptojmė se liria e njeriut qėndron nė zgjedhjen ndėrmjet obligimit qė Allahu u ka caktuar njerzve pėr tė besuar dhe punuar masėn e duhur tė veprave tė mira dhe ndėrmjet ndalimit qė Ai u ka bėrė nga kufri, shirku dhe sasia e punėve tė kėqia. Dhe pikėrisht kėtu qėndron liria e njerut; liria e atij qė gjendet nė rrethanat e njė provimi, derisa ai tė plotėsoj provimin e tij dhe kur ai tė dalė prej kėtyre rrethanave do tė marr vlerėsimin e asaj qė paraqiti gjatė provimit tė tij nė bazė tė llogarisė dhe shpėrblimit qė meriton.

  Siē edhe shihet kjo nuk ėshtė njė liri apsolute porse njė pėrgjegjsi dhe detyrė e ngarkuar nė bazė tė vetzgjedhies sė njeriut i pa dhunuar dhe i pa shtyrė drejt saj me forcė. Nuk ka imponim tė vullnetit, shtypje dhe as detyrim. Nėse do tė ishte kėshtu edhe provimi nuk do tė kishte ekzistuar. Edhe ne, po tė njėjtėn mėnyrė veprojmė kur organizojmė provimet dhe testimet tona. Mbas kėsaj mund tė themi se nėse njė njeri do tė hyjė nė njė provim tė caktuar tė njė lėnde shkencore, nė ndojė provim sportiv apo nė ndonjė konkurs tė ēfarėdoshėm atij nė asnjė mėnyrė nuk do t’i lejohet qė ai me lirinė e tij tė thyej rregullat e kėtij provimi. Pėr shembull: nėse ai do tė merret nė provim nė njė laborator kimik pėr tė analizuar njė lėndė tė caktuar liria e tij ėshtė e kufizuar nė pėrdorimin e mjeteve tė kėtij laboratori konform kushteve tė saj dhe nė pajtim me rregullat e pėrcaktuara pėr pėrdorimin e mjeteve analizuese.

  Nėse ky njeri do tė hyjė nė laboratorin kimik dhe do tė filloj tė thyej provzat e qelqit e tė shkatėrrojė mjetet e punės nė tė, patjetėr qė ky njeri menjėherė do tė dėnohet rėndė dhe nė mėnyrė deēizive, ose do tė nxirret pėrfundimisht jashtė laboratorit dhe jashtė provimit, kjo gjė pikėrisht i ngjan vrasjes sė kriminelit i cili me krimin e tij meriton nė bazė tė urtėsisė sė Zotit Krijues nxjerrjen e tij jashtė laboratorit tė kėsaj jete. E zbatuar kjo nėpėrmjet shtetit dhe njerzve tė tij tė veshur me pushtet tė caktuar pėr zbatimin e kėtij ekzekutimi. Po kėshtu nėse njė njeri ėshtė duke u provuar nė ringun e boksit s’ka dyshim qė edhe kėtu kufijtė e lirisė sė tij do tė jenė tė kufizuara nė barazinė qė ai duhet tė ketė me kundėrshtarin e tij dhe nė vetė veprimet qė kanė tė bėjnė me natyrėn e kėtij provimi.

  Nėse ai do t’i thyej rregullat e lojės dhe do tė mbart me vete mjete tė ndaluara apo do t’i kundėrvihet gjygjtarit tė ndeshjes sikur tė ishte ai kundėrshtari i tij apo do tė filloj tė godasė spektatorėt, sigurisht qė lirisė sė tij do t’i jepet fund dhe ai do tė pėrzihet jashtė ringut. Pikėrisht kjo pėrzėnie ėshtė e ngjashme mė pėrzėnien e njeriut nga jeta e kėsaj bote me anė tė dėnimit tė tij me vdekje nėse ai do tė kalojė kufijtė e lirisė sė provimit. Po kėshtu mund tė vazhdojmė tė japim plotė shembuj tė tjerė qė janė nga mė elementarėt nė zbatimin e rregullave tė drejtėsisė nė mentalitetin e tė gjithė njerzve.

  *Allahu i krijoi njerzit tė ndryshėm nė cilėsi e nė veēori dhe vuri mbi ta barrėn e pėrgjegjsisė sapo ata tė arrijnė moshėn madhore. Pėrgjegjsi kjo e kufizuar nė bazė tė veēorive dhe cilėsive qė Zoti u dhuroi njerzve, pa dalė jashtė sferės sė pėrgjithshme tė pėrgjegjsisė. Ai nuk i krijoi njerzit tė barabartė nė inteligjencė, nė forcė, nė veēoritė dhe cilėsitė shpirtėrore dhe trupore e rrjedhimisht as edhe tė barabartė nė pėrgjegjsitė shoqėrore.

  Ligji i Allahut mbi tė cilin ėshtė krijuar ēdo gjė ėshtė diferencimi dhe jo barazia. Mbas kėtij shpjegimi ēdo njeri e ka tė qartė se diferenca qė ekziston ndėrmjet gjėrave nė veēori dhe cilėsi i pėrshtatet parimi i drejtėsisė e aspak ai i barazisė.

  Zbatimi i parimit tė barazisė me ekzistencėn reale tė dallimeve nė veēori, cilėsi dhe pėrgjegjsi shoqėrore ēon nė padrejtėsi dhe nė njė kolaps gjithpėrfshirės.
  Tė bėsh dallim ndėrmjet dy gjėrave tė njėjta ėshtė padrejtėsi po kėshtu edhe tė barazosh ndėrmjet dy gjėrave tė ndryshme ėshtė pėrsėri padrejtėsi, prandaj ėshtė jo llogjike dhe tejet e panatyrshme qė pėrgjegjsitė dhe tė drejtat nė shoqėri tė ngrihen mbi parimin e barazisė dhe jo tė drejtėsisė. Ēdo kush mund ta kuptoj se drejtėsi nuk do tė thotė gjithmonė barazi mirpo barazia nė ēdo gjė do tė thotė padrejtėsi dhe kushdo qė ka llogjikė e ka tė qartė se njė jetė e bazuar mbi padrejtėsi nuk mund tė mos ketė ērregullime nė dallim me atė jetė qė si bazė tė saj ka drejtėsinė nė ēdo gjė edhe nėse kjo drejtėsi shpesh herė mund tė shkatojė pabarazi. Por ama njė pabarazi e pranueshme nga tė gjithė dhe mėse konform natyrės sė ēdo gjėje.


  Unė me tė drejtė do tė pyesja formuluesit e kėtyre pyetjeve pjestarė tė fondacionit evangjelist “Baballarėt e bardhė”, hierarkia fetare nė kishėn e krishterė ėshtė ndėrtuar nė bazė tė parimit tė barazisė apo nėn frymėn e parimit tė diferencimit qė nga grada e dhjakut e deri tek papa?

  Siē duket formuluesit e kėtyre pyetjeve nga fondacioni i sipėrpėrmendur paskan rėnė preh e demagogjisė ēifute tė cilėt pėrdorin slloganet e lirisė dhe tė barazisė pėr tė futur nėn to ēdo gjė me tė cilėn ata mendojnė se mund tė ēojnė nė humbje njerzit.

  Qėllimi i tyre nėpėrmjet kėtyre dy parrullave ėshtė qė tė shkatėrrojnė shoqėrinė njerzore dhe sistemet e saja administrative. Dhe tė parėt qė e pėsuan nga kjo intrigė ēifute ishin themelet e disa prej parimeve tė shoqėrisė kristiane.
  Ėshtė pėr tu habitur qė vetė njerzit e kishės t’i pėrkrahin kėto dy sllogane duke ēuar ujė nė mullinjtė e intrigave ēifute tė cilėt synojnė nė shkatėrrimin e kombeve dhe bashkėsive tė tyre si dhe nė pėrhapjen e instikteve shtazarake shkatėrruese nė mes njerzve.

  Pra ēudi pse sillen me myslimanėt dhe mėsimet e Allahut nė Islam nga njė kėndvėshtrim i errėt dhe i padrejtė i servirur nga armiqtė e tyre; ēifutėt! Pse nuk i shikojnė gjėrat me syrin e sė vėrtetės dhe tė drejtėsisė, me syrin e fesė sė vėrtetė tė Allahut, fe tė cilėn Ai e zbriti tek Ibrahimi, Musai, Isai i biri Merjemes dhe gjithė profetėve tė bijve tė Israilit?! Fe tė cilėn e pasoi mė sė miri Profeti i fundit i njerzimit Muhamedi i biri i Abdullahit, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi ata tė gjithė.
  Nė sqarimet e mė pasėshme do tė flasim mė me hollėsi rreth lirisė dhe barazisė si dhe propagandimi qė u bėhet kėtyre slloganeve nga ana ēifute cionistė duke praqitur edhe disa tekste nga vetė protokollet e tyre.

  Pėrsa na pėrket ne myslimanėve; jemi tepėr tė gatshėm qė tė krishterėt, tė gjithė ndjeksit e feve tė tjera dhe tė gjithė bijtė e Ademit tė ndjekin me ne rrugėn qė tė ēon pėr nė Xhennet, nė kėnaqėsinė e Allahut; Zotit tė botėve e nė lumturinė e amshueshme pas tė cilės nuk ka mė vuajtje. Ne nuk duam ta mbajmė Xhennetin vetėm pėr vete porse duam qė tė gjithė njerzit tė bashkohen me ne pėr tė hyrė nė tė. Allahu ka pregatitur nė tė pėr ēdo njeri njė rast fatlumė tepėr tė madh nėse ai beson dhe bėn punė tė mira do ta arrijė kėtė fat me mirėsinė e Allahut. Dhe nėse ai nuk i pėrgjigjet besimit, pjesėn e tij do ta trashėgojnė ata qė do ta meritojnė Xhennetin pėrveē asaj qė u takon atyre nė tė.

  Unė u bėj thirrje tė gjithė tė krishterve: udhėheqsve dhe njerzve tė thjeshtė tė tyre si dhe tė gjithė anėtarve tė organizatave misionare kristiane dhe hierarkisė kishtere qė tė shohin Islamin me njė sy sa mė tė drejtė dhe me llogjikė sa mė tė kthjellėt. Ta vėshtrojnė atė me syrin e sė vėrtetės tė zhveshur nga ēdo paragjykim nė argumentet dhe faktet e tij. Duke e filluar qė nga parimi i tij i parė e mė pas tek tė gjitha degėzimet e tij mbi tė cilat ngrihen normat dhe ligjet hyjnore islame. Dhe tė mos harrojnė se Allahu i madhėruar e bėri mjaft tė qartė nė Kuran se ata janė njerzit mė tė afėrt pėr besimtarėt myslimanė qė besuan tek Allahu dhe i dėrguari i Tij Muhamed, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė dhe mbi tė gjithė lajmėtarėt dhe tė dėrguarit e Zotit.

  “ Vėrtetė qė do tė shihni se armiqtė mė tė mėdhenj tė besimtarėve (myslimanėve) janė ēifutėt dhe idhujtarėt dhe do tė gjeni mė tė afėrtit dhe qė i duan besimtarėt (myslimanėt) ata qė thonė: “Ne jemi tė krishterė,” pasi nga mesi i tyre ka edhe priftėrinj e murgjėr tė cilėt nuk janė kryelartė dhe mospėrfillės. Dhe kur ata dėgjojnė atė qė i ėshtė zbritur tė Dėrguarit (Muhamedit), i sheh sytė e tyre tė mbushur me lot nga e vėrteta qė dėgjojnė. Ata thonė: “ Zoti ynė! Ne besuam. Na shėno edhe ne me ata qė dėshmojnė (myslimanėt).” (Sure Maide : 82-83)

  U bėj thirrje gjithashtu qė t’i kushtojnė vėmendje tė veēantė shpjegimit tė kėtyre dy slloganeve; lirisė dhe barazisė, ndoshta Allahu ia hap zemrėn atij qė ėshtė i gatshėm tė besojė tė vėrtetėn. Tė flak tutje vizionet fallco tė sajuara nga ēifutėt rreth lirisė dhe barazisė dhe tė kuptojė realitetin e vėrtetė tė njeriut nė udhėtimin e provės nė jetėn e kėsaj bote. E tė jetė i kujdesshėm ndaj ēdo gjėje e cila do t’i vlejė atij pėr tė qenė i shpėtuar dhe i lumtur Ditėn e Gjykimit. Atė ditė ku njerzit do tė ndahen nė tė shpėtuar dhe tė humbur; nė ata tė cilėt do tė hyjnė nė Xhenet pėrjetėsisht dhe nė ata qė do tė hidhen nė zjarr pėrjetėsisht, por edhe nė ata qė pėrkohėsisht do tė vuajnė pėr aq sa e meritojnė nė bazė tė gjynaheve tė tyre. E mė pas Allahu me mirėsinė e Tij do t’i nxjerrė ata nga vendvuajtja pėr shkak tė besimit tė tyre tė drejtė me tė cilėn ata vdiqėn dhe do t’i fusė nė Xhennet pėrjetėsisht.

  Nuk mendoj se ka ndonjė qė ka qoftė edhe njė grimcė llogjikė tė shėndosh tė rrezikoj vetveten Ditėn e Kiametit pėr shkak tė fanatizmit tė verbėr, pėr njė interes tė pėrkoshėm tė kėsaj bote tė fundme apo pėr tė kėnaqur epshet dhe instiktet e tij.

  VAZHDON
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 24-02-2004 mė 08:49
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  LIRIA SIPAS KONCEPTIT TONE ISLAM

  Nė kushtet e njė robėrie diktatoriale e cila sundonte nė Europė para revolucionit francez dhe diferencimeve tė mėdha qė ekzistonin nė shoqėri ndėrmjet shtresave tė larta dhe atyre tė ulta tė cilat nuk ishin nė gjendje tė mbronin tė drejtat e tyre nė pjesėn mė tė madhe tė shoqėrive perėndimore, propaganduesit e lirisė filluan thirrjet e tyre drejt njė parimi qė ata e quanin njerzor. Kėsaj thirrje iu pėrgjigjėn shumė grupe njerzish tė cilėt filluan tė bėheshin nxitės tė fuqishėm tė kėsaj ideje.

  Ndėrkohė organizata me interesa tė veēanta tė cilat synonin shkatėrrimin e sistemit administrativ, fetar e shoqėror dhe kėrkonin tė vinin kontroll tė plotė mbi to; pėrfituan nga rasti pėr ta zgjeruar kuptimin e lirisė nė mėnyrė graduale pa u ndier nga masat e gjera ky kurth, dhe pėr ta shtrirė atė mbi gjithshka dhe jashtė ēdo kufijve llogjik. Jashtė parimeve morale dhe jashtė intersave individuale dhe kolektive, larg natyrės sė krijesave dhe ligjeve tė pa cėnueshme tė ekzistencės. Fakti ėshtė se preh e kėsaj intrige u bėn edhe njerzit e mendimit dhe tė shkencės duke mos e kuptuar prapaskenėn e saj.

  Masonizmi
  ( Mė 1 Maj 1776 njė ish jezuit Adam Vajshop themeloi njė organizatė konspirative me emrin ‘iluminatėt’ kjo organizatė kishte njė displinė tė brendėshme shumė tė ashpėr . Mė 1778 ata penetrojnė nė rradhėt e njė organizate tjetėr tė fshehtė e quajtur lėvizja Masoniste tė cilėn e fusin nėn kontrollin e tyre, dhe me emrin e tė cilėve ata punojnė edhe sot e kėsaj dite. Principet okulte dhe satanike pėrbėjnė thelbin e mėsimeve tė tyre tė cilat i maskojnė nėn trekėndėshinLiri-Barazi-Vėllazėri dhe me anė tė tė cilave ata duan tė pushtojnė botėn. Disa prej qėllimeve tė tyre kryesore janė:1-Zhdukja e patriotizmit, 2-Zhdukja e familjes, 3-Zhdukja e feve, 4- Krijimi i njė qeverie botėrore…etj. Njė nga simbolet e tyre kryesore ėshtė edhe pamja e njė ‘syri' gjė tė cilėn mund gjejmė edhe tek kartmonedhat njė dollarshe amerikane i vendosur nė majėn e njė piramide ku poshtė saj ėshtė shkruar nė latinisht ‘Njė rend i ri botėror’. (pėr mė tepėr shih librin Komploti Botėror tė Nikola M. Nikolov)

  Masonizmi dhe makinacionet ēifute u bėn udhėheqsit e kėsaj lėvizje tė cilėt e shėndruan lirinė nė njė simbol dhe e kthyen atė nė njė nga parimet e tyre kryesore. Mė pas nė kėto kushte u zhvillua revolucioni francez pas planeve tė tė cilit qėndronte intriga ēifute. Ishin ata qė lėviznin masat e gjėra pėr tu ēuar nė kryengritje dhe ngritėn organizata pėr tė nxitur shpėrthimin e kėtij revolucioni tė cilin ata mė vonė do ta pėrdornin si njė investim tė frytshėm pėr interesat e tyre pas suksesit tė tij . Dhe si rezultat i kėtij makinacioni parimi i lirisė u kthye nė njė nga tre slloganet; ‘Liri-Barazi-Vėllazėri’ tė revolucionit francez.

  Masat e gjėra u hodhėn nė sulm tė hutuara nga parrulla e lirisė, pas tė cilės ata nuk shikonin vetėm kufijtė e saj llogjik me anė tė sė cilės ata donin t’i jepnin fund padrejtėsisė shoqėrore dhe skllavėrisė shtypėse nga e cila vuanin prej kohėsh.
  Njerzit e djallėzuar nėn komandėn e intrigantve ēifute u bėn aktiv nė propogandimin e idesė sė lirisė, liri kjo e pakufijshme e cila pėrfshiu deri edhe moralin e njeriut dhe tė shoqėrisė dhe kėshtu realizoheshin mė lehtė planet e tyre pėr shkatėrrimin e shoqėrisė njerzore. Kjo liri shkatėrron ēdo vlerė morale fetare, ēdo vetkontroll fetar dhe moral tek individi. Thyen sistemet shoqėrore, administrative, politike, ekonomike…etj.

  Me tė vetmin qėllim pėr tė dobėsuar racėn njerzore dhe pėr tu mundėsuar ēifutėve vėnjen nėn kontroll tė tė gjithė botės pasi ta kenė coptuar dhe kthyer atė nė njė arenė luftrash e pėrleshjesh tė brendėshme.

  Si rezultat i kėsaj propagande pėr njė liri tė pa kufijshme u ēlirua nga zinxhirėt egėrsia njerzore qė shkatėrron dhe prish gjithshka, duke thyer ēdo parim moral e fetar, ēdo sistem shoqėror, ēdo parim tė sė vėrtetės dhe tė drejtėsisė dhe e gjithė kjo amoralitet justifikohej nėn parrullėn e lirisė. Nėn emrin e lirisė revolucionet shkatėrrimtare gjetėn forcėn e tyre pėr tė ndezur probleme dhe telashe tė panumėrta pėr ta kthyer vendin nė njė skėterr tė vėrtetė ku digjet ēdo e drejtė njerzore, merren pasuritė, jeta dhe nderi i ēdo opozitari dhe ēdo njeriu tė drejtė qė do dhe mbron tė vėrtetėn tė drejtėn e virtytin dhe kėrkon zbatimin e tyre nė shoqėri.

  Nėn hijen e propagandės pėr liri pėrfituan kriminelėt tė cilėt e shfrytėzuan kėtė parim pėr t’i hapur vetes hapsira tė reja krimi, pėrdhunimi, vrasjesh dhe larje hesapesh.
  Po nėn hijen e kėtij sllogani pėrfituan njerzit imoral tė cilėt kuptuan prej lirisė tė drejtėn e tyre pėr tė kryer sipas dėshirės ēdo lloj akti imoral pa pasur askush tė drejtė t’i dėnoj apo kėrkoj atyre llogari apo edhe t’i ndaloj ata nga kjo shthurje pa kufi.

  Edhe matrapazėt e mashtruesit nuk ngelėn mbrapa tė tjerėve, ata kuptuan se liri pėr ta do tė thotė zhvatja e parave dhe pasurive tė njerzve me ēfarė do lloj mėnyre. Fajdet, bixhozi, monopolizimi i tregtisė dhe hilet bankare nuk janė gjė tjetėr vetėm njė pjesė e metodave mashtruese apo inponuese pėr t’i rrjepur njerzit pėr sė gjalli. Dhe e gjithė kjo nė emėr tė lirisė!

  Po nga ky parim punėtorėt, zejtarėt dhe tė gjithė rrogtarėt kuptuan se ata kishin tė drejtė qė me anė tė sindikatave dhe organizatave tė tyre tė futnin nėn kontroll pasuritė, pronat dhe fabrikat e pronarve tė ligjshėm dhe tė kėrkonin konpesime dhe shpėrblime tė pa merituara.

  Ky parim bėri qė edhe gratė tė kuptonin prej lirisė tė drejtėn e tyre pėr tė dalė jashtė virtytit dhe normave morale. Pėr tė ngritur krye kundra ēdo obligimi shoqėror dhe familjar, kundra ēdo lloj kontrolli moral dhe etik.
  Edhe adoleshentėt, djem dhe vajza kuptuan prej lirisė tė qėnit jashtė ēdo kontrolli familjar dhe edukativ e jashtė ēdo tutele tė shoqėrisė .

  A nuk duket kjo mė sė miri nė ligjet perėndimore ku fėmijės i jepet e drejta t’i hedh prindit e tij nė gjygj pėr ēdo gjė qė u duket se cėnon tė drejtat e tyre, kjo u ka dhėnė mundėsi edhe foshnjeve tė mund tė realizojnė triket e tyre fėminore tė jashtllogjikshme. Dhe me tė drejtė njė gazetar amerikan, nė njė artikull shkruar kundra planeve cionisto-masoniste pėr sundimin e botės, pėr kėtė problem shprehej: “Kombet e Bashkuara sė fundi nxorrėn Deklaratėn e tė Drejtave tė Fėmijve. Tani ėshtė e drejta e fėmijve qė tė marrin vaksina,(droge) tė cilat bėjnė mė tepėr keq se sa mirė, dhe prindėrit nuk kanė aspak tė drejtė tė ndėrhyjnė. Ata prindėr qė ndėrhyjnė nė tė drejtat e fėmijve apo abuzojnė mbi fėmin ose edhe akuzohen pėr abuzim atyre mund tu merret fėmija nga shteti. Nėse ju do tu shohin duke u rėnė me pėllėmbė fėmijės tuaj dy tre herė atėherė polici kundra abuzimit tė fėmijve do tu hidhet nė fyt. Kjo nuk tregon asgjė mė tepėr sesa njė forcė gjigande e cila ėshtė transferuar nga duart TONA nė duart e TYRE. E vetmja mėnyrė si mund ta realizojnė kėtė ėshtė duke na mashtruar ne qė tė mendojmė se jemi aq tė pa aftė sa nuk jemi nė gjendje tė administrojmė as jetėn e punėn tonė dhe se shteti ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr edukimin e fėmijve tanė. (marrė nga The Secret History of America: The Greatest Conspiracy On Earth, www.freemasonwatch.com )


  Ēdo normė morale qytetare, ligjore, fetare apo familjare u shėndrua nė njė armik tė lirisė nė mendjet e tė gjithė atyre tė mbartnin kėtė sllogan pėrtej kufijve tė pranueshėm llogjik. Ata e kthyen lirinė nė njė parim gjithpėrfshirės shkatėrrues tė qėnies njerzore dhe fisnikėrisė sė tij. Duke e nxjerr njeriun jashtė pozitės nė tė cilėn e vuri Allahu pėr ta sprovuar, nė gradėn mė tė ulėt tė kafshėve madje shpesh herė edhe mė poshtė se to.

  Ky ėshtė edhe qėllimi i planeve dhe intrigave tė atyre qė duan tė shkatėrrojnė botėn e qė pėr realizimin e tė cilit shfrytėzuan idenė e lirisė sė plotė tė njeriut kundra ēdo gjėje qė ėshtė e vėrtetė, e mirė, e ndershme, fisnike dhe e bukur.

  Liria ėshtė si zjarri, ajo nuk mund tė pėrdoret vetėm nė bazė tė rregullave dhe brenda kufijve tė caktuar. Brenda njė kujdesi tė madh dhe kontrolli tė plotė, pėrndryshe do tė djegi tė thatin dhe tė njomin e do tė pėrpijė ēfarė t’i dalė pėrpara.

  Liria e pranueshme dhe e llogjikshme nė realitetin e njerzve ka njė fushėveprimi tė kufizuar. Kjo fushėveprimi e kufizuar e lirisė nuk lejohet qė tė tejkaloj kufijtė e tė llogjikshmes, kufijtė e interesit njerzor dhe as kufijtė e interesit tė shoqėrisė njerzore. Nė rast se liria do t’i kaloj kufijtė e saj, ajo do tė shėndrohet nė njė egėrsirė grabitqare apo nė njė zjarr me flakė tė mėdha pėrvėluese. Do tė kthehet nė njė ogur tė keq qė ndjell shkatėrrimin, rrėmujėn, konfuzionin dhe kaosin njerzor para tė cilave do tė shembej ēdo kulturė dhe civilizim. Njė gjė e tillė nuk mund tė bėj gjė tjetėr veēse do t’i hapte rrugėn ndėshkimit tė Allahut, ashtu siē Ai bėri me popujt e tjerė para nesh qė ndoqėn po tė njėjtėn rrugė.

  Liria e pranueshme tė cilėn e aprovon Islami qėndron nė kėto sfera, konform rregullave mbi tė cilat ajo bazohet:

  Sfera e parė:Lira e besimit.

  Njeriu nė kėtė jetė ėshtė pėrgjegjės dhe i lirė tė besoj me zemrėn e tij diēka tė vėrtetė ose tė kotė, sipas dėshirės sė tij. Porse ai do tė jetė pėrgjegjės para Allahut pėr zgjedhjen qė ai bėri falė lirisė qė iu dha. Liri kjo nė hapsirėn e sė cilės zhvillohet sprovimi i njeriut nė jetėn e kėsaj bote.

  Nė kėtė rast kjo liri nuk ėshtė gjė tjetėr veēse liria e njė njeriu pėrgjegjės tė marė nė provim dhe nuk ėshtė aspak njė liri apsolute e zbrazur nga ēdo pėrgjegjsi dhe llogari.
  Idenė e kėsaj lirie tė shoqėruar me pėrgjegjsi dhe llogari do ta gjejmė nė njė numėr ajetesh Kuranore, si p.sh nė suren Kehf /29 :

  “ Dhe thuaj : E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj. Atėherė kushdo qė dėshiron le tė besoj dhe ai qė nuk dėshiron, le tė mos besoj. Sigurisht qė Ne kemi pėrgatitur pėr mosbesimtarėt njė zjarr, muret e tė clit do t’i mbėshtjellin ata”

  Po ashtu edhe ajeti 256 i sures Bekare :
  “ Nuk ka asnjė detyrim nė fe. Vėrtetė, Rruga e Drejtė ėshtė bėrė e qartė nga rruga e gabuar…”

  -
  Sfera e dytė :Liria e tė adhuruarit konform besimit.

  Edhe nė kėtė rast, siē e pėrmendėm mė pėrpara, liria ėshtė e shoqėruar me pergjegjsi dhe llogari dhe nuk ėshtė aspak njė liri apsolute e zbrazur nga ēdo lloj pėrgjegjsie.

  Kėtė ide mund ta shohim tek fjala e Allahut ne suren Zumer / 14-15 :
  “ Thuaj : Vetėm Allahun e adhuroj, dhe Atij ia pėrkushtoj me sinqeritet fenė time. Ndėrsa ju adhuroni ē’tė doni nė vend tė Tij. Thuaj: Tė humburit janė ata qė do tė humbin vetveten dhe familjet e tyre Ditėn e Kiametit. A nuk ėshtė kjo tamam humbja e qartė?”

  E po kėshtu edhe nė fjalėn tjetėr tė Allahut nė suren Fusilet /40 :

  “ Ata qė sulmojnė argumentet Tona, nuk mund tė na fshihen. A ėshtė mė mire ai qė flaket nė zjarr, apo ai qė nė Ditėn e Kiametit vjen i sigurt? Ju veproni si tė dėshėroni, por vėrtetė dijeni se Ai ju sheh se ēfarė ju punoni.”


  -
  Sfera e tretė:Liria tė zgjedhurit.


  Njeriu ėshtė i lirė tė zgjedh ēfarė ai pėlqen dhe ėshtė i kėnaqur prej saj, me kusht qė kėto tė jenė brenda kufijve tė atyre sendeve tė cilat Allahu i ka lejuar pėr njerzit nė ligjin e Tij.
  Kjo liri nuk shoqėrohet me ndonjė pėrgjegjsi apo llogari tė veēantė pėrderisa ajo nuk bėhet shkak pėr lėnien e ndonjė obligimi apo kryerjen e diēkaje tė ndaluar ose cėnim i njė tė drejte njerzore, qoftė kjo nė dėm tė individit apo tė shoqėrisė.
  Shkaku pse liria nė kėtė fushėveprimi nuk ka ndonjė ngarkesė pėrgjegjėsie pėr njeriun ėshtė fakti se Allahu, Zoti dhe Krjuesi i gjithshkaje e ka lėnė kėtė hapsirė tė hapur pėr krijesat e Tij qė tė veprojnė si tė duan, natyrisht brenda rrethit tė tė gjitha atyre gjėrave tė cilat Ai i ka lejuar dhe ka dhėnė leje dhe liri pėr kryerjen ose mos kryerjen e tyre.

  Kėtu mund tė pėrmendim se Allahu e ka lejuar njeriun qė ai tė ketė sielljen dhe personalitetin e tij pėrderisa ajo nuk dėmton shoqėrinė apo individin, e pra askush nuk ka tė drejtė nė kėtė pikė ta privojė ose ndalojė atė nga kjo liri personale. Prandaj ėshtė mė sė miri pėr shoqėrinė qė kėtė fushė ta lėrė tė hapur pėr njerzit dhe tė mos i imponohet atij nė pavarsinė e tij nė kėtė pikė.

  Sfera e katėrt:Liria e shprehjes dhe e mendimit.

  Njeriu ėshtė i lirė tė shprehė mendimet dhe opinionet e tij pėrderisa ai qartazi nuk mbron me to tė pavėrtetėn, nuk ėshtė propogandues i ndonjė sherri apo nuk kėrkon me to tė ndjelli trazira dhe t’i japė shtysė padrejtėsive.

  Sfera e pestė :

  Nė ēdo gjė qė njeriu ka tė drejtėn e tij tė ligjėruar tė qartė dhe tė pa nevojshme pėr proēes gjyqėsor pėr ta fituar atė (p.sh. tregtia), ai posedon liri pėr ta aritur atė me ēfarė do lloj mjeti tė lejuar. Pa shkatuar nėpėrmjet saj ndonjė dėm, armiqsi apo shqetsim ēfarėdo dhe nuk rezulton nga praktikimi i kėsaj tė drejte asnjė thyrje tė asaj qė ka urdhėruar Allahu apo ka ndaluar Ai.
  Nė rast se ndonjė vetdėmtohet nė shfrytėzimin e kesaj lirie, shoqėria me pushtetin e saj adminstrativ ka tė drejtė t’ia privoj atij kėtė liri.

  Disa shembuj :

  1-] Ėshtė e drejta e njeriut qė tė punoj pėr tė fituar rizkun qė i ka caktuar Allahu, e ta pėrdor pėr atė qė e urdhėron dhe e lejon Allahu. Kėshtu pra njeriu zotėron lirinė e punės pėr tė pėrfituar materialisht nga tė gjitha ato burime tė cilat nuk shkatojnė dėme dhe nuk cėnojnė individin apo shoqėrinė dhe janė konform ligjeve tė Zotit. Shoqėria nė kėtė rast duhet t’i japė atij tė gjitha mundėsitė pėr tė ushtruar veprimtarinė dhe punėn e tij pėr tė fituar rizkun e tij dhe mos ta privoj atė nga kjo liri e ligjshme e tij. Kjo mund tė jetė p.sh. puna e njė rrogtari shtetėror apo nė ndonjė instuticion ēfarėdo. Dhe puna i takon atij qė mė tepėr ja jep hakun asaj pėrderisa tė gjitha kushtet e pėrgjithshme plotėsohen tek ai.

  2-] Prej tė drejtave tė njeriut tė mundshėm ėshtė edhe martesa. Ai ėshtė i lirė tė kėrkoj e tė zgjedh atė bashkshorte pėr tė cilėn mund tė marr aprovimin e saj dhe tė prindėrve tė saj, natyrisht ato gra tė cilat i lejon ligji i Zotit tė martohesh me to. Shoqėrisė edhe nė kėtė rast i bie si detyrė t’i jap mundėsinė atij qė tė zgjedh atė bashkshorte qė i pėrshtatet atij dhe mos ta privoj atė nga kjo liri dhe e drejtė e tij e ligjshme.
  3-] Njė nga liritė e njeriut ėshtė edhe drejta e tij pėr tu arsimuar dhe pėr tė njohur gjithshka qė ai dėshiron dhe ėshtė e vlefshme dhe e dobishme pėr tė, gjithmonė kjo e parė nė kufijtė e sė lejuarės nga ana e Zotit. Si edhe nė rastet e mė parshme shoqėrisė i del si detyrė t’i japė hapsirė ēdo njeriu pėr tė arritur atė dije dhe shkollim qė ai mundet.

  4-] Prej tė drejtave tė ligjshme tė njeriut ėshtė edhe liria pėr tė kėrkuar atė tė drejtė qė i pėrket atij, si dhe e drejta pėr tė refuzuar kundra ēdo padrejtėsie qė mund tė cėnoj atė, si dhe e drejta pėr tu ankuar ndaj atij qė i ka bėrė padrejtėsi. Gjithashtu ėshtė e drejta e tij tė urdhėroj pėr tė mira dhe ndaloj nga tė kėqiat e ndoshta nė shumė raste mund tė jetė detyrė pėr tė njė gjė e tillė, pra ėshtė e drejta e tij tė kėshilloj kėdo qoftė njeri i thjeshtė apo udhėheqės, mbret apo punėtor.
  Privimi i lirisė :

  Pasi njohėm fushat nė tė cilat shtrihet liria e njeriut, ku ai ėshtė pėrgjegjės dhe ku jo, na bėhet e qartė ēka vijon :

  1-] Nuk ka liri pėr padrejtėsinė apo cėnimin e tė drejtave tė tė tjerėve.

  2-] Nuk ekziston liria pėr tė kundėrshtuar tė vėrtetėn, tė drejtėn dhe tė mirėn, nė ēdo lloj sjellje praktike e cila lė pasoja tė prekshme nė dėm tė shoqėrisė dhe nė prishjen e sistemit tė saj.

  3-] Nuk ekziston liria pėr atė tė cilin besoi nė mesazhin Islam dhe dha besėn pėr t’iu bindur dhe zbatuar ligjet e tij, qė tė veproj nė kundėrshtim me normat e Islamit, duke lėnė obligimet e tij apo thyer ndalesat e tij. Nė njė rast tė tillė ky njeri do tė merret nė llogari dhe do tė marrė shpėrblimin e merituar sipas ligjeve islame, tė ekzekutuara kėto nga pushteti i shtetit Islam, natyrisht nė se kėto kundravajtje pėrfshihen nė normat ndėshkimore Islame qė nė kėtė botė.
  Njė nga kundravajtjet antiislame ėshtė edhe vetvrasja apo ēfarėdo veprim me tė cilin njeriu mund ta dėmtoj vetveten fizikisht, psiqikisht apo tė shpėrdoroj pasurinė e tij pėr gjėra tė kota.

  4-] Kushdo i cili shpall hyrjen e tij nė Islam, veēse ka shpallur respektimin dhe kryerjen e normave tė tij. Dhe pas kėsaj ai nuk ka mė liri qė tė dezertoj prej tij. Nė tė kundėrt pasi i kėrkohet tė pendohet dhe pėrgjigjet nė mėnyrė negative do tė ndėshkohet me dėnim kapital. Ashtu siē nuk ka tė drejtė tė refuzoj ligjet dhe normat e sheriatit tė ardhura nga Allahu.

  5-] Nuk ka liri pėr njė mysliman dhe jomysliman qė jeton nė vendet Islame apo kushdo qė hynė nė njė vend mysliman nėn sigurinė e shtetit Islam qė tė fyej apo tė flas kundra besimeve dhe ligjeve Islame. Ashtu siē nuk ka tė drejtė tė ndjell dyshime dhe tė deformojė apo shtrėmbėrojė parimet dhe ligjet Islame, si dhe gjithshka qė dėmton sistemin Islam, shtetin dhe shoqėrinė myslimane, sepse kjo do tė thotė thyerje e asaj pjese tė marveshjes qė i takon secilit prej tyre tyre pėr ta respektuar.
  Nė njė shetet islam askujt nuk i jepet liri pėr tė propoganduar ato punė dhe veprime tė cilat i ka ndaluar Islami kryerjen e tyre, siē janė pijet alkoolike apo nxitja dhe pėrhapja e ideve kontradiktore me tė vėrtetat dhe mėsimet Islame.

  Po kėshtu askush nuk ėshtė i lirė qė tė formoj organizata publike apo tė veēanta tė cilat nė pėrmbajtien e tyre kanė elementė tė ndaluar nga Islami, si p.sh. banka me kamatė, klube bixhozi, shtėpi publike, vende pėr pirjen apo prodhimin dhe shitjen e pijeve alkoolike, veēse nė kėtė rast tė krishterėve u lejohet ta prodhojnė dhe pinė atė brenda shtėpive dhe vendeve tė veēanta tė tyre pa u shfaqur para myslimanėve .

  Kėto pika qė pėrmendi autori duken sikur bien ndesh me tė ashtuquajturėn “ Kartė tė tė drejtave tė njeriut”. Por nė rast se do ta kuptojmė se Islami nuk e konsideron veten thjesht njė religjion por edhe sistem ligjor me tė cilin duhet tė ndėrtohet njė shtet mysliman bėhet mėse e qartė se ky shtet ka plotėsisht tė drejtė tė ndalojė ēdo aktivitet qė thyen ligjet e tij si dhe tė marrė masa pėr kundravajtėsit ashtu siē bėn nė fakt edhe ēdo shtet nė botė.

  Pėrfundimi:

  Nė mjaft pika tė ndryshme ndodhin gabime dhe keqinterpretime tė shumta pėr arsye tė thyerjes sė kufijve ndarės ndėrmjet tė vėrtetės dhe tė kotės, drejtėsisė dhe padrejtėsisė, hajrit dhe sherrit. Njė nga shkaqet kryesore ėshtė edhe apsolutizimi i lirisė dhe tė luajturit me nocionet e saj, mos pėrkufizimi i hapsirės ku shtrihet kjo liri pėr aq sa ajo ėshtė e vlefshme dhe e pranueshme; gjė e cila riprodhon tė kėqia tė vazhdueshme dhe abuzime tė panumėrta.

  * * *
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 25-02-2004 mė 06:35
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  Barazia nė konceptin tonė Islam

  Barazia, edhe kjo ėshtė njė prej slloganeve tė thurura nga intriga ēifute, si dhe njė nga tre parimet masone, ‘Liri–Barazi–Vėllazėri’, mbi bazėn e sė cilės lindi dhe u zhvillua revolucioni francez i kamufluar dhe i shfrytėzuar nga konspiracioni ēifut .

  Studiues tė shumtė kanė vėnė nė dukje kėtė anė tė lėnė nė hije tė revolucionit borgjez francez. Mjafton tė pėrmendim kėtu libra si ‘Komploti botėror’, ‘Gurė nė tabelėn e shahut’, ‘Qeveria sekrete e botės’ si dhe mjaf libra tė cilėt flasin pėr Masonizmin dhe aktivitetet e tyre tė fshehta, tė cilat vėnė nė dukje me prova tė bindshme kėtė anė tė errėt tė historisė.

  Qėllimi i vetėm i kėtij sllogani nuk ėshtė veēse mashtrimi i njerzve dhe futja e tyre nė njė rrugė pa krye pėr tė shkaktuar konflikte ndėrmjet individėve dhe shtresave tė shoqėrisė tė cilėt kėrkojnė realizimin e barazisė, totalisht kontradiktore me parimin e drejtėsisė.

  Masa tė gjera janė mashtruar mbas slloganit tė barazisė, tė gėnjyer vetėm mbas njėrės anė tė pranueshme tė kėsaj parrulle me tė cilėn nuk do tė mjaftohej propaganda masoniste por do ta zgjeronte pėrtej kufijve tė pranueshėm. Dhe si gjithmonė pėr tė vetmin qėllim pėr ta kthyer atė nė njė element ēoroditės tė shoqėrisė njerzore. Telashe tė shumta janė hapur nga kėrkesat pėr realizimin e barazisė sė pakuptimtė qė nuk ka sjellė veēse difekte nė sistemin e jetės dhe prishje tė shoqėrisė njerzore.

  Pa e u ndjer dhe pa u kuptuar ky sllogan u kacavjerr nėpėr mendjet e dijetarve, mendimtarve, intelektualve dhe shkrimtarve, duke u shėndruar dashur pa dashur nė njė nga parimet e vėrteta njerzore, madje dhe Islame! Kėta njerėz pa e medituar gjatė kėtė punė dhe duke shkuar mbas reklamave tė mediave djallzore u bėnė preh i majmė I njė propagande tė tillė.

  Nėn hijen e kėtij sllogani me shkėlqim tė rremė injorantėt filluan tė kėrkojnė tė jenė tė barabartė me dijetarėt, njerzit e dobėt tė barabartė me tė fuqishmit, dembelėt dhe parazitėt e shoqėrisė tė jenė tė barabartė me punėtorėt e zellshėm, tė shthururit dhe tė pamoralshmit tė barabartė me njerzit e ndershėm dhe fisnik, gratė tė jenė tė barabarta me burrat nė ēdo gjė, njerzit dėshtak dhe tė falimentuar tė barabartė me tė pėrparuarit dhe tė suksesshmit...etj Dhe si rezultat i gjithė kėsaj rrėmuje lindėn revolucionet dhe kryengritjet e pakuptimta qė tronditėn jetėn njerzore pėr tė mbushur xhepat e interesave ēifute.

  Koncepti i Islamit pėr barazinė

  I gjithė sistemi i kriaturės sė Zotit ekziston nė bazė tė ligjit tė diferencimit dhe jo tė barazisė. Kėshtu qė propaganda qė synon realizimin e barazisė nė mėnyrė gjithpėrfshirse nuk bėn gjė tjetėr veēse bie nė konflikt tė hapur me natyrėn e krijesės. Kjo kėrkesė gjithashtu ėshtė kondradiktore me parimin e drejtėsisė, me pėrjashtim tė disa rasteve ku drejtėsia e do qė tė ekzistoj barazia.

  Islami e aprovon dhe e ruan parimin e drejtėsisė dhe tė mirėsisė, dhe nuk e aprovon barazinė si njė rregull tė vazhdueshėm dhe parim tė pėrgjithshėm, vetėm nė rastet kur atė e kėrkon drejtėsia apo e jep ai qė i takon e drejta.
  Drejtėsia e vendos barazinė vetėm atėherė kur individėt tė jenė tė barabartė nė tė gjitha cilėsitė e tyre, apo vetėm pėr ato cilėsi tek tė cilat ekziston barazia dhe jo tek tė tjerat qė janė tė ndryshme.


  Diferencimi ėshtė ligji i Zotit nė natyrė

  Ne nė gjithė ekzistencėn gati nuk do mund tė gjejmė dy gjėra tė barbarta qė tė pėrputhen nė tė gjitha cilėsitė edhe nėse i pėrkasin njė lloji apo gjinie tė vetme, por ajo qė do tė hasim ėshtė dallimi qė ekziston nė karakteristikat dhe veēoritė e tyre. Kėshtu qė ėshtė e natyrshme qė propaganda pėr tė vėnė shėnjėn e barazimit ndėrmjet tyre ėshtė njė propagandė pėr padrejtėsi, njė propagandė e pakuptimtė dhe e kotė qė zhvlerėson ligjin e drejtėsisė. Thirrja pėr tė krijuar barazi nė njė realitet diversiv ėshtė njė thirrje e gėnjeshtėrt ashtu siē barazija ndėrmjet gjėrave tė ndryshme ėshtė njė punė mizore konfliktuale me parimin e drejtėsis.
  Ēdo gjė e cila bie nė kundėrshtim me ligjin e drejtėsisė bie nė kundėrshtim me fjalėt ligjformuese, krijuese dhe informuese tė Allahut tė madhėruar. Fjalė tė cilat kurrė nuk mund tė jenė tė padrejta dhe tė pavėrteta.

  “ Dhe Fjala e Zotit tėnd ėshtė plotėsuar me vėrtetėsi dhe drejtėsi. Askush nuk mund t’i ndryshojė Fjalėt e Tij dhe Ai ėshtė Gjithdėgjuesi, i Gjithėdituri.”[ Sure En-am / 115.]

  Allahu me anė tė fjalės sė Tij, konform vullnetit tė Tij apsolut, i solli nė ekzistencė krijesat me diferenca ndėrmjet tyre, gjė tė cilėn e tregojnė qartazi shembujt nė natyrė.

  A ėshtė i barabartė qelqi me diamantin?
  A ėshtė i barabartė floriri me bronxin?
  A ėshtė i barabartė i menēuri me budallain?
  A ėshtė i barabartė i fuqishmi me tė dobėtin?


  Dhe kėshtu nėse do tė vazhdojmė do tė gjejmė se nė ēdo lloj, gjini, individ dhe kategori ekzistojnė dallime. Qė nga bota e bimėve e deri tek njerzit. Pemėt dhe frytet ndryshojnė ndėrmjet tyre ashtu siē edhe kafshėt kanė dallime thelbėsore mes tyre. Po kėshtu edhe njerzit nė mes vete janė tė ndryshėm dhe dallojnė nga njėri-tjetri. Burrat dallojnė nga gratė nė bazė tė funksioneve tė tyre tė natyrshme qė ata kanė nė shoqėri, ashtu si edhe gratė dallojnė nga burrat nė funksione tė tjera tė natyrshme tė tyre nė shoqėri. Madje edhe ndėrmjet vetė burrave dhe grave ekzistojnė dallime. A ėshtė e llogjikshme qė edhe pas kėtij realiteti diversiv tė kėrkojmė tė vemė shenjėn e barazimit ndėrmjet tyre?!
  Nė rast se do ta pranojmė njė gjė tė tillė do tė pėrgėnjeshtrojmė realitetin dhe do tė mohojmė tė vėrtetėn. Pra a do tė ishte e drejtė dhe llogjike qė ligjet dhe normat tė jenė tė njėjta pėr tė gjithė ndėrkohė qė tė gjithė kanė cilėsi dhe specifika tė ndryshme?! Nė rast se do ta pranonim kėtė do tė mohonim parimin e drejtėsisė dhe do t’i ngrinim ligjet tona mbi njė despotizėm.
  Ajetet kuranore flasin mjaft qartė pėr kėtė dallueshmėri (diversitet) nė krijim ndėrmjet gjėrave, ky diversitet (dallueshmėri) ndiqet nga njė diversitet (ndryshueshmėri) tjetėr; diversiteti i ligjeve dhe mos ekzistenca e barazisė ndėrmjet gjėrave diverse.

  (1) Kėshtu p.sh. do tė gjejmė se si nė Kuran flitet pėr botėn e pemtarisė dhe tė frutave e dallimet qė kanė nė shije dhe nė vlera ushqimore, thotė i Madhėruari :-

  “ Dhe nė tokė ka hapėrsira fqinje tė shumėllojshme, kopshte me vreshta, tė mbjella dhe palma, tė degėzuara dhe jo tė degėzuara, tė ujitura nga i njėjti ujė, megjithatė disa Ne i bėjmė mė tė mira se tė tjerat pėr tu ngrėnė. Sigurisht qė nė kėto gjėra ka prova pėr njerzit qė kuptojnė.”[Sure Er-rad / 4 ]-

  (2) Po kėshtu nė dallimin qė ekziston ndėrmjet njerzve nė ndarjen e pasurisė, qė ata tė sprovohen nė tė:-

  “ Pėr secilėn palė, pėr kėta dhe pėr ata, Ne dhurojmė nga begatitė e Zotit tėnd dhe begatitė e Zotit tėnd kurrė nuk mund tė ndalen. Shihni si Ne parapėlqejmė dikė mbi njė tjetėr (nė kėtė botė) dhe pa dyshim se Jeta Tjetėr do tė jetė akoma mė e madhe nė shkallėzim dhe akoma mė madhe nė parapėlqim.”[Sure El-isra / 20-21] ]-


  (3) Gjithashtu do tė gjejmė nė Kuran ku Allahu i ndalon besimtarėt tė ėndėrrojnė pėr gjėra tė cilat ua ka dhuruar vetėm njė pjese tė njerzve dhe jo edhe tė tjerėve:-

  “ Dhe mos dėshironi ato gjėra me tė cilat Allahu ka bėrė qė disa prej jush tė dallohen nga tė tjerėt. Pėr burrat do tė ketė shpėrblim pėr ēfarė ata kanė fituar dhe pėr gratė do tė ketė shpėrblim pėr ēfarė ato kanė fituar dhe i kėrkoni Allahut nga begatitė e Tij. Dhe Allahu ėshtė kurdoherė i Gjithėdituri pėr ēdo gjė.” [Sure Nisa / 32.]-

  (4) Allahu na e bėn tė qartė pse burrat qėndrojnė mė lartė se gratė. Kjo sepse Allahu i ka dhėnė mashkullit cilėsi trupore, shpirtėrore dhe mendore tė cilat nuk ua ka dhėnė grave. Cilėsi kėto qė i pėrshtaten mė sė miri funksionit tė tij nė shoqėri ndryshe nga funksionet shoqėrore tė femrės. Nga kėto funksione mund tė pėrmendim parėsia qė ka burri nė ecurinė e familjes :-

  “ Burrat janė pėrgjegjės pėr gratė, sepse Allahu e ka krijuar njėrėn palė prej tyre tė shquhet mbi tjetrėn dhe (pėr shkak) pse ata shpenzojnė (pėr t’i mbajtur ato) nga mjetet e tyre tė jetesės…”[Sure Nisa / 34.] -

  (5) Allahu gjithashtu ka dalluar njerzit nė ēėshtjen e rizkut pėr t’i sprovuar ata pėr ēka u dha, thotė i Madhėruari :-

  “ Allahu ka parapėlqyer e veēuar disa prej jush mbi disa tė tjerė nė pasuri e prona…”[Sure Nahl / 71.]

  Kėto dallime gjithkush ėshtė nė gjendje t’i dalloj nė realitetin e pėrditshėm tė njerzve dhe asnjė sistem qoftė ky socialist apo komunist nuk do mund t’i bėjė njerzit tė barabartė nė pasuri.

  (6) Madje Allahu ka dalluar edhe ndėrmjet profetve tė Tij :-

  “ Dhe Zoti yt i di mė mirė tė gjithė kush ėshtė nė qiej dhe nė tokė dhe sigurisht qė Ne kemi parapėlqyer disa profetė mbi tė tjerėt, ndėrsa Daudit i dhamė Zeburin.” [Sure El-isra / 55.]

  “ Ata tė dėrguar! Ne parapėlqyem disa mbi disa tė tjerė; disave Allahu u foli drejtpėrdrejt; tė tjerėt Ai i ngriti nė shkallė tė larta nderi…” [Sure Bekare / 253]


  (7) Allahu i ka dalluar edhe njerzit, bijtė e Ademit ndaj krijesave tė tjera :-

  “ Dhe vėrtet qė Ne i kemi nderuar bijtė e Ademit dhe Ne i kemi mbartur ata nė tokė e nė det dhe i kemi furnizuar ata me tė gjithė tė mirat, si edhe i kemi parapėlqyer ata pėrmbi shumė prej atyre qė Ne i kemi krijuar me mirėsi tė veēantė.”[Sure El-isra / 70.]

  Siē shihet diferencimi ėshtė ligji i pėrgjithshėm i Zotit nė natyrė, ē’ka e dėshmon edhe realiteti qė na rrethon.


  Vendosja e barazisė ndėrmjet gjėrave diferente ėshtė padrejtėsi ndaj sė vėrtetės


  Pėrderisa llogjika e shėndosh dhe faktet e realitetit dėshmojnė pėr mosekzistencėn e barazisė ndėrmjet gjėrave diferente ėshtė mėse e natyrshme qė edhe ligjet tė cilat vendosin barazinė ndėrmjet tyre tė jenė ligje tė padrejta.

  Pėr tė shpėnė tė vėrtetėn dhe drejtėsinė nė vėnd dhe pėr tė mos iu zbukuruar njerzve idetė e barazisė ndėrmjet gjėravė tė ndryshme; Allahu zbriti njė numėr tė konsiderueshėm ajetesh nė librin e Tij pėr tu bėrė tė qartė mos qėnien e barabartė tė sendeve diferente.

  Thotė i Lartėsuari :
  “ Thuaj: Nuk ėshtė njėlloj e keqja dhe e mira, megjithse bollėku i tė keqes mund tė tė marrė mendjen. Kėshtu pra kini frikė Allahun, o ju njerėz me mendje tė shėndosh, me qėllim qė tė mund tė jeni tė fituar.” [Sure Maide / 100.]

  “ Thuaj: A janė tė barabartė ata qė dinė dhe ata qė nuk dinė? Po vetėm tė zotėt e mendjes marrin mėsim.”[Sure Zumer / 9.]

  “ Nuk ėshtė njėsoj i verbėri me atė qė shikon. As errėsirat dhe drita (nuk janė njėsoj). As hija dhe nxehtėsia (nuk janė njėsoj). Nuk janė njėsoj as tė gjallėt dhe tė vdekurit. Sigurisht qė Allahu bėn tė dėgjoj kė do Ai, ndėrsa ti nuk mund t’i bėsh tė dėgjojnė ata qė janė ndėr varre.” [Sure El-fatir / 19-22.]


  Pėrderisa diferencimi vjen si pasojė e dallimit tė veprave mė tė pėrkryera qė kryejnė njerzit e zgjedhur ėshtė mėse e drejtė dhe hak qė tė tillė njerėz tė vlerėsohen mė tepėr. Prandaj Allahu me tė drejtė i vlerėsoi mė tepėr muxhahidinėt nė udhėn e Tij qė dhanė pasurinė dhe jetėn e tyre, ndaj atyre qė nuk morrėn pjesė nė luftė:

  “ Nuk janė tė barabartė ata besimtarė qė rrinė nė shtėpitė e tyre, pėrveē atyre qė janė tė pamundur, me ata qė pėrpiqen dhe luftojnė pėr Ēėshtjen e Allahut me pasurinė e tyre dhe me jetėn e tyre. Allahu i ka parapėlqyer nė shkallė mė tė lartė ata qė pėrpiqen dhe luftojnė me pasurinė e tyre dhe me jetėn e tyre pėrmbi ata qė rrinė nė shtėpitė e tyre. Pėr secilin Allahu ka premtuar mirėsi (Xhenet), por Allahu ka parapėlqyer ata qė pėrpiqen dhe luftojnė pėrmbi ata qė rrinė nė shtėpi me njė shpėrblim tė madh. Shkallė tė larta dhe Falje e Mėshirė prej Tij (do tė kenė). Dhe sigurisht qė Allahu ėshtė Falės dhe Mėshirues.” .[Sure Nisa / 95-96.]

  Po kėshtu ishte mė se e drejtė qė Allahu t’i vlersonte mė tepėr ata qė shpenzuan dhe luftuan pėr hirė tė Tij para ēlirimit tė Mekės dhe atyre qė shpenzuan dhe luftuan pas ēlirimit saj

  “ Nuk janė njėsoj ndėrmjet jush ata qė shpenzuan dhe luftuan para hapjes (sė Mekės). Tė tillėt janė nė gradė mė tė lartė se ata qė shpenzuan dhe luftuan mė pas, por pėr tė gjithė Allahu ka premtuar Mirėsi dhe Allahu ėshtė i Mirėnjohur pėr gjithēka qė ju punoni.” [Sure Hadid / 10.]


  Po ashtu prej drejtėsisė ėshtė qė Allahu tė mos vėrė shėnjėn e barazisė ndėrmjet myslimanėve dhe keqbėrsve :

  “ Tė devotshmit tek Zoti i tyre kanė Kopshte tė begatė. A do t’i bėjmė tė barabartė myslimanėt me keqbėrsit? Ē’ėshtė mė ju kėshtu, si po gjykoni?!” [Sure El-kalem / 34-36.]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 25-02-2004 mė 07:00
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  NJE VESHTRIM RRETH REALITETIT QĖ KERKON BARAZI

  Pėrsa i pėrket ēėshtjeve qė nė realitet janė tė barabarta dhe tė njėjta, e drejta nė mėnyrė obliguese kėrkon qė ligjet dhe normat e tyre tė jenė tė njėjta. Po japim disa shembuj pėr kėtė gjė :

  1-] Njerzit janė tė barabartė nė qėnien e tyre si krijesa tė Allahut, janė tė barabartė nė qėnien e tyre robėr tė Tij, kėshtu qė ata janė tė njėjtė para Tij nga ky drejtim.

  2-] Njerzit kanė tė drejtėn e tyre pėr tė jetuar. Kjo ėshtė njė e drejtė e barabartė pėr tė gjithė, pėrveē atyre qė me ligjin e Zotit lejohet tu merret jeta pėr shkak tė kufrit, krimit apo pėr ndonjė keqbėrje tjetėr.

  3-] Njerzit para gjykatės janė tė gjithė tė barabartė, prandaj ėshtė detyrė e gjykatėsit qė tu japė tė drejtė tė barabartė nė sallėn e gjygjit palėve kundėshtare.

  4-] Nė origjinė njerzit kanė tė drejta tė barabarta pėr tė punuar, siguruar jetesėn, arsimuar dhe nė pėrgjithsi pėr tė pėrfituar tė mirat e kėsaj bote dhe botės tjetėr. Kėshtu qė drejtėsia e do qė atyre tu jepet e njėjta mundėsi e barabartė pėr tė gjithė, mė pas ēdo njeri do tė ketė aq sa i takon nė bazė tė punės dhe mundit qė ai ka derdhur, apo dijes, mendimit dhe sinqeritetit qė ai ka, si dhe ēdo gjėje tjetėr qė ia vlen tė vlerėsohet.

  5-] Njerzit qė tė gjithė janė tė barabartė nė qėnien e tyre si njerėz. Pėr shkak se ata qė tė gjithė nė origjinė janė bijtė e Ademit e tė gjithė janė prej kėtij dheu, dhe njėkohėsisht qė tė gjithė janė krijesa tė Allahut dhe robėrit e Tij. Prandaj drejtėsia e kėrkon qė tė mos ketė dallim raca nga raca, kombi nga kombi, ngjyra nga ngjyra dhe gjuha nga gjuha, pėr shkak tė racės, kombėsisė, ngjyrės apo gjuhės sė tyre.

  6-] Po kėshtu ēdo ēėshtje ku e drejta ėshtė e barabartė ndėrmjet palėve, ligji i drejtėsisė kėrkon nė mėnyrė tė detyrueshme vendosjen e barazisė ndėrmjet tyre.
  Tė gjitha diferencimet qė bėhen jo nė bazė tė sė vėrtetės dhe realitetit, por sipas botkuptimeve tė njerzve, janė padrejtėsi shoqėrore, siē ėshtė diferencimi ndėrmjet klasave shoqėrore qė pretendendohet se gjoja u trashėgoka, apo siē ėshtė botkuptimi qė bėn dallime nė bazė tė racave, ngjyrės dhe gjuhės.
  Ndėrsa nėse realiteti tregon se ekzistojnė dallime atėherė drejtėsia e kėrkon qė tė ekzistojnė dallime, siē ėshtė p.sh. zgjuarsia, forca, morali…etj.

  Islami i vendos tė drejtat nė bazė tė parimit tė drejtėsisė dhe jo tė barazisė, ndėrsa realitetin e gjykon sipas gjendjes sė vėrtetė dhe drejtėsis qė kėrkon ky realitet, e jo nė bazė tė barazisė apsolute nėse realiteti kėrkon diferencime. Nuk ėshtė e mundur qė Islami tė vendos barazinė ndėrmjet tė mangtės dhe tė plotės, tė vėrtetės dhe tė kotės, ndėrmjet tė diturit dhe injorantit, nuk mund tė barazoj ndėrmjet arit dhe kallajit, ndėrmjet myshkut dhe gėlqeres, ndėrmjet tė mirės dhe tė keqes, tė gjallit dhe tė vdekurit dhe as ndėrmjet atyre qė besuan e bėn punė tė mira dhe atyre qė s’besuan e punuan punė tė kėqia.
  Drejtėsi do tė thotė t’i japėsh gjithsecilit atė drejtė qė i takon pėr aq sa i takon. Ndėrsa barazia mund t’i japi atij qė ka tė drejtė mė tepėr se sa i takon apo mė pak seē e meriton, dhe e gjithė kjo do tė thotė tirani e padrejtėsi dhe armiqsi ndaj parimit tė drejtėsisė.


  * * *
  SLLOGANI I LIRISE DHE I BARAZISE ESHTE NJE SHPIKJE CIFUTE

  (1) Eshtė vėrtetuar se liria dhe barazia janė simbole tė Masonizmit, organizatė e udhėhequr nga ēifutėt .

  “ Lozhat masone tė pėrhapura nė tė gjithė botėn shėrbejnė si mbulesė pėr tė fshehur qėllimet tona e pėr t’i kamufluar ato…” ( ‘Protokolet Cioniste’, protokoli nr.4)

  Orientalisti holandez Duzi e ka pėrkufizuar kėshtu Masonizmin:
  “Njė grumbullim i madh i ideollogjive tė ndryshme tė cilėt punojnė pėr njė qėllim tė vetėm, rindėrtimi i tempullit, simboli i shtetit tė Izraelit”

  Revista ‘El-kuat el-museleha’ me botim nė Kajro nė numrin 421 tė vitit 1964 shkruan:
  “ U festua nė Palestinėn e pushtuar vendosja e gurit themeltar tė lozhės masonike mė tė madhe nė botė. Me kėtė rast foli edhe rabini israelit i cili u shpreh tekstualisht : O ju vėllėzėr mason nga e gjithė bota; sot po festojmė vendosjen e gurit themeltar tė lozhės mė tė madhe masone nė botė. E cila do tė ndriēoj rrugėn e masonizmit pėr realizimin e qėllimeve tė tij. Ne qė tė gjithė punojmė pėr njė qėllim tė vetėm, ai ėshtė kthimi i tė gjithė kombeve tek feja e parė tė cilėn Zoti e zbriti nė kėtė tokė ku ēdo fe tjetėr ėshtė e kotė. Fe tė cilat kanė mbjellur pėrēarjen me banorėt e njė vendi ndaj njė vendi tjetėr… Si rezultat i punės tuaj do tė vij njė ditė ku do tė shkatėrrohen nė tė feja kristiane dhe ajo islame dhe myslimanėt dhe tė krishterėt do tė heqin dorė nga besimet e tyre tė kota e tė shpifura dhe tek tė gjithė njerzit do tė arrijė drita e sė drejtės dhe sė vėrtetės.” ( ‘Qeveria sekrete e botės’, fq.13)

  (2) Po ashtu njė fakt tjetėr real ėshtė se ēifutėt ishin ata qė planifikuan dhe realizuan revolucionin borgjez francez, simboli tresh i tė cilit ishte : ‘Liri-Barazi-Vėllazėri’.

  “Kujtoni revoluconin francez tė cilin e cilėsuam si ‘madhėshtor’. Ne i dimė fortė mirė sekretet e pregatitjes sė tij sepse ai ishte shpikje e duarve tona. E qė nga ajo kohė skemi pushuar sė udhėhequr masat e njerzve nga njė shpresė e zhgėnjyer nė njė tjetėr shpresė tė zhgėnjyer derisa t’i dorėzohen interesave tona dhe mbretit apsolut me gjak cionisti tė cilin po e pregatisim pėr botėn.” (Protokolet cioniste, protokoli nr.3)

  (3)

  Njė fakt tjetėr qė tregon ndikimin e duarve tė fsheta ēifute ėshtė edhe ky tekst nga [I]Protokolet Cioniste, protokoli nr.1 :
  “ Qė herėt ne kemi qenė tė parėt qė kemi thirur me fjalėt ‘Liri, Barazi, Vėllazėri’ dhe qė nga ajo kohė papagallėt injorant s’pushojnė sė pėrsėrituri po tė njėjtat fjalė duke u grumbulluar nga ēdo anė rreth kėtyre slloganeve mashtruese me tė cilat i prenė rrugėn lulėzimit dhe qetėsisė nė botė, i prenė rrugėn lirisė sė vėrtetė individuale qė ekzistonte mė parė e qė tė mbronte nga dhuna e llumit tė shoqėrisė. Gojimėt (joēifutėt) tė cilėt e mbajnė veten si tė zgjuar dhe me kulturė nuk qenė nė gjėndje tė dallojnė kėtė fakt kontradiktor ndėrmjet fjalėve dhe kuptimeve qė ato mbajnė. Ata nuk qenė tė kujdesshėm qė tė dallonin se barazia nuk gjendet nė natyrė, po ashtu edhe liria sepse vetė natyra i ka krijuar mendjet, temperamentet dhe aftėsitė tė pabarabarta dhe ajo qė tė gjithė i ka nėnshtruar me ligjin e saj...

  Thirrjet tona pėr Liri, Barazi, Vėllazėri, kanė tėrhequr mbas nesh nga ēdo anė e botės njė numėr tė madh njerzish nė rradhėt tona, kjo falė punės sė zellshme qė bėjnė punėtorėt tanė tė verbėr tė cilėt ngrenė flamurin tonė me entuziazėm. Ndėrkohė qė kėto fjalė si krimbi brenin lumturinė e gojimit (joēifutve) dhe shkatėrronin paqen dhe stabilitenin e tyre duke shembur kėshtu themelet e shteteve, gjė qė na ka dhėnė neve fitore.”


  SQARIM
  Fjalėt : goyim, goys, gentilis nė gjuhėn e kėrtyre protokoleve nėnkuptojnė johebrenjtė, fjalė nė fakt qė pėr ta ka kuptim fyes dhe do tė tregojė supremacinė e racės ēifute ndaj kombeve tė tjera tė botės.

  Po aty shkruesi i kėtyre protokoleve shprehet :
  “ Ideja i lirisė ėshtė e pa mundur qė tė trupėzohet sepse nuk ka njeri qė tė dijė se si ta pėrdorė atė nė mėnyrė tė llogjikshme. Lejoni popullin qė ai vetė ta qeverisė veten e tij njėfarė kohe dhe ai ka pėr tu prishur...”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 25-02-2004 mė 07:21
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  PERGJIGJET E PYETJEVE TE HARTUARA NGA ORGANIZATA MISIONARE ‘BABALLARET E BARDHE’


  Mbas kėtyre hyrjeve tė pėrgjithshme qė bėra po u pėrgjigjem pyetjeve njė nga njė nė mėnyrė tė pėrbledhur dhe shkurt.
  Kushdo qė i lexoi me vėmendje ato hyrje tė pėrgjithshme qė bėmė dhe qe njeri i kuptueshėm dhe i paanshėm s’besoj se i ka ngelur ndonjė dilemė apo paqartėsi pėr tė sqaruar, pasi pyetjet vėrtiten rreth pranimit tė parimit tė lirisė dhe barazisė si parime unikale, tė pėrgjithshme dhe tė pa kontestueshme. Mirpo siē edhe e bėmė tė qartė mė parė kėto dy parime pėrmbajnė nė vetvete elementė tė padrejtė, falls dhe kundra realitetit dhe siē dihet nga bazat e llogjikės tė pranuara nga tė gjithė njerzit ; ēdo gjė qė bazohet mbi diēka tė pasaktė ėshtė e pasaktė, ēdo ide qė ndėrtohet mbi njė gjė tė pavėrtetė ėshtė e pavėrtetė dhe jashtė realitetit dhe natyrisht ēdo ndėrtesė e pa themeltė ėshtė e destinuar tė shkatėrrohet.

  Nė pėrgjigjet e mija nuk ėshtė e nevojshme qė unė tė mbaj pozicionin e njė avokati tė Islamit dhe ligjeve tė tij, feja Islame ėshtė hak dhe e vėrtetė dhe vjen prej Allahut, Zotit tė botėve, kėshtu qė unė do tė pozicionohem mė tepėr si njė kėshillues i cili tregon tė vėrtetėn dhe ua sqaron atė njerzve tė paanshėm e qė kanė mend nė kokė. E drejta dhe e vėrteta janė si drita e diellit qė kur shfaqen zhdukin ēdo tė pavėrtetė qė krijon errėsira, pa dyshim qė falsiteti ėshtė i destinuar tė zhduket.

  Unė do t’i paraqes pėrgjigjet nga kėndvėshtrimi i sė vėrtetės nė mėnyrė qė sqarimet e mia tė jenė argument para Allahut Ditėn e Gjykimit ndaj atyre qė hartuan kėto pyetje dhe atyre qė anojnė me ta. Ashtu siē shpresoj qė kėto pėrgjigje tė jenė argument pėr tė gjithė ata qė e duan dhe e kėrkojnė tė vėrtetėn tė cilėt sado pak mund tė ketė mbetur nė ta ndonjė fije dyshimi dhe dileme, e argument pėr ata qė e duan dhe mbrojnė Islamin, sheriatin dhe normat e tij.
  * * *
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  PYETJET RRETH LIRIS DHE PERGJIGJET E TYRE

  Pyetja e parė: “Si mund tė pėrputhim ndėrmjet lirisė sė mendimit dhe besimit tė cilėn Zoti ia ka dhuruar njeriut dhe ndėrmjet ndalimit qė i bėhet atij qė dėshiron tė ndėroj fenė e tij (duke pėrdorur dėnimin maksimal, pra me vdekje)? Edhe sikur ky konvertim tė jetė rezultat i njė refleksioni tė thellė personal i bazuar nė arsye serioze?”

  Pėrgjigjia: Pas asaj qė kam pėrmendur mė parė rreth lirisė nė konceptin tonė islam mund tė shtoj duke thėnė se: Njė njeri normal i cili ka arritur moshėn e pėrgjegjsisė ėshtė plotėsisht i lirė para Islamit pėr tu bėrė mysliman ose jo, nuk ekziston asnjė lloj dhune ndaj vullnetit tė tij pasi nuk ka dhunė pėr tė hyrė nė fe.

  Kėtu mund tė pėrmendim se tė gjitha ato pėrfytyrime tė pasakta qė i bėhen Islamit se ithtarėt e tij i kanė detyruar popujt nėn dhunėn e shpatės qė tė bėhen mysliman ėshtė njė gėnjeshtėr dhe njė propagandė e atyre qė nuk e njohin apo duan tė mohojnė historinė pėr interes tė qarqeve anti-islamike. Parimi i mos detyrimit me dhunė nė fe ėshtė i shkruar e zeza mbi tė bardhė nė kushtetutėn e mbarė myslimanėve, Kuranin, dhe mos zbatimi i tij ėshtė thyerje e ligjit tė Allahut. Shih pėr kėtė ajetin 256 tė Sures Bekare.

  Pavarsisht nga kjo atė e ndjek pėrgjegjesia e Zotit pėr kėtė zgjedhje qė ai bėn. Nė rast se ai do tė zgjedh mohimin e Islamit, besimeve dhe ligjeve tė tij atėherė pėrfundimi i tij Ditėn e Gjykimit do tė jetė zjarri i pėrjetshėm nga i cili nuk ka pėr tė dalė kurrė.
  Asnjė njeri nuk detyrohet qė tė futet nė Islam me dhunė asnjėherė.

  Kushdo qė dėshiron tė bėhet pjestar i kėsaj feje duhet ta dijė qė pėrpara se ai do tė ngarkohet me disa pėrgjegjėsi tė cilat nė rast se i thyen do tė mund tė ndėshkohet madje dhe rėndė deri me dėnim kapital .

  Sipas ligjeve tė Islamit masat ndėshkimore, siē janė dėnimi me vdekje apo prerja e dorės kryen vetėm nga shteti Islam dhe jo nga individi, pra nė ato vende ku nuk zbatohet sheriati Islam myslimanėve i kėrkohet qė tė bėjnė durim pasi vetgjygjsia shkaton probleme tė cilat dėmtojnė popullsinė myslimane nė atė vend.

  Kjo i ngjan tamam atij qė kėrkon nėnshtetėsinė e njė vendi i cili duhet ta dijė se ėshtė pėrgjegjės qė tė respektoj kushtetutėn dhe ligjet e kėtij shteti para se ai tė pėrfundoj marveshjen pėr marrjen e nėnėshtetsisė. Njė prej kėtyre ligjeve tė tij ėshtė edhe masat ndėshkimore qė merr ky shtet kundra atyre qė thyejnė ligjet e tij qoftė ky edhe dėnim me vdekje pėr atė qė e meriton.

  Kėrkesa pėr nėnshtetsi nga njė individ i caktuar dhe dhėnia e saj nga shteti ėshtė njė aktmarveshje ndėrmjet dy palėve me interes dhe pėrgjegjsi reciproke. Njė nga pėrgjegjsitė e marrjes sė nėnshtetsisė ėshtė edhe zbatimi i detyrimeve tė shtetit, siē ėshtė pagimi i taksave shtetėrore, shėrbimi ushtarak i detyruar nėse gjendet, pranimi i kodit tė tij penal si dhe pranimi i dėnimit me vdekje nė rast tradhėtie tė lartė ndaj shtetit.

  Njė nga ēėshtjet pėr tė cilat e jep besėn ai qė dėshiron tė hyjė nė Islam ėshtė edhe fakti se nėse ai e tradhėton Islamin ėshtė i disponuar tė dėnohet me vdekje. Prandaj ai ėshtė i lirė qė para se tė hyjė nė Islam tė mendohet, nė rast se do qė tė bėhet pjestarė i bashkėsisė myslimane dhe i shtetit Islam. Kushdo qė me lirinė e plotė tė mendjes dhe perceptimit tė tij pranon tė futet nė Islam ka pranuar me lirinė e tij tė plotė qė nė rast se tradhėton kėtė fe tė dėnohet me vdekje. Kėshtu qė kėtu nuk ekziston aspak kontraditė ndėrmjet lirisė sė besimit dhe kėsaj qė pėrmendėm. Pyetja nė fakt ėshtė paraqitur me njė farė injorance apo me qėllim pėr tė pėrzier nė mes koncepteve tė ndryshme.
  Dėnimi qė jepet pėr renegatin nė tė vėrtetė nuk ėshtė dhunė nė fe porse njė mburojė pėr kombin Islam nga ata qė duan tė luajnė me lirinė duke hyrė nė Islam kur tė duan dhe tė dalin prej tij kur tu teket. Duke u prerė rrugėn tė gjithė atyre armiqve tė Islamit qė kėrkojnė tė thurin kurthe dhe intriga nė dėm tė Islamit dhe myslimanėve duke pėrdorur mjete dhe forma nga mė tė ndryshme pėr tė luajtur me kėtė fe, pėr tė pėrēarė rradhėt e myslimanėve dhe dobėsuar ata, pėr tė futur nė dorė ēdo gjė tė mirė qė ata kanė dhe pėr t’i luftuar ata nga brenda rradhėve tė tyre duke e justifikuar tė gjithė kėtė me emrin e slloganit ‘Liri’ .

  Nuk janė tė pakta rastet nė historinė Islame ku njerėz dyftyrėsh me mėnyra tė tilla janė munduar tė dėmtojnė Islamin dhe myslimanėt. Emra si Abdullah bin Selul, Abdullah bin Seba, Gajlan Ed-dimashkij, Xhad bin Derhem, Xhehm bin Safuan, Ahmed Gulam El-kadjani, Mirza Husejn Ali El-bahai, Mustafa Qemal Ataturku, Selman Rushdi...etj nuk mund tė harrohen pėr vetė fatkeqsitė dhe ngatėrresat qė u kanė sjellė myslimanve pasojat e disa prej tė cilėve vazhdojmė t’i vuajmė edhe sot e kėsaj dite. Intriga tė tilla myslimanėt i kanė parė qė nė kohėn e Profetit s.a.s.  Nėse ndonjė pretendon se ai kur hyri nė Islam nuk e dinte qė nė rast se dilte prek tij dėnohej me vdekje. Ne i pėrgjigjemi atij duke i thėnė: Siē dihet dhe pranohet tek tė gjithė ligjvėnėsit qė mos njohja ligjit nuk e shpėton individin nga pėrgjegjsia nėse ai i thyen rregullat e tij.


  * * *


  Pyetja e dytė: “Myslimanėt e konsiderojnė mėse tė natyrshme qė tė krishterėt tu njohin tė drejtėn vėllėzėrve tė tyre tė besimt nė pėrqafimin e Islamit… A nuk ėshtė e mundur qė pėr myslimanėt qė dėshirojnė tė hynė nė kristianizėm tė fitojnė tė njėjtėn tė drejtė, duke njohur kėshtu lirinė qė Zoti ia ka dhuruar njeriut?”

  Pėrgjigjia: Nė pėrgjigjen e pyetjes sė parė u fol rreth daljes nga Islami kėshtu qė nuk ia vlen ta ripėrsėrisim kėtu.
  Megjithatė unė mund tė them kėtu se ajo qė pėrmendet nė pyetje nuk pajton me atė ēka myslimanėt kėrkojnė prej tė krishterėve. Ata nuk thonė qė ėshtė e drejta e njė tė krishteri qė tė pėrqafoj Islamin dhe tė bashkohet me myslimanėt sikur ata tė ishin njė parti politike apo njė grupacion i caktuar njerzish. Porse thirrėsit Islam u drejtohen tė gjithė njerzve duke iu thėnė: Ne po tė komunikojmė ty se ti je njė krijesė e Allahut, Zotit tė botėve, Zotit tė qiejve dhe tė tokės dhe se ėshtė detyra jote qė tė besosh vetėm tek Ai si Zot i vetėm dhe i pa shoq. Ta adhurosh vetėm Atė dhe tė mos i shoqėrosh Atij nė kėtė adhurim askė. Tė besosh tek tė gjitha ato qė kanė ardhur nga Allahu, tek tė gjithė tė dėrguarit dhe profetėt e Zotit pa dallim. Besimi yt duhet tė jetė konform sė vėrtetės qė vjen prej Zotit, i pandryshuar, i devijuar apo i zėvendėsuar. Ashtu siē ėshtė obligim pėr ty qė tė punosh dhe jetosh konform fesė sė fundit qė zbriti Allahu, fe me prova dhe argumente tė qarta e shoqėruar me mrekulli tė cilat provojnė sinqeritetin e tė Dėrguarit qė na komunikoi atė ēka mori prej Zotit tė tij. Nė rast se ti nuk beson dhe e refuzon kėtė fe pėrfundimtare atėherė je duke e shpėnė veten tėnde drejt ndėshkimit tė Allahut nė zjarrin e Xhehenemit, pėrjetėsisht, Ditėn e Gjykimit e atė ditė nuk tė vlen as partia e as grupi jot, e as nuk tė vlen ndėrmjetsimi i askujt. Ne vetėm po tė komunikojmė dhe po tė kėshillojmė dhe as tė dhunojmė e as tė detyrojmė. Nėse njerzit e tu tė ndalojnė ty me forcė nga njė gjė e tillė, ti mund tė besosh fshehtas derisa tė tė jepet mundėsia ta shfaqėsh botėrisht besimin tėnd dhe tė bashkohesh me bashkėsinė myslimane ku do tė bashkangjitėsh energjitė e tua me energjitė e tyre.


  Ne aspak nuk u themi tė krishtėrve: ėshtė e drejta e tij qė ju tė mos ta ndaloni dhe detyroni atė tė qėndrojė me zor nė krishtėrim, duke u bazuar tek parimi i lirisė. Porse ne ju themi atyre: Ju qė tė gjithė e keni pėr detyrė tė besoni tek feja e vėrtetė e Allahut dhe tek tė gjithė profetėt dhe tė dėrguarit e Tij.
  Nė rast se ju nuk doni atėherė do tė vini veten, familjet dhe ndjeksit tuaj para ndėshkimit tė ashpėr tė Allahut Ditėn e Gjykimit.

  Ne u themi qė tė gjithė atyre se jemi tė gatshėm qė tu paraqesim fakte dhe argumente llogjike dhe shkencore pėr t’iu bindur nėse dėshironi. Ju mund tė thoni ēfarė tė doni rreth parimeve dhe bazave tė fesė tuaj dhe ne jemi tė gatshėm tė diskutojmė me ju rreth tyre mbi njė platformė llogjike, shkencore tė pėrbashkėt dhe cili do qė vihet para argumentit dhe i bėhet e qartė e vėrteta duhet ta pranoj dhe shpallė atė. Ne ju drejtohemi duke ju thėnė ashtu siē na mėson Kurani fisnik:

  “ E atėherė ose ne ose ju jemi nė rrugė tė drejtė, apo nė njė humbje tė qartė!”[Sure Sebe / 24]

  Pyetja e dytė nuk mund tė formulohej nė njė mėnyrė tė tillė vetėm nėse ata qė drejtuan kėtė pyetje ta konsiderojnė fenė thjesht njė ēėshjte qė u pėrket grupacioneve tė shoqėrisė njerzore dhe dėshirave tė tyre pėr tė qenė ndjekės tė kėsaj apo asaj ideje, dhe jo njė ēėshtje hyjnore qė u kėrkohet tė gjithė njerzve. Shtrimi i pyetjes bazohet mbi njė ide tė gabuar e tė pasaktė qė nė themelet e saj. Ne nuk u themi tė krishterėve: ėshtė e drejta e njė tė krishteri ndaj jush qė ju mos ta pengoni lirinė e tij nė rast se ai zgjedh tė ndryshoj fenė e tij.

  Ēėshtja e fesė nuk ėshtė aspak njė pazar politik apo ekonomik qė tė mund ta konsiderojmė atė si njė mardhėnie reciproke. Feja ėshtė e drejta e Allahut ndaj tė gjithė njerzve dhe nuk ėshtė njė e drejtė e myslimanėve, kėshtu qė ata tė mund tė lėshojnė pe nė kėtė ēėshtje. Nėse tė krishterėt besojnė se Krishtėrimi ėshtė njė ēėshtje nė duar tė tyre dhe ata mund tė bėjnė pazarllėqe nė emėr tė tij, kjo ėshtė njė problem i tyre e qė nė fakt ndryshon totalisht nga mendimi islam dhe doktrina hyjnore islame.
  * * *

  Pyetja e tretė: A ėshtė Islami i gatshėm – nė vendet islame - qė tu jap tė krishterėve po ato tė liri qė i gėzojnė myslimanėt nė vendet kristiane, siē ėshtė hyrja nėpėr xhamia dhe tė shprehurit lirshėm nė to rreth fesė sė tyre si dhe ftesa pėr tė pėrqafuar besimin e krishterė?

  Pėrgjigjia: Myslimanėt janė tė gatshėm qė tė organizojnė ēdo lloj debati publik rreth ēėshtjeve qė u pėrkasin besimit islam dhe atij kristianė apo ēfarė do lloj besimi a ideollogjie tė pėrhapur nėpėr popujt e botės. Ne jemi tė gatshėm qė t’i zhvillojmė kėto debate nė vendet islame apo diku tjetėr. Dhe kushdo qė dėshiron tė zhvilloj njė debat tė lirė dhe tė hapur nė bazė tė rregullave tė njė njė debati llogjik ne e mirėpresim atė. Dhe do t’i vėmė atij nė dispozicion salla dhe auditore publike tė pėrshtatshme pėr tė tilla debate ashtu siē ka nė ēdo vend. Dhe nuk bėhemi njerėz me preferenca tė ngushta duke kėrkuar qė kėto debate tė zhvillohen nė faltoret apo qytetet e tyre tė veēanta religjoze, siē mund tė jetė Vatikani pėr shembull. Ne jemi tė kėnaqur qė tė tilla debate tė zhvillohen nė ēfarė do lloj vendi tė hapur publik tė pėrshtatshėm ku do mund tė paraqesim parimet tona dhe tė tjerėt parimet e tyre. Ne nuk hymė nėpėr kishat e faltoret e tyre dhe as nuk duam t’i vėmė ata nė siklet pėr njė gjė tė tillė ashtu siē mund tė pėrmendim kėtu se ata nuk e pranojnė qė thirrsit islamė tė propogandojnė brenda kishave dhe ambienteve tė veēanta tė tyre.

  Pyetja ėshtė ndėrtuar nė mėnyrė tė gabuar dhe aspak realiste. Kjo ėshtė njė pėrpjekie pėr tė mbuluar veprimet e aktivistėve kristianė nė vendet islame. Misionarėt e krishterė kanė me mijra njerėz, organizata, fondacione mėsimdhėnėse, mjeksore e tė tjera me obijeksione kristianizuese tė cilat janė pėrhapur nė vendet myslimane falė tolerancės tė pushtetit administrativ dhe nėn ndikimin kolonialist tė shteteve kristiane. Ndėrkohė qė myslimanėt pėrball kėsaj nuk kanė nė vendet kristiane veēse njė numėr tė vogėl thirrėsish islam, apo ndonjė qendėr islamike e cila merret me pakicat myslimane nė atė vend.

  Kėrkesa pėr njė shkėmbim tė tillė reciprok qė bėhet nė kėtė pyetje kėrkon qė edhe myslimanėt tė kenė nė vendet kristiane po tė njėjtat mundėsi dhe mjete qė kanė misionarėt e krishterė nė vendet islame me anė tė tė cilave ata mundohen tė kristianizojnė myslimanėt. Njė nga kėto mjete tė pandershme dhe aspak fisnike ėshtė shfrytėzimi i ēdo situate krize apo fatkeqsie ku pėrdoren paratė dhe ndihmat humanitare njerzore tė ardhura nga e gjithė bota ndėrmjet tyre edhe paratė e myslimanėve pėr interesat e kryqzatave propogandistike kristiane.

  * * *


  Pyetja e katėrt: Si mund tė jetė llogjik fakti se Allahu i ka dhėnė liri tė barabartė gruas dhe burrit dhe mė pas gruaja myslimane ndalohet qė tė zgjedh bashkėshortin me tė cilin ajo dėshiron tė martohet nė rast se ai ėshtė jo mysliman?

  Pėrgjigjia: Siē e sqaruam edhe mė parė nė hyrjen e pėrgjithshme faktin se Islami nuk e konsideron lirinė e pakufijshme si njė nga parimet e tij. Liria apsolute bie nė konflikt me urtėsinė e krijimit tė njerzve tė cilėt do tė sprovohen nė kėtė jetė nėpėrmjet urdhėrave dhe ndalesave tė Allahut.

  Kėtu mund tė shtoj faktin se vėnia nė dyshim e urtėsisė sė Allahut pėr atė qė Ai ligjėron, ndalon, lejon apo obligon pėr krijesat e Tij ėshtė rruga e djallit, kur ai nė mėnyrė tė ngjashme refuzoi t’i pėrkulej Ademit duke pretenduar se origjina e tij e zjarrtė ishte mė e mirė se sa origjina e dheut nga e cila u krijua Ademi. Ndėrkohė qė llogjika e shėndosh e refuzon dallimin nė bazė tė origjinės racore duke vlerėsuar vetė objektin dhe jo se ē’farė origjine ka pasur ai mė parė. Dhe ishte dija ajo me tė cilėn Allahu e mbivlerėsoi dhe lartėsoi Ademin duke i dhėnė bashkė me tė edhe mjetet pėr arritjen e saj, ndėrkohė Allahu i urdhėroi ata tė cilėt e pyetėn Atė pėr urtėsinė e krijimit tė Ademit qė ata tė binin pėrmbys para tij pasi u tregoi atyre se kjo krijesė ishte e aftė pėr tė qenė mė e ditur se ata.

  Njė fakt i ngjashėm me kėtė teori djallėzore ėshtė edhe vėnia e shenjės sė barazimit ndėrmjet objekteve tė ndryshme nė cilėsi, veēori dhe ēfarė rrjedh si rezultat i kėtyre dallimeve.

  Tė pretendosh barazi ndėrmjet dy gjėrave tė ndryshme nė veēori trupore dhe shpirtėrore, tė ndryshme nė funksionet shoqėrore do tė thotė tė pranosh njė ēėshtje tė kotė e cila i kundėrvihet parimit tė drejtėsisė dhe sė vėrtetės.

  Dihet shumė mirė si nga pėrvoja po ashtu edhe nga analizat shkencore se gruaja ka veēori trupore dhe shpirtėrore tė ndryshme nga ato tė burrit. Veēoritė e gruas e bėjnė atė tė aftė pėr funksione tė ndryshme shoqėrore, mė e rėndėsishmja e tė cilave ėshtė ajo e tė qėnit nėnė, nevoja e saj pėr njė burrė i cili do tė jetė kollona ku ajo dhe e gjithė familja do tė mbėshtetė trupin e saj. Kjo forcė dhe potencial qė zotėron burri mund ta shtyjė atė qė tė pėrdor pushtetin e tij pėr ta detyruar gruan e tij qė ajo tė lėrė fenė e saj. Pėr kėtė arsye Allahu i madhėruar nuk ia ka lejuar gruas myslimane qė tė martohet me njė bashkėshort jomysliman duke e ruajtur atė nga trysnia e burrit dhe ndikimi i tij pėr ta nxjerrė atė nga Islami dhe ekspozuar ndaj ndėshkimit tė pėrjetshėm tė Allahut.

  Ky ėshtė ligji i Allahut i pa ndryshuar deri nė Ditėn e Kiametit pėr tė gjithė myslimanėt, kėshtu qė nuk mund tė merret aspak parasysh fakti nėse burri jomysliman ėshtė tolerant ndaj fesė sė gruas sė tij apo jo. Njė martesė e tillė konsiderohet e pavlefshme ēfarė do qofshin arsyet apo rrethanat nė tė cilat kryhet ajo.
  “… mos u martoni me idhujtarėt derisa ata tė besojnė. Nuk ka dyshim se njė rob besimtar ėshtė mė i mirė se njė idhujtarė edhe pse ai mund tju mahnisė ju. Ata ju ftojnė ju nė zjarr, e Allahu ju fton nė Xhennet…” (Sure Bekare: 221)


  Po ashtu nė tė njėjtėn kohė ne nuk i ndalojmė jomyslimanėt nėse ata i pengojnė gratė e tyre qė tė martohen me myslimanėt. Pėrkundrazi kjo ne na gėzon dhe do tė dėshironim qė ata tė nxirnin tė tilla vendime me tė cilat do tė privonin gratė jomyslimane tė martoheshin me burrat myslimanė, pasi kjo ėshtė mė mirė edhe pėr burrat tanė tė cilėt nuk do tė kenė mundėsi tė bien preh e sprovės sė gruas jomyslimane ndaj fesė sė tyre.

  Cfarė mund tė bėjmė ne atėherė nėse jomyslimanėt i lejojnė vajzat e tyre tė martohen me burrat myslimanė?

  Ne megjithė mos dėshirėn dhe papėlqyeshmėrinė qė kemi e pranojmė martesėn e njė burri mysliman me njė grua tė krishtėre ose ēifute me kusht qė martesa ndėrmjet tyre tė rregullohet konform ligjeve islame, ku parėsia i pėrket burrit dhe fėmijėt, qofshin meshkuj apo femra i pėrkasin fesė sė burrit. Po ashtu trashėgimnia tė ndahet nė bazė tė ligjit islam pėr trashėgimninė. Nėse kėto kushte nuk realizohen, qoftė edhe njė prej tyre atėherė Islami nuk e lejon njė martesė tė tillė me njė grua jomyslimane qoftė kjo edhe ēifute apo e krishtere.

  Mėsimet islame e kėshillojnė myslimanin kur ai dėshiron tė martohet qė tė zgjedh njė grua myslimane tė devotshme dhe tė ndershme tė pajisur me moral dhe fe.

  * * *

  Pyetja e pestė: Si mund t’i shpjegojmė disa dėnime trupore siē ėshtė prerja e dorės sė vjedhėsit apo rrahja dhe gurėzimi, dėnime tė cilat bazohen nė disa ajete Kuranore?”

  Pėrgjigjia: Pėrgjigjia ime pėr kėtė pyetje do tė bazohet nga pesė kėndėvėshtrime:

  Sė pari: Feja ėshtė ligj dhe norma hyjnore dhe ėshtė e drejta e Zotit ndaj krijesave tė Tij qė ata t’i binden vetėm Atij dhe tė kapen pas ligjit tė Tij duke vepruar konform kėtij ligji. Feja nuk ėshtė aspak njė shpikje njerzore qė tė mund tu lejohet atyre tė veprojnė me tė si tė duan. Vėnia nė dyshim e ligjit tė Allahut dhe normave tė Tij qė Ai ka caktuar pėr njerzit do tė thotė tė dyshosh tek vetė urtėsia e Zotit, do tė thotė tė refuzosh tė drejtėn e Tij nė rregullimin e ēėshtjeve njerzore duke ditur qė Ai e di gjithshka mė sė miri dhe se ajo ēka ligjėron ėshtė mė mira dhe mė dobiprursja pėr njerzit.

  Pėr ne ėshtė mėse e qartė dhe e vėrtetuar me argumente tė pakundėrshtueshme se Islami tė cilin na e komunikoi i dėrguari i Allahut Muhamedi (bekimet e Allahut qofshin mbi tė) ėshtė Hak, njė e vėrtetė e zbritur nga Allahu pėr tė cilėn nuk kemi pikė dyshimi. Mrekullia Kuranore ėshtė njė dėshmues i gjallė pėr ēka po themi se kjo fe me tė vėrtetė vjen nga Zoti.

  Sė dyti: Ndėshkime trupore pėrfshihen edhe nė mesazhet hyjnore tė zbritura nga Zoti tek Profetėt e tij tė vėrtetė. Prej tyre janė edhe Profetėt e bijėve tė Israelit tė cilėt nė ligjet e tyre ndėshkimore kanė pasur edhe gurėzimin.

  Ata qė drejtojnė kėto pyetje dhe i thonė vetes tė krishterė dhe besojnė nė librat e Dhjatės sė Vjetėr dhe ēfarė ka nė to, duke i konsideruar ato si pjesė e librit tė tyre tė shenjtė, kėta njerėz a nuk e kanė lexuar librin e Levitikut? A nuk e kanė studiuar seē ka nė tė? Vallė njerzit e Kishės nuk u kanė treguar atyre pėr ndėshkimet trupore qė jepen nė Bibėl?

  Nėse ata i njohin ato atėherė nė po tė njėjtėn mėnyrė ne do tu drejtonim po tė njėjtėn pyetje se si ata do t’i shpjegonin kėto ndėshkime? Nė rast se ata nuk i dinė gjėra tė tilla, ne u themi atyre: Shkoni mėsoni fenė tuaj njėherė ashtu siē duhet dhe studioni librat tuaj mė parė e mė pas ejani qė tė debatojmė rreth kėtyre pyetjeve dyshuese nėse dėshironi, dhe jo tė na i paraqisni pyetjet nga njė kėndėvėshtrim laik jofetar, tamam sikur tė ishit ateistė qė nuk besojnė tek Zoti dhe tek librat dhe profetėt e Tij.

  Lexoni kapitullin 20 tė Levitikut dhe shikoni seē thotė:

  “Kushdo qė mallkon tė atin ose tė ėmėn, do tė dėnohet me vdekje, sepse ka mallkuar tė atin e tė ėmėn; gjaku i tij do tė bjerė mbi tė. Nė rast se ndonjėri shkel kurorėn me gruan e njė tjetri, nė qoftėse shkel kurorėn me gruan e fqinjit tė tij, shkelėsi dhe shlelėsja e kurorės do tė dėnohen mė vdekje.
  Nė qoftė se dikush bie nė shtrat me gruan e tė atit tė tij, ai zbulon lakuriqsinė e tė atit; prandaj qė tė dy do tė dėnohen pa tjetėr me vdekje; gjaku i tyre do tė bjerė mbi ta.

  Nė rast se dikush bie nė shtrat me nusen e birit tė tij, qė tė dy do tė dėnohen me vdekje; kanė kryer njė degjenerim tė neveritshėm; gjaku i tyre do tė bjerė mbi ta. Nė qoftė se dikush ka mardhėnie seksuale me njė burrė ashtu si ato qė bėhen me njė grua, qė tė dy kanė kryer njė degjenerim tė neveritshėm, do tė dėnohen pa tjetėr me vdekje; gjaku i tyre do tė bjerė mbi ta.
  Nė qoftė se dikush merr pėr grua bijėn dhe nėnėn e saj, kemi njė incest; do tė digjen nė zjarr si ai ashtu dhe ato, me qėllim qė tė mos ketė incest midis jush.
  Nė rast se njė burrė bashkohet me njė kafshė, ai do tė dėnohet me vdekje; do tė vritet edhe kafsha. Nė rast se njė grua i afrohet njė kafshe pėr t’u bashkuar me tė, do tė vrasėsh gruan dhe kafshėn; do tė dėnohen pa tjetėr me vdekje; gjaku i tyre do tė bjerė mbi ta.”[Diodati i Ri. Botim i vitit 1994. Nga vargu 9-16, fq. 136-137.]


  Po aty nė versetet e para thuhet:

  “ Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė: Do t’u thuash bijve tė Izraelit: Cilido nga bijtė e Izraelit ose nga tė huajt qė banojnė nė Izrael do qė t’i japė Molekut ndonjė nga trashėgimtarėt e tij, do tė dėnohet me vdekje; populli i vendit do ta vrasė me gurė.”[Diodati i Ri. Botim i vitit 1994. Nga vargu 1, fq. 136-137.]


  Moleku sipas bestytnive pagane tė Kenanit ishte emri i njė idhulli tė tyre tė cilit ata i ofronin kurbane duke i hedhur ato nė zjarr.
  Shih Molek nė Fjalorthin biblik tė Dodatit tė Ri, fq. 327

  [B]Po aty nė vargun 27 mund tė lexojmė:
  “ Nė qoftė se njė burrė apo njė grua ėshtė medium apo magjistar, ata do tė dėnohen pa tjetėr me vdekje; do t’i vrisni me gurė; gjaku i tyre do tė bjerė mbi ta”.[Diodati i Ri. Botim i vitit 1994. Nga vargu 27, fq. 136-137.]


  Lexoni kėtė tekst biblik nga Ligji i Pėrtėrirė, kapitulli 20 dhe na e komentoni sipas llogjikės tuaj njerzore:

  “ Kur t’i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t’i ofrosh sė pari paqen. Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t’i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty kapėr tė paguar haraēin dhe do tė shėrbejė[/U]. Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh. Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij; por gratė, fėmijėt, bagėtin dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytet, tėrė prenė e tij, do t’i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė. Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.

  Por nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Pėrėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė; por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė Hitejve, tė Amorejve, tė Kananejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, ashtu si tė ka urdhėruar Zoti, Perėndia yt, me qėllim qė ata tė mos ju mėsojnė tė imitoni tėrė ndyrėsirat qė bėjnė pėr perėnditė e tyre, dhe ju tė mos mėkatoni kundėr Zotit, Perėndisė tuaj.” [Diodati i Ri. Botim i vitit 1994. Nga vargu 9-16, fq. 227]
  .

  - Pėr tė plotėsuar edhe mė tepėr kėtė aspekt tė Biblės dhe pėr tė treguar se ligjet e saj janė shumė mė tė ashpėra se ato tė tė Islamit kur bėhet fjalė pėr ndėshkimet trupore po paraqesim disa tekste tė tjera biblike, si p.sh.:

  “ Nė rast se dy burra kanė njė grindje midis tyre, dhe gruaja e njėrit afrohet pėr tė liruar tė shoqin nga duart e atij qė e rreh, shtrin dorėn dhe e kap nga organet gjenitale, asaj do t’i pritet dora; syri yt nuk do tė ketė mėshirė pėr tė. ”[ Ligji i pėrtėrirė. 25:11]

  Dhe ja seē thotė pėr ata qė ftojnė nė adhurimin e idhujve:
  “…mos iu nėnshtro atij dhe mos e dėgjo; syri yt nuk duhet tė ketė mėshirė pėr tė; mos e kurse, mos e fsheh. Por ti duhet ta vrasėsh; dora jote tė jetė e para qė tė ngrihet kundra tij, pėr ta vrarė; pastaj le tė vijė dora e gjithė popullit. Ti do ta vrasėsh me gurė dhe ai do tė vdesė, sepse ka kėrkuar tė largojė nga Zoti… Nė qoftė se njė ndėr qytetet e tua qė Zoti, Perėndia yt, tė jep pėr tė banuar, dėgjon tė thuhet qė njerėz tė ēoroditur kanė dalė nga gjiri juaj dhe kanė mashtruar banorėt e qytetit tė tyre duke thėnė: Shkojmė t’u shėrbejmė perėndive tė tjera, qė nuk i keni njohur kurrė, ti do tė bėsh hetime, kėrkime dhe do tė marrėsh me kujdes nė pyetje; dhe nė qoftė se ėshtė e vėrtetė dhe e sigurt qė ky veprim i neveritshėm ėshtė kryer me tė vėrtet nė gjirin tėnd, atėherė do tė vrasėsh me shpatėn tėnde banorėt e atij qyteti, duke vendosur shfarosjen e tij dhe gjithshka qė ndodhet nė tė; do tė vrasėsh edhe bagėtinė e tij.” [ Ligji i Pėrtėrirė. 13:6-15]


  - Ja dhe njė urdhėr tjetėr qė i atribuohet Mosiut, Profetit tė Zotit:
  “ prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka mardhėie seksuale me njė burrė, por ruaji tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur mardhėnie seksuale me burra.” [Numrat. 31: 17-18]

  “Po nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė, por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė tyre…”[ Ligji i Pėrtėrirė. 20:16]


  Po kėshtu njė tjetėr urdhėr i ashpėr qė i atribohet Zotit:

  “ Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė do ta dėnoj Amalekun pėr atė qė i bėri Izraelit kur i preu rrugėn, ndėrsa po dilte nga Egjipti. Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e tė gjitha gjėrave qė ai ka pa pasur fare mėshirė pėr tė, por vrit burra dhe gra, fėmij dhe foshnja gjiri, lopė e dhen, deve dhe gomarė.” [1 Samuelit 15:2-3] …etj ]


  Ne me plotė tė drejtė do t’i pyesim se si ata i shpjegonė kėto ndėshkime trupore qė gjenden nė Dhjatėn e Vjetėr tek e cila ata besojnė, para se ata tė na drejtohen ne pėr ndėshkimet trupore qė gjenden nė Islam?

  Ne nuk duam tė gjykojmė aspak kėto referenca Biblike qė pėrmendėn mė sipėr, pasi prej tyre ndoshta mund tė kenė ndonjė vėrtetė prej Zotit, por duam tu kujtojmė bashkohėsve tanė kristianė njė kėshillė Biblike qė ndoshta e kanė harruar kur kritikojnė Islamin dhe ligjet e tij nga kėndvėshtrime ateiste:

  -“ Mos gjykoni, qė tė mos gjykoheni. Sepse ju do tė gjykoheni sipas gjykimit me tė cilin ju gjykoni; dhe me masėn me tė cilėn ju masni, do t’ju masin tė tjerėt. Pse shikoni lėmishten qė ėshtė nė syrin e vėllait tėnd dhe nuk shikon trarin qė ėshtė nė syrin tėnd? Ose si mund t’i thuash vėllait tėnd: Dale tė tė heq lėmishten nga syri, kur ke njė tra nė syrin tėnd? O hipokrit, hiqe mė parė trarin nga syri yt dhe pastaj shiko qartė pėr tė nxjėrrė lėmishten nga syri i vėllait tėnd.” (Mateu. 7: 1-5)  -Sė treti: Shumė popuj tė botės pėrfshi kėtu edhe vėnde perėndimore siē ėshtė SHBA nuk i kanė hequr ndėshkimet trupore deri edhe dėnimin me vdekje pėr krime tė mėdha. Ndėrkohė qė ata aprovojn apo heshtin ndaj luftrave tė pandershme qė bėhen sot nė botė pėr interesa egoiste tė njėrės apo tjetrės palė, megjithė masakrat dhe pasojat qė lėnė kėto luftra duke marrė jetėn e qindra njerzve dhe duke lėnė tė gjymtuar qindra tė tjerė.

  P.sh. Suedia edhe sot e kėsaj dite nuk e ka hequr ligjin pėr prerjen e dorės. Kėshtu pėr SHBA nė 1995 ishte viti rekord pėr dėnimet me vdekje qė nga 1957. Nė kėtė vitė u ekzekutuan 56 dėnime kapitale kundrejt 31 dėnimeve tė njė viti mė parė. Ka akoma 3000 burra dhe gra tė dėnuar qė presin ekzekutimin pėr nė krahėt e vdekjes. (RAI teleteks 29.12.1995)

  Nė rast se ata me llogjikėn e njė ateisti e konsiderojnė sheriatin tonė si tė ashpėr dhe shkelės i tė drejtave tė njeriut, nė emėr tė tė cilės flasin, atėherė nė bazė tė reciproritetit qė ata kėrkojnė duhet qė tė hedhin poshtė Biblėn e tyre dhe mėsimet e saj, qė ata besojnė se kanė ardhur nga Zoti!


  Sė katėrti: Atyre qė hartuan kėto pyetje u themi qė t’i kthehet historisė kristiane tė mesjetės tė mbushur plot krime, vrasje, pėrndiekje dhe tortura nga mė monstruozet si prerja e duarve, kėmbėve, hundės dhe veshėve, nxjerrejn e syve me hekur tė nxehtė pėr t’u imponuar jo tė krishterėvė sidomos myslimanėve qė tė lėnė fenė e tyre dhe tė hynė nė kristianizėm.

  Tė njėjtėn gjė ata bėnin edhe me sektet e tjera kristiane kundėrshtar tė kishės katolike.

  Sipas Uedėll Prim nė Spanjė numri i vetė tė krishterėve qė u ekzekuttuan nė shekullin e XV ishte 342.000 persona prej tė cilėve 32.000 u dogjėn tė gjallė. (Fifteen Centry Bible, Kulla e Rojės 15Gusht 1994 fq.6)

  A nuk i kujtojnė vallė gjygjet e inkuizicionit nė Spanjė? A nuk i kujtojnė se ēfarė bėnin njerzit e kishės me ata mijra qenie njerzore qė i burgosnin nėpėr biruca si tė ishin sardele tė konservuara, derisa vdisnin?

  A nuk i kujtojnė kolonizimet qė u bėnė vendeve myslimane dhe se me ēfarė brutaliteti dhe egėrsie janė sjellė ndaj banorve tė tyre?

  Tė flasėsh pėr krimet qė Kisha ka bėrė nė emėr tė Zotit gjatė gjithė historisė sė saj ėshtė njė temė mjaft e gjėrė por po mjaftohemi tė themi se ishte vetė despotizmi i kishės njė nga shkaqet kryesore qė shpuri popujt e Europės qė tė ngriheshin kundra saj dhe si rezultat i sė cilės lindėn me dhjetra sekte, filozofi, rryma politike dhe revolucione. Vetė ateizmi dhe shthurja morale nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė kundra pėrgjigje ekstreme ndaj kishės dhe mėsimeve tė saj. Megjithatė ne kėtu mund tė pėrmendim thėniet e dy tė krishterve. Giboni nė njė nga librat e tij shprehet: “ Kryqtarėt si shėrbėtorė tė Zotit mbasi pushtuan Jerusalemin mė 15/7/1099 e panė tė udhės qė tė nderonin Zotin duke therur shtatėdhjet mijė mysliman. Ata nuk patėn mėshirė as pėr pleqtė, fėmijėt dhe gratė nė njė kasaphanė e cila vazhdoi pėr tre ditė dhe tre netė me rradhė. Ata u thyenin kokėn fėmijve mbas mureve dhe i hidhnin foshnjet e gjirit nga taracat e shtėpive, digjnin burrat dhe gratė me zjarr dhe u ēanin barkun pėr t’i parė nėse ato i kishin mbushur me florinj… mė pas autori i kėtyre fragmenteve thotė: Si patėn guximin mė pas kėta njerėz mbas gjithė kėsaj qė bėn qė t’i faleshin Zotit duke kėrkuar bekim dhe falje mėkatesh” (Shih Telbis Merdud. Fq.30, dhe Mardhėniet ndėrkobėtare, Kamil Ed-deks. Fq.333).

  Ndėrsa Gustav Lubon nė Librin e tij Civilizimi arab fq.279 kur flet se ēfarė bėn kryqtatrėt me myslimanėt e Andalusit thotė:

  “Kur arabėt u pėrzunė nė vitin 1610 u morėn tė gjitha masat pėr shkatėrrimin e tyre ku u vranė pjesa mė e madhe e tyre. Numri i tė vrarėvė qė nga fillimi i raprezaljeve deri nė largimin e plotė tė arabve arriti nė tre milion njerėz, ndėrkohė qė kur arabėt morrėn Spanjėn nuk i prekėn banorėt vendas por i lanė ata qė tė praktikonin lirishėm ritet e tyre fetare duke ruajtur marveshjet me ta… toleranca arabe gjatė sundimit nė Spanjė arriti gjer atje sa zor se mund tė gjesh njė gjė ngjashme edhe sot e kėsaj dite.”


  -Sė pesti: Myslimanėt gjatė gjithė historisė sė tyre kanė njė pėrvojė pozitive nė rezultatet qė ka sjellė zbatimi i ndėshkimeve trupore me tė cilat na ka urdhėruar Allahu. Ndėshkime tė tilla si prerja e dorės, gurėzimi apo kamzhiku pėr ata tė cilėt e meritonin ka ruajtur shoqėrinė islame gjatė shekujve nga krimet e panumėrta nga tė cilat preket ēdo shoqėri. Kjo do tė thotė se njė dorė hajduti e prerė ka shėrbyer si shembull pėr tė gjithė ata qė do tė guxonin tė ndėrmernin akte tė tilla si vjedhja, vrasja, pėrdhunimi duke u siguruar kėshtu njerzve njė jetė tė qetė dhe me sa mė pak probleme.

  Hartuesi i kėtyre pyetjeve bėn mirė qė t’u kthehet satistikave tė sotshme tė atyre shteteve tė botės tė cilat nuk pėrdorin ndėshkime trupore tė tilla si prerja e dorės pėr vjedhsin, dhe ka pėr tė parė se si shifra maramendėse mbushin tabelat satistikore tė krimeve. Duke filluar kėtu qė nga krimet mė tė lehta, vjedhjet e deri tek vrasjet mė makabre e pėrdhunimet e pafundme.

  Nė fakt ajo qė ka ndikuar nė botėn islame krahas ligjeve tė Sheriatit pėr njė kriminaltet shumė herė mė tė ulėt se nė vendėt e krishtera perėndimore ka qėnė edhe mėsimet islame tė cilat ruhen nė traditėn e kėtyre popujve.

  Historia Islame tregon se rastet e gurėzimit si masė ndėshkimore pėr ata qė kanė kryer mardhėnie jashtėmartesore tė paligjshme nuk i kalon dhjetė gishtat e duarve. Kjo pėr shkak tė vetė kushteve tė cilat duhet tė plotėsohen pėr tu ezkzekutuar ky dėnim i rėndė; vetpranimi nga ana atij qė ka kryer kėtė akt, me dėshirėn e tij, apo dėshmia e katėr njerzve tė besueshėm tė cilėt e kanė parė aktin (kushte tė cilat rrallė mund tė plotėsohen).
  Ky dėnim ka bėrė qė tė ruhet shenjtėria e familjes myslimane pėr shekuj me rradhė nga pėrhapja e imoralitetit nė tė, e ka ruajtur atė nga shthurja dhe shkatėrrimi i saj si dhe nga plot sėmundje epidemike qė janė pėrhapur nė shoqėritė bashkohore, ku imoraliteti kryhet ditėn pėr diell nė emėr tė lirisė individuale!

  Unė ju drejtohem atyre qė na drejtuan kėto pyetje tė cilėt i thonė vetes se janė tė krishterė duke ju thėnė: A ka ndonjė ligj prej ligjeve hyjnore qė ta ketė lejuar kėtė imoralitet qė shohim sot kaq tė pėrhapur nė vendet kristiane , imoralitet i cili ėshtė kthyer nė njė diēka normale dhe i pakritikueshėm, duke e konsideruar atė si njė fenomen tė lirisė personale tė ēdo njeriu?!

  Njė element i vlefshėm pėr tė matur shkallėn e imoralitetit dhe dallimin qė ka ai nga vendet kristiane me ato myslimane ėshtė edhe sėmundja e Sidės qė siē dihet pėrhaper kryesisht nga kontaktet e pakontrulluara seksuale, kėshtu p.sh. revista Zgjohuni e dėshmimtarve tė Jehovait nė numrin prill-qeshor 1996 shkruante: Le tė shqyrtojmė pėr shembull Ēadin. Ndėr katėr qytet e tij mė tė mėdha, tre kanė njė popullsi tė madhe ‘tė krishterė’. Qyteti tjetėr ka mė shumė myslimanė. Megjithatė, tashmė virusi ka shpėrthuer nė tri qytet ‘ e krishtere’! E njėjta gjė ėshtė pėrsėritur anembanė kontinentit. Afrika Qendrore dhe Jugore, qė me emėr janė tė krishtere, kanė njė mesatare shumė mė tė lartė se Afrika Veriore, qė nė pjesėn mė tė madhe ėshtė myslimane. (fq20)

  Nė fakt vendimi i Zotit pėr atė qė kryen kurvllik sipas vetė ligjit tė tyre ėshtė me gurėzim, ligj tė cilin ata e praktikonin nė kohė tė hershme por qė mė pas si rezultat i devijimeve qė iu bėnė fesė dhe neglizhencės ndaj zbatimit tė ligjeve tė fesė sė tyre njė dėnim i tillė u la. Nėse nuk e dinė kėtė atėhėrė le t’i kthehen historisė sė tyre dhe ta lexojnė atė!

  Eshtė pėr tu habitur qė kėta njerėz bėjnė njė pyetje tė tillė ndėrkohė ligje tė tilla nuk janė vetėm tė Islamit por edhe tė fesė sė tyre, tė shkruara e zeza mbi tė bardhė nė vetė librat tek tė cilėt ata besojnė!

  Siē u pėrmend edhe mė parė se sipas Biblės dėnimi pėr kurėvri dėnohet me “ Kur njė vajzė e virgjėr ėshtė e fejuar dhe njė burrė e gjen nė qytet dhe bien nė shtrat me tė, qė tė dy do t’i ēoni nė portėn e atij qyteti dhe do t’i vritni me gurė, dhe ata do tė vdesin…” (Ligji i Pėrtėrirė 22:23)

  ndėrkohė qė vetė Jezusi e aprovon vlefshmėrinė e Ligjit : “ Por ėshtė mė e lehtė qė tė mbarojnė qielli dhe toka, se sa tė bjerė poshtė qoftė edhe njė pikė nga ligji.” (Lluka 16:17)
  “ Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t’i shfuqizuar, po pėr t’i plotėsuar.” (Mateu 5:17)


  Nė rast se kėta njerėz janė kthyer nė laik; atėherė le tė mbrojnė haptazi laicizmin dhe jo tė hiqen si mbrojtės tė kristianizmit!

  Ama nė rast se ata duan tė mbrojnė realitetin e sotshėm tė popujve tė tyre kristianė, realitet i cili nuk pajton me mėsimet e fesė sė tyre, le t’i lėnė atėherė fetė mėnjanė dhe tė flasin vetėm pėr realitetin e sotshėm njerzor dhe mos tė pėrziejnė nė kėtė mes fetė hyjnore tė zbritura nga Zoti i gjithsisė.

  Para se ta mbyllja kėtė pikė do t’iu kujtoja atyre disa versete ungjėllore:

  “ Dhe Jezusi shkoi nė malin e Ullinjve. Por, si zbardhi dita, u kthye pėrsėri nė tempull dhe gjithė populli erdhi tek ai; dhe ai u ul dhe i mėsonte. Atėherė farisejntė dhe skribėt i prunė njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn dhe, mbasi e vunė nė mes, i thanė Jezusit: Mėsues, kjo grua ėshtė kapur nė flagrancė, duke shkelur kurorėn. Por nė ligj Moisiu na ka urdhėruar tė vriten me gurė gra tė tilla, por ti ē’thua? Flisnin kėshtu pėr ta vėnė nė provė dhe pėr tė pasur diēka pėr ta paditur. Por Jezusi, duke u shtėnė se nuk dėgjoi, u pėrkul dhe shkruante me gisht ne dhe. Dhe, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u drejtua dhe u tha tyre: “ Kush nga ju ėshtė pa mėkat, le ta hedhė i pari gurin kundėr saj!”. Pastaj u pėrkul pėrsėri dhe shkruante nė dhe. Atėherė ata, e dėgjuan kėtė dhe tė bindur nga ndėrgjegja, u larguan njė nga njė…” [Ungjilli sipas Gjonit 8:1-9]
  .

  - Eshtė pėr tu habitur qė kjo pjesė ungjėllore megjithse nga vetė studiuesit kristianė pranohet qė nuk i pėrket Gjonit pasi ajo nuk gjendet nė dėrėshkrimet mė tė vjetra dhe mė me rėndėsi dhe as nė pėrkthimet e hershme, konsiderohet nė mėnyrė kaq fėminore si kanonike! Duke mos dashur tė pranojnė se libri i tyre i shejntė u ėshtė nėnshtruar deformimeve njerzore. (Shih shėnimet e Dom Simon Filipaj nė Biblėn e pėrkthyer prej tij fq.1518)

  VAZHDON
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 25-02-2004 mė 08:41
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  PYETJET RRETH BARAZISE DHE PERGJIGJET E TYRE


  Pyetja e parė: Ē’farė kuptimi ka qė tė mbrohet supremacia e njė njeriu tė lirė ndaj njė skllavi, ndėrkohė qė skllavėria nuk dėnohet e as abrogohet?

  Pėrgjigja: Konceptet islame tė formuara nga libri i Allahut, Kurani dhe fjalėt, kėshillat dhe veprimet e Profetit (A.S) aprovojnė atė se njė njeri i lirė nuk ka asnjė status tė lartė tek Allahu kundrejt njė skllavi vetėm e vetėm pse ai ėshtė njė njeri i lirė.
  Tė njėjtėn gjė mund tė themi edhe pėr besimtarėt ku ata nuk besojnė se njė njeri i lirė qėndron mė lart tek Allahu ndaj njė skllavi vetėm e vetėm pse ky i fundit ėshtė skllav.

  Njė skllav besimtarė i devotshėm me besimin e tij mund tė qėndroj shumė mė lartė sesa pronari i tij nga ana fetare, kulturore dhe mendore, po ashtu edhe nga veēoritė shpirėtrore dhe trupore tė tij.

  Pėrsa i pėrket lirisė dhe skllavėrisė ato janė dy ēėshtje qė i pėrkasin sistemit shoqėror me tė cilin pėrkufizohen mardhėniet ndėr njerzore pa marr parasysh pozitat superiore dhe ato inferiore.

  Mardhėniet ndėrmjet skllavit dhe zotnisė sė tij, nė konceptet islame, i shėmbėllejnė mardhėnieve tė njė punėdhėnėsi me puntorin e tij, qė sado i madh qoftė ky puntor nė cilėsitė dhe veēoritė e tij personale e shoqėrore ai para punėdhėnėsit tė tij mbetet njė punėtor me pagesė, dhe sado inferior dhe i ulėt qoftė punėdhėnėsi i tij ai mbetet njė pronar. Pozita e njė punėtori me rrogė i cili ėshtė i detyruar ta vendosė veten e tij nė shėrbim tė dikujt pėr shkak tė nevojės qė ai ka pėr tė holla, ėshtė pozita e njė njeriu tė ngarkuar me pėrgjegjsi i cili duhet t’i pėrgjigjet urdhėrave dhe ndalesave qė kanė tė bėjnė me punėn pėr tė cilėn ai paguhet nga punėdhėnėsi i tij. Natyrisht qė kėto mardhėnie kontrollohen nė bazė tė tė drejtave reciproke.

  Po kėshtu ngjashmėria ndėrmjet skllavit dhe zotnisė sė tij i shėmbėllen mardhėnieve ndėrmjet tė parit tė shtetit apo kujdo pushtetari administrativ dhe vartėsve tė tij.
  A mund tė themi atėherė se njė njeri i veshur me pushtet administrativ gėzon njė superioritet nė cilėsitė e tija njerzore pėr shkak tė pozitės sė tij administrative?!

  Shumė prej atyre njerzve qė gjėnden nėn vartėsinė e dikujt janė shumė herė mė tė mirė nė virtytet dhe cilėsitė e tyre shpirtėrore dhe trupore sesa vetė ata qė zotrojnė kėtė pushtet. E megjithatė pozita e tyre sipas kujfijve tė sistemit administrativ ėshtė pozita e njė vatrėsi nėn urdhėra, i cili ka pėr detyrė t’i bindet urdhėrave tė parit tė tij.
  Kėtu po i drejtohemi parashtruesit tė pyetjes me tė njėjtėn mėnyrė: Ē’kuptim ka ky superioritet?

  Nė rast se ata do ta mbrojnė kėtė gjė atėherė sipas metodės sė tyre ne po i pyesim: Ē’kuptim ka tė mbrosh superioritetin e udhėheqėsit ndaj vartėsve tė tij? Ē’kuptim ka superioriteti i drejtorit ndaj atyre qė ka nėn vartėsi? Ē’kuptim ka superioriteti i Papės ndaj kardinalėve? Po i kardinalve ndaj priftėrinjve tė tjerė?

  Pėrsa na pėrket ne myslimanėve qė besojmė tek botkuptimet islame nuk i shohim mardhėniet ndėrmjet skllavit dhe zotnisė sė tij, e as tė ngjashmet me to si superioritet, pėrkundrazi e konsiderojmė atė si njė ēėshtje qė i pėrket sistemit shoqėror tė cilėn e pėrcakton natyra e jetės shoqėrore njerzore pėr tė rregulluar gjendjen e njerzve. Sikur tė mos ekzistonte kjo shoqėria do tė ishtė shkatėrruar dhe njerzit do tė ishin kthyer nė njė turmė tė rrėmujshme ku se mer vesh i pari tė dytin.
  Dhe nėn praktikėn e kėtij botkuptimi islam skllevėrit nė historinė islame kanė zėnė vendin e tyre tė rėndėsishėm. Prej tyre kanė qenė tė shumtė ata qė ishin dijetarė, juristė, udhėheqės ushtarak, dhe prijės fetarė tė mirėnjohur madje ata patėn edhe njė shtet qė njihet nė historinė islame si shteti i Memalikve.

  Ekziston njė dallim i madh ndėrmjet historisė sė skllevėrve nė botėn kristiane dhe atė islame. Skllevėrit nė Europėn e krishterė siguroheshin nga rrėmbimet njerzore qė bėheshin nga brigjet afrikane tė cilėt mė pas dėrgoheshin me dhumė nė kontinentin amerikan.
  Nga 8 deri nė 15 milion Afrikan ishin ata qė arritėn nė Amerikė si skllevėr nga shekulli i 16-tė deri nė shekullin e 19-tė. (The 1999 Grolier Multimedia Encyclopedia ® )
  Mbi gjakun dhe trupat e tyre Europa e krishterė ngriti botėn e re. Kjo ėshtė njė njollė e zezė nė historinė e popujve kristianė e cila edhe sot e kėsaj dite shfaqet nėpėrmjet diskriminimit racial qė u bėhet njerzve nė bazė tė ngjyrės sė lėkurės nė mjaft vėnde kristiane, diskriminim i cili nuk ekziston ndėrmjet popujve mysliman.

  Skllavėria ka ekzistuar qė para Islamit si njė rend shoqėror tek tė gjithė popujt dhe fetė ndėr tė cilėt edhe tek ēifutėt dhe tė krishterėt. Arsyet kanė qenė tė shumta por nė shumtėn e rasteve ato kanė qenė tė padrejta, jomorale dhe aspak njerzore dhe bazoheshin nė rrėmbime me armė ndaj njerzve tė pafuqishėm duke i detyruar nėn dhunėn e vrasjes nėse revoltonin ndaj padronve apo blerėsve tė tyre.

  Me ardhjen i tij Islami i nxiti njerzit qė tu jepnin liri skllevėrve, ai nuk mund t’a ndalonte skllavėrinė nė mėnyrė tė njėanshme ndėrkohė qė skllavėria ishte e pėrhapur tek tė gjithė popujt e botės, porse Islami u preu rrugėn tė gjitha burimeve mizore e tė pajustifikueshme me anė tė tė cilave njerzit e lirė ktheheshin nė skllevėr. Ndėrkohė qė ishte i detyruar qė tė sillej me tė njėjtėn mėnyrė pėrsa i pėrket vetėm robėrve tė luftės, kjo pėr shkak se robrit mysliman ktheheshin nė skllevėr tek jomyslimanėt apo do tė duhej qė ata tė shkėmbeheshin me tė tjerė.

  Kėshtu qė ishte mė se e drejtė qė Islami tė sillej nė mėnyrė tė ngjashme. Megjithatė pavarsisht nga ky fakt Islami u dha robėrve tė luftės njė status tė veēantė, ai nuk i pėrdhosi ata por i dha tė drejtėn prijsit mysliman qė tu jap lirinė pa asnjė lloj konpesimi, gjė e cila pėrmendet nė Kuran ndėrkohė qė heshtet ndaj skllavėrimit pėr tė lėnė pėrshtypje qė ai nuk ėshtė i pėlqyer, por megjithatė rrethana tė caktuara mund tė tė inponojnė njė gjė tė tillė si kundra peshė tė po tė njėjtit reagim nga pala armike.

  Allahu i madhėruar thotė nė Suren Muhamed:
  “ Kėshtu pra kur tė takoheni (nė luftė) me ata qė nuk besojnė, i goditni nė qafė derisa t’i rraskapitni, atėherė lidhini e mė pas lirojini falas ose kėrkojuni dėmshpėrblim, pėrderisa lufta tė mos pushoj.” Sure [Muhamed :4.]
  Ndėrkohė qė nė Kuran nuk pėrmendet: “ ose skllavėrimin” pėr tė treguar se ai nuk ėshtė diēka e pėlqyeshme. Por nevoja mund tė tė shtyj drejt tij nė bazė tė rregullės ‘si tė mė sillesh tė sillem’ ndėrkohė qė kjo mund tė shtyj udhėheqjen islame qė nė rast interesash tė kryejnė marrveshje me palėn kundėrshtare pėr ndėrprerjen e skllavėrimit tė robėrve tė luftės dhe tė mjaftuarit me shkėmbim ose dėmshpėrblim.

  Nėse ata qė na drejtuan pyetjen nuk e dinė, apo hiqen sikur nuk e dinė se edhe vetė ligjet Biblike e aprovojnė skllavėrinė ne po ju rikujtojmė qė tė krahasoni ndėrmjet ajetit tė lartė pėrmendur tė Kuranit dhe tekstik biblik tė pėrmendur disa faqe mė parė:

  “Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t’i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty ka pėr tė paguar haraēin dhe do tė shėrbejė. Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh. Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij; por gratė, fėmijėt, bagėtin dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytet, tėrė prenė e tij, do t’i marrėsh si plaēkėn tėnde…”Ligji i Pėrtėrirė 20:10-13.

  A nuk kanė pasur vallė Daudi (Davidi) dhe Sulejmani (Solomoni) skllevėr tė cilėt iu bindeshin atyre?! Po Ejubi (Jobi) dhe profetėt e tjerė?!
  Nė rast se edhe kėtė nuk e dinė atėherė ne kemi fatin tu tregojmė atyre atė se ē’ thotė libri i tyre i shenjtė:

  “Ditėn e shtatė fėmija vdiq dhe shėrbėtorėt e Davidit kishin frikė t`i njoftonin qė fėmija kishte vdekur, sepse thonin: "Ja, kur fėmija ishte akoma i gjallė, ne i kemi folur, por ai nuk i dėgjonte fjalėt tona. Si tė bėjmė tani pėr t`i thėnė se fėmija ka vdekur? Kjo mund t`i shkaktojė ndonjė tė keqe". Kur Davidi pa qė shėrbėtorėt e tij flisnin me zė tė ulėt, e kuptoi se fėmija kishte vdekur; prandaj Davidi u tha shėrbėtorėve tė tij: "Ka vdekur fėmija?". Ata u pėrgjigjėn: "Ka vdekur".” Libri i dytė i Samuelit 12:18.

  Pėrkthimet shqip tė Biblės pėrdorin fjalėn shėrbėtor nė vend tė fjalės skllav, qė autori e jep nga Bibla nė gjuhėn arabe, fjalė qė ėshtė mė e pėrgjithshme dhe qė natyrisht pėrfshin brenda saj skllevėr dhe jo skllevėr, ndėrkohė qė nė atė kohė nuk mund tė flitej pėr shėrbėtorė me pagesė por pėr skllevėr tė cilėt shėrbenin.“

  Por Salamoni u bashkua me kėto gra nga dashuria. Ai pati si bashkėshorte shtatėqind princesha dhe treqind konkubina; dhe bashkėshortet e tij ia ēoroditėn zemrėn.” [Libri i parė i mbretėrve 11:3.]

  Po a e haruan vallė qė Sara gruaja e Ibrahimit kishte njė skllave me emrin Haxher tė cilėn ajo ia dhuroi tė shoqit tė saj dhe ajo mė pas mbeti shtazanė prej tij. Kjo e bėri Sarėn xheloze dhe e detyroi tė shoqin qė ta largonte atė. Dhe Ibrahimi do t’i vendoste atė dhe birin e saj Ismailin nė luginėn e pajetė tė Mekės me urdhėrin e Zotit, histori kjo e pėrshkruar nė librin e Zanafillės.
  Po kėshtu ne do tė gjejmė nė vetė Dhjatėn e Re mėsime morale tė apostujve tė cilėt jo vetėm qė e njohin instuticionin e skllavėrisė por u mėsojnė skllevėrve se si ata duhet tė binden ndaj zotrinjve tė tyre si do qofshin kėta tė fundit.

  “Ju skllevėr, nėnshtrojuni zotrinjve tuaj dhe tregojuni respektin qė u pėrket, jo vetėm tė mirėve, por edhe tekanjozve.[”Letra e parė e Pjetrit 2:18. ECM. 1993].
  Pėrkthime tė tjera tė Biblės pėrdorin fjalėn shėrbėtorė nė vend tė fjalės skllav.

  Ēdo kush qė lexon Biblėn nuk ka pėr tė gjetur nė tė ndonjė frazė apo paragraf qė tė mund tė lerė tė kuptosh se skllavėria ėshtė e pa pranueshme, pėrkundrazi do tė gjej nė tė urdhėresa se si duhet vepruar me skllevėrit apo se si duhet tė sillen ata me zotrinjtė e tyre, ashtu siē do tė gjejmė pasazhe nga historia e popullit tė Israelit tė cilėt gjatė luftrave tė tyre e kanė praktikuar skllavėrimin. Tė gjitha kėto konfirmojnė atė se skllavėria ishte diēka e njohur dhe e pranuar ndėrkohė qė nuk bėhet aspak ndonjė aludim pėr zhdukjen e saj. Por mė mirė le t’i faktojmė kėto qė thamė nga vetė Bibla:

  “Pastaj Zoti i tha Moisiut dhe Aaronit: "Ky ėshtė rregulli i Pashkėve: asnjė i huaj nuk do tė hajė; por ēdo skllav, i blerė me para, mbasi tė jetė rrethprerė, mund tė hajė” [Eksodi 12:43-44. Diodati i Ri 1991-1994.]

  “Nė rast se blen njė skllav hebre, ai do tė tė shėrbejė gjashtė vjet; por vitin e shtatė do tė shkojė i lirė, pa paguar asgjė.”[ Eksodi 21:2. Diodati i Ri 1991-1994]

  “Sa pėr skllavin dhe skllaven qė mund tė kesh, do t`i marrėsh nga kombet qė ju rrethojnė; prej tyre do tė blini skllavin dhe skllaven. Mund tė blini gjithashtu skllevėr ndėr bijtė e tė huajve qė jetojnė midis jush dhe midis familjeve tė tyre qė gjenden midis jush dhe qė kanė lindur nė vendin tuaj; ata do tė jenė pronė e juaj. Dhe mund t`ua lini si trashėgim bijve tuaj pas jush, si pronė e tyre; mund t`i shfrytėzoni si skllevėr pėr gjithnjė; por, sa pėr vėllezėrit tuaj, bijtė e Izraelit, askush nuk do tė sundojė mbi tjetrin me ashpėrsi.” [Levitiku 25:44-46. Diodati i Ri 1991-1994.]

  “Mė vonė, kur Izraeli u bė i fortė, i nėnshtroi Kananejtė dhe i bėri skllevėr, por nuk i dėboji krejt.” [Gjykatėsit 1:28. Diodati i Ri 1991-1994.]

  “ Nė rast se dikush godet syrin e skllavit ose tė skllaves sė tij dhe ai humbet, do t`i lėrė tė shkojnė tė lirė si kompensim pėr syrin e humbur. Dhe nė rast se shkakton rėnien e njė dhėmbi skllavit ose skllaves sė tij, do t`i lėrė tė shkojnė tė lirė si kompensim pėr dhėmbin e humbur.” [Eksodi 21:26-27. Diodati i Ri 1991-1994.]

  “Nė qoftė se dikush ka marrėdhėnie seksuale me njė grua qė ėshtė skllave e premtuar njė njeriu, por qė nuk ėshtė shpenguar dhe nuk ka fituar lirinė, do tė dėnohen qė tė dy, por nuk do tė dėnohen me vdekje, sepse ajo nuk ishte e lirė.” [Levitiku 19:20. Diodati i Ri 1991-1994.]

  “Ju skllevėr! Dėgjoni zotėrinjtė tuaj toksorė! Nderojini dhe kini frikė prej tyre. Shėrbejuni ashtu siē i shėrbeni Mesisė.” [ Letra drejtuar bashkėsisė sė Efesit 6:5. ECM. 1993.]

  “Skllevėrit duhet t’i dėgjojnė zotėrinjtė e tyre dhe t’u nėnshtrohen pėr gjithēka, tė mos i kundėrshtojnė me fjalė, e tė mos shpėrdorojnė asgjė, por t’u shėrbejnė atyre me besnikėri.”[ Letra drejtuar Titiut 2:9. ECM. 1993.]

  “Skllevėrit qė janė anėtarė tė bashkėsisė, duhet tė sillen ndaj zotėrinjve tė tyre me nderimin qė u pėrket atyre. Askush tė mos bėhet shkak qė njerzit tė flasin keq pėr Perėndinė dhe pėr mėsimin tonė. Nė qofte se njė skllav ka njė besimtarė pėr zotėri, nuk duhet ta nderojė mė pak atė, sepse ėshtė vėllai i tij (nė fe). Pra duhet t’i shėrbejė edhe mė mirė, sepse njė zotri besimtarė qė e di se Perėndia e do, e trajton mirė skllavin e tij.” [Letra e parė drejtuar Timoteut 6:1. ECM. 1993.]

  “Skllevėr! Dėgjoni zotėrinjtė tuaj njerzorė pėr gjithshka, jo vetėm sa pėr sy e faqe, qė t’u bėni lajka. Shėrbejuni siqerisht, siē e kėrkon respekti i Zotit.” [Letra drejtuar bashkėsisė sė Kolosit 3:22. ECM. 1993.]

  Ju zotėrinj, trajtoni skllevėrit me drejtėsi. Kini parasysh se edhe ju e keni Zotin nė qiell.” [Letra drejtuar bashkėsisė sė Kolosit 4-1. ECM. 1993]
  “

  Siē shihet edhe nga kėto fragmente tė fundit qė i pėrkasin Dhjatės sė Re bėhet thirrje pėr bindje tė skllevėrve ndaj zotrinjve tė tyre si dhe njė trajtim njerzor nga ana e kėtyre tė fundit, por nuk aludohet aspak pėr mos njohjen e skllavėrisė apo pėr abrogimin e saj pėrfundimtarė. Gjė e cila edhe nėse ndodhi mbas shumė shekujsh nuk tregon aspak se abrogimi i skllavėrisė ishte fryt i mėsimeve kristiane tek i cili hartuesit e pyetjeve mundohen tė aludojnė.

  Sa herė qė do tė pėrmendet skllavėria, njerzve u shkojnė nė mend historitė makabre qė ata kanė dėgjuar rreth shfrytzimit tė skllevėrve. Kjo ėshtė mė se e drejtė, njė skllavėri e tillė s’ka pse tė ekzistojė dhe nuk duhet tė ekzistoj.
  Mirepo kur flasim Islamin dhe skllavėrinė puna ndryshon, njerzve mund tu duket diēka e pa besueshme qė njė sistem ēfardo tė mirėtrajtonte skllevėrit, por fakti ėshtė se Islami u ka bėrė atė trajtim kėsaj shtrese tė shoqėrisė qė nuk ia ka bėrė asnjė ligj njerzor para ēdo deklarate ndėrkombėtare pėr zhdukjen e skllavėrisė. Megjithse Islami e pranon skllavėrinė si fakt nuk do tė gjesh as edhe njė tekst kuranor apo thėnie profetike tė cilat e urdhėrojnė atė, pėrkundrazi Kurani dhe hadithet janė tė mbushura me qindra tekste nė tė cilat bėhet thirrje pėr lirimin e tyre siē ėshtė futja nė pjesėn e Zekatit pėr lirimin e skllevėrve, konpesimet pėr kundravajtje tė tilla si vrasja gabimisht, betimet e thyera, prishja e agjėrimit, po ashtu edhe nxitja pėr lirimin e tyre pėr tė kėrkuar Xhennetin dhe shpėrblimin e Allahut.

  Ndėrkohė qė Islami i obligon myslimanėt qė ata tė sillen me skllevėrit si me njerzit e tyre tė afėrt duke i veshur dhe ushqyer njėlloj si veten. Buhari dhe Ebu Daudi transmetojnė nga El-maruf bin Suejd i cili tha: Shkuam tek Ebu Dheri nė fshatin Rebdhe dhe pamė se djaloshi i tij (skllavi i tij) ishte veshur njėlloj si ai, dhe ne i thamė atij: O Ebu Dher sikur t’i mbaje pėr vete rrobat qė i ke veshur djaloshit tėnd? Ai na tha: E kam dėgjuar tė dėrguarin e Allahut tė thotė:

  “ Ata janė vėllezrit tuaj, Allahu i ka vėnė ata nėn pushtetin tuaj, prandaj kushdo qė ka nėn pushtetin e tij vėllain e tij le ta ushqejė atė nga ajo me tė cilėn ai ushqehet dhe le ta mbath atė me atė qė ai mbathet, dhe mos ta ngarkojė atė me mė tepėr se sa mund tė mbaj, por nė rast se e ngarkon me diēka qė se mban dot atėherė ai duhet t’i vijė nė ndihmė atij.”

  Transmetohet nga Ibn Umer se ai liroi njė nga skllevėrit e tij dhe mė pas mori njė shkop nga toka dhe tha: Mua nuk mė takon shpėrblim pėr tė as sa ky shkop, e kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut tė thotė:
  “ Ai qė e qėllon me pėllėmbė skllavin e tij apo e rreh atė, si konpesim (tė kėtij gabimi) duhet t’i japė lirinė atij.”


  Gjithashtu i Dėrguari i Allahut u bėri tė ditur besimtarėve se njė pardon i keq ndaj skllevėrve nuk do tė hynte nė Xhenet:
  “ Nuk ka pėr tė hyrė nė Xhenet njė pardon i keq. Njė burrė i tha atij: O i Dėrguari i Allahut a nuk na ke lajmėruar se ky Umet do tė ketė mė shumė se popujt e tjerė robėr dhe jetimė? Ai u pėrgjigj: Po, nderojini ata ashtu siē nderoni fėmijėt tuaj dhe ushqejini ata nga ajo qė hani edhe vetė…”

  Madje Profeti (A.S) kėrcėnoi me zjarrin e Xhehenemit ata qė keqtrajtojnė skllevėrit e tyre: Ebu Mesud El-bedrij trasmeton duke na thėnė:

  Isha duke rrahur njė djaloshin tim (skllav) me kamzhik, kur dėgjoj njė zė mbas shpine: Dije o Ebu Mesud se Allahu ėshtė mė i fuqishėm ndaj teje se ti ndaj atij. U ktheva nga mbrapa dhe pashė tė Dėrguarin e Allahut (AS). I thashė: O Dėrguari i Allahut unė i jap atij lirinė pėr hirė tė Allahut. Dhe ai mė tha: Nėse nuk do ta bėje do tė kishte pėrpirė zjarri.

  Pėr kėtė arsye edhe durimi ndaj ndonjė gabimi tė tyre duhet tė jetė edhe mė i madh. Njė njėri e pyeti tė Dėrguarin e Allahut duke i thėnė:
  O i dėrguari i Allahut sa duhet ta falim shėrbėtorin (skllavin), Profeti heshti kėshtu qė ai e pėrsėriti edhe njėhėrė pyetjen, Profeti pėrsėri heshti kėshtu qė ai e pėrsėriti edhe njė herė pyetjen, atėherė ai pėr herėn e tretė iu pėrgjigj duke i thėnė: Ta falėsh atė nė ditė deri nė shtatėdhjet herė.


  Por Islami nuk mjaftohet me kaq por ai ndaloi zotėrinjtė qė tė thėrrisnin skllevėrit ne fjalėt “skllavi im” apo “skllavja ime” pėr tė dhėnė qė tė kuptojnė tė gjithė se njeriu nuk mund tė jetė skllavi i njeriut porse qė tė gjithė njerzit janė skllevėrit e Zotit dhe pėr kėtė arsye edhe nėse ndonjėri do tė ketė nėn pronėsi ndonjė njeri tjetėr kjo ėshtė njė pronėsi e kufizuar dhe e pėrkohshme e pra askush nuk nuk ka tė drejtė mbi jetėn apo nderin e dikujt tjetėr pėrveē Allahut.

  Vetė Profeti i Islamit edhe nė momentet e fundit tė jetės sė tij nga amanetet e fundit qė ai dha ishte edhe tė qėnit tė rregullt me namazin dhe pėrkujdesja ndaj skllevėrve ndėrkohė qė ishte vetė ai i cili i patė urdhėruar myslimanėt t’i bindeshin tė parit tė tyre edhe nėse ai ishte njė skllav i zi.
  Mėsime tė tilla kursesi nuk mund tė kaloheshin pa lėnė ndikimin e tyre nė shoqėrinė e re islame, ku ne do tė shohim se njerėz tė tillė si Abdurraman ibn Auf njė nga shokėt e Profetit dhe mė tė pasurit e Medines nuk mund ta dalloje dot nga skllevėrit e tij pasi ai vishej njėlloj si ata.
  Prijesi besimtarėve dhe Halifi i dytė Umer ibn Hatabi njė ditė pa se skllevėrit nuk ishin ulur pėr te grėnė me zotrinjtė e tyre. Ai u inatos dhe u tha atyre: “Ē’farė kanė kėta njerėz qė vlerėsojnė veten mė tepėr se shėrbėtorėt e tyre?”
  Mė pas ai thirri shėrbėtorėt dhe tė gjithė hėngrėn sė bashku. Njė herė njė njeri hyri tek Selman farisiu dhe e gjeti atė duke bėrė brumin e bukės, ai u habit dhe i tha atij: O babai Abdullahit ē’ėshtė kjo?! Dhe ai iu pėrgjigj: “E kam dėrguar shėrbyesin me njė punė kėshtu kėshtu qė mė nuk pėlqente qė t’i ngarkoja atij edhe njė tjetėr.”

  Shembuj tė tillė nė gjatė gjithė historinė Islame janė tė shumtė dhe do tė na merrnin faqe tė tėra nėse do tė mundoheshim tė tregonim njė pjesė tė tyre. Ajo ē’ka duam tė themi ėshtė fakti se pėr Islamin dhe myslimanėt skllavėria ka njė panoramė krejt tjetėr nga imazhi qė kanė krijuar tė krishtėrėt apo ata qė nuk e njohin Islamin dhe historinė e tij. Si do qoftė ne nuk na vjen aspak turp ta pranojmė faktin qė Islami qė megjithse tepėr tė kufizuar e njeh skllavėrinė si realitet, ky ėshtė gjykimi i Zotit dhe askush nuk mund tė dalė kundra Tij;
  “Ai as qė mund tė pyetet se ēfarė ai vepron, ndėrsa ata (krijesat) do tė merren nė pyetje.” [ Sure Enbija :23.]*
  * *

  Pyetja e dytė: Pse thuhet qė Zoti e ka krijuar njeriun tė barabartė nė tė drejta dhe obligime, ndėrkohė qė pranohet mos barazia pėr shkaqe fetare? Siē shpallet se myslimani qėndron mbi njė jomysliman edhe nėse ky i fundit ėshtė prej ithtarėve tė librit (i krishterė apo ēifut) apo i pėrket besimeve tė tjera apo mund tė jetė edhe i pa fe?

  Kėto mosbarazi i gjejmė nė fushėn e tė drejtave personale dhe ato sociale tė bazuara mbi doktrinat fetare.

  Nga kjo pozitė ne pyesim: A ekziston kontradiktė mes tė jetuarit tė ēdo njeriu me tė drejtat tij si mysliman, kristian, ēifut apo i ēfardo besimi qoftė me besimin Islam? Nė veēanti ne pyesim pėr ēėshtjen e zbatimit tė Sheriatit Islam ndaj tė gjithė njerzve pa bėrė dallim ndėrmjet myslimanve dhe jo myslimanve.


  Pėrgjigje: Pyetja ėshtė bėrė nė njė mėnyrė tė pėrgjithshme pa asnjė lloj sqarimi, pėrcaktimi dhe pa asnjė shembull. Pyetjet tė formuluara nė formė tė pėrgjithshme nė raste tė tilla janė tė gabuara dhe nuk mund tu pėrgjigjesh atyre nė mėnyrė tė pėrgjithshme.

  Objeksioni qė bėhet nė kėtė pyetje ėshtė njė objeksion i pėrgjithshėm i pa pėrcaktuar qartė me shembuj konkret. Njė objeksion i tillė nuk ka asnjė vlerė nė fushėn e njė kėrkimi shkencor, llogjik, tė pa anshėm dhe tė zhveshur nga ēdo paragjykim.

  Ēdo njeri i cili nuk i pėrmbahet njė llogjike shkencore tė diskutimit, njė diskutimi tė ndershėm dhe fisnik mund t’i drejtohet ēdo njeriu tė ndershėm dhe tė pafajshėm duke i thėnė: Pse tregohesh sikur je njė njeri i ndershėm, fisnik dhe i pa faj, ndėrkohė qė ti nė realitet nuk je i tillė?
  Natyrisht qė pėrgjigja e parė mė me edukatė qė do tė marrė ky njeri do tė jetė: Ē’farė tė duket ty e papėlqyeshme nė fjalėt, sjelljen apo karakterin tim? Mė trego me shembuj realė se cilat janė arsyet qė ti tė mė fyesh mua nė njė mėnyrė tė tillė.

  Ne kėtu do t’i pėrgjigjemi me po tė njėjtat fjalė me tė cilat iu pėrgjigj profet Nuh a.s. popullit tė tij kur ata i thanė: Ne po tė shohim plotėsisht tė humbur! Dhe ai u tha atyre: O populli im, unė nuk kam kurrfarė humbje.
  Allahu i madhėruar na tregon nė Kuran nė suren A’raf:
  “Ne patėm dėrguar Nuhun te populli i vet, e ai tha: “O populli im, adhurojeni Allahun, nuk keni Zot tjetėr veē Tij. Unė kam frikė pėr dėnimin tuaj nė njė ditė tė madhe! Paria nga populli i tij tha: Ne po tė shohim plotėsisht tė humbur! Tha: O populli im, unė nuk kam kurrfarė humbje, por unė jam i dėrguar prej Zotit tė botėve! Unė ju kumtoj juve shpalljet e Zotit tim, ju kėshilloj, dhe unė di nga Zoti im ēka ju nuk dini!” [Sure Araf : 59-62]

  Ne do t’i pėrgjigjemi ashtu siē iu pėrgjigj profeti Hud a.s. kombit tė tij ku ata i thanė atij: Ne po tė shohim mendjelehtė dhe tė konsiderojmė vėrtet njė rrenacak! Dhe ai u tha atyre: O populli im, nuk jam mendjelehtė, por unė jam i dėrguar prej Zotit tė botėve.

  Thotė i Madhėruari nė Kuranin e lavdishėm:
  “Edhe tek (populli) Adi (dėrguam) vėllain e tyre Hudin, e ai tha: O populli im, adhurojeni Allahun, ju nu keni Zot veē Tij, a nuk po friksoheni?! Paria qė nuk besoi nga populli i tij tha: Ne po tė shohim mendjelehtė dhe tė konsiderojmė vėrtet njė rrenacak! Tha: O populli im, nuk jam mendjelehtė, por unė jam i dėrguar prej Zotit tė botėve. Qė t’u komunikoj shpalljet e Zotit tim dhe unė jam kėshillues besnik pėr ju.” [Sure Araf : 65-68.]

  E megjithatė unė do tė paraqesė njė pėrshkrim tė pėrgjithshėm rreth tė drejtave dhe detyrimeve nė fenė Islame. Nėpėrmjet tė cilave hartuesit e pyetjeve do tė arrinė tė marrin vesh se si duhet t’i paraqesin herė tjetėr pyetjet dhe objeksionet e tyre. Por me sa duket kėta njerėz qėnkan shumė larg studimeve juridike ligjore, analfabetė nė kėtė fushė tė shkencės ashtu siē nė tė vėrtetė janė analfabetė ndaj librit tė tyre tė shenjtė, apo hiqen si tė tillė duke bėrė pyetje nė mėnyrė tė gabuar me hamendjen se ndoshta myslimanėt do mund t’i pėrtypin pa i kuptuar hilet e pyetjeve tė tyre.

  Shpjegimi i hollėsishėm i njė teme tė tillė kėrkon njė sqarim tė gjerė tė mbėshtetur nė tė gjitha pjesėzat qė formojnė panoramėn e tė drejtave dhe detyrimeve. Njohjen se kujt i takon njė e drejtė e caktuar si dhe masa e kėsaj tė drejte. Po ashtu duhet tė njohim se kujt nuk i takon njė e drejtė si dhe njohja se ēfarė detyrimesh ka njė person i caktuar, masa e kėtij detyrimi si dhe njohja se kujt nuk i takon njė detyrim i caktuar, dhe tė gjitha kėto duhet tė sqarohen nė mėnyrė preēize.

  Para se tė fillojmė tė flasim rreth kėsaj teme do t’iu them se: Islami njeh si parim tė tij tė pėrgjithshėm, parimin e drejtėsisė, dhe jo parimin e barazisė. Parimi i drejtėsisė kėrkon qė ēdo kujt t’i jepet e drejta qė i takon dhe aq sa i takon pa i shtuar dhe pa i hequr asgjė.
  Dhėnia ēdo kujt tė drejtėn qė i takon pa shtesa dhe pa mangėsi ėshtė njė detyrim i atij qė e posedon kėtė dhėnie.
  Shembuj:
  1-]
  Njė nga tė drejtat e Allahut ndaj robve tė tij ėshtė qė njerzit tė besojnė tek Ai si Zot i vetėm, unik dhe i pa shoq e i pa ortakshėm. Qė nuk i shembėllen askujt, nuk ka as fėmijė dhe as grua. Njė nga tė drejta e Tij ndaj robve tė Tij ėshtė edhe adhurimi i vetėm qė njerzit duhet t’i pėrkushtojnė Atij, duke mos i shoqėruar Atij nė adhurim askė. Po ashtu ata duhet t’i binden urdhėrave tė Tij.

  Pra kėshtu qė ēdo njeri me vullnet tė lirė i cili arriti tė njoh nėpėrmjet Profetit tė drejtėn e Allahut ndaj tij, atėherė atij i del si detyrė qė t’i ēoj nė vend kėto tė drejta.

  Ai qė mohon Zotin: nė njėshmėrinė e Tij, adhurimin e vetėm ndaj Tij, nuk i bindet urdhėresave dhe ndalesave tė Tij dhe nuk i jep Allahut tė drejtėn qė i takon atėherė ai ka kryer njė padrejtėsi pėr tė cilėn meriton dėnim pėr aq sa ka qenė masa e moskryerjes sė kėtyre obligimeve qė ka ai ndaj Zotit. Duhet tė dihet se asnjė krijesė kushdo qoftė nuk ka pėr tė mbajtur peshėn e mėkateve tė dikujt tjetėr:
  “Secili njeri ėshtė peng i veprės sė vet” [Sure Mudethir: 38.]


  Kjo ėshtė edhe njė nga rregullat themelore tė fesė sė Ibrahimit a.s. dhe profeteve qė erdhėn mbas tij .
  Nuk mund tė lėmė pa pėrmendur kėtu se njė ide e tillė jepet edhe nga vetė Bibla, kėshtu nė Dhjatėn e Vjetėr nė librin e Ezekielit 18:20 ne mund tė lexojmė : “Shpirti qė mėkaton do tė vdesė i biri nuk do tė mbartė paudhėsinė e atit dhe ati nuk do tė mbartė paudhėsinė e birit; drejėsi e tė drejtit do tė jetė mbi tė, pabesia e tė pabesit do tė bien mbi tė”. Ėshtė pėr tė vėnė nė dukje se edhe vetė Pali, shpikėsi i teorisė sė mėkatit, ēuditėrisht nė njė njė nga letrat e tij thotė : “Kėshtu, pra, secili nga ne do t`i japė llogari Perėndisė pėr veten e vet.” Romakėt 14:12.


  Kėshtu qė ideja se Isai a.s. mbajti mėkatet e tėrė botės duke sakrifikuar veten e tij nė kryq ėshtė njė pėrrallė qė nuk ka bazė nė ligjin e drejtėsisė hyjnore. Njė ide e tillė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė shpikje e atyre qė deformuan fenė e Zotit me tė cilėn erdhi i Dėrguari i Allahut dhe robi i Tij Isai -paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė.

  2-]Allahu i ka dhuruar ēdo njeriu tė drejtat e tij tė cilat i ka ndarė nė bazė tė asaj qė u ka dhuruar atyre, ashtu siē edhe i ka ngarkuar ata me detyrime nė po atė masė me tė cilėn i ka dhuruar gjithsecilit.

  Ēdo njeri ka tė drejtėn tė jetojė, tė ketė rrizkun e tij si dhe ēdo kėrkesė qė i pėrgjigjet nevojave jetike tė tij pėr tė kaluar nė kėtė jetė sprove tė kėsaj bote.

  Qė tė gjithė njerzve u del si detyrė qė ta respektojnė dhe ta ruajnė kėtė tė drejtė tė ēdo individi, pėrderisa ai nuk bie nė veprime me tė cilat do tė meritoj tė ndėshkohet. Ndėshkim ky qė mund tė arrijė deri nė dėnimin kapital duke e nxjerrė atė jashtė jetės sė kėsaj bote me anė tė dėnimit me vdekje.

  Kjo e drejtė u takon tė gjithė njerzve nė mėnyrė tė barabartė, me kusht qė ky njeri me kėtė tė drejtė qė i ėshtė dhėnė tė mos tė shkel ndaj sė drejtės sė Zotit dhe tė drejtave tė krijesave tė Tij.

  Njė nga tė drejtat e njeriut ėshtė edhe e drejta e tij pėr tė zgjedhur besimin ose jo. Ai nuk mund tė dhunohet pėr tė zgjedhur njė besim tė caktuar por ai do tė jetė pėrgjegjės para Allahut pėr ēfarė ai zgjedh dhe mund tė ndėshkohet ose shpėrblehet nė varsi tė zgjedhjes sė tij.

  Vetė Kurani ne na mėson se nuk ka dhunė nė fe, dhe se nuk ka pasur ndonjė profet i cili tė ketė detyruar njerzit tė besojnė dhe as nuk e kanė pranuar njė gjė tė tillė.

  Pikėrisht edhe urdhėri i dhėnė nga librat e shenjtė, Teurati, Inxhili dhe Kurani pėr tė luftuar ndaj tė pafeve ėshtė qė tė thyej ēdo forcė e cila u inponon njerzve paganizmin dhe kultin e individit dhe nuk lejon pėrhapjen e besimit tė vėrtetė nė mesin e tyre, dhe kjo luftė nuk bėhet aspak pėr t’iu inponuar tė tjerve besimin, por ata mbas zhdukjes sė kėtyre barrierrave janė tė lirė tė zgjedhin.
  Kėto janė mėsimet e Islamit, dhe argumentet dhe faktet pėr to janė tė shumta dhe tė qarta.

  3-] Ekzistojnė disa tė drejta pėr njė grup individėsh tė cilat janė detyrime pėr disa tė tjerė pa pasur kėtu ndonjė shenjė barazimi ndėrmjet kėtyre dhe atyre. Pėr shembull prindėrit kanė tė drejtat e tyre ndaj fėmijve gjė qė do tė thotė se fėmijėt kanė detyrime ndaj prindėrve meshkuj qofshin apo femra. Tė vendosėsh barazinė ndėrmjet prindėrve dhe fėmijve nė tė drejta dhe detyrime nuk ėshtė aspak e llogjikshme. Kjo sepse djali nuk mund tė jetė babai i tė atit tė vetė qė tė ketė tė njėjtat tė drejta ndaj babit tė tij ashtu siē ka i ati tij ndaj tij, kjo ėshtė diēka krejt e pa mundur. Kėshtu pra qė e drejta e prindėrve ndaj fėmijės nė kėtė drejtim nuk mund tė jetė kurrsesi e barabartė me tė drejtėn qė ka ai ndaj babait dhe nėnės sė tij. Por mund tė themi se fėmija ka njė tė drejtė tjetėr ndaj babait dhe nėnės sė tij ndėrkohė qė kjo e drejtė nuk eshtė e njėjtė me tė drejtėn e prindit ndaj fėmijės sė tij.

  Ēdo e drejtė e njėrės palė do tė thotė detyrė pėr palėn tjetėr po kėshtu edhe anasjelltas. E drejta e njė presidenti ndaj atyre qė ka nėn vete sipas sistemit shoqėror do tė thotė detyrė pėr kėta tė fundit kundrejt kėtij tė pari, dhe kėto detyrime janė bindja ndaj tij pėr ēdo gjė e cila nuk pėrbėn ndonjė gjynah, ta respektojnė dhe nderojnė atė. Ashtu siē edhe kėta njerėz kanė tė drejtat e tyre ndaj kėtij presidenti siē janė mbajtia e drejtėsisė midis tyre, sjellja me butėsi, tė punojė pėr sigurinė e tyre, tu lehtėsoj atyre mjetet pėr tė siguruar rrizkun…etj.

  Po kėshtu edhe burri pėr shkak tė pėrgjegjsisė dhe superioritetit qė ka ndaj gruas sė tij posedon tė drejtėn qė ajo t’i bindet pėr gjithshka qė nuk bie nė kundėrshtim me ligjet e Zotit, t’i krijojė atij ngrohtėsin familjare, tė krijojė tė gjitha ato kushte tė mundėshme pėr tė gjetuar tek ajo prehje dhe qetėsi…etj.
  Ndėrsa e drejta e gruas ndaj burrit ėshtė qė ai tė pėrgjigjet pėr anėn financiare tė saj dhe tė familjes, tė jetė mbėshtetje dhe ndihmė pėr tė, tė tregohet i mėshirshėm me tė si dhe tė ēoj njė jetė normale me tė.

  Siē mund ta shohim se tė drejtat dhe obligimet ndėrmjet burrit dhe gruas nuk janė gjithmonė tė njėjta dhe tė barabarta nė ēdo aspekt, p.sh. burri duhet tė pėrgjigjet pėr anėn finaciare kurse femra jo ndėrkohė qė ai ka pėrgjegjsinė kryesore tė familjes ndėrsa ajo jo.
  Gjėrat e ndryshme me veēoritė e tyre dalluese plotėsojnė njėra-tjetrėn dhe kėshtu ato japin pėrsosmėrinė e mundshme natyrore. Gjėrat nė natyrė tė tilla janė krijuar jo tė barabarta, kėshtu qė kėrkesa pėr barazi vjen si rezultat i tė kuptuarit tė keq tė natyrės sė ekzistencės dhe natyrės sė jetės dhe si rrjedhim zbatimi i njė diēkaje tė tillė tė shpie drejtė shkatėrrimit dhe anarshisė. Njė gjė e tillė ndodh edhe me tė drejtat dhe detyrimet nė tėrėsi.

  Pėrsa i pėrket myslimanėve ata i bashkon ndėrmjet tyre njė fe, njė besim, njė ligj, njė sistem dhe ēdo kush qė aderon nė kėtė fe ėshtė i ngarkuar qė t’i pėrmbahet tė drejtave dhe detyrimeve qė pėrcaktohen nga ai. Tė drejta dhe detyrime kėto qė vihen nė bazė tė veēorive dhe cilėsive tė ēdo subjekti, e gjithė kjo e ngritur mbi parimin e drejtėsisė dhe jo tė barazisė.

  Ndėrsa mardhėniet ndėrmjet myslimanėve dhe jo myslimanėve tė cilėt nuk besojnė nė doktrinat islame, ligjet dhe sistemin islam, vendosen nė bazė tė lidhjeve njerzore. Tė drejtat dhe detyrimet ndėrmjet tyre pėrcaktohen nė bazė tė botkuptimeve tė kėtyre lidhjeve dhe rregullave tė pėrgjithshme tė tyre.

  Dhe tė gjitha kėto ngrihen mbi parimin e drejtėsisė, qoftė nė favor tė tyre ose jo dhe aspak mbi parimin e barazisė. Ēdo tė drejtė qė e njohin parimet e tė drejtave njerzore ėshtė njė detyrim pėr palėn tjetėr qė ta respektojnė dhe t’i pėrmbahen atij nė rast se ka tė bėj me ta.
  Bashkėsia myslimane ka lidhjet e saj qė ngrihen nė bazė tė njėsisė sė fesė dhe tė gjitha kėto lidhje kanė sistemin e tyre tė pėrgjithshėm dhe gjithpėrfshirės.

  Nė rast se njė shoqėri ēfardo pėrbėhet nga njė shumicė e caktuar njerzish tė cilėt i kanė ndėrtuar lidhjet e tyre nė bazė tė njėsisė sė fesė sė tyre ndėrkohė qė mes tyre ka edhe pakica tė cilat nuk i pėrkasin fesė sė tyre, kėsaj shumice nuk mund t’i kėrkohet, sipas llogjikės tė tė gjithave shoqėrive njerzore qė tė tėrhiqet nga parimet dhe interesat e saj pėr hirė tė pakicave. Kėtyre pakicave mund tu jepen disa pėrjashtime tė cilat nuk bien nė kundėrshtim me rregullat e sistemit tė pėrgjithshėm dhe as me interesat madhore tė shumicės dominuese.
  Kėtu unė mund tė pyes: A ekziston ndonjė shtet nė botė qė ka njė shumicė kristiane apo shumicė nacionale tė caktuar e tė ketė njė larmishmėri rregjimesh pėr aq sa pakica fetare apo nacionale ai ka?!
  Apo regjimi i pėrgjithshėm vihet sipas dėshirės dhe interesave tė shumicės?!

  Tė gjitha sistemet demokratike sot nė botė, pėr aq sa duken, pėrcaktohen nga vullneti i shumicės, vullnet i cili mė pas u inponohet tė gjithve, ndėrmjet tyre edhe pakicave tė cilave nuk u respektohet vullneti i tyre. Nė rastet mė tė mira kėtyre pakicave mund tu plotėsohen disa tė drejta dhe nevoja tė tyre humane pas kėrkesave tė shumta tė qė ata mund tė bėjnė. Siē mund tė jenė faltoret ose shkollat e tyre tė veēanta apo edhe ndonjė qendėr fetare ku ata mund tė zhvillojnė aktivitet e tyre fetare tė kufizuara, megjithse kėto shtete kanė sisteme laike dhe aspak tė krishtera.

  Ndėrsa pėrsa u pėrket shteteve ku tendencat kristiane janė tė fuqishme pakicat myslimane poshtėrohen dhe u privohen tė drejtat pėr shkak tė fesė sė tyre. Nuk ekziston barazi ndėrmjet tyre dhe shumicės kristiane nė shumė fusha tė jetės ndėrkohė qė ka vende tė atilla ku myslimanėve u inponohet tė ndrojnė emrat e tyre (Mė tepėr se ēdo kush shqiptarėt e dinė mirė kėtė gjė nga mardhėniet qė ata kanė pasur dhe kanė me grekėt dhe shtetin e tyre.), e ku ėshtė pra kjo barazia qė pretendohet?

  A kanė ndeshur ndonjėherė pakicat e krishtera nė shetet islame gjatė gjithė historisė sė tyre atė qė kanė hequr pakicat myslimane nė shtetet fanatike kristiane?

  Islami pėrkujdeset qė tu japi pakicave jomyslimane pėrjashtimet e tyre tė veēanta qė pėrcaktohen nga tė veēantat e feve tė tyre me kusht qė ato mos tė ndikojnė nė sistemin e pėrgjithshėm apo tė krijojnė boshllėqe nė rregullat dhe sigurinė e shoqėrisė.

  Nga ana tjetėr duke u nisur nga kėndvėshtrimi ligjor mund tė them: Nė rast se njė mysliman nė shoqėrinė e tij islame gėzon disa tė drejta mė tepėr se njė jomysliman dhe natyrisht mban pėrgjegjsi mė tepėr nė kėtė shoqėri se sa ky jo mysliman, kjo pėr shkak tė lidhjeve reciproke natyrale mbi tė cilat ėshtė vendosur kjo bashkėsi. Dhe aspak nuk mund tė thuhet se kjo ėshtė njė tendecė superioriteti.

  Nė anėn tjetėr ne do tė shohim se ēdo bashkėsi nė botė bashkohen nga lidhje ekuilibruese ku gjithsecili ka tė drejtat dhe detyrimet e tij, mardhėnie kėto tė cilat nuk gjejnė ngjashmėri ndėrmjet tyre dhe komuniteteve tė tjera tė cilat edhe ato kanė lidhjet e tyre tė veēanta ndėrmjet tyre, fetare, kombėtare, sektare, partiake. Madje edhe familjen e bashkojnė lidhjet e saj tė veēanta, ndėrkohė nga ajo aspak nuk kėrkohet qė pjestarėt e familjeve tė tjera t’i trajtoj tamam ashtu siē trajton pjestarėt e familjes sė saj. Po kėshtu nuk mund tė thuhet pėr njė jobashkėatdhetar i cili nuk ka tė njėjtėn nėnshtetsi se shteti ndaj tij ka po tė njėjtat detyrime si ndaj qytetarve tė saj nė mėnyrė tė barabartė. Kėtė askush prej njerzve nuk e thotė, sepse mungojnė lidhjet bashkqytetare tė cilat e kėrkojnė njė gjė tė tillė.

  Kėshtu qė diferencimi nė tė drejta qė ka ndėrmjet njė vendasi dhe njė tė ardhuri tė pėrkohshėm, apo njė qytetari me leje qėndrimi nė bazė tė njė marveshje tė caktuar, nuk ėshtė njė diferencim njerzor dhe nuk tregon supremacinė e njerit ndaj tjetrit.

  Me sa duket ata qė kanė bėrė kėtė pyetje nga fondacioni i krishterė ‘Baballarėt e bardhė’ nuk i kanė studiuar parimet e tė drejtave nėpėr ligjet fetare apo ato njerzore. Kjo sepse ne po vėmė re nga pyetjet e tyre rreth barazisė njė mungesė njohurie tė cilėn nuk e gjejmė tek ata qė kanė njohuri rreth bazave mbi tė cilat janė ndėrtuar ligjet e tė drejtave dhe rregullat e tyre.

  Mė vjen keq ta them por pyetja ėshtė ndėrtuar nė mėnyrė tė gabuar dhe provokative, cilėsi kėto qė nuk i pėrkasin aspak njė morali diskutimi shkencore apo njė dialogu tė mirėfilltė.

  * * *


  Pyetja e tretė: Pse pranohet supremacia e njė seksi ndaj njė tjetri?
  Gjė tė cilėn ne e shohim nė kėto pika:
  a) Lejimi i poligamisė dhe ndalimi i sė kundėrtės.
  b) Mundėsia qė burri ta braktisė gruan e tij pa paraqitur as edhe njė justifikim pėr veprimin e tij dhe pa kaluar asnjė pasojė pėr veprėn e tij, ndėrkohė qė gruaja nuk mundet vetėm se me vėshtirėsi tė arrijė divorcin dhe kjo vetėm nėpėrmjet rrugės gjygjsore.
  c) Babait gjithmonė i takon e drejta e tutelės apo e mbikqyrjes ndaj fėmijve edhe nėse ata janė foshnje nėn kujdesin e nėnės.
  d) Pėrsa i pėrket trashėgimnisė, konstatojmė se pjesa e femrės nė tė shumėn e rasteve ėshtė mė pak se gjysma e pjesės sė mashkullit.

  Pėrgjigja: Pyetja qė drejtojnė kėta rreth poligamisė dhe ndalimit tė poliandrisė ėshtė diēka e habitshme qė na vjen nga njerėz tė cilėt besojnė tek profetėt e bijve te Israilit dhe tek Dhajta e Vjetėr!

  Ne ateistėve dhe sekularistėve tė cilėt nuk besojnė tek librat hyjnor u kemi dhėnė gjithmonė shpjegime tė gjata dhe tė mjaftueshme ku sqarojmė pse urtėsia e shpalljeve hyjnore e ka lejuar poligaminė dhe nė tė njėjtėn kohė e ka ndaluar marrjen e shumė burrave.

  Ndėrsa tė krishterve qė besojnė nė profetėsinė e Ibrahimit, Is’hakut, Jakubit, Musait dhe gjithė profetvė tė tjerė tė Israelit u rekomandojmė qė t’i kthehen librit tė tyre tė shejntė dhe tė shohin se ligjet e tė gjithė kėtyre profetvė e lejonin martesėn me shumė gra ndėrkohė qė natyrisht ndalonin atė me shumė burra.

  Dihet qė Ibrahimi nė njė kohė tė vetmė kishte gruan e tij Sarėn dhe njė robėreshe egjiptiane tė quajtur Haxher, tė cilėn vetė Sara ia kishte dhuruar dhe nga e cila ai pati njė fėmij, Ismailin.

  Shih Zanafillėn 16:1-3. “Kėshtu Saraj i tha Abramit: "Ja, Zoti mė ka ndaluar tė kem fėmijė; oh, futu te shėrbysja ime, ndofta mund tė kem fėmijė prej saj". Dhe Abrami dėgjoi zėrin e Sarajt. Kėshtu pra Saraj, gruaja e Abramit, mbasi ky i fundit kishte banuar dhjetė vjet nė vendin e Kanaanėve, mori shėrbyesen e saj Agarin, egjiptasen, dhe ia dha pėr grua burrit tė saj Abramit”.

  Po ashtu profeti Jakub, ‘Israeli’ pati dy gra; Lean dhe Rakelėn dhe bashkė me to edhe dy robėresha Bilhahun qė ishte shėrbėtore e Rakelės dhe Zilpahėn qė ishte shėrbėtore e Leas. Nga kėto tė katėrta atij i erdhėn nė jetė edhe dymbėdhjet bijtė e tij nga tė cilėt rrjedhin edhe dymbėdhjet fiset e Israelit. [Shih Zanafillėn 35:22-26. ]

  Vetė Daudi kishte disa gra dy prej tė cilave pėrmenden nė librin e dytė tė Samuelit:
  “Kėshtu Davidi shkoi atje me dy gratė e tij, Jezreeliten Ahinoam dhe Karmelitėn Abigail, qė kishte qenė gruaja e NabalitPas arritjes sė tij nga Hebroni, Davidi mori konkubina dhe bashkėshorte tė tjera nga Jeruzalemi dhe kėshtu i lindėn bij dhe bija tė tjera.” …[Libri i dytė i Samuelit 2:2,13]


  Ndėrsa pėr Sulejmanin edhe mė parė e kemi pėrmendur nė kėtė libėr se ai kishte shtaqind gra dhe treqind robėresha.

  Por Salamoni u bashkua me kėto gra nga dashuria. Ai pati si bashkėshorte shtatėqind princesha dhe treqind konkubina; dhe bashkėshortet e tij ia ēoroditėn zemrėn.” [Libri i parė i mbretėrve 11:3.]


  Ligji i poligamisė do tė vazhdonte tė ruhej tek bijtė e Israelit edhe nė mesazhin e Isait e mė pas do tė ndalohej nga Kisha.

  Dihet qė Jezusi sipas Bibėls ishte njė zbatues dhe mbrojtės i Ligjit tė Moisiut (Mateu 5:17-20, 8:4, 17:24, Marku 10:17-19, Luka 5:14 …etj) dhe ai kurrė nuk foli pėr poligaminė, madje as pėr kufizimin e saj. Kjo tregon majft qartė se ai e la atė ashtu siē e patė lėnė Ligji, pra tė lirė dhe tė pa kufizuar. Ai diskutonte pėr ēėshtje tė tilla si ajo e sė Shtunės por pėr ndalimin e poligamisė apo pėr kufizimin e saj ai nuk tha asnjė fjalė. Madje mund tė shohim se si ai jep parabola tė tilla ku flitet pėr dhjetė virgjėresha dhe njė dhėndėr (Mateu 25:1-10.) natyrisht shembuj tė tillė nuk do tė ishin tė pėrshtashėm pėr tu dhėnė nėse pologamia do tė ishte diēka e ndaluar dhe tė merrej si shembuj pėr tė treguar mbretėrinė e Perėndisė qė po vjen. Prandaj tė pretendosh se Kristianizmi nė mėsimet e tij ėshtė kundra poligamisė ėshtė njė ide e pa bazė nga ana Biblike. Ndalimi i poligamisė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė kompromis i Kishės me ligjet pagane romake ku sipas tė cilėve ishte e ndaluar poligamia (E.Voltera, Studi in memoria di U.Ratti, Milano1933.) Kisha e trashėgoi kėtė bashkė me tė tjera kompromise tė shumta qė bėri pėr tė mbijetuar me paganizmin e ēezaro-papizmit tė Kostandinit. (shih Adel Smith , Gruaja nė Kuran dhe nė Bibėl).

  Poligamia ėshtė diēka e ligjėruar nė librin e Ligjit tė Pėrtėrirė ku thuhet:

  "Nė qoftė se njė burrė ka dy gra, dhe njerėn e dashuron dhe tjetrėn e urren, dhe si e dashuruara ashtu dhe ajo e urryera i kanė lindur fėmijė, nė rast se i parėlinduri ėshtė fėmija e gruas sė urryer, ditėn qė u lė me testament pasurinė qė zotėron bijve, nuk mund t`i shėnojė tė drejtėn e paralindjes djalit tė gruas qė dashuron duke e preferuar nga djali i gruas qė urren qė ėshtė i parėlinduri; por do tė njohė si tė parėlindur djalin e gruas sė urryer, duke i dhėnė njė pjesė tė dyfishtė tė tė gjitha atyre qė zotėron; sepse ai ėshtė prodhimi i parė i fuqisė sė tij dhe atij i pėrket e drejta e paralindjes.” [ Ligji i Pėrtėrirė 21:15-17.]

  Shih po ashtu se si Nathani i drejton Davidit fjalėt e Zotit duke i thėnė:
  “Atėherė Nathani i tha Davidit: "Ti je ai njeri! Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Unė tė kam vajosur mbret tė Izraelit dhe tė kam ēliruar nga duart e Saulit. Tė kam dhėnė shtėpinė e zotėrisė sate, tė kam vėnė nė krahėt e tua gratė e zotėrisė tėnd dhe tė kam dhėnė shtėpinė e Izraelit dhe tė Judės; dhe nė qoftė se kjo ishte shumė pak, unė do tė tė kisha dhėnė shumė gjėra tė tjera” (2Samuelit 12:7-8)


  Mbas kėsaj mund tė them: Ēfarė pėrgjigje do tė na japin hartuesit e kėsaj pyetje rreth lejimit qė i bėhet poligamisė nė Bibėl ?

  Ai qė analizon fjalėt e Palit tek 1Timoteu 3:2 dhe Titi 1:4-6 nuk e ka tė vėshtirė tė kuptoj se martesa me njė grua ėshtė detyrim i caktuar pėr ipeshkėt : “Duhet, pra, qė peshkopi tė jetė i pa tė metė, burrė i njė gruaje tė vetme, tė jetė i pėrmbajtur, i arsyeshėm, i matur, mikpritės, i zoti tė mėsojė tė tjerėt.”
  Kėshtu qė me tė drejtė vetėkuptohet qė pėr popullin kjo ishte e lejuar, megjithėse edhe ky pėrjashtim qė bėhet nga Pali ėshtė njė mėsim i pa pranueshėm nga ana Biblike pasi ai thyen Ligjin tė cilin edhe vetė Krishti i bindej, por qė nuk ėshtė hera e parė qė bėhėt kjo nga Pali, qė me tė drejtė mund tė quhet si fallsifikatori mė i madh i mėsimeve tė Krishtit.


  Po martesat me shumė gra tė profetėve tė Biblės?

  Nė rast se ata kanė ndonjė pėrgjigje tė kėnaqshme pėr kėto, atėherė le tė jetė ajo pėrgjigja e pyetjes qė na drejtuan neve.

  Dhe gjatė pėrgjigjes sė tyre tė mos harrojnė diēka, “ Por ėshtė mė e lehtė qė tė mbarojnė qielli dhe toka, se sa tė bjerė poshtė qoftė edhe njė pikė nga ligji.” (Lluka 16:17) “ Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t’i shfuqizuar, po pėr t’i plotėsuar.” (Mateu 5:17) Kėto janė fjalėt e Jezusit nė Bibėl pra bindjuni atyre!

  * * *
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  PERGJIGJE PER SEKULARISTET; TE PAFETE

  Mbasi u kthyem pėrgjigje tė krishterve rreth kėsaj pyetje, tani po u drejtohemi laikeve tė pafe tė cilėve mund tu shkoj nė mendje njė pyetje e tillė: Lejimi qė i bėhet poligamisė nė Islam dhe ndalimi i martesės me shumė burra ėshtė vetė utėsia e lartė qė tė inponon shoqėria njerzore.
  Pėrsa i pėrket poliadrisė, martesės me shumė burra ėshtė diēka qė nuk e pranon asnjė njeri qė ka llogjikė, asnjė fe hyjnore dhe asnjė ligj i mirfilltė njerzor. Kjo sepse nuk ekziston barazi ndėrmjet burrit dhe gruas pėrsa i pėrket shtatzanisė dhe lindjes, atėherė si mund tė kėrkohet qė tė dy tė jenė tė barabartė nė kėtė pikė?!

  Shkaku ėshtė mjaft qartė dhe i dukshėm, njė gjė e tillė ēon drejt pėrzierjes sė gjeanologjive sepse nuk njihet babai, duke shtuar kėtu qė diēka e tillė bie ndesh me natyrėn njerzore me tė cilėn u krijua njeriu nga Zoti. Burri ėshtė ai tė cilit i pėrket admistrimi dhe parllėku nė familje, dhe dihet fort mirė se njė anije e vetme nuk mund tė drejtohet nga dy kapiten njėkohėsisht. Njė familje e tillė nėse do tė ekzistonte do tė shkonte detyrimisht drejt shkatėrrimit.

  Ndėrsa poligamia ėshtė njė diēka qė i vlen shumė interesave njerzore, madje nga njė herė poligamia mund tė jetė zgjidhja mė e mirė dhe mė e pėrshtatshme pėr mjaft probleme tė shoqėrisė njerzore, prej tė cilave mund tė pėrmendim kėto qė vijojnė :


  Sė pari: lejimi i poligamisė nė mėnyrė tė ligjshme, por jo mė tepėr se sa katėr gra njėkohėsisht dhe me kusht mbajtjen e drejtėsisė ndėrmjet tyre nė tė kundėrt vetėm njė, siē lejohet nga ligjet islame; ėshtė njė zgjidhje shumė herė mė mirė pėr shoqėritė kristiane dhe laike tė cilat ndalojnė nė mėnyrė zyrtare poligaminė dhe nuk kanė ē’ti bėjnė lidhjeve tė panumėrta jashtėmartesore, jashtė ēdo morali dhe rregullash ligjore. Lidhje tė cilat nuk obligojnė asnjė detyrim ligjor ndaj gruas dhe fėmijės dhe kėshtu pėr ditė e mė tepėr lindin fėmijė tė pa ligjshėm tė flakur poshtė urave, nė plehra apo mė e mira nė shtėpitė e fėmijve.

  Nė Tetor tė vitit 1995 RAI deklaronte se ēiftet e pamartuara nė Itali bėnin mė shumė fėmij se ata ta martuarit megjithse pjelloria nė kėtė vend ėshtė nga mė tė ultat nė botė. (RAI teleteks 13.10.1995)
  Kjo pėr shkak tė aborteve tė shumta ku ēdo vitė nė botė kryhen rreth 45 milion aborte pak a shumė njė nė ēdo tre lindje. Dokumentat e Organizatės Boterore tė Shėndėttėsisė (OMS) raportojnė qė 1990 ndėrprerjet vullnetare tė shatzanisė nė vėndet ku ai ėshtė i ligjshėm ka qenė 25 milion, rreth 20 milion prej tyre kanė qenė ilegale.(RAI teleteks 14.2.1996)

  Kėta fėmijė edhe nėse jetojnė nė tė shumtėn e rasteve nuk i njohin prindėrit e tyre apo do tė kalojnė njė jetė ka babai nuk ka pjesė nė tė dhe as nuk ndjen asnjė pėrgjegjsi ligjore ndaj kėtyre fėmijve.

  Kėto shoqėri tė cilat ndalojnė poligamin mbyllin sytė para mardhėnieve jashtė martesore. Sot nė shumė vende tė perėndimit ėshtė bėrė normale qė njė burrė megjithse i martuar tė ketė mė shumė se njė tė dashur [qė nė rastin mė ekstrem nėse ėshtė njė figurė e njohur mund tė bėhet objekt i gazetave qė duan tė mbushin faqet e tyre me histori dashurie dhe asgjė mė tepėr]. Mardhėniet seksuale jashtėmartesore shikohen si diēka normale nėse ato kryhen me pėlqimin e tė dy palėve, [pėrdhunimet nga ana e ligjit shikohen si krim ndaj individit por jo ndaj moralit]. Ky fenomen mbizotron nė shoqėritė laike apo edhe kristiane dhe janė tė paktė ata qė mund t’i shpėtojnė njė fenomeni tė tillė .

  Sipas psikoanalistėve italianė tradhėtia bashkėshortore ėshtė zgjidhja e vetme pėr njė raport tė qetė nė mes ēiftit. Ky opinion duket mė tepėr i pėrhapur ndėrmjet meshkujve italianė. Nga njė studim i kryer nga Federata Italiane e Psikologėve mbi 960 persona rezulton se shtatė meshkuj nga dhjetė tradhėtojnė gruan e tyre, tė bindur se tradhėtia fizike nuk sjell domosdoshmėrisht prishjen e martesave. Nga tė intervistuarit 55.1% kanė kryer vetėm njė tradhėti, 25.7% nga 5 deri nė 10 raste, 15.2% nga 10 deri nė 50 raste. Nga kėta 19.5% ua tregojnė grave tė tyre raportin jashtėmartesor ndėrsa 49.2% e mbajnė atė tė fshehtė, ndėrsa 31.3% ua lėnė grave tė tyre qė ta kuptojnė vetė atė. (RAI teleteks 21.11.1995)
  Shkaku kryesor ėshtė se shumė prej burrave nuk arrijnė tė plotėsojnė apo kėnaqin kėrkesat e tyre me njė grua tė vetme, dhe pėrderisa ligji nuk e lejon marrjen e mė tepėr se njė gruaje ata orientohen drejt mardhėnive jashtė martesore tė pa kufizuara .

  Ėshtė ineresant fakti se nė Afrikė pėr shembull ka ekzistuar poligamia dhe pėrzieriet seksuale kanė qenė tė rralla ndėrkohė qė edhe shumica e fiseve kishin ligje tė ashpėra nė lidhje mė tradhėtinė bashkėshortore

  Mos vallė lejimi i poligamisė nė pamjen e njė imoraliteti tė lirė nga ēdo pėrgjegjsi, ėshtė mė me interes pėr shoqėrinė, se sa aprovimi i tij nė mėnyrė ligjore, i kontrolluar dhe i kufizuar ku respektohen tė drejta dhe pėrgjegjsitė bashkėshortore dhe familjare?!

  Sė dyti: Mund tė ndodh qė shoqėritė njerzore tė pėsojnė rritje tė numrit tė grave pėr shkaqe luftėrash apo fatkeqsish gjė e cila do tė linte shumė gra kallogre apo vejusha tė cilat nuk do tė kenė mundėsi se me kė tė martohen, gjėra kėto qė kanė ndodhur shpesh mbas luftrave.

  Sė treti:
  Gruaja mund tė qėlloj qė tė sėmuret dhe nuk ėshtė e aftė tė kryej disa prej funksioneve tė saj bashkėshortore dhe ajo do tė bėhet barrė pėr burrin, apo mund tė qėlloj qė burri tė humbi ndjesintė seksuale ndaj gruas sė tij. Dhe nė tė dyja rastet ai do tė vihet para dy zgjidhjeve:
  -Tė divorcohet pėr tu martuar me njė tjetėr
  -Tė marrė edhe njė grua tjetėr bashkė me tė parėn, kjo ėshtė edhe mė e mirė pėr gruan se sa t’i kėrkojė tė shoqit divorcin dhe tė mos pranoj qė ai tė mos marrė njė grua tjetėr.

  Sė katėrti: Mund qė gruaja tė mos lindė dhe burri nuk do qė ta divorcojė atė pėr tė ruajtur dashurinė ndėrmjet tyre por megjithatė ai dėshiron qė tė ketė fėmij. Kėshtu qė mė e mirė pėr gruan nė kėtė rastė do tė ishte tė pranonte qė nė jetėn e burrit tė saj tė tė hynte edhe njė grua tjetėr se sa tė divorcohej, kjo nė fakt ėshtė ajo tė cilėn preferojnė edhe shumė gra tė tilla.

  [Sė pesti: Dihet qė burri dhe gruaja dallojnė nga njeri-tjetri pėrsa i pėrket gadishmėrisė sė tyre pėr kontakt seksual. Gruaja nuk ėshtė gjithmonė e gatėshme nė ēdo kohė qė t’i pėrgjigjet kėtij kontakti, pėr shembull gjatė menstruacioneve mujore tė cilat mund tė shkojnė deri nė dhjetė ditė apo edhe dy javė, po ashtu kemi edhe periudhėn e lehonisė qė zakonisht shkon dyzet ditė dhe nė kėto periudha kohore u ėshtė e ndaluar nga ana e Sheriatit kontakti. Po kėshtu nė rast se gruaja ėshtė nė gjendje pune mund t’i bjeri gadishmėria pėr diēka tė tillė ndėrkohė qė gadishmėria e vetme e burrit pėr njė gjė tė tillė gjatė gjithė muajit dhe vitit nė rast se nuk mund tė gjej pėrgjigje nga ana e gruas mund ta ēoj atė drejt kontakteve jashtė martesore tė pa ligjshme, ja pra edhe njė arsye tjetėr pse poligamia ėshtė e lejuar.

  Sė gjashti: Aftėsitė e mashkullit pėr pjellori janė shumė mė tė larta se ato tė femrės. Mashkulli mundet qė tė jetė pjellor deri edhe mbas moshės gjashtėdhjetvjeēare ndėrsa tek femra kjo aftėsi ndėrpritet mesatarisht nė moshėn dyzetvjeēare. Kėshtu qė nėse privohet mashkulli nga marrja e mė tepėr se njė gruaje atėherė do tė kishim njė stangim tė funksionit tė pjellorisė pėr tė pėr gati njė gjysėm jete.]

  Nė rast se ajo do tė divorcohet mund ta bėj kėtė duke e kėrkuar kėtė nėpėrmjet rrugėve tė pushtetit gjygjsorė nė bazė tė ligjeve tė Sheriatit. Mė pas ajo ėshtė e lirė tė kėrkoj njė burrė tjetėr i cili do ta pranonte atė si tė tillė qė ishte. Po kėshtu nėse burri ėshtė steril gruaja ka tė drejtė tė kėrkoj divorcin pėr tu martuar me njė tjetėr i cili nuk ėshtė i tillė.

  Sė fundi mund tė them se nė tė shumtėn e rasteve grave nuk u pėlqen qė burrat e tyre tė marrin gra tė tjera por ato nuk i ndalon kush qė tė jenė kundra vullnetit tė tyre pėr atė qė ato shohin se ėshtė mė mirė pėr to. Kjo sepse gruaja e parė ėshtė e lirė qė ajo tė kėrkojė divorcin nėse ajo nuk e do partneritetin e njė gruaje tjetėr, por edhe mund tė mos ta kėrkoj njė gjė tė tillė kur e sheh se njė zgjidhje e tillė ėshtė mė e mirė pėr tė se sa tė mbesė nė derė tė babait gjithė jetėn pa u martuar.

  Ndėrsa e dyta natyrisht qė martohet me dėshirėn e saj pasi askush nuk ka tė drejtė ta detyroj atė tė marr njė burrė tė martuar, nė mos ajo do tė kėrkonte pėr njė burrė tė pa martuar i cili do t’i pėrshtatej mė tepėr asaj sesa tė pranonte ta ndante atė me njė grua tjetėr.

  Siē edhe shihet nuk ka asnjė padrejtėsi apo dhunim tė vullnetit tė gruas nė ēfarė do lloj rasti qoftė. Ndėrsa dėshirat dhe kėrkesat qė njeriu i dėshiron nė kėtė botė, as burri dhe as gruaja nuk mund t’i realizojnė ato tė gjitha, madje as shumicėn e tyre. Kjo sepse jeta e kėsaj bote ėshtė njė jetė sprove dhe provimi me tė mira dhe me tė kėqiat e saj, me gėzimet dhe fatkeqsitė e saj. Madje kėnaqėsitė dhe gėzimet e kėsaj jete janė tė pandara nga fatkeqsitė dhe dhimbjet trishtuese. Gjėrat e dashura janė shpesh tė pėrziera me sende tė pa dėshiruara, sepse kėtu qėndron edhe urtėsia e sprovės nė kėtė botė. Tė tilla janė situatat e sprovave dhe provimeve mė tė forta. Ajo grua e cila pėrmban xhelozinė e vetė ndaj gruas tjetėr tė burrit tė saj do tė shpėrblehet nga Allahu pėr durimin e saj me njė shpėrblim tė madh.
  * * *

  Ndėrsa pėrsa i pėrket tė drejtės sė kujdestarisė ndaj fėmijėve brenda familjes ajo i pėrket pėrgjegjsisė burrėrore sipas ligjeve islame dhe nena eshte edukuese .Ajo ēka thuhet nė pyetje se kujdestaria apo tutela ndaj fėmijve i takon gjithmonė babait edhe nėse ata rriten nga nėna ėshtė diēka e pa vėrtetė, pasi nuk nuk gjendet nė Sheriat njė gjė e tillė kjo pėr dy arsye: e para, nuk gjendet ndonjė tekst as nė nė Kuran e as nė thėniet profetike (hadith) ku t’i jepet pėrparėsi gjithmonė vetėm ndonjėrit prej prindėrve. Dhe sė dyti, dijetarėt islam janė unanim nė mendimin se pėrparėsia nė kėtė drejtim nuk ėshtė e pėrcaktuar pėr vetėm njėrin nga prindėrit. Kėtu mund tė ekzistojnė mospėrthuje mendimesh ndėrmjet shkollave juridike islame nga aspekti se kush mund tė jetė mė i pėrshtatshėm dhe i mundshėm nga prindėrit pėr rritjen e fėmijve, por ata janė dakort se nėse njėri nga prindėrit nuk vlen pėr kėtė punė atėherė nuk i lejohet atij nė kėtė rast qė tė marrė pėrgjegjsinė dhe kujdestarinė pėr rritjen dhe edukimin e fėmijve. (Telbis Merdud Salih bin Humejd, fq.58)

  Kjo i ngjan tė drejtės sė presidentit apo drejtorit ndaj atyre qė ka nėn vehte, ashtu siē veprohet nė tė gjitha ligjet hyjnore apo njerzore, gjė qė e shpjeguam edhe mė parė.

  Kėtu mund tė shtojė se mėsimet fetare tė ēifutve dhe tė tė krishterve i japin burrit tė drejtėn e parėllėkut ndaj gruas dhe fėmijvė tė tij.

  Nė letrėn e parė tė Pjetrit nė Bibėl ne mund tė lexojmė:

  “Gjithashtu dhe ju, gra, nėnshtrojuni burrave tuaj, qė, edhe nėse disa nuk i binden fjalės, tė fitohen pa fjalė, nga sjellja e grave tė tyre, kur tė shohin sjelljen tuaj tė dlirė dhe me frikė. Stolia juaj tė mos jetė e jashtme: gėrshėtimi i flokėve, stolisja me ar ose veshja me rroba tė bukura, por njeriu i fshehur i zemrės, me pastėrtinė qė nuk prishet tė njė shpirti tė butė dhe tė qetė, qė ka vlerė tė madhe pėrpara Perėndisė. Sepse kėshtu stoliseshin dikur gratė e shenjta qė shpresonin nė Perėndinė, duke iu nėnshtruar burrave tė tyre, ashtu si Sara, qė i bindej Abrahamit duke e quajtur "zot"; bija tė saj ju jeni, nė qoftė se bėni mirė dhe nuk trembeni nga ndonjė frikė”. [Letra e parė drejtuar Pjetrit 3:1-6. ]

  shih gjithashtu 1Korintasve 11:3: “Por dua qė tė dini se kreu i ēdo njeriu ėshtė Krishti, edhe kreu i gruas ėshtė burri…”


  A nuk ėshtė e habitshme qė kėta ‘baballarėt e bardhė’ tė bėjnė pyetje tė tilla sulmuese ndaj Islamit kur gjėra tė tilla janė pjesė e fesė sė tyre?!

  Gratė sipas vetė Dhjatės sė Re duhet tu nėnshtrohen burrave: “Ju, gratė, nėnshtrohuni burrave tuaj porsi Zotit, sepse burri ėshtė kreu i gruas, sikurse edhe Krishti ėshtė kreu i kishės, dhe ai vetė ėshtė Shpėtimtari i trupit. Ashtu si kisha i ėshtė nėnshtruar Krishtit, kėshtu gratė duhet t`i nėnshtrohen burrave tė tyre nė ēdo gjė.” (Letra drejtuar Efesianėve 5:22-24) po ashtu edhe tek Kolosianėt 3:18 “Ju bashkėshorte, jini tė nėnshtruara bashkėshortėve tuaj, ashtu si ka hije nė Zotin.” Ajo duhet tė mėsoj nė heshtje dhe nuk duhet t’i japė mend burrit : “Gruaja le tė mėsojė nė heshtje dhe me ēdo nėnshtrim. Nuk e lejoj gruan qė tė mėsojė, as tė pėrdori pushtet mbi burrin, por tė rrijė nė heshtje.” (1Timoteut 2:11-12) Kėshtu qė ėshtė pėr tu habitur se si kėta priftėrinj i harruan kaq shpejt mėsimet e Biblės duke rėnė nė pozitat e laikėve?!

  Nėse pyetje tė tilla do tė na drejtoheshin nga njerėz laikė e tė pa fe, me ta do tė merreshim ndryshe duke u dhėnė pėrgjigje tė tjera shkencore, llogjike dhe praktike.

  Pėrsa i pėrket trashėgimnisė sė gruas qė ėshtė mė e pakėt se e burrit, ne myslimanėt kemi shumė studime tė mirfillta tė cilat vėnė nė pah se kjo ėshtė diēka natyrale dhe e pranueshme. Pėrderisa burri ėshtė i ngarkuar sipas Islamit qė t’i japė gruas ‘mehrin’, pra dhuratėn e martesės, pasuri kjo e cila i pėrket vetėm asaj dhe askush nuk ka tė drejtė tė fusė hundėt nė tė. Po ashtu ai ėshtė pėrgjegjės pėr ēdo nevojė finaciare tė saj dhe tė familjes, ndėrkohė qė asaj nuk i vihet njė pėrgjegjėsi e tillė edhe nėse ėshtė e pasur. Atėherė ėshtė mėse normale qė atij t’i takoj mė tepėr nė trashėgimni. Kjo normė nuk ėshtė vėnė e tillė pėr tė poshtėruar femrėn por ka parasysh pėrgjegjsitė dhe obligimet materiale tė secilit prej tyre duke vendosur njė ekujlibėr tė kėtyre faktorve. Nėse u morr vesh se Islami ngarkon vetėm mashkullin me pėrgjegjsi financiare dhe e ēliron femrėn plotėsisht nga njė gjė e tillė atėherė njė pyetje e tillė ėshtė tejet e pa vėnd. A nuk veprojnė nė fakt tė gjitha instuticionet njerzore me ēėshtjet ekonomike pikėrisht kėshtu?!

  Por me sa duket qėllimi atyre qė bėjnė kėto pyetje nuk ėshtė marrja e njė pėrgjigje bindėse, megjithse ato janė kaq tė shumta, por ata synojnė futjen e dyshimeve dhe dilemave nė mendjet e myslimanėve ndaj fesė dhe ligjeve tė Allahut. Prandaj do tė ishte mirė qė tė mos ripėrsėrisnin po tė njėjtat pyetje me qindra herė por tė reflektonin pozitivisht ndaj pėrgjigjeve ashtu siē u takon njerzve tė menēur.
  * * *

  Pyetja e katėrt: Si mund tė gjejmė njė lidhje llogjike ndėrmjet dashurisė sė Zotit ndaj njerzve qė Ai i krijoi dhe nxitjes pėr tė luftuar jomyslimanėt, siē theksohet kjo nė Kuran?

  Pėrgjigja: Allahu i madhėruar i ka nderuar bijtė e Ademit me cilėsi dhe veēori qė nuk ia ka dhėnė asnjė krijese tjetėr. Nderimi ėshtė diēka dhe dashuria ėshtė diēka tjetėr, ato nuk janė dy gjėra tė njėjta.
  Dashuria e Allahut pėr krijesat e Tij ėshtė e kufizuar vetėm pėr ata qė i besojnė Atij dhe asaj ēka zbriti Ai. Kjo dashuri e Zotit shtohet edhe mė tepėr ndaj njeriut kur ai shton bindjen dhe adhurimin ndaj Zotit tė t
  ij.
  Tė pretendosh se Zoti i do tė gjithė njerzit ėshtė njė propagonadė pėr tė cilėn nuk ka aspak argument, as nga llogjika dhe as nga shpalljet e vėrteta autentike hyjnore. Kjo ėshtė mėse e natyrshme pėrderisa njeriu nė kėtė jetė ka ardhur pėr tu provuar. Nėse Zoti i dashka tė gjithė njerzit pa pėrjashtim; tė mirė dhe tė kėqinj, tė ndershėm dhe tė pandershėm, besimtarė dhe pabesimtarė, tė udhėzuar dhe tė humbur, atėherė pse i ndėshkon Ditėn e Gjykimit pėr nė zjarr ata qė e meritojnė ?!

  [Shih Letrėn e parė drejtuar Korintasve 6:9-11.]" A nuk e dini ju se tė padrejtėt nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė? Mos u gėnjeni: as kurvarėt, as idhujtarėt, as shkelėsit e kurorės, as tė zhburrėruarit, as homoseksualėt, as vjedhėsit, as lakmuesit, as pijanecėt, as pėrqeshėsit, as grabitėsit nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė. Dhe tė tillė ishit disa nga ju; por u latė, por u shenjtėruat, por u shfajėsuat nė emėr tė Zotit Jezus dhe me anė tė Frymės sė Perėndisė tonė."

  Ne pėrsėri po pyesim pėrse tė krishterėt punojnė pėr t’i shpėtuar njerzit nga ndėshkimi, siē besojnė ata me anė tė besimit kristianė?!

  A nuk u mjafton atyre qė tė gjithė i pėrfshin dashuria e Zotit, dhe Zoti nuk i ndėshkon pėrjetėsisht ata qė i do?!

  Nuk ėshtė e vėrtetė se Zoti i do tė gjithė njerzit, Allahu nuk i do pabesimtarėt, as tė padrejtėt, as tė pa ndershmit. Ai nuk i do tiranėt dhe diktatorėt, nuk i do mėndjemėdhenjtė dhe as ata qė fryhen dhe krenohen dhe tė gjithė ata qė nuk e meritojnė dashurinė e Tij.

  Porse Allahu me tė madhė tė vet do qė ēdo njeri tė besoj tek Ai me besim tė drejtė e tė vėrtetė. Tė besoj tek tė gjithė profetėt e Tij dhe ēfarė ata sollėn prej Zotit. Ai do qė njerzit qė tė gjithė t’i binden urdhėresave tė Tij dhe t’i largohen ndalesave tė Tij dhe kėtė ata ta bėjnė me vullnetin e tyre tė lirė, pa u detyruar dhe pa u dhunuar pėr njė gjė tė tillė. Allahu do vėrtet qė ēdo njeri tė besoj tek Ai dhe t’i dorėzohet Atij me bindje dhe dėshirė qė Ai t’i shpėtoj ata nga ndėshkimi i Tij. Dhe t’i fusė ata nė Xhennetin e Tij Ditėn e Gjykimit, nė atė vend tė cilin Ai e ka pėrgatitur pėr tė gjithė besimtarėt e Tij, tė cilėt ecėn nė udhėn e jetės nė besimin e vėrtetė dhe bėn vepra tė mira gjatė provimit tė kėsaj bote.

  Ata tė cilėt nuk besojnė por kundėrshtojnė dhe mohojn, Allahu zemėrohet ndaj tyre. A nuk ishte Allahu Ai qė u zemėrua ndaj faraonit dhe ushtrisė sė tij derisa i mbyti ata nė det? Kjo tregohet mjaft mirė nė Kuran [ Shih Suren Bekare:49-50, Sure Kasas: 39-42.] dhe nė Bibėl [Shih Librin e Daljes 14:15-31.].

  A nuk u zemėrua Allahu ndaj bijve tė Israelit kur ata adhuruan viēin e artė nė kohėn e Musait dhe i urdhėroi ata qė tė vrisnin vetveten pėr t’iu pranuar pendimin, siē pėrmendet kjo nė Kuran[ Shih Suren Bekare : 51-54.] dhe nė Bibėl [Shih Librin e Daljes kapitullin 32, veēse kėtu mund tė pėrmedim dy elementė qė nuk pėrputhen me Kuranin: e para se ai qė e bėri viēin e artė ishte Haruni, diēka tejet e pa pranueshme pasi ai vetė ishte profet si i vėllai i tij dhe e dyta se : “Zoti ndryshoi mendim lidhur me tė keqen qė kishte thėnė se do t`i bėnte popullit tė tij.” Fjalė tė tilla nuk mund tė jenė vetėm se vepėr e fallsifikatorve tė Biblės gjė gjithsesi nuk dinė t’i japin Zotit vendin e merituar!]?

  A nuk u zemėrua Allahu ndaj paganve dhe i urdhėroi bijtė e Israelit qė t’i mallkonin ata dhe t’i luftonin ata nė vendin e tyre nė Palestinė, duke i vrarė burrat e tyre me shpatė, siē na tregohet njė gjė e tillė nė Bibėl ?
  [Shih 1Samuel 15:3, 27:8-9, Levitiku 27:1, 9.Numrat 15:33-35, 25:4, 33:55-56, …etj]

  Njė mėsim tė tillė tė vetė Ungjillit qė i zbriti Isait e jo atij tė deformuarit qė kanė sot kristianėt nėpėr duar ,

  Megjithse fjalė tė tilla si : “Mos mendoni se unė erdha tė sjell paqen mbi tokė; nuk erdha tė sjell paqen, por shpatėn.” (Mateu 10:34) “Unė erdha tė hedh zjarr mbi tokė dhe sa dėshiroj qė ai tė ishte tashmė i ndezur.” (Luka 12:49) sado qė mund tė interpretohen me kuptim figurativė ato nuk nuk pėrjashtojnė mundėsinė qė kjo ‘shpatė’ tė ngrihet edhe nga vetė tė krishterėt. A nuk ėshtė kjo ajo qė bėn tė krishterėt nė fakt pėr tetė kryqzata me rradhė kundra myslimanėve dhe qė vazhdojnė ta bėjnė edhe sot nėn emrin ‘luftė kundra terrorizmit’?!

  na e zbulon edhe vetė Kurani nė suren Teube:

  “Me tė vėrtetė Allahu ka blerė nga besimtarėt jetėn e tyre dhe pasuritė e tyre me ēmimin se i tyre do tė jetė Xhenneti. Ata luftojnė pėr Ēėshtjen e Allahut, kėshtu qė ata vrasin dhe vriten. Ėshtė njė premtim i vėrtetė tė cilin Ai ia detyroi Vetes nė Teurat, Inxhil dhe nė Kuran. E kush ėshtė mė i vėrtetė nė besėn e tij sesa Allahu? Atėherė gėzohuni nė marveshjen qė keni pėrfunduar. Ky ėshtė ngadhėnjimi madhėshtor.” [Sure Teube:111.]

  Po e theksoj kėtu edhe njė herė se lufta ndaj pabesimtarėve nuk bėhet pėr t’i detyruar ata qė tė besojnė, por pėr tė siguruar lirinė e nevojshme pėr tė gjithė ata qė duan tė besojnė dhe pėr tė vendosur drejtėsinė dhe zhdukur tiraninė.

  Pėr kėtė teme ėshtė folur shumė dhe nuk dua tė zgjatem mė tej, lexuesit mund tu kthehen librave tė shumtė qė flasin mė gjerėsisht pėr kėtė temė.
  Megjithatė unė nuk mund tė rrij pa iu drejtuar hartuesve tė kėsaj pyetje duke iu thėnė: A nuk ishin shetet e Europės sė krishterė ato qė nėn komandėn e njerzve tė kishės u bashkuan pėr tė luftuar myslimanėt nė ato qė njihen nė histori si luftėrat e kryqzatave tė cilat zgjatėn rreth dyqind vjet.
  Ndėrmjet shekullit tė 11 dhe 14. Kryqėzata e pare u bė (1096-99), e dyta (1147-49), e treta (1188-92), e katėrta (1202-04), e pesta (1217-21), e gjashta (1228-29 ), e shtata (1248-54), e teta (1270), bastion i fundit kristianė u pėrzu nga Siria mė 1291. Gjatė kėtyre kryqzatave u vranė mė se 26 milion mysliman pa llogaritur kėtu dėmet materiale. Mbas 11 Shtatorit 2001 Xhorxh W. Bush president i SHBA deklaron se do tė rifilloj kryqėzatat…ndoshta tė nėntėn, tė …???
  Kėto ushtri nuk vinin pėr tė bėrė piknik por pėr tė vrarė myslimanėt qė jetonin nė tokat e tyre! Ku qenka atėherė dashuria e Zotit ndaj tė gjithė njerzve?!

  A nuk ishin shtetet kolonialiste perėndimore tė krishtera ato qė kolonizuan mė forcė shumicėn e botės Islame?! A nuk ishte kisha ajo qė bekonte ekspeditat e tyre megjithse ata pėrhapnin laicizmin dhe mohimin e Zotit, shkretonin vendin dhe zhvasnin tė mirat materiale prej tij?!
  Misionarėt kristianė me ndihmėn e kolonialistėve dhe nėn hijen e tyre ngritėn organizatat evangjeliste pėr pėrhapjen e krishtėrimit nė vendet myslimane! Ku ishte kėtu dashuria e Zotit pėr tė gjithė njerzit?!

  A nuk do tė ishte mė mirė qė ju misionarėt e kristianizmit t’i besonit Islamit dhe tė shpėtonit vetet tuaja Ditėn e Gjykimit nga ndėshkimi i Allahut dhe tė hynit dhe ju nė Xhennet bashkė me tė devotshmit besimtarė mysliman?!

  * * *


  Pyetja e pestė: Nė njė shtet Islam nė tė cilin zbatohet Sheriati a ekziston pluralizmi me tė gjitha ngjyrat e tij; fetar, kulturor, social, familjar dhe politik? A do tė konsiderohet ky pluralizėm si njė mėshirė hyjnore qė pėrmban lirinė dhe barazinė? Apo Sheriati do tu obligohet tė gjithėve nė njė formė diktatoriale, siē e shohim kėtė nė shumė shtete islame?
  Pėrgjigja: Ēdo studiues i paanshėm i cili kėrkon tė vėrtetėn nuk drejton pyetje tė tilla tė pėrgjithshme.

  Pluralizmi familjar si i tillė qė ėshtė gjėndet nė tė gjitha vėndet e botės islame. Po kėshtu edhe nė njė shtet islam ai ekziston teorikisht dhe praktikisht. Dhe qė tė gjithė i pėrfshin njė sitem i pėrgjithshėm ligjor pa bėrė asnjė pėrjashtim. Ndėrsa ēdo gabim nga ana praktike nė mos zbatimin me rigorozitet tė njė ligji tė tillė, konsiderohet nga myslimanėt si faj, vepruesi i tė cilit ka dalė jashtė normave dhe ligjeve islame.

  Ky lloj pluralizmi gjendet tek tė gjithė popujt e botės, madje edhe tek ata tė cilėt si parim tė tyre kanė flakjen e saj, siē janė marksistėt.

  ]Pluralizmi politik, nėse kuptohet me kėtė liria e sistemeve tė ndryshme politike, kjo ėshtė diēka qė nuk ekziston nė asnjė shtet tė botės. Njė gjė tė tillė nuk e kėrkon vetėm ai qė dėshiron tė krijojė konflikte dhe pėrēarje tė cilat do tė ēojnė coptimin e vendit Siē ishte shembulli i Gjermanisė perėndimore me atė lindore, apo sot ai i Koresė sė veriut me atė tė jugut. apo nė humbjen e njėrit dhe fitoren e tjetrit dhe mė pas vendosjen e sistemit politik tė fitimtarit.

  Nė rast se kuptohet liria e pluralizmit partiak, atėherė Islami nuk e ndalon lirinė e mendimit apo lirinė e dhėnieve tė opinioneve tė ndryshme politike qofshin kėto individuale apo kolektive. Ndėrsa formimi i partive politike tė cilat punojnė pėr tė marrė pushtetin politik dhe prej andej tė realizojnė interesa tė veēanta me anė forcės politike, interesa kėto tė tė gjithė popullit siē pretendohet, njė element i tillė i pėrket sistemit tė demokracisė laike. Sistem i cili pajton nė disa parime me Islamin por bie nė kundėrshtim me tė nė disa tė tjera.

  Njė nga pikat qė pajton me tė ėshtė p.sh. mos centralizmi i pushteteve. Ndėrsa nga pikat mė thelbėsore me tė cilat Islami nuk pajton me demokracinė ėshtė se ai i merr ligjet nga Zoti dhe nuk pranon tjetėr veē ligjeve tė Tij. Po ashtu sipas demokracisė atij qė i pėrket sundimi ėshtė shumica e popullit e shprehur kjo nėpėrmjet zgjedhjeve tė lira, ndėrsa nė Islam ka njė kushtetutė stabile ku sundimi i pėrket vetėm Allahut dhe ēdo kastė udhėheqėse, apo formė regjimi ėshtė e detyruar tė zbatoj ligjin e Tij pa pasur tė drejtė ta revokojė atė

  Shtjellimi i pikave se ku Islami pajton me demokracinė dhe ku ai nuk pėrputhet me tė kėrkon njė studim tė veēantė ku lexuesi mund tu kthehet librave tė cilave flasin pėr kėtė temė.

  Nuk e di kėta njerėz qė pyesin janė laikė apo fetarė tė krishterė?

  Nėse janė tė krishterė atėherė ne e dimė shumė mirė se historia fetare e krishterė ka mbėshtetur sistemin e monarkisė trashėguese dhe aspak atė tė demokracisė laike. Nėse dihet qė ēėshtja qėndron e tillė atėherė ēlidhje ka kjo pyetje me kristianizmin qė ata duhet tu drejtojnė njė pyetje tė tillė myslimaneve?

  Mos mendojnė vallė ata se pluralizmi demokratik ėshtė pjellė e mėsimeve kristiane?! Historikisht dihet shumė mirė qė pikėrisht ėshtė e kundėrta, kėshtu qė njė pyetje e tillė e drejtuar nga njerzit e kishės duket fare pa kuptim!

  Mė mirė do tė ishte qė ata t’ua linin kėtė pyetje sekularistėve demokrat dhe ne mė pas do tė jemi tė gatshėm qė tu sqarojmė atyre bindshėm sistemin Islam si dhe tė diskutojmė rreth parimeve tė demokracis sė tyre. Ne jemi tė gatshėm tu paraqesim atyre se sistemi islamik ėshtė shumė herė mė i mirė dhe mė i pėrkryer se sa demokracia e tyre.
  Pėrsa i pėrket pakicave jo myslimane nė shtetet islame ne iu pėrgjigjėm edhe mė parė kur folėm rreth pyetjes sė dytė pėr barazitė, kėshtu qė nuk e shoh tė nevojshme qė tė pėrsėritet e njėjta gjė kėtu.
  Por mbetet pėr t’i dhėnė pėrgjigje problemit tė pluralizmit shoqėror, social, kulturor dhe fetar.

  Pėrsa i pėrket pluralizmit social nuk shoh nė pyetje ndonjė ēėshtje tė caktuar e cila kėrkon tė studiohet e tė shjellohet mė pas. Kur tė na e bėjnė tė qartė seē kuptojnė me tė, atėherė ne jemi tė gatshėm tu praqesim atyre pozicionin e shtetit islam me hollėsi, duke u bėrė tė ditur se norma tė tilla afirmojnė tė vėrtetėn dhe drejtėsin.

  Ndėrsa pluralizmit kulturor do t’i pėrgjigjeshim nė kėtė mėnyrė:

  1-] Tė gjithė popujt e botės kanė gjėra tė pėrbashkėta kulturore, kėshtu qė pėr gjėra tė tilla ekziston njė bashkim unik dhe nė realitet nuk ka pluralizėm.

  2-] Popujt qė besojnė tek njė Zot kanė disa kultura tė pėrbashkėta, kėshtu qė edhe kėtu ekziston njė bashkim unik dhe nė realitet nuk ka pluralizėm.

  3-] Disa kutura tė veēanta u pėrkasin vetėm ateistėve tė cilėt nuk besojnė tek Zoti. Kėto lloj kulturash nuk gjenden nė shtetin Islam dhe as janė pjesė e ligjeve tė tij. Ato nuk pranohen vetėm si pjesė e njė programi mėsimor nė tė cilin vihen nė dukje tė metat dhe fallcitet e tyre. Njė gjė e tillė nė fakt praktikohet nga ēdo shtet fetar ēifut apo i krishterė qoftė.

  4-] Disa kultura tė veēanta u pėrkasin feve tė pakicave jomyslimane qė jetojnė nė njė shtet islam. Dhe shteti islam i lejon kėto pakica qė tė ngrejnė institucione kuturore, mėsimdhėnėse pėr tu mėsuar fėmijve tė tyre kulturėn e tyre fetare tė veēantė.

  Ndėrsa pėrsa i pėrket ekzistencės sė feve tė ndryshme, historia islame ėshtė dėshmia mė e mirė pėr kėtė. Tė shumta kanė qenė sektet kristiane, ēifute, zoroastriane, budiste, hinduse tė cilat kanė jetuar nėn hijen e shtetit islam. Ata jo vetėm qė nuk pengoheshin nė kryerjen e riteve tė tyre fetare por ishin qytetar qė mbroheshin nga shteti islam dhe nuk cėnoheshin pėr ēėshtje qė kishin tė bėnin vetėm me fenė apo problemet e veēanta tė tyre.

  Pėr ato gjėra qė janė tė lejuara nė fenė e tyre ata gjykohen sipas normave tė fesė sė tyre nė ambjentet e tyre tė veēanta pa lėnė qė gjėra tė tilla tė shkaktojnė probleme nė rradhėn e myslimanėve tė cilėt pėrbėjnė shumicėn dominuese.

  Ndėrsa ligjet e pėrgjithshme qė rregullojnė mardhėniet qytetare, administrative, financiare dhe tė sigurimit janė tė njėjta pėr tė gjithė, gjė e cila pranohet nga tė gjitha teoritė e tė drejtave ndėrkombėtare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjala e drejte : 26-02-2004 mė 10:13
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  188
  MBYLLJA


  Gjatė pėrgjigjeve tė kėtyre pyetjeve ndoqa rrugėn e pėrgjigjeve tė shkurtra dhe pėrmbledhėse. Nuk u zgjata nė shtjellime tė hollėsishme nga frika se lexuesi do tė humbte fillin lidhės ndėrmjet pyetjeve dhe pėrgjigjeve dhe do tė lodhej nga faqet e shumta. Natyrisht nėse do ta kish bėrė njė gjė tė tillė ato do tė kishin dashur njė volum tė tėrė.

  Me qė misionarėt e krishterė duan tė vazhdojnė tė bėjnė pytje tė tilla dyshuese tė kėtij lloji. Ne jemi tė gatshėm qė tė diskutojmė me ta tė gjitha parimet fallso jo hyjnore tė fesė sė tyre tė krishterė, si dhe tė gjitha praktikat kristiane nga tė cilat u vjen turp njerzve tė rėndomtė e jo mė krerėve tė tyre , gjėra tė cilat i kanė dhėnė kristianizmit njė goditje tė pariparueshme nė masat e vetė popujve kristianė.

  Njė kėshillė do tė doja tu jepja atyre: do tė ishte mė mirė dhe mė e ndershme pėr ta qė t’i kthen rrugės sė drejtė dhe t’i lėnė sė mbjelluri kėto dilemma e dyshime tė cilat nuk i bėjnė gjė tjetėr veēse dėmtojnė ata dhe i shtojnė Islamit forcėn dhe krenarinė.
  Lexojuni atyre fjalėn e Allahut nė suren Saf :

  “Ata duan ta shuajnė Dritėn e Allahut me gojėt e tyre. Por Allahu do ta pėrmbush Dritėn e Tij, edhe pse mosbesimtarėt e urrejnė atė. Ai ėshtė i Cili ka ēuar tė Dėrguarin e Tij me udhėzimin dhe fenė e sė vėrtetės pėr ta shpallur atė ngadhėnjuese mbi tė gjitha fetė e tjera, edhe pse politeistėt e urrejnė atė.”
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 13. #13
  neper drite Maska e mbreta
  Anėtarėsuar
  29-04-2004
  Postime
  297

  mbyllja

  me pelqeu kjo teme
  suksese fjala e drejte
  What goes around, comes around

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,282
  Citim Postuar mė parė nga Fjala e drejte
  MBYLLJA


  Gjatė pėrgjigjeve tė kėtyre pyetjeve ndoqa rrugėn e pėrgjigjeve tė shkurtra dhe pėrmbledhėse. Nuk u zgjata nė shtjellime tė hollėsishme nga frika se lexuesi do tė humbte fillin lidhės ndėrmjet pyetjeve dhe pėrgjigjeve dhe do tė lodhej nga faqet e shumta. Natyrisht nėse do ta kish bėrė njė gjė tė tillė ato do tė kishin dashur njė volum tė tėrė.

  Me qė misionarėt e krishterė duan tė vazhdojnė tė bėjnė pytje tė tilla dyshuese tė kėtij lloji. Ne jemi tė gatshėm qė tė diskutojmė me ta tė gjitha parimet fallso jo hyjnore tė fesė sė tyre tė krishterė, si dhe tė gjitha praktikat kristiane nga tė cilat u vjen turp njerzve tė rėndomtė e jo mė krerėve tė tyre , gjėra tė cilat i kanė dhėnė kristianizmit njė goditje tė pariparueshme nė masat e vetė popujve kristianė.

  Njė kėshillė do tė doja tu jepja atyre: do tė ishte mė mirė dhe mė e ndershme pėr ta qė t’i kthen rrugės sė drejtė dhe t’i lėnė sė mbjelluri kėto dilemma e dyshime tė cilat nuk i bėjnė gjė tjetėr veēse dėmtojnė ata dhe i shtojnė Islamit forcėn dhe krenarinė.
  Lexojuni atyre fjalėn e Allahut nė suren Saf :

  “Ata duan ta shuajnė Dritėn e Allahut me gojėt e tyre. Por Allahu do ta pėrmbush Dritėn e Tij, edhe pse mosbesimtarėt e urrejnė atė. Ai ėshtė i Cili ka ēuar tė Dėrguarin e Tij me udhėzimin dhe fenė e sė vėrtetės pėr ta shpallur atė ngadhėnjuese mbi tė gjitha fetė e tjera, edhe pse politeistėt e urrejnė atė.”
  Kam nje pyetje: Pyetjet qe bejne te krishteret jane te bazuara ne fakte, te cilat sot po tmerojne boten mbare, apo jane thjesht "shpifje"?
  Ja se cfare tha presidenti Putin (pas vrasjes se qindra femijve te pafajshem), kur u pyet nese duhej apo jo te negocionte me fondamentaliste islamike Cecene. Ai dha kete pergjigje: "Mendoni sikur te tille njerez te kishin pushtet te drejtonin boten..".
  Besimi eshte Veper dhe vepra ka Fryt, dhe Fryti ben te dukshem besimin. Cmoini nga Frutat, ju tha Jezusi dishepujve te tij, dhe atehre do te njihni se e c'lloi eshte PEMA.
  Ps.Prandaj mos u cuditni nga pyetjet e te krishterve, kur ato mbeshteten ne FRUTATe besimit tuaj ( te cilat jane shtuar me shumice kohet e fundit).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 11-09-2004 mė 12:22

 15. #15
  Moderator Ilegal Maska e EverlastinG
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  39
  Deshmuesi, vellai, je i prirur qe ta prangosesh veten ne paragjykime te pandershme apo ku eshte fjala.
  Me lejo te te sqaroj ca gjera pasi qe permende Putinin apo 'fundamentalistet islamike'.

  E para: jo secili qe pohon se eshte mysliman eshte ne te vertete musliman.
  Musliman eshte ai qe i bindet Kur'anit, respektivisht ajeteve te meposhtme:

  “… kush mbyt njė njeri, pa mbytur ai ndonjė tjatėr dhe pa bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, atėherė (krimi i tij) ėshtė si t’i kishte mbytur gjithė njerėzit” Kur’ani 5:32

  “All-llahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju kėshillon ashtu qė tė merrni mėsim” Kur’ani 16:90

  “E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė: "Paqė!"” Kurani 25:63


  Fatkeqsisht aktet e tilla terroriste ku vriten femije, gra e njerez te pafajshem jane rezultet direkt i faktit qe boten veqse po e udheheqin njerez me te tmerrshem se 'terroristet qeqene'. Ti ke cituar me krenari pohimin e Putinit "Mendoni sikur te tille njerez te kishin pushtet te drejtonin boten.." Fatkeqesisht njerez te tille vecse kane pushtetin sot. Njerez si Putini psh qe ka bere kerdi ne Ceceni duke vrare femije te pafajshem, gra te pafajshme, njerez te pafajshem. Njerez te tille po e udheheqin sot boten tok me terroristet, dhe qe te dy grupet jane njesoj. Jane ata qe Allahu i cileson ne Kur'an si 'shkaterrimtare ne TOke'. Te dy grupet se bashku jane ata qe e luftojne mesazhin e mesiperm i cili thote qe te vrasesh nje njeri te pafajshem eshte sikur te kishe vrare tere njerzimin. Dhe kjo eshte Fjala e Zotit. Po te funksiononte ligji i Zotit ne Toke per te tillet do te vlente denimi si e pershkruan Allahu:

  “Dėnimi i atyre qė luftojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė vetėm se tė mbyten ose tė gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t'u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr ta nė dynja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh.” Kur’ani 5:33


  Duke iu kthyer tash frutave. Mos e gjyko vellai Islamin ne baze te disave qe e quajne veten muslimane. Ky eshte nje standard i dyfishte. Nese perdorim nje standard te tille fryte te tmerrshme kishte krishterimi para ca vitesh ne Ruanda bie fjala ku pastore, prifterinje, murgesha etj dhe besimtare te thjeshte kristiane nga te gjitha denominacionet e krishtera, moren pjese ne therrjen e njerezve te pafajshem. Pa permendur ketu me qindra mijera raste te tilla gjithandej historise. Percjelli me teper lajmet dhe shiko me se po meret gjykata e Hages per krimet e luftes ne Ruanda.

  “E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė: "Paqė!"” Kurani 25:63  Me respekt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EverlastinG : 12-09-2004 mė 05:28
  "Kur te vdes te gjithe do te thone 'E kam njohur',
  Por ah, e verteta eshte se kurre askush nuk me ka pare"

 16. #16
  Moderator Ilegal Maska e EverlastinG
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  39
  Dhe tjetra:

  Ne forumin biblik me deshirove indirekt 'jomireseardhje' duke thene se aty ishte vend vetem per ata qe besojne Krishtin. Pa permendur se edhe une e besoj Krishtin , a u dashka tash kur ti vjen ketu e flet per 'fundamentalizma islamike' te te them: 'ky eshte vend vetem per besimtaret muslimane'?
  "Kur te vdes te gjithe do te thone 'E kam njohur',
  Por ah, e verteta eshte se kurre askush nuk me ka pare"

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,282
  Citim Postuar mė parė nga EverlastinG
  Deshmuesi, vellai, je i prirur qe ta prangosesh veten ne paragjykime te pandershme apo ku eshte fjala.
  Me lejo te te sqaroj ca gjera pasi qe permende Putinin apo 'fundamentalistet islamike'.

  E para: jo secili qe pohon se eshte mysliman eshte ne te vertete musliman.
  Musliman eshte ai qe i bindet Kur'anit, respektivisht ajeteve te meposhtme:

  “… kush mbyt njė njeri, pa mbytur ai ndonjė tjatėr dhe pa bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, atėherė (krimi i tij) ėshtė si t’i kishte mbytur gjithė njerėzit” Kur’ani 5:32

  “All-llahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju kėshillon ashtu qė tė merrni mėsim” Kur’ani 16:90

  “E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė: "Paqė!"” Kurani 25:63


  Fatkeqesisht aktet e tilla terroriste ku vriten femije, gra e njerez te pafajshem, jane rezultet direkt i faktit qe boten veqse po e udheheqin njerez me te tmerrshem se 'terroristet qeqene'. Ti ke cituar me krenari pohimin e Putinit "Mendoni sikur te tille njerez te kishin pushtet te drejtonin boten.." Fatkeqesisht njerez te tille vecse kane pushtetin sot. Njerez si Putini psh qe ka bere kerdi ne Ceceni duke vrare femije te pafajshem, gra te pafajshme, njerez te pafajshem. Njerez te tille po e udheheqin sot boten tok me terroristet, dhe qe te dy grupet jane njesoj. Jane ata qe Allahu i cileson ne Kur'an si 'shkaterrimtare ne TOke'. Te dy grupet se bashku jane ata qe e luftojne mesazhin e mesiperm i cili thote qe te vrasesh nje njeri te pafajshem eshte sikur te kishe vrare tere njerzimin. Dhe kjo eshte Fjala e Zotit. Po te funksiononte ligji i Zotit ne Toke per te tillet do te vlente denimi si e pershkruan Allahu:

  “Dėnimi i atyre qė luftojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė vetėm se tė mbyten ose tė gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t'u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr ta nė dynja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh.” Kur’ani 5:33


  Duke iu kthyer tash frutave. Mos e gjyko vellai Islamin ne baze te disave qe e quajne veten muslimane. Ky eshte nje standard i dyfishte. Nese perdorim nje standard te tille fryte te tmerrshme kishte krishterimi para ca vitesh ne Ruanda bie fjala ku pastore, prifterinje, murgesha etj dhe besimtare te thjeshte kristiane nga te gjitha denominacionet e krishtera, moren pjese ne therrjen e njerezve te pafajshem. Pa permendur ketu me qindra mijera raste te tilla gjithandej historise. Percjelli me teper lajmet dhe shiko me se po meret gjykata e Hages per krimet e luftes ne Ruanda.

  “E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė: "Paqė!"” Kurani 25:63  Me respekt.
  E keqja juaj eshte se, per ju jane te krishter te gjithe ata qe jetojne ne perendim. Hiqni dore nga nje loje e tille djallzore. Deri me sot perendimi nuk ka shpallur se lufton ne emer te krishterizmit. Pra perse ju kerkoni ti quani ata te krishtere? Putini, Bushi apo te tjeret pushtetare perednimore, jane vetem dretjuese te kombeve te tyre, te cilet periqen te ruajne integritetin dhe mireqenien e poujve te tyre ne radhe te pare, dhe pasandaj ate te botes mbare. Nuk kemi asnje lloj deklarate se keta po bejen nje lufte ne emer te kishes apo te Krishtit. Tani vijme para ceshtjes. Sot te gjithe terroristet me makaber qe ka njohur bote, jane ata me besim ne islam. Ky eshte pohimi i tyre. Ata deklarojne se po luftojne per Allaun. Pak vlen se cfare mendon ti apo une. Ata deklaratat dhe luften e tyre te xhihadit, e kane te motivuar plotesisht ne kuranin ku besojne myslimanet. Une i lexova me kujdes te gjitha pyetjet qe ngrejne nje sere te krishtersh( te cilet mendoj se periqen me kot), dhe ato qendrojne ne FAKTE te pakundershtueshme. Po keshtu edhe ne mesimin qe jep kurani: Nese kurani ne nje vend thote: vrijini te gjitha ata qe nuk jane ne nje bese me ju, dhe ne nje vend tjeter kundershton ate qe ka then me pare, ky eshte problemi. Ju kur vjen puna per vargjet ku kurani mbeshtet xhihadin, dhe veprat i kemi te gjalla no coment, perpiqeni te na tregoni vargje te tjera ku permbysni vete kuranin. Ky arsyetim nuk eshte as i ndershem dhe as frutdhenes. Une nuk them se te gjithe ata qe jane myslimane jane terroriste, por them se, ata terroriste qe sot po tmerojne dhe foshnjat e djepit, deshmojne vete se jane myslimanet te vertete.
  Qellimi im nuk eshte tju gjykoj ju, por tju tregoj se besimi me fjale eshte i kote.
  Sa per hyrejn tende ne faqen e krishtere , kjo eshte e drejta e cdo kujt dhe une nuk mund ta ndaloj, por as ti dhe askush nuk ka te drejte te sjelle mesime apo webside te cialt bien ne kundershtim me besimin tone ne Krishtin. Ka faqe te tjera ku ju mund te shprehni apo ti ndihmoni ata qe ju pyesin.

 18. #18
  Moderator Ilegal Maska e EverlastinG
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  39
  Deshmuesi, e para e se pares askush nuk tha se te gjithe perendimoret jane te krishtere. Une te kam dhene shembuj konkrete. Ne Ruanda, pastoret, prifterinjte, murgeshat dhe besimtaret qe bazoheshin ne Biblen te cilen e lexon kane vrare therrur dhe masakruar njerez duke u thirrur ne besimin ne Krishtin. E kane konsideruar zbatim te besimit te tyre zhdukjen e popullit Tutci. Keta nuk po beka te quhen terroriste dhe kristiane por ata te tjeret vetem pse e quajne veten 'muslimane' fjala e tyre po u dashka te meret e vertete. Pffff it sucks
  Vellai duhet te hiqni dore nga kjo logjike anakronike dhe dyftyreshe. Mos shiko halen ne syrin e tjetrit kur ke trarin ne syrin tend'. Gjithmone kane ekzistuar dhe ekzistojne njerez te cilet e keqperdorin besimin per qellime te uleta. Thimoty McVeig ishte qe e kreu sulmin terrorist ne Oclahoma CIty ishte kristian me pasaporte dhe me bindje. Vete FBi ka deklaruar se ai i perkishte grupeve te djathta ekstremiste te cilat kishin agjenda Biblike ne programet e tyre.
  Edhe Hitleri ishte nje kristian i devotshem i cili thirrej ne besimin ne Krishtin gjate kryerjes se aksioneve te tij te famshme.
  Te lutem shume te fillosh te heqesh velin e paragjykimit ku je kapluar.
  Sa i perket asaj qe ti thua qe gjoja Kurani diku e nxit dhunen apo terrorizmin dhe ne po mundohemi qe me nje fjale te gjetur ne Kuran te krijojme nje imazh tjeter prape kjo e tregon nivelin e josinqeritetit tend.
  Gjere e gjate eshte trajtuar qeshtja e Islamit & KRishterimit dhe relacioni i tyre me dhunen.

  TEk:

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=37721

  Kur lexon njeri gjithe ato aksione dhune ne Dhjaten e Vjeter, masakrimin e femijeve te pafajshem, dhunimin e grave dhe plaqkitjen e vendeve te tera dhe kur lexohet se kjo qenkesh frymezuar nga Perendia; dhe kur ne anen tjeter vie dikush dhe te citon njo varg fantom 'dashurie' te shpifur per te tentuar te vertetoje se BIbla frymezon dashuri, eshte denigruese. Aq me shume per faktin se Kur'ani siq shihet ne artikullin qe ta dhashe e denon ashper dhunen. Ne detaje eshte sqaruar aty qendrimi i Kuranit por edhe i Bibles ndaj dhunes.

  Sa i perket pranise time apo tende ne forumin biblik apo kuranor. Hmmmm prape nje hipokrizi me kulm. Une nuk paskna te drejte te sjell mesime qe bien ndesh me besimet tua (me qellim po e them tuat sepse nuk jane te Krishtit sic do te besoh ti) tek forumi biblik ndersa ti ke te drejte te sjellesh mesime qe bien ndesh me mesimet e Kur'anit ketu? Ne cka kundermon kjo?..........................
  "Kur te vdes te gjithe do te thone 'E kam njohur',
  Por ah, e verteta eshte se kurre askush nuk me ka pare"

 19. #19
  Moderator Ilegal Maska e EverlastinG
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  39
  Dhe kjo teme nuk kishte te bente aspak me ato qe ti ke ngritur 'deshmuesi'.
  Mund te hapesh teme tjeter dhe te diskutosh ato qe te mundojne dhe do te te pergjegjemi. Je i mireseardhur ne Forumin e Kur'anit. Nuk do te te shpallim per te padeshiruar sikur ju neve.
  "Kur te vdes te gjithe do te thone 'E kam njohur',
  Por ah, e verteta eshte se kurre askush nuk me ka pare"

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,282
  Se pari, eshte e para here qe nuk me heqin shkrimet nga faqja myslimane, kjo eshte nje shenje e mire.
  Sa per ata pastore qe kane therur ne emer te krishterizmit, te siguoj se ne te gjithe dhjaten e re, nuk do te gjesh qofte dhe nje mesim ku ti thuhet te krishterit te vrase. Perkundrazi, ai qe vret me shpate prej shpates do te vritet, tha Krishti. Por une nuk po zgjatem ne ceshtje te tilla, pasi ka plot a'kristjane, te cilet luftojne per religjion dhe jo per te perhapur lajmin e mire te shpetimit.
  Sa per Hitlerin apo te tjeret veprat tregojne se sa i krishter ishte, por juve nuk i njihni besimtaret nga veprat, por nga fjalet. kjo eshte dhe arsyeja se perse ju nuk kuptoni thelbin e besimit tuaj.
  Sa per Dhjaten e vejter, nuk eshte e njejta gje me kuranin. Perendia e udhehoqi popullin e vet dhe e ruajti ate nga asimilimi , duke e nxjer fitimtar mbi armiqte e tij. Tani nuk dua te te shpjegoj me tej pasi nuk je i interesuar te njohesh te verteten. Besimi ka veper dhe vepra ka frut. Fruti deshmon pemen e besimit .
  Deshmuesi

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A e kane njohur Trinitetin popuj para ardhjes se Krishtit?
  Nga rapsod nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-07-2012, 21:36
 2. Gjejeni pėrgjigjen e sakt
  Nga Vinjol nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2008, 10:11
 3. Grup intelektual ne Komunitetin e Shqiptareve e Italise pyesin
  Nga FATJON SOFTA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-10-2002, 05:04
 4. Megjithemend, perse protestantet nuk i pergjigjen...
  Nga engjell nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-09-2002, 15:36

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •