Close
Faqja 11 prej 21 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 408
  1. #201
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    me behet qejfi qe je konfidente

    plus qe ke te drejte; une s'te kam pare ty...por ama as ti s'i ke pare ato gocat


    shaka bej se mos e merni seriozisht dhe filloni te konkuroni online lol

    beni qejf se e keni kohen e mire tani ne FL qerratanj

  2. #202
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga susglob
    Sa shqiptare mund te kete atje verdall ne Ft.L. approximatelly???? Kur isha ne Hollywood Beach kishte shume nuk e di me numer por ne Ft.L as nje nuk gjetem. Do te shkruaj kur te vij se themi te shikojme dhe CA San Diego nje here, N.C. Ku di une do shohim do i studjojme dhe pastaj do vendosim. Dua tja bejme nja nje muaj perpara vetem me pushime duke shkuar ne nja dy vende se ngelem duke punuar. Faleminderit next time qe do vij me pushime do te them.

    Se di sa shqiptar ka ketu ne fort lauderdale sinqerisht...vec tre vajza njoh. Si ty skam pare shume gjithashtu :/. San Diago California? Besoj se eshte shume bukur atje gjithashtu hope you make the right decision. ^_^

    Citim Postuar më parë nga Julie
    Rrofsh per ftesen Rexhine. Kur te vij tek airporti do ta coj nje pershendetje.
    ok shpresoj tia kalosh bukur


    Citim Postuar më parë nga diikush
    Julie, kur te shkosh tek Rexhina per vizite kujdes se jane shume femra beqare verdalle andej, keep an eye on ur boyfriend
    lol avash ti ore, nga flet nga pervoja ?
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #203
    Gocat jane si yll kudo qe te jene, aq me teper po qene Tironse*.
    Sa per kohen do na prishet kete weekend. Ne Naples te djelen do jete 40 F. (shume ftohte per klimen e ketushme)
    ja kalofshi mire.
    Dikushi Rexhina E TE GJITHE

  4. #204
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    Na ti mi macka Jolie a Julie na jep noi info me shume per Naples, FL se po mlutet njona me shku atje thot se o bukur shum, a ka pun(jo me la pajata) a ka businnesse se shqipo e di qi ka me kile

  5. #205
    Tiko,
    une sa kam arrit per vete ne kete qytet s'di c'te them per pune. Nqs merresh me shitje e blerje shpirash ketu ecen.
    Sa per fotot gjen me shume ne interent e te japin nje ide me shume per Naples. Mgjth ajo shoqja se ka gabim. Eshte qytet shume i bukur.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 06-01-2006 më 19:49
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  6. #206
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2005
    Postime
    5
    Citim Postuar më parë nga Julie
    Tiko,
    une sa kam arrit per vete ne kete qytet s'di c'te them per pune. Nqs merresh me shitje e blerje shpirash ketu ecen.
    Sa per fotot gjen me shume ne interent e te japin nje ide me shume per Naples. Mgjth ajo shoqja se ka gabim. Eshte qytet shume i bukur.


    MIrdita.Po te dergoj kete mesazh , edhe pse nuk te njoh, por do te doja te dija dicka me shume nga jeta ne orlando(neqofte se ka mundesi) .Ne fakt une jetoj me familjen time ne Luxembourg dhe kemi vendosur te ikim prej ketej per te jetuar ne orlando.Djemte e mi sapo jane dipllomuar per inxhinjeri ne informatike kurse une jam pa pune prej shume kohesh,sepse ketu ne europe eshte krize e madhe per pune.A di dicka me reale per shitjen dhe blerjen e shtepive aty sepse kam degjuar se mund te eci puna .Po pune a gjen apo jo?Ketu e kam fjalen per vehten sepse ne shqiperi kam qene mesuese dhe nuk me njihet diplloma ketu ku jam.Me fal se ndoshta te merzita^por jemi ne hall te madh se edhe po hezitojme.Per te ardhur atje , e kemi shume te lehte por a ka ndonje mundesi per tu paisur me letra?
    Te faleminderit !

  7. #207
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    Citim Postuar më parë nga Julie
    Tiko,
    une sa kam arrit per vete ne kete qytet s'di c'te them per pune. Nqs merresh me shitje e blerje shpirash ketu ecen.
    Sa per fotot gjen me shume ne interent e te japin nje ide me shume per Naples. Mgjth ajo shoqja se ka gabim. Eshte qytet shume i bukur.
    Fotot nternet jane reklam mi nuk njihet i vend nga fotot

  8. #208
    Citim Postuar më parë nga geranium
    MIrdita.Po te dergoj kete mesazh , edhe pse nuk te njoh, por do te doja te dija dicka me shume nga jeta ne orlando(neqofte se ka mundesi) .Ne fakt une jetoj me familjen time ne Luxembourg dhe kemi vendosur te ikim prej ketej per te jetuar ne orlando.Djemte e mi sapo jane dipllomuar per inxhinjeri ne informatike kurse une jam pa pune prej shume kohesh,sepse ketu ne europe eshte krize e madhe per pune.A di dicka me reale per shitjen dhe blerjen e shtepive aty sepse kam degjuar se mund te eci puna .Po pune a gjen apo jo?Ketu e kam fjalen per vehten sepse ne shqiperi kam qene mesuese dhe nuk me njihet diplloma ketu ku jam.Me fal se ndoshta te merzita^por jemi ne hall te madh se edhe po hezitojme.Per te ardhur atje , e kemi shume te lehte por a ka ndonje mundesi per tu paisur me letra?
    Te faleminderit !
    ~Une jetoj ne jug, pak larg Orlandos dhe nuk e di ne se jeta atje eshte si ne Naples. Sa per paisjen me dokumenta...eshte gjithmone veshtire, vetem nqs djemte i merr dikush ne pune atehere ata mund te marrin leje pune dhe te rrine pa problem per aq kohe sa punojne. Por per dokumenta (green card) vetem llotaria amerikane mund tju ndihmoje. Eshte dhe azili ....por po behet gjithmone e me veshtire.
    ~Nqs keni qene mesuese ne Shqiperi, ketu se njohin diplomen e mesuesise, dhe duhet te beni nje kurs ketu per disa kohe qe te konvertohet per "teaching certificate" ne USA por per kete me shume informacione mund te gjeni ne internet (per gjatesine e kursit dhe sa i adaptohet nevojave tuaja)
    ~Kurse per shitjen e blerjen e shtepive nuk e di si eshte ne Orlando por pas disa ditesh mund tju kthej nje pergjigje me te sakte pasi te kem pyetur miqte e mi qe merren me kete pune (real state).
    Uroj t'ju jem pergjigjur disi
    Degjohemi
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 12-01-2006 më 11:53
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  9. #209
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    ec aty shqipe ne florida

  10. #210
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga geranium
    MIrdita.Po te dergoj kete mesazh , edhe pse nuk te njoh, por do te doja te dija dicka me shume nga jeta ne orlando(neqofte se ka mundesi) .Ne fakt une jetoj me familjen time ne Luxembourg dhe kemi vendosur te ikim prej ketej per te jetuar ne orlando.Djemte e mi sapo jane dipllomuar per inxhinjeri ne informatike kurse une jam pa pune prej shume kohesh,sepse ketu ne europe eshte krize e madhe per pune.A di dicka me reale per shitjen dhe blerjen e shtepive aty sepse kam degjuar se mund te eci puna .Po pune a gjen apo jo?Ketu e kam fjalen per vehten sepse ne shqiperi kam qene mesuese dhe nuk me njihet diplloma ketu ku jam.Me fal se ndoshta te merzita^por jemi ne hall te madh se edhe po hezitojme.Per te ardhur atje , e kemi shume te lehte por a ka ndonje mundesi per tu paisur me letra?
    Te faleminderit !

    Geranium, prinderit e mi jetojn ne florida, edhe ata jane te interesuar per punen e shitjeve dhe blerjeve te shtepive. So ata duhen te din me mire, se un spara interesohen :P por do ti pyes kur ti vizitoj dhe do te postoj dicka ketu. Deri tani di qe shtepit ngrihen pothuajse cdo vite apo muaj, sidomos kur kemi uragone (real estates mezi sa presin uragonet ), shtepit pothuajse kushtojn 250-300 mije, tani eshte rritur 400-500 mije.
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  11. #211
    Citim Postuar më parë nga geranium
    A di dicka me reale per shitjen dhe blerjen e shtepive aty sepse kam degjuar se mund te eci puna.
    Geranium, per dicka jam konfuze ne kete frazen e mesiperme ne lidhje me kontekstin e tekstit tuaj.
    Ju jeni e interesuar te njihni tregun e shitjeve dhe blerjeve te shtepive sepse dikush i familjes tuaj apo ju vete doni te angazhoheni ne kete biznes apo thjesht ju intereson juve te blini nje shtepi?
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  12. #212
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    geranium South shpit jan te lira dhe po ju rritet vlera me ore jo me dite!
    Kshu qe tani ja vlen te blesh shpi.

  13. #213
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar më parë nga FierAkja143
    geranium South shpit jan te lira dhe po ju rritet vlera me ore jo me dite!
    Kshu qe tani ja vlen te blesh shpi.
    po u rriteshe (ne te shkuaren)

    Ne disa zona te Florida-s shtepite kane pasur rritje te paprecedente vlerash (20-30% ne vit nja 2 vitet e fundit, krahasuar me rritjen kombetare 9-11%) ne usa, po muajt e fundit, si ne shumicen dermuese te qyteteve amerikane, cmimet ose skane ngritje, ose kane ulje. Ulja mund te jete e perkoshme (per shume arsye, rritje interesash, etj), po kjo ngelete te vihet re ne muajt e ardhshem te vitit.

    Flitet qe diku nga vera mbase interesat federale do fillojne te ulen prap, dhe kjo dhe faktore te tjere mund te nxise prap tregun e pasurive te patundshme; te shohim...

  14. #214
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-11-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    118
    Rexho , tani eshte koha me e mire te blesh shtepi .
    Demet qe shkaktoi uragani , kane bere qe shiteblerjet te ngrine per shkak te demtimeve te cative. Eshte nje rast i mire te investosh tani te blesh nje shtepi e rregullon me pak para , ne qoftese e shet per nje ose dy vjet , ke nje fitim te majme ne xhep.
    Per mendimin tim hidh nje sy ne Coral Springs te fala.
    Jeta eshte e shkurter shijoe........

  15. #215
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga EDIVLORA
    Rexho , tani eshte koha me e mire te blesh shtepi .
    Demet qe shkaktoi uragani , kane bere qe shiteblerjet te ngrine per shkak te demtimeve te cative. Eshte nje rast i mire te investosh tani te blesh nje shtepi e rregullon me pak para , ne qoftese e shet per nje ose dy vjet , ke nje fitim te majme ne xhep.
    Per mendimin tim hidh nje sy ne Coral Springs te fala.
    Po ke te drejt, pasi uragonet ndalojn tetor-nentor

    Diikush for a real-estater, nuk duhet te jesh me informuar
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  16. #216
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Citim Postuar më parë nga EDIVLORA
    Rexho , tani eshte koha me e mire te blesh shtepi .
    Demet qe shkaktoi uragani , kane bere qe shiteblerjet te ngrine per shkak te demtimeve te cative. Eshte nje rast i mire te investosh tani te blesh nje shtepi e rregullon me pak para , ne qoftese e shet per nje ose dy vjet , ke nje fitim te majme ne xhep.
    Per mendimin tim hidh nje sy ne Coral Springs te fala.
    Pridh mer plak pirdh se mbase gjen ndonje merhum te ti degjoje pordhet. Po mire mer zoti Donald Trump i forumit, keshtu ndonje njohuri fillestare nga pasurite e patundshme apo investimi ke ti apo lum si ne per Xhaj Zylyftarin qe na sqaron tregun?
    Ca lesh hurikani mer firaun? Kush mer gjeni investimi do e shesi shtepine me pak se vlera e tregut kur 1) gjithe demet e shtepise i rregullon siguracioni. 2) te gjitha bangat te japin 3-6 muaj mos u paguash borxhin nese ke dem urragani dhe 3) Fema (Fondi i urgjences) jep grante ose borxhe pa interes per te rregulluar ate barraken tate qe eshte prish. Mund te ma sqarosh ti si ekspert i kesaj fushe qe qenke pse duhet ky Bobi qe i qenka prish shtepia dhe mund te mare sa leke te kete nevoje per ta kthyer shtepine ne pallat, pse duhet ta shese me pak se vlera e tregut.
    Kjo ishte e para. E dyta, ti mer zoti Investues pa portofol, po qe se ke kaq informacion sa thua pse nuk i futesh vete ketij muhabeti po humb kohe forumeve? Ta them une pse 1.) Interesi mujor (T-bill) i vendosur nga banka federale ka 6 muaj qe po ngrihet. Kjo do te thote qe interesi vjetor i mortgage do rritet dhe si rrjedhoje me pak veta do jene ne gjendje te paguajne pagesen mujore dhe te marrin borxh. Sa me pak veta kane mundesi te marin borxh aq me pak bleres ka. Kjo sjell qe tregu te ulet zoti Investues.
    2) Tregu i shtepive nuk ka patur ate nivel "foreclosures" qe duhet te kishte, kjo sepse dhe ata qe nuk jane me ne gjendje te paguajne kamaten mujore te borxhit, rifinancojne duke nxjere me teper pare nga shtepia (dhe mar nje borxh me te madh). Duke qene se vlera e shtepise se tyre eshte rritur bangat u japin deri ne 80% te vleres pa qene nevoja te kene lek te mjaftueshem te paguajne kamaten mujore. Mirepo, duke qene se keto 5-6 muaj vlerat e shtepive nuk kane me ate 20%-50% rritje sa 2-3 vitet e fundit, keta njerez nuk do kene mundesi te rifinancojne me, dhe gjeje se ca do ndodhi pastaj? Te gjitha keto shtepi do merren nga bankat dhe do hidhen ne treg me 80% e cmimit. Dhe cfare ndodh pastaj z. investor? Te gjitha shtepite ne ate zone ulen tek 80% e cmimit.
    3) Ne te gjitha tregjet kryesore te pasurive te patundshme (LA, San Fran, Boston, NY, Chich etj) cmimet 6 muajt e fundit kane ardh duke u stabilizuar, nuk ka me rritje prej 20% ne muaj po me teper 3-5%. Ca domethene kjo zoti "Ekspert i shpive'? Kjo do thote qe te gjithe ata qe nuk kane vendosur shtepi per shitje me shpresen "se do rriten me tej" do i nxjerrin ne shitje shtepite sa me shpejt. Dhe ca ndodh pastaj? Ligji i pare i tregut: Cmimi vendoset ne baze te proporcionit te kerkeses dhe ofertes E ca ndodh kur ritet oferta? Shkon per lesh cmimi.

    Tregu mer baloz ekspertize eshte tu ik per bobokuqe. Per 3-4 muaj do shofesh ne treg me teper shtepi se akullore me luleshtrydhe, dhe ca do besh ti merhum me kete shtepi qe sapo bleve? Bjere per shitje ne forum se mbase ja ngec ndonje tjetri qe mer vesh nga investimet sa ty.

    Nje keshille e kujdesshme do ishte tu sygjeroje njerezve te presin sa te stabilizohet tregu, te ulet 10-25% me [pak se cfare eshte sot, se ata qe do kene cash ne dore do kene mundesi per te kapur oferta ideale. Mbaroni ate myt gjimnazi mesoni 2-3 gjera nga ekonomia pastaj hapuni bythesh, se na i qelbet forumin me brockulla pa vlere.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  17. #217
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Me 23 Mars ne Miami do mbahet i pervjetshmi Ultra Music festival. Per ata qe s'kane mare ndonjehere pjese, UMF eshte koncert 12-oresh qe mbahet ne nje nga parqet me te medhenj te Miamit buze detit, ku luajne DJ me te medhenj nga gjithe bota ne 12 skena te ndryshme. Si cdo vit kete here do luajne Tiesto, Paul van Dyke, Chemical Brothers, Ferry corsten dhe mbi 100 DJ te tjere te mirenjohur. Paraqitje e vecante kete vit do behet nga The Prodigy. Per me teper informacion mund te shihni: www.ultramusicfestival.com
    Bileten mund ta bleni online, por nese doni te jeni ne grup me te tjere mund te me nisni nje mesazh ne privat. Ne do jemi grup rreth 10-15 vetash. Nese do vini nga qytete te tjera flasim ne privat per vendin ku mund te rini dhe aktivitet qe do behen ata jave, ku mund te merni pjese nese doni.
    Shendet
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  18. #218
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-02-2006
    Postime
    3
    Pershendetje te gjitheve dhe miresejugjeta. Une tu them te drejten nuk jam marre me forume dhe nuk e dija se ky forum ekzistonte, mgjse ka 5 vjet qe jetoj ne Florida, dhe pikerisht Clearwater. Florida ka qene nje vend me "slow pace" sic i thone ketu, por keto 5 vitet e fundit sikur cdo gje ka pesuar nje ndryshim 360 gradesh.
    Nejse duke mos dashur qe te zgjatem ne mesazhin tim te pare ne kete forum, ju pershendes te gjitheve dhe ju uroj cdo te mire te mire dhe nje vit te mbare (mgjse kane kaluar gati dy muaj.)

    Pershendetje.

  19. #219
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Grupo , ndryshimi 360 gradesh nuk quhet ndryshim por rrotullim rreth vehtes ..lol
    Ve bast qe e ke pase fjalen per 180 grade...

    Per te mos dale nga tema...A ka njeri gjalle ne Florida ?

  20. #220
    i/e regjistruar Maska e princessluli77
    Anëtarësuar
    03-10-2002
    Vendndodhja
    Rimini - Italia
    Postime
    4
    Miredita te gjitheve.
    Une jetoj ne Itali po deshiroja te largohem nga ketu dhe te stabilizohem ne Florida.
    E kam marr vizen turistike. A ka mundesi aty te gjesh pune dhe te besh pastaj dokumentat?
    Ju lutem me pergjigjni.
    Faleminderit te gjiteve dhe dite te mire.
    Ha detto una volta qualcuno :
    '' l'amore porta a due cose,
    alla felicità completa o alla lenta e triste agonia.''

Faqja 11 prej 21 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Si lindi harmonia fetare në Shqipëri?
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 127
    Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
  3. Himarë, mësimi nis me himnin grek
    Nga karaburuni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 134
    Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
  4. Çka i ndanë dhe çka i bashkon shqiptarët?
    Nga Davius në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
  5. Shqiptarët Popull Solidar
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 29-01-2006, 20:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •