Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54
 1. #1
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Mosha
  52
  Postime
  212

  Shkaqet e mjerimit t Shqipris

  Shqipria sht n nj gjendje t mjeruar. Dihet se sht n gjendje t mjeruar, por sht n gjendje shum m t mjeruar se sa mendohet edhe nga pesimistt.

  Mjerimi i Shqipris ka n themel tri kriza q e bjn krizn totale: 1. Mungesa e politikes. 2. Mungesa e mendimit. 3. Mungesa e moralit. T tri ktyre krizave u shtohet nj e katrt: mjedisi ndrkombtar.

  T tri krizat jan t lidhura dhe forcojn njra-tjetrn. Meqense nuk ka nj sfer t shndosh t shoqris nga e cila t filloj shrimi i t tjerave, kriza, rrjedhmisht, mjerimi shqiptar do t zgjas shum. Vendi dhe shoqria jan futur n rrethin vicioz nga i cili zor se dilet. Kur flas si optimist, do t thot se kjo gjendje do t vazhdoj s paku edhe njzet vjet. Po t flas si realist, s paku edhe pesdhjet. (Kto parashikime t prafrta mund t mos vlejn vetm n qoft se ndryshon ndjeshm dika n mjedisin ndrkombtar q mund t sjell nj ndryshim t rndsishm n Shqipri, si ishte ndryshimi i mjedisit ndrkombtar q solli ndryshimet n vijim. Por sa u takon faktorve t mbrendshm, nuk ka asnj element potencial q mund t shpresohet t bhet real q t nxjerr vendin nga kriza).

  Mungesa e politikes

  Si u tha, mungesa e par, q shkakton krizn sht mungesa e politikes. Mungesa e politikes konstatohet n tri dukuri q jan t vzhgueshme nga kushdo q interesohet t verifikoj kto pohime t miat. Kto tri shfaqje t mungess s politiks jan: a) heqja dor nga kategorit klasike t politikes; b) zevendsimi i politikes me privaten (civilen); c) zevendsimi i politikes me forcn, ose vdekja e argumentit.

  1. Heqja dor nga politika duket n heqjen dor nga kategorit klasike t politikes: mik/armik/neutral; sovranitet; ndrhyrje n punt e brendshme; interesa kombtare; agjent n shrbim t vendeve t huaja; reciprocitet etj.

  sht shum i prhapur dhe mbisundues mendimi se nuk duhet folur pr armiq t Shqipris dhe shqiptarve. Kush prdor kto kategori menjher etiketohet enverist, arkaik, ksenofob etj. Nuk ka pik rndsie se pr armiq t amerikanve flasin nga Xhorxh Bush deri tek m i thjeshti amerikan. U morn si shembull SHBA, sepse kur ka frik edhe superfuqia nga armiqt e jashtm, kur superfuqia sht ksenofobe (n qoft se vetdija pr armiqt sht ksenofobi) ather sht edhe m reale q ksenofob t jen edhe popujt e shtetet m t vogla. Sidoqoft t folurit pr armiq nuk sht, pra, patjetr enverizm, mbasi mund t jet edhe amerikanizm dhe prgjithsisht rregull i politikes. Po t kishte dal jasht prdorimit nocioni armik, bota do t ishte pa ushtri. Aramtimi dhe prsosja e armatimit sht dshmi se nocioni armik sht shum i rndsishm pr politiken, formson dimensione t rndsishme t shoqris, prcakton veprimtari t rndsishme q prekin jetn e t gjithve, nga rekrutimi i ushtarve, prsosja e armatimeve dhe strategjive t lufts deri tek ngarkimi i popullsis me taksa pr sigurimin e ktyre eprsive ushtarake ndaj armiqve. Pra, nocioni armik sht nj nocion q vepron realisht dhe prcakton veprimtari t rndsishme t politikes.

  Ka nj t folur eufemik, q m shum prdoret nga studiuesit: n vend t fjalve mik/armik/i tret prdoren termat partner/rival/ i tret. Por nga shqiptart, megjithse nuk jan studiues t politikes, nuk flitet as pr rivalitete shtetesh, me cilt rival ndeshet politika shqiptare etj.

  Nocioni i sovranitetit dhe mosndrhyrjes n punt e brendshme sht ndr m t luftuarit, sidomos nga formuesit e opinionit publik. Shumica, pothuajse t gjith kan frik nga prdorimi i nocionit sovranitet. Prdorimi i nocionit sovranitet paraqitet si enverizmi m i kulluar. Sovraniteti, sipas tyre, ka vetm nj funksion dhe rrjedhoj: izolimin, mbylljen e plot, hermetike, pikrisht si n kohn e Enverit e m keq. Gara sht kush flet dhe vepron m shum kundr sovranitetit t Shqipris. Nuk sht nevoja t flitet gjat se nocioni i sovranitetit n shoqri normale ende luan rol t rndsishm n veprimtarin politike mbrenda do sistemi politik dhe n sistemin politik botror. SHBA, p.sh. n emr t sovranitetit nuk kan pranuar t marrin leje nga Kshilli i Sigurimit i OKB-s pr ndrhyrjen ushtarake n mbrotje t Kosovs, nuk kan pranuar marrveshjen pr njohjen e gjykats ndrkombtare etj., etj.

  Termi agjent n shrbim t huaj jo vetm nuk prdoret, por qoft edhe mundsia e prdorimit t tij konsiderohet si t ishte ngjall vet Enveri dhe prdoruesit e tij paraqiten si enverist t pandreqshm. E pra, gati prdit dgjojn, vet japin lajme se si SHBA dhe Rusia kmbyen agjentt e kapur prej tyre, se n SHBA u kap agjenti n shrbim t kinezve, se agjentt amerikan kontribuan pr rrzimin e regjimit x apo y etj. T gjitha kto shtete, vende, kta politikan si konservatori Bush a ish-KGB-isti Putin etj., sipas logjiks s analistve, politikanve, intelektualve etj., shqiptar del se jan enverist. (Kur n fakt del se Enveri ka qen politikan). Nga t gjith kta politikan (Bush, Putin etj.) veprimtari t tilla si e Nanos, Berishs, Meidanit, Mets, Godos, Kadares dhe gjith t rrethuarve rreth tyre po t zhvilloheshin n SHBA ose Rusi etj., do t konsideroheshin si veprimtari agjenturore n shrbim t huaj dhe do t burgoseshin.

  Interesi nacional sht prjashtuar edhe si term, e aq m shum si praktik, me tmerrin nga nacionalizmi. Edhe nj organizat e till si Grupi i Krizave q sht mjaft i prir kundr nacionalizmit n raportin e tij t vjetshm konstaton se politikant shqiptar t friksuar nga nacionalizmi nuk arrijn t formulojn as interesat e veta nacionale q do t ishin legjitime.

  Reciprocitetit si ka mbet as nam e as nishan. Nuk ka qoft edhe nj vend me t cilin t jet dgjuar se Shqipria krkon marrdhnie reciprociteti. Edhe Greqia q sht n luft me Shqiprin nuk vihet kurr para krkess pr reciprocitet, sikur bota nuk ka shtete t tjera ve Greqis dhe se po u mbylln pak dyert pr nj shtet armik (n gjendje lufte) nuk ka m asnj shtet me t ciln t vihen marrdhnie.

  Terma t till si sovranitet, mik/armik/neutral, mosndrhyrje n punt e mbrendshme, agjent n shrbim t huaj etj., jan kategori klasike dhe kye t politikes edhe sot e ksaj dite. Prania e tyre dshmon pr veprimtari poltike. Mungesa e tyre pr munges t politikes.

  2. Mungesa e politikes duket n zevendsimin e politikes nga privatja. N t gjitha konceptimet pr politiken, qoft ai normativ, empirik-sistemik, realist etj., antik apo modern politika shnon veprimtarin publike, n sfern e publiks, pr bonum commune apo menaxhim i saj etj. Ndrsa n Shqipri ka vetm veprimtari private. Qeveria, partit, individt (politikan) realizojn vetm veprimtari private. Nano konstaton se Meta ka privatizuar qeverin. Meta thot se Nano ka privatizuar partin. Privatizimi i PD-s nga Berisha nuk vihet n dyshim nga askush. T gjith ktyre agjensive mund tu vihet cilsori shpk (shoqri me veprimtari t kufizuar) si ndrmarrejve t biznesit: PDshpk, PS shpk, Qeveria shpk etj.

  Sigurisht qeveria, partit, politikant menaxhojn fonde publike. Por kt menaxhim e bjn pr interesa, qllime, biznese private. Menaxhimi prej tyre i fondeve publike nuk e bn veprimtarin e tyre politike, sepse edhe firmat piramidale punonin me fonde t publikut, t popullsis por pr interes privat. Dallimi ndrmjet politikes e privates nuk sht n faktin se menaxhohen fonde publike apo private, por nse menaxhohen pr publiken apo privaten. Madje edhe firmat private ndrtojn disa objekte q prdoren edhe nga publiku (marginalities), por mbeten private. N Shqipri politikant, qeveria, partit jan privat q punojn me fondet e publikut (si firmat piramidale).

  N mnyr paradoksale, gati i vetmi grupim me t cilin mund t flitet politikisht kan mbet komunistt (veanrisht t s kaluars). Komunistt kan program t shmtuar politik, t dmshm, antikombtar etj., por tema e biseds s tyre sht publikja, ose n gjuhn e tyre: populli, vendi, shteti. Kjo sht tem politike. Njeriu mund ta kundrshtoj, por ka dika q krijon piklidhje t biseds, nj tem q bn diskursin t mundshm: politikja, publikja, vendi, atdheu etj. Ndrsa me socialstt dhe demokratt (dhe veglat e tyre) nuk mund t bisedohet pr politik. Sapo fillon me fol me ta pr ndonj projekt apo ide menjher t pyesin se ka fiton ai personalisht, madje t fton eja t fitojm bashk, t bjm nj biznes por pr popullin, pr publiken as nuk pranon t flas. Sipas tyre fjalt pr popullin, vendin etj., ti lm pr n televizor, gazeta etj., por ktu po flasim bashk, nuk jemi n televizor, prandaj t flasim se ka fitojm. Socialist dhe demokrat pranojn t flasin vetm pr xhepin, jo pr publiken. (Natyrisht ne media tr ditn flasin vetm pr popullin). Kush nuk do t flas pr xhepin, por pr publiken mbetet pa fol me demokratt dhe socialistt, sepse ata nuk pranojn t flasin pr publiken, ndrsa politikant nuk pranojn t flasin pr xhepin. Kshtu biseda bhet e pamundur, sepse nuk ka nj tem t prbashkt, nj pik lidhse, ose, sepse si thot populli njri flet pr lisa, tjetri flet pr fshisa e kshtu biseda bhet e pamundur. Prandaj sht krijuar ai paradoks kur t vetmit me t cilt mund t flitet pr politik kan mbet komnistt: programet mund t jen t ndryshme, por tema sht e njjt. Ose thn ndryshe biseda zhvillohet n t njjtin rrafsh logjik: rrafshin politik. Ndrsa me demorkatt dhe socialistt biseda zhvillohet n rrafshin e privates (xhepit) dhe jo t politikes.

  3. N fund, mungesa e politikes shfaqet n zevendsimin e autoritetit nga forca: n vdekjen e argumentit. Politika zakonisht dhe normalisht funksionon n saj t autoritetit. Prdorimi i forcs n mas t madhe prjashton politiken dhe ushtrimin e pushtetit. Forca nuk sht pushtet. Forca sht fuqi natyrore. N natyr nuk ka politik, pushtet dhe autoritet. N Shqipri ka vetm forc. Argumenti, legjitimimi (racional ose moral) i nj veprimi a mosveprimi politik nuk ka asnj vler. Edhe argumenti m i fort nuk detyron asnj politikan a foc politike t bj a t mos bj dika. Vendimet merren vetm sipas raporteve t forcs. Ai q e ndjen veten t fort merr vendimin q i duhet.

  Argumenti ka vdek edhe n kuptimin se politikant i din shum mir argumentet. Nuk sht menquri e disa pjestarve t shoqris (gazetar, intelektual etj.) q thon se politikant nuk din dhe mendojn se punt mund t rregullohen po t kshillohen mir dhe tu jepen argumente. Politikant i din shum mir fushat pr t cilat flasin e veprojn. Kur i dgjon flasin si bilbil. Kur e dgjon p.sh. Arben Imamin duke fol pr t drejtn kushtetuese bindesh se di vrtet shum. E kshtu me radh. Shtjellojn t gjitha teorit, konceptet, autort m t mir, shembujt praktik aktual e historik etj., etj. Disa prej tyre shum mir mund t japin msim n universitete. Madje shum prej tyre vrtet jan me karrier akademike.

  Nuk sht e vret se politikant jan budallenj. Budallenj jan ata q mendojn dhe prhapin mendimin se politikant jan budallenj. Politikant tan jan t kqinj e t ligj. Atyre nuk u mungon dija, por u mungon vullneti i mir. Ata nuk sht se nuk din, por ata nuk duan t bjn dika t mir pr vendin, popullin, atdheun, publiken. Nuk ka mbet ti msohet p.sh. Anastas Angjelit se monopolet pengojn zhvillimin e biznesit t vogl etj., etj. Angjeli sht ekonomist. Angjeli vendosi monopolet pikrisht se e dinte se pengohet zhvillimi i vendit. Angjeli ka qen vet profesor univeristar, ka diplomuar pr ekonomi dhe ka dhn msim teorit ekonomike. Qoft teoria e Marksit, qoft e Adam Smithit e di se monopolet jan penges e zhvillimit biznesit etj. Po ashtu p.sh. Nano, ska dyshim se sht njohs shum i mir i teorive dhe praktikave ekonomike. Shumica e udhheqsve vijn nga Univeristeti: Nano, Angjeli, Malaj, Pashko, Meidani, Berisha, Topalli, Gjinushi, Islami etj., etj., etj., etj.... Prandaj sht budallk t mendohet se politikant jan budallenj dhe se po t vijn n politik njerz nga inteligjenca, nga universitetet etj., gjendja rregullohet. Kto jan vetm klithma akadmiksh q nuk kan qen t zott t bjn kto q bn disa ish-koleg t tyre.

  Si u tha, kta nuk jan politikan budallenj, por jan politikan t ligj, q u mungon vullneti i mir, q udhhiqen nga vullneti i keq. Po tiu drgosh nj projekt t argumentuar mir, at e shohin vetm me nj kndvshtrim: ka fitoj un? N qoft se nuk heton se fiton dika vet, edhe projektin dhe argumentin me gjenial e hedh n koshin e plehrave.

  Ktyre politikanve sht e kot tu jepen argumente. Argumenti ka vdekur. Ka mbet vetm forca. Ata marrin vesh vetm po patn interes privat ose po u shtrnguan t bjn dika me pahir, nga frika (se mos humbin postin d.m.th. fitimet). Argumenti ka vdek, ndrsa zevendsimi i argumentit me dhunn, forcn, sht shenj e mungess s politikes n Shqipri.

  Pra, edhe nj her, nj nga mungesat m t rndsishme q japin krizn e prgjithshme n Shqipri sht mungesa e politiks q shfaqet si heqje dor nga kategorit klasike t politikes, zevendsimi i politikes me privaten dhe vdekja e argumentit.

  Prandaj jan pa kuptim edhe mendimet e shprehjet se na mbyti politika, tek ne bhet shum politik etj. Problemi i Shqipris nuk sht se ka shum politik, por se nuk ka fare politik. Po ashtu thuhet se n Shqipri duhet ndrtuar shoqria civile. ndrsa problemi i Shqipris sht ndrtimi i shoqris politike. Problemi i Shqipris sht se ka vetm shoqri civile, sfer t privates, por nuk ka shoqri politike. Sigurisht duke mos pas shoqri politike edhe shoqria civile nuk sht mirfill civile. Por problemi madhor i Shqipris sht ndrtimi i shoqris politike dhe jo i shoqris civile. Pa ndrtimin e shoqris politike, Shqipria nuk mund t dal nga kriza e saj totale.  Mungesa e mendimit

  Shkaku i dyt i krizs totale t Shqipris sht mungesa e mendimit. Mungesa e mendimit konstatohet si tek politikant edhe tek intelektualt, si n shoqrin politike edhe n shoqrin civile, si tek t varurit edhe tek t pavarurit ose thn shkurt tek t gjith me prjashtim t nj pakice jasht-jashtzakonisht e vogl individsh (q shihen si rast deviant m shum se normal). Mungesa e mendimit shfaqet: 1. Si thjeshtizm; 2. Si metanarracion; 3. Si ikje nga liria.

  1. Thjeshtizmi mendor duket veanrisht n qndrimet ndaj enverizmit. Si qndrim i kundrt me enverizmin sht paraqit e kundrta e thjesht ndaj tij. Kshtu, n qoft se Enver Hoxha thoshte se jemi t rrethuar me armiq sht kaluar n t kundrtn e thjesht: jemi t rrethuar vetm me miq; n qoft se Enver Hoxha thoshte se duhet t mbshtetemi kryesisht n forcat tona, antienverizm sht paraqit e kundrta e thjesht: t mbshtetemi vetm tek ndihma dhe kshilla e huaj; n qoft se Enver Hoxha thoshte se duhet t ruajm sovranitetin, antienevirzm sht paraqit vetm lufta e shqiptarve kundr ides s sovranitetit t vet; n qoft se Enver Hoxha lavdronte heroizmin, kulturn, traditn shqiptare, popullin shqiptar q e ka ar rrugn e historis me shpat n dor, sht ndesh me armiq t fuqishm etj., me qen antienverist duhet fyer populli shqiptar, historia dhe tradita e tij; meqense Enver Hoxha u prish me jugosllavt, me qen antienverist duhet miqsuar me jugosllavt etj., etj.

  Sipas ksaj logjike meqense Enver Hoxha fliste pr ndrtimin e vendit, ather duhet fol pr shkatrrimin e vendit; meqense Enver Hoxha krkonte pun vullnetare, sot nuk duhet krkuar e nuk duhet br asnj pun vullnetare; meqense prpara krkohej mbrojtja e vendit, sot duhet krkuar pushtimi i vendit; meqense Enver Hoxha fliste shqip, me qen antienverist duhet mos me fol shqip. (Dhe vrtet n mas t madhe ekziston nj prirje pr t mos fol shqip q konstatohet q nga dshira pr t mos pas emra njerzish shqip, emra ndrmarrjesh e deri tek t folurit e t shkruarit me fjali n t cilat shpesh vetm lidhzat jan shqip. Ose si e formulonte nj her Lutfi Dervishi duke ironizuar kt prirje: lidershipi i stafit t draftit t fizibilitetit t ... deri tek shprehjet anonoj etj., etj.).

  Ky thjeshtizm mendor ka qen (dhe sht) karakteristik n radh t par e Partis Demokratike, partive, shoqatave e individve t rrethuar rreth saj dhe e ish-t persekutuarve nga enverizmi. Kan qen kto kategori q jan tall me iden e Enverit se shqiptart kan armiq dhe sht prhap ethshm mendimi se shqiptart n kt bot kan vetm miq duke prfshi edhe serbt e grekt; se nuk duhet mbshtet n forcat tona por se ne qeverisim, bota na ndihmon q u realizua si fakt bota na qeveris, ne e ndihmojm etj. Ky thjeshtizm sht prdor e shfrytzuar veanrisht edhe nga enveristt e sotm d.m.th. antar t shoqris civile, intelektual kozmopolit, OJQ edhe kundr vet PD-s dhe mbshtetsve t saj. Kshtu, ky thjeshtizm mendor sht br dukuri e prhapur dhe e prgjithshme e shoqris si n pozit, si n opozit, si n shoqrin politike edhe n shoqrin civile.

  Thjeshtizmi mendor antienverist realisht del se sht enverizm praktik dhe antishqiptar, sepse takohen njri me tjetrin. Kshtu ideja e Enverist se kemi vetm armiq dhe ideja e sotme se kemi vetm miq, t dyja, njlloj, heqin aftsin e shqiptarve pr t dalluar miqt nga armiqt. E keqja e Enverit nuk ishte pse fliste pr armiq t shqiptarve, por se duke futur n nj thes miqt dhe armiqt u hiqte aftsin shqiptarve pr t dalluar miqt nga armiqt (p.sh. barazonte rolin e austrohungarezve me rolin e rusve n fatin e Shqipris gjat konferencs s Londrs m 1912-13). Duke futur miqt e armiqt n j thes, EnveHoxha, ruante armiqt nga diskreditimi dhe fyente miqt. Edhe sot duke futur n nj thes miqt dhe armiqt e shqiptarve, ruhen armiqt nga identifikimi, ndihmohen t fshehin politikat e tyre antishqiptare dhe fyhen miqt duke i barazuar me armiqt. Qllimi i djeshm i Enverit dhe qllimi i sotm i antienveristve sht tu heqin shqiptarve aftsin pr t dalluar n politik miqt nga armiqt. Kshtu, do tez e antienvrizmit t thjeshtzuar logjikisht dhe realisht sht envrizm.

  Antienverizm nuk sht e kundrta e thjesht e enverizmit, por e kundrta reale e tij. Kshtu antienverizm nuk sht veprimi q thot se meqense Enveri thoshte jemi t rrethuar me armiq, pr t qen antienverist duhet thn se jemi t rrethuar vetm me miq. Antienverizm sht t aftsohen shqiptart pr t dalluar miqt nga armiqt. Antienverizm sht aftsimi i njerzve pr t menduar n mnyr konkrete e reale dhe jo prgjithsuese shabllone, totalizuese-jodalluese, q fut n nj thes miq e armiq, t mirn e t keqen, politikn antishqiptare dhe politikn proshqiptare etj. E keqja e Enverit, si u tha, nuk sht se flet pr miq dhe armiq t Shqipris e shqiptarve, por se u heq shqiptarve aftsin pr t dalluar miqt nga armiqt. Njlloj si diskursi i sotm pr politikn synon tu heq shqiptarve aftsin pr t dalluar miqt nga armiqt. Prandaj ky thjeshtizm mendor krijon dhe forcon vazhdimisht krizn totale t Shqipris, nlloj si t mos ishte lviz nga sistemi i kaluar. Prandaj nuk bhen hapa drejt nj sistemi dhe gjendjeje tjetr, sepse mendrisht vendi sht ku ka qen. Semplizmi mendor, varfria mendore nuk mund t krijoj mirqenie n fusha t tjera.

  2. Ikja nga liria shfaqet n fraza t tilla si e di Evropa, kshtu e ka bota etj., etj. N kto shprehje shfaqet qart ajo q, n analizn psikologjike-mendore t regjimeve totalitare, veanrisht nazizmit, Markuze e quante tipar t karaktereve autoritare dhe q Fromi e analizon me nocionin e ikjes nga liria. Ikja nga liria sht heqje dor nga barra e rnd e t menduarit, nga kjo barr e rnd q karakterizon vetm sepcien nejrzore. Njerzit heqin dor nga t menduarit dhe kt barr ia ln udhheqsit. Ai mendon pr vete dhe pr shoqrin, t tjert vetm e ndjekin, t lumtur q skan pr t menduar. N fashzmin italian ikja nga liria shfaqej n shprehjen e di Duja, n nazizmin e di Fhreri, n rgjimet totalitare socialiste e di Partia. Karakteret autoritare dhe ikja nga liria jan kushte t domosdoshme pr vendosjen e regjimeve totlitare dhe mbasi vendosen riforcohen prej tyre prmes procesit t socializimit, propagands dhe praktikave t tjera.

  N Shqiprin socialiste dukuria e karakterit autoritar dhe ikjes nga liria shfaqej n shprehjet e di Partia, e di qeveria. N Shqiprin paskomuniste nga shprehja e di Partia sht kaluar tek e di Evropa, e di bota. N kt mnyr argumentimi sht ndryshuar vetm referenti, por struktura logjike dhe psiike e t menduarit ka mbet e njjt: autoritare dhe ikse nga liria. Ndrmjet shprehjeve e di Duja, e di Fhreri, e di Partia dhe shprehjeve e di Evropa, e di bota, kshtu e ka gjith bota nuk ka ndryshim n pikpamje t strukturs logjike dhe psiike.

  Argumenti e di Evropa, e di bota, kshtu e ka gjith bota prdoret n do rast nga t gjith politikant, intelektualt, shkurt nga shoqria politike dhe shoqria civile. Q kur diskutohet racionaliteti i nj ligji themelor si kushtetuta, deri tek nj vendim i vogl administrativ ose estetik, moral etj., etj., argumenti kryesor sht kshtu e ka bota e zhvilluar etj. Njerzit sa nuk dalin t thrrasin n nj kor (miting) t madh gjithkombtar: Ne nuk mendojm! Pr ne mendon bota! Posht mendimi!

  Kjo ikje nga liria dhe ky karakter autoritar sht tregues i mungess s mendimit, i mbetjes n mendimin enverist-totalitar n nj shoqri q shprehet se dshiron t jet pasenveriste dhe pastotalitare. Kto jan tregues se shoqria politike dhe shoqria civile, politikant dhe intelektualt n Shqipri nuk kan ndryshuar strukturat logjike dhe psiike enveriste-totlitare: kalimi nga e di Partia, e di E nveri tek e di Evropa, e di bota ka qen krejt i leht. Por kjo sht dshmi se nuk jan br prpjekje pr rrugn m t vshtir: zhvillimin e mendimit, ndryshimin e mendimit e t psiikes, marrjen pr sipr t barrs s rnd pr t menduar. Prkundrazi, njerzit duket se jan t lumtur q nuk kan pr t menduar, q nuk jan t detyruar t mendojn.

  Shprehjet e di Evropa, kshtu e ka Evropa etj., jan domethnse edhe n nj drejtim tjetr: ato jan kriter pr t dalluar se kush sht evropianizuar dhe kush nuk sht evropianizuar. Kushdo q, pr t argumentuar mendimin e vet, prdor shprehjen kshtu e ka Evropa nuk sht evropian dhe as i evropianizuar. Prdormi i shprehjes kshtu e ka Evropa sht kriter se prdoruesi nuk sht evropian(izuar), sepse nj evropian nuk mund ta prdor kt argument. Nj evropian nuk mund ta prdor kt argument sepse sht vetreferencial dhe sepse bie n kundrshtim me vetkritikn e shoqris evropiane, ndrkoh q liria e mendimit sht karakteristik e mendimit perndimor. sht vetreferencial sepse i referohet vetes. Prdorimi nga nj evropian i argumentit sht mir kshtu sepse kshtu e ka Evropa sht njlloj si t thot sht mir kshtu, sepse kshtu e kam zgjidh kt shtje un. Sipas ksaj struktur logjike, nuk mund t arsyetohet se pse zgjidhja q ka dhn Evropa pr nj problem sht e mir, sepse argumenti thot sht zgjidhje e mir, sepse kshtu e kam zgjidh un, Evropa. Ky arsyetim, po ashtu bn t pamundur vetkritikn shoqris evropiane, sepse do kritik ndaj saj do t mund t kundrshtohej si e gabuar, si joevropiane. N qoft se mnyra si i kan zgjidh problemet evropiant sht kriter i drejtsis, ather nuk mbeten kritere pr ti kritikuar dhe ndryshuar kto zgjidhje, nuk mbetet vend pr mendim krijues. do qortim ndaj shoqrive evropiane do t hidhej posht me argumentin kshtu e ka Evropa. Ndrsa evropiant e mirfillt e kritikojn nj gj pikrisht pse kshtu e ka Evropa. Krakteristik e mendimit evropian perndimor sht ideja se kriteret e gjykimit dhe kritiks shoqrore qndrojn jasht zgjidhjeve praktike q jan dhn dhe me an t tyre matet e vlersohet praktika. Karakteristik e mendimit evropian perndimor sht kritika racionale shoqrore dhe mendimi krijues. Prandaj fakti se Evropa ka kto apo ato praktika nuk sht argument, ose s paku nuk mund t prdoret si argument nga evropiant dhe kushdo q pretendon se sht evropianizuar. Evropiani kritikon nj praktik, pikrisht se sht evropiane dhe se mundet ose do t duhej ndrtuar ndryshe. Pa kto kritere jasht praktiks evropiane, do praktik evropiane do t ishte e legjitimuar dhe nuk do t mund t shqyrtohej n mnyr kritike racionale duke i dhn kshtu fund liris s mendimit aq e vlersuar n kulturn perndimore.

  3. Metanarracioni dhe t menduarit metanarrativ shfaqet n shprehjet pr integrimin, prfshirjen e Shqipris n proceset globale dhe globalizuese, vlerat universale etj.. N Shqipri sht shum i prhapur, si n shoqrin politike edhe n shoqrin civile nj lloj t menduari q mund t karakterizohet me nocionin postmodern (veanrisht t Lyotard) t besimit n metanarracionet, n tregimet e mdha t ecuris s bots.

  N mendimin modern perndimor jan prpunuar shum tregime t mdha pr ecurin e bots. Nj ndr to ka qen metanarracioni marksist, tregimi sipas t cilit bota ec n vij lineare nga komuniteti primitiv, npr rendin skllavopronar, feudal, kapitalist tek ai socialist dhe komunist. N shoqrin komuniste nuk do t ket kombe, shtete kombtare, shtypje e shfrytzim etj. Enver Hoxha dhe pasuesit e tij mbshtesin kt metanarracion dhe mtojn se e kan prfshir Shqiprin pikrisht n prirjen moderne t progresit e zhvillimit t bots, n vijn n t ciln po ec bota, n t ciln po shkon bota etj. Nj metanarracion tjetr i modernes sht metanarracioni liberal sipas t cilit bota zhvillohet n vij lineare nga shoqria paramoderne kah shoqria e bazuar n ekonomin e tregut dhe rendin demokratik. Sipas kti metanarracioni, sado t zgjas procesi t gjitha vendet e bots do t shkojn kah ekonomia e tregut dhe shoqria demokratike. N shoqrin globale t ekonomis s tregut dhe demokracis nuk do t ket kombe, shtete kombtare etj., por vetm njerz q sillen kryesisht sipas krkesave racionale t prodhimit e konsumit.

  Mbas rnies s rendit socialist n Shqipri metanarracioni bota po shkon drejt komunizmit sht zevendsuar me metanarracionin bota po shkon drejt integrimit dhe globalizmit. Ashtu si enverizmi dje edhe politikant e joplitikant sot metojn se po e prfshijn Shqiprin n nj proces botror. Kalimi nga nj metanarracion n tjetrin nuk ka qen i vshtir sepse struktura logjike dhe psiike e tyre sht e ngjashme: t dyja flasin pr prirje botrore, pr nj gjendje t fundit universale, pr shoqri pa kombe e shtete kombtare, pa dallime t mdha t rendit shoqror etj. Kshtu shprehjet se po shkojm drejt komunizmit jan zevendsuar me shprehjet se po shkojm drejt globalzmit, fshatit t prbashkt botror, drejt integrimit, heqjes s sovranitetit e kufijve shtetror, kah shuarja e dallimeve kombtare dhe nacionalizmat etj., etj. Duke heq fjaln komunizm dhe internacionalizm proletar gjith struktura tjetr e t menduarit sht e ngjashme: universialiste, lineare, e determinuar si jan t ngjashme idet se do ta prfshijm Shqiprin n rrugn n t ciln ec bota, n t ciln po shkon bota etj. Komunistt thoshin se po ndrtojn shoqrin komuniste, sepse ky sht drejtimi kah po ec bota. Kozmopolitt sot thon se po ndrtojn shoqrin globale, sepse ky sht drejtimi kahpo ec bota. Ashtu si n rastin e metanarracionit komunist q realiteti fliste kundr por nuk prfillej, edhe sot realiteti q flet kundr ktij metanarracioni nuk prfillet. T rrmbyer nga tregime t tilla t mdha shoqria politike dhe shoqria civile n Shqipri bjn thirrje (si dje enveristt) t hiqet dor q tani nga kombi, shteti kombtar, interesat kombtare etj., jo pse bota ka arrit n kt stad, por se, sipas tyre, sht e sigurt se bota po shkon drejt gjendjes pa kombe, pa shtete etj. Nisur nga ky lloj metatregimi, ashtu si dje besimtart n metanarracionin komunist edhe besimtart e sotm n metanarracionin liberal, duan ta bjn Shqiprin flamurtare, fanar ndriues i arritjes n shoqrin globale-universale. Kur i jepen metanarracionit, i jepen me yrysh t madh dhe nuk ecin kujdesshm n rrugn e hsitoris q m mir sht t konceptohet si rrug historish.

  Pr t mos u zgjatur, pra, nj nga shkaqet e krizs totale t Shqipris sht mungesa e mendimit q shfaqet si thjeshtizm, ikje nga liria dhe metanarracion. T tri kto struktura mendore jan dshmi e dembelis mendore, e krizs mendore, e mbetjes n shoqrin e vjetr dhe n enverizm: duke mos dalluar aleatt nga kundrshtart, duke i quajtur t gjith armiq enverizmi topiste, hiqte aftsin e shqiptarve pr t dalluar miqt nga armiqt; duke i quajtur t gjith miq, mendimi i sotm topit, heq aftsin e shqiptarve pr t dalluar miqt nga armiqt. Si u tha, a) struktura logjike e psikologjike e pohimit gjith bota sht armiqsore dhe struktura mendore e pohimit gjith bota sht miqsore sht e njjt: prgjithsuese-totalizuese. b) Struktura logjike e psikologjike e pohimit e di partia, e di Duja, e di Fyhreri, e di Partia sht e njjt me strukturn logjike dhe psikologjike t pohimit e di Evropa, e di bota: autoritariste, ikje nga liria. c) Struktura logjike dhe psikologjike e pohimit bota po shkon drejt shoqris komuniste, pa klasa, kombe e shtete sht e njjt me strukturn logjike dhe psikologjike t pohimit bota po shkon drejt integrimit n shoqrin globale pa kombe e shtete: metanarrative. Dallon vetm shpjegimi i mekanizmit: pr metanarracionin marksist mekanizmi sht zhvillimi i forcave prodhuese dhe marrdhnieve n prodhim q prcaktohen prej tyre, ndrsa pr metanarracionin liberal mekanizmi sht tregu dhe konsumi. Por largsia nuk sht shum e madhe edhe ktu sepse, si argumentonte Marksi, n mas t madhe tregu dhe konsumi prcaktohen nga zhvillimi i forcave prodhuese.

  Problemi sht se n Shqipri nuk ka opozit mendore. N nivelin politik kto karakteristika t mendimit jan njkohsisht struktura mendore si t pozits edhe t opozits. N rrafshe t ndryshme kto jan struktura mendimi si t politikanve edhe t intelektualve, gazetarve etj.. T gjitha ata q e quajn veten intelektual, nuk dallojn n asnj struktur mendore nga politikant. T gjith jan t rrmbyer nga metanarracioni liberal globalist, nga shprehjet e di Evropa, nga ideja e integrimit n Evrop, nga thjeshtizmi etj.  Mungesa morale

  Mungesa morale sht mungesa e tret e madhe q e bn krizn n Shqipri totale. Mungesa morale shfaqet si munges e kompetencs morale: a) si munges e njohurive morale dhe, b) si munges e virtytit moral. Si argumenton R. Dahl, q politikani t jet n prputhje me detyrn e tij duhet t zotroj si kompetencn instrumentale ashtu edhe kompetencn morale: njohurit morale dhe virtytin moral.

  1. Mungesa e njohurive morale n Shqipri shfaqet n paaftsin pr t prcaktuar qllimin e politikes, synimin ku duhet t ohet shoqria prmes veprimtaris politike. Nga kryeministrat shqiptar, njri mbas tjetrit, qllim kryesor sht shpall intergimi i Shqipris n BE. Prcaktimi i integrimit t Shqipris n BE sht dshmi e mungess s kompetencs morale, sepse integrimi n BE nuk sht dhe nuk mund t jet qllim moral.

  Kompetenca morale n kuptimin e njohurive morale sht njohje e sistemit t vlerave politike e shoqrore dhe rrjedhojave q ka vendosja e nj hierarkie dhe kombinimi t caktuar t tyre. Jo pr t krijuar nj list por sa pr t krijuar nj kuptim se pr ka sht fjala po prmend se vlera t tilla politike zakonisht jan liria, siguria, paqja, barazia e vlera t tjera q mundsojn nj vetralizim sa m t plot t njeriut (pr liberalt) dhe t shoqris (pr organicistt). Diskutimi moral n politik sht diskutim pr vlerat politike. Prmes tyre legjitimohet ose deligjitimohet q nga nj veprim i thjesht politik deri tek proceset afatgjata dhe vet rendi politik. Kshtu p.sh. demokracia nuk sht vler dhe as vet ndrtimi i demokracis dhe vendosja e ekonomis s tregut nuk mund t shpallen qllim kryesor politik, e, aq m pak antarsimi n BE. Edhe vet demokracia legjitimohet prmes vlerave, t vetmet q mund t shpallen si qllim n vetvete, ndrsa demokracia sht vetm instrument, procedim, mnyr pr realizimin e vlerave. Sikur t gjendet kombinim, procedim, instrument m i mir pr realizimin e vlerave ather moralisht t gjith do t duhej t ngriheshin kundr demokracis pr realizimin e rendit m efektiv pr arritjen e vlerave. Kshtu, pra, qllim n vetvete mund t jen vetm vlerat morale, hierarkia dhe kombinimi i tyre sa m i mir. Lista dhe propozime t ndryshme pr vlerat e kombinimin e tyre mund t mendohen, por vetm antarsimi n BE nuk mund t jet qllim politik. Synime t tilla mund t jen, pra, liria, barazia, mirqenia etj., etj., ose kombinimi i caktuar i tyre, por jo antarsimi n BE. Hierarkia e vlerave dhe kombinimi i tyre i jep personalitetin e veant nj shoqrie.

  Prandaj, diskutimi pr antarsimin n BE nuk sht fare diskutim moral dhe pr qllimin e shoqris e t politiks sespe nuk sht diksutim pr vlerat. Mirpo n Shqipri si pozita edhe opozita, si shoqria politike edhe shoqria civile, njlloj, e marrin si t sakt prcaktimin si qllim kryesor integrimin e Shqipris n BE dhe diskutojn vetm se si kjo gj bhet m mir ose si pengohet. E, n mas t madhe, kam frik se edhe kur lexojn kta rreshta, shumica nuk do t marrin vesh ende se pr ka sht fjala, se pse antarsimi n BE nuk sht diskutim pr qllimet e shoqris, sepse n Shqipri mungon diskutimi moral i politiks dhe ushtrimi (trajnimi do t thoshin modernt) n te. Dhe aq m pak besoj t jen n gjendje t zhvillojn nj diskutim a nj mendim pr qllimin politik.

  Mund t thuhet se kur shpallet qllim kryesor antarsimi n BE fjala sht pikrisht pr nj qllim t lart moral: sigurimin pr Shqiprin t parave dhe prmes tyre mirqenies s popullit. Mirqenia e popullit dhe vendit sht qllim moral.

  Ky arsyetim nuk nuk ka ndonj gabim t rndsishm logjik sa zhvleftsohet praktikisht, induktivisht. Ai sht i paqndrueshm sepse ka, s paku, dy t meta t rndsishme: S pari, edhe n qoft se paraja konceptohet vetm si instrument dhe jo si qllim praktikisht e ka zevendsuar diskutimin pr qllimin e shoqris dhe vlerave morale duke e prqndruar vetm tek antarsimi n BE d.m.th. tek parat. N qoft se antarsimi n BE d.m.th. parat jan vetm instrument pr tek vlerat n vetvete, ather shpallja e integrimit n Evrop si qllim i shoqris sht dshmi e theksimit t mjetit, instrumentit mbi qllimin. Zevendsimi i qllimit me mjetin sht ose amoral ose imoral. Moralisht mjeti nuk duhet t prcaktoj qllimin. Posedimi i nj instrumenti p.sh. i nj thike n vetvete sht fakt amoral, nuk ka rndsi morale. Por prdorimi i thiks pr ti prer litarin dikujt q po mbytet pa dashje sht veprim moral, ndrsa vrasja e nj t pafajshmi vetm sepse ke nj thik n dor e sdi ka t bsh ndonj gj tjetr m t dobishme me te sht veprim imoral (instrumenti vrass n mundsi thika prcakton qllimin: vrasjen e nj personi). Edhe n qoft se antarsimi n BE konceptohet vetm si instrument pr tek mirqenia e popullit, shpallje a tij si qllim dhe zevendsimi i diskursit pr vlerat me diskursin pr instrumentin sht veprim imoral dhe prbn dshmi t mungess s kompetencs morale t shoqris. S dyti, ky argument e ka lidh moralin me paran e pasurin duke u shfaq n mendimin se pa para nuk ka moral, as dashuri pr vendin, as pr atdheun etj. Ky arsyetim prforcohet edhe m shum nga mendsia e marr prej Marksit se vetm t pasurit kan atdhe, se proletart q nuk kan prona nuk kan as atdhe, se vetm elita e pasur do t bhet atdhetare, nacionaliste etj., etj.

  N kt moment t dyt, edhe me koston e largimit pak nga vija e prgjithshme e rrjedhjes s shkrimit, ia vlen nj ndalim m i gjat.

  Mendimi se vetm pasuria dhe prona t lidh me atdheun, publiken, kombin etj., sht m i prhapur tek PD dhe t mbledhurit rreth saj, sidomos ish-pronar dhe ish-t persekutuar. Shi, pikrisht ata q jan persekutuar nga regjimi i mbshtetur tek Marksi i prmbahen fort ktij mendimi t Marksit. Intersi personal pr t marr pronat (interes legjitim) i shtyn t prdorin kt argument gjysm marksist, se gjoja i krkojn pronat edhe pr hir t patriotizmit dhe t mirs se prbashkt. Kt mendim gjysm marksist prpiqen ta prforcojn me argumentet e prvojs botrore se kudo n bot elita e pasur q bn politiken, q mbron kombin e atdheun, q realizon vlerat e larta morale-politike pr t cilat u fol m lart n fillim sht krijuar prmes rrugve t pandershme e madje kriminale: askush nuk e tregon milionshin e par, u plqen demokratve t prsrisin, ndrsa milionat e tjer po, sepse t tjert i kan shumfishuar n rrug t lejueshme. Socialistve e t grumbulluarve rreth tyre u plqen ky argumentim edhe sepse, para s gjithash, jan ata q jan pasuruar pikrisht n kt mnyr. Ky sht nj argument i dashur edhe pr OJQ-istt. Kshtu argumenti sht prhap mjaft n formn e nj mendsie q karakterizon shoqrin politike dhe shoqrin civile ose thn ndryshe shoqrin shqiptare n trsi.

  Edhe ky argument i dyt ka po ashtu dy mangsi t mdha. S pari, si u tha, argumenti sht gjysm marksist, sepse as sipas vet Marksit pasuria nuk prcakton domosdo nj moral politik pozitiv: a) sepse borgjezia, elita e re pasurore q krijohet, sipas Marksit, mund t mos jet borgjezi kombtare po borgjezi kompradore, e lidhur me kapital t huaj, q shpreh dhe mbron interesat e huaja. Marksi bn dallim konceptual t borgjezis dhe flet pr dy lloje borgjezish: borgjezin kombtare dhe borgjezin kompradore. Kshtu, thjesht t qenit i pasur nuk e bn njeriun domosdo as patriot, as atdhetar, as t moralshm n politik. T pasuruarit n Shqipri jan shembull klasik i borgjezis kompradore pr t ciln flet Marksi, sepse jan t lidhur me kapital t huaj dhe shprehin e mbrojn interesa t huaja. Ish-pronart e tokave nuk bjn prjashtim sepse pr ti kthyer pronat n burim fitimi varen dhe lidhen me investitor, blers etj., etj., t huaj. M tej, Marksi ka argumentuar gjrsisht se pasuria e pronsia nuk t bn t moralshm n politik, sepse, ather borgjezia do t duhej t ishte klasa m e moralshme e politiks. Por, sipas tij, pikrisht borgjezia, klasa e pasur e pronare sht klasa m imorale dhe m reaksionare e politiks. Kshtu q Marksi nuk mund ti prmbahej, pa rn n kundrthnie t rndsishme, tezs se pasuria t bn domosdo patriot. Prandaj prdorimi vulgar, si u ka mbet n mendje shqiptarve nga mnyra si e kan msuar Marksin gjat regjimit enverist, sht vetm nj prpjekje pr t arsytuar etjen e shqiptarve pr para, shndrrimin e paras n idealin m t lart dhe t vetm t tyre. b) Prvoja e ka dshmuar gabueshmrin e kuptimit t thnies s Marksit proletart nuk kan atdhe dhe ky prgnjeshtrim sht aq i njohur sa njeriu ndjen turp tua shpjegoj bashkkombasve shqiptar. Po ju kujtoj vetm dika q mund ta kuptojn: Lenini priste gjat Lufts s Par Botrore q proletart t mos u bashkohen udhheqsve t vet (borgjez) n luftn pr atdheun kundr proletarve t vendeve t tjera, por do t bashkoheshin me ta kundr udhheqsve t vet dhe revolucioni proletar do t triumfonte n gjith Evropn. Po t ishte i sakt pohimi i Marksit se proletart nuk kan atdhe, kjo ishte sjellja e pritshme e proletarve. Por ndodhi e kundrta: proletart mbrojtn atdheun. Lenini u dshprua. Teoria e Marksit nuk funksionoi. Literatura shkencore e joshkencore dhe prvoja botrore sht e mbushur me t dhna q vrtetojn se morali politik nuk sht i determinuar dhe i lidhur me pasurin.

  Mangsia e dyt e argumentit q e lidh moralin me paran sht se filozof, studiues t shquar t politiks, jomarksist dhe antimarksist kan argumentuar me autoritet se pa moral nuk ka para, ekonomi tregu, demokraci. Zakonisht mendohet se i ndershmi, i moralshmi mbetet pa para, por po aq bindshm sht argumentuar se morali sht kusht i domosdoshm q nj shoqri t ket pasuri, para, mirqenie materiale. Se pa moral ska para. Po ashtu, shqiptart, shoqria politike dhe shoqria civile ende e mendojn ekonomin e tregut dhe demokracin, d.m.th. kapitalizmin sipas prfytyrimeve t krijuara n edukimin marksist-enevrist si shoqri pa moral, t kundrmoralshme ku gjithka shndrrohet n mall, ku gjithka shitet e blihet etj. Ndrsa pikrisht kapitalizmi krkon moral dhe ndalimin e disa vlerave nga shndrrimi n mall, nga shndrrimi n gjra q shiten e blihen. Pa moral, pa gjra q nuk shndrrohen n mall, nuk ka kapitalizm, ekonomi tregu dhe demokraci: Argumenti i famshm i mullirit satanik i Polyanit (1944) llogaritet se demonstron se vetm tregu i kufizuar, ku jo gjithka sht pr shitje, mund t jet nj treg efiient. Ky sht thelbi i nocionit t t qenit i lidhur [me bashksin] (Granovetter 1985) ose kapitalit social (Putnam 1993). Vetm prmes pjesmarrjes n nj tog normash t prbashkta t cilat prbjn dhe njkohsisht kufizojn universin e veprimtarive ekonomike aktort njohin se ka mund t besojn dhe t llogarisin dhe vetm ather mund t fillohet llogaritja dhe maksimalizimi i utilitetit. Po t perifrazohet Durkheim, kapitali social fikson parametrat joekonomik t veprimtaris ekonomike. Pr t prfituar n treg aktort duhet t njohin dhe t respektojn dallimin ndrmjet atyre gjrave q jan t prshtatshme pr transaksione tregu (ose praktikave q jan t lejueshme n transaksione t tilla) dhe atyre q nuk jan. E contrario, mund t argumentohet se ekonomit e tregut t modernes s hershme ashtu si edhe ato postkomuniste vujan n efiiencn e vet pikrisht nga fakti se tregu sht i pakufizuar dhe gjithka (t mirat shptuese, lejet e martess, dhuna, mbrojtja, postet, favoret administrative, vendimet gjyqsore, liencat e eksportit etj.) jan pr shitje (Offe, 2000:682-83). Kritiku ndoshta m i ashpr i kapitalizmit, Marksi, po ashtu tregon se kusht pr zhvillimin e ekonomis s tregut ka qen ndalimi s paku i nj gjje nga shitblerja: i liris s njeriut. Kusht pr zhvillimin e kapitalizmit ishte heqja e skllavris, e shitblerejs s njeriut duke e zevendsuar me shitblerjen e lir t fuqis puntore. Pavarsisht se liria e shitblerjes s fuqis puntore quhet prej tij form tjetr e skllavris, ky sht vetm prdorim metaforik i termit por jo skllavri n kuptimin e mirfillt t fjals. N ekonomin e tregut askush nuk guxon, qoft edhe me vullnet t lir, ta shndrroj veten n skllav. Insititucioni i skllavris sht i ndaluar. Ekonomia e tregut ka filluar me ndalimin e shndrrimit t gjithkaje n mall q shitet e blihet.

  Pikrisht kjo munges e dallimit t gjrave q ndalohet t shiten e t blihen sht nj nga shkaqet e pengimit t zhvillimit t ekonomis s tregut n vendet postkomuniste, veanrisht n Shqipri. Etja pr para e pasurim t shpejt (legjitimuar edhe me argumentet e prmendura m sipr d.m.th. gjoja pr hir t atdheut, popullit e vendit ) n Shqipri e ka shndrruar gjithka n mall q shitet e blihet: lejet e martess, dhuna, mbrojtja, postet, favoret administrative, vendimet gjyqsore, liencat e eksportit etj., etj., jan shndrruar, pra, n mall. Deri edhe skllavria dhe prdorimi i njerzve pr shitje e blerje (veanrisht femrave dhe fmijve) sht realizuar n prmasa t jashtzakonshme. Kjo etje pr para i ka ln shqiptart pa para, n kuptimin se ka penguar zhvillimin e ekonomis s tregut, biznesit, prodhimit, konsumit, qarkullimit t mallrave t tjera. Zhvillimi i prodhimit, bizniseve dhe veprimtarive t lejueshme pr shitblerje do t krijonte m ngadal pasuri (para) por n mnyr m t qndrueshme. Ndrsa parat e fituara me shitblerje mallrash q jan n kundrshtim me ekonomin e tregut e bn edhe paran e fituar t rrshqitshme, t paqndrueshme, t rrezikuar (t ndjekur sipas konjunkturave, t konfiskuar, t grabitur etj). Shkurt, pikrisht kjo etje e pakufizuar pr para i ka ln shqiptart pa para, pa zhvillimin e ekonomis dhe mirqenies s vendit. Prandaj mund t thuhet se shqiptart e duan kaq shum paran sa kan pr t mbet gjithnj pa te. S paku deri sa ta duan m pak paran e m shum at gjn e urrejtur: moralin. Qarkullimin e mallrave q jan n kundrshtim me ekonomin e tregut nuk mund ta ndalojn ligjet, polict e gjyqet. At e ndalon vetm morali. S paku n kuptimin se edhe ligji, polici e gjyqi veprojn vetm po t ekzistoj vullneti moral. Pa kt vullnet moral ligji, polici, gjyqi jan zero.

  Tani, t kthehemi tek forma e dyt (e para ishte mungesa e njohurive morale) e shfaqjes s mungess s kompetencs morale pr t ciln flet Dahl dhe moralit prgjitsisht: mungesa e virytit moral.

  Mungesa e virtytit moral sht mungesa e vullnetit pr t vepruar n prputhje me dijet dhe detyrn morale. Njeriu mund t ket njohuri t mdha, madje edhe morale, ti njoh vlerat morale, qllimet morale q duhet t ndjek shoqria e detyrat e veta q dalin prej tyre por t mos ket vullnet t veproj n prputhje me to, qoft se sht dembel, qoft se nuk dshiron t prfshihet n jetn publike, por edhe se ka vullnetin e keq. U tha edhe n fillim se politikanve n Shqipri dhe shum aktorve t shoqris civile nuk u mungojn dijet, madje as njohurit morale, se pr shumicn e temave flasin si bilbil dhe se shumica jan barts titujsh t rndsishm akademik e kulturor. Madje edhe ka duhet br pr t dal nga kjo kriz e prgjithshme e din pothujase t gjith dhe e thon zshm n media. Problemi sht se kto dije nuk i kan prbrendsuar, nuk i kan shndrruar n vlera personale. ka mungon n Shqipri sht, po t perifrazojm Kantin, vullneti i mir, ose virtyti moral, gadishmria pr t vepruar n prputhje me detyrat q kan dhe q i njohin. Edhe m keq: jo vetm nuk ekziston vullneti i mir, por ekziston vullneti i keq.

  U tha n fillim se p.sh. sht e kot ti shpjegosh A. Angjelit se pozitat monopol pengojn zhvillimin e vendit, sepse ai e di shum mir kt, se ka qen profesor ekonomie, sepse e bn kt jo pse nuk e di por pikrisht pse e di q sht keq. Tani mund t tregohet n nj shembull tjetr se si veprimtarit e dmshme pr vendin jan t lidhura pikrisht me dijet. Ta marrim korrupsionin e gjykatave, sipas kryeministrit shqiptar dhe vzhguesve t huaj, nj nga pushtetet m t korruptuara n Shqipri. Juristi, gjykatsi mund t korruptohet vetm kur ka dije. Gjykatsi mund t marr ryshfet vetm kur ka prova t mjaftueshme dhe njeh ligjet e, bashk me avokatin, binden se klienti i tyre mund t dnohet. Vetm ather mund ta bindin kriminelin pr t dhn parat. Prndryshe, po t mos kishin prova, po t mos i njihnin ligjet nuk do t mund ta bindinin (krcnonin) kriminelin t jap para. Askush nuk jep miliona kot, madje as krimineli. Prandaj gjykatsi mund t korruptohet vetm kur di (fakte, prova dhe ligje) q i bjn t mundur t dnoj dik. Ai nuk korruptohet nga padituria, por nga mungesa e vullntetit t mir pr t vepruar n prputhje me detyrn (morale) dhe me ligjin pr t dnuar kriminelin. Po t mos ishte i ditur n fushn e vet nuk do t mund ta krcnonte kriminelin e ta detyronte t paguaj para. Q n fillim u tha se argumenti ka vdek. Dhe argumenti ka vdek, sepse ka vdek morali. Dijet pa moral m shum prodhojn kriminel se njerz.

  N qoft se Shqipria ka rn n mjerim dhe nuk del prej tij, nuk del jo pse udhheqsit dhe shoqria civile nuk din se si dilet nga mjerimi. Edhe se si dilet nga mjerimi e din pothuajse t gjith dhe flasin si bilbil se duhet br kjo, e kjo, e kjo. Por mungon virtyti moral, vullneti pr t vepruar ashtu q t dilet nga mjerimi. Kshtu p.sh. nuk ka gj m t leht se sa t luftohet korrupsioni, ta zm, n administrat. Lufttart kundr korrupsionit u krkojn qytetarve t vrtetojn se npunsi u ka krkuar ryshfet dhe meqense qytetari nuk mund ta dshmoj q i ka krkuar ryshfet sepse nuk sht i pajisur me mjete inizimi etj., npunsi del i lar. Nj pjes e madhe e ryshfeteve jepen sepse nnpunsit u krkojn qytetarve dokumente etj., q nuk i krkon ligji ose aktet nnligjore. Shum zyra kan t shpallura se far dokumentash duhen p.sh. pr t nxjerr nj pasaport. Por, ndodh q qytetarit, mbasi ka lexuar listn dhe ka grumbulluar gjithka duhet, nga npunsi i krkohet edhe dika tjetr q nuk sht n listn e krkesave. Pr qytetarin ky sh nj mesazh i mjaftueshm se npunsi sht duke nxjerr vshtirsi q ta detyroj qytetarin ti jap ndonj mit. Kjo sht forma m e zakonshme e korrupsionit t adinistrats: moskryerja e detyrs dhe nxjerrja e pengesave jasht rregullave t zyrs s vet dhe t ligjit. Tani, po t ekzistonte vullneti i mir pr t luftuar korrupsionin ankimi i qytetarit pr kt krkes sht fakt i mjaftueshm q npunsi t ndshkohet. N mos pr presion q t marr ryshfet, ka qytetari mund t mos e vrtetoj, npunsi duhet ndshkuar pse ka shkel rregullat administrative duke krkuar dika shtes. Ose s paku, nga shefi apo zyra e ankimeve npunsit i jepet urdhr ti mbaroj pun qytetarit e kshtu, s paku, qytetart kryejn pun npr zyrat e shrbimeve publike-shtetrore. Kjo do t hiqte motivimin e npunsve pr t marr ryshfete, sepse do t shikonin se sorollotja e qytetarve pa shkak sht e kot mbasi detyrohen nga eprort apo zyrat ankimore ti kryejn pun pa marr ryshfetin e dshiruar. Mirpo, shefi sht shef sepse vetit e npunsit t vet i ka m t zhvilluara, qndron m lart se ai. N qoft se npunsi krkon pak, shefi jo vetm nuk e ndshkon por krkon edhe m shum nga qytetari. Se sht shef. Madje shefi shpesh e detyron vartsin t grumbulloj ryshfete nga qytetart dhe tia jap pjesn e tij prndryshe pushohet nga puna.

  Si shihet, pra, pa u vrtetuar fare nga qytetart krkesa e npunsit pr ryshfet ka baz t mjaftueshme pr ndshkimin e npunsve t korruptuar, por edhe pr motivimin e tyre pr t krkuar ykla nga qytetart q t detyrohen t ofrojn vet ryshfete. Por raportet e t gjith vzhguesve t t drejtave t njeriut dhe lufts kundr korrupsionit konstatojn se n Shqipri megjithse vendi sht ndr m t korrupturit n bot n burgjet nuk ndodhet as edhe nj npuns i vetm i dnuar pr korrupsion. N nj pellg t till korrupsioni do t duhej q kudo t fussh dorn t t kapte nj peshk, ose madje peshku t t mbetej vet n dor. Por n rrjetin e antikorrupsionit nuk ka rn asnj npuns. Kjo sht dshmi e mungess s vullnetit pr t luftuar korrupsionin dhe jo e munges s dijeve instrumentale se si luftohet korrupsioni.

  Korrupsioni, dhe gjith mjerimi i Shqipris, nuk mund t luftohet vetm me dije instrumentale pa moral, pa virtytin moral, pa vullnetin e mir. Nuk ka gjykats, polic, burg apo ligj q lufton korrupsionin n kushtet e munges s moralit. Morali sht kushti i domsdoshm, kryesori, gjykatsi i fundit, apeli, kushtetusja prtej t cils nuk ka instanc tjetr ankimi dhe pa t cilat nuk ka siguri t drejtsis e mirqenie t tjera. sht i prhapur mendimi se korrupsioni p.sh. luftohet prmes ligjit. Por ky, si shum mendime t tjera t prhapura, sht i gabuar. Po t mungoj vullneti i mir, nj minimum i virtytit moral nuk ka ligj, polic, gjykats a burg q mund t luftoj korrupsionin. Po t prshtasim prap Kantin, gjykatsi, polici, npunsi etj., mund t prdorin dijet e tyre pikrisht pr tiu shmang ndshkimit pr korrupsion ose mund t prdor dijen pr t fituar duke u korruptuar. Por, do t thoshte Kanti duke dashur t vrtetoj ekzistencn e ndrgjegjs morale, kur un arrij t bind t gjith se kisha t drejt, mbetet vetm nj gjykats q nuk arrij kurr ta bind, mbetet ndrgjegja, zri brenda meje q m thot: megjithat nuk kishe t drejt. N qoft se nj njeriu ose nj shoqrie i mungon ky gjykats, ky z i mbrendshm, ather nuk ka instrument q t jet efektiv kundr t keqes, ather gjith dijet do t prdoren pr ti bindur t tjert se kishe t drejt dhe sa me i ditur aq m tepr mund t mashtrosh, korruptosh, kreysh krime etj., etj.

  Pr t prfunduar, pra, nj nga mungesat m themelore q e bn mjerimin dhe krizn n Shqipri totale sht mungesa e moralit q shfaqet si munges edhe e njohurive morale edhe e virtytit moral, vullnetit pr t vepruar n prputhje me vlerat e normat morale.

  Edhe pse jo drejtprdrejt i lidhur me mungesn morale, sidoqoft ka njfar lidhje me te dhe vlen t trajtohet ktu edhe nj mendsi tjetr q sht br problem dhe q mbshtet mjerimin e Shqipris. Fjala sht pr njfar barazimi t shpjegimit me legjitimimin. Ky barazim shfaqet kur konstatohen dukuri t shmtuara n shprehje t tilla si: e po, jemi n tranzicion, i ka tranzicioni kto, edhe n vende t tjera kshtu ka qen kur ka filluar ndrtimi i kapitalizmit etj. Sigurisht, mjerimi i Shqipris mund t shpjegohet, shkaqet q gjat tranzicionit ojn n kriza, destabilizime, korrupsion etj., mund t konstatohen dhe prshkruhen me saktsi. Por shprehjet q vijn pas ktyre e po kshtu e ka tranzicioni etj., duket sikur prdoren pr t legjitimuar kto dukuri, pr ti paraqit si t pranueshme qoft edhe si fatalizm. Mirpo, barazimi i shpjegimit me legjitimimin sht gabim i shumfisht sepse shpjegimi dhe legjitimimi dallojn n shum gjra. P.sh. shpjegimi prshkruan lidhje shkaksore, ndrsa legjitimimi ofron arsye morale; shpjegimi lidhet m tepr me faktet dhe gjykimet empirike, ndrsa legjitimimi me vlerat dhe gjykimet normative; tek shpjegimi procedimi mendor sht kryesisht induktiv, ndrsa tek legjitimimi kryesisht deduktiv etj. Shkurt, shpjegimi nuk sht legjitimim. Kshtu p.sh. n qoft se krimineli i shpjegon hollsisht dhe me saktsi gjykatsit se si e ka kryer vrasjen e nj grupi fmijsh, vshtir se gjykatsi i thot: meqense ma shpjegove sakt si e ke kryer vrasjen, nuk dnohesh. Shpjegimi nga krimineli nuk sht arsye q gjykatsi t mos e dnoj krimin. Po ashtu, n qoft se hajduti vjen e na shpjegon hollsisht se si na ka vjedh, vshtir se i themi: shum mir, tani rri i qet, sepse ma shpjegove.

  Ne mund t shpjegojm se periudha kalimtare ka shum shkaqe pr lindjen e krizave dhe se vende t tjera po ashtu i kan kaluar dukuri t tilla, por ky shpjegim nuk sht arsye t pajtohemi me to, ti konsiderojm legjitime. Ndrsa shprehjet: e po, jemi n tranzicion, i ka tranzicioni kto, edhe n vende t tjera kshtu ka qen kur ka filluar ndrtimi i kapitalizmit etj., prdoren shpesh pikrisht pr t shtyr tjetrin ti pranoj ato si normale, si legjitime. Prkundrazi, shpjegimi e bn edhe m jolegjtime dukurit negative, sepse shpjegimi tregon se aktort jan t prgatitur, t aft ti parashikojn kto dukuri dhe mund t kishin marr masa pr parandalimin e tyre. N qoft se edhe n vende t tjera kshtu ka qen kur ka filluar ndrtimi i kapitalizmit ato kan qen deri diku t legjitimuara sepse nuk kan pas prvoja prej t cilave t msojn, kan qen t parat q i kan hyr ndrtimit t kapitalizmit etj. Ndrsa prsritja e t njjtave dukuri n vendet q i kan hyr ktij procesi duke pas prvojn e t tjerve nuk kan legjitimim, sepse do t duhej t kishin msuar nga prvoja e t tjerve. Madje, edhe n vendet ish-koloniale q e filluan me vones rrugn drejt modernzimit, ekonomis s tregut e demokracis prsritja e dukurive negative t vendeve evropiane t para shum shekujve sht deri diku e legjitimuar pr shkak t nivelit t ult arsimor t vendeve ish-koloniale. Por prsritja e ktyre dukurive n vendet paskomuniste, si sht Shqipria, nuk legjitimohet as nga injoranca sepse niveli arsimor sht shum m i lart, ka shprehet edhe n njohurit se kto dukuri i kan kaluar edhe vende t tjera. Kshtu shprehjet se i ka tranzicioni kto, se edhe vende t tjera i kan kaluar kto dukuri etj., n vend se t legjitimojn, delegjitimojn edhe m shum, sepse tregojn se prdoruesit e tyre nuk i bjn t kqijat nga padija, mungesa e prvojs etj., por se jan barts t vetdijshm t tyre. Prdorimi i shpjegimit si legjitimim sht nj tjetr struktur mendore q dshmon edhe mungesn e mendimit edhe mungesn e moralit.  Mjedisi i mbrapsht ndrkombtar

  T tri kto mungesa t mdha, mungesa e politikes, mungesa e mendimit dhe mungesa e moralit n Shqipri po veprojn n nj mjedis ndrkombtar t mbrapsht q e bn efektivitetin e tyre edhe m t madh. Edhe mjedisi ndrkombtar nuk ka treguar ndonj veti a karakteristik m t ndryshme a m t mir se shqiptart. Mungesa e politikes sht prforcuar edhe m shum nga kmbngulja e ndrkombtarve pr t ndrtuar, forcuar etj., shoqrin civile kur Shqipria ende nuk ka ndrtuar shoqrin politike. Ashtu si shqiptart edhe ndrkombtart nuk kan treguar se kan ndonj mendim m t konsoliduar, m objektiv dhe m t qndrueshm se shqiptart. Mendimi i tyre ka qen po aq konfuz, po aq i paprcaktuar, po aq kundrthns madje m shum se mendimi i shqiptarve. Kshtu ndrkombtart than se zgjedhjet e majit 1996 ishin t regullta dhe t parregullta. U mblodh Parlamenti Evropian kur mungonte e djathta dhe miratoi nj rezolut sipas t cils zgjedhjet ishin t parregullta. T nesrmen u mor vesh nga t djathtt, u mblodh prap parlamenti dhe miratoi nj rezult sipas t cils zgjedhjet ishin t rregullta. Po se zgjedhjet ishin t rregullta pr nj pal dhe t parregullta pr paln tjetr e thonin edhe shqiptart pa ndihmn e parlamentarve evropian. Pr kushtetutn e vitit 1998 ndrkombtart than se sht shum e mir, se e kan par eksepert ndrkombtar, Komisioni i Venecias etj., dhe se sht shum e mir. Tani thon se kushtetuta ka t meta serioze. Po se kushtetua sht shum e mir dhe se sht shum e keqe e thonin edhe vet shqiptart. Pr ligjin pr zgjedhjet ndrkombtart than se sht m i miri. Tani thon se duhet plotsuar sepse ligji pr zgjedhjet nuk sht i mir. Po se ligji pr zgjedhjet sht i mir dhe se sht i keq e than edhe vet shqiptart. Pr zgjedhjet e qershorit ndrkombtart than se jan t rregullta. Tani thon se kan qen t parregullta. Po se zgjedhjet ishin t rregullta dhe t parregullta e kan thn edhe vet shqiptart pa ndihmn e ndrkombtarve.

  Lista e qndrimeve t tilla kundrthnse t ndrkombtarve mund t zgjatet shum, mjaftueshm pr t konkluduar se nuk dallojn n gjykim nga shqiptart. Kur them se shpesh ndrkombtart jan treguar edhe m keq se shqiptart n inkonsuekuencat mendore, kam parasysh se gjykimet kundrthnse t shqiptarve jan ndrmjet palve t ndryshme. Kshtu p.sh. se ligji pr zgjedhjet sht i mir dhe sht i keq e kan thn pal t ndryshme. Ndrsa nga ndrkombtart se ligji pr zgjedhjet sht i mir dhe i keq e ka thn i njjti person: Doris Pak.  Prfundimi pesimist

  Pr tu kthyer tek fillimi: Shqipria sht n nj gjendje t mjeruar. Dihet se sht n gjendje t mjeruar, por sht n gjendje shum m t mjeruar se sa mendohet edhe nga pesimistt.

  Mjerimi i Shqipris ka n themel tri kriza q e bjn krizn totale: 1. Mungesa e politikes. 2. Mungesa e mendimit. 3. Mungesa e moralit. T tri ktyre krizave u shtohet nj e katrt: mjedisi ndrkombtar. T tri krizat jan t lidhura dhe forcojn njra-tjetrn. Meqense nuk ka nj sfer t shndosh t shoqris nga e cila t filloj shrimi i t tjerave, kriza, rrjedhmisht, mjerimi shqiptar do t zgjas shum. Vendi dhe shoqria jan futur n rrethin vicioz nga i cili zor se dilet. Kur flas si optimist, do t thot se kjo gjendje do t vazhdoj s paku edhe njzet vjet. Po t flas si realist, s paku edhe pesdhjet.

  Rrugdalje nuk ka, sepse edhe po t dihen rrugt, edhe po t dihet se ka duhet br pr t dal nga mjerimi, nuk ka kush ti bj gjrat q duhen br, sepse u mungon vullneti ti bjn. Shqipria nuk vuan nga mungesa e konsensusit, si dgjohet t thuhet shpesh (nj tjetr mendim i mjer), po prkundrazi vuan nga nj konsensus i tmerrshm. Politikant jan marr vesh shum mir me njrin tjetrin pr t mos lejuar asnj forc tjetr t hyj n politik ve atyre q hyn n vitin 1990-91. Grinden, konfliktohen, kacafyten me njri tjetrin, por prball nj t treti merren vesh menjher. Si rrejdhoj, Shqipria ka t njjtt politikan q nga viti 1990-91. Media sht marr vesh pr mrekulli me politikn: nuk gjendet pothujase qoft edhe nj gazetar a publicist q t mos flas e mendoj njlloj si politikant. Ata jan ndar sipas politikanve, por n strukturat mendore, psiike, morale nuk dallojn n asgj nga politikant. Shoqria civile sht pajtuar po ashtu pr mrekulli me shoqrin politike ka duket n t njjtn munges mendimi, n t njjtn munges morali, n t njjtat struktura mendore e psiike q jan analizuar m lart. N Shqipri pothuajse nuk ka alternativ mendimi: t gjith kan arrit nj konsensus t tmerrshm se do t flasin kundr kombit, nacionalizmit, frocimit t shtetit, kategorive klasike t politikes, pr integrimin evropian, pr t drejtat universale, pr minioritetet, pr shprfilljen e moralit, pr e di Evropa, kshtu e ka bota, pr forcimin e shoqris civile pr..., pr.... Kshtu p.sh. njeriu dgjon nj parad t pafund intelektualsh tek Real TV, ose kudo ku shprehen dhe t gjith pajtohen ashtu si politikant se qllimi kryesor i politiks duhet t jet antarsimi i Shqipris n BE. Kur ky nuk mund t jet qllim i shoqris, dhe pr m tepr edhe sikur t jet qllim, duket se rruga m e mir dhe m e sigurt pr tu antarsuar n BE sht t hiqet dor nga ky qllim.

  Ky konsensus i tmerrshm, pothuajse i prgjithshm ndrmjet politikanve, politikanve e intelektualve, krijuesve t opinionit publik, shkurt, ndrmjet shoqris politike e shoqris civile, mungesa e mendimit alternativ, e mendimit ndryshe dhe konsensusi pr t mbyt do mendim ndryshe e bn mjerimin shqiptar pa rrugdalje dhe e zgjat ate me dhjetra vjear. Kshtu p.sh. shoqria politike dhe shoqria civile jan angazhuar me t gjitha mjetet e tyre pr t bojkotuar kur munden (p.sh. duke mbyll aksesin n media) dhe pr t luftuar kur nuk arrijn ta ndalojn shfaqjen e do mendimi q synon t kthej n prdorim kategorit klasike t politiks, t prish strukturat e t menduarit metanarrative, autoritariste, ikse nga liria apo t kthej moralin n politik.

  Nj rrug pr t dal nga ky mjerim do t ishte edukimi ndryshe i nj brezi t ri, ndryshimi i kulturs politike t shqiptarve, i mendsive, psikologjis, sjelljes etj., etj. Por t gjitha kto s pari, nuk kan filluar, s dyti, edhe sikur t fillojn jan procese afatgjata dhe, s treti, kto procese realizohen prmes agjensive t socializimit ndrsa analiza e agjensive t socializimit tregon se ato nuk kan asnj t dhn se mund ta bjn ndryshimin q krkohet dhe se n mas t madhe jan n konsensusin e tmerrshm q u prmend. do realitet i nesrm ekziston si mundsi n t sotmen. Mundsia sht realitet n disa forma, sht edhe pjes e realitetit ekzistues, vese jo mbizotrues. Ndrsa n realitetin e sotm shqiptar nuk konstatohen potencialitete t tilla q mund t bhen realietet t ndryshme t s nesrmes edhe pr nj koh shum t gjat.  Hysamedin Feraj

  Marre nga gazeta "RIMEKEMBJA"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iceberg : 27-06-2002 m 21:30
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 2. #2
  HITLER
  Antarsuar
  02-08-2004
  Vendndodhja
  PLANETIN E HUMBUR
  Mosha
  42
  Postime
  4
  Shqiperia Per Numrin E Popullsise Qe Ka Eshte Nje Nder Shtetet E Para Ne Bote Qe Kan Numrin Me Te Madh Te Emigranteve. Arsyeja Sipas Mendimit Tim Eshte Sepse Qeveria Shqiptare Eshte Nje Nder Qeverite Me Te Korruptuara Ne Bote. Dikur Preominonte Sistemi Komunist Tani Sundon Mafia E Drejtuar Nga Kokat E Shtetit.
  Dhe Shqiperia Keshtu Ka Per Te Ndenjur Gjithmone. Si Xhungel Ne Mes Te Evropes.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Citim Postuar m par nga VILSON_LU_SATAN
  Shqiperia Per Numrin E Popullsise Qe Ka Eshte Nje Nder Shtetet E Para Ne Bote Qe Kan Numrin Me Te Madh Te Emigranteve. Arsyeja Sipas Mendimit Tim Eshte Sepse Qeveria Shqiptare Eshte Nje Nder Qeverite Me Te Korruptuara Ne Bote. Dikur Preominonte Sistemi Komunist Tani Sundon Mafia E Drejtuar Nga Kokat E Shtetit.
  Dhe Shqiperia Keshtu Ka Per Te Ndenjur Gjithmone. Si Xhungel Ne Mes Te Evropes.
  Une mendoj se shkaku kryesor pse Shqiperia eshte ne nje gjendje te till eshte sepse na mungon kultura, dhe se pa kete kot e kemi,eshte e vertet se kjo qeveri eshte nje qeveri kriminele,por ku eshte ky popull qe vetem ben sehire apo po pret se dikush tjeter do ja rregulloj gjendjen,kultur eshte edhe te sakrifikosh per nje te ardhme me te mire.Ku eshte intelegjenca ku jan studentet prandaj them se na mungon kultura .Une isha ne Durres kete vite dhe sinqerisht nuk kam besu se shqiperia ishte ne ate gjendje,dhe se jemi nda shume te deshpruar sidomos me sjelljen e policis po ajo nuk i gjasonte policis fare ajo ishte e korruptuar qe per pak para ishte ne gjendje te bej qmos. Prandaj nje shtet si shqiperia eshte si nje shtepi e ndertuar prej kartoni.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  hysamedin ferra shkruan aty lart mes tjerash:

  -------

  Shumica e udhheqsve vijn nga Univeristeti: Nano, Angjeli, Malaj, Pashko, Meidani, Berisha, Topalli, Gjinushi, Islami etj., etj., etj., etj.... Prandaj sht budallk t mendohet se politikant jan budallenj dhe se po t vijn n politik njerz nga inteligjenca, nga universitetet etj., gjendja rregullohet. Kto jan vetm klithma akadmiksh q nuk kan qen t zott t bjn kto q bn disa ish-koleg t tyre.

  Si u tha, kta nuk jan politikan budallenj, por jan politikan t ligj, q u mungon vullneti i mir, q udhhiqen nga vullneti i keq.

  --------


  Hysamedini pra kerkon te gjeje nga vijne te keqijat dhe jo vetem nuk i gjen por me keq i ngaterron..
  Ai psh .. ndonse grin sallat me shumice nuk ka guximin te shenoje politikanet e keqij sepse nuk futen ne nje thes malo angjelo nano gjinushet ..me Berishen e Topallin..
  Jo hys .. Berisha e Topalli mund te kene bere gabime por ata..e sidomos berisha jane tjeter kallep.. Ata jane Demokratizues te Shtetit Shqiptar.. Kurse gjinush Malo Nanot jane sklaverues.. huligane e hajdute..jane kelyshe te stalinizmit shqiptar.. qe sot jane bere mafioz kapitaliste te pangopur..

  Te futesh ne nje thes malo nanot me topallo berishet eshte djallezi qe paguhet sot.. e kjo pagese vjen nga selia roze..

  me ke je mo hys ferro-baleta?

  Ne poce te Nanos po pir-dhni tani?

  shko hysamedin e dil ne origjin.. tek enverizmi qe e ke ne gene qe kur beje punime Shkencore per gjenialitetin e enverit..

  Akoma Hysamedini megjithse i di mire punet e Kosoves nuk eshte deklaruar... i pranon ai vrasjet e bandave Thaqo-Halito-Qosiste ne Kosove apo i denon?
  Ne se nuk i denon..do te thote se i pranon..pike..

  E mbas kesaj te ka po-rdhur e drejta morale per te shitur nacionalizem..
  Ska nacionalizem ( kombetarizem) kur nuk guxon te denosh kriminelet qe vrasin bashkatdhetaret tane..

  profesoret e shqiperise i ndan 97-ta dhe pik..
  Anti-97-shtashit vec..e pro 97-shtashit vec..

  Ata qe nuk e deshen shkaterrimin e 97-tes jane dicka e bardhe e ata qe e frymezuan dhe e organizuan jane te zinj si korbi..pik..

  Mos i ngaterro gjerat o llapazan..se te shkon buq krejt llafollogjija jote..

  qashtu..

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505
  Heshtja e mediave perballe realitetit ne Shqiperi!  Njeriu servil, jo human ne shpirt, jo i gatshem per te sakrifikuar deri edhe vehten, per tu ardhur ne ndihme te tjerve...cdo gje mund te behet, por gazetar jo, kurre!

  LLemadeo

  Eshte per te ardhur keq deri ne dhembje per dhembjen qe po kalon populli shqipetar ne Shqiperi ne nje kolaps pa punsie, varferie ekonomike te tej skajshme, ku mungojne deri dhe gjerat me te domosdoshme per jetese ne familjet shqipetare...

  Ku mungon buka ne shume familje te Shqiperise neper fashtra, mungon elementet me te thjeshjte, deri dhe detergjentet per te lare rrobat e trupit, deri dhe sheqeri e krypa, apo qirinjte per drite...

  Ajo ndodh ne krahinat malore qe ng Vermoshi, Dukagjini, Kuksi, Puka, Mirdita, Mati, Malsi e Krujes, Malsi e Tiranes, Dibres, Librazhdit, Fierit deri ne Buzmadh, Skraparit dhe deri ne korce, e Kurvelesh etj...

  Nuk ka njeriu as gjene me te thjeshte ne ato zona, as rrugen per tu lidhur me qytetet, as mundesine per te punuar diku...

  C'mund te punoje Dukagjinasi ne ato male, kur shteti nuk nderhyn me investime per te zhvilluar Turizmin, etj. atje?

  Cfare bukurish natyrore ka me shume Zvicrra apo Tiroli, se sa Alpet tona madheshtore?
  Por ne keto vende malore te Europes drejtojne njerz human, jo hajdut as te lidhur me krimin si qeveritaret shqiptar...

  Duke pase parasyshe morine e mjerimeve ne Shqiperi... duke veshtruar femije te veshur keq neper fshatra, neper qytete, femije qe braktisin shkollat per tu marre me tregti rruge, per te ndihmuar familjen...
  Duke pa lypsa te pa numert neper rruge kudo, duke pare se i riu shqiptar e ka syrin vetem te ike, sepse gjendet i bllokuar nga ato rrethana mjerimi atje...

  Duke pare per cdo dite ndodhin tragjedi brenda shoqerise, brenda familjes ku po vriten deri vllezer, njerz te nje gjaku me njeri tjeterin per interesa te mjera, per nje rryp toke, per nje shikim shtrember apo drejt...

  Duke pare nje rrenim te vlerave kombetare Shqipetare te cilat ne ato rrethana kane marre nje keq trajtim, keq interpretim ne permasat me banale... te imponuara nga politika e mbrapshte...

  Duke pase parasyshe nje qendrim te ftohte te Europes, te disa prej politikanve te saj, per gjendjen ne Shqiperi dhe se si ata heshtin qellimisht perballe politikanve te korruptuar te Shqiperise, duke e perkrahur qendrimin e tyre ne pushtet...
  Ku ne anen tjeter Europa deklaron mos investime ne shqiperi sic ishte deshtimi i Koridorit 8-te, e shume deshtime...shkaqe vetem te politikes se mbrapshte Shqipetare...

  Therras te gjithe gazetaret Shqipetare kudo qe jane, por kryesisht ata ne Shqiperi dhe i pyes:

  Si mundeni ju gazetare te mediave Shqipe te leni menjeane gjithe ate gjendje te mjeruar te Shqiperise dhe te merreni me histori te familjes se diktatorit duke i kushtaur rendesi se cfare tha nusja e cfare thote vjehrra, a mund te jetonte apo duhej te ishte me gjate ne kembe ai diktator?

  Si mundeni ju qe te merreni me intervista pa fund te politikanve aktual apo me mire po them te pseudo politikanve se ata nuk jane politikane...ata per mua jane hajdut qe duhen denuar per vjedhje... dhe ju intervistat e tyre ti beni aq te bujshme duke i lavderuar pa meritueshem?

  Si mundeni ju qe te shkruani vetem ngjeshur zyrave, si mundeni ju qe te beni filmime vetem ne Tirane ne salla mbledhjesh apo ne dyert e Rinasit kur hyjne e dalin politikanet jashte e brenda, ndersa realitetin ta leni atje larg, si nje varreze te rrenuar?

  Si mundeni te vetquhei gazetar te gazetave apo televizorve, kur ju nuk shkelni nje here me kembe e as nuk shihni nje here me sy realitetin shqipetare?

  Si mundeni ju qe te vetquheni si pushtet i katert kur vetem synoni te shisni servilizma dhe genjeshtra?

  Deri kur ju do te heshtni perballe gjendjes se krijuar atje dhe duke bere lojen e pushtetarve?

  Deri kur ju do ti kunderviheni demostrimit masiv te popullit qe ngrihet ne demostrime paqsore per te kerkuar nje qeverisje demokratike, me te paster, me te mire?
  Them "kunderviheni", kur ju diten qe populli demostron kunder kryemafjozit kryeminister, ju i organizoni atij konferenca e intervista, ju i beni elozhe shtypi duke injoruar levizjen mbare popullore kunder politikave te tij!

  Akoma nuk e keni kuptuar ju se qeverite i vendosin popujt me vote, por dhe i rrezojne me demostrata brenda orve kur ata qeveritar vjedhin, bashkpunojne me krimin, shtypin masivisht nje popull?

  Deri kur ju do ti shikoni zhvillimet ne vend me syrin e gazetarve servil te pushtetit sipas mentalitetit komunist?

  Deri kur ju do te ja lejoni vehtes te jeni vetem si nje lajmtar qe con dere me dere lajmin per nje gjame... se kush vdiq urie, kush u vra ne rruge, ku udhetoj kryeministri...pa spjeguar shkaqet se pse vdiq njeriu urije, pse u vra njeriu, apo kush ishin shkaqet e vrasjes...pse udhetoj dhe cfare te mire ka udhetimi i atije kyrehajduti jashte e brenda vendit...?

  Deri kur pra ju, do te merreni me gjera te siperfaqshme duke e lene realitetin qe ta mbyse popullin ne vuajtje apo ta detyroje te arratiset pak e nga pak...?

  Deri kur ju, nuk do ta vini re se u boshatisen qindra fshatra te Shqiperise per shkak te politikes se keqe te qeverise qe i la njerzit pa asnje investim pune, apo ndertim infrastrukture atje?

  Deri kur ju nuk do ta kuptoni dhe do ta leni pa publikuar realitetin se po stermbushet Tirana me nje popullsi te ardhur nga rrethet, por po zbrazet Shqiperia, po mbesin vendet shkrete...po shkrihen qytete te tera per shkaqe mos investimesh te qeverise, per shkaqe te qellimshme diferencimesh politike qe ben qeveria, ku e ka ndare vendin ne Veriun pro demokrat dhe Jugun pro komunist?

  Deri kur ju do te merreni me cikerrima dhe shkrime ne zyre, qe i realizoni vetem me telefonata apo e-maile?

  Kaq rendesi paska per ju familja e diktatorit?

  Kujt doni ju ti tregoni se ka pasur hordhiqe dhe brenda familjes ajo diktature?

  Cdo kush e din se nje diktator qe vret e prangos nje popull dhe ne familjen e vet do ti ngjajne gjera te turpshme si ato qe po beni ju publike, per te cilat nuk ka nevoje fare ti pyesni sepse ata po tregojne vete...

  Me ato pseudosencasione ju kerkoni qe te largoni vemendjen e njerzve nga gjendja e mjeruaer dhe ti jepni kohe qeverise mafjoze qe te qendroje ne pushtet...

  C'fuqi ekonomike apo ushtarake paska Shqiperia qe te dergoje ushtri per te bere lufte ne Irak, kur fondet e Shqiperise nuk jane te mjaftueshme as per te plotesuar nevojat e popullit me uje, me drita, me strehime...?

  Ne nje kohe kur ato vendime per dergime trupash atje, bijen ndesh me cdo marrveshje te integrimit te Shqiperise ne Europe!

  Ku Europa po u heq vize te zeze shume planeve per investime per Shqiperi, sepse shqiperia paska "fonde te beje lufte ne Irak"...ne nje kohe kur i lutemi Europes per investime...

  Deri kur ju do te heshtni ne menyrat tuaja per keto e shume te tjera qe nuk kane fund...?

  A thua se Shqiperia eshte vetem Tirana qe ju na propogandoni ne ekrane apo faqet e juaj gazetareske?

  Aspak jo!
  Thellohuni ne realitetin shqipetar, kerkoni ta shikoni ate me sy dhe ne se keni ndjenja njerzore do te kini sado pak dhimbje per njerzit qe vuajne per cdo gje!

  Per njerzit qe vdesin per nje mjekim te thjeshte, per vajzat e reja ne malsi qe vdesin per nje mungese operacioni apendisiti, per vajzat e djemte e rinje qe dergjen rrugve te botes per tu operuar, apo per tu mjekuar...per pacientet shqipetare qe shtrohen pavjoneve te Shqiperise sikur te ishin ne krevatet e burgjeve te viteve 1900...

  Ndersa ju visheni bukur, modern dhe me nje mikrofon ne dore na tregoni shpesh linjat e bukura te trupit apo pamjet e mjekrave tuaja te rruara me porosi...

  Kuptohet qarte nga pamja e juaj, nga menyra e juaj e te shkruarit, nga mungesat e theksuara ne njohjen e gjerave, deri dhe te gjuhes Shqipe, ku neper mendjemadhesite e juaja lexojme e degjojme fjale te huaja qe 99% e popllit Shqiptar nuk i kuptojne dhe nuk kane deshire ti degjojne... e 1 % jeni ju qe i perdorni...
  Kuptohet qarte deri dhe pa pjekuria juaj ne mendime per te drejtuar nje pyetje nje personaliteti, ku shpesh beni pyetje qesharake-banale...

  Kuptohet qarte se edhe ju u keni ra ne qafe atyre detyrve si gazetare... sepse jeni te lidhur me fis e sorollope te qeveritarve, qe me mik e shoqeri keni hyre atje ne ato gazeta e kanale qe me shume jane servile te pushtetarve se sa media te pamvarura...

  Ndaj do shkruani ashtu sic ju thone, ose aq sa ua kap fuqia e juaj e mendimit...pasi per ju cdo gje fillon e mbaron ne Tirane, qe tek Kinostudja e mbaron tek Zogu i zi...

  Me keq ardhej te thelle ju them:
  Se koha do te ju ndeshkoje, duke ju cilsuar si njerzit me te pa afte per te luajtur rolin qe u takon gazetarve per zhvillimin e shoqerise njerzore, pra per te luajtur rolin e gazetarit te pa mvarur qe ngre zerin me realizem per ate realitet qe sheh me sy, prek me dore kudo qe te jete, duke i shkuar realitetit deri ne fund!

  Koha do te ju ndeshkoje per gjithe ato elozhe qe u beni qeveritarve hajdut, mafjoz te pa pergjegjshem!

  Koha do te ju ndeshkoje per heshtjen tuaj duke mos u marre direkt me zberthimin e fakteve per te thene te verteten!

  Te verteten se pse diktatura duhet denuar deri ne fund per masakrat qe ka bere per gjysem shekulli ne Shqiperi, duke zbardhur deri me denoncime, deri me perkrahje te familjarve te viktimave per ti denonccar vrasesit qe sot marrin dhe shperblime per krimet qe kane bere...
  Por merreni sot me ngjarjet e tyre brenda familjes se diktatures sikur u dhimbset ju tronditja e tyre per brenda, gje qe thote qarte se ju jeni ne nje fare menyre te permalluar per ta...

  Koha do te ju ndeshkoje, deri duke ju nxjerre si te pa lexueshem ne te ardhmen per cdo gje qe te shkruani!

  Pasi ne keto situata sot, ju jeni aq te nje anshem dhe aq servil ndaj pushtetarve, dhe aq indiferent ndaj realitetit shqipetare!

  Gazetaret perparimtar kane pranuar deri edhe vdekjen, vetem per te zberthyer te verteten, vetem per te publikura realitetin, por ata jane heronje te gazetarise botrore...

  Duhet te vije nje gazetar i huaj ne Shqiperi, dhe te shetise fshatrave apo rrugve e qyteteve te Shqiperise, per te shkruar realitetin dhe per ta bere publike duke u vene dhe gishtin shkaqeve te atij realiteti dhe fajtorve...
  Ajo ka ndodhur shpesh here...

  Ndersa ju beni qefe me qefet e juaja ne emrin e gazetarit, por ajo qe beni ju nuk eshte gazetari...

  Kur i mbushni faqet me : "Cfare tha ky e cfare tha ai, shkoje ketu e erdh atje...kishte kostum bluh apo te zi...tha i dashur armik apo tha mik...e pyetje absurde qe beni ju, si:"A do ti thoje i dashur armik zotit filan?

  Koha do te ju ndeshkoje deri ne mos leximin tuaj, cfare do qe te shkruani ne te ardhmen ne se ju nuk jeni ne gjendje te zbertheni dhe ta beni publike realitetin dhe te flisni hapur e pa servilizma per shkaqet e atij realiteti ne Shqiperi!

  Sot ju mund te benit shume mire vetem punen e mbajtesit te bastunit zoterive tuaj, ose rojen tek porta per tua hapur dyert kur te hyjne e te dalin...gje tjeter per popullin e per vendin ju, as nuk keni bere e as nuk po beni...

  Njeriu servil, jo human ne shpirt, jo i gatshem per te sakrifikuar deri edhe vehten per tu ardhur ne ndihme te tjerve...cdo gje mund te behet, por gazetar jo, kurre!

  Sado bukurosh, apo bukuroshe te jete, sado qe ti tergoje buzeqeshjet apo linjat e bukura ekraneve, sado orator te jete ne goje, sado miq e shoke e para te kete, prap do te mbese njeriu me i urryer i shoqerise, kur qendron ne nje pozicion gazetari dhe mbulon te vertetat, apo nuk merret me pasqyrimin e tyre...

  Ndigjojeni fjalen time dhe nerreni ne konsiderate, koha nuk ju fal!
  Ka shume te tille ne radhet e juaja, ne redaksite tuaja qe po ju demtojne jo vetem emrin e gazetes apo televizorit, por dhe emrin e gazetarit!
  Millosh Gjergj Nikolla, Migjeni

  POEMA E MJERIMIT

  Kafshat q s'kaprdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshat q t mbet n fyt edhe t zen trishtimi
  kur sheh ftyra t zbeta edhe sy tjeshilta
  q t shikojn si hije dhe shtrijn duert e mpita
  edhe ashtu t shtrime mbrapa teje mbesin
  t tan jetn e vet derisa t vdesin.

  E mbi ta n'ajri, si n qesendi,
  therin qielln kryqat e minaret e ngurta,
  profetnt dhe shejtnt n fushqeta t shumngjyrta
  shklqejn. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.

  Mjerimi ka vuln e vet t shmtueme;
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme;
  balli q e ka, syt q e shprehin,
  buzt q m kot mundohen ta mshefin -
  jan fmit e padijes e flit e prbuzjes,
  t mbetunat e flliqta rreth e prqark tryezs
  mbi t ciln hangri darkn nj qen i pamshirshm
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishm.

  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetm zhele,
  zhele fund e maje, flamujt e nj shprese
  t shkym dhe t coptuem me t dalun bese.

  Mjerimi trbohet n dashuni epshore.
  Npr skaje t'errta, bashk me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, t qelbta, t ndyta, t lagta
  lakuriqen mishnat, si zhang; t verdh e pisa;
  kaprthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojn, prpijn, thithen, puthen buzt e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kaprthyes, kur mbytet vetvetja.

  Dhe aty zajn fillin t marrt, shrbtort dhe lypsat
  q nesr do linden me na i mbush rrugat.
  Mjerimi n dritzn e synit te krthini
  dridhet posi flaka e mekun qirini
  nn tavan t tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen ndr mure plot danga,
  ku foshnja e smueme qan si shpirt' i keq
  tu' nduk gjit e shterruna t s zezs am,
  e kjo prap shtazan, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rand.

  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetm lngon,
  e ama s'e don, por vetm mallkon.
  Vall sa i trishtueshm asht djepi i skamit
  ku foshnjn prkundin lotet edhe t ofshamit!

  Mjerimi rrit fnnin n hijen e shtpive
  t nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashk me zoja flejn n shtretnt e lumnis.

  Mjerimi pjek fmin para se t burrnohet;
  don ta msoj t'i iki grushtit q'i krcnohet,
  atij grushti q n gjum e shtrngon pr fytit
  kur fillojn kllapit e etheve prej unit
  dhe fytyrn e fmis e mblon hij' e vdekjes,
  nj stoli e kobshme n vend t buzqeshjes.

  Nj fryt kurse piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe fmia n bark t dheut mbaron.
  Mjerimi punon, punon dit e nat
  tu' i vlue djersa n gjoks edhe n ball,
  tue u zhigatun deri n gjuj n balt
  e prap zorrt nga uja i bahen pal-pal.

  Shprblim qesharak! Pr qind e nj afsh
  n dit - vetm: lek tre-katr dhe "marsh!".
  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin pn nendore e nj tregtis s ndyt,
  q asht i gjikuem t bij n shtrat t vet i dyt;
  dhe pr at shrbim ka pr t marr do franga
  ndr araf, ndr ftyra dhe n ndrgjegje danga.

  Mjerimi gjithashtu len dhe n trashigim
  -jo ve npr banka dhe n gja t patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e n gjoks ndoj dhimb,
  mund q t len kujtim ditn e dikurshme
  kur pullaz' i shtpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohs, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithka u ndi nj i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut q vdiste nn tra.

  Kshtu nn kamb t rand t zotit t'egrsuem -
  thot prifti - vdes ai q on jet t dhunuem.
  Dhe me kto kujtime, ksi lloj fatkeqsinash
  mbushet got' e helmit n trashigim brezninash.
  Mjerimi ka motr ngushulluese gotn.

  N pijetore t qelbta, pran tryezs plot zdrale
  t neveritshme, shpirti me etje derdh gotn
  n fyt pr me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni -
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nn tryez qan-qeshet n form tragjikomike.

  T gjitha hallet skami n got i mbyt
  kur njqind i derdh nj nga nj n fyt.
  Mjerimi ndez dshirat si hyjet errsina
  dhe bajn tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

  Mjerimi s'ka gzim, por ka vetm dhimba,
  dhimba paduruese q t bajn t mendesh,
  q t'apin litarin t shkojsh fill' e t varesh
  ose bahe fli e mjer e paragrafesh.

  Mjerimi s'don mshir. Por don vetm t drejt!
  Mshir? Bij bastardhe e etnve dinak,
  t cilt n mnyr pompoze posi farisejt
  i bijn lodrtins me ndjejt dhelparak
  tu' ia lshue lypsit nj grosh t holl' n shplak.

  Mjerimi asht nj njoll e pashlyeme
  n ball t njerzimit q kalon npr shekuj.
  Dhe kt njoll kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejn paavrat q zun myk ndr tempuj
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 03-09-2004 m 03:50

 6. #6
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Ndoshta eshte analiza me e thelle dhe me e sakte e bere ndonjehere per gjendjen e Shqiperise. Pas nje shkrimi te tille eshte mjaft e veshtire te shtosh apo te heqesh gje. Do te doja ta kisha shkruar une nje artikull te tille........

 7. #7
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  Shtoni dhe mungesen e profesionalizmit.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #8
  Arsyeja e vetme e mjerimit ne shqiperi eshte rrenjosja e nje mentaliteti anadollak-oriental pasoj e 500 vjetve sundimit osman ne shqiperi. Ky lloj mentaliteti e shtyp me kemb individualismin dhe i ben njerzit turrma qe ndjekim ne menyr te verber ideologjin komuniste dhe me pas nje demokraci te shfrenuar pa e kuptuar asnjeher rolin e tyre si individ sipermarres ne shoqerin shqiptare.
  Fajin nuk e ka politika apo politikanet e sotem, por mentaliteti i popullit qe i nxorri keta. Politikanet jan nderruar dhe do nderrohen por gjerat nuk ndryshojn! Pse? Gjerat nuk i ndryshojn politikanet, shqiperia esht aq e vogel sa qe nuk i duhen dhe nuk i bejn pun fare politikanet, por i duhen njerz te edukuar, te aft dhe mbi te gjitha me nej deshir per te kapur qiellin me dor. Kjo esht forca shtytse e suksesit endrra per te arritur te paaritshmen, liria nga dogmat familjare e fetare etj. Nuk me besoni, mendoni se po shkruaj budalliqe, epo mir uroj te gjeni ndonje pergjigje me te sakt.

 9. #9
  Maska e Administrator1
  Antarsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tok
  Postime
  209
  Shkaqet e mjerimit te Shqiperise, jemi vete ne shqiptaret.
  Njeri i bie gozhdes ta ngule, kurse tjetri shkon ta shkule.....

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505
  Demokracia shqiptare me dy diktator

  At Zef Pllumi

  ...Gomari i shkret, q pr gadi pesdhet vjet kish hjek t zit e ullinit nga plaku i mendun e katil, nuk qiti shtjelma tue mendue se do t’i hipshin her njani e her tjetri. Ndrkaq ata i krcyen t dy prnjiherit, u pshtetn shpin pr shpin, q mos i rrxote kush tjetr, e njani lakun e djatht t jullarit, e tjetri lakun e majt, dhe vur e vur n kamxhik

  Zef Pllumi ka lind n Mal t Rrencit me 7 prill 1924, qysh n mosh t vogl ka hi n kolegjin franeskan n Shkodr, tue mbarue liceun Illyricum n vitin 1942 dhe studimet teologjike n vitin 1946. N dhetor t 1946 arrestohet bashk me sivllznit e tij dhe dnohet me burgim, tue shetit n burgjet e Shkodrs, Bedenit dhe Maliqit. Lirohet n vitin 1949 dhe vendoset n kuvendin e Arrs s Madhe n Shkodr (1949-1958) dhe m von n Shosh t Dukagjinit (1958-1967). Me mbylljen e kishave, n vitin 1967, dnohet me 25 vjet burg, t cilat i kalon n burgjet e Shkodrs, Spait, Repsit, Narts, Ballshit, Spait, Ballshit, Zejmenit, Shn Vasis (Sarand). Lirohet me 11 prill 1989. N dhetor t vitit 1990 hap kishn e Shna Ndout n Tiran. N vitet mbas ramjes s komunizmit ka botue kto libra: Rrno vetm pr me tregue (3 vll., 1995-2001), Si thonim dje (2002), Antipoezi pr shekullin e njzet (2001), Franeskant e mdhaj (2001), Para njimij vjetve (2003), Frati i Pashallarve Bushatli tShkodrs (2004).
  ___________________________________________
  DEMOKRACIA SHQIPTARE ME DY DIKTATOR  1.Themelimi i Pluralizmit Politik

  Dal e ngadal demokracia n Shqipni po bahet pesmdhetvjeare. Na pleqt se ’u gzuem at dit q lindi. Jo vetm na pleqt por mund thom se u gzue i gjith populli shqiptar prve ndonji nostalgjikut q kishte harrue me hec n kamb t veta por gjithmon kalobo n qaf t tjervet sepse pr at pun thirrej “demokraci popullore”.
  Dikur tinzash kishim ndigjue se n Europ kishte demokraci prendimore. Flitej se ishin disa varza t bukura, q i bajshin me sy gjithkuj dhe ecnin n rrugn e gjan t prparimit, t pasunis e jets s lumtun. Edhe kur ato grindeshin mes vedit n dybekun Parlamentar thonin se pa u rrah gjat e gjat nuk del tlyeni ose gjalpi aty n krye t vendit.
  Kur presidenti Ramiz Alia filloi me u plak e pau me sy t vet se ka e gjet ausheskun e Rumanis, u nis pr Boston, shkoi n Kishn e Shngjergjit me rrfye para At Liolinit, o dikuj tjetr, mkatet e shumta gjat jets s tij e t shokve.
  Si prift i mir, At Liolini ia fali mkatet dhe i caktoi pr pendes q ai kur t kthehej n Shqipni t pallte “pluralizmin”.
  —“ka asht ky?”—pveti Ramizi.
  —“Pluralizmi, i tha At Liolini o dikush tjetr, don me than q n vend me sundue nji njeri i vetm, si keni ba yt at e ti, duhet me sundue dy ose ma shum... .”
  —E kuptova shum mir. Krejt mir! Dhe tue kqyr ikonn e madhe t Shn Gjergjit, i tha:
  Qe, ktu jemi dy: un dhe Kali; bile bile , o At i dashtun pr mos me u duk Shn Gjergj si n kt ikon; kalin po e ndrroj n gomar sepse i prgjegjet edhe ma mir historis e tipareve kombtare t popullit shqiptar: Un ktu sipri me shkop n dor e ky i gjori ktu posht q nuk ban za as nuk hedh shtjelma sado t sjellish mbi te... . Si t duket?
  —Jo mor, jo, i a kthei At Liolini o dikush tjetr. Jo, jo! Kshtu nuk ban... boll e keni kullot. Tashma je plak zgjidh dy djem t rij... n vend tand. Ky asht pluralizmi q thash.
  Rruga me avion pr Amerik asht shum ma e gjat me kthye se sa me shkue. Gjat ksaj rruge s gjat Ramizi ishte tym n mendime: pluralizmi, djemt e rij... a jan t tjert si na... a do t dijn me vazhdue rrugn ton prparimtare tue ec s mbrapthi kurrkush ma mir se na... do t kshillohem sa t shkoj me Nexhmijen: ajo asht grueja ma e meme e bots... Vetm at ndigjonte Enveri i shkret... .
  Kur u kthye n Tiran Ramizi e pveti Nexhin: a din ka don me than “pluralizm”?
  —E si nuk e dij! Ma ka msue shoku Enver qysh se kje vajz. Na e kemi Pluralizmin politik ma t mirin n bot: Kemi Partin e Pushtetin e prve ktyne kemi Frontin Demokratik, kemi Gruen Demokrate, kemi Rinin e Lidhjen e Shkrimtarve. E ka na duhen ma shum!? Jemi popull i vogl, por i bashkuem: dy miljon por sa dyqind miljon. Kurrkush nuk flet as s’ban za... . ’e don ma mir?
  —Po moj, po, at e dij edhe vet por a e pae se ’e gjet ausheskun?...
  —E pash mir edhe e mora me mend se ashtu do t perfundoj sepse e pat fillue me i lan me leh disa qej rrugash: na i kemi ndry t gjith... s’guxon kurrkush me leh. Mandej a e ke pa at statujn e madhe n mes t sheshit? Sfinks i vrtet. Kush guxon me leh?
  —Ndigjo Nexhi, kur kje atje e ata miqt tan m kshilluen mos me ndjek ausheskun por me ba edhe na si gjermant e Honeckerit.
  —Jo, ma mir po bajm si Kim Il Seni i Kores: po largohemi na e po ua lshojm djelmve tan,... Si t duket? Po vem djalin tem t madhin e djalin tand, sepse at t voglin e kam t pandigjueshm. Ka marr pr grue nji kaurresh q nuk, ma don kurrsesi hero Haxhi Qamilin... Si thue?...
  —Jo, moj jo. A din si asht puna: me vue dy djemt tan, na ohen kundra shoku Haxhi, Bab Myslymi e t gjith shokt tjer, q i kan djemt ma besnik.
  —Mir e ke, shoku Ramiz. Kam nji djal aty n Institutin e Studimeve marksiste-leniniste q nuk e ka shokun; quhet Fatos e asht taman fatos i Enverit, e njof mir se ai emnin e kishte Foto, por shoku Enver e njofti mir e ia suell Fatos. Ai i redakton shkrimet e Enverit e i ban aq t bukura sikur i prket njaj klasiku t vertet. Mendoj se edhe Sekretar i Prgjithshm i Partis s Puns po t’emnohet e kryen me nder at detyr.
  —E njof, e njof mir; taman e ke gjet. Ma mir ta ngarkojm at si kryesor. Sa pr at t dytin po ta gjej vet: asht nji djal guximtar nga Tropoja. E kemi Doktor t specializuem n Franc: Sali Berisha quhet.
  —E njof, e njof edhe un Saln se ishte n at ekipin e mjekve t Enverit. Por a t ndigjon se m kan than se baba i nuses s tij ishte argat i UDB-es jugosllave.
  Aq ma mir sepse kshtu gjurmt tona nuk i dikton Europa as Amerika.
  —Hajt pra; futja sa ma par e ta marrin vesht Europa, Amerika e tan bota!... .
  N zyrn e presidentit t Republiks u paraqit shoku Hekuran Isai, ministr i Punve t Mbrendshme pr me dhan informacion ditor.
  —Shoku Hekuran, kam n projekt me ba disa reforma t randsishme, por derisa populli nuk i krkon e kam pak si t veshtir me i dekretue. Ban si t bajsh e nxiti disa studenta t Universitetit me krkue prmirsime t gjendjes ekonomike.
  —Me i nxit asht fort e kollajt por mandej nuk dij ku ndalen sa drue se mos na krkojn ma von qiqrra n hell e s’kemi ku i marrim.
  —Mos u ban marak: na zogun e lshojm me fluturue sa t dojm na q mbajm penin n dor. Ti e din se kjem na byroja e kurrkush tjetr q vendosm me marr pjes n Kshillin e Europs me 25 Nandor dhe i kemi ba thirrje Nan Terezs q t vij n Shqipni me 6 Dhetor. Disa lshime t kontrollueme na duhet me i ba doemos se kemi mbet vetm si dhi e zgjebt.
  Nan Tereza erdh n Tiran e u prit mir prej Presidentit Ramiz Alia ashtu edhe familjes s Enver Hoxhs, mbi vorr t cilit vuni nji tuf me lule e dy tjera mbi vorret e nans e motrs s vet n Sharr, pr ma tepr i falen edhe Kishn e shtpin e franeskanve n Tiran. Por opinioni botnor krkonte ma tepr: krkonte “pluralizimin politik”.
  Me 8 dhetor 1990 studentat krkuen kondita ma t mira jeteset: lypen drita, uj, pastrti e ushqim.
  At dit Ministri i Arsimit Sknder Gjinushi shkoi me takue universitart n revolt, u bani shum premtime me fjal qetsuese por ata paraqiten krkesa tjera pr liri t fjals, shtypit e pluralizmit politik. Krkuen takim me presidentin Ramiz. As delegacioni i dyt qeveritarsh e intelektualsh nuk i qetsoi studentat. As takimi me Presidentin nuk solli gja. At nat Ramizi pat nji kriz zemre. oi e thirri doktorin pr ta vizitue. Sali Berisha u paraqit.
  —Ndigjo, jam shum i shqetsuem. Duhen ba reforma politike se i krkon bota jasht. Prandej t thirra q t formosh nji parti politike e t shpallim pluralizmin politik...
  —Shoku Ramiz, kt gja nuk mund e baj. Jam ushtar besnik i Partis!...
  —Ndigjo mir, Doktor, e dij mir se je ushtar besnik i Partis por sot, un n funksionin e udhheqsit kryesor t Partis, po t’urdhnoj q ti t shkojsh te studentat n grev dhe shpalle nji parti t re n mnyr q t formohet pluralizmi politik. Ky asht urdhen i Partis!
  —E si t’ia ngjes emnin Partis s re?
  —Pse?... edhe emnin do t’ia gjej un?!! Shko!
  Me datn 12 Dhetor 1990 Prof. Dr. Sali Berisha shkoi te studentat e Universitetit n grev q drejtoheshin nga Azem Hajdari dhe aty shpalli pluralizim politik tue formue Partin Demokratike me nji statut e program minimal.
  Mbas ndonji dite u dekretue ligji mbi partit politike n Shqipni t cilat duhej t’aprovoheshin nga Gjykata e Nalt mbas nji krkese t firmueme prej treqind autorve.
  Pa u mbush mir java n Zyrn e Presidentit u paraqitn dy persona tjer: z. Sabri Godo dhe z. Namik Hoti. N takimet ve e ve Presidenti u spjegoi atyne se “pluralizmi politik” krkonte q t’ishin ma shum se dy parti, t cilat mandej do t funksjonin n baz t grupimeve. Kshtu ishte Europa Perndimore q duhej ndjek.
  Presidenti Ramiz i tregoi z. Godo se n’Amerik ishin dy parti kundrshtare Partia Republikane dhe Partia Demokratike: “i ka nda rrota prgjys, tha, por politika e don kshtu.”
  —Shum mir. Jam i gatshm ta provoj.
  Z. Godo me shpejtsi t marramendshme prpiloi Statutin e Programin e “Partis Republikane” por kur erdh puna me e nnshkrue treqind antar, ai nuk gjet sepse populli ishte tepr i friguem e thohet se mezi ia firmuen njiqind. Z. Sabri nuk u ligshtue aspak, por dhelpnak, si ishte, u tha: shkoni ndr vorreza aty gjeni emna sa t doni por mos i shkrueni ditn e vdekjes. Kjo list u paraqit n Gjykatn e Nalt e cila menjher e aprovoi. Statuti dhe programi i gjat i Partis Republikane u botuen po n shtypshkrojn, po me at letr e po me ato shkronja q publikohej revista “Rruga e Partis”.
  Takimi i Presidentit me z. Namik Hotin kje ma i vshtir. Ky e pranoi me andje rolin e Krijuesit t “Partis s Gjelbr” n Shqipni mbasi ajo n t gjith Europn ishte nji pateric e partive komuniste. Por kur ra puna e politiks s grupimeve parlamentare ai i tha hapt Presidentit se nuk do t bashkpunonte kurr me Doktorin se “sikur t hyp maloku n kal, nuk ka gja q e zbret pr ve plumbit.”...
  Ndrkaq sheshet e Tirans i sundojshin Sfinksat e Partis s Puns s Shqipris: Lenini, Stalini e Enver Hoxha.N ket atmosfer demokratike pluralizmi shqiptar u paraqit n zgjedhjet e fundmarsit 1991, n t cilat fitoi Partia e Puns drejtue prej Fatos Nanos.


  2.Ujku ndrron qimen por jo vesin

  Bejlegu i par n mejdanin shqiptar u zhvillue n fund t Marsit 1991, simbas rregullave demokratike t caktueme prej Presidentit Ramiz Alis. Gjat fushats elektorale tremujore u realizue akti m pozitiv i demokracis shqiptare, zhdukja e heshtun apo edhe demonstrative prej shesheve t Tirans e tre idhujve sfinksa q i kishin shtie tmerrin deri n palc popullit t mjer shqiptar. Kjo u b q t’u mbushej mendja q populli shqiptar ka liri zgjedhjesh. Pra, n fundin e atij marsi shumkush me frig e dikush pa frig muer pjes n “zgjedhjet e padetyruara”. Natyrisht sipas lojs s paracaktueme fitoi fammadhja “Parti e Puns” kso here nn udhheqjen e shokut Fatos Nano. Megjithse ingjenjer Krroqi fitoi kundra Ramiz Alis, prap se prap populli mbet i zhgnjyem aq sa edhe burizani i madh i partis, Dritro Agolli, tha me padurim: “Partia e Puns aq fort ish fosilizue sa nuk mund t vetkorrigjohej pa i ndrrue edhe emnin.” Ndr ato ditt e para demokratike kje quejt “herez”. Megjithket “Kuvendi Popullor” u shndrrue n “Parlament”. Me t drejt disa puritan tash von filluen me e quejt “Foltore” por mbasi shtypi intelektual si edhe populli injorant e ngatrruen me fjaln “faltore” m duket se nuk po prdoret m. Mendoj se puritant kishin t drejt se ajo duel faltore pr t gjith pjestart e saj. Pra, i pari prparim u b. A do ta hante populli?...
  Populli i zhgnjyem, i udhhequn nga Sindikatat e Pamvaruna, e kuptoi se nuk ecej m gjat me rrena por duhej shkatrrue baza ekonomike e Partis-shtet. Kshtu ndodhi ajo q kurr nuk duhej t ndodhte. Pr dy muej rresht u shkatrruen puna dhe toka. Vetm ather Fatosi i madh thirri Pleniumin e veant t Partis s Puns e i a ndrroi emnin n “Partia Socialiste e Shqipris”, tue mbet po ata udhheqs e po ata antar prve ndonjanit q kish ik e bashkue me “jashtqitjen e kombit”, si i kish quejt shkrimtari i madh, emigrantt e mjer shqiptar. Ndoshta kje tepr von.
  Presidenti Ramiz Alia n kt gjendje t jashtzakonshme e detyroi Fatos Nanon me pranue nji qeveri tjetr pr t pregatit zgjedhjet prsri n Mars 1992.
  Ajo u quejt “Prandvera e demokracis shqiptare”. Ndoshta dikush ashtu thot edhe sot. Puna duel ndryshej. Historia e Partis Demokratike me at t “mms parti” ngjajn si dy pika uji. N do mbledhje plenare ose Plenium, si thirrej dikur, do t dnohej nga nji “heretik” ose trathtar, me t vetmin ndryshim se dikur Enver Hoxha i pushkatonte ndrsa tash, diktatori demokrat e human i lejonte me formue nji “parti tjetr”. Kshtu barku i Partis Demokratike polli aq parti sa sot e kemi t vshtir t’i numrojm. Parashifet q t pjellin jo vetm bijat por edhe nipet. Ligji i bukur shqiptar, Gjykatat e Ndershme e t drejta si edhe Drejtorat e buxhetit punojn me dikat e me ngulm pr liri e demokraci t popullit dhe kshtu do parti e formueme me t gjall e me t dekun (n rregjistra figurojn: “t humbun”) ka t drejtn me pas nji seli (shtpi) pr zyr, ka t drejtn me pas nji a m shum makina, shpenzime pr zyr e propagand e tjera nevoja q i duhen nji njeriut t papun e t tjera privilegje nga buxheti i shtetit, mjaft q mos t faqin id shkatrruese si jan “shprblimi i t prndjekurve politik” dhe “kthimi i pronave”, prse atyne dikur “me ligj” u jan hjek kto t drejta njerzore. Nuk ka revansh shteti yn.
  Koha e art pr demokracin shqiptare kje kur ju hapn dyert tan bots me h e me dal pa emen pa vul, e vetm na shqiptart mbetm klandestin. Liria fetare kje ma e madhja fitore. Ather t’u mbush vendi me gjithfar soj sorollopit. Kushdo q la pak lesh n mjekr e e quejti vedin prift, hoxh o dervish kje nderue n kt tokn ton si i till. Kush i kqyri se ’ishin ata: njerz t Zotit apo t dreqit?... as sot nuk merret vesht!... Edhe Papa vet erdhi me pa seri me sy se si nuk bhej luft fetare. Ktu linden m shum f se shqiptar... . Anija e demokracis hni n dt t hapun. Lundroi n drejtim t Europs, demek me shkue atje ku e krkonte populli. Por timonieri nuk e kqyri busullen dhe ernat e detit na hodhn n’Arabistan o inemain. Nuk u kuptue se ’ndodhi ndr n. N’at kohn e art t demokracis njerzit e diktaturs gjakatare, disa, u dnuen se kishin pij kafe pa pague, shum tjer u bn pronar me vendime t Gjykatave tona shembullore e kshtu kur u pall n Parlament ligji socialist pr pronat, na duel se do shtpi e do tok pat tre-katr pronar t ligjshem. Kundra ktij ligji qiten shtjelma vetem Republikant t prkrahun nga thanat e thata: Partia e Legalitetit dhe ajo e Ballit Kombtar. Kjo gjendje ra n sy e atje n’Europ e njeti filluen me v n dyshim Demokracin Shqiptare prandej Sala i urt oi e thirri nji aktor teatrit:
  —Gjat jets sate a ke luejt n sken ndonji rol politikanit?... .
  —Jo.
  —Mir, pra t ka ardh koha m e luejt sot, sepse shum zane n’Europ e n’Amerik po m akuzojn si qendr e fondamentalizmit islamik. Kshtu themelo sa ma par “Partin Demokristiane”. Besoj se ather kan me na quejt demokraci t vrtet n Ballkan. Ashtu kjoft!...”
  Ashtu u b. Mbasi nuk e vuni firmen kurrkush, i u krkue Gjykats q fantazma e Partis t Bashkimit Fetar t ndrrohej n Parti Demokristane, satelit i Partis Demokratike.
  Nuk dij a e hngri Europa kt ull.
  N fillim t Marsit 1997 n heshtjen e plot t Parlamenti Shqiptar, me ovacione t pergjithshme u shpall pr t dytn her Presidenti karizmatik Prof. Dr. Sali Berisha. Pr shyqyr lshoi dekretin bujar t amnistis s prgjithshme.
  N’e nesre nji termek i madh prfshini t gjith vendin. U rrzuen jo vetm Piramidat por edhe burgu nazist i Tepelens, ku vuente tue p kafe (tortur njerzore e demokratve shqiptar) themeluesi gjenial i Partis Socialiste, Fatos Nano. Dyqind Petritat u mblodhen rreth tij grusht t bashkuem, hine n Parlament ku dit pr dit dekretuen nga pes ligje fantazma demokratike, pr me i mbush mendjen Europs se sa shpejt prparojm n terr. Gjykatat e Ndershme t Shqipnis mueren vendim urgjent q nga buxheti shtetnor t shprblehej menjiher kontributi i madh q Fatosi legjendar, gjat dnimit, kish dhan pr ndrtimin e Piramidave e jo tue th kneta e tue il miniera si “anmiqt e popullit” t dnuem nga Gjykatat Popullore dikur.
  Me t vrtet Shqipnia u lshue vrap, me t katra, n drejtim t’Europs. Mjerisht vendi gjindej pa rrug.
  ’e don?... Nuk lan shtrigat me b dasem!... .
  Pr sherr u uen disa unak t Partis Socialiste e kritikuen se Shqipnia sht tue ec mbrapa, ose kish ngec n vend. Mbrrijtn me marr n dor edhe Pushtetin pa e pas testamend. Themeluesi legjendar nuk u step. Kapi librin shenjt, biblen: “Historia e Partis s Puns Shqipnis”. Me kushtrim thirri t gjith petritat e vet n Kongres. Sa me turr u bashkuen Gramoz e Servet, Bardhyl e Agas, Makbulja, Luiza Hoxha me Namikun (jo Namik Hotin, por disa tjer t asaj moshe, t gjith kongresmen t nderuem) e me datn 12 Dhetor, ditn e Demokracis shqiptare, luejten t njajtin skenar t Konferencs s Tirans t vjetit 1956, ku shoku Enver drrmoi armiqt e brndshm, por kso here, me or t tra, t gjith njzri thirrn Nano!...Nano!.. . Ndrsa themeluesi legjendar u prezantue: “Jam Fatos Nano... mbas meje vjen historia!”...
  Ec e luej po deshte! Ky sht uniteti i elikt i Partis!... Ilir Meta mbet aty galuc i vetm... Fol tesh ne ta mbajt... fole mendimin ndryshe!... nuk duel kurrkush n mejdan, as Rexhepi... .
  Kjo fitore e Fatosit legjendar i dha drejtim t ri Shqipris.
  “—Sa or drita pat populli n koh t Ilirit?
  —Me gjas rreth 12 or drita.
  —Harasan sa duhen?..
  —Dikuj gjasht e dikuj dy, simbas zonave.
  —Sa kilometra rrug t reja u ndrtuen n koh t Ilirit?
  —Rreth katrqind.
  —Marri e madhe!... Ne sot na duhen mjete t prparueme. Trena elektrik pr hav, helikoptera. Xhoana e jeme ka mendue pr kta mjete m moderne, pr ket merit do t shpallet “First Lady” e Shqipnis mbasi presidenti sht vejan.”
  Gazeta “Zri i popullit”, gazeta m popullore e Shqipnis, ajo q pr pesdhet vjet prsriste idet demokratike t diktaturs s Proletariatit, e themelueme nga Enver Hoxha, do dit i bjen gajdes dhe kndon at kngn e vjetr:
  “Harro, mushk Valaren
  se Ali Pashan e pren!...”

  3. N vend t konkluzionit
  N vjeshtn e vjetit 2003 ma kapi nji paraliz kambn e djatht. Nji mjek i Tirans m kshilloi me shkue n Itali pr nji operacion q ende nuk mund kryhej n Shqipni. Me prites t madhe u paraqita n konsullatn e Shkodrs, q tashma njifej. Tre muej rresht vazhdova me u paraqit aty me gjithfar dokumentash origjinale t vertetueme me vulat e noteris e t prkthyeme ku dojshin ata vet dhe mbasi dikur iu mbush mendja se nuk ishem arab e as kinez, i shtin n nji dosje t vogl rreth njiqind faqesh, ku provohej kjart se ishem prift katolik shqiptar. Ather m porositn me u duk aty mbas tre muejsh tjer. Ndrkaq dimni kishte fillue e t ftohtit po vazhdonte me ma ngri kambn. I mrzitun i shkrova nji politikani holandez, i cili m drgoi garancin menjiher dhe mbas ndonji dite q e dorzova n ambasadn holandeze n Tiran, mora vizn “Shengen”. M’erdhi keq pr politikant italian q ende nuk e kishin kuptue se shqiptart pr me h n Europ nuk kan vetm dern e Italis, por edhe nja njizet t tjera aty mbrapa.
  Kur shkova n Rom, me an t disa franeskanve ia dola me u shtrue n klinikn e famshme “Gemelli” aty ku shtrohet Papa. N’at pavijon gjeta nji amerikan q thirrej Keneth. Ishte i madh hata, me paraliz totale. Kur dojshin me e lviz nga kurrizi n njann br pr me i b gjylpann, mblidheshin dy-tre doktora, tre-katr infermjera e po aq pastruesa e shrbyesa. Nji dit u thash:
  - A e shifni se pr me lviz Amerikn duhet me u bashkue e gjith Europa?!...
  - Prej nga je?... - m pyetn.
  - Prej Shqipnie...
  - Nga se vuen?...
  - Kam t paralizueme kambn e djatht.
  - Smundja ma e zakont e gjith Europs... Duhet t prpiqesh me hec me kambn e majt.
  - Zotni t nderuem, m falni se po u thom kjart se nieri pr me hec para, ka dy kamb, t djathtn e t majtn. A mi bani ju dy t majta?... A hecet me dy t majta?...
  - T japim paterica t majta...
  - Mendoj se me dy kamb t majta do t hecet s prapthi... s paku kjo asht praktika historike...
  Mbas dy javsh dola nga klinika “Gemelli” i prmirsuem 60%. Fillova me hec, por me dhimbje.
  Mbas disa ditsh po m vjen n Rom me m pa miku i em, politikani holandez q m kishte lshue garancin:
  - Uaaa... q kur nuk jemi pa!... q n vjetin 1997. Aso kohe Shqipnia buiste bum... bum... bum!... Po sot si sht, si vete, shka bhet atje?...
  - Shka bahet?... Shqipnia sht paralizue m zi se un: me t dyja kambt, me t djathtn dhe t majtn... Nuk hecn as para as mbrapa... O zotni i nderuem, edhe sikur t’i kish t dyja kambt shndosh, a hecet pa drita, pa rrug, pa uj, pa pun, pa sigur, pa shkolla t rregullta, pa kurrgj q duhet?... ’e don sot at vend?... Gjysa e popullit ka hik dhe sikur ju Europa t na i hapshi kufijt, do t hikte edhe gjysa tjetr e n Shqipn do t mbeteshin vetm ministrat, deputett, drejtort e grat e tyne si dhe gjyqtart deri n at koh q t ndrrohej vendi n nji kosh t madh plehnash pr me qelb e me helmue tan Europn...
  - Mir, po ju shqiptart a keni shtet, e a keni buxhet?...
  - Kemi, po si jo!... Aty n letr... N t vrtet shteti rjep, e buxhetin e shpenzon vet!... O mik i dashtun, a e kupton apo jo, se ligjvensat tan shqiptar kan njiqind her m vshtirs se sa ju me i shkrue ligjet n terr?... Po prfaqsuesit e popullit ton si mund takohen me elektoratin e me i kj hallet popullit kur as nuk kan rrug pr me u takue, as uj me lag grmazin, as sigur personale?... Zotni i nderuem, kto jan vshtirs t pallogaritshme, prandej nji deputet i joni duhet t paguhet dhet her ma shum se nji profesor universiteti e njizet her ma shum se nji npuns i zakonshm. Gjyqtart jan hesap n vedi se nuk mund i prek kush pr krimet q bjn... Ndrkaq drejtorat e strdrejtorat administrojn kt shtet kaq modern!... E si ka mundsi t’i paguej t gjith kta populli i vorfn shqiptar?...
  - O mik i mir shqiptar, na, si Europ e Bashkueme, me fondet kombtare e ndrkombtare, kemi dhan ndihma e kred disa miliarda pr dritat tueja, rrugt tuaja etj. Ku kan shkue?
  - Ku kan shkue?... udi!... Pse m pvet mue e jo ata t cilve ua keni dhan? Sigurisht nuk ka dyshim se rrugash jan shpenzue e rrush e kumbulla do t jen b, mbasi jemi n epokn e konsumit... na prej jush e msueme kt shprehje.
  - Prej nesh keni msue shum shprehje, por, si m duket, na e keni kalue!...
  - E si jo?!... Sot pr sot na kemi shkencn m t prparueme t bots!... Me Viktor Dodn dhe Andi Harasanin, me kta kemi mbrrijt kulmin e prparimit!... Ndrsa ju sot prpiqeni me shkue ndr hyje t Marsit e Saturnit, ku deri tash nuk keni gjet as buk, as uj, as r, na kemi sulmue diellin. Ne energjin e tij do ta shfrytzojm deri n palc.
  - A ban me e dijt far shpikjesh kan b shkenctart tuej?...
  - E si jo!... mjaft q mos t na i kopjoj Philips-i i juej. Viktori ka gjet (pik) si me depozitue energjin diellore dhe t nxetit e vers me e ruejt tue fillue qysh vjet, simjet, sot nji vjet e deri n vjetin 2020 pr me e perdorue gjat dimnit. Mjerisht kto depozita nuk i ndrtuem mbrenda territorit shtetnor, por vetm n Mal t Zi, n Kosov e Greqi, sepse nuk kishim tok. Kshtu energjia q prodhohet ndr hidrocentralet tona nuk shitet atje n’ato vende, por vetm depozitohet, pr me ua pa hajrin brez mbas brezi tue fillue qysh tash!...
  - Kt pikje nuk e kuptoj, megjithkt, n ras se m lejoni, do t’i sinjalizoj teknikt e Philipsit.
  - Ndrkaq shkenctari tjetr, Harasani, ka nxjerr jasht prdorimit t gjith matsat e energjis elektrike sepse jan nji shpenzim i kot. Shkenca thot se q t jetoj nji trup njeriut duhen 2800 kalor, s paku. Pr do familje duhen medoemos 15000 kalor, prandej duhet b pagesa mesatare prej 5000 leksh t reja nga do familje me katr persona pr energjin elektrike. M shum e m pak aty sht.
  - Po sikur mos t ket drita sa do t paguhet?...
  - Ke studjue filozofin? Drita dhe terri jan ekstremet e t njajts rrug (sot i thon korridor). T gjitha korridoret ndrkombtare kan tabelat: 100 km. 50 km. 20 km. 5 km. STOP. Kshtu energjia elektrike kalon npr kto korridore me kuota t ndryshme, caktue nga lart... Kshtu pr shembull: Shkodra, zon sizmike e P.S. Tabela STOP. Prandej Shkodra duhet t paguej terrin!...
  - Pse t paguej terrin?!...
  - Si?! Pse t paguej terrin?!... A e kupton se parimi filozofik socialist sht ky: kush nuk sht me mue, sht kundra meje!... Drita e terri jan t barabart, gzojn t njajtat t drejta: pr kt mundesh me pvet pa frig Shoqatat Jo Qeveritare t t Drejtave t Njeriut dhe at t Helsinkit.
  - Po kush i gjeti kta shkenctar kaq t mdhaj?! - pveti holandezi.
  - E kush tjetr mund i gjente prve Fatosit gjenial i lauruem honoris causa ndr universitete tuaja t Harvardit e Oxfordit. Po sikur ta shofish kur jep leksione n katedrn e Universitetit t Tirans me qypin e zi mb krye e me at dollamen doktorale... hajde, hajde... se Erazmi i juej i Roterdamit nuk i bjen as deri n gju!...
  - Po ather, tue pas shkenctar kaq t mdhaj, pse m ke than n fillim se Shqipnia sht paralizue n t dyja kambt?... - tha holandezi.
  - Ndigjo, or burr i mir. Populli shqiptar, si t gjith popujt e tjer t bots, bil m zi, si puna e gomarit, e ka pr nder me i hyp dikush n shpin. Sa kje mb te zotnia i vjetr e i vshtir, kurrkush nuk bani z as s’qiti shtjelma, bile ishte krenar si kurrkush n bot.
  Kur diq zotnia i madh djelmt e tij u kapn mes vedit e vazhdojn me u kap se cili duhet me i hyp gomarit...
  - Leni shamatat e tyne!... ka thot populli?...
  - Populli?!... si popujt... gjat historis... U pra: gjysa mblidhen ndr pallatet ku vendoset fati e brtasin “Fatos Nano... Nano... Nano...”. Ndrsa gjysa tjetr e mbetun jasht pallateve del e brtet n rrug: “Sali Berisha... Sali Berisha...”. T dy barabar si n kohn e Enverit!...
  Hane Shan... hane Bagdad!... - thote populli yn dikur... Kjoft shkue e harrue!... Enveri dikur t pushkatonte, ndrsa djelmt e tij t rrahin me shkop gome e me letra!... Ende nuk po e kuptojm t mirn e t keqen!...
  - O shqiptar i mir, - m’u suell politikani holandez, - pai vedin n qaf!... Na popujt nordik thomi se: “viat e marr e zgjedhin vet kasapin!...” Shqiptar, zgjidhni e merrni: majtas, o djathtas, por mjaft q t ecni prpara!... Jo kurr t paralizuem!... Pse t paralizueme?...
  - Po ta tregoj un sepse isha aty q ditn e par t ngjarjeve. Kta dy djelmoa, posa diq plaku u suln me turr se kush me i hyp gomarit. Gomari i shkret, q pr gadi pesdhet vjet kish hjek t zit e ullinit nga plaku i mendun e katil, nuk qiti shtjelma tue mendue se do t’i hipshin her njani e her tjetri. Ndrkaq ata i krcyen t dy prnjiherit, u pshtetn shpin pr shpin, q mos i rrxote kush tjetr, e njani lakun e djatht t jullarit, e tjetri lakun e majt, dhe vur e vur n kamxhik, njani i binte para e tjetri mbrapa e kshtu gomari i shkret nji hap para e nji hap mbrapa ngeci n vend tash katrmbdhet vjet, buz gremins. Prej ktij gazepi gomari lshoi nji britm t madhe, t jashtzakonshme, si kurr ndonjiher.
  - ka q brtet ky?!...
  Po ta prkthej vet n shqip:
  -Mjaft!... MJAFT!... Mjaft!..., o rrenacak e gnjeshtar, MJAFT!... sepse populli mundet me fal ata q e mundojn, por jo kurr ata q e rrejn!...  Rom - Tiran, maj - qershor 2004

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Nuk me besoni, mendoni se po shkruaj budalliqe, epo mir uroj te gjeni ndonje pergjigje me te sakt.
  me pelqeve me kete fjali...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  47
  Postime
  738
  Po ti mbledhesh te gjitha qe jon shkrujt me lart eshte e thjesht kush eshte problemi. JEMI VETE NE SHQIPTARET. Ene qeveria nga gjiri yne del e nga ne zgjidhet. E ka thon Konica qe cdo popull meiton qeverin qe ka. Festja sipas kokes. Kur te kulturohena icik me shum si komb do jemi me mire. Diktator ishte enveri po ja futi edukimin ne dhune ne koke shqiptareve, sa ne fshat e sa ne katund.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Shkimit brilant t At Zef Pllumbit,nuk mundesh ti shtosh asje shkronje, ajo sht nje thirrje e shkruar moderish nga nje pen filozofike.


  AT ZEF PLLUMBIT I UROJ JET T GJAT

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  47
  Postime
  738
  500 vjet pushtim osman na boni terbjet, ja shkaku.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e pagan
  Antarsuar
  15-02-2004
  Postime
  227
  kur at zef pellumbi, s'merret me shpirterat e mekatet e robve por fillon e jep mend per gjendjen kombetare, vaj hallit 'heq shqiperia e shoqeria e saj. dhe nuk kuptojme se pse s'jemi te zhvilluar si te tjeret vende te perparuara. po ku tjeter prifti ben analize politiko-sociale te vendit. KU ? as ne amerike latine ose qendrore s'ndodh kjo.

  tek ne nuk kuptohen ROLET, qe secili ne ket bote ka nje rol te caktuar, e s'mund te luaje tjeter. jo te gjithe mund te japin mend. se behemi si kembet e dhise pastaj. lerjani kete detyre me te zgjuarve midis nesh, me te KUALIFIKUARVE dhe qe kane dhene PROVA.

  te tjeret heshti, shikoni punen tuj, beni ndonje lek e jetoni ne cep tuj. te gjithe shqiptaret bejne plitike, analiza te thella shkencore, ne te gjitha FORUMET. apokalips!

  kur shoh ca nga te ketushmit dhe degratimin psiqik (ose marrezine ku kane rene) te tyre ne vite, asgje te mire nuk parashikoj per shqiperine ne vitet qe vijne.

 16. #16
  209,33333...% vlonjat Maska e GoAheadEagles
  Antarsuar
  09-10-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  56
  une mendoj se shkaku kryesor qe shqiperia eshte ne mjerim eshte komunizmi qe per fat te keq ne shqiperi nuk ka per tu zhdukur kurre duke filluar nga enver qeni deri te fatos mafiozi

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  47
  Postime
  738
  po pra se para komunizmit ishim krenaria e evropes ne. ne akoma hanim me nji tepsi gjithe shpia ne vitet 40 ti na trego prralla tani...

 18. #18
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Citim Postuar m par nga pagan
  kur at zef pellumbi, s'merret me shpirterat e mekatet e robve por fillon e jep mend per gjendjen kombetare, vaj hallit 'heq shqiperia e shoqeria e saj. dhe nuk kuptojme se pse s'jemi te zhvilluar si te tjeret vende te perparuara. po ku tjeter prifti ben analize politiko-sociale te vendit. KU ? as ne amerike latine ose qendrore s'ndodh kjo.

  tek ne nuk kuptohen ROLET, qe secili ne ket bote ka nje rol te caktuar, e s'mund te luaje tjeter. jo te gjithe mund te japin mend. se behemi si kembet e dhise pastaj. lerjani kete detyre me te zgjuarve midis nesh, me te KUALIFIKUARVE dhe qe kane dhene PROVA.

  te tjeret heshti, shikoni punen tuj, beni ndonje lek e jetoni ne cep tuj. te gjithe shqiptaret bejne plitike, analiza te thella shkencore, ne te gjitha FORUMET. apokalips!

  kur shoh ca nga te ketushmit dhe degratimin psiqik (ose marrezine ku kane rene) te tyre ne vite, asgje te mire nuk parashikoj per shqiperine ne vitet qe vijne.

  ====================
  A eshte popull prifti? Personi i mesiperm pati idene gjeniale qe ti "tregoje vendin" priftit meqe At Zef Pullumbi nuk i mori leje per te bere nje shikim historik te ketyre 14 vjeteve te historise sone te lavdishme prej gaforreje.
  Bile per pak nuk arriti edhe ne receten e CIA-s ne Salvador ku prifterinjte qe guxuan ti qajne hallet popullit i ....vrane.
  Me poshte thote:
  =================
  tek ne nuk kuptohen ROLET, qe secili ne ket bote ka nje rol te caktuar, e s'mund te luaje tjeter. jo te gjithe mund te japin mend. se behemi si kembet e dhise pastaj. lerjani kete detyre me te zgjuarve midis nesh, me te KUALIFIKUARVE dhe qe kane dhene PROVA.
  =====================
  sigurisht "rolin" e ngarjes se gomarit ja rezervon vehtes meqe "eshte i Kualifikuar dhe ka dhene Prova"!
  Perderisa gomari te mos hedhe shqelma e ti shkunde nga kurrizi keta "te kualifikuarit qe paskkan dhene prova" aty i paralizuar buze gremines ka per te qendruar tamam sic e ka pershkruar At Pullumbi!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 19. #19
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  47
  Postime
  215
  Problemi kryesor sipas meje eshte mentaliteti shoqerise shqiptare.
  Edhe politikanet shqiptar jane nje pasqyre e ketij mentaliteti.
  Kjo sipas meje eshte shume shqetesuese sepse shpejtesia e nje evolimi te nje mentaliteti shoqeror, pa disa enzima dhe pika referime qe mund ta terheqin, eshte shume e ngadalshme. Praktikisht duhen dekada.
  Nqs "fati" do na kishe dhene nje klase politike qe do sherbente si lokomotive per vagonat(shoqeria shqiptare) do shihnin nje ndryshin ne kete shpejtesi te ndryshimit te mentalitetit(Ketu kam parasysh shembullin e Rumanise me kryeministrin e saj).

  Ne cfare pozicioni te keq jemi, NE DORE TE FATIT

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Jo. he u paqa! s'jan mend firi

  Pr me u rrit nepr morriza:

  S'asht ba i dijshem kush pa hiri.

  Ndej pshtet e tue njeh miza.

  HOMERI SHQIPTAR AT GJERGJ FISHTA

  Po nga i duan leksjonet antart e farumit,meqnse nuk i plqejn nga Shqiptart t lauruar n prendim. OOOOOOOOOUUUUUU ! jetoni n shekullin e mrekullinave,e mendoni si 5000 vjet para KRISHTIT.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rexhep Mitrovica
  Nga PORTI_05 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Lek Zogu me se fundi ka nje strehe..
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 26-11-2005, 13:42
 4. Projekti i zhdukjes s shqiptarve - Ivo Andriq
  Nga Dita n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 26-02-2005, 18:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •