Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 45

Tema: Ali Podrimja

 1. #1
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184

  Une biri yt Kosove

  Unė, biri yt, Kosovė

  Unė, biri yt, Kosovė t'i njoh dėshirat e heshtura,
  t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,
  t'i njoh vuatjet, gėzimet, vdekjet,
  t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tuka tė kulluara;
  ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
  dallgėn kur tė rrahė netėve t'pagjumta
  e tė shpėrthej do si vullkan:-
  mė mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė.
  Unė biri yt.
  Ali Podrimja

 2. #2
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Ali Podrimja

  Ardhesi.

  Dikush trenisht nget ta shkimbe shkendijen e ballit tim
  dhe syte e tu.
  Dikush trenisht m'i kall rrembat e trupit
  e nje nga nje mi vret zogjt.
  Dikush prej agimit n'agim, prej munzgut ne muzg
  veten kaperdine buze nje uji te madh.
  une e une ende emrin s'ia mesova nje dite me
  bubullime hyre ne kullen time.


  REVULUCIONET

  Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...
  Qeni im leh
  qiellin don ta perbij.

  Qeni im i bardhe,
  qeni im i zi,
  pa dhembe e sy.

  Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...

  Zogu im
  ne kupe te qiellit
  eshte ngritur.

  Nje nate nga netet pa gjume.

  Zgjohu, Kosove! Zgjohu , nena ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur.
  Zgjohu, oj. A po e ndjen vajin tim?
  a po e sheh si ti kam ngulur syte
  mu ne zemer, mu ne shpirt.
  si ti kam hedhur duart rreth belit
  per te t'perqafur une ashti yt?
  Zgjohu, Kosove!

  Nga deget e mija te thyera kush po bahet,
  kete vater , kush po e le?
  C'jane keto gjurme gjaku qe po shtohen
  neper fytyren tende,
  keto varre e murana qe po sillen verdalle
  rreth shtepise sime?
  Zgjohu Kosove, nena ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur,
  zgjohu, Kosove!

  Sonte vetem mbeta e
  ne dore te oborrit me askush s'po me troket,
  askush me, thua vdekur jam e harruar
  ne keto troje e suka gjaku.
  Thua me eshte shkimbur hisja
  e mbyllur dera e konakut...
  Zgjohu , Kosove, flake e hershme e ashtit tim t'pelcitur.
  Bota ne ty le te kallet.


  LUM LUMI

  A thua eshte dita jote e fundit ne spital
  do t'i biem deri ne fund a thua
  edhe kesaj dite te lodhur ne oren e familjes.

  Nuk te kam share as nuk te kam rene kurre
  vetem te kam thene;Ai ne hapsi atje larg jam Une.

  Ne jete, ne art vrasesit me te medhenj jane frikacaket.
  mjeshteria e tyre; gjuajtja ne gabime, dhelperia.

  Ti meso te duash vogelush. Ti meso te ecesh me kembet e tua
  mbi te keqen mbi te miren, mendo me koken tende
  kurre mos peshtyj ne dashuri, as ne pleh;
  Mallkim i fisit.
  Shkolla jote antike; te dish te celesh deren e shtepise
  ne cdo kohe,
  te dish te thuash fjalen kur duhet thene.
  Urrejtja eshte me e rende se vrasja.

  Me dite me shikon nga krevati i vjeter;spitali teper i vogel
  per dhimbjet e tua
  per shtate plaget e tua
  per ditet, per netet e tua plot klithje.

  spitali teper i vogel
  i vogel teper spitali
  nen te Danubi i thelle e i kalter.
  A thua tere jeten do te na vije era jod
  semundje , murtaje
  do peshtyjme gjak e vrer,
  a thua tere jeten t'i dezifektojme plackat, enderrat, fjalet.
  A thua edhe kete dite do ta kalojme ne spital.
  Te shikoj; ne syrin tend flaka, etja, qielli,
  ne syrin tend asnje dredhi, asnje mllef
  pastertia e syrit tend me ka perbire te terin.
  Ne fund te syrit tend
  hap fatin tim te kobshem.
  Ai nuk jam Une
  Ai nuk je TI
  Kush jam, kush je?
  Syri yt mbyllet, dhe frengjia ne Kulle.
  Poezia me e bukur ende s'eshte shkruar
  as do te shkruhet
  perderisa zhytesit ende jetojne
  Vogelushi im, thellesia mashtron, vetem largon nga e verteta
  dhe cdo fund eshte tragjik.
  Po c'ka aty poshte ne materie
  Miu i Bardhe, antimateria.

  Do te vije koha kur do te me hapesh si nje liber
  te vjeter psalmesh
  kur do te mesoj te ecesh neper pluhurin tim
  por koha ecen shpesh here ne shpine te breshkes.

  A thua na u sosen fjalet, kenget,
  na mundi enderra, udha,
  a thua edhe kjo dite po na le me shpirt nder dhembe.

  Ti je me i madh, vogelush, me i forte se ky spital
  per inat kete dite ta sosim deri ne fund.
  Lum Lumi.
  Nuk kam bere kurregje per Lumin


  E pranoj nuk kam qene i qete asnjehere
  kam bere njemije e nje te zeza per te jetuar.
  e di lagjia e Bajram Currit, e di lagjia e Cullakeve
  e kam prishur qetesine kur me eshte pritur
  kam thyer dritare kam thyer drunj
  kam shterrur kroje
  ne pusa te Drinit, sic thote i cmenduri i kodres se henes
  kam kercyer nga Ura e Shenjte(mjere ai qe s'ka pasur kurre ne jete nje Ure te Shenjet)
  ne fyt kohes i kam mbetur,shihni si shkumbon,
  degjoni si turfullon
  per shkak te miresjelljes, plehin asnjehere nuk kam nxjerre jashte
  Lumin kurre nuk e kam degjuar deri ne fund
  fjalen, kengen, vajin s'e kam lene ta kryeje
  shpirtin ia kam prure ne maje te hundes
  me shantazhe, me kercenime ia kam helmuar femijerine
  nenen ia kam share , ia kam share fisin, zotin
  per veshi e kam nxjerre nga shkolla, nga loja
  neper shtepi e kam ndjekur si i cmendur
  E pranoj, Lumi ka shkuar me larg; nuk ka pasur komplekse fare
  askujt nuk i eshte perkulur, vete zotyne ka qene
  ka thyer dritare me shume se une lule e ka bere ulpianen
  me mire e njeh asfalti i nxehte.
  kurre nje rruge nuk eshte shtegu te ri
  per te Bota nuk ka filluar as nuk ka mbaruar ne Gjakove.
  ka qene me koke forte se une, disa here eshte pergjakur
  (per te verteten u zura o baba, e nuk e shihja sa kohe)
  nuk ka qene i kenaqur me qetesi ne shtepi
  te rrije, nje dritare cel vazhdimisht ka kerkuar
  pa i rene ne fund kurre nuk ka pasur zakon ta mbylle perrallen
  as c'sheh ne enderr te shkruaje, te vizatoje,
  aq shume e ka enderruar bukendoren, sa dhembet i ka thyer
  neper vjershat kosovarce
  me ka dashur me shume se une ate
  nuk me ka denoncuar per mall te botes
  ajo qe flitet per te nuk eshte e vertete
  ne bixhoz asgje nuk ka lene.....
  ......
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 01-09-2006 mė 01:04

 3. #3
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475

  Ali Podrimja

  Vetem ose Hamlet i semure  Pak po mė jep, jeta ime,
  e tepėr po lyp nga Unė.
  Tė tė jap s'mundem mė tepėr,
  se sa tė tė ngre nė kėmbė.
  S'mundem mė tepėr se sa tė tė jap emėr,
  se sa tė tė mėsoj tė ecėsh
  kah e vėrtetė, kah njerėzit,
  se sa kohėn time pėr ta falur,
  durimin e gurit, zjarrin, kaltrinė.
  S'mundem mė tepėr tė tė jap
  e ti tepėr po lyp nga Unė.
  Ne mes tė verbėrve vetėm jam,
  nė mes tė hijeve, perėndive.
  Vetėm para vetvetes e hapėsisė e murit,
  para dashurisė e urrejtjes vetėm.
  Po ti tepėr po lyp nga Unė
  e pak pu mė jep, jeta ime.
  0 Hamlet, o Harnlet, po vijnė
  mjekėt me mantele tė bardha,
  me mantele tė zeza po vijnė,
  pėr tė tė shėruar, kokė e pafjetur e botės.

 4. #4
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Deftore

  Kushedi prej kah kish ardhur, prej ciles kohe
  ...........................kish pikur i panjohuri,
  me nje koke ne shpate
  me nje sy qorr,
  vorr.

  Si mund te jetohet ketu, kish pas pyetur,
  po si jo madheri k'in thene Ata,
  po guri
  unur k'in shtuar Ata me brince ne duar.

  Dhe guri sa cel e mshel syte ish care nga nje rrenje
  .................................................. ....e padukshme.

  Shtate dryra, shtate net e shtate dite s'in celur
  .......................................as mbyllur ne kulle.

  Po uji, kah rrjedh uji,
  uji, madheri k'in qeshur Ata:po uji e rrit kete
  ....................................gur mbi koken mur.

  I panjohuri konak e me konak ish endur
  me nje koke ne shpate
  me nje sy qorr,
  vorr.

  Nje nate me shi kish pas pyetur pastaj per zjarr,
  s'dime c'eshte zjarri k'in thene Ata.

  Dhe kish vetuar ne male
  kish djgur
  ne fusha.
  Kushedi prej kah, prej cilit det kish fryre
  .................................nje stuhi atehere.
  Shi kish rene e toka thare prej thatesise,
  cope e grime bere qielli prej shpatave, prej
  .................................................. .thundrave.

  Te panjohurin thone se juga e kish kaperdire,
  thone se veriu gjurmet ia kish fshire.

  Nje mot me pjalme ia kish behur nje udhetar
  ...................................i cale me nje gomar.

  Prej cfare semundjesh vuajne,
  cfare emra iu ngjisin femijeve, kafsheve
  kish pas pyetur gjithecka, kish pas pyetur, o zot

  ne nje kohe te pakohe. Ata k'in treguar malet.

  Atje ka gjarperinj kish pas thene udhetari,
  ka, madheri, po nuk na hane , k'in thene Ata.
  Po c'beni atje lart, kish pas pyetur pastaj udhetari,
  rrime me zogj, rrime me ujq, k'in thene Ata.

  e te pragu i kulles kish plasur gomari nga marazi.

  Udhetarin e cuditshem
  e k'in kerkuar ne male e k'in kerkuar ne fusha,
  sot as mot s'e k'in gjetur
  as zjarri s'ish shuar nder prita.

  Pastaj kish ardhur sulltani.
  Oh vdekje, si te mbane kulla brende!
  Sullatani kish shkuar, kish ardhur krali,
  krali kish shkuar, kish ardhur i biri i sulltanit.

  kalit i k'in dhene emer e driten e syrit harruar,
  .................................................. ...............medet.

  Kohet prap 'in nderruar ne gur e plakur ne mur
  ........................................dhe dritaret 'in mbyllur
  ........................................e hapur
  ........................................ne nje perralle.

  Nje dite per nje dite
  Ata s'in ngjitur ne male,s'kin rene ne fusha
  ne sy qiellin e k'in fhshehur
  dheun nder kembe.

  Pas shume e shume vitesh kish pas ardhur nje
  .................................................. ......................tregtar,
  gjithecka kish pas shitur e blere ai i gjore, i padore.
  Kish pas pyetur per iks semundje,
  .....................................per enderra, emra.
  Ata k'in qeshur, k'in luajtur rroten e motmotit
  dhe prap termete k'in ndodhur
  .........................................e mullinjte
  .................................................. .....bluar.

  k'in kaluar dite e k'in kaluar vite, k'in kaluar
  .................................................. ...shekuj e nje vere
  Nje djalosh me fyell peshe kish cuar Gjakun,
  peshe kish cuar Valen.

  brigje, ne dore iu paca!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e TRIMI
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Postime
  22

  Ali Podrimja

  NJĖ NATĖ NGA NETET PA GJUMĖ


  Zgjohu Kosovė!Zgjohu nėna ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur,
  zgjohu,oj!A po e ndien vajin tim?
  A po sheh si ti kam ngulur sytė
  mu nė zemer,mu nė shpirt,
  si t`i kam hedhur duart rreth belit
  per tė pėrqafuar unė, ashti yt?
  Zgjohu,Kosovė!

  Nga degėt e mia tė thyera kush po dahet,
  kėtė cater kush po e le?
  Ē`janė keto gjurmė gjaku qė po shtohen
  nėper fytyren tende,
  kėto varre e murana qe po sillen vėrdallė
  rrethė shtėpisė sime?...
  Zgjohu, Kosovė!Zgjohu, nėna ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur,
  Zgjohu, Kosovė!...

  Sonte vėtem mbeta e
  nė derė tė oborrit askush s`po me troket,
  askush mė, thua vdekur jam e harruar
  Nė keto troje e suka gjaku.

  Thua mė ėshtė shkrimbur hisja
  e mbyllur dera e konakut.....
  Zgjohu, Kosovė, flakė e hershme e ashtit tim
  t`pelcitur.
  Bota nė ty le tė kallet!

  Ali Podrimja
  Je fajtor para tė gjithėve me faktin se ke mujtė me qenė i vetmi fanar n’errsķn, e ti nuk ishe.

 6. #6
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  Kush mund te me tregon!

  Kosove
  Ne themi qe je gjak i shqiptarizmit
  Ata thone qe je gjak i serbizmit
  Po si ka mundesi qe nje Nene
  tij lind dy binjake
  njeri qe pine tambel
  e tjeteri qe pine gjak
  ------------------------------------------

  Keto vargje jane te shkruara nga Ali Podrimja por kush nga ju mund te me tregon se nga cila poezi jane te shkeputura apo nga cila veper e te madhit Ali Podrimja.
  Me kane mbeutr ne kujtes dhe nuk e dij as ku i kam lexuar.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 7. #7
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Emrin e ka Dashuri
  Ali Podrimja

  Per kete toke gjaku ka rrjedhur e prinderit tane
  kryet e kane lene; kambana te medha kane mbetur
  ne jeten tone per kete toke ata qe nuk jane me -
  e ju si te doni quajeni kete toke - muze emrin e ka,
  dashuri emrin e ka; o si te doni quajeni
  por asnje fjale te keqe per prinderit tane,
  njerez te mire, asnje fjale, se kutjimi na i verbon syte.
  Asnje fjale te keqe, thashe, se ata gjithcka jane bere
  per kete toke, se ata ishin trima mbi trima
  dhe, - nese ndokush ka vdekur duke kenduar -
  ata vdiqen maje hanxharit te dushmanit me kenge ne goje,
  nese ndokush s'ka kthyer nga rruga - ata i
  kerkuam;
  nese ndokush ka dashuruar me jete lirine - ata
  ishin.
  Se ata mikun kurre ne bese nuk e kane prere
  dhe, - nese ndokush ka vdekur duke kenduar,-
  ata vdiqen maje hanxharit te dushmanit me kenge ne goje, -
  nese ndokush s'ka kthyer nga rruga, - ata i
  kerkuam,
  nese ndkush ka dashuruar me jete lirien, - ata
  ishin.
  E ju si te doni quajeni kete toke - muze emrin e ka,
  dashuri emrin e ka; o si te doni, vetem
  mallkim jo
  se per kete toke gjaku ka rrjedhur, i nxehte ka
  rrjedhur...

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Edhe disa margaritarė nga Ali Podrimja


  (Mėngjesi)

  Me cka tė tė peshoj
  me sy apo me zemėr,
  me cka?

  Kaltria jote
  botėn
  zgjoi.

  Me cka tė tė peshoj
  me sy apo me zemėr,
  me cka?

  Źndrra jote
  dritaret e jetės
  m`i hapi.


  (Je si shpirti im)

  E pakufi je
  si shpirti im,e pakufi-

  e unė pash e m`pash
  mundohem tė tė bi,

  nė grykė tė shkėmbit
  t`gurrėzohem,

  nė pishnaje tė malit
  tė bėhem syri yt...

  E pakufi je,e pakufi
  si ime frymė.


  (Nė udhėtim)

  Nė buzė tua
  sa herė vdiqa
  prej mallit-

  ti u betove
  nė kokė time
  dhe zot tjetėr s`njohe...

  Nxora sy
  maje kodre
  kur zė mė lėshove

  e nė udhėtim
  tė zbulova oj-
  herė t`urtė,herė t`sertė.


  (Dua tė jem)

  Nganjėherė dua tė jem lumė-
  tė rrjedh nėpėr damarėt e tu,

  gemb ėndrre dua tė jem nganjėherė-
  dita e nata jonė tė pushojnė n`mua,

  nganjėherė dua tė jem ti oj-
  heshtjet e shirat e kohėrave t`i ndiej,

  dua tė jem atje nganjėherė-
  ujėrat e tua deri n`pikė t`i pi.


  (Unė do tė dua)

  Po tė rrėzohet
  edhe i mbrami i Kullės gur-
  unė do tė dua.

  Po tė shuhet
  edhe i mbrami i Vatrės zjarr-
  unė do tė dua.

  Nė fushė tė mejdanit
  po tė mbesė
  edhe i fundit i Trollit burrė-

  unė do tė dua...


  (Nata)

  E lehtė dhe e butė
  si hapi im
  ėshtė nata nė ty.

  E dashur dhe e vrullshme
  si kraharori i gruas
  ėshtė nata nė ty.

  E qetė dhe e frikshme
  si shikimi i vajzės sė dashuruar
  ėshtė nata nė ty.


  (Lindja e madhe)

  Qė syrin e djathtė tė mė shohėsh,
  i shpirtit krua
  etjen ta shuash.

  Qė jeta e vdekja ime,
  bėn c`duash!  P.S: Podrimja ishte 18 vjeq kur i shkroi kėto vargje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 01-09-2006 mė 01:00

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Ali Podrimja

  Loja me vdekjen


  Nuk di sa vjet u bėnė
  por unė u mėsova mė nė fund
  edhe me minj e gjarpėrinj e engjuj

  Bi e cohem
  me nga njė therrė tė re
  nė kėmbė tė majtė

  E rreth qafės sime tė hollė
  vazhdon tė trashet
  vezullima e tmerrshme e Thikės

  Nuk mė mashtrojnė mė
  as fjalėt e urithit dhėmbėkali
  nė vesh qė m`i pėshpėrit

  E shoh
  Mall e kam
  edhe kėmishėn e arnuar tė Nėnės

  Tani pėr tani vetėm e di
  se jetoj nė mėnyrė krejtėsisht normale
  dhe me vdekjen luaj si me kokė maceje


  NŹ MESNATŹ

  "Nė dritare ra njė zog i zi
  e mė tha: Mos shko!Tė pret Djalli!"
  (Fragment i harruar nga Stina e Armėve)


  Nė orėn dymbėdhjetė nė mesnatė
  nė gjunj do tė biesh
  tė fshijsh nė Pasqyrė
  Pikėn e Zezė

  Dhe nė mes xhenazeve
  nuk do ta pranosh kurrė
  se gjakun ta kanė pirė
  me pambuk njerėzit e akullit

  Nė orėn dymbėdhjetė nė mesnstė
  Po nuk kėndove
  do tė celė zogj
  Qyqja

  Dhe Hėnėn do tė kėrkojnė
  nė fund tė Pusit hienat


  MEDITIM PŹR ZOTIN

  Mirė qė imzot
  ėshtė i bardhė
  dhe e shoh
  edhe nė ėndėrr

  I zi tė ishte
  do tė harroja
  se kam pasur perėndi
  e atdhe ndonjėherė

  Mirė qė tim zoti
  lėkura i ndrit
  e nuk mė frikėson
  as kur floku i skuqet

  `i herė ndoshta zbardh
  edhe fqinji tė ketė
  njė zot tė bardhė
  e kopenė nė vathė

  Po tim zot atėherė
  mes mumieve si ta dalloj
  apo edhe mė nė shpinė
  rrasėn e varrit tė bart unė


  UJI I MADH VJEN

  Thuajmė dicka miku im
  Thuajmė se prapė
  do tė shoh Lumin p.sh
  me njė trėndafil nė dorė

  Thuajmė miku im
  se do tė kemi gjithcka
  dhe Lirinė do ta lidhim fort
  pėr rrėnjė rrapi

  Thuajmė miku im
  qershitė janė sytė
  e fėmijėve tanė
  tė helmuar

  Thuajmė miku im
  na polli kudra
  e cofi
  Vdekja

  Hajt ta pafsha hajrin
  Ujė i Madh
  vjen
  e harron cdo gjė


  ME QENŹ

  Tė jesh shqiptar
  e vdekja tė mos tė gjejė
  edhe nė skaj tė botės
  e pamundur ėshtė

  Tė jesh shqiptar
  e ndonjė qen tė mos tė ndjek
  deri nė varr
  e pamundur ėshtė

  Shqiptar tė jesh
  botėn varr tė mos e kesh
  e pamundur ėshtė
  e pamundur

  Nė trupin tim
  plaga mė e thellė
  sa mė afėr
  Bregut

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e TRIMI
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Postime
  22
  KULLA

  I
  Pėr shkak tė dashurisė, pėr shkak tė urrejtjes
  baba im ka ngritur njė kulle.
  Nė majė tė botės e ka ngritur,
  deri nė tokė e kanė rrenuar zoterat.
  Motra ime, vėllai im kmban janė bėrė,
  baba im atėherė perėndi ka sharė.
  Gurin e rėnde nė themel e ka vėnė
  nė shtatė konaqe muratorė ka kėrkuar.
  Sa mė lart kullėn e ka ngritur
  10 aq mė tė fortė veten e ka ndier.

  II

  Njė ditė baba im ėshtė mbyllur
  nė qiell i dashuruar, nė tokė i harruar.
  E kanė dalė helenėt e romakėt,
  e kanė kaluar mbretėrit e sulltanėt,
  e kanė kaluar ushtrite e gjeneralėt,
  e baba im s'ka besuar nė fuqinė e gjakut,
  nė kaltrinė e fjalės mitare.

  III

  Nuk di prej nga, Mjegull ka qėnė,
  do njerėz kanė ardhur nė tė hardhė
  pas njė mijė vjetėsh, para njė milion vjetėsh.
  Prej lashtėsisė, thonė, kanė ardhur
  nėpėr mure tė pėlcitura tė Kullės kanė hyrė.
  Gur e m'gur atje janė ngjitur,
  nė majė tė botės kanė mbetur sot e atė ditė.
  E baba im atėherė gurin e rėnde
  nė themel ka vėnė, gurin e pėrrallave,
  Nė takim me zotin e djallin kanė dalė
  ai kėmbėsor kohėsh tė serta.
  E nje kulle eshte ngritur nje mije vjet
  mbi nje asht, mbi nje emer ajo flet
  per shkak te dashurise, per shkak te urrejtjes.  Ali Podrimja  TRIMI
  Je fajtor para tė gjithėve me faktin se ke mujtė me qenė i vetmi fanar n’errsķn, e ti nuk ishe.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  ALI PODRIMJA

  Zgjimi i kobshėm i xhuxhimaxhuxhit


  Mbasi ia kishte kėputur gjethėt
  pastaj rrėmbat
  dhe degėt
  Dhe mbasi ia kishte trembur edhe zogjtė
  kishte zbritur
  t'ia kėrkonte edhe rrėnjėt e shpėrndara
  nė dhe thellė
  Majė e tij mė tmerron
  m'i fsheh Diell e Qiell
  Rreth trupit tė hapur
  kėlthiste xhuxhimaxhuxhi
  e Bukuri e Cungut
  pas shumė e shumė vjetėsh
  nė kėmbė ngritur kishte
  njė mbretėri butakėsh
  atje poshtė poshtė p
  o
  sh
  t
  ė

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e TRIMI
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Postime
  22

  T'atjeta!

  Ura e Artes

  Ti na qenke ajo ura qė nė he.shtje tė vdekshme
  Tė kohėve tė serta kėnduar tė ka im atė
  Bjeshkėve tė Namuna e krahasuar me Urė tė Shenjte
  Urė moj Urė e Artės

  Deri te guri yt i latuar nga mjeshtrit epirotas
  Udhė bėra vite e vite
  Po Hamzė Podrimja nga Gjakova ku arriti
  Urė moj Urė e Artės
  Lumit tim sa vjet i duhen
  Nėpėr ty tė kalojė me njė lulkuq nė dorė
  Apo historia jonė shtangu nė sqep korbi
  Urė moj Urė e Artės

  Me njė krah nė qiell me tjetrin nė mishin tim

  (Artė, 1986)
  PARISI, VENDLINDJA

  Do tė hyjmė nė Paris
  gurin tonė aty do ta ngulim,
  nuk do tė na presė Teuta, Genti,
  nuk do tė na presė hordhi e egėr romake,
  nuk do tė na presė njeri i gjallė.

  Nė Paris do tė hyjmė;
  ėndėrrat do t'i varim nė krahė tė lejlekėve
  te njė krua do t'i lajmė sytė, duart lythore,
  do t'i lėmė netėt ballkanike pas shpine
  vallet, kėngėt, baladat, pėrrallat,
  vetėm fyellin do ta marrim
  t'i biem kur tė na rrokė malli,
  kur humbim nė grumbullin e klosharėve,
  tė hijeve,
  tė minjve,
  deri vonė rrugėve tė Parisit nė metro marramenthi:
  do t'i marrim erė ftoit tė vendlindjes
  pėr kohėt pis do tė flasim me gishta,
  nuk do tė shkelim asnjė mizė,
  nuk do tė trembim asnjė zog,
  nuk do tė derdhim zjarr, vrer,
  mbi kokė tė njeriut,
  Evropės sė pėrgjumur s'do t'i pėrulemi
  as perėndive tė krisura.
  Ma jep besėn, Lum Lumi,
  se nuk do tė harrojmė vendlindjen.

  Paris, maj 1981

  EPIKA

  Me shekuj kam shitur gjakun
  e rritur jam me gjakun e shitur
  Me shekuj kam hėngėr me veten
  e ditur s'kam tė qesh me veten c tepruar...
  Miq,

  Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!  ANKTHI

  Toka ime digjet, toka ime e dashur,
  balli im i ngrysur,
  pishė...

  Caqet e tua herėt t'i kam pėrbirė me hijet e mia,
  Kosovė, pėrrallė e lashtė!
  Herėt m'i ke lidhur kėmbė e duart me skamje,
  vuajtje e vdekje...

  Medet, kė mė parė tė shpėtoj: veten apo zogjtė

  e ngrirė n'ajėr?
  Nipave ē'tu them pėr kėngėn time tė vdekjes?
  - Heu, edhe kryet po tė ma hiqni, tjetra do t'mė
  kish mbirė!

  Toka ime digjet
  nė ēdo pėllėmbė tė trupit tim - toka e mallkuar...


  PERTEJ DHIMBJES

  Ka rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
  shitur. Kosovė.

  Konaqet e tua deri nė themel po rrėnohen,
  e pėrtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim,
  me krahėt e zogut tim tė vrarė me dashurinė e
  njerėzve tė mi tė kallur etjeje.

  Rreth trupit tėnd si gjarpėr mbėshtjellė jam,
  vatrat e shkimbura pėr t'i pėrflakur,
  duar e kėmbė t'i lidh me lėmshin e pėrrallave tė tua -
  se s'tė lėshoj gjallė me gjak, pa tė larė pėllėmbė pėr
  pėllėmbė, eshtra e jetė nė ty pa i lėnė
  konak e mė konak pa tė ndezur flakė...
  10 Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
  shitur prej pushkės kobzezė, prej pushkės
  sė padukshme...
  Cila do tė jetė kėnga ime e mbramė dhe fjala e fisit tim^

  Plepi i shtėpisė sime u dogj, ku t'i preh sytė,
  ku ta shuaj flakėn e ujės pėr ty, Kosovė?

  TRIMI
  Je fajtor para tė gjithėve me faktin se ke mujtė me qenė i vetmi fanar n’errsķn, e ti nuk ishe.

 13. #13
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  355

  Ali Podrimja

  Ali Podrimja, ]

  Kur u zgjuam


  Kur u zgjuam
  ishim vishkull
  fshiheshim nga vetvetja

  Ujerat na i k'in bartur edhe endrrat
  dhe leshuar na i k'in qente
  dhe rrezuar na i k'in gardhiqet

  Deri ne Maje te Majes kundermonte bar minjsh

  Kur u zgjuam
  ploje i kishte bere vathet
  Ujk i Cale

  E fluturimin e zogut
  e buzeqeshjen e femijes
  e fytyren e nenes i kishim relikte

  Tani shikojme Qiellin e Verdhe kah hapet
  dhe bartim ne shpine Malin e Ulurimave
  derisa te na harrojne te vdekurit
  [color=#ff0036][/color
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 14. #14
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  kolumne

  Gjuha pėrcakton Atdheun

  Ali Podrimja

  1.

  Pas sa vitesh ishim takuar me poetin Martin Camaj (1990). Kishim mbajtur njė mbrėmje letrare nė Munih. Pas darkės mė kishte thėnė se ia bėj qejfin po qe se e vizitoj edhe nė Lenggries. Dhe, njė ditė udhėn ma kishte treguar Gjelosh Gjokaj. Kishim arritur atje tek shėtiste nėpėr kopsht. Na kishte prezentuar sė pari tufėn e breshkave tė shkaperderdhura e tė punuara kushedi nga cila dorė e mjeshtrit po qė poetin e lidhnin fortė me Temalin e tij mitik. Fletė per fletė mė ishte parafytyruar vepra e tij mė e mirė “Dronja” Dikur na kishte prirė nė odė tė burrave, dy pash njeri thellė nė dheun gjerman. Kishim ngritur nga njė gotė. Detajisht kishte filluar tė na njoftojė pastaj me atdheun e tij, i cili fillonte nga nje arkė druri e kacavarrej pėrgjat mureve. Tek fliste me atė gegėrishten karakteristike, kisha pėrshtypjen se ai ushtronte edhe kujtesėn, mos kishte harruar diēka pa e thėnė pėr atė trohė dhe. Kishte brofur nė kėmbė dhe me njė dhembje kishte shpluar grumbullin e librave tė skajuara nė njė kėnd. Thoshte se aty kishte mbi tridhjetė ekzemplarė tė pėrmbledhjes sė parė Njė fyll ndėr male (Prishtinė 1953), kishte edhe ca nga Kanga e vėrrinit. Ta kisha edhe nji jetė, kishte shtuar, prapė do t’u kthehesha. Martini mė ishte bėrė se lėvizte “ mes hijes sė vet e vdekjes”. Ka qenė dasht tė punohen edhe ma. Me kaq e kishte mbyllur biseden rreth asaj dhembjeje. Pas njė kohe ia kisha dėrguar poezinė time Atdheu i mbėrthyer nė arkė , qė ia kisha dedikuar. Piktorit Gjelosh Gjokajt, miku tonė tė pėrbashkėt, i kishte thėnė: Aliu mė ka shti borxh shumė. Nė janar tė vitit 1992 SHB. “Buzuku” i kisha premtuar se nga Vjena do ia nis ribotimin e romanit “Djella”. Martini gjendej nė spitalin e Munihit. Mes tė tjerash, i kisha shkruar: ne tė kemi borxh Ty, poet. Nuk mund ta krijuam atdheun tėnd qė nuk e pa mė…

  Nga atėherė shpesh kisha pyetur veten: vepra nuk mbaruaka pėr tė gjallė tė krijuesit. Poezia konsiderohet diēka hyjnore, ngėrthen nė vete dhe misterin. Ėshtė njė udhėtim drejt tė panjohurės, ka thėnė njė i urtė. Vetėm tė marrėt mund tė pajtohen se libri kryhet sapo ngjyra tė thahet …

  2.

  Ndryshe e kisha parafytyruar Gucinė. E shihja tė varur nė dy baski nė njė mur tė lartė. Mė vinte inat: asgjė nuk kishte nga ėndrra ime. Po majat e Ali Pashė Gucisė, Jakup Ferrit qenkan pėrralla?!. Piktura e varur nė dy baski zbulonte revolten time dhe imagjinaten e bujshme tė krijuesit, i cili brenda njė kuadri ishte pėrpjekur tė ngrijė lavdinė e njė pėllėmbe toke. Nga historia e gjeografia kombėtare Gucinė e kisha parė si njė maje nė mes majave tė dheut arbėror. Edhe pse kurrė udha nuk mė kishte qitur andej, ēdo gjė tė saj mė bėhej se e njihja: edhe grykat, edhe njerėzit, edhe kullat, edhe hijet. Pikturen e varur nė dy baski tani ta kapja si njė hidhėrim kombėtar apo si njė realitet qė shkakton tėrmete?

  Aty-kėtu mbi qėlimin e gjelbėrt tė rrafshlartes sė vetmuar e tė zbrazėt piktori kishte pikasur edhe ndonjė lis apo krah zogu qė shėnonin ndonjė megje are, apo i bėnin hije ndonjė varri tė harruar. Po ku janė majat, kullat, njerėzit? E pyeta pasi e kisha zbrazur me fund gotėn. Piktori vetėm lėvizi dorėn nė shenjė tė njė kohe tė shkuar, pėshpėriti diē qė vėshtirė e kuptoja mbasi fjalėt e tij shumė pak u ngjanin tė gucianit tim nga Velania, tė cilin kur e rrok malli pėr vendlindje, shtrin shuplakėn mbi njė tavolinė dhe me njė dridhjeje buze pėshpėrit: kaq ka mbetur lavdia! E sheh ky gisht, vazhdon ai, e ka mbuluar Gėrlėn, ai Dolin, fundi i gishtit tregues ka mbuluar Limin, at lumin e pėrgjakur nė poemat e Fishtės, e ka mbuluar pastaj Vrujėn, llinkėn. Pak nė tė djathtė, nuk di e sheh, rrjedh Bistrica, pastaj ai lumthi, i cili brenda ditės del e humb nga njė varr. Ndėrkaq, nėn pjesėn e sipėrme tė shuplakės sime janė majat, kullat, grykat, njerėzit e humbur, tė cilėt ti po i kėrkon nėpėr fjalė e libra. Pak mė tutje ėshtė ajo vija e zezė e cila na ndan nga fluturimi i shqipes. Dhe, vėreja mikun tim nga Velania, njė fjalė mė tepėr s’e thotė. Te ajo vija e zezė ēdo gjė merr fund …

  Shikoja pikturėn e varur nė dy baski dhe kujtoja poezinė Vendet e shkombėtarizuara tė Kadaresė, fundin e njė tragjedie; Ku janė baladat, eposi, kujtesa e kombit?/Qimiterin e tyre mund ta gjeshė/ Aq sa ta gjeshė qimiterin e bubullimave…Piktura mė kishte nxjerrė jashtė vetvetes. Kisha dhembje pėr Gucinė e miqtė e mi. Nuk ishte hera e parė qė atdheun e pėrcaktonte gjuha…

  3.

  Mė kishte shastrisur njėri me patriotizėm. Pėrpak ma kishte qitur veten qejfit. Nė Takimet Ndėrkombėtare tė Librit nė Frankfurt e takoja ēdo vit. Mė rrinte karshi, i dredhaftė, tamam si ta kishte vėlla njėfarė Lepi Canėn nga njė serial i hershėm TV “Muzikantėt”, merrte e ēmerrte e ku ta kėpuste, dikur ia kriste: kurrgjė nuk keni bėrė. Ku e keni Fishtėn, Konicėn, Koliqin, Mid’hatin … bile zinte nė gojė edhe ca gjysmė shkrimtarė, pėr tė cilėt kishte dėgjuar nė bodrume apo majė kokorrit.

  Dorėn nė zemėr, unė nuk mund tė them se jam farė trimi. As njė shorte tė patriotizmit nuk i kam rėnė deri nė fund. Pakėz i lodhur, gati i pėrgjumur, e shikoja atė nė sy dhe veten disi nuk e ndjeja mirė. Pėrpara meje qėndronte njėri, qė gjėrat i kthente mbrapsht e i lexonte nga fundi. Mezi kisha shqiptuar nėpėr dhėmbė: do i sjellim edhe ata. Mė shpejtė se ē’mendoni ju, zotėri. Patrioti me njė plis deri te gjysma e hundės, tė cilin e vinte sa herė kishte dashur tė duket nė fund tė Evropės, ishte larguar duke thėnė: kėshtu thuani ēdo vit… Nuk kaloi shumė kohė dhe ndodhi ajo qė i kisha pėshpėritur se vjen dita kur do t’i nxjerrim tė “dėnuarėt “nga bodrumet. Atė mė nuk e kisha parė nė Panairin e Librit. Thonin se i grahte njė Kadillaku. Mė vjen keq qė nuk mund ia mėsova as gjuhėn dhe i cilit atdhe ishte…

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Me pelqejne shume kto vargje te Ali Podrimes ,vargje shperthyese
  Me duket titullohet "Toke me nda"

  Toke me nda nuk kam
  Hasmit ne ****te semes
  Me vdekjen duhet me u msue
  Qence nuk jetohet ma..

  Pershendetje

 16. #16
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Evropa pėrmes grilave

  Ludwig Hartingerit


  Ne dhomėn akustike hyn Evropa pėrmes grilave
  dhe mė del ėndrra
  Pėshpėris vitet: 1878, 1913, 1924, 1945
  Kujtoj Mollėn e Kuqe
  hingėllimėn e vranēit
  kur shurdhonte Toplicė e Artė

  Ja erdhi edhe viti 1992
  Kongreset e anktheve e pabesive
  Po unė ende marr frymė
  Mas hijen me pėllėmbė rrjepacake
  deri nė skaj tė horizontit

  A kam mė kohė pėr korrigjime

  Lart atje shoqėrohesh miku im
  me tingujt e Moxartit
  e m'i nis letrat qė kurrė s'arrijnė

  Asht e lėkurė zbres unė
  nė Rrethin e Nėntė tė Ferrit
  Tjerr terrin verbues
  Mėsoj veshin me vetminė e fjalėve e shkronjave
  me shushurimėn e ujėrave
  dhe shpirtrave tė fikur

 17. #17
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  REVOLUCIONET

  Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...
  Qeni im leh
  qiellin don ta perbij.

  Qeni im i bardhe,
  qeni im i zi,
  pa dhembe e sy.

  Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...

  Zogu im
  ne kupe te qiellit
  eshte ngritur.

 18. #18
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Bukuria

  Zgjata dorėn nė livadh lulen me kėputė
  "Mos - fqiu im i dashur mė bėrtiti-
  -do tė vyshket!

  Qita hapin, kalin e bardhė me mbėrri-
  -vashėn e ėndėrruar kaherė.
  "Mos! - pėrsėri m'u gjegj fqiu.
  Unė qava me mall edhe atėherė.

  Hodha dorėn nė gjithėsi me pikėllim-
  Ēel e mshel sytė dritė m'u bė.
  "I lumi ti!" - dikush mė bėrtiti nė pėrqafim
  e kurrgjė tjetėr s'pashė as ndjeva.

  Sot e atė ditė, kudo e kėrkoj fqiun tim tė mirė.  Me Jetue


  Tim bir, Lumit

  Erdhe nė jetė
  Nuk ka mė nevojė pėr kuje, lutje
  Kryesorja tė jetosh

  Kėtė gur ta hedhėsh mė larg se Unė
  Prandaj:
  Bukėn ta pjekėsh dy herė nėn saē
  Ujin ta ziesh deri nė shkallėn 99
  Derisa tė mbetesh ti i vetmi kėrthi nė ajėr
  nė kohė kosmos.

  Ti dhe Uji

  Diellin ta shikosh nga hija e plepit
  Dhe ta matėsh
  Kur hijen tėnde s'mund ta kapėrcesh mė
  Qenit ruaju se tė kafshon ajo kafshė shtėpiake
  Besnik i madh i Njeriut
  Nga kafshimi i gjarprit mund tė shpėtosh
  Macen nxirre nga fjalori yt gjithsesi
  Ajo s'ėshtė simbol i kohės sate as i artit tėnd

  (Unė gjthmonė ia kam frikėn edhe Lules edhe
  Femrės)

  Kur tė flasėsh fol tė dėgjohesh nė bjeshkė
  tė dėgjohesh nė shkretėtirė
  Pėr tė dytėn herė mbetesh pa kokė ose kush
  nuk tė beson:
  Sa mė pak shikoje veten nė pasqyrė
  Dhe kurrė mos mendo: I pari
  Ai qė ka ekzistuar para teje jam UNĖ
  Ai qė do tė kujdeset pėr ditėt e mia tė mbrama
  Pėr ėndrrat e mia e qetėsinė je Ti
  Me pleh kurrė mos u pajto: Nxirre nė gjysmė
  tė natės
  nė pikė tė vapės
  Asgjė mos rrit asgjė mos krijo me dhunė
  Rast i humbur nuk je edhe pse pylli
  dendėsohet
  Mund ta kalosh natėn nė Kullėn time tė vetmuar
  nė botė
  Dhe si tė duash Ti Lumi
  Kryesorja: jetėn ta jetosh pa e vrarė
  Dhe pa tė mbetur nė kėmbė ndonjė therrė
  e saj e zezė
  Bashkudhėtari im
  Ta provojmė vetveten derisa kemi frymė.  Vrima e Parė Fyellit Tim


  ē'gurron guri nė gurinė
  gur guri ndėr gurė mė i guri

  gur i gurėzuar pranė gurit
  gurth i nguruar rreth gurit

  gurron guri nė gurė gurėsh
  guro guroje gurin nė gurinė

  ē'guri pranė gurit gur guri
  vrimė e parė e fyellit tim.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 19. #19
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558


  Njė Ditė


  njė ditė heshtja
  do tė mė gjuajė
  me eshtra tė mia
  ose do ēmendem duke rrėnuar.

  Unė Biri Yt

  Unė biri yt, Kosovė, t'i njoh dėshirat e heshtura,
  t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,
  t'i njoh vuajtjet, gėzimet, vdekjet,
  t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua tė kallura;
  ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
  dallgėn kur tė rrahė netėve tė pagjumta,
  e tė shpėrthejė do si vullkan,
  mė mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė,
  Unė, biri yt.

  Poema e Heshtjes

  Te "Poema e heshtjes", njėra ndėr mė tė realizuarat artistikisht, qė nė katėr vargjet e poezisė sė parė ndjehet pesha e rėndė e heshtjes nėpėr shekujt tanė. Gjithnjė pėrmes gjuhės sė figurshme, hasim heshtjen e bėmave, historinė e pashkruar: Heshtja emra tė harruar. Megjithatė, poeti do tė zbulojė njė anė tė ndritshme dhe tė kėsaj historie tė heshtur; ajo, heshtja jonė nuk ėshtė e shurdhėr. Pėrkundrazi ajo gjallėron si dhimbje, si njė plagė e gjallė qė ėndėrron dhe beson se do tė shėrohet. Nuk ėshtė heshtje, se mbi tė, megjithatė, ėshtė guri, ėshtė kulla, pylli e tė gjitha kėto dėshmi kanė kohėn e tyre, kanė dhembjen e tyre. Heshtja ėshtė syri i fjetur me fyell nė gojė, tė cilit i cicėrojnė zogjtė. Pikėrisht, kjo heshtje ėshtė mė e vjetėr se guri, mė e fortė se vdekja. Ja pra edhe njė variant pėr tė sfiduar poetikisht kohėn kolektive, vazhdimėsinė ekzistenciale tė qenies. Eshtė po ashtu dėshmi e kėrkimit tė pėrhershėm tė formave dhe tė shprehjes poetike, dėshmi e individualitetit tė fuqishėm poetik.

  Hija e Tokės

  Ara e misrit ėshtė kallur

  (nata si kalė hamshor vrapuar ka
  jashtė e brenda shtėpisė sime
  me mua vrapuar ka
  e ara e misrit kallur ėshtė)

  dhe livadhi rrėzė shtėpisė
  dhe vreshta ime e vogėl
  dhe plepi.
  gjithė natėn e lume kallur janė

  me sytė e mi tė pėrgjakur
  Ara e misrit ėshtė herrur
  Plepi ka rėnė
  Dhe zogu im i mbramė.

  Unė kam kafshuar etjen
  Deri sa vdekja pikon

  - O, si ta ndjell atė zog tė bardhė,
  si tė bėhem dritė, o vėlla, mbi varrin tėnd?

  Medet, na i dogj krejt
  Fushat e bukės
  Dhe livadhet tona


  Rėnkimi

  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj!
  Diellin tėnd verbuar e kanė tytat,
  E vatrat shkimbur deri nė njė.

  Zogun nė qiell, zogun ta kanė vrarė
  Me duar tė mia tė ēara
  Me rrashtat tona tė shpuara mbuluar tė kanė;

  Pragje thyer e konaqe mbyllur...
  Pėr gjithkė e pėr askė vrarė jemi...

  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj.

  Plepi im qiellin do ta shpojė,
  Plepi im i kallur
  Qiellin e humbur majė njė shpate.  Guri


  (Pres me ditė tres pėrditė)

  hudh gurin nė hapėsi
  sizifi plak me mund
  prapė e hudh dhe e hudh
  valė e mė valė e i gjallė

  pres me ditė tres pėrditė

  hapėsi e hapėsi kėrkon

  rrėnjė lėshon nė mundėsi
  nė pamundėsi erna tremb

  hudh gurin nė hapėsi
  hapėsi ēpon e ēpon

  kohėra e kohėra pėrgjak
  dhe mund Sizifin plak.  Metafora e Jetės Sime


  nėse s'flas
  jeta ime s'ka qetėsi

  fiala ime bėhu Unė

  heshtja tė tė mos shtypė
  nė gurė
  rnulliri

  nėse s'flas
  jeta ime s'ka qetėsi

  fjala ime bėhu Unė

  plaga ime
  le tė marrė
  frymė thellė  Shtat Lėshon njė Lulėkuq


  heshtja ime ėshtė mė e vjetėr
  se unė e mė e fortė
  se vdekja ime

  ajo ėshtė pamundėsia ime

  heshtja kur fle
  numėroj yjet
  luaj me hije luaj me thika

  e njė fushė tė bardhė
  shtat lėshon
  njė lulkuq

  se heshtja ime
  ka peshėn e gurit tė mallkuar
  dhe gjuhėn e njeriut tė gozhduar nė shkėmb
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 20. #20
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  I kujt je Atdhe?  (Podrimja nė shėnjestėr tė «personazheve» tė tij)  Xhemal AHMETI  Ali Podrimja paradokohėsh doli edhe me njė sprovė pėr antologji. Nėpėrmjet njė postskriptumi pėrpiluesi shpjegon se nė tė janė pėrfshirė kryesisht autorėt qė i pėrkojnė brezit (sipas publikimeve) tė viteve tė 90. «I kujt je, Atdhe» ėshtė libri i dytė i kėtij lloji qė mban firmėn e Podrimjes.

  Pėr autorėt, pėrfshirja aty ėshtė njė pėrparėsi e rėndėsishme, sidomos duke llogaritur namin e pėrpiluesit si poet e njeri publik, pa pėrjashtuar faktin se kėsaj pėrparėsie i qėndron pėrballė edhe rreziku i pashmangshėm i prezentimit jo tė denjė tė njėrit apo tjetrit autor, kur kihet parasyshė se gjatė procesit tė ndėrtimit tė njė antologjie zgjidhet njė numėr fare i vogėl i poezive.

  Shtoi kėsaj edhe shijen e veēantė, referencat e kufizuara teorike tė pėrpiluesit (si individ dhe si formim) etj. atėherė patjetėr se pėr disa autorė kjo do tė thotė; prezentim i mangėt dhe i njėanshėm!

  Asgjė e re. Edhe nė ato antologji (madje edhe tek ato qė konsiderohen si universale) qė janė nėnshkruar nga njerėz qė kanė hyrė nė historinė e letėrsisė si «Arbiter litterarum», janė regjistruar defekte tė tilla. S’ka pse tė jetė ndryshe as te poeti Podrimja.

  Kėtij, lėshime tė tilla madje as qė duhet t’i merren si diėka dramatike, sepse nuk pretendon tė jetė kritik apo teorik i vlerave tė lirikės, por thjeshtė mbledh poezi i lexon dhe kur konstaton se nė to ka vlera qė ai i pėrdefinon si tė tilla, i boton.

  E kėtu s’ka asnjė sherr. Pėrkundrazi!

  Tė gjitha spekulimeve – qė sillen vėrdallė pėrreth tavolinave tė «shkollave letrare e teorike» nė lidhje me inicijativat e «dyshimta» tė pėrpiluesit – u bėn ballė faktumi: Ali Podrimja bėn diėka e tjerėt jo!

  Ndėrkaq ēėshtja se si ai i bėn ato – bazuar nė parimet pėr konceptimin e njė antologjie – ėshtė krejtėsisht diēka tjetėr.  "Arsyetimet” pėr pėrpilimin e sprovės...  Ekzistojnė tre mėnyra seleksionimi tė autorėve pėr njė antologji: 1) pėrpiluesi zgjedh prodhime tė tilla artistike qė atij i duken interesante ose tė atilla qė shkojnė nė favor tė njė drejtimi interesant.

  2) zgjedhja nė bazė tė temės, zhanrit, rajonit nė bazė tė shembujve tė arrirė e reprezentativė dhe

  3) pėrzgjedhja nė bazė tė vlerave tė konfirmuara (nga kritika) si njė tip i veėantė poezie e me njė vlerė «dokumentare» pėr njė stil, rrymė e tė ngjajshme. «I kujt je, Atdhe», sipas arsyetimit tė pėrpiluesit nė fund tė librit, titullit dhe shumė elementėve tjerė pėrcaktues, ėshtė sajuar kryesisht nė bazė tė parimit tė parė dhe me ca komponentė tė parimit tė dytė – antologjia ėshtė rajonale, me temė edhe pse abstrakte (Atdheu – marka mė e preferuar nė industrinė e interpretimit!) mund tė merret si me vend, mirėpo a e pėrmbush elementin e tretė tė kėtij parimi.

  A janė autorėt e pėrfshirė aty reprezentativėė Nėse po, atėherė ėka reprezentojnė ata, nė bazė tė ėkahit justifikohet antologjiaė

  Kėtyre pyetjeve Ali Podrimja iu pėrgjigjet shumė qartė me postskriptumin e tij nė kursiv dhe pasthėnies: Tė gjithė autorėt e prezentuar aty kanė botuar librat e tyre kryesisht nė vitet e 90-ta. Kjo ėshtė arsyeja kryesore pėr pėrpilimin e antologjisė. E dyta arsye ėshtė se ata pėrbashkohen tematikisht rreth: «ndjenjės sė pėrkatėsisė» dhe «mbrojtjes sė identitetit» nacional. Kjo ėshtė e vėrtetė.

  Asnjėri nga autorėt, me poezitė e prezentuara aty, nuk mohon identitetin nacional dhe secili prej tyre nė njė mėnyrė apo tjetėr i kėndon atdheut. Edhe tek ata qė nuk pėrmendin kėtė nocion e qė ėshtė rėndė tė kuptosh se pse shkruajnė, hetohet se megjithatė shkruajnė shqip e me kėtė automa_tik_isht zbėrthehet pėrkatėsia e tyre nė ēdo segment biografik e letrar.  Cilėt janė ata qė kanė mbetur jashtė  Nė kėtė kontekst Ali Podrimja nuk ka bėrė zbulimin e ndonjė rryme tė re letrare.

  Kėtė, siė shihet as qė e pretendon nė pasthėnien e tij. Ai ėshtė tepėr modest karshi vlerave tė kėtij brezi dhe s’bėn asgjė tjetėr perpos prezentimin e tij ashtu siė ėshtė: me tė mirat dhe tė kėqijat e tij.

  Tani mund tė parashtrohet kontrapunkti i pėrfolur nėpėr media pas daljes sė antologjisė: nėse ai ka ndėrtuar kėtė libėr tė tij vetėm nė sajė tė prezentimit sipas

  parimeve tė pėrmendura mė lartė, atėherė pse nuk i ka pėrfshirė edhe ca tė tjerė, qė kanė mė shumė vlera se shumė vjershėtarė qė gjenden atyė Qė tė mos spekulojmė: kėsaj pyetje duhet t’i pėrgjigjet vetė Ali Podrimja!  Mungon argumentimi konkret  Debati rreth vlerės sė antologjisė mė sė shumti shkon nė disfavor tė 17 autorėve tė prezentuar aty, sepse ata as kėsaj rradhe nuk trajtohen ashtu siė duhet. Kjo s’ka ndodhur as nė vetė antologjinė.

  Mungon arsyetimi shkencor mbi kualitetin dhe rolin e kėtij brezi, sqarimi i idesė se pse kėta autorė qenkan tė rėndėsishėm pėr t’ua bėrė njė antologji.

  Brenda kėtij brezi ka autorė qė janė vėrtet reprezentativė, nėse jo pėr diėka tjetėr mė tė madhe, por sė paku si «dokumentues tė kohės», tė njė periudhe jashtėzakonisht tė rėndėsishme nė aspektin social – kulturor tė rajonit prej nga janė.

  Aty s’mungojnė as poetė cilėsor pėr nga vlerat artistike, tė cilėve po t’iu bastisej poezia ashtu siė duhet me tė gjitha mjetet shkencore qė janė nė disponim do tė mundej madje tė flitej edhe pėr «njė frymė re...nė rrjedhat e poezisė shqipe sot». «I kujt je, Atdhe» me tė gjitha tė metat ėshtė njė shans qė mė parė nuk ishte.

  Ai mund tė shėrbejė si pikėnisje e njė diskutimi mbi kėtė brez, mbi autorėt e veėantė dhe vlerat e tyre. Tash ekziston njė pasqyrė - qoftė edhe e njė pjese tė autorėve - e cila duhet ta shtyjė kritikėn tė kėrkojė vlerat brenda saj dhe ato qė kanė mbetur jashtė. Nėse pėr jo diė tjetėr, pėr ketė ka meritėn e vetė Ali Podrimja: atė tė nxitjes pėr tė trajtuar kėtė temė!  Defekti ėshtė i pėrgjithshėm  Antologjia «I kujt je, Atdhe» nuk ėshtė e pėrsosur. Ajo ka defekte. Me defekte ėshtė i gjithė sistemi industrial i librit: qė nga struktura e manuskripteve, dorrėzimi i tyre, botimi, distribuimi, prezentimi e deri te injorimi i veprave letrare nga lexuesi (qė mungon).

  Prandaj edhe funksioni i kėsaj antologjie do tė jetė minimal.

  E sė shpejti ka mundėsi– siė ėshtė bėrė zakon kohėve tė fundit – do tė flitet pėr tė nė formėn «se ė’na ishte njėherė», ata qė do tė mbeten do tė jenė autorėt, tė cilėt do tė vazhdojnė rrugėn e tyre, ca vertikalisht, ca horizontalisht e ca tė irituar nėpėr labirinthe do tė humben thellėsive duke mos gjetur rrugėn e kthimit mė. Kėshtu e ka kjo punė!  Gazeta FJALA.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Letersia E Sotme Shqiptare
  Nga SUPERSTAR_N1 nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 04-12-2005, 18:43
 2. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-03-2004, 17:10
 3. Libėr pėr Ēamėrinė nga Podrimja
  Nga dodoni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-09-2003, 01:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •