Close
Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 145
 1. #1
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  T gabosh sht njerzore, t falsh sht hyjnore

  Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

  Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Keto dite e kam perhere ne mendje kete frase.
  Kush njeh dhe zbaton faljen rron ne olimpin e te zgjedhurve.
  Por njekohesisht nuk duhet zbatuar deri ne fund.
  Gjithka ka nje limit ne jete.Ashtu edhe falja.
  leci
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 3. #3
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Falja mund te jete e lehte ne gabimet e vogla, por nen gabimet e renda falja eshte shume me e veshtire.
  Ka raste qe urrejta (inati) mbahet nen kraharor me vite, dhe perfundimisht falja mbi ate person qe kreu gabimin, eshte ilaci qe sheron brengen.

  Nuk besoj qe ("Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.") kjo do te ndodhte 100%, c'do here qe nje gabim kryet.
  Nqs do ndodhi atehere ""Me fal"" nuk do ekzistonte ne fjalorin e njerezimit sepse keto fjale nuk do kishte aspak vlere dhe asnje kuptim.

 4. #4
  Brasil Pentacampen ! Maska e inter_forever
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  itali / modena
  Postime
  5,443
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Te gabosh eshte njerezore , te falesh eshte hyjnore.

  Falja ne cdo kohe e ne cdo rrethane mbetet hyjnore

  Duhet te dish edhe cilin te falesh , sepse ka njerez qe faljen ta marrin per dobesi.

  Lidhur me pyetjen tende kolombi , nese dikush do abuzonte qellimisht me gabimet , pasi e di qe ekziston falja ?
  Thenia e Zweig e perjashton kete mundesi , pasi te gjitha fajet(gabimet) mbeten ne ndergjegje dhe nuk harrohen , ndaj edhe te gabosh shpesh dhe qellimisht eshte nje ngarkese shpirterore.
  Pastaj askush qe gabon nuk ka garancine e faljes se tjetrit.
  pershendetje...
  Ndryshuar pr her t fundit nga inter_forever : 23-02-2004 m 21:18
  Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

 5. #5
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  598
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Patjeter qe gabime bejme te gjithe , se nuk ka njeri perfekt ne kete bote....por kjo shprehja per mendimin tim eshte 100% e pranueshme vetem per gjera qe nuk ngrejne shume peshe ....sepse ka disa gabime qe ti fal goja por s'ti fal zemra(i fale , si fale ti , ato nuk harrohen)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  48
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime

  Re: Te gabosh eshte njerezore ,te falesh eshte hyjnore.

  Postuar m par nga kolombi
  Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

  Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?
  E pranoj 100% vertetesine e kesaj shprehje. Kjo nuk do te thote se njerezit do abuzonin duke gabuar qellimisht, pasi sic e thame falja nuk eshte njerezore, por hyjnore. Pra njeriu nuk mund te fale dot. Vete pergjigjet e disave ketu e pranuan vertetesine e kesaj shprehje, pikerisht duke e kundershtuar kete shprehje. Ata thonin se nese faji eshte i madh, ata nuk do ta falnin kurre. Kjo tregon edhe nje here qe falja eshte hyjnore, dhe njerezit nuk mund te bejne gjera hyjnore.

  Kush fal, e kam fjalen per gjera te "pafalshme" ka kryer nje veprim hyjnor, kush nuk fal, thjeshte ka bere ate qe eshte me se e lehte dhe spontane per te, te jete njerezor.
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 24-02-2004 m 04:06
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Postime
  93
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Normal qe ne nuk jemi hyjnore mos pretendoje njeri qe eshte hyjnor sepse eshte ofendim ndaj perandorise se Zotit, nuk u beme ne mekataret te jemi hyjnore, edhe nese disa prej nesh arrijne te jene sadopak hyjnor eshte sepse e ka lejuar Zoti. Prandaj dhe njerzit nuk falin dot, sepse nuk jane ne gjendje, madje jane aq shume jo hyjnore sa ne fund te jetes, edhe sikur ta kene mohuar Zotin tere jeten apo te kene bere mekate te tjera ato guxojne te zene emrin e Zotit sepse kane frike te shkojne ne ferr diten e gjykimit, ja keto jane njerzit.
  Remember your yesterdays
  Live your todays
  Dream your tomorrows!

 8. #8
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Postuar m par nga inter_forever

  Thenia e Zweig e perjashton kete mundesi , pasi te gjitha fajet(gabimet) mbeten ne ndergjegje dhe nuk harrohen , ndaj edhe te gabosh shpesh dhe qellimisht eshte nje ngarkese shpirterore.
  Me pelqeu shume kjo pergjigje.
  Me nje fjali permblodhe gjithcka.
  Mbase goja thote Te fal por ndergjegja jone nuk harron, mbase duam te gabojme por serisht ndergjegja na vret kur e dime qe po gabojme.
  Pershendetje

 9. #9
  "..Nothing Else.." Maska e Helena78
  Antarsuar
  30-04-2003
  Vendndodhja
  Pertej Hijes...
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Re: Te gabosh eshte njerezore ,te falesh eshte hyjnore.

  Postuar m par nga kolombi
  Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

  Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?
  E pranoj vertetesine e ketyre fjaleve sepse nuk duhet kurajo per te gabuar. Te gabosh eshte e lehte madje me e lehte nga sa mund te mendohet, ndersa te falesh duhet teper force dhe kurajo.
  Duhet me teper force karakteri dhe shpirterore per te falur, duke menduar se dhe ata qe falin jane njerez dhe se do te ishte shume me e lhte te mos falesh dike.
  Megjithate mendoj se te falesh i sherben me teper shpirtit tend se atij qe ti fal...

  Me respekt per temen

  Helena78
  Forma qe i vishet Levizjes nuk eshte burgu por lekura e mendimit....

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2003
  Vendndodhja
  Fremont, CA USA
  Mosha
  44
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Para se te jap mendimin tim per kete teme dua te specifikoj dicka. Ka gabime, por ka edhe faje. Fillimisht duhet te bejme ndarjen midis fajit dhe gabimit. Asnje njeri prej nesh nuk eshte perfekt, keshtu edhe bejme gabime dhe sado i rende te jete ai prape une mendoj qe duhet te kete falje. Megjithese ai (gabimi) nuk harrohet, une jam dakort edhe me shprehjen: "Une fal por nuk harroj". Ndersa per fajin nuk ka falje.
  Cdo fillim e ka nje fund, dhe cdo fund ka patur nje fillim!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  48
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Postuar m par nga ludvik01
  Para se te jap mendimin tim per kete teme dua te specifikoj dicka. Ka gabime, por ka edhe faje. Fillimisht duhet te bejme ndarjen midis fajit dhe gabimit. Asnje njeri prej nesh nuk eshte perfekt, keshtu edhe bejme gabime dhe sado i rende te jete ai prape une mendoj qe duhet te kete falje. Megjithese ai (gabimi) nuk harrohet, une jam dakort edhe me shprehjen: "Une fal por nuk harroj". Ndersa per fajin nuk ka falje.
  Cili eshte ndryshimi midis gabimit dhe fajit? Me duket se nuk na e sqarove.

  Ai qe ben nje gabim, eshte edhe fajtor per gabimin qe beri. Ku ndodhet ndryshimi kety? Mos valle e ke fjalen per gabimin me dashje dhe ate pa dashje?
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Re: Te gabosh eshte njerezore ,te falesh eshte hyjnore.

  Postuar m par nga kolombi
  Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

  Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?


  Sigurisht qe njerzit gabojn se ndryshe nuk do quheshin njerez .
  Qe te falesh nje faj eshte vertet nje veprim hyjnor .

  Por varet nga njerzit se a kan ata guzim ta falin nje faj te tille , kur ju dhemb shpirti .
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2003
  Vendndodhja
  Fremont, CA USA
  Mosha
  44
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per mendimin tim ndryshimi midis fajit dhe gabimit eshte:
  Faji behet gjithmon me dashje, pra me nje qellim dashakeqes. Personi niset me nje qellim te keq kur ben ate veprim. Edhe kur nisesh qe ti besh mire vetes pa menduar fare se si do te jete veprimi jot ne lidhje me te tjeret per mua eshte FAJ.
  Ndersa gabimi eshte tjeter gje. Pra nuk nisesh qellimisht per te bere keq, dmth kur ben nje veprim nisesh me nje motiv te mire per vete dhe per te tjeret. Mirepo duke mos qene perfekt dhe ne varesi te kushteve, veprimi qe ti ben del me pasoja negative. Keshtu qe nuk eshte faji jot ne kete rast.
  Do tu isha mirenjohes te gjitheve qe te jepnin opinionin e tyre per ndryshimin midis gabimit dhe fajit.
  Cdo fillim e ka nje fund, dhe cdo fund ka patur nje fillim!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e inspektori
  Antarsuar
  28-12-2003
  Vendndodhja
  korce
  Mosha
  40
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  te gabosh eshte shume e lehte ,qe te falesh duhet te kesh nje zemer te madhe..............
  me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

 15. #15
  kokeforte Maska e elisabet
  Antarsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Mosha
  44
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  'behet keshtu more asnjeri nuk falka ketu..
  Eshte normale te gabosh sepse jemi njerez dhe gabimet jane per njerezit, por te falesh do te thote te kesh zemer te madhe dhe kjo eshte ajo qe te ben hyjnor, me vlera te jashtezakonshme.
  Njeriu qe fal per mendimin tim e di dhe e pranon ne heshtje se ashtu sic ka gabuar tjetri mund t'i ndodhte dhe atij, pra me faljen e pranojme qe nuk jemi perfekte.
  Ku ka gje me hyjnore se kur nje prind fal gjakun e djalit te vrare.
  Nuk e di se si do te vazhdonte jeta ne qofte se njeriu nuk do arrinte te falte, ndoshta nuk do ishim ketu ku jemi...
  Pershendetje
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 16. #16
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Njeriu eshte krijese e Zotit,dhe ndoshta keshtu jemi te gatuar ,pra edhe te gabojme .Askush nuk eshte perfekt ne kete bote pervec krijuesit e saj.
  Kur falim ,fal zemra dhe shpirti yt,pra falim ne vete njeriu.
  Pra te falesh ndoshta nuk eshte hujnore por NJEREZORE.
  Falje hyjnore,do vononi te merrni,pasi te gjithe kemi nje destinacion ku do perfundojme ate te vdekjes.
  Tani sa shpirtra do marrin dhurate FALJEN,nje ZOT e di.
  Une jam thjesht nje njeri si ju ,qe lekundem mes gabimeve dhe faljeve te mija.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 17. #17
  my prince arrived Maska e joanna
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  35
  Postime
  300
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Re: Te gabosh eshte njerezore ,te falesh eshte hyjnore.

  Postuar m par nga kolombi
  Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

  Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?
  kjo eshte mese e vertete, por edhe gabimet duhet te kene nje kufi. pastaj qe falja eshte hyjnore, nuk do te thote qe te gjithe falim menjeheresh!!!nuk jane te gjitha gabimet te falshme!!kujdes se edhe gabimet duhet te kene kufi
  _Mos thuaj <<te dua>> pa e ndjere se kur ta ndjesh cfare do thuash?
  -jeta eshte nje rrote qe gjithmone rrotullohet e i sjell gjerat sic duhen per te mbajtur ekuiliber.prandaj kujdes!!!
  E JETO C'DO CAST TE JETES SE NUK KTHEHEN PRAPA. ;) :P

 18. #18
  antar
  Antarsuar
  19-01-2004
  Vendndodhja
  rrotull Dajtit
  Mosha
  39
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Postuar m par nga ludvik01
  Nese do kesh mundesi na thuaj mendimin tend per ndryshimin midis fajit dhe Gabimit.
  gabimet i bejme cdo dite,edhe pse nuk i pranojm nganjeher

  faji eshte i nje shkalle me te lart vllai,ke degjuar ti DENOHET FAJTOR.......
  [size]Ashtu kuptova se ne te vertet
  kisha arritur ne SHQIPERI
  nje vend me nje mije bukurira
  por i shkelur nga nje turme,e cila
  ushqen nje fare urrejtje kunder bukuris
  keshyu n.q.s ne SHQIPERI bukuria eshte e perbuzur dhe shkelmuar ska dyshim se fisnikeria nje nga
  virtytet e vjetra te kombit shqiptar
  eshte ende gjalle......
  FAIK KONICA[/size]

 19. #19
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Te gjithe gabojne dhe jo te gjithe falin.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Antarsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sic u tha me siper-Duhet te kesh force shpirterore qe te falesh!!!!Kur te falesh heren e pare,mos fal heren e dyte!!!!Fajjjjjjjjj!!Nuk ka emer tjeter!!!!!Mos fal.Harro!!!
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fragmente nga Shn Grigor Teologu
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
 2. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51
 3. Adhurimi - Kapitulli V. Mesha Hyjnore
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 03-04-2005, 22:32
 4. Kisha, papati edhe Skizma...
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-11-2004, 15:57
 5. Sherbesat Hyjnore, nga Kryepiskop Serafim Sllobodskoj
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-12-2002, 13:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •