Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Disa Poezi nga Kosovari

  Nuk jam poet , por kam hobi poezin,,, shpresoj qe ju pelqejn poezit e mija si amator


  Nje piktur

  Nje piktur mu ne mur
  Me duket nje shekull dashuri
  Me kujton Gjylieten
  Me kujton Romeun
  Qe dashuria e vertet ne varr I ka tret.
  Kjo piktur e lasht
  Shume tragjedi shfleton
  Ku nga dashuria ndaluar nga fanatiket
  Shume te rinje jeten kan flijuar
  Shume zemra jan shkatrruar
  Shume lule jan thare
  Shume breza jan tmerruar
  Shume lot te pafajshem kan rrjedhur
  Qe rrjedhin edhe sot
  Per dashuri te vertet.
  Kur fatzinjet dashurin rinis ia ndalojn
  Tragjedia shfaqet
  Dhe ne mallkim perfundon.

  Nje piktur pikturohet
  Ne faqen e shekullit
  Dy shpirta fillojn jete
  Ne principaten e dashuris.  Flaka Ballkanit

  Dembaba dem thot shqiptari
  Une jam ketu me I pari
  Ish Agroni dhe Teuta
  Fan Noli e Miq Sokoli
  Gjergj kastrioti me dy krenare
  Bashkon trojet e shqiptarve
  Luftuan nate e luftuan dite
  Luftuan me pushk e me pend
  Per te pare te sotmen drit
  Hasan prishtina djal azgan
  Hapi shkolla per vatan
  Isa Boletini burr dai
  Shume po e pengon shkaun ne vend te tij.
  ******
  Kaloj nje shekull dhe kaluan dy
  Kaulaun dekadat edhe vitety
  E vatra e shqiptarit digjet per dite
  Pran shekullit XXI
  nje Lahut ne malsi fillon vajit
  qe gjall ne toke me te shti
  Per Kosove e shqiptetar
  Qe jan perqa e jan shume ten dare.
  Per karrik dhe per lira
  Dojn Kosoven me lan ne shkina.
  Hejjjj,,, leshoj zanin Adem Jashari
  Dridhi e ter Ballkanin
  Mori Evropa qorre
  A po shef shkaun ne oborre
  Tu pre gra e tu pre femij
  gjall ne dhe eshte tu I shti
  Kur Hamza ia krisi Sharkis
  U dridhe ai Slloba klysh I Serbis
  Mendoj se u ngjall Ahmet Deliaj
  Bashk me Azem Bejten nga Arbria
  Dhe nje ze erdhe nga mali
  I tha shkaut une te ndali
  Une more shka dora vet
  Se jam kreshnik e jam bujar
  Ne troje te mija jam krenar.
  Do te luftoj me gra e femij per me I tregu Ballkanit
  Qe ende trima ka drenica
  Sikur Shot e Azem Galica
  Dhe ja sot drita agoi
  rrezet e liris ne Kosove rrezojn.
  Por shqiptaret edhe sot
  Mbi gjakun e deshmorve kalojn,,,
  Prap per te njejten karrik
  Tu u vra e tu u therr
  Lulet e dituris ne varr duke I percjell
  Shqiptari sy verber
  Nuk e din qe e ka armikun me afer se veten…
  Eh Kosove , Kosove martire
  Plot me gjak e ujitur
  Mallkon shqiptaret e qoroditur
  Vllavrasesit dhe karieristet
  *******
  Oj Kosove oj flak Ballkani
  Nxjerr nga damaret tu
  Ate helm te vjeter Evrope
  Dhe tregoj botes mbare
  Qe je Zot ne Toke te Dardanit.  Ne mes te lumit

  Nuk e di a e din por ja te tregoj
  Se dashuria e pare nuk qenka loj.
  Sigurisht te kujtohem,
  Me kete stilin tim
  Te nje poeti amator
  Qe shpreh dashurin per ty
  Me zemer ne nje nate te qet
  ne gurbet te errt.
  Ku vetem Hena
  me ben nje drite te zymt
  ku mund ta gjej
  pak ngrohtsi dhe shpres
  se nje dite prap do te pershendes....
  Jeta qenka misterike
  Me fshehtesit e saja dinake
  Nje vale e jetes ndau dy zemra
  Dy te rinje dhe nje ardhmeri
  Dhe ja e krijoj nje te
  tmerrshme histori.
  Zemra flet shume goja me pak
  por qe ngjan nje gje e till
  nuk kasha menduar aspak.
  Rreshtat nuk kan te ndalur
  dhe zemra filloj vajin e vet
  se te kam dashur me te vertet.
  Dhe ja tash jam si nje lundrimtar
  ne mes te Lumit
  me anije te lodhur nga fortuna
  Nuk e di a te therras apo te kendoj
  qe edhe mali dhe oqeani
  Deti apo fusha
  te me ndegjoj duke thirrur
  emrin tend me zemer
  deri drita ne horizont te agoi
  HESHTJA JOTE

  Hejshtja jote
  shume me shqetson
  shpirtin ma lendon
  ndjenjen e dashuris
  ma mundon.

  Kur ti hesht
  lumi ndalet
  hena sndriqon
  zemra ime fillon
  te fajton

  Ne qdo moment
  kur zerenin tend
  nuk e ndegjoj
  nga thellsia e shpirtit
  me vijen fjal
  te embela te dhuroj

  Mos hesht te lutem
  fol nje fjal
  qe zeri yt i embel
  te me jap shpres
  per nje te ardhme te lumtur
  te jetojm ne bashkim
  sikur lulet e dashuris
  Qe nga Muzgu deri ne Agim .************************************************* *******************
  DARDANIA
  Shume u ndeze, shume u kalle
  Mori toka e lasht Dardane
  Qysh nga Iliria e deri ne shekullin e Zi
  SHume kreshiik more
  Mori e dashura Dardani
  Qysh sot e qindra vjet
  Shume grubetqar vajin per ty kan marr ne gurbet…
  Po shume e emtur kishe qen
  per gjak te shqiptari
  shume te mallkuar kishim qen
  qe na ndane ne 4 ane
  Na therren me shpat
  E na vran me tank
  Por qenderes do te jem
  Per Dardanin tone te lasht
  Dashuria per ty kurr
  nuk do te shterret nga zemrat e shqiptarve
  Nga rrenjet e tua te lasht moj lokja Dardane
  Kurr skemi per te luar
  Ne jemi ata qe te dham emer
  Ne jemi ata qe betimin e dhame me zemer…
  Kur mengjesi agon dhe dielli ndriqon
  Ta dish moj loke
  Se te gjithe shqiptaret
  Ty te kan DRIT

  Lulkuqet e liris

  Mu at vit 1989
  Vit I ngrysur dhe I zan
  Mu at vit kur u vran
  Ylfete Humolli dhe SHukrie Obertinca
  E shume bi e bija
  Dhe ran perdhe
  Si manushaqes qe I bije bora.
  Ju u bete altar te liris
  Qe I jept frik serbis
  Qe I dhat drit Rinis
  dhe ju rat deshmor per liri te shqiptaris
  Gjaku juaj na dha trimini
  Per me njek kete sllav te dor zi
  Qe me shekuj e dekada
  Ne na mori lulet e arta
  Lulet e arta e pasurojn historin
  Dhe sot ne e shijojm LIRIN
  Avni Hyseni –Kosovari. Mars 16/02


  Mergimtari

  Po qan mali, dhe thahet bari
  Po qajn sharkiajt dhe qifteliat
  Po kendon bilbili kengen e vet
  Si poi kin shqiptaret nga vendi I vet
  ……..
  Moj Kosove mori nane
  Qka jan keto rrudha ne ball
  Qka jan keto lot qe I leshon me mall
  Rrjedhin nga zemra dhe nga shprti
  Per ty nene fshoj me mall
  Per ty nene per vendi tim
  Qe me linde e me rrite me mundim
  ……….
  Mu ne kohen e rinis
  Sikur lulja qe Luzon
  Te lash e ika
  Lirin tende nuk e prita
  ………
  Dh ja sot ne megrim
  Digjem nga malli
  Per ty vendi im
  Per ty Kosove per kosovar
  Qe me jepe frymzim te jam shqiptar.
  Te jem shqiptar
  Kudo qe shkoj
  Flamurin Kuq e Zi mos ta mohoj
  At flamur te kuq me shqiponjen 2 krenare
  Me kujton traditen
  E bujarin Shqiptare

  Avni Hyseni-Kosovari Shkurt 17/02

  Vetmija

  Sikur bilbili Pranveres
  Qe fillon te kendoj
  Kenget me te bukura
  per stinen se tij
  Njashtu une fillova
  Te pergadis zemre time
  Ne fillim te pranveres
  Te dashuroj ty.
  Ta dashuroj dashurin time
  Qe e mbaj ne mendime
  Dhe me trazon zemern
  Vetmija ime…
  Edhe po te gjendem
  Ne mesin e 3 milion njerzve
  Ndihem I vetem pa te shtrenjeten time
  Edhe pot e jem
  ne mesin e 3 milion librave
  humbi nga mendimet per ty
  dhe keto vargje dalin nga mbrendesia ime
  Me je larg nga gjiri im
  dhe zemren ma rrembeve
  Me nje shtrategji femrore
  Por qdo dite e me shume te dua
  Sikur jeta ditet Rinore.


  Dikush Me Tha

  Toke
  Gur
  Mure
  Dhe..
  Njerz
  Lashtesi
  Histori
  Marrezi
  Roberi
  Revulucion
  Luft
  Prap DHE
  Gur
  Mur
  Keshtjell
  Shekuj
  Kryengritje
  Tradhti
  Dituri
  Kohe Moderne
  Nje Liri
  Duke Pritur
  Mbi Dhe
  Mbi Gure
  Nga lashtesia
  Me Histori
  Ne Roberi
  Me Shpres
  Per Nje Jete
  Nen Qiell
  Mbi Toke
  NE SHQIPERI
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Fshati me 40 kisha

  Fshati me 40 kisha

  Kur ndodhesh ne maje te qafes se Llogarase tabloja e pare qe te shfaqetnga kjo pike te, step dhe une qe s'beja gje tjeter vetem se perseritja te njejtat fjale qe me dilnin nga shpirti cfare mrekullije!Hipim serish ne makine per te vazhduar drejt Dhermiut,e pranverezuar nga ajo prekje e lehte, flladitese, dhe e lagesht qe frynte nga deti mezi cprisja te arrija atje.

  Thone se mbresat e para jane ato qe mbizoterojne ne vetedijen dhe ne mbresat e njeriut. Keshtu me ndodhi. Kilometer pas silometri me ndillte me fort ai fshat dhe mentova se Petro Marko kishte pasur te drejte kur thoshte se Dhermiu eshte fshati me i bukur ne bote. Vijoj rrugen e fshatit dhe teparin njeri qe ndesh eshte nje grua ne te zeza me nje qiri ne dore. me beri kurjoze fillova te eci pas saj. Shihja hapat e sigurt por te lehte si te mos donin te trazonin heshtjen qe veshur rruga. Me tutje nje siluete tjeter dukej si sozia egruas qe po i shkoja pas, i njejti hap te njejtat njejta drite qiriri. Vazhduan te ecnin me te njejtin ritem edhe pse terreni po shkonte ne ngjitje te nje pjese shkembore qe ngjante me nje hunde,aty ndodhej nje prej kishave ajo e Shen Pandelejmonit. Flakezat e qirinjve nga disa u bene dhjetra Portretet e atyre grave kishin dicka te pleksur me natyren, madje edhe ne menyren se si luteshin here ishin si vale deti here ere mali.

  Ju afrova gruas me te vjeter ne moshe qe ndodhej ne kishe per te shuar kureshtjen qe tanime po me percellonte. A e keni brakisur ndonjehere besimin ne Zot, ndoshta ne vitet e monizmit? Kurre asnjehere, dhe atehere kur nuk lejohej heshturazi e kemi ndjekur Zotin. Qe ta dish ti moj bije ne ne fshatin tone kemi 40 kisha . Kisha qe ti pe ne maje kur ti erdhe ne fshat eshte kisha e Shen Merise .Duke shfletuar ne arkiv verej se ajo kishe daton ne vitet 1000. Ne ate kohe kur kisha Bizantine ortodokse u nda nga kisha Katolike Romane (vitet1530) Nje kishe tjeter e vjeter ne Dhermi eshte ajo e Shen Kollit qe eshte quajtur si kisha e ndihmes per shkak te pozicjonit ne te cilin eshte e ndertuar, pra eshte me prane bregut si pozicion gjeografik e ne cdo kohe meqenese udhetonin me det i luteshin Zotit per fat ne udhetimet e tyre te gjata . Manastiri i shen Theodhorit qe eshte i ndertuar midis Iljazit dhe Dhermiut daton si ndertim i shek 14 per te vazhduar me te tjera kisha me te voneta ne kohe. Ne shek e 16 ne relacjonet misjonarve katolike dhene Papes se Romes 1532 do te shkruhej se grate himarjote jane bashkeshorte te mira dhe nena shembullore qe asnjehere nuk harrojne te ushqejne me dashurine per Zotin femijet e tyre.Gruaja Dhermijote nuk ka edhe te tjera virtyte .Te palodhura ne pune, madje mua me ngacmoi nje fakt se ne kete fshat ka pasur me shume troje se toke dhe token e kane krijuar due mbajtur dhe me krahe sic mbanin dhe materjalet e nevojshme per te ndertuar kishat e manastiret.Fshati i ndertuar larg bregut per shkak te invazioneve arabe te asaj kohe u kishte hapur shume pune grave e burrave te fshatit per te ndertuar shtepite dhe kishat ne fshat. Shkeputem nga faktet qe sjell istoria dhe vazhdoj te eci serish ne token e kaoneve te lashte me nehistori 4000vjecare .

  Nga himara ka dale dhe grupi i pare polifonik, ata dine te kendojne mjaft te bukur, e kush nuk do ta shijonte vajzen e Valeve. Te mrekullueshem si vete natura e atij vendi me nje krenari te admirueshme gati proverbiale .Keta njerez kaq vitale te dhene me mish e me shpirt pas besimit te te pareve nuk harrojne asnjere te rrugetojne me Zotin Ai fshat ka dicka magjepsese ndoshta jane kishat ,ndoshta natura apo njerezit vete SE di.? Per nje gje jam fort e sigurt se ndjej mall per fshatin me 40 kisha.  Nga: Anila Lufta
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  "Shtepia e shqiptarit,e Zotit dhe e mikut."

  "Shtepia e shqiptarit,e Zotit dhe e mikut."

  Ne nje dite te vrenjtur me shi,isha e vetme duke ecur neper rruget e lagura te bera qulle.Hapat e mi ishin permbytur ne nje qetesi teper natyrale.Degjoja vetem zhurmen e shiut,qe kerciste neper catite e shtepive,si ajo rrekeja e cezmes qe sapo vjen dhe njerezit duke biseduar me njeri-tjetrin per ceshtjen e Kosoves.Qielli ishte mbuluar nga re te zeza qe dukeshin si shtullungat e tymit te cigares ne ajer.Erresira e qiellit kishte mbuluar mjerueshem te gjithe qytetin.Ate dite binte nje shi i imet.Kisha harruar te merrja cadren me vete. Rruges u laga,floket me kullonin pike-pike si nje pikatore.Rrobat mu lagen.
  Ashtu e lagur si nje pule,mberrita ne shtepi.Hyra dhe canten e hodha ne toke me nje pakujdesi te madhe.U ula ne divan e menjehere hapa televizorin.
  Ne kete cast filloj edicioni informativ i lajmeve.Fillova ta degjoja.Te gjithe vemendjen ia kish kushtuar atij.Fliste per vrasjet qe jane zhvilluar ne Kosove.Thoni se shkjau po i debonte nga vendi i tyre duke bere ndaj tyre nje genocid te papare,e duke iu fshire identitetin e tyre.Tregonte per fluksin
  e madh te mberritur ne qytetin e Kukesit e me pas ne Tirane.Ato vijne zbathur e te rreckosur.Kerkojne ndihme e qetesi te nderthurur me ngrohtesi.
  -Ja,ja ja eh...shikoni c'mizori.C'kriminele!I vrasin sikur te jene qenie pa shpirt .I lene te shtrire ne toke pa iu bere vone.
  -O njerez!Ti ndihmojme ne vellezerit tane.Ti mbajme e ti ushqejme ato foshnja te cilat kerkojne paqe. Tregoni si gjithnje virtytet e shqiptarit ,zakonet dhe traditat e tij.Ti ndihmojme femijet sepse jane ato e ardhmja e cdo kombi,jane ato si pellumbat ne paqe, si zemra ne dashuri apo ne trupin e njeriut.Perse valle midis tyre duhet te mbizoteroje gjakmarrja ?Mos ndoshta ajo do ti zgjidhte problemet e njerezve me shpejt?Pse te mos e konsiderojme te gjithe Shqiperine motra dhe vellezer?
  -Oh....oh Zot,pse je treguar kaq i ngurte me keto qenie?Perse nuk i jep pak kurajo qe ta kalojne kete dhimbje?Kosova ndoshet ne lufte.
  Perse te mos i ndihmojme kosovaret?
  -Ah...c'gabim,perseri gabova.Pse valle i quajta kosovare?Ato mbajne mbi vete nje emer te patundshem "Shqiptar".
  -Oh....e zeza ti o Kosove!
  *** *** ***
  -Oh....e zeza Shqiperi
  ku i ke djem't e ri?
  Pse jeton ne vetmi
  pa Kosove dhe Cameri?
  Hap portat e zemres tende Shqiperi,
  Ndihmoje kosovaret per liri.
  *** *** ***
  -O njerez nxirrni ne pah zakonet dhe virtytet e shqiptarit.Populli nga zemra ka nxjerre fjale te bukura e me kuptim.
  -Feja e shqiptarit eshte shqiptaria
  dhe
  -Miku pritet me buke,kripe e zemer.
  *** *** ***
  Mos harroni keto fjale qe ju thashe,
  mis u zhgenjeni me theniet qe u tregova
  sepse tradita e shqiptarit eshte me e madhe se vlera e arit.

  (Krijuar ne vitin 1999 me rastin e luftes ne Kosove
  per thirrje dhe bashkim.)-SILVANA ALIKO-
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261
  Jetoja ne Durres Per arsye te ndryshme plazhin e frekuentoja
  rralle .Shtepine e kam paralel me shkollen Kristaq Boshnjaku ,keshtuqe plazhet si te currilave si plazhin e madh si dhe porto Romanon ikisha ne te njejten largesi Per aq here sa shkoja preferoja tecurrilave ,sepse dhe me binte me mire Kodra na ndante nga ky plazh.
  Im shoq si shofer autobuzi ,skishte asnjehere pushim ,sidomos sezonine veres. Ajo e djele e shkret pushimi kalonte me larje e shplarje,keshtu qe ikte me te shumten me pune se sa me shplodhje
  Vera e vitit 1990 beri shume e nxehte , Pasditen e nje te djele me qe me kishte ardhurdhe vajza nga Tirana ,ku ishte e martuar vendosem ta kalonim te currilat ,qe me te vertet eshte nje ambjent shume romantik Deti nuk eshte si te plazhi madh as edhe rera ,po sidoqoft ka te bukuren e saje dhe nga kodra kur zbrisnim shikonim akoma gjurmet e Durresit te
  mbytur.Aty pothuaj e benin plazhin dhe familjar tetjere ,komshit emije.Femijet u perzien me moshataret e tyre duke u kenaqur ne sterkalat e detit ,qe i hidhnin njeri tjetrit dhe zbavitje te tjera
  Ishte ora gjashte e mbasdites dhe dielli vazhdonte te pervelonte .Im bire me i vogli mori nje nga ato karriget plastike te barit dhe u futme te ne det U ul mbrapsh ne te me fytyre nga ne
  ishte 10 vjec po i rruante akoma ato shprehjet femijnore .I shendosh dhe i gjate me shume sa duhej per moshen qe kish por jo i deformuar dhe ne klase akoma i therisnin"Top t'lyni" ,me nofken sic i theriste nje plake ,qe jetonte vetem dhe ky e ndihmonte gjithmon per ti bler buke apo nevoja te tjera.Shikoja ate dhe djellin qe ne ngjyren e kuqeremte qe kish
  marr krijonte nje vizion aq mahnites ne kontrasin e ngjyrave ,kur nemoment nje e thirur e fort nga im bir :-O Iskuuuu dhe u fundos megjithe karrige. Spo i besoja syve se sishte dhe shume larg nga bregu,aq shpejt ndodhi.Ne moment u hodhen me not disa shok te djalit me
  gjith tim bir qe po losnin me top aty ne breg Spata kohe as te
  ulurij as te levize po kisha ngel aty si e ngrire bashke me Madin ,qedhe ajo u hodh menjehere ne det me not Xhati ,nje komshiu jone ,bashkme Iskun e nxorren nga uji ,mezi i hoqen kembet nga karrigia dhe podilnin bashke me te .Uji skish arritur te pije po ishte dyll i verdhe dhe shikonte si i trembur .Xhatit i kullonte gjaku nga kemba ,qe ja
  kish gricur kemba e karriges kurse Isku ishte gricur ne krahe E mblodha mendjen pernjehere dhe u thash vazhdoni lojen si dhe kureshtaret qe u mblodhen i largova me lezet duke ifalenderuar Po rruaja nje qetesidhe pse zemra sa spo me cahej Syve te tije te trembur, qe me shikonin gjithe pike pyetje ju pergjegja me nje te puthur duke i thene gjoja me indiferentizem Pa he! tani na thuaj cte ndodhi?
  Ashtu duke pare perrreth , me tha me ze si te mekur Nuk e di mami.. Isha ulur mbrapsh ne
  karrige dhe se di si u zhyten pernjehere kembet e mbrapsme te saje..
  Atje posht me dolen gjithe ato lule shume ngjyreshe U mundova ti heqkembet nga karrigja po ato s'dilnin Ndenjem dhe pak sa ti kalonte trembja dhe tronditja dhe u kthyem ne shtepi Si Madi dhe Isku shtiheshin sekur skish ndodhur gje ,por te dy ishin te tronditur
  Ngaora shtat i filloje nje temperatur dhe dhimbje kockash Komshi, dhe qe shkonim shume mire ,kisha nje mjek gjinekollog ,qe erdhimenjehere sapo degjoi ckish ndodhur E vizitoi dhe tha Ftohje ska ,sdegjoj gje, po i japim nje takipirine.Pas dy oresh u qetesua
  dhe ajo nate kaloi keshtu . Te nesermen ,ne oren gjashte mbas dite ifilluan ca te dredhura ,perseri temp. dhe dhimbje kockash Kesaj here takipirina beri efektin vetem per dy tre ore dhe gjith ajo nate dheper dy javé rresht, fillonte ne gjasht pasdite e deri nga 8 -a e mengjezit , temp i rrinte 40 grad ,gjate dites i ulej deri ne 37 e dy . Nje mjeke e njohur e familjes ,specialiste per femije ;Mira Kauri, qe mbas kures me peniciline e streptomicine i filloi clorofenikolin, por qe si dha asnje rezultat, e shtroi ne spital dheaty filloi kalvari i nje historie tjeter i jetes time .Sme mjaftuan ato qe kisha kaluar ne jete ,po kjo dhimbje dhe tronditje ishte e pa krahasuar dhe pershkruar Nuk dija me kur ishte nate apo dite cdo gje kishte humbur ngjyren dhe kuptimin e saje As shtepit ,as rruget asgje, sme kishte me kuptim ,pervec atije femije qe dergjej aty ne krevat me gjithe ato flebo neper damaret e duareve Shume analiza ju bene dhe asnje diagnoze e percaktuar S'lash hoxhe e plake pa shkuar e
  pa cuar kanatjeren e tije po gjendje vazhdonte e njejte Qe aty e
  cuan ne nje spital ne Tirane ,ku djali tjeter Isku qe sa kish mbaruar shkollen e fiskultures, priste konkursin e provave per ne institutin e fisk. Si ai dhe im shoq sa po mbaronin ,njeri punen dhe tjetri pregatitjet qe benin ne shkolle, per konkurs ,
  vinin menjehere ne Tirane ,po keshtu Madi dhe Artani Ketu gjenndja e cunit u rendua me shume Me vinte ta mbysja ate doktor Bebetin, qe as e kuronte as te spjegonte gje nga gjithe ato analiza e gjak qe imerrnin E nxorra dificit ate lagjen aty te spitali femijeve nga uthulla qe blija per kompresa Nje here kur durimi kish arritur kulmin i hyra ne dhome atij doktorit dhe cfar si thash Fliste shpirti i plasur dhe ahere kur i thash po ti ndodhi gje atij femije shiko cfar ka per te ndodhur ty ,qe sjep asnje spjegim dhe si bene as nje kure, po e le te lengoje ne kete menyre Ke shpirt ti? ke femije etje..etje?
  Djali ne kete kohe nuk ngrihej me, as ulur ne krevat s'rrinte dot, vec me shihte me ata sy dhe faqet e skuqura nga temp. dhe thosh me ate zerin e shuar
  "Mami kur do ngrihem cfar kam keshtu?Nuk e di ne se
  doktori u tremb (sbesoj se ata kishin dhe gurin dhe arren) a ju
  dhimsa po me uli ne nje karrige dhe me tha Degjo moj shoqe ne ketu ne kete spital po i bejme te gjitha provat (per mua eksperimente ne trupin e njome te tije deri sa i moren me nje shiringe te madhe cop ne melci ,mjelogramen apo dhe ne palce te kurizit) dhe ,po e lem pa kuruar ,qe te shohim cfar do dali , se po ta fillojme ta mbysim prap me anti biotik vetem se mbulojme semundjen Me vone kur e kam takuar ketu ne Trieste ,qe kish ardhur per specializim i kerkova dhe nje
  lloje falje per ate sjelljen time ,po ahere as me benin syt drite dhe nuk e kuptoja dot si mund te lihej pa u kuruar nje femije qe kurohejme uthull me lekura patatesh te thembrat e kembes dhe qe e mbante shpirtin me flebo se per te ngrene sdiskutohej me Po dhe ketu slash hoxhe edhe plaka E keqa cfar ste bekerka te besosh
  Me kujtohet njehere djali madh Artani qe ishte bere
  me keq se une qe vajti te mali me gropa andej nga Dajti .Kisha gjithe diten qe po e prisja Nga qe skisha cbeja zihesha me mizat kur i thone keshtu qe dhe femijet i doja aty ,tim shoq, po te kalonte ora qe vinte treni nga Durresi do grindesha kot! sdi! sdi cte them si isha shperfyturuar ,pra po e prisja se dhe ky i vogli kur shikonte Arin gjente forca per ti dhene ndonje buzeqeshje nga shakat apo fjalet ,qe
  i thoshte ai Ate dite i kish premtuar sallam Po ku gjendej
  sallami qe i kish humbur vula si shume gjerave te tjera? Po afrohej ajo ora e tmershme e temperatures dhe mua me filluan si zakonishte te dridhurat se kishte nja nje jave ,qe para se ti fillonte temp. e kapnin ca te dredhura sa dhe mua qe e pushtoja fort ne krahet e mij
  me tundte megjithe krevat, Isha gjithe nerva me ate te madhin kur shoh oren gjasht e pes Filloi te me rrihte zemra As te dredhura e as ajo temp qe sfidonte termometrin nga 37 e dy per njehere 40! Ju fala Zotit aty te penxhereja e spitalit dhe lutjet me dilnin nga thellesia e shpirtit shoqeruar me lot Mundohesha qe cuni mos te me shikonte kur , degjoje zerin e tije te mekur Mai mos qaj une e di qe ti po qan ja spo dridhem me dhe temp. spo me hipen Me mbyten lotet me shume dhe me
  vinte te ulurija me te madhe Dhe tani qe po shkruaj dhe para syve me dalin ato skena ,lotet po me bjen vet mbi tasjere Ne moment u hap dera me
  force Dott Bebeti nga ajo dite qe i shkova ne zyre nuk na ndalonte me te hynim e dilnim si donim dhe skishte infermjer doktor apo portjer ,qe s'na njifte, Shof tim bir te madhin me nje shokun e tije dhe me nje shishe ne dore si dhe me dhe me nje cop te madhe sallami Sa pa hapur
  gojen une , ai bertiti si femije
  "Taqo e shef ? nuk ka temperature po qesh mor po qesh dhe u sul nga i vella
  Te them te drejten mu dridh shpirti , mendova dhe pse
  se kishte kurre zakon ,mos ka pir nga merzia e te vellait dhe po me vjen ne kete gjendje ketu ,kur ai u kthya nga ne dhe tha me nje ze qe s'ja njoha
  Dilni shpejt te gjithe perjashta! Jasht ai shoku tije ,drejtor i nje ndermarje te asaj koheme tregoi se kishin qene me xhipsin e tije te nje plak te mali me gropa ku ajo i kish thene midis te tjerave ,qe sonte sdo ket temperature dhe i kish dhene disa gjera qe ai po ja bente tani
  Sa ishte djali mire, kurre si kam besuar ketyre gjerave jo te vija e ti gjemoja vet prapa Po kisha afro njemuaj e gjysem qe vec doktorve ,ku skisha vajtur vet ,sapo me thoshin per ndonje njeri cudi beres Si Hoxha i Kavajes si dhe ai i Maminasit cuditrishte me thane te njejtat gjera me kerkuan vetem nje kanatjere nga trupi tije dhe moshen pastaj mbasi lexonin te nje liber i madh te dy me kane thene Djali do behet shume mire.. do kaloj nje rruge te larget e do kapercej nje det. I shaja
  me vehte dhe pse kisha aq siklet ,kur me permendnin detin E kujt i shkonte ndermend ahere se do kaloja vertet detin? Ato qe i dha plaka, qe i beri im bir te vellait cuditrishte e lan nja tre dite vetem me temperaturen febrile qe te debulon , e te gryen ngadale Po me pruri dhe Gazin nje doktor popullor me emer ne ate kohe ,qe i vuri ca ruaza te zeza Ne kete gjendje te kesaj temp .febrile e transferuan te spitali i femijve Pavjoni artrit rematoit po pa qene te sigurt per diagnozen Mjeke ishte dott Drita Fejzo nje mjeke shume e mire sapo
  ishte specializuar ne Franc po teper e strikte . Ste jepte nje kurajo apo te hynte ne psikologjine tende Kjo pervec meje ,ndaloj te hynin pjestaret e tjere te familjes , po dhe ketu ja gjeta anen ca me infermjeret ca me lek nen duar. Isha shkundur fare dhe oren e dores qe e kisha kujtim nga reliket e vjetra te familjes ,i vetmi peshqesh martese nga im me e shita per nje cop buke . Po kush i llogariste!
  Ne po mendonim te shisnim shtepine vetem te me conin cunin jashte per tu diagnostikuar Dhe ketu temp .filloi lojen e saje Mjekimi ishte kortizoni me efekte anesore te fuqishme( qe i skanadalizoi mjeket
  ketu kur i tregoja cfar i kan bere dhe me se e kan kuruar kete
  femije)


  Pjesa e Dyte

  Dhe me dott-sa Driten si me Dott. Bebetin u grinda duke i kerkuar
  ta conin jashte(Cpretendime é?) gje qe e beri dott-esen te ngrinte njevetull perpjet)
  Me qe sjeni ne gjendje ti vini nje diagnoze ,coini
  gjakun per analize te pakten etje etje isha bere gjysem doktoresh dhe e dija permendesh kartelen e tije me gjithe analizat ,qe ja kishakopjuar me ndihmen e nje infermjere ,qe kur erdha ketu, me hyne shume ne pune
  Dhe atje me ato ne dore vajta gjeta ne mes pyllit dott Arqilene qe,ishte bere aq i njohur Ai me keshilloi rrenje fiku te eger dhe nje nga ilacet qe mjeket i jepni dhe me ndaloi kategotikisht ate
  plakenylin dhe synaktenin qe ata i jepnin Me qe i rrija te koka natedhe dite djalit, fillova ti jepja ato qe me tha dott Arqilea.Nuk dikujt tja ve permiresimin e tije provizor Dott Arqiles apo nje
  mrekullie ,qe ndodhi nga Zoti i madh e, qe beri aq buje ne spital po,qe une sdua ta shkruaj ketu. Di vetem qe cuditrishte nje mengjez cuni u ngrit kerkoi te hante dhe ta coja ne shtepi Kjo jo vetem mua ,podhe mjeket dhe mjeken qe e kuronte e la pa mend ,dhe me vone ma tha
  nje infermjere , qe e kam takuar ketu ne Trieste, refugjate dhe ajo
  Te gjithe po thoshin ate qe sma shkruan dot dora dhe sdua tja kujtoj vetes, kur ndodh ,qe permiresohet pernjehere nje njeri qe i kan hequr shpresat..... Im bire ,insistoi aq shume, sa ma nxoren nga spitali
  Ndenja nja tre dite te motra ime qe e ka shtepin aty te spitali i.
  femijeve ,per te evituar c'do te pa pritur ,por fal zotit ai filloj te bente dhenja dy hapa neper shtepi Kryesorja temperatura e tmershme spo vinteme . Pas disa ditesh qe isha kthyer ne Durres, fillova te hyje ca ne linjen e jetes dhe mesova gjithe ato gjera, qe kishin ndodhur Psh.
  Hyrja e Popajve ne Ambasaden Italiane dhe po me punonte truri si te hyja dhe une me cunin e vogel per ta shtruar e vizituar njehere ne Itali , se si besoja shume ketij "permiresimi" Me ishte bere refleks te rrija me lecken me uthull ne dore neper shtepi.
  .Dicka po ndodhte, qe une spo merja vesh
  Artani se nga me zhdukej dhe kur vinte sec pershperiste ne nje
  qoshe te divanit me te vellan, qe ne ato dite kishte konkursin per ne institutn e fiskultures Sa u afrohesha e kthenin muhabetin .As me shkonte mendja per planet e tyre ,po mendoja se mos dinin ndonje gje per cunin dhe ma
  fshehnin mua
  Nje here i pergjova , kunder edukates qe kisha mare ne
  shtepin time I madhi i bertiti dhe i tha.-Hajde se do pendohesh,
  mbushe mendjen, jo kampjon shtize dhe disku sic je si dhe antar iekipit kombetar po dhe Ajet Toska te jesh me ate biografi qe ke tiste nxjerr njeri bursen ,po mos humb kohe .Pergjigjet e Iskut si degjoja mire po nga menyra si u ndane mora vesh se ja kish prishurper dicka ,me vone e pash qe po perkedhelte te vllane e vogel dhe i thosh
  "Ty do te bej Tani Bos, ke per te pare! shume shpejt do te mari
  Tani me vehte Ate dite sa ishte dhene lajmi i asaj makines pare, qe thye deren dhe hyri ne Ambasaden Italjane Gjendja e trubull gjithandej! cfar s'degjoje ,po une i degjoja, sikur flisnin per nje bote tjeter aq e shkeputur dhe e hutuar isha akoma, nga ckisha jetuar ato muaj
  Mbaj mend ate dite kisha bler peshk nga ai 20 lekshi po skisha
  vajguri ,per furnellen Bidonin e kisha lene ne rradhe, qe ne mengjez ,po vajguri skishte ardhur Shoh Tanin , qe preu nje cop buke 40-ēe ,e lyeu me vaj e krip dhe bente ca levizje te pa kontrolluara Me perqafonte kot ,me thosh: Dhe nje here qe do hanim peshk qe na kish marr malli mbaroi vajguri
  Totty! e di ate barsoletin me peshkun ti ?-
  Ik o bir se sta kam qefin
  Pa ta thene sta le une, ma ke sma ke qefin ti dhe filloj :
  Nje peshkatar ,vajti per te peshkuar Me ne fund zuri nje peshk temadh Duke u kthyer per ne shtepi po mendonte Te kisha dhe nje gote, do isha kenaqur sonte Sa po hyri ne shtepi i thiri gruas
  Laj peshkun grua, se doli darka sonte Skemi uje mor burr ska ardhur cezma gjithe diten
  E mire ver tiganin se e rregulloj une
  Skam as vaj dhe as vajguri Burri u nxeh dhe vajti e hodhi peshkun ne det Peshku i lumtur qe shpetoi ,po ja tregonte gjithe gezim peshqve te tjere ngjarjen Nje peshk i tha Thuj rrofte partia e punes qe u kape ne kete shtet se te ishe kapur gjetke tani kushedi ne cbarke do ishe.
  "Mos i thuaj jasht keto barsolete mor bir i thash e trembur se do hashndonje axhitasjon -propagant
  Mire plake(kjo ishte perkedhelja) po iki une Peshkun ama se hengra :
  "Mos u vono se ja sekur erdhi vajguri
  Po as vajguri serdhi e as im bir Kjo qe biseda e fundit me tim bir i cili po ate nate hyri ne ambasaden Franceze . Une e mora veshpas dy ditesh kur e pash te kangjellat e ambasades nga televizori ,qe po ja bente me dore.Ngjarjet ne ato dite po rrukulliseshin njera pas tjetres me shpejtesi rrufeje .Ambasada te hapura! Dyndje njerzish dhe te rrinjesh nga e gjithe Shqiperia. Sambistet, policet , filluan ti kapnin te stacjoni trenit sa zbrisnin te rrinjte ,qe pervec drurit u qethej dhe koka dhe i kthenin mbrapsh
  Neper rradha apo rruge vetem per kete flitej Iku dhe i biri
  filanit ,apo e prun filanin te qethur, si e kishin rraf , etje Te
  nesermen e asaj dite qe iku Artani ,Isku kishte konkursin vajta dhe une me cunin e vogel ,qe po e merrte nga pak vehten po ajo fytyra i rrinte ngjyre dheu dhe ai rrethi blu te syte. Mezi ecte dhe nje kembe i rrinte e ejtur. Rrenjen e fikut te eger ja vazhdoja Pra megjithe trubullirat ,qe po ndodhnin pati kohe komisjoni te bej dallaverat Aty ne gara , mbaj mend nje shok te djalit madh qe erdhi me taksi e mori te fejuaren qe ishte kampjonia e atletikes ,nga dhe i tha dhe Iskut ,Ajde me ne mos rri me te keta plehra, Skan me t' dhon gjo Do tja japin atij narit nga jub- sukthi ,qe ka baben kryetar kooperative ,dhe qe, ja pruni dashin qy mengjes
  Po im bir kishte besim te drejtesia, E kush kish guxuar ti fliste ndonje fjale te kundert ndonjehere ? Ai ishte si ne shtepi(nga frika) si dhe ne shkolle "me frymen e Partise" po kur e pesoi zhgenjimin, thash se me iku nga trut djali
  Filloi ti shante aty ne mes te fushes Tere ate dite ne
  rruge apo dhe ne palester degjoja vetem sharje kunder qeverise
  Njjerez qe flisnin ashiqare ! Ndac per te ikur se ishin hapur
  ambasadat dhe ndac sharje te ndryshme Aq isha edukuar me friken ne palce dhe kujdesin per mos bere ndonje gabim ,sa kur i degjoja me hipte nje e dridhur dhe prisja kur ti arestonin por Jo ! njerzit nxitonin e nxitonin o zot cpo ndodhte keshtu ?
  U mundova te qetsoje tim bir ,po kush e mbante zhgenjimin qe kishte pesuar Ajde nisemi qe tani- me thoshte po kete gje tha dhe kur erdhi i jati nga puna
  Ku te vemi mor djal, nuk e sheh cpo behet? po i kthejne te rrahur e te qethur Ne ate kohe televizori po jepte lajmet , per keto ndodhira Ne nje moment pash tim bire te madhin aty te kangjellat e ambasades , te tjerra te dridhura e djerse te ftohta..
  Me merr Madi ne telefon te shtepia e nje komshie dhe me thot Po ti pse spo nisesh ti besh nje vizite cunit te Arqilea? dhe ky ishte nje mesazh . Nga te ktheja syt perpara! Nga nje ane i vogli strukur ne nje qoshe me fytyre te trembur nga gjendja e te vellait qe bertiste duke shar e duke ngulur kembe per te ikur nga ana tjeter im shoq qe thosh,
  Ju ikni une sluaj qe ketu ,Shpirti me ish ndrydhur kur pash tim bir te madhin atje duke menduar cfar do ti benin kur ti nxirnin nga ambasadat dhe sepse me rinte mendja te ajo buka me vaj... Dreka e fundit qe hengri ne shtepi! Dreq fukarallek! E mora menjehere vendimin dhe i thash :
  Nxitoni te kapim trenin e fundit mos e
  zgjasni! Dhe ashtu u be, dhe pse im shoq kembengulte per te kunderten ,por ju lut i vogli dhe kush ja thyente fjalen atij? Qe te stacioni e pash qe dicka nuk shkonte! rrethuar me polic qe kontrollonin njerzit, qe shkonin per Tirane Fati im ,qe motra e komisarit policise ishte qiraxhie ne shtepine time ,keshtu qe ai e dinte ckishim hequr me cunin dhe i thash ka viziten neser te Arqilea E pyeta me lezet cishte gjithe ky kontroll? Me tha
  Ske faj se ke qene e zene me cunin po ka rrezik kasapane te behet, dhe ti ju drejtua ,Iskut ,mos leviz shume keto dite sidomos ne Tirane Ishte njeri babaxhane dhe nga ai e kam
  dhe ardhjen ketu si dhe shpetimin e jetes tim biri Iskut ,me
  nderhyrjen ,qe beri me vone ,pas atyre qe me ndodhen . Pra dhe ne Tirane e njejta gje Ke shikonin te ri dhe vetem, e ndanin menjan dhe e conin ne polici, ku pervec drurit dhe shkopit te gomes i qethnindhe floket Shume te rrinje zbriten pa hyre ne Tirane Ne Kashar, ose kur treni ishte ne levizje ,se duket e kishin mar vesh ēi priste aty te stacioni. Isku mbante te vellan ne krahe keshtu, qe sterhoqem shume vemendjen Nga aty vajtem te shtepia e Madit dhe aty mesuam soj soj lajmesh, per ato qe po ndodhnin Filluam te benim planet si do iknim dhe
  ku ,Diten e neserme Qe mengjez dolem nga shtepia. Tirana ishte plot e perplot me njerez qe leviznin kot U hap fjala, qe ne ambasaden Franceze ka rene nje semundje Mu keput shpirti fare, duke menduar cunin qe ishte aty Ca te tjere thoshin ,jo mor e keni ndigju gabim!ne ate Italjanen se jane 800 vet e s kan nga rrutullohen! Aty dhe nevojrat i kryejn ku flene. Te tjere e Gjermania po behet nami jan mbi tremij, veta Ca te tjere diskutonin per kampionatin Boteror, Me duket ishte dita e fundit dhe e moren Gjermanet ,se ne darke megjithe gjendjen e frikshme qe kish pushtuar Tiranen ,kur po shkoja per te treni degjoja brohoritje, andej nga ambasada gjermane , qe ne
  ate qetesi te pa zakonte, vinin si nje ulurim therese .Ose me dukej mua, qe po kthehesha e dermuar. Pra i thash provojme njehere se mos hyjme te Francezja ,po sa morem rrugen per andej trotuaret po mbusheshin plot me ushtar ,qe kishin nga nje kazem o ashtu mu duk mua, qe po e bllokonin rrugen Filluan te tjera diskutime Zera:- U mbyllen ambasadat dhe ke Italjania e kane rrethuar ,bile qelluan njerin, qe po hypte ke ajo e cara e murit.Po keshtu u rrethuan te gjitha ambasadat. Kishim gjysem dite qe po bridhnim sa andej kendej dhe u thash Marim ndonje gje per te ngrene dhe ,shplodhemi pak te lulishtja, ke Skenderbeu . Duhet te kthehemi menjehere !Ketu do ndodhi ajo kasapana qe na tha
  komisari mbrem te stacioni , ne Durres .Ashtu beme .Po ku kish vend te lulishtja ? ishte shkulur Shkodra mbare! Flisnin me ze te larte , shanin qeverine ,
  Nje djal erdhi me vrap dhe ju drejtua familjareve te tije Po vjen Perens Dekuelari nga O K B-ja kan dhene urdher qe ti nisin te gjithe jasht neper shtetet simbas ambasadave ,qe kane hyreLajm i sigurt se ma tha nje shoku im qe punon ne ministrine e brendeshme
  C'far po thu mor u degjua nje ze andej nga fundi kan me i vra , hapin parrulla kot ! Tan kan me i vra!
  Ku ku per mu ,u degjua nje ulurim, kam djalin e vetem si me ja ba me e qit mor ..E cfar sdegjoje Pasi pushuam pak, u
  ndam me Madin dhe morem drejtimin e stacionit
  Afer maternitetit Isku ndaloi hapat u kthye nga ne E leshoi vellan ne toke, se e mbante gjithe kohen ne krahe dhe tha. :
  -Me vjen keq por une skthehem mbrapsh, do tentoje, te behet cte behet Ngrim te dy burre dhe grua! Spranoi as nje arsyetim dhe pse e pa vet gjendjen e jashtzakonshme aty neTirane
  Iku pa kthyer koken duke na lene si dy statuja atu ne mes rruges
  Po e ndiqja me sy ku dhe lotet kishin ngrire.. Ne mend mu fiksuan ato kacurrelat e zeza, qe pas dy
  ditve sdo tja shihja me  Pjesa e 3

  Mu mblodh nje nyje ne fyt ,isha gati t'ja plasja te qarit me ze ,aty ne mes Tiranes, po mendoja ate te voglin qe akoma se kishte marre veten
  !Verte kisha shpetuar nga uthulla ,po ajo temp febrile 37 e dy ishte e perditeshme gje ,qe krijonte ate debules aq te madhe, qe me shume rrinte shtrire se ne kembe apo ulur.Doja te shpertheja diku dhe ju ktheva tim shoqi sekur ma kishte ai fajin . Ishte mbledhur sa nje dore, dhe ecte koke ulur-
  Ti u bere sebep, do ishim futur dhe ne si te tjeret te pakten mendoje per jeten e ketij .Cdo behet tani? ku ta cojme? ku gjendet Arqilea apo ku ka ngelur ,pa e cuar ketu dhe flisja e flisja, duke ju shkarkuar Ai ,qe kuptonte gjendjen time heshte me durim Njehere vetem tha me ze te shuar :
  E ku do vinim moj... kush na i kish hapur deren dhe po na priste ,apo te humb dhe kete cop pune qe kam Aty u nxeva me shume ,duke thene Ahe me buke ate far pune tani ,ja u ndam keshtu per se gjalli Njeri ne Ambasade, qe nuk cdo ndodhi ,Tjetri 18 vjec sa ka dal nga bangat iku pa adrese, ku do
  mbytemi tani dhe sdija cfar flisja
  Kur arritem ne Durres me trenin e fundit, gjendja vazhdonte njesoje Polic nga te gjitha anet!
  Vec komisarin se pash ! Duket me ndihmoi Zoti qe s'ishte aty ,per ato qe ndodhen ne ditet e me pasme.Shtepia me dukej sterre ,Smbylla sy gjithe naten duke ju lutur zotit te ndihmonte Iskun ,megjithse nga ato qe pash ne Tirane kisha nje parandjenje te keqe qe po me grryente nga
  brenda ndoshta ma kishin shkaktuar dhe fjalet e atij komisarit per ate kasapanen , qe tha.Gjithe ajo dite dhe pse rrija me vesh
  ngrehur e zemer te ngrire spati ndonje te re, vec lajmeve te
  zakoneshme. Te policia( qe ishte dhe kjo po ne ate pellg ,ku jetoja une ) ishin mbledhur shume njerez ,qe prisnin te vinin "te qethurit " nga Tirana Dy makina nga larg i kontrollova dhe une se kisha merakun e Iskut , Nga kjo peshe sekur u lehtesova se mendova ,qe po ta kishin kapur ,do ishte kthyer tani Ne shtepi me priste nje lajme tjeter .Kunati i komisarit , qiraxhiu im , i pa kenaqur dhe ky se, e degjoja qe zihesh me te shoqen ,qe ishte sekretare partie e nje reparti ne Plastike , per arsye te baneses .Ishin mbaruar tre pallate, qe ky punonte pas punes dhe akoma si kishin dhene nje hyrje ,Problem i tyre po,ajo qe me bente pershtypje ishte se , se fundi pakenaqesite i shprehte me ze te larte. Kur erdha ne Itali mora vesh ,qe me force kishin hyre, ne nje nga keto pallate.
  Brahimi me tha sa hyra:
  " Sonte na kan lajmeruar te rrime ne porto, se do nisen ata !,Kan ardhur vaporet ti marrin Kane ardhur dhe shume perforcime , po na kan grumbulluar dhe ne vullnetaret
  -Kam hallet e mija o Brahim , As me duhet se cbehet per rreth E ne ka ikur im bir i madhi sic thone ,sdua te di me per te.
  Flisja dhe ndjeja rrahjet e zemres , Sa s'po me dilte nga kraharori
  Kujt i besoje ne ate kohe?dhe pse ēdo gje kish plasur sheshit ,une isha aq e kujdesshme se me kujtoheshin
  theniet e tim meje" Bisha eshte me e rezikshme kur eshte e plagosur
  Kete shprehjen e saje ,po e shija aty 200 metra larg shtepise ,para deres policise si i kishin katandisur ata bije nenash , kur i sillnin me makine nga Tirana
  .Opo ishalla ikin pa ju hyre ferra ne kembe ,se su besohet me ketyre dhe ti,leri keto me mua , se s'jam nga ata
  une, A ke ndonje porosi po e pash ?.-vazhdonte Brahimi
  Jo te keqen as kam as dua te me biesh lajm dhe po e pe -i thash une prere
  Me vone nje nga keshilli lajmeroi qe pas ores 21 mos dilte asnje nga shtepia.
  Dreq o pune dhe kjo duhej! Ate nate Durresi kishte ngrire i teri !Ne ate qetesi te pa zakonte, qe e kish mbuluar , kushedi sa zemra nene... qanin apo luteshin pas penxhereve!
  As nje s' beri gjume!
  U gedhiva dhe une aty prapa penxheres dhe cdo zhurme e vogel nate me hidhte perpjet se me dukej si krisma pushke...Ai mengjes Korriku... S'di t'ua pershkruaj ..
  Aq i qete dukej ne pamje, po neper rruge njerez me shume se kurre!
  Dola nga Vollga me gjithe tim bir te voglin dhe shikoja detin, Asnje vapor per be! Sekur i kish perpire pafundesia !
  Ku je shpirt i nenes ku? po ai tjetri arriti dot te hyje ?, mbase jeni bashke? ? Si do na vej filli bir !Ku do mar vesh
  se jeni mire, apo ku jeni Kur do shifemi ndonjehere kur?
  Mami pse qan ? me permendi zeri i Lukes se
  keshtu e perkedhelnim te voglin Te gjithe po qajne ketu c'keni ju ? vazhdonte djali
  Shikova per rreth! Verte gra dhe vajza si dhe njerez
  te moshave te ndryshme me syt nga horizonti flisnin me vehte dikush fshinte lotet eh!
  U ktheva ne shtepi mbasi isha shfryre mire e mire aty ne bregdet duke i thene te voglit
  Si lali madh si dhe Isku, iken qe te bjen ty gjera te bukura dhe te na marin shume shpejt me vete , "atje"..
  Te muzeumi me ndalon nje shoku Artanit
  - Mama Tanit mere kete letren dhe keto.
  KETO-ja ishin treqind leke te vjetra, mbeshtjell brenda letres Aty lexonte-: Kush ta gjej kete leter i lutem ta coj si porosine si dhe letren ne shtepine time Aty ishte adresa jone emri dhe
  mbiemri djalit si dhe keto fjale" Mendoje per Luken Pas pak shkojme drejt Frances! Mami me fal"
  Keto fjale u rregjistruan ne kujtesen time sa dhe sot, qe po i kujtoj ndjej ate dridhje dhe emocion ,qe me krijuan ahere
  Faleminderit i thash leter pruresit ,i cili rrinte si i habitur nga
  dridhjet apo frika ime duke par per rethe.
  Kam punu me Tanin ne kantjer e njof mire dhe une do ikja po kam plaken vetem dhe te semure
  Sa letra e para, jan gjet sot qe kan hudh ata !
  U ndava nga ai djali mire ,qe me erdhi keq, qe dhe emrin nuk i mora . dhe u nisa per shtepi se s'po
  me mbanin me kembet
  .Hapa televizorin ,( i vetmi ,qe kish ngel pa
  shitur )Po fliste Xhelil Gjoni ne lidhje me aktin e turpshem te
  gangstereve, tradhtareve dhe uliganeve qe sapo ishin nisur
  E mbylla menjehere dhe se degjova qe ne fund Djalin e kish keputur gjumi ne divan ,ashtu, me buken me sheqer ( hedhur uji ne vend vajit) te pa mbaruar , kur bje dera me force..
  Vazhdon  Pjesa e 4

  Vajta me vrap te hap porten ,kur nje shoku i djalit tjeter
  -Mama Iskut , me kamjonet qe erdhi tani ,ishte dhe Isku. Ashtu si isha e veshur si per shtepi, me shapka ,brodha me vrap te rajoni policise ,ku ishte nje grumbull i madh njerzish para portes Pjesa e rrugices lulishtes se kesaj ndertese ishte mbushur me djemet e qethur te pergjakur qe mbanin frymen nga dera , Mezi cava grumbullin dhe ju afrova deres.Po kerkoja me sy tim bir ,kur perpara me kaloi nje burr nja dyzet vjec pa kepuc me kemishe te grisur dhe me gjyslyk te thyera
  ne dore .Te sharat e njerzve ishin nga me te ndryshmet po te
  bertiturat e tije i kam ne vesh dhe tani qe shkruaj Thoshte:-
  Kete s'ua u fal kurre Une jam prej Erseke kufirin dy hapa e kam e sme ka shkuar mendja te ikja ndonjehere Jam me gabine ne plazh dhe shkova te marre ilacet ne Tirane per time shoqe se ketu skish, kur me mberthyen e s'prisnin te spjegoheshe ,po fut e bjer! me thyen dhe gjyzylyket dhe mezi shohe rrugen tani Do ik or do ik ! me bet ju qe te ik e mos ju pafsha bojen kriminelat e qenit! Na mbaheni dhe tesren e partise ju kam menderosur mu ne te dhe, e hodhi ne mes turmes Sja vuri veshin njeri se aty te gjithe flisnin e shaninTe dera ishte vetem roja qe bente sekur sdegjonte ,Ne mes atyre qe po
  dilnin , pash dhe tim bir
  O zot i madh Cfar skene me kan par syt ! po e mbanin dy polic qe kur dha ball aty te shkallet ,i hoqi duart e tyre me force dhe qendroi nje moment ne kembe, duke bere nja dy levizje me trup E kishin qethur, Njeri sy ishte i ejtur dhe i mbyllur! Nga koka i rridhte akoma nje curril gjaku edhe, ne buze kishte nje te car., bluza e "jashtme" e verdhe ,kujtim i vellait madh para se te
  ikte ,ishte gjithe gjak! Mu duk komplet i transformuar dhe i enjtur Me erdhi te ulurije me te madhe dhe mora vrapin te ai ,Zeri i tije, si i dal nga fundi dheut me frenoi, e nuk e di ku e gjeta ate force ,qe ju pergjegja thenies tije
  -E do fillosh te qash tani?Ti besh qefin ketyre plehrave?
  -Jo mor bir pse te qaj? tani po te shikoje me burr se kurr! Kur ste kam par aq te bukur!
  Vuri doren te supi im dhe duke ecur ēal ēal ,parakaluam perpara policve qe ishin aty brenda lulishtes, deri te dera jasht Aty ne mes turmes se mbajten me kembet dhe u rrezua ,po e rembyen shoket ne krahe dhe e prune ne shtepi. , ku ra ne nje gjendje kllapie ,Per doktor as qe behej fjale .O kishin urdher per keta, qe sillnin te qethur ,qe mos ti kuronin, o kishin frike As sot se di si eshte e verteta! Doktori ,qe kisha komshi s'ishte ne
  Durres ,keshtu qe fillova ti pastroj plaget dhe ti ve kompresa me uje te ftohte neper ato vendet e ejtura . Nuk ja haroj kurre nje
  infermjere Arjanes E kishte shtepine nga rruga qe te conte ne
  currila . Ajo vinte fshehurazi naten, para se te ikte ne shtepi ,qe i mjekonte plaget .Krahet e fryra dhe kurizin e kishte vija vija nga shkopat e gomes.Me trembte me shume gjendja psikologjike e tije ,ashtu i heshtur si rinte pa folur. Ne darke vone me erdhi ne shtepi komisari me te motren qe rinte qiraxhije te une Me tha -;
  Me te njomin digjet dhe i thati ,kur e kam par djalin atje ,kam bere dhe fjale me ta se e kishin izoluar, po dhe ky koke derr Fliste e shante shume U thash qe seshte nga ata se e njof mire ,ai eshte sportist dhe kan qene ne Tirane familishte se kan nje djale te semur I kam percjell vet kur iken me tren ,po te donte ikte me vakt .Me treguan ,qe ishte zene me sambistet, te piteria te rruga e Elbasanit.-
  Po s'behet njeriu keshtu i thash neper dhembe, ēfar halli kam dhe kete kisha mangut Nje urrejtje brendeshme mi kish thar dhe lotet. Pas tre ditesh ,me thot nje shitse buke e lagjes - Se: nje mjek i degjuar i qytetit kishte ikur me" DRAGET" per Itali dhe kish kerkuar azil politik
  .Ceshte ky drageti moj Bukri ?-e pyeta
  Qyqa mi gruje sdike gjo fare ti ske faj se te kan myt hallet ,o vapor i madh me disa kate, qi bon rruge Italie dhe Shqipnie e kan vu tashi,Gjithe jan tu bo pashaportat, Shifi ke dega sa njerez jane
  -Une sdi ku jam vet mi Bukri ,aq halle kam- i thas dhe ika..
  .Dicka po me zjente nga brenda, nga ato qe degjova dhe
  truri filloi te punoi .
  .Ato dite me kish ardhur dhe Madi , qe i rrinte te koka sa njerit dhe tjetrit, se dhe ky i vogli kur pa te vellane ashtu ,filloi mos ngrihej me nga krevati Im shoq ish bere gjysem njeriu dhe e kish gjetur ngushellimin pune dhe pije Me vinte shume keq per te. po dhe nje inat i brendeshem, qe ja shkarkoja
  gjithmon ,kur e shikoja qe, sme ndihmonte ,Ne cfar do me ndihmonte i shkreti dhe qysh?Punonte nga mengjesi ne darke ne linjen e plazhit si shofer autobuzi ,qe ishte dhe shpesh me thosh
  Zoti me shpetofte nga ndonje aksident, se nuk e kam mendjen fare aty..
  Vet s 'isha mire fare! Mu erren syt nje here aty te rradha e qumshtit ,qe ja vura pagjumesise se mbajtjes rradhes ,po
  kur mu perserit , bera nje vizite dhe dola me tensjon te lart
  sidomos ai minimali,i zemres.kishte shkuar 11!! Tjeter problem! dhe ky duhej tani : Qe ate nate fola me komshijen duke i thene, ne se ishte e mundur te fliste me te vellane te me ndihmonte per ate pashaporte, per te cuar cunin ta vizitoja jashte shtetit Si asaj, si dhe te vellait sja harroj kurre!
  E thiri aty duke i thene ,qe te me ndihmonte pa tjeter Ne shtepi i mblodha dhe ju thash Degjo Isku degjoni te gjithe O ikim brenda muajit nga ky vend , o do vdesim te gjithe Madi i kish rregulluar pasaportat per neTurqi te nje xhaja i saj dhe po priste vizen. Ato dite po e kalonte me ne Ishte bere vrrer e shkreta dhe sdinte cfar ti bente te vellezerve dhe mua Shpesh
  e gjeja duke qare fsheurazi, e share neper dhembe
  Komisari me kerkoi pashaporten time dhe me pyeti ne kam njerez ne Itali
  Po i thash kam nje teze ,qe eshte e gatshme te me presi ,po une mendoj te ikim te gjithe Ajo eshte shume plak dhe makinen per te bredhur neper spitale cunin, duhet ta ngasi im shoq si shofer qe eshte ,kurse djalin ne krah
  kush do ta mbaj? prandaj me duhet dhe Isku .I fola dhe shume gjera te tjera qe me polli truri nga e keqa , qe ja mbusha mendjen Ne fakt me tezen rrall kishte korespondence vitet e fundit ,mamaja As behej fjale qe te me priste , se ne ato dy tre letra , ajo anlhej ,qe e kishin abandonuar me vite , pyeste dhe per tim at, po kujt ja mbante ti thosh realitetin , kur dihej qe letrat censuroheshin?
  Isku pashaporten e vogel ja kishin marre , kur e kishin kapur po dhe per kete me ndihmoi
  komisari Te nesermen me kerkoi dhe pasaporten e tim shoqi si dhe nga 500 leke( sic ishte ahere )dhe me tha pas dy diteve te paraqitsha atje ku therisnin emrat
  Fati sekur ishte kthyer nga une !Akoma sbesoja !
  Per te mar pasaportat vajti komshija, aq tmerr e kisha ate degen e brendeshme Sekur te ishin gjithe komunistet si komshija ime, Shqiperia do ishte krejt ndryshe Shpirt njeriu ishte dhe kush e ka njohur ne Plastike besoj te njejtin mendim ka.
  vazhdon
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Lulja e Liris

  Lulja e Liris

  (kushtur Shukrie Obertinces)  Vite i ngrysur dhe i rend

  ishte viti 1989

  Ne Ballkan murmuriste tmerri

  Rete e zeza kishin mbuluar Kosoven,

  automatiku sllav villte pelumba

  mbi trupin e rinis shqiptare

  pa pasur meshir per lulet Kosovare  Liria e atdheut dhe amaneti i te parve

  Kishte ngritur ne kemb edhe femijet e djepit

  Ne mesin e asaj rinije te njom

  Ishte edhe Shukrie Obertinca

  Nje trimersh sokolesh

  shtat hedhur bukuri e rrall

  E pa trembur per Ideal.

  Vetem 3 dite pa I mbushur 16 Pranvera

  te shmangu nga jeta

  plumbi i armikut barbar

  dhe ti re deshmor per kete dite

  per lirin e popullit fisnik Shqiptar

  per te realizuar amanetin e baballarve….  At dite pranvere Prishtina u ujit

  me gjakun e njom te rinis shqiptare

  Me ata qe shkuan e nuk u kethyn

  Me ata qe na mbeten ne zemra tona

  me ata qe nuk harrohen

  dhe nga gjaku I tyre

  lulezuan lulekuqet e LIRIS.  Kete poezi ia kam kushtuar vajzes se dajes Shukrie Obertinca qe u vra ne demostrata kunder dhunes serbe per Liri te Atdheut me 27 Mars 1989
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Andej Atlantikut

  Andej Atlantikut


  Andej Atlantikut
  eshte nje vend
  qe ATEDHE emrin ia them

  Eshte ai vend qe me rriti
  dhe sot mall
  per te shume baje

  Vend i lasht dhe i shenjet
  KOSOVE-Kosove e dashur dhe e shtrejt

  Qendron pran nenes Shqiperi
  e ndare nga motrat ILIRID, MALSI dhe QAMERI
  E lasht sa bjeshket e RUGOVES
  e fort si graniti

  Vend i beses dhe i shpreses shqiptare
  vend qe jetone ne shpirtin e mergimtarve.

  Andej Atlantikut
  Ne Kosoven -Dardane
  jetoni populli im
  me shpres per bashkim te trojeve shqiptare.
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

Tema tė Ngjashme

 1. Kosovari merr shtetėsi italiane, pasi shpėtoi tė moshuarin
  Nga strange nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-03-2009, 14:26
 2. Kush asht Kosovari?
  Nga EveryWare nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 23-12-2005, 22:11
 3. Mbledhėsi i Folklorit: Nė '96 regjistrova 38 krijime
  Nga Beqari002 nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-07-2003, 12:16
 4. nese.... nga Kosovari.
  Nga macia_blu nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 08-02-2003, 22:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •