Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 102
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Thumbs up Shqiptart n Gjermani

  Ketu mund vazhdojme temen .....
  Tema e vjeter u mbyll pasi kaluan mbi 150 postime .
  Ju uroj viel spass te dashur bashkatdhetar qe jetoni ne Gjermani .
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  Shkodran Maska e BOY_UK
  Antarsuar
  18-06-2003
  Vendndodhja
  London
  Mosha
  35
  Postime
  218
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  edhe nje pershendetje per te gjith shqiptart qe ndollen ne gjermani. ju uroj qe ta kaloni sa me mire

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e xxxl
  Antarsuar
  20-10-2002
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  me sa shohe une te tere paskan shku me flejt

 4. #4
  The day will come Maska e Mr_Right
  Antarsuar
  12-10-2003
  Mosha
  32
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Hi te gjithve shqiptarve qe jetoni ne gjermani, ju pershendes te gjithve dhe ju uroj qe te jeni mire te gjith atje.
  Me pelqen gjermanija shum sidomos vendi ku kam jetuar,
  por tani jetoj ne londer.

  Also warum schlft ihr, komm und rede hier ber etwas!

 5. #5
  The day will come Maska e Mr_Right
  Antarsuar
  12-10-2003
  Mosha
  32
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  harrova edhe nje pershendetje te veqant per ty ALBA qe ke hapur kete teme.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Thumbs up

  Falimderit per pershendetjet !Ju uroj te gjithve suksese e lumturi kudo qe te jeni .
  Gjithashtu ju uroj gezuar krishtlindjet dhe vitin e ri 2004 .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-11-2002
  Vendndodhja
  hamburg
  Mosha
  43
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  pershendetje

  pershendetje alba per temen qe ke hapur
  te uroj gjith te mirat
  po ku ndodhesh ne deutschland ne cilin qytet............................................. .......
  terhiqe sa te duash por prap bisht qeni ke per te mbetur................................hahahahahaha ha

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendes te gjithe shqipetaret ne Gjermani ne kete mengjes te zbardhur

  Debora zbardhi malet dhe fushat tatepjete..........

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ku jeni more trima.

  bin in der arbeit und mir ist langweilig.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Kush ka kohe le te lexoje ketu poshte kliko dhe do te gjeni nje tregim me titull ;

  Korrespondenz mit Gott. Besoj do te ngeleni te kenaqur nga humori i nje protestanti ne Gjermani .


  http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=27046

  Pershendetje nga Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Talking

  Per ju djemte apo burrat mund te lexoni ketu nje tregim gjermanisht se sa faul jane grate gjermane ,pranej t'ja dini vlerat femres Shqiptare lool. kliko poshte ,

  http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=28315
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  faleminderit per alternativat.do ti lexoj dhe do te them mendimin tim.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  problemi i ketij mikut ishte i njejti si i shume te huajve te tjere ne gjermani.vajzat e mira gjermane nuk marrin te huaj,keshtu qe per te huajt ngelen ato qe jane p.sh. faul.

 14. #14
  Student Maska e Artur_1985
  Antarsuar
  05-03-2003
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pershendetje te gjitheven !

  Miresejugjej Shqiptare qe rrini ne Gjermani ! Une shoh qe ka shume ketu ne forum , por ketu qekan shume pak , ku jeni mblidhuni goca cuna ke kjo teme te bisedojm e te njihemi te organizojm ndonje takim se bashku anej nga vera .

  Ju pershendes Arturi aus Dortmund

 15. #15
  Lezet me kripe
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Ne cati
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Skam qene asnjehere ne Gjermani po ketu ne universitet ku jam, midis te huajve te shume nga e gjithe bota ka dhe gjermane. Me kane bere pershtypje, cunat me duken shume te pashem dhe tmerresisht te zgjuar, njeri sidomos.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-02-2003
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Thumbs down Eksperience e hidhur ne Gjermani

  Une jam nje shqiptar puro qe rroj qe prej 14 vjetesh ne Gjermani.
  Ju falemnderit qe keni hapur kete teme qe te mund te shprehim pershtypjet tona per Gjermanine.
  Ketu poshte po perpiqem te shkruaj shkurt per eksperiencen time ne Gjermani.Eshte nje histori tragjike dhe absurde.
  Erdha ne vitin 1990 ne Gjermani i ftuar nga shtetas gjerman.
  Per 4 muaj mu dha azil.
  Ne 1991 Friedrich Ebert Stiftung me dha nje burse per te studjuar juridik.
  Fillova me kenaqesi te studjoj juridik ne Heidelberg me qellimin e mire qe te kthehesha ne Shqiperi dhe te punoja si jurist ,te jepja ndihmen time modeste ne forcimin e instutucioneve demokratike ne Shqiperi.
  Kur isha ne semestrin e trete perjetova nje eksperience absurde.
  Institucione te caktuara te shtetit gjerman perdoren armet me moderne ndaj meje per disa jave me rradhe (dhe metoda te tjera)
  per te me shkaterruar,pasi kishin bere nje perpjekje per te me rekrutuar ne sherbim te German secret service kundra vendit tim.
  Protestova nder te tjera tek nenkryetari i Bashkise se Heidelbergut,
  Dr.Bec per padrejtesine qe po me behesh,pasi vete shteti gjerman me kish dhene statusin e azilantit politik.
  I lartepermenduri zyrtar gjerman(qe ende eshte nenkryetar edhe sot e kesaj dite) e injoroi protesten time.
  Nen presionin e perdorimit te armeve me moderne te kohes(microwave weapons) kundra personit tim u detyrova te le gruan dhe femijen dhe te largohem per tri muaj nga Heidelbergu.
  Pasi u ktheva pas tri muajsh mu desh te perjetoje absurditete te tjera,qe nuk i kisha pritur kurre te ndodhnin ne nje vend demokratik.
  U detyrova t'i le studimet.
  Me vone mu desh te provoje intensivisht perbuzjen dhe poshterimet dashakeqe te fqinjeve te mi gjermane te cilet te motivuar nga perbuzja raciste per kombet e vogla bene cmos per te ma bere mua dhe familjes time jeten sketerre.
  Fillova te protestoj poshte e lart neper mbledhje te hapura kundra ketij trajtimi barbar,per te cilin mendoja me naivitet se i perkiste Gjermanise se te kaluares.
  Pasi kisha bere disa protesta te zhurmeshe ne ambjente publike dhe ne mediat,me 24 mars 1999 diten tone te rendesishme kombetare kur USA shtriu doren me bujari dhe filloi sulmin shkaterrues kunder Serbise ,pra po ate dite si per ironi shteti gjerman me dergon nje leter ku me kerkonte te largohem brenda nje muaji nga Gjermania.
  Dola ne gjyq,pasi disa muajsh.I thashe avokatesh ti me hap gjyqin se ne gjyq nuk kam nevoje per ty.
  Ne sallen e gjyqit ndodhesha une ,gjykatesi dhe nje miku im Amerikan,qe kish ardhur per te me dhene mbeshtetje morale,me pranine e tij.Ajo perkrahje e tij ishte shume e rendesishme per mua ne ato momente pasi nder te tjera ky mik kish nje diplom juristi dhe punonte per departamentin amerikan te mbrojtjes si jurist.
  Me duhet te them per hire te se vertetes qe gjykatesi me emerin Kmpel ,ne Karlsruhe, u soll shume mire me mua dhe se fundi e denoi qeverine e vendit te tij duke me dhene mua te drejte.
  Ky gjest i drejtesise gjermane ma ngrohu zemren dhe me dha nje fare besimi,te pakten tek instutucioni i drejtesise gjermane.
  Megjithate plaget qe kane shkaktuar tek une dhe dhuna absurde qe instutucione te caktuara gjermane ushtruan ndaj meje nevitet 1992,1993 per arsye qe nuk i kuptoj as sot e kesaj dite me bejne te mos jem i lumtur ne Gjermani.
  Rroj ketu vetem sepse gruaja dhe djali im nuk shohin mundesi largimi.
  Te gjithe kete histori te tmerrshme si dhe presionin racist te ambjentit gjerman besoj se nuk do ta kisha perballuar dot po mos kisha perkrahjen morale te gruas time aq te dashur ,si dhe te miqve te mi Amerikane qe me jane gjendur ne momentet me te veshtira te jetes sime.
  God Bles Albania,
  God Bless America.
  Shpresoj qe ky tregim real i imi te inkurajoj bashkeatdhetare te tjere te cfaredomoshe qe te shkruajne haptazi ne kete forum per eksperiencat e tyre pozitive dhe negative ne Gjermani.
  Me lejoni t'a mbyll kete shkrim me pak vargje te miat:

  Gjermani moj e pabese
  Te shkela se me bere ftese
  Po ta dija c'ke nen lekure
  Nuk do te kisha shkelur kurre!!!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Lexuesja
  Antarsuar
  11-11-2003
  Postime
  185
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Re: Eksperience e hidhur ne Gjermani

  Mirseerdhe wittstar ! E lexova me vemendje per cfare kishe shkruar , dhe me vjen shume keq qe te paska ndodh ashtu . Njeriu duroka shume . Ne rastin tend mu kujtuan disa vargje te nje poezie qe ka mar cmimin nobel ne vitin 1907 te shkruar nga
  RUDYORD KIPLING i cili shkruan :

  N mundsh t ruash arsyen,kur bota humbet fillin
  E fajin ty ta hedh-dhe vetes t'i besosh
  Sa her tek ti dyshojn e s't prfillin,
  Por dhe gjykimet drejt t'i gjykosh.
  N mundsh t rrish n pritje,nga pritja pa u lodhur,
  A kur t'urrejn,urrejtje mos t'ushqesh,
  madje ndaj shpifjeve t rrish pa folur,
  Me thejshtsi me to pa rn ndesh.
  N mundsh t mendosh,por jo si rob ndrrimesh
  Dhe t'i trajtosh njlloj e pa dallim,
  ngadhnjim e shpartallim-burim mashtrimesh...
  N durofsh dot q thniet e tua t drejta
  N kurthe pr truthart,kopukt t'i kthejn.
  T'i shohsh t thyera gjrat m t shtrenjta
  E prap t'i ndrtosh me vegla q nuk vlejn.
  N mundsh fitoret q ke korrur t'i flijosh,
  Si n kumar,n nj t vetme loj.
  T rrezikosh,t humbsh e prap t'ja fillosh
  dhe humbjen kurr t mos e zsh n goj.
  N i detyrofsh dot muskul,nerva,puls e zemr
  T t shrbejn edhe kur gjithshka duket e kot
  E t qndrosh edhe kur s'ke asgj prve vullnetit
  Q ve nj fjal-Qndro-t thot...
  N mundsh t flassh me maskarenj,por nderin tnd ta ruash,
  a t'ecsh prkrah mbretit,pa krenari q t verbon...
  N se armiku apo miku s't bjn dot t vuash
  dhe gjithknd e mon,ve sa meriton...
  N mundsh t'i mbushsh ti minutat m t rnda
  me vepra q peshojn.Dije dhe mos kij asnj dyshim
  Se jotja do jet Bota me ka brenda
  dhe burr do jesh,o biri im!  Kjo pra eshte bota sot . Te uroj ty dhe familjes tuaj lumturi e gezim ne jete . Ishalla kan kalu me aq problemet e familjes suaj .

  Pershendetje nga Lexusja
  Prmbi za, q lshon bylbyli,
  Gjuha shqipe m'shungullon,

 18. #18
  S.T.F.U Maska e Kenny McCormick
  Antarsuar
  05-04-2004
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ahhhsoooooooo

  Das Recht auf Dummheit wird von der Verfassung geschtzt. Es gehrt zur Garantie der freien Entfaltung der Persnlichkeit.

 19. #19
  S.T.F.U Maska e Kenny McCormick
  Antarsuar
  05-04-2004
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  hej ihr assis, seid ihr alle wech? keiner schreibt wat hier
  Das Recht auf Dummheit wird von der Verfassung geschtzt. Es gehrt zur Garantie der freien Entfaltung der Persnlichkeit.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Stan Marsh
  hej ihr assis, seid ihr alle wech? keiner schreibt wat hier
  Sigurisht qe mund te shkruajm ...por vetem shqip ... apo e ke harru shqipen se u bere kohe qe rri ne Mnchen ? Besoj se jo ...se andej nga padogana shqip po flet .

  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Shqiptart s`kan pse t druajn nga etno-identiteti i tyre
  Nga naqeta n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
 3. Forumi Mysliman: Presidenti Moisiu ka fyer ndjenjat tona
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 30-11-2005, 15:53
 4. Kuvendi q na la trashgim ADN-n e Dushkut
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
 5. Zgjimi Kombtar
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2004, 07:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •