Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lightbulb Enigma ... u zgjidh

  Robert d'Angély

  Enigma …

  e prejardhjes


  sė racės dhe tė gjuhės  Pelazgėve,

  Ariasve,

  Hititėve,

  Etruskėve,

  Grekėve ose

  Shqiptarėv etj.


  … ėshtė zgjidhur
  --------------------------------------------------------------------
  Kėshtu shkruan nė librin e Robert d’Angély, i shkruar nė pesė vėllime, dorėshkrimet e tė cilit i gjeti e bija e tij, Solange d’Angély, plot 30 vjet pas vdekjes sė t’etit, Robert D’angély.

  Vepra e shkėlqyer e kėtij autori pėrbėhet nga pesė vėllime qė panė dritėn vetėm pas vitit 1990.

  Titulli i origjinalit :

  Robert d’Angély, L’ENIGME

  Vėll. I Les Pélasges, 1990 France
  (Pelazgėt)

  Vėll. II Des Thraces et des Illyriens ą Homčre, 1990 France
  (Prej Thrakėve dhe Illirianėve deri te Homeri)

  Vėll. III Des Etrusques ą l'Empire Byzantin, 1991 France
  (Prej Etruskėve deri te Perandoria Byzantine)

  Vėll. IV De l’Empire ottoman - Les Albanais- De l’Epire, 1991 France
  (Prej Perandorisė Otomane –Shqiptarėt - Epiri)

  Vėll. V Les secrets des Epitaphes, 1991 France
  (Fshehtėsitė e Epitafeve)

  Botimi shqip : Shtėpia Botuese TOENA
  Pėrmblodhi dhe pėthktheu : Xhevat LLOSHI
  Tiranė 1998

  - Mė vonė, nė Francė ka dalė nga shtypi edhe "Gramaire Albanaise Comparée" (Gramatika e krahasuar e gjuhės shqipe), e cila pėrbėnė vėllimin e gjatė dhe tė shtatė tė "ENIGMĖS".

  Ndėrsa mbetet tė punohet pėr "Le dictionaire éthymologique", pėr tė parė se si pellazgjishtja (shqipja) ka sherbyer nė forminin e greqishtes sė lashtė. Mėnyra ėshtė kjo: pėr formimin e emrave dhe tė pėremrave greqishtja merrte rrėnjen, duke heque mbaresėn shquese (déterminé) apo nyjen e pasme tė shqipes, kurse pėr foljet merrte thjesht rrėnjėn, qoftė kjo edhe e zgjeruar me mbaresa tė ndryshme foljore. Duhet shėnuar se vetė folja nė shqipen mund tė ketė si dhe nė greqishtėn dy ose mė shumė rrėnjė, qė ndryshojnė tėrėsisht ndėrmjet tyre.  NB: Ky ėshtė vetėm njė lajmėrim se ku mund tė drejtohet lexuesi i forumit pėr tė ditur mė shumė pėr origjinėn e Skipe - Pellazgėve - Shqiptarėve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kosovar : 28-06-2002 mė 01:43


  Durimi ėshtė mė e madhja trimėri.


 2. #2
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  sikur te ishte zgjidhe enigma, nuk do ta kishte titulluar authori - ENIGMA

  ' ajo qe na ka shtyre per te hartuarkete Veshtrim Historik (i cili mbane titullin: "Enigma...e zgjidhur"), ka qene sidomos denigrimi
  sistematik nga ana e serbeve dhe e heleneve per gjithcka, ne te gjitha epokat qe nga lashtesia e deri me sot, qe ka qene pellazgjike ose shqiptare...' shkruan Robert d'Angely, ne vepren e tij - ENIGMA, me mjafte vlere vetempse eshte dedikuar shqiptareve.

  Por, enigma per shqiptaret dhe jovetem per shqiptaret - zgjidhet vetem nga shqiptaret, qe e flasin SHQIPEN GJUHE AME ashtu sikur thote Lambrehtz-i: "The True History of manking will be written, only when in it's writting
  will participate the albanians" (Maximilian Lambrehtz) shqip:'Historia e Vertete e njerezimit do te shkruhet, atehere kur marin pjese shqiptaret'.

  post skript: a ke ma "kosovar" anonimi, qe edhe shkruan artikull per Kosoven pa author?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga illiriani : 30-06-2002 mė 08:55

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Si te sherohemi nga virusi pellazgjikė ?

  Citim Postuar mė parė nga illiriani Lexo Postimin
  ' ajo qe na ka shtyre per te hartuarkete Veshtrim Historik (i cili mbane titullin: "Enigma...e zgjidhur"), ka qene sidomos denigrimi
  sistematik nga ana e serbeve dhe e heleneve per gjithcka, ne te gjitha epokat qe nga lashtesia e deri me sot, qe ka qene pellazgjike ose shqiptare...' shkruan Robert d'Angely, ne vepren e tij - ENIGMA, me mjafte vlere vetempse eshte dedikuar shqiptareve.

  Por, enigma per shqiptaret dhe jovetem per shqiptaret - zgjidhet vetem nga shqiptaret, qe e flasin SHQIPEN GJUHE AME ashtu sikur thote Lambrehtz-i: "The True History of manking will be written, only when in it's writting
  will participate the albanians" (Maximilian Lambrehtz) shqip:'Historia e Vertete e njerezimit do te shkruhet, atehere kur marin pjese shqiptaret'.

  post skript: a ke ma "kosovar" anonimi, qe edhe shkruan artikull per Kosoven pa author?
  NE JEMI POPULL AUTOKTON PARA PELLAZG SHUME ME TE VJETER SE KUR ERDHEN PELLAZGET NE TROJET TONA !

  Edhe unė si ju dikur mendoja se kemi origjine pellazge sipas propagandave te huaja, mirepo pasi qe i kam kushtuar ketij problemi hulumtime prej mź sź 6400 orė, tani flas ndryshe, dhe besoj se edhe ju ne te ardhmen do ndryshoni mendim dhe do mbeshtesim se bashku vetem AKADEMIN shqiptare te cilet kanė patur te drejte dhe duhet ta rrespektojmi punen e tyre !

  prandaj, ilirian, pajtohem me mendimin tuaj se historine e popullit tonė duhet ta shkruajmi vetem ne e jo te huajt.. duhet ti besojmi AKADEMIS SHQIPTARE se asnjė vend ne botė nuk ndodh qe mos te perkrahet Akademia dhe studimet e publikuara nga Akademiket e profesoret tanė, prandaj, shihet se sa kemi dalur prej rruges shkencore dhe kete do e paguajmi shtrenjte, ne nuk duhet te mirrremi me perralalt pelalzge derisa Akademia jone e thote se ata ishin popull qe fliste gjuhet sllave e balte pershkuan tere Mesdheun duke bredhur si popull i perzier me lloj lloj popuk tjere neper mesdhe hde kurrfare lidhje nuk kane me ne popullin shqiptar qe jemi autokton ne trojet tona,

  Prejardhja e Pellazgėve

  Popullsi e lashtė mesdhetare paragreke e parailire ku sipas autorėve antikė si; Homeri, Hesiodi, Herodoti,Tukididi etj. kjo popullsi jetonte nė pellgun e Egjeut dhe nė bregdetin pėrėndimor tė Azsė sė Vogėl, nė Peloponez, nė Greqinė Qėndrore, nė Thesali e gjetkė.
  Pėrcaktimi i karakterit etnik tė kźsaj popullsie u shtrua si qėshtje qė nė kohėn e lashtė ku e trajton edhe Straboni nė shekullin e I-rė para krishti.
  Nė shekullin e XIX-tė dhe shek. XX ēėshtjen pelalzge e kanė rrahur gjuhėtarė, histrorianė e arkeologė, qė kanė dhėnė mendime e zgjidhje tė ndryshme.
  Gjatė Rilindjjes Kombėtare pikėpamja se nga pellazgėt e ka prejardhjen populli shqiptar u pėrkrah si mbėshtetje pėr tė treguar lashtėsinė e tij.
  Pikėpamjet e sotme mė tė rėndėsishme mund tė pėrmblidhen nė dy qėndrime kryesore:
  1. Nė Ballkan e nė Mesdhe ka jetuar njė popullsi tajlashtė me emrin pellazgė qė shėrbeu si bazė pėr formimin e popullsive tė mėvonshme tė kėsaj treve; gjuha e tyre pellazgjishtja duhet konsideruar si njė gjuhė e parė indoeuropiane.
  2. Nė kohėn e tajlashtė nė Ballkan e nė Mesdhe nuk ka pasur njė popullsi tė njėjtė e as njė emźr tė njėjtė pėr tė gjitha kėto treva: prandaj emėrtimet Pellazge e pellazgjishte janė tė pasakta.
  Nė kėtė rast kėto popullsi quhen para greke, parailire e paratrake dhe perjashtohet mundėsia e percaktimit tė karakterit tė tyre etnik.
  Teza e parė, e autoktonisė dhe e lashtėsisė sė elementit tė parė indoeuropian, ka gjetur ka gjetur njė mbėshtetje nga tė dhėnat arkeologjike tė vėndit tonė si edhe tė vendeve fqinjė.
  Kulturat e neolitit tė hershėm tė gjetuar nė Vashtėmi, Burimi, Podgoreie, Blazi, Kolshi etj. kanė lidhje tė ngushtė me kulturat pasardhėse tė neolitit tė mesėm, tė perfaqsuar nga Cakrani- Dunaveci, kurse kulturat e neolitit tė vonėshėm si, Barēi, Maliqi, Kamniku, Burimasi e tj., kanė nė bazė tė zhvillimit tė tyre njė tėrėsi elementesh tė trashėguara nga neoliti i mesėm.
  Gjatė epokės pasuese tė bakrit, dmth. gjatė gjysmės sė dytė tė mijėvjeēarit tė tretė para krishti, nė territorin e vendit tonė lindėn dhe u zhvilluan kulturat Maliqi II, Burimas, Tren, Blaz, Gradec, Benjė, tė cilat nė treguesit kryesorė dėshmojnė pėr njė lidhje tė ngushtė etno kulturore me kulturat paraardhėse.
  Si pėrfundim, indoeuropianizmi i territorit tė vendit tonė ėshtė bėrė nėpėrmjet njė procesi tė gjatė evolutiv qė nuk njohu ndėrprerje.
  Ardhja e mėvonshme e njė elementi tė ri indoeuropian nė fillim tė epokės sė bronzit nuk i zhduku kulturat dhe popullsitė vendase indoeuropiane tė para.
  Kėshtu nė kapercyellin e mijėvjeēarit tė tretė para krishti u bė njė ndėrthurje e elementėve kulturorė dhe etnikė vendas me elementėt tė rinj indoeuropianė tė ardhur (skitėt e bardh tė ardhur kėtė herė nga veriu me vendbanim tė gjithė si edhe mė parė skito-pellazgėt qė tė gjithė tė races skito-sllave, kapercyen Danubin dhe pushtuan tėrė Ballkanin, pasi qė i dėbuan kusherinjėt e tyre tė parė skito pellazgėt qe kishin ardhur nė kėto treva pasi qė ishin pėrzier mė shumė popuj tjerė atje nź lindjen e afėrme; fenikas, semit e egjiptas, por qė sadopakė kishin ruajtur gjuhėn skito sllave nga edhe grekėt e vjeter e huazuan nga kėta pellazgė te perzier mes elementeve sllave hebrje) si rezltat i sė cilės u formua njė popullsi me tipare tė pėrgjithshme kulturore e gjuhėsore tė pėrbashkėta pėr tėrė Ballkanin.
  Kjo ėshtė popullsia e tejlashtė e Shqipėrisė qė mund tė lidhet me pellazgėt e pėrmendur nė burimet historike.

  Pergatiti Minella Kapo pėr Fjalorin Enciklopedik Shqiptar 1985 Tiranė

  1*= Mergimi i vales sė parė Skite, do thotė se skitėt e parė qė migruan nga brigjet e Kaspikut dhe vershuan nė Azi tė Vogėl dhe Lindje tė Afėrme, ku pas 4 shekujve rqendrimi ne kėto treva, u dėbuan nga Azia, Fenicija, Egjipti e Palestina dhe u vendosen nė Gadishullin tonė ku tė gjithė kėta popuj tė perzier u quajten pellazgė nga autoret antik.
  Flisnin gjuhėn e origjines sė tyre sllave qė pastaj nė lindjen e afėrme tė perzier mė etni tjera vendase semite fenikase e egjptase ku mė vonė pas njė qėndrimi tė shkurter nė Gadishullin tonė huazuan edhe nga autoktonet Molloset gjuhėn shqipe si dhe gjuha shqipe huazoi nga kjo mergatė fjalė tė tyre qė pas 70 vitesh kjo diaspor u shperngul nė Italie ku njihet nga autoret me emrin Etruria dhe populli etruskė, dhe si baz kishte gjuhėn sllave tė modifikuar e perzier me tė gjithė popujt qė i permendem nga Kurdistani, Anatolia, Fenicia, Palestina e Egjipti.

  2*= Vala e II-tė e migraionit Skito sllavė, tė ardhur kėtė herė nga veri lindja e Europes tė gjithė si edhe mė parė skito-pellazgėt, tė gjithė tė races skito-sllave, tė njohur nga dijetaret mė emrin indo europian, kapercyen Danubin dhe pushtuan tėrė Ballkanin, pasi qė i dėbuan kusherinjėt e tyre skito- fenikasit, egjiptianė, tė quajtur pellazgė qė kishin ardhur nė kėto treva pasi qė ishin pėrzier mė shumė popuj tjerė atje nė lindjen e afėrme; fenikas, semit e egjiptas, por qė sadopakė kishin ruajtur gjuhėn skito-sllave nga edhe grekėt e vjeter e huazuan nga kėta pellazgė te perzier mes elementeve sllave e hebrje.

  3*=Teza numer III= perfundimi me dy rreshta;
  Ne shqiptarėt jemi popullsi autoktone dhe te races dinarike edhepse kemi huazuar sė pari ndonjź fjalė nga kjo mergata e parė skito -sllave fenikase e quajtur pellazge, poashtu huazuam edhe nga mergata e dytė skito sllave baltike, por qė nė thelb ruajtem embrionin e races dhe gjuhen e popullit autokton tė races dinarike.
  Si perfundim: as vala e parė e kėtyre migracioneve skito sllave pellazge as vala e dytė skito-sllave balte nuk e shuajti embrioin e gjuhės dhe popupullit tonė autoktonė, edhe pse huazuam shumė fjalė nga kėto dy val tė dy mergatave, si pellazgjike dhe e dyta indoeuropiane, trungu i races dinarike mbijetoi deri sot ne trojet shqiptare prandaj, as me tezen pellazge e as me tezen indoeuropiane nuk iu shmanget origjina e ketyre dy emrave te popujve tė lashtė ku rrėnjet e origjines sė tyre ishin nga brigjetet e detit Kaspik tė njohur nga lashtźsija mė emrin skitė, apo ti quaji indoeuropian ose pellazgė, nuk ndryshohet asgjė sepse ky popull fliste gjuhėn sllave dhe kurrėsesi ne shqiptarėt duke menduar se duke i ikur tezes skitike indoeuropiane dhe duke mbeshtetur tezen skito semitiko pellazgjike do i ikim elementit indoeuropian, gabohemi se qė tė dy kanė pėr bazė rrėnjėt e gjuhėve sllave, qė mjerishtė deri mė sot studiuesit shqiptarė nga Shqipėria nuk kanė shkuar deri nė fund kėtij studimi, si e lexuam mė lartė, por rėndėsi ka qė pėr gjeneratat e reja, tė mesohet historia mė reale mė tė dhėna nga bazat shkencore duke menjanuar pretendimet mitike tė percaktimeve mØr hamendje e tė pa baza tė origjines shqiptare nga autor tė huaj e shqiptarė koheve tė fundit, nga pavetdija e tyre i bejnė dźme tė medha edhe historisė sė origjinės shqiptare.

  Tė nderuar lexues, Ju lutemi, kujdes !
  Pra, i ftojmi tė rinjėt studentet si dhe nxėnėsit e shkollave fillore e tė mesme, qė tė mbėshtesin vetėm kėto tė dhėna shkencore tė publikuara nga Akademia Shqiptare se populli shqiptar ėshtė autokton nė trojet tona dhe se stergjysh tanė nuk kemi as skito sllavo fenikaso pellazgėt e as skito sllavo balto indoeuropianet, por jemi nga trungu dinarik pasardhes tė tyre ilirėt nga rrjedhim edhe ne ku deri sot jemi tė njohur nga opinioni i mbarė europianė dhe Enciklopedia Universale.

  Cila ishte gjuha e pellazgėve ?

  Pellazgjishtja:

  Gjuha e pellazgėve, njė gjuhė e panjohur: disa tė dhėna nxirren nė mėnyrė tė terthortė. Janė veshtruar si mbeturina tė Pellazgėve disa fjalė tė greqishtės dhe disa emra vendesh, personash e perėndish me disa prapashtesa tė veēanta, qė nuk kanė tė njejtat tipare fonetike qė nuk karakterizojnė greqishten.
  Janė bėrė pėrpjkje pėr tė zbuluar lidhjet e pellazgjishtės me gjuhė tė tjera indoeuropiane dhe janė sjellė tė dhėna me interes qė kanė ēuar pėrpra trajtimin e kėtij problemi.
  Pellazgjishtėn e kanė afruar atė herė mė ilirishtėn dhe nėpėrmjet saj me shqipen, herė me trakishten, herė me gjuhėt gjermanike dhe balto-sllave, herė me gjuhėt anatolike etj.
  Megjithatė pėrkatėsia etnike e pellazgėve dhe pėrkatėsia gjuhėsore e tyre nuk janė zgjidhur pėrfundimishtė.
  Qė nė shekullin XVII-tė por veēanėrisht me Rilindasit e shekullit XIX-tė u hodh e u trajtua teza e lidhjes sė pellazgėve me shqiptarėt dhe tė pellazgjishtės me shqipen, nga studiues shqiptarė e tė huaj.
  Pėr tė treguar lashtėsinė e popullit tonė, tezėn prejardhjes pellazge tė shqiptarėve e shtjelluan sidomos rilindėsit Jeronim De Rada, Pashko Vasa, Naim Frashėri, Sami Frashėri etj, dhe e popullarizoi nėpėr Europė veēanėrishtė albanologu Hahn.
  Kohėt e fundit kėtė tezė e ka mbrojtur edhe Spiro Konda nė librin: Shqiptarėt dhe problemi pellazgjikė, botuar greqishtė dhe shqip 1952 Tiranė.

  Si perfundim*; pellazgjishtja, njėsoj si edhe gjuha indoeuropiane janė tė daluara qė tė dyja nga gjuhėt bazė qė ishte skito sllave, edhe pse autoret i qujten mĖ emra tė ndryshem si pellazgė apo indoeuropianė, nuk ndryshon asgjė, prejardhja e tyre e perbashkėt ėshtė nga Turkmenistani i sotėm, prandaj ne kurrfare lidhje etnke nuk kemi me kėto degė, perpos disa fjalėve tė huazuara nga kėta popuj migrator tė cilėt qėndruan nė trojeve tona si pushtues dhe u vendosen pastaj nė Italė.

  Pėrgatiti pėr Fjalorin Enciklopedik Shqiptar
  Seit Mansaku 1985 Tiranė

  Pellazgu 1860

  Gazetė e pėrjavshme politike e shoqėrore, njė ndėr organet e para tė shtypit shqiptar. Doli nė Lamia, Greqi nga 1 janari 1860 deri mė 1861 nė gjuhėn greke dhe pjesėrisht shqip. E ndryshoi mė pas emrin nė Pellazgjotis, me nentitullin "shqiptari dhe greku". E drejtonin Anastas Byku, i kushtohej tėrėsishtė luftės pėr gjuhėn dhe kulturėn shqiptare.

  Pellazgu 1907
  Gazetė e perdyjavshme politike e shoqėrore, pjesėrisht edhe frengjisht e turqisht, numri i parź doli mė 1 mars 1907 nė Kajro, vijoi vetėm katėr numra. E drejtonte Sami Kulla Prizreni. Propagandoi idenė e luftės pėr pamvarėsi, pėr mbrojtjen e kombėsisė e tė gjuhės shqipe.

  Si e shohim, keto nisma beheshin nga mosnjohurija, nuk dinin se kush ishin pellazget, ndersa sot e tėra dihet mbi ta, prandaj ne duhet te kemi kujdes, se si e kemi nisur, do e thejmi qafen nga keta pelalzget... pra kujdes, jemi autokton dhe me origjne ilire.

  Varronianus: a critical and historical introduction to the ... - Page 66

  books.google.comJohn William Donaldson - 1860 - Afficher la publication en entier
  The Pelasgians were of Sclavonian origin. It has been proved that the Sarmatians belonged to the parent stock of the Sclavonians; and we find in the Sclavonian dialects ample illustrations of those general principles by which the ...
  Autres éditions
  Varronianus: a critical and historical introduction to the ... - Page 66

  books.google.comJohn William Donaldson - 1860 - 564 pages - Afficher la publication en entier
  The Pelasgians were of Sclavonian origin. It has been proved that the Sarmatians belonged to the parent stock of the Sclavonians; and we find in the Sclavonian dialects ample illustrations of those general principles by which the Scythian ...
  Autres éditions
  Vestiges of the Spirit History of Man - Page 323

  books.google.comS. F. Dunlap - 2003 - 416 pages - Aperēu
  The Sauromatae were at least in part allied to the Sclavonians ; and the Pelasgian was unquestionably most nearly allied to the Sclavonian.4 Sclavonian is the point of transition from the Semitic to the ...
  Autres éditions
  The new Cratylus: or, Contributions towards a more accurate ... - Page 91

  books.google.comJohn W. Donaldson - 1839 - 598 pages - Afficher la publication en entier
  If, however, the old Mysians and Sclavonians were the same people, it is pretty clear that the Pelasgians were also of Sclavonic origin, for the inhabitants of Mysia were evidently of the Pelasgian race3, and the Pelasgian traditions of ...
  Autres éditions
  The Church of England quarterly review - Page 189

  books.google.com1838 - Afficher la publication en entier
  The Prussian Sabines might easily coalesce with the Sclavonians, Wends, and other Medo-Grecians ; while it is almost inconceivable ... Mr. Winning next devotes his attentive inquiry to the Pelasgians of Asia Minor, Greece, and Italy.
  Autres éditions
  A dictionary of Greek and Roman geography: Volume 1

  books.google.comSir William Smith - 1873 - Aucun aperēu
  Autres éditions
  Report of the Annual Meeting: Volume 21 - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science. Meeting, British Association for the Advancement of Science - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions
  Report of the ... Meeting of the British Association for the ...: Volume 21 - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science. Meeting - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions
  Report - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt a9 to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions
  Report of the ... meeting: Volume 21 - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin, of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions

  http://rilindjapelazgoilire.blogspot...ellazgeve.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 22-06-2012 mė 09:54
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-12-2010
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  NE JEMI POPULL AUTOKTON PARA PELLAZG SHUME ME TE VJETER SE KUR ERDHEN PELLAZGET NE TROJET TONA !

  Edhe unė si ju dikur mendoja se kemi origjine pellazge sipas propagandave te huaja, mirepo pasi qe i kam kushtuar ketij problemi hulumtime prej mź sź 6400 orė, tani flas ndryshe, dhe besoj se edhe ju ne te ardhmen do ndryshoni mendim dhe do mbeshtesim se bashku vetem AKADEMIN shqiptare te cilet kanė patur te drejte dhe duhet ta rrespektojmi punen e tyre !

  prandaj, ilirian, pajtohem me mendimin tuaj se historine e popullit tonė duhet ta shkruajmi vetem ne e jo te huajt.. duhet ti besojmi AKADEMIS SHQIPTARE se asnjė vend ne botė nuk ndodh qe mos te perkrahet Akademia dhe studimet e publikuara nga Akademiket e profesoret tanė, prandaj, shihet se sa kemi dalur prej rruges shkencore dhe kete do e paguajmi shtrenjte, ne nuk duhet te mirrremi me perralalt pelalzge derisa Akademia jone e thote se ata ishin popull qe fliste gjuhet sllave e balte pershkuan tere Mesdheun duke bredhur si popull i perzier me lloj lloj popuk tjere neper mesdhe hde kurrfare lidhje nuk kane me ne popullin shqiptar qe jemi autokton ne trojet tona,

  Prejardhja e Pellazgėve

  Popullsi e lashtė mesdhetare paragreke e parailire ku sipas autorėve antikė si; Homeri, Hesiodi, Herodoti,Tukididi etj. kjo popullsi jetonte nė pellgun e Egjeut dhe nė bregdetin pėrėndimor tė Azsė sė Vogėl, nė Peloponez, nė Greqinė Qėndrore, nė Thesali e gjetkė.
  Pėrcaktimi i karakterit etnik tė kźsaj popullsie u shtrua si qėshtje qė nė kohėn e lashtė ku e trajton edhe Straboni nė shekullin e I-rė para krishti.
  Nė shekullin e XIX-tė dhe shek. XX ēėshtjen pelalzge e kanė rrahur gjuhėtarė, histrorianė e arkeologė, qė kanė dhėnė mendime e zgjidhje tė ndryshme.
  Gjatė Rilindjjes Kombėtare pikėpamja se nga pellazgėt e ka prejardhjen populli shqiptar u pėrkrah si mbėshtetje pėr tė treguar lashtėsinė e tij.
  Pikėpamjet e sotme mė tė rėndėsishme mund tė pėrmblidhen nė dy qėndrime kryesore:
  1. Nė Ballkan e nė Mesdhe ka jetuar njė popullsi tajlashtė me emrin pellazgė qė shėrbeu si bazė pėr formimin e popullsive tė mėvonshme tė kėsaj treve; gjuha e tyre pellazgjishtja duhet konsideruar si njė gjuhė e parė indoeuropiane.
  2. Nė kohėn e tajlashtė nė Ballkan e nė Mesdhe nuk ka pasur njė popullsi tė njėjtė e as njė emźr tė njėjtė pėr tė gjitha kėto treva: prandaj emėrtimet Pellazge e pellazgjishte janė tė pasakta.
  Nė kėtė rast kėto popullsi quhen para greke, parailire e paratrake dhe perjashtohet mundėsia e percaktimit tė karakterit tė tyre etnik.
  Teza e parė, e autoktonisė dhe e lashtėsisė sė elementit tė parė indoeuropian, ka gjetur ka gjetur njė mbėshtetje nga tė dhėnat arkeologjike tė vėndit tonė si edhe tė vendeve fqinjė.
  Kulturat e neolitit tė hershėm tė gjetuar nė Vashtėmi, Burimi, Podgoreie, Blazi, Kolshi etj. kanė lidhje tė ngushtė me kulturat pasardhėse tė neolitit tė mesėm, tė perfaqsuar nga Cakrani- Dunaveci, kurse kulturat e neolitit tė vonėshėm si, Barēi, Maliqi, Kamniku, Burimasi e tj., kanė nė bazė tė zhvillimit tė tyre njė tėrėsi elementesh tė trashėguara nga neoliti i mesėm.
  Gjatė epokės pasuese tė bakrit, dmth. gjatė gjysmės sė dytė tė mijėvjeēarit tė tretė para krishti, nė territorin e vendit tonė lindėn dhe u zhvilluan kulturat Maliqi II, Burimas, Tren, Blaz, Gradec, Benjė, tė cilat nė treguesit kryesorė dėshmojnė pėr njė lidhje tė ngushtė etno kulturore me kulturat paraardhėse.
  Si pėrfundim, indoeuropianizmi i territorit tė vendit tonė ėshtė bėrė nėpėrmjet njė procesi tė gjatė evolutiv qė nuk njohu ndėrprerje.
  Ardhja e mėvonshme e njė elementi tė ri indoeuropian nė fillim tė epokės sė bronzit nuk i zhduku kulturat dhe popullsitė vendase indoeuropiane tė para.
  Kėshtu nė kapercyellin e mijėvjeēarit tė tretė para krishti u bė njė ndėrthurje e elementėve kulturorė dhe etnikė vendas me elementėt tė rinj indoeuropianė tė ardhur (skitėt e bardh tė ardhur kėtė herė nga veriu me vendbanim tė gjithė si edhe mė parė skito-pellazgėt qė tė gjithė tė races skito-sllave, kapercyen Danubin dhe pushtuan tėrė Ballkanin, pasi qė i dėbuan kusherinjėt e tyre tė parė skito pellazgėt qe kishin ardhur nė kėto treva pasi qė ishin pėrzier mė shumė popuj tjerė atje nź lindjen e afėrme; fenikas, semit e egjiptas, por qė sadopakė kishin ruajtur gjuhėn skito sllave nga edhe grekėt e vjeter e huazuan nga kėta pellazgė te perzier mes elementeve sllave hebrje) si rezltat i sė cilės u formua njė popullsi me tipare tė pėrgjithshme kulturore e gjuhėsore tė pėrbashkėta pėr tėrė Ballkanin.
  Kjo ėshtė popullsia e tejlashtė e Shqipėrisė qė mund tė lidhet me pellazgėt e pėrmendur nė burimet historike.

  Pergatiti Minella Kapo pėr Fjalorin Enciklopedik Shqiptar 1985 Tiranė

  1*= Mergimi i vales sė parė Skite, do thotė se skitėt e parė qė migruan nga brigjet e Kaspikut dhe vershuan nė Azi tė Vogėl dhe Lindje tė Afėrme, ku pas 4 shekujve rqendrimi ne kėto treva, u dėbuan nga Azia, Fenicija, Egjipti e Palestina dhe u vendosen nė Gadishullin tonė ku tė gjithė kėta popuj tė perzier u quajten pellazgė nga autoret antik.
  Flisnin gjuhėn e origjines sė tyre sllave qė pastaj nė lindjen e afėrme tė perzier mė etni tjera vendase semite fenikase e egjptase ku mė vonė pas njė qėndrimi tė shkurter nė Gadishullin tonė huazuan edhe nga autoktonet Molloset gjuhėn shqipe si dhe gjuha shqipe huazoi nga kjo mergatė fjalė tė tyre qė pas 70 vitesh kjo diaspor u shperngul nė Italie ku njihet nga autoret me emrin Etruria dhe populli etruskė, dhe si baz kishte gjuhėn sllave tė modifikuar e perzier me tė gjithė popujt qė i permendem nga Kurdistani, Anatolia, Fenicia, Palestina e Egjipti.

  2*= Vala e II-tė e migraionit Skito sllavė, tė ardhur kėtė herė nga veri lindja e Europes tė gjithė si edhe mė parė skito-pellazgėt, tė gjithė tė races skito-sllave, tė njohur nga dijetaret mė emrin indo europian, kapercyen Danubin dhe pushtuan tėrė Ballkanin, pasi qė i dėbuan kusherinjėt e tyre skito- fenikasit, egjiptianė, tė quajtur pellazgė qė kishin ardhur nė kėto treva pasi qė ishin pėrzier mė shumė popuj tjerė atje nė lindjen e afėrme; fenikas, semit e egjiptas, por qė sadopakė kishin ruajtur gjuhėn skito-sllave nga edhe grekėt e vjeter e huazuan nga kėta pellazgė te perzier mes elementeve sllave e hebrje.

  3*=Teza numer III= perfundimi me dy rreshta;
  Ne shqiptarėt jemi popullsi autoktone dhe te races dinarike edhepse kemi huazuar sė pari ndonjź fjalė nga kjo mergata e parė skito -sllave fenikase e quajtur pellazge, poashtu huazuam edhe nga mergata e dytė skito sllave baltike, por qė nė thelb ruajtem embrionin e races dhe gjuhen e popullit autokton tė races dinarike.
  Si perfundim: as vala e parė e kėtyre migracioneve skito sllave pellazge as vala e dytė skito-sllave balte nuk e shuajti embrioin e gjuhės dhe popupullit tonė autoktonė, edhe pse huazuam shumė fjalė nga kėto dy val tė dy mergatave, si pellazgjike dhe e dyta indoeuropiane, trungu i races dinarike mbijetoi deri sot ne trojet shqiptare prandaj, as me tezen pellazge e as me tezen indoeuropiane nuk iu shmanget origjina e ketyre dy emrave te popujve tė lashtė ku rrėnjet e origjines sė tyre ishin nga brigjetet e detit Kaspik tė njohur nga lashtźsija mė emrin skitė, apo ti quaji indoeuropian ose pellazgė, nuk ndryshohet asgjė sepse ky popull fliste gjuhėn sllave dhe kurrėsesi ne shqiptarėt duke menduar se duke i ikur tezes skitike indoeuropiane dhe duke mbeshtetur tezen skito semitiko pellazgjike do i ikim elementit indoeuropian, gabohemi se qė tė dy kanė pėr bazė rrėnjėt e gjuhėve sllave, qė mjerishtė deri mė sot studiuesit shqiptarė nga Shqipėria nuk kanė shkuar deri nė fund kėtij studimi, si e lexuam mė lartė, por rėndėsi ka qė pėr gjeneratat e reja, tė mesohet historia mė reale mė tė dhėna nga bazat shkencore duke menjanuar pretendimet mitike tė percaktimeve mØr hamendje e tė pa baza tė origjines shqiptare nga autor tė huaj e shqiptarė koheve tė fundit, nga pavetdija e tyre i bejnė dźme tė medha edhe historisė sė origjinės shqiptare.

  Tė nderuar lexues, Ju lutemi, kujdes !
  Pra, i ftojmi tė rinjėt studentet si dhe nxėnėsit e shkollave fillore e tė mesme, qė tė mbėshtesin vetėm kėto tė dhėna shkencore tė publikuara nga Akademia Shqiptare se populli shqiptar ėshtė autokton nė trojet tona dhe se stergjysh tanė nuk kemi as skito sllavo fenikaso pellazgėt e as skito sllavo balto indoeuropianet, por jemi nga trungu dinarik pasardhes tė tyre ilirėt nga rrjedhim edhe ne ku deri sot jemi tė njohur nga opinioni i mbarė europianė dhe Enciklopedia Universale.

  Cila ishte gjuha e pellazgėve ?

  Pellazgjishtja:

  Gjuha e pellazgėve, njė gjuhė e panjohur: disa tė dhėna nxirren nė mėnyrė tė terthortė. Janė veshtruar si mbeturina tė Pellazgėve disa fjalė tė greqishtės dhe disa emra vendesh, personash e perėndish me disa prapashtesa tė veēanta, qė nuk kanė tė njejtat tipare fonetike qė nuk karakterizojnė greqishten.
  Janė bėrė pėrpjkje pėr tė zbuluar lidhjet e pellazgjishtės me gjuhė tė tjera indoeuropiane dhe janė sjellė tė dhėna me interes qė kanė ēuar pėrpra trajtimin e kėtij problemi.
  Pellazgjishtėn e kanė afruar atė herė mė ilirishtėn dhe nėpėrmjet saj me shqipen, herė me trakishten, herė me gjuhėt gjermanike dhe balto-sllave, herė me gjuhėt anatolike etj.
  Megjithatė pėrkatėsia etnike e pellazgėve dhe pėrkatėsia gjuhėsore e tyre nuk janė zgjidhur pėrfundimishtė.
  Qė nė shekullin XVII-tė por veēanėrisht me Rilindasit e shekullit XIX-tė u hodh e u trajtua teza e lidhjes sė pellazgėve me shqiptarėt dhe tė pellazgjishtės me shqipen, nga studiues shqiptarė e tė huaj.
  Pėr tė treguar lashtėsinė e popullit tonė, tezėn prejardhjes pellazge tė shqiptarėve e shtjelluan sidomos rilindėsit Jeronim De Rada, Pashko Vasa, Naim Frashėri, Sami Frashėri etj, dhe e popullarizoi nėpėr Europė veēanėrishtė albanologu Hahn.
  Kohėt e fundit kėtė tezė e ka mbrojtur edhe Spiro Konda nė librin: Shqiptarėt dhe problemi pellazgjikė, botuar greqishtė dhe shqip 1952 Tiranė.

  Si perfundim*; pellazgjishtja, njėsoj si edhe gjuha indoeuropiane janė tė daluara qė tė dyja nga gjuhėt bazė qė ishte skito sllave, edhe pse autoret i qujten mĖ emra tė ndryshem si pellazgė apo indoeuropianė, nuk ndryshon asgjė, prejardhja e tyre e perbashkėt ėshtė nga Turkmenistani i sotėm, prandaj ne kurrfare lidhje etnke nuk kemi me kėto degė, perpos disa fjalėve tė huazuara nga kėta popuj migrator tė cilėt qėndruan nė trojeve tona si pushtues dhe u vendosen pastaj nė Italė.

  Pėrgatiti pėr Fjalorin Enciklopedik Shqiptar
  Seit Mansaku 1985 Tiranė

  Pellazgu 1860

  Gazetė e pėrjavshme politike e shoqėrore, njė ndėr organet e para tė shtypit shqiptar. Doli nė Lamia, Greqi nga 1 janari 1860 deri mė 1861 nė gjuhėn greke dhe pjesėrisht shqip. E ndryshoi mė pas emrin nė Pellazgjotis, me nentitullin "shqiptari dhe greku". E drejtonin Anastas Byku, i kushtohej tėrėsishtė luftės pėr gjuhėn dhe kulturėn shqiptare.

  Pellazgu 1907
  Gazetė e perdyjavshme politike e shoqėrore, pjesėrisht edhe frengjisht e turqisht, numri i parź doli mė 1 mars 1907 nė Kajro, vijoi vetėm katėr numra. E drejtonte Sami Kulla Prizreni. Propagandoi idenė e luftės pėr pamvarėsi, pėr mbrojtjen e kombėsisė e tė gjuhės shqipe.

  Si e shohim, keto nisma beheshin nga mosnjohurija, nuk dinin se kush ishin pellazget, ndersa sot e tėra dihet mbi ta, prandaj ne duhet te kemi kujdes, se si e kemi nisur, do e thejmi qafen nga keta pelalzget... pra kujdes, jemi autokton dhe me origjne ilire.

  Varronianus: a critical and historical introduction to the ... - Page 66

  books.google.comJohn William Donaldson - 1860 - Afficher la publication en entier
  The Pelasgians were of Sclavonian origin. It has been proved that the Sarmatians belonged to the parent stock of the Sclavonians; and we find in the Sclavonian dialects ample illustrations of those general principles by which the ...
  Autres éditions
  Varronianus: a critical and historical introduction to the ... - Page 66

  books.google.comJohn William Donaldson - 1860 - 564 pages - Afficher la publication en entier
  The Pelasgians were of Sclavonian origin. It has been proved that the Sarmatians belonged to the parent stock of the Sclavonians; and we find in the Sclavonian dialects ample illustrations of those general principles by which the Scythian ...
  Autres éditions
  Vestiges of the Spirit History of Man - Page 323

  books.google.comS. F. Dunlap - 2003 - 416 pages - Aperēu
  The Sauromatae were at least in part allied to the Sclavonians ; and the Pelasgian was unquestionably most nearly allied to the Sclavonian.4 Sclavonian is the point of transition from the Semitic to the ...
  Autres éditions
  The new Cratylus: or, Contributions towards a more accurate ... - Page 91

  books.google.comJohn W. Donaldson - 1839 - 598 pages - Afficher la publication en entier
  If, however, the old Mysians and Sclavonians were the same people, it is pretty clear that the Pelasgians were also of Sclavonic origin, for the inhabitants of Mysia were evidently of the Pelasgian race3, and the Pelasgian traditions of ...
  Autres éditions
  The Church of England quarterly review - Page 189

  books.google.com1838 - Afficher la publication en entier
  The Prussian Sabines might easily coalesce with the Sclavonians, Wends, and other Medo-Grecians ; while it is almost inconceivable ... Mr. Winning next devotes his attentive inquiry to the Pelasgians of Asia Minor, Greece, and Italy.
  Autres éditions
  A dictionary of Greek and Roman geography: Volume 1

  books.google.comSir William Smith - 1873 - Aucun aperēu
  Autres éditions
  Report of the Annual Meeting: Volume 21 - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science. Meeting, British Association for the Advancement of Science - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions
  Report of the ... Meeting of the British Association for the ...: Volume 21 - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science. Meeting - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions
  Report - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt a9 to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions
  Report of the ... meeting: Volume 21 - Page 154

  books.google.comBritish Association for the Advancement of Science - 1852 - Afficher la publication en entier
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin, of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot be any doubt that the other element in the old population of Italy was, like the Lithuanian, a mixture of the Sclavonian and Gothic.
  Autres éditions

  http://rilindjapelazgoilire.blogspot...ellazgeve.html
  Nuk ma ktheve pergjigjen e temes tjeter.

  Kjo cope (apo e do ēipo) eshte nje nga tre gure kufiri te zbuluara ne Tunizi,dhe ka nje shkrim qe po ta jap ketu poshte:
  MUNA TA ZU, TAS(h) T'UL, DARDANIUM... TINS.
  Nuk esht i luftes se dyte botrore,apo mos duhet ta shoh me pare akademia e shkencave.
  Me jep ndo nje mendim po te ket mundesi ēmund te jete per kuriozitet,jo per ndo nje gje se ēka esht ky Dardan n Tunizi dhe per me teper nje shkrim Skito-Shqip.
  Tani po te bej nje pyetje,Kur do te vi ne mend ty or mik qe ti di gjuhen ALBANE???? apo se kupton akoma qe je i privilegjum.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga PELL-AZGAN Lexo Postimin
  Nuk ma ktheve pergjigjen e temes tjeter.

  Kjo cope (apo e do ēipo) eshte nje nga tre gure kufiri te zbuluara ne Tunizi,dhe ka nje shkrim qe po ta jap ketu poshte:
  MUNA TA ZU, TAS(h) T'UL, DARDANIUM... TINS.
  Nuk esht i luftes se dyte botrore,apo mos duhet ta shoh me pare akademia e shkencave.
  Me jep ndo nje mendim po te ket mundesi ēmund te jete per kuriozitet,jo per ndo nje gje se ēka esht ky Dardan n Tunizi dhe per me teper nje shkrim Skito-Shqip.
  Tani po te bej nje pyetje,Kur do te vi ne mend ty or mik qe ti di gjuhen ALBANE???? apo se kupton akoma qe je i privilegjum.
  pell azgan keto ngjajne me dialektin geg sidomos elbasan, rrogozhin. pergjat shkumbinit.

  kurse miku im KREKSI po mundohet me deshiren e mir ne interes te gjitheve..

  duke then
  DUAM TE VEM VETULLA ??POR DO NGELIM PA SY....

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  NE JEMI POPULL AUTOKTON PARA PELLAZG SHUME ME TE VJETER SE KUR ERDHEN PELLAZGET NE TROJET TONA !....

  Si te sherohemi nga virusi pellazgjikė ?

  http://rilindjapelazgoilire.blogspot...ellazgeve.html
  Uliksi/Odiseu me plis, ne mburojen e tij kishte te gdhendura simbolet heraldike te Pelasgut.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Duhet 6400 hulumtime per te ditur se nga rrjedhnin pellazget ...

  Citim Postuar mė parė nga PELL-AZGAN Lexo Postimin
  Nuk ma ktheve pergjigjen e temes tjeter.

  Kjo cope (apo e do ēipo) eshte nje nga tre gure kufiri te zbuluara ne Tunizi,dhe ka nje shkrim qe po ta jap ketu poshte:
  MUNA TA ZU, TAS(h) T'UL, DARDANIUM... TINS.
  Nuk esht i luftes se dyte botrore,apo mos duhet ta shoh me pare akademia e shkencave.
  Me jep ndo nje mendim po te ket mundesi ēmund te jete per kuriozitet,jo per ndo nje gje se ēka esht ky Dardan n Tunizi dhe per me teper nje shkrim Skito-Shqip.
  Tani po te bej nje pyetje,Kur do te vi ne mend ty or mik qe ti di gjuhen ALBANE???? apo se kupton akoma qe je i privilegjum.
  Mik i dashtun, ne jemi populli me i vjeter i europes, jemi qė nga koha parahistorike, jemi te races Dinarike i trungut europiuanė qė lidhte pikat nga Atiku e deri ne Norvegji, populli me i lashte dhe i vetmi popull AUTOKTON ne trojet tona dhe se ne intereresin tonė ėshtė tė mos e perkrahim as tezen indo europiane e as pellazge por vetem kėtė mė tė lashten... sepse gabojmi shumė per arsyen e mos dijes se edhe indo europianet si edhe pellazget i perkasin nje rrėnje, tė njė familjes qź flisnin gjuhet sllave, e unė nuk dua kurrėsesi qė populli im ti mveshet kesaj teorie qė ėshtė e gabueshme...por unė mbeshtes vetem tezen qė e perkrah edhe Akademia shqiptare se ne jemi popull para historik dhe autokton, rrjedhim nga iliret dhe na mjafton t'iu perballohemi tė tjerėve...

  Kjo teza pellazgjike qė na u ėshtė mveshur sidomos kėto 20 vitet e fundit ėshtė njė kurth, a e dini se ēka do thotė kurtha ? ;;;E PERGATITUR NGA ARMIQET nė mźnyrė qė tė na shembin autoktonin tonė duke na mashtruar se gjoja "JU jeni pellazgė"...pra kjo tezė ėshtė si ai kali i Trojes por kurrsesi ne nuk duhet ta pranojmi...!

  Ato shkrimet shqipe ne Tunizi janė tė Diaspores pellazgjike qė kaloi dhe jetoi ne viset tona 70 vite, mesoi shqipen dhe kur u dźbua nga Epiri vijuan te flisnin shqipen, gjuhźn tonė dh ku shkonin neper Mesdhe kjo diaspor lenin gjurmė tź shqipes, pra ne kurrffare lidhje nuk kemi me keta EMIGRANT !
  Ti qe mendon se je me patriot se une, gabohesh, ti nuk e ke iden se si mbrohet historia... shihni vetem para hundes, duke u lavdruar se tere mesdheun e kemi krijuar ne dhe kemi lene shkrime, por nuk te shkon mendja se kur shkoni ne forume te huaja duke u lavdruar e trimeruar, nga MOS DIJA dhe nga injoranca, ju disa veta e demtoni dhe ia beni gropen historisė sonė...pa vetdijen tuaj, nuk po theme se nuk jeni patrijota, por me kujtoni edhe kohen kur edhe une isha keshtu me keto mendime para 30 vitesh.. gjithqka e beja shqiptare para te huajve.. dhe mburresha tej mase... por nuk e dija se isha gabim, sot eshet kohź tjheter, mos mendoni se tjeret nuk dijne te bejne hulumtime, keni per ta vrejtur ne te ardhmen, do na sulmojne dhe kjo teza pelalzge do na hidhet mbi koken tone si bumerang, ...prandaj, ndegjo keshillat e Akademisė shqiptare me mire do ishte...Megjithese, si do qe te ndodh, NE JEMI POPULLI ME I LASHTI DHE AUTOKTON E PARA HSITORIK por kurrsesi jo pellazgė, te me kuptoni, se nuk kemi kurrfare interesi vetem se ia bejmi gropen veti pa patur nevoj fare..

  kerko ti se si sllavet bėhen gati te na sulmojne tani rrethė kesaj teze, ēka do thuash ti kur ata do ti qesin shkrimet pellazge ne gjuhen sllave ?
  Pra mos te behemi injoranta, e vetmja mbrojtje źshtė kjo si e thash; se pelalzget ishin njė diaspor emigrante qe kaloi dhe jetoi njź kohė tė shkurter ne tokat tona shqiptare dhe ku mesoi gjuhen shqipe, e pasi qe u debua nga vendi yne, ata shkuan ne italie e ne epr tere mesdheun, prhapen gjuhen shqipe por e flisnin edhe gjuhen e atyre vendeve tjera te perzier me lloj lloj popujsh, me kanannet, hebrejet, fenikasit, egjiptianet, anatolianet, spanje britani e gjithandej neper breg deti, lanź shkrime te perziera ne shume gjuhe, por qe gjuha e tyre e para ishte gjuha sllave... qe lidhje nuk ka as me serbet e as me popujt sllave te ardhur pas krishti.. mos i ndryshoni fjalet koti ketu, behet fjale ne periudha te lashta.. prandaj, po nuk i humbe me se 6400 orė se paku per t'ua kishtua pelalzgeve, asgje nuk ke kuptuar deri me sot...
  Ju mė shani e me kritikoni koti pa e ditur fare por une flas per te miren tone, jo per 10 veta qe me shgajne ketu, se nuk behet nami, por me rendesi ka qe gjeneratat e reja mos te mashtrohen nga keto IDEOLOGJI te gabuara qe i qojnź ujź armikut, me duket se u kuptuam, dhe po deshe info tjera beni kerkime..

  shendet !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
  Uliksi/Odiseu me plis, ne mburojen e tij kishte te gdhendura simbolet heraldike te Pelasgut.
  mua me intereson vetem se trungu i yni, koka e jone etnia jone shqiptare qe e ruajtem qe e rujtem ne trojet tona.. veshjet e gjerat tjera jane bartur nag nje kultur ne tjetren... ne jemi pra te trungut me te vjeter autokton e dinarik, para pellazgeve e indoeuropianve ...

  i nderuari javan, me keni akuzuar pa faj ne nje postim, gjoja se ua kam vjedhur gjenealogjine maqedone... me duekt se si miq qe njihemi prej vitesh, eshet dashur te me kerkoni falje..perndryshe nuk do ju citoj as nuk ka kuptim te me citoni..me vjen keq shumė !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #9
  fanatik i sė vėrtetės Maska e tomaras
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Postime
  343
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  mua me intereson vetem se trungu i yni, koka e jone etnia jone shqiptare qe e ruajtem qe e rujtem ne trojet tona.. veshjet e gjerat tjera jane bartur nag nje kultur ne tjetren... ne jemi pra te trungut me te vjeter autokton e dinarik, para pellazgeve e indoeuropianve ...

  i nderuari javan, me keni akuzuar pa faj ne nje postim, gjoja se ua kam vjedhur gjenealogjine maqedone... me duekt se si miq qe njihemi prej vitesh, eshet dashur te me kerkoni falje..perndryshe nuk do ju citoj as nuk ka kuptim te me citoni..me vjen keq shumė !
  Ama po e lufton propagandėn sllave me terma tė Jovan Cvijiqit, hallall t'qoftė. Na fute krejtve n'skema t'Cvijiqit he mozomakeq, edhe atė gjoja n'emėn t'mbrojtjes sė ēėshtjes kombėtare.
  Vėshtirė me t'ra n'fije Kreks! Flet pėr epokėn parahistorike me siguri tė tillė sikur me na kallzue diēka pėr dajtė e tu, e kėndej me kaq shkujdesje pėrdor terma tė fabrikuar nga pansllavizmi pėr ta kualifikue kombin tėnd!!!???
  "It is a miracle that curiosity survives formal education."
  Albert Einstein

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  mua me intereson vetem se trungu i yni, koka e jone etnia jone shqiptare qe e ruajtem qe e rujtem ne trojet tona.. veshjet e gjerat tjera jane bartur nag nje kultur ne tjetren... ne jemi pra te trungut me te vjeter autokton e dinarik, para pellazgeve e indoeuropianve ...

  i nderuari javan, me keni akuzuar pa faj ne nje postim, gjoja se ua kam vjedhur gjenealogjine maqedone... me duekt se si miq qe njihemi prej vitesh, eshet dashur te me kerkoni falje..perndryshe nuk do ju citoj as nuk ka kuptim te me citoni..me vjen keq shumė !
  Nuk mund te them se gjenealogjia Maqedone eshte e imja, aq me shume kur ne citimin origjinal, kam vene dhe librin dhe autorin nga eshte marre. Nderkohe qe as autori i librit ne fjale nuk mund te pretendoje se eshte gjenaologji e vetja.

  Nuk me kujtohet kurre nje kohe kur te kesh shkruar me shume brockulla se keta muajt e fundit, dhe te kesh gjeneruar terminologji pa kuptim.

  Cfare do te thuash me dinarike, pellazge, indoeuropiane? Pa na jep perkufizim tend nje here per keta, dhe se si perkufizimi i seciles terminologji perjashton tjetren.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-12-2010
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Mik i dashtun, ne jemi populli me i vjeter i europes, jemi qė nga koha parahistorike, jemi te races Dinarike i trungut europiuanė qė lidhte pikat nga Atiku e deri ne Norvegji, populli me i lashte dhe i vetmi popull AUTOKTON ne trojet tona dhe se ne intereresin tonė ėshtė tė mos e perkrahim as tezen indo europiane e as pellazge por vetem kėtė mė tė lashten... sepse gabojmi shumė per arsyen e mos dijes se edhe indo europianet si edhe pellazget i perkasin nje rrėnje, tė njė familjes qź flisnin gjuhet sllave, e unė nuk dua kurrėsesi qė populli im ti mveshet kesaj teorie qė ėshtė e gabueshme...por unė mbeshtes vetem tezen qė e perkrah edhe Akademia shqiptare se ne jemi popull para historik dhe autokton, rrjedhim nga iliret dhe na mjafton t'iu perballohemi tė tjerėve...

  Kjo teza pellazgjike qė na u ėshtė mveshur sidomos kėto 20 vitet e fundit ėshtė njė kurth, a e dini se ēka do thotė kurtha ? ;;;E PERGATITUR NGA ARMIQET nė mźnyrė qė tė na shembin autoktonin tonė duke na mashtruar se gjoja "JU jeni pellazgė"...pra kjo tezė ėshtė si ai kali i Trojes por kurrsesi ne nuk duhet ta pranojmi...!

  Ato shkrimet shqipe ne Tunizi janė tė Diaspores pellazgjike qė kaloi dhe jetoi ne viset tona 70 vite, mesoi shqipen dhe kur u dźbua nga Epiri vijuan te flisnin shqipen, gjuhźn tonė dh ku shkonin neper Mesdhe kjo diaspor lenin gjurmė tź shqipes, pra ne kurrffare lidhje nuk kemi me keta EMIGRANT !
  Ti qe mendon se je me patriot se une, gabohesh, ti nuk e ke iden se si mbrohet historia... shihni vetem para hundes, duke u lavdruar se tere mesdheun e kemi krijuar ne dhe kemi lene shkrime, por nuk te shkon mendja se kur shkoni ne forume te huaja duke u lavdruar e trimeruar, nga MOS DIJA dhe nga injoranca, ju disa veta e demtoni dhe ia beni gropen historisė sonė...pa vetdijen tuaj, nuk po theme se nuk jeni patrijota, por me kujtoni edhe kohen kur edhe une isha keshtu me keto mendime para 30 vitesh.. gjithqka e beja shqiptare para te huajve.. dhe mburresha tej mase... por nuk e dija se isha gabim, sot eshet kohź tjheter, mos mendoni se tjeret nuk dijne te bejne hulumtime, keni per ta vrejtur ne te ardhmen, do na sulmojne dhe kjo teza pelalzge do na hidhet mbi koken tone si bumerang, ...prandaj, ndegjo keshillat e Akademisė shqiptare me mire do ishte...Megjithese, si do qe te ndodh, NE JEMI POPULLI ME I LASHTI DHE AUTOKTON E PARA HSITORIK por kurrsesi jo pellazgė, te me kuptoni, se nuk kemi kurrfare interesi vetem se ia bejmi gropen veti pa patur nevoj fare..

  kerko ti se si sllavet bėhen gati te na sulmojne tani rrethė kesaj teze, ēka do thuash ti kur ata do ti qesin shkrimet pellazge ne gjuhen sllave ?
  Pra mos te behemi injoranta, e vetmja mbrojtje źshtė kjo si e thash; se pelalzget ishin njė diaspor emigrante qe kaloi dhe jetoi njź kohė tė shkurter ne tokat tona shqiptare dhe ku mesoi gjuhen shqipe, e pasi qe u debua nga vendi yne, ata shkuan ne italie e ne epr tere mesdheun, prhapen gjuhen shqipe por e flisnin edhe gjuhen e atyre vendeve tjera te perzier me lloj lloj popujsh, me kanannet, hebrejet, fenikasit, egjiptianet, anatolianet, spanje britani e gjithandej neper breg deti, lanź shkrime te perziera ne shume gjuhe, por qe gjuha e tyre e para ishte gjuha sllave... qe lidhje nuk ka as me serbet e as me popujt sllave te ardhur pas krishti.. mos i ndryshoni fjalet koti ketu, behet fjale ne periudha te lashta.. prandaj, po nuk i humbe me se 6400 orė se paku per t'ua kishtua pelalzgeve, asgje nuk ke kuptuar deri me sot...
  Ju mė shani e me kritikoni koti pa e ditur fare por une flas per te miren tone, jo per 10 veta qe me shgajne ketu, se nuk behet nami, por me rendesi ka qe gjeneratat e reja mos te mashtrohen nga keto IDEOLOGJI te gabuara qe i qojnź ujź armikut, me duket se u kuptuam, dhe po deshe info tjera beni kerkime..

  shendet !

  sllavet bėhen gati te na sulmojne tani rrethė kesaj teze, ēka do thuash ti kur ata do ti qesin shkrimet pellazge ne gjuhen sllave


  Ja se cfar do ti them,ate qe po te them dhe ty:
  Parahistoria e popullit tim fillon me DIONINISIN ose me DIOSKURET,vazhdon me udhetimet neper bote me Jazonin dhe miqte e tij qe vinin nga ujti, do ti flas per udhetimet neper oqeane e toka qe sipas akademikeve u zbuluan ne 1492 etj.Do ti flas per njohurite e tyre ne te gjitha fushat e shkencave dhe dijeve antike,si ne astronomi gjeollogji tokografi mjeksi gjeometri teknollogjine e metaleve lundrim(njihnin detra e oqeane e rryma e corrente ne menure perfekte) doti flas per bujqesin per inxhinjerine e ndertimit,muziken,aq-usti-kan,do ti fflas per vererat,per ullirin,do ti flas per blektorine,do ti flas sa sdo te keme me jete ne dispozicion.Do ti flas per gjera qe bota i di shume mire.Do ti flas per gjuhen qe vet sllavet flasin ne aja dine kuptimin????por.......nuk do ti flas per gjuhen time,gjuhen e pare te shpjegimit te kesaj bo-t, kete privilegj, si mbajtes te ēelesit antik,tani nuk na i heq askush me.
  Hidhi ne ha-le dhe terhiq ujin,per ēka ke humbur kohe miku im.Ketu nuk flitet thjeshte per nje histori disa qindra vjeēare,por per ZOTER te historise disamijravjeēare.Per ata qe skishin nevoje te shkruanin per vete sepse kishin nje qelim te vetem hyjnor.....KTHIMIN E KAFSHEVE NE NJEREZ.
  Nuk dua miku im te trembesh per ēfar po shkruaj,por dua qe dhe ti te mos drogohesh me (ose ndryshe....nderro pusher)
  Mos mu pergjigj shpejt,analizo ēdo gje me qetesi.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  992
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Enigma ... u zgjidh

  Gjuha Shqipe verteton se ne ishim Perendite = T'Paret N'Die ! Ne ishim Nje-shi qe krijuam Nje te Riun=Njeriun ! Gjithēka tjeter eshte rere e hedhur per me mbulu te verteten !

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 16 postime

  Pėr: Enigma ... u zgjidh

  Shume nga komentuesit e thone me bindje Origjine tone, me se shumti duke u bazuar ne fjalet dhe studimet e te tjereve.

  Nje menyre per te zbuluar prejardhjen eshte Testi i ADNse.
  Nga ky test do te vesh re perzerjen gjenetike.

  P.Sh, testi im thote 81% (Romako-Greko-Shqiptaro- Turk) 11% Europa Lindore (ku ketu futen Shqiperia, Kosova, Maqedonia e deri ne majat e Estonise).

  3% Finlandez/Rusia veri lindore (Estoni,Lituani, Latvia).

  1% lindje e mesme
  1% azia jugore
  1% kaukaz
  1% europa perendimore
  1% hebre europian (?!)
  1 % Skandinav

  Keto quhen si vende me hamendje.

  Tani, nuk jam i bindure shume persa i perket menyres se testimit dhe lidhjes me zonat.

  Por, ketu vihet re diēka interesante.
  Pushtimet e gadishullit Ilirik perputhen me perzerjet gjenetike e mija.

  Keltet (europa perendimore/qendrore), Gotet dhe Ostrogotet bashke me Vikinget (Skandinavet, Finlandezet, Estonezet, Lituanezet, Ukrainasit), Dyndjet Sllave dhe pushtimet Osmane.

  Persa i perket Romako-Shqiptar dhe Grek , ketu mendoj se ne i perkasim te njejtit Trung.

  Shume nga personat qe ndaj ADNne, kane pararardhes Arbereshet e Italise dhe Greqise (Arvanitasit).

  Pra, te pakte 500-800 vite ndajme te njetet paraardhes, qe i perkasin zonave te banuara nga Shqiptare.

  Qe nga Ēameria dhe tokat e banura nga Arvanitasit (Peleponezi) e gjer ne majat e Dardanise une ndaj gjakun me me keta vendali.

  Kush jane Shqiptaret?!


  Ne jemi popull Indogjen (Indianet e Europes).

  Persa nuk ka gjuhe dhe tradita qe te perbashket ne Bote, kjo mbeshtet lashtesine barbare tonen.

  Greket (te vjetrit dhe te sotem) dhe shume nga Italianet e Jugut (Etrusket) bashke me Shqiptaret jane dege te te njejtit trung.

  Ne nje faqe interneti ku mund te fusesh te dhenat e ADNse mundesh te shohesh dhe thyerjen Antike te ADNse.

  Ku gati 50% jep se e ndaj ADNne me Gjyetaret/Fermeret e lashte te neolitit Europian.

  Pra, kjo verteton dhe lashtesine e kombit tone, si autoktone ne keto toka.
  Quaj si te duash, Pellazg, Ilir apo Shqiptar!

Tema tė Ngjashme

 1. ENIGMA - Robert d'Angély
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-06-2012, 14:35
 2. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-05-2009, 02:24
 3. Mė ndihmoni tė zgjidh enigmėn e Einstein
  Nga HoteL-MadriD nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 18-10-2006, 21:51
 4. Enigma e papunėsisė shqiptare
  Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-06-2004, 06:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •