Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Kolec Traboini

  “MOS VDIS DASHURI”
  Botim i “Globus R., Tirane 2002
  CIP Biblioteka Kombetare Tirane
  IBSN 99927-44-66-9
  Kushtim i librit

  Tė gjithė miqėve tė mi emigrantė
  nė Greqi, Itali dhe Amerikė,
  bashkudhėtarė tė ėndėrrimit
  shpresės dhe dhėmbjes,

  Gruas, vajzės dhe djalit

  me tė cilėt mora udhėt e botės

  e Nėnės sime nė Shkodėr
  sytė e sė cilės u rreshkėn
  nga malli pėrvėlues i pritjes

  K.Traboini
  Boston, Janar 2002


  LAKURIQ NE ASFALT

  Lėkura ime ėshtė tepėr e rrudhur pėr daulle
  e krahėt e mi janė tepėr tė mplakur pėr punė
  truri im i artikuluar nė sistemin tjeter
  ėshtė njė mekanizėm i ngecur...

  Mė gjej diēka qė tė shes, o Zot!
  Diēka qė tė rroj!

  Jam tepėr i lodhur nga ky treg i ēmėndur
  ku ēdo gjė shitet, blihet e shitet
  nga ushkurėt e ministrave deri tek tulet e grave
  sa rri e filozofoj vargje tė fandaksura:
  Pėllumbat po tė mos bėnin glasa
  do tė ishin engjėj
  e kokat e heronjeve nuk do tė kishin frikė
  nga tė pėgėrrat e qiellit...

  Mė gjej diēka qė tė shes, o Zot!
  Diēka qė tė rroj!

  Ejani blejeni marrėzinė time
  ēdo gjė qė kam nė kokė e nė duar merreni
  merrni po tė doni dhe rrobat e mia
  mė lini zhveshur
  siē mė ka bėrė nėna
  veē blejini, ju lutėm blejini!
  Davidi lakuriq ėshtė njė nder
  Moisiu i zhveshur ėshtė njė turp
  do tė pėrpiqem tė shes edhe turpin...

  Duhet tė shes diēka nė kėtė treg tė ēmėndur
  duhet tė shes diēka qė tė rroj
  nė kėtė botė
  ku kurrgjė nuk mbet pa shitur.
  Tė ish pėr mua
  njė funksionar do ta shisja me vlerėn e njė ēakmaku
  sa pėr tė ndezur plehrat e rrugėve
  e pastaj mbi zjarr do tė shurroja pa mėshirė
  e pa frikė
  nga ligji qė mbron burrat e shtetit
  nė vendin tim tė shkatrruar
  nga marrėzia e politikanėve pa tru.

  Duhet tė shes diēka nė kėtė treg tė ēmendur
  mė sillni diēka, ju lutem, mė sillni
  diēka qė shitet lire, fare lirė, sa vetė liria
  por jo ministėr a deputet, diēka tjetėr
  dhe sa mė shpejt se perėndoi dielli
  e hėna do tė mė gjej lakuriq nė asfalt
  si kalė plak i drobitur
  duke i hingėllitur qiellit:

  Mė gjej diēka qė tė shes o Zot!
  Diēka qė tė rroj!
  24 Prill 1993


  IDIL ME LIRINE

  Ti kalon
  gjithnjė kalon
  nė kėndin e rrugės unė gjithnjė
  duke pritur

  e ndjej jam brenda teje
  tretem ne imazhin tėnd
  nė frymėn tėnde jetersohem

  deri kur ky kalim
  deri kur ky harrim
  sa shekuj?

  Liria ime e tjetersuar nė mjegull.
  1990


  MOS VDIS DASHURI

  Mesnata e dhjetorit zbriti nė tatėpjeten e shkallėve
  me flokė tė lėshuar e ftyrė tė ējerrė
  si nė vdekjet pagane
  unė jam i vetmi dėshmitar i vdekjes tėnde
  me njė cigare tė ndezur
  qė mezi i ngroh sekondat e fundit qė s'duan tė ikin...

  Tani askush s'pėrgjon vetmine time
  tani mund tė rri vetem me mendimet e mia per ty.
  Tė tjerėt flėnė tė harruar
  harku i dorės sime pėrkėdhel imazhin tėnd
  hapsira qė ti i merr errėsirės ėshte fare e vogėl
  dhe frymemarrjen ta ndjej paksa tė mbytur...

  Vetem kaq!
  Oh sa pak dashuri na afroi jeta!

  Diku larg nje gjoks i ējerrė pėrcjell njė kėngė
  kėngė me dhėmbje e brengė
  pėr diēka qė ka ikur e s'kthehet kurr mė
  pėr diēka tė shtrenjtė.
  Pastaj heshtja hajdute vjen tė rrėmbejė fjalėt
  nė retinen e syve tanė tė njėllojtė vjen imazhi yt
  i mbledhur kruspull
  dhėmbėt kafshojnė urrejtjen
  e dėnesat nė zemren tėnde sa vinė e shtohen.

  Duan tė rrėmbejne trokitjen nga zemra jote
  e ti s'e duron dot kėtė dhėmbje...

  Tė rėndojne supet
  drithėrojnė qėpallat si fletėza mbi ujė
  me njė peshė tė tillė edhe degėt e lisit thyhen
  siē u thye sontė nje kockė gjoksin tėnd
  prej nga doli njė zog i kaltėr, krahėthyer
  me pėrpėlitjen e vuajtjes
  e rend nė tė katėr horizontet i dehur me ndjenjen e lirisė
  rrugėn pėr tek unė e di, por ai bie nė sokak pa frymė
  nė sokakun e tė marrėve ku era argas fytyrat e njerėzve
  pa dashuri
  se dashurinė e kanė mbyllur nė burgun e gjoksit
  e nuk gjen kurrkund njė sokak ku njerėzit tė duhen
  pa frikė...

  Ndersa unė kėrkoj tė mėlcoj dhėmbjen e plagėve
  nata e errėt indiferente
  si fshesare hedh nė kosh ēdo kujtim tė djeshėm
  duke vendosur pushtetin e heshtjes
  duke shuar fenerėt e shpirtit
  duke m'i shtuar kėshtu shtėrngesat e zemrės.

  Nata heq zvarrė patericat nėpėr rrugėt e qytetit
  mė kot e shtyj- ajo ēalon si e ēmėndur
  dhe s'do t'ja dijė se e pres tė nesėrmen me ankth.

  Kam njė trėndafil tė zjarrtė qė mė pėrvėlon nė buzė
  kam njė rrahje nė gjoks qė po ma ēan zemrėn
  dhe s'kam ē'tė tė jap nė kėtė natė veē njė buēete me yje
  e hėnėn qė varet si shportė mbi kokėn tėnde
  me puthjen e nesėrme- kur tė dalė dielli
  nėn thirrjen e zjarrtė tė Nerudės
  Mos vdis Dashuri! Mos vdis!

  Se neser nuk do tė jesh kurrgjė mė shumė se njė muranė.
  Tiranė, 14 Dhjetor 1988


  PELLUMB NE DEBORE

  Aty nė kuadėr rri ngrirė e s'fluturon
  pak i
  mė shumė i shushatur nga bardhėsia...

  Ē'udhė do tė mirrje mbi glob?!

  Nė atė dimėr tė eger s'gjeje vend pėr fole
  fotografi tė afroi njė strehe nė mes lentash
  qė mė shumė tė tremben se tė ngrohen
  dhe humbe nė hapsirat e bardha pa jetė.

  Tani ty s'tė bėjnė punė
  as dashuria
  as mėshira

  ...aty nė kuadėr rri ngrirė e s'fluturon.

  Tiranė, Maj 1987


  O NJERI

  Nė mbetėsh nė errėsirė ndonjėherė o njeri
  krejt i vetėm
  me mendimet e tua e mjerimin tėnd
  pėrpiqu para sė gjithash tė zgjosh nė kėtė heshtje
  kujtimet e herėshme
  nė do tė kesh pranė driten dhe njerinė.

  Atėherė me errėsiren nuk do tė kesh pika takimi
  atėherė errėsira do tė ketė frikė prej teje
  e ti kurrė prej saj

  ja tek terhiqet nė skutat e qelise
  si egėrsira agimeve...

  Mjer ai qė nuk gjen dritė
  nė kėto rizgjime!

  17 dhjetor 1987


  VETMI

  Pashė natėn
  diku larg
  njė qytet plot drita.

  Mu duk vehtja nė hapsira tė ftohta yjore
  njė yll i vetmuar...

  Sa larg ju ndjeva o njerėz!

  Njė cipė akulli zuri vend nė zemren time.

  Kam, Tropojė 1988


  I THEM VDEKJES JO!

  Nga ti Vdekje nuk dua apel per zgjatjen e jetės
  - qoftė dhe njė cast,
  paraqitjen rreshtore tė mėngjesit e mbremjės
  nėn pushtetin tėnd - e urrej
  si tė internuarit nė ishujt pa jetė,
  qė natėn bashkėbisedojnė me yjtė vetmitarė
  e ditėn zhuriten nga monotonia e detit dhe e qiellit
  teksa shqyejne pjesėt e mishta tė trupit
  gjer nė kockė - pėr tė ushqyer shpresen,
  atė pacavure tė ndyrė qė ta valėvisin nė sy
  si demit shaminė e teoradorit,

  ndersa nė trup ngulen heshtat e tėrbimit
  quaje shpėtimit klinikisht- nuk ka rendėsi
  emri qe Koha u vė shpresave tė reja...

  Gjithėsesi - fundi ėshtė saktėsuar ne kodin gjenetik
  nė transfiguacionin e qelizave qė njė herė
  duhet tė vdesin - Ligj i Natyrės...
  ateherė pse duhet tė vdes i pėrkulur?!

  I them Vdekjes jo!- nė ēdo qelizė tė jetės!
  Nuk ėshtė shpėtim, pak e nga pak
  tė shėmbėsh ngrehinen e trupit- tė kafshosh vetvehten,
  duke zhveshur muret nga suvaja ku duken tulla tė shkallmuara
  e pėrmes brinjėve, si pėrmes trarėve tė catisė tė fryjė erė...
  njė erė qė tė pėrkul si kalli thekri mbi muranė
  e grumbulli i eshtrave tė tkurret e tė mblidhet kutullaē
  vetem me idene e njė ditė tė zgjatur - vetem njė dite,
  duke pranuar zbritjen shkallė-shkallė tė nxehtėsisė sė gjakut
  qe tė ka pėrvėluar nė gjoks pėr dyzet vjet...

  Le tė shėmbet kasollja- siē thotė varfanjaku,
  qė ka vetem njė shprese- kashten e ēatisė
  por ka nderin mbi gjithēka- e thotė:
  "Tė shėmbet! Te digjet!"
  se lepirja e flakeve nuk ėshte asgjė
  pėrpara lėpirjės sė buzėve- pėrpara turpit...

  Ndaj aty ku jeta tė sfidon trimėrisht - ti Vdekje
  hyr pa trokitur, si hajdute nate me misionin e azgjėsimit,
  por para se tė shembesh shtėpinė- vuri flakėn
  ngroh akullsine tėnde,
  ashtu siē je - pa trajtė e pa formė
  me dėshirėn e shfrenuar tė mos vije kurr Zgjimi.

  Ja kėshtu ecen ti nė hapsirė me misionin e zi,
  duke i tmerruar njerezit- si nje kalė i drunjtė
  qė trokon kudo- herė nė njė shtėpi e herė nė njė tjetėr
  here ngatrron kufijt e shteteve - asgjė s'tė ndalon
  duke shtuar trokėllimat - nė njė rėndje tė hazdisur
  e duke mbajtur si yzengji mallėkimet e Botės...

  S'ka fre pėr ty - progresioni gjeometrik i tėrbimit tėnd
  herė-herė nuk ka fund
  por qėkur njerėzit zbuluan sekretin e zjarrit
  edhe ti si Zeusi mbete pa fuqi
  edhe ti si Zeusi me skeptrin tredhėmbesh godet trupin
  e Prometeut
  ndersa tė vegjėlit qė rrojnė nėn hije lisash, shpesh i harron
  por Prometeu vdes e ringjallet- diē mė i madh- diē mė i bukur
  ndonėse nuk ėsht indentikisht ai,
  por i biri, i biri i tė birit, i stėrbiri
  i mijėra bijėve qė rrjedhin nga ai gjak - nga ai lumė...

  Edhe pse nė gjunjė nuk mė ka trokitur pleqėria
  mė pėlqen tė rri nė diell sa tė mė shullėhet koka,
  paēka se pika e diellit ėshtė mė e rėndė se pika e hijes,
  paēka se shpresa pėr tė zgjatur ditėt ėshtė njė karrem i kolmė
  qė tundon burra shtetesh...
  dhe tė Vdekshmit e Hijes tė quajnė budalla pėr ēdo refuzim,
  ndersa tė Pavdekshmit e Skeptrit- e dine qė janė tė pavdekshėm
  dhe heshtin krenarė - sepse kanė siguruar pasaportat pėr dy Jetė,
  vdekja pėr ta ėshte njė kapak druri- qė kalbet shpejt, shumė shpejt,
  mė shpejt se Lavdia- ndaj i sheh tė kthehen sė gjalli nė statuja,
  tek thonė profeci pėr qėndresen e gurėve
  nė themelet e kėshtjellave
  nėn peshen kolosale tė mureve.

  Ja ku erdhi...
  trokon...trokon me nallanet e drunjta
  nėpėr udhe -nėpėr kalldrėme
  me deshirėn e shfrenuar tė mposhtjes se Njeriut- qe ai
  tė lėshojė frymen e fundit
  pa i ardhur akoma fundi...
  Dal nė prak... I them Vdekjes Jo!
  nuk dua mėshirė
  mėshira ėshtė metastaze kanceroze qė bren karakterin
  njerėzor- pak e nga pak - derisa e kthen nė njė kufomė
  duke e ndarė pėr sė gjalli nga tė gjallėt...
  Kurrė!

  Mbi fytyren tėnde Vdekje hedh pėshtymen e fundit
  pėrpara se tė mė jetė tharė gjuha
  akoma mė pėrpara se trupi tė mė bėhėt akull e hi
  duke refuzuar cdo falje
  duke refuzuar kapitullimin e trupit dhe tė shpirtit
  ve per te ruajtur frymemarrjen sa nje gulē azmatik...
  Kurre!
  E dua gjoksin me ajr
  dua tė vdes i bukur
  tė jetoj me imazhin e qėndresės
  deri nė ēastin e heshtjes.

  Ti, Vdekje bej ē'tė duash! Vazhdo trokun!
  Trokun ogurzi pėr betejen time tė fundit.
  Unė do tė rėnd duke kėnduar edhe nė shkofsha drejt humbjes
  siē rėnden njėmije breza - stėrgjyshėrit e mi
  pa dalė asnjėherė kundėr Lumit tė Gjakut qė uturon...

  Nėpėr kėtė lumė le tė rrjedhė rrėkeza ime!

  Tirane 1986


  T I R A N I

  Nė qoftė se ju mbi krye keni Tiranin
  qė veē me gjak e mbron fronin e tij
  patjeter do tė heshtni- dhe me lavde
  do ti kėndoni si tė ish pėrendi

  se s'ka rrugė tjeter nė kėtė botė mizore
  veē rrojtjen ta paguash me mundim.

  ...Megjithėse ēdo i mjerė e ka nje shpresė
  tė vijė njė kohė qė pushtetmbajtėsi
  nga frika e komplotit pak nga pak tė vdesė
  vasalėt duke i vrarė kot sė koti

  ...dhe kėshtu ata nėn dhunė fitojnė guximin
  Tirani pak nga pak nis zbret nė varr.

  Tiranė Janar 1991


  MOS ME DIL NE SHTEG
  KOKALL E VJETER!

  Mos dil nė udhėn e njeriut o Fantazėm!
  Nė zemren time ka aq shumė dritė
  sa digjet e pėrvėlohet errėsira
  digjet e pėrvėlohet frika
  si Feniksi nga zjarri
  rilind dashuria

  Mos mė dil nė shteg Kokall e vjetėr
  kėshilltar i keq i Natės Mergimtare.

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  PARTITURAT E SHIUT- Cikel poetik

  PARTITURAT E SHIUT - Cikel poetik
  Lajtmotiv

  Ne ke nje engjell ne gjoks,
  nxirre te shohe diellin.
  Nese djalli i tinezise
  fle ne gjirin tend,
  te lutem me vrit,
  para se t'mi vrasish endrrat.

  1- PARTITURAT E SHIUT

  Iken trombat, violinat, kontrabaset,
  dirigjenti, spektatoret madje dhe portjeret.

  Iken te gjithe - nuk mbeti njeri,
  Butrinti po rroposet ne shi.

  Po une cfare dua ne mes te statujave?
  Mbase jam nje violincel i lagur
  qe dikush nga orkestra e harroi,
  nje djall e di.

  Le ti bie ketij violinceli
  derisa hena te zbrese me draperin e arte
  per te korrur grunajat e yjeve te shpreses,
  qe pikellojne mbi statujat e mbytura te liqenit
  si ne nje pellg lotesh prej tre mije vjet.

  Permes litareve te shiut,
  violinceli i lagur i shpirtit tim
  hap partiturat e Mozartit
  e derdh tinguj ne qiellin e Butrinit.

  Ne perendim deti qeteson valet
  e patat e egra ikin drejt Korfuzit.
  Te vetmit spektator ne amfiteater
  heshtja dhe ti.

  Ti Dea - une Mozarti.
  Eja te lagemi ne shi!

  2004


  2- NE PORTEN TENDE, NATEN VONE

  - Kush eshte?

  E kush dreq tjeter mund te jete kaq vone
  rrugetari qe te troket zhurmshem ne kete porte,
  vec meje mes te rrangallave te jetes harrakate
  plangprishes i vetvehtes ne kete bote.

  Menyra se si flas a nuk te bind ndopak,
  se jam ai qe fluturon me zogjte?
  Jam Finlej i varfer e vij te ul koken,
  te bej cdo gje qe Zonja me thote.

  - Po ne kerkofsha te me puthesh, o derezi?
  - Do te puth, do te bej sic me thua ti!
  - Po ne krevat po te vura, mor derebardhe?
  - Gjumi ne mengjez nuk do te me dale.

  Kush troket kaq vone ne kete shtepi,
  a une a Robert Bernsi... nuk e di?

  2004


  3- POEZIA PA DATE

  ...Pareshur me kerkon
  e me mban zgjuar,
  me ben ta pres,
  e ta kerkoj,
  per te te mendohem...Pse valle?!

  Perse kjo poezi pa date?! Kur e ke shkruar?
  Nepermjet vargjeve arrij te lexoj shpirtin
  ashtu si nepemjet shenjave te gishterinjeve
  indentifikohet njeriu.

  Po mua me mungon koha,
  koha qe ka filtruar poezi
  prej gjoksit tend te dritheruar.
  Ne c'labirinthe deshirash rroje ti?

  Per ke tundohej shpirti yt i trazuar,
  te lutem, ma thuaj.

  Pse hesht? Ti nuk je Xhaone Madł ne brigjet e Senes
  qe ka tmerr te flase - e une nje Ravik emigrant i mundur
  nen Harkun e Triumfit i harruar...

  Pra, kur?

  Jo me kot rremoj ne shpirtin tend ta di ne i ke shkruar
  ato vargje per mua?! Sepse...sepse...te dua!


  18 shkurt 2004


  4 - HESHTJA JOTE

  E di.
  E di.
  Ti serisht do te heshtesh.

  Asgje te re
  nga fronti i perendimit,
  serisht.

  E une mbetem
  dielli
  qe lind
  ne lindje
  pa mundur kurre
  te flere ne perendim,
  mjerisht!

  2004


  5- ZOG I PLAGOSUR

  Ti shko si Diane* shigjetare pyjeve,
  vri tigra, dhelpra e shpend grabitqare,
  vri po deshe dhe luane,
  amazona ime, ti shpirti me dallge.

  Vri c'te dale perpara,
  nuk jam ekologjist e nuk kam paranoja
  e as nostalgji per xhungla...

  Por nje zog te plagosur
  qe leshohen fergellimen e tij ne krahun tend,
  mos e vri.

  Edhe ai ka kalvarin e tij si Jezu Krishti
  e krahun tend nje kryq ku dremit dhembja.

  2004

  *Perendesha e Bukurise, nena e Kupidit


  6- FJALET

  Je shume e mire
  e dashura ime, je shume e mire.

  Do te shkruaj nje poezi per ty,
  do te perdor nje metafore,
  do te krahasoj me nje trendeline,
  do te te quaj lulebore!

  Po c'i do fjalet kur ke njerine,
  o i gjore?!...

  2004


  7- SINOPTIKA

  Mos e kerkoni sinoptiken njerezore
  ne TV Satelit Show.

  Zoti ne Parajsen elektronike
  nuk mund ta dije
  cfare ndodh me njeriun
  ne qerthullin e ferreve tokesore.

  Sepse Ferri ka per kyezot
  Djallin.


  8- DILEMA

  Mesa duket
  ke zgjedhur heshtjen
  si aleate lufte.
  Jeton me drojen
  se po te flasesh
  e ke humbur betejen
  pa e nisur akoma.
  Pse kjo dileme?


  Lermentovi ne castin e fundit,
  kur nje plumb tinezar e qelloi
  per vdekje, tha:
  "Ata, s'ma marrin dot
  ate qe kam fituar."
  E humbi jeten
  por betejen e fitoi.
  Ne tani po flasin per
  Lermentovin
  e jo vrasesit e tij,
  varret e te cileve
  ne Kaukaz e Rusi
  kane humbur.


  Ne djall te veje Kaukazi,
  Rusia
  dhe spiunet e Carit
  ne djall edhe bota,
  me rregullat,
  ligjet,
  martesat,
  ngatrresat,
  homoseksualet,
  moralet
  divorcet,
  skandalet.


  Rrofte Lermentovi,
  Demoni,
  Tatiana,
  Miciri ,*
  liria,
  poezia ,
  dashuria.
  Te dua!...

  * Personazhe poetike te Lermentovit.


  9- NGRICAT E VERIUT

  Ngrice. Minus 20 grade nen zero ne North Amerika,
  u ngri Liqeni i Micinganit e Niagara mezi merr fryme...

  E megjithate tej e pertej liqeneve veriore
  ndjej te zgjohen tingujt e nje violine
  e kristalet e akullit nisin te thyhen brenda shpirtit te njeriut.

  Koncerti i Vivaldit "Ne kater stine"
  te jep shprese se pranvera troket prap tek njeriu.

  2004


  10- E QETHA KOKEN SI TARTAR

  E qetha koken zero kete dimer te eger
  nga inati i stines qe hyri e s'do te dale,
  i kalova dhe nje brisk te holle zemerimi
  per t'u shfaqur ne Boston si zaporozhas ne kale.

  Portreti im tanime nuk ndryshon
  nga nje mongol a nje ceceni i kreshperuar,
  rri e vras mendjen se sa kotesi ka bota
  e per ku rendim keshtu shpirtethate, te harruar.

  2004


  11- PERANDORIA E HICIT

  Udhetojme te gjithe ne trenin "Glob Willage"
  kuturu, - ku te na sjelle fati
  ne hapsirat pambarim te kozmosit.

  Ne ball te trenit shenohet "Parajsa"
  ku shtyhemi kush te zere vend me pare;
  pushteti, miliardat, kazionte, aeroplanat personale, lavdia.
  e kallamkusure te tjera qe pasurojne boten e qejfeve.

  Ne bisht te trenit, me WC te perbashket
  tabela "Ferri";
  varferia, dhuna, injoranca, perbuzja, prostitucioni,
  droga, Sida, Sarsi e mjerime te tjera te botes se halleve.

  Zoti i sheh te gjitha e qesh( nuk them se tallet)
  me trillet e fateve njerezore
  dhe e perplas njeriun
  here ne nje vagon e here ne nje tjeter,
  per te provuar secili shansin e tij
  ne kete kazino te perbashket nderkombetare.

  Treni rend
  drejt gropave te zeza te Universit,
  permes pafundesise se perandorise se Hicit.

  RAVIK 2004


  Me teper rreth krijimtarise letrare dhe kinematografike te Kolec Traboinit vizitoni websitin p ersonal ne linkun e meposhtem
  http://www.traboini.com/


  RAVIK 2004
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kallmeti : 19-02-2004 mė 16:04

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2009
  Postime
  4

  dikush i pergjigjet koleci-ilir dardanit ne kto lirika

  Puth neneloken ne lule te ballit – perqafoj bablokun tim,
  e marr rrugen per Xhihad – e kom detyr, obligim.
  Plisi bardh shkelqen mi kry – shpirt e gjak i dha per ty,
  E ruj nderin dhe traditen – po marr hak per shqiptari.


  Vers 1:

  U mshef ujku nėr lesh t“kingjit – po munohet dom me ba,
  Ka harru qe shqiptarija – per kso pune ni Prince e ka.
  Une jam gjall, jo sum kan myt – une vi prap me jau qel syt,
  Po vazhdon xhihadi jem – kjo eshte deklarata e dyt.

  Ah moj shqiptari e mjera – a pe sheh qka na ka gjet,
  Dje fillum me humb traditen – neser pa gjuh kem me mbet.
  Po mendojn qe jem verbu – dje flamurin na e kan ndrru,
  Tash po ju pengon mbulesa – po dojn motrata me naj qplu.


  Jon do tipa n“shtetin ton – po lujn **** qysh po dojn,
  I kan bo dy tri dit shkoll – tash mendojn po fluturojn.
  Po lshojn nene, paragrafa – kishe mi pelqy evropes,
  kaniher menoj ky ven – i ka mledh krejt lopt e botes.

  Jon ardh kurvat n“shtetin tem – e po sosen n“furra t“nxeta,
  Po munohen me ndryshu – qka nuk munen n“shtete t“veta.
  Nuk po din bishat mu ngi – mei kafshat dojn me marr krejt,
  Mushne barkun mish tė thiut – shpresoj plasni sa ma shpejt.  Vers 2:

  Kallxom shoku professor – pse spoi kqyr dost punt e tuja?
  pse pi preferon cullaket – a thu n“shpi spo ta jep gruja?
  Spot pelqejn motrat e mlume – e di ma shum ki qef n“bitcha.
  A vin n“shkoll femrat me msu? – apo me gjiru porniqa?

  I vetmi shtet, n“kete kontinet – ku n“vij t“par nuk qendron msimi,
  i vetmi shtet, ku n“provim msusi – e vet nxancen: „A po qimi?“
  Ven me nis me perparu – po sharrojm kujt spi kerset,
  i vetmi shtet, ku n“ta udhheqsit – hajn e pin me armiq t“vet.

  Dojn me bo, po thojn kosoven – atraktiv per investor,
  marun krejt tu i vjedh ndihmat – marojn villat n“diaspor.
  Shqiptari mos thuj marova – se ke djem si Kamer Loshi,
  qe s“t“dojn veq per interes – Si nifar bastard bukoshi.

  Thojshin pidhat qonu burra – qonu se vendlindja thrret,
  e harrojshin shpejt vendlindjen – tu e trash gjepin e vet.
  Teper shum kurva shqipfolse – me mund temin Vill ka bo,
  Shteti jem i tolereon – e bon bashkpunim me to.  Vers 3:

  Une sjom sjellsi i fatkeqsis – une jom Princi i shqiptaris,
  Kuvendoj nė oda t“burrnis – tash po vi met kurtalis.
  Jam pasardhs i kaqakve – pe vazhdoj qka ja kan nis,
  Kur vi bohet dimiri i madh – sikur midis sibiris.

  Tri kenge zie per ni Tip – qe ma merr popllin per goj,
  1 plum n“ball per ty osht shum – je tu vdek, nuk ka nevoj.
  Shum tka hanger dost urrejtja – poget shum dost qe ke hjek,
  30 vjet kur i ke pas – je dok, si mi pas 70.


  Edhe pse ti pretendon – kishe se je evropian,
  Dukjen dost e ki krejt ndryshe – gjys gabel, gjys pavijan.
  Veq po shkon dost tu vjetru – po aspak spo shkon tu pjekur,
  Une jam gjeneral muslim – jo asi i ushtris t“vdekur.

  Boni u nisa per Tirane – ta boj dost krejt Nate me Hane,
  vi kah ura me tri harqe – me ni shpull, pa shpirt met lan.
  Une qendroj sikur keshtjella – t“shti me hyp n“karrik mu fur,
  Per kete shqipe me dy krena – ka mu shkru kronik ne gur.


  Ngo knej o kreteni plak – po ta thom ni fjal te urt,
  I ke mush kogja do vite – tka ardh koha me i fshi durt.
  As n“kete bot, as n“boten tjeter – ska met gjet shpriti qetsi,
  O Ismail nuk je francez – emrin musliman e ki.

  Sje ne pallat dost as sje ne anderr – une pe zbarazi magacinen,
  Kur e kryj punen me ty – kthehna e kputi Dorutinen.
  Kur vi une dost ta thej prillin – ka met shkru krejt viti mrapsht,
  kto fjal ni nacion e dridhin – Dosja H u mbyll me kaq.  Vers 4:

  Thum arap a terrorist – thum ndaq turk ndaq taliban,
  Thum qe jom i prapambetun – po kti xhaxhit nuk i han.
  Une kam zgjedh rrugen e Zotit – e ti nuk je met kerkah,
  mburrem qe jom musliman – muslim elhamdulillah.

  Jeta eshte me perplot sprova – gjithkush ban barren e vet,
  Qka me bo, qe smuj durohna – dy syt shohin, goja flet.
  Jom muslim e smuj mi dasht – njerzt qe dojn me ndal Ezanin,
  Une ta qi n“goj Kastriotin – dhe krejt qe urrejn islamin.


  Ai qe thot minaret lehin – ka mu kall ne zjarr xhehnemi,
  Ti ki qef me rrzu xhamia? – qka me bo qe t“mungon seni?
  Kuqko nese nuk um njeh – une jom taksirati yt,
  Dostit mos um prek n“profet – se ta qi neneloken n“fyt.

  Korr qka mjell o dosti jem – osht ni fjal, e urt, e vjeter,
  kuqkat jan tu mjell urrejtje – skan me korr ma kurgja tjeter.
  Saher qe flasin per ne – kurvat jon tu nis prej veti,
  E kur qohen n“kam vllaznia – dridhen kuqkat si termeti.


  Kur ti sma respekton fen – pse une ty met respektu?
  Sy per sy, dhom per dhom – sdi ku e kom pas lexu?
  Kan probleme me fe t“vet – ju ka hup rruga n“livadh,
  Nuk po munen me gjet zgjidhje – e poj gjuhen temes n“kar.

  E di nae keni lakmi – se jem t“lidht, rrezik per ty,
  E dhajm jeten per kete fe – hiq pa rreh, qerrpik me sy.
  Une flas, e tjert s“guxojn – feja vjen gjith para fames,
  kush um vjen mem kritiku – une e qoj n“tre pidha t“sames.  Vers 5:

  Ner kete qielle e mbi kete tokė – ski me gjet ma patriot,
  dostit lej krejt propagandat – se te une dost e ki kot,
  Feja e shqipes shqiptaria – n“koft ashtu diqka te pys,
  N“koft ashtu pse pe man kryqin – e spe man shqiponjen ne gjyks?

  Po m“thojn e ki fen arabe – qka me prit vllau prej vllaut?
  A ma mir me fe arabe? – a me majt fejen e shkaut?
  Kur arapi sen smka bo – sum ka vra as masakru,
  unė kete fe e kom zgjedh vet – kerkush me zor sma ka pru.


  Jan dy prifta tu shku rruges – pi thot njani shokut ti,
  A po vjen sot dalum bashk – ta qes ni birr e ni thmi?
  Saher qe e lshoj naj fjal – tsoset ymri si duhani.
  Kallxom dostit pse Kosoven – spe pranon shtet Vatikani?

  Me pictura t“pejgamerit – po dojn me na provoku,
  Une e kom Koranin ne zemer – smun e kall as me shkatrru.
  Pa moral po veprojn bishat – veq vazhdoni njerz te ngrat,
  Veq kur t“kallen neser kishat – mos ja nisni me kukat.


  Une qdo fjal e kom me ven – e ta thom kur nuk e pret,
  E di mir, qe sju pelqen – sepse e verteta t“vret.
  Gjithmon flas realitet – Fjalt e mia, erė baroti.
  Jom shqiptar i bom synet – si nifar gjergj kastrioti.

  E di qe kta, se ke prit – e di kete sen, se ke dit,
  per kete shkak um ka fal Zoti – per me ardh me jau qel syt.
  Gjithmon do ta flas t“verteten – sa tka muslim dhe xhamia,
  kush ka qef dost, mi ly vot – let mi lyn tash, vot e mia.


  Prej qe dul Xhihadi jem – jon bo reperat muslim,
  ma kopjojn beatin dhe textin – prej bablokut marrin msim.
  Dil n“gazeta bon reklam – me pun teme po bon fam,
  Ska reper qe s“vjedh prej meje – qishtu osht, e gjith u kan.

  Per ata, qe shkaku i kanges – tash dot vin mem kritiku:
  A po dokna si najkush – qe i han **** qka po thu?
  Hajde live dost, face to face – Veq ni rregull e ka bossi,
  kur t“vish merre edhe motren – se kom qef me qi mas boxi.


  Chorus:

  Skan both, e knej shiten kopila,
  vllezrit qohen ne kam, dhe shkelqejn si kandila.
  Xhihadi ska mu ndalu, se osht obligim per mu,
  osht ni luft qe ke humb, hala hiq pa ja fillu.


  Ski shans, pra mos e lodh veten,
  se kta vllezer e dojn vdekjen, ma shum se jetėn.
  Xhihadi ska mu ndalu, se osht obligim per mu,
  osht ni luft qe ke humb, hala hiq pa ja fillu.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2009
  Postime
  4
  rapisti-prince duble h

Tema tė Ngjashme

 1. Dedė Gjo' Luli ėshtė pushkė e ngrehur pėr Shqipėrinė.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-12-2006, 09:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •