Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5

Tema: Pjetėr Jaku

 1. #1
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  51
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime

  Pjetėr Jaku

  Nga librat "Harrimi i vetes" dhe "Ankthe":


  Perse e rilexova "Baladen e vejushave osege"

  Isha i mbytur ne mendime,
  Qe mund te sjelle nje cast i vetem,
  Veshtroja qytetin e vogel ne lindje
  Dhe s'di perse e kujtoja Osegen.

  Po zinte vend Osega si teper
  Dhembje shkruhej ne guret e rende
  Udhes kesaj here, fjala m'i printe
  Fjala e mbytur kish mbetur pa kembe.

  Ne mbremje, zvogeluar nga puna e dites
  Degjova dhe lajmet e ores dhjete
  Ahere zeri i vejushave, ngjires
  prap e perseri s'me la te qete.

  Tani me shfaqeshin vejusha te reja
  Mashtrues tinzar dhe burra fatligj
  Politikanet pa ngjyre me mendime te veja
  Qe s'perkthenin dot as fjalen politike.

  E rilexova "Baladen Osege"
  Dhejet, njezet, njeqind here kete nate
  Dhe m'u kujtuan qershite qe pas cdo gjetheje
  Fshehin frytet si sy te zjarrte.  ***?!***

  Nena ime vajtonte nenen
  per se gjalli
  Djepin tim e ruante
  nje gjarper!
  Babai....!
  Babai kerkonte babain,
  Gjyshja nenen e saj.
  Une...!
  Kur te ikja nga gjarperi
  me ke do te rrija pastaj?!  POLITIKA

  Lakuriq udheton mekatesh
  Trupin askush s'ia sheh
  Mitingjet i rendojne tokes
  E, megjitheate
  Duart i leviz buzeqeshja
  pastaj shkopinjte mbi ne
  na ndertojne shtrember shpeshhere!
  Duartrokasin me ze,
  Ne heshtje "pse" themi
  Ku flitet, flasim te kunderten e ndjenjave
  Kurvat udhetojne moralit
  Fallsiteti percirret nga dielli
  Hipokrizia...?
  He!
  ka syte e djallit
  Te nesermen me ne e sheh
  Bojerena e genjeshtert
  Njeriun s'e njeh.  DUKE ARE NJE KRONIKE PER BOSNJEN

  Syte m'i verboji nje e qare femije
  Rubini tri vjec me veshtronte e gati qante!

  Nje plage ne kurriz
  Nje kembe e tretur
  Nje vajze qe s'do te linde
  Nje qytet i shembur
  E cane ekranin ne mes
  Dhe, une si i cmendur
  U ngrita ne kembe
  E thashe:
  Mos! Jane njerez!...
  Nje hark i pabese me goditi dhe mua
  "Babi, me blij nje pushke "
  -tha Rubini
  E ne syte e mij u rrezua.
  Jam gati ta flijoj veten
  Qe kurre te mos e shoh
  Tek te tjeret
  Vdekjen!!!  PA SHTEPI

  Xhakete e shkopsitur
  Jelek pa pulla
  Kishte qene
  Shtepia ime!

  Brenda dy aneve
  dallget m'iu versulen
  ..............brinjeve.
  "ankthe"  ME SKENDERBEUN

  E pashe skenderbeun
  duke ecur pa roje
  ne rruget e qytetit.
  Jo i zakonshem!
  pa kembe ,
  pa duar,
  pa sy.!
  Syrin e majte
  ne Kruje e kish lene.
  Me doren e djathte
  shterngonte ne gji
  Mjekren qe zbriste nga Kalaja
  e lante ne Dri.
  Te gjithe e pane
  i pa te gjithe.
  Keshilltaret nuk i ofendoji
  As nuk i pershendeti!
  Besimtareve te pafe
  qe mbulojne krimet me lutje
  nuk u foli.
  partite si nje kor bretkosash
  kenduan te fshehura ne minifundet
  .............................e mesdites.
  Askujt s'ia dha doren
  Vec femijeve dhe poeteve!
  Keshtu zyrtaret u zemeruan
  Me syzet ulur mbi hunde
  Fshehur pas perdeve te renda
  protestuan!....  KOSOVE

  Me magjeps fytyra jote prej debore
  keto dite te nxehta qerdhori
  Gjaku e ka ftohur lekuren e prekur nga dielli
  ajo s'po nxihet.
  Po digjet e bie ne syte e mij prej zjarri.
  Dallget kane humbur ne syte e tu
  madhesia e tyre globin perpine
  Floket, ah floket e Kosoves
  te zinj si nata
  te prere rrumbullak si politika,
  shpetuan nga flaka,
  per t'u djegur nga pritja!
  Kosove! ne gjoksin tend
  jane varrosur eshtrat e enderrave te mija
  Ndonese toka digjet , ato merdhine
  me mendje kam ra ne gjoksin tend
  pa qene asnjehere asnjehere ne Prishtine!
  Tani qe te kam prane, me dridhen duart te te prek
  Me duket sikur ke lindru dje e te lendoj.
  Te lutem, afrohu koken te ta mbeshtes ne sup
  jam i lehte e pesha ime s'te vret.
  Mos me veshtro dhimbshem
  nuk eshte faji im
  se te dua Kosove!

  Akoma s't'i kam pare kembet
  dukshem duhet te jene te bardha.
  Ke ecur naten e hena t'i ka lare
  ke kaluar lumenj e livadhe pafund
  derisa deti i ka kripur
  per t'u rrezuar tek une.

  Ne ndergjegjen time te rendosh gjithehere
  si nje diell i madh qe digjet e digjet pa u ndale,
  Vetem pse shpinen tende akoma s'e kam pare!
  Kosova ime! Gjoksin ua ka vene plumbave
  e s'ka kohe te mendoje

  Brenda gjoksit tend, jetojne male me brenga
  ne fytyren tende i lexoj
  Je pjese e trupit tim
  qe udheton perhere
  drejt vibrimit ndjesor te gjakut
  Pa njeri-tjetrin do te humbnim
  ne netet e shurdheta te vitalitetit tone.
  Jemi te medhenj KOSOVE!
  Jetojme tek njeri-tjetri
  per t'u dahsur gjithemone!!!  NATE BURGU

  Ka vetem endrra te coroditura
  mbeshtjelle me kater batanije
  Mjekrra ritet pa e ditur kohen
  Kater polic me ruajne ne nje porte
  Njeri brenda, tjetri jashte
  i treti siper,i katerti poshte.
  Rrethuar ne tri pale tela
  nata s'eshte jona.
  Trokitjet e qelive me zgjojne
  Brenda tyre, oh brenda tyre
  vrasjet e vjedhjet bejne sikur flene
  padrejtesite qeshin tek syri i deres
  Une qe vuaj endrrat e ferrit
  s'i perkas asnjeres.  NENA IME JETON NE NENTE PLANETE

  Jam lindur prej vetetime
  i terhequr nga Toka
  Per t'u bere gure!
  Nenen e kam ne qiell
  Mbuluar nga nje re e bardhe
  Ndofta blu
  Perhere e perhere e perzene
  per s'di se ku.
  Se, nena ime ka nente planete
  I pari Pjeter
  I dyti Ndoc
  I treti Dode
  I katerti Mrike
  I pesti Ton
  I gjashti Gjergj
  I shtati Ndreke
  I teti Angje
  I nenti Gon
  E kam te veshtire ta di
  se tani per tani
  Ne cilin planet jeton!  BABAI

  Babai im ka lindur prej toke
  Gjyshja ime atje e ka rezidencen
  e perjetshme!
  E rene nga Zoti si nje meteor
  I dogji 84 vitet e saj
  te zeza.
  Babai ne toke u dogj me nenen
  per te lindur nente yje
  Me emra prej kryqi.
  Asnjeher nuk fluturoji
  Kembet i mbajti ne ujin
  e tokes se kripur
  Per te mos e zene ngerci kurre
  I ndertuar me konstrukt
  prej dielli.
  Ne mbarim te cdo viti
  Ai behej me burre!
  Gjyshja shnderruar ne nje lemsh prej ajri
  Gjendet ne te gjitha shtepite
  qe kemi ndertuar!  IKJE

  Deti s'po i qeteson dallget
  Hena e ka humbur udhen
  Ne qiell fluturojne
  vetem enderra dhe varre
  Te gjitha keto
  E te tjera si:
  Mospasja e parave
  Per te blere kepucet e udhes,
  canten e shpines
  Veglat e rrojes...
  Veshet, tani u mesuan
  me ikje!
  Dje u nisen Zefi dhe Prenga
  Shtjefni ne Beluna
  U bashkua me te vellane
  Ndoji mori gruan me femijet
  Doda pret te niset vet'i peste;
  Me gruan Rite, Genrin, Zartin
  Dhe Dorinen, te cilet
  Do ta lene Xhixhin
  Te hungeroji tek porta.
  Bardhi dhe Mondin
  I ktheu greku
  Ndersa Marku vdiq
  90 vjec pa i patur
  Djemte prane
  Iken te gjithe , iken
  Pa ua dhene e pa na e dhene doren
  Ceshtje fati, thone!
  Nesti pati marre kepucet e mija
  Genrin, nje nate me pare e pata per mik
  As ai as une s'e dinim
  Se neser do te ikte
  U martua angjelina
  Pa vella Gjergjin, Ndreken
  Dhe Gonin.
  Te gjitha u bene
  Ashtu si u bene
  E vjeshta po qante perdite
  Duke lutur Zotin te kthejne
  Ullinjte po tkurren
  Duke rene ne peshe
  Shtepite po zhvishen
  si leneshe
  Hardhive po u thahet
  Rrushi ne dege
  Ju lutem pashe emrin e Zotit
  Kthehuni o Ndreke
  Ma sill Genrin o Dode
  Se ndryshe me Zotin
  Do te bej shamate e do te ike
  Me larg se JU
  I vetem me veten
  C'te bej ketu?!  nga cikli "DITE TE THINJURA" botuar ne "KUVENDI"nr 7, 2003
  DITE TE THINJURA

  I takoj rralle moshataret e mije
  Disa prej tyre shkuan
  Pa e pire nje kafe me mua
  Njeri shkoji pa mushkeri
  Koha e mallkuar e mori pergjysem
  Tjetri kanceri e brejti
  Sic bren uji gurin
  Derisa deget kockore ia mori
  Ndoci kishte hequr mjekren
  I ngjante nje dite dimri te zhveshur
  Urhder mjeku ishte!
  Gimin tash nje vit e kerkoj ne telefon
  Detyra i ben t'i mbajne mbyllur celularet
  Me Dolfin s'u takova as me ze , se paku
  Besniku me priti vjet dhe me ofroji
  Ta dridhja nje cigare nga kutia e tij
  M'u qejfi qe Besniku
  Kish mbetur po ai!
  Ditet dhe pluhuri m'i kishin marre shoket
  Aq thelle sa nuk e degjojne zerin tim
  Te gurte.
  Te gjithe jane thinjur
  (ata qe i kane floket)
  Me ze frika per rralimin tone
  Dhe dua te mos e di moshen time!
  Ndoshta nga mosha
  Ndoshta nga syte
  Hapsira me duket e thinjur
  Ndoshta kam rrjedhur
  Qielli me duket i thinjur
  Malet dhe fushat ashtu
  Netet jane gjysem te erreta
  ................ne gri , te thinjura,
  Si nje varr i embel qe te
  ................terheq thelle.
  O perendi,
  Mbylle kete humnere!

  (20mars 2003)
  MENGJES

  Zgjim i pergjumshem,
  Me enderra mengjesi, me smok
  Vransira te dhunshme
  Dhe peme me lot
  Vrapime te gjata
  Kalime pa fund
  Ne mengjesin me re
  Frymemarrja me mund
  Dikush pi nje kafe
  Dhe cigaren shkund
  Disa te pakrehur
  Disa buzelyer
  Me shume se gjysma
  Shpresezberthyer
  Antonime lakuriqe
  Te nje bote
  te zhveshur
  Shpesh te merzitur
  Asnjehere te qeshur
  Te robotizuar
  Dhe mendje ndryshur
  Bejne pune qe s'i duan
  Si te jene duarlidhur
  Dhe krejt cfare shonin
  Nuk dine ta dallojne
  Bota u vjen rrotull
  Njerezit veten rrotullojne
  Deri dhe qielli
  Dhe planetet te gjithe
  Kane nje buqeqeshje fallso
  Nje frike qe te dridh
  Pa le kur yjet marrin teposhte
  Do ndodhe ajo
  Qe kurre mos ndodhte
  Njeriu te bjere
  Ne gjume te gjate
  Mengjes te mos kete
  Te mos kete as nate.  REVOLTE

  Ngaterruar ngjyrat si mendja e kryetarit
  Ne ca pallate laramene
  Nuk di si tavanet nuk plasin
  Nga revolta e llampave

  Ne udhe njerez te nxire
  Thua se ecin duke bertitur
  Akrepat e ores 200 vjecare
  Nuk merziten nga vapa
  Nje minare kendon 500 vjet mbrapa
  Dhe, perseri pallatet
  revoltohen nga veshja e tyre laramane

  Ne trotuare fytyrenxire
  Qe shqyejne byreke
  Me mish gomari te cale;
  Revoltohen zorret, kembet, syte
  Kthyer ne gjeste manjakesh
  Ashtu pa fjale.

  Kryetaret projetktojne
  Ne mendjeshkurtesine e tyre
  Se si te na hedhin hi syve.

  Tek stendat e gazetave ka radhe
  Blejne e nuk blejne
  Shohin e nuk shohin
  Stomakboshet e mij te verbuar.

  Qindarkat e fundit i lene aty
  Pastaj veshtrojne pallatet laramane
  Te revoltuar me veten
  Te ngordhur ne halle

  Me mijera makina si objekte pa krye
  Clirojne revolta udhesh te pluhurta
  Reklamat me ca fytyra te stershitura
  Aktoresh banal
  Dhe ca femra, qe me te drejte
  Buzeqeshjen e shesin per nje fustan
  Revoltohen mes klithjesh
  Qe askush s'i degjon!

  Cudi! Te mos jemi te Zotet
  .......................te mos shohim mbi koke
  ca kerriq manjake, ca demode idiote
  Qe vilezohen e mbyten
  Ne kurveri politike!

  Ne bejme sikur s'e dime
  E duam po nuk bejme
  Me shprese te pashprese
  Veten genjejme

  Si nuk revoltohet ZOTI
  Te vere dore nje dite
  Se Shqiperia eshte NJE
  Nuk jane dhjete Shqiperite.

  (Tirane , 2003)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 15-03-2010 mė 15:37

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar macia_blu pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  41
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ke haruar poezine me te bukur

  BRENDA MEJE

  I kthyer nga lashtesia,
  me nje gur mbi shpine,
  dymije vjet te rende.
  Poezine e ringjallen,
  syte e nje vajze,
  nje te hene...
  Diku brenda meje,
  Ajo kishte vdekur,
  s'di ne c'shekull
  Mbi te shtunen e vdekjes,
  mbi veten u ngjita,
  per te ardhe tek e hena
  e foljes- e linda.!
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Bel ami pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  51
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  Pjeter Jaku

  (...)  R E V O L T E


  Ngatrruar ngjyrat si mendja e kryetarit,
  Nė ca pallate laramane
  Dhe, nuk di pse tavanet nuk plasin
  Nga revolta e llampave!

  Nė udhė njerėz tė nxirė,
  Thua se ecin duke bėrtitur
  Akrepat e orės 200 vjeēare
  Nuk merziten nga vapa
  Njė minare kėndon 500 vjet mbrapa
  Dhe, pėrsėri pallatet
  Revoltohen nga veshja e tyre laramane.

  Nė trotuare fytyrėnxirė
  Qė shqyejnė byrekė
  Me mish gomari te ēalė;
  Revoltohen zorrėt, kėmbėt, sytė
  Kthyer nė xheste manjakėsh
  Ashtu, pa fjalė.

  Kryetarėt projektojnė nė
  mendjeshkurtėsinė e tyre
  si e si t’u hedhin hy syve!

  Te stendat e gazetave ka radhė,
  Blejnė e nuk blejnė,
  Shohin e nuk shohin,
  Stomakboshėt e mi tė verbuar,
  Qindarkat e fundit i lėnė aty,
  Pastaj veshtrojnė pallatet laramane,
  Te revoltuar me veten,
  tė ngordhur nė halle!

  Me mijėra makina si objekte pa krye,
  Ēlirojnė revolta udhėsh te pluhurta,
  Reklamat me ca fytyra tė shitura
  aktorėsh banal
  dhe ca femra qė, mė tė drejtė
  buzėqeshjen e shesin pėr njė fustan,
  revoltohen mes klithjesh
  qė askush s’i dėgjon!

  Ēudi! Tė mos jemi tė zotėt
  tė shohim mbi kokė,
  ca kėrriqė manjakė, ca demode idiotė
  qė vilėzohen e mbytėn
  nė kurvėri politike!


  Ne bėjmė sikur s’dimė
  E duam po nuk bėjmė
  Me shpresa tė pashpresė
  Veten gėnjejmė!

  Le tė revoltohet ZOTI,
  Ta vėrė dorėn njė ditė
  Se Shqipėria eshtė NJĖ,
  Nuk janė DHJETĖ
  SHQIPĖRITĖ!  DITE TE THINJURA


  I takoj rrallė moshatarėt e mi,
  Disa prej tyre shkuan,
  Pa e pirė njė kafe me mua.
  Njėri shkoj pa mushkėri;
  Kohė e mallkuar e mori pėrgjysėm,
  Tjetrin kanceri e brejti,
  Siē bren uji gurin,
  Derisa degėt kockore ia mori.
  Ndoci kishte hequr mjekrėn
  Dhe i ngjante njė ditė dimri te zhveshur.
  Urdhėr mjeku ishte!
  Gimin tash njė vit e kerkoj ne telefon,
  Detyra e bėn t’i mbajnė mbyllur celularėt!
  Me Dolfin s’u takova as me zė sė paku.
  Besniku mė priti vjet dhe me ofroi
  Ta dridhja njė cigar nga kutia e tij.
  M’u bė qejfi qė Besniku
  Kishte mbetė po ai!
  Ditėt dhe pluhuri m’i kishin marrė shokėt,
  Aq thellė sa nuk e degjojnė
  Zėrin tim te gurtė!
  Tė gjithė janė thinjur
  ( ata qė i kane flokėt!)
  Mė zė frika pėr rrallimin tonė
  Dhe dua tė mos e di moshėn time!
  Ndoshta nga mosha,
  Ndoshta nga sytė
  Hapsira mė duket e thinjur.
  Ndoshta kam rrjedhur;
  Qielli mė duket i thinjur,
  Malet dhe fushat ashtu.
  Netėt janė gjysėm tė errta
  nė gri, tė thinjura,
  Si njė varr i ėmbėl qė tė
  tėrheq thellė.
  O Perendi,
  Mbylle kėtė humnerė!

  20 mars 2003
  M E N G J E S


  Zgjim i pėrgjumshėm,
  Me ėndrra mėngjesi, me smok,
  Vransira tė dhunshme
  Dhe pemė me lot,
  Vrapime tė gjata
  Kalime pafund,
  Nė mėngjesin mė re
  Frymmarrja me mund,
  Dikush pi njė kafe
  Dhe cigaren shkund,
  Disa tė pakrehur,
  Disa buzėlyer,
  Mė shumė se gjysma
  Shpresėzberthyer,
  Antonime lakuriqe
  Tė njė bote
  Tė zhveshur,
  Herė tė merzitur,
  Asnjehere herė tė qeshur,
  Tė robotizuar
  Dhe mendjendrydhur
  Bėjnė punė qė s’i duan,
  Si tė jenė duarlidhur,
  Dhe krejt ēfarė shohin
  Nuk dinė ta dallojnė
  Bota u vjen rrotull
  Njerėzit veten rrotullojnė
  Deri dhe qielli
  Dhe planetet tė gjithė
  Kanė njė buzėqeshje fallso
  Njė frikė qė tė dridh,
  Pa le kur yjet marrin teposhtė,
  Do ndodhė ajo
  Qė kurrė mos ndodhtė,
  Njeriu tė bjerė
  Nė gjumė tė gjatė,
  Mėngjes tė mos ketė,
  Tė mos ketė as natė,  KONCEPTE NACIONALE


  I perkasim nje kombi
  Mbeshtjelle pa dalje.
  Levizim brenda vetes,
  Me koke nga kembet.
  Mundohemi te ecim perpara
  Rrshqasim se mbrapthi,
  Flasim e flasim,
  Sikur te kemi nje korb
  ne gryke,
  Duam te kapim qiellin
  Nje peshtyme na mbyt,
  Te gjithe jemi patroite,
  Te gjithe atdhetare,
  Kur duhet ta duam njeri tjetrin
  Secilit i hapim nje varr!  BALADE E ĒMENDUR


  Eshte ēmendur deti,
  Policet i kane tretur ligjet
  Ministrat i mbyti nata,
  U eshte trashur zeri.
  Artistet kane rene ne zi:
  Ē’te kendojne?!
  Ē’te luajne?!
  Ē’te shkruajne?!
  Sportistet s’ka kush t’i shoh!
  Vajzat perqafin vetmine,
  Djemte iken,
  Nuk e dime ku i fjeten endrrat!
  Jane ēmendur udhet,
  Guret, pemet
  Asnje meteorolog nuk mund te na thote,
  Ē’kohe do te jete neser?!

  Eshte ēmendur deti,
  Shpalosur si gazete
  Ne ēdo vale ka nje vdekje,
  Poshte ēdo dallge ka mbytur
  nje enderr,
  Politikanet i ēajne detrat
  me jahte moderne!


  Nenat luten te pragu,
  Per valet, per udhet,
  Per dallget dhe ajrin,
  Traret po ēmenden nga
  brejtja e krymbit
  Ne kompromiset e dimrit!

  Politika pjelle kriza…


  Balada levizese,
  Njesoj te ēmendura
  Vrapojne ngarkuar me bresher
  Mbi nje komb pa krye
  Ēdo dite ngushellime dhe vrasje
  Vetevarje, helmime
  Mallet do te ēmenden…
  Te bien!


  Ēmenduria eshte ne krize
  Baladat s’kane fjale
  Kur te mos jemi ne
  Shkembinjet do na qajne!

  2004  ANAKRONIKE


  Ne bashkesine tone zbriti nje meteor,
  Nje yll kokeqethur, flokekuq ose pafloke,
  Me vetepelqesa per te qene elite.
  Ne toke nuk gjendej mire,
  Trazohej nga idete
  Peshtjellshem me shume
  me veten e vet!

  Parime yjesish perpiqej te mbronte,
  Frymonte ne kontinentin plote drite,
  Rrethueshem rrethonte zverdhimin
  pa shkak,
  sikur peshen e kombit ia mbanin syte!

  Mbante fjalime perhere ne hapsire,
  Zoterueshem zotronte dhe prej aq lart,
  Qiellin e mbyste, planetet i shkelte,
  Gjithe yjet mendonte t’i fuste ne gracke!

  Ehuuu, i ziu pa zjarr, pa drite,
  As veten se zoteronte mire;
  Lashtesia s’e pranonte,
  Mesjeta e la as ne qiell,
  as ne toke,
  Ne kohet moderne
  nuk mundi te hy,
  oiiiiiiiiiii, oiiiiiiiiii
  o ylleziu pa drite,
  o yllzi…….  TE TJERA KONCEPTE PER POLITIKEN


  Nuk e di pse ndjehet rende poezia,
  Pse fjalet nuk rrine asnjehere aq lire,
  Dikur kisha shkruar ca vargje per politiken,
  Qe dolen rrjedhshem nga absurditeti im.
  Perhere e me e rende me behej ajo fjale,
  Perhere erresohej, behej me e zeze,
  Se cilit grek i kishte shkuar ne mendje
  ta krijoj,
  Me duhet t’ia sajoj nje emer, edhe pse ia di!

  Sot jame rritur, plakur, renduar,
  Terma pa ndjenje u rriten ne mua;
  “ore politike”, “ pune politike”, “ konspekte politike”,
  “i denuar politik”, ‘ zgjidhje politike”, “ marreveshje
  politike” e sa te tjere togfjalesh anemik,
  Ma zune frymen me nje kohe te tymte!

  Tani jam lodhur, me duhet ta le,
  Te shkruaj-mosshkruaj aspak dhe asgje,
  Te shfry, te fry, te rri- mosrri,
  Atje ku vetja me thote ik.

  Eh, si arrihet kjo o uni i vogel
  brenda meje,
  veē te kujtosh ē’do te thote politike?!

  Ti ke nevoje per reforma brenda vetes,
  per koncepte te reja,
  Ne fund,- i thashe mendjes!

  Janar, 2004

  PRITJE


  Dielli merzitet,
  Pemėt shkundin pluhur,
  Tė vonuarit nuk i numėrojnė hapat,
  Udhėt lėshojnė njė afsh tė tejdukshėm,
  Njė tis tė xhamtė,
  Thua se sapo kanė dalė nga dushi!

  Herė herė nervoz
  Qetėsohem nga njė habi,
  Sė paku, ngushėlloj veten
  Deri kur te numėroj njė qind
  Duhet te vij!

  E prapė, e prapė,
  Unė i pėrpikti, pothujase
  Qind pėr qind ekzakt,
  Numėroj me vete,
  Duke parė shkrimtarėt nė Bearns,
  Nga dritarja shoh po ato veprime natyrore,
  Thyerje minutash,
  Pėrkulje bari dhe degėsh
  E, si pėrhere une i shumėduruari,
  Mendoj se pritjet janė tė perjetshme!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar macia_blu pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  51
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime

  Cikel poetik dhe nje tregim-Pjeter Jaku

  Cikėl poetik dhe njė tregim

  Pjetėr Jaku

  Pesha e Atėdheut
  Atėdheu peshon sa njė ofshamė ,
  Kur pas le shtėpinė,
  Sa njė ėndėrr nė fund tė botės
  Kur mendjen edhe dorėn shtrinė
  Tė kapėsh majat qė ke pare,
  T’i marrėsh udhėt krejt nė grusht,
  Pastaj tė kthehesh si dikur
  Mbi kroje t’i mbėshtetėsh buz’t
  Edhe tė ēlodhėsh, duke u lodhur
  Ngarkuar qiellin pėrmbi shpinė
  Pastaj tė bėhėsh Prometeu
  Tė marrėsh hopa Shqipėrinė
  T’ia lėsh fėmijės tėnd tė mirė,
  Si mė tė shtrenjtin xhevahir
  Kjo fjalė nė shqip t’i thuash ėshtė
  At’dheu yt, bir!


  Shqipėria

  Le tė na puth dielli,
  Dielli tė na i ēelė sytė
  Atėdheu ynė le t’i zgjatė krahėt
  Tė na i ngroh ėndrrat
  Dhe tė na marrė nė gji
  Mua, ne dhe ty!

  ……

  Pemėt me gishta tė akullt
  Me lotė tė ngrirė nė sy
  Veshtrojnė nga qielli dhe luten
  Pėr mua, pėr ne dhe pėr ty.

  ………………

  Rrugėt me gjurmėt tona
  Tė pafshira,
  Presin tė shkelim mbi to,
  Duke pėrsėritur pėrsėri,
  Se na duan
  Mua, ne dhe ty.

  ……..

  Majat, mė tė larta bėhėn
  Dhe shkėmbinjėt syhapur
  I shohin vėtėtimat e shpirtit tonė,
  Qė vetėndizen e bėhėn fli,
  Pėr mua, pėr ne dhe pėr ty.

  ……..

  Shqipėria bėhėt mė shumė Shqipėri
  Nė njė shpend gjigand,
  Qė pushon nė qiell
  Yjet do tė ndizen,
  S’do tė ketė mė re
  Shqipėria na pret
  Mua, ty dhe ne!


  Patriotizėm

  S’di pėr tė satėn herė
  Me “vrau” fjala “ Patriot”
  Kėtu, nė diasporė!
  Sa ishim nė Atėdhe,
  Pak e pėrdornim kėtė fjalė.
  Atje njerėzit, vraponin
  E vrapojnė,
  Duke menduar se punonin
  pėr vete, tė kthyer ne
  heronjė mitik,
  tė lidhur me tokėn
  ku rilindin ēdo ditė…

  Nė tė vėrtetė,
  Hymnin e Flamurit
  Dhe lutjet mė tė
  Rėndėsishme i thonin,
  Duke e levizur diellin
  Nga lindja nė pėrėndim
  Dhe, duke fjetur me
  Kokė nė duar
  Hynin e dilnin nė
  Atėdheun e tyre
  Pa e ditur se po bėnin
  Patriotizėm!

  Ndryshe kėtu, larg
  Kufinjve te Tij.
  Na shkrep tė jemi Patriot?
  Njė stemė nė xhaketė,
  Njė flamur nė makinė
  Me fjalėn turqisht “ komb”
  Vrapojmė tė dukemi
  Dhe dukemi tė zgjohemi
  Me njė fjalė tė re
  Dhe bėhėmi tė gjithė
  Me nga njė Atėdhe!

  Pastaj flasim pėr
  Bėmat tona,
  Ose duam tė tjerėt tė
  Flasin pėr ne
  E blejmė patriotizmin,
  Pagujam aq pak
  Pėr pak zė!
  Dhe, pasi t’i mbushim
  Xhepat e mendjes,
  Jemi tė zotėt
  Tė “heqim” kokėn nga supet
  Pėr ty , Shqipėri!
  A nuk ėshtė ky patriotizėm
  I veshur veē nė zi?!


  S’do tė mbajė mė kravatė

  Vellon e kėsaj nate ma bėn tė zezė,
  Njė kravatė e pėrflakur, sytė m’i ka zėnė.
  Njė shqiponjė e frikėsuar, mes pėr mes
  Gjoksit tė njė vrasėsi, don tė ik prej aty!
  Nė qafėn e hajdutit injorant, mashtruesit tė pafytyrė
  Ėshtė lidhur aq fortė, nė nyjen gordiane,
  Sa vetėm sopata e zgjidh.
  At’herė?! Le t’u themi fytyrzez’ve, spiunėve,
  Hafijeve, tė pamoralėve tipik, gangsterėve me kravatė;
  Lėreni ditėn tė jetė ditė,
  natėn mos e nxini mė shumė.

  Unė, s’do tė mbaj mė kravatė!
  G i s h t a t

  ( Njė mikut tim biznesmen )

  I njohuri im, njė biznesmen
  Mė kėshilloi njė tė dielė,
  Qė nuk e dinte se ia vlen
  Mė shumė njė fjalė e pathėnė!

  “ Ruaj gishtat!”-ai mė tha
  sa m’dha dorėn u largua.
  Njė kėrcėnim ai mė la
  Ashtu n’tė ikur, duke shkuar!

  Qė mos t’i prekja unė hafijet
  Dhe tė mos shkruaja kurrė pėr ta
  Kjo ish kėshilla dhe arsyet,
  Qė biznesmeni dor’n mė dha!

  Se po i “dhimbej” dora ime
  Se mos njė ditė i bie mbi krye
  Se zinte gjumi nga ca shkrime,
  Qė udhėtojnė pėrjetėsive!

  Edhe pse hiqej i lumturuar,
  Edhe pse sytė i zbardhėllonin,
  Ekranesh ishte reklamuar,
  Sikur shumė gjėra i mungonin!

  Ta kish tė paktėn njė diplomė,
  Ta themelonte njė gazetė,
  Do kishte dhėnė njė million,
  Qė t’i sajohej njė portret!

  Se do tė vdes i ziu njė ditė,
  Paratė e tradhėtojnė dikur,
  E mua do m’jetojnė gishtrinjtė,
  E mendja s’do mė plaket kurrė!

  Mars, 11.2007


  “ Pėr Atėdheun”

  I venė kollaret kuq e zi,
  I lyjnė flokėt nė tė zezė.
  Disa tė tjerė pėr thjeshtėsi
  I mbajnė kėmishat pa mbėrthesė!

  Se s’u del kohė nga punė e rėndė
  Ne rastorant a nė fabrikė
  Dhe kollaristėt “avokatė”
  I “ mbrojnė” shqiptartė nga padrejtėsitė!

  Kėta fakirė shumė tė lustruar,
  Tė veshur spicė, pa asnjė cent
  Me pamje pėr t’u mėshiruar
  Hartojnė projekte qė s’i bėjnė!

  Edhe pse shkollėn nuk e kanė
  Dhe s’dinė asgje n’avokati,
  Do bėhėn edhe historianė,
  Do marrin ēmim nė letėrsi!

  Dhe ti njeriu qė s’i njeh
  Do jemė dhe unė , ndoshta me ty
  Qė u besojmė ca mendjezive,
  Qė kanė me qindra histori!

  Ti kallais kėta lesh kalesha,
  Njė dorė mjeshtri shumė e fortė,
  Qė nė kazanat me genjeshtra
  Tė mbytėn e mos dalin dot!

  K’ta prototipa tė sė keqės,
  Atėdheun nuk e kanė asgjė.
  Tė ulur nė themel t’gėnjeshtres
  Shqiptarė u duhen edhe mė!

  Tu bėjnė ca ēeshtje, t’i padisin
  E veē t’u rrjepin ca dollarė,
  E t’i pėrkthejnė, t’i delendisin
  T’i kthejnė nga erdhėn, sa mė parė!

  Se pėr Atėdheun bėjnė shumė
  Dhe pėr shqiptarėt prap dhe mė,
  Me ca dredhi i venė nė gjumė,
  U thonė se bėjnė ata ēdo gjė!

  Sikur kėta janė diplomatė,
  Politikanė tė klasit tė parė,
  Se kanė miqė ca avokatė,
  T’i japin vetes ca dollarė!

  Pa le ndonjė koneillanist, 1)
  Sikur punon n’Shtėpi tė Bardhė
  Dhe rrinė gjithnjė me kongresist
  Dhe mik e ka ēdo senator!

  Tė jep kėshilla politike,
  Se si mund t’bėhėt nė Atdhe
  Dhe struket nė mbarim t’ēdo dite,
  Si struci kokėn fut nė dhe!

  S’shikojnė tė gjorėt se ku janė
  Dhe rendin pa asnjė mandat,
  As veten s’mund ta pėrfaqėsojnė,
  Le mė tė pėrfaqėsojnė shqiptar’tė!

  Mars, 2007

  1) Coney island = resorant tė klasit tė ultė.
  ( Shqiptimi ėshtė koneilland )
  “ Pėllumbi “

  S’ia kam idenė
  Se si mund kthehet
  Njė korb i zi
  Nė pėllumb tė bardhė.
  Qė pendėt e korbit
  Tė shkruajn pa bojė,
  mund tė ndodh!

  Edgar Allen Po
  Nuk e shkroi
  Korbin pėr t’i
  Ngjarė pėllumbit
  Dhe askund
  S’e pėrmendi
  Emrin Pėllumb.
  Por, mesa duket,
  Pėr inat tė tij
  Njė miku im
  U “pėllumbėzua”,
  Duke i vėnė vetes,
  Njė mbiemėr oriental,
  Me fletė prej korbi.
  Qė t’i dalė ėndrra
  Dhe keqėsia e zezuar,
  Dhėntė Zoti
  Tė mos e nxi mė shumė mbiemrin.

  Korbi, te korbat e gjet’ vendin!

  Maj 2007
  Zė i shitur

  Kėto ditė pa ngjyrė,
  s'di si t’i thuash mėngjesit me mjegull,
  ditės qė dremit e, vetėm shijėzon sėmundje,
  smogun qė na zė nuhatjen e sė keqes,
  pastaj drekėn me njė picė nė vrapim,
  duke rendur pas ngjyrės sė zėrit,
  pas detit te syve dhe rrathėve blu e zi
  poshtė tyre, qė pagjumėsia e pėrflakur
  u ka dhėnė njė rimel intersant
  nga brėnda bebeve tė syrit,
  qė aq shumė i ngjan njė loje pa fjalė,
  qė vjen e tė ngjitet, ashtu
  dalė e nga dalė!

  Zėri qė mė vjen prej aq larg,
  mė duket se udhėton me njė flakė blu,
  qė digjet nė njė qiri gjigand
  nė majėn e qiellit, duke pergjakur pėrreth
  gjithė yjet..
  Zėri ka ngjyrė dhe, nė prekje,
  sikur udhėton rrotullueshėm,
  nė njė pėrndezje pa fund
  ndaj, ngjyrat e natės janė pak pėr zėrin tėnd,
  mė thuaj tė lutem, nė kėtė kohė ēalamane,
  ku, dhe pse tė dhėmb?

  Nuk prish punė nė tė dhemb
  ndonjė stuhi pėshperitėse,
  qė nuk thuhet!
  Pėr mua do bėrė pėrjashtim.
  Nėse ka ngjyrė tė zezė zėri yt,
  Tė bardhė ka zėri im!

  Mė thuaj, si t'ua prish ngjyrėn kėtyre netėve
  tė dala boje,
  tė flisje me gojėn tėnde, ti do ma thoje!

  Prill 2007  Burrni e rrėzuar


  Pėrrenjė tė rrėmbyeshėm mė vijnė para syve,
  me trungje tė thyer, si fjalė tė dehura,
  pa degė, pa gjethe, pa rrėnjė, pa sythė
  dikush paska gjurmuar te di mė shumė pėr lisat,
  t'i shtoj pėrfytyrimit njė fytyrė hėnore tė dylltė,
  duke vetėkėrkuar anėn e dyshimtė...
  ngacmueshėm me zhukasin grenza brenda kokės,
  gjarpėrinj me sillen nėpėr kėmbė, duke mė vėshtruar,
  nė vend tė mė pickojnė mua, pickojnė vetėn
  dhe vetėhelmohen pa e kuptuar.
  pastaj u duhet tė mbyllen, si djalli nė shishe
  pėr t'u kthyer nė antihelmin e vet....
  u bu bu ē'po heqin kėta gurė tė shkretė..
  tė gjithė pėrplasen me ta e bėhėn copė
  dėrmohen nė fortėsinė e tyre
  e nuk i thyjenė dot....
  shohim tė pėrplasen fjalėt,
  pa u menduar, pa u gdhendur, qė nuk dalin nga truri,
  veē nga goja…
  Ndaj na duhet njė penė prej druri
  t’u vijė hakut kėtyre
  hajvanėve, qė kanė humbur
  ēdo virtyt prej burri!  Erdha


  Erdha, ti s'mė pe
  hėnėn e kisha ngarkuar nė kurriz.
  Tek zbrisja lehtė qiellit pa re,
  njė rrufe mė ndau pėrgjys’
  gjysma ime ishe ti
  njė fushė e blertė e
  mbjellur me agrume.
  Tė pashė, s'tė fola,
  tė preka me buze te dora
  qielli u kthye mbrapsht
  dhe ne u gjendėm nė kupen e tij
  sofiane.
  Krejt papritur u zgjove
  me mundim, tė ngjisje
  pjerrnajat qiellore,
  nuk munde, rreshqite, mė thirre
  tė lutem, ty, Zotit tim tė pėrmbysur,
  qė diellin e harrove nė honet
  pafund tė imagjinatės
  “puthma dorėn dhe, mė zėr pėrdore,
  se, vetėm ashtu do tė mund
  t'i ngjis hapsirat qiellore!”
  Ndėrsa ti, mbajė hėnėn mbi kurriz,
  derisa tė palosėsh o i zi,
  se gjunjėt nuk janė shkallėt pėr te dielli,
  ai nuk pranon njerėz pa dashuri....
  eh o i zi, o i ziiiiiii
  hėna tė bėn natė e, nata s'tė jep sy”....


  Edhe njėherė

  mė duket vetja budalla,
  me try lily, me tra la la
  me qiell e hėnė e ku ta di
  me natė me sy, me fjalė pa sy
  e nuk ankohem prap e prap,
  se jam pa ty, veten s’e jap,
  se unė i hypi vetėtimės,
  imagjinatės budallaqe
  e fluturoj mbi oqeane
  me zjarrin, qė mė zbret nė faqe,
  me mendjen zgjuar
  ditė e natė
  me sytė qė natėn
  e bėjnė dritė
  e me thėnjen proverbiale
  "i mbyturi pėrherė tė mbyt",
  se jemi mbytur ne tė dy
  e shpėtimtari s'do tė vi,
  nė fund tė shpresės i rrėzuar
  ai ėndrrėn tonė e ka harruar...  Ēmenduria e ēmendur

  njė ēmenduri qė ēmėndet,
  sa herė degjon zėrin tėnd
  malet ulen e ngrihen
  e na rrėzohen nė kėmbė,
  dielli ėshtė nė tė ikur
  e kthehet pėrsėri
  syri, njė llamp e pafikur
  qė digjet si qiri
  lumenjtė rrjedhin e rrjedhin
  e krojet puthin token,
  ofshama e luginave
  po e ēmendka botėn!
  thua tė jemi ne,
  apo ėndrrat tona
  nesėr njė ditė me re,
  do tė jetė kur tė zgjohna
  mungesa e njėri tjetrit
  do ēmend ditėn vetė
  do tė ngrihet shqiponja
  tė thėrrasė mbi shkėmb:
  o njerėz tė kėti globi,
  largohuni nga kjo tokė,
  se gjithė rruzullimi
  ka dy njerėz,- thotė,
  ata janė tė ēmendur,
  janė tė ēmendur krejt,
  tek secili jush
  keni pėr t’i gjetė,
  se ėshtė ēmendur bota,
  ēmenduria vetė.
  deti ka tallaze,
  qė i ngre nė qiell,
  dielli vjen e ulet
  nė gjoks tė secilit,
  thonė se ėshtė ēmendur
  histori e shkretė,
  nuk ka mė data,
  muaj edhe vjet
  dashuri e madhe
  shekujt i ka djeg,
  se gjithė bota rron,
  vetėm nė dy vetė.....  Nė Krujė

  Do tė shkoj nė Krujė me miken time.
  Dikun do ndalemi tė pimė njė kafe,
  pastaj do shohim diellin e pėrskuqur,
  tek pėrshkon ngeshėm qiellin tonė tė syve
  e tė zbres nė faqe!

  At'herė do na ndihmojė kėshtjella,
  vetes t‘i ngjitemi deri nė majė
  pėrskuqja e luftės me frymėn,
  nėpėr gurėt shkėmbor tė gjoksit,
  do tė qaj!

  U duket, ēudi qė lotėt shkėmbor,
  tė rrokullisen si gurėt e kėshtjellės sė lashtė
  e, dikun nė kėmbėt e Kalasė
  tė na zėrė dreka,
  me miken bashkė!

  Pastaj, eh pastaj,
  do vizitojmė muzeun ndėrplanetor
  tė njėri tjetrit,
  ku do tė bėhėn betejat e nesėrme
  te gurrat e pėrgjakura tė shkėmbit!

  Atje do tė pimė e do tė pimė
  nė cicat e Kalasė moderne,
  trimėri skenderbejane,
  qė unė dhe mikja e ime
  e krijuam me mendje!

  Mė vonė, eh mė vonė,
  do na zėrė gjumi nė krahėt e mbrėmjes,
  tė harruar kalldremeve dremitėse,
  nė gjirin e butė
  tė ėndrrės!

  Dhe, ashtu do tė rrimė,
  si gurėt e Kalasė ngjitur
  deri nė mėngjeset
  qė kurrė s'do tė vinė
  papritur!


  Pa titull

  ( Gjysėm popullore )

  kam njė mollė, njė portokall
  kė tė ha e kė tė lė?
  - ti mė the…
  kam njė oqean me mall,
  dhe s'mė pyete pėr asgjė!
  ti mė the se nuk do vija
  tė fluturoja unė me ty
  tej pėrtej reve tė nxira
  ngarkuar breshėr e shi
  por, unė erdha mikemira,
  sepse fjala peshon rėndė,
  pėr dy mollė, qė tė ka gjoksi,
  unė i bie detit nė kėmbė…

  Eh, kjo botė pa diell, pa hėnė
  kur tė zihen sytė e zėnė
  verbėria nuk ka brirė
  portokallja ime e mirė....


  Malli

  Nuk ėshtė mall nga ai qė prekėt,
  Qė shihet e ndjehet, me dorė a me gjuhė,
  Nuk ėshtė send, qė vishet e ngjishet,
  Tė rri ngushtė a gjatė, a lirshem tė rri.
  Eshtė diēka qė nuk ka gjatėsi, as vlerė,
  Njė yll vezullues, njė hėnė qė nuk e kalon detin,
  Eshtė hingėllimi i njė kali, qė ndjehėt veē nga ai…
  Nuk ka peshė qė matet me kilogram a me ton
  Nuk ėshtė gjė qė leviz, nuk e sheh nga shkon
  Por, peshėn e njeriut mbart mbi kurriz,
  Deri sa pėrkulet mė shumė se nė gjunjė…
  Ai, nė sy ka fytyrėn e njė tjetri, si pikturė tė gjallė
  Nė zemėr ka mė shumė rrahje, sa dyfishi i saj
  Ēuditem si nuk bjen njeriu nga malli
  Tė rrėzohet, tė mbesė, ashtu shtrirė mbi re,
  Tė mos ia dėgjoj njeri frymėn, ti mbytet halli,
  Ndoshta pėr njė rresht, pse jo pėr njė zė….
  Pėr njė fishkėllimė tė erės mbi lisa
  Pėr njė bilbil, qė kėndon nė tė gdhirė dita,
  Pėr fytyrėn tėnde tė lemuar si prilli,
  Pėr gjoksin tend, pėr duart, pėr buzėt dhe sytė,
  Pėr rrethimin tėnd nga krahėt e mi prej fryme.
  Do desha me peshėn e kėsaj nate, tė tė mbyt!
  Tė tė mbyt e ringjall, tė ringjall e tė mbyt,
  Tė pi njė oqean, e tė mos mė duket njė pike,
  Ta kemė hapin njė milje, njėmijė hapa ti bėj,
  Ta kemė syrin sa dielli, nė ėndrrėn tėnde tė hy,
  Ta hap derėn pa zhurmė, tė pazgjuar tė gjėjė,
  Pastaj, eh pastaj, moj e mira ime mirėsi
  Tė tė fshi lotėt, tė marrė udhėn sė mbrapshti
  S’do mundem tė kthej…….
  At’herė? Mė mirė s’po vi……

  Mars 2006
  Qirinj tė ndezur gishtat e mi!

  Njė libėr i vrarė,
  I mbetur nė vitin iks
  Nė njė skelet pėrsonazhesh
  Qė qajnė
  Harruar nė humnerat thepisėse
  Tė trurit
  Shpirtin ma mbajnė.
  Ka vite qė rruga mė ka tretur,
  Nė pėrpjekje misterioze.
  Udhėt janė bėrė tė rrėshqitėshme,
  Kėmbėt nuk zėnė,
  Shpeshėherė bie nėn rrugė
  E bėj tė ngrihem,
  E ngrihem tė bėjė njė punė,
  Ashtu i vrarė, nga vrasja
  E njė libri
  I harruar askund!
  Mbėshtjellur nė dhėmbjet e mia
  Shfajėsohem para rroposjes
  Nė rėndomėsi torturuese,
  Duke folur me muret
  E jo me mendjen e strukur
  Nė fjalėn “ Unė!”,
  Qė s’ėshtė emėr njeriu,
  As planeti,
  Qė s’ėshtė emėr rruge
  As qyteti.
  Veē thjesht njė pėremer vetor
  I vetės sė parė,qė krijimin
  E quan punė tė marrė!
  Se, kompjuteri nuk ėshtė mendje
  Dhe, asnjė komand se merr,
  Pa mendjen dhe dorėn time!
  Ndaj u bie fytyrės sė ditėve
  Me perendimin e muzės ,
  Netėve ua vjedh njė orė mė shumė
  Tė mbytėm nė pėrgjumje,
  Se gjumi mbetet fjalė e palidhur!
  Eh Perėndimi im
  Ik tė pushosh nė kapriēot e moshės
  Pa fjalė, pa zjarr, pa dritė,
  Aty ku qirinj tė bėhėn gishtrinjtė
  Dhe nata i ndez pėr t’u lutur,
  Para syve, qė tė shohin
  Perėndinė e Perėndive,
  Fuqinė e krijimit!
  Udhėtim i pakthyeshėm
  ( Babait )
  Gjyshja mė kish thėnė dikur se, para se njeriu te vdesė, shpirti i shkon gjithėkund ai ka shkelur. Para se fryma t’i soset dhe ajri t’i bėhėt mal i rėndė, shpirti udhėton, gjithėkund mendja i ka shkuar.
  U rrėzua Maji dhe lulet nga perėndimi u kthyen.
  Kėmbėt nuk i bindeshin babait, as zėri, as dora, as syri
  Nė njė ditė plot diell, pėrtej syve tė tij
  Nuk do tė vij mė nėnta e kėtij Maji!
  Nė ėndrrat e tua tė palevizėshme,
  qielli u shėmbė,
  e Ti, nuk ishe me njerėzit qė tė rrethonin!
  Besoj, se atėbotė ke qėnė gjithėkund,
  mendja dhe kėmba tė ka shkelur,
  mė larg se vėshtrimi symbyllur,
  i pėrqafuar me malet, me shkėmbinjėt e thinjur.
  Nė Kodrat e Kqia nuk tė rrėshqiti syri,
  aty ku dikur gjuaje derra tė egėr!
  Nė Lak tė Rroshit e mbyte natėn,
  me njė tufė pishash tė ndezura,
  duke i shpėtuar lukunisė sė ujqėrve.
  E mbyte natėn e tėrbuar, si ariun putėrbardhė,
  qė dikur, vėllait tėnd, Nikollės i kishte rrėmbyer
  xhaketėn, me pagėn e javės.
  Nė Suk Bukur mendoje i pėrqafuar me Qafėn e Mertezės,
  se ku do ti kaloje ditėt, pėrtej sė nesėrmes!
  Nė Zepėn vellore dhe me Lumin e Fanit,
  pushove sytė dhe kėmbėt, nė njė bukuri magjepse,
  duke vėshtruar nga Sangu!
  Nė Munellė u ule, si dikur kėmbėkryq.
  Me diellin rrėzuar mbi sy, zbrite me njė frymė
  shkallėve tė Sukės sė Gjatė, pėr tė parė
  vreshtat nė fund tė arės, dhe qershitė degėthara!
  Krikzat ishin thyer e plakur, e hardhitė
  po qanin pėr dorėn tėnde!
  Nė Shkallėn e Mrizit nuk u ule tė pushoje,
  edhe se ajo tė kishte falur jetėn dikur,
  se, te Mrizi i Madh
  ishin mbledhur Zanat tė tė ringjallnin trupin.
  Nė Kodėr tė Krisė ( Kryqės) u ule dhe bėrė kryq,
  si pėrherė kur ngjitje atė majė.,
  Atėherė, Pėrroi i Bardhė vėrshonte teposhtė
  gurėve te nuses, si nėna bijėve tė saj, duke te thėnė:
  Mos kalo me kėpucė, thellėsitė kėto vite janė shtuar!
  Dhe ti, si njė djalė i ri, je ngritur, pa i mbėshtetur
  duart nė gjunjė,
  ke zbritur nga Kodra e Krushqėve,
  aty ku Dom Nikolla zbriste me kalė tė bardhė,
  duke puthur Gurin e Madh, me nje puthje stėrgjyshore,
  ( akoma mbi atė gurė ishin buzėt e Gjyshit)!
  Nė ēdo shtėpi u fute, ashtu si dikur, pa trokitur!
  Te Ēun Frroku tė pritėn nipat, pa tė njohur,
  nė Kodėr tė Kuvendit i hodhe njė sy kullės sė Lal Prengės,
  diku, nė fund tė katundit, Gjon Ndreca i binte fyellit,
  nė Lak tė Drenit, me xhaketėn krahėve, po zbriste si vetėtimė,
  malli i kėtyre udhėve, pėr gjurmėt tua tė bekuara!
  Por, mė kot, Ti po ēmalleshe me shtėpitė, me dyert e
  tyre prej guri!
  Pastaj e kishin radhėn udhėt!
  Nuk e di se ku pushoj fryma jote,
  se duart tuaja kishin pushtuar krahėrorin
  dhe, sytė t’i kishte mbyllur zemra.
  Shpirti ende udhėtonte,
  duke sjellur imazhe tė reja, si kulla tė varura
  nė hapsirė.
  Shpirtit tend i mungonin kėmbėt!
  Nė fund tė njė rruge, kishe ndalur vėshtrimin,
  mbėshtetur mbi kryqin e trupit tėnd,
  nė njė mesditė tė zjarrtė,
  duke lėshuar lotė pa e kuptuar, se udhėtoje nė njė
  kohė tė ftohtė!
  Njė mbasdite gjunjėprerė, ia kishte prerė
  krahėt dhe fjalės,
  E mua mezi mė mbėrriti njė ofshamė nga ti:
  Zėri yt akoma jeton nė ajr,
  nė veshėt e mi:
  “ Dergoma njė ftesė, se dua tė vi!” 1)

  1) Pak para se babai te ndrronte jete, ne biseden e fundit qe kisha me te i thashe:
  - Ta dergoj garancine per te ardhur ne Amerike. “ Dergoma , - me tha,-se dua te vi!”

  09 Maj 2005 - Gusht 2007  Pjetėr Jaku
  Tė dėnuarit pėr Mao Ce Dunin
  tregim
  Kisha kohė pa e parė Prelėn, qė kur ishte futur nė burg. Mbante ditė e nxehtė vere dhe, gjithėsesi duhej shkuar me biqikletė, e pra, nuk ishte pak, po afro 25 km, nė njė rrugė tėrė gropa dhe pjesė pjesė tė kalldrėmtė. Nė atė linjė nuk kishte autobuzė. Le qė duhej paguar dyfishi, pasi pėr njė distance tė tillė nuk do pranonte asnjė shofer, as tė vinte kėmbėn nė frena. Pastaj kthimi! E, me ēfare duhej te kthehesha, pasi autobuzat e asaj linje, udhėtonin vetėm nesėr nė mėngjes. E vetmja zgjidhje ishte udhėtimi me biqikletė. Nė timon kisha varur nja dy ēanta plastike, me ē’kisha blerė pėr Prelėn. I vellai me kishte thėnė, se kishte filluar duhanin, por edhe ndopak konjak e pinte, megjithėse zor t’ua linin alkoolin. Po, edhe ca fruta e ndonjė ushqim duhej, sipas eksperiencės me tė burgosurit. Byrekėt nuk i blija ne qytet, pasi nuk u besoja, nėse ishin tė freskėt, kėshtuqė i thashė motrės tė gatuante njė tė tillė, enkas pėr Prelėn. Dielli digjte si saē, edhe pse vende vende kishte hije. Teksa shtėrngohesha mbi pedale, mendoja Prelėn, qė po vuante nė atė burg tė thatė, nė rrėzė tė njė mali pa ujė, ku vetėm bostani dhe patatet bėhėshin pėr mrekulli. E pyesja veten dhe nuk gjeja ndonjė pėrgjigje. Mė kujtohej gjyqi i tij, njė farsė e vėrtetė, ndėr kohė qė mendoja, mikun tim, poetin N. qė, nuk e di pse mė ėshtė fiksuar, qė mund ta sillnin nė kėtė burg. Prela i pranoi nė gjyq gjithė akuzat, qė iu prezantuan nga prokurori, njė mesoburrė qė , herė pas here, instiktivisht kruante mjekrėn me dorėn e majtė, ndėrsa me tė djathtėn shfletonte akuzėn, paksa i nervozuar. Me njė tonė tepėr tė rreptė, lexonte akuzėn, duke parė nga trupi gjykues, qė pėrbėhėj nga njė grua e shendoshė dhe nga dy kooperativistė, qė ishin ndihmės gjyqtarė. Aty ku pėrmendej kryetari Mao, i shkėlqenin sytė si dy gogla, qė donin t’i shpėrthenin qerpikėt e tė dilnin qė andej. “ I pandehuri Prelė,- vazhdonte ai,- ka fyer kryetarin Mao, mikun tonė mė tė madh , komunistin internacional, timonierin e botės, duke e krahasur atė me njė bufė pa veshė, pa sy, dhe pa gojė, qė thotė ē’i thonė e bėnė ēi thonė, duke shpikur njė revolucion imagjinar e duke vrarė afro njė milion kinezė. E ē’janė njė milion armiqė tė popullit mik , nė njė komb 800 milionėsh? ( dhe, mori qendrimin gatitur, ndėrsa pritej pėrgjigja po prej tij). Pak mė shumė se dhjetė pėrqind, apo jo,- iu pergjigj po vetė,- duke u drejtuar nga kryegjygjtarja. Po ne, nė tre milion banorė, a nuk i kemi dyqind mijė tė paknaqur, a nuk e kemi njė klasė tė pėrmbysur, qė lufton, njėlloj si ky armik, qė kemi pėrballė nesh? Pėr tė gjitha kėto, prokuroria ka fakte dhe disa dėshmitarė.” Pasi vazhdoi edhe ca minuta tė lexonte thėniet e deshmitarėve dhe nėnshkrimet e tij nė hetuesi, mori dosjen dhe,ashtu rėndė rėndė u ul nė karrigėn e kaftė, duke parė pak pėrtej trupit gjykues. Edhe pse kishte mė shume se 2 muaj nė hetuesi, Prela nuk kishte ndryshuar fare. Ashtu i qetė dhe , pa as mė tė voglin impression ( tė paktėn nė dukje), iu pėrgjigje gjyqtares, fillimisht per gjeneracionet e tij pėrsonale, dhe mė pas edhe pėr akuzėn, nga dy spiuna dhe i plotėfuqishmi i qytetit. “ I kam thėnė tė gjitha pasi, edhe tė mos i pranoj, ju njėlloj do mė dėnoni. Pranoj se kam folur ne prani te D.N. e N.D. dhe, atij qe ju nuk doni t’i permendet emri. E vėrteta ėshtė, se ai, Kryetari Mao, ashtu me duket. Mund tė jemė i gabuar nė iluzionet e mia pamore, dhe ju pėr kėtė mund tė mė denoni. Jam pėrpjekur tė lexoi diēka nga kryetari Mao, por 10 cilėsitė e komunisitit mė janė dukur njė kopje e keqe e urdhėnimeve tė Tėn Zot, nė fenė katolike. Pse do tė thoni Ju, se lexova pikerisht atė libėrth?! Nė fund te fundit, aty nuk tregonte ndonjė menēuri tė madhe. Ato qė thotė Maoja nė atė libėr,( se ndonjė vepėr tė madhe tė tij, akoma nuk kam pare), i dinė tė gjithė fshatarėt e mi, ndaj ndoshta kam thėnė, se krytari Mao ėshtė njė buf. E shikoni kokėn si e ka? Dhe hodhi vėshtrimin nė tė majtė tė sallės, ku ishte vėnė portreti i tij.” Prokurori u ngrit pėrnjėherė nė kėmbė, por trupi i tij i shkurtėr u ngatėrrua me veten dhe, pa i marrė leje gjyqtarės, qė drejtonte procesin, doli ne podium. -Te lutem, flit nga vendi,- i tha gjyqtarja, me njė ton gati urdhėrues. E shikoni, - tha prokurori kėtė armik tė Partisė dhe popullit tonė, edhe nė kėtė moment e tregon veten, se ēdo gjė e ka bėrė me ndergjegje tė plotė dhe, sikur tė ishte i komanduar me ndonjė mekanizėm elektrik, u ul i inatosur. Meqė i pandehuri i kishte pranuar tė gjitha, gjyqi nuk kish pse tė vazhdonte gjatė. Prokurori kishte kėrkuar denimin maksimal, nė dhjetė vjetė heqje lirie dhe , pas daljes nga burgu pesė vjetė internim. Gjyqtarja, njė grua afro tė 50-tave, sa herė shihte Prelėn i kujtohej vėllai i saj, nė njė nga qytetet bregdetare. Edhe ai si Prela, mendonte pėr Maon, por fati nuk e kishte takuar nė spiunat qė kishte ndeshur Prela. Po sikur tė ishte vėllai i saj, nė stolin e Prelės,-mendonte me vete,- ndėrsa pyeste ndihmės gjyqtarėt, pėr masėn e denimit. “ Hė, si thoni ju, iu drejtua sė pari Markut, njė brigadjer nė koperativėn mė jugore tė rrethit, i ka mjaft dy vjet?! Si?-pyeti Marku i habitur. Nuk po tė kuptoj shoqja kryegjyqtare ( ajo ishte edhe kryetare e gjykatės sė rrethit), nuk e ke dėgjuar pretencėn e prokurorit? – Prokurori ėshtė tjetėr punė, o Mark, ata bėjnė gjyqe edhe pėr publik, ndėrsa ne kemi tė bėjmė me jetėn e njė njeriu. E dini ju se Prela ka pesė fėmijė? Partia do t’i rrisė ata? E dini ju se Prela, ėshtė njė ndėr punėtorėt mė tė mirė tė ndėrmarrjes? Tė gjitha karakteristikat i kanė ardhur mirė. Dy vjetė mjaft i ka pėr tė mbyllur gojėn e ulur kokėn , kur tė dalė nga burgu. Ndihmės gjyqtarja tjetėr ishte njė mesogrua, qė nuk kishte pse tė fliste, as ēfarė tė fliste, pas kryegjyqtarės. Edhe pse Prokurori protestoi dhe nuk qe dakort me vendimin, me leximin e tij, ai mori formėn e prerė. Vera, kryegjyqtarja e rrethit, nuk e dinte, se pas tri ditėsh do tė pėrgjigjej nė Komitetin e Partisė, pėr liberalizėm tė theksuar dhe ulje te vigjilencė revolucionare, nė punėn e saj drejtuese. Kishte kohė, qė kėsaj gruaje tė mirė, edhe pse ishte nė njė vend ku duhej tė peshonte ndėrgjegjen e shkelėsve tė ligjit, nė njė farė mėnyre i duhej tė peshonte edhe subjektivizmat e injorancės sė paditėsve, qė kohėve tė fundit ishin shtuar shumė. Pikėrisht kėtu i kishte mbetur mendja gjyqtare Verės, teksa mendonte se sa shumė armiqtė i kishte pasur kjo Parti dhe, pėr mė keq, se sa shumė po i sajonte me bashkėpunėtorėt e tipit DN dhe ND. DN-ne e njihte mire dhe, habitej se si e pse ishte pranuar nė kėto radhė, duke shkelur mbi gjakun e xhaxhait tė tij, tė pushkatuar nga komunizmi. Eh, prapė se prapė i rikthehej vetes, sa budallaqe qė je, po si do ti kishte fituar ndryshe dy te drejta studimi, ku mė tė mirėn e kishte djegur, pa e pėrfunduar, si do tė arrinte deri nė pėrgjegjės sektori dhe , mė e pabesueshmja si do tė pranohej nė Partinė Komuniste? Nuk kaloi gjatė nga dėnimi i Prelės, pothuajse as gjysėm viti dhe Qeveria Shqiptare i prishi marėdhenjet me Kinėn e Maos. Tani, nė stolin pėrballė saj do tė ulej Haxhiu, qė kishte ardhur nga njė rreth i jugut tė Shqiperisė. I ziu Haxhi kishte lavdėruar Mao Ce Dunin, armikun e Partise, pasi nė kohėn e miqėsisė me Kinėn, nuk u kishin munguar pjesėt elektrike tė marinės tregtare. Tani duhej qė elektromotorėt t’i avalzhonin vetė dhe t’u digjeshin njėherė nė tri ditė. Tani duhej qė disa fabrika, tė cilat punonin me pjesė kineze te modifikoheshin me revolucionin tekniko-shkencor, pėr tė cilat ishte sajuar edhe “ Dita e novatorit”. Edhe pse kryetari Mao kishte mė shumė se dy vjetė, qė ishte kthyer me kėmbė nga dielli, Haxhiut po i duhej tė vuaj mė shumė se Prela, i cili u dėnua nė gjalljen e tij.Tek shihja Prelėn, se sa me qetėsi i kapėrdinte ditėt e burgut dhe, se si mė fliste pėr tė tjerėt, m’u krijua njė pėrshtypje, se nuk ishte dhe aq vėshtirė sa flitej, nė ato kampe, ku ēdo gjė ishte e komanduar. E gjithė kjo ide ishte vetėm njė iluzion. Megjithėse ishte ditė e dielė dhe, pjesa mė e madhe e tė burgosurve po lanin dhe ndenin rrobat nė gurėt dhe shkurret afėr kampit, nga dritarja e dhomės sė takimeve, dukeshin dy tė burgosur, qė ecnin barkas nė njė vend gjithė gurė dhe ferra. Njėri prej tyre ishte Haxhiu. Si nėn gjuhė e pyeta Prelėn. Pse ia bėjnė Haxhiut kėtė? – Eh, mo miku im, kėtu duhet ruajtur edhe nga gurėt. Edhe ata kanė veshė dhe tė dėgjojnė. Pastaj… pastaj tė presin orė tmerri dhe ferri. O Zot,-thashė me vete, mė shpėto, tė mos e provoj kėtė ferr, ndėrsa biqikleta mezi levizte nė rrugėn e kalldrėmtė.
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar macia_blu pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Tė krijosh dhe botosh nė emigrim

  Bisedė me poetin Pjetėr Jaku, botues i sė pėrmuajshmes " Kuvendi" nė Detroit
  Botoi Tirana Observer 12 Janar 2008  Nė bisedat jo tė pakta qė kam pasur, mė ka pėlqyer tė jem e drejtėpėrdrejtė: mund tė na thuash diēka pėr origjinėn tuaj dhe fėmijėrinė?

  Tė lindėsh njeri dhe tė mbetesh njeri, ėshtė origjina e tė gjitha origjinave. Nuk ka rėndėsi ku ke lindur, nga ē'prindėr, nga ē'rracė. Rėndėsia e vetme ėshtė, se je lindur pėr tė marrė mbi vete njė detyrim njerėzor, pėr t'i shėrbyer bindshėm, duke menduar se, vėrtetė ka qėnė njė lindje qė duhej lindur, pasi ka lindje, qė nuk e meritojnė asnjė shtėrngim barku. Ku kam lindur? Herė herė mė ngjan se jam lindur gjithėku ka njerėz. Kur shkoj nė vendlindje, mendoj se kam lindur nga shkėmbi, nė tė majtė tė kullės, matanė Pėrroit tė Bardhė. Kur kam lindur? E di se ka qėnė kohė e ftohtė, shekull i ftohtė, me luftra qė kishin pėrfunduar, pa mbaruar. Ju doni tė jemė i drejtėpėrdrejtė? Ok! Jam lindur nė njė nga fshatrat mė tė thella tė Mirditės, nė Mollė Kuqe, krejt nė rrėzė tė Munellės. Shpesh dragojtė dhe dreqnit, siē mė thoshte gjyshja nė netėt e gjatė tė dimrit, vinin Pėrroit tė Bardhė, nė ditėt dhe netėt me furtunė, sidomos pranverave, kur uji bėhėj i kaftė nga gėrryerjet dhe trungjet, qė sillte me vete. Jam lindur dhe rritur nė atė fshat, pėr tė pasė pasurinė mė tė madhe tė nėnave bujare, tė njė jete shumė tė vėshtirė. Pėr fatin e mirė, gjyshi im, emrin dhe mbiemrin e tė cilit mbaj, kishte blerė shumė tokė, pėr t'u lėnė katėr djemėve, para se tė ikte nė botėn e pakthyeshme, edhe pse nuk i kishte mbushur ende tė 38-tat. Babai im, me tre vėllezrit, kishin tokė, fiks njė tė tretėn e fshatit dhe pemė tė panumėrta. Kishin njė kullė dykatėshe, nje shtėpi njėkatėshe, me furrėn e bukės brenda dhe, njė objekt me ēati, qė pėrdorej pėr tė ruajtur ushqimet. Mbaj mend , qė sipėr tavanit tė kullės, do tė gjėje 12 muajt e viti arra, ndėrsa nė arėn e sipėrme ( dmth sipėr kullės) do tė ruheshin lakrat dhe patatet, nė frigoriferin natyral tė asaj kohe. Edhe pse i gėzonim jo pak prona, prap se prap jeta ishte tepėr e vėshtirė. Babai punonte afro 3 orė larg nga shtėpia dhe flinte nė shtėpitė e punėtorėve ( baraka u thonin ) e, kthehej vetėm 2 -3 herė nė javė. Shpesh punonin edhe tė dielave. Pėr nė fshat i kishim kushtet jo tė kėqia. Ma do mendja ishim tė parėt, qė kishim njė gramafon dhe degjonim Marie Krajen, Bik Nojėn, Fitnete Rexhen e shume e shume kėngėtarė tė tjerė. Nė raste festash, ishte kėnaqėsia mė e madhe pėr ne, pasi kulla jonė do mbushej me miq e, ne ndjeheshim mire.


  Nė biseda me krijues mė pėlqen t'i ngacmoj qė tė pėrshkruajne paksa edhe vendin ku janė rritur, shokėt e fėmijėrisė, prirjet e tyre tė para. Mund tė na thuash diēka rreth kėtyre kėrkesave?

  Gjysmėn e rritjes e mora aty ku u linda. Gjysmėn tjetėr e mbyti terri peradnorak ruso-kinezo-shqiptar. Rritur? Rritur nuk jam. Kam mbetur ai shkėmbori i imėt, qė kėrkonte tė arrinte qiellin, por njė re e zezė, sterr e zezė mė rrinte mbi krye dhe mė shtypte. Duhet t'i pėrulesh tiranit dhe tiranėve , - mė thonte, por unė isha dhe mbeta lisi, qė nuk i pėrulet as rrufesė. Konkrertisht,-thoni ju? Fshati im vinte diku nė juglindje tė krahinės sė Fanit. Historikisht, tė parėt e mi kishin ardhur nė atė fshat nga Domgjoni,( njė fshat mė nė qendėr tė Fanit ), pėr tė veruar. Mirėpo, pak nga pak filluan tė punojnė djerrinat, tė ngrenė shtėpitė e para dhe tė ikin nga Domgjoni. Deri afėr viteve 40-tė, fshati im nuk ka pasur varreza ( varri i gjyshit tim dhe i gjyshes se babait, janė nė Domgjon, (mė shumė se dy orė nė kėmbė nga Molla e Kuqe)! Eshte nje fshat, qė e ndajnė dy pėrrenj tė vegjėl dhe, nė mes ka njė kodėr, qė fillon te shtėpia e lal Vorfit dhe ngjitet deri nė Drushtė tė Munellės. Mbi shtėpinė e Ēun Frrokut kodrina ka njė shesh tė vogėl , ku mblidheshin burrat e fshatit nė kuvende tė ndryshme, ndaj edhe sot e kėsaj dite thirret " Kodra e Kuvendit". Pėrrenjtė, nga tė dy anat, janė tė veshur me arra, mė shumė se njėqind vjeēe. Nė fundet e arave, qė zakonisht mbillen me misėr, fasule, lakra e patate, ka hardhi, qė ngjiten nė ca krikėza prej dėllinje, njė lloj druri shumė i fortė, si dhe nėpėr drurė tė tjerė, ka qershia si dhe nė ēdo oborr shtėpie ka mana tė kuq , tė zi dhe tė bardhė. Krejt fshati nuk kishte mė shumė se dhjetė hektarė tokė tė punueshme, por me qindra hektarė pyje, ku secila familje kishte pyjet e saj, nga ku kish tė drejtė tė siguronte drutė e dimrit, lėndėt e shtėpive, gjethin e thatė pėr dimėrimin e bagėtive. Punėt bėhėshin kolektivisht, edhe pa qėnė nė koopertivė si: prashitjet, ushqimi i bagėtive, ndėrtimi i shtėpive tė reja, korrjet dhe grumbullimi i tyre, pa bėrė fjalė pėr fatkeqėsitė. Nejse. Dolėm nga tema. I gjithė fshati nuk kishte mė shumė se 50 hektarė qiell dhe, diellin nuk e preknim ma shume se 4-5 orė nė ditė. Pranvera, vera dhe vjeshta ishin tė mrekullueshme, ndonėse pranvera dhe vjeshta ishin vetėm dy muajshe, pasi nga njė muaj ua merrte dimri secilės. Dimri , deri vonė ishte jetė "parazitare", por shumė emocionuese. Lojnat e ndryshme tė tė rriturve, mė kanė mbetur nė mendje. Burrat e fshatit mblidheshin me radhė te shtėpitė e njėri tjetrit, pėr tė luajtur kapuēash dhe lojna tė tjera, tė cilat mbylleshin me kėngė tė improvizuara nga pala fituese. Dimrat ishin, pothuajse pesė muaj. Pesė muaj qė nuk tė linin tė bėje asnje punė. Rrugėt e kėmbėsorėve hapeshin nga burra tė fortė. Herė herė, bora i mbulonte dritaret e kateve tė para. Gjuetarėt, nė tė shumtėn e rasteve pėrgaditnin ca rrathė prej thuprash, pėr t'i vėnė nė kėmbė, qė tė ecnin mbi dėborė, ( pasi bora do t'i mbulonte), pėr tė gjuajtur dhi e derra tė egėr, kaproj e kafshė tė tjera. Ēdo shtėpi kishte njė ose dy pushkė gjermane, tė cilat ishin mė tė mirat pėr gjueti. Jetonim si nė balada. Ushqeheshim pa dietė dhe, askush nuk ruhej nga dhjamosja. Ishin njerėz legjendar, tė gjithė tė fortė. U mungonin veē krahėt pėr tė fluturuar, se majat i kapėrcenin me njė hap.
  Ti do tė pyetėsh me tė drejtė: Po sot?
  Ata burra janė pėrgjysmuar. Legjendat u vodhėn nga modernizmi anadollaku-primitiv. Shtėpitė?! Asnjė oxhak nuk nxerr tym, asnjė shtėpi nuk banohet. Hardhitė, arrat, qershitė, manat, thanat dhe kumbullat janė egėrsuar e bėrė bisha. Ato i tradhėtoj njeriu dhe kullat i kanė mbuluar ferrat. Pemėt i shijojnė arinjtė, korbat, sorrat... Gjithėēka ndodhi aty po harrohet!


  Megjithėse vite fėmijėrie pasi, mesa di unė, rininė e ke jetuar nė Lezhė, cili ka qėnė momenti qė tė ėshtė fiksuar?

  Festat! Krishtlindjet dhe Pashkėt por, sidomos Krishtlindjet! Krishtlindjet i prisnim me padurim, deri kur regjimi ndalues i ndaloi. Ato ishin njė festė e veēantė qė, edhe ne femijėt tė dukeshim tė rritur, tė rrinim deri nė mesnatė zgjuar, pėr tė pritur Lindjen e Krishtit. Tė dilnim me tė mėdhenjėt dhe tė bėnim me dorzat e kashtės njė rreth si sofėr, me njė kryq nė mes, nė arėn mė afėr shtėpisė dhe, mbi atė kryq tė shtronim darkėn: raki, djath, lakror me arra etj. Natėn, mes dėborės, ku gjithė fshati bėhėj dritė nga tė shtėnat e armėve, qė lajmėronin lindjen e Jezusit. Pashkėt ishin njė festė mė e gjatė dhe, qė na bėntė me rroba tė reja, por pėrsėri atė festė nuk e perjetoj si Krishtlindjet. Imazhet e atyre viteve mė pėrcjellin dhe do udhėtojnė me mua gjithė jetėn.


  Meqė jemi akoma te femijėria: kujton ndonjė rast tė frikshėm dhe nga se kishe frikė mė shumė?

  Nata mė trembte, edhe pse ishte e bukur. Nė dimėr ndriēohej nga dėbora dhe hėna. Nė verė nuk errej, ose errej me bulkthit kėngėtar. Nė vendin tim lejoheshin edhe fėmijėt tė merrnin pjesė nė ceremonitė mortore. Ata dhe unė nuk e kuptonim vdekjen, ose e kuptonim Jul Qezarēe " Mė mirė tė vdesėsh njėherė, se sa tė rritesh gjithė jetėn me frikėn e vdekjes". Megjithėse vdekja nuk ėshtė ndjenjė e mirė. Vetėm ditėt, qė njeriu shkon nė vdekje tė tė tjerėve, kujtohet se duhet tė jetė i mirė, biles i pėrkryer. Sa herė kaloja pranė varrezave, mė dukej se krejt pleqtė e fshatit, ( ata qė kisha njohur ), ishin ngritur dhe qėndronin mbi varre, kėmbėkyq, duke biseduar dhe pirė duhan. Ju kėrkoni njė rast konkret tė frikės? Kam pasė njė rast. Se si isha ngjitur nė mes njė shkėmbi, as atėherė, as sot nuk e di, por nuk mund tė zbrisja mė. Shihja andej kėndej dhe nuk gjėja asnjė shteg, ndėrsa sipėr meje rrokulliseshin ca gurė, qė mė rrezikonin jetėn. Kur kam rrėshqitur, pa fluturuar mbi gurė, kam qėnė njeriu mė i lumtur.Megjithėse isha fėmijė, mendoja:"Pse duhej tė vdisja aq kot?"


  Ē'tė ka bėrė pėrshtypje mė shumė nga ritet e asaj ane?

  Huh, sa shumė janė, por nė mua kanė mbetur vetėm dy: dasmat dhe vdekjet. Dasmat ishin tė bukura. Nusja vinte e mbuluar me duvak, njė shami e kuqe e ndezur dhe mbi kalė. Krushqit, mesa mbaj mend kanė qėnė pėrherė 12 ose 13 veta, nė pėrgjithėsi burra, veē krushkės, qė ishte nėna e nuses dhe ndonjė shoqėruese tjetėr. Kur krushqit i ishin afruar shtėpisė, vinte me vrap mėshllukgjija, qė lajmėronte se krushqit po vijnė. Me tė ardhur lajmi, gratė dilnin nė oborr dhe viheshin nė rresht e kėndonin. Krushqit, ndėrkohė lajmėronin mė njė tė shtėnė arme, pasi kishin llogaritur kohėn, qė lajmėtari e kishte kryer detyrėn. Pasi mbrrinte nusja, e zbrisnin nga kali, e merrnin pėrdore dhe qendronte nė vendin mė tė dukshėm, qė tė shihej nga tė gjithė, shoqėruar me tė shtėna armėsh. I ngrinin duvakun, pėr t'i zbuluar fytyrėn dhe tė dy duart i mbante nė dy cepat e njė bluze tė qėndisur( antari quhej ), ku i vareshin dy shamia tė kuqe, nė dy duart. Kėndohej dhe kėrcehej pėr afro gjysem ore, kurse krushqėve u prinin brenda, pėr tė pirė kafet e mirėseardhjes, duke i pyetur se si e kishin kaluar te miku dhe gjatė udhėtimit. Mbaj mend, qė shpeshė herė nuses i rrėshqisnin lotėt deri te mjekra, kur gratė i kėndonin kėngė, qė i kujtonin tė afėrmit e saj dhe shtėpinė, qė e kishte lėnė. Te vdekjet mė ka mbetur nė mendje, vendosja e tė vdekurit ne karrige, britmat dhe ējerrjet, kur vdekjet ishin tė moshave tė reja, si dhe vajtimet poetike.


  Diēka pėr shkollėn?

  Shkolla pėr mua ėshtė vetėm libėr. Njė zanat dhe aq. Nuk mendoj se kam mėsuar ndonjė gjė tė madhe, nė vitet e diplomimit. Kam hyrė nė klasėn e parė 6 vjeē dhe mesova shumė shpejt tė shkruaj e lexoj. Nė fshatin tonė bėhėsh mėsimi nė klasė kolektive ( nga klasa e parė deri te e katėrta bashkė).Nota mė e mirė ishte 5-sa dhe, une nuk kam njohur notė tjetėr veē maksimales. Mėsuesi im i klasės sė tretė, Pjetėr Kola, i cili tani jeton nė Lezhė, mė jepte shpesh herė tė kopjoja pjesė nga ditari dhe tekste tė njė klase mė sipėr. Nė klasėn e katėrt mbaj mend tė mė ketė rėne nė dorė dy vėllime tė keqpėrdorura tė Tolstoit " Lufta dhe Paqa", mė vonė romani " Tradhėtia" me njė kopertinė tė zezė nė kaf dhe romani "Qyteti i fundit" i Petro Markos, qė unė vonė e mėsova se i kujt autor ishte, pasi i mungonin shumė faqe. Kur mė pyesnin fshatarėt se ēdo dėshiroja tė bėhėsha kur tė rritesha, u thoja doktor. Mėsuesi qė unė kam adhuruar nė 8 vjeēare, ka qėnė Mark Paci nga Domgjoni. Mėsues Marku ishte piktor edhe pse, mesa mora vesh vinte nė arsim nga ushtria. E shihja shpesh, se si punonte nė restaurimin e fotografive tė vjetra dhe mė jepte detyra t'i pėrgadisja tė bardhėn e vezės, pėr luster tė letrės sė ashpėr. Ishte shumė i kujdes'shėm dhe i ditur. Mė pėlqente dhe mėnyra se si vishej, si fliste, sa rėndėsi i kushtonte pėrgaditjes pėr mėsim. Pėr mua ishte njeriu mė i ditur nė atė zonė. Unė mėsova prej tij se Fishta i madh ishte i tė njėjtit fis me Markun, gjė qė e kanė spjeguar tė afėrtit e poetit, qė sot jetojnė nė Lezhė. Me shkollat e mesme nuk mė ėshtė realizuar deshira. Pas dėshtimit, tė mos paraqitjes nė shkollėn e mesme mjekėsore nė Vlorė, mbasi unė isha fėmija i parė nė familje dhe babai punonte larg shtėpisė, u desh qė tė mos shkoja aq larg, sa e konsideronin Vlorėn gjyshja dhe nėna. Qė kėtu, gjėrat u rrokullisen mbrapsht dhe unė mbarova shkollė tė mesme profesionale, veē pėr t'u bėrė ndihmė nė njė familje si e jona.


  Keni kryer studimet e jeni diplomuar nė letėrsi. Ēfare u nxiti pėr tė studiuar nė kėtė degė?

  Ka qėnė njė odise e gjatė deri tek e drejta e studimit, qė nuk ia vlen tė thuhet. Kryetari i Komitetit Ekzekutiv tė Lezhės sė atyre viteve, Dodė Gjika, njė nga tė vetmit kuadro tė atij niveli, qė nuk ndjehej keq, kur rrinte me krijuesit. Shumė tė tjerė vetėm i pėrshendesnin, se nuk mund tė rrinin mė shumė se pak minuta me Ndoc Gjetjen, Rudolf Markun, Agim Isakun, Remzi Lanin, Agustin Shytin etj.. pasi nuk kishin lexuar asgjė mė shumė, se raportet partiake. Tė kishin lexuar Balzakun, as qė bėhėj fjalė. Falė ndihmės sė Dodės, e kam filluar dhe mbaruar nė kohė rekord Universitetin " Luigj Gurakuqi" tė Shkodrės. Ka diēka shumė interesante pėr kėtė. Ishte rastėsi takimi me kryetarin, njė mėngjes gushti, tek po dilte nga resoranti i Hotel " Lissit". Mė pyeti pėr shkollėn. – E mbarove universitetin? - mė tha. - As qė e kam filluar, - iu pėrgjigja. – Hajde me mua,-vazhdoi ai. Pasi u ngjitem nė katin e dytė, ku kishte zyrėn, thirri shefin e arsimit, mori dosjen time dhe mė dha njė letėr dore, pėr tė shkuar nė Ministrinė e Arsimit.. - Do takosh,zv/ministrin, Nazim Skuqi dhe do mė kthesh pėrgjigje,- mė tha. Nga shkallėt e komitetit, jam nisė me biēikletė pėr Tiranė, nė orėn 8 e 30 dhe, kam qėnė nė ministri, nė orėn 11 e 30. A nuk ėshtė ky njė udhėtim epik, qė as Gjergj Elez Alia nuk do ta bėnte? Pasi unė e kisha humbur shkollėn e mjekėsisė, letėrsia ishte pasioni im dhe mundėsia pėr ta mbaruar mė lehtė, pasi gjithė veprat e rekomanduara tė letėrsisė i kisha lexuar pa imponim, qė pa shkuar nė universitet, ndėrsa gjuha ishte tepėr e veshtirė.


  Pa hyrė gjatė nė vitet e mėpasme, pėr tė cilat dimė sadopak, punėn qė keni bėrė nė arsim dhe nė Degėn e Librit Lezhė, a mund tė na thoni diēka lidhur me ndikimet nė formimin tuaj?

  Njeriu formohet deri nė ditėn qė harron tė marrė frymė, por formimi im ka qėnė nė moshėn e rinisė, deri nė adoloshencė. Nga ajo moshė e mbas, nuk kam ndryshuar asgjė formuese. Njeriu nuk ėshtė njė qenie prej balte, qė mund t'i japėsh disa forma. Ai pranon vetėm njė formim, ose njė ēthurje formuese, qė nuk formohet kurrė. Por, ndikimet janė tė pranueshme. Tek unė, mė shumė se askush ka qėnė ndikimi i nėnės. Nėna ime ėshtė modeli i durimit dhe i kėmbėnguljes. Kėto cilėsi, besoj se i kam edhe unė. Babai ka qėnė shumė punėtor, nevrik dhe tepėr bujar. Besoj se edhe keto cilėsi i kam marrė. Edhe pse nuk dukem nevrik, vetėm unė e di si i pėrmbaj nervat, mesa zor i bėj zap. E kam adhuruar xhaxhan, Preng Jaku, i cili ka jetuar e punuar nė Durrės, pėr njohurit qė zotėronte, edhe pse ishte mekanik. Nga babai tė gjithė janė shumė punėtorė, shumė tė saktė dhe shumė bujarė. Nuk i pėrulen, veē tė Plofuqishmit! Nga nėna dalloheshin ndjeshmėria dhe vėzhgimet psikologjike, pėrcaktimet precize tė pėrsonalitetit. Nėna mė thotė, se kam njė kombimin mids gjyshit tė dajės ( babait tė nėnės) dhe babait tim, tė cilit edhe i ngjaj shumė. Shpesh'herė e kujtoj njė thėnie japoneze: "Mė jep njė nėnė tė mirė, tė tė jap Atdheun e mirė." Mėsuesit dhe shkolla luajn njė rol tė rėndėsishėm nė formimin e njeriut. Bindem, se karakteri i njeriut formohet, para moshės 25 vjeēare.


  Cila ėshtė gjėja mė e rėndėsishme, qė ju keni mėsuar, qėkur keni filluar tė kuptoni se ēfarė ėshtė jeta?

  Sa vjen e shkojnė vitet, po kuptoj se nuk kam mėsuar asgjė por, nėse ka tė bėjė me formimin, mund tė pėrgjigjem, pa u menduar fare " korrektėsia". Pėr mua je njeri, aq sa je korrekt!


  Prinderit?

  Mendoj se pėr kėtė pyetje, jo pak folėm nė pėrgjigjen e formimit. Babai vinte nga njė baba mjeshtėr, i cili ishte djalė i vetėm dhe, nga njė nėnė prej njė familje shumė tė njohur, siē janė Kocajt. Gjyshi im kishte dy byrazer nė Lurė, tė njohurin Dodė Vladi dhe Dedė Kolė Mariseni, tė cilėt ishin edhe ata djemė tė vetėm. Ngaqė ishin secili nga njė, vendosen tė bėhėshin tre vėllezer. Akoma edhe sot, pėr afro 80 vjetė, nė kullėn moderne tė Nikollė Vladit e kanė ruajtur njė pjesė tė tavanit, qė e kishte gdhendur gjyshi im. Kam qėnė nė Lurė 20 vjetė mė parė. Kam shkuar pėr dy ditė e, Lura mė ka mbajtur njė javė. Nėna vinte nga shtėpia e njohur e Frrok Preng Mushtės, njė nga familjet mė nė zė nė Mirditė, mė mė shumė se 60 anėtarė, pėr tė cilėn s'ėshtė shkruar fare. Gjyshja kishte 6 motra, njėra prej tyre, Dila, vuajti disa vite internimi me dy djemtė, Pjetrin dhe Gjonin, sepse burri i saj, i njohuri Ndue Bib Perndocaj ishte arratisur nė Amerikė me dy djemtė, Biben dhe Zefin. E kujtoj kur vinte dhe ikte natėn nga shtėpia jonė! Prej babės kam njė devizė, tė cilėn e mėsova, pa ma thėnė ai kurrė : " Thuja vetėm tė vėrtetėn, dhe nėse tė rrezikohet jeta". Ai bėri 10 muaj hetuesi, vetėm pėr tė mos dalė deshmitar nė rrenė. E dini ēdo tė thotė dhjetė muaj hetuesi, nė kohėn pa asnjė lloj mbrojtjeje?! Shumė vite pas burgut, ma ka treguar tė vėrtetėn. Ish shefi i hetuesisė, i rrezikshmi Gjolek Lajthia, " Brezhnjevi", siē i thonin nė Lezhė, e kishte "ftuar pėr njė kafe" te Hoteli i Gjuetisė, nė Ishull Lezhė dhe i kishte thėnė: " Mė nėnshkruaj, se pėrgjegjėsi tė ka urdhėruar tė shtosh fiktivisht rezultatet e misrit tė grumbulluar nė magazinė, dhe nuk do tė bėsh asnjė ditė burg.." Babai, atė nuk e tha kurrė, sepse nuk mund ta thonte njė gjė, qė nuk ia kishin thėnė! Nuk besoj se nė njė intervistė si kjo, mund tė thuhen tė gjitha, sepse janė aq shumė, sa nuk mjafton njė libėr.


  Veē librave poetik " Harrimi i vetes" dhe "Ankthe", tė vlerėsuar nga kritika, jeni edhe autor i studimit " Vlerat letrare ne Lahuten e Malcis", si ju lindi ideja dhe ēfarė u nxiti per ta shkruar kėtė vepėr ?

  Sa pėr librat poetik, mund tė thėm bindshėm, se ata mund tė ishin botuar, tė paktėn 10 vjetė mė parė se u botuan, po tė mos punonin nė shtėpinė botuese " Naim Frashėri", redaktorė tė tipit, Stavri Daja, edhe pse mund tė ishte njeri i mirė, ai nuk zotėronte gjuhėn shqipe e para dhe, e dyta se njihte fare krijimtarinė, aq sa nė njė pėrgjigje tė viteve 80-tė mė shkruante afėrsisht kėshtu: " Tani pėr tani libri juaj nuk mund tė botohet, pasi pėr fatin tuaj tė keq, libri analizohet fill pas plenumit tė 8-tė, ndėrsa ju keni disa poezi kundėr burokratėve, qė mund tė nėnkuptohen edhe pėr drejtuesit e partisė..." Unė nuk kisha dėrguar nė shtėpinė botuese libėr politik, qė tė vlerėsohej me kėtė frymė. Pokėshtu, nė redaksitė letrare si te gazeta "Drita", revista " Nėntori" dhe "Zėri i Rinisė", pėrveē viteve tė fundit, qė punuan Preē Zogaj e Rudolf Marku, ka pasė redaktor, qė nuk spikasnin si krijues, edhe pse botonin nga njė libėr nė vit. Sa i takon, sprovės me libėrthin " Vlerat letrare nė Lahutėn e Malcis", ajo nuk ėshtė vepėr dhe nuk ėshtė pretenduar si e tillė. Ajo ėshtė vetėm njė sprovė, qė cek njė temė shumė tė pėrfolur. Pikėrisht pėr kėtė, mora njė temė tė tillė, qė besoj nė tė arthmen e shpejtė do ta plotėsoj, sidomos me fjalorin fishtian, pėr tė cilin kam marrė edhe sugjerime me shumė vlerė nga ish pedagogu im, Dr. Tomorr Osmani.


  Botimi i revistės sė pėrmuajshme " Kuvendi", si u realizua, kur dhe pse?

  Ishte njė deshirė e mundėsuar nga parat, qė m'i kishin dėrguar vėllezrit nga Gjermania, tė cilėt ishin pjestarė tė ikjeve biblike tė marsit 91. Fillimisht " Kuvendi" u botua nė Lezhė, nė vitin 1993. Kishte drejtim tjetėr nga ēka sot dhe ishte nė formatin e revistave tė zakonshme, nė A-4. Atje nuk pati fatin tė jetonte. E shtypnim nė shtypshkronjėn e dhomės sė tregtisė nė Tiranė dhe e ruanim bashkė me "Spektrin" te ministria e kulturės, por me mbylljen e "Spektrit", ne na humbėn afro 1500 kopje, qė nuk mundem t'i gjėjmė asnjėherė. Nuk kishim shtypshkronjė nė Lezhė dhe e ndėrpremė. Kur erdha nė Detroit, ka qėnė miku im Zef Brozi dhe poetja Elinda Marku qė, pėr afro njė vit e gjysėm mė nxiten vazhdimisht, aq sa nė Maj tė vitit 2001 mundi tė dalė numri i parė, me shumė vėshtirėsi. Kur po pėrgaditej numri i parė, mbaj mend qė miku im, Dr. Dedė Kolndreu, i cili mė ndihmon vazhdimisht nė punėt e programet kompjuterike, me sinqeritet mė tha: " Vetėm ne tė dy e besojmė, se keto ditė do dalė revista." "Kuvendin" e kanė ndihmuar dhe ndihmojnė, aq shumė krijues dhe lexues, sa do duhej njė bisedė vetėm pėr kėtė temė. Eshtė njė revistė informative dhe kulturore, nė formatin e njė libri, me afro 200 faqe nė muaj, pa ndėrprerė. Nė tė kanė dhėnė mendimet e tyre shumė pėrsonalitete, tė politikės, kulturės dhe historisė. Janė botuar qindra e qindra faqe krijimtari. Janė fiksuar evenimentet mė tė rėndėsishme tė komunitetit shqiptar kėtu, etj etj… Pėr " Kuvendin" kemi kohė tė flasim.


  Nga " Kuvendi", mesa di unė, doli libri juaj " Shqiptarėt nė Detroit", njė vepėr qė e plotėson shumė komunitetin shqiptar tė Detroitit, si njė nga komunitetet mė tė vjetra nė Amerikė. Ju e keni lėnė hapur vazhdimin e tij. Ē'mund tė na thoni pėr kėtė?

  Komuniteti shqiptar i Detroitit, ėshtė njė komunitet shumė i njohur, qė ka pasur dhe ka pėrsonalitete me emėr dhe, qė kanė ndihmuar ēeshtjen shqiptare. Qė unė do ta vazhdoj kėtė libėr, kjo ėshtė afėr mendėsh dhe, besoj qė pas njė ose dy vitesh, ndoshta edhe nė 2008-tėn. Ka pasė vrejtje me vend, qė unė kam pėrfshi nė atė pėrmbledhje intervistash, si dhe kemi bėrė intervista, qė teprojnė, ose qė duheshin lėnė jashtė kėti libri. Por, e shkruara ka njė tė mirė, mund tė korigjohet, megjithėse unė nuk jam penduar kurrė pėr ēfarė kam bėrė. Nė njė komunitet prej afro 150 mijė shqiptarėsh, ka vend dhe mundėsi pėr mė shumė, nėse tė pamundurit pėr tė shkruar, kanė mundėsi tė ndihmojnė. Nė mos jo tė ndihmojnė, tė mos pretendojnė tė jenė nė vepra patriotike, kur nuk kanė bėrė asgjė pėr Atėdheun e tyre, qoftė edhe tė mendojnė njė moment pėr tė. Tė paktėn t'u mbetet emri si pėrkrahės tė kėtyre veprave se, edhe ashtu do tė bėjnė diēka patriotike. Libri i dytė do tė konceptohet ndryshe, jo duke u pėrqendruar nė biseda. Ai do tė pėrshkruaj nė etapa, ecurinė dhe zhvillimet nė komunitet, lidhur pėrherė me trojet shqiptare, prej nga vijmė.


  Cila ėshtė gjinia e preferuar dhe, nga i merr frymėzimet nė krijimtarinė tuaj?

  Mė josh poezia, megjithėse ėshtė krijimtaria mė munduese, qė kėrkon tė thuash nė pak vargje njė mendim, njė kuptim, tė transmetosh mesazhe, tė krijosh emocione, pėrjetime etj et… qė edhe ju i dini dhe i keni provuar.Shpesh sjellė ndėrmend, dy vargje tė Eseninit: " Qė tė jeshė poet, kjo do tė thotė/ tė plagosėsh veten kurdoherė.." Tė botosh njė libėr me poezi, do tė thotė t'i keshė situr nja tre libra dhe, tė keshė lėnė me njė anė dhjetra poezi, qė ndonjėherė edhe tė dhimbin. Jo ēdo gjė e shkruar,ėshtė e botueshme. Pėr kėtė duhet tė binden vetė autorėt. Poetėt e viteve tė fundit ( disa ), zor tė kenė nė arshivėn e tyre njė poezi tė pabotuar, duke u kthyer vėrtetė nė Zhurdenin e Molierit. Kėshtu nuk ka ndodhur as me nobelistėt, as me Neruden, as me Lorkėn, as me Bėrnsin..etj…etj.. Kam provuar tė shkruaj edhe nė prozė, por mė duhet edhe ca kohė tė kemė njė krijim qė t'i rezistojė kohės. Frymėzimet nė poezi janė tė rralla. Duhet tė jenė emocione shumė tė forta, qė diēka tė tė nxit pėr tė shkruar. Tani, me zhvillimin e njohjes, shumė ndodhi kalojnė pa emocione, nuk kanė aq forcė fenomenet, sa tė tė mbajnė lidhur, pas mendimit, tė tė ngarkojnė me impresione, qė kėrkojnė shkarkime tė rrufeshme nė letėr. Poezia ėshtė krijimtari e moshės, qė duhet tė shmangė proliksitetin. Atė e shkruan mosha, vuajtjet, pėrjetimet e forta, dhimbja e fenomene tė tjera rėnduese, qė duhet t'i heqėsh nga pesha jote. Por, nė radhė tė parė , poezinė e shkruan mendja. Kur e shkruan poezinė dhe e mendon tė realizuar, ndjehėsh krejt i lehtėsuar. Poeti nuk duhet tė bėjė tregti me fjalėn, tė shkruaj vetėm pėr ta shitur. Nėse je vėrtetė poet, poezia do tė shitet.


  Ka 3-4 vjet qė jeni marrė edhe me kritikėn, duke guxuar t'u bini tė mėdhenjėve ( e kam fjalėn pėr kundėrshtimin e reēensės sė Qosjes pėr librin e Rudina Xhungės, etj…

  Mė kujtohet qė analizėn e parė e kam bėrė pėr librin poetik tė Flora Brovinės. Kam shkruar herė mbas here pėr libra tė lexuar. Pothuajse pėr tė gjithė librat qė lexoja kam mbajtur shėnime. Mė vonė shkrova njė analizė pėr vėllimin poetik " Koha" tė Kadaresė, ku poeti Rudolf Marku, do mė shkruante njė letėr tė gjatė, ku mė thonte ndėr tė tjera: " Atė qė nuk e bėnė kritika letrare, e bėni ju. Ėshtė njė guxim dhe njė punė pėr t'u admiruar..etj." ndėrsa me shkrimin e Rexhep Qosjes pėr romanin e parė tė Rudina Xhungės vėrtetė jam befasuar, aq sa nuk mund ta besoja se mendime te tilla i ka dhėnė nje kritik si ai. Herė mbas here kam marrė nė analizė libra poetik, por asnjėherė me tendencė. Nė fund tė fundit, kritika ėshtė mjeti mė i mire, qė e ndihmon krijimtarinė. Kurse, miku im Ndoc Gjetja, do tė ishte kritku im i parė. I kisha dėrguar nė vitinn 1974 dy fletore 64 fletshe me poezi dhe, mbasi i lexoi mė shkruante : " Ka ndonjė poezi tė realizuar, dhe sidomos vargje tė realizuara, por assesi, nuk je gati pėr tė dalė me libėr". Pra, nė ato fletore mund tė ishin mė shumė se 100 poezi dhe mė shume se 5 vjetė krijimtari. Fillimisht u ndjeva keq, por ajo ishte ndihma e parė dhe mė e mire, qė mė dha miku im, i cili donte qė unė tė paraqitesha para lexuesit, ndoshta mė mirė nga ē'unė mendoja.


  Cilėn ėndėrr nuk keni realizuar ?

  As qė bėhėt fjalė pėr ėndrra. Ato do tė mbetėn tė tilla, megjithėse nuk kam qėnė tip ėndrrimtar. Asnjėherė nuk kam parė pėrtej mundėsive. Nė tė shumtėn e rasteve, pėr mua, ėndrrat janė mite. As Herkuli nuk e vrau Hidren me 9 koka. Atė e krijoj njeriu, pėr t'u bėrė i fortė, pėr t'i besuar vetes nė forcėn qė ka, nė atė qė mund tė bėjė!


  Mendoni se " jeton" poezia me politikėn dhe , ē mendim keni pėr pastėrtinė e figurės sė politikanit?

  Poezia ėshtė ndjenjė, politika ėshtė qėllim. Qė tė arrish diku, duhet tė shkelėsh mbi ndjenjėn, mbi lodhjen, mbi mundėsite, nė dėm tė dikujt, tė diēkaje. Pra, janė dy kahje te kundėrta. Poezia mund tė pėrshkruaj momente, qė vijnė pėr rrjedhojė tė politikės, por jo tė jenė bashkudhėtare. Politika, sado njerėzore tė jetė, nuk ėshtė poezi. Poezia ėshtė gjithėmonė opozita e politikės. Nuk kam ėndėrruar dhe nuk ėndėrroj tė jemė politikan. Nuk ėshtė keq, pasi ashtu jetohet mė mirė. Tė paktėn kėshtu mė thonė. Kujtoj njė ish ministėr, qė mė thonte para njė viti: " Po deshe tė lodhėsh dhe tė mos fitosh sa kėtu, rri nė Amerikė." E dija se kishte tė drejtė, por nuk mund tė isha nė atė mėndje. Sa pėr dosjet, le ta ndėrmarrė parlamenti njė inisiativė tė tillė, se ėshtė vėrtetė i vonuar. Tani edhe hapja e tyre nuk vlen shumė, pasi 17 vjetė kanė penetruar, deri nė majat e pushtetit, spiunė me dobėsi karakteri tė dukshme, e jo se i shėrbyen shtetit pėr aftėsi. Spiunat ordinerė,sidomos krijuesit, qė i shėrbyen me devotshmėri, qė bėnė padi, pa iu dridhur dora, kur nuk u rrezikohej jeta, nuk duhen toleruar fare. Eshtė mėkat qė ata pėr 17 vjetė, kanė pėrfituar aq shumė, disa prej tyre duke thėnė me paturpėsi: " ata qė nuk i shėrbyen Atdheut ( spiunuan ), ishin merhuma." Dhe, i mjeri popull i duron mbi krye. Ketė, jo vetėm qė duhen demaskuar, por duhen ndaluar me ligj, tė kenė njė detyrė, sado tė vogėl nė jetėn publike. Aq mė tepėr, ata qė i kanė shėrbyer nė moshėn e pjekurisė sė plotė.


  Keni preferenca nė kėtė fushė?

  Nuk kam preferencė nė politikė, sepse si Zhozef Fushe, si Maksimilian Robespier mė kanė lėnė shije tė keqe, pasi i kam lexuar. Shije tė mirė mė ka lėnė " Utopia" e Thomas More, ku sipas tij, vyrtyt ėshtė tė ndihmosh tė tjerėt. Ju do tė habiteni,kur une te zbresė nga Robespieri te Vorf Nikolli ( Lalė Vorfi ) , njė murator, pa asnjė klasė shkollė, qė shumė shpesh e dėgjoja tek fliste pėr inglizin, gjermanin dhe moskovin etj…, ishte politikani i parė, qė kam njohur nė jeten time. Ishin disa moshatarė tė tij, qė mblidheshin nė kodrinėn e rrumbullaktė mbi shpinė e Lalė Vorfit dhe ai fliste pėr luftėn. Unė nuk e di as sot pse u gjindėsha aty, ose afėr tyre. Nė politikėn e sotme nuk mund tė pėrmend asnjė, pėrveē fiksimit qė mė ka mbetur nga Helmut Kol dhe, deri diku Henry Ksinger. Ndėrsa tek shqiptarėt, edhe pse nuk qe njė plolitikan karriere, Pjetėr Arbnori mė ka lėnė mbresa tė paharrueshme. E kam njohur nė njė datė qė mbahet mend, me 5 janar 1991, tek po shpėrndante numrin e parė tė gazetės " Rlindja Demokratike", para ndėrmarrjes artistike " Migjeni, nė Shkodėr. Isha me mikun tim, Kolė Prela, i cili ia mori gazetat, pėr ta ndihmuar, pasi rreth tij u bė njė grumbull shumė i madh njerėzish. Kam pasė rastin ta takoj mė vonė, edhe kur ishte nė detyrė, edhe kur nuk ishte. Pjetri, pėrherė mbeti i njėjti. Pėr " Kuvendin" kam pasė njė intervistė me tė, pak mė shumė se njė vit para se tė ndrronte jetė. Po sot?-do thuash ti. Nė Shqipėri nuk ka politikanė tė paindoktrinuar tė moshės mbi 40 vjeē.


  Si i shikoni pėrpjekjet e diplomacisė ndėrkombėtare ,kosovare dhe shqiptare ,pėr ēeshtjen e Pavarėsisė sė Kosovės?

  Politika shqiptare ( Kosovė – Shqipėri ) ka qėnė pėrherė e mbėshtetur tek Perėndimi, ndaj dhe ne na ėshtė dukur e lėkundur. Nė fakt, nuk kishte si tė ndodhte ndryshe. U kritikua njė nga miqtė e mi, Besnik Mustafaj, sapo mori detyrėn e ministrit tė jashtėm, nė qeverinė demokratike, por tė gjithė po e shohim, se nuk mund tė kėrkohej mė shumė, kur nuk donin tė na jepnin asgjė.. Kompleksiteti i fenomeneve tė tilla, e pėrbėn shumė tė vėshtirė problemin kosovar, megjithėse ėshtė njė rast i paprecedent nė historinė botėrore, njė popull me 90 pėrqind tė njė gjuhe, tė njė rrace, nė trojet e tyre autoktone, tė mund tė mbahet me dhunė nėn zgjedhėn e njė kombi, qė nuk e lidh asgjė me tė. Ndaj, ka ardhur koha qė, edhe historia botėrore duhet rishikuar. Mbi kurrizin e shumė popujve, janė bėrė shumė padrejtėsi. Pse tė mos riparohen?


  Mund tė kalojmė nė njė plan mė intim: a urren Pjetri?

  Nuk mė pėlqen fjala urrejtje. Tė urresh, do tė thotė tė mbash brenda vetes, njė zemrim shumė tė gjatė, i cili kthehėt nė urrejtje tė pėrhershme. Nuk urrej, as nuk u kthehėm gjėrave tė prishura. Secili ka jetėn e vetė, ashtu siē e koncepton ai. Mund tė jetė i mire, kur nuk ėshtė, mund tė jetė i matur, por nuk mendon gjatė dhe, nuk e ka tė kalitur durimin. Ka vetėm njė test pėr njeriun e kulturuar. Sa ai ėshtė i kujdes'shėm dhe i pėrmbajtur nė njė grindje. Kam pasė njė rast, qė ajo pak simpati, qė kisha pėr njė tė njohur intelektual, u kthye nė urrejtje. Gjatė njė grindje, qė isha i pranishėm, nuk dinte gjė tjetėr, veē tė shante. A mund tė jenė kėshtu pėrjetėsisht. Jo. Njerėzit mund tė ndryshojnė. Megjithė forcėn time urrej thashethėmexhinjtė burra dhe mosmirėnjohėsit! "Gjarprit, edhe qumėsht t'i japėsh, nxjerrė helm".- thotė populli.


  Dashuria me e madhe e Juaja?

  Nuk kam asnjė dashuri mė tė madhe, se atė pėr fėmijėt.


  A keni armiq?

  "Njeriu nuk mund tė jetė shumė i kujdesshėm nė zgjedhjen e armiqėve tė tij"- thotė shkrimtari i njohur Oskar Wilde. Per fatin tim tė" keq " armiqtė e mi tė hapur janė mė pak se mediokėr, qė nuk kanė asnjė lidhje me letėrsinė, nė veēanti. Ata filluan tė kenė vetėm inate, kur mėsuan se, nė letėrsi u beka njėfarė emri e, jo me mashtrimet dhe genjeshtrat e tyre… ndėrsa armiqtė e fshehur janė ata, qė nuk thonė asnjė fjalė pėr punėn qė bėjmė, pėr krijimtarinė e tjetrit, nė disa raste duke na lavdėruar e, mbas shpine, tė jenė pėrsonazhe tė Shekspirit.. Nuk mendoj se ėshtė hakmarrje, t'u thuash tė vėrtetėn edhe miqėve mė tė mirė, edhe pse e din, se ata do tė bėhėn armiqtė e tu. A nuk u hakmuar princi Hamlet, vetėm ngaqė fantazma e tė atit i tha, se ėshtė vrarė nga Klaudius? Po sikur princi ta kishte parė?


  A fal Pjetri?

  Pjetri toleron. Krijon hapsirė pėr vete dhe tė tjerėt.. Kur vijmė tek falja,kjo ėshtė dhe e meta mė e madhe, qė ia njoh vetes. Nuk kėrkoj falje, as pėr veprime qė do t'ia vlente, jo vetėm tė kėrkoja falje, por edhe tė mė falnin. Kur nuk di e nuk mundem tė fal Pjetrin, a falka Pjetri?!


  Cilėt janė miqtė tuaj ,mė tė mirė?

  Librat. Librat dhe vetėm librat. Me ata kėshillohem shpesh. Kur dua te gjėjė modelin e politkanit tė pafytyrė, tė krijuesit qarraman, qė nuk u mjaftonin as lakrimarėt e madonave franceze, tė sharalatanėve tė pacipė, tė burrave kurva, tė heronjėve tė vėrtetė dhe nobelistėve, pėrsėri thėrras nė ndihmė librat. Nė rastin konkret, konsultohem shpeshė me disa shokė, qė nuk arrinė as gishtat e njerės dorė. T'i permend? Besoj nuk ėshtė nevoja. Pėr gjėra kryesore konsultohem edhe me miken, kolegen, gruan, qė ėshtė gjithėmonė e dashura ime, Elinda Marku ( ndaj dhe ka zgjedhur tė mos e marrė mbiemrin tim, pėr tė mbetur, gjithėsesi e dashura ime, dhe unė i dashuri i saj), me fėmijėt, tė cilėt nuk i konsideroj vetėm fėmijė, por ēdo ditė e mė tepėr, ata janė edhe miqtė e mi mė tė sinqertė.


  Kush janė shkrimtarėt tuaj tė preferuar ,brenda dhe jashtė atdheut?

  Martin Idenin e kosideroj libėr jasteku. Qė do tė thotė, se njėri prej tyre ėshtė Xhekė Londoni. Nė ditėt e sotme ka aq shumė shkrimtar, sa vėshtirė tė pėrcaktosh por, pėr mua, Gabriel Markesi mbetet shumė i madh. Paolo Coelho, pas viteve 90-tė, po shkruan prozėn mė tė pėlqyeshme. Mua " Alkimisti" mė ka rėnė nė kokė. E pra, ėshtė njė prozė, pa shumė ngarkesa filozofike e metaforike, ėshtė njė prozė e drejtėpėrdrejtė, qė tė rrėmben, pa tė lodhur, nėpėr sallone e pėrshkrime tė panevojshme. Mė ka mbetė nė mendje ngashmėria e tė mėdhenjėve. A nuk ngjanė " Anabel Li" e Adgar Allen Po me " Gruaja e qymyrtarit" tė Robert Berns?


  Jeni dhe punoni nė vendin me njė demokraci tė mirėfilltė; ēfarė do tė deshironit tė kishte Shqipėria jonė nga ky vend?

  Demokracinė, ligjet dhe zbatimin e tyre.


  A ka pasur momente qė jeni ndjerė i dyzuar pėr tė marrė njė vendim ?

  Ka pasur raste, qė jam matur, por jo lėkundur. Natyra e njė krijuesi nuk pėrshtatet me vendimet. Krijuesit nuk kanė natyrė ekzekutive. Ata ekzekutojnė me harresen, pėrēmimin dhe nuk e pėrdorin fjalėn pėr tė dėnuar.


  Ke bėrė ndonjė gabim, qė ia sheh gjurmėt edhe sot?

  Materialistėt thonė, se dashuria ėshtė gabim. Nėse ėshtė ky gabim, une kam "gabuar". Shumė herė gabimet nuk varen nga ne. Gabimet qė mund tė kemė bėrė, duheshin bėrė, edhe pse dhimbin. Ato janė gabime, pėr tė cilat nuk pendohem.


  Ēfarė u lidh me Mirditėn?

  Me Mirditėn mė lidh vendlindja, varret e tė parėve tė mi, gjithėēka…


  Nėse do tė kishit mundėsi tė ktheheshit edhe njėherė pas nė kohe, ēfarė do tė ndryshonit?

  Do studjoja pėr mjekėsi.


  A do te kthehet Pjetri ne atdhe?

  Atėdheu ėshtė pėrherė me njeriun. Edhe nėse ai ( njeriu) mundohet ta largojė, e ka tė ngjitur pas vetes dhe, thjesht nuk e sheh, se ai nuk i shqitet. Nuk e kam mohuar Atėdheun, pse kam marrė nėnshtetėsi amerikane. Nė Atėdhe jemi ēdo ditė, nga mėngjesi deri kur flemė. Zgjohemi nė mėngjes, pa pirė kafen hapim internetin, para se tė flemė poashtu. A nuk jemi nė Atėdhe?! Edhe pse jemi aq larg tij, duke qėnė me njėri tjetrin, ndjehemi si nė vendin tonė.. Atėdheu nuk ėshtė vetėm vendi, Atėdhe ėshtė gjuha, tradita, njeriu qė i mbart kėto. Duke i ruajtur veēoritė e tij, jemi njė pjesė e Shqipėrisė, qė lamė atje tokėn dhe ėndrrat.
  Ju Faleminderit !


  Intervistoi:
  Raimonda Moisiu,SHBA

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Pjetėr Bogdani
  Nga militanti1980 nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 15:03
 2. At PjetĖr Meshkalla S.j
  Nga Labeati nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 04-03-2009, 11:41
 3. Ndahet nga jeta ish-kryetari i Kuvendit tė Shqipėrisė, Pjetėr Arbnori
  Nga Cimo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 15-07-2006, 16:25
 4. Pjetėr Bogdani
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 16:41
 5. Pėrvjetori i heshtur i Pjetėr Gacit
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2006, 10:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •