Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Arthur Rimbaud: Poeti rebel...

  Jean-Nicholas-Arthur Rimbaud


  Rimbaud ishte nje gjeni. Jeta e tij eshte reflekton perpjekjen e ketij gjeniu te akomodohet me veten e tij.
  Rimbaud lindi ne Charleville me 1854, ne verilindje te Frances.
  Qe nga mosha 14-vjecare Rimbaud shkruante poezi te mrekullueshme. Ne moshen 15-vjecare u largua nga shtepia per te arritur ne Paris por, duke mos patur bilete treni u burgos dhe u detyrua te kthehet ne qytetin e lindjes. Ne 1871 Arthur arriti perseri ne Paris . Para se te behej ndihmes i poetit Paul Verlaine ai fline poshte urave edhe hante cka gjente neper plehra. Verlaine pati nje influence te madhe mbi Rimbaud pasi ai i mesoi djaloshit te ri shume gjera midis te tjerash edhe absinthe. Me vone Rimbaud arriti ta dominoje Verlaine. Ne Gjermani miqesia midis tyre perfundoi.
  Mosha 21-vjecare eshte mosha kur Rimbaud hoqi dora nga letersia edhe u mor me pune te rendomta e trafiqe te ndryshme, deri ne fund te jetes se tij ne 1891.
  Vepra e tij me njohur eshte Une Saison en enfer, e cila eshte nje pershkrim i jetes, e shpresave dhe i zhgenjimit te shpresave te tij.


  __________________
  Black Valentine
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 22-11-2007 mė 15:10

 2. #2
  Ndjeshmėri

  N’pėr mbrėmjet verore do shkoj unė shteg mė shteg
  Duke shkelur barin, nga gruri i pickuar
  Ėndėrrues, do ndjej freskinė, me kėmbė do t’i prek
  Do lė erėn t’mė vadisė kokėn e zbuluar

  Nuk do mendoj asgjė, nuk do tė flas aspak
  Por dashuri e pafund do m’mbushė shpirtin mua
  E do t’shkoj, larg, larg, si ndonjė endacak
  I lumtur n’pėr Natyrė si t’isha me njė grua

  Mars 1870

  perktheu Islam Spahiu
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Ky djalosh eshte nje nder poetet me te mire te te gjitha koherave.
  Me besoni apo jo kam tre dite qe nuk dal nga shtepia sepse vetem lexoj krijimet e Rimbaud ( kuptohet dal sa per te blere cigare :P )

  Eshte nje fatkeqesi e vertete qe shume pak eshte perkthyer ne shqip ( edhe kete e them me hamendje sepse une nuk di te kete hic ne fakt, pervec dy tre poezive ne nje antologji te letersise franceze )

  Eshte nje mrekulli te lexosh "The drunken boat" ( te me falin anetaret qe nuk po e shkruaj titullin ne origjinal por le te themi qe une jam tap topi nga frengjishta dhe gjithe materialin e kam ne anglisht ).

  Do t ju lutesha qe te postonit c te mundni ne shqip nga Rimbaud !

 4. #4
  Anija e dehur

  Tek zbrisja ndėr lumej me rrjedhje aq tė qeta,
  e ndjeva se hamejtė nuk mė tėrhiqnin mė:
  lėkurėkuq plot klithma i grinė me shigjeta,
  Nė shtylla ngjyrash, zhveshur, i ngulėn njė nga njė.

  Dhe pėr detarėt as veja me mejtim,
  tek mbaja grurė flamand edhe pambuk anglije,
  kur hamejt pushuan s’u ndje as pipėtim,
  lumejt mė lanė tė zbrisja ku shpirti im mė shpije.

  Nė llokoēi baticash e shkumesh nė furi,
  mė e shurdhėr se trurė foshnjash, dimėrin e shkuar,
  renda aqė shumė! Dhe brigjet brohori,
  kaq zulme e batėrdi nuk patėn kurrė dėgjuar.

  Stuhia m’i bekoi gjithė zgjimet nėpėr det.
  Me e lehtė se tapa vetė mbi valėt kam vallzuar.
  Pėrjetė tek rrokullisin tė mbyturit e shkretė,
  dhjet net’ sy fenerėsh i pata krejt harruar.

  Mė i ėmbėl se tuli i mollėve qė fėmijėt duan shumė.
  I blerti ujė m’u thith nga trupi im me breth
  Njolla verash dhe tė vjellash m’u dlirėn nėpėr shkumė
  Timon, litar’, ēengela u shpėrndanė pėrreth

  Dhe tek Poema e Detit jam larė qysh atėherė,
  e kredhur nėpėr yje dhe dritė pafundėsije.
  Kam pirė azure t’blerta, ku nė ujė tė qetė her-herė,
  njė i mbytur i menduar, zbret, nė fund thellėsije

  Ku papritur duke ngjyer nė mavi delirė
  si skuqen ditėzjarr me ritme krejt ngadal,
  me tė forta se alkoli mė tė shtrira se ēdo lirė
  zhuriten afshe dhembjesh nga dashuri e mall!

  I njoh qiejt qė krisen nė vetima dhe tufane
  Vėrshime e shungullime, ah, dhe mbrėmjen aq tė qetė
  Agimin brohori si pullumbat anė pas ane
  Ē’kujtoi se pa njeriu, herė-her’ e pashė vėrtetė!

  Nė muzg pash njolla dielli si lebeti mistike
  Si kurme krejt tė ngrirė ngjyrosur nė mavi
  Njėlloj posi aktorė tė dramave fort antike
  Valėt percillnin dridhjet pėrtej ku s’ka kufi!

  Pash n’ėndėrr tė blertėn natė me borė e bardhėsi
  nė sytė e detit puthje tek ngjiten me ngadalė
  Ėndje lengjesh jete qe’si njeh njeri
  Edhe zgjimi verdh’ e blu t’fosforeve kėngetarė!

  Plot muaj pata ndjekur atė zulm epshor
  Tė valės qė sulmon recifet nėnė ujė
  Marijat pa menduar me atė shkėlqim qiellor
  Nėn kėmbė t’u ulnin feēkat Oqeaneve nė rrėmujė

  A e dini se kam hausr Florida mrekullije
  ku pėrzihen lulet nėpėr sy panterash
  me lekurė njerėzore! Ylbere si frerė e fije
  nėn horizonte detesh, me tė gjelbra grigje shtjerrash!

  Kam parė njė moēal tė ndenjur, dajlane buzėdet
  ku kalbet ndėr kumakė krejt njė Leviathan!
  Ujra qė rrėzohen mes heshtjes mė tė qetė
  largėsira qė gremisen nė hone tej matan’!

  Akuj, diej ergjendi, valė sedefi, qiej nė flak’!
  Cektina neverije, gjire kredhur thell’ nė hije
  ku gjarpėrij viganė nga ēimkat thithurgjak
  kėputen poshtė nga drurėt mbytur n’aroma zije!

  vazhdon….. ( koha per te blere cigare lol )
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  Dhe femijeve cudira deti do te doja t’u tregoja
  Peshq te arte te vales blu, edhe peshqit kengetare
  - Sa here luleshkumash m’perkunden kur lundroja
  Sa here ere hareshe ne krahe me paten marre!

  Nga polet edhe zonat martire u besh here-hera
  Por deti si nder vaj troshitjen m’pat qetuar
  Me sillte lulehijesh me ventuza t’zbera
  Dhe rrija ashtu si grua perdhe e gjunjezuar…

  Si ishull kam perkundur ne bordin plot potere
  Glasa zogjsh syverdhe rremuje e klithmetar’
  Nder ujra tek lundroja pas fistonit tim kam ndjere
  Te mbyturit qe zbrisnin te flinin si ne varr

  Tash’ une anije e humbur nder floke buzedeti
  Tufanesh n’etere hedhur, pa shpende n’hapesire
  Une qe as monitore dhe as tjeter gjemi deti
  S’do ma nxirrnin dot karkasen, nga uji qe ka pire

  E lire neper avuj mes mjegullash violet
  Qe qiell te kuq zhbiroja si mur te nje avllije
  Tek sjell embelsi plot shije poeteve te vertete
  Likene qe nga dielli dhe lengje kaltersije

  Me njolla henezash elektrike tek rendja ne cdo ane
  Dhoge e marre e ndjekur nga hipokampe te zi
  Korriket kur gremisnin me goditje si cekane
  Qiejt ultramarine me hinkaflakeri

  Une qe renkimin ndjeja, larg pesedhjete lega det
  Te Behemoteve afsh, edhe ato Malstrem furija
  Une tjerrese e perjeteshme e blurave te qet’
  Kam mall per Europen me ledhe lashtesije!

  Arkipelage yjesh! Dhe ishujsh kam shikuar
  Te qiejt ne jerm dhe ethe si rruge shtegetimi
  Mos ne keto nete pa fund, ju flini te merguar
  O te arte miljona zogj, o Vrulle qe do vini?

  Vertete, shume pata qare! Agimet jane trishtim
  Cdo hene eshte mizore, cdo diell eshte vrer
  Kjo dashuri qe ther me deh me pikellim
  O, plas ti trupi im! O eja det me merr!

  Ne dua nje uje europe, nje pellg don shpirti im
  Te zi, te ftoht’, te qete ku nje femije rrin ulur
  Kur dielli perendon, leshon, ah, plot trishtim
  Nje varkeze te vogel posi ne maj nje flutur

  Ne molisjen tuaj lagur une s’mundem me, o vale
  Mbi ju pambuk te shpije s’e dua kete barre
  S’dua te lundroj mes flamujsh, krenare pale-pale
  As dua te notoj, prane lundrash si hangare

  perktheu Mihal Hanxhari
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Shigjet, te lutem perpiqu te sjellesh me shume perkthime nga Rimbaud.
  Le ta quajme si nje dhurate qe do me besh mua per festa...lol.
  Te pershendes !

 7. #7
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Un soir, j’ai assis la Beauté sur mes genoux. – Et je l’ai trouvée amčre. – Et je l’ai injuriée.

  Nje nate, ula Bukurine ne preher. - Dhe mu duk e hidhur. - Dhe e fyeva.
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 8. #8
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Kot nuk thone : Nese do nje pune te mire beje vete !
  Ju futa punes dhe me ne fund arrita ta gjej nje liber te perkthyer me poezi te Rimbaud, keshtu qe dhuraten time per kete Vit te Ri po e ndaj me te gjithe ju duke ju dhene sadopak prej poezive.
  --------------------------------------------------------------------------

  OFELIA

  1.

  Si zambak lekundet Ofeli e ngrate,
  Mbi valen e zeze e te qete ku flejne yje,
  Lekundet ngadale e shtrire ne vellon e gjate...
  -Piskamat e gjahut degjohen larg ne pyje

  Ka mese nje mije vjet qe Ofeli e trishte,
  Si fantazme e bardhe kalon lumit te zi ;
  Ka mese nje mije vjet qe marrezi e brishte
  Pershperit romanca neteve ne puhi.

  Era i puth gjinjte e thur kurore pastaj
  Dhe velloja perkundet prej ujit butesisht ;
  Shelgjet fergellites lotojn' kraheve te saj,
  Mbi fytyren enderrtare perkulen kallamishtet.

  Psheretijne rreth saj lilaket e rrudhosur ;
  Verrishteve qe flejne, nganjehere zgjon,
  Folete ku frullime e flatres s'ka te sosur :
  -Kenga e mistershme yje te arrte rrezon.

  2.

  O e zbehta Ofeli ! E bukur si bore!
  Ne nje lume rrembyes ti vdiqe miturake!
  -Se ernat e ftohta qe nga malet fryjne prore
  Zeulte te kishin folur per lirine idhnake;

  Se ishte nje fluturim qe floket t'i shperthente,
  Zhurma te cuditshme te shtinte ne mendje;
  Se zemra jote kengen e Natyres e ndiente
  Ne vajtimt e pemeve dhe psheretimat e neteve;

  Se zeri i deteve te cmendur si grahme e pamate,
  Copetonte gjirin tend aq te bute e te mitur ;
  Nje dite prilli nje kalores i hijshem e i ngrate,
  Nje i cmendur i gjore t'u pergjunj i nemitur!

  Qiell ! Liri ! Dashuri ! Cfare endrre, o e marre!
  Si bora ne flake u shkrive kraheve te tij :
  Vegimet e gjera ta permbyten cdo fjale
  Dhe syrin blu ta frikesoi e tmerrshmja Pafundesi!

  3.

  - Dhe rrezeve yjore, Poeti thote nderkaq,
  Se naten kerkon lulet qe kepute ti,
  Dhe se mbi uje ka pare, shtrire vellos se gjate,
  Qe si zambak lekundej e bardha Ofeli.


  Perktheu : Alket Cani

 9. #9
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  E KEQJA

  Kur peshtyma e kuqe e plumbave fershellen
  Nate e dite te kaltrit qiell te pamate,
  Ushtaret e Mbretit qe me ta defren
  Shemben ne zjarr, te blerte a te perflakte.

  Kur njeqind mije njerez e tmerrshmja marrezi
  I bluan ne pirg te tymte i shnderron;
  Te vdekurit e ngrate! ne vere, mbi bar te ri,
  Ne shendin tend, Natyre, qe njerezit shenjteron!...

  Eshte nje Zot qe qesh me damaskun ne faltoret,
  Qesh me temjanin dhe kupat e arta, te medha,
  Qe dremit ne djepin e lutjes hosana,

  E zgjohet kur nenat, te kerrusura, te gjorat,
  Plot ankth duke vajtuar poshte qyrkut te zi,
  Tek shkojne nje pare i hedhin ne shami.

  Perktheu : Alket Cani

 10. #10
  Bohema ime
  (Fantazi)

  Unė ecja me grushtet kredhur nė xhepat e mi tė shpuar,
  Ashtu edhe palltua ime shėndrrohej n’ideal;
  Ecja nėn qiell, o Muzė, dhe ty tė isha fal.
  Oh! Ē’dashuri t’ėmbla pata ėndėrruar!

  Tė vetmet pantallona mė kishin njė goxha vrimė
  -Si Gishtua i Vogėl, n’ėndėrr, hiqja tespi prej rime,
  Te Arusha e Madhe qe bujtina ime.
  Yjet nė qiell mė nisnin pėrralla, mėrmėrimė

  Dhe unė i dėgjoja nė anė rrugėsh shtruar,
  Nė net’ tė qet’ shtatori, kur vesa me tė pikuar
  Mė rrithte nėpėr ballė si verė nė ngazėllime.

  Atėherė duke rimuar nė mes hijesh fantastike
  Si me harpė gjuaja me lidhėset elastike
  Tė kėpucėve grisurplagė, njė shqelm pranė zėmrės s’ime.

  perktheu Mihal Hanxhari  ca me vonese, .... Gezuar 2009 Pratolin!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 07-01-2009 mė 22:29
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #11
  Paqe me shqiponjat. Maska e Korbi999
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Postime
  355
  Jam teresisht i cuditur dhe mrekulluar njekohesisht . Hera e pare qe lexoj per kete poet
  Sinqerisht ju flm . Perla frengjishtja eshte shume e bukur thone po ne me te vjetrit mesuam tjeter gjuhe(si gjuhe te huaj) ne miresia te lejon bej nje shqiperim te ketyre vargjeve te lutem. kushdo tjeter nese ka mundesine te sjelle ne shqip poezi te Rimbaud. Flm te pafundeta!
  Nuk do mendoj asgjė, nuk do tė flas aspak
  Por dashuri e pafund do m’mbushė shpirtin mua
  E do t’shkoj, larg, larg, si ndonjė endacak
  I lumtur n’pėr Natyrė si t’isha me njė grua
  Bese dhe hakmarrje.

 12. #12
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  ĖNDĖRRUAR PĖR DIMRIN…ASAJ

  Do shkojmė, dimrit, nė njė vagonetė tė kuqe
  Me aq shumė shilte blu.
  Do tė jetė ėmbėl. Njė folč ēmendurie puthjesh
  Nė kėnde tė buta aty kėtu.

  Ti do t’i mbyllėsh sytė, pėr tė mos i parė
  Xhamllėqet si i shfytyrojnė hijet e netėve,
  Hordhitė e demonėve dhe tė ujqėrve fytyrėvrarė,
  Pėrbindshmėri tė kobshme e tė zeza.

  Pastaj faqja jote si do tė ngjethet…
  Njė puthje e lehtė, njė merimangė e dehur, do tė zbresė
  Mbi qafė…Ndėrkaq ti
  Do mė thuash: "Kėrko!", duke ma afruar kokėn
  -do tė kemi kohė ta gjejmė atė bishė tė vogėl
  -qė sorollatet kėshtu pa frikė…
  PERSIATJE E MĖNGJESIT

  Katėr e mėngjesit, verė,
  gjumi i dashurisė vazhdon ende
  nėn zabelet agimi spėrkat herėt
  mbrėmjet kremte.

  Por atje nė kantieret madhėshtore
  Nėn diellin e Esperideve, atje
  Pa kėmishė nė trup, ja marangozėt
  Si lėvizin pa ndėrprerė.

  Tė qetė, nė ato shkretėtira erėlėmashqe,
  pėrgatitin dyshemenė e re
  ku fshtari i pasur tani qesh
  nėn qiejt e pikturuar me murale.

  Pėr kėta Punėtorė bukuroshė
  Ndaj njė mbreti tė Babilonisė nėnshtruar
  Ah! Lėri pak, Venerė, Dashnorėt e tu
  Me zemra kurorash mbretėrore.

  Mbretėreshė e Barinjve!
  Dėrgoju punėtorėve raki,
  forca e tyre ėshtė ajo qė tė rikthen ty
  nė det, para notit tė mesditės.

  Perkthyer nga Elida Buēpapaj
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-08-2006
  Postime
  41

  Pėr: Arthur Rimbaud: Poeti rebel...

  Gjyqi i Vetvetes  Ē’jemi ne?
  Viktima tė njėri-tjetrit.
  Ē’jemi ne?
  Nxėnės tė ideve absurde.
  Ē’jemi ne?
  Vegime tė turbullta nė pellg.
  Ē’jemi ne?
  Fėmijė me arsyetime tė mbrapshta.
  Ē’jemi ne?
  Pranga tė mbetura jetime.
  Ē’jemi ne?
  Kometa tė rritura nė vazo.
  Ē’jemi ne?
  Polumbarė qė zhytemi nė tokė.
  Ē’jemi ne?
  Ēelsa mė tė mėdhenj se dyert.
  Ē’jemi ne?
  Forma tė gjalla tė vdekjes.
  Ē’jemi ne?
  Vullkane tė shuar instiktesh.
  Ē’jemi ne?
  Insekte qė koleksionojnė shkencėtarė.
  Ē’jemi ne?
  Palaēo tė shfaqjeve ku qeshim e gajasemi vetė.
  Ē’jemi ne?
  Pula tė mallėngjyera nga veza.
  Ē’jemi ne?
  Asketė tė ėndėrrave tona.
  Ē’jemi ne?
  Testamente tė lėnė pa trashėgimtarė.
  Ē’jemi ne?
  Plumba me objektiv kokėn.
  Ē’jemi ne?
  Muskuj qė urdhėrohen nga pesha qė mbajnė.
  Ē’jemi ne?
  Gjak i pėrgatitur nė laborator.
  Ē’jemi ne?
  Lepuj qė adhurojnė qentė.
  Ē’jemi ne?
  Proteza tė ngulura e tė mbetura mbi bukė.
  Ē’jemi ne?
  Ujė i papėrfillshėm nga devetė.
  Ē’jemi ne?
  Aktorė tė dėshtuar tragjikė.
  Ē’jemi ne?
  Lapsuse memecėsh.
  Ē’jemi ne?
  Herkulė qė vetėvaren se nuk i kundėrshton njeri.
  Ē’jemi ne?
  Peshkatarė qė i hedhin grepin vetes.
  Ē’jemi ne?
  Robėr qė luten pėr tė mos u liruar.
  Ē’jemi ne?
  Ne jemi ata qė bėjnė pyetjen:
  E ē‘jemi ne?
  Ne jemi:
  Ura midis dy humnerave.
  Ne jemi:
  Dashuria midis dy epsheve.
  Ne jemi:
  Flakadanė zjarresh qė trembin egėrsirat.
  Ne jemi:
  Kėshtjellarė tė rrethuar nga padrejtėsia.
  Ne jemi:
  Lamtumira e fundit e majmunit.
  Ne jemi:
  Optimizmi i diellit nė agim.
  Ne jemi:
  Kėnaqėsi e dhimbjes nė lindje.
  Ne jemi:
  Orteqe tė shndėrruar nė barrikada.
  Ne jemi:
  Shkallare qė tė ēojnė te perėnditė.
  Ne jemi:
  Karvane qė vdesin nga etja pėr tė vėrtetėn.
  Ne jemi:
  Ata qė i bindėn oqeanet tė heqin dorė.
  Ne jemi:
  Ata qė nga pema prodhuam letrėn, ku u vizatua rrėnja.
  Ne jemi:
  Ata qė trupin prenė pėr ta shėruar.
  Ne jemi:
  Ata qė shpikėn pasqyrėn pėr tė parė tė metat.
  Ne jemi:
  Ata qė jetėn e shndėrruan nė qėllim.
  Ne jemi:
  Ata qė me ide e mbushėn zbrazėtirėn.
  Ne jemi:
  Ata pa tė cilėt toka do tė ish anonime.
  Ne jemi:
  Bij tė etėrve tanė dhe etėr tė bijve tanė.
  Ne jemi:
  Njerėz, njerėz dhe ky fakt zhduk ēdo dyshim.

 14. 2 antarėt mė poshtė falenderuan delira pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bili99 (20-10-2018),shigjeta (03-08-2014)

Tema tė Ngjashme

 1. Rama rizgjidhet kryetar i bashkisė sė Tiranės
  Nga Humdinger nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 564
  Postimi i Fundit: 27-07-2007, 23:08
 2. Me Sir Arthur Evans zuri fill ilirologjia
  Nga GL_Branch nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 07:46
 3. Arthur Rimbaud: Poeti rebel...
  Nga HERA nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2002, 13:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •