Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 173
 1. #1
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625

  Poezit m t mira t shqipes

  Njqind poezit m t mira t shqipes

  Ju ftoj t gjithve t sillni n kt tem ato poezi q mendoni se meritojn t hyjn n Njqind poezit m t mira t shqipes pr t gjitha kohrat.
  Kemi pr t zgjedhur midis mijra t tillave, qindra autorve, dhe shekujve. T jen t shkruara n gjuhn shqipe, t ken dal fitimtare mbi kohn, t sjellin prej krijimit e n vazhdimsi mesazhin e tyre t pacnuar, pr nga bukuria ti ken shoqet e rralla, t jen ato q mbajm mend e ja recitojm vetes a t tjerve kur fjalt tona nuk mjaftojn, shkurt t jen m t mirat.
  Do tju lutesha pr dy gjra,
  S pari, pr nj shnim t shkurtr a koment mbshtets n fund t cilsdo poezi q do t sillni, por dhe pr t kundrtn, nj shnim mospranues pr ato t postuara nga t tjert;
  S dyti, t robruarit nn magjin e nj autori t veant t bjn mundin q t mos sjellin m shum se dy apo tre krijime prej tij, me dshirn e mir q kjo t jet nj buqet shumngjyrshe.
  E nes e gjitha kjo bn prpara, mbase n tema t tjera, prej ktij trungu mund t ndajm deg t tjera, Njqind poezit m t mira t dashuris, apo Njqind poezit m t mira pr atdheun.

  Po e nis postimin me m t rralln midis tyre, at q prej krijimit vazhdon ti ngrej shqiptart n kmb, e prej t parit e deri tek i fundit i din dy vargje:

  Asdreni

  Betimi mi flamur

  Rreth flamurit t prbashkuar
  Me nj dshir e nj qllim,
  T gjith atij duk iu betuar
  T lidhim besn pr shptim.
  Prej lufte ve ay largohet
  Q sht lindur tradhtor,
  Kush sht burr nuk frikohet,
  Po vdes, po vdes si nj dshmor!

  N dor armt do ti mbajm
  T mprojm atdhen m do knt,
  T drejtat tona ne si ndajm;
  Ktu armiqt skan vnt.
  Se Zoti vet e tha me goj
  Q kombe shuhen prmbi dhe,
  Po Shqipria do t rroj;
  Pr t, pr t luftojm ne!

  O flamur, flamur, shenj e shenjt,
  Te ty betonemi ktu,
  Pr Shqiprin atdhen e shtrenjt,
  Pr nder edhe lavdimn e tu.
  Trim, burr quhet dhe nderohet
  Atdheut kush iu b theror;
  Pr jet ay do t kujtohet
  Mi dhet mi dhet si nj shenjtor!

 2. #2
  DD urimet me te mira si inisiator i kesaj teme, mjaft te bukur.
  Eshte veshtire te zgjedhesh midis nje numri te madh krijimesh dhe autoresh, ku secili ka bukurine dhe vecantine e vet.
  Postimin e pare qe po sjell eshte poezia Fjala nga Xhevahir Spahiu. Eshte nje krijim mjaft domethenes, si simbol i lirise se njeriut.


  FJALA

  I thane fjales: tani je e lire
  Po fjala s kish fuqi tu thosh: nuk me duhet
  E c me duhet
  kur s u thashe atehere kur duhet?
  Kam mbetur pa krahe,
  Kam mbetur pa qiell,
  Jam jete pa enderr,
  Jam enderr pa jete.
  I thane fjales: je e lire
  Veshtire, tha fjala, sa veshtire
  Te besosh se je e lire;
  Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
  Pasi ke mbetur cung
  Dhe liria behet burg .
  I thane fjales: liria jeton.
  Fjala ua ktheu :
  Sjam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
  I thane fjales: ti je liria
  Per ta kuptuar kete duhet fare pak
  Ajo e besoi,
  Ajo hapi gojen,
  Por ne vend te tingujve
  Prej saj doli gjak
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #3
  Recital i Malcorit

  O' si nuk kam nji grusht t fort
  t'i bije mu n zemer malit q s'bzan,
  ta dij edhe ai se 'do me than i dobt -
  n'agoni t prdridhet si vigan i vram,

  Un - lugat! Si hij'e trazueme,
  trashgimtar i vuetjes dhe i durimit,
  endem mbi bark te mallit me ujen e zgjueme
  dhe me klithma t paknaquna t'instinktit.

  Mali hesht. Edhe pse pr dite
  mbi lkure t tij, n loj varrimtare,
  krkoj me gjete nji kafshate ma t mir...
  Por me rren shaka shpresa gnjeshare.

  Mali hesht - dhe n heshtje qesh.
  E un vuej - dhe n vuejtje vdes!

  Po un, kur? heu! kur kam pr t'u qesh?
  Apo ndoshta duhet ma par t vdes?

  O, si nuk kam nji grusht t fuqishm!
  Malit q hesht mu n zemr me ja njesh
  Ta shof si dridhet nga grusht'i paligjshm...
  E un t knaqem, t knaqem tu u qesh.
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

  Migjeni
  Ndryshuar pr her t fundit nga Cupke_pe_Korce : 09-01-2004 m 23:50
  Summertime, and the livin' is easy...

 4. #4
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Nga Petro Marko...

  APOLOGJIA IME
  (JETES)


  ...Marrezi, turp turp dhe
  mekate
  per jeten e terbuar
  se kur me ndal, o gjenerate,
  qe vuan rruges ndonje nate,
  me merr per te denuar
  dhe, me nje ze qe vret,
  ngahera me pyet:
  -Ku linde, o i ri?
  -O jete, linda ne shkreti!
  -Ku rron dhe ku vete,
  ne c'dhera e ne c'dete?!
  -Cudi! C'kerkon prej meje ti
  dhe si, o jete, pyet,
  kurse ne varferi
  me hodhe kur me gjete
  te lindur nga skelete
  pa drite, pa liri?
  -Njeri!
  Nga vete, as me thua?
  -S'e di! Jo, Nuk e di!
  Po lerme, o jete, c'ke me
  mua?
  -Dua ta di, po dua!
  -Atehere, jete e krisur,
  per mua mos pyet
  se qysh ne n'agim kam nisur
  te shkel si skllav i shkrete
  mbi gjurma shprese drite...
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  -O mekatar,
  as faliu ligjes sime,
  bindu i cmendur enderrtar,
  s'jeton me shqetesime!...
  -Mu thell' ne brendesire
  ku ndjenja rron e lire,
  ku dhembja dhemb e prekur
  nga ligja jote e fuqiplote,
  ne gjirin tim si hekur,
  si hekur e celik,
  qello,qello, o me kamxhik;
  pa frik' e pa meshire
  e pa pendim,
  se mu ne thellesire
  te shpirtit, ne nje kend,
  lindi nje shqetesim
  qe celi varrin tend...
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 5. #5
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Ndre Mjedja

  Vaji i bylbylit

  Po shkrihet bora,
  Dimri po shkon;
  Bylbyl i vorfn,
  Pse po gjimon?

  Pushoi murrlani
  Me duhi tvet;
  Bylbyl i vorfn,
  ou, mos rri shkret.

  Gjith fusht e malet
  Blerimi i mbloi;
  Livadhi e pema
  Gjithkah lulzoi.

  Ndr pyje e ograja,
  Nma tmirin vend,
  Me rreze dielli
  Po e gzon gjithkend.

  E tuj gjimue
  Shkon rreth e rreth
  Nji prrue q veret
  Rrjedh npr gjeth.

  A il kafazi,
  Bylbyl flutro;
  Ndr pyje e ograja,
  Bylbyl, shpejto.

  Kurrkush ma hovin
  Atje sta pret;
  Me zeher hajen
  Kurrkush sta qet.

  Kafaz ke qiellin,
  Epshin pengim;
  E gjith ku trreshket
  Shkon fluturim.

  Npr lamie,
  Ke me gjrt mel;
  Pr gjith prendvern
  Njajo buk tdel.

  E kur tzit edi
  Ndr prroje pi;
  Te njato prroje
  Q ti vet di.

  Tash pa frik erdhen
  E mban nndoj lis;
  Nuk je si i nieri
  Q nuk ka fis.

  E kur tvij zhegu,
  Kur dielli shkon,
  Ti ke me kndue
  Si ke zakon.

  Rreth e rreth gjindja
  Me tndie rri;
  Prej asi vendit
  Ndahen me zi.

  A il kafazi,
  Bylbyl, fluturo;
  Ndr pyje e ograja,
  Bylbyl, shpejto.

  Ndr drandofille,
  Ndr zambak nga;
  Ku qeshte kopshti,
  Idhnim mos mba.

  Po shkrihet bora,
  Dimni po shkon;
  Bylbyl i vorfen,
  Pse po gjimon?

  II

  Por vaj! Se i dimn tjetr
  Paske, o bylbyl i shkreti;
  Pa da ty zemra ttreti
  Mbas vajit q trrethon.

  Me lulzim tvet prendvera
  Ty sta prtrin gazmendin:
  Jo kurr se njifke shendin,
  Bylbyl, q po vajton.

  A thue po kjan, se erdhen
  Ta ka shkatrrue skyfteri?
  A thue po kjan, o i mjeri,
  Se me rrnue gjall ske mel?

  Ndrrojn edhe stint e motit,
  E pr do her ndron era.
  Mbas dimrit vjen prendvera,
  Mbas bors blerimi del.

  Ve ti me idhnime ttuja
  Nzemr gjithmon po pihe,
  E dit e nat po shkrihe
  Mbas vajit q tmundon.

  Kur a tuj ardhun drita
  Ndihet tuj kndue shpendi,
  E nkng i duket shendi,
  Q zemrn ia gazmon.

  Gjetiu ndr pem, ndr lule
  Shkon e fluturon bylbyli;
  Nat er q jep zymbyli
  Vjollca e zambaku nget.

  Por ty, nkafaz tshtrngueshm,
  Ty tpaska ndry mizori,
  E kurrnjiher nuk tnxori
  Me tlshue ku zemra tthrret.

  Ti kurr, nji kang sia kndove
  Diellit kur nadje ohet;
  Zemra me vaj tcoptohet
  E me pajtue nuk don.

  Ndoshta kujdesi i ttujve
  Gjith ket hidhnim ta qiti,
  E shendin ta shutiti
  E vshtira q i mundon.

  Tburguem i bani gjindja
  Ve prse don me ndie
  Njat za q lshojn me hije
  Q tknaq e q tban rob.

  do krajl i madh ndr shpija
  Ty tmba mu than i veti;
  Vet bukuria, o i shkreti,
  Kena pr ju nji kob.

  Prse tu ndeja e tmdhajve
  Nji shpend i vogl sndalet;
  Shpendit i kande malet,
  erdhen e tparve do.

  Me at zanin tand tprmallshm
  Ndoshta ti ankon kto tvshtira;
  Derisa tkthejn e mira,
  Bylbyl, papra gjimo.

  III

  Por njaj vaj q je tuj lshue,
  Bylbyl, zemrn ma copton;
  Dit e nat rri tuj prigjue,
  Vaj pr mue! Kush mund tngushllon?

  Gjama jote a porsi ankimi
  I nji fmijs q vetun mbet;
  Gjama jote a si shungllimi
  I nji tzezs q gja s pre.

  Porsi dnes me fut n krye
  Nana e shkret q mbet pa djelm;
  Njashtu tine rri tuj shfrye
  Njat idhnim q tu ba helm.

  Puna jote, o i mjeri, mmbyti
  E kurrkund nuk mlen pushim,
  Shkoi nji muej, po shkon i dyti
  Tzezat ttua skan mbarim.

  Tash ndr ar lulzoi qershia
  E me bor dimni po shkon:
  Kurr smbarojn tzezat e mia,
  Gjama jote kurr smbaron.

  Si tburguemit nishull tdetit,
  Ku tallazi i thekshm vrret,
  O tvij tftoftit, o tvij tnxetit,
  Vaji zemrn ia plset;

  E papra nankime tveta
  Vajton fisin q larg la;
  E tu fmija i shkon si zgjeta
  Mendja e shkret se mbet pa ta;

  Njashtu ti rri tuj vajtue
  Nnjat kafaz q shungullon;
  Fisin tand rri tuj mendue
  Tzin atdhe q se harron.

  Pr fat tand, pr zogj q kishe
  Ndoshta zemra, i mjeri, tdhemb;
  Me e pat dit t mjert ku rrishe
  Krkue tkishin gemb mbi gemb.

  Me e pas ndie njat za q lshoshe,
  Me e pas ndie njat vajin tand,
  Kishin ardh kudo q tshkoshe,
  Tkishin lypun kand e kand.

  Njat vaj tandin tuj kujtue
  Pa mbyll syt kan shkue sa net;
  Pveshtin hann tuj gjimue,
  Pvetshin hyjt pr prind t vet.

  Por aj kob q hana e diti
  E njaj vaj q ylli pau,
  Tshkretve nvesh kurr nuk iu mbrriti,
  E kurr zemra nuk ju ndau.

  Me dit hyjt me bisedue,
  Me pas sy q me derdh lot,
  Vajin tand ju kishin prue
  Tkishin kja pr jete mot.

  Npr fush e npr shpija,
  Me kujdes q snep afat,
  Rreth e rreth tkishin ardhun fmija,
  Kjamun tkishte i ngriti fat...

  IV

  Por a ka toka, bylbyl, ndrron moti;
  Ankimi e vaji nuk asht i zoti
  Prgjithmon zemrn me na coptue;
  Fillo me gzue.

  Mbas boret tdimnit ilet prendvera;
  Nji dit nuk gjindet q spo ndrron era;
  Sendet q patm nuk jan tuj mbarue;
  Fillo me gzue.

  Tuj dnes i vorfni se e mbluene tkqijat,
  Me ankime tveta mbush rrugt e shpijat;
  Lehtsim por smbramit gjen tuj punue;
  Fillo me gzue.

  Kjajn fmijn e dekun prindt e shkretnuem
  Me j vaj q duket se ska tpajtuem!
  Por zemrn moti jua ndrron tuj shkue:
  Fillo me gzue.

  Ndr ishujt tdetit kjan i burguemi
  Pr fmij, pr grue q sshef i shuemi,
  Por prap durimi ka me ja prue,
  Fillo me gzue.

  Shpend tjer burgosi sa her mizori,
  E rishtas jasht dikur i nxori;
  Ndr fush e male jan tuj fluturue;
  Fillo me gzue.

  Flutrojn ndr male, flutrojn ndr lule,
  Flutrojn ku erdhen motit e ngule,
  E kangt e parshme nisin me kndue:
  Fillo me gzue.

  Ndr zogj q kishe ndonjher do thasin,
  Ndr pem, ndr lule bashk me ta ngasin;
  Pr ty tvorfnuemit rrijn tuj shpnesue:
  Fillo me gzue.

  Bylbyl, ky shekull or e as ndrrohet:
  Bijn posht t naltit, i vogli ohet;
  Edhe natyra po don mu ndrrue:
  Fillo me gzue.

  Porsi motmoti ndrrojm dhe na vet,
  Her-her gazmohna, her rrijm t shkret,
  Por vaji e ankimi kan pr tu shue;
  Fillo me gzue.

  Mbas vajit ttashm ka me tardh shendi,
  Ka me ta shndodhun zemrn gazmendi,
  Pr mall, si motit, zan ke me e lshue:
  Fillo me gzue.

  Kur tshkojsh ndr fush, kur tshkojsh ndr male,
  Afr shpis seme hovin tand ndale;
  Mahnit at zanin tand tuj prigjue
  Kam pr tu gzue.

  Forma e prkyer, gjatsie e vargut nis me katr-gjasht rroksh n pjesn e par, tet n t dytn, nnt n t tretn, dhejt dymbdhjet dhe gjasht rroksh n t katrtn. Rrima abcb n pjesn e par, abbc n t dytn, abab n t tretn, aabb n t katrtn. A ka bylbyl t kndoj m larmishm e m gjat pa iu dridhur zri nj her t vetme?
  Vargje shekspiriane:
  Me dit hyjt me bisedue,
  Me pas sy q me derdh lot,
  Vajin tand ju kishin prue
  Tkishin kja pr jete mot.
  pr Bylbylin, presje mbas do shkrimi t fjals si nj prulje t thell pr t.
  Dymbdhjet her, aq sa muaj ka viti, grishje Fillo me gzue, e mbas tyre nj mbyllje e papritur Kam pr tu gzue q na bn ta nisim recitimin (leximi sht i pakt) nga e para e nse gjendet bylbyl t na shoqroj t shohim kush i vajton m bukur fitores s jets ndaj vdekjes, gazmendit ndaj idhnimit, liris ndaj burgut.
  Me e pas ndie njat za q lshoshe,
  Me e pas ndie njat vajin tand,
  Kishin ardh kudo q tshkoshe,
  Tkishin lypun kand e kand.

  Ne erdhm. Bylbyl, fillo me gzue.

 6. #6
  Bageti e Bujqesia - Naim Frasheri

  O malet' e Shqipris e ju o lisat' e gjat!
  Fushat e gjra me lule, q'u kam ndr mnt dit' e nat!
  Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
  uka, kodra, brinja, grxhe dhe pylle t gjelbruar!
  Do t kndonj bagtin q mbani ju e ushqeni,
  O vendthit e bekuar, ju mndjen ma dfreni.
  .................................................. .....................
  Kur dgjon zthin e s'ms qysh e le qengji kopen,
  Blegrin dy a tri her edhe ikn e merr dhen,
  Edhe n i prefshin udhn njzet a tridhjet vet,
  E ta trmbin, ajy s'kthehet, po shkon n mes si shigjet,
  Ashtu dhe zmra ime m le ktu tek jam mua,
  Vjen me vrap e me dshir aty nr viset e tua.
  Tek buron ujt e ftoht edhe fryn veriu n ver,
  Tek mbin lulja me gas shum dhe me bukuri e m'er,
  Ku i fryn bariu xhuras, tek kullosin bagtija,
  Ku mrzen cjapi me zile, atje i kam ment e mija.
  Atje lint diell' i qeshur edhe hna e gzuar,
  Fat' i bardh' e mirsija n at vnt jan mbluar;
  Nat'atje'sht tjatr nat edhe dita tjatr dit,
  N pyjet' e gjelbruar, atje rrin perndit
  .................................................. .................
  Vash bukurosh'e bariut! q vjen me llr prveshur,
  Me zemr t dfryer e me buzz t qeshur,
  Me dy shqerza ndr duar, t bukura si dhe vet,
  N sythit tnt e shoh gaz, q s'e kam gjetur nd jet.
  Dashi sysk e me kmbor, q'e ke manar, po t vjen pas,
  Dhe qeni me bes' i larm t ndjek me dshir' e me gas.
  Dash Perndin, pa m thua, a mos na pe bagtin?
  - Pash' atje pas m t gdhir,... ja atje prtej tek vin
  .................................................. ...................................
  O! sa bukuri ka tufa! Sa gas bije bagtija!
  Vin posi mblet' e plot! I bekoft Perndija!
  Npr shesh' e nr bregore jan prhapur shqerrat,
  E kecrit npr rripat dhe n gjethet e n ferrat;
  Sa me vrap e me gas bredhin edhe lozin shok me shok,
  Aty prhapen me nxit aty mblidhen prap tok,
  Edhe prap tuf-tuf prhapen duke bredhur,
  Duke ikur me vrap shum, duke lojtur, duke hedhur.
  Nxitojn' e s'lodhen kurr edhe, kur i merr urija,
  Secili futet n tuf, sulet ne mm' e tija,
  Posa gjen mmn e dashur edhe me vrap i hyn n gji,
  Rri m gjunj dhe z sisn e qumshtin e mbl pi;
  Pa e ma me mall shum, ndo dhi qoft a ndo dele,
  Bir' e vetm e merr n gji me gas e me prkdhele.
  .................................................. .............................
  Sa t miraz ke dhn, Zot i math e i vrtet!
  E 'nom t bekuar vure pr do gj q'sht n jet!

  .................................................. ............................
  Qielli sa sht' i kthiellt e sa sht sbukuruar!
  E dielli sa ndrin bukur mbi lulet t lulzuar!
  Gjith kto lule 'jan, q u ngjall menjher?
  Ngaha qielli ke xbritur? Ver', o e bukura ver!
  do lulez ka me vehte nj emr e nj fytyr,
  Nj bukuri, nj mirsi, nj shtat, nj'er e nj ngjyr,
  Si dhe do dru e do pem, edhe do bar e do flet;
  Sa sht e bukur faq' e dheut! S't z syri gj t met.
  Gjith kjo bukuri vall nga dheu t ket mbleruar,
  A me t matht t ti' Zoti pej parajs'e ka drguar?

  .................................................. ...........................
  Gjith kto far lulesh e kt t bukur er,
  Kt mblerim, kto gjyr vall nga 'vent'i kesh nxjerr!
  O sa e madhe bukuri! As m thua ku e more!
  O bukuroshe, t'u bfsha, ngaha gjiri yt e nxore?
  Apo me dort t bukur e more nga gjir'i Zotit,
  Nga qielli, nga parajsa, nga prehr' e plot i motit?
  Kudo shkel kmbza jote, gzohet vendi e mbleron,
  Tekdo heth sythit e qeshur, bukuri' atje lulzon!
  .................................................. .........................
  Pa lodhur e pa kputur, pa djers e pa mundime,
  Njeriu i gjor n jet nuk gjen dot as thrrime,
  Si t punosh dit' e nat e t bsh 'duhen gjith,
  Ahere krko nga Zoti t t'ap bukz' e drith.

  Njeri, puno, mos psho kurr dhe lark nga makutrija,
  Zmrn kije t gjer, mos ki keq, pa t'ep Perndija.
  Puna ka duk e urat, Zot'i math e ka bekuar,
  Njerin mi faqet t dheut e drgoi pr t punuar.
  .................................................. ..........................
  Qysh rroit mblet' e uruar dhe ven' e vin e lijn,
  Ca huallin ndrtojn, ca npr lule shndijn.
  O 'pun me mnt punojn, sa bukur e bjn' e mir!
  N'apin dyllt, q'ep drit, dhe mjalt fjesht' mblsir.
  Dhe puntort' e mir m'at mndyr punojn,
  Edhe gjith njerzija me mundimt t'atyre shkojn;
  Njri mih, jatri lron, njri mbjell, jatri prashit,
  Kush t'harr, kush korr, kush mbledh duaj, kush shin, kush sharton, kush krasit,
  Nj bn pluar' e spatn, nj parmendn, nj shtpin,
  Nj pret e qep, nj merr e ep, nj mbath, nj shikon mullin,
  do njeri nj far pune bn n mest t shoqris,
  Kjo sht' udh' e Perndis, ky nom i gjithsis.
  Edh' ajo miza prdhese, 'i duhet pr t ngrn,
  Esht rrahur e prpjekur e me kohz' e ka vn.
  Ka nj pun t punonj si do gj q'sht n jet,
  Kshu e ka thn me koh Zot'i math e i vrtet.
  .................................................. ........................
  Esht nj'udhtar i gjor, q ka mbetur n dbor,
  I kan ngrir t mjerit vesh' e goj, e kmb' e dor;
  Ngrihet i zot'i shtpis edhe t huajthin e merr,
  E v n kryet t vatrs me njerzi, me t math nder,
  Posa e shohn q vjen, i ngrihen gjith fmija,
  Se t huajn m der na e drgon Perndia,
  Pa i bjn zjarr e ngrohet edh'e mbajn me t mir,
  I sjellin shtres t fler edhe t ngrn' e t pir.
  Kshtu t huajt' e miqt njeriu q'sht i uruar
  I pret me krahror hapur e i prcjell t gzuar.
  .................................................. ......................
  Nga kjo balt t kam br, rri ktu, m pa urat,
  Mos u loth e mos psho kurr, po prpiqu dit' e nat,
  Sheh si punon gjithsija? Ashtu t punosh edhe ti,
  T mos rrish kurr pa pun e t vsh duart n gji.
  Mos u bj i lik e i keq, i paudh' e i pabes,
  I rrem, i ndyr, i dmshim, i rnduar e pa shpres,
  Mrgohu nga t kqijat, pej do far ligsije,
  Pej nakari, pej lakmimi, pej vjedhjeje, pej marrzije,
  Mos vra, mos merr tek s'ke vn, edhe ki nom dashurin,
  Bes' e fe ki urtsin, t drejtn, mirsin.
  N bfsh mir, liksht s'gjen kurr, po, n bfsh liksht, mos prit mir,
  Ki dshir pr t mir dhe n zemr mshir,
  Ji i but', i urt', i vyer e mos u bj kurr makut,
  I egr e i mrzitur dh'i mahnitur si madut,
  Mos ju afro dhelpris, po s drejts iu nis pas;
  N dgjofsh fjalt' e mija, do t jesh gjithnj n gas.
  .................................................. ...................................
  Nga gjith 'pat gjithsia, t kam dhn dhe ty pjes,
  N u bfsh si them, i mir, emr'i math do t t mbes.
  T kam dhn mnt t msosh, t vrtetn me t ta shoh,
  Dhe zmr' e vetdij, t mir' e t drejtn ta njoh,
  Do t t l dhe nevojn, udhn t t tregonj,
  T t ndihnj m do pun, t t psonj' e t t zgjonj.
  Gjith t mirat q jan, ktu n dhet i kam mbuluar,
  Po gjsendi n shesh s'nxjerr dot pa dirsur e pa munduar.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #7
  instinkt i vetembrojtjes!
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Gjergj Fishta - MRIZI I ZANAVET

  GJUHA SHQYPE

  1. Porsi kanga e zogut t'veres,
  Qi vallzon n'blerim t Prillit;
  Porsi i ambli flladi i ers,
  Qi lmon gjit e drandofillit:
  Porsi vala e bregut t'detit,
  Porsi gjma e rrfs zhgjetare,
  Porsi ushtima e nji termetit,
  Njasht gjuha e jon shqyptare.
  2. Ah! po; , ambl fiala e saj,
  Porsi gjumi m'nji kerth,
  Porsi drita plot uzdaj,
  Porsi gazi i pa mashtr;
  Edh ndihet tu kumbue,
  Porsi fleta e Kerubimit,
  Ka'i bjen qiellvet tue fluturue
  N't'zjartat valle t'ameshimit.
  3. Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.
  4. N gjuh shqype nanat t'ona
  Sh prej djepit na kan thnun,
  Se sht nji Zot, qi do t'a dona:
  Njat, qi jetn na ka dhnun;
  Edh shqyp na than se Zoti
  Per Shqyptar Shqypnn e fali,
  se s t'enden stina e moti,
  Do t'a gzojn kta djal mbas djali.
  5. Shqyp na vet, po pik' m para,
  N'agim t'jets kr kemi shkue
  Tue ndjek flutra neper ara,
  Shqyp m s'pari kemi kndue:
  Kemi kndue, po armt besnike,
  Qi flakue kan n'dor t'Shqyptarvet,
  Kah kan dek per bes jetike,
  Kah kan dek kta per dh t'Parvet.
  6. N kt gjuh edh njaj Leka,
  Qi 'i rruzllim mbretnn s'i a xni,
  Qi kah bijte ai, shkelte deka.
  Shekllit mbar ligj t'rand i vni;
  N kt gjuh edh Kastriota
  U pat fol njatyne ushtrive,
  Qi sa t'ndris e diellit rrota,
  Kan me kn ndera e trimnive.
  7. Pr, Shqyptar, do fs qi t'jini,
  Geg e Tosk, malc e qyteta,
  Gjuhen t'uej kurr mos t'a lini,
  Mos t'a lini s t'jet jeta,
  Por per t gjithmon punoni;
  Pse, sa t'mbani gjuhen t'uej,
  Fisi i juej, vendi e zakoni
  Kan me u mbajt larg kambet s'huej.
  8. Nper gjuh shqype bota mbar
  Ka me u njoht se 'fis ju kini,
  Ka me u njoht j per Shqyptar:
  Trima n'z sikurse jini.
  Prandej, pr, n'e doni fisin,
  Mali, bregu edh Malcija
  Prej njaj goje sod t'brohrisin:
  Me gjuh t'veten rrnoft Shqypnija!  Gjergj Fishta - MRIZI I ZANAVET

  SHQYPNIJA

  1. Edh hna do t' a dije,
  Edh dielli do t' kt p,
  Se per qark ksaj rrokullije,
  Si Shqypnija 'i vend nuk k !
  2. Fusha t' gjna e kodra t' blera,
  Zijes s' mnershme larg k sht droja,
  Me gaz t' vet kt i vesh Prendvera,
  Si t' Parrizit t' larmet shtroja.
  3. Nen nji qiell perher t' kullueme,
  N' rreze e n' drit pershkue unj,
  Bjeshk e male t blerueme
  Si vigj shtiellen n' ajr.
  4. Ke ato bjeshk e ke ato male
  Kroje t' kjarta e t' cemta gurra,
  Tue rrmbye nper mriza hale,
  Gurgullojn nper rrj e curra.
  5. Mbi ato male e bjeshk kreshnike
  Ljn mande' ata djelm si Zna,
  Armt e t' cillvet, p'rher besnike,
  Jan permend nder fise t' tana.
  6. Atje ljn, po Tosk e Geg,
  Si d rreze n' flak t' nji dielli:
  Si d rrf, qi shkojn tue djeg,
  Kr shkrep rja nalt prej qielli.
  7. Oh! Po, e din i prjt anmiku,
  Se sht rrf zogu i Shqyptarit,
  Rijtun gjakut kah eliku
  N' dor t' ktij shndrit per vend t' t Parit.
  8. Ato male t madhnueshme,
  Ato, po, kan mjt me p
  Se sa forca e pafrigueshme
  N' turr t' Shqyptarit pt ka r.
  9. Dridhet toka e gjimon deti,
  Ndezen malet flak e shkndija,
  Ka' i frigueshm, si termeti,
  Atje rrmben k e thrret Lirija.
  10. Lume e sh para atij ngelin,
  I a lshojn udhen dete e male;
  Mbretent fjalen s' mund t' i a shkelin,
  Turrin ferri s' mund t' i a ndale.
  11. Shkundu pluhnit, pr, Shqypn,
  Ngrehe ballin si mbretnesh,
  Pse me djelm, qi ngrof ti n' gj,
  Nuk mund t' quhesh, jo, robnesh.
  12. Burr Shqyptr kushdo i thot vetit,
  Qi zant ka bes e f,
  Per Lir, per fron t Mbretit
  Me dhn jeten ka b b.
  13. Sy per sy, po, kqyr anmikun;
  Perse djemt, qi ti ke ushqyue,
  S' i ka p, jo, kush tue hikun:
  Friga e deks kurr s' i ka thye,
  14. Kaq t bukur, kaq t hieshme
  Perendija t' fali i Amshueshem,
  S 'dhe deka sht per t e shieshme:
  N' gj t' and vorri sht i lakmueshem.
  15. Po, edh hna do t' a dije,
  Edh dielli do t' kt p,
  Se per qark ksaj rrokullije,
  Si Shqypnija 'i vend nuk k !
  16. Rrnosh e kjosh, pr moj Shqypn,
  Rrnosh e kjosh gjithmon si vera,
  E me dije e me Lir
  Per jet t' jets t rrnoft t ndera.
  Ji Vetvetja!

 8. #8

  Lasgush Poradeci

  VDEKJA E NOSITIT

  Me zjarr ju flas... me zjarr.
  Ne gjirin tim kam hapur varr...
  Qe t'i jap shprese-edhe t'ja marr...

  Un' ik liqerit zemerak
  Fatlum dh'i paster si zembak,
  Po zemra ime kullon gjak:

  Se vijne-urtuar zogjte-e mi,
  Dh'u jap ushqim me dashuri -
  Nje dashuri per Ilaftari:

  Pa nis ah! gjirin ta godas...
  Dh'e hap ah! gjirin me nje cas...,
  Dh'i nginj ah! zogjte-e vdes me gas !...

  Ahere-helmohet e bucet
  Pas mallit tim liqeri-i shkret,
  E rrit tallazin posi det.

  Ay e tund,ay e shkund,
  Ay e hap sa me te mund,
  Gjer mun ne gjit,gjer mun ne fund.

  E shpirtin dyke ma percjelle,
  Me thote ah! shih sesa 'sht'i felle
  Ky gjir'i em qe te pat pjelle...


  ...Me zjarr ju flas,


  Lasgushi, jo vetem lirikat filozofike, por edhe ato te dashurise i ka nga me te bukurat. DD, lejohet te postojme nga dy poezi?
  Summertime, and the livin' is easy...

 9. #9
  i/e larguar
  Antarsuar
  14-11-2003
  Vendndodhja
  mendt e mija fluturojne mbi dajT
  Mosha
  41
  Postime
  46
  Kadare

  N PARKUN Q MBULUAN FLETT

  N parkun q' mbuluan flett
  T dy ne ecim qetsisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim t verdh natyrisht.

  Dhe ndoshta si nj ndrr e zbeht
  Ju fanit nj muzg i von
  Ky park q' kan' mbuluar flett
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

  Nga vagabondt me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tnd as dinosaurt
  Shekuj m par s'e shtypn dot.

  Q ti t vije kaq e bukur
  Me kta flok, me kt hap
  Toka t egrn klim e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

  Dhe s'kish se si t ndodhte ndryshe
  T ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh t zhdukeshin prbindshat
  Q te kjo bot t vije ti...

 10. #10
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Nga Ismail Kadare:

  VALLJA SHQIPTARE.

  Tri her opinga rrahu dheun
  Sikur krkoi leje prej tij;
  Pastaj shamia palt ndehu
  Me qetsi dhe madhshti.

  Kshtu mes qiellit dhe toks
  Vallja u lind, vallja u shpall;
  Kmba sinjale i on toks
  Dhe dora qiellit i jep lajm.

  Dhe vallja rrokulliset tutje
  Mbi kohra hedhur si hobe;
  Prilli prsipr i hedh lule,
  Dhjetori born shkund atje.

  Valle shqiptare, shnja n er
  Ylbere tirqesh tej-e-tehu;
  Kush ju krceu ju njher
  Dhe kmbt rob s'i mben tek ju?

  Kush ra midis vorbulls suaj
  Dhe s'u przhit dhe s'u prflak,
  Ju bubullima me opinga
  Q npr shekuj brodht varg?

  Nuk sht rregull q njqind m t mirat t jen t njjta me njqind m t njohurat, qoft dhe prej Kadares.

 11. #11
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Martin Camaj

  Me falni dika

  M falni dika q m knaq
  si puthja e nans n ball;
  m gzoni nj her
  si gzohet gjethi i njom n puhi
  m shikoni si hana npr rremba
  e kam me u fal gjithka:
  mordjen do t puthi ndr buzt e ngrime
  dhe n zgarrat e synit t saj
  do t derdhi lot.
  Avitu njeri!
  Nga palci i urrejtjes dshiroj me dal
  si bima prej fare n pranver.

 12. #12
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Ali Podrimja

  Un do t kisha atdhe

  T kan rrejtur
  se je m i bukuri
  ndr trimat me trimi
  m i vjetri ndr t momit

  Tjetr kush do t ishe

  T kan rrejtur
  se nn ke ulkonjn
  kraht e orakullit
  se pi uj n gurra t Drinit

  Tjetr kush do t ishe

  T kan rrejtur
  se je Zoti i Dheut
  se je Zjarr i Fshehur
  se mbi Pashtrik hapet qielli
  e pik terri n pjat t Djallit

  Tjetr kush do t ishe

  Dhe un do t kisha Atdhe.

 13. #13
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Fan Noli

  Rent, or Marathonomak!

  Rent, or rent, rent e u thuaj
  Se u-thur ordi e huaj,
  Se betejn e fituam
  Dhe qytetin e shptuam!
  Rent, or rent,
  Rent, or Marothonomak!

  Kap nj deg prej dafine
  Dhe vrtitesh ndaj Athine,
  Npr fush e brek mbi brek
  Kmba tokn as ta prek,
  Hip e zbrit,
  Petrit, Marathonomak!

  Ke nj plag, po se the,
  Djers e gjak pikon pr-dhe;
  Do q ti t jesh i pari,
  Pr triumfin lajmtari
  Flamur-gjak,
  Kuqo, Marathonomak!

  Tu-tha gryka po st pihet,
  Tu-mpi kmba, po st rrihet,
  Se mileti po t pret,
  Ankthi zemrat ua vret,
  Vrer e tmerrr,
  Shpejt, or Marathonomak!

  Kurr kaq sdogji djelli
  Dhe si plumbi srndovi qjelli,
  Kurr aq mbl e bukur sftoj
  Hij e lisit edhe kroj;
  Tur-u tej,
  Tutje, or Marathonomak!

  Vapa mbyt e pluhri nxin
  Ferra jerr e guri grin
  Afsha gjoksin prvlon
  Syrin avulli verbon;
  Ur e prush,
  Furro, or Marathonomak!

  Gryka si gjyryk t fryn
  Prej Vullkanit flag e tym
  Se vngon e se gulon,
  Zmra brinjt ti kallmon
  Me tokmak,
  Mbahu, or Marathonomak!

  Nna, motra, nusja dalin,
  Ngrehin kraht t t ndalin,
  Mos, se sjan ve Najada
  Magjistrica dhe Driada;
  Lark, or lark,
  Lark, or Marathonomak!

  Hajde, ja Akropolia,
  Ja qyteti e njerzia
  Q t pan e q t puan
  Dhe fuqin ta rishtuan
  Ha dhe pak,
  Hajde, or Marathonomak!

  Ja, arrive, ua the:
  ǒgas e helm qe kjo myzhde!
  E fituam!, brohorite
  Dhe pr tok u-prplite;
  Vdiq, or vdiq!
  Vdiqe, or Marathonomak!

  Rent kudo, dyke brtitur,
  Npr shekuj faqe-ndritur,
  Se i vogli shtrin viganin
  Dhe i shtypuri tiranin,
  Ve e tok,
  Tok, or Marathonomak!

 14. #14
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Azem Shkreli

  Katr kshilla vetes

  Mos u bj poet nse smund t lindsh
  Me secilin varg, t lindsh me seciln fjal.

  Ngrehu mbi veten n do trroksh frert e errave,
  T shkelsh shprgajt e mris dhe shtrgatat e gjakut tnd.

  Nse dashurohesh, dashurohu nflak e nval,
  Jo n sy t kaltr se bhesh det i mendur pendimi.

  Mos u bj poet nse smund t vdessh
  Pr secilin varg, t vdessh pr seciln fjal.

 15. #15
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Tek Maja e elur, nj antologji e poezis (1940-1990) botuar n 1994 Mitrush Kuteli nuk prfaqsohet. Pr vete nuk e di si mund t shkohet tek Maja e elur (apo Maja e elitur) e Lasgush Poradecit pa Baltn Shqiptare t Mitrush Kutelit.

  Mitrush Kuteli

  Balta shqiptare

  T dua, balt shqiptare!
  T dua:
  egrsisht!
  dshprimisht!
  Si ujku pyllin,
  si vala valn,
  si balta baltn!

  Se gjer mbi gju
  jam brenda teje;
  se ler kam
  ktu:
  Si Baba
  E Gjyshi.

  T dua, Balt Shqiptare!
  e gjer mbi bel
  e prmbi bel
  jam brenda teje
  e sdal dot,
  Se sdua!

  Se ti m lidh
  e m mban:
  Me mjalt
  e me pelin!

  Se vdekur ka,
  ktu,
  dhe Nna,
  Dhe Baba,
  e Gjysh-strgjyshi!

  T dua, Balt shqiptare,
  magjistare,
  e embl
  si vet vdekja!

  Se thell jam ktu,
  brenda teje:
  gjer mbi gju
  gjer mbi bel
  e gjer mbi krye.

  Dhe dua fort t dehem
  t prehem
  (ah, q tani!)
  Brenda teje.

  T t pushtoj
  i dshpruar;
  t t shtrngoj,
  t m shtrngosh:
  egrsisht!
  dshprimisht!
  e t m tretsh
  si gjysh-strgjyshn
  e si po tret
  ah! Zemr-madh
  e flok-bardh
  e trup-zhuriturin
  Baban!

  T dua Balt shqiptare,
  magjistare:
  ti mjalt e mbl, -
  pelin e hidhur.
  T dua:
  egrsisht,
  dshprimisht,
  si ujku pyllin,
  si vala valn
  si balta baltn!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Diabolis : 11-01-2004 m 21:37

 16. #16
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Sefulla Maleshova (Lame Kodra)

  Lypsi plak (Gjyshi plak)

  Po del nga shpella ku e ka hedhur fati,
  I mjeri plak i krusur nga mundimet,
  I dridhen mjekra, kmbt, gjith shtati,
  Skalitur ka n ball hidhrimet.
  Ja, fill i vetm udhn merr nga fshati
  I urt, i shmtuar nga mjerimet.
  Trastn n krah, shkopin mban n dor,
  Shiu me breshr bie e ka dbor.
  Udhs mendon kur ishte si t tjert:
  Me buk, me kasoll e dashuri
  Dhe pshertiu: Oh! Spaska pr t mjert
  N kt bot vall Perndi?
  Po ndjen n lukth nj posi t prert
  Edhe hedh kmbt plaku me fuqi.
  Torbn n krah, shkopin mban n dor.
  N nj kasolle afr sheh nj zjarr,
  I ngrohet plakut shpirti si nj varr,
  Dhe drejt kasolles niset me t katra
  Gzohet edhe qesh edhe makar
  Udhs krcen e hidhet shatra-patra.
  Trastn n krah, shkopin mban n dor,
  Shiu me breshr bie e ka dbor.
  I valon gjaku plakut edhe shikon
  Prpara gjithnj duke aluar.
  Po te dera nj djepe e shikon.
  I dridhen buzt; buzt duke ngashryer,
  Nj gur athere kmbt i pengon
  Edhe prmbys atje mbetet harruar.
  Torbn me krah, shkopin mban me dor,
  Shiu me breshr bie, e ka dbor.

 17. #17
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Fatos Arapi

  Atdheu

  Atdheu sht dhembje, sht dhembje,
  Nj prill i piklluar n shpirt.
  Atdheu sht kryqi, sht kryqi.
  E mban edhe t mban ty n shpirt.

  Atdheu sht toka e premtuar.
  Ti shkel si nj zot dhe se ke ndn kmb.
  Atdheu ska fjal, ka sy t trishtuar.
  Vdes dashuria n dashuri q t mend.

  Atdheu sht buka e uritur:
  T ikn nga duart e dot nuk e ngop.
  ndrr dhe ankth dhe shpres e sfilitur.
  Me syt nerrsir vetveten krkon.

  Atdheu sht varr i hapur, sht varr.
  Nj jet drejt tij shkon me bes q bind.
  N nj pik loti mbyt lotin fatvrar.
  N nj pik loti lirin e lind.

  Atdheu yt i vogli, i vogli,
  ai hyjnori, i pavdekshmi loti.

 18. #18
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Fatos Arapi

  Deti

  I vogl, me pantallona t shkurtra,
  Me kmb t zbathura e nj kmish humaie,
  q e qepte vet gjyshja...
  Ashtu dark pr dark dilja n breg.
  Ndr gishtrinj t kmbs s ftoht me rridhte rra,
  Un prisja me or t tra,
  Gjersa prnjhersh, tutje npr fushat e gjra t nats,
  Ngriheshin kope t uditshme, t panumrta kuajsh t bardh.
  Npr hapsirat e pafundme suleshin aradh aradh.
  Turfullonin.
  Binin me kmb t thyera,
  Rrokulliseshin duke guluar npr t zezat humnera.
  Mbi ta fluturonin t tjer.
  Jelet e hakrruara dallg-dallg fushn e qiellit fshihnin.
  Hingllimat e frikshme para tyre bridhnin.
  Ata vinin afroheshin drejt meje.
  Gjokset e mdha e t bardha
  Lshonin prpjet; kmbt e para rrihnin n er...
  Syt u flakronin.
  Nj ast, dhe nn thundrat e tyre do t m coptonin.
  Kur ja, me poter,
  si nj gjmim i madhrishm prplaseshin
  te kmbt e mia. Nga flegrat gjigante
  miliarda grimcza t kristalta shfrynin
  pr t fundit her.
  T tjer
  hingllinin npr fushn e gjr t nats.
  Me gzim e frik, or t tra
  un shihja kuajt e bardh
  t suleshin npr furtun.
  Thyenin kmbt, rrokulliseshin,
  q t vinin sa m par tek un
  shkelnin
  fluturonin njeri mbi tjetrin.

  Dhe tani, kudo q jam,
  Ashtu fantastik e i madhrishm,
  m ndjek pas deti...

 19. #19
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  LASGUSH PORADECI


  Zog i qiejve


  Kng e lasht e vjershris m plqeu aq fare pak...
  Do tja marr q sot e tutje si bilbili parverak.
  Q nga fund i vetvetes do kndoj nj mall t ri:

  Brenda tufs s junapit q mbleroj me kaq stoli;
  Kur po shoh ndaj ryn bilbili e sakaq ze qan nr flet,
  Kng e ti m ngjan kulluar posi kng e Zotit-Vet.
  E prandaj, dyke filluar, ay Lart i shpje kryet
  Dhi ngreh sipr-e-m-sipr gjer sa qafa ment i thyet.
  Asohere-e ndjej si dridhet me nj z pa shmbllim
  Asohere-e ndjej si foli: T jam fal, - o Zoti im!
  E pastaj i ulet gusha m-prposh-e-m-prposh,
  I venitet me-nga-dale syri-i-qar-e bukurosh.
  Ay sheh q npr flet me vshtrimin e uditur
  Ndaj klqen nr mij gjyra Vndi ti ku pati sbritur.
  E pra ja qi mbylli syt, e q gojzn e hapi:
  Tungjatjeta! Tungjatjeta! Vnd o vnd ku el junapi!

  Haj! Bilbil, se Vndi jon ka liqere-e an detesh,
  Npr bimzat e tyre po vrej si qan e tretesh;
  Po dgjoj prej largsire, si nr male.e si nr fusha,
  Si nr kopshte jargavansh dhemshurisht t fryhet gusha;
  E do lis t gjelbr, e do pem-e do rakit,
  E do bar i lulzuar as-pr-as ti ndjen udit...
  Ti kndon, o zog i pastr, ti kndon, kndon prher,
  Pa pushim t del nga zemra vaj e tingllit t mjer;
  Ti vajton me z t fshehur, se nj zjarr kupton n gji:
  Dheut! Ah dheut t prtritur sot i falesh prsri!
  E si rron n gji t dherit dit-pr-dit-e nat-pr-nat,
  Gjir i dherit ku rreh jeta t fal breng e prgjrat:
  Se prej mallit q t thyen permes pamjeve t tija,
  Mun n fund t zembrs sate ritet fshehur dashurija.
  E si ritet prej s fellash, m nj as fillon t nis
  Knga jote-e papandehur qsht fjale dashuris.
  Ajo ngrihetngrihetngrihetdhemshurisht e dyke qar,
  Pastaj sbret e parpalitet si nj fluturz e vrar.
  E kshtu ti qan pareshtur bukurit-e dashurit,
  Prej qepalls s prlotur t pikon nj pike ngrit.

  Asohere knga jote shuhet dyke pshertitur;
  Ti fillon ta rrahish mendjen, e buet me shpirt t mitur:
  Se gzim prjetsije! E se mall! E dshirime
  T pat falur dashurija n t qart e nj grime!
  Prej dshirs s zhuritur qi dhe kngvet, o zog,
  Rrodhi vesa mngjezore prmi lule borsilog...
  Prmi lule ku rreh djelli ndrin me zjarr si pik loti,
  Zjarri frfllon e ngrihet me vetijen m-prpjet-e-m-prpjet,
  Si mendim me hov t let valon qiejve ti vet:
  Ha! ǒt zotroi Drita! ǒt prshkoj nj Gas i ri!
  Se t ndjell nj Frym-e larg tej npr paansi!...
  Nr paansi t ndrijn yjt e ndezur larg-e-m-larg...
  .............................. ...
  -Q nga bota njerzore, ku kndoj me shpirtin plot,
  Prit-e, prit! Se po tafrohet Zogi Qejvet, o Zot!
  Fal-i Kngtar-finoshit Gas t Thjesht mun n gji:
  Posi lot n reze djelli ndrit-e n Prjetsi!


  1921

 20. #20
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Lasgush Poradeci


  Poradeci


  Perndim i vaglluar mbi Liqerin pa kufir.
  Po prhapet dal-nga-dal nj pluhur si nj hije.
  Npr Mal e n Lndina shkrumb i nats q po bije,
  Dyke zbritur q nga qjelli prmi Fshat po bhet fir

  E kudo krahine e gjr m spo qit as pipilim:
  N Katund krcet nj port...n liqer hesht nj lopat
  Nj shqiponj-e arratisur fluturon n Mal t That
  Futet zemre vetmuar mun n fund t shpirtit tim.

  Tr fisi, tr jeta, ra...u dergj...e zuri gjumi...
  Zotroj m atr ant errsira...
  Po tashi:
  Dyke nisur udhtimin mes-pr-mes nr Shqipri;
  Drini plak e i prmallshm po buron prej Shndaumi.
  Lasgushi piktor derdh naten pika pika mbi Fshatin. E shohim tablone impresioniste e mahnitemi me ate cka fshihet pas pikave e dridhjeve te shkronjave te pazeshme te qendisura ne pelhure. E sheh Liqerin nga te gjitha anet e tij Lasgushi, nga Poradeci e nga Shendaumi e sheh me syte e cdo centimetri toke shqiptare qe e rrethon ne naten qe ka rene e i ka ngujuar zemren ne fund te shpirtit. Femijet e gjumit aviten te puthin Drinin aty ku nis te pershkoje token qe e kane ndare te tjere.

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Emra shqip
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 225
  Postimi i Fundit: 11-05-2018, 16:54
 2. Me ndihmoni me nje emer shqip
  Nga prishtinase n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 22-03-2010, 14:52
 3. Info per Eqerem Cabej?
  Nga rrogozhinsi n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-04-2009, 18:36
 4. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 17:04
 5. Emrat Ilire
  Nga Leila n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 12-05-2006, 20:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •